Об утверждении бюджета Байганинского района на 2025-2027 годы
Решение Байганинского районного маслихата Актюбинской области от 25 декабря 2024 года № 219
В соответствии со статьей 9 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", маслихат Байганинского района РЕШИЛ:
1. Утвердить бюджет Байганинского района на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 11 158 011 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 5 248 746 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 26 082 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 6 000 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 5 877 183 тысяч тенге;
2) затраты – 11 493 451,3 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 59 150 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 110 096 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 50 946 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -394 590,3 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 394 590,3 тысяч тенге, в том числе:
поступление займов – 110 096 тысяч тенге;
погашение займов – 50 946тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 335 440,3 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 – в редакции решения Байганинского районного маслихата Актюбинской области от 13.02.2025 № 244 (вводится в действие с 01.01.2025).
2. Установить на 2025 год распределение общей суммы поступлений от налогов в бюджете района в следующих размерах:
1) по индивидуальному подоходному налогу с доходов, облагаемых у источника выплаты 100 %;
2) по социальному налогу 100 %;
3) по корпоративному подоходному налогу с юридических лиц, за исключением поступлений от субъектов крупного предпринимательства и организаций нефтяного сектора 100 %.
3. Предусмотреть в районном бюджете на 2025 год объемы бюджетных изъятий из районного бюджета в областной бюджет в сумме 2 453 027 тысяч тенге.
4. Принять к сведению и руководству, что в соответствии со статьей 9 Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2025-2027 годы" установлено:
с 1 января 2025 года:
1) минимальный размер заработной платы – 85 000 тенге;
2) месячный расчетный показатель – 3 932 тенге;
3) величина прожиточного минимума для исчисления размеров базовых социальных выплат – 46 228 тенге.

2025-2027 жылдарға арналған Байғанин аудандық бюджетін бекіту туралы
Ақтөбе облысы Байғанин аудандық мәслихатының 2024 жылғы 25 желтоқсандағы № 219 шешімі
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 9 бабына және Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6 бабына сәйкес, Байғанин аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. 2025-2027 жылдарға арналған Байғанин аудандық бюджеті тиісінше 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2025 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 11 158 011 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 5 248 746 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 26 082мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 6 000 мың теңге;
трансферттер түсімі – 5 877 183мың теңге;
2) шығындар –11 493 451,3мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 59 150 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 110 096 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 50 946 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -394 590,3мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 394 590,3мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі – 110 096мың теңге;
қарыздарды өтеу – 50 946 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 335 440,3мың теңге.
Ескерту. 1 тармақ жаңа редакцияда - Ақтөбе облысы Байғанин аудандық мәслихатының 13.02.2025 № 244 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. 2025 жылға бөлінген салықтардан түскен жалпы соманы бөлу аудан бюджетінде мынадай мөлшерде белгіленсін:
1) төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы бойынша 100 %;
2) әлеуметтік салық бойынша 100 %;
3) ірі кәсіпкерлік субъектілерінен және мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығы бойынша 100 %.
3. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте аудандық бюджеттен облыстық бюджетке бюджеттік алып қоюдың көлемі 2 453 027 мың теңге сомасында көзделсін.
4. Қазақстан Республикасының "2025-2027 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңының 9 бабына сәйкес белгіленгені ескерілсін және басшылыққа алынсын:
2025 жылғы 1 қаңтардан бастап:
1) жалақының ең төменгі мөлшері – 85 000 теңге;
2) айлық есептік көрсеткіш – 3 932 теңге;
3) базалық әлеуметтік төлемдердің мөлшерін есептеу үшін ең төменгі күнкөріс деңгейінің шамасы – 46 228 теңге.

5. Предусмотреть в районном бюджете на 2025 год объемы субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты сельских округов в сумме 454 166 тысячи тенге, в том числе:
Карауылкелдинскому сельскому округу – 108 190 тысяч тенге;
Культабанскому сельскому округу – 51 417 тысяч тенге;
Кызылбулакскому сельскому округу – 58 430 тысяч тенге;
Жаркамысскому сельскому округу – 38 138 тысяч тенге;
Копинскому сельскому округу – 34 649 тысяч тенге;
Ащынскому сельскому округу – 35 355 тысяч тенге;
Сартогайскому сельскому округу – 56 002 тысяч тенге;
Жанажолскому сельскому округу – 29 784 тысяч тенге;
Миялинскому сельскому округу – 42 201 тысяч тенге.
6. Учесть в районном бюджете на 2025 год поступление кредитов из республиканского бюджета:
1) на реализацию мер социальной поддержки специалистов.
Распределение указанных сумм кредитов определяется на основании постановления акимата района.
7. Учесть в районном бюджете на 2025 год поступление текущих целевых трансфертов из республиканского бюджета:
1) на выплату государственной адресной социальной помощи;
2) на обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан;
3) на повышение заработной платы отдельных категорий гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий;
4) на приобретение жилищ коммунального жилищного фонда для социально уязвимых слоев населения.
Распределение сумм указанных текущих целевых трансфертов определяется на основании постановления акимата района.
8. Учесть в районном бюджете на 2025 год поступление текущих целевых трансфертов из областного бюджета:
1) на реализацию мероприятий по социальной и инженерной инфраструктуре в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі";
2) на финансирование приоритетных проектов транспортной инфраструктуры;
3) на обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан;
4) на выплату государственной адресной социальной помощи.
Распределение сумм указанных текущих целевых трансфертов определяется на основании постановления акимата района.

5. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте, аудандық бюджеттен ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін субвенциялар көлемі 454 166 мың теңге сомасында көзделсін, оның ішінде:
Қарауылкелді ауылдық округіне – 108 190 мың теңге;
Көлтабан ауылдық округіне – 51 417 мың теңге;
Қызылбұлақ ауылдық округіне – 58 430 мың теңге;
Жарқамыс ауылдық округіне – 38 138 мың теңге;
Қопа ауылдық округіне – 34 649 мың теңге;
Ащы ауылдық округіне – 35 355 мың теңге;
Сартоғай ауылдық округіне – 56 002 мың теңге;
Жаңажол ауылдық округіне – 29 784 мың теңге;
Миялы ауылдық округіне – 42 201 мың теңге.
6. 2025 жылға арналған аудандық бюджетке республикалық бюджеттен кредиттер түскені ескерілсін:
1) мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыруға.
Аталған кредиттердің сомаларын бөлу аудан әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.
7. 2025 жылға арналған аудандық бюджетке республикалық бюджеттен ағымдағы нысаналы трансферттер түскені ескерілсін:
1) мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеуге;
2) Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз ету және өмір сүру сапасын жақсартуға;
3) азаматтық қызметшiлердiң жекелеген санаттарының, мемлекеттiк бюджет қаражаты есебiнен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлерiнiң, қазыналық кәсiпорындар қызметкерлерінің жалақысын арттыруға;
4) халықтың әлеуметтік жағынан осал топтарына коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үй сатып алуға.
Аталған ағымдағы нысаналы трансферттердің сомаларын бөлу аудан әкімдігі қаулысы негізінде айқындалады.
8. 2025 жылға арналған аудандық бюджетке облыстық бюджеттен ағымдағы нысаналы трансферттер түскені ескерілсін:
1) "Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылым бойынша іс-шараларды іске асыруға;
2) көлік инфрақұрылымының басым жобаларын қаржыландыруға;
3) Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсартуға;
4) мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеуге.
Аталған ағымдағы нысаналы трансферттер сомаларын бөлу аудан әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.

9. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2025 год в сумме – 100 962 тысяч тенге.
10. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2025 года.
Председатель Байганинского
районного маслихата
М. Сержан
Приложение 1 к решению
Байганинского районного
маслихата от 25 декабря 2024
года № 219
Байганинский районный бюджет на 2025 год
Сноска. Приложение 1 – в редакции решения Байганинского районного маслихата Актюбинской области от 13.02.2025 № 244 (вводится в действие с 01.01.2025).
Категория
Сумма (тысяч тенге)
Класс
Подкласс
Наименование
I. ДОХОДЫ

9. 2025 жылға арналған ауданның жергілікті атқарушы органының резерві – 100 962 мың теңге болып бекітілсін.
10. Осы шешім 2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Байғанин аудандық
мәслихатының төрағасы
М. Сержан
Байғанин аудандық
мәслихатының 2024 жылғы
25 желтоқсандағы № 219
шешіміне 1 қосымша
2025 жылға арналған Байғанин аудандық бюджеті
Ескерту. 1 қосымша жаңа редакцияда - Ақтөбе облысы Байғанин аудандық мәслихатының 13.02.2025 № 244 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
Санаты
Сомасы (мың теңге)
Сыныбы
Iшкi сыныбы
Атауы
І. КІРІСТЕР

3 775
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
96 433
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
609 351
1
Социальное обеспечение
178 247
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
178 247
005
Государственная адресная социальная помощь
178 247
2
Социальная помощь
313 638
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
313 638
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
34 208
006
Оказание жилищной помощи
241
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
117 014
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
45 852
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
116 323
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
117 466
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
117 466
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
44 422
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
653
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия
32 329
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
7 738
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
24 328
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
7 996
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
370 164,7
1
Жилищное хозяйство
147 204
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
56 000
004
Обеспечение жильем отдельных категорий граждан

3 775
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алужәнеоларды сөндіружөніндегі іс-шаралар
96 433
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
609 351
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
178 247
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
178 247
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
178 247
2
Әлеуметтiк көмек
313 638
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
313 638
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
34 208
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
241
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
117 014
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
45 852
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдар мен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
116 323
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
117 466
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
117 466
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
44 422
011
Жәрдемақылардыжәнебасқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
653
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
32 329
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
7 738
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
24 328
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
7 996
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
370 164,7
1
Тұрғын үй шаруашылығы
147 204
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғынүй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігіжәне автомобиль жолдары бөлімі
56 000
004
Азаматтардың жекелеген санаттарын тұрғын үймен қамтамасыз ету

171 112
456
Отдел внутренней политики района (города областного значения)
128 970
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области информации, укрепления государственности и формирования социального оптимизма граждан
36 367
003
Реализация мероприятий в сфере молодежной политики
92 603
457
Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта района (города областного значения)
42 142
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области культуры, развития языков, физической культуры и спорта
30 692
014
Капитальные расходы государственного органа
900
032
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
10 550
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
76 752
6
Земельные отношения
36 263
463
Отдел земельных отношений района (города областного значения)
36 263
001
Услуги по реализации государственной политики в области регулирования земельных отношений на территории района (города областного значения)
36 263
9
Прочие услуги в области сельского, водного, лесного, рыбного хозяйства, охраны окружающей среды и земельных отношений
40 489
453
Отдел экономики и бюджетного планирования района (города областного значения)
40 489
099
Реализация мер по оказанию социальной поддержки специалистов
40 489
11
Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
46 181,1
2
Архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
46 181,1
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
46 181,1
001
Услуги по реализации государственной политики в области строительства, улучшения архитектурного облика городов, районов и населенных пунктов области и обеспечению рационального и эффективного градостроительного освоения территории района (города областного значения)
33 829
013
Аудан аумағында қала құрылысын дамытудың кешенді схемаларын, аудандық (облыстық) маңызы бар қалалардың, кенттердің және өзге де ауылдық елді мекендердің бас жоспарларын әзірлеу
12 352,1
12
Транспорт и коммуникации
3 681 711,8
1
Автомобильный транспорт
3 681 711,8
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
3 681 711,8
022
Развитие транспортной инфраструктуры
689 976,9
023
Обеспечение функционирования автомобильных дорог
60 000
045
Капитальный и средний ремонт автомобильных дорог районного значения и улиц населенных пунктов
2 931 734,9
13
Прочие
1 187 562
9
Прочие
1 187 562

171 112
456
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат бөлімі
128 970
001
Жергілікті деңгейде ақпарат, мемлекеттілікті нығайту және азаматтардың әлеуметтік сенімділігін қалыптастыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
36 367
003
Жастар саясаты саласында іс-шараларды іске асыру
92 603
457
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыружәне спорт бөлімі
42 142
001
Жергілікті деңгейде мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
30 692
014
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
900
032
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
10 550
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
76 752
6
Жер қатынастары
36 263
463
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастарыбөлімі
36 263
001
Аудан (облыстық маңызы бар қала) аумағында жер қатынастарын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
36 263
9
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, қоршаған ортаны қорғау және жер қатынастары саласындағы басқа да қызметтер
40 489
453
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және бюджеттік жоспарлау бөлімі
40 489
099
Мамандарға әлеуметтік қолдау көрсету жөніндегі шараларды іске асыру
40 489
11
Өнеркәсіп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
46 181,1
2
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
46 181,1
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылысбөлімі
46 181,1
001
Құрылыс, облыс қалаларының, аудандарының және елді мекендерінің сәулеттік бейнесін жақсарту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру және ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) аумағын оңтайлау және тиімді қала құрылыстық игеруді қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер
33 829
013
Аудан аумағында қала құрылысын дамытудың кешенді схемаларын, аудандық (облыстық) маңызы бар қалалардың, кенттердің және өзге де ауылдық елді мекендердің бас жоспарларын әзірлеу
12 352,1
12
Көлiк және коммуникация
3 681 711,8
1
Автомобиль көлiгi
3 681 711,8
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғынүй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
3 681 711,8
022
Көлік инфрақұрылымын дамыту
689 976,9
023
Автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету
60 000
045
Аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын және елді-мекендердің көшелерін күрделі және орташа жөндеу
2 931 734,9
13
Басқалар
1 187 562
9
Басқалар
1 187 562