Об утверждении Положения о государственном учреждении "Управление физической культуры и спорта Туркестанской области"
Постановление акимата Туркестанской области от 29 мая 2023 года № 100
В соответствии со статьей 27 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 сентября 2021 года № 590 "О некоторых вопросах организации деятельности государственных органов и их структурных подразделений", акимат Туркестанской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Положение о государственном учреждении "Управление физической культуры и спорта Туркестанской области" согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Государственному учреждению "Управление физической культуры и спорта Туркестанской области" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию вышеуказанного Положения в органах юстиции;
2) в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего постановления направление его копии в электронном виде на казахском и русском языках в филиал республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан по Туркестанской области для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата Туркестанской области после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима области Тәжібаева Б.Д.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Аким области Д. Сатыбалды
Алимкулов Е.А.
Кенжеханұлы Е.
Кушеров Н.О.
Тәжібаев Б.Д.
Кайыпбек К.А.
Тасыбаев А.Б.
Приложение к постановлению
акимата Туркестанской области
от "29" мая 2023 года № 100
ПОЛОЖЕНИЕ
о государственном учреждении "Управление физической культуры и спорта Туркестанской области"
Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Управление физической культуры и спорта Туркестанской области" (далее-Управление) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере физической культуры и спорта.
2. Управление ведомств не имеет.
3. Управление осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.

"Түркістан облысының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы Ережені бекіту туралы
Түркістан облысы әкiмдiгiнiң 2023 жылғы 29 мамырдағы № 100 қаулысы
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Мемлекеттік органдар мен олардың құрылымдық бөлімшелерінің қызметін ұйымдастырудың кейбір мәселелері туралы" 2021 жылғы 1 қыркүйектегі № 590 қаулысына сәйкес, Түркістан облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Түркістан облысының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы Ережесі осы қаулының қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. "Түркістан облысының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) жоғарыда көрсетілген Ережені әділет органдарында мемлекеттік тіркелуін;
2) осы қаулыға қол қойылған күнінен бастап күнтізбелік бес жұмыс күні ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі электрондық түрдегі көшірмесін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының Түркістан облысы бойынша филиалына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жіберілуін;
3) осы қаулының ресми жарияланғаннан кейін оның Түркістан облысы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің орынбасары Б.Д.Тәжібаевқа жүктелсін.
4. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Облыс әкімі Д. Сатыбалды
Е.А. Әлімқұлов
Е. Кенжеханұлы
Н.О. Көшеров
Б.Д. Тәжібаев
Қ.Ә. Қайыпбек
А.Б. Тасыбаев
Түркістан облысы әкімдігінің
2023 жылғы "29" мамырдағы
№ 100 қаулысы
"Түркістан облысының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттiк мекемесi туралы
ЕРЕЖЕ
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Түркістан облысының дене шынықтыру және спорт басқармасы" мемлекеттiк мекемесi (бұдан әрі – Басқарма) спорт және дене шынықтыру саласында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттiк органы болып табылады.
2. Басқарманың ведомстволары жоқ.
3. Басқарма өз қызметiн Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президентi мен Үкiметiнiң актiлерiне, өзге де нормативтiк құқықтық актiлерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.

4. Управление является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
5. Управление вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Управление имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
7. Управление по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя государственного учреждения и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности Управления утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
9. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, Туркестанская область, город Туркестан, 162 квартал, участок 118, почтовый индекс 161200.
10. Настоящее Положение является учредительным документом Управления.
11. Финансирование деятельности Управления осуществляется из республиканского и местного бюджетов.
12. Управлению запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Управления.
Если Управлению законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи и полномочия государственного органа
13. Задачи:
1) обеспечение безопасности жизни и здоровья лиц, занимающихся физической культурой и спортом, а также участников и зрителей физкультурно-оздоровительных и спортивных мероприятий и соблюдение общественного порядка в местах проведения спортивно-массовых мероприятий;
2) развитие национальных, технических и прикладных видов спорта;
3) поддержка и стимулирование физической культуры и спорта;
4) содействие развитию всех видов спорта с учетом социальной и образовательной функций, а также специфики их структуры, основанной на принципе добровольной деятельности.
14. Полномочия:
1) права:
в установленном законодательством порядке запрашивать и получать от государственных органов, иных организаций информацию, необходимую для выполнения своих функций, а также предоставлять информацию другим государственным органам;
вносить предложения в акимат области по созданию, реорганизации и ликвидации организаций, находящихся в ведении Управления;
осуществлять иные права, предусмотренные действующим законодательством Республики Казахстан.

4. Басқарма ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттiк тiлде өз атауы бар мөрi мен мөртаңбалары, белгiленген үлгiдегi бланкiлерi, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
5. Басқарма азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. Басқарма егер заңнамаға сәйкес осыған уәкiлеттiк берiлген болса, мемлекеттiң атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. Басқарма өз құзыретiнiң мәселелерi бойынша Қазақстан Республикасының заңнамада белгiленген тәртiппен басшысының бұйрықтарымен ресімделетін шешiмдер қабылдайды.
8. Басқарманың құрылымы мен штат санының лимитi қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекiтiледi.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жерi: Қазақстан Республикасы, Түркістан облысы, Түркістан қаласы, 162 квартал, участок 118, пошталық индексi 161200.
10. Осы Ереже басқарманың құрылтай құжаты болып табылады.
11. Басқарманың қызметiн қаржыландыру республикалық және жергiлiктi бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Басқармаға кәсіпкерлік субъектілерімен Басқарманың өкілеттігі болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер басқарманың заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2-тарау. Мемлекеттiк органның мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Мақсаттары:
1) дене шынықтырумен және спортпен айналысатын адамдардың, сондай-ақ дене шынықтыру-сауықтыру және спорттық iс-шаралардың қатысушылары мен көрермендерiнiң өмiрi мен денсаулығының қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету және спорттық-бұқаралық iс-шараларды өткiзу орындарында қоғамдық тәртiптi сақтау;
2) ұлттық, техникалық және қолданбалы спорт түрлерiн дамыту;
3) дене шынықтыру мен спортты қолдау және ынталандыру;
4) әлеуметтiк және бiлiм беру функцияларын, сондай-ақ ерiктi қызмет қағидатына негiзделген олардың құрылымының ерекшелiгiн ескере отырып, спорттың барлық түрлерiн дамытуға жәрдемдесу.
14. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
заңнамамен бекiтiлген тәртiпте мемлекеттiк органдардан, басқа да ұйымдардан өз қызметiн жүзеге асыруға қажеттi мәлiметтер сұратуға, сондай-ақ, басқа мемлекеттiк органдарға мәлiметтер ұсыну;
Басқарманың қарамағындағы ұйымдарды құру, қайта құру және тарату бойынша облыс әкiмдiгiне ұсыныстар енгiзу;
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен қарастырылған өзге де құқықтарды жүзеге асыру.

2) обязанности:
участвовать в подготовке проектов актов акимата и акима области по вопросам, относящимся к компетенции Управления;
реализация государственной политики в области физической культуры и спорта Туркестанской области.
15. Функции:
1) создание инфраструктуры по месту жительства и в местах массового отдыха физических лиц для занятий спортом, в том числе с учетом доступности для маломобильных групп населения;
2) проведение областных спортивных соревнований, в том числе среди спортсменов-ветеранов, совместно с республиканскими и (или) местными аккредитованными спортивными федерациями;
3) участие в проведении республиканских и международных спортивных соревнований, в том числе среди спортсменов-ветеранов, проводимых уполномоченным органом в области физической культуры и спорта совместно с аккредитованными республиканскими спортивными федерациями;
4) обеспечение и организация подготовки областных сборных команд по видам спорта и их выступлений на республиканских и международных спортивных соревнованиях;
5) обеспечение и организация развития массового спорта и национальных видов спорта на территории области;
6) координация деятельности физкультурно-спортивных организаций на территории области;
7) внесение предложений акимату области о создании детско-юношеских клубов физической подготовки, в том числе адаптивной физической культуры и спорта;
8) принятие по согласованию с соответствующим управлением в сфере образования мер по использованию во внеурочное и вечернее время спортивных сооружений организаций образования в целях обеспечения работы спортивных секций для населения и проведения спортивных мероприятий;
9) присвоение спортсменам спортивных разрядов, лишение спортсменов спортивных разрядов: "кандидат в мастера спорта Республики Казахстан", спортсмен 1 разряда;
10) присвоение квалификационных категорий, лишение квалификационных категорий: тренер высшего уровня квалификации первой категории, тренер-преподаватель высшего уровня квалификации первой категории, тренер среднего уровня квалификации первой категории, тренер-преподаватель среднего уровня квалификации первой категории, методист высшего уровня квалификации первой категории, методист среднего уровня квалификации первой категории, инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации первой категории, спортивный судья первой категории;
11) утверждение единого регионального календаря спортивно-массовых мероприятий по предложениям региональных и местных аккредитованных спортивных федераций и обеспечивает его реализацию;

2) міндеттері:
Басқарманың құзыретіне жататын мәселелер бойынша облыс әкімдігі мен әкімі актілерінің жобаларын дайындауға қатысу;
Түркістан облысының дене шынықтыру және спорт саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру.
15. Функциялары:
1) жеке тұлғалардың спортпен айналысуы үшін, оның ішінде халықтың жүріп-тұруы шектеулі топтарына қолжетімді болуы ескеріле отырып, тұрғылықты жері бойынша және көпшілік демалатын орындарда инфрақұрылым құру;
2) аккредиттелген республикалық және (немесе) жергілікті спорт федерацияларымен бірлесіп, облыстық, оның ішінде ардагер спортшылар арасында спорттық жарыстар өткізу;
3) аккредиттелген республикалық спорт федерацияларымен бірлесіп дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган өткізетін республикалық және халықаралық спорт жарыстарын, оның ішінде ардагер спортшылар арасында өткізуге қатысу;
4) спорт түрлері бойынша облыстық құрама командаларды даярлауды және олардың республикалық және халықаралық спорт жарыстарына қатысуын қамтамасыз ету және ұйымдастыру;
5) облыс аумағында бұқаралық спортты және ұлттық спорт түрлерін дамытуды қамтамасыз ету және ұйымдастыру;
6) облыс аумағында дене шынықтыру-спорт ұйымдарының қызметін үйлестіру;
7) облыс әкімдігіне дене шынықтыру даярлығының, оның ішінде бейімдемелі дене шынықтыру мен спорттың балалар-жасөспірімдер клубтарын құру туралы ұсыныстар енгізу;
8) білім басқармасының келісімі бойынша тұрғындар үшін спорт секцияларының жұмысын қамтамасыз ету және спорттық іс шараларды өткізу мақсатында сабақтан тыс және кешкі уақытта спорт ғимараттарын білім беру ұйымдарын пайдалану жөнінде шаралар қабылдау;
9) спортшыларға "Қазақстан Республикасының спорт шеберлігіне кандидат", 1-разрядты спортшы спорттық разрядтарын беру, спортшыларды спорттық разрядтардан айыру;
10) мынадай: бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi бірінші санатты жаттықтырушы, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi бірінші санатты жаттықтырушы-оқытушы, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi бірінші санатты жаттықтырушы, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi бірінші санатты жаттықтырушы-оқытушы, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi бірінші санатты әдіскер, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi бірінші санатты әдіскер, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегі бірінші санатты нұсқаушы-спортшы, бiрiншi санатты спорт төрешiсi біліктілік санаттарын беру, біліктілік санаттарынан айыру;
11) аккредиттелген өңірлік және жергілікті спорт федерацияларының ұсыныстары бойынша спорттық-бұқаралық іс-шаралардың бірыңғай өңірлік күнтізбесін бекіту және оның іске асырылуын қамтамасыз ету;

12) координация организаций и проведения спортивных мероприятий на территории области;
13) осуществление сбора, анализа и предоставление уполномоченному органу в области физической культуры и спорта информации по развитию физической культуры и спорта на территории области по форме и в сроки, установленные законодательством Республики Казахстан;
14) осуществление аккредитаций местных спортивных федераций;
15) реализация типовых образовательных учебных программ по видам спорта для областных специализированных школ-интернатов-колледжей олимпийского резерва и областных школ-интернатов для одаренных в спорте детей;
16) согласование типовых учебных планов областных специализированных школ-интернатов-колледжей олимпийского резерва и областных школ-интернатов для одаренных в спорте детей;
17) формирование и утверждение областных списков сборных команд по видам спорта по предложениям региональных и местных аккредитованных спортивных федераций;
18) внесение предложений в акимат области по обеспечению жилищем чемпионов и призеров Олимпийских, Паралимпийских и Сурдлимпийских игр в соответствии с действующим законодательством;
19) организация медицинского обеспечения официальных физкультурных и спортивных мероприятий;
20) принятие мер по обеспечению общественного порядка и общественной безопасности при проведении физкультурных и спортивных мероприятий;
21) координация использования физкультурно-оздоровительных и спортивных сооружений;
22) присвоение статусов "специализированная" спортивным школам, "специализированное" отделениям спортивных школ;
23) согласование с республиканскими аккредитованными спортивными федерациями технической спецификации и технического задания на проектирование спортивных сооружений, предназначенных для проведения соревнований международного и республиканского уровня;
24) разработка и внесение предложений в акимат области по утверждению размеров выплат ежемесячного денежного содержания спортсменам, входящим в состав сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта), их тренерам, а также спортсменам, выступающим в составах сборных команд Республики Казахстан (национальных сборных команд) по игровым видам спорта, их тренерам и руководителям клубных команд;
25) разработка и внесение предложений в акимат области на утверждение согласованного с уполномоченным органом в области физической культуры и спорта регионального перечня приоритетных видов спорта;
26) организация работы врачебно-физкультурных диспансеров;

12) облыс аумағында спорттық іс-шараларды ұйымдастыру мен өткізуді үйлестіру;
13) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген нысан бойынша және мерзімде облыс аумағында дене шынықтыру мен спортты дамыту жөніндегі ақпаратты жинауды, талдауды жүзеге асыру және дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органға ұсыну;
14) жергілікті спорт федерацияларын аккредиттеуді жүзеге асыру;
15) олимпиадалық резервтің облыстық мамандандырылған мектеп-интернат-колледждері және спорттағы дарынды балаларға арналған облыстық мектеп-интернаттар үшін спорт түрлері бойынша үлгілік білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыру;
16) олимпиадалық резервтің облыстық мамандандырылған мектеп-интернат-колледждерінің және спорттағы дарынды балаларға арналған облыстық мектеп-интернаттардың үлгілік оқу жоспарларын келісу;
17) аккредиттелген өңірлік және жергілікті спорт федерацияларының ұсыныстары бойынша спорт түрлері бойынша құрама командалардың облыстық тізімдерін қалыптастыру және бекіту;
18) қолданыстағы заңнамаға сәйкес Олимпиада, Паралимпиада және Сурдлимпиада ойындарының чемпиондары мен жүлдегерлерін тұрғын үймен қамтамасыз ету бойынша облыс әкімдігіне ұсыныстар енгізу;
19) ресми дене шынықтыру және спорт іс-шараларын медициналық қамтамасыз етуді ұйымдастыру;
20) дене шынықтыру және спорт іс - шараларын өткізу кезінде қоғамдық тәртіп пен қоғамдық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөнінде шаралар қабылдау;
21) дене шынықтыру-сауықтыру және спорт ғимараттарын пайдалануды үйлестіру;
22) спорт мектептеріне, спорт мектептерінің бөлімшелеріне "мамандандырылған" деген мәртебе беру;
23) халықаралық және республикалық деңгейдегі жарыстарды өткізуге арналған спорттық ғимараттарды жобалау үшін техникалық өзіндік ерекшеліктер мен техникалық тапсырманы республикалық аккредиттелген спорт федерацияларымен келісу;
24) спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың) құрамына кіретін спортшыларға, олардың жаттықтырушыларына, сондай-ақ спорттың ойналатын түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының (ұлттық құрама командалардың) құрамдарында қатысатын спортшыларға, олардың жаттықтырушыларына және клубтық командалардың жетекшілеріне ай сайынғы ақшалай жабдықталым төлемдерінің мөлшерін бекіту жөнінде облыс әкімдігіне ұсыныстар әзірлеу және енгізу;
25) облыс әкімдігіне дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органмен келісімді бекітуге спорттың басым түрлерінің өңірлік тізбесін әзірлеу және ұсыныстар енгізу;
26) дәрігерлік-дене шынықтыру диспансерлерінің жұмысын ұйымдастыру;

27) внесение предложений в акимат области по утверждению государственного спортивного заказа на финансирование спортивных секций для детей и юношества в пределах объемов бюджетных средств;
28) обеспечение размещения государственного спортивного заказа в спортивных секциях для детей и юношества независимо от форм собственности поставщиков услуг государственного спортивного заказа, их ведомственной подчиненности, типов и видов;
29) обеспечение исполнения всех этапов и процедур размещения, контроля качества и целевого освоения государственного спортивного заказа в электронном и общедоступном форматах;
30) осуществление иных функций.
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа
16. Руководство осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных задач и осуществление им своих функций.
17. Первый руководитель Управления назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
18. Первый руководитель Управления имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия первого руководителя Управления:
1) организует и руководит деятельностью Управления;
2) несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Управление задач и функций, поручений акима области и курирующего заместителя акима области;
3) назначает на должность и освобождает от должности работников Управления, а также руководителей организаций и их заместителей, находящихся в ведении Управления в соответствии с действующим законодательством;
4) определяет обязанности и полномочия работников Управления, руководителей организаций, находящихся в ведении Управления, в соответствии с действующим законодательством;
5) без доверенности действует от имени Управления;
6) представляет интересы Управления в государственных органах, иных организациях;
7) заключает договоры;
8) выдает доверенности;
9) открывает банковские счета;
10) издает в пределах своей компетенции приказы и дает указания, обязательные для исполнения всеми работниками Управления;
11) применяет меры поощрения и налагает дисциплинарные взыскания на работников Управления, на руководителей организаций, находящихся в ведении Управления в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
12) принимает меры по усилению противодействия явлениям коррупции и несет персональную ответственность за нарушение антикоррупционного законодательства;

27) бюджет қаражаты көлемі шегінде балалар мен жасөспірімдерге арналған спорт секцияларын қаржыландыруға мемлекеттік спорттық тапсырыс бекіту бойынша облыс әкімдігіне ұсыныстар енгізу;
28) мемлекеттік спорттық тапсырыс қызметтерін көрсетушілердің меншік нысанына, олардың ведомстволық бағыныстылығына, типтері мен түрлеріне қарамастан балалар мен жасөспірімдерге арналған спорт секцияларында мемлекеттік спорттық тапсырысты орналастыруды қамтамасыз ету;
29) электрондық және жалпыға қолжетімді форматтарда мемлекеттік спорттық тапсырысты орналастырудың, оның сапасын бақылаудың және нысаналы игерілуінің барлық кезеңдері мен рәсімдерінің орындалуын қамтамасыз ету;
30) өзге де өкiлеттiктердi жүзеге асыру.
3-тарау. Мемлекеттiк органның, бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Басқарманы басқаруды бірінші басшы жүзеге асырады, ол Басқарма басшысына жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Басқарманың бірінші басшысы Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалады және қызметтен босатылады.
18. Басқарма бiрiншi басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасарлары болады.
19. Басқарма бiрiншi басшысының өкiлеттiгi:
1) басқарма қызметiн ұйымдастырады және басқарады;
2) басқармаға жүктелген мiндеттер мен қызметтердiң, облыс әкiмi мен жетекшiлiк ететiн облыс әкiмi орынбасарының тапсырмаларының орындалуына дербес жауапты болады;
3) қолданыстағы заңнамаларға сәйкес басқарманың қызметкерлерiн, сондай-ақ, қарамағындағы ұйымдардың басшыларын және олардың орынбасарларын жұмысқа қабылдайды және жұмыстан босатады;
4) қолданыстағы заңнамаларға сәйкес басқарманың қызметкерлерiнiң, "сондай-ақ, қарамағындағы ұйымдардың басшыларының мiндеттерi мен уәкiлеттiктерiн анықтайды;
5) басқарма атынан сенiмхатсыз әрекет етедi;
6) мемлекеттiк органдар мен басқа да ұйымдарда басқарма мүддесiн ұсынады;
7) келiсiм-шарттар жасасады;
8) сенiмхаттар бередi;
9) банкте шоттар ашады;
10) өз уәкiлеттiгi шегiнде барлық басқарманың қызметкерлерiне және қарамағындағы ұйымдардың басшыларына орындауға мiндеттi бұйрықтар шығарады және нұсқаулар бередi;
11) басқарманың қызметкерлерiне, қарамағындағы ұйымдардың басшыларына Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiпте сыйақы шараларын белгiлейдi және тәртiптiк жаза қолдана алады;
12) сыбайлас жемқорлықтың көрiнiстерiне қарсы әрекеттердi күшейту бойынша шаралар қабылдайды және сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнаманың бұзылуына дербес жауапты болады;

13) осуществляет иные функции, возложенные на него законодательством Республики Казахстан, настоящим Положением и акиматом области.
Исполнение полномочий первого руководителя Управления в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим, в соответствии с действующим законодательством.
20. Первый руководитель определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
Глава 4. Имущество государственного органа
21. Управление может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Управления формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за Управлением относится к областной коммунальной собственности.
23. Управление не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение государственного органа
24. Реорганизация и упразднение Управления осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Перечень организаций, находящихся в ведении Управления:
коммунальные государственные учреждения:
1)коммунальное государственное учреждение "Центр подготовки олимпийского резерва Туркестанской области" управления физической культуры и спорта Туркестанской области;
2)коммунальное государственное учреждение "Туркестанская областная школа высшего спортивного мастерства" управления физической культуры и спорта Туркестанской области;
3)коммунальное государственное учреждение "Школа высшего спортивного мастерства по неолимпийским и национальным видам спорта" управления физической культуры и спорта Туркестанской области;
4)коммунальное государственное учреждение "Туркестанская областная специализированная школа-интернат-колледж олимпийского резерва имени Бекзата Саттарханова" управления физической культуры и спорта Туркестанской области;
5)коммунальное государственное учреждение "Областной спортивный клуб для инвалидов "Сауран" управления физической культуры и спорта Туркестанской области;
6)коммунальное государственное учреждение "Туркестанская областная специализированная детско-юношеская спортивная школа олимпийского резерва № 1" управления физической культуры и спорта Туркестанской области;

13) Қазақстан Республикасы заңнамасымен, осы Ережемен және облыс әкiмдiгi мен оған жүктелген басқа да функцияларды жүзеге асырады.
Басқарманың бiрiншi басшысы болмаған кезеңде оның өкiлеттiктерiн қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға орындайды.
20. Бiрiншi басшы өз орынбасарларының өкiлеттiктерiн қолданыстағы заңнамаға сәйкес белгiлейдi.
4-тарау. Мемлекеттiк органның мүлкi
21. Басқарма заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкi болуы мүмкiн.
Басқарманың мүлкi оған меншiк иесi берген мүлiк, сондай-ақ өз қызметi нәтижесiнде сатып алынған мүлiк (ақшалай кiрiстердi қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебiнен қалыптастырылады.
22. Басқармаға бекiтiлген мүлiк облыстық коммуналдық меншiкке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, басқарма өзiне бекiтiлген мүлiктi және қаржыландыру жоспары бойынша өзiне бөлiнген қаражат есебiнен сатып алынған мүлiктi өз бетiмен иелiктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсiлмен билiк етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Мемлекеттiк органды қайта ұйымдастыру және тарату
24. Басқарманы қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Басқарманың қарамағындағы ұйымдардың тiзбесi:
коммуналдық мемлекеттiк мекемелер:
1) Түркістан облысы дене шынықтыру және спорт басқармасының "Түркістан облысының Олимпиада резервін даярлау орталығы" коммуналдық мемлекеттiк мекемесi;
2) Түркістан облысы дене шынықтыру және спорт басқармасының "Түркістан облыстық жоғары спорт шеберлігі мектебі" коммуналдық мемлекеттiк мекемесi;
3) Түркістан облысы дене шынықтыру және спорт басқармасының "Олимпиадалық емес және ұлттық спорт түрлері бойынша жоғары спорт шеберлігі мектебі" коммуналдық мемлекеттiк мекемесi;
4) Түркістан облысы дене шынықтыру және спорт басқармасының "Бекзат Саттарханов атындағы Түркістан облыстық олимпиада резервінің мамандандырылған мектеп-интернат-колледжі" коммуналдық мемлекеттiк мекемесi;
5) Түркістан облысы дене шынықтыру және спорт басқармасының "Облыстық мүгедектерге арналған "Сауран" спорт клубы" коммуналдық мемлекеттiк мекемесi;
6) Түркістан облысы дене шынықтыру және спорт басқармасының "Түркістан облыстық № 1 олимпиада резервiнiң мамандандырылған балалар-жасөспiрiмдер спорт мектебi" коммуналдық мемлекеттiк мекемесi;

7)коммунальное государственное учреждение "Туркестанская областная специализированная детско-юношеская спортивная школа олимпийского резерва № 2" управления физической культуры и спорта Туркестанской области;
8)коммунальное государственное учреждение "Туркестанская областная специализированная детско-юношеская спортивная школа олимпийского резерва № 3" управления физической культуры и спорта Туркестанской области;
9)коммунальное государственное учреждение "Туркестанская областная специализированная детско-юношеская спортивная школа олимпийского резерва № 4" управления физической культуры и спорта Туркестанской области;
10)коммунальное государственное учреждение "Туркестанская областная специализированная детско-юношеская спортивная школа олимпийского резерва № 5" управления физической культуры и спорта Туркестанской области;
11)коммунальное государственное учреждение "Туркестанская областная детско-юношеская спортивная школа № 6" управления физической культуры и спорта Туркестанской области;
12)коммунальное государственное учреждение "Туркестанская областная специализированная детско-юношеская спортивная школа олимпийского резерва по водным видам спорта" управления физической культуры и спорта Туркестанской области;
13) коммунальное государственное учреждение "Специализированная областная детско-юношеская футбольная школа" управления физической культуры и спорта Туркестанской области;
14)коммунальное государственное учреждение "Арысская городская детско-юношеская спортивная школа № 1" управления физической культуры и спорта Туркестанской области;
15) коммунальное государственное учреждение "Арысская городская детско-юношеская спортивная школа № 2" управления физической культуры и спорта Туркестанской области;
16) коммунальное государственное учреждение "Арысская городская детско-юношеская спортивная школа № 3" управления физической культуры и спорта Туркестанской области;
17) коммунальное государственное учреждение "Кентауская городская детско-юношеская спортивная школа № 1 имени Б.Саттарханова" управления физической культуры и спорта Туркестанской области;
18)коммунальное государственное учреждение "Кентауская городская детско-юношеская спортивная школа № 2" управления физической культуры и спорта Туркестанской области;
19)коммунальное государственное учреждение "Кентауская городская детско-юношеская спортивная школа № 3" управления физической культуры и спорта Туркестанской области;
20)коммунальное государственное учреждение "Кентауская городская детско-юношеская спортивная школа № 4" управления физической культуры и спорта Туркестанской области;

7) Түркістан облысы дене шынықтыру және спорт басқармасының "Түркістан облыстық № 2 олимпиада резервiнiң мамандандырылған балалар-жасөспiрiмдер спорт мектебi" коммуналдық мемлекеттiк мекемесi;
8) Түркістан облысы дене шынықтыру және спорт басқармасының "Түркістан облыстық № 3 олимпиада резервінің мамандандырылған балалар-жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
9) Түркістан облысы дене шынықтыру және спорт басқармасының "Түркістан облыстық № 4 олимпиада резервінің мамандандырылған балалар-жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
10) Түркістан облысы дене шынықтыру және спорт басқармасының "Түркістан облыстық № 5 олимпиада резервінің мамандандырылған балалар-жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
11) Түркістан облысы дене шынықтыру және спорт басқармасының "Түркістан облыстық № 6 балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
12) Түркістан облысы дене шынықтыру және спорт басқармасының "Түркістан облыстық су спорты түрлерiнен олимпиада резервiнiң мамандандырылған балалар-жасөспiрiмдер спорт мектебi" коммуналдық мемлекеттiк мекемесi;
13) Түркістан облысының дене шынықтыру және спорт басқармасының "Балалар мен жасөспірімдердің мамандандырылған облыстық футбол мектебі" коммуналдық мемлекеттiк мекемесi;
14) Түркістан облысы дене шынықтыру және спорт басқармасының "Арыс қалалық № 1 балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттiк мекемесi;
15) Түркістан облысы дене шынықтыру және спорт басқармасының "Арыс қалалық № 2 балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттiк мекемесi;
16) Түркістан облысы дене шынықтыру және спорт басқармасының "Арыс қалалық № 3 балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттiк мекемесi;
17) Түркістан облысы дене шынықтыру және спорт басқармасының "Кентау қалалық Б.Саттарханов атындағы № 1 балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттiк мекемесi;
18) Түркістан облысы дене шынықтыру және спорт басқармасының "Кентау қалалық № 2 балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттiк мекемесi;
19) Түркістан облысы дене шынықтыру және спорт басқармасының "Кентау қалалық № 3 балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
20) Түркістан облысы дене шынықтыру және спорт басқармасының "Кентау қалалық № 4 балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттiк мекемесi;

21)коммунальное государственное учреждение "Туркестанская городская детско-юношеская спортивная школа № 1" управления физической культуры и спорта Туркестанской области;
22)коммунальное государственное учреждение "Туркестанская городская детско-юношеская спортивная школа № 2" управления физической культуры и спорта Туркестанской области;
23)коммунальное государственное учреждение "Туркестанская городская детско-юношеская спортивная школа № 3" управления физической культуры и спорта Туркестанской области;
24)коммунальное государственное учреждение "Туркестанская городская детско-юношеская спортивная школа № 4" управления физической культуры и спорта Туркестанской области;
25)коммунальное государственное учреждение "Туркестанская городская детско-юношеская спортивная школа № 5" управления физической культуры и спорта Туркестанской области;
26)коммунальное государственное учреждение "Детско-юношеская спортивная школа № 1 района Байдибек" управления физической культуры и спорта Туркестанской области;
27)коммунальное государственное учреждение "Детско-юношеская спортивная школа № 2 района Байдибек" управления физической культуры и спорта Туркестанской области;
28)коммунальное государственное учреждение "Детско-юношеская спортивная школа № 3 района Байдибек" управления физической культуры и спорта Туркестанской области;
29)коммунальное государственное учреждение "Жетысайская районная детско-юношеская спортивная школа № 1" управления физической культуры и спорта Туркестанской области;
30)коммунальное государственное учреждение "Жетысайская районная детско-юношеская спортивная школа № 2" управления физической культуры и спорта Туркестанской области;
31)коммунальное государственное учреждение "Жетысайская районная детско-юношеская спортивная школа № 3" управления физической культуры и спорта Туркестанской области;
32)коммунальное государственное учреждение "Келесская районная детско-юношеская спортивная школа № 1" управления физической культуры и спорта Туркестанской области;
33)коммунальное государственное учреждение "Келесская районная детско-юношеская спортивная школа № 2" управления физической культуры и спорта Туркестанской области;
34)коммунальное государственное учреждение "Казыгуртская районная детско-юношеская спортивная школа № 1" управления физической культуры и спорта Туркестанской области;
35)коммунальное государственное учреждение "Казыгуртская районная детско-юношеская спортивная школа № 2" управления физической культуры и спорта Туркестанской области;
36)коммунальное государственное учреждение "Казыгуртская районная детско-юношеская спортивная школа № 3" управления физической культуры и спорта Туркестанской области;

21) Түркістан облысы дене шынықтыру және спорт басқармасының "Түркістан қалалық № 1 балалар мен жасөспiрiмдер спорт мектебi" коммуналдық мемлекеттiк мекемесi;
22) Түркістан облысы дене шынықтыру және спорт басқармасының "Түркістан қалалық № 2 балалар мен жасөспiрiмдер спорт мектебi" коммуналдық мемлекеттiк мекемесi;
23) Түркістан облысы дене шынықтыру және спорт басқармасының "Түркістан қалалық № 3 балалар мен жасөспiрiмдер спорт мектебi" коммуналдық мемлекеттiк мекемесi;
24) Түркістан облысы дене шынықтыру және спорт басқармасының "Түркістан қалалық № 4 балалар мен жасөспiрiмдер спорт мектебi" коммуналдық мемлекеттiк мекемесi;
25) Түркістан облысы дене шынықтыру және спорт басқармасының "Түркістан қалалық № 5 балалар мен жасөспiрiмдер спорт мектебi" коммуналдық мемлекеттiк мекемесi;
26) Түркістан облысы дене шынықтыру және спорт басқармасының "Бәйдібек аудандық № 1 балалар мен жасөспiрiмдер спорт мектебi" коммуналдық мемлекеттiк мекемесi;
27) Түркістан облысы дене шынықтыру және спорт басқармасының "Бәйдібек аудандық № 2 балалар мен жасөспiрiмдер спорт мектебi" коммуналдық мемлекеттiк мекемесi;
28) Түркістан облысы дене шынықтыру және спорт басқармасының "Бәйдібек аудандық № 3 балалар мен жасөспiрiмдер спорт мектебi" коммуналдық мемлекеттiк мекемесi;
29) Түркістан облысы дене шынықтыру және спорт басқармасының "Жетісай аудандық № 1 балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
30) Түркістан облысы дене шынықтыру және спорт басқармасының "Жетісай аудандық № 2 балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
31) Түркістан облысы дене шынықтыру және спорт басқармасының "Жетісай аудандық № 3 балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
32) Түркістан облысы дене шынықтыру және спорт басқармасының "Келес аудандық № 1 балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттiк мекемесi;
33) Түркістан облысы дене шынықтыру және спорт басқармасының "Келес аудандық № 2 балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттiк мекемесi;
34) Түркістан облысы дене шынықтыру және спорт басқармасының "Қазығұрт аудандық № 1 балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттiк мекемесi;
35) Түркістан облысы дене шынықтыру және спорт басқармасының "Қазығұрт аудандық № 2 балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттiк мекемесi;
36) Түркістан облысы дене шынықтыру және спорт басқармасының "Қазығұрт аудандық № 3 балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттiк мекемесi;

37)коммунальное государственное учреждение "Казыгуртская районная детско-юношеская спортивная школа № 4" управления физической культуры и спорта Туркестанской области;
38)коммунальное государственное учреждение "Мактааральская районная детско-юношеская спортивная школа № 1" управления физической культуры и спорта Туркестанской области;
39)коммунальное государственное учреждение "Мактааральская районная детско-юношеская спортивная школа № 2" управления физической культуры и спорта Туркестанской области;
40)коммунальное государственное учреждение "Ордабасинская районная детско-юношеская спортивная школа имени Кажымукана № 1" управления физической культуры и спорта Туркестанской области;
41)коммунальное государственное учреждение "Ордабасинская районная детско-юношеская спортивная школа № 2" управления физической культуры и спорта Туркестанской области;
42)коммунальное государственное учреждение "Ордабасинская районная детско-юношеская спортивная школа № 3" управления физической культуры и спорта Туркестанской области;
43)коммунальное государственное учреждение "Отырарская районная детско-юношеская спортивная школа № 1" управления физической культуры и спорта Туркестанской области;
44)коммунальное государственное учреждение "Отырарская районная детско-юношеская спортивная школа № 2" управления физической культуры и спорта Туркестанской области;
45)коммунальное государственное учреждение "Сайрамская районная детско-юношеская спортивная школа № 1" управления физической культуры и спорта Туркестанской области;
46)коммунальное государственное учреждение "Сайрамская районная детско-юношеская спортивная школа № 2" управления физической культуры и спорта Туркестанской области;
47)коммунальное государственное учреждение "Сайрамская районная детско-юношеская спортивная школа № 3" управления физической культуры и спорта Туркестанской области;
48)коммунальное государственное учреждение "Сарыагашская районная детско-юношеская спортивная школа имени Кажымукана № 1" управления физической культуры и спорта Туркестанской области;
49)коммунальное государственное учреждение "Сарыагашская районная детско-юношеская спортивная школа № 2" управления физической культуры и спорта Туркестанской области;
50)коммунальное государственное учреждение "Сарыагашская районная детско-юношеская спортивная школа № 3" управления физической культуры и спорта Туркестанской области;
51)коммунальное государственное учреждение "Сарыагашская районная детско-юношеская спортивная школа № 4" управления физической культуры и спорта Туркестанской области;

37) Түркістан облысы дене шынықтыру және спорт басқармасының "Қазығұрт аудандық № 4 балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттiк мекемесi;
38) Түркістан облысы дене шынықтыру және спорт басқармасының "Мақтаарал аудандық № 1 балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттiк мекемесi;
39) Түркістан облысы дене шынықтыру және спорт басқармасының "Мақтаарал аудандық № 2 балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттiк мекемесi;
40) Түркістан облысы дене шынықтыру және спорт басқармасының "Ордабасы аудандық № 1 Қажымұқан атындағы балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттiк мекемесi;
41) Түркістан облысы дене шынықтыру және спорт басқармасының "Ордабасы аудандық № 2 балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттiк мекемесi;
42) Түркістан облысы дене шынықтыру және спорт басқармасының "Ордабасы аудандық № 3 балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттiк мекемесi;
43) Түркістан облысы дене шынықтыру және спорт басқармасының "Отырар аудандық № 1 балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттiк мекемесi;
44) Түркістан облысы дене шынықтыру және спорт басқармасының "Отырар аудандық № 2 балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттiк мекемесi;
45) Түркістан облысы дене шынықтыру және спорт басқармасының "Сайрам аудандық № 1 балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттiк мекемесi;
46) Түркістан облысы дене шынықтыру және спорт басқармасының "Сайрам аудандық № 2 балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттiк мекемесi;
47) Түркістан облысы дене шынықтыру және спорт басқармасының "Сайрам аудандық № 3 балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттiк мекемесi;
48) Түркістан облысы дене шынықтыру және спорт басқармасының "Сарыағаш аудандық Қажымұқан атындағы № 1 балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттiк мекемесi;
49) Түркістан облысы дене шынықтыру және спорт басқармасының "Сарыағаш аудандық № 2 балалар-жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттiк мекемесi;
50) Түркістан облысы дене шынықтыру және спорт басқармасының "Сарыағаш аудандық № 3 балалар-жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттiк мекемесi;
51) Түркістан облысы дене шынықтыру және спорт басқармасының "Сарыағаш аудандық № 4 балалар-жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттiк мекемесi;

52)коммунальное государственное учреждение "Созакская районная детско-юношеская спортивная школа № 1" управления физической культуры и спорта Туркестанской области;
53)коммунальное государственное учреждение "Созакская районная детско-юношеская спортивная школа № 2" управления физической культуры и спорта Туркестанской области;
54)коммунальное государственное учреждение "Толебийская районная детско-юношеская спортивная школа № 1" управления физической культуры и спорта Туркестанской области;
55)коммунальное государственное учреждение "Толебийская районная детско-юношеская спортивная школа № 2" управления физической культуры и спорта Туркестанской области;
56)коммунальное государственное учреждение "Толебийская районная детско-юношеская спортивная школа № 3" управления физической культуры и спорта Туркестанской области;
57)коммунальное государственное учреждение "Тюлькубасская районная детско-юношеская спортивная школа № 1" управления физической культуры и спорта Туркестанской области;
58)коммунальное государственное учреждение "Тюлькубасская районная детско-юношеская спортивная школа № 2" управления физической культуры и спорта Туркестанской области;
59)коммунальное государственное учреждение "Тюлькубасская районная детско-юношеская спортивная школа № 3" управления физической культуры и спорта Туркестанской области;
60)коммунальное государственное учреждение "Тюлькубасская районная детско-юношеская спортивная школа № 4" управления физической культуры и спорта Туркестанской области;
61)коммунальное государственное учреждение "Шардаринская районная детско-юношеская спортивная школа № 1" управления физической культуры и спорта Туркестанской области;
62)коммунальное государственное учреждение "Шардаринская районная детско-юношеская спортивная школа № 2" управления физической культуры и спорта Туркестанской области;
63)коммунальное государственное учреждение "Шардаринская районная детско-юношеская спортивная школа № 3" управления физической культуры и спорта Туркестанской области.".
государственные коммунальные казенные предприятия:
64)государственное коммунальное казенное предприятие "Туркестанская областная специализированная детско-юношеская спортивная школа олимпийского резерва имени Абдисалана Нурмаханова" управления физической культуры и спорта Туркестанской области;
65)государственное коммунальное казенное предприятие "Туркестанская областная специализированная детско-юношеская спортивная школа по национальным видам спорта" управления физической культуры и спорта Туркестанской области;

52) Түркістан облысы дене шынықтыру және спорт басқармасының "Созақ аудандық № 1 балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттiк мекемесi;
53) Түркістан облысы дене шынықтыру және спорт басқармасының "Созақ аудандық № 2 балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттiк мекемесi;
54) Түркістан облысы дене шынықтыру және спорт басқармасының "Төлеби аудандық № 1 балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттiк мекемесi;
55) Түркістан облысы дене шынықтыру және спорт басқармасының "Төлеби аудандық № 2 балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттiк мекемесi;
56) Түркістан облысы дене шынықтыру және спорт басқармасының "Төлеби аудандық № 3 балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттiк мекемесi;
57) Түркістан облысы дене шынықтыру және спорт басқармасының "Түлкібас аудандық № 1 балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттiк мекемесi;
58) Түркістан облысы дене шынықтыру және спорт басқармасының "Түлкібас аудандық № 2 балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттiк мекемесi;
59) Түркістан облысы дене шынықтыру және спорт басқармасының "Түлкібас аудандық № 3 балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттiк мекемесi;
60) Түркістан облысы дене шынықтыру және спорт басқармасының "Түлкібас аудандық № 4 балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттiк мекемесi;
61) Түркістан облысы дене шынықтыру және спорт басқармасының "Шардара аудандық № 1 балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттiк мекемесi;
62) Түркістан облысы дене шынықтыру және спорт басқармасының "Шардара аудандық № 2 балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттiк мекемесi;
63) Түркістан облысы дене шынықтыру және спорт басқармасының "Шардара аудандық № 3 балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі" коммуналдық мемлекеттiк мекемесi;
мемлекеттiк коммуналдық қазыналық кәсiпорындар:
64) Түркістан облысы дене шынықтыру және спорт басқармасының "Түркістан облыстық Әбдiсалан Нұрмаханов атындағы олимпиада резервiнiң мамандандырылған балалар-жасөспiрiмдер спорт мектебi" мемлекеттiк коммуналдық қазыналық кәсiпорны;
65) Түркістан облысы дене шынықтыру және спорт басқармасының "Түркістан облыстық ұлттық спорт түрлерiнен мамандандырылған балалар-жасөспiрiмдер спорт мектебi" мемлекеттiк коммуналдық қазыналық кәсiпорны;

66)государственное коммунальное казенное предприятие "Футбольный клуб "Қыран" управления физической культуры и спорта Туркестанской области;
67)государственное коммунальное казенное предприятие "Спортивно-оздоровительный комплекс "Байшешек" управления физической культуры и спорта Туркестанской области;
68)государственное коммунальное казенное предприятие "Областной врачебно-физкультурный диспансер" управления физической культуры и спорта Туркестанской области;
69)государственное коммунальное казенное предприятие "Клуб спортивных игровых видов "Туран" управления физической культуры и спорта Туркестанской области;
70)государственное коммунальное казенное предприятие "Центральный водно-спортивный комплекс" управления физической культуры и спорта Туркестанской области;
71)государственное коммунальное казенное предприятие "Профессиональный футбольный клуб "Туран" управления физической культуры и спорта Туркестанской области;
72)государственное коммунальное казенное предприятие "Turkestan-Arena" управления физической культуры и спорта Туркестанской области;
73) государственное коммунальное казенное предприятие "Профессиональный боксерский клуб "Туркестан" управления физической культуры и спорта Туркестанской области.".

66) Түркістан облысы дене шынықтыру және спорт басқармасының "Қыран" футбол клубы" мемлекеттiк коммуналдық қазыналық кәсiпорны;
67) Түркістан облысы дене шынықтыру және спорт басқармасының "Бәйшешек" спорттық-сауықтыру кешенi" мемлекеттiк коммуналдық қазыналық кәсiпорны;
68) Түркістан облысы дене шынықтыру және спорт басқармасының "Облыстық дәрiгерлiк - дене тәрбиесi диспансерi" мемлекеттiк коммуналдық қазыналық кәсiпорны;
69) Түркістан облысы дене шынықтыру және спорт басқармасының "Тұран" ойын түрлері клубы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
70) Түркістан облысының дене шынықтыру және спорт басқармасының "Орталық су-спорт кешені" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
71) Түркістан облысы дене шынықтыру және спорт басқармасының "Тұран" кәсіби футбол клубы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
72) Түркістан облысы дене шынықтыру және спорт басқармасының "Turkestan-Arena" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны;
73) Түркістан облысы дене шынықтыру және спорт басқармасының "Түркістан" кәсіпқой бокс клубы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны.".