Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Махамбетскому району на 2023-2024 годы
Решение Махамбетского районного маслихата Атырауской области от 30 мая 2023 года № 27
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и подпунктом 1) статьи 8 с Закона Республики Казахстан "О пастбищах" Махамбетский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить:
1) план по управлению пастбищами и их использованию по Акжаикскому сельскому округу согласно приложению 1 к настоящему решению;
2) план по управлению пастбищами и их использованию по Актогайскому сельскому округу согласно приложению 2 к настоящему решению;
3) план по управлению пастбищами и их использованию по Алгинскому сельскому округу согласно приложению 3 к настоящему решению;
4) план по управлению пастбищами и их использованию по Баксайскому сельскому округу согласно приложению 4 к настоящему решению;
5) план по управлению пастбищами и их использованию по Бейбарыскому сельскому округу согласно приложению 5 к настоящему решению;
6) план по управлению пастбищами и их использованию по Есболскому сельскому округу согласно приложению 6 к настоящему решению;
7) план по управлению пастбищами и их использованию по Жалгансайскому сельскому округу согласно приложению 7 к настоящему решению;
8) план по управлению пастбищами и их использованию по Махамбетскому сельскому округу согласно приложению 8 к настоящему решению;
9) план по управлению пастбищами и их использованию по Сарайчикскому сельскому округу согласно приложению 9 к настоящему решению;
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель районного маслихата К. Мажиев
Приложение 1 к решению
районного маслихата от 30
мая 2023 года № 27
План по управлению пастбищами и их использованию по Акжайыкскому сельскому округу на 2023-2024 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Акжайыкскому сельскому округу на 2023-2024 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан за номером 111938), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан за номером 89660).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

Махамбет ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы
Атырау облысы Махамбет аудандық мәслихатының 2023 жылғы 30 мамырдағы № 27 шешімі
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабына және "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 1) тармақшасына сәйкес Махамбет аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Бекітілсін:
1) осы шешімнің 1-қосымшасына сәйкес Ақжайық ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
2) осы шешімнің 2-қосымшасына сәйкес Ақтоғай ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
3) осы шешімнің 3-қосымшасына сәйкес Алға ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
4) осы шешімнің 4-қосымшасына сәйкес Бақсай ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
5) осы шешімнің 5-қосымшасына сәйкес Бейбарыс ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
6) осы шешімнің 6-қосымшасына сәйкес Есбол ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
7) осы шешімнің 7-қосымшасына сәйкес Жалғансай ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
8) осы шешімнің 8-қосымшасына Махамбет сәйкес ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
9) осы шешімнің 9-қосымшасына сәйкес Сарайшық ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
2. Осы шешім ол алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихаттың төрағасы К. Мажиев
Аудандық мәслихаттың
2023 жылғы 30 мамырдағы
№ 27 шешіміне 1-қосымша
Ақжайық ауылдық округі бойынша 2023-2024 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспар
Осы жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі Ақжайық ауылдық округі бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" № 173 бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде 111938 нөмірмен тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі
"Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" 3-3/332 бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде 89660 нөмірмен тіркелген) сәйкес жасақталған.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар:

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Акжайыкского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к вод источникам (озерам, рекам, прудам, копаньям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при поселке, селе, сельском округе (приложение
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами, с участием органов местного самоуправления совместно с акимами сел, сельского округа и пастбищепользователей.
Общая площадь территории Акжайыкского сельского округа 33918 га, из них земли населенных пунктов – 141,26га, земли запаса- 22 000,74 га.
По адмистративно-территориальному делению в Акжайыкском сельском округе существует 1 населенных пунктов.
Климат района резко континентальный, крайне засушливый, с жарким летом и умеренно холодной зимой.
Лето продолжительное, жаркое, солнечное. Оно длится в среднем 6 месяцев: с середины апреля до середины октября. Самый жаркий месяц июль, со средней месячной температурой воздуха 25,2о. Абсолютный максимум температур, зафиксированный в июле и в августе - + 45о.

1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың Ақжайық ауылдық округінде орналасу схемасын (картасын) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын (2 қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картаны (3 қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын (4 қосымша);
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын (5 қосымша);
6) аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын (6 қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графикті қамтиды (7 қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, ауыл, ауылдық округ әкімдері және жайылым пайдаланушылардың қатысуымен қабылданды.
Ақжайық ауылдық округі аумағының жалпы ауданы 33918 га, оның ішінде елді мекен жерлері –141,26 га, босалқы жерлер –22000,74 га.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі бойынша Ақжайық ауылдық округінде
1 ауылдық елді мекен бар.
Ауданның климаты күрт континентальды, өте құрғақшыл, жазы ыстық және қысы орташа суық.
Жаз ұзақ, ыстық, күнгей. Ол орта есеппен 6 айға созылады: сәуір айының ортасынан қазан айының ортасына дейін. Ең ыстық ай шілде, орташа айлық ауа температурасы 25,2о. Шілдеде және тамызда белгіленген температуралардың абсолюттік максимумы - + 45о.

Зима здесь относительно не продолжительная – около 3-4 месяца, с достаточно устойчивой морозной погодой, большим числом солнечных дней, частыми сильными ветрами. Самым холодным месяцем является январь.
Большой вклад в формирование резко континентальных черт климата вносят циркуляционные процессы, характерные для данной территории. Зимой здесь располагается периферия западного отрога Сибирского антициклона. Этим объясняется преобладание в районе ветров восточного и юго-восточного направления. В теплое время года - северо-западная периферия Иранской термической депрессии, поэтому преобладающими становятся ветры северо- западных и западных направлений.
Территория района находится в пустынно – степной климатической зоне в пределах центральной части Прикаспийской низменности. Современный геоморфологический облик территории села тесным образом связан с историей геологического развития и определяется поверхностью аллювиально-морской эрозионно-аккумулятивной террасы, сформировавшейся в неогеновый период при быстром отступлении Каспийского моря, и последовавшем за этим наступлении древней дельты реки Жайык.
Для растительного покрова характерно господство ксерофильных полукустарников, которые образуют однообразный, изреженный растительный покров.
На лугово-болотных почвах по долине р. Урал – распространена лебеда. По западинам равнины, долинам рек на лугово-болотных почвах растительность представлена тростниковыми, пырейно-полынными ажрековыми, клубнекамышовыми типами.
Естественная растительность характеризуется пустынными, луговыми, болотными и лесными растениями.
Вследствие многообразия условий почвообразования, почвенный покров на территории района отличается большим разнообразием. Пустынная зона разделяется на подзоны северной пустыни с бурыми почвами и под зону южной пустыни с серо-бурыми почвами. Почвы используются как пастбища, на поливе развито очаговое земледелие.
Кроме зональных почв в районе имеются значительные площади почти бесплодных солончаков и солонцов, песков и гидроморфных почв (лугово- каштановые, лугово-бурые, луговые и лиманно-аплювиально-луговые и лугово- болотные).
Почвы зоны используются как малопродуктивные пастбища. Гидроморфные почвы представляют собой ценные пастбища и сенокосные угодья, используются для поливного земледелия возделывания овощебахчевых культур и проса.
На 1 июля 2022 года в Акжайыкском сельском округе насчитывается (личное подворье)крупного рогатого скота 998 голов, мелкого скота 2241 голов, 224 голов лошадей, 120 верблюдов.
Для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья местного населения при норме нагрузки по головке КРС – 18 га/гол., мелкого скота – 3,6 га/гол., лошадей – 21,6 га/гол., верблюдов – 25,2 га/гол. требуется 33 860,82 га. пастбищ.
Расчет:

Қыс өте ұзақ емес – 3-4 айға жуық, өте тұрақты аязды ауа райымен, шуақ күндері көп, жиі қатты жел болады. Ең салқын ай қаңтар болып табылады.
Климаттың күрт континентальды белгілерін қалыптастыруға осы аумаққа тән циркуляциялық процестер үлкен үлес қосады. Қыста мұнда Сібір антициклонының батыс сілемінің шеткері орналасқан. Бұл шығыс және оңтүстік-шығыс бағыттағы желдердің басым болуымен түсіндіріледі. Жылдың жылы мезгілінде - Ирандық термиялық депрессияның солтүстік-батыс перифериясы, сондықтан солтүстік-батыс және батыс бағыттарындағы жел басым болып отыр.
Аудан аумағы Каспий маңы ойпатының орталық бөлігі шегінде шөл-дала климаттық аймағында орналасқан. Ауыл аумағының қазіргі геоморфологиялық бейнесі геологиялық даму тарихымен тығыз байланысты және Каспий теңізінің тез ауытқуы кезінде неогендік кезеңде қалыптасқан аллювиальды-теңіз эрозионды- аккумулятивті террасаның үстіңгі қабатымен және осы жерден кейінгі Жайық өзенінің ежелгі атырауының пайда болуымен анықталады.
Өсімдік жамылғысы үшін ксерофильді жартылай шөптер үстемдігі тән, олар біркелкі, кесілген өсімдік жамылғысын құрайды.
Жайық өзенінің алқабында шалғынды-батпақты топырақтарда – аққулар таралған. Жазықтың батысы, шалғынды-батпақты топырақтардағы өзен алаптары бойынша өсімдіктер құрақ, шаңды-жусанды ажрек, түйнекөлең типтерінен тұрады.
Табиғи өсімдіктер шөлді, шалғынды, батпақты және орман өсімдіктерімен сипатталады.
Топырақ түзілу жағдайларының алуан түрлілігі салдарынан аудан аумағындағы топырақ жамылғысы алуан түрлілігімен ерекшеленеді. Шөлді аймақ қоңыр топырағы бар cолтүстік шөлді аймақтарға және сұр-қоңыр топырағы бар оңтүстік шөлді аймаққа бөлінеді. Топырақ жайылым ретінде пайдаланылады, суаруда ошақты егіншілік дамыған.
Ауданда аймақтық топырақтардан басқа ұрықсыз сорлар мен сортаңдар, құмдар мен гидроморфтық топырақтардың (шалғынды-қызғылт, шалғынды- қоңыр, шалғынды және лиманды-аплювиальды-шалғынды және шалғынды- батпақты) айтарлықтай алаңдары бар.
Аймақтың топырақтары аз өнімді жайылымдар ретінде пайдаланылады. Гидроморфты топырақ құнды жайылымдар мен шабындық жерлер болып табылады, көкөніс-бақша дақылдары мен тары өсірілетін суармалы егіншілік үшін пайдаланылады.
2022 жылдың 1 шілдесіне Ақжайық ауылдық округінде (жеке ауласында) 998 бас мүйізді ірі қара, 2241 бас ұсақ мал, 224 бас жылқы,120 түйе бар.
Мал басына түсетін жүктеме нормасын МІҚ - 18 га/бас., ұсақ мал- 3,6 га/бас, жылқы – 21,6 га/бас, түйе-25,2 га/бас деп алсақ, жергілікті халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 33 860,82 га га жайылым қажет.
Есебі:

Для КРС – 998 гол.* 18га./гол.= 17 964га.
Для мелкого скота – 2241 гол.* 3,6га./гол.= 8 067,6 га. Для лошадей – 224 гол.* 21,6га./гол.= 4 838,4 га.
Для верблюдов – 120 гол.* 25,2 га./гол.= 3 024 га.
17 964 га.+ 8 067,6 га.+ 4 838,4 га.+ 3 024 га.=33 894 га.
33894 га. – 33,18 га.=33 860,82 га.
Площадь пастбищ в пределах территории населенных пунктов Акжайык
– 33,18 гектар дополнительно требуется 33 860,82 га пастбищ.
На 1 июля 2022 года поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Акжайыкского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 862 голов, мелкого скота 3079 голов, 443 голова лошадей, 207 голов верблюдов.
Для выпаса сельскохозяйственных животных ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств при имеющихся пастбищных угодьях в 6436 га дополнительно требуется 34 949,6 га пастбищ.
Расчет:
Для КРС –862 гол.*18га./гол.= 15 516 га.
Для мелкого скота –3079 гол.*3,6га./гол.= 11 084,4 га.
Для лошадей – 443 гол.*21,6га./гол.= 9 568,8 га.
Для верблюдов – 207 гол.*25,2 га./гол.= 5 216,4 га.
15 516 га.+ 11 084,4 га.+ 9 568,8 га.+ 5 216,4 га.=41 385,6 га.
41 385,6-6436=34 949,6 га.
Согласно сведениям земельного баланса Махамбетского района, площадь пастбищ, находящихся в землепользовании всех ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств на территории Акжайыкского сельского округа, составляет 6436 га.
На территории Акжайыкского сельского округа имеется 1(один) скотомогильник.
На территории Акжайыкского сельского округа не имеются аридные пастбища.
В Акжайыкском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно пункта 3 статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", поголовье сельскохозяйственных животных личного подворья местного населения, крестьянских и фермерских хозяйств в Акжайыкском сельском округе, не обеспеченных пастбищами в пределах села перемещается на отгонные пастбища согласно приложению 5 к настоящему Плану.
Приложение 1 к Плану по
управлению пастбищами
и их использованию по
Акжайыкскому сельскому
округу на 2023-2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Акжайыкского сельского округав разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователейна основании правоустанавливающих документов
Сведения о перераспределении пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц Акжайыкского сельского округа
Таблица № 1
Наименование
Наличие скота
Наличие пастбищ, га
Потребность, га
Нехватка ()/излишки(+) пастбищ, га
Удовлетворение нехватки
1
Поголовье сельскохозяйствен ных животных личного подворья населения
КРС - 998 голов мелкого скота – 2241 голов Лошадей-224 голов Верблюдов –120 голов

МІҚ үшін – 998 бас *18га./бас=17 964 га.
Ұсақ мал үшін – 2241бас *3,6га./бас= 8067,6 га. Жылқы үшін – 224 бас 21,6га./бас=4 838,4 га.
Түйе үшін – 120 бас *25,2 га./бас=3024 га.
17 964 га.+ 8 067,6 га.+ 4 838,4 га.+ 3024 га.=33 894 га.
33 894-33,18 = 33 860,82 га.
Ақжайық елді мекенінің аумағы шегіндегі жайылымдар алаңы – 33,18 га болса, қосымша 33 860,82 га жайылым қажет.
2022 жылдың 1 шілдесіне Ақжайық ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: мүйізді ірі қара мал 862 бас, ұсақ мал 3079 бас, жылқы 443 бас, түйе 207 бас құрайды.
ЖШС-нің, шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін қолда бар жайылымдық алқаптары 6436 га болса, қосымша 34 949,6 га жайылым қажет.
Есебі:
МІҚ үшін –862бас *18га./бас=15 516 га.
Ұсақ мал үшін – 3079 бас *3,6га./бас= 11 084,4 га. Жылқы үшін – 443бас *21,6га./бас=9 568,8 га.
Түйе үшін – 207бас *25,2 га./бас =5 216,4 га.
15 516 га.+ 11 084,4га.+ 9 568,8 га.+ 5 216,4 га.=41 385,6 га.
41 385,6 -6436 =34 949,6 га.
Махамбет ауданының жер балансының мәліметтеріне сәйкес, Ақжайық ауылдық округі аумағындағы барлық ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жер пайдалануындағы жайылым алаңы 6436 га құрайды.
Ақжайық ауылдық округінің аумағында 1 (бір) мал қорымы бар. Ақжайық ауылдық округінің аумағында аридтік жайылымдар жоқ.
Ақжайық ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған. Жоғарыда баяндалғанның негізінде, "Жайылымдар туралы" Қазақстан
Республикасы Заңының 15-бабы 3-тармағына сәйкес, ауыл шегінде жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жергілікті халықтың жеке ауласындағы және Ақжайық ауылдық округінің шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарлары осы жоспарға 5-қосымшаға сәйкес шалғайдағы жайылымдарға ауыстырылады.
Ақжайық ауылдық округіндегі
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде
Ақжайық ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Ақжайық ауылдық округінің жеке және заңды тұлғаларының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу туралы мәліметтер
Кесте 1
Атауы
Мал саны
Жайылымдардың болуы, га
Қажеттілік, га
Жетіспеушілік (-)/артығы(+), га
Жетіспеушілікті қанағаттандыру
1
Халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ–998 бас Ұсақ мал – 2241 бас
Жылқы – 224бас Түйе–120 бас

33,18
33 894
-33 860,82
Перемещение на отгонные пастбища
2
Поголовье сельскохозяйствен ных животных крестьянских и фермерских хозяйств
КРС – 862 голов мелкого скота - 3079 голов
Лошадей – 443 голов Верблюдов – 207 голов
6436
41 385,6
-34 949,6
Перемещение на отгонные пастбища
Приложение 2 к Плану по
управлению пастбищами
и их использованию по
Акжайыкскому сельскому
округу на 2023-2024 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов Схема пастбищеоборотов, приемлемая для Акжайыкского сельского округа
Приложение 3 к Плану по
управлению пастбищами
и их использованию по
Акжайыкскому сельскому
округу на 2023-2024 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4 к Плану по
управлению пастбищами
и их использованию по
Акжайыкскому сельскому
округу на 2023-2024 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаньям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды По территории Акжайыкского сельского округа протекает обводнительный канал "Ай-Сары" протяженностью 52 км. Акжайыкский сельский округ
Приложение 5 к Плану по
управлению пастбищами
и их использованию по
Акжайыкскому сельскому
округу на 2023-2024 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6 к Плану по
управлению пастбищами
и их использованию по
Акжайыкскому сельскому
округу на 2023-2024 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Акжайыкском сельском округе
Приложение 7 к Плану по
управлению пастбищами
и их использованию по
Акжайыкскому сельскому
округу на 2023-2024 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельского
Номера полей
1
округа
1
2
3
4
2
Акжайыкский сельский округ
разовый скот с 25 апреля по 24 июня
разовый скот с 25 июня по 24 августа
разовый скот с 25 августа до 24 октября
поле из отпуска
Приложение 2 к решению
районного маслихата от 30
мая 2023 года № 27
План по управлению пастбищами и их использованию по Актогайскому сельскому округу на 2023-2024 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Актогайскому сельскому округу на 2023-2024 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан за номером 111938), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан за номером 89660).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

33,18
33 894
-33 860,82
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
2
Шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ – 862 бас Ұсақ мал – 3079
бас Жылқы – 443
бас
Түйе – 207 бас
6436
41 385,6
-34 949,6
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
Ақжайық ауылдық округіндегі
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 2-қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Ақжайық ауылдық округі үшін қолайлы жайылым айналымдарының схемасы
Ақжайық ауылдық округіндегі
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
Ақжайық ауылдық округіндегі
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Ақжайық ауылдық округінің аумағы арқылы ұзындығы 52 шақырым болатын "Ай-Сары" суландыру каналы ағып өтеді.
Ақжайық ауылдық округі
Ақжайық ауылдық округіндегі
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Ақжайық ауылдық округіндегі
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 6-қосымша
Ақжайық ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Ақжайық ауылдық округіндегі
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округтің атауы
Өрістердің нөмірлері
1
1
2
3
4
2
Ақжайық ауылдық округі
25 сәуір мен 24 маусым аралығында бір реттік мал
25 маусым мен 24 тамыз аралығында бір реттік мал
25 тамыздан 24 қазанға дейін бір реттік мал
демалыстан өріс
Аудандық мәслихаттың
2023 жылғы 30 мамырдағы
№ 27 шешіміне 2-қосымша
Ақтоғай ауылдық округі бойынша 2023-2024 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспар
Осы жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі Ақтоғай ауылдық округі бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" № 173 бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде 111938 нөмірмен тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" №3-3/332 бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде 89660 нөмірмен тіркелген) сәйкес жасақталған.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар:

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Актогайского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбище оборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к вод источникам (озерам, рекам, прудам, копаньям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при поселке, селе, сельском округе (приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами, с участием органов местного самоуправления совместно с акимами сел, сельского округа и пастбищепользователей.
Общая площадь территории Актогайского сельского округа 46045 га, из них земли населенных пунктов – 1 858 га, земли запаса-18 145 га.
По адмистративно-территориальному делению в Актогайском сельском округе существует 4 населенных пунктов.
Климат района резко континентальный, крайне засушливый, с жарким летом и умеренно холодной зимой.
Лето продолжительное, жаркое, солнечное. Оно длится в среднем 6 месяцев: с середины апреля до середины октября. Самый жаркий месяц июль, со средней месячной температурой воздуха 25,2оС. Абсолютный максимум температур, зафиксированный в июле и в августе - + 45,0оС.

1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын (2 қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картаны (3 қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын (4 қосымша);
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын (5 қосымша);
6) аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын (6 қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графикті қамтиды (7 қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, ауыл, ауылдық округ әкімдері және жайылым пайдаланушылардың қатысуымен қабылданды.
Ақтоғайауылдық округі аумағының жалпы ауданы 46045 га, оның ішінде елді мекен жерлері –1 858 га, босалқы жерлер –18 145га.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі бойынша Ақтоғай ауылдық округінде
4-елді мекен бар.
Ауданның климаты күрт континентальды, өте құрғақшыл, жазы ыстық және қысы орташа суық.
Жаз ұзақ, ыстық, күнгей болады. Ол орта есеппен 6 айға: сәуір айының ортасынан қазан айының ортасына дейін созылады. Ең ыстық ай - шілде айы, орташа айлық ауа температурасы 25,2оС болып табылады. Шілде және тамыз айларында белгіленген температуралардың абсолюттік максимумы - + 45оС дейін жетеді.

Зима здесь относительно не продолжительная – около 3-4 месяца, с достаточно устойчивой морозной погодой, большим числом солнечных дней, частыми сильными ветрами. Самым холодным месяцем является январь.
Большой вклад в формирование резко континентальных черт климата вносят циркуляционные процессы, характерные для данной территории. Зимой здесь располагается периферия западного отрога Сибирского антициклона. Этим объясняется преобладание в районе ветров восточного и юго-восточного направления. В теплое время года - северо-западная периферия Иранской термической депрессии, поэтому преобладающими становятся ветры северо- западных и западных направлений.
Территория района находится в пустынно – степной климатической зоне в пределах центральной части Прикаспийской низменности. Современный геоморфологический облик территории села тесным образом связан с историей геологического развития и определяется поверхностью аллювиально-морской эрозионно-аккумулятивной террасы, сформировавшейся в неогеновый период при быстром отступлении Каспийского моря, и последовавшем за этим наступлении древней дельты реки Жайык.
Для растительного покрова характерно господство ксерофильных полукустарников, которые образуют однообразный, изреженный растительный покров.
На лугово-болотных почвах по долине р. Урал – распространена лебеда. По западинам равнины, долинам рек на лугово-болотных почвах растительность представлена тростниковыми, пырейно-полынными аж рековыми, клубне камышовыми типами.
Естественная растительность характеризуется пустынными, луговыми, болотными и лесными растениями.
Вследствие многообразия условий почвообразования, почвенный покров на территории района отличается большим разнообразием. Пустынная зона разделяется на подзоны северной пустыни с бурыми почвами и подзону южной пустыни с серо-бурыми почвами. Почвы используются как пастбища, на поливе развито очаговое земледелие.
Кроме зональных почв в районе имеются значительные площади почти бесплодных солончаков и солонцов, песков и гидроморфных почв (лугово- каштановые, лугово-бурые, луговые и лиманно-аллювиально-луговые, лугово- болотные).
Почвы зоны используются как малопродуктивные пастбища. Гидроморфные почвы представляют собой ценные пастбища и сенокосные угодья, используются для поливного земледелия возделывания овощебахчевых культур и проса.
На 1 июля 2022 года в Актогайском сельском округе насчитывается (личное подворье) крупного рогатого скота 691 голов, мелкого скота 1 628 голов, 152
головлошадей, 126 верблюдов.
Для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья местного населения при норме нагрузки на голову КРС – 18 га/гол., мелкого скота – 3,6 га/гол., лошадей – 21,6 га/гол., верблюдов – 25,2 га/гол. требуется 23 118,2 га. пастбищ.
Расчет:

Қыс өте ұзақ емес – 3-4 айға жуық, өте тұрақты аязды ауа райымен, шуақ күндері көп, жиі қатты жел болады. Ең салқын ай қаңтар болып табылады.
Климаттың күрт континентальды белгілерін қалыптастыруға осы аумаққа тән циркуляциялық процестері үлкен үлес қосады. Қыста мұнда Сібір антициклонының батыс сілемінің шеткері орналасқан. Бұл шығыс және оңтүстік- шығыс бағыттағы желдердің басым болуымен түсіндіріледі. Жылдың жылы мезгілінде - Ирандық термиялық депрессияның солтүстік-батыс перифериясы басым түседі, сондықтан солтүстік-батыс және батыс бағыттарындағы жел басым болып отыр.
Аудан аумағы Каспий маңы ойпатының орталық бөлігі шегінде шөл-дала климаттық аймағында орналасқан. Ауыл аумағының қазіргі геоморфологиялық бейнесі геологиялық даму тарихымен тығыз байланысты және Каспий теңізінің тез ауытқуы кезінде неогендік кезеңде қалыптасқан аллювиальды-теңіз эрозионды- аккумулятивті террасаның үстіңгі қабатымен және осы жерден кейінгі Жайық өзенінің ежелгі атырауының пайда болуымен анықталады.
Өсімдік жамылғысы үшін ксерофильді жартылай шөптер үстемдігі тән, олар біркелкі, кесілген өсімдік жамылғысын құрайды.
Жайық өзенінің алқабында шалғынды-батпақты топырақтарда – аққулар таралған. Жазықтың батысы, шалғынды-батпақты топырақтардағы өзен алаптары бойынша өсімдіктер құрақ, шаңды-жусанды ажрек, түйнекөлең типтерінен тұрады.
Табиғи өсімдіктер шөлді, шалғынды, батпақты және орман өсімдіктерімен сипатталады.
Топырақ түзілу жағдайларының алуан түрлілігі салдарынан аудан аумағындағы топырақ жамылғысы алуан түрлілігімен ерекшеленеді. Шөлді аймақ қоңыр топырағы бар cолтүстік шөлді аймақтарға және сұр-қоңыр топырағы бар оңтүстік шөлді аймаққа бөлінеді. Топырақ жайылым ретінде пайдаланылады, суаруда ошақты егіншілік дамыған.
Ауданда аймақтық топырақтардан басқа ұрықсыз сорлар мен сортаңдар, құмдар мен гидроморфтық топырақтардың (шалғынды-қызғылт, шалғынды- қоңыр, шалғынды және лиманды-аплювиальды-шалғынды және шалғынды- батпақты) айтарлықтай алаңдары бар.
Аймақтың топырақтары аз өнімді жайылымдар ретінде пайдаланылады. Гидроморфты топырақ құнды жайылымдар мен шабындық жерлер болып табылады, көкөніс-бақша дақылдары мен тары өсірілетін суармалы егіншілік үшін пайдаланылады.
2022 жылдың 1 шілдесіне Ақтоғай ауылдық округінде (жеке ауласында) 691
бас мүйізді ірі қара, 1 628 бас ұсақ мал, 152 бас жылқы, 126 түйе бар.
Мал басына түсетін жүктеме нормасын МІҚ - 18 га/бас., ұсақ мал- 3,6 га/бас, жылқы – 21,6 га/бас, түйе-25,2 га/бас деп алсақ, жергілікті халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 23 118,2 га га жайылым қажет.
Есебі:

Для КРС – 691 гол.* 18га./гол.= 12 438 га.
Для мелкого скота – 1628 гол.* 3,6га./гол.= 5 860,8 га. Для лошадей – 152 гол.* 21,6га./гол.= 3 283,2 га.
Для верблюдов – 126гол.* 25,2 га./гол.= 3 175,2 га.
12 438 га.+ 5 860,8 га.+ 3 283,2 га.+ 3 175,2 га.= 24 757,2 га.
24 757,2 га. – 1739га.=23 018,2 га.
Площадь пастбищ в пределах территории населенных пунктов Актогай – 1739
гектар дополнительно требуется 23 118,2 га пастбищ.
На 1 июля 2022 года поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Актогайского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 1080 головы, мелкого скота 2300 голов, 672 голова лошадей, 618 голов верблюдов.
Для выпаса сельскохозяйственных животных ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств при имеющихся пастбищных угодьях в 20555 га дополнительно требуется 37 253,8 га пастбищ.
Расчет:
Для КРС –1080 гол.*18га./гол.= 19 440 га.
Для мелкого скота –2300 гол.*3,6га./гол.= 8 280 га.
Для лошадей – 672 гол.*21,6га./гол.= 14 515,2 га.
Для верблюдов – 505 гол.*25,2 га./гол.= 15 573,2 га.
19 440 га.+8 280 га.+ 14 515,2 га.+ 15 573,2 га.=57 808,8 га.
57 808,8 -20971=37 253,8 га.
Согласно сведениям земельного баланса Махамбетского района, площадь пастбищ, находящихся в землепользовании всех ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств на территории Актогайского сельского округа, составляет 20 555 га.
На территории Актогайского сельского округа имеется 1 (один) скотомогильник.
На территории Актогайского сельского округа не имеются аридные пастбища. В Актогайском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены. На основании вышеизложенного, согласно пункт 3 статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", поголовье сельскохозяйственных животных личного подворья местного населения, крестьянских и фермерских хозяйств в Актогайском сельском округе, не обеспеченных пастбищами в пределах села перемещается на отгонные пастбища согласно приложение 5 к настоящему Плану.
Приложение 1 к Плану по
управлению пастбищами
и их использованию по
Актогайскому сельскому округу
на 2023-2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Актогайского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Сведения о перераспределении пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц Актогайского сельского округа
Таблица № 1
Наименование
Наличие скота
Наличие пастбищ, га
Потребность, га
Нехватка (-)/излишки(+) пастбищ, га
Удовлетворение нехватки
1
Поголовье сельскохозяйствен ных животных личного подворья населения
КРС -691 голов мелкого скота – 1628 голов Лошадей-152 голов Верблюдов –126 голов

МІҚ үшін – 691 бас *18га./бас=12 438 га.
Ұсақ мал үшін – 1628 бас*3,6га./бас= 5 860,8 га. Жылқы үшін – 152 бас *21,6га./бас=3 383,2 га. Түйе үшін – 126 бас *25,2 га./бас=3 175,2 га.
12 438 га.+ 5 860,8 га.+ 3 383,2 га.+ 3 175,2 га.=24 857,2 га.
24 857,2-1739=23 118,2 га.
Ақтоғай елді мекенінің аумағы шегіндегі жайылымдар алаңы – 1739га болса, қосымша 23 118,2 га жайылым қажет.
2022 жылдың 1 шілдесіне Ақтоғай ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: мүйізді ірі қара мал 1080 бас, ұсақ мал 2300 бас, жылқы 672 бас, түйе 618 бас құрайды.
ЖШС-нің, шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін қолда бар жайылымдық алқаптары 20555 га болса, қосымша 37 253,8га жайылым қажет.
Есебі:
МІҚ үшін –1080 бас *18га./бас= 19 440 га. Ұсақ мал үшін – 2300 бас *3,6га./бас= 8 280 га. Жылқы үшін – 672 бас *21,6га./бас=14 515,2 га. Түйе үшін – 618 бас *25,2 га./бас =15 573,6 га.
19 440 га.+ 8 280 га.+ 14 515,2 га.+ 15 573,6 га.= 57 808,8 га.
57 808,8-20555 =37 253,8 га.
Махамбет ауданының жер балансының мәліметтеріне сәйкес, Ақтоғайауылдық округі аумағындағы барлық ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жер пайдалануындағы жайылым алаңы 20555 га құрайды.
Ақтоғай ауылдық округінің аумағында 1 (бір) мал қорымы бар.
Ақтоғай ауылдық округінің аумағында аридтік жайылымдар жоқ.
Ақтоғай ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған. Жоғарыда баяндалғанның негізінде, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы 3-тармағына сәйкес, ауыл шегінде жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жергілікті халықтың жеке ауласындағы және Ақтоғай ауылдық округінің шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарлары осы жоспарға 5-қосымшаға сәйкес шалғайдағы жайылымдарға ауыстырылады.
Ақтоғай ауылдық округіндегі
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде
Ақтоғай ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Ақтоғай ауылдық округінің жеке және заңды тұлғаларының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу туралы мәліметтер
Кесте 1
Атауы
Мал саны
Жайылымдардың болуы, га
Қажеттілік, га
Жетіспеушілік (-)/артығы(+), га
Жетіспеушілікті қанағаттандыру
1
Халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ–691 бас Ұсақ мал – 1628 бас
Жылқы – 152 бас Түйе–126 бас

1739
24 757,2
-23 018,2
Перемещение на отгонные пастбища
2
Поголовье сельскохозяйствен ных животных крестьянских и фермерских хозяйств
КРС – 1080 голов мелкого скота - 2300 голов
Лошадей – 672 голов Верблюдов – 618 голов
20 555
57 808,8
-37 253,8
Перемещение на отгонные пастбища
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по
Актогайскому сельскому
округу на 2023-2024 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов Схема пастбищеоборотов, приемлемая для Актогайского сельского округа
Приложение 3 к Плану по
управлению пастбищами
и их использованию по
Актогайскому сельскому
округу на 2023-2024 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по
Актогайскому сельскому
округу на 2023-2024 годы
Схема доступа пастбищепользователей к вод источникам (озерам, рекам, прудам, копаньям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
По территории Актогайского сельского округа протекает обводнительный канал "Сборный" протяженностью 16 километров и "Нарын" протяженностью 14 километров. Актогайский сельский округ
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами ихиспользованию
по Актогайскому сельскому
округу на 2023-2024 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Актогайскому сельскому
округу на 2023-2024 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Актогайском сельском округе
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по
Актогайскому сельскому
округу на 2023-2024 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельского
Номера полей
1
округа
1
2
3
4
2
Актогайскии сельский округ
разовый скот с 25 апреля по 24 июня
разовый скот с 25 июня по 24 августа
разовый скот с 25 августа до 24 октября
поле из отпуска
Приложение 3 к решению
районного маслихата от 30
мая 2023 года № 27
План по управлению пастбищами и их использованию по Алгинскому сельскому округу на 2023-2024 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Алгинскому сельскому округу на 2023-2024 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан за номером 111938), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан за номером 89660).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

1739
24 857,2
-23 118,2
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
2
Шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ – 1080 бас
Ұсақ мал – 2300
бас Жылқы – 672
бас
Түйе – 618 бас
20555
57 808,8
-37 253,8
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
Ақтоғай ауылдық округіндегі
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 2-қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Ақтоғай ауылдық округі үшін қолайлы жайылым айналымдарының схемасы
Ақтоғай ауылдық округіндегі
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
Ақтоғай ауылдық округіндегі
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Ақтоғай ауылдық округінің аумағы арқылы ұзындығы 16 шақырым болатын "Сборный" және 14 шақырым болатын "Нарын" суландыру каналдары ағып өтеді.
Ақтоғай ауылдық округі
Ақтоғай ауылдық округіндегі
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Ақтоғай ауылдық округіндегі
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 6-қосымша
Ақтоғай ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Ақтоғай ауылдық округіндегі
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округтің атауы
Өрістердің нөмірлері
1
1
2
3
4
2
Ақтоғай ауылдық округі
25 сәуір мен 24 маусым аралығында бір реттік мал
25 маусым мен 24 тамыз аралығында бір реттік мал
25 тамыздан 24 қазанға дейін бір реттік мал
демалыстан өріс
Аудандық мәслихаттың
2023 жылғы 30 мамырдағы
№ 27 шешіміне 3-қосымша
Алға ауылдық округі бойынша 2023-2024 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспар
Осы жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі Алға ауылдық округі бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер- Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" № 173 бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде 111938 нөмірмен тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі
"Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" №3-3/332 бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде 89660 нөмірмен тіркелген) сәйкес жасақталған.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар:

Для КРС – 607 гол.* 18га./гол.= 10 926 га.
Для мелкого скота – 1 710гол.* 3,6га./гол.= 6 156 га. Для лошадей – 223гол.* 21,6га./гол.= 4 816,8 га.
Для верблюдов – 140 гол.* 25,2 га./гол.= 3 528 га.
10 926 га.+ 6 156 га.+ 4 816,8 га.+ 3 528 га.= 25 426,8 га.
25 426,8 га. – 30,14 га.= 25 396,66 га.
Площадь пастбищ в пределах территории населенных пунктов Алга – 30,14
гектар дополнительно требуется 25 396,66 га пастбищ.
На 1 июля 2022 года поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Алгинского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 958 головы, мелкого скота 2 602 голов, 698 голова лошадей, 233 голов верблюдов.
Для выпаса сельскохозяйственных животных ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств при имеющихся пастбищных угодьях в 13 780 га дополнительно требуется 33 779,6 га пастбищ.
Расчет:
Для КРС –958 гол.*18га./гол.= 17 244 га.
Для мелкого скота –2 602 гол.*3,6га./гол.= 9 367,2 га.
Для лошадей – 698 гол.*21,6га./гол.= 15 076,8 га.
Для верблюдов – 233 гол.*25,2 га./гол.= 5 871,6 га.
17 244 га.+ 9 367,2 га.+ 15 076,8 га.+ 5 871,6 га.= 47 559,6 га.
47 559,6 -13 780= 33 779,6 га.
Согласно сведениям земельного баланса Махамбетского района, площадь пастбищ, находящихся в землепользовании всех ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств на территории Алгинского сельского округа, составляет 13 780 га.
На территории Алгинского сельского округа имеется 1(один) скотомогильник. На территории Алгинского сельского округа не имеются аридные пастбища.
В Алгинском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены. На основании вышеизложенного, согласно п.3 ст.15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", поголовье сельскохозяйственных животных личного подворья местного населения, крестьянских и фермерских хозяйств в Алгинском сельском округе, не обеспеченных пастбищами в пределах села перемещается на отгонные пастбища согласно приложению 5 к настоящему Плану.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Алгинскому сельскому округу на 2023-2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Алгинского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователейна основании правоустанавливающих документов
Сведения о перераспределении пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц Алгинского сельского округа
Таблица № 1
Наименование
Наличие скота
Наличие пастбищ, га
Потребность, га
Нехватка (-)/излишки(+) пастбищ, га
Удовлетворение нехватки
1
Поголовье сельскохозяйствен ных животных личного подворья населения
КРС - 607 голов мелкого скота – 1 710 голов Лошадей-223 голов Верблюдов – 140голов

МІҚ үшін – 607 бас *18га./бас=10 926 га.
Ұсақ мал үшін – 1 710 бас*3,6га./бас= 6 156 га. Жылқы үшін – 223 бас *21,6га./бас=4 816,8 га. Түйе үшін – 140 бас *25,2 га./бас=3 528 га.
10 926 га.+ 6 156 га.+ 4 816,8 га.+ 3 528 га.= 25426,8 га.
25426,8– 30,14= 25 396,66 га.
Алға елді мекенінің аумағы шегіндегі жайылымдар алаңы – 30,14 га болса, қосымша 25 396,66 га жайылым қажет.
2022 жылдың 1 шілдесіне Алға ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: мүйізді ірі қара мал 958 бас, ұсақ мал 2602 бас, жылқы 698 бас, түйе 233 бас құрайды.
ЖШС-нің, шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін қолда бар жайылымдық алқаптары 13 780 га болса, қосымша 33 779,6 га жайылым қажет.
Есебі:
МІҚ үшін –958 бас *18га./бас=17 244 га.
Ұсақ мал үшін – 2602 бас *3,6га./бас= 9 367,2 га. Жылқы үшін –698 бас *21,6га./бас=15 076,8 га. Түйе үшін – 233 бас *25,2 га./бас =5 871,6 га.
17 244 га.+9 367,2га.+15 076,8га.+5 871,6га.= 47 559,6 га.
47 559,6– 13 780= 33779,6 га.
Махамбет ауданының жер балансының мәліметтеріне сәйкес, Алға ауылдық округі аумағындағы барлық ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жер пайдалануындағы жайылым алаңы 13 780 га құрайды.
Алға ауылдық округінің аумағында 1 (бір) мал қорымы бар. Алға ауылдық округінің аумағында аридтік жайылымдар жоқ.
Алға ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған. Жоғарыда баяндалғанның негізінде, "Жайылымдар туралы" Қазақстан
Республикасы Заңының 15-бабы 3-тармағына сәйкес, ауыл шегінде жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жергілікті халықтың жеке ауласындағы жәнеАлға ауылдық округінің шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарлары осы жоспарға 5-қосымшаға сәйкес шалғайдағы жайылымдарға ауыстырылады.
Алға ауылдық округіндегі
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде
Алға ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Алға ауылдық округінің жеке және заңды тұлғаларының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу туралы мәліметтер
Кесте 1
Атауы
Мал саны
Жайылымдардың болуы, га
Қажеттілік, га
Жетіспеушілік (-)/артығы(+), га
Жетіспеушілікті қанағаттандыру
1
Халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ–607 бас Ұсақ мал – 1710 бас
Жылқы – 223 бас Түйе–140бас

30,14
25 426,8
-25 396,66
Перемещение на отгонные пастбища
2
Поголовье сельскохозяйствен ных животных крестьянских и фермерских хозяйств
КРС – 958 голов мелкого скота – 2 602 голов
Лошадей – 698 голов Верблюдов – 233 голов
13 780
47 889,6
-33 779,6
Перемещение на отгонные пастбища
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Алгинскому сельскому округу на
2023-2024 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов Схема пастбищеоборотов, приемлемая для Алгинского сельского округа
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Алгинскому сельскому округу
на 2023-2024 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Алгинскому сельскому округу
на 2023-2024 годы
Схема доступа пастбищепользователей к вод источникам (озерам, рекам, прудам, копаньям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
По территории Алгинского сельского округа протекает обводнительный канал "Алга-Егиз" протяженностью 1,7 километров. Алгинский сельский округ
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Алгинскому сельскому округу
на 2023-2024 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Алгинскому сельскому округу
на 2023-2024 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Алгинском сельском округе
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Алгинскому сельскому округу
на 2023-2024 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельского
Номера полей
1
округа
1
2
3
4
2
Алгинский сельский округ
разовый скот с 25 апреля по 24 июня
разовый скот с 25 июня по 24 августа
разовый скот с 25 августа до 24 октября
поле из отпуска
Приложение 4 к решению
районного маслихата от 30
мая 2023 года № 27
План по управлению пастбищами и их использованию по Баксайскому сельскому округу на 2023-2024 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Баксайскому сельскому округу на 2023-2024 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан за номером 111938), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан за номером 89660).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

30,14
25 426,8
-25 396,66
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
2
Шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ – 958бас Ұсақ мал – 2 602 бас
Жылқы – 698бас Түйе –233 бас
13 780
47 559,6
-33779,6
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
Алға ауылдық округіндегі
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 2-қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Алға ауылдық округі үшін қолайлы жайылым айналымдарының схемасы
Алға ауылдық округіндегі
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
Алға ауылдық округіндегі
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Алға ауылдық округінің аумағы арқылы ұзындығы 1,7 шақырым болатын "Алға-Егіз" каналы ағып өтеді.
Алға ауылдық округі
Алға ауылдық округіндегі
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Алға ауылдық округіндегі
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 6-қосымша
Алға ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Алға ауылдық округіндегі
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округтің атауы
Өрістердің нөмірлері
1
1
2
3
4
2
Алға ауылдық округі
25 сәуір мен 24 маусым аралығында бір реттік мал
25 маусым мен 24 тамыз аралығында бір реттік мал
25 тамыздан 24 қазанға дейін бір реттік мал
демалыстан өріс
Аудандық мәслихаттың
2023 жылғы 30 мамырдағы
№ 27 шешіміне 4-қосымша
Бақсай ауылдық округі бойынша 2023-2024 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспар
Осы жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі Бақсай ауылдық округі бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" № 173 бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде 111938 нөмірмен тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі
"Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" №3-3/332 бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде 89660 нөмірмен тіркелген) сәйкес жасақталған.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем - шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар:

Для КРС – 2 184 гол.* 18га./гол.= 39 312 га.
Для мелкого скота – 4 728 гол.* 3,6га./гол.= 17 020,8 га.
Для лошадей – 278 гол.* 21,6га./гол.= 6 004,8 га.
Для верблюдов – 389 гол.* 25,2 га./гол.= 9 802,8га.
39 312 га.+ 17 020,8 га.+ 6 004,8 га.+ 9 802,8 га.= 72 140,4 га.
72 140,4 га. – 35 440га.= 36 700,4 га.
Площадь пастбищ в пределах территории населенных пунктов Баксай –
35 440 гектар дополнительно требуется 36 700,4 га пастбищ.
На 1 июля 2022 года поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Баксайского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 959 головы,мелкого скота 4 282 голов, 757 голов лошадей, 603 голов верблюдов.
Для выпаса сельскохозяйственных животных ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств при имеющихся пастбищных угодьях в 74 277,8 га, дополнительно есть 10 053,8 га пастбищ.
Расчет:
Для КРС –959 гол.*18 га./гол.= 17 262 га.
Для мелкого скота –4 282 гол.*3,6 га./гол.= 15 415,2 га.
Для лошадей – 757 гол.*21,6 га./гол.= 16 351,2 га.
Для верблюдов – 603 гол.*25,2 га./гол.= 15 195,6 га.
17 262 га.+ 15 415,2 га.+ 16 351,2 га.+ 15 195,6 га.=64 224 га.
64 224 -74 277,8= -10 053,8 га.
Согласно сведениям земельного баланса Махамбетского района, площадь пастбищ, находящихся в землепользовании всех ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств на территории Баксайского сельского округа, составляет 74 277,8 га.
На территории Баксайского сельского округа имеется 1 (один) скотомогильник.
На территории Баксайского сельского округа не имеются аридные пастбища. В Баксайском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены. На основании вышеизложенного, согласно пункт 3 статьи 15 Закона
Республики Казахстан "О пастбищах", поголовье сельскохозяйственных животных личного подворья местного населения, крестьянских и фермерских хозяйств в Баксайском сельском округе, не обеспеченных пастбищами в пределах села перемещается на отгонные пастбища согласно приложению 5 к настоящему Плану.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Баксайскому сельскому округу
на 2023-2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Баксайскогосельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Сведения о перераспределении пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц Баксайского сельского округа
Таблица № 1
Наименование
Наличие скота
Наличие пастбищ, га
Потребность, га
Нехватка (-)/излишки(+) пастбищ, га
Удовлетворение нехватки
1
Поголовье сельскохозяйствен ных животных личного подворья населения
КРС –2 184 голов мелкого скота – 4 728 голов
Лошадей- 278 голов Верблюдов –389 голов

МІҚ үшін – 2 184 бас *18га./бас=39 312 га.
Ұсақ мал үшін – 4 728 бас *3,6га./бас= 17 020,8 га.
Жылқы үшін – 278 бас *21,6га./бас= 6 004,8 га. Түйе үшін – 389 бас *25,2 га./бас=9 802,8 га.
39 312 га.+ 17 020,8га.+ 6 004,8 га.+ 9 802,8га.= 72 140,4 га.
72 140,4-35 440 = 36 700,4 га.
Бақсай елді мекенінің аумағы шегіндегі жайылымдар алаңы – 35 440 га болса, қосымша 36 700,4 га жайылым қажет.
2022 жылдың 1 шілдесіне Бақсай ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: мүйізді ірі қара мал 959 бас, ұсақ мал 4 282 бас, жылқы 757 бас, түйе 603 бас құрайды.
ЖШС-нің, шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін қолда бар жайылымдық алқаптары 74 277,8 га болса, 10 053,8 га қосымша жайылым бар.
Есебі:
МІҚ үшін –959бас *18га./бас= 17 262 га.
Ұсақ мал үшін – 4 282 бас *3,6га./бас= 15 415,2 га. Жылқы үшін – 757бас *21,6га./бас=16 351,2 га.
Түйе үшін – 603бас *25,2 га./бас =15 195,6 га.
17 262 га.+ 15 415,2га.+ 16 351,2 га.+ 15 195,6 га.= 64 224 га.
64 224- 74 277,8 = - 10 053,8 га.
Махамбет ауданының жер балансының мәліметтеріне сәйкес, Бақсай ауылдық округі аумағындағы барлық ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жер пайдалануындағы жайылым алаңы 74 277,8 га құрайды.
Бақсай ауылдық округінің аумағында 1 (бір) мал қорымы бар. Бақсай ауылдық округінің аумағында аридтік жайылымдар жоқ.
Бақсай ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы 3-тармағына сәйкес, ауыл шегінде жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жергілікті халықтың жеке ауласындағы және Бақсай ауылдық округінің шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарлары осы жоспарға 5-қосымшаға сәйкес шалғайдағы жайылымдарға ауыстырылады.
Бақсай ауылдық округіндегі
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде
Бақсай ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Бақсай ауылдық округінің жеке және заңды тұлғаларының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу туралы мәліметтер
Кесте 1
Атауы
Мал саны
Жайылымдардың болуы, га
Қажеттілік, га
Жетіспеушілік (-)/артығы(+), га
Жетіспеушілікті қанағаттандыру
1
Халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ–2 184 бас
Ұсақ мал – 4 728
бас Жылқы – 278бас
Түйе–389 бас

35 440
72 140,4
-36 700,4
Перемещение на отгонные пастбища
2
Поголовье сельскохозяйствен ных животных крестьянских и фермерских хозяйств
КРС – 959 голов мелкого скота – 4 282 голов
Лошадей – 757 голов Верблюдов – 603 голов
74 277,8
64 224
-10 053,8
Перемещение на отгонные пастбища
Приложение2
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Баксайскому сельскому округу
на 2023-2024 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов Схема пастбищеоборотов, приемлемая для Баксайского сельского округа
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Баксайскому сельскому округу
на 2023-2024 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Баксайскому сельскому округу
на 2023-2024 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаньям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
По территории Баксайского сельского округа проходят обводнительные каналы "Аксай" протяженностью 50 км и "Нарын" протяженностью 36 км, а также "Баксай" протяженностью 80 км. Баксайский сельский округ
Приложение 5 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Баксайскому сельскому округу на 2023-2024 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Баксайскому сельскому округу на 2023-2024 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Баксайском сельском округе
Приложение 7 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Баксайскому сельскому округу на 2023-2024 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельского
Номера полей
1
округа
1
2
3
4
2
Баксайский сельский округ
разовый скот с 25 апреля по 24 июня
разовый скот с 25 июня по 24 августа
разовый скот с 25 августа до 24 октября
поле из отпуска
Приложение 5 к решению
районного маслихата от 30
мая 2023 года № 27
План по управлению пастбищами и их использованию по Бейбарыскому сельскому округу на 2023-2024 годы

35 440
72 140,4
-36 700,4
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
2
Шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ – 959 бас Ұсақ мал – 4 282 бас
Жылқы – 757
бас Түйе – 603бас
74 277,8
64 224
10 053,8
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
Бақсай ауылдық округіндегі
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 2-қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Бақсай ауылдық округі үшін қолайлы жайылым айналымдарының схемасы
Бақсай ауылдық округіндегі
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
Бақсай ауылдық округіндегі
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Бақсай ауылдық округінің аумағы арқылы ұзындығы 50 шақырым болатын "Аксай" және 36 шақырым болатын "Нарын" сонымен қатар 80 шақырым болатын "Бақсай" суландыру каналдары ағып өтеді.
Бақсай ауылдық округі
Бақсай ауылдық округіндегі
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Бақсай ауылдық округіндегі
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 6-қосымша
Бақсай ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Бақсай ауылдық округіндегі
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округтің атауы
Өрістердің нөмірлері
1
1
2
3
4
2
Бақсай ауылдық округі
25 сәуір мен 24 маусым аралығында бір реттік мал
25 маусым мен 24 тамыз аралығында бір реттік мал
25 тамыздан 24 қазанға дейін бір реттік мал
демалыстан өріс
Аудандық мәслихаттың
2023 жылғы 30 мамырдағы
№ 27 шешіміне 5-қосымша
Бейбарыс ауылдық округі бойынша 2023-2024 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспар

Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Бейбарыскому сельскому округу на 2023-2024 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан за номером 111938), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан за номером 89660).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Бейбарыского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаньям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при поселке, селе, сельском округе (приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами, с участием органов местного самоуправления совместно с акимами сел, сельского округа и пастбищепользователей.

Осы жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі Бейбарыс ауылдық округі бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі №173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде 111938 нөмірмен тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" 3-3/332 бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде 89660 нөмірмен тіркелген) сәйкес жасақталған.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын (2 қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картаны (3 қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын (4 қосымша);
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын (5 қосымша);
6) аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын (6 қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графикті қамтиды (7 қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, ауыл, ауылдық округ әкімдері және жайылым пайдаланушылардың қатысуымен қабылданды.

На 1 июля 2022 года в Бейбарыском сельском округе насчитывается (личное подворье) крупного рогатого скота 382 голов, мелкого скота 813 голов, 120головлошадей, 41 верблюдов.
Для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья местного населения при норме нагрузки на голову КРС – 18 га/гол., мелкого скота – 3,6 га/гол., лошадей – 21,6 га/гол., верблюдов – 25,2 га/гол. требуется 12 674 га. пастбищ.
Расчет:
Для КРС – 382 гол * 18га./гол.= 6 876 га.
Для мелкого скота – 813 бас * 3,6га./гол.= 2 926,8 га. Для лошадей – 120 бас * 21,6га./гол.= 2 592 га.
Для верблюдов – 41 бас * 25,2 га./гол.= 1 033,2 га.
6 876 га.+ 2 926,8га.+ 2 592га.+ 1 033,2га.=13 428 га.
13 428 га. – 754 га.=12 674 га.
Площадь пастбищ в пределах территории населенных пунктов Бейбарыс, Талдыкуль, Аккайын – 754 гектар дополнительно требуется 12 674 га пастбищ.
На 1 июля 2022 года поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Бейбарысского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 323 головы, мелкого скота 282 голов, 230 голова лошадей, 164 голов верблюдов.
Для выпаса сельскохозяйственных животных ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств при имеющихся пастбищных угодьях в 9 107,1 га дополнительно требуется 6 822,9 га пастбищ.
Расчет:
Для КРС –323 гол.*18га./гол.= 5 814 га.
Для мелкого скота –282 гол.*3,6га./гол.= 1 015,2 га.
Для лошадей – 230 гол.*21,6га./гол.= 4 968 га.
Для верблюдов – 164 гол.*25,2 га./гол.= 4132,8 га.
5 814 га.+1 015,2га.+4 968га.+4132,8 га.=15 930 га.
15 930-9 107,1= 6 822,9 га.
Согласно сведениям земельного баланса Махамбетского района, площадь пастбищ, находящихся в землепользовании всех ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств на территории Бейбарыского сельского округа, составляет 9 107,1 га.
На территории Бейбарыского сельского округа имеется 1(один) скотомогильник.
На территории Бейбарыского сельского округа не имеются аридные пастбища. В Бейбарыском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены. На основании вышеизложенного, согласно пункт 3 статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", поголовье сельскохозяйственных животных личного подворья местного населения, крестьянских и фермерских хозяйств в Бейбарысском сельском округе, не обеспеченных пастбищами в пределах села перемещается на отгонные пастбищ асогласно приложению 5 к настоящему Плану.
Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Бейбарыском сельскому округу на 2023-2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Бейбарысского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Сведения о перераспределении пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц Бейбарысского сельского округа
Таблица № 1
Наименование
Наличие скота
Наличие пастбищ, га
Потребность, га
Нехватка (-)/излишки(+) пастбищ, га
Удовлетворение нехватки
1
Поголовье сельскохозяйствен ных животных личного подворья населения
КРС - 382 голов мелкого скота – 813 голов Лошадей- 120голов Верблюдов –41 голов

2022 жылдың 1 шілдесіне Бейбарыс ауылдық округінде (жеке ауласында) 382 бас мүйізді ірі қара, 813 бас ұсақ мал, 120 бас жылқы, 41 түйе бар.
Мал басына түсетін жүктеме нормасын МІҚ - 18 га/бас., ұсақ мал- 3,6 га/бас, жылқы – 21,6 га/бас, түйе-25,2 га/бас деп алсақ, жергілікті халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 12 674га га жайылым қажет.
Есебі:
МІҚ үшін – 382 бас *18га./бас= 6 876 га.
Ұсақ мал үшін – 813 бас.*3,6га./бас= 2 926,8 га. Жылқы үшін – 120 бас *21,6га./бас=2 592 га.
Түйе үшін – 41 бас *25,2 га./бас=1 033,2 га.
6 876га.+ 2 926,8га.+ 2 592га.+ 1 033,2га =13 428 га.
13 428-754=12 674 га.
Бейбарыс, Талдыкөл, Аққайың елді мекендерінің аумағы шегіндегі жайылымдар алаңы – 754 га болса, қосымша 12 674 га жайылым қажет.
2022 жылдың 1 шілдесіне Бейбарыс ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: мүйізді ірі қара мал 323 бас, ұсақ мал 282 бас, жылқы 230 бас, түйе 164 бас құрайды.
ЖШС-нің, шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін қолда бар жайылымдық алқаптары 9 107,1 га болса, қосымша 6822,9га жайылым қажет.
Есебі:
МІҚ үшін –323 бас *18га./бас= 5 814 га.
Ұсақ мал үшін – 282 бас *3,6га./бас= 1 015,2 га. Жылқы үшін – 230 бас *21,6га./бас=4 968 га.
Түйе үшін – 164бас *25,2 га./бас =4132,8 га.
5 814 га.+1 015,2га.+4 968га.+4132,8 га.=15 930 га.
15 930 – 9 107,1= 6822,9 га.
Махамбет ауданының жер балансының мәліметтеріне сәйкес, Бейбарысауылдық округі аумағындағы барлық ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жер пайдалануындағы жайылым алаңы 9 107,1 га құрайды.
Бейбарыс ауылдық округінің аумағында 1 (бір) мал қорымы бар. Бейбарыс ауылдық округінің аумағында аридтік жайылымдар жоқ.
Бейбарыс ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы 3-тармағына сәйкес, ауыл шегінде жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жергілікті халықтың жеке ауласындағы және Бейбарыс ауылдық округінің шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарлары осы жоспарға 5-қосымшаға сәйкес шалғайдағы жайылымдарға ауыстырылады.
Бейбарыс ауылдық округіндегі
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде
Бейбарыс ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Бейбарыс ауылдық округінің жеке және заңды тұлғаларының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу туралы мәліметтер
Кесте 1
Атауы
Мал саны
Жайылымдардың болуы, га
Қажеттілік, га
Жетіспеушілік (-)/артығы(+), га
Жетіспеушілікті қанағаттандыру
1
Халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ–382 бас Ұсақ мал – 813 бас
Жылқы – 120 бас
Түйе– 41 бас

По территории Бейбарыского сельского округа протекает обводнительный канал "Сары-Озек" протяженностью 30 километров и "Курсай" протяженностью 5 километров. Бейбарыский сельский округ
Приложение 5 к Плану по управлению пастбищамии и их использованию по Бейбарыском сельскому округу на 2023-2024 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Бейбарыскому сельскому округу на 2023-2024 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Бейбарысском сельском округе
Приложение 7 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Бейбарыскому сельскому округу на 2023-2024 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельского
Номера полей
1
округа
1
2
3
4
2
Бейбарыский сельский округ
разовый скот с 25 апреля по 24 июня
разовый скот с 25 июня по 24 августа
разовый скот с 25 августа до 24 октября
поле из отпуска
Приложение 6 к решению
районного маслихата от 30
мая 2023 года № 27
План по управлению пастбищами и их использованию по Есболскому сельскому округу на 2023-2024 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Есболскому сельскому округу на 2023-2024 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан за номером 111938), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан за номером 89660).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

Бейбарыс ауылдық округінің аумағы арқылы ұзындығы 30 шақырым болатын "Сары-Өзек" және 5 шақырым болатын "Кұрсай" суландыру каналдары ағып өтеді.
Бейбарыс ауылдық округі
Бейбарыс ауылдық округіндегі
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Бейбарыс ауылдық округіндегі
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 6-қосымша
Бейбарыс ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Бейбарыс ауылдық округіндегі
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округтің атауы
Өрістердің нөмірлері
1
1
2
3
4
2
Бейбарыс ауылдық округі
25 сәуір мен 24 маусым аралығында бір реттік мал
25 маусым мен 24 тамыз аралығында бір реттік мал
25 тамыздан 24 қазанға дейін бір реттік мал
демалыстан өріс
Аудандық мәслихаттың
2023 жылғы 30 мамырдағы
№ 27 шешіміне 6-қосымша
Есбол ауылдық округі бойынша 2023-2024 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспар
Осы жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі Есбол ауылдық округі бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер- Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде 111938 нөмірмен тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде 89660 нөмірмен тіркелген) сәйкес жасақталған.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар:

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Есболского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбище оборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаньям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при поселке, селе, сельском округе (приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбище пользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами, с участием органов местного самоуправления совместно с акимами сел, сельского округа и пастбищепользователей.
Общая площадь территории Есболского сельского округа 398744 га, из них земли населенных пунктов – 8 091 га, земли запаса - 307 011га.
По адмистративно-территориальному делению в Есболском сельском округе существует 3 населенных пунктов.
Климат района резко континентальный, крайне засушливый, с жарким летом и умеренно холодной зимой.
Лето продолжительное, жаркое, солнечное. Оно длится в среднем 6 месяцев: с середины апреля до середины октября. Самый жаркий месяц июль, со средней месячной температурой воздуха 25,2о. Абсолютный максимум температур, зафиксированный в июле и в августе - + 45о.

1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын (2 қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картаны (3 қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын (4 қосымша);
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын (5 қосымша);
6) аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын (6 қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графикті қамтиды (7 қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, ауыл, ауылдық округ әкімдері және жайылым пайдаланушылардың қатысуымен қабылданды.
Есболауылдық округі аумағының жалпы ауданы 398744 га, оның ішінде елді мекен жерлері –8 091га, босалқы жерлер –307 011 га.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі бойынша Есбол ауылдық округінде 3 ауылдық елді мекен бар.
Ауданның климаты күрт континентальды, өте құрғақшыл, жазы ыстық және қысы орташа суық.
Жаз ұзақ, ыстық, күнгей. Ол орта есеппен 6 айға созылады: сәуір айының ортасынан қазан айының ортасына дейін. Ең ыстық ай шілде, орташа айлық ауа температурасы 25,2о. Шілдеде және тамызда белгіленген температуралардың абсолюттік максимумы - + 45о.

Для КРС – 1 505 гол.* 18га./гол.= 27 090 га.
Для мелкого скота – 4 600 гол.* 3,6га./гол.= 16 560 га.
Для лошадей – 368 гол.* 21,6га./гол.= 7 948,8 га.
Для верблюдов – 214 гол.* 25,2 га./гол.= 5 392,8 га.
27 090га.+ 16 560 га.+ 7 948,8 га.+ 5 392,8 га.=56 991,6 га.
56 991,6 га. – 7 920га.= 49 071,6 га.
Площадь пастбищ в пределах территории населенных пунктов Ортакшыл, Есбол, Енбекшил – 7 920 гектар дополнительно требуется 49 071,6 га пастбищ.
На 1 июля 2022 года поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Есболского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 762 головы,мелкого скота 1 841 голов, 574 голова лошадей, 200 голов верблюдов.
Для выпаса сельскохозяйственных животных ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств при имеющихся пастбищных угодьях в 47 003 га дополнительно требуется 9 221 га пастбищ.
Расчет:
Для КРС –762 гол.*18га./гол.= 13 716 га.
Для мелкого скота –1 841 гол.*3,6га./гол.= 6 627,6 га.
Для лошадей – 574 гол.*21,6га./гол.= 12 398,4 га.
Для верблюдов – 200 гол.*25,2 га./гол.= 5 040 га.
13 716 га.+6 627,6 га.+12 398,4 га.+5 040 га.= 37 782 га.
37 782–47 003= -9 221 га.
Согласно сведениям земельного баланса Махамбетского района, площадь пастбищ, находящихся в землепользовании всех ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств на территории Есболского сельского округа, составляет 47 003 га.
На территории Есболского сельского округа имеется 1(один) скотомогильник. На территории Есболского сельского округа не имеются аридные пастбища.
В Есболском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены. На основании вышеизложенного, согласно пункт 3 статьи 15 Закона
Республики Казахстан "О пастбищах", поголовье сельскохозяйственных животных личного подворья местного населения, крестьянских и фермерских хозяйств в Есболском сельском округе, не обеспеченных пастбищами в пределах села перемещается на отгонные пастбища согласно приложению 5 к настоящему Плану.
Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Есболскому сельскому округу на 2023-2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Есболского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Сведения о перераспределении пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц Есболского сельского округа
Таблица № 1
Наименование
Наличие скота
Наличие пастбищ, га
Потребность, га
Нехватка (-)/излишки(+) пастбищ, га
Удовлетворение нехватки
1
Поголовье сельскохозяйствен ных животных личного подворья населения
КРС –1369 голов мелкого скота – 4078 голов Лошадей-224 голов Верблюдов –78 голов

МІҚ үшін – 1 505 бас *18га./бас= 27 090га.
Ұсақ мал үшін – 4 600 бас*3,6га./бас= 16 560 га.
Жылқы үшін – 368 бас*21,6га./бас= 7 948,8 га. Түйе үшін – 214 бас *25,2 га./бас=5 392,8 га.
27 090 га.+ 16 560га.+ 7 948,8га.+ 5 392,8га.= 56 991,6 га.
56 991,6-7 920= 49 071,6 га.
Ортақшыл, Есбол, Еңбекшіл елді мекендерінің аумағы шегіндегі жайылымдар алаңы – 7 920 га болса, қосымша 49 071,6 га жайылым қажет.
2022 жылдың 1 шілдесіне Есбол ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: мүйізді ірі қара мал 762 бас, ұсақ мал 1 841 бас, жылқы 574 бас, түйе 200 бас құрайды.
ЖШС-нің, шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін қолда бар жайылымдық алқаптары 47 003 га болса, қосымша 9 221 га жайылым бар.
Есебі:
МІҚ үшін –762 бас *18га./бас=13 716 га.
Ұсақ мал үшін – 1 841 бас *3,6га./бас= 6 627,6 га. Жылқы үшін – 574 бас *21,6га./бас=12 398,4 га. Түйе үшін – 200бас *25,2 га./бас =5 040 га.
13 716 га.+6 627,6га.+12 398,4 га.+5 040 га.=37 782 га.
37 782-47 003= -9221 га.
Махамбет ауданының жер балансының мәліметтеріне сәйкес, Есболауылдық округі аумағындағы барлық ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жер пайдалануындағы жайылым алаңы 47003 га құрайды.
Есбол ауылдық округінің аумағында 1 (бір) мал қорымы бар. Есбол ауылдық округінің аумағында аридтік жайылымдар жоқ.
Есбол ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған. Жоғарыда баяндалғанның негізінде, "Жайылымдар туралы" Қазақстан
Республикасы Заңының 15-бабы 3-тармағына сәйкес, ауыл шегінде жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жергілікті халықтың жеке ауласындағы және Есбол ауылдық округінің шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарлары осы жоспарға 5-қосымшаға сәйкес шалғайдағы жайылымдарға ауыстырылады.
Есбол ауылдық округіндегі
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде
Есбол ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Есбол ауылдық округінің жеке және заңды тұлғаларының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу туралы мәліметтер
Кесте 1
Атауы
Мал саны
Жайылымдардың болуы, га
Қажеттілік, га
Жетіспеушілік (-)/артығы(+), га
Жетіспеушілікті қанағаттандыру
1
Халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ–1 505 бас Ұсақ мал – 4 600 бас
Жылқы – 368 бас
Түйе–214 бас

По территории Есболского сельского округа протекает обводнительный канал "Ай-Сары" протяженностью 34 километров и "Тере-Озек" протяженностью 32 километров. Есболский сельский округ
Приложение 5 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Есболскому сельскому округу на 2023-2024 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Есболскому сельскому округу на 2023-2024 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Есболском сельском округе
Приложение 7 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Есболскому сельскому округу на 2023-2024 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельского
Номера полей
1
округа
1
2
3
4
2
Испульский сельский округ
с 25 апреля по 24 июня весеннй
с 25 июня по 24 августа летний
с 25 августа до 24 октября осенний
отдых
Приложение 7 к решению
районного маслихата от 30
мая 2023 года № 27
План по управлению пастбищами и их использованию по Жалгансайскому сельскому округу на 2021-2022 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Жалгансайскому сельскому округу на 2021-2022 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан за номером 111938), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан за номером 89660).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Жалгансайского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);

Есбол ауылдық округінің аумағы арқылы ұзындығы 34 шақырым болатын "Ай-Сары" және 32 шақырым болатын "Терең-Өзек" суландыру каналдары ағып өтеді.
Есбол ауылдық округі
Есбол ауылдық округіндегі
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Есбол ауылдық округіндегі
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 6-қосымша
Есбол ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Есбол ауылдық округіндегі
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округтің атауы
Өрістердің нөмірлері
1
1
2
3
4
2
Есбол ауылдық округі
25 сәуір мен 24 маусым көктемгі
25 маусым мен 24 тамыз жазғы
25 тамыздан 24 қазанға күзгі
демалыс
Аудандық мәслихаттың
2023 жылғы 30 мамырдағы
№ 27 шешіміне 7-қосымша
Жалғансай ауылдық округі бойынша 2023-2024 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспар
Осы жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі Жалғансай ауылдық округі бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде 111938 нөмірмен тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде 89660 нөмірмен тіркелген) сәйкес жасақталған.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын) (1 қосымша);

Для КРС – 629 гол.* 18га./гол.= 11 322га.
Для мелкого скота – 1 129 гол.* 3,6га./гол.= 4 064,4 га.
Для лошадей – 117 гол.* 21,6га./гол.= 2 527,2 га.
Для верблюдов – 4 гол.* 25,2 га./гол.= 100,8 га.
11 322 га.+ 4 064,4 га.+ 2 527,2 га.+ 100,8 га.=18 014,8 га.
18 014,8 га. – 1456га.= 16 535,8 га.
Площадь пастбищ в пределах территории населенных пунктов Жалгансай – 1479 гектар дополнительно требуется 16 535,8 га пастбищ.
На 1 июля 2022 года поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Жалгансайского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 168 головы, мелкого скота 297 голов, 262 голова лошадей, 21 голов верблюдов.
Для выпаса сельскохозяйственных животных ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств при имеющихся пастбищных угодьях в 5666 га дополнительно требуется 4 968,6 га пастбищ.
Расчет:
Для КРС –168 гол.*18га./гол.= 3 024 га.
Для мелкого скота –297 гол.*3,6га./гол.= 1 069,2 га.
Для лошадей – 262 гол.*21,6га./гол.= 5 956 га.
Для верблюдов – 21 гол.*25,2 га./гол.= 529,2 га.
3 024 га.+1069,2 га.+3 132 га.+529,2 га.=7 754,4 га.
10 578,5-5610=4 968,6 га.
Согласно сведениям земельного баланса Махамбетского района, площадь пастбищ, находящихся в землепользовании всех ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств на территории Жалгансайского сельского округа, составляет 5666 га.
На территории Жалгансайского сельского округа имеется 1(один) скотомогильник.
На территории Жалгансайского сельского округа не имеются аридные пастбища.
В Жалгансайском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно пункт 3 статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", поголовье сельскохозяйственных животных личного подворья местного населения, крестьянских и фермерских хозяйств в Жалгансайском сельском округе, не обеспеченных пастбищами в пределах села перемещается на отгонные пастбища согласно приложению 5 к настоящему Плану.
Приложение 1
к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Жалгансайскому сельскому округу на 2023-2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Жалгансайского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Сведения о перераспределении пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц Жалгансайского сельского округа
Таблица № 1
Наименование
Наличие скота
Наличие пастбищ, га
Потребность, га
Нехватка (-)/излишки(+) пастбищ, га
Удовлетворение нехватки
1
Поголовье сельскохозяйствен ных животных личного подворья населения
КРС - 629голов мелкого скота – 1 129голов Лошадей-117 голов Верблюдов –4 голов

МІҚ үшін – 629 гол.*18га./бас=11 322 га.
Ұсақ мал үшін – 1 129 гол.*3,6га./бас= 4 064,4 га. Жылқы үшін – 117 гол.*21,6га./бас=2 527,2 га.
Түйе үшін – 4 гол.*25,2 га./бас=100,8га.
11 322 га.+ 4 064,4 га.+ 2 527,2 га.+ 100,8 га.=18 014,8 га.
18 014,8-1479= 16 535,8 га.
Жалғансай елді мекенінің аумағы шегіндегі жайылымдар алаңы – 1479га болса, қосымша 16 535,8 га жайылым қажет.
2022 жылдың 1 шілдесіне Жалғансай ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: мүйізді ірі қара мал 168 бас, ұсақ мал 297 бас, жылқы 262 бас, түйе 21 бас құрайды.
ЖШС-нің, шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін қолда бар жайылымдық алқаптары 5666га болса, қосымша 4 968,6 га жайылым қажет.
Есебі:
МІҚ үшін –168 бас *18га./бас=3024 га.
Ұсақ мал үшін – 297 бас *3,6га./бас= 1 069,2 га. Жылқы үшін – 262 бас *21,6га./бас=5 956,2 га. Түйе үшін – 21 бас *25,2 га./бас =529,2 га.
3024 га.+1 069,2 га.+5 956,2 га.+529,2 га.= 10 578,6 га.
10 578,6-5610=4 968,6 га.
Махамбет ауданының жер балансының мәліметтеріне сәйкес, Жалғансайауылдық округі аумағындағы барлық ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жер пайдалануындағы жайылым алаңы 5666 га құрайды.
Жалғансай ауылдық округінің аумағында 1 (бір) мал қорымы бар. Жалғансай ауылдық округінің аумағында аридтік жайылымдар жоқ.
Жалғансай ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы 3-тармағына сәйкес, ауыл шегінде жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жергілікті халықтың жеке ауласындағы және Жалғансай ауылдық округінің шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарлары осы жоспарға 5-қосымшаға сәйкес шалғайдағы жайылымдарға ауыстырылады.
Жалғансай ауылдық округіндегі
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде
Жалғансай ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Жалғансай ауылдық округінің жеке және заңды тұлғаларының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу туралы мәліметтер
Кесте 1
Атауы
Мал саны
Жайылымдардың болуы, га
Қажеттілік, га
Жетіспеушілік (-)/артығы(+), га
Жетіспеушілікті қанағаттандыру
1
Халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ– 629 бас Ұсақ мал – 1 129 бас
Жылқы – 117 бас
Түйе–4 бас

1479
18 014,8
-16 535,8
Перемещение на отгонные пастбища
2
Поголовье сельскохозяйствен ных животных крестьянских и фермерских хозяйств
КРС – 168 голов мелкого скота - 297 голов
Лошадей – 145 голов Верблюдов – 21 голов
5666
10 578,6
-4 968,6
Перемещение на отгонные пастбища
Приложение2 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Жалгансайскому сельскому округу на 2023- 2024 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов Схема пастбищеоборотов, приемлемая для Жалгансайского сельского округа
Приложение 3 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Жалгансайскому сельскому округу на 2023-2024 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктур
Приложение 4 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Жалгансайскому сельскому округу на 2022-2023 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаньям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
По территории Жалгансайского сельского округа протекает обводнительный канал "Баксай" протяженностью 13 километров. Жалгансайский сельский округ
Приложение 5 к Плану по управлению пастбищами ихиспользованию по Жалгансайскому сельскому округу на 2023-2024 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Жалгансайскому сельскому округу на 2023-2024 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Жалгансайском сельском округе
Приложение 7 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Жалгансайскому сельскому округу на 2023-2024 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельского
Номера полей
1
округа
1
2
3
4
2
Жалгансайский сельский округ
разовый скот с 25 апреля по 24 июня
разовый скот с 25 июня по 24 августа
разовый скот с 25 августа до 24 октября
поле из отпуска
Приложение 8 к решению районного маслихата от 30 мая 2023 года № 27
План по управлению пастбищами и их использованию по Махамбетскому сельскому округу на 2023-2024 годы

1479
18 014,8
-16 535,8
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
2
Шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ – 168 бас Ұсақ мал – 297
бас Жылқы – 145
бас Түйе – 21 бас
5666
10 578,6
-4 968,6
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
Жалғансай ауылдық округіндегі
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 2-қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Жалғансай ауылдық округі үшін қолайлы жайылым айналымдарының схемасы
Жалғансай ауылдық округіндегі
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
Жалғансай ауылдық округіндегі
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Жалғансай ауылдық округінің аумағы арқылы ұзындығы 13 шақырым болатын "Бақсай" суландыру каналы ағып өтеді.
Жалғансай ауылдық округі
Жалғансай ауылдық округіндегі
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Жалғансай ауылдық округіндегі
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 6-қосымша
Жалғансай ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Жалғансай ауылдық округіндегі
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округтің атауы
Өрістердің нөмірлері
1
1
2
3
4
2
Жалғансай ауылдық округі
25 сәуір мен 24 маусым аралығында бір реттік мал
25 маусым мен 24 тамыз аралығында бір реттік мал
25 тамыздан 24 қазанға дейін бір реттік мал
демалыстан өріс
Аудандық мәслихаттың
2023 жылғы 30 мамырдағы
№ 27 шешіміне 8 қосымша
Махамбет ауылдық округі бойынша 2023-2024 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспар

Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Махамбетскому сельскому округу на 2023-2024 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан за номером 111938), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан за номером 89660).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Махамбетского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаньям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при поселке, селе, сельском округе (приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами, с участием органов местного самоуправления совместно с акимами сел, сельского округа и пастбищепользователей.

Осы жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі Махамбет ауылдық округі бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде 111938 нөмірмен тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" 3-3/332 бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде 89660 нөмірмен тіркелген) сәйкес жасақталған.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын (2 қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картаны (3 қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын (4 қосымша);
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын (5 қосымша);
6) аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын (6 қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графикті қамтиды (7 қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, ауыл, ауылдық округ әкімдері және жайылым пайдаланушылардың қатысуымен қабылданды.

Для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья местного населения при норме нагрузки на голову КРС – 18 га/гол., мелкого скота – 3,6 га/гол., лошадей – 21,6 га/гол., верблюдов – 25,2 га/гол. требуется 45 079,2 га. пастбищ.
Расчет:
Для КРС – 1 409 гол.* 18га./гол.= 25 362га.
Для мелкого скота – 5 219 гол.* 3,6га./гол.= 18 788,4 га.
Для лошадей – 124 гол.* 21,6га./гол.= 2 678,4 га.
Для верблюдов –102 гол.* 25,2 га./гол.= 2 570,4 га.
25 362 га.+ 18 788,4 га.+ 2 678,4 га.+ 2 570,4 га.=49 399,2 га.
49 399,2 га. – 4320га.=45 079,2 га.
Площадь пастбищ в пределах территории населенных пунктов Махамбет, Сарытогай –4 320гектар дополнительно требуется 45838,6 га пастбищ.
На 1 июля 2022 года поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Махамбетского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 1 397 головы, мелкого скота 3 230 голов, 678 голова лошадей, 229 голов верблюдов.
Для выпаса сельскохозяйственных животных ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств при имеющихся пастбищных угодьях в 1610 га дополнительно требуется 55 579,6 га пастбищ.
Расчет:
Для КРС –1 397 гол.*18га./гол.= 25 146 га.
Для мелкого скота –3 230 гол.*3,6га./гол.= 11 628 га.
Для лошадей – 678 гол.*21,6га./гол.= 14 644,8 га.
Для верблюдов – 229 гол.*25,2 га./гол.= 5 770,8 га.
25 146 га.+ 11 628 га + 14 644,8 га +5 770,8 га.=57 189,6 га.
57 189,6 -1610= 55 579,6 га.
Согласно сведениям земельного баланса Махамбетского района, площадь пастбищ, находящихся в землепользовании всех ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств на территории Махамбетского сельского округа, составляет 1610 га.
На территории Махамбетского сельского округа имеется 1(один) скотомогильник.
На территории Махамбетского сельского округа не имеются аридные пастбища.
В Махамбетском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно пункта 3 статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", поголовье сельскохозяйственных животных личного подворья местного населения, крестьянских и фермерских хозяйств в Махамбетском сельском округе, не обеспеченных пастбищами в пределах села перемещается на отгонные пастбища согласно приложению 5 к настоящему Плану.
Приложение 1
к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Махамбетскому сельскому округу на 2023-2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Махамбетского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Сведения о перераспределении пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц Махамбетского сельского округа
Таблица № 1
Наименование
Наличие скота
Наличие пастбищ, га
Потребность, га
Нехватка (-)/излишки(+) пастбищ, га
Удовлетворение нехватки
1
Поголовье сельскохозяйствен ных животных личного подворья населения
КРС –1 409 голов мелкого скота –5 219 голов
Лошадей- 124 голов Верблюдов –102 голов

Мал басына түсетін жүктеме нормасын МІҚ - 18 га/бас., ұсақ мал- 3,6 га/бас, жылқы – 21,6 га/бас, түйе-25,2 га/бас деп алсақ, жергілікті халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 45 079,2 га га жайылым қажет.
Есебі:
МІҚ үшін – 1 409бас *18га./бас= 25 362 га.
Ұсақ мал үшін – 5 219 бас *3,6га./бас= 18 788,4 га.
Жылқы үшін – 124 бас *21,6га./бас= 2 678,4 га. Түйе үшін – 102 бас *25,2 га./бас= 2 570,4 га.
25 362 га.+ 18 788,4 га.+ 2 678,4 га.+ 2 570,4 га.=49 399,2 га.
49 399,2 -4320= 45 079,2га.
Махамбет елді мекенінің аумағы шегіндегі жайылымдар алаңы – 4320 болса, қосымша 45838,6 га жайылым қажет.
2022 жылдың 1 шілдесіне Махамбет ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: мүйізді ірі қара мал 1 397 бас, ұсақ мал 3 230 бас, жылқы 678 бас, түйе 229 бас құрайды.
ЖШС-нің, шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін қолда бар жайылымдық алқаптары 1610 га болса, қосымша 55 579,6 га жайылым қажет.
Есебі:
МІҚ үшін –1 397бас *18га./бас=25 146 га.
Ұсақ мал үшін – 3 230бас *3,6га./бас= 11 628 га. Жылқы үшін – 678бас *21,6га./бас= 14 644,8 га. Түйе үшін – 229бас *25,2 га./бас =5 770,8 га.
25 146 га.+11 628га.+14 644,8 га.+5 770,8га.= 57 189,6 га.
57 189,6 -1610=55 579,6 га.
Махамбет ауданының жер балансының мәліметтеріне сәйкес, Махамбетауылдық округі аумағындағы барлық ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жер пайдалануындағы жайылым алаңы 1610 га құрайды.
Махамбет ауылдық округінің аумағында 1 (бір) мал қорымы бар. Махамбет ауылдық округінің аумағында аридтік жайылымдар жоқ.
Махамбет ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы 3-тармағына сәйкес, ауыл шегінде жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жергілікті халықтың жеке ауласындағы жәнеМахамбет ауылдық округінің шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарлары осы жоспарға 5-қосымшаға сәйкес шалғайдағы жайылымдарға ауыстырылады.
Махамбет ауылдық округіндегі
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Махамбет ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Махамбет ауылдық округінің жеке және заңды тұлғаларының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу туралы мәліметтер
Кесте 1
Атауы
Мал саны
Жайылымдардың болуы, га
Қажеттілік, га
Жетіспеушілік (-)/артығы(+), га
Жетіспеушілікті қанағаттандыру
1
Халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ–1 409 бас
Ұсақ мал – 5 219 бас
Жылқы – 124 бас
Түйе–102 бас

4 320
49 399,2
-45 079,2
Перемещение на отгонные пастбища
2
Поголовье сельскохозяйствен ных животных крестьянских и фермерских хозяйств
КРС – 1 397 голов мелкого скота – 3 230 голов
Лошадей –678 голов Верблюдов – 229 голов
1 610
57 189,6
-55 579,6
Перемещение на отгонные пастбища
Приложение 2
к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Махамбетскому сельскому округу на 2023-2024 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов Схема пастбищеоборотов, приемлемая для Махамбетского сельского округа
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию по Махамбетскому сельскому округу на 2023-2024 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Махамбетскому сельскому округу на 2023-2024 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаньям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
По территории Махамбетского сельского округа протекает обводнительный канал "Нарын" протяженностью 3 километров. Махамбетский сельский округ
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию по Махамбетскому сельскому округу на 2023-2024 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Махамбетскому сельскому округу на 2023-2024 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Махамбетском сельском округе
Приложение 7
к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Махамбетскому сельскому округу на 2023-2024 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельского
Номера полей
1
округа
1
2
3
4
2
Махамбетский сельский округ
разовый скот с 25 апреля по 24 июня
разовый скот с 25 июня по 24 августа
разовый скот с 25 августа до 24 октября
поле из отпуска
Приложение 9 к решению
районного маслихата от 30
мая 2023 года № 27
План по управлению пастбищами и их использованию по Сарайчиковскому сельскому округу на 2023-2024 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Сарайчиковскому сельскому округу на 2023-2024 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан за номером 111938), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан за номером 89660).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

4320
49 399,2
-45 079,2
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
2
Шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ –1 397 бас
Ұсақ мал – 3 230 бас
Жылқы – 678бас Түйе –229 бас
1610
57 189,6
-55 579,6
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
Махамбет ауылдық округіндегі
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 2-қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Махамбет ауылдық округі үшін қолайлы жайылым айналымдарының схемасы
Махамбет ауылдық округіндегі
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
Махамбет ауылдық округіндегі
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Махамбет ауылдық округінің аумағы арқылы ұзындығы 27 шақырым болатын "Құрсай" суландыру каналы ағып өтеді.
Махамбет ауылдық округі
Махамбет ауылдық округіндегі
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Махамбет ауылдық округіндегі
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 6-қосымша
Махамбет ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Махамбет ауылдық округіндегі
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округтің атауы
Өрістердің нөмірлері
1
1
2
3
4
2
Махамбет ауылдық округі
25 сәуір мен 24 маусым аралығында бір реттік мал
25 маусым мен 24 тамыз аралығында бір реттік мал
25 тамыздан 24 қазанға дейін бір реттік мал
демалыстан өріс
Аудандық мәслихаттың
2023 жылғы 30 мамырдағы
№ 27 шешіміне 9-қосымша
Сарайшық ауылдық округі бойынша 2023-2024 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспар
Осы жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі Сарайшық ауылдық округі бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде 111938 нөмірмен тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" 3-3/332 бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде 89660 нөмірмен тіркелген) сәйкес жасақталған.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар:

Для верблюдов – 6 гол.* 25,2 га./гол.= 151,2 га.
13 068 га.+ 9 324 га.+ 1 944 га.+ 151,2 га.= 24 487,2 га.
24 487,2 га. – 146 га.= 24 341,2 га.
Площадь пастбищ в пределах территории населенных пунктов Сарайчик – 146 гектар дополнительно требуется 24 341,2 га пастбищ.
На 1 июля 2022 года поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Сарайчиковского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 716 головы, мелкого скота 1 143 голов, 336 голова лошадей, 238 голов верблюдов.
Для выпаса сельскохозяйственных животных ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств при имеющихся пастбищных угодьях в 16 131 га дополнительно требуется 14 127 га пастбищ.
Расчет:
Для КРС –716 гол.*18га./гол.= 12 888 га.
Для мелкого скота –1 143 гол.*3,6га./гол.= 4 114,8 га.
Для лошадей – 336 гол.*21,6га./гол.= 7 257,6 га.
Для верблюдов – 238 гол.*25,2 га./гол.= 5 997,6 га.
12 888 га.+ 4 114,8 га.+ 7 257,6 га.+ 5 997,6 га.= 30 258 га.
30 258 – 16 131 = 14127 га.
Согласно сведениям земельного баланса Махамбетского района, площадь пастбищ, находящихся в землепользовании всех ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств на территории Сарайчиковского сельского округа, составляет 16 131 га.
На территории Сарайчиковского сельского округа имеется 1(один) скотомогильник.
На территории Сарайчиковского сельского округа не имеются аридные пастбища.
В Сарайчиковском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно пункта 3 статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", поголовье сельскохозяйственных животных личного подворья местного населения, крестьянских и фермерских хозяйств в Сарайчиковском сельском округе, не обеспеченных пастбищами в пределах села перемещается на отгонные пастбища согласно приложению 5 к настоящему Плану.
Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Сарайчиковскому сельскому округу на 2023-2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Сарайчикского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Сведения о перераспределении пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц Сарайчиковского сельского округа
Таблица № 1
Наименование
Наличие скота
Наличие пастбищ, га
Потребность, га
Нехватка (-)/излишки(+) пастбищ, га
Удовлетворение нехватки
1
Поголовье сельскохозяйствен ных животных личного подворья населения
КРС - 726голов мелкого скота –2 590 голов
Лошадей- 90 голов Верблюдов – 6 голов
146
24 487,2
-24 341,2
Перемещение на отгонные пастбища
2
Поголовье сельскохозяйствен ных животных крестьянских и фермерских хозяйств
КРС – 716 голов мелкого скота – 1 143 голов
Лошадей – 336 голов Верблюдов – 238 голов
16 131
30 258
-14 127
Перемещение на отгонные пастбища
Приложение 2 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Сарайчиковскому сельскому округу на 2023-2024 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов Схема пастбищеоборотов, приемлемая для Сарайчиковского сельского округа
Приложение 3 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Сарайчиковскому сельскому округу на 2023-2024 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Сарайчиковскому сельскому округу на 2023-2024 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаньям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
По территории Сарайчиковского сельского округа протекает обводнительные канал "Курсай" протяженностью 27 километров. Сарайчиковский сельский округ
Приложение 5 к Плану по управлению пастбищамии ихиспользованию по Сарайчиковскому сельскому округу на 2023-2024 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Сарайчиковскому сельскому округу на 2023-2024 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Сарайчиковском сельском округе
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Сарайчиковскому сельскому
округу на 2023-2024 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельского
Номера полей
1
округа
1
2
3
4
2
Сарайчиковский сельский округ
разовый скот с 25 апреля по 24 июня
разовый скот с 25 июня по 24 августа
разовый скот с 25 августа до 24 октября
поле из отпуска

Түйе үшін – 6 бас *25,2 га./бас=151,2 га.
13 068 га.+ 9 324 га.+ 1 944 га.+ 151,2 га.=24 487,2 га.
24 487,2 - 146 =24 341,2 га.
Сарайшық елді мекенінің аумағы шегіндегі жайылымдар алаңы – 146 га болса, қосымша 24 341,2 га жайылым қажет.
2022 жылдың 1 шілдесіне Сарайшық ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: мүйізді ірі қара мал 716 бас, ұсақ мал 1 143 бас, жылқы 336 бас, түйе 238 бас құрайды.
ЖШС-нің, шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін қолда бар жайылымдық алқаптары 16 131 га болса, қосымша 14 127 га жайылым қажет.
Есебі:
МІҚ үшін –716 бас *18га./бас=12 888 га.
Ұсақ мал үшін – 1 143 бас *3,6га./бас= 4 114,8 га. Жылқы үшін – 336 бас *21,6га./бас=7 257,6 га.
Түйе үшін – 238бас *25,2 га./бас =5 997,6 га.
12 888 га.+4 114,8 га.+7 257,6 га.+5 997,6га.=30 258 га.
30 258–16 131=14 127 га.
Махамбет ауданының жер балансының мәліметтеріне сәйкес, Сарайшықауылдық округі аумағындағы барлық ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жер пайдалануындағы жайылым алаңы 16 131 га құрайды.
Сарайшық ауылдық округінің аумағында 1 (бір) мал қорымы бар. Сарайшық ауылдық округінің аумағында аридтік жайылымдар жоқ.
Сарайшық ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы 3-тармағына сәйкес, ауыл шегінде жайылымдармен
қамтамасыз етілмеген жергілікті халықтың жеке ауласындағы және Сарайшықауылдық округінің шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарлары осы жоспарға 5-қосымшаға сәйкес шалғайдағы жайылымдарға ауыстырылады.
Сарайшық ауылдық округіндегі
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Сарайшық ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Сарайшық ауылдық округінің жеке және заңды тұлғаларының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу туралы мәліметтер
Кесте 1
Атауы Мал саны Жайылымдардың болуы, га Қажеттілік, га
Жетіспеушілік (-)/артығы(+), га
Жетіспеушілікті қанағаттандыру
1
Халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ–726 бас Ұсақ мал – 2 590 бас Жылқы – 90 бас Түйе– 6 бас
146
24 487,2
-24 341,2
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
2
Шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ – 716 бас Ұсақ мал – 1 143 бас Жылқы – 336 бас Түйе – 238 бас
16 131
30 258
-14 127
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
Атауы
Мал саны
Жайылымдардың болуы, га
Қажеттілік, га
Жетіспеушілік (-)/артығы(+), га
Жетіспеушілікті қанағаттандыру
1
Халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ–726 бас Ұсақ мал – 2 590 бас Жылқы – 90 бас Түйе– 6 бас
146
24 487,2
-24 341,2
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
2
Шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ – 716 бас Ұсақ мал – 1 143 бас Жылқы – 336 бас Түйе – 238 бас
16 131
30 258
-14 127
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
Сарайшық ауылдық округіндегі
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 2-қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Сарайшық ауылдық округі үшін қолайлы жайылым айналымдарының схемасы
Сарайшық ауылдық округіндегі
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
Сарайшық ауылдық округіндегі
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Сарайшық ауылдық округінің аумағы арқылы ұзындығы 27 шақырым болатын "Құрсай" суландыру каналы ағып өтеді.
Сарайшық ауылдық округі
Сарайшық ауылдық округіндегі
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Сарайшық ауылдық округіндегі
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 6-қосымша
Сарайшық ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Сарайшық ауылдық округіндегі
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округтің атауы
Өрістердің нөмірлері
1
1
2
3
4
2
Сарайшық ауылдық округі
25 сәуір мен 24 маусым аралығында бір реттік мал
25 маусым мен 24 тамыз аралығында бір реттік мал
25 тамыздан 24 қазанға дейін бір реттік мал
демалыстан өріс