О бюджете Абайского района на 2024-2026 годы
Решение Абайского районного маслихата области Абай от 22 декабря 2023 года № 11/3-VIII.
В соответствии со статьями 73, 75 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан Абайский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет Абайского района на 2024-2026 годы согласно приложениям 1, 2 и 3, в том числе на 2024 год в следующих объемах:
1) доходы – 5 520 216,9 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 1 432 131,0 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 10 073,0 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 750,0 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 4 077 262,9 тысяч тенге;
2) затраты – 6 290 635,0 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 44 296,0 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты - 103 376,0 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 59 080,0 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 35 800,0 тысяч тенге;
приобретение финансовых активов – 35 800,0 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 850 514,1 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 850 514,1 тысяч тенге;
поступление займов – 802 256,0 тысяч тенге;
погашение займов – 59 080,0 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 107 338,1 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения Абайского районного маслихата области Абай от 09.07.2024 № 16/10-VIII (вводится в действие с 01.01.2024).
2. Принять к исполнению на 2024 год нормативы распределения доходов в бюджет района по социальному налогу, индивидуальному подоходному налогу с доходов, облагаемых у источника выплаты, индивидуальному подоходному налогу с доходов, не облагаемых у источника выплаты, индивидуальному подоходному налогу с доходов иностранных граждан, не облагаемых у источника выплаты в размере 100 процентов.
3. Учесть в районном бюджете на 2024 год объем субвенции, передаваемой из областного бюджета в сумме 1 117 863,0 тысяч тенге.
4. Установить бюджетные субвенции, передаваемые из районного бюджета в бюджеты сельских округов на 2024 год в сумме 408 855,0 тысяч тенге, в том числе:
Карауылскому сельскому округу – 139 152,0 тысяч тенге;
Каскабулакскому сельскому округу – 32 969,0 тысяч тенге;
Кенгирбай Бийскому сельскому округу – 33 908,0 тысяч тенге;
Кокбайскому сельскому округу – 37 940,0 тысяч тенге;
Кундыздинскому сельскому округу – 39 278,0 тысяч тенге;

2024-2026 жылдарға арналған Абай ауданының бюджеті туралы
Абай облысы Абай аудандық мәслихатының 2023 жылғы 22 желтоқсандағы № 11/3-VIII шешімі.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 73, 75-баптарына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес, Абай аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. 2024-2026 жылдарға арналған Абай ауданының бюджеті 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2024 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 5 520 216,9 мың теңге, соның ішінде:
салықтық түсімдер – 1 432 131,0 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 10 073,0 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 750,0 мың теңге;
трансферттер түсімі – 4 077 262,9 мың теңге;
2) шығындар – 6 290 635,0 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 44 296,0 мың теңге, соның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 103 376,0 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 59 080,0 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 35 800,0 мың теңге;
қаржы активтерін сатып алу – 35 800,0 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер - 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 850 514,1 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 850 514,1 мың теңге;
қарыздар түсімі – 802 256,0 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 59 080,0 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 107 338,1 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – Абай облысы Абай аудандық мәслихатының 09.07.2024 № 16/10-VIII шешімімен (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. Аудан бюджетіне 2024 жылға арналған әлеуметтік салық, төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы, төлем көзінен салық салынбайтын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы, төлем көзінен салық салынбайтын шетелдік азаматтар табыстарынан ұсталатын жеке табыс салығы бойынша кірістерді бөлу нормативтері 100 пайыз болып орындауға қабылдансын.
3. 2024 жылға облыстық бюджеттен берілетін субвенция көлемі 1 117 863,0 мың теңге сомасында ескерілсін.
4. Аудандық бюджеттен ауылдық округтердің бюджеттерiне берілетін субвенциялар көлемi 2024 жылға 408 855,0 мың теңге сомасында белгіленсін, соның ішінде:
Қарауыл ауылдық округіне – 139 152,0 мың теңге;
Қасқабұлақ ауылдық округіне – 32 969,0 мың теңге;
Кеңгірбай Би ауылдық округіне – 33 908,0 мың теңге;
Көкбай ауылдық округіне – 37940,0 мың теңге;
Құндызды ауылдық округіне – 39278,0 мың теңге;

Архатскому сельскому округу – 29 853,0 тысяч тенге;
Саржалскому сельскому округу – 33 540,0 тысяч тенге;
Медеускому сельскому округу – 32 756,0 тысяч тенге;
Токтамысскому сельскому округу – 29 459,0 тысяч тенге;
5. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2024 год в сумме 26 165,0 тысяч тенге;
6. Учесть в районном бюджете на 2024 год целевые трансферты из областного бюджета в сумме 1 728 288,0 тысяч тенге.

Архат ауылдық округіне – 29 853,0 мың теңге;
Саржал ауылдық округіне – 33 540,0 мың теңге;
Медеу ауылдық округіне – 32 756,0 мың теңге;
Тоқтамыс ауылдық округіне – 29 459,0 мың теңге.
5. 2024 жылға арналған ауданның жергілікті атқарушы органының резерві 26 165,0 мың теңге сомасында бекітілсін.
6. 2024 жылға арналған аудандық бюджетке облыстық бюджеттен нысаналы трансферттер көлемі 1 728 288,0 мың теңге сомасында ескерілсін.

7. Учесть в районном бюджете на 2024 год целевые трансферты из республиканского бюджета в сумме 496 356,0 тысяч тенге.
8. Учесть в районном бюджете кредиты из республиканского бюджета в сумме 103 376,0 тысяч тенге на реализацию мер социальной поддержки специалистов.
9. Учесть в районном бюджете распределение целевых трансфертов бюджетам сельских округов на 2024 год согласно приложению 4.
10. Признать утратившими силу некоторые решения маслихата Абайского района согласно приложению 5.

7. 2024 жылға арналған аудандық бюджетке республикалық бюджеттен нысаналы трансферттер көлемі 496 356,0 мың теңге сомасында ескерілсін.
8. Әлеуметтік сала мамандарын қолдау шараларын іске асыру үшін аудандық бюджетке республикалық бюджеттен кредиттер көлемі 103 376,0 мың теңге сомасында ескерілсін.
9. Аудандық бюджеттен 2024 жылға ауылдық округтердің бюджеттеріне нысаналы трансферттерді бөлу 4 қосымшаға сәйкес ескерілсін.
10. Абай аудандық мәслихатының кейбір шешімдері 5 қосымшаға сәйкес күші жойылды деп танылсын.

98 962,0
2
Социальная помощь
306 967,6
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
306 967,6
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
52 817,6
006
Оказание жилищной помощи
4 000,0
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
53 065,0
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
2 127,0
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
103 477,0
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
91 481,0
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
45 883,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
45 883,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
40 905,0
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
1 000,0
021
Капитальные расходы государственного органа
1 978,0
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
2 000,0
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
1 799 199,9
1
Жилищное хозяйство
1 268 352,6
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
1 268 352,6
008
Организация сохранения государственного жилищного фонда
8 960,0
033
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
114 292,6
098
Приобретение жилья коммунального жилищного фонда
1 145 100,0
2
Коммунальное хозяйство
530 847,3
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
530 847,3
013
Развитие коммунального хозяйства
0
016
Функционирование системы водоснабжения и водоотведения
155 376,0
026
Организация эксплуатации тепловых сетей, находящихся в коммунальной собственности районов (городов областного значения)
78 471,3
058
Развитие системы водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах

98 962,0
2
Әлеуметтiк көмек
306 967,6
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
306 967,6
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
52 817,6
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
4 000,0
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
53 065,0
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
2 127,0
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
103 477,0
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
91 481,0
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
45 883,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
45 883,0
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
40 905,0
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
1 000,0
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
1 978,0
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
2 000,0
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
1 799 199,9
1
Тұрғын үй шаруашылығы
1 268 352,6
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
1 268 352,6
008
Мемлекеттік тұрғын үй қорын сақтауды ұйымдастыру
8 960,0
033
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
114 292,6
098
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу
1 145 100,0
2
Коммуналдық шаруашылық
530 847,3
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
530 847,3
013
Коммуналдық шаруашылықты дамыту
0
016
Сумен жабдықтау және су бұру жүйесінің жұмыс істеуі
155 376,0
026
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) коммуналдық меншігіндегі жылу желілерін пайдалануды ұйымдастыру
78 471,3
058
Ауылдық елді мекендердегі сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамыту

491,0
9
Прочие государственные услуги общего характера
135 468,0
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
71 837,0
001
Услуги по реализации государственной политики в области формирования и развития экономической политики, государственного планирования, исполнения бюджета и управления коммунальной собственностью района (города областного значения)
70 432,0
015
Капитальные расходы государственного органа
1 405,0
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
63 631,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог
62 460,0
003
Капитальные расходы государственного органа
1 171,0
02
Оборона
23 486,0
1
Военные нужды
14 027,0
122
Аппарат акима района (города областного значения)
14 027,0
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
14 027,0
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
9 459,0
122
Аппарат акима района (города областного значения)
9 459,0
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
9 459,0
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
228 266,0
1
Социальное обеспечение
20 904,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
20 904,0
005
Государственная адресная социальная помощь
20 904,0
2
Социальная помощь
159 821,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
159 821,0
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
47 532,0
006
Оказание жилищной помощи
4 200,0
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
8 074,0
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
2 212,0
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
58 291,0
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
39 512,0
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения

491,0
9
Жалпы сипаттағы өзге де мемлекеттiк қызметтер
135 468,0
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
71 837,0
001
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономикалық саясаттын қалыптастыру мен дамыту, мемлекеттік жоспарлау, бюджеттік атқару және коммуналдық меншігін басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
70 432,0
015
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
1 405,0
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
63 631,0
001
Жергілікті деңгейде сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
62 460,0
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
1 171,0
02
Қорғаныс
23 486,0
1
Әскери мұқтаждар
14 027,0
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
14 027,0
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
14 027,0
2
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
9 459,0
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
9 459,0
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
9 459,0
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
228 266,0
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
20 904,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
20 904,0
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
20 904,0
2
Әлеуметтiк көмек
159 821,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
159 821,0
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
47 532,0
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
4 200,0
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
8 074,0
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
2 212,0
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
58 291,0
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
39 512,0
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер

17000,0
Аппарат акима Архатского сельского округа
13000,0
Аппарат акима Каскабулакского сельского округа
61227,5
Аппарат акима Саржалского сельского округа
11820,0
Аппарат акима Токтамысского сельского округа
17305,0
Аппарат акима Медеуского сельского округа
12858,0
Приложение 5 к решению
маслихата Абайского района
от 22 декабря 2023 года
№ 11/3-VIII
Перечень утративших силу некоторых решений маслихата Абайского района
1. Решение маслихата Абайского района от 23 декабря 2022 года № 30/5-VІІ "О бюджете Абайского района на 2023-2025 годы";

17000,0
Архат ауылдық округі әкімінің аппараты
13000,0
Қасқабұлақ ауылдық округі әкімінің аппараты
61227,5
Саржал ауылдық округі әкімінің аппараты
11820,0
Тоқтамыс ауылдық округі әкімінің аппараты
17305,0
Медеу ауылдық округі әкімінің аппараты
12858,0
Абай аудандық мәслихатының
2023 жылғы 22 желтоқсандағы
№ 11/3-VIII шешіміне
5 қосымша
Абай аудандық мәслихатының күші жойылған кейбір шешімдердің тізбесі
1. "2023-2025 жылдарға арналған Абай ауданының бюджеті туралы" Абай аудандық мәслихатының 2022 жылғы 23 желтоқсандағы № 30/5-VII шешімі;

2. Решение маслихата Абайского района от 27 апреля 2023 года № 2/7-VIІI "О внесении изменений в решение маслихата от 23 декабря 2022 года № 30/5-VІІ "О бюджете Абайского района на 2023-2025 годы";
3. Решение маслихата Абайского района от 8 августа 2023 года № 5/2-VIІI "О внесении изменений в решение маслихата от 23 декабря 2022 года № 30/5-VІІ "О бюджете Абайского района на 2023-2025 годы";
4. Решение маслихата Абайского района от 16 октября 2023 года № 8/2-VIІI "О внесении изменений в решение маслихата от 23 декабря 2022 года № 30/5-VІІ "О бюджете Абайского района на 2023-2025 годы";
5. Решение маслихата Абайского района от 29 ноября 2023 года № 10/2-VIІI "О внесении изменений в решение маслихата от 23 декабря 2022 года № 30/5-VІІ "О бюджете Абайского района на 2023-2025 годы".

2. "Мәслихаттың 2022 жылғы 23 желтоқсандағы № 30/5-VII "2023-2025 жылдарға арналған Абай ауданының бюджеті туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы" Абай аудандық мәслихатының 2023 жылғы 27 сәуірдегі № 2/7-VIІI шешімі;
3. "Мәслихаттың 2022 жылғы 23 желтоқсандағы № 30/5-VII "2023-2025 жылдарға арналған Абай ауданының бюджеті туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы" Абай аудандық мәслихатының 2023 жылғы 8 тамыздағы № 5/2-VIІI шешімі;
4. "Мәслихаттың 2022 жылғы 23 желтоқсандағы № 30/5-VII "2023-2025 жылдарға арналған Абай ауданының бюджеті туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы" Абай аудандық мәслихатының 2023 жылғы 16 қазандағы № 8/2-VIІI шешімі;
5. "Мәслихаттың 2022 жылғы 23 желтоқсандағы № 30/5-VII "2023-2025 жылдарға арналған Абай ауданының бюджеті туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы" Абай аудандық мәслихатының 2023 жылғы 29 қарашадағы № 10/2-VIІI шешімі.