Об утверждении Шалкарского районного бюджета на 2025-2027 годы
Решение Шалкарского районного маслихата Актюбинской области от 25 декабря 2024 года № 366
В соответствии со статьей 9 Бюджетного Кодекса Республики Казахстан, статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Шалкарский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить Шалкарский районный бюджет на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 6479817,9 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления - 4398944,0 тысяч тенге;
неналоговые поступления - 33590,0 тысяч тенге;
поступления трансфертов - 2047283,9 тысяч тенге;
2) затраты - 7172879,2 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование - -60552,0 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты - 15728,0 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов - 76280,0 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета - -632509,3 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета - 632509,3 тысяч тенге, в том числе:
поступления займов – 15728,0 тысяч тенге;
погашение долга – 76280,0 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 693061,3 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 – в редакции решения Шалкарского районного маслихата Актюбинской области от 19.02.2025 № 393 (вводится в действие с 01.01.2025).
2. Установить, что в доход районного бюджета зачисляются:
по налоговым поступлениям:
подоходный налог, в том числе:
корпоративный подоходный налог;
индивидуальный подоходный налог;
социальный налог;
налоги на собственность, в том числе налоги на имущество;
внутренние налоги на товары, работы и услуги, в том числе:
акцизы;
сборы за ведение предпринимательской и профессиональной деятельности;
обязательные платежи, взимаемые за совершение юридически значимых действий и (или) выдачу документов уполномоченными на то государственными органами или должностными лицами, в том числе государственная пошлина;
по неналоговым поступлениям:
доходы от государственной собственности, в том числе:
доходы от аренды имущества, находящегося в государственной собственности;
вознаграждения по кредитам, выданным из государственного бюджета;
прочие доходы от государственной собственности;
штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые государственными учреждениями, финансируемыми из государственного бюджета, а также содержащимися и финансируемыми из бюджета (сметы расходов) Национального банка Республики Казахстан, в том числе:
штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые государственными учреждениями, финансируемыми из государственного бюджета, а также содержащимися и финансируемыми из бюджета (сметы расходов) Национального банка Республики Казахстан, за исключением поступлений от организаций нефтяного сектора и в Фонд компенсации потерпевшим;
прочие неналоговые поступления.

2025-2027 жылдарға арналған Шалқар аудандық бюджетін бекіту туралы
Ақтөбе облысы Шалқар аудандық мәслихатының 2024 жылғы 25 желтоқсандағы № 366 шешімі
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 9-бабына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабына сәйкес, Шалқар аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2025-2027 жылдарға арналған Шалқар аудандық бюджеті тиісінше 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2025 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер - 6479817,9 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 4398944,0 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 33590,0 мың теңге;
трансферттердің түсімдері – 2047283,9 мың теңге;
2) шығындар – 7172879,2 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттер – -60552,0 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 15728,0 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 76280,0 мың теңге;
4) қаржы активтерімен жасалатын операциялар бойынша сальдо – 0 теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -632509,3 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) - 632509,3 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі – 15728,0 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 76280,0 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 693061,3 мың теңге.
Ескерту. 1 тармақ жаңа редакцияда - Ақтөбе облысы Шалқар аудандық мәслихатының 19.02.2025 № 393 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. Аудандық бюджеттің кірісіне мыналар есептелетін болып белгіленсін:
салықтық түсімдер бойынша:
табыс салығы, оның ішінде:
корпоративтік табыс салығы;
жеке табыс салығы;
әлеуметтік салық;
меншікке салынатын салықтар, оның ішіндемүлікке салынатын салықтар;
тауарларға, жұмыстарға және қызметтерге салынатын ішкі салықтар, оның ішінде:
акциздер;
кәсіпкерлік және кәсіби қызметті жүргізгені үшін алынатын алымдар;
заңдық маңызы бар әрекеттерді жасағаны және (немесе) оған уәкілеттігі бар мемлекеттік органдар немесе лауазымды адамдар құжаттар бергені үшін алынатын міндетті төлемдер, оның ішінде мемлекеттік баж;
салықтық емес түсімдер бойынша:
мемлекеттік меншіктен түсетін кірістер, оның ішінде:
мемлекет меншігіндегі мүлікті жалға беруден түсетін кірістер;
мемлекеттік бюджеттен берілетін бюджеттік кредиттер бойынша сыйақылар;
мемлекет меншігінен түсетін басқа да кірістер;
мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық банкінің бюджетінен (шығыстар сметасынан) қамтылатын және қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер салатын айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар, оның ішінде:
мұнай секторы ұйымдарынан және жәбірленушілерге өтемақы қорына түсетін түсімдерді қоспағанда, мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бюджетінен (шығыстар сметасынан) қамтылатын және қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер салатын айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар;
басқа да салықтық емес түсімдер.

3. Принять к сведению и руководству, что в соответствии со статьей 9 Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2025-2027 годы" с 1 января 2025 года установлено:
1) минимальный размер заработной платы - 85 000 тенге;
2) месячный расчетный показатель - 3 932 тенге;
3) величина прожиточного минимума для исчисления размеров базовых социальных выплат - 46 228 тенге.
4. В связи с изменением функций государственных учреждений предусмотреть в районном бюджете на 2025 год текущие целевые трансферты:
для возмещения потерь республиканского бюджета 5466,0 тысяч тенге;
для возмещения потерь областного бюджета 72951,0 тысяч тенге.
5. Предусмотреть в районном бюджете на 2025 год бюджетные изъятия областному бюджету в сумме 381703,0 тысяч тенге.
6. Утвердить текущие целевые трансферты бюджетам города районного значения и сельских округов на 2025 год из районного бюджета в сумме 1637228,2 тысяч тенге, согласно приложения 4.
Сноска. Пункт 6 – в редакции решения Шалкарского районного маслихата Актюбинской области от 19.02.2025 № 393 (вводится в действие с 01.01.2025).
7. Предусмотреть в районном бюджете на 2025 год поступление кредита из республиканского бюджета на на реализацию мер социальной поддержки молодых специалистов.
8. Предусмотреть в районном бюджете на 2025 год поступление текущих целевых трансфертов из республиканского бюджета:
1) на выплату государственной адресной социальной помощи;
2) на обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан;
3) на повышение заработной платы отдельных категорий гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет государственного бюджета, работников казенных предприятий;
4) на приобретение жилья коммунального жилищного фонда для социально уязвимых слоев населения.
9. Предусмотреть в районном бюджете на 2025 год поступление текущих целевых трансфертов из областного бюджета:
1) на выплату государственной адресной социальной помощи;
2) на гарантированный социальный пакет детям;
3) на размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях;
4) на обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан;
5) на средний и капитальный ремонт автомобильных дорог улиц населенных пунктов.
Сноска. Пункт 9 – в редакции решения Шалкарского районного маслихата Актюбинской области от 19.02.2025 № 393 (вводится в действие с 01.01.2025).
10. Предусмотреть в районном бюджете на 2025 год поступление целевых трансфертов на развитие из республиканского бюджета:

3. Қазақстан Республикасының "2025-2027 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңының 9 -бабына сәйкес, 2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап белгіленгені ескерілсін және басшылыққа алынсын:
1) жалақының ең төмен мөлшері – 85 000 теңге;
2) айлық есептік көрсеткіш – 3 932 теңге;
3) базалық әлеуметтік төлемдердің мөлшерлерін есептеу үшін ең төмен күнкөріс деңгейінің шамасы - 46 228 теңге.
4. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте мемлекеттік мекемелердің функциялары өзгеруіне байланысты:
республикалық бюджеттің шығындарын өтеуге 5466,0 мың теңге;
облыстық бюджеттің шығындарын өтеуге 72951,0 мың теңге ағымдағы нысаналы трансферттер көзделсін.
5. 2025 жылға арналған аудандық бюджеттен облыстық бюджетке 381703,0 мың теңге сомасында бюджеттік алып коюлар көзделсін.
6. Аудандық маңызы бар қала және ауылдық округ бюджеттеріне 2025 жылға аудандық бюджеттен берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер 1637228,2 мың теңге сомасында 4-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
Ескерту. 6 тармақ жаңа редакцияда - Ақтөбе облысы Шалқар аудандық мәслихатының 19.02.2025 № 393 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
7. 2025 жылға арналған аудандық бюджетке республикалық бюджеттен жас мамандарды әлеуметтік қолдау шараларына кредит бөлінгені ескерілсін.
8. 2025 жылға арналған аудандық бюджетке республикалық бюджеттен мынадай ағымдағы нысаналы трансферттер түскені ескерілсін:
1) мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеуге;
2) Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсартуға;
3) мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын азаматтық қызметшілердің жекелеген санаттарының, ұйымдар жұмыскерлерінің, қазыналық кәсіпорындар жұмыскерлерінің жалақысын арттыруға;
4) халықтың әлеуметтік осал топтарына коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін сатып алуға.
9. 2025 жылға арналған аудандық бюджетке облыстық бюджеттен мынадай ағымдағы нысаналы трансферттер түскені ескерілсін:
1) мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеуге;
2) балаларға кепілдендірілген әлеуметтік пакетке;
3) үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыруға;
4) Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсартуға;
5) елді мекендер көшелерінің автомобиль жолдарын орташа және күрделі жөндеуге.
Ескерту. 9 тармақ жаңа редакцияда - Ақтөбе облысы Шалқар аудандық мәслихатының 19.02.2025 № 393 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
10. 2025 жылға арналған аудандық бюджетке республикалық бюджеттен мынадай нысаналы даму трансферттері түскені ескерілсін:

1) на реконструкцию сетей водоснабжения в селе Кауылжыр Шалкарского района;
2) на строительство спортивного зала по улице Коныртобе в селе Шиликты Шалкарского района.
11. Предумотреть в районном бюджете на 2025 год поступление следующих целевых трансфертов на развитие из Национального фонда Республики Казахстан в рамках государственной программы "Ауыл – Ел бесігі":
1) на строительство спортивного зала в селе Бозой Шалкарского района;
2) на строительство спортивного зала по улице Коныртобе в селе Шиликты Шалкарского района.
12. Предумотреть в районном бюджете на 2025 год поступление целевых трансфертов на развитие из областного бюджета:
1) на рекострукцию сетей водоснабжения на 1030 километре, станциях Копмола, Жылан и разъезде Кендала Шалкарского района;
2) на строительство спортивного зала по улице Коныртобе в селе Шиликты Шалкарского района;
3) на реконструкцию сетей водоснабжения в селе Кауылжыр Шалкарского района;
4) на реконструкцию сетей водоснабжения в селе Шокысу Шалкарского района.
Сноска. Пункт 12 – в редакции решения Шалкарского районного маслихата Актюбинской области от 19.02.2025 № 393 (вводится в действие с 01.01.2025).
13. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2025 год в сумме 96959,0 тысяч тенге.

1) Шалқар ауданы Қауылжыр ауылындағы сумен қамту желілерін қайта жарақтау;
2) Шалқар ауданы Шілікті ауылы Қоңыртөбе көшесіне спорт кешенін салу.
11. 2025 жылға арналған аудандық бюджетке Қазақстан Республикасы Ұлттық қорынан "Ауыл – Ел бесігі" мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде мынадай нысаналы даму трансферттері түскені ескерілсін:
1) Шалқар ауданы Бозой ауылында спорт кешенін салу;
2) Шалқар ауданы Шілікті ауылы Қоңыртөбе көшесіне спорт кешенін салу.
12. 2025 жылға арналған аудандық бюджетке облыстық бюджеттен мынадай нысаналы даму трансферттері түскені ескерілсін:
1) Шалқар ауданы 1030 шақырым, Көпмола, Жылан стансалары және Кеңдала разъезіндегі сумен қамту желілерін қайта жарақтау;
2) Шалқар ауданы Шілікті ауылы Қоңыртөбе көшесіне спорт кешенін салу;
3) Шалқар ауданы Қауылжыр ауылының сумен қамту желілерін қайта жарақтауға;
4) Шалқар ауданы Шоқысу ауылының сумен қамту желілерін қайта жарақтауға.
Ескерту. 12 тармақ жаңа редакцияда - Ақтөбе облысы Шалқар аудандық мәслихатының 19.02.2025 № 393 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
13. Ауданның жергілікті атқарушы органының 2025 жылға арналған резерві, 96959,0 мың теңге сомасында бекітілсін.

14. Утвердить перечень местных бюджетных программ, не подлежащих секвестру в процессе исполнения районного бюджета на 2025 год, согласно приложению 5.
15. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2025 года.
Председатель Шалкарского
районного маслихата
Ж. Шамбалаев.
Приложение 1 к решению
Шалкарского районного
маслихата от 25 декабря
2024 года № 366
Шалкарский районный бюджет на 2025 год
Сноска. Приложение 1 – в редакции решения Шалкарского районного маслихата Актюбинской области от 19.02.2025 № 393 (вводится в действие с 01.01.2025).
Категория
сумма, тысяч тенге
Класс
Подкласс
Наименование
I. Доходы

14. 2025 жылға арналған аудандық бюджетті атқару процесінде секвестрлеуге жатпайтын жергілікті бюджеттік бағдарламалардың тізбесі 5-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
15. Осы шешім 2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Шалқар аудандық
мәслихатының төрағасы
Ж. Шамбалаев.
Шалқар аудандық
мәслихатының 2024 жылғы
25 желтоқсандағы № 366
шешіміне 1-қосымша
2025 жылға арналған Шалқар аудандық бюджеті
Ескерту. 1 қосымша жаңа редакцияда - Ақтөбе облысы Шалқар аудандық мәслихатының 19.02.2025 № 393 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
Санаты
Сомасы,
мың теңге
Сыныбы
Ішкі сыныбы
Атауы
I. Кірістер

108221,0
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
921149,0
1
Социальное обеспечение
232316,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
232316,0
005
Государственная адресная социальная помощь
232316,0
2
Социальная помощь
558635,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
558635,0
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
21814,0
006
Оказание жилищной помощи
3983,0
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
119590,0
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
150834,0
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и инвалидов
29989,0
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
232425,0
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
130198,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
130198,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
54764,0
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
360,0
021
Капитальные расходы государственного органа
8056,0
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия
26033,0
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
9488,0
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
21147,0
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
6350,0
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
4000,0
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
1125987,9
1
Жилищное хозяйство
142880,6
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
755,6
003
Организация сохранения государственного жилищного фонда

108221,0
06
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамсыздандыру
921149,0
1
Әлеуметтік қамсыздандыру
232316,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
232316,0
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
232316,0
2
Әлеуметтік көмек
558635,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
558635,0
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
21814,0
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
3983,0
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
119590,0
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтік көмек көрсету
150834,0
015
Зейнеткерлер мен мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтiк қызмет көрсету аумақтық орталығы
29989,0
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық жәнетифлотехникалық құралдармен, міндетті гигиеналық құралдармен,арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу, жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
232425,0
9
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
130198,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
130198,0
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
54764,0
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
360,0
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
8056,0
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
26033,0
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз ету және өмір сүру сапасын жақсарту
9488,0
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
21147,0
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
6350,0
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
4000,0
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
1125987,9
1
Тұрғын үй шаруашылығы
142880,6
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың)тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
755,6
003
Мемлекеттік тұрғын үй қорын сақтауды ұйымдастыру