Об утверждении программы по управлению коммунальными отходами по Мартукскому району на 2024-2028 годы
Решение Мартукского районного маслихата Актюбинской области от 13 декабря 2024 года № 162
В соответствии с подпунктом 1) пункта 3 статьи 365 Экологического кодекса Республики Казахстан, подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и приказом исполняющего обязанности Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 9 августа 2021 года № 318 "Об утверждении Правил разработки программы управления отходами" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 23917), Мартукский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить Программу по управлению коммунальными отходами по Мартукскому району на 2024-2028 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Мартукского
районного маслихата
Т. Көлкебаев
Приложение к решению
Мартукского районного
маслихата от 13 декабря 2024
года № 162
ПРОГРАММА
по управлению коммунальными отходами по Мартукскому району на 2024-2028 годы
СОДЕРЖАНИЕ
ВВЕДЕНИЕ …………………………………………………………………………………3
Основные характеристики региона ………………………………………………………..3
Обоснование необходимости разработки программы управления коммунальными отходами на плановый период …………………………………………………………………….4
Национальные стратегические, программные документы, планы развития территории, в которых заложены мероприятия по управлению коммунальными отходами ………………..4
1. АНАЛИЗ ТЕКУЩЕГО СОСТОЯНИЯ УПРАВЛЕНИЯ КОММУНАЛЬНЫМИ ОТХОДАМИ В МАРТУКСКОМ РАЙОНЕ ………………………………………………………5
1.1 Оценка текущего состояния управления коммунальными отходами в регионе …...5
Общие сведения по состоянию инфраструктуры в сфере управления коммунальными отходами (раздельный сбор, специализированная техника по транспортировке отходов, мощности по сортировке, переработке, полигоны ТБО и т.п.) ………………………………….5
Сведения о полигонах ТБО ………………………………………………………………...7
Морфологический состав коммунальных отходов ……………………………………..10

2024-2028 жылдарға арналған Мәртөк ауданы бойынша коммуналдық қалдықтарды басқару жөніндегі бағдарламаны бекіту туралы
Ақтөбе облысы Мәртөк аудандық мәслихатының 2024 жылғы 13 желтоқсандағы № 162 шешімі
Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексінің 365 бабы 3 тармағының 1) тармақшасына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6 бабы 1 тармағының 15) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 9 тамыздағы № 318 "Қалдықтарды басқару бағдарламасын әзірлеу қағидаларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 23917 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес, Мәртөк аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2024-2028 жылдарға арналған Мәртөк ауданы бойынша коммуналдық қалдықтарды басқару жөніндегі бағдарламасы осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Мәртөк аудандық
мәслихатының төрағасы
Т. Көлкебаев
Мәртөк аудандық
мәслихатының 2024 жылғы
13 желтоқсандағы № 162
шешіміне қосымша
2024-2028 жылдарға арналған Мәртөк ауданы бойынша
коммуналдық қалдықтарды басқару жөніндегі
БАҒДАРЛАМА
МАЗМҰНЫ
КІРІСПЕ ..................................................................................................................................3
Өңірдің негізгі сипаттамалары .............................................................................................3
Жоспарлы кезеңге арналған коммуналдық қалдықтарды басқару бағдарламасын әзірлеудің қажеттілігін негіздеу .......................................................................................................4
Коммуналдық қалдықтарды басқару шаралары қарастырылған ұлттық стратегиялық, бағдарламалық құжаттар, аумақты дамыту жоспарлары ..............................................................4
1. МӘРТӨК АУДАНЫНЫҢ КОММУНАЛДЫҚ ҚАЛДЫҚТАРДЫ БАСҚАРУДЫҢ ҚАЗІРГІ ЖАҒДАЙЫН ТАЛДАУ ....................................................................................................5
1.1 Аймақтағы коммуналдық қалдықтарды басқарудың қазіргі жағдайын бағалау .......5
Коммуналдық қалдықтарды басқару саласындағы инфрақұрылымның жағдайы туралы жалпы мәліметтер (ажырату, қалдықтарды тасымалдауға арналған арнайы техника, сұрыптау, қайта өңдеу қуаттары, ҚТҚ полигондары және т.б.) ...................................................5
ҚТҚ полигондары туралы мәліметтер .................................................................................7
Коммуналдық қалдықтардың морфологиялық құрамы ...................................................10

1.2 Анализ управления коммунальными отходами в динамике за последние три года ………………………………………………………………………………………………………10
1.3 Имеющая нормативная база по образованию и накоплению коммунальных отходов …………………………………………………………………………………………..………….11
1.4 Описание и анализ выделенных средств (местный и республиканский бюджеты, внебюджетные) в динамике за последние три года …………………………………………….11
2. ЦЕЛИ, ЗАДАЧИ И ЦЕЛЕВЫЕ ПОКАЗАТЕЛИ ……………………………………..13
2.1 Цели и задачи Программы ……………………………………………………………13
2.2 Пути достижения поставленных целей и задач наиболее эффективными и экономически обоснованными методами ……………………………………………………….13
2.3 Целевые показатели Программы ……………………………………………………..15
3. ОСНОВНЫЕ НАПРАВЛЕНИЯ, ПУТИ ДОСТИЖЕНИЯ ПОСТАВЛЕННЫХ ЦЕЛЕЙ И ЗАДАЧ ……………………………………………..……………………………………………16
4. НЕОБХОДИМЫЕ РЕСУРСЫ …………………………………………………………18
5. ПЛАН МЕРОПРИЯТИЙ ПО РЕАЛИЗАЦИИ ПРОГРАММЫ …………………..19-20
ВВЕДЕНИЕ
Программа по управлению коммунальными отходами по Мартукскому району на 2024-2028 годы (далее – Программа) разработан на основании приказа Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 18 мая 2023 года № 154 "Об утверждении Методических рекомендаций местным исполнительным органам по разработке программы по управлению коммунальными отходами".
Программа разрабатывается в соответствии с Экологическим Кодексом, в частности согласно принципу иерархии, установленному статьей 329 Кодекса.
В Программе представляется описание (характеристика) коммунальных отходов, образующихся в Мартукском районе, включая сведения об объеме и составе, скорости образования, классификации, способах накопления, сбора, транспортировки, сортировки, обезвреживания, восстановления и удаления коммунальных отходов, существующей инфраструктуры по обращению с коммунальными отходами.
Основные характеристики региона
Мартукский район расположен в западной части Республики Казахстан, в Актюбинской области.
Мартукский район образован 16 февраля 1935 года. 26 сентября 1957 года к Мартукскому району была присоединена часть территории упраздненного Родниковского района. Центр района – село Мартук.

1.2 Соңғы үш жылдағы коммуналдық қалдықтарды басқаруды динамикада талдау ...10
1.3 Коммуналдық қалдықтардың пайда болуы мен жиналуы бойынша нормативтік база .................................................................................... ...............................................................11
1.4 Соңғы үш жылдағы динамикада бөлінген қаражаттарды (жергілікті және республикалық бюджеттер, бюджеттен тыс) сипаттау және талдау ..........................................11
2. МАҚСАТТАР, МІНДЕТТЕР ЖӘНЕ НЫСАНАЛЫ КӨРСЕТКІШТЕР .....................13
2.1 Бағдарламаның мақсаттары мен міндеттері ................................................................13
2.2 Қойылған мақсаттар мен міндеттерге ең тиімді әрі экономикалық негізделген әдістермен жету жолдары .................................................................................... ..........................13
2.3 Бағдарламаның нысаналы көрсеткіштері ....................................................................15
3. ҚОЙЫЛҒАН МАҚСАТТАР МЕН МІНДЕТТЕРГЕ ҚОЛ ЖЕТКІЗУДІҢ НЕГІЗГІ БАҒЫТТАРЫ, ЖОЛДАРЫ ......................................................... ..................................................16
4. ҚАЖЕТТІ РЕСУРСТАР ..................................................................................................18
5. БАҒДАРЛАМАНЫ ІСКЕ АСЫРУ ЖӨНІНДЕГІ ІС-ШАРАЛАР ЖОСПАРЫ ....19-20
КІРІСПЕ
2024-2028 жылдарға арналған Мәртөк ауданы бойынша коммуналдық қалдықтарды басқару жөніндегі бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрінің 2023 жылғы 18 мамырдағы № 154 "Коммуналдық қалдықтарды басқару бағдарламасын әзірлеу бойынша жергілікті атқарушы органдарға әдістемелік ұсыныстарды бекіту туралы" бұйрығына сәйкес әзірленді.
Бағдарлама Экологиялық кодекске сәйкес, атап айтқанда Кодекстің 329 бабының қағидаттарымен анықталған иерархия принципіне сәйкес әзірленеді.
Бағдарламада Мәртөк ауданында пайда болатын коммуналдық қалдықтардың сипаттамасы (характеристикасы) ұсынылады, оның ішінде көлемі мен құрамына, пайда болу жылдамдығына, классификациясына, жинау, тасымалдау, сұрыптау, залалсыздандыру, қалпына келтіру және жою әдістеріне, коммуналдық қалдықтарды басқару бойынша бар инфрақұрылымға қатысты мәліметтер беріледі.
Өңірдің негізгі сипаттамалары
Мәртөк ауданы Қазақстан Республикасының батыс бөлігінде, Ақтөбе облысында орналасқан.
Мәртөк ауданы 1935 жылғы 16 ақпанда құрылды. 1957 жылғы 26 қыркүйекте Мәртөк ауданына таратуға ұшыраған Родников ауданының бір бөлігінің аумағы қосылды. Аудан орталығы – Мәртөк ауылы.

Мартукский район расположен в северной части Актюбинской области, на севере граничит с Оренбургской областью Российской Федерации, на юго-востоке с Кобдинским районом, на юго-востоке с Алгинским районом и пригородом Актобе, на северо-востоке с Каргалинским районом. Протяженность района с севера на юг – 110 км, с востока на запад – 147 км. Основные реки: Илек, Танирберген, Борте, Торангул
В Мартукском районе находятся населҰнные пункты: Аққайың (Коминтерн), Ақмоласай (Новофедоровка), Байнассай (Новомихайловка), Байтурасай, Бөрте (Студенческое), Достык (Веренка), Дмитриевка, Егізата (Новодонцы), Жайсаң (Яйсан), Жаңажол (Рыбаковка), Жездібай (Березовка), Қазан (Казанка), Хазірет (Хазретовка), Қарабұлақ (Степь), Қаратаусай, Қаратогай, Кенсахара, Көкпекті (Целинное), Кумсай, Құрмансай (Степановка), Вознесеновка, Қызылжар (Андреевка), Мәртөк (Мартук), Первомайка, Покровка, Полтавка, Родниковка, Саржансай (Нагорное), Сарыжар (Хлебодаровка), Шаңды (Чайда), Шевченко.
В районе находится учебный грунтовый аэродром Хлебодаровка, используемый Военным институтом Сил воздушной обороны Республики Казахстан.
Население Мартукского района составляет (на 2023 год): примерно 30 000 человек.
Динамика численности населения принята по данным Бюро национальной статистики.
Обоснование необходимости разработки Программы управления коммунальными отходами на плановый период
Разработка Программы необходима для повышения эффективности, надежности, экологической и социальной приемлемости комплекса услуг по сбору, транспортировке, утилизации, переработке и захоронению твердых бытовых отходов (ТБО), увеличение доли переработки ТБО, а также обеспечение безопасного захоронения отходов.
Программа разрабатывается согласно Приказа Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 18 мая 2023 года № 154-п – "Об утверждении Методических рекомендаций местным исполнительным органам по разработке программы по управлению коммунальными отходами" на плановый период на срок не менее 5 лет.
Программа разработана на основании следующих нормативных документов:
Экологический Кодекс Республики Казахстан – № 400-VI от 02 января 2021 года с изменения и дополнениями на 05 сентября 2023 года.
Об утверждении правил управления коммунальными отходами – Приказ и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 28 декабря 2021 года № 508.
Об утверждении Требований к раздельному сбору отходов, в том числе к видам или группам (совокупности видов) отходов, подлежащих обязательному раздельному сбору с учетом технической, экономической и экологической целесообразности – Приказ и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 2 декабря 2021 года № 482.

Мәртөк ауданы Ақтөбе облысының солтүстік бөлігінде орналасқан. Солтүстікте Ресей Федерациясының Орынбор облысымен, оңтүстік-шығыста Қобда ауданымен, оңтүстік-шығыста Алға ауданымен және Ақтөбе қаласының маңайымен, солтүстік-шығыста Қарғалы ауданымен шектеседі. Ауданның солтүстіктен оңтүстікке қарай ұзындығы — 110 км, шығыстан батысқа қарай ұзындығы – 147 км. Негізгі өзендер: Ілек, Танирберген, Бөрте, Торанғұл.
Мәртөк ауданында келесі елді мекендер орналасқан: Аққайың (Коминтерн), Ақмоласай (Новофедоровка), Байнассай (Новомихайловка), Байторысай, Бөрте (Студенческое), Достық (Веренка), Дмитриевка, Егізата (Новодонцы), Жайсаң (Яйсан), Жаңажол (Рыбаковка), Қазан (Казанка), Хазірет (Хазретовка), Қарабұлақ (Степь), Қаратаусай, Қаратоғай, Қеңсахара, Көкпекті (Целинное), Құмсай, Құрмансай (Степановка), Вознесеновка, Қызылжар (Андреевка), Мәртөк (Мартук), Первомайка, Покровка, Полтавка, Родниковка, Саржансай (Нагорное), Сарыжар (Хлебодаровка), Торайғыр (ЧерҰмушки), Шаңды (Чайда), Шевченко.
Аудан аумағында Қазақстан Республикасының Әуе қорғаныс әскери институты қолданатын Хлебодаровка оқыту грунтты әуежайы бар.
2023 жылғы мәліметтер бойынша Мәртөк ауданының халқы шамамен 30 000 адамды құрайды. Халықтың динамикасы Ұлттық статистика бюросының мәліметтері бойынша қабылданған.
Жоспарлы кезеңге арналған коммуналдық қалдықтарды басқару бағдарламасын әзірлеудің қажеттілігін негіздеу
Бағдарламаны әзірлеу коммуналдық қалдықтарды жинау, тасымалдау, жою, қайта өңдеу және қатты тұрмыстық қалдықтарды (ҚТҚ) көму бойынша қызметтердің тиімділігін, сенімділігін, экологиялық және әлеуметтік қолайлылығын арттыру, қалдықтарды қайта өңдеу үлесін көбейту, сондай-ақ қалдықтарды қауіпсіз көму мақсатында қажет.
Бағдарлама Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрінің 2023 жылғы 18 мамырдағы № 154-п бұйрығына сәйкес, жоспарлы кезеңге, ең аз дегенде 5 жыл мерзімге әзірленеді.
Бағдарлама төмендегі нормативтік құжаттарға негізделген:
Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексі № 400-VI 2021 жылғы 2 қаңтардағы, 2023 жылғы 5 қыркүйектегі өзгерістерімен.
Коммуналдық қалдықтарды басқару ережелерін бекіту туралы Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 2021 жылғы 28 желтоқсандағы № 508 бұйрығы.
Қалдықтарды ажырату талаптарын бекіту туралы, оның ішінде міндетті түрде ажыратылып жинауға жататын қалдықтардың түрлері немесе топтары (түрлерінің жиынтығы), техникалық, экономикалық және экологиялық негіздемелерді ескере отырып – Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 2021 жылғы 2 желтоқсандағы № 482 бұйрығы.

Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к сбору, использованию, применению, обезвреживанию, транспортировке, хранению и захоронению отходов производства и потребления" – Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-331/2020.
И другие нормативные документы, действующие на территории Республики Казахстан.
Национальные стратегические, программные документы, планы развития территории, в которых заложены мероприятия по управлению коммунальными отходами
Мероприятия по управлению коммунальными отходами рассматриваются в следующих Национальных стратегиях и планах развития:
"Стратегия достижения углеродной нейтральности" – Указ Президента Республики Казахстан от 02 февраля 2023 года.
Раздел "Управление отходами":
Раздел 3.3.1.4 Управление отходами
1) сокращение объемов образования отходов;
2) ускоренное внедрение полного охвата сбором и сортировкой ТБО;
3) увеличение доли перерабатываемых и компостируемых отходов.
1. АНАЛИЗ ТЕКУЩЕГО СОСТОЯНИЯ УПРАВЛЕНИЯ КОММУНАЛЬНЫМИ ОТХОДАМИ В МАРТУКСКОМ РАЙОНЕ
1.1 Оценка текущего состояния управления коммунальными отходами в регионе Общие сведения по состоянию инфраструктуры в сфере управления коммунальными отходами (раздельный сбор, специализированная техника по транспортировке отходов, мощности по сортировке, переработке, полигоны ТБО и т.п.)
В международной практике ТБО классифицированы на три части, которые соответствуют трем "потокам отходов", входящих в общий состав ТБО, но отличающихся между собой способом переработки и/или захоронения.
Коммунальные отходы.
Опасные ТБО – отходы потребления, образующиеся в результате жизнедеятельности человека, а также отходы производства с аналогичным характером образования, которые по своему составу и свойствам могут быть отнесены к опасным отходам. К ним относятся следующие отходы:
Использованные батарейки и аккумуляторы;
Использованное электрическое и электронное оборудование;
Ртутьсодержащие отходы (люминесцентные лампы и термометры);
Медицинские и ветеринарные отходы;
Отходы бытовой химии;
Отходы, содержащие асбест;
Другие опасные отходы, образующиеся в результате жизнедеятельности человека.
Другие ТБО – отходы, которые не являются опасными, и в то же время не могут быть отнесены к смешанным, так как для их сбора, вывоза и утилизации требуется применение иных подходов, нежели чем для первого потока. К "Другим ТБО" отнесены следующие отходы:
Строительные отходы;
Крупногабаритные отходы;
Автомобили, подлежащие утилизации;
Использованные автомобильные шины;
Отходы от переработки сточных вод.
Сведения по текущему состоянию управления коммунальными отходами в Мартукском районе получены с сайта Бюро национальной статистики https://stat.gov.kz/ru/, информационно аналитической системы Бюро национальной статистики "Талдау" https://taldau.stat.gov.kz/ru, а также данных, предоставленных местными исполнительными органами и территориальным подразделением уполномоченного органа в области охраны окружающей среды (Департамент экологии Актюбинской области).

"Өндіріс және тұтыну қалдықтарын жинау, пайдалану, қолдану, жою, тасымалдау, сақтау және көмуге санитарлық-эпидемиологиялық талаптар" Санитарлық ережелерін бекіту туралы Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2020 жылғы 25 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-331/2020 бұйрығы.
Қазақстан Республикасының аумағында қолданылатын басқа да нормативтік құжаттар.
Коммуналдық қалдықтарды басқару шаралары қарастырылған ұлттық стратегиялық, бағдарламалық құжаттар, аумақты дамыту жоспарлары
Коммуналдық қалдықтарды басқаруға қатысты шаралар келесі ұлттық стратегиялар мен даму жоспарларында қарастырылған:
"Көміртек бейтараптылығына қол жеткізу стратегиясы" – Қазақстан Республикасы Президентінің 2023 жылғы 2 ақпандағы Жарлығы.
Қалдықтарды басқару бөлімі:
3.3.1.4 Қалдықтарды басқару
1) қалдықтар көлемін азайту;
2) қалдықтарды жинау және сұрыптау бойынша толық қамтуды жедел енгізу;
3) қалдықтардың үлесін арттыру.
1. МӘРТӨК АУДАНЫНЫҢ КОММУНАЛДЫҚ ҚАЛДЫҚТАРДЫ БАСҚАРУДЫҢ ҚАЗІРГІ ЖАҒДАЙЫН ТАЛДАУ
1.1 Аймақтағы коммуналдық қалдықтарды басқарудың қазіргі жағдайын бағалау Коммуналдық қалдықтарды басқару саласындағы инфрақұрылымның жағдайы туралы жалпы мәліметтер (ажырату, қалдықтарды тасымалдауға арналған арнайы техника, сұрыптау, қайта өңдеу қуаттары, ҚТҚ полигондары және т.б.)
Халықаралық тәжірибеде ҚТҚ жалпы құрамына кіретін, бірақ қайта өңдеу және/немесе көму тәсілімен ерекшеленетін үш "қалдықтар ағынына" сәйкес келетін үш бөлікке жіктеледі.
Коммуналдық қалдықтар.
Қауіпті ҚТҚ – адам өмірінің нәтижесінде пайда болатын тұтыну қалдықтары, сондай-ақ құрамы мен қасиеттері бойынша қауіпті қалдықтарға жатқызылуы мүмкін түзілу сипаты ұқсас өндіріс қалдықтары. Оларға келесі қалдықтар жатады:
Пайдаланылған батареялар мен батареялар;
Пайдаланылған электр және электрондық жабдықтар;
Құрамында сынап бар қалдықтар (флуоресцентті шамдар мен термометрлер;
Медициналық және ветеринариялық қалдықтар;
Тұрмыстық химия қалдықтары;
Құрамында Асбест бар қалдықтар;
Адам өмірінен пайда болатын басқа да қауіпті қалдықтар.
Басқа ҚТҚ – қауіпті емес және сонымен бірге аралас қалдықтарға жатқызуға болмайтын қалдықтар, өйткені оларды жинау, шығару және кәдеге жарату үшін бірінші ағынға қарағанда басқа тәсілдерді қолдану қажет. "Басқа ҚТҚ" келесі қалдықтарды қамтиды:
Құрылыс қалдықтары;
Ірі габаритті қалдықтарды өндіру;
Кәдеге жаратуға жататын автомобильдер;
Пайдаланылған автомобиль шиналары;
Ағынды суларды өңдеуден шыққан қалдықтар.
Мәртөк ауданындағы коммуналдық қалдықтарды басқарудың ағымдағы жағдайы бойынша мәліметтер Ұлттық статистика бюросының сайтынан алынды https://stat.gov.kz/ru /, "Талдау" Ұлттық статистика бюросының ақпараттық талдау жүйесі https://taldau.stat.gov.kz/ru, сондай-ақ жергілікті атқарушы органдар мен қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі (Ақтөбе облысының экология департаменті) ұсынған деректер.

Число предприятий и организаций, по сбору и вывозу коммунальных отходов в с.Мартук и в сельских округах в 2023 г. – 2 единицы. Из них частных компаний – 2, все являются субъектами малого бизнеса.
Объем собранных и транспортированных коммунальных отходов по с.Мартук в период с 2018 года представлен в таблице 1.1. Объем представлен с учетом отходов самовывозящих предприятий.
Таблица 1.1 – Объем собранных и транспортированных коммунальных отходов по с.Мартук с 2018 по 2023 годы
с.Мартук

Мәртөк ауылында және ауылдық округтерде коммуналдық қалдықтарды жинау және шығару жөніндегі кәсіпорындар мен ұйымдардың саны 2023 жылы – 2 бірлік. Оның ішінде жеке компаниялар – 2, барлығы шағын бизнес субъектілері.
Мәртөк ауылы бойынша жиналған және тасымалданған коммуналдық қалдықтардың көлемі 2018 жылдан бастап 1.1-кестеде көрсетілген. Көлемі алып кететін кәсіпорындардың қалдықтарын ескере отырып ұсынылған.
Кесте 1.1 – Мәртөк ауылы бойынша жиналған және тасымалданған коммуналдық қалдықтардың көлемі 2018 жылдан 2023 жылға дейін
Мәртөк ауылы

89,10
Количество и виды раздельно собранных отходов за 2022 год в с.Мартук, представлены в таблице 1.3.
Таблица 1.3 – Общий объем собранных и транспортированных коммунальных отходов по с. Мартук по видам
№ п/п
Общий объҰм собранных коммунальных отходов
2020 г.
2021 г.
2022 г.
2023
1
Собранных коммунальные отходы, тонн
23 944
13 622,78
9 645,76
11 625,13
В с. Мартук расположены следующие компании, осуществляющие раздельный сбор и переработку коммунальных отходов (Таблица 1.4.).
Таблица 1.4 – Предприятия, осуществляющие раздельный сбор, сортировку и переработку коммунальных отходов
№ п/п
Наименование предприятия
Вид деятельности
Вид отходов
Продукция/услуга
Мощность предприятия
1
ТОО "А.С.Н.О-ПроектСтрой"
Утилизация, захоронение, сортировка отходов ТБО и строительных отходов
ТБО и строительные отходы
Макулатура, пластик, металл, стекло
50 тыс. тонн/год
Пункты приема вторичного сырья в с.Мартук представлены в Таблице 1.5.
Таблица 1.5 – Пункты приема вторичного сырья у населения в с. Мартук
№ п/п
Адрес
Предприятие
Что принимают
1
Актюбинская область, Мартукский район, Мартукский С.О., С.Мартук, улица Мазкова, дом 1
ТОО "А.С.Н.О-ПроектСтрой"
Картон, стекло, пластик, металл
Сведения о полигонах ТБО
Полигон твердых бытовых отходов в селе Мартук, Актюбинская область, представляет собой специально оборудованный объект для захоронения отходов. Он был создан для сбора, хранения и утилизации различных видов бытовых отходов, образующихся в регионе.
Полигон по захоронению твердых бытовых отходов расположен в 1,5 км к северо-востоку от Мартук на расстоянии 2,5 км от жилого массива с.Мартук.
Вблизи полигона отсутствуют заповедники, памятники архитектуры, санитарно-профилактические учреждения, зоны отдыха, водозаборы поверхностных и подземных вод, сельскохозяйственные угодья и другие природоохранные объекты.
Полигон ТБО предназначен для приема и захоронения твердых бытовых отходов и золошлака.
Полигон ТБО является специальным сооружением, предназначенным для изоляции и обезвреживания твердых бытовых отходов. Организация складирования отходов и ведение работ гарантирует санитарную надежность в охране окружающей среды и эпидемиологическую безопасность для населения. На полигоне обеспечивается статистическая устойчивость ТБО с учетом динамики уплотнения, минерализации, газовыделения.
Полигон площадью 3 га эксплуатируется с 2006 года. Земельный участок ограничен в использовании соблюдением санитарных и экологических норм. Высота складирования в уплотненном виде – 10 м (2 м над землей и 8 м – под землей). На участке расположения полигона подземные воды не вскрыты.
Организация работ на полигоне определяется технологической схемой эксплуатации полигона. Технологическая схема представляет собой генплан полигона, определяющий с учетом сезонов года последовательность выполнения работ, размещения площадей для складирования ТБО и разработки изолирующего грунта.
Основным документом планирования работ на полигоне является график эксплуатации, в котором ежемесячно планируется: количество принимаемых отходов с указанием № карт, на которой складируются отходы, разработка грунта для изоляции отходов.

89,10
Мәртөк ауылында 2022 жылы бөлек жиналған қалдықтардың саны мен түрлері 1.3-кестеде келтірілген.
Кесте 1.3 – Мәртөк ауылы бойынша жиналған және тасымалданған коммуналдық қалдықтардың түрлері бойынша жалпы көлемі
№ п/п
Жиналған коммуналдық қалдықтардың жалпы көлемі
2020 г.
2021 г.
2022 г.
2023
1
Жиналған коммуналдық қалдықтар, тонна
23 944
13 622,78
9 645,76
11 625,13
Мәртөк ауылында коммуналдық қалдықтарды бөлек жинауды және қайта өңдеуді жүзеге асыратын келесі компаниялар орналасқан (1.4-кесте.)
Кесте 1.4 – коммуналдық қалдықтарды бөлек жинауды, сұрыптауды және өңдеуді жүзеге асыратын кәсіпорындар
№ п/п
Кәсіпорынның атауы
Қызмет түрі
Қалдықтардың түрі
Өнім / қызмет
Кәсіпорын қуаты
1
ТОО "А.С.Н.О-ПроектСтрой"
ҚТҚ және құрылыс қалдықтарын кәдеге жарату, көму, сұрыптау
ҚТҚ және құрылыс қалдықтары
Макулатура, пластик, металл, шыны
Жылына 50 мың тонна
Мәртөк ауылында қайталама шикізатты қабылдау пункттері 1.5-кестеде көрсетілген.
Кесте 1.5 – Мәртөк ауылында тұрғындардан қайталама шикізатты қабылдау пункттері
№ п/п
Мекен-жайы
Кәсіпорын
Не қабылданады
1
Ақтөбе облысы, Мәртөк ауданы, Мәртөк а. о., Мәртөк а., Мазков көшесі, 1 үй
ТОО "А.С.Н.О-ПроектСтрой"
Картон, шыны, пластик, металл
ҚТҚ полигондары туралы мәліметтер
Ақтөбе облысы, Мәртөк ауылындағы қатты тұрмыстық қалдықтар полигоны қалдықтарды көмуге арналған арнайы жабдықталған объект болып табылады. Ол аймақта пайда болатын тұрмыстық қалдықтардың әртүрлі түрлерін жинау, сақтау және кәдеге жарату үшін құрылған.
Тұрмыстық қатты қалдықтарды көму полигоны Мәртөк ауылынан солтүстік-шығысына қарай 1,5 км жерде, Мәртөк ауылының тұрғын алабынан 2,5 км қашықтықта орналасқан.
Полигон маңында қорықтар, сәулет ескерткіштері, санитарлық-профилактикалық мекемелер, демалыс аймақтары, жер үсті және жер асты суларының су жинағыштары, ауыл шаруашылығы алқаптары және басқа да табиғат қорғау объектілері жоқ.
ҚТҚ полигоны қатты тұрмыстық қалдықтар мен күл қожын қабылдауға және көмуге арналған.
ҚТҚ полигоны қатты тұрмыстық қалдықтарды оқшаулауға және залалсыздандыруға арналған арнайы құрылым болып табылады. Қалдықтарды жинауды ұйымдастыру және жұмыстарды жүргізу қоршаған ортаны қорғаудағы санитарлық сенімділікке және халық үшін эпидемиологиялық қауіпсіздікке кепілдік береді. Полигонда тығыздау, минералдану, газ шығару динамикасын ескере отырып, ҚТҚ статистикалық тұрақтылығы қамтамасыз етіледі.
Ауданы 3 га полигон 2006 жылдан бастап пайдаланылуда. Жер учаскесі санитарлық және экологиялық нормаларды сақтаумен шектелген. Тығыздалған түрдегі қойманың биіктігі – 10 м (жерден 2 м және жер астынан 8 м). Полигон орналасқан учаскеде жер асты сулары ашылмаған.
Полигондағы жұмыстарды ұйымдастыру полигонды пайдаланудың технологиялық схемасымен айқындалады. Технологиялық схема полигонның бас жоспары болып табылады, ол жыл мезгілдерін ескере отырып, жұмыстардың реттілігін, ҚТҚ сақтауға арналған алаңдарды орналастыруды және оқшаулағыш топырақты әзірлеуді анықтайды.
Полигондағы жұмыстарды жоспарлаудың негізгі құжаты пайдалану кестесі болып табылады, онда ай сайын: қалдықтар жиналатын карталардың № көрсетіле отырып, қабылданатын қалдықтардың саны, қалдықтарды оқшаулау үшін топырақ әзірлеу жоспарланады.

Основное сооружение полигона – участок складирования ТБО, представляющий собой котлован глубиной 8 м и занимающий до 95% площади полигона. В основании полигона имеется плотная глинистая подушка, препятствующая фильтрации загрязняющих веществ с полигона в подземные воды.
На уплотненный тонкий слой накладывается следующий слой, наращивая толщину рабочего слоя до 2 м.
Рабочий слой уплотненных отходов покрывается промежуточным изолирующим слоем высотой не менее 0,25 м, промежуточный изолирующий слой должен защищать окружающую природную среду от разноса ветром легких фракций отходов, газов, запахов. Для промежуточной изоляции используется золошлак.
Для соблюдения санитарных требований необходимо не позже, чем через сутки после доставки ТБО на полигон (в теплое время года), уложить их на отведенной площади, уплотнить и изолировать слоем грунта. В зимнее время изоляцию допускается проводить с интервалом не более трех суток. Для промежуточной изоляции используется золошлак. Окончательная изоляция осуществляется грунтом, вынутым при строительстве водоотводной канавы.
Для контроля высоты отсыпаемого 2-метрового слоя ТБО, на каждой карте установлен мерный столб – репер. Соблюдение заданной высоты слоя отсыпки обеспечивает равномерность осадки толщи полигона. С помощью репера контролируется степень уплотнения твердых бытовых отходов.
Все работы по складированию, уплотнению, изоляции ТБО на полигоне выполняются механизировано. Отходы на полигон поступают в мусоровозах, складирование и формирование изолирующего материала (золошлака и грунта) осуществляется погрузчиком. Во избежание воспламенения ТБО от выхлопных газов на выхлопную трубу погрузчика надет искрогаситель.
Погрузчик укомплектован огнетушителем. На полигоне организуется бесперебойная разгрузка мусоровоза.
Прибывающий на полигон мусоровоз разгружается у рабочей карты. Не допускается беспорядочное складирование ТБО на всей площади полигона.
На выезде с полигона располагается дезинфицирующая ванна с дезинфицирующим раствором (лизол), для обработки колес мусоровозов. Для перехвата дождевых и паводковых вод по границе участка имеется водоотводная канава. На расстоянии 2 метров от водоотводной канавы по периметру участка имеется ограждение вокруг полигона.

Полигонның негізгі құрылысы – тереңдігі 8 м болатын және полигон алаңының 95%-на дейін алып жатқан шұңқыр болып табылатын ҚТҚ сақтау учаскесі. Полигонның негізінде ластаушы заттарды полигоннан жер асты суларына сүзуге кедергі келтіретін тығыз сазды жастық бар.
Келесі қабат тығыздалған жұқа қабатқа салынып, жұмыс қабатының қалыңдығы 2 м-ге дейін артады.
Тығыздалған қалдықтардың жұмыс қабаты биіктігі кемінде 0,25 м аралық оқшаулағыш қабатпен жабылады, аралық оқшаулағыш қабат қоршаған табиғи ортаны қалдықтардың, газдардың, иістердің жеңіл фракцияларының желмен таралуынан қорғауы тиіс. Аралық оқшаулау үшін күл қожы қолданылады.
Санитарлық талаптарды сақтау үшін ҚТҚ полигонға жеткізілгеннен кейін бір тәуліктен кешіктірмей (жылы мезгілде) оларды белгіленген алаңға қойып, топырақ қабатымен тығыздап, оқшаулау қажет. Қысқы уақытта оқшаулауды үш тәуліктен аспайтын аралықпен жүргізуге жол беріледі. Аралық оқшаулау үшін күл қожы қолданылады. Соңғы оқшаулау дренажды арық салу кезінде алынған топырақпен жүзеге асырылады.
Төгілетін ҚТҚ-ның 2 метрлік қабатының биіктігін бақылау үшін әр картада өлшеуіш баған-репер орнатылған. Толтыру қабатының берілген биіктігін сақтау полигон қалыңдығының жауын-шашынының біркелкілігін қамтамасыз етеді. Репер көмегімен қатты тұрмыстық қалдықтардың тығыздалу дәрежесі бақыланады.
Полигондағы ҚТҚ-ны жинау, тығыздау, оқшаулау бойынша барлық жұмыстар механикаландырылған түрде орындалады. Полигонға қалдықтар қоқыс таситын көліктерге түседі, оқшаулағыш материалды (күл қожы мен топырақ) жинау және қалыптастыру тиегішпен жүзеге асырылады. Пайдаланылған газдардан ҚТҚ тұтануын болдырмау үшін тиегіштің шығатын құбырына ұшқын сөндіргішті салыңыз.
Тиегіш өрт сөндіргішпен жабдықталған. Полигонда қоқыс таситын көліктерді үздіксіз түсіру ұйымдастырылады.
Полигонға келетін қоқыс таситын көліктер жұмыс картасынан түсіріледі. Полигонның барлық алаңында ҚТҚ-ны ретсіз жинауға жол берілмейді.
Полигоннан шығуда қоқыс таситын көліктердің дөңгелектерін өңдеуге арналған дезинфекциялық ерітіндісі (лизол) бар дезинфекциялық ванна орналастырылады. Жаңбыр мен тасқын суларды ұстап қалу үшін учаскенің шекарасында су бұрғыш арық бар. Дренажды арықтан 2 метр қашықтықта учаскенің периметрі бойынша полигонның айналасында қоршау бар.

В засушливые жаркие периоды ТБО требуют специального увлажнения, для лучшей уплотняемости и снижения уровня пожароопасности. В пожароопасные периоды предусмотрено увлажнение ТБО. Расход воды на полив принимается 10 л на 1 м3 ТБО.
Для этих целей используется привозная вода. Хранится в цистерне, объемом 2000 литров.
Прием твердых бытовых отходов производится в неуплотненном состоянии (т.е. в том же физическом состоянии, в котором отходы поступают от населения и организаций).
На полигоне ТБО для взвешивания машин с отходами имеется весовая. Отметка о принятом количестве ТБО делается в "Журнале приема твердых бытовых отходов".
Дозиметрический контроль поступающих на полигон отходов проводится.
Общие характеристики по размещению отходов на полигонах представлены в таблице 1.4.
Таблица 1.4 – Сведения о полигонах ТБО с.Мартук
Характеристика объекта размещения отходов
Наименование объекта, принадлежность
Место расположения объекта с указанием ближайших объектов жилья и других объектов
Наличие разрешительной документации №, дата, кем выдано
Площадь полигона, свалки, емкость шламохранилища и другое
Мощность существующего захоронения/ проектная мощность
Год начало работы (закрытия, возобновления работы) объекта
Природные объекты в пределах СЗЗ, особо охраняемые территории в радиусе 5 км
ограждение
освещение
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Полигон ТБО
Актюбинская область, с. Мартук,

Құрғақ, ыстық кезеңдерде ҚТҚ жақсы тығыздау және өрт қаупін азайту үшін арнайы ылғалдандыруды қажет етеді. Өрт қауіпті кезеңдерде қатты тұрмыстық қалдықтарды ылғалдандыру қарастырылған. Суаруға арналған су шығыны 1 м3 ҚТҚ үшін 10 литр қабылданады.
Осы мақсатта әкелінетін су пайдаланылады. Көлемі 2000 литр цистернада сақталады.
Тұрмыстық қатты қалдықтарды қабылдау тығыздалмаған күйде (яғни, қалдықтар халық пен ұйымдардан түсетін физикалық жағдайда) жүргізіледі.
Қалдықтары бар машиналарды өлшеуге арналған ҚТҚ полигонында таразы бар. ҚТҚ-ның қабылданған мөлшері туралы белгі "қатты тұрмыстық қалдықтарды қабылдау журналында" жасалады.
Полигонға түсетін қалдықтарды дозиметриялық бақылау жүргізіледі.
Полигондарда қалдықтарды орналастыру бойынша жалпы сипаттамалар 1.4-кестеде келтірілген.
Кесте 1.4 – Мәртөк а. ҚТҚ полигондары туралы мәліметтер
Қалдықтарды орналастыру объектісінің сипаттамасы
Объектінің атауы, тиесілігі
Жақын маңдағы тұрғын үй объектілері мен басқа да объектілерді көрсете отырып, объектінің орналасқан жері
Рұқсат беру құжаттамасының болуы№, күні, кім Берілген
Полигон алаңы, полигондар, сыйымдылық шлам қоймалары және басқа
Бар қуаты жерлеу/ жобалық қуат
Жұмыс басталатын жыл (объектінің жабылуы, жұмысын қайта бастауы)
СҚА шегіндегі табиғи объектілер, 5 км радиуста ерекше қорғалатын аумақтар
Қоршау
1
2
3
4
5
6
7
8
ҚТҚ полигоны

1.2 Анализ управления коммунальными отходами в динамике за последние три года
В селе Мартук контейнерные площадки предназначены для раздельного сбора мусора, и предусмотрены меры для установки контейнеров для сбора опасных отходов, таких как ртутьсодержащие предметы и батарейки. Работы по организации и обслуживанию этих контейнеров проводятся с учетом потребностей села и соответствующих нормативных требований.
В ближайшее время планируется расширить инфраструктуру раздельного сбора отходов. В рамках этого проекта будет обеспечено систематическое обслуживание установленных контейнеров, а также постепенное внедрение дополнительных пунктов сбора опасных отходов. Эти меры направлены на улучшение экологической ситуации в селе и обеспечение безопасного утилизации вредных материалов.
Положительные стороны:
• Осуществление раздельного сбора опасных составляющих отходов (установление контейнеров для батареек и ламп);
• Осуществление организованного сбора и вывоза мусора от населения на коммунальных площадках;
• Планирование пункта приема вторичного сырья и контейнеров для раздельного сбора на контейнерных площадках;
• Осуществление ликвидаций несанкционированных свалок;
• Полигон ТБО имеет экологическое разрешение на воздействие.
Отрицательные стороны:
• Контейнерные площадки не оборудованы в соответствии с экологическими и санитарно-эпидемиологическими требованиями (согласно СТ РК 3780-2022);
• Не предусмотрен раздельный сбор по фракциям "сухое" / "мокрое";
• Отсутствует налаженная система сбора крупногабаритных, строительных отходов, золошлака и отходов уборки улиц и благоустройства;
• Недостаточное количество пунктов приема вторсырья;
• Нет решения по использованию или утилизации (кроме депонирования) пищевых и других органических отходов;
• Существующие графики вывоза не обеспечивают потребности;
• Отсутствие техники для своевременного вывоза коммунальных отходов, отсутствует специальная техника для вывоза разных фракций коммунальных отходов;
• Полигон ТБО не оборудован сортировочными линиями и не соответствует современным требованиям.

1.2 Соңғы үш жылдағы коммуналдық қалдықтарды басқаруды динамикада талдау
Мәртөк ауылында контейнерлік алаңдар қоқысты бөлек жинауға арналған және құрамында сынап бар заттар мен батареялар сияқты қауіпті қалдықтарды жинауға арналған контейнерлерді орнату шаралары қарастырылған. Осы контейнерлерді ұйымдастыру және оларға қызмет көрсету жұмыстары ауылдың қажеттіліктері мен тиісті нормативтік талаптарды ескере отырып жүргізіледі.
Жақын арада қалдықтарды бөлек жинау инфрақұрылымын кеңейту жоспарлануда. Осы жоба шеңберінде белгіленген контейнерлерге жүйелі қызмет көрсету, сондай-ақ қауіпті қалдықтарды жинаудың қосымша пункттерін біртіндеп енгізу қамтамасыз етіледі. Бұл шаралар ауылдағы экологиялық жағдайды жақсартуға және зиянды материалдарды қауіпсіз кәдеге жаратуды қамтамасыз етуге бағытталған.
Оң жақтары:
• Қалдықтардың қауіпті құрамдас бөліктерін бөлек жинауды жүзеге асыру (батареялар мен шамдарға арналған контейнерлерді орнату);
• Коммуналдық алаңдарда халықтан қоқыстарды жинауды және шығаруды ұйымдастыруды жүзеге асыру;
• Контейнерлік алаңдарда бөлек жинау үшін қайталама шикізат пен контейнерлерді қабылдау пунктін жоспарлау;
• Рұқсат етілмеген полигондарды жоюды жүзеге асыру;
• ҚТҚ полигонының әсер етуге экологиялық рұқсаты бар.
Теріс жақтары:
• Контейнерлік алаңдар экологиялық және санитарлық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес жабдықталмаған (ҚР СТ 3780-2022 сәйкес);
• "Құрғақ" / "дымқыл" фракциялары бойынша бөлек алым қарастырылмаған;
• Ірі габаритті, құрылыс қалдықтарын, күл қожын және көшелерді жинау және абаттандыру қалдықтарын жинаудың жолға қойылған жүйесі жоқ;
• Қайта өңделетін заттарды қабылдау пункттерінің саны жеткіліксіз;
• Азық-түлік және басқа органикалық қалдықтарды пайдалану немесе кәдеге жарату (депозиттен басқа) шешімі жоқ;
• Қолданыстағы экспорттық кестелер қажеттілікті қамтамасыз етпейді;
• Коммуналдық қалдықтарды уақтылы әкетуге арналған техниканың болмауы, коммуналдық қалдықтардың әртүрлі фракцияларын әкетуге арналған арнайы техниканың болмауы;
• ҚТҚ полигоны сұрыптау желілерімен жабдықталмаған және қазіргі заманғы талаптарға сәйкес келмейді.

1.3 Имеющая нормативная база по образованию и накоплению коммунальных отходов
Решения местных маслихатов по объемам образования отходов и утверждения тарифов на их вывоз:
"Об утверждении тарифов для населения на сбор, транспортировку, сортировку и захоронение твердых бытовых отходов по Мартукскому району".
"Об утверждении правил расчета норм образования и накопления коммунальных отходов по Мартукскому району". Согласно РНД 03.1.0.3.01-96 "Порядок нормирования и размещения отходов производства".
Согласно данному решению, принимаются нормы по образованию отходов для жителей Мартукского района, а также для учреждений, предприятий, детских, медицинских и др. учреждений. А также годовая норма образования коммунальных отходов в кубических метрах, исходя из расчетных единиц (житель, место, сотрудник, посещение и др.).

1.3 Коммуналдық қалдықтардың пайда болуы мен жиналуы бойынша нормативтік база
Жергілікті мәслихаттардың қалдықтардың пайда болу көлемі және оларды әкетуге арналған тарифтерді бекіту жөніндегі шешімдері:
"Мәртөк ауданы бойынша қатты тұрмыстық қалдықтарды жинауға, тасымалдауға, сұрыптауға және көмуге халық үшін тарифтерді бекіту туралы".
"Мәртөк ауданы бойынша коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормаларын есептеу қағидаларын бекіту туралы". Рнд 03.1.0.3.01-96 "Өндіріс қалдықтарын нормалау және орналастыру тәртібі" сәйкес.
Осы шешімге сәйкес Мәртөк ауданының тұрғындары үшін, сондай-ақ мекемелер, кәсіпорындар, балалар, медициналық және басқа да мекемелер үшін қалдықтардың пайда болуы бойынша нормалар қабылданады. Сондай-ақ, есептеу бірліктеріне (тұрғыны, орны, қызметкері, баруы және т. б.) сүйене отырып, текше метрде коммуналдық қалдықтардың пайда болуының жылдық нормасы.

Годовая норма образования коммунальных отходов составляет 2,01 м3 на 1 жителя благоустроенного домовладения и 2,17 м3 на 1 жителя неблагоустроенного домовладения.
Тариф на вывоз коммунальных отходов составляет 457,52 тенге с 1 жителя благоустроенного домовладения, 493,94 тенге с 1 жителя неблагоустроенного домовладения. Годовой тариф на вывоз 1 м3 отходов составляет 1071,84 тенге.
1.4 Описание и анализ выделенных средств (местный и республиканский бюджеты, внебюджетные) в динамике за последние три года
Средств для развития отрасли обращения с коммунальными отходами отдельно по Мартукскому району не предусмотрено, развитие области предусмотрено в Плане развития территории. В целом по области в планы природоохранных мероприятий и в Плане развития Актюбинской области, есть мероприятия, затрагивающие Мартукский район.

Коммуналдық қалдықтардың пайда болуының жылдық нормасы абаттандырылған үй иеленудің 1 тұрғынына 2,01 м3 және жайластырылмаған үй иеленудің 1 тұрғынына 2,17 м3 құрайды.
Коммуналдық қалдықтарды шығару тарифі абаттандырылған үй иесінің 1 тұрғынынан 457,52 теңгені, абаттандырылмаған үй иесінің 1 тұрғынынан 493,94 теңгені құрайды. 1 м3 қалдықтарды шығаруға жылдық тариф 1071,84 теңгені құрайды.
1.4 Соңғы үш жылдағы динамикада бөлінген қаражаттарды (жергілікті және республикалық бюджеттер, бюджеттен тыс) сипаттау және талдау
Мәртөк ауданы бойынша коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеу саласын дамыту үшін жеке қаражат көзделмеген, облысты дамыту аумақты дамыту жоспарында көзделген. Жалпы облыс бойынша табиғатты қорғау іс-шараларының жоспарына және Ақтөбе облысының даму жоспарына сәйкес Мәртөк ауданына қатысты іс-шаралар бар.

2024
-
-
700 000
Областной бюджет
Итого
-
6 800
700 000
Сбор твердых бытовых отходов предусмотрено осуществлять в металлические контейнеры с последующим вывозом автотранспортом на полигон ТБО.
Вывоз будет осуществляться по мере накопления, организацией, выполняющей услуги по вывозу ТБО.
Кроме объектов размещения отходов на территории города существует 1 место несанкционированного размещения отходов общей площадью 1 га.
На территории села на сегодняшний день объекты по обработке коммунальных отходов отсутствует, что не позволяет обработать образовавшиеся коммунальные отходы.
Таким образом, для достижения целей государственной политики в области обращения с отходами требуется реорганизация существующей системы обращения с отходами в целях обеспечения максимального использования исходных сырья и материалов, предотвращения образования отходов, снижения класса опасности отходов в источниках их образования, обработки, утилизации и обезвреживания, а также безопасного захоронения отходов.

2024
-
-
700 000
Облыстық бюджет
Итого
-
6 800
700 000
Қатты тұрмыстық қалдықтарды жинауды кейіннен ҚТҚ полигонына автокөлікпен әкете отырып металл контейнерлерге жүзеге асыру көзделген.
Әкету ҚТҚ әкету жөніндегі қызметтерді орындайтын ұйым жинақталуына қарай жүзеге асырылатын болады.
Қала аумағында қалдықтарды орналастыру объектілерінен басқа жалпы ауданы 1 га қалдықтарды рұқсатсыз орналастырудың 1 орны бар.
Бүгінгі күні ауыл аумағында коммуналдық қалдықтарды өңдеу бойынша объектілер жоқ, бұл пайда болған коммуналдық қалдықтарды өңдеуге мүмкіндік бермейді.
Осылайша, қалдықтармен жұмыс істеу саласындағы мемлекеттік саясаттың мақсаттарына қол жеткізу үшін бастапқы шикізат пен материалдарды барынша пайдалануды қамтамасыз ету, қалдықтардың пайда болуын болдырмау, қалдықтардың пайда болу, өңдеу, кәдеге жарату және залалсыздандыру көздеріндегі қауіптілік класын төмендету, сондай-ақ қалдықтарды қауіпсіз көму мақсатында қалдықтармен жұмыс істеудің қолданыстағы жүйесін қайта ұйымдастыру талап етіледі.

2. ЦЕЛИ, ЗАДАЧИ И ЦЕЛЕВЫЕ ПОКАЗАТЕЛИ
2.1 Цели и задачи Программы
Цель данной Программы – предложить способы снижения нагрузки на окружающую среду, образуемую коммунальными отходами, уменьшения количества образования отходов, повышение извлекаемости вторичных ресурсов, повышение эффективности использования коммунальных отходов и уменьшение доли депонируемых на полигонах отходов, и восстановление площадей, подвергнутых изъятию для целей депонирования отходов.
Управление отходами регламентируется разделом 19 Экологического Кодекса Республики Казахстан.
Основные принципы в области управления отходами описаны в ст. 328:
- принцип иерархии;
- принцип близости к источнику;
- принцип ответственности образователя отходов;
- расширенных обязательств производителей отходов.
Принцип иерархии, согласно ст. 329 ЭК РК, подразумевает следующие меры по обращению с отходами:
1. Предотвращение образования отходов;
2. Подготовка отходов к повторному использованию;
3. Переработку отходов;
4. Утилизацию отходов;
5. Удаление отходов.
Исходя из цели Программы, и принципа иерархии отходов предлагаются следующие задачи программы:
- Сокращение объемов образования коммунальных отходов, за счет уменьшения количества упаковки товаров, оптимизации систем продаж, пропаганды рационального потребления;
- Сортировка отходов "у источника" – повышение эффективности и соответствие экологическому законодательству в области обращения с отходами – на "сухое" / "мокрое";
- Максимальное доизвлечение полезных компонентов на полигоне;
- Использование органической части отходов для биокомпостирования или получения биогаза или энергетической утилизации;
- Обустройство полигона ТБО в с.Мартук требованиям Законодательства,
- Депонирование остаточной части коммунальных отходов, согласно требованиям экологического и эпидемиологического законодательства РК;
- Использование строительных отходов;
- Рекультивация отработанных карт полигонов.

2. МАҚСАТТАР, МІНДЕТТЕР ЖӘНЕ НЫСАНАЛЫ КӨРСЕТКІШТЕР
2.1 Бағдарламаның мақсаттары мен міндеттері
Бұл бағдарламаның мақсаты – коммуналдық қалдықтардан пайда болатын қоршаған ортаға жүктемені азайту, қалдықтардың пайда болу мөлшерін азайту, қайталама ресурстардың өндірілуін арттыру, коммуналдық қалдықтарды пайдалану тиімділігін арттыру және полигондарда депозитке салынатын қалдықтардың үлесін азайту және қалдықтарды депозитке салу мақсатында алып қоюға ұшыраған алаңдарды қалпына келтіру тәсілдерін ұсыну.
Қалдықтарды басқару Қазақстан Республикасы Экологиялық Кодексінің 19 бөлімімен регламенттеледі.
Қалдықтарды басқару саласындағы негізгі қағидалар 328-бапта сипатталған:
- иерархия принципі;
- көзге жақындық принципі;
- қалдықтарды өндірушінің жауапкершілік принципі;
- қалдықтарды өндірушілердің кеңейтілген міндеттемелері.
ҚР ЭК 329-бабына сәйкес иерархия қағидаты қалдықтармен жұмыс істеу жөніндегі мынадай шараларды білдіреді:
1. Қалдықтардың пайда болуын болдырмау;
2. Қалдықтарды қайта пайдалануға дайындау;
3. Қалдықтарды қайта өңдеу;
4. Қалдықтарды кәдеге жарату;
5. Қалдықтарды жою.
Бағдарламаның мақсаттары мен қалдықтар иерархиясы қағидатына сүйене отырып, Бағдарламаның келесі міндеттері ұсынылады:
- Тауарларды орау санын азайту, сату жүйелерін оңтайландыру, ұтымды тұтынуды насихаттау есебінен коммуналдық қалдықтардың түзілу көлемін қысқарту;
- Қалдықтарды "көзден" сұрыптау – қалдықтармен жұмыс істеу саласындағы тиімділікті арттыру және экологиялық заңнамаға сәйкестігі – "құрғақ" / "дымқыл";
- Полигондағы пайдалы компоненттерді барынша алу;
- Қалдықтардың органикалық бөлігін компост жасау немесе биогаз алу немесе энергетикалық кәдеге жарату үшін пайдалану;
- Мәртөк ауданында ҚТҚ полигонын заңнама талаптарына сай жайластыру,
- ҚР экологиялық және эпидемиологиялық заңнамасының талаптарына сәйкес коммуналдық қалдықтардың қалдықтарын сақтау;
- Құрылыс қалдықтарын пайдалану;
- Полигондардың пайдаланылған карталарын рекультивациялау.

2.2 Пути достижения поставленных целей и задач наиболее эффективными и экономически обоснованными методами
1. Достижение задачи по сокращению объемов образования коммунальных отходов возможно только на уровне повышения экологической ответственности и финансовой грамотности населения. То есть достичь данной цели можно при изменении структуры продаж (включая значительное сокращение числа упаковочных материалов, внедрения оборотной тары, изменения структуры продаж весовых товаров и т.д.) и повышения экологической ответственности населения, когда спонтанные покупки сводятся к минимуму и население также стремиться к сокращению отходов. Это можно достигнуть при внедрении программ по обучению школьников на уроках экологии и естествознания, а также уроках повышения финансовой грамотности. А также необходимо повысить экологическую пропаганду минимизации образования отходов и осознанного потребления среди населения.

2.2 Қойылған мақсаттар мен міндеттерге ең тиімді әрі экономикалық негізделген әдістермен жету жолдары
1. Коммуналдық қалдықтардың түзілу көлемін қысқарту жөніндегі міндетке халықтың экологиялық жауапкершілігі мен қаржылық сауаттылығын арттыру деңгейінде ғана қол жеткізуге болады. Яғни, бұл мақсатқа сату құрылымы өзгерген кезде қол жеткізуге болады (орауыш материалдар санының едәуір азаюын, айналым контейнерлерін енгізуді, салмақ тауарларын сату құрылымының өзгеруін және т.б.) және өздігінен сатып алу минимумға дейін азайған кезде халықтың экологиялық жауапкершілігін арттыру және халық қалдықтарды азайтуға ұмтылады. Бұған экология және жаратылыстану сабақтарында, сондай-ақ қаржылық сауаттылықты арттыру сабақтарында оқушыларды оқыту бағдарламаларын енгізу арқылы қол жеткізуге болады. Сондай ақ халық арасында қалдықтардың пайда болуын және саналы тұтынуды барынша азайтудың экологиялық насихатын арттыру қажет.

2. Для сбора вторичного сырья от населения необходимо увеличить количество пунктов приема для того, чтобы не оформлять земельные участки под пункты приема, можно рассмотреть мобильные точки, на базе автотранспорта и графиком приема.
3. Для обеспечения населения услугами по организованному вывозу мусора необходимо обустройство контейнерных площадок, согласно СТ РК 3780-2022 и заключение договор с домовладельцами на вывоз мусора. Необходима юридическое оформление земельных участков под контейнерными площадками.

2. Халықтан қайталама шикізат жинау үшін қабылдау пункттерінің санын көбейту қажет, қабылдау пункттері үшін жер учаскелерін ресімдемеу үшін автокөлік базасында және қабылдау кестесінде мобильді нүктелерді қарауға болады.
3. Халықты қоқысты ұйымдасқан түрде шығару бойынша қызметтермен қамтамасыз ету үшін ҚР СТ 3780-2022 сәйкес контейнерлік алаңдарды жайластыру және үй иелерімен қоқысты шығаруға шарт жасасу қажет. Контейнерлік алаңдар астындағы жер учаскелерін заңды түрде рәсімдеу қажет.

4. Асфальтирование существующих и новых контейнерных площадок. Провести асфальтирование или бетонирование основания площадок, устойчивое к температурным перепадам и с толщиной покрытия не менее 100 мм (п.3.1.2 СТ РК 3780-2022 "Отходы. Общие требования к площадкам размещения контейнеров для организации раздельного сбора коммунальных отходов").
5. Ограждение контейнерных площадок. Провести по периметру, с трех сторон ограждение сплошным материалом, устойчивым к резким климатическим изменениям и коррозии, там, где оно не соответствует требованиям п.3.1.4 СТ РК 3780-2022 "Отходы. Общие требования к площадкам размещения контейнеров для организации раздельного сбора коммунальных отходов" и/или отсутствует. Каркас предусматривается из круглых или квадратных труб с грунтовкой и последующим нанесением краски марки RAL 1016, RAL 1026 или аналогичного.

4. Қолданыстағы және жаңа контейнерлік алаңдарды асфальттау. Температуралық айырмашылықтарға төзімді және жабын қалыңдығы кемінде 100 мм алаңдардың негізін асфальттау немесе бетондау жүргізу (ҚР СТ 3780-2022 "Қалдықтар. Коммуналдық қалдықтарды бөлек жинауды ұйымдастыру үшін контейнерлерді орналастыру алаңдарына қойылатын жалпы талаптар").
5. Контейнерлік алаңдарды қоршау. Периметр бойынша үш жағынан күрт климаттық өзгерістерге және коррозияға төзімді қатты материалмен қоршау жүргізу, ол ҚР СТ 3780-2022 "Қалдықтар. Коммуналдық қалдықтарды бөлек жинауды ұйымдастыру үшін контейнерлерді орналастыру алаңдарына қойылатын жалпы талаптар" және/немесе жоқ. Рамка праймермен және кейіннен RAL 1016, RAL 1026 маркалы немесе соған ұқсас бояуды жағумен дөңгелек немесе шаршы құбырлардан көзделеді.

6. Оснащение крышей контейнерных площадок. Крыша должна быть изготовлена из сплошного материала, устойчивого к резким климатическим изменениям и коррозии. Уклон крыши обустраивается от стороны свободного доступа к противоположной стороне для обеспечения стекания воды. Высота стороны свободного доступа к площадке от основания до крыши не менее 1,5 м (п.3.1.5, 3.1.6 СТ РК 3780-2022 "Отходы. Общие требования к площадкам размещения контейнеров для организации раздельного сбора коммунальных отходов").

6. Контейнерлік алаңдарды шатырмен жабдықтау. Шатыр климаттың күрт өзгеруіне және коррозияға төзімді қатты материалдан жасалуы керек. Шатырдың көлбеуі судың ағып кетуін қамтамасыз ету үшін қарама-қарсы жаққа еркін қол жеткізу жағынан жабдықталған. Алаңға негізден шатырға дейін еркін қол жеткізу жағының биіктігі кемінде 1,5 м (ҚР СТ 3780-2022 3.1.5, 3.1.6 т. "Қалдықтар. Коммуналдық қалдықтарды бөлек жинауды ұйымдастыру үшін контейнерлерді орналастыру алаңдарына қойылатын жалпы талаптар").

7. Строительство полигона ТБО. Необходимо обеспечить обустройство полигона ТБО в Мартукском районе с соблюдением всех требований законодательства по утилизации и обработке твердых бытовых отходов. Полигоны коммунальных отходов, согласно экологическому законодательству Республики Казахстан, должны быть оснащены дополнительными сортировочными комплексами, шредерами и дробильными установками для дополнительного до извлечения полезных компонентов отходов, с последующим их использованием или передачей вторичного сырья заинтересованным производителям. При этом необходимо снижать долю ручной сортировки отходов.

7. ҚТҚ полигонын салу. Қатты тұрмыстық қалдықтарды кәдеге жарату және өңдеу жөніндегі заңнаманың барлық талаптарын сақтай отырып, Мәртөк ауданында ҚТҚ полигонын жайластыруды қамтамасыз ету қажет. Коммуналдық қалдықтар полигондары, Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасына сәйкес, қалдықтардың пайдалы компоненттерін қосымша толық алу үшін қосымша сұрыптау кешендерімен, шредерлермен және ұсақтау қондырғыларымен жарақтандырылуы, кейіннен оларды пайдалануы немесе қайталама шикізатты мүдделі өндірушілерге беруі тиіс. Бұл ретте қалдықтарды қолмен сұрыптау үлесін азайту қажет.

8. В настоящее время в райцентре имеется достаточное количество контейнерных площадок и контейнеров, но при этом, на тех площадках, где установлены контейнеры для раздельного сбора так же не обеспечивается первичная сортировка отходов. Необходимо комплектация контейнерных площадок достаточным количеством контейнеров для сортировки на "сухое" / "мокрое", а также, при возможности вывоза на отдельные фракции вторсырья. Маркировка контейнеров должна отвечать требованию законодательства по раздельному сбору отходов (на контейнере, на 2-х языках, должны указываться фракции отходов, для которых он предназначен, а также владелец контейнера и предприятие, осуществляющее обслуживание и вывоз контейнера).

8. Қазіргі уақытта аудан орталығында контейнерлік алаңдар мен контейнерлер жеткілікті, бірақ бұл ретте бөлек жинауға арналған контейнерлер орнатылған алаңдарда қалдықтарды бастапқы сұрыптау да қамтамасыз етілмейді. Контейнерлік алаңдарды "құрғақ" / "дымқыл" сұрыптауға арналған контейнерлердің жеткілікті санымен, сондай-ақ қайта өңделетін шикізатты жекелеген фракцияларға әкету мүмкіндігі болған кезде жинақтау қажет. Контейнерлерді таңбалау қалдықтарды бөлек жинау жөніндегі заңнаманың талаптарына жауап беруі тиіс (контейнерде, 2 тілде, Ол арналған қалдықтардың фракциялары, сондай-ақ контейнердің иесі және контейнерге қызмет көрсетуді және әкетуді жүзеге асыратын кәсіпорын көрсетілуі тиіс).

9. Необходим закуп мусоровывозящей техники для предприятий, осуществляющей вывоз отходов. Погрузочные устройства техники должны соответствовать конструкции контейнеров. Разные фракции отходов должны вывозиться различными автомашинами, которые обеспечивают требования по обращению с вторичным сырьем. Вывоз отходов с контейнерных площадок должен осуществляется по мере заполнения контейнеров, но, для пищевых отходов, не реже 1 раза в сутки.

9. Қалдықтарды шығаруды жүзеге асыратын кәсіпорындар үшін қоқыс шығаратын техниканы сатып алу қажет. Техниканың тиеу құрылғылары контейнерлердің конструкциясына сәйкес болуы тиіс. Қалдықтардың әр түрлі фракцияларын қайталама шикізатпен жұмыс істеу талаптарын қамтамасыз ететін әр түрлі автомобильдер шығаруы керек. Контейнерлік алаңдардан қалдықтарды шығару контейнерлер толған кезде, бірақ тамақ қалдықтары үшін тәулігіне кемінде 1 рет жүзеге асырылуы тиіс.

10. Органические отходы (включая пищевые) должны быть направлены на компостирование или извлечение биогаза, с последующим сжиганием. При достаточном технико-экономическом обосновании и имеющихся технических возможностях возможна энергетическая утилизация органических, а также отходов, для которых невозможна сортировка.
11. Заполненные карты полигона должны быть подвержены рекультивации, согласно разработанных проектов рекультивации.

10. Органикалық қалдықтар (тамақ қалдықтарын қоса алғанда) биогазды компосттауға немесе алуға, содан кейін жағуға бағытталуы керек. Жеткілікті техникалық-экономикалық негіздемемен және қолда бар техникалық мүмкіндіктермен органикалық, сондай-ақ сұрыптау мүмкін емес қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату мүмкін.
11. Толтырылған полигон карталары әзірленген рекультивация жобаларына сәйкес рекультивацияға ұшырауы тиіс.

3. ОСНОВНЫЕ НАПРАВЛЕНИЯ, ПУТИ ДОСТИЖЕНИЯ ПОСТАВЛЕННЫХ ЦЕЛЕЙ И ЗАДАЧ
Для достижения целевых показателей по обращению с коммунальными отходами необходимо выстроить четкую последовательность и своевременную реализацию мероприятий.
Для достижения целей экологического просвещения и повышения экологической культуры, необходимо создание роликов социальной направленности, освещающих необходимость ресурсосбережения и "осознанного потребления", отказа от дополнительной упаковки и выбора в пользу качественных товаров долгосрочного пользования. Данные ролики необходимо размещать на местных телеканалах в перерывах между основным вещанием, а также задействовать социальные сети, местные популярные паблики и новостные каналы.
Пропаганда "разумного потребления" недопущения образования дополнительных отходов, сортировки, а также недопустимости разбрасывания мусора должны обязательно входить в программу дополнительного и внешкольного образования. Мероприятия по данной тематике должны организоваться на постоянной основе в образовательных учреждениях.
Для достижения целевого показателя по раздельному сбору отходов ТБО, необходимо обеспечить местное население контейнерными площадками соответствующих санитарно-эпидемиологическим требованиям и градостроительным нормам с контейнерами для раздельного сбора отходов у источника на 2 фракции – "сухую" и "мокрую".
Проекты контейнерных площадок должны учитывать доступность для населения и удобство проведения погрузочных работ, с учетом особенностей спец. техники для вывоза отходов. Кроме того, одна контейнерная площадка может использоваться разными предприятиями по вывозу разных составляющих отходов. В таком случае ответственность за санитарное состояние площадки и территории, непосредственно прилегающей к ней, должны нести все предприятия, которые установили контейнеры.
На площадке сбора и временного хранения коммунальных отходов в многоквартирном жилом секторе должны устанавливаться следующие виды контейнеров:
Контейнеры для "мокрой" фракции отходов, которые предназначена для сбора пищевых и органических отходов.
Контейнеры для "сухой" фракции – незагрязненных пластмассовых составляющих коммунальных отходов, картона, бумаги, стекла и стеклобоя, металлов и смешанных из данных составляющих сложных изделий. А также текстиля.
Также необходимо установка для несортированных отходов, если население сомневается в том в какой контейнер разместить мусор.
Согласно СТ РК 3780-2022 на контейнерной площадке должно отводиться место для сбора крупногабаритных и строительных отходов от населения.
Обустройство контейнерных площадок для жителей честного сектора должно проводиться с учетом особенностей работы организации, осуществляющей вывоз отхода от данных образователей. И удобство сбора коммунальных отходов для жителей частного сектора. Данные контейнерные площадки дополнительно должны комплектоваться контейнерами для сбора золошлаковых отходов.
Проекты по обустройству контейнерных площадок для многоквартирного жилого сектора должны быть унифицированы и учитывать интересы предприятий по сбору и вывозу отходов, а также соответствовать санитарным нормативам по сбору коммунальных отходов.
Для решения проблемы с биоразлагаемыми отходами необходимо предусмотреть биокомпостирование пищевых и других органических отходов (например, отходов сельского хозяйства, навоза) на полигонах ТБО или энергетическую утилизацию таких отходов с соблюдением экологических требований.
Для приема и утилизации строительных отходов (так как их размещение на полигонах коммунальных отходов запрещено экологическим законодательством) необходимо обустройство дополнительных линий – или на существующих полигонах или новые предприятия – оснащенные площадками приема, дробилками и грохотами для разделения на фракции и складами итоговой продукции, с последующим использованием полученных материалов на собственные нужды полигона (при послойной изоляции или рекультивации отработанных карт), или для отпуска сторонним потребителям. Переработка строительных отходов обязательно должная включать сортировочные комплексы для доизвлечения металлов (например, арматуры). Использование строительных отходов для изоляции депонированных на полигонах отходов и для последующей рекультивации позволит снизить использование природной почвы и грунта.
Функционирование и развитие действующих полигонов коммунальных отходов должно включать в себя рекультивацию отработанных (заполненных) карт полигона (или площадей), с этапами технической рекультивации, обустройством последующего газового мониторинга и мониторинга грунтовых вод, для отслеживания процесса разложения тела отходов и его влияния на окружающую среду. И последующим этапом биологической рекультивации.

3. ҚОЙЫЛҒАН МАҚСАТТАР МЕН МІНДЕТТЕРГЕ ҚОЛ ЖЕТКІЗУДІҢ НЕГІЗГІ БАҒЫТТАРЫ, ЖОЛДАРЫ
Коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеу бойынша нысаналы көрсеткіштерге қол жеткізу үшін іс-шаралардың нақты бірізділігі мен уақтылы іске асырылуын құру қажет.
Экологиялық ағарту және экологиялық мәдениетті арттыру мақсаттарына қол жеткізу үшін ресурстарды үнемдеу және "саналы тұтыну" қажеттілігін, қосымша қаптамадан бас тартуды және ұзақ мерзімді сапалы тауарлардың пайдасына таңдауды қамтитын әлеуметтік бағыттағы роликтер жасау қажет. Бұл бейнероликтерді жергілікті телеарналарда негізгі хабар тарату арасында орналастыру, сондай-ақ әлеуметтік желілерді, жергілікті танымал жұртшылықты және жаңалықтар арналарын тарту қажет.
Қосымша қалдықтардың пайда болуына жол бермеуді, сұрыптауды, сондай-ақ қоқысты таратуға жол бермеуді "ақылға қонымды тұтынуды" насихаттау міндетті түрде қосымша және мектептен тыс білім беру бағдарламасына енгізілуі тиіс. Осы тақырып бойынша іс-шаралар білім беру мекемелерінде тұрақты негізде ұйымдастырылуы тиіс.
ҚТҚ қалдықтарын бөлек жинау бойынша нысаналы көрсеткішке қол жеткізу үшін жергілікті халықты санитариялық-эпидемиологиялық талаптарға және қала құрылысы нормаларына сәйкес келетін контейнерлік алаңдармен, көзден қалдықтарды бөлек жинауға арналған контейнерлермен 2 фракцияға – "құрғақ" және "дымқыл" қамтамасыз ету қажет.
Контейнерлік алаңдардың жобалары халық үшін қол жетімділікті және тиеу жұмыстарын жүргізудің ыңғайлылығын арнайы мамандардың ерекшеліктерін ескере отырып ескеруі тиіс. Қалдықтарды шығару техникасы. Сонымен қатар, бір контейнер алаңын әртүрлі құрамдас қалдықтарды шығаратын әртүрлі кәсіпорындар пайдалана алады. Бұл жағдайда алаңның және оған тікелей іргелес аумақтың санитарлық жағдайына контейнерлер орнатқан барлық кәсіпорындар жауапты болуы керек.
Көппәтерлі тұрғын үй секторындағы коммуналдық қалдықтарды жинау және уақытша сақтау алаңында контейнерлердің мынадай түрлері белгіленуі тиіс:
Азық-түлік және органикалық қалдықтарды жинауға арналған "дымқыл" қалдықтар фракциясына арналған контейнерлер.
"Құрғақ" фракцияға арналған контейнерлер-коммуналдық қалдықтардың, картонның, қағаздың, әйнектің және әйнектің, металдардың және осы құрамдас бөліктерден араласқан Күрделі бұйымдардың ластанбаған пластикалық құрамдас бөліктері. Сондай-ақ тоқыма.
Сондай-ақ, сұрыпталмаған қалдықтарды орнату қажет, егер халық қоқысты қандай контейнерге салуға күмәнданса.
ҚР СТ 3780-2022 сәйкес контейнерлік алаңда тұрғындардан ірі габаритті және құрылыс қалдықтарын жинау үшін орын бөлінуі тиіс.
Жеке сектор тұрғындары үшін контейнерлік алаңдарды жайластыру осы білім берушілерден қалдықтарды әкетуді жүзеге асыратын ұйым жұмысының ерекшеліктерін ескере отырып жүргізілуге тиіс. Жеке сектор тұрғындары үшін коммуналдық қалдықтарды жинаудың ыңғайлылығы. Бұл контейнерлік алаңдар күл-қож қалдықтарын жинауға арналған контейнерлермен қосымша жинақталуы тиіс.
Көппәтерлі тұрғын үй секторы үшін контейнерлік алаңдарды жайластыру жөніндегі жобалар біріздендірілуі және қалдықтарды жинау және шығару жөніндегі кәсіпорындардың мүдделерін ескеруі, сондай-ақ коммуналдық қалдықтарды жинау жөніндегі санитариялық нормативтерге сәйкес келуі тиіс.
Биологиялық ыдырайтын қалдықтармен проблеманы шешу үшін ҚТҚ полигондарында азық-түлік және басқа да органикалық қалдықтарды (мысалы, ауыл шаруашылығы қалдықтары, көң) биокомпосттауды немесе экологиялық талаптарды сақтай отырып, осындай қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды көздеу қажет.
Құрылыс қалдықтарын қабылдау және кәдеге жарату үшін (оларды коммуналдық қалдықтар полигондарында орналастыруға экологиялық заңнамамен тыйым салынғандықтан) қосымша желілерді – немесе қолданыстағы полигондарда немесе жаңа кәсіпорындарда – қабылдау алаңдарымен, фракцияларға және қорытынды өнім қоймаларына бөлу үшін ұсатқыштармен және экрандармен жарақтандырылған, кейіннен алынған материалдарды полигонның өз қажеттіліктеріне пайдалана отырып (қабаттар болған кезде) қосымша желілерді жайластыру қажет пайдаланылған карталарды оқшаулау немесе қалпына келтіру) немесе үшінші тарап тұтынушыларына демалу үшін. Құрылыс қалдықтарын қайта өңдеу міндетті түрде металдарды (мысалы, арматураны) өндіруге арналған сұрыптау кешендерін қамтуы керек. Құрылыс қалдықтарын полигондарда сақталған қалдықтарды оқшаулау үшін және кейіннен қалпына келтіру үшін пайдалану табиғи топырақ пен топырақты пайдалануды азайтады.
Қолданыстағы коммуналдық қалдықтар полигондарының жұмыс істеуі мен дамуы қалдықтар денесінің ыдырау процесін және оның қоршаған ортаға әсерін бақылау үшін техникалық рекультивация кезеңдерімен, кейіннен газ мониторингі мен жер асты суларының мониторингін ұйымдастырумен полигонның (немесе алаңдардың) пайдаланылған (толтырылған) карталарын рекультивациялауды қамтуы тиіс. Және биологиялық рекультивацияның келесі кезеңі.

4. НЕОБХОДИМЫЕ РЕСУРСЫ
Источниками финансирования Программы могут быть местный бюджет, в том числе в соответствии со статьей 29 Экологического кодекса РК, прямые иностранные и отечественные инвестиции, оператор расширенных обязательств производителей (импортеров) (со средств, поступивших на его банковский счет от производителей и импортеров в виде утилизационного платежа в соответствии с подпунктом 10) пункта 1 статьи 388 Кодекса), гранты отечественных, международных финансовых экономических организаций или стран-доноров, кредиты банков второго уровня, и другие, незапрещенные законодательством Республики Казахстан источники.
Необходимые ресурсы для каждого мероприятия установлены в "Плане мероприятий по реализации Программы".

4. ҚАЖЕТТІ РЕСУРСТАР
Бағдарламаны қаржыландыру көздері жергілікті бюджет, оның ішінде ҚР Экологиялық кодексінің 29-бабына сәйкес тікелей шетелдік және отандық инвестициялар, өндірушілердің (импорттаушылардың) Кеңейтілген Міндеттемелерінің Операторы (388-баптың 1-тармағының 10) тармақшасына сәйкес кәдеге жарату төлемі түрінде оның банктік шотына өндірушілер мен импорттаушылардан түскен қаражаттан) болуы мүмкін ), Отандық, халықаралық қаржы экономикалық ұйымдардың немесе донор елдердің гранттары, екінші деңгейдегі банктердің кредиттері және басқалар, Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған дереккөздер.
Әрбір іс-шара үшін қажетті ресурстар "Бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарында" белгіленген.

5. ПЛАН МЕРОПРИЯТИЙ ПО РЕАЛИЗАЦИИ ПРОГРАММЫ
План мероприятий по реализации Программы по управлению коммунальными отходами по Мартукскому району на 2024-2028 годы.
№ п/п
Наименование мероприятия
Форма завершения
Ответственные за исполнение
Срок исполнения
1
Организация тендера на закуп услуг по проектированию и строительству полигона ТБО для населенных пунктов Мартукского района
договор на оказание услуги
Акимат Мартукского района

5. БАҒДАРЛАМАНЫ ІСКЕ АСЫРУ ЖӨНІНДЕГІ ІС-ШАРАЛАР ЖОСПАРЫ
2024-2028 жылдарға арналған Мәртөк ауданы бойынша коммуналдық қалдықтарды басқару жөніндегі бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары.
№ п/п
Іс-шараның атауы
Аяқтау формасы
Орындауға жауаптылар
Орындау мерзімі
1
Мәртөк ауданының елді мекендері үшін ҚТҚ полигонын жобалау және салу бойынша қызметтерді сатып алуға тендер ұйымдастыру
қызмет көрсетуге арналған шарт
Мәртөк ауданының әкімдігі

2024
2
Ремонт и обустройство контейнерных площадок согласно СТ РК 3780-2022 в Мартукском районе
акт приема в эксплуатацию
Акимат Мартукского района
2024-2028
3
Информирование населения о системе раздельного сбора отходов посредством публикаций, трансляций роликов в социальных сетях, средствах массовой информации
Эфирная справка, публикация
Местные исполнительные органы
2024-2028
4
Заключение договоров с лицензированными предприятиями на обслуживание контейнеров для опасных отходов
договор
Акимат Мартукского района
2024-2028
5
Обустройство площадок для сбора отходов по фракциям в с.Мартук
акт приема в эксплуатацию
Акимат, мусоровывозящие компании
2024-2028
6
Строительство компостных установок для пищевых и органических отходов на полигоне с.Мартук
акт приема в эксплуатацию
Местные исполнительные органы
2024-2028
7
Закуп дополнительных контейнеров для раздельного сбора отходов ТБО, а также золошлака и отходов 1 класса опасности
Акт приемки работ
Местные исполнительные органы

2024
2
Мәртөк ауданында ҚР СТ 3780-2022 сәйкес контейнерлік алаңдарды жөндеу және жайластыру
пайдалануға қабылдау актісі
Мәртөк ауданының әкімдігі
2024-2028
3
Әлеуметтік желілерде, бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланымдар, роликтер тарату арқылы қалдықтарды бөлек жинау жүйесі туралы халықты хабардар ету
Эфирлік анықтама, жарияланым
Жергілікті атқарушы органдар
2024-2028
4
Қауіпті қалдықтарға арналған контейнерлерге қызмет көрсетуге лицензиясы бар кәсіпорындармен шарттар жасасу
Келісім-шар
Мәртөк ауданының әкімдігі
2024-2028
5
Мәртөк ауылындағы фракциялар бойынша қалдықтарды жинауға арналған алаңдарды жайластыру
пайдалануға қабылдау актісі
Әкімдік, қоқыс шығаратын компаниялар
2024-2028
6
Мәртөк ауылының полигонында азық-түлік және органикалық қалдықтарға арналған компост қондырғыларын салу
Пайдалануға қабылдау актісі
Жергілікті атқарушы органдар
2024-2028
7
ҚТҚ қалдықтарын, сондай-ақ күл қожын және қауіптілігі 1-сыныпты қалдықтарды бөлек жинау үшін қосымша контейнерлер сатып алу
Пайдалануға қабылдау актісі
Жергілікті атқарушы органдар

2025-2026
8
Приобретение необходимой специализированной мусоровывозящей техники для вывоза раздельно собранных фракций коммунальных отходов
Акт ввода в эксплуатацию
Местные исполнительные органы. Управляющая организация
2024-2028
9
Обнаружение и ликвидация стихийных свалок коммунальных отходов и их составляющих
Акт ликвидации
Местные исполнительные органы
2024 - 2028
продолжение таблицы
Предполагаемые расходы (тыс. тенге) / дополнительные источники (тыс. тенге)
Источники финансирования
Ожидаемый экологический эффект от мероприятия*
2024 год
2025 год
2026 год
2027 год
2028 год
Согласно бюджетной заявке
Областной бюджет
Подготовительная работа
Согласно бюджетной заявке
Местный бюджет
Согласно бюджетной заявке
Местный бюджет
Повышение уровня экологической культуры населения и социально-экологической ответственности. Пропаганда разумного потребления и информирование об ответственности за неправильное обращение с отходами
Согласно бюджетной заявке
Местный бюджет
Исключение смешивания опасных отходов с остальными фракциями
Согласно бюджетной заявке
Местный бюджет
Сбор фракций коммунальных отходов от населения
Согласно бюджетной заявке
Местный бюджет
Утилизация органических отходов, производство удобрений
Согласно бюджетной заявке
Местный бюджет
Увеличение доли сортировки, переработке отходов ТБО. Снижение депонирования.
Согласно бюджетной заявке
Местный бюджет
Не смешивание раздельно собранных фракций отходов, пригодных для переработки
Согласно условиям гос. закупа
Местный бюджет
Восстановление экосистемы

2025-2026
8
Коммуналдық қалдықтардың бөлек жиналған фракцияларын шығару үшін қажетті мамандандырылған қоқыс шығару техникасын сатып алу
Пайдалануға беру актісі
Жергілікті атқарушы органдар. Басқарушы ұйым
2024-2028
9
Коммуналдық қалдықтардың және олардың құрамдас бөліктерінің стихиялық үйінділерін табу және жою
Ликвидация актісі
Жергілікті атқарушы органдар
2024 - 2028
Кестенің жалғасы
Болжамды шығыстар (мың теңге) / қосымша көздер (мың теңге)
Қаржыландыру көздері
Іс-шарадан күтілетін экологиялық әсер*
2024 жыл
2025 жыл
2026 жыл
2027 жыл
2028 жыл
Бюджеттік өтінімге сәйкес
Облыстық бюджет
Дайындық жұмыстары
Бюджеттік өтінімге сәйкес
Жергілікті бюджет
Бюджеттік өтінімге сәйкес
Жергілікті бюджет
Халықтың экологиялық мәдениеті мен әлеуметтік-экологиялық жауапкершілік деңгейін арттыру. Ақылға қонымды тұтынуды насихаттау және қалдықтарды дұрыс пайдаланбағаны үшін жауапкершілік туралы хабардар ету
Бюджеттік өтінімге сәйкес
Жергілікті бюджет
Қауіпті қалдықтарды басқа фракциялармен араластыруды болдырмау
Бюджеттік өтінімге сәйкес
Жергілікті бюджет
Тұрғындардан коммуналдық қалдықтар фракцияларын жинау
Бюджеттік өтінімге сәйкес
Жергілікті бюджет
Органикалық қалдықтарды кәдеге жарату, тыңайтқыштар өндіру
Бюджеттік өтінімге сәйкес
Жергілікті бюджет
ҚТҚ қалдықтарын сұрыптау, қайта өңдеу үлесін ұлғайту. Депозиттің төмендеуі.
Бюджеттік өтінімге сәйкес
Жергілікті бюджет
Қайта өңдеуге жарамды қалдықтардың бөлек жиналған фракцияларын араластырмаңыз
Бюджеттік өтінімге сәйкес
Жергілікті бюджет
Экожүйені қалпына келтіру