Об утверждении схемы пастбищеоборотов на основании геоботанического обследования пастбищ на 2023 - 2024 годы по Алакольского района
Постановление акимата Алакольского района области Жетісу от 29 мая 2023 года № 169. Утратило силу постановлением акимата Алакольского района области Жетісу от 13 декабря 2024 года № 417
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Алакольского района области Жетісу от 13.12.2024 № 417 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 31 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 3 пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" акимат Алакольского района ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить схему пастбищеоборотов на основании геоботанического обследования пастбищ на 2023-2024 годы согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима Алакольского района.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня официального опубликования.
Аким района Абдинов А.
Приложение к постановлению акимата Алакольского района
Сведения о геоботаническом состоянии пастбищ в Алакольском районе
Общие сведения
Район был образован под названием Алакольский район в 1928 году. Администиративно-территориальное деление района состоит из 1 город 23 сельских округов, 56 сельских населенных пунктов.
Общая площадь земель Алакольского района 2367,267 тысяч гектаров;
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 1063,671 тысяч гектаров, из них пастбищные земли – 894,186 тысяч гектаров, в том числе сенокосы – 51,748 тысяч гектаров.
земли населенных пунктов - 59,363 тысяч гектаров;

Алакөл ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау негізінде жайылым айналымдарының схемасын бекіту туралы
Жетісу облысы Алакөл ауданы әкімдігінің 2023 жылғы 29 мамырдағы № 169 қаулысы. Күші жойылды - Жетісу облысы Алакөл ауданы әкімдігінің 2024 жылғы 13 желтоқсандағы № 417 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Жетісу облысы Алакөл ауданы әкімдігінің 13.12.2024 № 417 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 31-бабына, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 3-тармақшасына сәйкес Алакөл ауданының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулының қосымшасына сәйкес 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау негізінде жайылым айналымдарының схемасы бекітілсін.
2. Осы қаулының орындалуын бақылау Алакөл ауданы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
3. Осы қаулы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Аудан әкімі А. Абдинов
Алакөл ауданының әкімдігінің қаулысына қосымшасы
Алакөл ауданындағы жайылымдардың геоботаникалық жағдайы туралы мәлімет
Жалпы мәлімет
Аудан 1928 жылдан бастап Алакөл ауданы болып құрылды. Ауданның әкімшілік-аумақтық бөлінісі 1 қала 23 ауылдық округтен, 56 ауылдық елді мекеннен тұрады.
Алакөл ауданының жалпы көлемі – 2367,267 мың гектар;
Жерлер категория бойыншакелесідей бөлінеді:
Ауыл шаруашылығы нысанындағы жерлер – 1063,671 мың гектар, оның ішінде жайылымдық жерлер – 894,186 мың гектар, шабындық жерлер - 51,748 мың гектар.
Елді мекен жерлері - 59,363 мың гектар;

земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного не сельскохозяйственного назначения – 22,963 тысяч гектаров;
земли лесного фонда - 245,221 тысяч гектаров;
земли природных заповедников – 168,985 тысяч гектаров;
земли водного фонда - 794 тысяч гектаров;
земли запаса – 808,560 тысяч гектаров.
Климат района резко континентальный. Годовое количество атмосферных осадков на равнинной территории 150-260 мм, в горных районах 350-550 мм. Средняя температура января -12-16°С, июля +18+23°С.
На равнине распространены серо-бурые полупустынные почвы, в предгорьях светло-каштановые и черноземные.
На территории района протекают реки - Тентек, Чинжала, Жаманты, Кызылтал, Ыргайты.

өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жер және ауылшаруашылығына арналған өзге де жерлер -22,963 мың гектар;
орман қорының жерлері – 245,221 мың гектар;
табиғи қорық жерлері-168,985 мың гектар;
су қорының жерлері - 794 мың гектар;
босалқы жер қоры – 808,560 мың гектар.
Алакөл ауданының климаты континенталды. Жылдық жауын-шашын мөлшері жазық аймақтарда 150-260 мм, тау бөктерлері мен аңғарларында 350-550 мм.Қаңтардың орташа температурасы -12-16°С, шілдеде +18+23°С.
Жазық даласы жартылай шөлейтті сұры-қоңыр топырақтан, ал тау бөктері ашық-қоңыр, қара топырақтан тұрады.
Аудан аумағында Тентек, Шынжылы, Жаманты, Қызылтал, Ырғайты өзендері ағып жатыр.

Насчитывается примерно 110 видов широко распространенных цветковых растений, относящихся к 25 семействам и 85 родам. Наибольшее распространение получили три семейства: злаковые, сложноцветные и маревые.
Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 3,5 центнер/гектар.
Фонд кормов пастбищ используется в пастбищный период продолжительностью 180-210 дней.
По административно - территориальному делению в Алакольском районе имеются 1 город 23 сельских округов, 52 сельских населенных пунктов.
Общая площадь территории Алакольского района в разрезе категорий ( га )
№ п/п
Категория земель
Всего
В том числе пастбища
1
Общая площадь территории: из них

Аудан аумағында өсімдіктердің 110 түрі тараған. Оның 25 тұқымды түрге және 85 гүлді өсімдіктерге жатады. Ең көп таралған үш тұқымдастар: дәнді, күрделі гүлділер және бұлдырлар.
Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі 3,5 центнер/гектарды құрайды.
Жайылымдар азықтарының қоры жайылымдық кезеңде 180-210 күн ұзақтығымен пайдаланылады.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Алакөл ауданында 1 қала 23 ауылдық округтер, 56 ауылдық елді - мекендер орналасқан.
Санаттар бөлінісінде Алакөл ауданы аумағының жалпы ауданы мың ( га )
№ п/п
Жер категориясы
Барлығы
Соның ішінде жайылым
1
Аумақтың жалпы көлемі: соның ішінде

10615
241
10374
414
1123
Будыр
6921
57
6864
37
868
Кызылкайын
22694
588
22100
100
1798
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Алакольскому району имеются всего 894186 га пастбищных угодий. В черте населенного пункта числится 98264 га пастбищ, в землях запаса имеются 808560 га пастбищных угодий.
В сельских округах в связи с ростом поголовья скота на личных подворьях ощущается недостаток 52803 га пастбищных угодий.
Для решения этих проблем – необходимо рационально использовать пастбищные угодья из государственного фонда и увеличить площади пастбищ за счет земель населенных пунктов, кроме того залежные земли из состава земель запаса необходимо перевести в земли других (пастбища) категорий. Для вовлечения этих земельных участков в сельскохозяйственный оборот необходимо, выделить эти земли лицам, которые не обеспечены пастбищами для выпаса скота. Запас кормов с пастбищ используется в пастбищный период, продолжительность которого 180 - 210 дней. Запас кормов с сенокосов используется в стойловый период.
Гидрография и обводненность

10615
241
10374
414
1123
Бұдыр
6921
57
6864
37
868
Қызылқайын
22694
588
22100
100
1798
Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Алакөл ауданы бойынша барлығы 894186 га жайылымдық жер бар. Елді мекен шегінде 98264 га жайылым бар, босалқы жерлерде 808560 га жайылымдық жерлер бар.
Ауылдық округтерде мал басының өсуіне байланысты жеке аулаларда 52803 га жайылымдық жерлер жетіспейді.
Осы проблемаларды шешу үшін-мемлекеттік қордан жайылымдық жерлерді ұтымды пайдалану және елді мекендердің жерлері есебінен жайылым алаңдарын ұлғайту қажет, сонымен қатар қордағы жерлердің құрамынан тыңайған жерлерді басқа (жайылымдар) санаттағы жерлерге ауыстыру қажет. Бұл жер учаскелерін ауыл шаруашылығы айналымына тарту үшін бұл жерлерді мал жаю үшін жайылымдармен қамтамасыз етілмеген адамдарға бөлу қажет. Жайылымдардан жем - шөп қоры ұзақтығы 180-210 күн болатын жайылым кезеңінде пайдаланылады. Шабындықтардан жем қоры қора кезеңінде пайдаланылады.
Гидрография және суландыру

На территории района протекают реки - Тентек, Чинжала, Жаманты, Кызылтал, Ыргайты. В целом источники водопотребления в районе полностью удовлетворяют потребность сельскохозяйственных животных. Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное определяется в соответствии с Методике по разработке удельных норм водопотребления и водоотведения, утвержденной приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 декабря 2016 года № 545.
Емкость пастбищ
Определение емкости пастбищ в пастбищный период проведены на основе имеющихся данных о продуктивности пастбищ. Ориентировочно взяты следующие нормы зеленого корма (в среднем на одну голову): крупному рогатому скоту (КРС) – 4,5 га, малому рогатому скоту (МРС) - 1 га, лошадям – 4,5 га. Продолжительность пастбищного периода 180-200 дней. Таким образом, зная урожаи пастбища, суточную потребность животного в зеленом корме и продолжительность пастбищного периода, можно определить емкость пастбища.
В целях улучшения продуктивности и травосодержания пастбищ организуется пастбищный оборот. Пастбищный оборот-система использования пастбищ и ухода за ними, направленная на повышение продуктивности пастбищ способом дежурства выпаса, отдыха и сенокошения скота по годам на приусадебном участке в сочетании с другими мероприятиями по обновлению и улучшению пастбищ.
Важную роль в повышении продуктивности пастбищ играет правильная организация их территории, которая заключается в обустройстве стадных и стадных участков, летних лагерей, водных комплексов и скотопрогонных дорог.
На естественных пастбищах (календарный график) предусматривается организация пастбищного оборота с четырьмя полями со следующими сроками.
Календарный график по использованию пастбища, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Годы
Сроки перегона скота на пастбища и возврата скота из пастбищ
Весна
Лето
Осень
Зима

Аудан аумағында Тентек, Шынжылы, Жаманты, Қызылтал, Ырғайты өзендері ағып жатыр. Қорытындылай келе, суладыру көздері ауданда ауыл шаруашылық малдарының қажеттілігін толығымен қанағаттандырып отыр. Бір ауылшаруашылық малына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі орынбасарының 2016 жылғы 30 желтоқсандағы № 545 бұйрығымен бекітілген Су тұтынудың және су бұрудың үлестік нормаларын әзірлеу әдістемесіне айқындалады.
Жайылым сыйымдылығы
Жайылым сыйымдылығын анықтау, жайылым кезеңінде оның өнімділігі туралы деректер негізінде жүргізілді. Шамамен алғанда, жасыл азықтың келесі нормалары алынды (орта есеппен бір бас малға): ірі қара мал (ІҚМ) – 4,5 га, ұсақ қара мал (ҰҚМ) - 1 га, жылқылар – 4,5 га. Жайылым кезеңінің ұзақтылығы 180-210 күн. Осылайша, жайылым өнімін, малдың жасыл азықты бір күндегі қажет ету көлемін, жайылым кезеңінің ұзақтылығын біле отырып, жайылымның сыйымдылығын анықтауға болады.
Жайылымдардың өнімділігі мен шөп құрамын жақсарту мақсатында жайылым айналымы ұйымдастырылады. Жайылым айналымы - шөпті жаңарту мен жақсарту бойынша басқа да іс-шаралармен бірлескен жеке учаскедегі жылдар бойынша малды бағу, демалу және шөп оруды кезекшілеу тәсілімен жайылымдар өнімділігін арттыруға бағытталған жайылымды пайдалану және оған күтім жасау жүйесі.
Жайылымдардың өнімділігін арттыруда табын мен отар учаскелерін, жазғы лагерьлердерін, су кешендерін және мал айдайтын жолдарды орналастырудан тұратын олардың аумағын дұрыс ұйымдастыру маңызды рөлге ие.
Табиғи жайылымдарда (күнтізбелік графигі) көрсетілген келесі мерзімдерімен төрт танапты жайылым айналымын ұйымдастыру қарастырылады.
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Жылдар
Жайылымдардарға малдарды айдап шығару және жайылымдардан қайтару мерзімдері
Көктем
Жаз
Күз
Қыс

В районе имеется 894 186 га пастбищ, именно поэтому вопрос реализации Плана по управлению пастбищами и их использованию на территории земель Узункольского района даст возможность более эффективно и рационально использовать земли, чтобы создать условия для получения высокой продуктивности пастбищ, сохранить ценный состав травостоя в течение длительного времени, обеспечить пастбищными кормами наибольшее количество животных, получить высокий выход животноводческой продукции и увеличить поголовье скота.
Основными пользователями пастбищ на территории Алакольского района являются сельскохозяйственные формирования. Сельскохозяйственные животные населения населенных пунктов пасутся на землях населенных пунктов, сельскохозяйственных формирований и на землях запаса.

Ауданда 894 186 га жайылым бар, сондықтан Алакөл ауданы жерінің территориясында жайылымдарды басқару мен қолдану бойынша Жоспарды жүзеге асыру мәселесі жайылымның жоғарғы өнімділігіне, шөптердің бағалы құрамын ұзақ мерзімге сақтауға, жайылым азықтарымен мал басы санының көбін қамтамасыз етуге, мал шаруашылығы өнімдерінің жоғары сапасын алу мен мал басы санын көбейтуге зор ықпалы тиетін жерлерді тиімді әрі ұтымды пайдалануға мүмкіндік береді.
Алакөл ауданы аумағындағы жайылымдық жерлерді негізгі пайдаланушылар ауыл шаруашылығы құрылымдары болып табылады. Елді мекендер тұрғындарының ауыл шаруашылығы жануарлары елді мекендердің, ауыл шаруашылығы құрылымдарының жерлерінде және босалқы жерлерде жайылады.