Об утверждении натуральных норм снабжения средствами радиационной, химической и биологической защиты Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 6 января 2023 года № 3. Отменен приказом Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 23 апреля 2025 года № 150.
Сноска. Отменен приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 23.04.2025 № 150 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2 статьи 69 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые натуральные нормы снабжения средствами радиационной, химической и биологической защиты Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.

Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігін радиациялық, химиялық және биологиялық қорғау құралдарымен жабдықтаудың заттай нормаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2023 жылғы 6 қаңтардағы № 3 бұйрығы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2025 жылғы 23 сәуірдегі № 150 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 23.04.2025 № 150 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 69-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігін радиациялық, химиялық және биологиялық қорғау құралдарымен жабдықтаудың заттай нормалары бекітілсін.

2. Комитету по гражданской обороне и воинским частям Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
2) направление настоящего приказа на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан.

2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі Азаматтық қорғаныс және әскери бөлімдер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
2) осы бұйрықты қазақ және орыс тілдерінде "Қазақстан Республикасының Заңңама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекекеттік кәсіпорнына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы Эталондық бақылау нормативтік-құқықтық актілер банкіне енгізу үшін жолдауды қамтамасыз етсін.

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр Ю. Ильин
Приложение
к приказу Министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 6 января 2023 года № 3
Натуральные нормы снабжения средствами радиационной, химической и биологической защиты Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
№ п/п Наименование натуральной нормы Ед. изм. Норма в количественном выражении Срок службы (носки), лет Срок эксплуатации, лет Срок хранения в запасе, лет Область распространения натуральных норм Область применения натуральных норм

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр Ю. Ильин
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрінің
2023 жылғы "___" _________
№ __ бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігін радиациялық, химиялық және биологиялық қорғау құралдарымен жабдықтаудың заттай нормалары
р/с №
Заттай норманың атауы
Өлш. бірл.
Сандық мәндегі нормасы
Қызмет ету (қолданылу) мерзімін, жыл
Пайдалану мерзімі, жыл
Запаста сақталу мерзімін, жыл
Заттай нормалардың таралу саласы
Заттай нормалардың қолданылу саласы

Глава 1. Средства индивидуальной защиты
Параграф 1. Средства индивидуальной защиты органов дыхания
1.
Противогаз фильтрующий
штук
1
10
10
25
На 110 % штатной численности сотрудников, военнослужащих, гражданского персонала органов гражданской защиты
Для защиты органов дыхания, глаз, лица человека от боевых отравляющих веществ, радиоактивной пыли, биологических аэрозолей и сильнодействующих ядовитых веществ
2.
Дополнительный патрон (фильтрующая коробка) для фильтрующих противогазов
штук
1
-
-
25
На 100% штатной численности подразделения радиационной, химической и биологической защиты
Для защиты человека от окиси углерода (угарного газа) и других сильнодействующих ядовитых веществ, увеличения времени защитного действия используемого противогаза
3.
Изолирующий противогаз
(дыхательный аппарат)
комплект
1
6
6
25
На 100% штатной численности подразделения радиационной, химической и биологической защиты
Для защиты органов дыхания, глаз, лица человека от воздействия токсичной и задымленной газовой среды, вредных веществ, содержащихся в атмосфере, независимо от их концентрации при тушении пожаров, проведении аварийно-спасательных работ на опасных производственных объектах
4.
Респиратор
штук
1
5
5
8
На 100% штатной численности сотрудников, военнослужащих, гражданского персонала органов гражданской защиты
Для защиты человека от воздействия вредных веществ в виде газов паров, аэрозолей и пыли
Параграф 2. Средства индивидуальной защиты кожи
5.
Защитный костюм изолирующего типа
комплект
1
6
6
25
На 100% штатной численности сотрудников, военнослужащих, гражданского персонала органов гражданской защиты
Для защиты кожи, одежды, обуви человека от боевых отравляющих веществ, радиоактивной пыли, биологических аэрозолей и сильнодействующих ядовитых веществ. Костюм используется многократно
1
6
6
На 100% штатной численности подразделения радиационной, химической и биологической защиты
Для защиты кожи, одежды, обуви человека от боевых отравляющих веществ, радиоактивной пыли, биологических аэрозолей и сильнодействующих ядовитых веществ. Костюм рассчитан для использования с дыхательным аппаратом на сжатом воздухе
6.
Костюм биологической защиты многоразовый
комплект
1
6
6
25
На 100% штатной численности спасательного подразделения, подразделения радиационной, химической и биологической защиты
Для защиты от заражения человека особо опасными инфекциями
7.
Защитная одежда от радиации
комплект
1
6
6
25
На 100% штатной численности спасательного подразделения, подразделения радиационной, химической и биологической защиты
Для защиты человека от радиации
Глава 2. Средства коллективной защиты
8.
Фильтровентиляционный агрегат (установка)
комплект
1
8
8
20
На пункт управления
Для очистки атмосферного воздуха от отравляющих веществ, радиоактивной пыли, биологических аэрозолей, сильнодействующих ядовитых веществ и подачи его в пункт управления

1 - тарау. Жеке қорғану құралдары
1 - параграф. Тыныс алу органдарын жеке қорғау құралдары
1.
Сүзгіш газқағар
дана
1
10
10
25
Азаматтық қорғау органдары қызметкерлерінің, әскери қызметшілерінің, азаматтық персоналының штат санының 110% - ына
Тыныс алу органдарын, көзді, адамның бетті жауынгерлік улы заттардан, радиоактивті шаңнан, биологиялық аэрозольдерден және күшті әсер ететін улы заттардан қорғау үшін
2.
Сүзгіш газқағарларға арналған қосымша патрон (сүзгіш қорап)
дана
1
-
-
25
Радиациялық, химиялық және биологиялық қорғау бөлімшесінің штат санының 100% - ына
Адамды көміртегі тотығынан (улы газдан) және басқа да күшті әсер ететін улы заттардан қорғау үшін, пайдаланылатын газқағардың қорғау әрекетінің уақытын ұлғайту үшін
3.
Оқшаулағыш газқағар (тыныс алу аппараты)
дана
1
6
6
25
Радиациялық, химиялық және биологиялық қорғау бөлімшесінің штат санының 100% - ына
Қауіпті өндірістік объектілерде өрт сөндіру, авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізу кезінде тыныс алу органдарын, көзді, адамды улы және түтінді газ ортасының, атмосферадағы зиянды заттардың шоғырлануына қарамастан, олардың әсерінен қорғау үшін
4.
Респиратор
дана
1
5
5
8
Азаматтық қорғау органдары қызметкерлерінің, әскери қызметшілерінің, азаматтық персоналының штат санының 100% - ына
Газдар, аэрозольдер және шаң түріндегі зиянды заттардың әсерінен қорғау үшін
2 - параграф. Теріні жеке қорғау құралдары
5.
Оқшаулағыш түрдегі қорғау костюмі
жиынтық
1
6
6
25
Азаматтық қорғау органдары қызметкерлерінің, әскери қызметшілерінің, азаматтық персоналының штат санының 100% - ына
Адамның терісін, киімін, аяқ киімін жауынгерлік улы заттардан, радиоактивті шаңнан, биологиялық аэрозольдардан және күшті әсер ететін улы заттардан қорғау үшін. Костюм бірнеше рет қолданылады
1
6
6
Радиациялық, химиялық және биологиялық қорғау бөлімшесінің штат санының 100% - ына
Адамның терісін, киімін, аяқ киімін жауынгерлік улы заттардан, радиоактивті шаңнан, биологиялық аэрозольдардан және күшті әсер ететін улы заттардан қорғау үшін. Костюм сығылған ауада тыныс алу аппаратымен пайдалануға арналған
6.
Қайта пайдалануға болатын биологиялық қорғау костюмі
жиынтық
1
6
6
25
Құтқару бөлімшесінің, радиациялық, химиялық және биологиялық қорғау бөлімшесінің штат санының 100% - ына
Адамды аса қауіпті инфекцияларды жұқтырудан қорғау үшін
7.
Радиациядан қорғайтын киім
жиынтық
1
6
6
25
Құтқару бөлімшесінің, радиациялық, химиялық және биологиялық қорғау бөлімшесінің штат санының 100% - ына
Радиациядан қорғау үшін
2 - тарау. Ұжымдық қорғау құралдары
8.
Сүзгілеу-желдету агрегаты (қондырғы)
жиынтық
1
8
8
20
Басқару пунктіне
Атмосфералық ауаны улағыш заттардан, радиоактивті шаңнан, биологиялық аэрозольдардан, қатты әсер ететін улы заттардан тазарту және оны басқару пунктіне беру үшін