Об утверждении Плана по правлению пастбищами и их использованию по Теректинскому району на 2023-2024 года
Решение Теректинского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 30 мая 2023 года № 5-1
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и Законом Республики Казахстан "О пастбищах" Теректинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Теректинскому району на 2023-2024 года согласно приложению к настоящему решению.
2. Руководителю аппарата Теректинского районного маслихата (Б.Кенжегулов) обеспечить официальное опубликование данного решения в эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан.
3. Настоящее решение вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Председатель Теректинского районного маслихата А. Нургалиев
Приложение
к решению Теректинского
районного маслихата
от 30 мая 2023 года № 5-1
План по управлению пастбищами и их использованию по Теректинскому району на 2023 -2024 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Теректинскому району на 2023-2024 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пастбищах", Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Теректинского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);

Теректі ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Батыс Қазақстан облысы Теректі аудандық мәслихатының 2023 жылғы 30 мамырдағы № 5-1 шешімі
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына және Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңына сәйкес Теректі аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Осы шешімнің қосымшасына сәйкес Теректі ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары бекітілсін.
2. Теректі аудандық мәслихаты аппаратының басшысы (Б.Кенжегулов) осы шешімнің Қазақстан республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіде ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Теректі аудандық мәслихатының төрағасы А.Нургалиев
Теректі аудандық мәслихатының
2023 жылғы 30 мамырдағы
№ 5-1 шешіміне
қосымша
Теректі ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
Осы Теректі ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі №173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №15090 тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі №3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №11064 тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа деген қажеттілікті орнықты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар мыналарды қамтиды:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншікиелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Теректі ауданының аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекараларымен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша);

4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при городе районного значения, поселке, селе, сельском округе (приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7);
7-1) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей (приложение 7-1).
8) сведения по распределению пастбищ для размещения маточного (дойного) поголовья КРС по Теректинскому району (приложение 8).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбище пользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Климат района резкоконтинентальный, зима холодная, лето жаркое.
Среднегодовая температура воздуха в январе – -14;-35°С, в июле +24;+38°С.
Средний размер осадков составляет - 30 мм, а годовой - 214 мм.
Растительный покров в основном полынь, бело-ковыль, типчак.
Почвы светло-каштановые, на юге встречаются солончаковые земли. Отличительной особенностью водного режима является резко выраженное весеннее половодье, начинающееся обычно в начале апреля.
Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное определяется в соответствии с таблицей 10 приложения 6 к Методике по разработке удельных норм водопотребления и водоотведения, утвержденной приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 декабря 2016 года № 545.

4) суды тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, қазандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) пайдаланушылардың жайылымына қолжеткізу схемасы (4-қосымша);
5) жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының басын орналастыру және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру үшін жайылымдарды қайта бөлу схемасы (5-қосымша);
6) аудандық маңызы бар қаланың, кенттің, ауылдың, ауылдық округтің жанында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе)заңды тұлғалардың шалғайдағы жайылымдарында ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру схемасы (6-қосымша);
7) жайылымдарды пайдалану жөніндегі ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және жүріп-тұрудың маусымдық маршруттарын белгілейтін күнтізбелік кесте (7-қосымша);
7-1) жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге байланысты жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін халықтың мұқтаждықтарын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (7-1-қосымша).
8) Теректі ауданы бойынша ІҚМ аналық (сауын) басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу жөніндегі мәліметтер (8-қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін - жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Ауданның климаттық зонасы күртконтиненталды, қысы салқын, жазы ыстық.
Қаңтардағы орташа жылдық ауа температурасы -14°С; -35°С, шілдеде +24; +38°С.
Жауын-шашынның орташа мөлшері - 30 мм, ал жылдық мөлшері-214 мм.
Өсімдік жамылғысы негізінен жусан, бетеге, ақ-қауырсын.
Топырақтары Ашық каштан, оңтүстігінде сортаңды жерлер кездеседі. Су режимінің айрықша ерекшелігі әдетте сәуір айының басында басталатын көктемгі су тасқыны.
Бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер - Министрінің орынбасарының 2016 жылғы 30 желтоқсандағы № 545 бұйрығымен бекітілген су тұтыну мен су бұрудың үлестік нормаларын әзірлеу жөніндегі әдістемеге 6-қосымшаның 10-кестесіне сәйкес айқындалады.

На 1 ноября 2022 года в Теректинском районе насчитывается крупного рогатого скота (КРС) – 22125 голов, из них маточного поголовья – 9734 голов, мелкого рогатого скота (МРС) – 48262 голов, лошадей – 5992 голов, 60655 птиц.
Согласно Приказа Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ", Приказа Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 172 "О внесении изменений в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" норматив нагрузки на 1 голову в засушливой степи составляет: крупный рогатый скот –8,5 гектар, овцы и козы –1,7 гектар, лошади –10,2 гектар, верблюды – 11,9 гектар.
Предельно допустимая норма нагрузки на общую площадь пастбищ
Природ-ная зона
Эколого-географи-ческий район (подзона)
Тип пастбищ (преобла- дающий)
Средняя валовая урожай-ность пастбищ валовая/кормовая единица, центнер/ге-ктар по подзонам
Норма площади пастбищ на 1 голову сельскохозяйственных животных, на восстановленных и деградированных угодьях, гектар
Крупный рогатый скот
овцы и козы
лошади
верблюды
По типам пастбищ
По под-зоне
По типам пастбищ
По под-зоне
По типам пастбищ
По под-зоне
По типам пастбищ
По под-зоне
Степная
Засушливая степь
Красно-ковыльно- типчаковая

2022 жылғы 1 қарашада Теректі ауданында ірі қара мал (ІҚМ) – 22125 бас, оның ішінде аналық мал басы – 9734 бас, ұсақ мал (ұсақ мал) – 48262 бас, жылқы – 5992 бас, 60655 құс бар.
"Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің жол берілетін шекті нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына, "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 172 бұйрығына сәйкес 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің шекті жол берілетін нормасын бекіту туралы" құрғақ даладағы 1 басқа жүктеме нормативі: ірі қара мал– 8,5 гектар, қой мен ешкі – 1,7 гектар, жылқы – 10,2 гектар, түйе – 11,9 гектарды құрайды.
Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің шекті рұқсат етілген нормасы
Табиғи аймақ
Экологиялық-географиялық аудан (кішіаймақ)
Жайылым түрі (басым)
Жайылымдардың орташа жалпы өнімділігі жалпы/жем шөп бірлігі, кіші аймақтар бойынша центнер/гектар
Қалпына келтірілген және тозған жерлердегі ауыл шаруашылығы жануарларының 1 басына арналған жайылым алаңының нормасы, гектар
Ірі қара мал
қой мен ешкі
жылқылар
түйелер
Жайылым түрлері бойынша
Кіші аймақ бойынша
Жайылым түрлері бойынша
Кіші аймақ бойынша
Жайылым түрлері бойынша
Кіші аймақ бойынша
Жайылым түрлері бойынша
Кіші аймақ бойынша
Дала
Құрғақ дала
Қызыл-қауырсын-типчак

40443
8736
20827
2943
7937
0
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Теректинскому району
на 2023-2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Теректинского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Акжаикский сельский округ
Аксогумский сельский округ
Аксуатский сельский округ
Анкатинский сельский округ
Богдановский сельский округ
Долинский сельский округ
.
Новопавловский сельский округ
Подстепновский сельский округ
Покатиловский сельский округ
Приреченский сельский округ
Узункольский сельский округ
сельский округ Теректі
Чаганский сельский округ
Шагатайский сельский округ
Шалкарский сельский округ
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Теректинскому району
на 2023-2024 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов Акжаикского с/о, Теректинского района
Приемлемые схемы пастбищеоборотов Аксогумского с/о, Теректинского района
Приемлемые схемы пастбищеоборотов Аксуатского с/о, Теректинского района
Приемлемые схемы пастбищеоборотов Анкатинского с/о, Теректинского района
Приемлемые схемы пастбищеоборотов Богдановского с/о, Теректинского района
Приемлемые схемы пастбищеоборотов Долинского с/о, Теректинского района
Приемлемые схемы пастбищеоборотов Новопавловского с/о, Теректинского района
Приемлемые схемы пастбищеоборотов Подстепновского с/о, Теректинского района
Приемлемые схемы пастбищеоборотов Покатиловского с/о, Теректинского района
Приемлемые схемы пастбищеоборотов Приреченского с/о, Теректинского района
Приемлемые схемы пастбищеоборотов Узункульского с/о, Теректинского района
Приемлемые схемы пастбищеоборотов с/о Теректі, Теректинского района
Приемлемые схемы пастбищеоборотов с/о Чаганского, Теректинского района
Приемлемые схемы пастбищеоборотов Шагатайского с/о, Теректинского района
Приемлемые схемы пастбищеоборотов Шалкарского с/о, Теректинского района
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Покатиловский сельский округ
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Теректинскому району
на 2023-2024 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Акжаикский сельский округ
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Аксогумский сельский округ
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Аксуатский сельский округ
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Анкатинский сельский округ
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Богдановский сельский округ
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Долинский сельский округ
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Новопавловский сельский округ
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Подстепновский сельский округ
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Покатиловский сельский округ
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приреченский сельский округ
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Узункольский сельский округ
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
сельский округ Теректі
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Чаганский сельский округ
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Шагатайский сельский округ
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Шалкарский сельский округ
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Теректинскому району
на 2023-2024 годы
Схема доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам)составленную,согласно норме потребления воды
Акжаикский сельский округ
Аксогумский сельский округ
Аксуатский сельский округ
Анкатинский сельский округ
Богдановский сельский округ
Долинский сельский округ
Новопавловский сельский округ
Подстепновский сельский округ
Покатиловский сельский округ
Приреченский сельский округ
Узункольский сельский округ
сельский округ Тереті
Чаганский сельский округ
Шагатайский сельский округ
Шалкарский сельский окру
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Теректинсому району
на 2023 – 2024 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Акжаикский сельский округ
Аксогумский сельский округ
Аксуатский сельский округ
Анкатинский сельский округ
Богдановский сельский округ
Долинский сельский округ
Новопавловский сельский округ
Подстепновский сельский округ
Покатиловский сельский округ
Приреченский сельский округ
Узункольский сельский округ
сельский округ Теректі
Чаганский сельский округ
Шагатайский сельский округ
Шалкарский сельский округ
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Теректинскому району
на 2023 – 2024 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при городе районного значения, поселке, селе, сельском округе
Акжаикский сельский округ
Аксогумский сельский округ
Аксуатский сельский округ
Анкатинский сельский округ
Богдановский сельский округ
Долинский сельский округ
Новопавловский сельский округ
Подстепновский сельский округ
Покатиловский сельский округ
Приреченский сельский округ
Узункольский сельский округ
сельский округ Теректі
Чаганский сельский округ
Шагатайский сельский округ
Шалкарский сельский округ
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Теректинскому району
на 2023 – 2024 годы
Календарный график по использованию пастбищ, определяюшие сезонные маршруты выпаса и отгона сельскохозяйственных животных
Наименование сельского округа
Начало выпаса скота на пастбищах
Возврат скота с пастбищ
1
Акжаикский
Первая половина апреля
Первая декада декабря
2
Аксогумский
Первая половина апреля
Первая декада декабря
3
Аксуатский
Первая половина апреля
Первая декада декабря
4
Анкатинский
Первая половина апреля
Первая декада декабря
5
Богдановский
Первая половина апреля
Первая декада декабря
6
Долинский
Первая половина апреля
Первая декада декабря
7
Новопавловский
Первая половина апреля
Первая декада декабря
8
Покатиловский
Первая половина апреля
Первая декада декабря
9
Подстепновский
Первая половина апреля
Первая декада декабря
10
Приреченский
Первая половина апреля
Первая декада декабря
11
Теректі
Первая половина апреля
Первая декада декабря
12
Узункульский
Первая половина апреля
Первая декада декабря
13
Чаганский
Первая половина апреля
Первая декада декабря
14
Шагатайский
Первая половина апреля
Первая декада декабря
15
Шалкарский
Первая половина апреля
Первая декада декабря

40443
8736
20827
2943
7937
0
Теректі ауданы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде Теректі ауданының аумағында жайылымдардың жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде орналасу схемасы (картасы)
Ақжайық ауылдық округі
Ақсоғым ауылдық округі
Ақсуат ауылдық округі
Аңқаты ауылдық округі
Богдановка ауылдық округі
Долин ауылдық округі.
Новопавловка ауылдық округі
Подстепное ауылдық округі
Покатиловка ауылдық округі
Приречное ауылдық округі
Ұзынкөл ауылдық округі
Теректі ауылдық округі
Шаған ауылдық округ
Шағатай ауылдық округі
Шалқар ауылдық округі
Теректі ауданы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 2-қосымша
Теректі ауданы, Ақжайық а / о жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Теректі ауданы, Ақсоғым а / о жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Теректі ауданы, Ақсуат а / о жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Теректі ауданы, Анкаты а / о жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Теректі ауданы, Богдановка а/о жайылым айналымының қолайлы схемалары
Теректі ауданы, Долин а / о жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Теректі ауданы, Новопавловка а/о жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Теректі ауданы,Подстепное а/о жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Теректі ауданы, Покатиловка а/о жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Теректі ауданы, Приречное а/о жайылым айналымының қолайлы схемалары
Теректі ауданы, Ұзынкөл а / о жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Теректі ауданы, Шаған а/о жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Теректі ауданы, Шағатай а / о жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Теректі ауданы, Шалқар а / о жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Теректі ауданы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта
Ақжайық ауылдық округі
Ақсоғым ауылдық округі
Ақсуат ауылдық округі
Аңқаты ауылдық округі
Богдановка ауылдық округі
Долин ауылдық округі
Новопавловка ауылдық округі
Подстепное ауылдық округі
Покатиловка ауылдық округі
Приречное ауылдық округі
Ұзынкөл ауылдық округі
Теректі ауылдық округі
Шаған ауылдық округ
Шағатай ауылдық округі
Шалқар ауылдық округі
Теректі ауданы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 4-қосымша
Жайылымды пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, қазандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына)қол жеткізу схемасы
Ақжайық ауылдық округі
Шартты белгілер:
Ақсоғым ауылдық округі
Шартты белгілер:
Ақсуат ауылдық округі
Шартты белгілер:
Аңқаты ауылдық округ
Шартты белгілер:
Богдановка ауылдық округі
Шартты белгілер:
Долин ауылдық округ
Шартты белгілер:
Новопавловка ауылдық округі
Шартты белгілер:
Подстепное ауылдық округі
Шартты белгілер:
Покатиловка ауылдық округі
Шартты белгілер:
Приречное ауылдық округі
Шартты белгілер:
Ұзынкөл ауылдық округі
Шартты белгілер:
Теректі ауылдық округі
Шартты белгілер:
Шаған ауылдық округ
Шартты белгілер:
Шағатай ауылдық округі
Шартты белгілер:
Шалқар ауылдық округі
Шартты белгілер:
Теректі ауданы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 5-қосымша
Жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауылшаруашылығы жануарларының басын орналастыру және оны берілетін жайылымдарғ аауыстыру үшін жайылымдарды қайта бөлу схемасы
Ақжайық ауылдық округі
Ақсоғым ауылдық округі
Ақсуат ауылдық округі
Аңқаты ауылдық округі
Богдановка ауылдық округі
Долин ауылдық округі
Новопавловка ауылдық округі
Подстепное ауылдық округі
Покатиловка ауылдық округі
Приречное ауылдық округі
Ұзынкөл ауылдық округі
Теректі ауылдық округі
Шаған ауылдық округ
Шағатай ауылдық округі
Шалқар ауылдық округі
Теректі ауданы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 6-қосымша
Аудандық маңызы бар қаланың, кенттің, ауылдың, ауылдық округтің жанында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың шалғайдағы жайылымдарында ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру схемасы
Ақжайық ауылдық округі
Ақсоғым ауылдық округі
Ақсуат ауылдық округі
Аңқаты ауылдық округі
Богдановка ауылдық округі
Долин ауылдық округі
Новопавловка ауылдық округі
Подстепное ауылдық округі
Покатиловка ауылдық округі
Приречное ауылдық округі
Ұзынкөл ауылдық округі
Теректі ауылдық округі
Шаған ауылдық округ
Шағатай ауылдық округі
Шалқар ауылдық округі
Теректі ауданы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 7-қосымша
Ауылшаруашылығыжануарларынжаюменжайылымныңмаусымдықбағыттарынайқындайтынжайылымдардыпайдаланужөніндегікүнтізбеліккесте
Ауылдық округтің атауы
Жайылымдарда мал жаюдың басталуы
Жайылымдардан малды қайтару
1
Ақжайық ауылдық округі
Сәуірдің бірінші жартысы
Желтоқсанның бірінші онкүндігі
2
Ақсоғым ауылдық округі
Сәуірдің бірінші жартысы
Желтоқсанның бірінші онкүндігі
3
Ақсуат ауылдық округі
Сәуірдің бірінші жартысы
Желтоқсанның бірінші онкүндігі
4
Аңқаты ауылдық округі
Сәуірдің бірінші жартысы
Желтоқсанның бірінші онкүндігі
5
Богдановка ауылдық округі
Сәуірдің бірінші жартысы
Желтоқсанның бірінші онкүндігі
6
Долин ауылдық округі
Сәуірдің бірінші жартысы
Желтоқсанның бірінші онкүндігі
7
Новопавловка ауылдық округі
Сәуірдің бірінші жартысы
Желтоқсанның бірінші онкүндігі
8
Подстепное ауылдық округі
Сәуірдің бірінші жартысы
Желтоқсанның бірінші онкүндігі
9
Покатиловка ауылдық округі
Сәуірдің бірінші жартысы
Желтоқсанның бірінші онкүндігі
10
Приречное ауылдық округі
Сәуірдің бірінші жартысы
Желтоқсанның бірінші онкүндігі
11
Ұзынкөл ауылдық округі
Сәуірдің бірінші жартысы
Желтоқсанның бірінші онкүндігі
12
Теректі ауылдық округі
Сәуірдің бірінші жартысы
Желтоқсанның бірінші онкүндігі
13
Шағатай ауылдық округі
Сәуірдің бірінші жартысы
Желтоқсанның бірінші онкүндігі
14
Шаған ауылдық округ
Сәуірдің бірінші жартысы
Желтоқсанның бірінші онкүндігі
15
Шалқар ауылдық округі
Сәуірдің бірінші жартысы
Желтоқсанның бірінші онкүндігі

Длительность пастбищного периода связана с почвенно-климатической зоной, видами сельскохозяйственных животных, а также урожайностью пастбищ в умеренно сухих на ковыльно – типчаково – засушливой степи составляет 180-200 дней.
В данном случае продолжительность выпаса для крупного рогатого скота, мелкого рогатого скота, лошадей и верблюдов связана с максимальной глубиной снежного покрова с плотностью снега и другими факторами. Начало сроков выпаса весной не ранее чем через две недели после начала отрастания трав и окончание сроков выпаса скота будет зависеть от климатических условий конкретного года и могут сдвигаться на более ранние, либо более поздние сроки. Данные меры позволят предотвратить возможность деградации пастбищ и возникновение ветровой эрозии. Основными пользователями пастбищ на территории Теректинского района являются сельскохозяйственные формирования. Сельскохозяйственные животные населения населенных пунктов пасутся на землях населенных пунктов, сельскохозяйственных формирований и на землях запаса.
Водопой производится непосредственно из водопойных корыт, которыми оснащены артезианские скважины и колодцы.
Приложение 7 – 1)
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Теректинскому району
на 2023 – 2024 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей
Акжаикский сельский округ
Аксогумский сельский округ
Аксуатский сельский округ
Анкатинский сельский округ
Богдановский сельский округ
Долинский сельский округ
Новопавловский сельский округ
Покатиловский сельский округ
Приреченский сельский округ
Узункольский сельский округ
сельский округ Теректі
Чаганский сельский округ
Шагатайский сельский округ
Шалкарский сельский округ
Приложение 8
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Теректинскому району
на 2023 – 2024 годы
Сведения по распределению пастбищ для размещения маточного (дойного) поголовья КРС по Теректинскому району в разрезе сельских округов
Населенныйпункт
Площадьпастбищныхугодий, га
Наличиедойныхкоров (гол.)
Норманагрузки пастбищ на 1 гол.(га)
Потребность пастбищ (га)
Нехватка пастбищ (га)
Обеспеченность по потреб-ности, %
Излишки пастбищ
Акжаикский сельский округ
1
селоАкжаик

Жайылым кезеңінің ұзақтығы топырақ-климаттық аймақпен, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлерімен, сондай – ақ қауырсынды – типті-құрғақ далада орташа құрғақ жайылымдардың өнімділігімен 180-200 күнді құрайды.
Бұл жағдайда ірі қара, ұсақ мал, жылқы және түйе үшін жайылымның ұзақтығы қардың тығыздығымен және басқа факторлармен қар жамылғысының максималды тереңдігімен байланысты. Көктемде жайылымның басталуы шөптер өсе бастағаннан кейін екі аптадан ерте емес және мал жаю мерзімінің аяқталуы белгілі бір жылдың климаттық жағдайына байланысты болады және ертерек немесе одан кейінгі мерзімдерге ауысуы мүмкін. Бұл шаралар жайылымдардың деградациялану мүмкіндігін және жел эрозиясының пайда болуын болдырмауға мүмкіндік береді. Теректі ауданының аумағындағы жайылымдардың негізгі пайдаланушылары ауыл шаруашылығы құрылымдары болып табылады. Елді мекендер халқының Ауыл шаруашылығы жануарлары елді мекендердің, ауыл шаруашылығы құралымдарының жерлерінде және босалқы жерлерде жайылады.
Суару тікелей артезиан ұңғымалары мен ұңғымаларымен жабдықталған суару шұңқырларынан жүзеге асырылады.
Теректі ауданы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 7-1-қосымша
Жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге байланысты жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін халықтың қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдарын белгілейтін карта
Ақжайық ауылдық округі
Ақсоғым ауылдық округі
Ақсуат ауылдық округі
Аңқаты ауылдық округі
Богдановка ауылдық округі
Долин ауылдық округі
Новопавловка ауылдық округі
Подстепное ауылдық округі
Покатиловка ауылдық округі
Приречное ауылдық округі
Ұзынкөл ауылдық округі
Теректі ауылдық округі
Шаған ауылдық округ
Шағатай ауылдық округі
Шалқар ауылдық округі
Теректі ауданы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 8-қосымша
ІҚМ аналық (сауын) мал басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу жөніндегі мәліметтер Теректі ауданына ауылдық округтер бөлінісінде
Елді мекен
Жайылым алқаптарының ауданы, га
Сауын сиырлардың болуы (бас.)
Жайылымдаржүктемесініңнормасы 1 басқа.(га)
Жайылымға қажеттілік (га)
Тапшылық жайылым (га)
Қажеттілік бойынша қамтамасыз ету-жаңалықтар, %
Артық жайылымдар
Ақжайық ауылдық округі
1
Ақжайық ауылы

В сельских округах района действуют 6 ветеринарных пунктов, 5 скотомогильников и 39захоронении.
Запланированных строительств ветеринарно – санитарных объектов для проведения инъекций и осеменения животных отстутствует
План по развитию и реконструкции объектов пастбищной инфраструктуры
Наименование мероприятий
Срок исполнения
Форма завершения
Ответственные исполнители
Ежемесячно предоставлять отчет по выполнению индикативных планов по строительству колодцев
Ежеквартально к 10 числу месяца, следующего за отчетным периодом
Отчет в управление сельского хозяйства области
Отдел сельского хозяйства района
Проводить разъяснительные работы о мерах государственной поддержки по возмещению затрат на приобретение техники и оборудования для обводнения пастбищ
Постоянно
Информации и выступления
Отдел сельского хозяйства района
Разместить список предприятий, оказывающих услуги по бурению колодцев (скважин) на интернет ресурсе акимата района
Постоянно
Информации
Отдел сельского хозяйства района
Примечание: расшифровка аббревиатур:
КРС – крупный рогатый скот;
МРС – мелкий рогатый скот;
С0 – показатель Цельсия;
га – гектар;
мм – миллиметр;
см – сантиметр;
с/о – сельский округ.

Ауданның ауылдық округтерінде 6 ветеринариялық пункт, 5 мал қорымы және 39 жерлеу бар.
Жануарларды инъекциялау және ұрықтандыру үшін ветеринариялық-санитариялық объектілердің жоспарланған құрылыстары жоқ
Жайылымдық инфрақұрылым объектілерін дамыту және реконструкциялау жөніндегі жоспар
Іс-шаралардың атауы
Орындау мерзімі
Аяқтау нысаны
Жауапты орындаушылар
Ай сайын ұңғымаларды салу бойынша индикативтік жоспарлардың орындалуы бойынша есеп беру
Тоқсан сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-күніне
Облыстың ауылшаруашылығы басқармасына есеп
Ауданның ауыл шаруашылығы бөлімі
Жайылымдарды суландыру үшін техникамен жабдықтар сатып алуға жұмсалған шығындарды өтеу жөніндегі мемлекеттік қолдау шаралары туралы түсіндіру жұмыстарын жүргізу
Тұрақты
Ақпарат және сөйлеу
Ауданның ауыл шаруашылығы бөлімі
Аудан әкімдігінің интернет ресурсында Ұңғымаларды (Ұңғымаларды) бұрғылау бойынша қызмет көрсететін кәсіпорындардың тізімін орналастыру
Тұрақты
Информации
Ауданның ауыл шаруашылығы бөлімі
Ескерту: аббревиатуралардың транскрипциясы:
ІҚМ-ірі қара мал;
Ұсақ мал – ұсақ мал;
С0-Цельсий көрсеткіші;
га-гектар;
мм-миллиметр;
см-сантиметр;
а / о-ауылдық округ.