Об областном бюджете области Жетісу на 2024-2026 годы
Решение маслихата области Жетісу от 15 декабря 2023 года № 11-64.
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2024 в соответствии с пунктом 20 настоящего решения.
В соответствии со статьями 8, 75 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2024-2026 годы" и постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 декабря 2023 года № 1108 "О реализации Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2024-2026 годы", маслихат области Жетісу РЕШИЛ:
1. Утвердить областной бюджет на 2024-2026 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2024 год в следующих объемах:
1) доходы 478 127 723 тысячи тенге, в том числе по:
налоговым поступлениям 40 055 979 тысяч тенге;
неналоговым поступлениям 15 783 871 тысяча тенге;
поступлениям от продажи основного капитала 36 000 тысяч тенге;
поступлениям трансфертов 422 251 873 тысячи тенге;
2) затраты 486 593 428 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование 15 509 833 тысячи тенге, в том числе:
бюджетные кредиты 32 251 910 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов 16 742 077 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами 2 879 555 тысяч тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов 2 879 555 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета (-) 26 855 093 тысячи тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета 26 855 093 тысячи тенге, в том числе:
поступление займов 36 826 995 тысяч тенге;
погашение займов 11 614 628 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств 1 642 726 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения маслихата области Жетісу от 18.11.2024 № 23-137 (вводится в действие с 01.01.2024).
2. Установить, что поступления по коду классификации доходов единой бюджетной классификации "Корпоративный подоходный налог с юридических лиц, за исключением поступлений от субъектов крупного предпринимательства и организаций нефтяного сектора" по районам и городам областного значения зачисляются в размере 100% в районный и городской бюджет областного значения.
3. Установить, что поступления по кодам классификации доходов единой бюджетной классификации "Индивидуальный подоходный налог с доходов, облагаемых у источника выплаты" и "Индивидуальный подоходный налог с доходов иностранных граждан, не облагаемых у источника выплаты" зачисляются в областной бюджет в размере 100%.

Жетісу облысының 2024-2026 жылдарға арналған облыстық бюджеті туралы
Жетісу облыстық мәслихатының 2023 жылғы 15 желтоқсандағы № 11-64 шешімі.
Ескерту. 01.01.2024 бастап қолданысқа енгiзiледi - осы шешімінің 20-тармағымен.
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 8, 75-баптарына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Республикасы Заңының 6–бабы 1–тармағының 1) тармақшасына, "2024-2026 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және "2024-2026 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру туралы" 2023 жылғы 12 желтоқсандағы № 1108 Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына сәйкес, Жетісу облыстық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2024-2026 жылдарға арналған облыстық бюджет тиісінше осы шешімнің 1, 2 және 3-қосымшаларына сәйкес, оның ішінде 2024 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер 478 127 723 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсiмдер бойынша 40 055 979 мың теңге;
салықтық емес түсiмдер бойынша 15 783 871 мың теңге;
негiзгi капиталды сатудан түсетін түсiмдер бойынша 36 000 мың теңге;
трансферттер түсімдері бойынша 422 251 873 мың теңге;
2) шығындар 486 593 428 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу 15 509 833 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер 32 251 910 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу 16 742 077 теңге;
4) қаржы активтерiмен жасалатын операциялар бойынша сальдо 2 879 555 мың теңге, оның ішінде:
қаржылық активтерді сатып алу 2 879 555 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) (-) 26 855 093 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану)
26 855 093 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі 36 826 995 мың теңге;
қарыздарды өтеу 11 614 628 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары 1 642 726 мың теңге.
Есерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Жетісу облыстық мәслихатының 18.11.2024 № 23-137 шешімімен (01.01.2024 бастап қолданысқа енгiзiледi).
2. Бірыңғай бюджеттік сыныптаудың кірістер сыныптамасының "Ірі кәсіпкерлік субъектілерінен және мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығы" коды бойынша түсімдер аудандар мен облыстық маңызы бар қалалар бойынша 100% мөлшерінде аудандық және облыстық маңызы бар қалалық бюджетке түсетіні белгіленсін.
3. Бірыңғай бюджеттік сыныптаудың кірістер сыныптамасының "Төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы" және "Төлем көзінен салық салынбайтын шетелдік азаматтар табыстарынан ұсталатын жеке табыс салығы" кодтары бойынша түсімдер 100% мөлшерінде облыстық бюджетке түсетіні белгіленсін.

4. Установить, что поступления по коду классификации доходов единой бюджетной классификации "Социальный налог" зачисляются в областной бюджет в размере 100%.
5. Установить, что поступления по коду классификации доходов единой бюджетной классификации "Индивидуальный подоходный налог с доходов, не облагаемых у источника выплаты" по районам и городам областного значения зачисляются в размере 100% в районный и городской бюджет областного значения.
6. Предусмотреть в областном бюджете на 2024 год объемы бюджетных субвенций, передаваемых из областного бюджета в районные (городов областного значения) бюджеты, в сумме 39 033 863 тысячи тенге, в том числе:
Аксускому району
– 3 707 917 тысяч тенге;
Алакольскому району
– 2 302 000 тысяч тенге;
Ескельдинскому району
– 3 188 722 тысячи тенге;
Каратальскому району
– 3 596 484 тысячи тенге;
Кербулакскому району
– 3 561 050 тысяч тенге;
Коксускому району
– 2 781 688 тысяч тенге;
Панфиловскому району
– 2 025 965 тысяч тенге;
Сарканскому району
– 3 006 104 тысячи тенге;
городу Талдыкорган
– 13 363 574 тысячи тенге;
городу Текели
– 1 500 359 тысяч тенге.
Распределение указанных бюджетных субвенций районным (городов областного значения) бюджетам по направлениям определяются на основании постановления акимата области Жетісу.
7. Учесть, что в областном бюджете на 2024 год предусмотрены поступления целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета в сумме 10 534 699 тысяч тенге, в том числе на:
образование 4 297 084 тысячи тенге;
социальную помощь 647 091 тысяча тенге;
повышение заработной платы медицинских работников центров оказания специальных социальных услуг 195 320 тысяч тенге;
повышение заработной платы работников организаций в области здравоохранения местных исполнительных органов 103 139 тысяч тенге;
страховые премии (взносы) профессиональной ответственности медицинских работников организаций в области здравоохранения местных исполнительных органов 120 тысяч тенге;
увеличение оплаты труда медицинским работникам государственных организаций физической культуры и спорта 51 108 тысяч тенге;
увеличение размера государственной стипендии обучающимся в организациях технического и профессионального, послесреднего образования в сфере туризма и спорта 2 514 тысяч тенге;
обеспечение и проведение выборов акимов районов (городов областного значения) 94 988 тысяч тенге;
повышение заработной платы отдельных категорий гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий 175 712 тысяч тенге;

4. Бірыңғай бюджеттік сыныптаудың кірістер сыныптамасының "Әлеуметтік салық" коды бойынша түсімдер 100% мөлшерінде облыстық бюджетке түсетіні белгіленсін.
5. Бірыңғай бюджеттік сыныптаудың кірістер сыныптамасының "Төлем көзінен салық салынбайтын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы" коды бойынша түсімдер аудандар мен облыстық маңызы бар қалалар бойынша 100% мөлшерінде аудандық және облыстық маңызы бар қалалық бюджетке түсетіні белгіленсін.
6. 2024 жылға арналған облыстық бюджетте облыстық бюджеттен аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерге берілетін бюджеттік субвенциялардың көлемдері 39 033 863 мың теңге сомасында көзделсін, оның ішінде:
Ақсу ауданына
– 3 707 917 мың теңге;
Алакөл ауданына
– 2 302 000 мың теңге;
Ескелді ауданына
– 3 188 722 мың теңге;
Қаратал ауданына
– 3 596 484 мың теңге;
Кербұлақ ауданына
– 3 561 050 мың теңге;
Көксу ауданына
– 2 781 688 мың теңге;
Панфилов ауданына
– 2 025 965 мың теңге;
Сарқан ауданына
– 3 006 104 мың теңге;
Талдықорған қаласына
– 13 363 574 мың теңге;
Текелі қаласына
– 1 500 359 мың теңге.
Көрсетілген бюджеттік субвенцияларды аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерге бағыттар бойынша бөлу Жетісу облысы әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.
7. 2024 жылға арналған облыстық бюджетте республикалық бюджеттен 10 534 699 мың теңге сомасында ағымдағы нысаналы трансферттер түсімдері көзделгені ескерілсін, оның ішінде:
білім беруге 4 297 084 мың теңге;
әлеуметтік көмекке 647 091 мың теңге;
арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарындағы медицина қызметкерлерінің жалақысын көтеруге 195 320 мың теңге;
денсаулық сақтау саласындағы ұйымдары қызметкерлерінің жалақысын көтеруге 103 139 мың теңге;
денсаулық сақтау саласындағы ұйымдары медицина қызметкерлерінің кәсіптік жауапкершілігінің сақтандыру сыйлықақыларына (жарналарына) 120 мың теңге;
мемлекеттік дене шынықтыру және спорт ұйымдарының медицина қызметкерлерінің еңбекақысын төлеуді ұлғайтуға 51 108 мың теңге;
туризм және спорт саласында техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында білім алушыларға мемлекеттік стипендияның мөлшерін ұлғайтуға 2 514 мың теңге;
аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) әкімдерін сайлауды қамтамасыз етуге және өткізуге 94 988 мың теңге;
азаматтық қызметшілердің жекелеген санаттарының, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдар қызметкерлерінің, қазыналық кәсіпорындар қызметкерлерінің жалақысын арттыруға 175 712 мың теңге;

повышение заработной платы работников природоохранных и специальных учреждений 750 627 тысяч тенге;
проведение противоэпизоотических мероприятий 808 434 тысячи тенге;
проведение идентификации сельскохозяйственных животных 96 562 тысячи тенге;
приобретение жилья коммунального жилищного фонда для социально-уязвимых слоев населения 3 312 000 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 7 в редакции решения маслихата области Жетісу от 18.11.2024 № 23-137 (вводится в действие с 01.01.2024).
8. Учесть, что в областном бюджете на 2024 год предусмотрены поступления целевых трансфертов на развитие из республиканского бюджета в сумме 43 587 728 тысяч тенге, в том числе на:
строительство объектов среднего образования в рамках пилотного национального проекта "Комфортная школа" 8 248 533 тысячи тенге;
строительство инженерно-коммуникационной сети туристско-рекреационной зоны отдыха "Балхаш" 2 172 485 тысяч тенге;
развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры 548 395 тысяч тенге;
развитие системы водоснабжения и водоотведения 7 662 092 тысячи тенге;
увеличение водности поверхностных водных ресурсов 1 000 000 тысяч тенге;
развитие газотранспортной системы 6 856 715 тысяч тенге;
развитие теплоэнергетической системы 3 000 000 тысяч тенге;
развитие транспортной инфраструктуры 5 032 567 тысяч тенге;
развитие инженерной и транспортной (благоустройство) инфраструктуры в областных центрах 2 411 287 тысяч тенге;
реализацию бюджетных инвестиционных проектов в малых и моногородах 2 600 583 тысячи тенге;
развитие социальной и инженерной инфраструктуры в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі" 4 055 071 тысяча тенге;
Сноска. Пункт 8 в редакции решения маслихата области Жетісу от 18.11.2024 № 23-137 (вводится в действие с 01.01.2024).
9. Предусмотреть в областном бюджете на 2024 год поступления субвенций из республиканского бюджета в сумме 355 343 578 тысяч тенге.
10. Предусмотреть в областном бюджете на 2024 год поступления займов из республиканского бюджета в сумме 13 673 384 тысячи тенге.
11. Учесть, что в областном бюджете на 2024 год предусмотрены целевые текущие трансферты районным (городов областного значения) бюджетам, в том числе на:
реализацию мер по оказанию социальной поддержки специалистов;
повышение заработной платы отдельных категорий гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий;
оплату услуг индивидуальных помощников;
развитие рынка труда;
обеспечение прав и улучшению качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан;
выплату государственной адресной социальной помощи;
проведение мероприятия в рамках предупреждения чрезвычайных ситуаций;
приобретение жилья коммунального жилищного фонда для социально-уязвимых слоев населения;
установку блочно-модульных конструкций;
проведение мероприятий в сфере жилищно-коммунального хозяйства;
проведение мероприятий в сфере архитектуры и градостроительства;
проведение мероприятий в сфере земельных отношений;
проведение мероприятий в сфере транспортной инфраструктуры.
Распределение указанных трансфертов районным (городов областного значения) бюджетам определяются на основании постановления акимата области Жетісу.

табиғатты қорғау және арнаулы мекемелер қызметкерлерінің жалақысын көтеруге 750 627 мың теңге;
эпизоотияға қарсы іс-шаралар жүргізуге 808 434 мың теңге;
ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізу 96 562 мың теңге;
халықтың әлеуметтік жағынан осал топтарына коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үй сатып алуға 3 312 000 мың теңге.
Есерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - Жетісу облыстық мәслихатының 18.11.2024 № 23-137 шешімімен (01.01.2024 бастап қолданысқа енгiзiледi).
8. 2024 жылға арналған облыстық бюджетте республикалық бюджеттен 43 587 728 мың теңге сомасында нысаналы даму трансферттер түсімдері көзделгені ескерілсін, оның ішінде:
"Жайлы мектеп" пилоттық ұлттық жобасы шеңберінде орта білім беру объектілерін салуға 8 248 533 мың теңге;
"Балқаш" туристік-рекреациялық демалыс аймағының инженерлік-коммуникациялық желісін салуға 2 172 485 мың теңге;
инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамытуға және (немесе) жайластыруға 548 395 мың теңге;
сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамытуға 7 662 092 мың теңге;
жер үсті су ресурстарының сулылығын арттыруға 1 000 000 мың теңге;
газ тасымалдау жүйесін дамытуға 6 856 715 мың теңге;
жылу-энергетика жүйесін дамытуға 3 000 000 мың теңге;
көліктік инфрақұрылымды дамытуға 5 032 567 мың теңге;
облыс орталықтарында инженерлік және көліктік (абаттандыру) инфрақұрылымын дамытуға 2 411 287 мың теңге;
шағын және моноқалаларда бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыруға 2 600 583 мың теңге;
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымдарды дамытуға 4 055 071 мың теңге.
Есерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - Жетісу облыстық мәслихатының 18.11.2024 № 23-137 шешімімен (01.01.2024 бастап қолданысқа енгiзiледi).
9. 2024 жылға арналған облыстық бюджетте республикалық бюджеттен 355 343 578 мың теңге сомасында субвенция түсімдері көзделсін.
10. 2024 жылға арналған облыстық бюджетте республикалық бюджеттен 13 673 384 мың теңге сомасында қарыздар түсімдері көзделсін.
11. 2024 жылға арналған облыстық бюджетте аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерге берілетін ағымдағы нысаналы трансферттердің көзделгені ескерілсін, оның ішінде:
мамандарды әлеуметтік қолдау көрсету шараларын іске асыруға;
азаматтық қызметшілердің жекелеген санаттарының, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдар қызметкерлерінің, қазыналық кәсіпорындар қызметкерлерінің жалақысын арттыруға;
жеке көмекшілердің қызметін төлеуге;
еңбек нарығын дамытуға;
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз ету және өмір сүру сапасын жақсартуға;
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек төлеуге;
төтенше жағдайлардың алдын алу шеңберінде іс-шара өткізуге;
халықтың әлеуметтік жағынан осал топтарына коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үй сатып алуға;
блокты-модульдік конструкцияларды орнатуға;
тұрғын-үй шарушылығы саласында іс-шараларды іске асыруға;
сәулет және қала құрылысы саласында іс-шараларды іске асыруға;
жер қатынастары саласында іс-шараларды іске асыруға;
көлік инфрақұрылымы саласында іс-шараларды іске асыруға;
Көрсетілген трансферттерді аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерге бөлу Жетісу облысы әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.

12. Учесть, что в областном бюджете на 2024 год предусмотрены целевые трансферты на развитие районным (городов областного значения) бюджетам, в том числе на:
строительство и (или) реконструкцию жилья коммунального жилищного фонда;
развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры;
развитие системы водоснабжения и водоотведения;
развитие коммунального хозяйства;
развитие инженерной и транспортной (благоустройство) инфраструктуры в областных центрах;
реализацию бюджетных инвестиционных проектов в малых и моногородах;
развитие социальной и инженерной инфраструктуры в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі".
Распределение указанных трансфертов районным (городов областного значения) бюджетам определяются на основании постановления акимата области Жетісу.
13. Учесть, что в областном бюджете на 2024 год предусмотрены кредиты районным (городов областного значения) бюджетам, в том числе:
бюджетные кредиты местным исполнительным органам для реализации мер социальной поддержки специалистов;
Распределение указанных кредитов районным (городов областного значения) бюджетам определяются на основании постановления акимата области Жетісу.
13-1. Одобрить выпуск государственных эмиссионных ценных бумаг по области Жетісу на 2024 год в сумме 23 153 611 тысяч тенге, в том числе на:
приобретение жилья 10 109 801 тысяча тенге,
проектирование и строительство жилья 13 043 810 тысяч тенге.
Сноска. Дополнено пунктом 13-1 решения маслихата области Жетісу от 16.09.2024 № 20-119 (вводится в действие с 01.01.2024).
14. Предусмотреть в областном бюджете на 2024 год на проведение мероприятий по охране окружающей среды и развития объектов в сумме 623 454 тысячи тенге.
Сноска. Пункт 14 в редакции решения маслихата области Жетісу от 18.11.2024 № 23-137 (вводится в действие с 01.01.2024).
15. Предусмотреть в областном бюджете на 2024 год на обеспечение функционирования автомобильных дорог и развитие транспортной инфраструктуры в сумме 26 231 660 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 15 в редакции решения маслихата области Жетісу от 18.11.2024 № 23-137 (вводится в действие с 01.01.2024).

12. 2024 жылға арналған облыстық бюджетте аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерге берілетін нысаналы даму трансферттердің көзделгені ескерілсін, оның ішінде:
коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін салуға және (немесе) реконструкциялауға;
инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамытуға және (немесе) жайластыруға;
сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамытуға;
коммуналдық шаруашылықты дамытуға;
облыс орталықтарында инженерлік және көліктік (абаттандыру) инфрақұрылымын дамытуға;
шағын және моноқалаларда бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыруға;
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымдарды дамытуға.
Көрсетілген трансферттерді аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерге бөлу Жетісу облысы әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.
13. 2024 жылға арналған облыстық бюджетте аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерге кредиттер көзделгені ескерілсін, оның ішінде:
мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыру үшін жергілікті атқарушы органдарға берілетін бюджеттік кредиттер.
Көрсетілген кредиттерді аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерге бөлу Жетісу облысы әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.
13-1. Жетісу облысы бойынша 2024 жылға 23 153 611 мың теңге сомасында мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздар шығару мақұлдансын, оның ішінде:
тұрғын үй сатып алуға 10 109 801 мың теңге,
тұрғын үй жобалауға және салуға 13 043 810 мың теңге.
Есерту. 13-1-тармағымен толықтырылды - Жетісу облыстық мәслихатының 16.09.2024 № 20-119 шешімімен (01.01.2024 бастап қолданысқа енгiзiледi).
14. 2024 жылға арналған облыстық бюджетте қоршаған ортаны қорғау және объектілерді дамыту жөніндегі іс-шараларды өткізуге 623 454 мың теңге сомасында көзделсін.
Есерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - Жетісу облыстық мәслихатының 18.11.2024 № 23-137 шешімімен (01.01.2024 бастап қолданысқа енгiзiледi).
15. 2024 жылға арналған облыстық бюджетте автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз етуге және көлік инфрақұрылымын дамытуға 26 231 660 мың теңге сомасында көзделсін.
Есерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - Жетісу облыстық мәслихатының 18.11.2024 № 23-137 шешімімен (01.01.2024 бастап қолданысқа енгiзiледi).

16. Утвердить резерв акимата области Жетісу на 2024 год в сумме 939 584 тысячи тенге.
17. Утвердить перечень областных бюджетных программ (подпрограмм), не подлежащих секвестру в процессе исполнения областного бюджета на 2024 год согласно приложению 4 к настоящему решению.
18. Акимам районов и городов обеспечить полное и качественное исполнение прогнозных показателей бюджета области по налогам и платежам, снижение недоимки хозяйствующих субъектов перед бюджетами всех уровней и изыскание дополнительных доходных источников.

16. Жетісу облысы әкімдігінің 2023 жылға арналған резервi 939 584 мың теңге сомасында бекітілсін.
17. 2024 жылға арналған облыстық бюджетті атқару процесінде секвестрлеуге жатпайтын облыстық бюджеттік бағдарламалардың (кіші бағдарламалардың) тізбесі осы шешімнің 4-қосымшасына сәйкес бекітілсін.
18. Аудан мен қала әкімдері облыс бюджетінің салықтар мен төлемдер бойынша болжамды көрсеткіштерінің толық және сапалы орындалуын, шаруашылық субъектілердің барлық деңгейдегі бюджетке берешегін азайтуды және қосымша кіріс көздерін табуды қамтамасыз етсін.

19. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию областного маслихата "По вопросам бюджета, тарифной политики и обеспечения соблюдения законности".
20. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2024 года.
Председатель областного маслихата Г. Тойлыбаева
Приложение 1 к решению маслихата области Жетісу от 15 декабря 2023 года № 11-64
Сноска. Приложение 1 в редакции решения маслихата области Жетісу от 18.11.2024 № 23-137 (вводится в действие с 01.01.2024).
Областной бюджет области Жетісу на 2024 год
Категория
Сумма,
тысяч тенге
Класс
Подкласс
Наименование
I. Доходы

19. Осы шешімнің орындалуын бақылау облыстық мәслихаттың "Бюджет, тарифтік саясат және заңдылықтың сақталуын қамтамасыз ету мәселелері бойынша" тұрақты комиссиясына жүктелсін.
20. Осы шешім 2024 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгiзiледi.
Облыстық мәслихаттың төрағасы Г. Тойлыбаева
Жетісу облыстық мәслихатының 2023 жылғы 15 желтоқсандағы № 11-64 шешіміне 1 қосымша
Есерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - Жетісу облыстық мәслихатының 18.11.2024 № 23-137 шешімімен (01.01.2024 бастап қолданысқа енгiзiледi).
Жетісу облысының 2024 жылға арналған облыстық бюджеті
Санаты
Сомасы, мың теңге
Сынып
Ішкі сынып
Атауы
I. Кірістер

1 420 994
013
Предоставление специальных социальных услуг для лиц с инвалидностью с психоневрологическими заболеваниями, в психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
3 140 983
014
Предоставление специальных социальных услуг для престарелых, лиц с инвалидностью, в том числе детей с инвалидностью, в реабилитационных центрах
2 176 144
064
Обеспечение деятельности центров трудовой мобильности и карьерных центров по социальной поддержке граждан по вопросам занятости
1 002 029
069
Субсидирование затрат работодателя на создание специальных рабочих мест для трудоустройства лиц с инвалидностью
11 080
261
Управление образования области
871 914
015
Социальное обеспечение сирот, детей, оставшихся без попечения родителей
556 790
037
Социальная реабилитация
196 492
092
Содержание ребенка (детей), переданного патронатным воспитателям
60 938
201
Государственная поддержка по содержанию детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, в детских домах семейного типа и приемных семьях
57 694
271
Управление строительства области
100
039
Строительство и реконструкция объектов социального обеспечения
100
2
Социальная помощь
9 422 934
256
Управление координации занятости и социальных программ области
9 016 104
003
Социальная поддержка лиц с инвалидностью
1 281 880
068
Программа занятости
7 734 224
261
Управление образования области
406 830
084
Социальная поддержка обучающихся и воспитанников организаций образования очной формы обучения в виде льготного проезда на общественном транспорте (кроме такси) по решению местных представительных органов
406 830
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
6 318 979
256
Управление координации занятости и социальных программ области
6 140 510
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
233 812
007
Капитальные расходы государственного органа
21 413
018
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
341 725
044
Реализация миграционных мероприятий на местном уровне
77 085
053
Услуги по замене и настройке речевых процессоров к кохлеарным имплантам
63 437
066
Оплата услуг поверенному агенту по предоставлению бюджетных кредитов для содействия предпринимательской инициативе молодежи
29 513
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций

1 420 994
013
Психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологиялық аурулармен ауыратын мүгедектігі бар адамдар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
3 140 983
014
Оңалту орталықтарында қарттарға, мүгедектігі бар адамдарға, оның ішінде мүгедектігі бар балаларға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
2 176 144
064
Еңбек мобильділігі орталықтары мен мансап орталықтарының жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі азаматтарды әлеуметтік қолдау бойынша қызметін қамтамасыз ету
1 002 029
069
Мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыру үшін арнайы жұмыс орындарын құруға жұмыс берушінің шығындарын субсидиялау
11 080
261
Облыстың білім басқармасы
871 914
015
Жетiм балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды әлеуметтік қамсыздандыру
556 790
037
Әлеуметтік сауықтандыру
196 492
092
Патронат тәрбиешілерге берілген баланы (балаларды) асырап бағу
60 938
201
Жетім балаларды және ата-аналарының қамқорынсыз қалған, отбасылық үлгідегі балалар үйлері мен асыраушы отбасыларындағы балаларды мемлекеттік қолдау
57 694
271
Облыстың құрылыс басқармасы
100
039
Әлеуметтік қамтамасыз ету объектілерін салу және реконструкциялау
100
2
Әлеуметтiк көмек
9 422 934
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
9 016 104
003
Мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтік қолдау
1 281 880
068
Жұмыспен қамту бағдарламасы
7 734 224
261
Облыстың білім басқармасы
406 830
084
Жергілікті өкілді органдардың шешімі бойынша білім беру ұйымдарының күндізгі оқу нысанында оқитындар мен тәрбиеленушілерді қоғамдық көлікте (таксиден басқа) жеңілдікпен жол жүру түрінде әлеуметтік қолдау
406 830
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
6 318 979
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
6 140 510
001
Жергілікті деңгейде жұмыспен қамтуды қамтамасыз ету және халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды іске асыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
233 812
007
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
21 413
018
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
341 725
044
Жергілікті деңгейде көші-қон іс-шараларын іске асыру
77 085
053
Кохлеарлық импланттарға дәлдеп сөйлеу процессорларын ауыстыру және келтіру бойынша қызмет көрсету
63 437
066
Сенім білдірілген агентке жастардың кәсіпкерлік бастамасына жәрдемдесу үшін бюджеттік кредиттер беру жөніндегі қызметтеріне ақы төлеу
29 513
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары

21 764 943
279
Управление энергетики и жилищно-коммунального хозяйства области
21 764 943
071
Развитие газотранспортной системы
21 764 943
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
35 257 947
1
Сельское хозяйство
30 418 793
255
Управление сельского хозяйства области
24 049 223
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере сельского хозяйства
436 833
002
Субсидирование развития семеноводства
1 018 630
003
Капитальные расходы государственных органов
19 689
006
Субсидирование развития производства приоритетных культур
6 200 128
008
Субсидирование стоимости пестицидов, биоагентов (энтомофагов), предназначенных для проведения обработки против вредных и особо опасных вредных организмов с численностью выше экономического порога вредоносности и карантинных объектов
782 762
014
Субсидирование стоимости услуг по доставке воды сельскохозяйственным товаропроизводителям
114 190
029
Мероприятия по борьбе с вредными организмами сельскохозяйственных культур
164 914
045
Определение сортовых и посевных качеств семенного и посадочного материала
43 341
046
Государственный учет и регистрация тракторов, прицепов к ним, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов
12 655
047
Субсидирование стоимости удобрений (за исключением органических)
2 070 710
050
Возмещение части расходов, понесенных субъектом агропромышленного комплекса, при инвестиционных вложениях
3 304 049
053
Субсидирование развития племенного животноводства, повышение продуктивности и качества продукции животноводства
6 397 000
056
Субсидирование ставок вознаграждения при кредитовании, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования
2 403 500
057
Субсидирование затрат перерабатывающих предприятий на закуп сельскохозяйственной продукции для производства продуктов ее глубокой переработки в сфере животноводства
1 036 870
059
Субсидирование затрат ревизионных союзов сельскохозяйственных кооперативов на проведение внутреннего аудита сельскохозяйственных кооперативов
12 730
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
31 222
271
Управление строительства области
1 514 929
020
Развитие объектов сельского хозяйства
1 514 929
719
Управление ветеринарии области
4 854 641
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере ветеринарии
188 056
003
Капитальные расходы государственного органа
24 704
010
Организация отлова и уничтожения бродячих собак и кошек

21 764 943
279
Облыстың энергетика және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық басқармасы
21 764 943
071
Газ тасымалдау жүйесін дамыту
21 764 943
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
35 257 947
1
Ауыл шаруашылығы
30 418 793
255
Облыстың ауыл шаруашылығы басқармасы
24 049 223
001
Жергілікті деңгейде ауыл шаруашылығы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
436 833
002
Тұқым шаруашылығын дамытуды субсидиялау
1 018 630
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
19 689
006
Басым дақылдардың өндірісін дамытуды субсидиялау
6 200 128
008
Cаны зиян тигізудің экономикалық шегінен жоғары зиянды және аса қауіпті зиянды организмдерге, карантинді объектілерге қарсы өңдеулер жүргізуге арналған пестицидтердің, биоагенттердiң (энтомофагтардың) құнын субсидиялау
782 762
014
Ауыл шаруашылығы тауарларын өндірушілерге су жеткізу бойынша көрсетілетін қызметтердің құнын субсидиялау
114 190
029
Ауыл шаруашылық дақылдарының зиянды организмдеріне қарсы күрес жөніндегі іс- шаралар
164 914
045
Тұқымдық және көшет отырғызылатын материалдың сорттық және себу сапаларын анықтау
43 341
046
Тракторларды, олардың тіркемелерін, өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы, мелиоративтік және жол-құрылыс машиналары мен тетіктерін мемлекеттік есепке алуға және тіркеу
12 655
047
Тыңайтқыштар (органикалықтарды қоспағанда) құнын субсидиялау
2 070 710
050
Инвестициялар салынған жағдайда агроөнеркәсіптік кешен субъектісі көтерген шығыстардың бөліктерін өтеу
3 304 049
053
Мал шаруашылығы өнімдерінің өнімділігін және сапасын арттыруды, асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды субсидиялау
6 397 000
056
Ауыл шаруашылығы малын, техниканы және технологиялық жабдықты сатып алуға кредит беру, сондай-ақ лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау
2 403 500
057
Мал шаруашылығы саласында терең қайта өңдеуден өткізілетін өнімдерді өндіру үшін ауыл шаруашылығы өнімін сатып алуға жұмсайтын өңдеуші кәсіпорындардың шығындарын субсидиялау
1 036 870
059
Ауыл шаруашылығы кооперативтерінің тексеру одақтарының ауыл шаруашылығы кооперативтерінің ішкі аудитін жүргізуге арналған шығындарын субсидиялау
12 730
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
31 222
271
Облыстың құрылыс басқармасы
1 514 929
020
Ауыл шаруашылығы объектілерін дамыту
1 514 929
719
Облыстың ветеринария басқармасы
4 854 641
001
Жергілікті деңгейде ветеринария саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
188 056
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
24 704
010
Қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулауды және жоюды ұйымдастыру

427 254
007
Пропаганда здорового образа жизни
22 263
041
Дополнительное обеспечение гарантированного объема бесплатной медицинской помощи по решению местных представительных органов областей
3 075 026
271
Управление строительства области
1 194 003
038
Строительство и реконструкция объектов здравоохранения
1 194 003
3
Специализированная медицинская помощь
1 596 699
253
Управление здравоохранения области
1 596 699
027
Централизованный закуп и хранение вакцин и других медицинских иммунобиологических препаратов для проведения иммунопрофилактики населения
1 596 699
4
Поликлиники
324 143
253
Управление здравоохранения области
324 143
039
Оказание дополнительного объема медицинской помощи, включающий медицинскую помощь субъектами здравоохранения, оказание услуг Call-центрами и прочие расходы
324 143
5
Другие виды медицинской помощи
60 574
253
Управление здравоохранения области
60 574
029
Областные базы специального медицинского снабжения
60 574
9
Прочие услуги в области здравоохранения
6 904 142
253
Управление здравоохранения области
6 904 142
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области здравоохранения
293 231
008
Реализация мероприятий по профилактике и борьбе со СПИД в Республике Казахстан
69 233
016
Обеспечение граждан бесплатным или льготным проездом за пределы населенного пункта на лечение
20 970
018
Информационно-аналитические услуги в области здравоохранения
78 677
023
Социальная поддержка медицинских и фармацевтических работников
595 000
033
Капитальные расходы медицинских организаций здравоохранения
5 847 031
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
38 700 157
1
Социальное обеспечение
10 372 269
256
Управление координации занятости и социальных программ области
7 548 589
002
Предоставление специальных социальных услуг для престарелых и лиц с инвалидностью в медико-социальных учреждениях (организациях) общего типа, в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
1 313 957
013
Предоставление специальных социальных услуг для лиц с инвалидностью с психоневрологическими заболеваниями, в психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
3 185 374
014
Предоставление специальных социальных услуг для престарелых, лиц с инвалидностью, в том числе детей с инвалидностью, в реабилитационных центрах
2 097 221
064
Обеспечение деятельности центров трудовой мобильности и карьерных центров по социальной поддержке граждан по вопросам занятости

427 254
007
Салауатты өмір салтын насихаттау
22 263
041
Облыстардың жергілікті өкілдік органдарының шешімі бойынша тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемімен қосымша қамтамасыз ету
3 075 026
271
Облыстың құрылыс басқармасы
1 194 003
038
Деңсаулық сақтау объектілерін салу және реконструкциялау
1 194 003
3
Мамандандырылған медициналық көмек
1 596 699
253
Облыстың денсаулық сақтау басқармасы
1 596 699
027
Халыққа иммундық профилактика жүргізу үшін вакциналарды және басқа медициналық иммундық биологиялық препараттарды орталықтандырылған сатып алу және сақтау
1 596 699
4
Емханалар
324 143
253
Облыстың денсаулық сақтау басқармасы
324 143
039
Денсаулық сақтау субъектілерінің медициналық көмегін қамтитын қосымша медициналық көмектің көлемін көрсету, Call-орталықтардың қызметтер көрсетуі және өзге де шығыстар
324 143
5
Медициналық көмектiң басқа түрлерi
60 574
253
Облыстың денсаулық сақтау басқармасы
60 574
029
Облыстық арнайы медициналық жабдықтау базалары
60 574
9
Денсаулық сақтау саласындағы өзге де қызметтер
6 904 142
253
Облыстың денсаулық сақтау басқармасы
6 904 142
001
Жергілікті деңгейде денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
293 231
008
Қазақстан Республикасында ЖИТС профилактикасы және оған қарсы күрес жөніндегі іс-шараларды іске асыру
69 233
016
Азаматтарды елді мекеннен тыс жерлерде емделу үшін тегін және жеңілдетілген жол жүрумен қамтамасыз ету
20 970
018
Денсаулық сақтау саласындағы ақпараттық талдамалық қызметтер
78 677
023
Медициналық және фармацевтикалық қызметкерлерді әлеуметтік қолдау
595 000
033
Медициналық денсаулық сақтау ұйымдарының күрделі шығыстары
5 847 031
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
38 700 157
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
10 372 269
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
7 548 589
002
Жалпы үлгідегі медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында қарттар мен мүгедектігі бар адамдарға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
1 313 957
013
Психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологиялық аурулармен ауыратын мүгедектігі бар адамдар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
3 185 374
014
Оңалту орталықтарында қарттарға, мүгедектігі бар адамдарға, оның ішінде мүгедектігі бар балаларға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
2 097 221
064
Еңбек мобильділігі орталықтары мен мансап орталықтарының жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі азаматтарды әлеуметтік қолдау бойынша қызметін қамтамасыз ету

257
Управление финансов области
1 536 955
015
Погашение долга местного исполнительного органа перед вышестоящим бюджетом
1 536 955
Приложение 4 к решению маслихата области Жетісу от 15 декабря 2023 года № 11-64
Перечень областных бюджетных программ (подпрограмм), не подлежащих секвестру в процессе исполнения областного бюджета на 2024 год
Наименование
Образование
Общеобразовательное обучение
Общеобразовательное обучение по специальным образовательным программам
Общеобразовательное обучение одаренных детей в специализированных организациях образования
Общеобразовательное обучение в государственных организациях начального, основного и общего среднего образования
Реализация подушевого финансирования в государственных организациях среднего образования
Здравоохранение
Услуги по охране материнства и детства
Пропаганда здорового образа жизни
Централизованный закуп и хранение вакцин и других медицинских иммунобиологических препаратов для проведения иммунопрофилактики населения
Организация в экстренных случаях доставки тяжелобольных людей до ближайшей организации здравоохранения, оказывающей врачебную помощь
Дополнительное обеспечение гарантированного обьема бесплатной медицинской помощи по решению местных представительных органов
Реализация мероприятий по профилактике и борьбе со СПИД в Республике Казахстан
Оказание дополнительного объема медицинской помощи, включающий медицинскую помощь субъектами здравоохранения, оказание услуг Call-центрами и прочие расходы

257
Облыстың қаржы басқармасы
1 536 955
015
Жергілікті атқарушы органның жоғары тұрған бюджет алдындағы борышын өтеу
1 536 955
Жетісу облыстық мәслихатының 2023 жылғы 15 желтоқсандағы № 11-64 шешіміне 4-қосымша
2024 жылға арналған облыстық бюджетті атқару процесінде секвестрлеуге жатпайтын облыстық бюджеттік бағдарламалардың (кіші бағдарламалардың) тізбесі
Атауы
Білім беру
Жалпы білім беру
Арнаулы білім беру бағдарламалары бойынша жалпы білім беру
Мамандандырылған білім беру ұйымдарында дарынды балаларға жалпы білім беру
Мемлекеттік бастауыш, негізгі және жалпы орта білім беру ұйымдарында жалпы білім беру
Мемлекеттік орта білім беру ұйымдарында жан басына шаққандағы қаржыландыруды іске асыру
Денсаулық сақтау
Ана мен баланы қорғау жөніндегі көрсетілетін қызметтер
Саламатты өмір салтын насихаттау
Халыққа иммундық профилактика жүргізу үшін вакциналарды және басқа медициналық иммундық биологиялық препараттарды орталықтандырылған сатып алу және сақтау
Шұғыл жағдайларда сырқаты ауыр адамдарды дәрігерлік көмек көрсететін ең жақын денсаулық сақтау ұйымына жеткізуді ұйымдастыру
Жергілікті өкілді органдардың шешімі бойынша тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемімен қосымша қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасында ЖИТС профилактикасы және оған қарсы күрес жөніндегі іс-шараларды іске асыру
Денсаулық сақтау субъектілерінің медициналық көмегін қамтитын қосымша медициналық көмектің көлемін көрсету, Call-орталықтардың қызметтер көрсетуін және өзге де шығыстар