О некоторых вопросах согласительной комиссии
Приказ Председателя Агентства по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан от 1 июня 2023 года № 137/НҚ
В соответствии с подпунктом 22) пункта 15 Положения об Агентстве по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 5 октября 2020 года № 428, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Положение о согласительной комиссии согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Регламент согласительной комиссии согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Отменить приказ Председателя Агентства по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан от 4 мая 2022 года № 125/НҚ "Об утверждении Положения и регламента согласительной комиссии".
3. Департаменту расследований Агентства по защите и развитию конкуренции (далее – Агентство) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего приказа направление его в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Агентства.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства.
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня его подписания.
Председатель М. Омаров
Приложение 1
к приказу Председателя
Агентства по защите и
развитию конкуренции
Республики Казахстан
от 1 июня 2023 года № 137/НҚ
Положение о согласительной комиссии
Глава 1. Общие положения
1. Согласительная комиссия (далее – Комиссия) в своей деятельности руководствуется Конституцией, законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, настоящим Положением, а также иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
2. Комиссия является консультативно-совещательным органом при антимонопольном органе.
Глава 2. Функции Комиссии
3. Функции Комиссии:
1) рассмотрение:
проекта заключения по итогам расследования нарушений законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции на предмет их полноты и качества приведенных в них доказательств фактов нарушений;
мотивированного заключения должностного лица (должностных лиц), проводящего (проводящих) расследование;
2) внесение замечаний и рекомендаций должностному лицу (должностным лицам), проводящему (проводящим) расследование:
по проекту заключения по итогам расследования нарушений законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции;
по результатам рассмотрения мотивированного заключения.

Келісу комиссиясының кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасының Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі Төрағасының 2023 жылғы 1 маусымдағы № 137/НҚ бұйрығы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2020 жылғы 5 қазандағы № 428 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі туралы ереженің 15-тармағының 22) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Келісу комиссиясы туралы ереже;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Келісу комиссиясының регламенті бекітілсін.
2. "Келісу комиссиясының ережесі мен регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі төрағасының 2022 жылғы 4 мамырдағы № 125/НҚ бұйрығының күші жойылсын.
3. Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігінің (бұдан әрі – Агенттік) Тергеп-тексерулер департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оны ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты Агенттіктің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Агенттік төрағасының орынбасарына жүктелсін.
5. Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Төраға М. Омаров
Қазақстан Республикасының
Бәсекелестікті қорғау және
дамыту агенттігі төрағасының
2023 жылғы " " № бұйрығына
1-қосымша
Келісу комиссиясы туралы ереже
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Комиссия өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, заңдарын, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілерін, осы Ережені, сондай-ақ Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін басшылыққа алады.
2. Комиссия монополияға қарсы орган жанындағы консультативтік-кеңесші орган болып табылады.
2-тарау. Комиссияның функциялары
3. Комиссияның функциялары:
1) қарау:
Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасын бұзу фактілерінің толықтығы мен оларда келтірілген дәлелдемелерінің сапасы тұрғысынан тергеп-тексеру нәтижесі бойынша қорытынды жобасын;
тергеп-тексеруді жүргізетін (жүргізетін) лауазымды адамның (лауазымды адамдардың) дәлелді қорытындысын;
2) тергеп-тексеруді жүргізетін (жүргізетін) лауазымды адамға (лауазымды адамдарға) ескертулер мен ұсынымдар енгізу:
Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасын бұзушылықтарды тергеп-тексеру нәтижесі бойынша қорытынды жобасы бойынша;
дәлелді қорытындыны қарау нәтижелері бойынша.

Глава 3. Права Комиссии
4. Комиссия в пределах своей компетенции вправе:
1) привлекать на безвозмездной основе экспертов, специалистов соответствующего профиля из государственных органов, общественных объединений, ассоциаций (союзов) по вопросам компетенции Комиссии;
2) осуществлять иные права, необходимые для осуществления возложенных на Комиссию функций.
Глава 4. Деятельность Комиссии
5. По решению руководителя антимонопольного органа Председателем Комиссии может являться руководитель, заместитель руководителя антимонопольного органа либо руководитель структурного подразделения антимонопольного органа.
6. Состав Комиссии формируется структурным подразделением (далее - рабочий орган) и утверждается решением руководителя антимонопольного органа.
7. Состав комиссии состоит из Председателя, заместителя руководителя, руководителя рабочего органа, руководителя структурного подразделения антимонопольного органа в зависимости от товарного рынка, на котором проводится расследование нарушений законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции, независимого эксперта от объекта расследования (при наличии).
8. Секретарь Комиссии не является членом Комиссии.
9. Число членов Комиссии не должно превышать девяти человек.
10. Член Комиссии имеет только один голос.
11. При равенстве голосов членов комиссии голос Председателя является решающим.
12. Решение Комиссии принимается простым большинством голосов членов Комиссии.
13. Заседания Комиссии считаются правомочными, если на них присутствует не менее двух третей от общего числа членов Комиссии.
14. Секретарь Комиссии осуществляет подсчет голосов и заносит результат голосования в протокол заседания Комиссии.
15. Председатель Комиссии назначает время и дату заседания Комиссии.
16. Решение Комиссии оформляется протоколом заседания Комиссии.
17. В протоколе заседания Комиссии указываются состав Комиссии, объект (ы) расследования, приглашенные лица, место, время и дата ее заседания, высказанные позиции членов Комиссии, а также, при наличии приглашенных экспертов, их мнения.
18. В протоколе заседания Комиссии замечания и рекомендации членов Комиссии должны содержать четкий и не подлежащий различному толкованию смысл.
19. Протокол заседания подписывается Председателем и секретарем Комиссии.
20. На выступление каждого члена Комиссии, должностного лица и объекта расследования (а также их представителей) отводится не более пяти минут. Председатель вправе продлить время выступления по просьбе выступающего, но не более, чем на две минуты.

3-тарау. Комиссияның құқықтары
4. Комиссия өз құзыреті шегінде:
1) Комиссия құзыретінің мәселелері бойынша мемлекеттік органдардан, қоғамдық бірлестіктерден, қауымдастықтардан (одақтардан) сарапшыларды, тиісті бейіндегі мамандарды өтеусіз негізде тартуға;
2) Комиссияға жүктелген функцияларды жүзеге асыру үшін қажетті өзге де құқықтарды жүзеге асыруға құқылы.
4-тарау. Комиссияның қызметі
5. Монополияға қарсы орган басшысының шешімі бойынша монополияға қарсы орган басшысының басшысы, орынбасары не монополияға қарсы органның құрылымдық бөлімшесінің басшысы Комиссия Төрағасы бола алады.
6. Комиссияның құрамын құрылымдық бөлімше (бұдан әрі - жұмыс органы) қалыптастырады және монополияға қарсы орган басшысының шешімімен бекітіледі.
7. Комиссия құрамы Төрағасынан, басшысының орынбасарынан, жұмыс органының басшысынан, Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасын бұзушылықтарды тергеп-тексеру жүргізілудегі тауар нарығына байланысты монополияға қарсы органның құрылымдық бөлімшесінің басшысынан, тергеп-тексеру объекттісінен тәуелсіз сарапшыдан (бар болған жағдайда) тұрады.
8. Комиссия хатшысы комиссия мүшесі болып табылмайды.
9. Комиссия мүшелерінің саны тоғыз адамнан аспауға тиіс.
10. Комиссия мүшесінің бір ғана дауысы болады.
11. Комиссия мүшелерінің дауыстары тең болған кезде Төрағаның дауысы шешуші болып табылады.
12. Комиссияның шешімі жай көпшілік дауыспен қабылданады.
13. Комиссия мүшелерінің жалпы санының кемінде үштен екісі болған кезде комиссия отырысы өтті деп есептеледі.
14. Комиссия хатшысы дауыстарды есептеуді жүзеге асырады және дауыс беру нәтижесін комиссия отырысының хаттамасына енгізеді.
15. Комиссиясының Төрағасы Комиссия отырысының уақыты мен күнін белгілейді.
16. Комиссияның шешімі комиссия отырысының хаттамасымен ресімделеді.
17. Комиссияның отырысының хаттамасында Комиссияның құрамы, тергеп-тексеру объектісі (лері), шақырылған адамдар, оның отырысының орны, уақыты мен күні, Комиссия мүшелерінің айтылған ұстанымдары, сондай-ақ шақырылған сарапшылар болған кезде олардың пікірлері көрсетіледі.
18. Комиссия отырысының хаттамасында Комиссия мүшелерінің ескертулері мен ұсынымдары нақты және әртүрлі түсіндіруге жатпайтын мағынаны қамтуы тиіс.
19. Комиссия отырысының хаттамасына Төраға мен комиссия хатшысы қол қояды.
20. Комиссияның әрбір мүшесінің, лауазымды адамның және тергеп-тексеру объектісінің (сондай-ақ олардың өкілдерінің) сөйлеуіне бес минуттан аспайтын уақыт беріледі. Төраға сөз сөйлеушінің өтініші бойынша сөз сөйлеу уақытын екі минуттан аспайтын мерзімге ұзартуға құқылы.

21. Секретарь Комиссии приглашает на заседание членов Комиссии, должностного лица (должностных лиц) проводящего (проводящих) расследование, представителя юридической службы антимонопольного органа, представителей объекта (-ов) расследований, экспертов.
22. Учет и хранение материалов и протокольных решений Комиссии осуществляет рабочий орган Комиссии.
Приложение 2
к приказу Председателя
Агентства по защите и
развитию конкуренции
Республики Казахстан
от 1 июня 2023 года № 137/НҚ
Регламент согласительной комиссии
1. Согласительная комиссия (далее – Комиссия) осуществляет свою деятельность в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан, Положением о согласительной комиссии и настоящим Регламентом.
2. В случае обращения объекта расследования в срок не менее чем за двадцать календарных дней до завершения расследования секретарь Комиссии, не позднее двадцати пяти календарных дней со дня получения такого обращения выносит на рассмотрение Комиссии проект заключения по результатам расследования нарушений законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции.
3. Справка должностного лица (должностных лиц), проводящего (проводящих) расследование, копия обращения объекта (-ов) расследования, проект заключения по итогам расследования нарушений законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции доводятся до членов Комиссии, представителя юридической службы антимонопольного органа не позднее, чем за два рабочих дня до даты заседания Комиссии.
4. Комиссия рассматривает проект внесенного заключения по результатам расследования нарушений законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции в срок не более пяти календарных дней со дня внесения на предмет его полноты и качества приведенных в нем доказательств фактов нарушения законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции с приглашением на заседание должностного лица (должностных лиц) проводящего (проводящих) расследование, представителя юридической службы антимонопольного органа, представителей объекта (-ов) расследований.
5. Председатель Комиссии по результатам рассмотрения проекта заключения по результатам расследования нарушений законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции объявляет голосование о вынесении замечаний и (или) рекомендаций либо согласии с проектом заключения.
6. Секретарь Комиссии в течение пяти рабочих дней со дня проведения заседания Комиссии оформляет и направляет копию подписанного Председателем и секретарем Комиссии протокола членам Комиссии, должностному лицу (должностным лицам), проводящему (проводящим) расследование, представителю юридической службы антимонопольного органа, объекту (-ам) расследования нарочно либо на электронную почту или через иные средства связи.

21. Комиссия хатшысы Комиссия мүшелерін, тергеп-тексеру жүргізетін лауазымды адамды (лауазымды адамдарды), монополияға қарсы органның заң қызметінің өкілін, тергеп-тексеру объектісінің (объектілерінің) өкілдерін, сарапшыларды отырысқа шақырады.
22. Комиссияның материалдары мен хаттамалық шешімдерін есепке алуды және сақтауды Комиссияның жұмыс органы жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасының
Бәсекелестікті қорғау және
дамыту агенттігі төрағасының
2023 жылғы " " № бұйрығына
2-қосымша
Келісу комиссиясының регламенті
1. Келісу комиссиясы (бұдан әрі - Комиссия) өз қызметін Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне, Келісу комиссиясы туралы ережеге және осы Регламентке сәйкес жүзеге асырады.
2. Тергеп-тексеру объектісі тергеп-тексеру аяқталғанға дейін кемінде күнтізбелік жиырма күн бұрын мерзімде жүгінген жағдайда, Комиссия хатшысы мұндай өтінішті алған күннен бастап күнтізбелік жиырма бес күннен кешіктірмей Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасын бұзушылықтарды тергеп-тексеру нәтижелері бойынша қорытындының жобасын Комиссияның қарауына шығарады.
3. Тергеп-тексеру жүргізетін (жүргізетін) лауазымды адамның (лауазымды адамдардың) анықтамасы, тергеп-тексеру объектісі (лері) өтінішінің көшірмесі, Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасын бұзушылықтарды тергеп-тексеру нәтижелері бойынша қорытындының жобасы Комиссия мүшелеріне, монополияға қарсы органның заң қызметі өкіліне комиссия отырысы өтетін күнге дейін кемінде екі жұмыс күніне кешіктірмей жеткізіледі.
4. Комиссия Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасын бұзушылықтарды тергеп-тексеру нәтижелері бойынша енгізілген қорытындының жобасын тергеп-тексеруді жүргізетін (жүргізетін) лауазымды адамды (лауазымды адамдарды), монополияға қарсы органның заң қызметі өкілін, тергеп-тексеру объектісі (лері) өкілдерін отырысқа шақыра отырып, онда келтірілген дәлелдемелердің толықтығы мен сапасы мәніне Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасын бұзу фактілері енгізілген күннен бастап күнтізбелік бес күннен аспайтын мерзімде қарайды.
5. Комиссия төрағасы Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасын бұзушылықтарды тергеп-тексеру нәтижелері бойынша қорытынды жобасын қарау нәтижелері бойынша ескертулер және (немесе) ұсынымдар шығару не қорытынды жобасымен келісу туралы дауыс беруді жариялайды.
6. Комиссия хатшысы комиссия отырысы өткізілген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде Комиссия төрағасы мен хатшысы қол қойған хаттаманың көшірмесін Комиссия мүшелеріне, тергеп-тексеруді жүргізетін (жүргізетін) лауазымды адамға (лауазымды адамдарға), монополияға қарсы органның заң қызметінің өкіліне, тергеп-тексеру объектісіне (объектілеріне) қолма-қол не электрондық поштаға немесе өзге де байланыс құралдары арқылы ресімдейді және жібереді.

7. В случае несогласия с замечаниями и рекомендациями Комиссии должностное лицо (должностные лица), проводящее (проводящие) расследование, формирует (формируют) мотивированное заключение в течение пяти рабочих дней со дня получения замечаний и рекомендаций.
8. Решение Комиссии по результатам рассмотрения мотивированного заключения оформляется протоколом и доводится до сведения членов Комиссии, должностного лица (должностных лиц), проводящего (проводящих) расследование, представителю юридической службы антимонопольного органа, объекта (-ов) расследования в течение пяти рабочих дней со дня принятия такого решения.
9. Окончательное решение по итогам расследования принимается самостоятельно должностным (-и) лицом (лицами), проводящим (-ими) расследование.
10. Комиссия не рассматривает обращения объекта расследования, которые поданы в антимонопольный орган или его территориальное подразделение в срок менее чем за двадцать календарных дней до дня завершения расследования.
11. За разглашение информации, составляющей коммерческую, служебную и иную охраняемую законом тайну, члены Комиссии несут ответственность, предусмотренную законодательством Республики Казахстан.

7. Комиссияның ескертулерімен және ұсынымдарымен келіспеген жағдайда тергеп-тексеру жүргізетін (жүргізетін) лауазымды адам (лауазымды адамдар) ескертулер мен ұсынымдарды алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде дәлелді қорытынды қалыптастырады (қалыптастырады).
8. Дәлелді қорытындыны қарау нәтижелері бойынша Комиссияның шешімі хаттамамен ресімделеді және Комиссия мүшелеріне, тергеп-тексеру жүргізетін (жүргізетін) лауазымды адамға (лауазымды адамдарға), монополияға қарсы органның заң қызметінің өкіліне, тергеп-тексеру объектісіне (объектілеріне) осындай шешім қабылданған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде жеткізіледі.
9. Тергеп-тексеру қорытындылары бойынша түпкілікті шешімді тергеп-тексеруді жүргізетін лауазымды адам (адамдар) дербес қабылдайды.
10. Комиссия тергеп-тексеру объектісінің монополияға қарсы органға немесе оның аумақтық бөлімшесіне тергеп-тексеруді аяқтау күніне дейін күнтізбелік жиырма күннен бұрын берген өтініштерін қарамайды.
11. Коммерциялық, қызметтік және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын ақпаратты жария еткені үшін комиссия мүшелері Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жауаптылықта болады.