Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию в Мамлютском районе Северо-Казахстанской области на 2024-2025 годы
Решение маслихата Мамлютского района Северо-Казахстанской области от 29 декабря 2023 года № 18/14
В соответствии с подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", маслихат Мамлютского района Северо-Казахстанской области РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию в Мамлютском районе Северо-Казахстанской области на 2024-2025 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель маслихата Мамлютского района
Северо-Казахстанской области
Ж. Каримова
Приложение
к решению маслихата
Мамлютского района
Северо-Казахстанской области
от 29 декабря 2023 года
№ 18/14
План по управлению пастбищами и их использованию в Мамлютском районе Северо-Казахстанской области на 2024-2025 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Мамлютском районе Северо-Казахстанской области на 2024-2025 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О пастбищах", "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 апреля 2017 года № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан "Обутверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 мая 2015 года № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно- территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;

2024-2025 жылдарға арналған Солтүстік Қазақстан облысы Мамлют ауданында жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Мамлют ауданы мәслихатының 2023 жылғы 29 желтоқсандағы № 18/14 шешімі. Күші жойылды – Солтүстік Қазақстан облысы Мамлют ауданы мәслихатының 2024 жылғы 9 желтоқсандағы № 35/14 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды – Солтүстік Қазақстан облысы Мамлют ауданы мәслихатының 09.12.2024 № 35/14 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
"Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабы 1) тармақшасына сәйкес, Солтүстік Қазақстан облысы Мамлют ауданының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2024-2025 жылдарға арналған Солтүстік Қазақстан облысы Мамлют ауданында жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар, осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Солтүстік Қазақстан облысы Мамлют ауданы
мәслихатының төрағасы
Ж. Кәрімова
Солтүстік Қазақстан облысы
Мамлют ауданы мәслихатының
2023 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 18/14 шешіміне қосымша
2024-2025 жылдарға арналған Солтүстік Қазақстан облысы Мамлют ауданында жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Осы 2024-2025жылдарға арналған Солтүстік Қазақстан облысы Мамлют ауданында жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - Жоспар) "Жайылымдар туралы", "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарына, "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 28 сәуір 2017 жылы №15090 тіркелген), "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 15 мамыр 2015жылы №11064 тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар мазмұны:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын) осы Жоспардың 1-қосымшасына сәйкес;

2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаниям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при городе районного значения, селе, сельском округе, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 7 к настоящему Плану;
8) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей, согласно приложению 8 к настоящему Плану;
9) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на пастбищах.
По административно-территориальному делению в Мамлютском районе имеются 11 сельский округ, город Мамлютка, 38 сельских населенных пунктов.
Общая площадь территории Мамлютского района 410001 га, из них пастбищные земли – 123245 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 294792,86 га;
земли населенных пунктов – 53671,2 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 1632,3508 га;
земли лесного фонда – 40259 га
земли запаса – 19646 га.

2) жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын осы Жоспардың 2-қосымшасына сәйкес;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картаны осы Жоспардың 3-қосымшасына сәйкес;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын осы Жоспардың 4-қосымшасына сәйкес;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын осы Жоспардың 5-қосымшасына сәйкес;
6) аудандық маңызы бар қала, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын, Жоспардың 6 қосымшасына сәйкес;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графикті осы Жоспардың 7-қосымшасына сәйкес;
8) жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картаны, Жоспардың 8-қосымшасына сәйкес;
9) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтиды.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктеріескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Мамлют ауданында 11 ауылдық округ, Мамлютка қаласы, 38 ауылдық елді мекен орналасқан.
Мамлют ауданының жалпы көлемі 410001 га, оның ішінде жайылымдық жерлер-123245 га.
Санаттар бойынша жерлер бөлінісі:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер–294792,86 га;
елді мекен жерлері–53671,2 га;
өнеркәсiп, көлiк, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жерлер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер – 1632,3508 га;
орманды жер-40259 га;
қордағы жерлер-19646 га.

Климат района резко континентальный, зима продолжительная с сильными ветрами, лето жаркое и сухое. Среднегодовая температура воздуха в январе – -15; -35°С, в июле +23; +32°С. Среднегодовое количество осадков составляет –250-350 мм.
Растительный покров района разнообразный, включает примерно 202 видов. Самые распространенные из них злаковые, сложноцветные, крестоцветные.
Почвы лугово-черноземные. Толщина плодородной почвы 45-60 см.
В районе действуют 12 ветеринарных пункта, 26 скотомогильников.
В настоящее время в Мамлютском районе насчитывается крупного рогатого скота 20521 голов в т.ч маточное 9475 голов, мелкого рогатого скота 17148 голов в т.ч. овцематки 9485 голов, лошадей 5689 голов в т.ч. конематки 2794 голов.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Мамлютскому району имеются 123245 га пастбищных угодий. В черте населенного пункта числится 38732,6га пастбищ, в землях запаса имеются 7596,68 га пастбищных угодий.
Для обеспечения ветеринарно-санитарными объектами запланировать строительство мест для купания животных, строительство пунктов осеменения в сельских округах Мамлютского района.
Площадь пастбищ Мамлютского района полностью обеспечивает поголовье сельскохозяйственных животных.
Примечание: расшифровка аббревиатуры:
га - гектар;
мм - миллиметр;
см - сантиметр;
с/о - сельский округ;
г/о - городской округ;
С - показатель Цельсия.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Мамлютскомрайоне
Северо-Казахстанской
области на 2024 – 2025 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно – территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Мамлютском районе
Северо-Казахстанской
области на 2024 – 2025 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Мамлютском районе Северо-
Казахстанской области
на 2024 – 2025 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Мамлютском районе
Северо-Казахстанской области
на 2024 – 2025 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Мамлютском районе
Северо-Казахстанской области
на 2024 – 2025 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
+
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Мамлютском районе
Северо-Казахстанской области
на 2024 – 2025 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при городе районного значения, селе, сельском округе
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Мамлютскомрайоне
Северо-Казахстанской области
на 2024 – 2025 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельского,
городского округа
Года
Номера полей
I
II
III
IV
город Мамлютка
2024
однократное стравливание
с 09 мая
по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня
по 24 июля
однократное стравливание
с 25 июля
по 01 ноября
отдыхающие поле однократное
2025
однократное стравливание
с 09 мая
по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня
по 24 июля
Отдыхающие поле однократное
однократное стравливание
с 25 июля
по 01 ноября
Андреевский
2024
однократное стравливание
с 25 апреля
по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня
по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа
по 22 октября
отдыхающее поле
2025
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 апреля
по 24 июня
однократное стравливание

Ауданның климаттық зонасы күртконтиненталды, қысы күшті желдермен ұзақ, жазы ыстық және құрғақ. Ауаның жылдық орташа температурасы қаңтар айында – -15; -35°С, шілде айында – +23; +32°С. Жауынның орташа түсімі 250-350 мм.
Ауданның өсімдік жамылғысы әртүрлі, шамамен 202 түрі бар. Олардың ішінде дәнділер, күрделігүлділер, шаршыгүлділер ең көп тараған.
Топырағы шалғын-қара. Топырақтың құнарлы қабатының қалыңдығы 45-60 см.
Ауданда 12 мал дәрігерлік пункті, 26 мал көмінділері бар.
Қазіргі уақытта Мамлют ауданында 20521 бас ірі қара бар, оның ішінде 9475 бас аналық, 17148 бас ұсақ мал, оның ішінде 9485 бас қой, 5689 бас жылқы, оның ішінде 2794 бас жылқы бар.
Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Мамлют ауданы бойынша барлығы 123245 га жайылымдық алқаптары бар. Елдімекен шегіндегі жайылымдары 38732,6 га жайылым саналады, қордағы жерлерде 7596,68 га жайылымдық алқаптар бар.
Ветеринариялық-санитариялық объектілермен қамтамасыз ету үшін Мамлют ауданында мал тоғыту орындарының құрылысын, қашырым пункттерінің құрылысын жоспарлау қажет.
Мамлют ауданы жайылымдарының көлемі ауылшаруашылық жануарларының мал басын толық қамтамасыз етеді.
Ескерту: аббревиатураның шешуі:
га - гектар;
мм - миллиметр;
см - сантиметр;
а/о- ауылдық округ;
қ/о – қалалық округ;
С – Цельсия көрсеткіші.
Солтүстік Қазақстан облысы
Мамлют ауданында
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Солтүстік Қазақстан облысы
Мамлют ауданында
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 2-қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Солтүстік Қазақстан облысы
Мамлют ауданында
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Солтүстік Қазақстан облысы
Мамлют ауданында
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Солтүстік Қазақстан облысы
Мамлют ауданында
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы норналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Солтүстік Қазақстан облысы
Мамлют ауданында
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 6-қосымша
Аудандық маңызы бар қала, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Солтүстік Қазақстан облысы
Мамлют ауданында
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік график
Ауылдық,
қалалық округ атауы
Жыл
Алқаптардың нөмірлері
I
II
III
IV
Мамлютка қаласы
2024
біррет оттату
09 мамырдан бастап
24 маусым
біррет оттату
25 маусымнан бастап
24 шілдеге дейін
біррет оттату
25 шілдеден бастап
01 қараша
Демалушылар бір реттік алаң
2025
біррет оттату
09 мамырдан бастап
24 маусым
біррет оттату
25 маусымнан бастап
24 шілдеге дейін
демалушыларбірреттікалаң
біррет оттату
25 шілдеден бастап
01 қараша
Андреев
2024
біррет оттату
25 сәуірден бастап
24 маусым
біррет оттату
25 маусымнан бастап
24 тамызғадейін
біррет оттату
25 тамыздан бастап
22 қазанғадейін
демалатын
алқап
2025
демалысалаңы
біррет оттату
25 сәуірден бастап
24 маусым
біррет оттату
25 маусымнан
24 тамызға дейін
біррет оттату
25 тамыздан бастап
22 қазанға дейін
Белое
2024
біррет оттату
25 маусымнан бастап
24 тамызды қоса
біррет оттату
25 тамыздан бастап
22 қазанға дейін
демалатын
алқап
біррет оттату
25 сәуірден бастап
24 маусым
2025
біррет оттату
25 сәуірденбастап
24 маусым
біррет оттату
25 маусымнанбастап
24 тамыздықоса
біррет оттату
25 тамызданбастап
22 қазанғадейін
демалатын
алқап
Воскресенов
2024
біррет оттату
25 сәуірденбастап
24 маусым
біррет оттату
25 маусымнанбастап
24 тамыздықоса
демалатын
алқап
біррет оттату
25 тамыздан бастап
22 қазанға дейін
2025
біррет оттату
25 сәуірден бастап
24 маусым
демалатын
алқап
біррет оттату
25 маусымнан бастап
24 тамызды қоса
біррет ату
25 тамыздан бастап
22 қазанға дейін
Дубровное
2024
біррет оттату
25 тамыздан бастап
22 қазанға дейін
біррет оттату
25 сәуірден бастап
24 маусым
демалатын
алқап
біррет оттату
25 маусымнан бастап
24 тамызды қоса
2025
біррет оттату
25 тамыздан бастап 22 қазандықоса
біррет оттату
25 сәуірден бастап
24 маусым
демалатын
алқап
біррет оттату
25 маусымнан бастап
24 тамызды қоса
Краснознамен
2024
біррет оттату
09 мамырдан бастап
24 маусым
біррет оттату
25 маусымнан бастап
25 шілдеге дейін
біррет оттату
25 тамыздан бастап
01 қараша
демалатын
алқап
2025
біррет оттату
09 мамырдан бастап
25 маусым
біррет оттату
25 маусымнан бастап
25 шілдеге дейін
демалатын
алқап
біррет оттату
25 тамыздан бастап
01 қараша
Қызыләскер
2024
біррет оттату

с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22октября
Беловский
2024
однократное стравливание
с 25 июня
по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22октября
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля
по 24 июня
2025
однократное стравливание с 25 апреля
по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня
по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа
по 22октября
отдыхающее поле
Воскресеновский
2024
однократное стравливание с 25 апреля
по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня
по 24 августа
Отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 августа по 22октября
2025
однократное стравливание с 25 апреля
по 24 июня
Отдыхающие поле
однократное стравливание
с 25 июня
по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22октября
Дубровинский
2024
однократное стравливание
с 25 августа
по 22 октября
однократное стравливание с 25 апреля
по 24 июня
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 июня
по 24 августа
2025
однократное стравливание с 25 августа по 22октября
однократное стравливание с 25 апреля
по 24 июня
отдыхающие поле
однократное стравливание
с 25 июня
по 24 августа
Краснознаменский
2024
однократное стравливание
с 09 мая
по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня
по 25 июля
однократное стравливание с 25 августа
по 01 ноября
отдыхающее поле однократное
2025
однократное стравливание
с 09 мая по 25июня
однократное стравливание
с 25 июня
по 25 июля
отдыхающее поле однократное
однократное стравливание с 25 августа
по 01 ноября
Кызыласкерский
2024
однократное стравливание с 25 апреля
по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня
по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа
по 22 октября
отдыхающее полеоднократное
2025
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля
по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня
по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа
по 22 октября
Леденевский
2024
однократное стравливание
с 25 июня
по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа
по 22 сентября
однократное стравливание с 25 августа
по 22октября
отдыхающее поле
2025
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля
по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня
по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22октября
Бике
2024
однократное стравливание
с 25 апреля
по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня
по 22 августа
однократное стравливание с 25августа
по 25 октября
отдыхающее поле
2025
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля
по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня
по 24 августа
однократное стравливание с 25августа
по 22 октября
Новомихайловски й
2024
однократное стравливание
с 01 июня
по 01 августа
однократное стравливание с 01 августа
по 01 октября
однократное стравливание с 01 августа
по 01 октября
отдыхающее поле
2025
однократное стравливание
с 01 июня
по 01 августа
отдыхающее поле
однократное стравливание с 01 августа
по 01 октября
однократное стравливание с 01 августа
по 01 октября
Пригородный
2024
однократное стравливание с 25 апреля
по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня
по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа
по 22 октября
отдыхающее полеоднократное
2025
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля
по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня
по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа
по 22 октября
Становской
2024
однократное стравливание с 25 апреля
по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня
по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа
по 22октября
отдыхающее поле
2025
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля
по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня
по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22октября
В связи с почвенно-климатической зоной, видами сельскохозяйственных животных, а также урожайностью пастбищных угодий, длительность пастбищного периода составляет 180-200 дней.
В данном случае продолжительность выпаса для крупного рогатого скота, мелкого рогатого скота, лошадей связана с максимальной глубиной снежного покрова с плотностью снега и другими факторами.
Приложение 8
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Мамлютском районе
Северо-Казахстанской области
на 2024 – 2025 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей села Андреевка
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей села Бостандык
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей села Владимировка
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей села Белое
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей села Коваль
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей села Сливное
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей села Чистое
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей села Щучье
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей села Воскресеновка
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей села Искра
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей села Становое
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей села Дубровное
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей села Новодубровное
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей села Пчелино
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей села Михайловка
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей села Краснознаменное
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей села Беловка
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей села Калугино
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей села Кызыласкер
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей села Раздольное
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей села Степное
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей села Леденево
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей села Новоандреевка
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей села Бике
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей села Дачное
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей села Октябрь
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей села Новомихайловка
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей села Бексеит
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей села Катанай
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей села Минкесер
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей села Токаревка
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей села Покровка
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей села Красный Октябрь
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей села Афонькино
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей села Новоукраинка
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей села Орел
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей г. Мамлютка

25 сәуірден 24 маусымға дейін
біррет оттату
25 маусымнан бастап
24 тамызғадейін
біррет оттату
25 тамыздан бастап
22 қазанғадейін
демалушы
өрісбірреттік
2025
демалушы
өрісбірреттік
біррет оттату
25 сәуірден
24 маусымғадейін
біррет оттату
25 маусымнан бастап
24 тамызға дейін
бір рет оттату
25 тамыздан бастап
22 қазанға дейін
Леденев
2024
біррет оттату
25 маусымнан
24 тамызға дейін
біррет оттату
25 тамыздан
22 қыркүйекке дейін
біррет оттату
25 тамыздан бастап
22 қазанға дейін
демалатын
алқап
2025
демалатын
алқап
біррет оттату
25 сәуірден
24 маусымғадейін
біррет оттату
25 маусымнан
24 тамызға дейін
біррет оттату
25 тамыздан бастап
22 қазанға дейін
Бике
2024
25 сәуірден
24 маусымға дейін
бір рет оттату
25 маусымнан
22 тамызға
дейін
біррет оттату
25 тамыздан
25 қазанға дейін
біррет оттату
демалатын
алқап
2025
демалатын
алқап
25 сәуірден
24 маусымға дейін бір рет оттату
25 маусымнан
24 тамызға дейін
біррет оттату
25 тамыздан
22 қазанға дейін
біррет оттату
Новомихайлов
2024
біррет оттату
01 маусымнан бастап
01 тамызға дейін
біррет оттату
01 тамыздан бастап
01 қазанға дейін
біррет оттату
01 тамыздан бастап
01 қазанға дейін
демалатын
алқап
2025
біррет оттату
01 маусымнан бастап
01 тамызға дейін
демалатын
алқап
біррет оттату
01 тамыздан бастап
01 қазанға дейін
біррет оттату
01 тамыздан бастап
01 қазанға дейін
Пригород
2024
біррет оттату
25 сәуірден бастап
24 маусым
біррет оттату
25 маусымнан бастап
24 тамызға дейін
біррет оттату
25 тамыздан бастап
22 қазанға дейін
демалушы
өрісбірреттік
2025
демалатын
алқап
біррет оттату
25 сәуірден бастап
24 маусым
біррет оттату
25 маусымнан бастап
24 тамызға дейін
бір рет оттату
25 тамыздан бастап
22 қазанға дейін
Становое
2024
біррет оттату
25 сәуірден
24 маусымға дейін
біррет оттату
25 маусымнан
24 тамызға дейін
біррет оттату
25 тамыздан бастап
22 қазанға дейін
демалатын
алқап
2025
демалатын
алқап
біррет оттату
25 сәуірден
24 маусымға дейін
біррет оттату
25 маусымнан
24 тамызға дейін
біррет оттату
25 тамыздан бастап
22 қазанға дейін
Сонымен қатар жайылым кезеңінің ұзақтығы топырақтық-климаттық аймақ зонасына байланысты, ауыл шаруашылығы жануарлар түріне, сондай-ақ жайылым өнімділігіне байланысты біркелкі құрғақ-селеулі-бетегелі-жусанды далада 180-200 күнді құрайды.
Бұл жағдайда жайылымның ұзақтығы мүйізді іріқара, ұзақ мүйізді малдар, жылқы үшін максималдық аржамылғысының қалыңдығымен тереңдігіне және басқада факторларға байланысты.
Солтүстік Қазақстан облысы
Мамлют ауданында
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 8-қосымша
Андреевка ауылы жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген карта
Бостандык ауылы жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген карта
Владимировка ауылы жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген карта
Белое ауылы жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген карта
Коваль ауылы жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген карта
Сливное ауылы жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген карта
Чистое ауылы жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген карта
Щучье ауылы жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген карта
Воскресеновка ауылы жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген карта
Искра ауылы жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген карта
Становое ауылы жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген карта
Дубровное ауылы жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген карта
Новодубровное ауылы жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген карта
Пчелино ауылы жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген карта
Михайловка ауылы жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген карта
Краснознаменное ауылы жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген карта
Беловка ауылы жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген карта
Калугино ауылы жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген карта
Кызыләскер ауылы жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген карта
Раздольное ауылы жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген карта
Степное ауылы жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген карта
Леденево ауылы жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген карта
Новоандреевка ауылы жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген карта
Бике ауылы жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген карта
Дачное ауылы жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген карта
Октябрь ауылы жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген карта
Новомихайловка ауылы жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген карта
Бексеит ауылы жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген карта
Катанай ауылы жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген карта
Минкесер ауылы жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген карта
Токаревка ауылы жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген карта
Покровка ауылы жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген карта
Красный Октябрь ауылы жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген карта
Афонькино ауылы жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген карта
Новоукраинка ауылы жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген карта
Орел ауылы жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген карта
Мамлютка қаласы жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген карта