О бюджете Абайского района на 2024-2026 годы
Решение Абайского районного маслихата области Абай от 22 декабря 2023 года № 11/3-VIII
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2024.
В соответствии со статьями 73, 75 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан Абайский районный маслихат РЕШИЛ:
1.Утвердить районный бюджет Абайского района на 2024-2026 годы согласно приложениям 1, 2 и 3, в том числе на 2024 год в следующих объемах:
1)доходы – 5 520 216,9 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 1 422 762,0 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 17 893,0 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 2 299,0 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 4 077 262,9 тысяч тенге;
2)затраты – 6 293 982,7 тысяч тенге;
3)чистое бюджетное кредитование – 44 296,0 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты - 103 376,0 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 59 080,0 тысяч тенге;
4)сальдо по операциям с финансовыми активами – 32 452,0 тысяч тенге;
приобретение финансовых активов – 32 452,0 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5)дефицит (профицит) бюджета – - 850 513,8 тысяч тенге;
6)финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 850 513,8 тысяч тенге;
поступление займов – 802 256,0 тысяч тенге;
погашение займов – 59 080,0 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 107 337,8 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения Абайского районного маслихата области Абай от 30.10.2024 № 20/2- VIII (вводится в действие с 01.01.2024).
2. Принять к исполнению на 2024 год нормативы распределения доходов в бюджет района по социальному налогу, индивидуальному подоходному налогу с доходов, облагаемых у источника выплаты, индивидуальному подоходному налогу с доходов, не облагаемых у источника выплаты, индивидуальному подоходному налогу с доходов иностранных граждан, не облагаемых у источника выплаты в размере 100 процентов.
3. Учесть в районном бюджете на 2024 год объем субвенции, передаваемой из областного бюджета в сумме 1 117 863,0 тысяч тенге.
4. Установить бюджетные субвенции, передаваемые из районного бюджета в бюджеты сельских округов на 2024 год в сумме 408 855,0 тысяч тенге, в том числе:
Карауылскому сельскому округу – 139 152,0 тысяч тенге;
Каскабулакскому сельскому округу – 32 969,0 тысяч тенге;
Кенгирбай Бийскому сельскому округу – 33 908,0 тысяч тенге;
Кокбайскому сельскому округу – 37 940,0 тысяч тенге;
Кундыздинскому сельскому округу – 39 278,0 тысяч тенге;

2024-2026 жылдарға арналған Абай ауданының бюджеті туралы
Абай облысы Абай аудандық мәслихатының 2023 жылғы 22 желтоқсандағы № 11/3-VIII шешімі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01 2024 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 73, 75-баптарына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес, Абай аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. 2024-2026 жылдарға арналған Абай ауданының бюджеті 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2024 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1)кірістер – 5 520 216,9 мың теңге, соның ішінде:
салықтық түсімдер – 1 422 762,0 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 17 893,0 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 2 299,0 мың теңге;
трансферттер түсімі – 4 077 262,9 мың теңге;
2)шығындар – 6 293 982,7 мың теңге;
3)таза бюджеттік кредиттеу – 44 296,0 мың теңге, соның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 103 376,0 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 59 080,0 мың теңге;
4)қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 32 452,0 мың теңге;
қаржы активтерін сатып алу – 32 452,0 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер - 0 теңге;
5)бюджет тапшылығы (профициті) – - 850 513,8 мың теңге;
6)бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 850 513,8 мың теңге;
қарыздар түсімі – 802 256,0 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 59 080,0 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 107 337,8 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – Абай облысы Абай аудандық мәслихатының 30.10.2024 № 20/2-VIII шешімімен (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. Аудан бюджетіне 2024 жылға арналған әлеуметтік салық, төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы, төлем көзінен салық салынбайтын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы, төлем көзінен салық салынбайтын шетелдік азаматтар табыстарынан ұсталатын жеке табыс салығы бойынша кірістерді бөлу нормативтері 100 пайыз болып орындауға қабылдансын.
3. 2024 жылға облыстық бюджеттен берілетін субвенция көлемі 1 117 863,0 мың теңге сомасында ескерілсін.
4. Аудандық бюджеттен ауылдық округтердің бюджеттерiне берілетін субвенциялар көлемi 2024 жылға 408 855,0 мың теңге сомасында белгіленсін, соның ішінде:
Қарауыл ауылдық округіне – 139 152,0 мың теңге;
Қасқабұлақ ауылдық округіне – 32 969,0 мың теңге;
Кеңгірбай Би ауылдық округіне – 33 908,0 мың теңге;
Көкбай ауылдық округіне – 37940,0 мың теңге;
Құндызды ауылдық округіне – 39278,0 мың теңге;

Архатскому сельскому округу – 29 853,0 тысяч тенге;
Саржалскому сельскому округу – 33 540,0 тысяч тенге;
Медеускому сельскому округу – 32 756,0 тысяч тенге;
Токтамысскому сельскому округу – 29 459,0 тысяч тенге;
5. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2024 год в сумме 26 165,0 тысяч тенге;
6. Учесть в районном бюджете на 2024 год целевые трансферты из областного бюджета в сумме 1 728 288,0 тысяч тенге.

Архат ауылдық округіне – 29 853,0 мың теңге;
Саржал ауылдық округіне – 33 540,0 мың теңге;
Медеу ауылдық округіне – 32 756,0 мың теңге;
Тоқтамыс ауылдық округіне – 29 459,0 мың теңге.
5. 2024 жылға арналған ауданның жергілікті атқарушы органының резерві 26 165,0 мың теңге сомасында бекітілсін.
6. 2024 жылға арналған аудандық бюджетке облыстық бюджеттен нысаналы трансферттер көлемі 1 728 288,0 мың теңге сомасында ескерілсін.

7. Учесть в районном бюджете на 2024 год целевые трансферты из республиканского бюджета в сумме 496 356,0 тысяч тенге.
8. Учесть в районном бюджете кредиты из республиканского бюджета в сумме 103 376,0 тысяч тенге на реализацию мер социальной поддержки специалистов.
9. Учесть в районном бюджете распределение целевых трансфертов бюджетам сельских округов на 2024 год согласно приложению 4.
10. Признать утратившими силу некоторые решения маслихата Абайского района согласно приложению 5.

7. 2024 жылға арналған аудандық бюджетке республикалық бюджеттен нысаналы трансферттер көлемі 496 356,0 мың теңге сомасында ескерілсін.
8. Әлеуметтік сала мамандарын қолдау шараларын іске асыру үшін аудандық бюджетке республикалық бюджеттен кредиттер көлемі 103 376,0 мың теңге сомасында ескерілсін.
9. Аудандық бюджеттен 2024 жылға ауылдық округтердің бюджеттеріне нысаналы трансферттерді бөлу 4 қосымшаға сәйкес ескерілсін.
10. Абай аудандық мәслихатының кейбір шешімдері 5 қосымшаға сәйкес күші жойылды деп танылсын.

26 361,0
006
Проведение спортивных соревнований на районном (города областного значения) уровне
6 447,0
007
Подготовка и участие членов сборных команд района (города областного значения) по различным видам спорта на областных спортивных соревнованиях
19 914,0
3
Информационное пространство
97 572,0
478
Отдел внутренней политики, культуры и развития языков района (города областного значения)
97 572,0
005
Услуги по проведению государственной информационной политики
10 715,0
007
Функционирование районных (городских) библиотек
86 199,0
008
Развитие государственного языка и других языков народа Казахстана
658,0
4
Туризм
7 818,0
804
Отдел физической культуры, спорта и туризма района (города областного значения)
7 818,0
004
Регулирование туристической деятельности
7 818,0
9
Прочие услуги по организации культуры, спорта, туризма  и информационного пространства
143 054,0
478
Отдел внутренней политики, культуры и развития языков района (города областного значения)
108 204,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области информации, укрепления государственности и формирования социального оптимизма граждан, развития языков и культуры
44 966,4
003
Капитальные расходы государственного органа
8 657,6
004
Реализация мероприятий в сфере молодежной политики
51 535,0
032
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
3 045,0
804
Отдел физической культуры, спорта и туризма района (города областного значения)
34 850,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере физической культуры, спорта и туризма
34 850,0
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
96 860,8
9
Прочие услуги в области сельского, водного, лесного, рыбного хозяйства, охраны окружающей среды и земельных отношений
96 860,8
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
29 306,0
099
Реализация мер по оказанию социальной поддержки специалистов
29 306,0
806
Отдел сельского хозяйства, земельных отношений и предпринимательства района (города областного значения)
67 554,8
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития сельского хозяйства, земельных отношений и предпринимательства
58 517,8
017
Капитальные расходы государственного органа
9 037,0
11
Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
51 104,2
2
Архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
51 104,2
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)

26 361,0
006
Аудандық (облыстық маңызы бар қалалық) деңгейде спорт жарыстарын өткізу
6 447,0
007
Облыстық спорт жарыстарында түрлі спорт түрлері бойынша ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрама командалары мүшелерінің дайындығы және қатысуы
19 914,0
3
Ақпараттық кеңiстiк
97 572,0
478
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат, мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі
97 572,0
005
Мемлекеттік ақпараттық саясат жүргізу жөніндегі қызметтер
10 715,0
007
Аудандық (қалалық) кiтапханалардың жұмыс iстеуi
86 199,0
008
Мемлекеттiк тiлдi және Қазақстан халқының басқа да тiлдерін дамыту
658,0
4
Туризм
7 818,0
804
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) дене шынықтыру және спорт бөлімі
7 818,0
004
Туристік қызметті реттеу
7 818,0
9
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңiстiктi ұйымдастыру жөнiндегi өзге де қызметтер
143 054,0
478
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат, мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі
108 204,0
001
Ақпаратты, мемлекеттілікті нығайту және азаматтардың әлеуметтік сенімділігін қалыптастыру саласында жергілікті деңгейде мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
44 966,4
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
8 657,6
004
Жастар саясаты саласында іс-шараларды іске асыру
51 535,0
032
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
3 045,0
804
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат бөлімі
34 850,0
001
Жергілікті деңгейде ақпарат, мемлекеттілікті нығайту және азаматтардың әлеуметтік сенімділігін қалыптастыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
34 850,0
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
96 860,8
9
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, қоршаған ортаны қорғау және жер қатынастары саласындағы басқа да қызметтер
96 860,8
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
29 306,0
099
Мамандардың әлеуметтік көмек көрсетуі жөніндегі шараларды іске асыру
29 306,0
806
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ауыл шаруашылығы, жер қатынастары және кәсіпкерлік бөлімі
67 554,8
001
Жергілікті деңгейде ауыл шаруашылығы, жер қатынастары және кәсіпкерлік саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
58 517,8
017
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
9 037,0
11
Өнеркәсіп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
51 104,2
2
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
51 104,2
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі

491,0
9
Прочие государственные услуги общего характера
135 468,0
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
71 837,0
001
Услуги по реализации государственной политики в области формирования и развития экономической политики, государственного планирования, исполнения бюджета и управления коммунальной собственностью района (города областного значения)
70 432,0
015
Капитальные расходы государственного органа
1 405,0
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
63 631,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог
62 460,0
003
Капитальные расходы государственного органа
1 171,0
02
Оборона
23 486,0
1
Военные нужды
14 027,0
122
Аппарат акима района (города областного значения)
14 027,0
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
14 027,0
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
9 459,0
122
Аппарат акима района (города областного значения)
9 459,0
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
9 459,0
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
228 266,0
1
Социальное обеспечение
20 904,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
20 904,0
005
Государственная адресная социальная помощь
20 904,0
2
Социальная помощь
159 821,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
159 821,0
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
47 532,0
006
Оказание жилищной помощи
4 200,0
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
8 074,0
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
2 212,0
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
58 291,0
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
39 512,0
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения

491,0
9
Жалпы сипаттағы өзге де мемлекеттiк қызметтер
135 468,0
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
71 837,0
001
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономикалық саясаттын қалыптастыру мен дамыту, мемлекеттік жоспарлау, бюджеттік атқару және коммуналдық меншігін басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
70 432,0
015
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
1 405,0
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
63 631,0
001
Жергілікті деңгейде сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
62 460,0
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
1 171,0
02
Қорғаныс
23 486,0
1
Әскери мұқтаждар
14 027,0
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
14 027,0
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
14 027,0
2
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
9 459,0
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
9 459,0
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
9 459,0
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
228 266,0
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
20 904,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
20 904,0
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
20 904,0
2
Әлеуметтiк көмек
159 821,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
159 821,0
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
47 532,0
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
4 200,0
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
8 074,0
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
2 212,0
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
58 291,0
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
39 512,0
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер

16272,0
Аппарат акима Архатского сельского округа
11969,0
Аппарат акима Каскабулакского сельского округа
60361,0
Аппарат акима Саржалского сельского округа
11820,0
Аппарат акима Токтамысского сельского округа
17305,0
Аппарат акима Медеуского сельского округа
12858,0
Приложение 5 к решению
маслихата Абайского района
от 22 декабря 2023 года
№ 11/3-VIII
Перечень утративших силу некоторых решений маслихата Абайского района
1. Решение маслихата Абайского района от 23 декабря 2022 года № 30/5-VІІ "О бюджете Абайского района на 2023-2025 годы";

16272,0
Архат ауылдық округі әкімінің аппараты
11969,0
Қасқабұлақ ауылдық округі әкімінің аппараты
60361,0
Саржал ауылдық округі әкімінің аппараты
11820,0
Тоқтамыс ауылдық округі әкімінің аппараты
17305,0
Медеу ауылдық округі әкімінің аппараты
12858,0
Абай аудандық мәслихатының
2023 жылғы 22 желтоқсандағы
№ 11/3-VIII шешіміне
5 қосымша
Абай аудандық мәслихатының күші жойылған кейбір шешімдердің тізбесі
1. "2023-2025 жылдарға арналған Абай ауданының бюджеті туралы" Абай аудандық мәслихатының 2022 жылғы 23 желтоқсандағы № 30/5-VII шешімі;

2. Решение маслихата Абайского района от 27 апреля 2023 года № 2/7-VIІI "О внесении изменений в решение маслихата от 23 декабря 2022 года № 30/5-VІІ "О бюджете Абайского района на 2023-2025 годы";
3. Решение маслихата Абайского района от 8 августа 2023 года № 5/2-VIІI "О внесении изменений в решение маслихата от 23 декабря 2022 года № 30/5-VІІ "О бюджете Абайского района на 2023-2025 годы";
4. Решение маслихата Абайского района от 16 октября 2023 года № 8/2-VIІI "О внесении изменений в решение маслихата от 23 декабря 2022 года № 30/5-VІІ "О бюджете Абайского района на 2023-2025 годы";
5. Решение маслихата Абайского района от 29 ноября 2023 года № 10/2-VIІI "О внесении изменений в решение маслихата от 23 декабря 2022 года № 30/5-VІІ "О бюджете Абайского района на 2023-2025 годы".

2. "Мәслихаттың 2022 жылғы 23 желтоқсандағы № 30/5-VII "2023-2025 жылдарға арналған Абай ауданының бюджеті туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы" Абай аудандық мәслихатының 2023 жылғы 27 сәуірдегі № 2/7-VIІI шешімі;
3. "Мәслихаттың 2022 жылғы 23 желтоқсандағы № 30/5-VII "2023-2025 жылдарға арналған Абай ауданының бюджеті туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы" Абай аудандық мәслихатының 2023 жылғы 8 тамыздағы № 5/2-VIІI шешімі;
4. "Мәслихаттың 2022 жылғы 23 желтоқсандағы № 30/5-VII "2023-2025 жылдарға арналған Абай ауданының бюджеті туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы" Абай аудандық мәслихатының 2023 жылғы 16 қазандағы № 8/2-VIІI шешімі;
5. "Мәслихаттың 2022 жылғы 23 желтоқсандағы № 30/5-VII "2023-2025 жылдарға арналған Абай ауданының бюджеті туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы" Абай аудандық мәслихатының 2023 жылғы 29 қарашадағы № 10/2-VIІI шешімі.