Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию села Жетекши города Павлодара на 2024-2025 годы
Решение Павлодарского городского маслихата Павлодарской области от 27 апреля 2023 года № 18/2
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", Павлодарский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию села Жетекши города Павлодара на 2024-2025 годы.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Павлодарского городского маслихата К. Кожин
Утвержден
решением Павлодарского
городского маслихата
от 27 апреля 2023 года
№ 18/2
План по управлению пастбищами и их использованию села Жетекши на 2024-2025 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в селе Жетекши города Павлодара на 2024-2025 годы (далее - План) разработан в соответствии с Земельным кодексом Республики Казахстан от 20 июня 2003 года, Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" и приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ".
План принят с учетом сведений о состояний геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбище пользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

Павлодар қаласы Жетекші ауылының жайылымдарын басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспарды бекіту туралы
Павлодар облысы Павлодар қалалық мәслихатының 2023 жылғы 27 сәуірдегі № 18/2 шешімі
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабы 1) тармақшасына сәйкес, Павлодар қалалық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Қоса беріліп отырған Павлодар қаласы Жетекші ауылының жайылымдарын басқару оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспарды бекіту туралы жоспары бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Павлодар қалалық мәслихатының төрағасы Қ. Кожин
Павлодар қалалық
мәслихатының 2023 жылғы
27 сәуірдегі № 18/2
шешімімен бекітілді
Павлодар қаласы Жетекші ауылының жайылымдарын басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспар
Осы Павлодар қаласы Жетекші ауылының жайылымдарын басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 20 маусымдағы Жер кодексіне, Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" № 173 бұйрығына және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" № 3-3/332 бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридттік жайылымдарды ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды.
Жоспар:

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории села Жетекши в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов на территории села Жетекши, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту села Жетекши с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбище пользователей к водоисточником (озҰрам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды на территории села Жетекши, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища на территории села Жетекши, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе на территории села Жетекши, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 7 к настоящему Плану.
Территория села находится на правом берегу реки Иртыш. В пределах Прииртышский плосковолнистой равнины области Западно-Сибирской низменности. Рельеф богарной части представлен плоско волнистой аллювиальной равниной, расположенной в пределах в первой, второй и третьей надпойменных террас р.Иртыш.
Своеобразие гидрографического облика данной территории обусловлено рядом физики-географических факторов, из которых являются резко континентальный климат с малым количеством осадков и равнинный рельеф с наличием западин. Здесь сформировались каштановые, луговато-каштановые почвы и солонцы каштановые.
Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 1,1-2,5 центнер/гектар.
Фонд кормов пастбищ используется в пастбищный период продолжительностью 170-180 дней.
Село Жетекши расположен в северной части с территорией села Мойылды, на востоке Заринским сельским округом на юге и западе с территорией города Павлодара.
По природно-климатическим условиям территория села Жетекши расположено в подзоне сухих степей с резко континентальным климатом, для которого свойственны засушливость весенне-летнего периода, высокие летние и низкие зимние температуры, недостаточное и неустойчивое погодам количество атмосферных осадков, с летним их максимум и значительно ветровая деятельность в течении всего года.

1) осы Жоспардың 1-қосымшасына сәйкес құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Жетекші ауылы аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасы);
2) осы Жоспардың 2-қосымшасына сәйкес Жетекші ауылы аумағында жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) осы Жоспардың 3-қосымшасына сәйкес Жетекші ауылы жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасын;
4) осы Жоспардың 4-қосымшасына сәйкес Жетекші ауылы жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын;
5) осы Жоспардың 5-қосымшасына сәйкес Жетекші ауылы аумағында жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын;
6) осы Жоспардың 6-қосымшасына сәйкес Жетекші ауылы маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын;
7) осы Жоспардың 7-қосымшасына сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күндізбелік кестесңн қамтиды.
Ауылдың аумағы Ертіс өзенінің оң жақ жағасында орналасқан. Батыс- Сібір ойпатының Ертіс жазық толқынды жазығы шегінде. Жаңбырлы бөліктің бедері Ертіс өзенінің жайылмасынан бірінші, екінші және үшінші террасалар шегінде орналасқан тегіс толқынды аллювиалды жазықпен ұсынылған.
Бұл аумақтың гидрографиялық көрінісінің өзіндік ерекшелігі бірқатар физикалық-географиялық факторларға байланысты, оның ішінде шұғыл континенталды климат аз жауын-шашынмен және ойпаттар болған кезде жазық рельефпен. Мұнда каштан, шалғынды-каштан топырақтары және каштан тұзды жалаулар пайда болды.
Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі – 1,1-2,5 центнер/гектар.
Жайылымдар жемдерінің қоры ұзақтығы 170-180 күн болатын жайылым кезеңінде пайдаланылады.
Жетекші ауылы Мойылды ауылының солтүстігінде, шығысында Заря ауылдық округімен, оңтүстігі мен батысында Павлодар қаласының аумағымен шекаралас орналасқан.
Табиғи-климаттық жағдайларға сәйкес, Жетекші ауылының аумағы көктем-жаз кезеңінің құрғақшылығымен, жаздың жоғары және қысқы төмен температураларымен, жеткіліксіз және тұрақсыздығымен сипатталатын, шұғыл континентальды климаты бар құрғақ дала кіші аумағында орналасқан, ауа-райы, атмосфералық жауын-шашынның мөлшері, жазғы максималды және жыл бойына желдің белсенділігі.

Общая площадь территории села Жетекши 1307,8 гектар, из них пастбищные земли – 846,0 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 846,0 гектар;
земли населенных пунктов – 439,0 гектар;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 22,0 гектар;
земли лесного фонда – 1,0 гектар земли запаса - нет.
Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территории села: 606 голов крупного рогатого скота, 1 309 голов мелкого рогатого скота, 399 голов лошадей.
Сформированные стада, отары, табуны сельскохозяйственных животных по видам распределились следующим образом:
1 стада крупного рогатого скота;
Пастбища, в связи с природно-климатической особенностью сельского округа относятся к природным пастбищам, и используются преимущественно для выпаса скота. Культурных и аридных пастбищ на территории села нет.
Основными пользователями пастбищ являются, население села Жетекши.
На территории села Жетекши действует 1 ветеринарный пункт.
В селе Жетекши сервитуты для прогона скота не установлены.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
села Жетекши города
Павлодара на 2024-2025 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории села Жетекши в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Условные обозначения:
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
села Жетекши города
Павлодара на 2024-2025 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов на территории села Жетекши
Условные обозначения:
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
села Жетекши города
Павлодара на 2024-2025 годы
Карта села Жетекши с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Условные обозначения:
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
села Жетекши города
Павлодара на 2024-2025 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды на территории села Жетекши
Условные обозначения:
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
села Жетекши города
Павлодара на 2024-2025 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища на территории села Жетекши
Условные обозначения:
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
села Жетекши города
Павлодара на 2024-2025 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при сельском округе на территории села Жетекши
Условные обазначения:
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
села Жетекши города
Павлодара на 2024-2025 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4

Жетекші ауылының жалпы жер қоры 1307,8 гектар (бұдан әрі – га) соның ішінде жайылымдар – 846,0 гектар.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 846,0 га;
елді мекендердің жерлері – 439,0 га;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер – 22,0 га;
орман қорының жерлері – 1,0 га;
босалқы жерлер – жоқ.
Ауыл аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны: 606 бас ірі қара мал, 1 309бас ұсақ мал, 399 бас жылқы.
Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша қалыптастырылған үйірлер, отарлар, табындар келесідей бөлінген:
Ірі қара мал 1 табын.
Жайылымдар ауданның табиғи-климаттық ерекшелігіне байланысты табиғи жайылымдарға жатады және көбінесе малды бағу үшін пайдаланылады. Ауыл аумағында екпе және аридтік жайылымдар жоқ.
Жайылымдарды негізгі пайдаланушылар Жетекші ауылының тұрғындары болып табылады.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процесстерін болғызбау мақсатында қабылданды.
Жетекші ауылы аумағында 1 ветеринарлық пункт қызмет істейді.
Жетекші ауылында малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Павлодар қаласы Жетекші
ауылының жайылымдарын
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі 2024-2025 жылдарға
арналған жоспарға
1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Жетекші ауылы аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Условные обозначения:
Павлодар қаласы Жетекші
ауылының жайылымдарын
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі 2024-2025 жылдарға
арналған жоспарға
2-қосымша
Жетекші ауылының аумағында жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Шартты белгілер:
Павлодар қаласы Жетекші
ауылының жайылымдарын
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі 2024-2025 жылдарға
арналған жоспарға
3-қосымша
Жетекші ауылының жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Шартты белгілер:
Павлодар қаласы Жетекші
ауылының жайылымдарын
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі 2024-2025 жылдарға
арналған жоспарға
4-қосымша
Жетекші ауылының аумағында жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Шартты белгілер:
Павлодар қаласы Жетекші
ауылының жайылымдарын
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі 2024-2025 жылдарға
арналған жоспарға
5-қосымша
Жетекші ауылының аумағында жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Шартты белгілер:
Павлодар қаласы Жетекші
ауылының жайылымдарын
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі 2024-2025 жылдарға
арналған жоспарға
6-қосымша
Жетекші ауылы аумағында ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Шартты белгілер:
Павлодар қаласы Жетекші
ауылының жайылымдарын
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі 2024-2025 жылдарға
арналған жоспарға
7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі
Жылдар
1- қаша
2- қаша
3- қаша
4- қаша

2024
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
осенний сезон 3
отдыхающий сезон
2025
отдыхающий сезон
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
осенний сезон 3
Условные обозначения:

2024
көктемгі-жазғы 1-маусым
2 жазғы маусым
3-күзгі маусым
демалатын маусым
2025
демалатын маусым
көктемгі-жазғы 1-маусым
2 жазғы маусым
3-күзгі маусым
Шартты белгілер: