Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по городу Риддер на 2023-2024 годы
Решение Риддерского городского маслихата Восточно-Казахстанской области от 16 января 2023 года № 24/5-VII
В соответствии с подпунктом 2-1) пункта 1 статьи 15 Земельного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) статьей 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", Риддерский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию в городе Риддер на 2023-2024 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель городского маслихата Е. Нужных
Приложение
к решению Риддерского
городского маслихата
от 16 января 2023 года
№ 24/5-VII
План по управлению пастбищами и их использованию по городу Риддер на 2023-2024 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по городу Риддер на 2023-2024 годы (далее – План) разработан в соответствии с Земельным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан-Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года №173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под №15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под №11064).
План принят в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ, с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
План содержит:

2023-2024 жылдарға арналған Риддер қаласы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Риддер қалалық мәслихатының 2023 жылғы 16 қаңтардағы № 24/5-VII шешімі
Қазақстан Республикасы Жер кодексінің 15-бабы 1-тармағының 2-1) тармақшасына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабы 1) тармақшасына сәйкес, Риддер қалалық мәслихаты ШЕШТІ:
1. 2023-2024 жылдарға арналған Риддер қаласындағы жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қалалық мәслихат төрағасы Е. Нужных
2023 жылғы 16 қантардағы
№24/5-VII Риддер қалалық
мәслихатының шешіміне
қосымша
2023-2024 жылдарға арналған Риддер қаласы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
2023-2024 жылдарға арналған Риддер қаласы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі осы жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының Жер кодексіне, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің жол берілетін шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем-шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы деректерді, жайылымдар бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтарына, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, ауыл шаруашылығы жануарларын мәдени және аридтік жайылымдарда жаю ерекшеліктерін, мал айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректерді ескере отырып әзірленді.
Жоспар құрамында:

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложениям 1-11 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложениям 12-22 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложениям 23-33 к настоящему Плану;

1) осы жоспарға 1-11-осымшаларға сәйкес құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер телімдерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) осы жоспарға 12-22-қосымшаларға сәйкес, жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) осы жоспарға 23-33-қосымшаларға сәйкес жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта;

4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложениям 34-44 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложениям 45-55 к настоящему Плану;

4) осы жоспарға 34-44-қосымшаларға сәйкес суды тұтыну нормасына сәйкес жасалған жайылым пайдаланушылардың су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын;
5) осы жоспарға 45-55-қосымшаларға сәйкес жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы бекітілсін;

6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при городе районного значения, поселке, селе, сельском округе, согласно приложению 56-65 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 66 к настоящему Плану;
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев-пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Основное производственное направление хозяйств города Риддер овощемолочное, а дополнительная отрасль – производство картофеля. В городе развито молочное скотоводство, доля мясного скотоводства в общем поголовье незначительна. Составляющей устойчивого развития отрасли является рациональное использование земель сельскохозяйственного назначения.
Рациональное использование земель сельскохозяйственного назначения - это обеспечение собственниками земельных участков и землепользователями в процессе производства сельскохозяйственной продукции максимального эффекта в осуществлении целей землепользования с учетом охраны земель и оптимального взаимодействия с природными факторами способами, не приводящими к существенному снижению плодородия почв и мелиоративного состояния земель.

6) осы жоспарға 56-65- қосымшаларға сәйкес аудандық маңызы бар қаланың, кенттің, ауылдың, ауылдық округтің жанында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген, жеке және (немесе) заңды тұлғалардың шалғайдағы жайылымдарында ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру схемасы;
7) осы жоспарға 66-қосымшаға сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жүріп-тұрудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте;
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, ауыл шаруашылығы жануарларының иелері-жайылым пайдаланушылар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар көрсетіле отырып, олардың мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындар, отарлар, табындар саны туралы деректер, жайылымдарды қалыптастыру туралы мәліметтер, шалғайдағы жайылымдарда жаюға арналған ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы, мәдени және құрғақ жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған мал айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтер және өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Риддер қаласының шаруашылықтарының негізгі өндірістік бағыты көкөніс-сүт, ал қосымша саласы – картоп өндірісі. Қалада сүтті мал шаруашылығы дамыған, жалпы мал басындағы етті мал шаруашылығының үлесі мардымсыз. Саланы тұрақты дамытудың құрамдас бөлігі ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерді ұтымды пайдалану болып табылады.
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерді ұтымды пайдалану-бұл жер телімдерінің меншік иелері мен жер пайдаланушылардың ауыл шаруашылығы өнімін өндіру процесінде жерді қорғауды және топырақ құнарлылығының және жердің мелиорациялық жай-күйінің елеулі төмендеуіне алып келмейтін тәсілдермен табиғи факторлармен оңтайлы өзара іс-қимылды ескере отырып, жер пайдалану мақсаттарын жүзеге асыруда барынша әсерді қамтамасыз етуі.

Общая площадь земель города составляет 487473,0 га, в том числе пашни 2684,49 га, сенокосов 5558,79 га, пастбищ 5671,55 га, прочих 170,97 га.
Согласно административно-территориального деления территория населенного пункта состоит из территории города Риддера, 9 сельских населенных пунктов (Бутаково, Верхняя Хариузовка, Лесное, Коноваловка, Ульбастрой, Лениногорский Лесхоз, Ливино, Поперечное, Пригородное) и одного поселка Ульба.
Территория города Риддер относится к горной лесостепной зоне. Климат зоны очень влажный, умеренно холодный. Климат в целом и погодные условия не позволяют выращивать теплолюбивые культуры с продолжительным вегетационным периодом, поэтому растениеводство имеет подсобное значение в экономике хозяйств. Значительная часть территории используется в качестве продуктивных кормовых угодий и летних пастбищ.
В результате совокупного влияния вех факторов почвообразования, почва территории города Риддер формируется различными типами и устанавливаются особенности в их географическом распространении. Почвы гор, предгорных равнин и межгорных долин образовались в условиях вертикальной зональности. В горных условиях сформировались горные лесные, горные лесолугово-степные, горно-степные, горные черноземы оподзоленные. Почвы равнин и межгорных долин представлены лесными почвами, черноземами оподзоленными, полугидроморфными и гидроморфными почвами.
Все реки и ручьи на обследованной территории относятся к горну правобережью Иртыша. Наиболее крупными реками являются Ульба, Тихая, Быструха, Белая Уба и другие. Питание рек происходит за счет талых и дождевых вод. Поверхностные воды чистые, пресные. Все поверхностные и грунтовые воды пригодны для бытовых и сельскохозяйственных нужд.
Основное сельскохозяйственное водоснабжение базируется на поверхностных водах, наличие достаточного количества водных источников обеспечивают полную обводненность пастбищных угодий.

Қаланың жалпы жер көлемі 487473,0 га құрайды, оның ішінде егістік 2684,49 га, шабындық 5558,79 га, жайылым 5671,55 га, өзге де 170,97 га.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісіне сәйкес елді мекеннің аумағы Риддер қаласының аумағынан, 9 ауылдық елді мекеннен (Бутаково, Верхняя Хариузовка, Лесное, Коноваловка, Ульбастрой, Лениногорский лесхоз, Ливино, Поперечное, Пригородное) және бір Үлбі кентінен тұрады.
Риддер қаласының аумағы таулы орманды дала аймағына жатады. Аймақтың климаты өте ылғалды, орташа суық. Жалпы климат және ауа-райы жағдайлары ұзақ өсіп келе жатқан маусымы бар термофильді дақылдарды өсіруге мүмкіндік бермейді, сондықтан өсімдік шаруашылығы шаруашылық экономикасында қосалқы мәнге ие. Аумақтың едәуір бөлігі өнімді жемшөп алқаптары мен жазғы жайылымдар ретінде пайдаланылады.
Топырақ түзудің барлық факторларының жиынтық әсерінің нәтижесінде Риддер қаласы аумағының топырағы әртүрлі типтермен қалыптасады және олардың географиялық таралуының ерекшеліктері белгіленеді. Таулардың, тау бөктері мен тауаралық аңғарлардың топырақтары тік зоналылық жағдайында пайда болды. Таулы жағдайда таулы орман, таулы орманды-дала, таулы-дала, таулы қара топырақ қалыптасқан. Жазықтар мен тауаралық аңғарлардың топырақтары орман топырақтарымен, подзолиттік қара топырақтармен, жартылай гидроморфты және гидроморфты топырақтармен ұсынылған.
Зерттелген аумақтағы барлық өзендер мен бұлақтар Ертістің оң жағалауындағы таулы аймаққа жатады. Ең үлкен өзендер-Үлбі, Тихая, Быструха, Белая Уба және басқалары. Өзендердің қоректенуі еріген және жаңбыр суларына байланысты. Жер үсті сулары таза, тұщы. Барлық жер үсті және жер асты сулары тұрмыстық және ауылшаруашылық қажеттіліктеріне жарамды.
Негізгі ауылшаруашылық сумен жабдықтау жер үсті суларына негізделген, су көздерінің жеткілікті болуы жайылымдық жерлердің толық сулануын қамтамасыз етеді.

По данным земельного учета площадь, закрепленная за городом, составляет 12613,0 га. В зависимости от целевого назначения весь земельный фонд территории населенного пункта распределяется по категориям:
№ п/п
Наименование категории земель
Площадь (га)
1
земли сельскохозяйственного назначения
14085,8
2
земли населенных пунктов (городов, поселков и сельских населенных пунктов)
12613,0
3
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической  деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения
1919,65
4
земли лесного фонда

Жер есебінің деректері бойынша қалаға бекітілген алаң 12613,0 га құрайды. Нысаналы мақсатына қарай елді мекен аумағының бүкіл жер қоры санаттары бойынша бөлінеді:
Р/с №
Жер санатының атауы
Көлемі (га)
1
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер
14085,8
2
елді мекендердің (қалалардың, кенттердің және ауылдық елді мекендердің) жерлері
12613,0
3
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жер
1919,65
4
орман қорының жері

385523,0
5
земли водного фонда
0
6
земли запаса
18637,5
7
земли особоохраняемых природных территорий
54 687
Всего
487465,95
Для выпаса животных предоставляются пастбища, входящие в земли сельскохозяйственного назначения, земли населенных пунктов и земли запаса.
Земли сельскохозяйственного назначения составляют 14085,8 га. На их долю приходится 2,9 % от всей площади территории. Практически все земли сельскохозяйственного назначения находятся в пользовании и собственности физических лиц, негосударственных и государственных предприятий.

385523,0
5
су қорының жерлері
0
6
босалқы жер
18637,5
7
ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жерлері
54 687
Барлығы
487465,95
Мал жаю үшін ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерге кіретін жайылымдар, елді мекендердің жерлері және босалқы жерлер беріледі.
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер 14085,8 га құрайды, олардың үлесіне аумақтың барлық ауданының 2,9% - ы тиесілі. Іс жүзінде барлық ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер жеке тұлғалардың, мемлекеттік емес және мемлекеттік кәсіпорындардың пайдалануында және меншігінде болады.

В категории земель запаса числится 18637,5 га сельскохозяйственных угодий, из них: 478,5 га залежи; 6602,2 га сенокосов; 9402,4 га пастбищ. Это невостребованные и не представленные в собственность или пользование земли, являются резервом для целей сельскохозяйственного использования. В землях запаса находятся большое количество мелкоконтурных пастбищ, это удаленные, труднодоступные и низкопродуктивные участки, практически никогда не использовавшиеся для выпаса скота.
Почти все земли, пригодные для сельскохозяйственного использования, закреплены за землепользователями. Очень интенсивно используются земли населенных пунктов, особенно пастбищные угодья.

Босалқы жер санатында 18637,5 га ауыл шаруашылығы алқаптары бар, оның ішінде: 478,5 га кен орны; 6602,2 га шабындық; 9402,4 га жайылым. Бұл талап етілмеген және меншікке немесе пайдалануға берілмеген жерлер ауылшаруашылық мақсаттары үшін резерв болып табылады. Қорық жерлерінде көптеген ұсақ құрылымды жайылымдар бар, олар шалғайдағы, жету қиын және өнімділігі төмен учаскелер, олар ешқашан мал жаю үшін пайдаланылмаған.
Ауыл шаруашылығына жарамды жерлердің барлығы дерлік жер пайдаланушыларға бекітілген. Елді мекендердің жерлері, әсіресе жайылымдық жерлер өте қарқынды пайдаланылуда.

В настоящее время по городу числится 6152 голов крупного рогатого скота, 1791 голов мелкого рогатого скота, 1949 голов лошадей.
В городе действуют 1 ветеринарный пункт, 1 убойная площадка, 1 скотомогильник (биотермическая яма).
Площади земель, необходимых для жизнедеятельности сел, при установлении черты населенных пунктов, рассчитывались на имеющееся в тот период поголовье скота у населения. В настоящее время отмечается тенденция роста поголовья крупного и мелкого рогатого скота (далее КРС и МРС), и лошадей, что создает недостаток выделенных округам пастбищных угодий.

Қазіргі уақытта қала бойынша 6152 бас ірі қара, 1791 бас ұсақ мал, 1949 бас жылқы бар.
Қалада 1 ветеринарлық пункт, 1 сою алаңы, 1 мал қорымы (биотермиялық шұңқыр) жұмыс істейді.
Елді мекендердің шегін белгілеу кезінде ауылдардың тіршілік әрекеті үшін қажетті жер аудандары сол кездегі халықтың мал басына есептелді. Қазіргі уақытта ірі қара және ұсақ мал (бұдан әрі-ІҚМ және ҰМ) мен жылқы малының өсу үрдісі байқалады, бұл округтерге бөлінген жайылымдық жерлердің жетіспеушілігін туындатады.

Расчет потребности в пастбищах по округам проведен согласно норм нагрузки согласно приказа Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ", на основании материалов геоботанических обследований.
Потребность населения в пастбищах по городу Риддеру на 01.01.2023 г.
Наименование населенного пункта с указанием видов животных
Закрепленные земли за населенными пунктами (га)
в т. ч. пастбищные угодья для нужд населения (га)
Пастбищные угодья на границе черты населенного пункта для нужд населения при дополнительной потребности
Количество поголовья с/х животных у населения по видам (ед.):
из них
Средняя нагрузка на голову, (га)
Потребность в пастбищах согласно нормативам на выпасаемых животных (га)
Дополнительная потребность в пастбищах на выпасаемых животных (га)
Восполнение потребности за счет свободных участков пастбищ
стойлового содержания
выпасаемые на отгоне
город Риддер

Жайылымдарға қажеттілік есебі Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес, жүктеме нормаларына сәйкес геоботаникалық зерттеулер материалдарының негізінде жүргізілді.
Риддер қаласы бойынша халықтың жайылымға қажеттілігі 01.01.2023 ж.
Жануарлардың түрлері көрсетілген елді мекеннің атауы
Елді мекендерге бекітілген жерлер (га)
оның ішінде халықтың мұқтажы үшін жайылымдық алқаптар (га)
Қосымша қажеттілік кезінде халықтың мұқтажы үшін елді мекен шегіндегі шекарадағы жайылымдық алқаптар
Халықта түрлері бойынша а/ш мал басының саны (бір)
олардың ішінде
Мал басына орташа жүктеме, (га)
Жайылатын жануарларға арналған нормативтерге сәйкес жайылымдарға қажеттілік (га)
Жайылатын жануарларға жайылымдарға қосымша қажеттілік (га)
Жайылымдардың бос учаскелері есебінен қажеттіліктің орнын толтыру
Қорада ұстау
Жайылатын жайылымдық
Риддер қаласы

12613
3765
1515,5
5569
2554
2987
18989
-523,5
При расчете потребности в пастбищах на выпасаемое поголовье скота у населения, по селам, поселку и городу Риддер пастбищ дополнительно не требуется, дефицит обеспеченности пастбищными угодьями в пределах границ населенных пунктов на выпасаемое поголовье в селах Пригородное, Лесное, Ульбастрой, Ливино, Лениногорский лесхоз, Поперечное и поселке Ульба устранен за счет пастбищных угодий расположенных на границе черты населенных пунктов.

12613
3765
1515,5
5569
2554
2987
18989
-523,5
Халықтың жайылатын мал басына жайылымға қажеттілікті есептеу кезінде ауылдар, кент және Риддер қаласы бойынша жайылымдар қосымша талап етілмейді, Пригородное, Лесное, Ульбастрой, Ливино, Лениногорский лесхоз, Поперечное ауылдарында және Үлбі кентінде жайылатын мал басына елді мекендер шекарасы шегінде жайылымдық алқаптармен қамтамасыз етудің тапшылығы елді мекендер шегінің шекарасында орналасқан, жайылымдық алқаптар есебінен жойылды.