Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию в Павлодарском районе на 2023 - 2024 годы
Решение Павлодарского районного маслихата Павлодарской области от 1 июля 2023 года № 5/51
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 1) статьи 8, статьей 13 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", Павлодарский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию в Павлодарском районе на 2023 - 2024 годы.
2. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию районного маслихата по вопросам агропромышленного комплекса, жилищно-коммунального хозяйства и экологии.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Павлодарского районного маслихата Ж.Шугаев
Утвержден
решением Павлодарского
районного маслихата
от 1 июля 2023 года
№ 5/51
План по управлению пастбищами и их использованию в Павлодарском районе на 2023-2024 годы
1. Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Павлодарском районе на 2023 – 2024 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ", приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ".
2. План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.

Павлодар ауданында 2023 - 2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Павлодар облысы Павлодар аудандық мәслихатының 2023 жылғы 1 шілдедегі № 5/51 шешімі
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабының 1) тармақшасына, 13-бабына сәйкес, Павлодар аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Қоса беріліп отырған Павлодар ауданында 2023 – 2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау аудандық мәслихаттың агроөнеркәсіптік кешен, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық және экология мәселелері жөніндегі тұрақты комиссиясына жүктелсін.
3. Осы шешім оның алғышқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Павлодар аудандық мәслихатының төрағасы Ж.Шұғаев
Павлодар
аудандық мәслихатының
2023 жылғы 1 шілдедегі
№ 5/51 шешімімен бекітілді
Павлодар ауданында 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
1. Павлодар ауданында 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі осы жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес әзірленді.
2. Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.

3. План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
4. План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Павлодарского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов на территории Павлодарского района, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту Павлодарского района с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды на территории Павлодарского района, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища на территории Павлодарского района, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в сельских округах Павлодарского района, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сльскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей, согласно приложению 7 к настоящему Плану;
8) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 8 к настоящему Плану.
5. Павлодарский район образован в 1928 году, расположен вокруг областного центра, на правом берегу реки Иртыш. С севера граничит с районом Теренколь, с юга – с районом Аққулы, с восточной стороны – с Щербактинским районом, с северо-восточной стороны – с Успенским районом. Административно-территориальное деление состоит из 38 сельских населенных пунктов, расположенных в 12 сельских округах и одном селе.
Климат резко континентальный, но благодаря близости реки Иртыш более мягкий, средняя температура января от минус 18 градусов Цельсия до минус 19 градусов Цельсия, средняя температура июля от плюс 21 градусов Цельсия до плюс 23 градусов Цельсия. Годовое количество атмосферных осадков составляет 272 миллиметров. Господствуют юго-западные и северные ветры, часты восточные суховеи.
Почвенный покров представлен тҰмно-каштановыми образованиями, местами – солонцами и солончаками. Почвы имеют слабо выраженную структуру и бедны перегнойными веществами. На севере района распространены тҰмно-каштановые почвы, а на юге – каштановые почвы.
В гидрографическом отношении район имеет выгодное положение, так как вдоль района протекает река Иртыш, которая имеет многочисленные протоки, рукава. Имеются также озҰра: Коряковское, Маралды, Зункамыс и другие.
Растительность в основном однообразная, степная с преобладанием типчака, дерновинных злаковых, ковыля волосатика, овсяницы бороздчатой и полыни. В степной зоне преобладают культурный тип растительности, созданный путем коренного улучшения. Основная культура – пырей гребенчатый (житняк).

3. Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың жойылу процестерінің алдын алу мақсатында қабылданды.
4. Жоспар құрамында:
1) осы Жоспардың 1-қосымшасына сәйкес құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Павлодар ауданының аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) осы Жоспардың 2-қосымшасына сәйкес Павлодар ауданының аумағында жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) осы Жоспардың 3-қосымшасына сәйкес Павлодар ауданы жайылымдарының, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) осы Жоспардың 4-қосымшасына сәйкес Павлодар ауданы аумағында су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) жайылым пайдаланушылардың қол жеткізу схемасы;
5) осы Жоспардың 5-қосымшасына сәйкес Павлодар ауданының аумағында жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) осы Жоспардың 6-қосымшасына сәйкес Павлодар ауданының ауылдық округтерінде орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) осы Жоспардың 7-қосымшасына сәйкес жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге байланысты жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін халықтың мұқтаждықтарын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдарын белгілейтін карта;
8) осы Жоспардың 8-қосымшасына сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі бар.
5. Павлодар ауданы 1928 жылы құрылған, облыс орталығы төңірегінде, Ертіс өзенінің оң жағалауында орналасқан. Солтүстікте Тереңкөл ауданымен, оңтүстікте Аққулы ауданымен, шығысында Шарбақты ауданымен, солтүстік- шығыс жағында Успен ауданымен шектеседі. Әкімшілік-аумақтық бөлінісі 12 ауылдық округте және бір ауылда орналасқан 38 ауылдық елді мекендерден тұрады.
Климаты – күрт құбылмалы континенттік, бірақ Ертістің жақын орналасуы арқасында жұмсақтау, қаңтардың орташа температурасы Цельсийден минус 18 градустан Цельсийден минус 19 градусқа дейін, шілденің орташа температурасы Цельсийден плюс 21 градустан Цельсийден плюс 23 градусқа дейін. Жылдық атмосфералық жауын-шашын мөлшері 272 миллиметрді құрайды. Оңтүстік-батыс және солтүстік желдер басым, шығыс аңызақ жел жиі соғып тұрады.
Топырақ жамылғысы қара каштан түзілімдерімен, кей жерлерде сортаң және сормен ұсынылған. Топырақ әлсіз құрылымға ие және қарашірік заттарына тапшы. Ауданның солтүстігінде қара-құба топырақ, ал оңтүстікте құба топырақ жайылған.
Гидрографиялық қатынаста аудан тиімді жағдайға ие, өйткені аудан бойымен Ертіс өзені ағып өтеді, оның көптеген тармақтары, жеңдері бар. Сондай-ақ көлдер де бар: Коряковка, Маралды, Ұзынқамыс және басқалары.
Өсімдіктер негізінен біртектес, бетеге, шөпті дәнді дақылдар, қауырсын шөптері, боз бетеге, ізбедерлі бетеге және жусан басым далалық. Дала аймағында түбегейлі жақсарту арқылы құрылған өсімдіктердің мәдени түрі басым. Негізгі дақыл – тарақша бидайық (еркекшөп).

Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 5,7 центнеров.
Фонд кормов пастбищ используется в пастбищный период продолжительностью 170 – 180 дней.
6. Общая площадь земель района 584 217,9 гектаров (далее – га), из них пастбищные угодья – 252 514,9 га.
В границах земель населенных пунктов сосредоточено 83,1 тыс. га пастбищ предназначенных для выпаса маточного поголовья подсобных хозяйств населения, 169,4 тыс. га земли сельскохозяйственного назначения.

Жайылым алқаптарының орташа өнімділігі 5,7 центнерді құрайды.
Жайылымдардағы жемдердің қоры ұзақтығы 170-180 күн жайылым кезеңінде пайдаланылады.
6. Аудан жерлерінің жалпы көлемі 584 217,9 гектар (бұдан әрі - га), соның ішінде жайылымдар – 252 514,9 га.
Елді мекендер жерлерінің шекарасында халықтың қосалқы шаруашылықтарының аналық мал басын жаюға арналған 83,1 мың га жайылым, 169,4 мың га ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер шоғырланған.

Согласно земельного баланса в землепользование предоставлено 384 участков общей площадью 169,4 тыс. га.
За крестьянскими и фермерскими хозяйствами закреплено – 247 участков;
За сельскохозяйственными предприятиями – 85 участков;
За гражданами (без ИП) – 52 участка.
В 2022 году из пашни в культурные пастбища переведено 4,8 тыс. га, за истекший период текущего года 2,1 тыс. га.
7. Основными пользователями пастбищ на территории района являются сельскохозяйственные формирования. Скот населения выпасается на отведенных землях в границах населенных пунктов и отгонных участках, предоставленных в землепользование.

Жер балансына сәйкес жерді пайдалануға жалпы ауданы 169,4 мың га 384 учаске берілді.
Шаруа және фермер қожалықтарына 247 учаске бекітілген; Ауыл шаруашылығы кәсіпорындарына – 85 учаске; Азаматтарға (ЖК жоқ) – 52 учаске.
2022 жылы егістіктен жайылымдарға 4,8 мың га, ағымдағы жылдың өткен кезеңінде 2,1 мың га ауыстырылды.
7. Аудан аумағындағы негізгі жайылым пайдаланушылары ауыл шаруашылығы құрылымдары болып табылады. Халық малы елді мекен шекараларында белгіленген жерлерде және жер пайдалануға берілген отарлы учаскелерде жайылады.