О внесении изменения в решение маслихата от 15 марта 2017 года № 138 "Об утверждении Положения государственного учреждения "Аппарат Костанайского областного маслихата"
Решение маслихата Костанайской области от 16 января 2023 года № 276
Костанайский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Костанайского областного маслихата "Об утверждении Положения государственного учреждения "Аппарат Костанайского областного маслихата" от 15 марта 2017 года № 138 следующее изменение:
Положение государственного учреждения "Аппарат Костанайского областного маслихата" утвержденное указанным решением изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вступает в силу с момента принятия и распространяется на отношения возникшие с 1 января 2023 года.
Председатель Костанайского областного маслихата С. Ещанов
Приложение
к решению Костанайского
областного маслихата
от "16" января 2023 года
№ 276
Утверждено
решением областного
маслихата от 15 марта 2017 года
№ 138
Положение государственного учреждения "Аппарат Костанайского областного маслихата"
1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Аппарат Костанайского областного маслихата" (далее – Аппарат маслихата) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим организационное, правовое, материально-техническое и иное обеспечение Костанайского областного маслихата и его органов, оказывающим помощь депутатам в осуществлении их полномочий.
2. Аппарат маслихата не имеет ведомств.
3. Аппарат маслихата осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Аппарат маслихата является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на государственном и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Аппарат маслихата вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Аппарат маслихата имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Аппарат маслихата по вопросам своей компетенции в соответствии Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" принимает решения оформляемые распоряжениями председателя Костанайского областного маслихата (далее - председатель маслихата) и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.

Мәслихаттың 2017 жылғы 15 наурыздағы № 138 "Қостанай облыстық мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесінің ережесін бекіту туралы" шешіміне өзгеріс енгізу туралы
Қостанай облысы мәслихатының 2023 жылғы 16 қаңтардағы № 276 шешімі
Қостанай облыстық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Қостанай облыстық мәслихатының "Қостанай облыстық мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесінің ережесін бекіту туралы" 2017 жылғы 15 наурыздағы № 138 шешіміне мынадай өзгеріс енгізілсін:
Көрсетілген шешіммен бекітілген "Қостанай облыстық мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесінің ережесі осы шешімнің қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы шешім қабылданған сәттен бастап күшіне енеді және 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап туындаған қатынастарға қолданылады.
Қостанай облыстық мәслихатының төрағасы С. Ещанов
Қостанай
облыстық мәслихатының
2023 жылғы "16" қаңтардағы
№ 276 шешіміне
қосымша
Облыстық
мәслихаттың
2017 жылғы 15 наурыздағы
№ 138 шешімімен
бекітілген
"Қостанай облыстық мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесінің ережесі
1. Жалпы ережелер
1. "Қостанай облыстық мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Мәслихат аппараты) Қостанай облыстық мәслихаты мен оның органдарын ұйымдық, құқықтық, материалдық-техникалық және өзге де қамтамасыз етуді жүзеге асыратын, депутаттарға олардың өкілеттіктерін жүзеге асыруға көмек көрсететін Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Мәслихат аппаратының ведомстволары жоқ.
3. Мәслихат аппараты өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және Заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Мәслихат аппараты мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрі және мемлекеттік және орыс тілдерінде өз атауы бар мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
5. Мәслихат аппараты азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
6. Мәслихат аппараты егер Қазақстан Республикасының Заңнамасына сәйкес осыған уәкілеттілік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. Мәслихат аппараты өз құзыретінің мәселелері бойынша "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңнамасында белгіленген тәртіппен Қостанай облыстық мәслихаты төрағасының (бұдан әрі – мәслихат төрағасы) өкімдерімен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.

8. Структура и лимит штатной численности Аппарата маслихата утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, индекс 110000, Костанайская область, город Костанай, проспект Аль-Фараби, дом № 66.
10. Настоящее положение является учредительным документом Аппарата маслихата.
11. Финансирование деятельности Аппарата маслихата осуществляется из местного бюджета.
12. Аппарату маслихата запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Аппарата маслихата.
Если Аппарату маслихата законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
13. Режим работы Аппарата маслихата определяется актом работодателя в соответствии с нормами трудового законодательства Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи и полномочия Аппарата маслихата
14. Задачи: обеспечение деятельности Костанайского областного маслихата, его органов и депутатов.
15. Полномочия:
1) права:
в пределах своей компетенции вступать в гражданско-правовые отношения с юридическими и физическими лицами, заключать договора и осуществлять иную деятельность, не противоречащую действующему законодательству;
участвовать в заседаниях маслихата, комиссий, рабочих групп, мероприятиях, проводимых органами маслихата;
осуществлять полномочия в пределах компетенции предусмотренной законодательством Республики Казахстан.
2) обязанности:
осуществлять методическое руководство деятельностью депутатов маслихата;
в пределах своей компетенции запрашивать и получать необходимую информацию, документы и иные материалы от государственных органов, должностных лиц и других организаций по вопросам компетенции маслихата;
вести служебную переписку по вопросам, отнесенным к ведению аппарата маслихата;
привлекать заинтересованные органы и организации к участию в подготовке документов, рассматриваемых маслихатом;
осуществлять полномочия в пределах компетенции предусмотренной законодательством Республики Казахстан.
16. Функции:
организационное обеспечение деятельности маслихата, его органов и депутатов;
правовое обеспечение деятельности маслихата, его органов и депутатов маслихата;
работа по проектам решений, поступившим на рассмотрение в маслихат;
оказание помощи в реализации депутатами маслихата компетенций установленных законодательством;
информационно-аналитическое обеспечение деятельности маслихата;
обеспечение взаимодействия маслихата с другими органами и организациями;
информационно-коммуникативное обеспечение деятельности маслихата;
документационное обеспечение деятельности маслихата;
обеспечение решения кадровых вопросов маслихата;
материально-техническое обеспечение деятельности маслихата;
иные функции, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.

8. Мәслихат аппаратының құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, индексі 110000, Қостанай облысы, Қостанай қаласы, Әл-Фараби даңғылы, № 66-үй.
10. Осы ереже Мәслихат аппаратының құрылтай құжаты болып табылады.
11. Мәслихат аппараты қызметін қаржыландыру жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Мәслихат аппаратына кәсіпкерлік субъектілерімен Мәслихат аппаратының өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер Мәслихат аппаратына заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, алынған кірістер мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
13. Мәслихат аппаратының жұмыс режимі Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасының нормаларына сәйкес жұмыс берушінің актісімен айқындалады.
2-тарау. Мәслихат аппаратының міндеттері мен өкілеттіктері
14. Міндеттері: Қостанай облыстық мәслихатының, оның органдары мен депутаттарының қызметін қамтамасыз ету.
15. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
құзыреті шегінде жеке және заңды тұлғалармен азаматтық-құқықтық қатынастарға түсу, шарттар жасау және қолданыстағы заңнамаға қайшы келмейтін өзге де қызметті жүзеге асыру;
мәслихат отырыстарына, комиссияларға, жұмыс топтарына, мәслихат органдары өткізетін іс-шараларға қатысу;
Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген құзыреті шегінде өкілеттіктерді жүзеге асыру.
2) міндеттері:
мәслихат депутаттарының қызметіне әдістемелік басшылықты жүзеге асыру;
өз құзыреті шегінде мәслихат құзыретінің мәселелері бойынша мемлекеттік органдардан, лауазымды тұлғалардан және басқа да ұйымдардан қажетті ақпаратты, құжаттарды және өзге де материалдарды сұрату және алу;
мәслихат аппаратының жүргізуіне қатысты мәселелер бойынша қызметтік хат жазысу;
мәслихат қарайтын құжаттарды дайындауға қатысуға мүдделі органдар мен ұйымдарды тарту;
Қазақстан Республикасының заңнамасымен көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыру.
16. Функциялары:
мәслихаттың, оның органдары мен депутаттарының қызметін ұйымдастырушылық қамтамасыз ету;
мәслихаттың, оның органдарының және мәслихат депутаттарының қызметін құқықтық қамтамасыз ету;
мәслихаттың қарауына түскен шешімдердің жобалары бойынша жұмыс;
мәслихат депутаттарының заңнамада белгіленген құзыреттерді іске асыруына көмек көрсету;
мәслихат қызметін ақпараттық-талдамалық қамтамасыз ету;
мәслихаттың басқа органдармен және ұйымдармен өзара іс-қимылын қамтамасыз ету;
мәслихат қызметін ақпараттық-коммуникативтік қамтамасыз ету;
мәслихат қызметін құжаттамалық қамтамасыз ету;
мәслихаттың кадр мәселелерін шешуді қамтамасыз ету;
мәслихат қызметін материалдық-техникалық қамтамасыз ету;
Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де функциялар.

Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя Аппарата маслихата
17. Руководство Аппаратом маслихата осуществляется первым руководителем (председателем маслихата), который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Аппарат маслихата задач и осуществление им своих полномочий.
Первый руководитель Аппарата маслихата несет ответственность в соответствии с Законом Республики Казахстан "О противодействии коррупции".
18. Первый руководитель Аппарата маслихата избирается из числа депутатов открытым или тайным голосованием большинством голосов от общего числа депутатов и освобождается от должности маслихатом на сессии.
19. Первый руководитель Аппарата маслихата не имеет заместителей.
20. Полномочия первого руководителя Аппарата маслихата установлены согласно Закону Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан".
Исполнение полномочий первого руководителя Аппарата маслихата в период его отсутствия осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан".
21. Аппарат маслихата возглавляется руководителем Аппарата маслихата, назначаемым на должность и освобождаемым от должности в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан".
Глава 4. Имущество Аппарата маслихата
22. Аппарат маслихата может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Аппарата маслихата формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
23. Имущество, закрепленное за Аппаратом маслихата, относится к коммунальной собственности.
24. Аппарат маслихата не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение Аппарата маслихата
25. Реорганизация и упразднение Аппарата маслихата осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

3-тарау. Мәслихат аппараты бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
17. Мәслихат аппаратына басшылықты Мәслихат аппаратына жүктелген міндеттердің орындалуына және оның функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болатын бірінші басшы (мәслихат төрағасы) жүзеге асырады.
Мәслихат аппаратының бірінші басшысы "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жауапты болады.
18. Мәслихат аппаратының бірінші басшысын мәслихат сессиясында депутаттар арасынан депутаттардың жалпы санының көпшілік даусымен ашық немесе жасырын дауыс беру арқылы сайлайды және қызметінен босатады.
19. Мәслихат аппараты бірінші басшысының орынбасарлары болмайды.
20. Мәслихат аппараты бірінші басшысының өкілеттігі "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес белгіленеді.
Мәслихат аппаратының бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктері "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылады.
21. Мәслихат аппаратын "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын Мәслихат аппаратының басшысы басқарады.
4-тарау. Мәслихат аппаратының мүлкі
22. Мәслихат аппаратының заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Мәслихат аппаратының мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
23. Мәслихат аппаратына бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
24. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Мәслихат аппараты өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Мәслихат аппаратын қайта ұйымдастыру және тарату
25. Мәслихат аппаратын қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.