Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Коргалжынскому району на 2024-2025 годы
Решение Коргалжынского районного маслихата Акмолинской области от 24 мая 2024 года № 3/17
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан "О пастбищах", Коргалжынский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию по Коргалжынскому району на 2024-2025 годы.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Коргалжынского районного маслихата Б.Рыспаев
Приложение к решению
Коргалжынского районного маслихата
от 24 мая 2024 года
№ 3/17
План по управлению пастбищами и их использованию по Коргалжынскому району на 2024-2025 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Коргалжынском районе на 2024-2025 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О пастбищах".
План содержит:
1) схемы (карты) расположения пастбищ на территории Коргалжынского района в разрезе земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 6 к настоящему Плану.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев -пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о численности гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностях выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Коргалжынском районе имеются 18 населенных пунктов.

Қорғалжын ауданы бойынша 2024-2025 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Ақмола облысы Қорғалжын аудандық мәслихатының 2024 жылғы 24 мамырдағы № 3/17 шешімі
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңына сәйкес, Қорғалжын аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қорғалжын ауданы бойынша 2024-2025 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі қоса беріліп отырған жоспар бекітілсін.
2. Осы шешiм алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қорғалжын аудандық маслихатының төрағасы Б.Рыспаев
Қорғалжын аудандық
мәслихатының
2024 жылғы 24 мамырдағы
№ 3/17 шешіміне
қосымша
Қорғалжын ауданы бойынша 2024-2025 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
Қорғалжын ауданы бойынша 2024-2025 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі осы жоспар (бұдан әрі-жоспар) "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әзірленді.
Жоспар құрамында:
1) осы жоспарға 1-қосымшаға сәйкес құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Қорғалжын ауданы аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) осы жоспарға 2-қосымшаға сәйкес жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) осы жоспарға 3-қосымшаға сәйкес жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) осы жоспарға 4-қосымшаға сәйкес су тұтыну нормасына сәйкес жасалған жайылым пайдаланушылардың су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, копандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) осы жоспарға 5-қосымшаға сәйкес жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) осы жоспарға 6-қосымшаға сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және жылжытудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, иелері-жайылым пайдаланушылар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар көрсетіле отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының қалыптастырылуы, ауыл шаруашылығы жануарларын мәдени және аридтік жайылымдарда жаю ерекшеліктері, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған мал айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтер және өзге де деректер.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі бойынша Қорғалжын ауданында 18 елді мекен бар.

Общая площадь территории Коргалжынского района составляет – 931 097 гектар.
Климат Коргалжынского района резко-континентальный, характеризуется всеми чертами континентальности: суровой продолжительной зимой, коротким умеренно жарким летом, резкими контрастами температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков. Неблагоприятными климатическими факторами являются сильные ветра дующие в течение всего года. На территории района сформировались каштановые почвы. Каштановые, карбонатные и каштановые карбонатно-солонцовые почвы.
Допустимые нормы на грузки сельскохозяйственных животных на приоритетные виды пастбищ по регионам Республики
Таблица 1
Регион
Средняя валовая урожайность пастбищ валовая/ корм. ед., ц/га по под- зонам
Нагрузка на пастбища сельскохозяйственных животных, гектар на 1 голову, восстановленные/деградированные
крупный рогатый скот
овцы и козы
лошади
восстанов-ленные
деградиро-ванные
восстанов-ленные
деградиро-ванные
восстанов-ленные
деградиро-ванные
Сухая степь
5,0/2,0
8,5
13,0
1,7
2,6
10,2
15,6
СХЕМА ПАСТБИЩЕОБОРОТОВ
Схемы пастбищеоборотов разработаны на основании геоботанического обследования пастбищ.
При повышении продуктивности пастбищ немаловажное значение имеет правильная организация их территории, состоящая в размещении гуртовых и отарных участков, загонов очередного стравливания, летних лагерей, водных сооружений и скотопрогонов.
В целях повышения продуктивности пастбищ и улучшения состава травостоя в сельских округах разработаны схемы пастбищеоборотов.
Пастбищеоборот — это система использования пастбищ и ухода за ними, направленная на увеличение продуктивности пастбищ, путем последовательного чередования выпаса, отдыха и сенокошения по годам на отдельных участках в сочетании с другими мероприятиями по возобновлению и улучшению травостоя.
Для различных природных зон и типов пастбищ разработаны соответствующие схемы пастбищеоборота.
Существуют две системы использования пастбищ пригонная и отгонная. Первая возможна в том случае, если пастбища расположены на расстоянии до 3 км от скотного двора, вторая при большой удаленности пастбищ.
Скот при отгонной системе остается на пастбище в течение всего пастбищного периода.
В данном плане приведены обе системы использования пастбищ.
Дойные гурты КРС и небольшое количество МРС пасутся на пригонной основе.
При организации водопоя из колодцев, площадки вокруг них выложены камнем или посыпаны крупным песком, созданы уклоны, чтобы грязная вода и осадки не затекали в колодец. Колодцы оборудованы лотками, водопойными корытами с гладкой поверхностью изнутри.
Во всех населенных пунктах для водопоя сельскохозяйственных животных используются природные источники (реки, озера).
Сведения по распределению пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных по Амангельдинскому сельскому округу в разрезе населенных пунктов (личного подворья).
По административно-территориальному делению в Амангельдинском сельском округе имеются 2 населенных пункта.

Қорғалжын ауданы аумағының жалпы ауданы – 931 097 гектарды құрайды.
Қорғалжын ауданының климаты шұғыл-континенталды, континенталдылықтың барлық белгілерімен сипатталады: қатты ұзақ қыс, қысқа орташа ыстық жаз, қыс және жаз температурасының күрт қарама-қайшылығы, жылдық жауын-шашынның аз мөлшері. Қолайсыз климаттық фактор-жыл бойы соққан қатты желдер.
Аудан аумағында қоңыр топырақ қалыптасқан. Қоңыр карбонатты және қоңыр карбонатты-сортаң топырақтар.
Республика өңірлері бойынша жайылымдардың басым түрлеріне ауыл шаруашылығы жануарлары жүктемесінің жол берілетін нормалары
1 кесте
Аймақ
Орташа жалпы астықа жайылым жалпы / азық.
бірлік, ц / га
суб-аймақтар,
Ауыл шаруашылық жануарларының жайылымдарына, 1 басқа гектар, қалпына келтірілген / тозған
ірі-қара
қой, ешкі
жылқы
Қалпына келтірген
Тозған
Қалпына келтірген
Тозған
Қалпына келтірген
Тозған
Құрғақ дала
5,0/2,0
8,5
13,0
1,7
2,6
10,2
15,6
ЖАЙЫЛЫМ АЙНАЛЫМДАРЫНЫҢ СЫЗБАСЫ
Жайылым айналымдары сызбасы геоботаникалық зерттеулер негізінде әзірленген.
Жайылымдардың өнімділігін жоғарылату кезінде олардың аумағын дұрыс ұйымдастыру, жазғы лагерлердің, су шаруашылығының және ірі қара малдың орналасуын қамтыған маңызды.
Жайылымдардың өнімділіктерін жоғарылату мақсатында және ауылдық округтердегі шөп құрамын жақсарту мақсатында жайылым айналымдарының сызба нұсқасы әзірленді.
Жайылым айналымдары - бұл жайылымдарды пайдалану және қамқорлық жүйесі, шөптерді қалпына келтіру және жақсарту үшін басқа да шаралармен бірге таңдалған жерлерде дәуірлерді жылжыту, демалу және көгалдандыру арқылы дәнді дақылдардың жайылымдық өнімділігін арттыруға бағытталған.
Табиғи аймақтар мен жайылымдардың түрлері үшін жайылымдық айналудың тиісті схемалары әзірленді.
Жайылымдарды пайдаланудың екі жүйесі бар: жайылымдық жер және жайылым жайы. Біріншісі егер жайылым мал қорадан 3 шақырымға дейін қашықтықта орналасқан жағдайда, ал екіншісі жайылымдар алыс болған жағдайда.
Мал алыс жайылым болған жағдайда барлық жайылым кезеңінде жайылымда қалады.
Аталған жоспарда жайылымды пайдаланудың екі жүйесі көрсетілген.
ІҚМ сауын малдары және ҰММ шағын бөлігі жақын орналасқан жайылымдық жерге шығарылады.
Құдықтардан суару орындарын ұйымдастырған кезде лас су мен жауын-шашын құдыққа ақпау үшін олардың айналасы тастармен қаланылуы немесе ірі құм төгіліп тасталуы қажет. Құдықтардың маңында шұңқырлар болуы қажет, іші тегіс су құятын шұңқырлармен жарақтандырылулары керек.
Барлық елді мекендерде ауыл шаруашылығы жануарларын суару үшін табиғи көздер (өзендер, көлдер) пайдаланылады.
Амангелді ауылдық округі бойынша елді мекендер (жеке ауласы) бойынша ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу жөніндегі мәліметтер.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Амангелді ауылдық округінде 2 елді мекен бар.

Общая площадь территории Амангельдинского сельского округа 61 009,8 гектар, в том числе пастбищных угодьи – 34 686,4 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 44 493,0 гектар;
земли населенных пунктов – 16 516,8 гектар.
По природным условиям территория Амангельдинского сельского округа находится в пределах степной зоны и по агроклиматическим показателям в двух агроклиматических районах: незначительно сухим умеренно теплом (центральная и южная часть) и сухим умеренно теплом (северная часть), которые характеризуются всеми чертами континентальности: суровой продолжительной зимой, коротким умеренно жарким летом, резкими контрастами температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков.
На 1 июля 2023 года в Амангельдинском сельском округе насчитывается поголовье (личное подворье населения и поголовье ТОО, КХ) крупного рогатого скота 2 011 голов, из них маточное поголовье 969 голов, мелкого рогатого скота 2 703 голов, 2 217 голов лошадей. Из них:
в селе Оркендеу: (личное подворье населения)
крупного рогатого скота 824 голов, из них маточное поголовье 377 голов, мелкого рогатого скота 1 362 голов, 728 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 9 050,8 гектар (земли населенных пунктов).
в селе Жумай: (личное подворье населения)
крупного рогатого скота 300 голов, из них маточное поголовье 96 голов, мелкого рогатого скота 446 голов, 88 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 2 829,0 гектар (земли населенных пунктов).
Поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Амангельдинского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 887 голов, мелкого рогатого скота 895 голов, 1 401 голов лошадей.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 22 806,6 гектар.
Для обеспечения выпаса сельскохозяйственных животных населением Амангельдинского сельского округа площадь пастбищных угодий составляет всего 34 686,4 гектар. В черте населенных пунктов числится 11 879,8 гектар пастбищ.
В Амангельдинском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного,согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (село Оркендеу, село Жумай) по содержанию поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях в населенных пунктах в размере 11 879,8 гектар, потребность составляет 20 950,8 гектар, при норме нагрузки 8,5 га/гол. Сложившуюся потребность в пастбищных угодьях необходимо восполнить за счет заключения меморандума с землепользователями для нужд населения.

Амангелді ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 61 009,8 гектар, оның ішінде жайылым жерлер – 34 686,4 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 44 493,0 гектар;
елді мекендердің жері – 16 516,8 гектар.
Табиғи жағдайлар бойынша Амангелді ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіштер бойынша шамалы құрғақшылық орташа жылы (орталық және оңтүстік бөлігі) және құрғақ қалыпты жылы (солтүстік бөлігі), олар континенттіліктің барлық ерекшеліктерімен сипатталады: қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен сипатталады.
2023 жылдың 1 шілдеге Амангелді ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ) ірі қара мал 2 011 бас, оның ішінде 969 бас аналық мал, 2 703 бас ұсақ мүйізді мал, 2 217 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Өркендеу ауылында: (халықтың жеке ауласы)
ірі қара мал 824 бас, оның ішінде аналық мал 377 бас, ұсақ мүйізді мал 1 362 бас, жылқы 728 бас.
Жайылым көлемі 9 050,8 гектар (елді мекен жері).
Жұмай ауылында: (халықтың жеке ауласы)
ірі қара мал 300 бас, оның ішінде аналық мал 96 бас, ұсақ мүйізді мал 446 бас, жылқы 88 бас.
Жайылым көлемі 2 829,0 гектар (елді мекен жері).
Амангелді ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 887 бас, ұсақ мүйізді мал 895 бас, жылқы 1 401 бас.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 22 806,6 гектарды құрайды.
Амангелді ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 34 686,4 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 11 879,8 гектар жайылым бар.
Амангелді ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Өркендеу ауылында, Жұмай ауылында) ауыл шаруашылығы мал басын ұстау бойынша 11 879,8 гектар көлемінде, жүктеме нормасы 8,5 га/бас болғанда қажеттілік 20 950,8 гектар құрайды. Жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігін тұрғындар мұқтажы үшін жер телімдері иелерімен меморандум жасау есебінен толықтыру қажет.

Имеется потребность в пастбищных угодьях по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 9 071,0 гектар, при норме нагрузки на голову КРС – 8,5 га/гол., МРС – 1,7 га/гол., лошадей – 10,2 га/гол.
Потребность:
для КРС – 1 124 голов * 8,5 га/гол. = 9 554,0 гектар;
для МРС – 1 808 голов * 1,7 га/гол. = 3 073,6 гектар;
для лошадей – 816 голов * 10,2 га/гол. = 8 323,2 гектар.
9 554,0 + 3 073,6 + 8 323,2 = 20 950,8 гектар.
Сложившуюся потребность в пастбищных угодьях в размере 9 071,0 гектар необходимо восполнить за счет выпаса сельскохозяйственных животных населения на землях, принадлежащих ТОО "Агро Стиль" 1 090,0 гектар, ТОО "Жеті Көл" 498,0 гектар, к/х "Ораз ауылы" 7 242,0 гектар, ТОО "Ақ-құлын" 1 377,7 гектар, ТОО "Урожайное 2015" 66,0 гектар, к/х "Наурызбай" 48,0 гектар, к/х "Самал" 296,0 гектар, к/х "Сары Арқа" 7,3 гектар, ТОО "Аскоп" 125,0 гектар составлением меморандума с землепользователями. Всего ожидается по меморандуму 10 750,0 гектар пастбищных угодий, процент обеспеченности 118,5 %.
По административно-территориальному делению в Арыктинском сельском округе имеются 2 населенных пункта.
Общая площадь территории Арыктинского сельского округа 118 486,0 гектар, в том числе пастбищных угодьи – 67 231,0 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 106 916,0 гектар;
земли населенных пунктов – 7 100,0 гектар;
земли запаса – 4 470,0 гектар.
По природным условиям территория Арыктинского сельского округа находится в пределах степной зоны и по агроклиматическим показателям в двух агроклиматических районах: незначительно сухим умеренно теплом (центральная и южная часть) и сухим умеренно теплом (северная часть), которые характеризуются всеми чертами континентальности: суровой продолжительной зимой, коротким умеренно жарким летом, резкими контрастами температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков.
На 1 июля 2023 года в Арыктинском сельском округе насчитывается поголовье (личное подворье населения и поголовье ТОО, КХ) крупного рогатого скота 2 065 голов, из них маточное поголовье 982 голов, мелкого рогатого скота 3 333 голов, 1 965 голов лошадей. Из них:
в селе Арыкты: (личное подворье населения)
крупного рогатого скота 1 006 голов, из них маточное поголовье 403 голов, мелкого рогатого скота 2 024 голов, 806 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 3 470,0 гектар (земли населенных пунктов).
в селе Садырбай: (личное подворье населения)
крупного рогатого скота 55 голов, из них маточное поголовье 28 голов, мелкого рогатого скота 221 голов, 65 голов лошадей.

Жергілікті халықтың ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 9 071,0 гектар, ІҚМ басына жүктеме нормасы 8,5 га/бас болғанда, ҰММ – 1,7 га/бас, жылқы – 10,2 га/бас.
Қажеттілік:
ІҚМ үшін – 1 124 бас * 8,5 га/бас = 9 554,0 гектар;
ҰММ үшін – 1 808 бас * 1,7 га/бас = 3 073,6 гектар;
жылқы үшін – 816 бас * 10,2 га/бас = 8 323,2 гектар.
9 554,0 + 3 073,6 + 8 323,2 = 20 950,8 гектар.
Жайылым алқаптарының қалыптасқан қажеттілігін 9 071,0 гектар көлемінде "Агро Стиль" ЖШС 1 090,0 гектар, "Жеті Көл" ЖШС 498,0 гектар, "Ораз ауылы" ш/қ 7 242,0 гектар, "Ақ-құлын" ЖШС 1 377,7 гектар, "Урожайное 2015" ЖШС 66,0 гектар, "Наурызбай" ш/қ 48,0 гектар, "Самал" ш/қ 296,0 гектар, "Сары Арқа" ш/қ 7,3 гектар, "Аскоп" ЖШС 125,0 гектар жер телімі иелерімен меморандум жасау есебінен толықтыру қажет. Барлығы меморандум бойынша 10 750,0 гектар жайылымдық алқаптар күтілуде, қамтамасыз ету пайызы 118,5 %.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Арықты ауылдық округінде 2 елді мекен бар.
Арықты ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 118 486,0 гектар, оның ішінде жайылым жерлер – 67 231,0 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 106 916,0 гектар;
елді мекендердің жері – 7 100,0 гектар;
қордағы жерлер – 4 470,0 гектар.
Табиғи жағдайлар бойынша Арықты ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіштер бойынша шамалы құрғақшылық орташа жылы (орталық және оңтүстік бөлігі) және құрғақ қалыпты жылы (солтүстік бөлігі), олар континенттіліктің барлық ерекшеліктерімен сипатталады: қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен сипатталады.
2023 жылдың 1 шілдеге Арықты ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ) ірі қара мал 2 065 бас, оның ішінде 982 бас аналық мал, 3 333 бас ұсақ мүйізді мал, 1 965 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Арықты ауылында: (халықтың жеке ауласы)
ірі қара мал 1 006 бас, оның ішінде аналық мал 403 бас, ұсақ мүйізді мал 2 024 бас, жылқы 806 бас.
Жайылым көлемі 3 470,0 гектар (елді мекен жері).
Садырбай ауылында: (халықтың жеке ауласы)
ірі қара мал 55 бас, оның ішінде аналық мал 28 бас, ұсақ мүйізді мал 221 бас, жылқы 65 бас.

Площадь пастбищ составляет 661,0 гектар (земли населенных пунктов).
Поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Арыктинского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 1 004 голов, мелкого рогатого скота 1 088 голов, 1 094 голов лошадей.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 63 100,0 гектар.
Для обеспечения выпаса сельскохозяйственных животных населением Арыктинского сельского округа площадь пастбищных угодий составляет всего 67 231,0 гектар. В черте населенных пунктов числится 4 131,0 гектар пастбищ. Из свободных земель имеется 3 000,0 гектар пастбищ (ТОО "Нурсәт-К" – 1 000 га, к/х "Артыкбай" – 2000 га) и 260 гектар сенокоса.
В Арыктинском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного,согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (село Арыкты, село Садырбай) по содержанию поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 7 391,0 гектар, потребность составляет 21 719,2 гектар, при норме нагрузки 8,5 га/гол. Сложившуюся потребность в пастбищных угодьях необходимо восполнить за счет заключения меморандума с землепользователями для нужд населения.
Имеется потребность в пастбищных угодьях по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 14 328,2 гектар, при норме нагрузки на голову КРС – 8,5 га/гол., МРС – 1,7 га/гол., лошадей – 10,2 га/гол.
Потребность:
для КРС – 1 061 голов * 8,5 га/гол. = 9 018,5 гектар;
для МРС – 2 245 голов * 1,7 га/гол. = 3 816,5 гектар;
для лошадей – 871 голов * 10,2 га/гол. = 8 884,2 гектар.
9 018,5 + 3 816,5 + 8 884,2 = 21 719,2 гектар.
Сложившуюся потребность в пастбищных угодьях в размере 14 328,2 гектар необходимо восполнить за счет выпасасельскохозяйственных животных населения на землях, принадлежащих ТОО "Арықты" 2 769,6 гектар, ТОО "Корган ЭКСПО" 15 624,3 гектар, ТОО "АССО" 4 484,0 гектар, ТОО "СХП АССО" 514,0 гектар, ТОО "Атамекен-АКУ" 2 740,8 гектар, ТОО "Мирас-2000" 176,0 гектар, ТОО "AgroExportLTD" 8 421,0 гектар, к/х "Досым" 65,0 гектар, к/х "Ерлан" 315,0 гектар, к/х "Шынғысбек" 16,0 гектар, к/х "Болашақ-2008" 758,9 гектар, к/х "Дан&Амир" 2 470,0 гектар, к/х "Немере" 301,0 гектар, "Акимжанов К. К." 2 478,5 гектар, к/х "Молдагожина Б.Е." 250,0 гектар, к/х "Рамазан" 1 112,0 гектар, к/х "Мади" 683,0 гектар, ТОО "Nura-2017" 15,0 гектар, к/х "Темирлан-1" 6,0 гектар, ТОО "Сулыкөл Агро" 1 428,5 гектар, к/х "Уялы-2018" 4 000,0 гектар, ТОО "Бактыкелды" 8,0 гектар, ТОО "Каскыр 21 Век" 350,0 гектар, ТОО "Центр Зерна" 500,0 гектар, к/х "Рахметова Р.К." 31,0 гектар, к/х "Дильманов А" 36,0 гектар, ТОО "Мирас-200" 178,0 гектар, ТОО "Мырзахан-2002" 25,0 гектар, ТОО "Арнұр-2003" 72,0 гектар, к/х "Мейірхан" 86,0 гектар, к/х "Ерасыл" 60,0 гектар, к/х "Искакова К.К." 28,5 гектар, к/х "Кульмаев Б.С." 80,0 гектар, к/х "Касымов А.С." 23,0 гектар, к/х "Садуев С.Т" 16,0 гектар, к/х "Омарова О.К." 32,0 гектар, к/х "Кайроллапов А.К." 120,0 гектар составлением меморандума с землепользователями. Всего ожидается по меморандуму 50 274,1 гектар пастбищных угодий, процент обеспеченности 350,8 %.
По административно-территориальному делению в Коргалжынском сельском округе имеются 2 населенных пункта.

Жайылым көлемі 661,0 гектар (елді мекен жері).
Арықты ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 1 004 бас, ұсақ мүйізді мал 1 088 бас, 1 094 бас жылқы.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 63 100,0 гектарды құрайды.
Арықты ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 67 231,0 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 4 131,0 гектар жайылым бар. Бос жерлерден 3000,0 га жайылым ("Нұрсате К" ЖШС – 1000 га, "Артықбай" ш/қ – 2000 га) және 260 га шабындық.
Арықты ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Арықты ауылында, Садырбай ауылында) ауыл шаруашылығы мал басын ұстау бойынша 7 391,0 гектар көлемінде, жүктеме нормасы 8,5 га/бас болғанда қажеттілік 21 719,2 гектар құрайды. Жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігін тұрғындар мұқтажы үшін жер телімдері иелерімен меморандум жасау есебінен толықтыру қажет.
Жергілікті халықтың ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 14 328,2 гектар, ІҚМ басына жүктеме нормасы 8,5 га/бас болғанда, ҰММ – 1,7 га/бас, жылқы –10,2 га/бас.
Қажеттілік:
ІҚМ үшін – 1 061 бас * 8,5 га/бас = 9 018,5 гектар;
ҰММ үшін – 2 245 бас * 1,7 га/бас = 3 816,5 гектар;
жылқы үшін – 871 бас * 10,2 га/бас = 8 884,2 гектар.
9 018,5 + 3 816,5 + 8 884,2 = 21 719,2 гектар.
Жайылым алқаптарының қалыптасқан қажеттілігін 14 328,2 гектар көлемінде "Арықты" ЖШС 2 769,6 гектар, "Корган ЭКСПО" ЖШС 15 624,3 гектар, "АССО" ЖШС 4 484,0 гектар, "СХП АССО" ЖШС 514,0 гектар, "Атамекен-АКУ" ЖШС 2 740,8 гектар, "Мирас-2000" ЖШС 176,0 гектар, "AgroExport LTD" ЖШС 8 421,0 гектар, "Досым" ш/қ 65,0 гектар, "Ерлан" ш/қ 315,0 гектар, "Шынгысбек" ш/қ 16,0 гектар, "Болашақ-2008" ш/қ 758,9 гектар, "Дан & Амир" ш/қ 2 470,0 гектар, "Немере" ш/қ 301,0 гектар, "Акимжанов К. К."2 478,5 гектар, "Молдагожина Б.Е." ш/қ 250,0 гектар, "Рамазан" ш/қ 1 112,0 гектар, "Мади" ш/қ 683,0 гектар, "Nura-2017" ЖШС 15,0 гектар, "Темирлан-1" ш/қ 6,0 гектар, "Сулыкөл Агро" ЖШС 1 428,5 гектар, "Уялы-2018" ш/қ 4 000,0 гектар, "Бактыкелды" ЖШС 8,0 гектар, "Каскыр 21 Век" ЖШС 350,0 гектар, "Центр Зерна" ЖШС 500,0 гектар, "Рахметова Р.К." ш/қ 31,0 гектар, "Дильманов А" ш/қ 36,0 гектар, "Мирас-200" ЖШС 178,0 гектар, "Мырзахан-2002" ЖШС 25,0 гектар, "Арнұр-2003" ЖШС 72,0 гектар, "Мейірхан" ш/қ 86,0 гектар, "Ерасыл" ш/қ 60,0 гектар, "Искакова К.К." ш/қ 28,5 гектар, "Кульмаев Б.С." ш/қ 80,0 гектар, "Касымов А.С." ш/қ 23,0 гектар, "Садуев С.Т." ш/қ 16,0 гектар, "Омарова О.К." ш/қ 32,0 гектар, "Кайроллапов А.К." ш/қ 120,0 гектар жер телімдері иелерімен меморандум жасау есебінен толықтыру қажет. Барлығы меморандум бойынша 50 274,1 гектар жайылымдық алқаптар күтілуде, қамтамасыз ету пайызы 350,8 %.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Қорғалжын ауылдық округінде 2 елді мекен бар.

Общая площадь территории Коргалжынского сельского округа 74 845,1 гектар,в том числе пастбищных угодьи – 45 297,3 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 51 007,6 гектар;
земли населенных пунктов – 22 262,5 гектар;
земли запаса – 1 575,0 гектар.
По природным условиям территория Коргалжынского сельского округа находится в пределах степной зоны и по агроклиматическим показателям в двух агроклиматических районах: незначительно сухим умеренно теплом (центральная и южная часть) и сухим умеренно теплом (северная часть), которые характеризуются всеми чертами континентальности: суровой продолжительной зимой, коротким умеренно жарким летом, резкими контрастами температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков.
На 1 июля 2023 года в Коргалжынском сельском округе насчитывается поголовье (личное подворье населения и поголовье ТОО, КХ) крупного рогатого скота 8 554 голов, из них маточное поголовье 4 007 голов, мелкого рогатого скота 14 773 голов, 4 363 голов лошадей. Из них:
в селе Коргалжын: (личное подворье населения)
крупного рогатого скота 4 603 голов, из них маточное поголовье 1 886 голов, мелкого рогатого скота 7 469 голов, 1 289 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 18 194,5 гектар (земли населенных пунктов).
в селе Абай: (личное подворье населения)
крупного рогатого скота 257 голов, из них маточное поголовье 112 голов, мелкого рогатого скота 495 голов, 114 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 1 190,0 гектар (земли населенных пунктов).
Поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Коргалжынского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 3 694 голов, мелкого рогатого скота 6 809 голов, 2 960 голов лошадей.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 25 912,8 гектар.
Для обеспечения выпаса сельскохозяйственных животных населением Коргалжынского сельского округа площадь пастбищных угодий составляют всего 45 297,3 гектар. В черте населенных пунктов числится 19 384,5 гектар пастбищ. Из свободных земель имеется 560 гектар пастбищ (к/х "Айбек" – 560 га).
В Коргалжынском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (село Коргалжын, село Абай) по содержанию поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях в населенных пунктах площадью 19 944,5 гектар, потребность составляет 69 159,4 гектар, при норме нагрузки 8,5 га/гол. Сложившуюся потребность в пастбищных угодьях необходимо восполнить за счет заключения меморандума с землепользователями для нужд населения.

Қорғалжын ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 74 845,1 гектар, оның ішінде жайылым жерлер – 45 297,3 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 51 007,6 гектар;
елді мекендердің жері – 22 262,5 гектар;
қордағы жерлер - 1 575,0 гектар.
Табиғи жағдайлар бойынша Қорғалжын ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіштер бойынша шамалы құрғақшылық орташа жылы (орталық және оңтүстік бөлігі) және құрғақ қалыпты жылы (солтүстік бөлігі), олар континенттіліктің барлық ерекшеліктерімен сипатталады: қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының
күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен сипатталады.
2023 жылдың 1 шілдеге Қорғалжын ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ) ірі қара мал 8 554 бас, оның ішінде 4 007 бас аналық мал, 14 773 бас ұсақ мүйізді мал, 4 363 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Қорғалжын ауылында: (халықтың жеке ауласы)
ірі қара мал 4 603 бас, оның ішінде аналық мал 1 886 бас, ұсақ мүйізді мал 7 469 бас, жылқы 1 289 бас.
Жайылым көлемі 18 194,5 гектар (елді мекен жері).
Абай ауылында: (халықтың жеке ауласы)
ірі қара мал 257 бас, оның ішінде аналық мал 112 бас, ұсақ мүйізді мал 495 бас, жылқы 114 бас.
Жайылым көлемі 1 190,0 гектар (елді мекен жері).
Қорғалжын ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 3 694 бас, ұсақ мүйізді мал 6 809 бас, 2 960 бас жылқы.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 25 912,8 гектарды құрайды.
Қорғалжын ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 45 297,3 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 19 384,5 гектар жайылым бар. Бос жерлерден 560,0 га жайылым ("Айбек" ШҚ – 560,0 га)
Қорғалжын ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Қорғалжын ауылында, Абай ауылында) ауыл шаруашылығы мал басын ұстау бойынша 19 944,5 гектар көлемінде, жүктеме нормасы 8,5 га/бас болғанда қажеттілік 69 159,4 гектар құрайды. Жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігін тұрғындар мұқтажы үшін жер телімдері иелерімен меморандум жасау есебінен толықтыру қажет.

Имеется потребность в пастбищных угодьях по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 49 214,9 гектар, при норме нагрузки на голову КРС – 8,5 га/гол., МРС – 1,7 га/гол., лошадей – 10,2 га/гол.
Потребность:
для КРС – 4 860 голов * 8,5 га/гол. = 41 310,0 гектар;
для МРС – 7 964 голов * 1,7 га/гол. = 13 538,8 гектар;
для лошадей – 1 403 голов * 10,2 га/гол. = 14 310,6 гектар.
41 310,0 + 13 538,8 + 14 310,6 = 69 159,4 гектар.
Сложившуюся потребность в пастбищных угодьях в размере 49 214,9 гектар необходимо восполнить за счет выпаса сельскохозяйственных животных населения на землях, принадлежащих к/х "Ораз ауылы" 544,9 гектар, к/х "Ахметжанов Мадияр" 220,0 гектар, к/х "Бейсов" 288,3 гектар, к/х "Болашак" 233,0 гектар, к/х "Ахметжановых" 12,3 гектар, , к/х "Адильхан" 100,0 гектар, к/х "Боранбай" 95,0 гектар, к/х "Ангелина" 92,0 гектар, к/х "Курмангалиевых" 107,4 гектар, к/х "Жер Ана" 123,0 гектар, к/х "Рысбаев К.О." 415,0 гектар, ТОО "Атамекен 1" 24,0 гектар, к/х "Ата-Мұра" 70,0 гектар, к/х "Бексейтовых" 12,7 гектар, ТОО "Ahan Агро 2021" 6,0 гектар, к/х "Томи" 275,0 гектар, к/х "Онгар Кабылтаевич" 202,0 гектар, к/х "Жулдызхан" 202,0 гектар, ТОО "Сулыкөл Агро" 80,0 гектар, ТОО "Колорит Агро" 337,8 гектар, ТОО "Береке GLOBAL GROUP" 318,5 гектар, ТОО "Мирас-2000" 259,0 гектар, "Агротехнический колледж № 1" 6,0 гектар составлением меморандума с землепользователями. Всего ожидается по меморандуму 4 023,9 гектар пастбищных угодьи, процент обеспеченности 8,2 %.
По административно-территориальному делению в Карашалгинском сельском округе имеются 3 сельских населенных пункта.
Общая площадь территории Карашалгинского сельского округа 66 873,5 гектар, в том числе пастбищных угодьи – 29 771,0 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 59 674,3 гектар;
земли населенных пунктов – 6 852,0 гектар;
земли запаса – 347,2 гектар.
По природным условиям территория Карашалгинского сельского округа находится в пределах степной зоны и по агроклиматическим показателям в двух агроклиматических районах: незначительно сухим умеренно теплом (центральная и южная часть) и сухим умеренно теплом (северная часть), которые характеризуются всеми чертами континентальности: суровой продолжительной зимой, коротким умеренно жарким летом, резкими контрастами температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков.
На 1 июля 2023 года в Карашалгинском сельском округе насчитывается поголовье (личное подворье населения и поголовье ТОО, КХ) крупного рогатого скота 3 196 голов, из них маточное поголовье 1 770 голов, мелкого рогатого скота 8 517 голов, 2 661 голов лошадей. Из них:
в селе Жантеке: (личное подворье населения)

Жергілікті халықтың ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 49 214,9 гектар, ІҚМ басына жүктеме нормасы 8,5 га/бас болғанда, ҰММ – 1,7 га/бас, жылқы –10,2 га/бас.
Қажеттілік:
ІҚМ үшін – 4 860 бас * 8,5 га/бас = 41 310,0 гектар;
ҰММ үшін – 7 964 бас * 1,7 га/бас = 13 538,8 гектар;
жылқы үшін – 1 403 бас * 10,2 га/бас = 14 310,6 гектар.
41 310,0 + 13 538,8 + 14 310,6 = 69 159,4 гектар.
Жайылым алқаптарының қалыптасқан қажеттілігін 49 214,9 гектар көлемінде "Ораз ауылы" ш/қ 544,9 гектар, "Ахметжанов Мадияр" ш/қ 220,0 гектар, "Бейсов" ш/қ 288,3 гектар, "Болашак" ш/қ 233,0 гектар, "Ахметжановых" ш/қ 12,3 гектар, "Адильхан" ш/қ 100,0 гектар, "Боранбай" ш/қ 95,0 гектар, "Ангелина" ш/қ 92,0 гектар, "Курмангалиевых" ш/қ 107,4 гектар, "Жер Ана" ш/қ 123,0 гектар, "Рысбаев К.О." ш/қ 415,0 гектар, "Атамекен 1" ЖШС 24,0 гектар, "Ата-Мұра" ш/қ 70,0 гектар, "Бексейтовых" ш/қ 12,7 гектар, "Ahan Агро 2021" ш/қ 6,0 гектар, "Томи" ш/қ 275,0 гектар, "Онгар Кабылтаевич" ш/қ 202,0 гектар, "Жулдызхан" ш/қ 202,0 гектар, "Сулыкөл Агро" ЖШС 80,0 гектар, "Колорит Агро" 337,8 гектар, "Береке Global Group" ЖШС 318,5 гектар, "Мирас-2000" ЖШС 259,0 гектар, "Агротехнический колледж № 1" 6,0 гектар жер телімдері иелерімен меморандум жасау есебінен толықтыру қажет. Барлығы меморандум бойынша 4 023,9 гектар жайылымдық алқаптар күтілуде, қамтамасыз ету пайызы 8,2 %.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Қарашалғын ауылдық округінде 3 елді мекен бар.
Қарашалғын ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 66 873,5 гектар, оның ішінде жайылым жерлер – 29 771,0 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 59 674,3 гектар;
елді мекендердің жері – 6 852,0 гектар;
қордағы жерлер – 347,2 гектар.
Табиғи жағдайлар бойынша Қарашалғын ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіштер бойынша шамалы құрғақшылық орташа жылы (орталық және оңтүстік бөлігі) және құрғақ қалыпты жылы (солтүстік бөлігі), олар континенттіліктің барлық ерекшеліктерімен сипатталады: қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен сипатталады.
2023 жылдың 1 шілдеге Қарашалғын ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ) ірі қара мал 3 196 бас, оның ішінде 1 770 бас аналық мал, 8 517 бас ұсақ мүйізді мал, 2 661 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Жантеке ауылында: (халықтың жеке ауласы)

крупного рогатого скота 1 232 голов, из них маточное поголовье 512 голов, мелкого рогатого скота 3 408 голов, 708 голов лошадей .
Площадь пастбищ составляет 3 515,3 гектар (земли населенных пунктов).
в селе Каргалы: (личное подворье населения)
крупного рогатого скота 94 голов, из них маточное поголовье 27 голов, мелкого рогатого скота 388 голов, 81 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 1 464,0 гектар (земли населенных пунктов).
в селе Уялы: (личное подворье населения)
крупного рогатого скота 314 голов, из них маточное поголовье 162 голов, мелкого рогатого скота 495 голов, 123 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 1 085,0 гектар (земли населенных пунктов).
Поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Карашалгинского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 1 556 голов, мелкого рогатого скота 4 226 голов, 1 749 голов лошадей.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 23 706,7 гектар.
Для обеспечения выпаса населением сельскохозяйственных животных по Карашалгинскому сельскому округу площадь пастбищных угодий составляет всего 29 771,0 гектар. В черте населенных пунктов числится 6 064,3 гектар пастбищ.
В Карашалгинском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (село Жантеке, село Каргалы, село Уялы) по содержанию поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 6 064,3 гектар, потребность составляет 30 537,1 гектар при норме нагрузки 8,5 га/гол. Сложившуюся потребность в пастбищных угодьях необходимо восполнить за счет заключения меморандума с землепользователями для нужд населения.
Имеется потребность в пастбищных угодьях по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 24 472,8 гектар, при норме нагрузки на голову КРС – 8,5 га/гол., МРС – 1,7 га/гол., лошадей – 10,2 га/гол.
Потребность:
для КРС – 1 640 голов * 8,5 га/гол. = 13 940,0 гектар;
для МРС – 4 291 голов * 1,7 га/гол. = 7 294,7 гектар;
для лошадей – 912 голов * 10,2 га/гол. = 9 302,4 гектар.
13 940,0 + 7 294,7 + 9 302,4 = 30 537,1 гектар.
Сложившуюся потребность в пастбищных угодьях в размере 24 472,8 гектар необходимо восполнить за счет выпаса сельскохозяйственных животных населения на землях, принадлежащих ТОО "АФ Жер 888" 5 176,5 гектар, ТОО "Ак жол 2030" 5 313,4 гектар, ТОО "Agro Export Tynylykty" 63,1 гектар, ТОО "Жакен-2" 350,0 гектар, ТОО "Кызыл Су-А" 26,0 гектар, ТОО "AgroNik" 19,0 гектар, СПК "Аргын" 148,8 гектар, ТОО "Керей Агро" 181,0 гектар, ТОО "Кенже-21" 200,0 гектар, ТОО "МТС Коргалжын" 6,0 гектар, к/х "Жасұлан" 104,9 гектар, к/х "Болашак" 268,1 гектар заключением меморандума с землепользователями. Всего ожидается по меморандуму 11 856,8 гектар пастбищных угодьи, процент обеспеченности 48,4 %.
По административно-территориальному делению в Майшукырском сельском округе имеются 2 сельских населенных пункта.

ірі қара мал 1 232 бас, оның ішінде аналық мал 512 бас, ұсақ мүйізді мал 3 408 бас, жылқы 708 бас.
Жайылым көлемі 3 515,3 гектар (елді мекен жері).
Қарғалы ауылында: (халықтың жеке ауласы)
ірі қара мал 94 бас, оның ішінде аналық мал 27 бас, ұсақ мүйізді мал 388 бас, жылқы 81 бас.
Жайылым көлемі 1 464,0 гектар (елді мекен жері).
Ұялы ауылында: (халықтың жеке ауласы)
ірі қара мал 314 бас, оның ішінде аналық мал 162 бас, ұсақ мүйізді мал 495 бас, жылқы 123 бас.
Жайылым көлемі 1 085,0 гектар (елді мекен жері).
Қарашалғын ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 1 556 бас, ұсақ мүйізді мал 4 226 бас, 1 749 бас жылқы.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 23 706,7 гектарды құрайды.
Қарашалғын ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 29 771,0 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 6 064,3 гектар жайылым бар.
Қарашалғын ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Жантеке ауылында, Қарғалы ауылында, Ұялы ауылында) ауыл шаруашылығы мал басын ұстау бойынша 6 064,3 гектар көлемінде, жүктеме нормасы 8,5 га/бас болғанда қажеттілік 30 537,1 гектар құрайды. Жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігін тұрғындар мұқтажы үшін жер телімдері иелерімен меморандум жасау есебінен толықтыру қажет.
Жергілікті халықтың ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 24 472,8 гектар, ІҚМ басына жүктеме нормасы 8,5 га/бас болғанда, ҰММ – 1,7 га/бас, жылқы –10,2 га/бас.
Қажеттілік:
ІҚМ үшін – 1 640 бас * 8,5 га/бас = 13 940,0 гектар;
ҰММ үшін – 4 291 бас * 1,7 га/бас = 7 294,7 гектар;
жылқы үшін - 912 бас * 10,2 га/бас = 9 302,4 гектар.
13 940,0 + 7 294,7 + 9 302,4 = 30 537,1 гектар.
Жайылым алқаптарының қалыптасқан қажеттілігін 24 472,8 гектар көлемінде "АФ Жер 888" ЖШС 5 176,5 гектар, "Ак жол 2030" ЖШС 5 313,4 гектар, "Agro Export Tynlykty" ЖШС 63,1 гектар, "Жакен-2" ЖШС 350,0 гектар, "Кызыл Су-А" ЖШС 26,0 гектар, "AgroNik" ЖШС 19,0 гектар, "Аргын" АӨК 148,8 гектар, "Керей Агро" ЖШС 181,0 гектар, "Кенже-21" ЖШС 200,0 гектар, "МТС Коргалжын" ЖШС 6,0 гектар, "Жасулан" ш/қ 104,9 гектар, "Болашақ" ш/қ 268,1 гектар жер телімдері иелерімен меморандум жасау есебінен толықтыру қажет. Барлығы меморандум бойынша 11 856,8 гектар жайылымдық алқаптар күтілуде, қамтамасыз ету пайызы 48,4 %.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Майшұқыр ауылдық округінде 2 елді мекен бар.

Общая площадь территории Майшукырского сельского округа 37 709,8 гектар, в том числе пастбищных угодьи – 15 360,7 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 26 433,3 гектар;
земли населенных пунктов – 6 289,9 гектар;
земли запаса – 4 986,6 гектар.
По природным условиям территория Майшукырского сельского округа находится в пределах степной зоны и по агроклиматическим показателям в двух агроклиматических районах: незначительно сухим умеренно теплом (центральная и южная часть) и сухим умеренно теплом (северная часть), которые характеризуются всеми чертами континентальности: суровой продолжительной зимой, коротким умеренно жарким летом, резкими контрастами температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков.
На 1 июля 2023 года в Майшукырском сельском округе насчитывается поголовье (личное подворье населения и поголовье ТОО, КХ) крупного рогатого скота 858 голов, из них маточное поголовье 424 голов, мелкого рогатого скота 1 318 голов, 516 голов лошадей. Из них:
в селе Майшукур: (личное подворье населения)
крупного рогатого скота 612 голов, из них маточное поголовье 282 голов, мелкого рогатого скота 975 голов, 344 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 4 441,9 гектар (земли населенных пунктов).
в селе Кумколь: (личное подворье населения)
крупного рогатого скота 48 голов, из них маточное поголовье 30 голов, мелкого рогатого скота 69 голов, 28 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 1 103,0 гектар (земли населенных пунктов).
Поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Майшукырского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 198 голов, мелкого рогатого скота 274 голов, 144 голов лошадей.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 6 061,8 гектар.
Для обеспечения выпаса населением сельскохозяйственных животных по Майшукырскому сельскому округу площадь пастбищных угодий составляет всего 15 306,7 гектар. В черте населенных пунктов числится 5 544,9 гектар пастбищ. Из свободных земель имеется 3 540,0 гектар пастбищ (ТОО "Нур-Суат" – 3 540 га).
В Майшукырском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (село Майшукур, село Кумколь) по содержанию поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 9 084,9 гектар, потребность составляет 11 179,2 гектар, при норме нагрузки 8,5 га/гол. Сложившуюся потребность в пастбищных угодьях необходимо восполнить за счет заключения меморандума с землепользователями для нужд населения.

Майшұқыр ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 37 709,8 гектар, оның ішінде жайылым жерлер – 15 360,7 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 26 433,3 гектар;
елді мекендердің жері – 6 289,9 гектар;
қордағы жерлер – 4 986,6 гектар.
Табиғи жағдайлар бойынша Майшұқыр ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіштер бойынша шамалы құрғақшылық орташа жылы (орталық және оңтүстік бөлігі) және құрғақ қалыпты жылы (солтүстік бөлігі), олар континенттіліктің барлық ерекшеліктерімен сипатталады: қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен сипатталады.
2023 жылдың 1 шілдеге Майшұқыр ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ) ірі қара мал 858 бас, оның ішінде 424 бас аналық мал, 1 318 бас ұсақ мүйізді мал, 516 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Майшұқыр ауылында: (халықтың жеке ауласы)
ірі қара мал 612 бас, оның ішінде аналық мал 282 бас, ұсақ мүйізді мал 975 бас, жылқы 344 бас.
Жайылым көлемі 4 441,9 гектар(елді мекен жері).
Құмкөл ауылында: (халықтың жеке ауласы)
ірі қара мал 48 бас, оның ішінде аналық мал 30 бас, ұсақ мүйізді мал 69 бас, жылқы 28 бас.
Жайылым көлемі 1 103,0 гектар (елді мекен жері).
Майшұқыр ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 198 бас, ұсақ мүйізді мал 274 бас, 144 бас жылқы.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 6 061,8гектарды құрайды.
Майшұқыр ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 15 306,7 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 5 544,9 гектар жайылым бар. Бос жерлерден 3 540,0 га жайылым ("Нур-Суат" ЖШС – 3 540 га) бар.
Майшұқыр ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Майшұқыр ауылында, Құмкөл ауылында) ауыл шаруашылығы мал басын ұстау бойынша 9 084,9 гектар көлемінде, жүктеме нормасы 8,5 га/бас болғанда қажеттілік 11 179,2 гектар құрайды. Жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігін тұрғындар мұқтажы үшін жер телімдері иелерімен меморандум жасау есебінен толықтыру қажет.

Имеется потребность в пастбищных угодьях по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 2 094,3 гектар, при норме нагрузки на голову КРС – 8,5 га/гол., МРС – 1,7 га/гол., лошадей – 10,2 га/гол.
Потребность:
для КРС – 660 голов * 8,5 га/гол. = 5 610,0 гектар;
для МРС - 1 044 голов * 1,7 га/гол. = 1 774,8 гектар;
для лошадей – 372 голов * 10,2 га/гол. = 3 794,4 гектар.
5 610,0 + 1 774,8 + 3 794,4 = 11 179,2 гектар.
Сложившуюся потребность в пастбищных угодьях в размере 2 094,3 гектар необходимо восполнить за счет выпаса сельскохозяйственных животных населения на землях, принадлежащих ТОО "Agro Export Tynylykty" 713,0 гектар, ТОО "Тұщыкөл" 628,1 гектар, ТОО "Дариум Астана" 140,3 гектар, ТОО "Аскоп" 178,0 гектар, ТОО "Абол Астык" 8,5 гектар, ТОО "Майшукур" 208,0 гектар, ТОО "ФХ Altai.KZ" 289,0 гектар,к/х "Амантай" 109,0 гектар, к/х "Ораз ауылы" 832,0 гектар, к/х "Темірғали" 312,5 гектар, к/х "Адильхан К" 151,9 гектар, к/х "Тұлпар" 56,1 гектар, к/х "Ахмедин М.Б." 163,0 гектар, к/х "Ш. Батырбек" 328,5 гектар составлением меморандума с землепользователями. Всего ожидается по меморандуму 4 117,9 гектар пастбищных угодьи, процент обеспеченности 196,6 %.
По административно-территориальному делению в Кызылсайском сельском округе имеются 2 сельских населенных пункта.
Общая площадь территории Кызылсайского сельского округа 123 660,6гектар, в том числе пастбищных угодьи – 77 561,9 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 90 552,8 гектар;
земли населенных пунктов – 24 800,4 гектар;
земли запаса – 8 307,4 гектар.
По природным условиям территория Кызылсайского сельского округа находится в пределах степной зоны и по агроклиматическим показателям в двух агроклиматических районах: незначительно сухим умеренно теплом (центральная и южная часть) и сухим умеренно теплом (северная часть), которые характеризуются всеми чертами континентальности: суровой продолжительной зимой, коротким умеренно жарким летом, резкими контрастами температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков.
На 1 июля 2023 года в Кызылсайском сельском округе насчитывается поголовье (личное подворье населения и поголовье ТОО, КХ) крупного рогатого скота 1 903 голов, из них маточное поголовье 980 голов, мелкого рогатого скота 3 904 голов, 2 876 голов лошадей. Из них:
в селе Шалкар: (личное подворье населения)
крупного рогатого скота 883 голов, из них маточное поголовье 424 голов, мелкого рогатого скота 1 421 голов, 883 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 14 241,2 гектар (земли населенных пунктов).
в селе Ушсарт: (личное подворье населения)

Жергілікті халықтың ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 2 094,3 гектар, ІҚМ басына жүктеме нормасы 8,5 га/бас болғанда, ҰММ – 1,7 га/бас, жылқы – 10,2 га/бас.
Қажеттілік:
ІҚМ үшін – 660 бас * 8,5 га/бас = 5 610,0 гектар;
ҰММ үшін – 1 044 бас * 1,7 га/бас = 1 774,8 гектар;
жылқы үшін - 372 бас * 10,2 га/бас = 3 794,4 гектар.
5 610,0 + 1 774,8 + 3 794,4 = 11 179,2 гектар.
Жайылым алқаптарының қалыптасқан қажеттілігін 2 094,3 гектар көлемінд, "Agro Export Tynlykty" ЖШС 713,0 гектар, "Тұщыкөл" ЖШС 628,1 гектар, "Дариум Астана" ЖШС 140,3 гектар, "Аскоп" ЖШС 178,0 гектар, "Абол-Астык" ЖШС 8,5 гектар, "Майшұқұр" ЖШС 208,0 гектар, "ФХ Altai.KZ" ЖШС 289,0 гектар, "Амантай" ш/қ 109,0 гектар, "Ораз ауылы" ш/қ 832,0 гектар, "Темірғали" ш/қ 312,5 гектар, "Адильхан К" ш/қ 151,9 гектар, "Тұлпар" ш/қ 56,1 гектар, "Ахмедин М.Б." ш/қ 163,0 гектар, "Ш. Батырбек" ш/қ 328,5 гектар жер телімдері иелерімен меморандум жасау есебінен толықтыру қажет. Барлығы меморандум бойынша 4 117,9 гектар жайылымдық алқаптар күтілуде, қамтамасыз ету пайызы 196,6 %.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Қызылсай ауылдық округінде 2 елді мекен бар.
Қызылсай ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 123 606,6 гектар, оның ішінде жайылым жерлер – 77 561,9 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 90 552,8 гектар;
елді мекендердің жері – 24 800,4 гектар;
қордағы жерлер – 8 307,4 гектар.
Табиғи жағдайлар бойынша Қызылсай ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіштер бойынша шамалы құрғақшылық орташа жылы (орталық және оңтүстік бөлігі) және құрғақ қалыпты жылы (солтүстік бөлігі), олар континенттіліктің барлық ерекшеліктерімен сипатталады: қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен сипатталады.
2023 жылдың 1 шілдеге Қызылсай ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ) ірі қара мал 1 903 бас, оның ішінде 980 бас аналық мал, 3 904 бас ұсақ мүйізді мал, 2 876 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Шалқар ауылында: (халықтың жеке ауласы)
ірі қара мал 883 бас, оның ішінде аналық мал 424 бас, ұсақ мүйізді мал 1 421 бас, жылқы 883 бас.
Жайылым көлемі 14 241,2 гектар (елді мекен жері).
Үшсарт ауылында: (халықтың жеке ауласы)

крупного рогатого скота 262 голов, из них маточное поголовье 130 голов, мелкого рогатого скота 727 голов, 269 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 5 846,0 гектар (земли населенных пунктов).
Поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Кызылсайского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 758 голов, мелкого рогатого скота 1 756 голов, 1 724 голов лошадей.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 57 474,7 гектар.
Для обеспечения выпаса населением сельскохозяйственных животных по Кызылсайскому сельскому округу площадь пастбищных угодий составляет всего 77 561,9 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 20 087,2 гектар пастбищ.
В Кызылсайском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (село Шалкар, село Ушсарт) по содержанию поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 20 087,2 гектар, потребность составляет 25 134,5 гектар при норме нагрузки 8,5 га/гол. Сложившуюся потребность в пастбищных угодьях необходимо восполнить за счет заключения меморандума с землепользователями для нужд населения.
Имеется потребность в пастбищных угодиях по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 5 047,3 гектар, при норме нагрузки на голову КРС – 8,5 га/гол., МРС – 1,7 га/гол., лошадей – 10,2 га/гол.
Потребность:
для КРС – 1 145 голов * 8,5 га/гол. = 9 732,5 гектар;
для МРС – 2 148 голов * 1,7 га/гол. = 3 651,6 гектар;
для лошадей – 1 152 голов * 10,2 га/гол. = 11 750,4 гектар.
9 732,5 + 3 651,6 + 11 750,4 = 25 134,5 гектар.
Сложившуюся потребность в пастбищных угодиях в размере 5 047,3 гектар необходимо восполнить за счет выпаса сельскохозяйственных животных населения на землях ТОО "Агро Кобетей" 2 039,0 гектар, ТОО "Акжол Шалқар" 2 745,7 гектар, ТОО " Балтабеков и К" 15 170,0 гектар, ТОО " Коргалжын Агро" 3 843,0 гектар, ТОО "Ақ-құлын" 2 265,0 гектар, ТОО "АРТ-Алмас" 3 185,0 гектар, ТОО "Стек Плюс" 120,0 гектар, ТОО "Ата Салт" 710,0 гектар, ТОО "AhanАгро 2021" 24,0 гектар, ТОО "Акжол Агро" 468,5 гектар, ТОО "JD Agro" 318,5 гектар, ТОО "Demetra Agro" 213,0 гектар, ТОО "ABS Agro" 4,0 гектар, к/х "Акбанов" 360,0 гектар, к/х "Акимжанов К. К." 418,0 гектар, к/х "Атамекен" 399,6 гектар, к/х "Аян" 463,5 гектар, ИП "Жанмулдин" 5,0 гектар, к/х "Туғанбек" 5 550,0 гектар, к/х "Мерей" 2 493,0 гектар составлением меморандума с землепользователями. Всего ожидается по меморандуму 40 794,8 гектар пастбищных угодьи, процент обеспеченности в 8 раз.
По административно-территориальному делению в Сабындинском сельском округе имеются 3 сельских населенных пункта.

ірі қара мал 262 бас, оның ішінде аналық мал 130 бас, ұсақ мүйізді мал 727 бас, жылқы 269 бас.
Жайылым көлемі 5 846,0 гектар (елді мекен жері).
Қызылсай ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 758 бас, ұсақ мүйізді мал 1 756 бас, 1 724 бас жылқы.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 57 474,7 гектарды құрайды.
Қызылсай ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 77 561,9 гектар жайылымдық жерлер бар.
Елді мекен шегінде 20 087,2 гектар жайылым бар.
Қызылсай ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Шалқар ауылында, Үшсарт ауылында) ауыл шаруашылығы мал басын ұстау бойынша 20 087,2 гектар көлемінде, жүктеме нормасы 8,5 га/бас болғанда қажеттілік 25 134,5 гектар құрайды. Жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігін тұрғындар мұқтажы үшін жер телімдері иелерімен меморандум жасау есебінен толықтыру қажет.
Жергілікті халықтың ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 5 047,3 гектар, ІҚМ басына жүктеме нормасы 8,5 га/бас болғанда, ҰММ – 1,7 га/бас, жылқы –10,2 га/бас.
Қажеттілік:
ІҚМ үшін – 1 145 бас * 8,5 га/бас = 9 732,5 гектар;
ҰММ үшін – 2 148 бас * 1,7 га/бас = 3 651,6 гектар;
жылқы үшін – 1 152 бас * 10,2 га/бас = 11 750,4 гектар.
9 732,5 + 3 651,6 + 11 750,4 = 25 134,5 гектар.
Жайылым алқаптарының қалыптасқан қажеттілігін 5 047,3 гектар көлемінде "Агро Кобетей" ЖШС 2 039,0 гектар, "Акжол Шалқар" ЖШС 2 745,7 гектар, "Батабеков и К" ЖШС 15 170,0 гектар, "Коргалжын Агро" ЖШС 3 843,0 гектар, "Ақ-құлын" ЖШС 2 265,0 гектар, "АРТ-Алмас" ЖШС 3 185,0 гектар, ЖШС "Стек Плюс" 120,0 гектар, "Ата Салт" ЖШС 710,0 гектар, "Ahan Агро 2021" ЖШС 24,0 гектар, "Акжол Агро" ЖШС 468,5 гектар, "JD Агро" ЖШС 318,5 гектар, "Demetro Agro" ЖШС 213,0 гектар, "ABS Agrо" ЖШС 4,0 гектар, "Акбанов" ш/қ 360,0 гектар, "Акимжанов К. К." ш/қ 418,0 гектар, "Атамекен" ш/қ 399,6 гектар, "Аян" ш/қ 463,5 гектар, "Жанмулдин" ЖК 5,0 гектар, "Туғанбек" ш/қ 5 550,0 гектар, "Мерей ш/қ 2 493,0 гектар жер телімі иелерімен меморандум жасау есебінен толықтыру қажет. Барлығы меморандум бойынша 40 794,8 гектар жайылымдық алқаптар күтілуде, қамтамасыз ету пайызы 8 есе.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Сабынды ауылдық округінде 3 ауылдық елді мекен бар.

Общая площадь территории Сабындинского сельского округа 53 505,7 гектар, в том числе пастбищных угодьи – 20 367,7 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 45 392,2 гектар;
земли населенных пунктов – 7 775,7 гектар;
земли запаса – 337,8 гектар.
По природным условиям территория Сабындинского сельского округа находится в пределах степной зоны и по агроклиматическим показателям в двух агроклиматических районах: незначительно сухим умеренно теплом (центральная и южная часть) и сухим умеренно теплом (северная часть), которые характеризуются всеми чертами континентальности: суровой продолжительной зимой, коротким умеренно жарким летом, резкими контрастами температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков.
На 1 июля 2023 года в Сабындинском сельском округе насчитывается поголовье (личное подворье населения и поголовье ТОО, КХ) крупного рогатого скота 1 925 головы, из них маточное поголовье 957 голов, мелкого рогатого скота 4 199 голов, 1 526 голов лошадей. Из них:
в селе Сабынды: (личное подворье населения)
крупного рогатого скота 917 голов, из них маточное поголовье 525 голов, мелкого рогатого скота 2 128 голов, 713 голов лошадей .
Площадь пастбищ составляет 5 201,6 гектар (земли населенных пунктов).
в селе Алгабас: (личное подворье населения)
крупного рогатого скота 54 голов, из них маточное поголовье 24 голов, мелкого рогатого скота 194 голов, 90 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 738,0 гектар (земли населенных пунктов).
в селе Караегино: (личное подворье населения)
крупного рогатого скота 346 голов, из них маточное поголовье 158 голов, мелкого рогатого скота 826 голов, 207 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 1 674,6 гектар (земли населенных пунктов).
Поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Сабындинского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 608 голов, мелкого рогатого скота 1 051 голов, 516 голов лошадей.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 12 753,5 гектар.
Для обеспечения выпаса населением сельскохозяйственных животных по Сабындинскому сельскому округу площадь пастбищных угодий составляет всего 20 367,7 гектар. В черте населенных пунктов числится 7 614,2 гектар пастбищ.
В Сабындинском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (cело Сабынды, село Алгабас, село Караегин) по содержанию поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 7 614,2 гектар, потребность составляет 26 848,1 гектар при норме нагрузки 8,5 га/гол.Сложившуюся потребность в пастбищных угодьях необходимо восполнить за счет заключения меморандума с землепользователями для нужд населения.

Сабынды ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 53 505,7 гектар, оның ішінде жайылым жерлер – 20 367,7 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 45 392,2 гектар;
елді мекендердің жері – 7 775,7 гектар;
қордағы жерлер – 337,8 гектар.
Табиғи жағдайлар бойынша Сабынды ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіштер бойынша шамалы құрғақшылық орташа жылы (орталық және оңтүстік бөлігі) және құрғақ қалыпты жылы (солтүстік бөлігі), олар континенттіліктің барлық ерекшеліктерімен сипатталады: қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен сипатталады.
2023 жылдың 1 шілдеге Сабынды ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ) ірі қара мал 1 925 бас, оның ішінде 957 бас аналық мал, 4 199 бас ұсақ мүйізді мал, 1 526 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Сабынды ауылында: (халықтың жеке ауласы)
ірі қара мал 917 бас, оның ішінде аналық мал 525 бас, ұсақ мүйізді мал 2 128 бас, жылқы 713 бас.
Жайылым көлемі 5 201,6 гектар (елді мекен жері).
Алғабас ауылында: (халықтың жеке ауласы)
ірі қара мал 54 бас, оның ішінде аналық мал 24 бас, ұсақ мүйізді мал 194 бас, жылқы 90 бас.
Жайылым көлемі 738,0 гектар (елді мекен жері).
Қараегін ауылында: (халықтың жеке ауласы)
ірі қара мал 346 бас, оның ішінде аналық мал 158 бас, ұсақ мүйізді мал 826 бас, жылқы 207 бас.
Жайылым көлемі 1 674,0 гектар (елді мекен жері).
Сабынды ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 608 бас, ұсақ мүйізді мал 1 051 бас, 516 бас жылқы.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 12 753,5 гектарды құрайды.
Сабынды ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 20 367,7 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 7 614,2 гектар жайылым бар.
Сабынды ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Сабынды ауылында, Алғабас ауылында, Қараегін ауылында) ауыл шаруашылығы мал басын ұстау бойынша 7 614,2 гектар көлемінде, жүктеме нормасы 8,5 га/бас болғанда қажеттілік 26 848,1 гектар құрайды. Жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігін тұрғындар мұқтажы үшін жер телімдері иелерімен меморандум жасау есебінен толықтыру қажет.

Потребность в пастбищных угодьях местного населения по выпасу других сельскохозяйственных животных составляет 19 233,9 гектар, при норме нагрузки на голову КРС – 8,5 га/гол., МРС – 1,7 га/гол., лошадей – 10,2 га/гол.
Потребность:
для КРС – 1 317 голов * 8,5 га/гол. = 11 194,5 гектар;
для МРС – 3 148 голов * 1,7 га/гол. = 5 351,6 гектар;
для лошадей – 1 010 голов * 10,2 га/гол. = 10 302,0 гектар.
11 194,5 + 5 351,6 + 10 302,0 = 26 848,1 гектар.
Сложившуюся потребность в пастбищных угодьях в размере 19 233,9 гектар необходимо восполнить за счет выпаса сельскохозяйственных животных населения на землях ТОО "Жана" 1 343,8 гектар, ТОО "АФ Талды" 648,7 гектар, ТОО "AWISS" 20,0 гектар, ТОО "Тамсанал" 115,0 гектар, ТОО "Seventeen" 136,0 гектар, ТОО "Мади 2023" 300,0 гектар, ТОО "Нұрсәт-к" 100,0 гектар, ТОО "Хамыстханов" 1 036,0 гектар, к/х "Баязи" 139,0 гектар, к/х "Молдабеков" 72,0 гектар, к/х "Сабынды Продукт" 704,0 гектар, к/х "Дюсенбеков" 913,0 гектар, к/х "Салагдинов" 100,0 гектар, к/х "Кыдырбай" 285,9 гектар, к/х "Калкаман" 209,0 гектар, к/х "Бекзат" 115,0 гектар, к/х "Наурыз" 228,5 гектар, к/х "Сенім" 68,3 гектар, к/х "Жаннур" 309,4 гектар, к/х "Сабынды" 112,0 гектар, к/х "Үніш" 50,0 гектар, к/х "Дастан-Б" 85,0 гектар, к/х "Адильхан" 15,0 гектар, к/х "Тусупов Б" 102,0 гектар, к/х "Абильдин К.К." 100,0 гектар, к/х "Жумагулов Б.А." 19,0 гектар, к/х "Жакупова Г.К." 180,0 гектар, к/х "Мынжасаров Г.К." 20,0 гектар, к/х "Тлеухор" 30,0 гектар составлением меморандума с землепользователями. Всего ожидается по меморандуму 7 556,6 гектар пастбищных угодьи, процент обеспеченности 39,3 %.
По административно-территориальному делению в Кенбидаикском сельском округе имеются 2 сельских населенных пункта.
Общая площадь территории Кенбидаикского сельского округа 61 401,0 гектар, в том числе пастбищных угодьи – 25 028,5 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 54 798,0 гектар;
земли населенных пунктов – 6 400,0 гектар;
земли запаса – 203,0 гектар.
По природным условиям территория Кенбидаикского сельского округа находится в пределах степной зоны и по агроклиматическим показателям в двух агроклиматических районах: незначительно сухим умеренно теплом (центральная и южная часть) и сухим умеренно теплом (северная часть), которые характеризуются всеми чертами континентальности: суровой продолжительной зимой, коротким умеренно жарким летом, резкими контрастами температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков.
На 1 июля 2023 года в Кенбидаикском сельском округе насчитывается поголовье (личное подворье населения и поголовье ТОО, КХ) крупного рогатого скота 1 477 голов, из них маточное поголовье 693 голов, мелкого рогатого скота 2 460 голов, 1 262 голов лошадей. Из них:
в селе Кенбидаик: (личное подворье населения)

Жергілікті халықтың ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 19 233,9 гектар, ІҚМ басына жүктеме нормасы 8,5 га/бас болғанда, ҰММ – 1,7 га/бас, жылқы –10,2 га/бас.
Қажеттілік:
ІҚМ үшін – 1 317 бас * 8,5 га/бас = 11 194,5 гектар;
ҰММ үшін – 3 148 бас * 1,7 га/бас = 5 351,6 гектар;
жылқы үшін – 1 010 бас * 10,2 га/бас = 10 302,0 гектар.
11 194,5 + 5 351,6 + 10 302,0 = 26 848,1 гектар.
Жайылым алқаптарының қалыптасқан қажеттілігін 19 233,9 гектар көлемінде "Жана" ЖШС 1 343,8 гектар, "АФ Талды" ЖШС 648,7 гектар, "AWISS" ЖШС 20,0 гектар, "Тамсанал" ЖШС 115,0 гектар, "Seventeen" ЖШС 136,0 гектар, "Мади 2023" ЖШС 300,0 гектар, "Нұрсәт-К" ЖШС 100,0 гектар, "Хамыстханов" ЖШС 1 036,0 гектар, "Баязи" ш/қ 139,0 гектар, "Молдабеков" ш/қ 72,0 гектар, "Сабынды Продукт" к/х 704,0 гектар, "Дюсенбеков" ш/қ 913,0 гектар, "Салагдинов" ш/қ 100,0 гектар, "Кыдырбай" ш/қ 285,9 гектар, "Калкаман" ш/қ 209,0 гектар, "Бекзат" ш/қ 115,0 гектар, "Наурыз" ш/қ 228,5 гектар, "Сенім" ш/қ 68,3 гектар, "Жаннур" ш/қ 309,4 гектар, "Сабынды" ш/қ 112,0 гектар, "Үніш" ш/қ 50,0 гектар, "Дастан-Б" ш/қ 85,0 гектар, "Адильхан" ш/қ 15,0 гектар, "Тусупов Б" ш/қ 102,0 гектар, "Абильдин К.К." ш/қ 100,0 гектар,"Жумагулов Б.А." ш/қ 19,0 гектар, "Жакупова Г.К." ш/қ 180,0 гектар, "Мынжасаров Г.К." ш/қ 20,0 гектар, "Тлеухор" ш/қ 30,0 гектар жер телімдері иелерімен меморандум жасау есебінен толықтыру қажет. Барлығы меморандум бойынша 7 556,6 гектар жайылымдық алқаптар күтілуде, қамтамасыз ету пайызы 39,3 %.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Кеңбидайық ауылдық округінде 2 елді мекен бар.
Кеңбидайық ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 61 401 гектар, оның ішінде жайылым жерлер – 25 028,5 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 54 798,0 гектар;
елді мекендердің жері - 6 400,0 гектар;
қордағы жерлер – 203,0 гектар.
Табиғи жағдайлар бойынша Кеңбидайық ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіштер бойынша шамалы құрғақшылық орташа жылы (орталық және оңтүстік бөлігі) және құрғақ қалыпты жылы (солтүстік бөлігі), олар континенттіліктің барлық ерекшеліктерімен сипатталады: қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен сипатталады.
2023 жылдың 1 шілдеге Кеңбидайық ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ) ірі қара мал 1 477 бас, оның ішінде 693 бас аналық мал, 2 460 бас ұсақ мүйізді мал, 1 262 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Кеңбидайық ауылында: (халықтың жеке ауласы)

крупного рогатого скота 855 голов, из них маточное поголовье 322 голова, мелкого рогатого скота 1 355 голов, 612 голов лошадей .
Площадь пастбищ составляет 5 456,0 гектар (земли населенных пунктов).
в селе Екпенды: (личное подворье населения)
крупного рогатого скота 215 голов, из них маточное поголовье 191 голов, мелкого рогатого скота 568 голов, 19 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 580,0 гектар (земли населенных пунктов).
Поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Кенбидаикского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 407 голов, мелкого рогатого скота 537 голов, 631 голов лошадей.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 18 991,0 гектар.
Для обеспечения выпаса населением сельскохозяйственных животных по Кенбидаикскому сельскому округу площадь пастбищных угодий составляет всего 25 028,5 гектар. В черте населенных пунктов числится 6 036,0 гектар пастбищ.
В Кенбидаикском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (село Кенбидаик, село Екпенды) по содержанию поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 6 036,0 гектар, потребность составляет 18 800,3 гектар при норме нагрузки 8,5 га/гол.
Сложившуюся потребность в пастбищных угодьях необходимо восполнить за счет заключения меморандума с землеползователями для нужд населения.
Имеется потребность в пастбищных угодьях по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 12 764,3гектар, при норме нагрузки на голову КРС – 8,5 га/гол., МРС – 1,7 га/гол., лошадей – 10,2 га/гол.
Потребность:

ірі қара мал 855 бас, оның ішінде аналық мал 322 бас, ұсақ мүйізді мал 1 355 бас, жылқы 612 бас.
Жайылым көлемі 5 456,0 гектар (елді мекен жері).
Екпінді ауылында: (халықтың жеке ауласы)
ірі қара мал 215 бас, оның ішінде аналық мал 191 бас, ұсақ мүйізді мал 568 бас, жылқы 19 бас.
Жайылым көлемі 580,0 гектар (елді мекен жері).
Кеңбидайық ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 407 бас, ұсақ мүйізді мал 537 бас, 631 бас жылқы.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 18 991,0 гектарды құрайды.
Кеңбидайық ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 25 028,5 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 6 036,0 гектар жайылым бар.
Кеңбидайық ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Кеңбидайық ауылында, Екпінді ауылында) ауыл шаруашылығы мал басын ұстау бойынша 6 036,0 гектар көлемінде, жүктеме нормасы 8,5 га/бас болғанда қажеттілік 18 800,3 гектар құрайды. Жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігін тұрғындар мұқтажы үшін жер телімдері иелерімен меморандум жасау есебінен толықтыру қажет.
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 12 764,3 гектар, ІҚМ басына жүктеме нормасы 8,5 га/бас болғанда, ҰММ – 1,7 га/бас, жылқы –10,2 га/ бас.
Қажеттілік:

для КРС – 1 070 голов * 8,5 га/гол. = 9 095,0 гектар;
для МРС – 1 923 голов * 1,7 га/гол. = 3 269,1 гектар;
для лошадей – 631 голов * 10,2 га/гол. = 6 436,2 гектар.
9 095,0 + 3 269,1 + 6 436,2 = 18 800,3 гектар.
Сложившуюся потребность в пастбищных угодьях в размере 12 764,3 гектар необходимо восполнить за счет выпаса сельскохозяйственных животных населения на землях, ТОО "Маншук-АЭ" 1 998,0 гектар, ТОО "Кенбидай Астык" 4 426,1 гектар, ТОО "Faizer Capital" 1 477,5 гектар, ТОО "Nura" 3,9 гектар, ТОО "Бактыкелды" 8,0 гектар, ТОО "QN AQRO" 723,0 гектар, ТОО "AgroExport LTD" 2 272,0 гектар, ТОО "Mineral Resources Of Central Asia" 343,0 гектар, к/х "Алан" 750,0 гектар, к/х "Болашак" 101,0 гектар, к/х "Кожумратов Т.А." 648,5 гектар, к/х "Сатурн" 72,0 гектар, к/х "Омаров Б.О." 341,0 гектар, к/х "Мерей 10" 300,0 гектар, ТОО "СК "Север" 138,0 гектар составлением меморандума с землепользователями. Всего ожидается по меморандуму 13 602,0 гектар пастбищных угодьи, процент обеспеченности 106,5 %.

ІҚМ үшін – 1 070 бас * 8,5 га/бас = 9 095,0 гектар;
ҰММ үшін – 1 923 бас * 1,7 га/бас = 3 269,1 гектар;
жылқы үшін - 631 бас * 10,2 га/бас = 6 436,2 гектар.
9 095,0 + 3 269,1 + 6 436,2 = 18 800,3 гектар.
Жайылым алқаптарының қалыптасқан қажеттілігін 12 764,3 гектар көлемінде "Маншук-АЭ" ЖШС 1 998,0 гектар, "Кеңбидай Астық" ЖШС 4 426,1 гектар, "Faizer Capital" ЖШС 1 477,5 гектар, "Nura" ЖШС 3,9 гектар, "Бактыкелды" ЖШС 8,0 гектар, "QN AQRO" ЖШС 723,0 гектар, "AgroExport LTD" ЖШС 2 272,0 гектар, "Mineral Resources Os Central Asia" ЖШС 343,0 гектар, "Алан" ш/қ 750,0 гектар, "Болашақ" ш/қ 101,0 гектар, "Кожумратов" ш/қ 648,5 гектар, "Сатурн" ш/қ 72,0 гектар, "Омаров Б.О." ш/қ 341,0 гектар, "Мерей 10" ш/қ 300,0 гектар, "СК "Север" ЖШС 138,0 гектар жер телімдері иелерімен меморандум жасау есебінен толықтыру қажет. Барлығы меморандум бойынша 13 602,0 гектар жайылымдық алқаптар күтілуде, қамтамасыз ету пайызы 106,5 %.

Всего по району у населения имеется КРС 12 877 голов, в том числе 5 689 голов коров. МРС 24 571 голов, лощадей 7 167 голов. Имеются земли населенных пунктов 97 997,3 гектар. Потребность составляет 224 328,6 гектар.
Список собственников земельных участков на территории Амангельдинского сельского округа
Таблица 2
Наименование землепользователей земельных участков
Площадь пастбищ, (гектар)
Наличие скота по видам, (голов)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (гектар)
КРС
МРС
Лошади
КРС
МРС
Лошади
1
ТОО "Агро Стиль"

Аудан бойынша тұрғындар иелігінде 12 877 бас ІҚМ бар, оның ішінде 5 689 бас аналық малдар. ҰММ 24 571 бас, жылқы 7 167 бас. Елді мекендерде 97 997,3 гектар жер бар, қажеттілік 224 328,6 гектарды құрайды.
Амангелді ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері тізімі
2 кесте
Жер учаскелерін жер пайдаланушылардың атауы
Жайылым алаңы, (гектар)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (гектар)
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқы
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқы
1
"Агро Стиль" ЖШС

Имеется 5 456,0
Требуется 10 357,4
1 827,5
965,6
193,8
2 986,9
Имеется 580,0
Требуется 2 406,9
9 095,0
3 269,1
6 436,2
18 800,3
Сложившуюся потребность в пастбищных угодьях в размере 12 764,3 гектар необходимо восполнить за счет выпаса сельскохозяйственных животных населения на землях, ТОО "Маншук-АЭ" 1 998,0 гектар, ТОО "Кенбидай Астык" 4 426,1 гектар, ТОО "Faizer Capital" 1 477,5 гектар, ТОО "Nura" 3,9 гектар, ТОО "Бактыкелды" 8,0 гектар, ТОО "QN AQRO" 723,0 гектар, ТОО "AgroExport LTD" 2 272,0 гектар, ТОО "Mineral Resources Of Central Asia" 343,0 гектар, к/х "Алан" 750,0 гектар, к/х "Болашак" 101,0 гектар, к/х "Кожумратов Т.А." 648,5 гектар, к/х "Сатурн" 72,0 гектар, к/х "Омаров Б.О." 341,0 гектар, к/х "Мерей 10" 300,0 гектар, ТОО "СК "Север" 138,0 гектар составлением меморандума с землепользователями.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Коргалжынскому району
на 2024-2025 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Коргалжынского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Коргалжынскому району
на 2024-2025 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Годы
Загон 1 весенний
Загон 2
весенне-летний
Загон 3
весенне-летний-осенний
Загон 4 осенний
2024
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
осенний сезон 3
отдыхающий загон

Бар жайылым 5 456,0
Қажеттілік 10 357,4
1 827,5
965,6
193,8
2 986,9
Бар жайылым 580,0
Қажеттілік 2 406,9
9 095,0
3 269,1
6 436,2
18 800,3
Жайылым алқаптарының қалыптасқан қажеттілігін 12 764,3 гектар көлемінде "Маншук-АЭ" ЖШС 1 998,0 гектар, "Кеңбидай Астық" ЖШС 4 426,1 гектар, "Faizer Capital" ЖШС 1 477,5 гектар, "Nura" ЖШС 3,9 гектар, "Бактыкелды" ЖШС 8,0 гектар, "QN AQRO" ЖШС 723,0 гектар, "AgroExport LTD" ЖШС 2 272,0 гектар, "Mineral Resources Os Central Asia" ЖШС 343,0 гектар, "Алан" ш/қ 750,0 гектар, "Болашақ" ш/қ 101,0 гектар, "Кожумратов" ш/қ 648,5 гектар, "Сатурн" ш/қ 72,0 гектар, "Омаров Б.О." ш/қ 341,0 гектар, "Мерей 10" ш/қ 300,0 гектар, "СК "Север" ЖШС 138,0 гектар жер телімдері иелерімен меморандум жасау есебінен толықтыру қажет.
Қорғалжын ауданы бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Қорғалжын ауданы аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Қорғалжын ауданы бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 2-қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Жылдар
1 қаша көктемгі
2 қаша
көктемгі-жазғы
3 қаша
көктемгі-жазғы-күзгі
4 қаша күзгі
2024
1 көктемгі-жазғы маусым
2 жазғы маусым
3 күзгі маусым
демалатын қаша

931 098,5
315 249,0
Приложение 4
К Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Коргалжынскому району
на 2024-2025 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам,трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное: крупный рогатый скот – 100 литров, лошади – 80 литров, мелкий рогатый скот-10 литров.
Оросительных или обводнительных каналов на территории района не имеется.
Приложение 5
к Плану по управлению пастбищами и
по Коргалжынскому району
на 2024-2025 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Коргалжынскому району
на 2024-2025 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование города, села, сельского
округа Коргалжынскогорайона
Количество загонов в 2024 году
1 весенний
2 весенне-лет-ний
3 весенне-летне-осенний
4 осенний
1
2
3
4
5
6
1
Амангелдинский сельский округ
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
отдыхающий загон
2
Арыктинский сельский округ
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
отдыхающий загон
3
Кораглжынский сельский округ
весенне-летний сезон
летний сезон
отдыхающий загон
летне-осенний сезон
4
Карашалгинский сельский округ
весенне-летний сезон
отдыхающий загон
летний сезон
летне-осенний сезон
5
Майшукырский сельский округ
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осеннийсезон
6
Кызылсайский сельский округ
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
отдыхающийзагон
7
Сабындинский сельский округ
весенне-летний сезон
летний сезон
отдыхающий загон
летне-осеннийсезон
8
Кенбидаикский сельский округ
весенне-летний сезон
отдыхающий загон
летний сезон
летне-осенний сезон
Продолжение таблицы
Количество загонов в 2025 году
1 весенний
2 весенне-летний
3 весенне-летне-осенний
4 осенний
7
8
9
10
весенне-летний сезон
летний сезон
отдыхающий загон
летне-осеннийсезон
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летнийсезон
летне-осеннийсезон
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осеннийсезон
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
отдыхающий загон
летне-осеннийсезон
весенне-летний сезон
отдыхающий загон
летний сезон
летне-осеннийсезон
весенне-летний сезон
летний сезон
отдыхающий загон
летне-осеннийсезон
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осеннийсезон
отдыхающий загон

931 098,5
381 704,1
Қорғалжын ауданы бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, копандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Бір ауыл шаруашылығы жануарына суды тұтынудың орташа тәуліктік нормасы: ірі қара мал – 100 литр, жылқы-80 литр, ұсақ мал - 10 литр.
Аудан аумағында суару немесе суландыру каналдары жоқ.
Қорғалжын ауданы бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Қорғалжын ауданы бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 6-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жылжытудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Қорғалжын ауданы қаласының,
ауылының, ауыл- дық округінің атауы
2042 жылғы қашалар саны
1 көктемгі
2 көктемгі-жазғы
3 көктемгі-жы- зғы-күзгі
4 күзгі
1
2
3
4
5
6
1
Амангелды ауыл округі
көктемгі-жазғы маусым
жазғы маусым
жазғы-күзгі маусым
демалатын қаша
2
Арықты ауыл округі
көктемгі-жазғы маусым
жазғы маусым
жазғы-күзгі маусым
демалатын қаша
3
Қорғалжын ауыл округі
көктемгі-жазғы маусым
жазғы маусым
демалатын қаша
жазғы-күзгі маусым
4
Қарашалғын ауыл округі
көктемгі-жазғы маусым
демалатын қаша
жазғы маусым
жазғы-күзгі маусым
5
Майшұқыр ауыл округі
демалатын қаша
көктемгі-жазғы маусым
жазғы маусым
жазғы-күзгі маусым
6
Қызылсай ауыл округі
көктемгі-жазғы маусым
жазғы маусым
жазғы-күзгі маусым
демалатын қаша
7
Сабынды ауыл округі
көктемгі-жазғы маусым
жазғы маусым
демалатын қаша
жазғы-күзгі маусым
8
Кеңбидайык ауыл округі
көктемгі-жазғы маусым
демалатын қаша
жазғы маусым
жазғы-күзгі маусым
кестенің жалғасы
2025 жылғы қашалар саны
1 көктемгі
2 көктемгі-жазғы
3 көктемгі-жызғы-күзгі
4 күзгі
7
8
9
10
көктемгі-жазғы маусым
жазғы маусым
демалатын қаша
жазғы-күзгі маусым
демалатын қаша
көктемгі-жазғы маусым
жазғы маусым
жазғы-күзгі маусым
көктемгі-жазғы маусым
жазғы маусым
жазғы-күзгі маусым
демалатын қаша
көктемгі-жазғы маусым
жазғы маусым
демалатын қаша
жазғы-күзгі маусым
көктемгі-жазғы маусым
демалатын қаша
жазғы маусым
жазғы-күзгі маусым
көктемгі-жазғы маусым
жазғы маусым
жазғы-күзгі маусым
демалатын қаша
көктемгі-жазғы маусым
жазғы маусым
демалатын қаша
жазғы-күзгі маусым
көктемгі-жазғы маусым
демалатын қаша
жазғы маусым
жазғы-күзгі маусым