О внесении изменения в постановление акимата Северо-Казахстанской области от 19 мая 2022 года № 112 "Об утверждении Положения о коммунальном государственном учреждении "Управление координации занятости и социальных программ акимата Северо-Казахстанской области"
Постановление акимата Северо-Казахстанской области от 17 ноября 2023 года № 211
Акимат Северо-Казахстанской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление акимата Северо-Казахстанской области "Об утверждении Положения о коммунальном государственном учреждении "Управление координации занятости и социальных программ акимата Северо-Казахстанской области" от 19 мая 2022 года № 112 следующее изменение:
Положение о коммунальном государственном учреждении "Управление координации занятости и социальных программ акимата Северо-Казахстанской области", утвержденное указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Коммунальному государственному учреждению "Управление координации занятости и социальных программ акимата Северо-Казахстанской области" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке известить органы юстиции о внесенном изменении.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима Северо-Казахстанской области.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Аким Северо-Казахстанской области Г. Нурмухамбетов
Приложение
к постановлению акимата
Северо-Казахстанской области
от 17 ноября 2023 года № 211
Утверждено
постановлением акимата
Северо-Казахстанской области
от 19 мая 2022 года № 112
Положение о коммунальном государственном учреждении "Управление координации занятости и социальных программ акимата Северо-Казахстанской области"
Глава 1. Общие положения
1. Коммунальное государственное учреждение "Управление координации занятости и социальных программ акимата Северо-Казахстанской области" (далее - Управление) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере обеспечения занятости, реализации социальных программ, работы с кандасами и иностранной рабочей силой на территории Северо-Казахстанской области.
2. Управление имеет подведомственные учреждения:
1) Коммунальное государственное учреждение "Петропавловский центр социального обслуживания" акимата Северо-Казахстанской области управления координации занятости и социальных программ акимата Северо-Казахстанской области";
2) Коммунальное государственное учреждение "Петропавловский детский центр социального обслуживания" акимата Северо-Казахстанской области управления координации занятости и социальных программ акимата Северо-Казахстанской области";

"Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі туралы ережені бекіту туралы" Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің 2022 жылғы 19 мамырдағы № 112 қаулысына өзгеріс енгізу туралы
Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің 2023 жылғы 17 қарашадағы № 211 қаулысы
Солтүстік Қазақстан облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі туралы ережені бекіту туралы" Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің 2022 жылғы 19 мамырдағы № 112 қаулысына мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі туралы ереже осы қаулының қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте әділет органдарын енгізілген өзгерістер туралы хабардар етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Солтүстік Қазақстан облысы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Солтүстік Қазақстан облысының әкімі Ғ. Нұрмұхамбетов
Солтүстік Қазақстан
облысы әкімдігінің
2023 жылғы 17 қарашадағы
№ 211 қаулысына қосымша
Солтүстік Қазақстан
облысы әкімдігінің
2022 жылғы 19 мамырдағы
№ 112 қаулысымен бекітілді
"Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі туралы ереже
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - Басқарма) Қазақстан Республикасының Солтүстік Қазақстан облысы аумағында жұмыспен қамтуды қамтамасыз ету, әлеуметтік бағдарламаларды іске асыру, қандастармен және шетелдік жұмыс күшімен жұмыс істеу саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органы болып табылады.
2. Басқарманың мынадай ведомстволық бағынысты мекемелері бар:
1) "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасының "Петропавл әлеуметтік қызмет көрсету орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
2) "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасының "Петропавл әлеуметтік қызмет көрсету балалар орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;

3) Коммунальное государственное учреждение "Петропавловский детский центр социального обслуживания "Арман" акимата Северо-Казахстанской области управления координации занятости и социальных программ акимата Северо-Казахстанской области";
4) Коммунальное государственное учреждение "Айыртауский центр социального обслуживания" акимата Северо-Казахстанской области управления координации занятости и социальных программ акимата Северо-Казахстанской области";
5) Коммунальное государственное учреждение "Тайыншинский центр социального обслуживания" акимата Северо-Казахстанской области управления координации занятости и социальных программ акимата Северо-Казахстанской области";
6) Коммунальное государственное учреждение "Тайыншинский центр социального обслуживания "Надежда" акимата Северо-Казахстанской области управления координации занятости и социальных программ акимата Северо-Казахстанской области";
7) Коммунальное государственное учреждение "Смирновский центр социального обслуживания" акимата Северо-Казахстанской области управления координации занятости и социальных программ акимата Северо-Казахстанской области";
8) Коммунальное государственное учреждение "Центр реабилитации лиц с инвалидностью" акимата Северо-Казахстанской области коммунального государственного учреждения "Управление координации занятости и социальных программ акимата Северо-Казахстанской области";
9) Коммунальное государственное учреждение "Пресновский центр социального обслуживания" акимата Северо-Казахстанской области управления координации занятости и социальных программ акимата Северо-Казахстанской области";
10) Коммунальное государственное учреждение "Центр трудовой мобильности" коммунального государственного учреждения "Управление координации занятости и социальных программ акимата Северо-Казахстанской области".
3. Управление осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Управление является юридическим лицом в организационно-правовой форме коммунального государственного учреждения, имеет печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Управление вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.

3) "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасының "Арман" Петропавл әлеуметтік қызмет көрсету балалар орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
4) "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасының "Айыртау әлеуметтік қызмет көрсету орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
5) "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасының "Тайынша әлеуметтік қызмет көрсету орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
6) "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасының "Надежда" Тайынша әлеуметтік қызмет көрсету орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
7) "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасының "Смирнов әлеуметтік қызмет көрсету орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
8) "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің "Мүгедектігі бар адамдарды оңалту орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
9) "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасының "Преснов әлеуметтік қызмет көрсету орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
10) "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің "Еңбек мобильдігі орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
3. Басқарма өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Басқарма коммуналдық мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрі және қазақ және орыс тілдерінде атауы жазылған мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
5. Басқарма азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.

6. Управление имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Управление по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Управления.
8. Структура и лимит штатной численности Управления утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: Северо-Казахстанская область, город Петропавловск, улица Абая, 64, индекс 150000.
10. Настоящее положение является учредительным документом Управления.
11. Финансирование деятельности Управления осуществляется из местного бюджета в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Управлению запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Управления.
Если Управлению законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет.
Глава 2. Задачи и полномочия государственного органа
13. Задачи Управления:
осуществление единой государственной политики в области координации занятости, социальных программ, работы с кандасами, беженцами и иностранной рабочей силой на территории Северо-Казахстанской области, координация работы других организаций региона в указанной сфере в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
обеспечение эффективной реализации мер содействия занятости населения;
снижение уровня безработицы;
содействие устойчивой и продуктивной занятости в рамках Национальных проектов, Региональной карты занятости, а также программ повышения доходов населения и развития области, входящих в компетенцию Управления;
оказание специальных социальных услуг лицам, признанным нуждающимися в специальных социальных услугах;
привлечение неправительственных организаций к оказанию социальных услуг в рамках государственного социального заказа;
усиление адресной социальной поддержки лиц с инвалидностью;
обеспечение адресности предоставляемых лицам с инвалидностью протезно-ортопедической помощи, технических вспомогательных (компенсаторных) средств, санаторно-курортного лечения;
усиление адресности и эффективности оказываемой социальной помощи малообеспеченным гражданам, а также гражданам, находящимся в трудной жизненной ситуации;
постоянное повышение квалификации и профессионального уровня;
определение уровня профессиональной подготовки, правовой культуры и способности работать с гражданами;
предупреждение совершения коррупционных правонарушений;
применение информационно-коммуникационных технологий;
обеспечение эффективности использования бюджетных средств, укрепление системы внутреннего контроля и аудита.

6. Басқарманың егер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген болса, мемлекет атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. Басқарма өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Басқарма басшысының бұйрықтарымен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Басқарма құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Солтүстік Қазақстан облысы Петропавл қаласы Абай көшесі, 64, индексі 150000.
10. Осы Ереже Басқарманың құрылтай құжаты болып табылады.
11. Басқарма қызметі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жергілікті бюджеттен қаржыландырылады.
12. Басқармаға кәсіпкерлік субъектілерімен басқарманың өкілеттігі болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер Басқармаға заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда кірістер мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2-тарау. Мемлекеттік органның мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Басқарма мақсаттары:
Солтүстік Қазақстан облысы аумағында жұмыспен қамтуды үйлестіру, әлеуметтік бағдарламалар, қандастармен, босқындармен және шетелдік жұмыс күшімен жұмыс істеу саласында бірыңғай мемлекеттік саясатты жүзеге асыру, Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес көрсетілген саладағы өңірдің басқа ұйымдарының жұмысын үйлестіру;
халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесу шараларының тиімді іске асырылуын қамтамасыз ету;
жұмыссыздық деңгейін төмендету;
Басқарма құзыретіне кіретін Ұлттық жобалар, Өңірлік жұмыспен қамту картасы, сондай-ақ халықтың табысын арттыру және облысты дамыту бағдарламалары аясында тұрақты және нәтижелі жұмыспен қамтуға жәрдемдесу;
арнаулы әлеуметтік қызметтерге мұқтаж деп танылған адамдарға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету;
мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс шеңберінде үкіметтік емес ұйымдарды әлеуметтік қызметтер көрсетуге тарту;
мүгедектігі бар адамдарға атаулы әлеуметтік қолдауды күшейту;
мүгедектігі бар адамдарға берілетін протездік-ортопедиялық көмектің, техникалық көмекші (компенсаторлық) құралдардың, санаторий-курорттық емдеудің атаулылығын қамтамасыз ету;
аз қамтылған азаматтарға, сондай-ақ өмірлік қиын жағдайдағы азаматтарға көрсетілетін әлеуметтік көмектің атаулылығы мен тиімділігін күшейту;
біліктілік пен кәсіби деңгейді тұрақты арттыру;
кәсіби дайындық деңгейін, құқықтық мәдениетті және азаматтармен жұмыс істеу қабілетін анықтау;
сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтардың алдын алу;
ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану;
бюджет қаражатын пайдаланудың тиімділігін қамтамасыз ету, ішкі бақылау және аудит жүйесін нығайту болып табылады.

14. Полномочия Управления:
1) права:
запрашивать и получать в установленном порядке от исполнительных органов области, а также организаций, учреждений и предприятий независимо от форм собственности документы, заключения, справочные и иные материалы, необходимые для осуществления функций, возложенных на Управление;
запрашивать и получать у местных исполнительных органов районов (города областного значения) предложения по мерам содействия занятости населения;
привлекать для рассмотрения и разработки отдельных вопросов и решения проблем, относящихся к ведению Управления, на договорной основе экспертов, специалистов и работников научных учреждений, предприятий и организаций;
заслушивать на заседаниях коллегии Управления отчеты руководителей организаций, предприятий и учреждений, независимо от форм собственности, по вопросам, относящимся к компетенции Управления;
в соответствии с действующим законодательством иметь внебюджетный счет;
2) обязанности:
давать разъяснения по вопросам, входящим в компетенцию Управления;
в установленном законодательством порядке реагировать на действия руководителей, должностных лиц, работников предприятий, допускающих нарушения законодательства о занятости и социальной защите населения по вопросам, входящим в компетенцию Управления, и передавать в необходимых случаях материалы в органы прокуратуры и другие государственные органы для решения вопросов о привлечении их к ответственности в соответствии с действующим законодательством;
участвовать в работе комиссий и рабочих групп по обсуждению вопросов, входящих в компетенцию Управления;
осуществлять работу по открытости и прозрачности деятельности государственного органа, в том числе наполнение и сопровождение порталов "Открытые данные", "Открытые бюджеты", "Открытые НПА", "Открытый диалог".
15. Функции Управления:
1) в сфере занятости населения:
анализ, прогнозирование спроса и предложения рабочей силы в области и информирования уполномоченного государственного органа;
реализация региональных карт занятости;
проведение мероприятий, обеспечивающих содействие занятости населения;
мониторинг организаций с рисками высвобождения и сокращения рабочих мест;
поддержка создания рабочих мест через развитие предпринимательской инициативы;
установление квоты рабочих мест для лиц с инвалидностью;
установление квоты рабочих мест для трудоустройства граждан из числа молодежи, потерявших или оставшихся до наступления совершеннолетия без попечения родителей, являющихся выпускниками организаций образования, лиц, освобожденных из мест лишения свободы, лиц, состоящих на учете службы пробации;
осуществление мониторинга создания рабочих мест в рамках национальных проектов, планов развития областей, городов республиканского значения, столицы, региональных карт занятости;
проведение работы в сфере оказания социальной и иной помощи лицам, освобожденным из учреждений уголовно-исполнительной системы, а также состоящим на учете службы пробации;
координация деятельности Центра трудовой мобильности, оказание Центру методической и практической помощи;
установление размера заработной платы лиц, участвующих в общественных работах;
формирование и утверждение графика выездов мобильного учебного центра по отдаленным сельским населенным пунктам;
создание на уровне районов и города комиссий по рассмотрению заявлений претендентов на получение грантов на реализацию новых бизнес-идей;
организация работы конкурсной комиссии по отбору бизнес-проектов для микрокредитования молодежи при акимате области;
организация работы региональной комиссии по вопросам занятости при акимате области;

14. Басқарманың өкілеттіктері:
1) құқықтары:
белгіленген тәртіппен облыстың атқарушы органдарынан, сондай-ақ меншік нысанына қарамастан ұйымдардан, мекемелерден және кәсіпорындардан Басқармаға жүктелген функцияларды жүзеге асыру үшін қажетті құжаттарды, қорытындыларды, анықтамалық және өзге де материалдар сұратып, алу;
аудандардың (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органдарынан халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесу шаралары жөнінде ұсыныстар сұрату және алу;
Басқарманың қарауына жататын жекелеген мәселелерді қарау және әзірлеу және проблемаларды шешу үшін шарттық негізде сарапшыларды, ғылыми мекемелердің, кәсіпорындар мен ұйымдардың мамандары мен қызметкерлерін тарту;
Басқарма алқасының отырыстарында меншік нысанына қарамастан ұйымдар, кәсіпорындар мен мекемелер басшыларының Басқарма құзыретіне жататын мәселелер бойынша есептерін тыңдау;
қолданыстағы заңнамаға сәйкес бюджеттен тыс шот болады;
2) міндеттері:
Басқарма құзыретіне кіретін мәселелер бойынша түсініктемелер беру;
Басқарма құзыретіне кіретін мәселелер бойынша жұмыспен қамту және халықты әлеуметтік қорғау туралы заңнаманы бұзуға жол беретін кәсіпорындар басшыларының, лауазымды тұлғаларының, қызметкерлерінің іс-әрекеттеріне заңнамада белгіленген тәртіппен ден қою және қажет болған жағдайларда материалдарды қолданыстағы заңнамаға сәйкес оларды жауапкершілікке тарту туралы мәселелерді шешу үшін прокуратура органдарына және басқа да мемлекеттік органдарға беру;
Басқарманың құзыретіне кіретін мәселелерді талқылау жөніндегі комиссиялар мен жұмыс топтарының жұмысына қатысу;
мемлекеттік орган қызметінің ашықтығы, оның ішінде "Ашық деректер", "Ашық бюджет", "Ашық НҚА", "Ашық диалог" порталдарын толықтыру және сүйемелдеу жөніндегі жұмысты жүзеге асырсын.
15. Басқарма функциялары:
1) халықты жұмыспен қамту саласында:
саладағы жұмыс күшінің сұранысы мен ұсынысын талдау, болжау және уәкілетті мемлекеттік органды хабардар ету;
өңірлік жұмыспен қамту карталарын іске асыру;
халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесуді қамтамасыз ететін іс-шаралар өткізу;
жұмыс орындарынан босату және қысқарту тәуекелдері бар ұйымдардың мониторингі;
кәсіпкерлік бастаманы дамыту арқылы жұмыс орындарын құруды қолдау;
мүгедектігі бар адамдар үшін жұмыс орындарына квота белгілеу;
ата-анасынан айырылған немесе кәмелетке толғанға дейін ата-анасының қамқорлығынсыз қалған, білім беру ұйымдарының түлектері болып табылатын жастар қатарындағы азаматтарды, бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарды, пробация қызметінің есебінде тұрған адамдарды жұмысқа орналастыру үшін жұмыс орындарына квота белгілеу;
Ұлттық жобалар, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың даму жоспарлары, өңірлік жұмыспен қамту карталары аясында жұмыс орындарын құру мониторингін жүзеге асыру;
қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінен босатылған, сондай-ақ пробация қызметінің есебінде тұрған адамдарға әлеуметтік және өзге де көмек көрсету саласында жұмыс жүргізу;
Еңбек мобильдігі орталығының қызметін үйлестіру, Орталыққа әдістемелік және практикалық көмек көрсету;
қоғамдық жұмыстарға қатысатын адамдардың жалақысының мөлшерін белгілеу;
шалғайдағы ауылдық елді мекендер бойынша мобильді оқу орталығының шығу кестесін қалыптастыру және бекіту;
жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға гранттар алуға үміткерлердің өтініштерін қарау бойынша аудандар мен қала деңгейінде комиссиялар құру;
облыс әкімдігі жанындағы жастарға микрокредит беру үшін бизнес-жобаларды іріктеу бойынша конкурстық комиссияның жұмысын ұйымдастыру;
облыс әкімдігі жанындағы жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі өңірлік комиссияның жұмысын ұйымдастыру;

2) в сфере социального партнерства:
организация работы областной трехсторонней комиссии по социальному партнерству и регулированию социальных и трудовых отношений;
осуществление регистрации отраслевых и региональных соглашений, заключенных на городском, районном уровне;
разработка и согласование областного соглашения с региональными объединениями (ассоциациями, союзами) работодателей и региональными объединениями работников;
3) в сфере социальной помощи:
осуществление мониторинга назначения и выплаты;
государственной адресной социальной помощи;
жилищной помощи, социальной помощи отдельным категориям граждан по решению местных представительных органов;
возмещения затрат на обучение на дому детям с инвалидностью;
определение черты бедности по области и публикация сведений в средствах массовой информации;
4) в сфере работы с лицами с инвалидностью:
организация работы по обеспечению лиц с инвалидностью техническими средствами и услугами, специальными средствами передвижения в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации:
кресло-коляски;
протезно-ортопедическая помощь;
гигиенические средства;
сурдотехнические средства;
тифлотехнические средства;
санаторно-курортное лечение;
социальная услуга индивидуального помощника;
социальная услуга специалиста жестового языка;
рассмотрение заявок потенциальных поставщиков на Портале социальных услуг;
5) в сфере координации деятельности социальных учреждений:
координация деятельности центров социального обслуживания, оказание им методической и практической помощи;
координация деятельности по предоставлению специальных социальных услуг детям с инвалидностью, одиноким престарелым гражданам и лицам с инвалидностью в условиях ухода на дому;
обеспечение проведения анализа потребностей населения в специальных социальных услугах;
организация работы по направлению лиц с инвалидностью в Центр реабилитации лиц с инвалидностью;
координация работы по направлению нуждающихся лиц в центры социального обслуживания;
6) в сфере работы с кандасами и переселенцами:
прием заявлений с приложением необходимых документов от граждан Республики Казахстан на включение в региональную квоту приема переселенцев;
принятие решения о присвоении статуса кандаса, включение в региональную квоту приема кандасов;
выдача удостоверений кандаса;
организация деятельности центра временного размещения;
7) в сфере работы с иностранной рабочей силой:
внесение в уполномоченный орган по вопросам миграции населения предложения по формированию квоты на привлечение иностранной рабочей силы;
выдача и (или) продление разрешений на привлечение иностранной рабочей силы работодателям для осуществления трудовой деятельности на территории соответствующей административно-территориальной единицы в пределах квоты, распределенной уполномоченным органом по вопросам занятости населения, либо в рамках внутрикорпоративного перевода вне квоты, а также приостановление и отзыв указанных разрешений;
выдача или продление справки иностранцу или лицу без гражданства о соответствии квалификации для самостоятельного трудоустройства;

2) әлеуметтік әріптестік саласында:
әлеуметтік әріптестік және әлеуметтік және еңбек қатынастарын реттеу жөніндегі облыстық үшжақты комиссияның жұмысын ұйымдастыру;
қалалық, аудандық деңгейде жасалған салалық және өңірлік келісімдерді тіркеуді жүзеге асыру;
жұмыс берушілердің өңірлік бірлестіктерімен (қауымдастықтарымен, одақтарымен) және жұмыскерлердің өңірлік бірлестіктерімен облыстық келісімді әзірлеу және келісу;
3) әлеуметтік көмек саласында:
тағайындау және төлеу мониторингін жүзеге асыру;
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек көрсету;
жергілікті өкілді органдардың шешімі бойынша азаматтардың жекелеген санаттарына тұрғын үй көмегін, әлеуметтік көмек көрсету;
мүгедектігі бар балаларды үйде оқытуға жұмсалған шығындарды өтеу;
облыс бойынша кедейлік шегін анықтау және бұқаралық ақпарат құралдарында мәліметтерді жариялау;
4) мүгедектігі бар адамдармен жұмыс саласында:
мүгедектігі бар адамдарды абилитация мен оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес техникалық құралдармен және қызметтермен, арнайы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету жөніндегі жұмысты ұйымдастыру:
кресло-арбалар;
протездік-ортопедиялық көмек;
гигиеналық құралдар;
сурдотехникалық құралдар;
тифлотехникалық құралдар;
санаторий-курорттық емдеу;
жеке көмекшінің әлеуметтік қызметі;
ымдау тілі маманының әлеуметтік қызметі;
Әлеуметтік қызметтер порталында әлеуетті өнім берушілердің өтінімдерін қарау;
5) әлеуметтік мекемелердің қызметін үйлестіру саласында:
әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарының қызметін үйлестіру, оларға әдістемелік және практикалық көмек көрсету;
мүгедектігі бар балаларға, жалғызілікті қарт азаматтарға және мүгедектігі бар адамдарға үйде күтім жасау жағдайында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету жөніндегі қызметті үйлестіру;
халықтың арнаулы әлеуметтік қызметтерге қажеттіліктеріне талдау жүргізуді қамтамасыз ету;
Мүгедектігі бар адамдарды оңалту орталығына жіберу бойынша жұмысты ұйымдастыру;
мұқтаж адамдарды әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарына жіберу бойынша жұмысты үйлестіру;
6) қандастармен және қоныс аударушылармен жұмыс саласында:
Қазақстан Республикасы азаматтарынан қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізуге қажетті құжаттарды қоса бере отырып өтініштерді қабылдау;
қандас мәртебесін беру туралы шешім қабылдау, қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу;
қандас куәліктерін беру;
уақытша орналастыру орталығының қызметін ұйымдастыру;
7) шетелдік жұмыс күшімен жұмыс істеу саласында:
халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті органға шетелдік жұмыс күшін тартуға квота қалыптастыру жөнінде ұсыныстар енгізу;
халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бөлген квота шегінде не квотадан тыс корпоративішілік ауыстыру шеңберінде тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында еңбек қызметін жүзеге асыру үшін жұмыс берушілерге шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсаттар беру және (немесе) ұзарту, сондай-ақ көрсетілген рұқсаттарды тоқтата тұру және кері қайтарып алу;
өз бетінше жұмысқа орналасуы үшін шетелдікке немесе азаматтығы жоқ адамға біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтама беру немесе ұзарту;

8) в сфере работы с беженцами:
выдача свидетельства лица, ищущего убежище;
прием заявлений с приложением необходимых документов от лиц, ищущих убежище для получения статуса беженца;
осуществление процедуры присвоения, продления, лишения и прекращения статуса беженца;
выдача удостоверения беженца;
формирование списков лиц, ищущих убежище, беженцев и направление их в уполномоченный орган, органы национальной безопасности и органы внутренних дел;
9) разработка и согласование проекта прогноза социально-экономического развития области по отрасли "Социальная защита населения";
10) объективное, всестороннее и своевременное рассмотрение обращений физических и юридических лиц, в случае необходимости – с их участием, принятие по ним необходимых мер, личный прием граждан и представителей юридических лиц по вопросам, касающимся компетенции Управления;
11) оказание содействия исполнению гражданами и организациями норм Конституции Республики Казахстан, законов, актов Президента и Правительства Республики Казахстан, нормативных правовых актов центральных и местных государственных органов, касающихся сферы деятельности Управления.
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа
16. Руководство Управления осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Управление задач и осуществление им своих полномочий.
17. Первый руководитель Управления назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Первый руководитель Управления имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия первого руководителя Управления:
назначает на должности и освобождает от должностей работников Управления и директоров подведомственных учреждений;
решает вопросы поощрения и налагает дисциплинарные взыскания на работников Управления и директоров подведомственных учреждений;
подписывает приказы, а также дает указания, обязательные для исполнения работниками Управления и подведомственными учреждениями;
представляет Управление в государственных органах, иных организациях;
утверждает структуру и штатное расписание Управления.
Исполнение полномочий первого руководителя Управления в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
20. Первый руководитель определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.

8) босқындармен жұмыс істеу саласында:
пана іздеген адамның куәлігін беру;
босқын мәртебесін алу үшін қажетті құжаттары қоса берілген пана іздеген адамдардан өтініштер қабылдау;
босқын мәртебесін беру, ұзарту, одан айыру және оны тоқтату рәсімдерін жүзеге асыру;
босқын куәлігін беру;
пана іздеген адамдардың және босқындардың тізімдерін қалыптастыру және оларды уәкілетті органдарға, ұлттық қауіпсіздік органдарына және ішкі істер органдарына жіберу;
9) "Халықты әлеуметтік қорғау" саласы бойынша облыстың әлеуметтік-экономикалық даму болжамының жобасын әзірлеп, келісу;
10) жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін объективті, жан – жақты және уақытылы, қажет болған жағдайда олардың қатысуымен қарау, олар бойынша қажетті шаралар қабылдау, Басқарманың құзыретіне қатысты мәселелер бойынша азаматтарды және заңды тұлғалардың өкілдерін жеке қабылдау;
11) азаматтар мен ұйымдардың Қазақстан Республикасы Конституциясының, заңдарының, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметі актілерінің, орталық және жергілікті мемлекеттік органдардың Басқарма қызметінің саласына қатысты нормативтік құқықтық актілерінің нормаларын орындауына жәрдем көрсету.
3-тарау. Мемлекеттік органның бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттігі
16. Басқармаға басшылықты Басқармаға жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруға дербес жауапты болатын бірінші басшы жүзеге асырады.
17. Басқарманың бірінші басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалып, қызметінен босатылады.
18. Басқарманың бірінші басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалып, қызметінен босатылатын орынбасарлары болады.
19. Басқарманың бірінші басшысының өкілеттіктері:
Басқарма қызметкерлерін және ведомстволық бағынысты мекемелердің директорларын қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
Басқарма қызметкерлері мен ведомствоға қарасты мекеме директорларын марапаттау және оларға тәртіптік жаза қолдану мәселелерін шешеді;
Басқарма қызметкерлері мен ведомстволық бағынысты мекемелердің орындауы үшін міндетті бұйрықтарға қол қояды, сондай-ақ нұсқаулар береді;
Басқарманы мемлекеттік органдарда, өзге де ұйымдарда;
Басқарманың құрылымы мен штаттық кестесін бекітеді.
Басқарманың бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін орындауды қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын адам жүзеге асырады.
20. Бірінші басшы өз орынбасарларының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес белгілейді.

Глава 4. Имущество государственного органа
23. Управление может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Управления формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
24. Имущество, закрепленное за Управлением, относится к областной коммунальной собственности.
25. Управление не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение государственного органа
26. Реорганизация и упразднение Управления осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Перечень государственных учреждений, находящихся в ведении Управления:
1) Коммунальное государственное учреждение "Петропавловский центр социального обслуживания" акимата Северо-Казахстанской области управления координации занятости и социальных программ акимата Северо-Казахстанской области";
2) Коммунальное государственное учреждение "Петропавловский детский центр социального обслуживания" акимата Северо-Казахстанской области управления координации занятости и социальных программ акимата Северо-Казахстанской области";
3) Коммунальное государственное учреждение "Петропавловский детский центр социального обслуживания "Арман" акимата Северо-Казахстанской области управления координации занятости и социальных программ акимата Северо-Казахстанской области";
4) Коммунальное государственное учреждение "Айыртауский центр социального обслуживания" акимата Северо-Казахстанской области управления координации занятости и социальных программ акимата Северо-Казахстанской области";
5) Коммунальное государственное учреждение "Тайыншинский центр социального обслуживания" акимата Северо-Казахстанской области управления координации занятости и социальных программ акимата Северо-Казахстанской области";
6) Коммунальное государственное учреждение "Тайыншинский центр социального обслуживания "Надежда" акимата Северо-Казахстанской области управления координации занятости и социальных программ акимата Северо-Казахстанской области";
7) Коммунальное государственное учреждение "Смирновский центр социального обслуживания" акимата Северо-Казахстанской области управления координации занятости и социальных программ акимата Северо-Казахстанской области";

4-тарау. Мемлекеттік органның мүлкі
23. Басқарманың заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкінің болуына құқығы бар.
Басқарманың мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
24. Басқармаға бекітілген мүлік облыстық коммуналдық меншікке жатады.
25. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Басқарма өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
26. Басқарманы қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Басқарманың қарамағындағы мемлекеттік мекемелер тізбесі:
1) "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасының "Петропавл әлеуметтік қызмет көрсету орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
2) "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасының "Петропавл әлеуметтік қызмет көрсету балалар орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
3) "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасының "Арман" Петропавл әлеуметтік қызмет көрсету балалар орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
4) "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасының "Айыртау әлеуметтік қызмет көрсету орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
5) "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасының "Тайынша әлеуметтік қызмет көрсету орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
6) "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасының "Надежда" Тайынша әлеуметтік қызмет көрсету орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
7) "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасының "Смирнов әлеуметтік қызмет көрсету орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;