Об утверждении положения о межведомственной комиссии по противодействию торговле людьми
Совместный приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 2 августа 2024 года № 606 и Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 2 августа 2024 года № 294
Примечание ИЗПИ!
Введение в действие см. п. 5.
В соответствии с пунктом 4 статьи 11 Закона Республики Казахстан "О противодействии торговле людьми" ПРИКАЗЫВАЕМ:
1.  Утвердить прилагаемые:
1) положение о межведомственной комиссии по противодействию торговле людьми (далее – Комиссия);
2) состав Комиссии;
2. Департаменту по борьбе с организованной преступностью Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) в течение пяти календарных дней со дня принятия настоящего приказа направление его копии в электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 1) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующих заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан и вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Признать утратившим силу совместный приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 1 июля 2022 года №550 и Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 июля 2022 года №235 "Об образовании Межведомственной комиссии по вопросам борьбы с незаконным вывозом, ввозом и торговлей людьми".
5. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования, но не ранее 5 сентября 2024 года.
Министр труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан
___ __________ 2024 года
________________С. Жакупова
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
___ __________ 2024 года
________________Е. Саденов
Утвержден
совместным приказом
Министра труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
2 августа 2024 года № 294
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 2 августа 2024 года № 606
Положение
о межведомственной комиссии по противодействию торговле людьми

Адам саудасына қарсы іс-қимыл жөніндегі ведомствоаралық комиссияның ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2024 жылғы 2 тамыздағы № 606 және Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2024 жылғы 2 тамыздағы № 294 бірлескен бұйрығы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз
"Адам саудасына қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабы 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Адам саудасына қарсы іс-қимыл жөніндегі ведомствоаралық комиссия (бұдан әрі -Комиссия) туралы ереже;
2) Комиссияның құрамы бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Ұйымдасқан қылмысқа қарсы күрес департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрық қабылданған күннен бастап күнтізбелік бес күн ішінде оның көшірмесін электрондық түрде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
2) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметті ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарларына және Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министріне жүктелсін.
4. "Адамдарды заңсыз әкетуге, әкелуге және сатуға қарсы күрес мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссия құру туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2022 жылғы 1 шілдедегі № 550 және Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2022 жылғы 1 шілдедегі № 235 бірлескен бұйрығының күші жойылды деп танылсын.
5. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін, бірақ 2024 жылғы 5 қыркүйектен ерте емес қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
_______________С. Жақыпова
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
______________Е. Саденов
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2024 жылғы 2 тамыздағы № 606
және
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2024 жылғы 2 тамыздағы
№ 294 бірлескен бұйрығымен
бекітілген
Адам саудасына қарсы іс-қимыл жөніндегі ведомствоаралық комиссия туралы ереже

Глава 1. Общие положения
1. Межведомственная комиссия по противодействию торговле людьми (далее – Комиссия) является консультативно-совещательным органом при Министерстве внутренних дел Республики Казахстан и Министерстве труда и социальной защите населения Республики Казахстан.
2. Целью деятельности Комиссии является выработка предложений и рекомендаций по вопросам противодействия торговле людьми.
3. Комиссия в своей деятельности руководствуется Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Рабочим органом Комиссии являются Департамент по борьбе с организованной преступностью Министерства внутренних дел Республики Казахстан и Департамент специальных социальных услуг Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан на ротационной основе с периодичностью в два года.
Глава 2. Основные задачи Комиссии
5. Основными задачами Комиссии являются:
1) анализ существующей ситуации в сфере противодействия торговле людьми;
2) выработка предложений и рекомендаций по:
вопросам борьбы с незаконным вывозом, ввозом, торговлей людьми и оказания помощи жертвам торговли людьми;
информированию населения о ситуации с торговлей людьми и опасности данного явления, существующих в указанной сфере правозащитных мерах и возможностях обращения за помощью;
совершенствованию законодательства Республики Казахстан в соответствии с принятыми международными правовыми документами в области предупреждения и пресечения торговли людьми, а также защиты жертв торговли людьми и оказания им помощи;
повышению эффективности работы, направленной на выявление и устранение причин и условий, способствующих торговле людьми, и оказание им помощи.
Глава 3. Права Комиссии
6. Комиссия в целях реализации возложенных на нее задач вправе в порядке, установленном законодательством:
1) запрашивать у субъектов противодействия торговле людьми материалы и информацию, необходимые для осуществления своей деятельности;
2) координировать деятельность региональных комиссий по противодействию торговле людьми;
3) заслушивать отчеты региональных комиссий по противодействию торговле людьми и субъектов противодействия торговле людьми, занимающихся вопросами борьбы с незаконным вывозом, ввозом, торговлей людьми и оказания помощи жертвам торговли людьми, о проводимой ими работе и вырабатывать предложения по совершенствованию их деятельности;
4) привлекать независимых экспертов, специалистов и ученых;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Адам саудасына қарсы іс-қимыл жөніндегі ведомствоаралық комиссия (бұдан әрі-Комиссия) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі мен Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі жанындағы консультативтік-кеңесші орган болып табылады.
2. Комиссия қызметінің мақсаты адам саудасына қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша ұсыныстар мен ұсынымдар әзірлеу болып табылады.
3. Комиссия өз қызметiнде Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентiнің және Yкiметiнiң актілерiн, өзге де нормативтiк құқықтық актілердi, сондай-ақ осы Ереженi басшылыққа алады.
4. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Ұйымдасқан қылмысқа қарсы күрес департаменті және Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Арнаулы әлеуметтік қызметтер департаменті екі жыл кезеңділікпен ротация негізінде Комиссияның жұмыс органы болып табылады.
2-тарау. Комиссияның негізгі мiндеттерi
5. Комиссияның негізгі міндеттері:
1) адам саудасына қарсы іс-қимыл саласындағы қазіргі жағдайды талдау;
2) мыналар:
адамдарды заңсыз әкетуге, әкелуге, адам саудасына қарсы күрес және адам саудасының құрбандарына көмек көрсету мәселелері;
адам саудасының жағдайы және осы құбылыстың қауіптілігі, аталған саладағы құқық қорғау шаралары мен көмекке жүгіну мүмкіндіктері туралы халықты хабардар ету;
адам саудасының алдын алу және жолын кесу, сондай-ақ адам саудасының құрбандарын қорғау және оларға көмек көрсету саласында қабылданған халықаралық құқықтық құжаттарға сәйкес Қазақстан Республикасының заңнамасын жетілдіру;
адам саудасына ықпал ететін себептер мен жағдайларды анықтауға және жоюға және оларға көмек көрсетуге бағытталған жұмыстың тиімділігін арттыру жөнінде ұсыныстар мен ұсынымдар әзірлеу болып табылады.
3-тарау. Комиссияның құқықтары
6. Комиссия өзіне жүктелген міндеттерді іске асыру мақсатында заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) адам саудасына қарсы іс-қимыл субъектілерінен өз қызметін жүзеге асыру үшін қажетті материалдар мен ақпаратты сұратуға;
2) адам саудасына қарсы іс-қимыл жөніндегі өңірлік комиссиялардың қызметін үйлестіруге;
3) адам саудасына қарсы іс-қимыл жөніндегі өңірлік комиссиялардың және адам саудасына қарсы іс-қимыл субъектілерінің заңсыз әкетуге, әкелуге, адам саудасына қарсы күрес және адам саудасы құрбандарына көмек көрсету мәселелерімен айналысатын есептерін тыңдауға, олар жүргізетін жұмыс туралы және олардың қызметін жетілдіру жөнінде ұсыныстар әзірлеуге;
4) тәуелсіз сарапшыларды, мамандарды және ғалымдарды тартуға;

5) взаимодействовать с государственными органами, общественными объединениями и организациями, а также средствами массовой информации в решении проблем по борьбе с торговлей людьми и оказанию помощи жертвам торговли людьми;
6) вырабатывать предложения по разработке соответствующих программ и планов по вопросам противодействия торговле людьми.
Глава 4. Организация и порядок деятельности Комиссии
7. Руководство Комиссией осуществляется Министром внутренних дел Республики Казахстан и Министром труда и социальной защиты населения Республики Казахстан на ротационной основе с периодичностью в два года, которые являются ее председателями.
Заместителями председателей Комиссии являются заместитель Министра внутренних дел Республики Казахстан и вице-министр труда и социальной защиты населения Республики Казахстан на ротационной основе.
Во время отсутствия председателя его функции выполняет заместитель.
8. Должностной состав Комиссии утверждается совместным приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан и Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан. Члены Комиссии участвуют в заседаниях без права замены. На заседаниях Комиссии могут участвовать приглашенные лица.
9. Работа Комиссии осуществляется на основе годового плана.
10. Заседания Комиссии проводятся по мере необходимости, но не реже одного раза в полугодие, и считаются правомочными, если на них присутствует не менее двух третей от общего числа членов Комиссии.
11. Решение Комиссии носит рекомендательный характер.
12. Рабочий орган Комиссии осуществляет организационно-техническое обеспечение работы Комиссии, в том числе готовит предложения по повестке дня заседания Комиссии, необходимые документы, материалы, которые должны быть направлены членам Комиссии за три рабочих дня до проведения заседания Комиссии с приложением проекта протокола.
13. После проведения заседания Комиссии секретарь Комиссии оформляет протокол.
14. Решения Комиссии принимаются открытым голосованием и считаются принятыми, если за них подано большинство голосов от общего количества членов Комиссии. Голосование проводится путем заполнения на заседании Комиссии листа голосования по форме согласно приложению к настоящему Положению. В случае равенства голосов, принятым считается решение, за которое проголосовал председатель.
Члены Комиссии имеют право на особое мнение, которое, в случае его выражения, должно быть изложено в письменном виде и приложено к письму-отчету Комиссии, предусмотренному согласно приложению к настоящему Положению.
По результатам проведения заседаний Комиссии и на основании листов голосования в течение трех рабочих дней составляется протокол, подписываемый председателем и секретарем Комиссии.
При изменении по итогам голосования содержания проекта протокола секретарь Комиссии направляет лист голосования с уточненной редакцией принятого решения членам Комиссии для согласования.
Члены Комиссии после получения листа голосования направляют в течение одного рабочего дня ответ о согласии либо несогласии с обоснованием причин.

5) адам саудасына қарсы күрес және адам саудасының құрбандарына көмек көрсету мәселелерін шешуде мемлекеттік органдармен, қоғамдық бірлестіктермен және ұйымдармен, сондай-ақ бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара іс-қимыл жасауға;
6) адам саудасына қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша тиісті бағдарламалар мен жоспарларды әзірлеу бойынша ұсыныстар әзірлеу.
4-тарау. Комиссия қызметінің ұйымдастырылуы мен тәртібі
7. Комиссияға басшылық етуді оның төрағалары болып табылатын Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрі және Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі екі жылдық кезеңділікпен ротация негізінде жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары және Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министрі ротация негізінде Комиссия төрағаларының орынбасарлары болып табылады.
Төраға болмаған кезде оның функцияларын орынбасары атқарады.
8. Комиссияның лауазымдық құрамы Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің және Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бірлескен бұйрығымен бекітіледі. Комиссия мүшелері отырыстарға алмастыру құқығынсыз қатысады. Комиссия отырыстарына шақырылған адамдар қатыса алады.
9. Комиссия жұмысы жылдық жоспар негiзiнде жүзеге асырылады.
10. Комиссия отырыстары қажеттілігіне қарай, бірақ жартыжылда кемінде бір рет өткізіледі және егер оларға Комиссия мүшелерінің жалпы санының кемінде үштен екісі қатысатын болса, заңды болып саналады.
11. Комиссияның шешiмi ұсынымдық сипатта болады.
12. Комиссияның жұмыс органы Комиссия жұмысын ұйымдастырушылық-техникалық қамтамасыз етуді жүзеге асырады, оның ішінде Комиссия отырысының күн тәртібі бойынша ұсыныстарды, қажетті құжаттарды, материалдарды дайындайды, олар Комиссия отырысы өткізілгенге дейін үш жұмыс күні бұрын хаттама жобасымен қоса Комиссия мүшелеріне жолдануы тиіс.
13. Комиссияның отырысы өткізілгеннен кейін Комиссияның хатшысы хаттама ресімдейді.
14. Комиссия шешімдері ашық дауыс беру арқылы қабылданады және оларға Комиссия мүшелерінің жалпы санының көпшілігі дауыс берген жағдайда қабылданды деп есептеледі. Дауыс беру Комиссия отырысында осы Ережеге қосымшаға сәйкес нысан бойынша дауыс беру парағын толтыру жолымен өткізіледі. Дауыстар тең болған жағдайда, төраға дауыс берген шешім қабылданды деп есептеледі.
Комиссия мүшелерінің ерекше пікір білдіруге құқығы бар, олай болған жағдайда, ол жазбаша түрде баяндалуы және осы Ереженің қосымшасына сәйкес көзделген Комиссияның есеп-хатына қоса тіркелуі тиіс.
Комиссияның отырыстарын өткізу нәтижелері бойынша және дауыс беру парақтарының негізінде үш жұмыс күні ішінде хаттама жасалады, оған Комиссияның төрағасы мен хатшысы қол қояды.
Дауыс беру қорытындысы бойынша хаттама жобасының мазмұны өзгерген жағдайда, Комиссия хатшысы қабылданған шешімнің нақтыланған редакциясы бар дауыс беру парағын Комиссия мүшелеріне келісу үшін жолдайды.
Комиссия мүшелері дауыс беру парағын алғаннан кейін бір жұмыс күні ішінде келісу не себептерін негіздей отырып, келіспеу туралы жауап жолдайды

15. Учет и хранение материалов и протокольных решений Комиссии с приложением листов голосования осуществляет рабочий орган Комиссии.
___________________
Приложение к положению о
Межведомственной комиссии
по противодействию
торговле людьми
ЛИСТ ГОЛОСОВАНИЯ
членов комиссии/рабочей группы ___________________________________________
Ф.И.О., должность
Заседание №_____ дата_____:
№ Вопроса
Содержание вопроса
Проект решения
Решение члена комиссии/рабочей
поддерживаю
не поддерживаю
доработать
снять с повестки дня
примечание (не заполняется, если решение поддерживается)
1.
____________________
Подпись
Примечание: заполняется непосредственно на заседании комиссии/рабочей группы и передается сотрудникам рабочего органа для учета результатов голосования.
Утвержден
совместным приказом
Министра труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 2 августа 2024 года № 294
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 2 августа 2024 года № 606
Состав
Межведомственной комиссии по противодействию торговле людьми
Министр внутренних дел Республики Казахстан, председатель;
Министр труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, председатель;
заместитель Министра внутренних дел Республики Казахстан, заместитель председателя;
вице-министр труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, заместитель председателя;
начальник Третьего управления Департамента по борьбе с организованной преступностью Министерства внутренних дел Республики Казахстан, секретарь;
директор Департамента специальных социальных услуг Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, секретарь;
первый заместитель Министра иностранных дел Республики Казахстан (по согласованию);
первый заместитель Председателя Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу (по согласованию);
вице-министр здравоохранения Республики Казахстан (по согласованию);
вице-министр просвещения Республики Казахстан (по согласованию);
вице-министр туризма и спорта Республики Казахстан (по согласованию)
вице-министр культуры и информации Республики Казахстан (по согласованию);
вице-министр юстиции Республики Казахстан (по согласованию);
заместитель начальника Службы по защите общественных интересов Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (по согласованию);
заместитель директора Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (по согласованию);
секретарь Комиссии по правам человека при Президенте Республики Казахстан (по согласованию);
глава отдела человеческого измерения Офиса программ Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ) в Астане (по согласованию);
старший программный ассистент отдела человеческого измерения Офиса программ Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ) в Астане (по согласованию);
национальный координатор программ по противодействию торговле людьми Международной организации по миграции в Республике Казахстан (по согласованию);
старший программный специалист Международной организации по миграции в Республике Казахстан (по согласованию);
директор общественного объединения "Правовой центр женских инициатив "Сана сезім" (по согласованию);
председатель общественного объединения "Центр поддержки женщин" (по согласованию);
директор общественного фонда "Центр социально-психологической реабилитации и адаптации для женщин и детей "Родник" (по согласованию);
председатель общественного объединения "Мейірім", директор Мангистауского филиала Казахстанского международного бюро по правам человека и соблюдению законности (по согласованию);
директор общественного фонда "Дәріс-2016" (по согласованию).
___________________

15. Дауыс беру парақтарын қоса бере отырып, Комиссияның материалдары мен хаттамалық шешімдерін есепке алуды және сақтауды Комиссияның жұмыс органы жүзеге асырады.
Адам саудасына қарсы іс-қимыл
жөніндегі ведомствоаралық
комиссия туралы ережеге
қосымша
Комиссия/жұмыс тобы мүшелерінің
КЕЛІСУ ПАРАҒЫ
___________________________________ Т.А.Ә., лауазымы
Отырыстың №_____, күні_____:
Сұрақ тың
Сұрақтың мазмұны
Шешім жобасы
Комиссия/жұмыс тобы мүшесінің шешімі
қолдаймын
қолдамаймын
пысықтау
күн тәртібінен алу
ескертпе (егер шешім қолдау тапса толтырылмайды)
1.
Қолы
Ескертпе: комиссияның/жұмыс тобының отырысында тікелей толтырылады және дауыс беру нәтижелерін есепке алу үшін жұмыс органының қызметкерлеріне беріледі.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2024 жылғы 2 тамыздағы № 606
және
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2024 жылғы 2 тамыздағы
№ 294 бірлескен бұйрығымен
бекітілген
Адам саудасына қарсы іс-қимыл жөніндегі ведомствоаралық комиссияның құрамы
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрі, төраға;
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі, төраға;
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары, төрағаның орынбасары;
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министрі, төрағаның орынбасары;
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Ұйымдасқан қылмысқа қарсы күрес департаменті үшінші басқармасының бастығы, хатшы;
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Арнаулы әлеуметтік қызметтер департаментінің директоры, хатшы;
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің бірінші орынбасары (келісім бойынша);
Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігі төрағасының бірінші орынбасары (келісім бойынша);
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі (келісім бойынша);
Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту вице-министрі (келісім бойынша);
Қазақстан Республикасының Туризм және спорт вице-министрі (келісім бойынша);
Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат вице-министрі (келісім бойынша);
Қазақстан Республикасы Әділет вице-министрі (келісім бойынша);
Қазақстан Республикасы Бас Прокуратурасының Қоғамдық мүдделерді қорғау қызметі бастығының орынбасары (келісім бойынша);
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметі директорының орынбасары (келісім бойынша);
Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы Адам құқықтары жөніндегі комиссияның хатшысы (келісім бойынша);
Еуропадағы қауіпсіздік және ынтымақтастық ұйымының (ЕҚЫҰ) Астанадағы Бағдарламалар офисі адам өлшемдері бөлімінің басшысы (келісім бойынша);
Еуропадағы қауіпсіздік және ынтымақтастық ұйымының (ЕҚЫҰ) Астанадағы Бағдарламалар офисі адам өлшемдері бөлімінің аға бағдарламалық ассистенті (келісім бойынша);
Қазақстан Республикасындағы Халықаралық көші-қон ұйымының адам саудасына қарсы іс-қимыл жөніндегі бағдарламаларының ұлттық үйлестірушісі (келісім бойынша);
Қазақстан Республикасындағы Халықаралық көші-қон ұйымының аға бағдарламалық маманы (келісім бойынша);
"Сана сезім" әйелдер бастамаларының құқықтық орталығы" қоғамдық бірлестігінің директоры;
"Әйелдерді қолдау орталығы" қоғамдық бірлестігінің төрағасы (келісім бойынша);
"Родник" әйелдер мен балаларға арналған әлеуметтік-психологиялық оңалту және бейімдеу орталығы" қоғамдық қорының директоры (келісім бойынша);
"Мейірім" қоғамдық бірлестігінің төрағасы, Адам құқықтары және заңдылықты сақтау жөніндегі Қазақстандық халықаралық бюроның Маңғыстаудағы филиалының директоры (келісім бойынша);
"Дәріс-2016" қоғамдық қорының директоры (келісім бойынша).