О бюджете Шемонаихинского района на 2024-2026 годы
Решение Шемонаихинского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 28 декабря 2023 года № 12/2-VIII
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2024.
В соответствии со статьей 75 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Шемонаихинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2024-2026 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2024 год в следующих объемах:
1) доходы – 7 794 521,7 тысяча тенге, в том числе:
налоговые поступления – 4 810 297,0 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 31 063,0 тысячи тенге;
поступления от продажи основного капитала – 258 954,0 тысячи тенге;
поступления трансфертов – 2 694 207,7 тысяч тенге;
2) затраты – 7 828 738,5 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 27 390,0 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 56 346,0 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 28 956,0 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -61 606,8 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 61 606,8 тысяч тенге, в том числе:
поступление займов – 56 346,0 тысяч тенге;
погашение займов – 28 956,0 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 34 216,8 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения Шемонаихинского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 29.11.2024 № 24/2-VIII (вводится в действие с 01.01.2024).
2. Принять к исполнению на 2024 год нормативы распределения доходов в бюджет района по социальному налогу, индивидуальному подоходному налогу с доходов, облагаемых у источника выплаты, индивидуальному подоходному налогу с доходов иностранных граждан, не облагаемых у источника выплаты, корпоративному подоходному налогу с юридических лиц, за исключением поступлений от субъектов крупного предпринимательства и организаций нефтяного сектора в размере 100 процентов.
3. Предусмотреть в районном бюджете на 2024 год объемы субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты города районного значения, поселков, сельских округов в сумме 409 539,0 тысяч тенге, в том числе:
город Шемонаиха – 73 678,0 тысяч тенге;
поселок Первомайский – 44 641,0 тысяча тенге;
поселок Усть-Таловка – 48 289,0 тысяч тенге;

2024-2026 жылдарға арналған Шемонаиха ауданының бюджеті туралы
Шығыс Қазақстан облысы Шемонаиха аудандық мәслихатының 2023 жылғы 28 желтоқсандағы № 12/2-VIII шешімі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01 2024 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 75-бабына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабының 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес Шемонаиха аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. 2024-2026 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2024 жылға мынадай көлемдерде бекiтiлсiн:
1) кірістер – 7 794 521,7 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 4 810 297,0 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 31 063,0 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 258 954,0 мың теңге;
трансферттер түсімі – 2 694 207,7 мың теңге;
2) шығындар – 7 828 738,5 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 27 390,0 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 56 346,0 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 28 956,0 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -61 606,8 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 61 606,8 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі – 56 346,0 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 28 956,0 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 34 216,8 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облысы Шемонаиха аудандық мәслихатының 29.11.2024 № 24/2-VIII шешімімен (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. Әлеуметтік салық, төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы, төлем көзінен салық салынбайтын шетелдік азаматтар табыстарынан ұсталатын жеке табыс салығы, ірі кәсіпкерлік субъектілерінен және мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығы бойынша кірістерді бөлу нормативтері 100 пайыз мөлшерінде аудан бюджетіне 2024 жылға орындауға қабылдансын.
3. 2024 жылға арналған аудандық бюджетте 409 539,0 мың теңге сомасында аудандық маңызы бар қала, кенттер, ауылдық округтер бюджеттеріне аудандық бюджеттен берілетін субвенциялар көлемі қарастырылсын, оның ішінде:
Шемонаиха қаласы – 73 678,0 мың теңге;
Первомайский кенті – 44 641,0 мың теңге;
Усть-Таловка кенті – 48 289,0 мың теңге;

Вавилонский сельский округ – 10 664,0 тысячи тенге;
Верх-Убинский сельский округ – 31 475,0 тысяч тенге;
Выдрихинский сельский округ – 34 229,0 тысяч тенге;
Волчанский сельский округ – 37 959,0 тысячи тенге;
Зевакинский сельский округ – 35 529,0 тысяч тенге;
Каменевский сельский округ – 33 886,0 тысяч тенге;
Октябрьский сельский округ –31 317,0 тысяч тенге;
Разинский сельский округ –27 872,0 тысячи тенге.
4. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2024 год в сумме 101 482,6 тысячи тенге.
Сноска. Пункт 4 в редакции решения Шемонаихинского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 15.07.2024 № 19/2-VIII (вводится в действие с 01.01.2024).

Вавилон ауылдық округі – 10 664,0 мың теңге;
Верх-Уба ауылдық округі - 31 475,0 мың теңге;
Выдриха ауылдық округі – 34 229,0 мың теңге;
Волчанка ауылдық округі – 37 959,0 мың теңге;
Зевакино ауылдық округі – 35 529,0 мың теңге;
Каменевский ауылдық округі – 33 886,0 мың теңге;
Октябрьское ауылдық округі – 31 317,0 мың теңге;
Разин ауылдық округі – 27 872,0 мың теңге.
4. Ауданның жергілікті атқарушы органының 2024 жылға арналған резерві 101 482,6 мың теңге сомасында бекітілсін.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облысы Шемонаиха аудандық мәслихатының 15.07.2024 № 19/2-VIII шешімімен (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі).

5. Предусмотреть в районном бюджете на 2024 год целевые текущие трансферты на компенсацию потерь вышестоящего бюджета в связи с изменением функций и лимитов штатной численности исполнительных органов в области образования и подведомственных им государственных учреждений 1 309 696,0 тысяч тенге, ликвидацией Центров занятости населения и созданием областного Центра трудовых ресурсов 80 789,0 тысяч тенге, передачей функций по регистрации актов гражданского состояния 4 774,0 тысячи тенге.

5. 2024 жылға арналған аудандық бюджетте 1 309 696,0 мың теңге білім беру саласындағы және оларға ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелердегі атқарушы органдардың функциялары мен штат саны лимиттерінің өзгеруіне, 80 789,0 мың теңге Халықты жұмыспен қамту орталығының жабылуы және облыстық Еңбек ресурстары орталығының құрылуына 4 774,0 мың теңге, азаматтық хал актілерін тіркеу бойынша қызметтердің берілуіне байланысты нысаналы ағымдағы трансферттер көзделсін.

Сноска. Пункт 5 в редакции решения Шемонаихинского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 25.04.2024 № 17/2-VIII (вводится в действие с 01.01.2024).
6. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2024 года.
Председатель Шемонаихинского районного маслихата М. Желдыбаев
Приложение 1 к решению
Шемонаихинского
районного маслихата
от 28 декабря 2023 года
№ 12/2-VIII
Районный бюджет на 2024 год

Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облысы Шемонаиха аудандық мәслихатының 25.04.2024 № 17/2-VIII шешімімен (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі).
6. Осы шешiм 2024 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгiзiледi.
Шемонаиха аудандық мәслихатының төрағасы М. Желдыбаев
Шемонаиха аудандық мәслихатының
2023 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 12/2-VIII шешіміне
1 қосымша
2024 жылға арналған аудандық бюджет

458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
11 422,0
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
11 422,0
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
649 245,0
1
Социальное обеспечение
47 810,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
47 810,0
005
Государственная адресная социальная помощь
47 261,0
057
Обеспечение физических лиц, являющихся получателями государственной адресной социальной помощи, телевизионными абонентскими приставками
549,0
2
Социальная помощь
452 826,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
452 826,0
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
31 920,0
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
75 257,0
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
9 193,0
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
226 993,0
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
109 463,0
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
148 609,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
148 609,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
59 258,0
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
713,0
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
51 223,0
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
36 882,0
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
533,0
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
1 942 332,3
1
Жилищное хозяйство
451 656,1
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)

458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй- коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлiгi және автомобиль жолдары бөлiмi
11 422,0
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
11 422,0
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
649 245,0
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
47 810,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтiк бағдарламалар бөлiмi
47 810,0
005
Мемлекеттiк атаулы әлеуметтiк көмек
47 261,0
057
Атаулы мемлекеттік әлеуметтік көмек алушылар болып табылатын жеке тұлғаларды телевизиялық абоненттiк жалғамалармен қамтамасыз ету
549,0
2
Әлеуметтiк көмек
452 826,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтiк бағдарламалар бөлiмi
452 826,0
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
31 920,0
007
Жергiлiктi өкiлеттi органдардың шешiмi бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтiк көмек
75 257,0
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
9 193,0
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
226 993,0
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу, жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
109 463,0
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
148 609,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
148 609,0
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
59 258,0
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
713,0
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
51 223,0
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
36 882,0
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
533,0
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
1 942 332,3
1
Тұрғын үй шаруашылығы
451 656,1
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі

93 585,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития языков и культуры
28 783,0
032
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
16 999,0
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
47 803,0
456
Отдел внутренней политики района (города областного значения)
77 804,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области информации, укрепления государственности и формирования социального оптимизма граждан
38 991,0
003
Реализация мероприятий в сфере молодежной политики
38 143,0
006
Капитальные расходы государственного органа
129,0
032
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
541,0
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
77 469,0
1
Сельское хозяйство
31 288,0
462
Отдел сельского хозяйства района (города областного значения)
31 288,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере сельского хозяйства
30 159,0
006
Капитальные расходы государственного органа
1 129,0
6
Земельные отношения
32 706,0
463
Отдел земельных отношений района (города областного значения)
32 706,0
001
Услуги по реализации государственной политики в области регулирования земельных отношений на территории района (города областного значения)
29 651,0
006
Землеустройство, проводимое при установлении границ районов, городов областного значения, районного значения, сельских округов, поселков, сел
3 055,0
9
Прочие услуги в области сельского, водного, лесного, рыбного хозяйства, охраны окружающей среды и земельных отношений
13 475,0
453
Отдел экономики и бюджетного планирования района (города областного значения)
13 475,0
099
Реализация мер по оказанию социальной поддержки специалистов
13 475,0
11
Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
97 290,0
2
Архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
97 290,0
472
Отдел строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
97 290,0
001
Услуги по реализации государственной политики в области строительства, архитектуры и градостроительства на местном уровне
32 968,0
013
Разработка схем градостроительного развития территории района, генеральных планов городов районного (областного) значения, поселков и иных сельских населенных пунктов
64 322,0
12
Транспорт и коммуникации
659 150,3
1
Автомобильный транспорт
584 098,3
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)

93 585,0
001
Жергілікті деңгейде тілдерді және мәдениетті дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
28 783,0
032
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
16 999,0
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
47 803,0
456
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) iшкi саясат бөлiмi
77 804,0
001
Жергілікті деңгейде ақпарат, мемлекеттілікті нығайту және азаматтардың әлеуметтік сенімділігін қалыптастыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
38 991,0
003
Жастар саясаты саласында іс-шараларды іске асыру
38 143,0
006
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
129,0
032
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
541,0
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесiн қорғау, жер қатынастары
77 469,0
1
Ауыл шаруашылығы
31 288,0
462
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ауыл шаруашылығы бөлімі
31 288,0
001
Жергілікті деңгейде ауыл шаруашылығы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
30 159,0
006
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
1 129,0
6
Жер қатынастары
32 706,0
463
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары бөлiмi
32 706,0
001
Аудан (облыстық маңызы бар қала) аумағында жер қатынастарын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
29 651,0
006
Аудандардың, облыстық маңызы бар, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердiң, ауылдардың, ауылдық округтердiң шекарасын белгiлеу кезiнде жүргiзiлетiн жерге орналастыру
3 055,0
9
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, қоршаған ортаны қорғау және жер қатынастары саласындағы басқа да қызметтер
13 475,0
453
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және бюджеттік жоспарлау бөлімі
13 475,0
099
Мамандарға әлеуметтік қолдау көрсету жөніндегі шараларды іске асыру
13 475,0
11
Өнеркәсiп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметi
97 290,0
2
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметi
97 290,0
472
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі
97 290,0
001
Жергілікті деңгейде құрылыс, сәулет және қала құрылысы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
32 968,0
013
Аудан аумағында қала құрылысын дамытудың кешенді схемаларын, аудандық (облыстық) маңызы бар қалалардың, кенттердің және өзге де ауылдық елді мекендердің бас жоспарларын әзірлеу
64 322,0
12
Көлiк және коммуникация
659 150,3
1
Автомобиль көлiгi
584 098,3
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі