Об утверждении Правил проведения раздельных сходов местного сообщества и количественного состава представителей жителей города для участия в сходе местного сообщества города Шалкар Шалкарского района Актюбинской области
Решение Шалкарского районного маслихата Актюбинской области от 15 сентября 2023 года № 92
В соответствии с пунктом 6 статьи 39-3 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 23 июня 2023 года № 122 "Об утверждении Типовых правил проведения раздельных сходов местного сообщества" зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан под № 32894), Шалкарский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить Правила проведения раздельных сходов местного сообщества города Шалкар Шалкарского района Актюбинской области согласно приложению 1 к настоящему решению.
2. Утвердить количественный состав представителей жителей города для участия в сходе местного сообщества города Шалкар Шалкарского района Актюбинской области согласно приложению 2 к настоящему решению.
3. Признать утратившим силу решение Шалкарского районного маслихата от 28 апреля 2022 года № 220 "Об утверждении Правил проведения раздельных сходов местного сообщества и количественного состава представителей жителей города для участия в сходе местного сообщества города Шалкар Шалкарского района Актюбинской области".
4. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Шалкарского
районного маслихата
С. Бигеев
Приложение 1 к решению Шалкарского районного маслихата от 15 сентября 2023 года № 92
Правила проведения раздельных сходов местного сообщества города Шалкар Шалкарского района Актюбинской области
1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения раздельных сходов местного сообщества города Шалкар Шалкарского района Актюбинской области разработаны в соответствии с пунктом 6 статьи 39-3 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 23 июня 2023 года № 122 "Об утверждении Типовых правил проведения раздельных сходов местного сообщества" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан под № 32894) и устанавливают порядок проведения раздельных сходов местного сообщества жителей города Шалкар.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) раздельный сход местного сообщества – непосредственное участие жителей (членов местного сообщества) сельского округа в избрании представителей для участия в сходе местного сообщества;

Ақтөбе облысы Шалқар ауданы Шалқар қаласының жергілікті қоғамдастықтың бөлек жиындарын өткізудің қағидаларын және жергілікті қоғамдастық жиынына қатысу үшін қала тұрғындары өкілдерінің сандық құрамын бекіту туралы
Ақтөбе облысы Шалқар аудандық мәслихатының 2023 жылғы 15 қыркүйектегі № 92 шешімі
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 39-3 бабының 6 тармағына, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2023 жылғы 23 маусымдағы № 122 "Жергілікті қоғамдастықтың бөлек жиындарын өткізудің үлгілік қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет Министрлігінде № 32894 болып тіркелген) сәйкес, Шалқар аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Осы шешімнің 1 қосымшасына сәйкес Ақтөбе облысы Шалқар ауданы Шалқар қаласының жергілікті қоғамдастықтың бөлек жиындарын өткізудің қағидалары бекітілсін.
2. Осы шешімнің 2 қосымшасына сәйкес Ақтөбе облысы Шалқар ауданы Шалқар қаласының жергілікті қоғамдастық жиынына қатысу үшін қала тұрғындары өкілдерінің сандық құрамы бекітілсін.
3. Шалқар аудандық мәслихатының 2022 жылғы 28 сәуірдегі № 220 "Ақтөбе облысы Шалқар ауданы Шалқар қаласының жергілікті қоғамдастықтың бөлек жиындарын өткізудің қағидаларын және жергілікті қоғамдастық жиынына қатысу үшін қала тұрғындары өкілдерінің сандық құрамын бекіту туралы" шешімінің күші жойылды деп танылсын.
4. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Шалқар аудандық
мәслихатының төрағасы
С. Бигеев
Шалқар аудандық мәслихатының 2023 жылғы 15 қыркүйектегі № 92 шешіміне 1 қосымша
Ақтөбе облысы Шалқар ауданы Шалқар қаласының жергілікті қоғамдастықтың бөлек жиындарын өткізудің қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ақтөбе облысы Шалқар ауданы Шалқар қаласының жергілікті қоғамдастықтың бөлек жиындарын өткізудің қағидалары "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 39-3 бабының 6 тармағына, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2023 жылғы 23 маусымдағы № 122 "Жергілікті қоғамдастықтың бөлек жиындарын өткізудің үлгілік қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет Министрлігінде № 32894 болып тіркелген) сәйкес әзірленді және Шалқар қаласының қала тұрғындарының жергілікті қоғамдастықтың бөлек жиындарын өткізудің тәртібін белгілейді.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) бөлек жергілікті қоғамдастық жиыны- қала тұрғындарының (жергілікті қоғамдастық мүшелерінің) жергілікті қоғамдастық жиынына қатысу үшін өкілдерді сайлауға тікелей қатысуы;

2) местное сообщество – совокупность жителей (членов местного сообщества), проживающих на территории сельского округа, в границах которой осуществляется местное самоуправление, формируются и функционируют его органы.
Глава 2. Порядок проведения раздельных сходов местного сообщества
3. Для проведения раздельного схода местного сообщества территория города подразделяется на участки (улицы).
4. На раздельных сходах местного сообщества избираются представители для участия в сходе местного сообщества в количестве не более трех человек.
5. Акимом города Шалкар созывается и организуется проведение раздельного схода местного сообщества в пределах сел.
При наличии в пределах улицы многоквартирных домов раздельные сходы многоквартирного дома не проводятся.
6. О времени, месте созыва раздельных сходов местного сообщества и обсуждаемых вопросах население местного сообщества оповещается акимом города Шалкар не позднее чем за десять календарных дней до дня его проведения через средства массовой информации или иными способами.
7. Перед открытием раздельного схода местного сообщества проводится регистрация присутствующих жителей соответствующих участков.
Не допускается участие в раздельном сходе местного сообщества несовершеннолетних лиц, лиц, признанных судом недееспособными, а также лиц, содержащихся в местах лишения свободы по приговору суда.
Раздельный сход местного сообщества считается состоявшимся при участии не менее десяти процентов жителей (членов местного сообщества), проживающих в данном селе, микрорайоне, улице, многоквартирном доме.

2) жергілікті қоғамдастық – шекараларында жергілікті өзін-өзі басқару жүзеге асырылатын, оның органдары құрылатын және жұмыс істейтін тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында тұратын тұрғындардың (жергілікті қоғамдастық мүшелерінің) жиынтығы.
2 тарау. Жергілікті қоғамдастықтың бөлек жиындарын өткізу тәртібі
3. Жергілікті қоғамдастықтың бөлек жиынын өткізу үшін қала аумағы учаскелерге (көшелер) бөлінеді.
4. Жергілікті қоғамдастықтың бөлек жиындарында жергілікті қоғамдастық жиынына қатысу үшін саны үш адамнан аспайтын өкілдер сайланады.
5. Шалқар қаласының әкімі жергілікті қоғамдастықтың бөлек жиынын шақырады және өткізуді ұйымдастырады.
Шағын аудан немесе көше шегінде көппәтерлі үйлер болған кезде көппәтерлі үйдің бөлек жиындары жүргізілмейді.
6. Жергілікті қоғамдастықтың бөлек жиындарының шақырылу уақыты, орны және талқыланатын мәселелер туралы жергілікті қоғамдастықтың халқын Шалқар қаласының әкімі бұқаралық ақпарат құралдары арқылы немесе өзге де тәсілдермен өткізілетін күнге дейін күнтізбелік он күннен кешіктірмей хабардар етеді.
7. Жергілікті қоғамдастықтың бөлек жиынын ашудың алдында тиісті учаскеден қатысып отырған тұрғындарын тіркеу жүргізіледі.
Кәмелетке толмағандардың, сот әрекетке қабілетсіз деп таныған адамдардың, сондай-ақ сот үкімі бойынша бас бостандығынан айыру орындарында ұсталатын адамдардың жергілікті қоғамдастықтың бөлек жиынына қатысуына жол берілмейді.
Жергілікті қоғамдастықтың бөлек жиыны осы учаскеде тұратын тұрғындардың (жергілікті қоғамдастық мүшелерінің) кемінде он пайызы қатысқан кезде өтті деп есептеледі.

8. Раздельный сход местного сообщества открывается акимом города Шалкар или уполномоченным им лицом.
Председателем раздельного схода местного сообщества является аким города Шалкар или уполномоченное им лицо.
На раздельном сходе местного сообщества ведется протокол, для оформления протокола раздельного схода местного сообщества открытым голосованием избирается секретарь.
9. Кандидатуры представителей жителей сел для участия в сходе местного сообщества выдвигаются участниками раздельного схода местного сообщества в соответствии с количественным составом, утвержденным районным маслихатом.

8. Жергілікті қоғамдастықтың бөлек жиынын Шалқар қаласының әкімі немесе ол уәкілеттік берген тұлға ашады.
Шалқар қаласының әкімі немесе ол уәкілеттік берген тұлға бөлек жергілікті қоғамдастық жиынының төрағасы болып табылады.
Жергілікті қоғамдастықтың бөлек жиынында хаттама жүргізіледі, жергілікті қоғамдастықтың бөлек жиынының хаттамасын ресімдеу үшін ашық дауыс беру арқылы хатшы сайланады.
9. Жергілікті қоғамдастық жиынына қатысу үшін қала тұрғындары өкілдерінің кандидатураларын аудандық мәслихат бекіткен сандық құрамға сәйкес жергілікті қоғамдастықтың бөлек жиынының қатысушылары ұсынады.

10. Голосование проводится открытым способом персонально по каждой кандидатуре. Избранными считаются кандидаты, набравшие наибольшее количество голосов участников раздельного схода местного сообщества.
Председатель раздельного схода пользуется правом решающего голоса в случае, если при голосовании на раздельном сходе местного сообщества голоса участников разделяются поровну.
11. Протокол раздельного схода местного сообщества подписывается председателем и секретарем и в течение двух рабочих дней со дня проведения раздельного схода передается секретарем схода в аппарат акима города Шалкар для регистрации.
На сходе местного сообщества или собрании местного сообщества ведется протокол, в котором указываются:

10. Дауыс беру ашық тәсілмен әрбір кандидатура бойынша дербес жүргізіледі. Жергілікті қоғамдастықтың бөлек жиынына қатысушылардың ең көп дауысын жинаған кандидаттар сайланды деп есептеледі.
Егер жергілікті қоғамдастықтың бөлек жиынында дауыс беру кезінде қатысушылардың дауыстары тең бөлінген жағдайда, бөлек жиынның төрағасы шешуші дауыс құқығын пайдаланады.
11. Жергілікті қоғамдастықтың бөлек жиынының хаттамасына төраға мен хатшы қол қояды және бөлек жиын өткізілген күннен бастап екі жұмыс күні ішінде жиын хатшысы тіркеу үшін тиісті Шалқар қаласы әкімінің аппаратына береді.
Жергілікті қоғамдастық жиынында немесе жергілікті қоғамдастық жиналысында хаттама жүргізіледі, онда:

1) дата и место проведения схода местного сообщества или собрания местного сообщества;
2) общее число членов местного сообщества, проживающих на соответствующей территории и имеющих право участвовать в сходе местного сообщества или на собрании местного сообщества;
3) количество и список присутствующих с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии);
4) фамилия, имя, отчество (при его наличии) председателя и секретаря схода местного сообщества или собрания местного сообщества;

1) жергілікті қоғамдастық жиынының немесе жергілікті қоғамдастық жиналысының өткізілген күні мен орны;
2) тиісті аумақта тұратын және жергілікті қоғамдастық жиынына немесе жергілікті қоғамдастық жиналысына қатысуға құқығы бар жергілікті қоғамдастық мүшелерінің жалпы саны;
3) қатысушылардың саны және олардың тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетілген тізім;
4) жергілікті қоғамдастық жиынының немесе жергілікті қоғамдастық жиналысының төрағасы мен хатшысының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда);

5) повестка дня, содержание выступлений и принятые решения.
Приложение 2 к решению Шалкарского районного маслихата от 15 сентября 2023 года № 92
Количественный состав представителей жителей города для участия в сходе местного сообщества города Шалкар Шалкарского района Актюбинской области
Наименование улиц
Количество представителей (человек) для участия в сходе местного сообщества
1.
Для жителей улиц О.Кулетова, Жилкооперация, Ж.Таушанова, 1 Мая, Батактын Сарысы, Жамбыла, Абая, Алтынсарина, С.Маманова, Жылкаман батыра города Шалкар
2
2.
Для жителей улиц М.Ауезова, Т.Ахтанова, Байказак батыра, Амангелди, Достан би, Е.Еримбетова города Шалкар
2
3.
Для жителей улиц В.Цехановича, Е.Батыргарина, И.Доценко, А.Жангелдина, Мамай Достанулы, Кыз Жибек, Т.Жалмаганбетова, Карашокат, Шиликти, Тумалыкол, Шуак города Шалкар
2
4.
Для жителей улиц Ы.Карагулина, З.Мустафина, Питомника, Арал, Монке би, С.Жаманқулова, Шокысу города Шалкар
2
5.
Для жителей улиц Г.Резванова, Т.Алдиярова, А.Биекенова, Ю.Гагарина, А.Мунайтбасулы, Москва, Д.Умбетжанулы, Актобе, Жана, И.Турганбаева, Кулкай ата, Ораз би Татеулы, Е.Ниязова, Улы Борсык, Музбел города Шалкар
2
6.
Для жителей улиц Жана курылыс, Пожарная, Трикотажная, Желтоксан, Мырзагул Шыманулы, Г.Титова, Электрическая, Ульянова, Достык, Борсык города Шалкар
2
7.
Для жителей улиц Т.Шойгарина, Ш.Рафикова, Н.Кобландина, О.Сейитова, Т.Бисенова, Кара откел города Шалкар
2
8.
Для жителей улиц Айтеке би, К.Акшолакова, Маумит батыр, Ж.Жармагамбетова, Дружбы, Озерная, Клубная, И.Ургенишбаева, А.Молдагулова города Шалкар
2
9.
Для жителей улиц К.Конакбайулы, Актан Акайулы, Бейбитшилик, Есет Котибарулы, Озерно набережная,Казангап, Н.Юсупова, Ж.Дуйисова, Парковая, А.Жубанова, Т.Кошербаева, Южная города Шалкар
2
10.
Для жителей улиц Уран Бактыбай, Т.Басенова, Алшын Каражигит би, Б.Сулейменова, М.Сыдыкулы, Ж.Мекебаева, Н.Жаксыбаева, Е.Жанбыршина, А.Толегенова, А.Қурманова, Школьная, Космонавтов, М.Мамедова города Шалкар.
2
11.
Для жителей улиц А.Тихонова, Дала, Шетыргыз, Онер, Талдыкум, А.Байсалбаева, Молодежная, Ондирис, Северное шоссе, Ы.Нуртаева, Курмангазы, Елтезер, Жалимбет, Х.Есбосынова, Энергетиков, Малая, Н.Кенжебаева, Н.Тажибаева, Сазтобе города Шалкар
2
12.
Для жителей улиц Кокжиде, Сарыкамыс города Шалкар
1
13.
Для жителей улиц Тагыберген Жамашулы, 40 лет Победы, О.Акжанова, Енбек, С.Боранбайулы, Д.Калаганова, Бостандык, Байланыс, У.Адилшинова, Акирек, Наурыз, Ынтымак, Аяккум, Ы.Абдуллина, Мадениет, Т.Жумағалиева, Казакай Ахун, Ерназар Бекет, Б.Тунгатарова, А.Жанаманова, Братья Калжановых, К.Салпенова, Ж.Кабакбаева, М.Кадырова, Е.Жоламанова, К.Каратайулы, Жанузаковых города Шалкар
2
Всего
25

5) күн тәртібі, сөйленген сөздердің мазмұны және қабылданған шешімдер көрсетіледі.
Шалқар аудандық мәслихатының 2023 жылғы 15 қыркүйектегі № 92 шешіміне 2 қосымша
Ақтөбе облысы Шалқар ауданы Шалқар қаласының жергілікті қоғамдастық жиынына қатысу үшін қала тұрғындары өкілдерінің сандық құрамы
Көшелердің атауы
Жергілікті қоғамдастық жиынына қатысу үшін өкілдерінің саны (адам)
1.
Шалқар қаласының О.Құлетов, Жилкооперация, Ж.Таушанов, 1 Мамыр, Батақтың Сарысы, Жамбыл, Абай, Алтынсарин, С.Маманов, Жылқаман батыр көшелері тұрғындары үшін
2
2.
Шалқар қаласының М.Әуезов, Т.Ахтанов, Байқазақ батыр,
Амангелді,Достан би, Е.Ерімбетов көшелері тұрғындары үшін
2
3.
Шалқар қаласының В.Цеханович, Е.Батырғарин, И.Доценко, Ә.Жангелдин, Мамай Достанұлы көшесі, Қыз Жібек, Т.Жалмағанбетов, Қарашоқат, Шілікті, Тұмалыкөл, Шуақ көшелері тұрғындары үшін
2
4.
Шалқар қаласының Ы.Карагулин, З.Мұстафин, Питомник, Арал, Мөңке би, С.Жаманқұлов, Шоқысу көшелері тұрғындары үшін
2
5.
Шалқар қаласының Г.Резванов, Т.Алдияров, Ә.Биекенов, Ю.Гагарин, Ә.Мұңайтбасұлы, Москва, Д.Үмбетжанұлы, Ақтөбе, Жаңа, И.Тұрғанбаев, Құлқай ата, Ораз би Тәтеұлы, Е.Ниязов, Ұлы Борсық, Мұзбел көшелері тұрғындары үшін
2
6.
Шалқар қаласының Жаңа құрылыс, Өртшілер, Тоқымашылар, Желтоқсан, Мырзығұл Шыманұлы, Г.Титов, Электр, Ульянов, Достық, Борсық көшелері тұрғындары үшін
2
7.
Шалқар қаласының Т.Шойғарин, Ш.Рафиков, Н.Қобландин, Ө.Сейітов, Т.Бисенов, Қара өткел көшелері тұрғындары үшін
2
8.
Шалқар қаласының Әйтеке би, Қ.Ақшолақов, Мәуміт батыр, Ж.Жармағамбетов, Достық, Көл, Клуб, І.Үргенішбаев, Ә.Молдағұлова көшелері тұрғындары үшін
2
9.
Шалқар қаласының Қ.Қонақбайұлы, Ақтан Ақайұлы, Бейбітшілік, Есет Көтібарұлы, Көл жағалауы, Қазанғап, Н.Юсупов, Ж.Дүйісов, Бақ, А.Жұбанов, Т.Көшербаев, Оңтүстік көшелері тұрғындары үшін
2
10.
Шалқар қаласының Ұран Бақтыбай, Т.Басенов, Алшын Қаражігіт би, Б.Сүлейменов, М.Сыдықұлы, Ж.Мекебаев, Н.Жақсыбаев, Е. Жаңбыршин, Ә.Төлегенов, Ә.Құрманов, Мектеп, Космонавттар, М.Мамедова көшелері тұрғындары үшін.
2
11.
Шалқар қаласының А.Тихонов, Дала, Шетырғыз, Өнер, Талдықұм, Ә.Байсалбаев, Жастар, Өндіріс, Солтүстік шоссе, Ы.Нұртаев, Құрманғазы, Елтезер, Жәлімбет, Х. Есбосынов, Энергетиктер, Кіші, Н.Кенжебаев, Н.Тәжібаев, Сазтөбе көшелері тұрғындары үшін
2
12.
Шалқар қаласының Көкжиде, Сарықамыс көшелері тұрғындары үшін
1
13.
Шалқар қаласының Тағыберген Жамашұлы, Жеңіске 40 жыл, О.Ақжанов, Еңбек, С.Боранбайұлы, Д.Қалағанов, Бостандық, Байланыс, Ү.Адилшинов, Ақирек, Наурыз, Ынтымақ, Аяққұм, Ы.Абдуллин, Мәдениет, Т.Жұмағалиев, Қазақай Ахун, Ерназар Бекет, Б.Тұңғатаров, Ә.Жанаманов, Ағайынды Қалжановтар, Қ.Сәлпенов, Ж.Қабақбаев, М.Қадыров, Е.Жоламанов, Қ.Қаратайұлы, Жанұзақовтар көшелері тұрғындары үшін
2
Барлығы
25