Об областном бюджете Алматинской области на 2025-2027 годы
Решение маслихата Алматинской области от 18 декабря 2024 года № 31-160
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2025 в соответствии с пунктом 22 настоящего решения.
В соответствии со статьями 8, 75 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, с подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2025-2027 годы" и постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 декабря 2024 года "О реализации Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2025 – 2027 годы" № 1046, Алматинский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить областной бюджет на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 809 767 084 тысяч тенге, в том числе по:
налоговым поступлениям – 138 658 334 тысяч тенге;
неналоговым поступлениям – 2 460 855 тысяч тенге;
поступлениям трансфертов – 668 647 895 тысяч тенге;
2) затраты – 806 831 063 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 721 583 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 13 611 364 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 12 889 781 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 4 595 890 тысяч тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 4 595 890 тысяч тенге;
5) дефицит бюджета – 2 381 452 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита бюджета – 2 381 452 тысяч тенге.
2. Установить, что поступления по коду классификации доходов единой бюджетной классификации "Корпоративный подоходный налог с юридических лиц, за исключением поступлений от субъектов крупного предпринимательства и организаций нефтяного сектора" зачисляются по Илийскому в размере 25% в областной бюджет, Карасайскому, Талгарскому районам и городу Қонаев в размере 50% в областной бюджет, по другим районам и городу Алатау в размере 100% зачисляются в районный и бюджет города Алатау.
3. Установить, что поступления по коду классификации доходов единой бюджетной классификации:
"Индивидуальный подоходный налог с доходов, облагаемых у источника выплаты" зачисляются по Балхашскому, Енбекшиказахскому, Жамбылскому, Кегенскому, Райымбекскому, Уйгурскому районам и городу Алатау в размере 100% в районный и городской бюджет, Илийскому, Карасайскому, Талгарскому районам в размере 100% в областной бюджет, городу Қонаев в размере 50% в областной бюджет;
"Индивидуальный подоходный налог с доходов иностранных граждан, не облагаемых у источника выплаты" зачисляются по Балхашскому, Енбекшиказахскому, Жамбылскому, Кегенскому, Райымбекскому, Уйгурскому районам и городу Алатау в размере 100% в районный и городской бюджет, Илийскому, Карасайскому, Талгарскому районам в размере 100% в областной бюджет, городу Қонаев в размере 50% в областной бюджет;
"Индивидуальный подоходный налог с доходов, не облагаемых у источника выплаты" зачисляются в размере 100% в районные и бюджеты городов.";

Алматы облысының 2025-2027 жылдарға арналған облыстық бюджеті туралы
Алматы облыстық мәслихатының 2024 жылғы 18 желтоқсандағы № 31-160 шешімі
Ескерту. 01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі - осы шешімнің 22-тармағымен.
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 8, 75-баптарына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Республикасы Заңының 6–бабының 1–тармағының 1) тармақшасына, "2025-2026 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 10-желтоқсандағы "2025-2027 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру туралы" № 1046 қаулысына сәйкес, Алматы облыстық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2025-2027 жылдарға арналған облыстық бюджет тиісінше осы шешімнің 1, 2 және 3-қосымшаларына сәйкес, оның ішінде 2025 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 809 767 084 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсiмдер бойынша – 138 658 334 мың теңге;
салықтық емес түсiмдер бойынша – 2 460 855 мың теңге;
трансферттер түсімдері бойынша – 668 647 895 мың теңге;
2) шығындар – 806 831 063 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 721 583 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 13 611 364 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 12 889 781 мың теңге;
4) қаржы активтерiмен жасалатын операциялар бойынша сальдо 4 595 890 мың теңге, оның ішінде:
қаржылық активтерді сатып алу – 4 595 890 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы – 2 381 452 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру – 2 381 452 мың теңге.
2. Бірыңғай бюджеттік сыныптаудың кірістер сыныптамасының "Ірі кәсіпкерлік субъектілерінен және мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығы" коды бойынша түсімдер Іле ауданы бойынша 25% мөлшерінде облыстық бюджетке, Қарасай, Талғар аудандары мен Қонаев қаласы бойынша 50% мөлшерінде облыстық бюджетке, басқа аудандар мен Алатау қаласы бойынша 100% мөлшерінде аудандық және Алатау қаласының бюджетіне түсетіні белгіленсін.
3. Бірыңғай бюджеттік сыныптаудың кірістер сыныптамасының:
"Төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы" бойынша Балхаш, Еңбекшіқазақ, Жамбыл, Кеген, Райымбек, Ұйғыр аудандары және Алатау қаласы бойынша 100% мөлшерінде аудандық және қалалық бюджетке, Іле, Қарасай, Талғар аудандары бойынша 100% мөлшерінде облыстық бюджетке және Қонаев қаласы бойынша 50% мөлшерінде облыстық бюджетке түсетіні;
"Төлем көзінен салық салынбайтын шетелдік азаматтар табыстарынан ұсталатын жеке табыс салығы" бойынша түсімдер Балқаш, Еңбекшіқазақ, Жамбыл, Кеген, Райымбек, Ұйғыр аудандары және Алатау қаласы бойынша 100% мөлшерінде аудандық және қалалық бюджетке, Іле, Қарасай, Талғар аудандары бойынша 100% мөлшерінде облыстық бюджетке және Қонаев қаласы бойынша 50% мөлшерінде облыстық бюджетке түсетіні;
"Төлем көзінен салық салынбайтын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы" бойынша түсімдер 100% мөлшерінде аудандық және қалалық бюджеттерге түсетіні белгіленсін.";

4. Установить, что поступления по коду классификации доходов единой бюджетной классификации "Социальный налог" зачисляются по Балхашскому, Кегенскому, Райымбекскому и городу Алатау в размере 100% в районный и городской бюджет, Енбекшиказахскому району в размере 60%, Жамбылскому, Илийскому, Карасайскому, Талгарскому, Уйгурскому районам и городу Қонаев в размере 100% в областной бюджет.
5. Установить, что поступления по коду классификации доходов единой бюджетной классификации "Отчисления недропользователей на социально-экономическое развитие региона и развитие его инфраструктуры" зачисляются в размере 100% в областной бюджет.
6. Предусмотреть в областном бюджете на 2025 год объемы бюджетных изъятий из районных бюджетов, бюджета города областного значения в областной бюджет в сумме 297 786 732 тысяч тенге, в том числе:
Енбекшиказахского района – 5 098 254 тысяч тенге;
Илийского района – 254 610 807 тысяч тенге;
Карасайского района – 26 128 245 тысяч тенге;
Талгарского района – 2 718 060 тысяч тенге;
города Қонаев – 9 231 366 тысяч тенге.
7.  Предусмотреть в областном бюджете на 2025 год объемы бюджетных субвенций, передаваемых из областного бюджета в районные бюджеты, в сумме 9 589 717 тысяч тенге, в том числе:
Балхашскому району
-
2 194 292 тысяч тенге;
Жамбылскому району
-
831 811 тысяч тенге;
Кегенскому району
-
1 997 107 тысяч тенге;
Райымбекскому району
-
2 152 734 тысяч тенге;
Уйгурскому району
-
2 413 773 тысяч тенге.
8. Предусмотреть в областном бюджете на 2025 год объем трансфертов, передаваемых из областного бюджета в вышестоящий бюджет в сумме 174 821 тысяч тенге.
9. Предусмотреть в областном бюджете на 2025 год объем трансфертов, передаваемых из районных бюджетов, бюджетов городов областного значения в областной бюджет в сумме 46 584 617 тысяч тенге.
Распределение поступлений трансфертов из районных бюджетов, бюджетов городов областного значения определяется на основании постановления акимата Алматинской области.
10. Учесть, что в областном бюджете на 2025 год предусмотрены поступления целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета в сумме 36 524 560 тысяч тенге, в том числе на:
повышение заработной платы медицинских работников из числа гражданских служащих органов внутренних дел 3 385 тысяч тенге;
повышение заработной платы работников природоохранных и специальных учреждений 1 050 333 тысяч тенге;
проведение противоэпизоотических мероприятий 1 082 428 тысяч тенге;
приобретение средств (изделий) и атрибутов для проведения идентификации сельскохозяйственных животных 151 955 тысяч тенге;

4. Бірыңғай бюджеттік сыныптаудың кірістер сыныптамасының "Әлеуметтік салық" коды бойынша түсімдер Балқаш, Кеген, Райымбек аудандары және Алатау қаласы бойынша 100% мөлшерінде аудандық және қалалық бюджетке, Еңбекшіқазақ ауданы бойынша 60% мөлшерінде, Жамбыл, Іле, Қарасай, Талғар, Ұйғыр аудандары және Қонаев қаласы бойынша 100% мөлшерінде облыстық бюджетке түсетіні белгіленсін.
5. Бірыңғай бюджеттік сыныптаудың кірістер сыныптамасының "Өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуы мен оның инфрақұрылымын дамытуға жер қойнауын пайдаланушылардың аударымдары" коды бойынша түсімдер 100% мөлшерінде облыстық бюджетке түсетіні белгіленсін.
6. 2025 жылға арналған облыстық бюджетте аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттерден облыстық бюджетке бюджеттік алып қоюлар көлемі – 297 786 732 мың теңге сомасында көзделсін, оның ішінде:
Еңбекшіқазақ ауданынан – 5 098 254 мың теңге;
Іле ауданынан – 254 610 807 мың теңге;
Қарасай ауданынан – 26 128 245 мың теңге;
Талғар ауданы – 2 718 060 мың теңге;
Қонаев қаласы – 9 231 366 мың теңге.
7. 2025 жылға арналған облыстық бюджетте облыстық бюджеттен аудандық бюджеттерге берілетін бюджеттік субвенциялардың көлемдері – 9 589 717 мың теңге сомасында көзделсін, оның ішінде:
Балқаш ауданына
2 194 292 мың теңге;
Жамбыл ауданына
831 811 мың теңге;
Кеген ауданына
1 997 107 мың теңге;
Райымбек ауданына
2 152 734 мың теңге;
Ұйғыр ауданына
2 413 773 мың теңге.
8. 2025 жылға арналған облыстық бюджетте жоғары тұрған бюджетке берілетін трансферттердің көлемі 174 821 мың теңге сомасында көзделгені ескерілсін.
9. 2025 жылға арналған облыстық бюджетте аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттерден облыстық бюджетке берілетін трансферттердің көлемі 46 584 617 мың теңге сомасында көзделгені ескерілсін.
Аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттерден трансферттер түсімдерін бөлу Алматы облысы әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.
10. 2025 жылға арналған облыстық бюджетте республикалық бюджеттен 36 524 560 мың теңге сомасында ағымдағы нысаналы трансферттер түсімдері көзделгені ескерілсін, оның ішінде:
ішкі істер органдарының азаматтық қызметшілері қатарындағы медицина қызметкерлерінің жалақысын көтеруге 3 385 мың теңге;
табиғатты қорғау және арнаулы мекемелер жұмыскерлерінің жалақысын көтеруге 1 050 333 мың теңге;
эпизоотияға қарсы іс-шаралар жүргізуге 1 082 428 мың теңге;
ауыл шаруашылығы жануарларын сәйкестендіруді жүргізуге арналған құралдарды (бұйымдарды) және атрибуттарды сатып алуға 151 955 мың теңге;

выплату государственной адресной социальной помощи 3 041 455 тысяч тенге;
обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан 1 047 578 тысяч тенге;
обеспечение деятельности центров трудовой мобильности 156 847 тысяч тенге;
повышение заработной платы медицинских работников центров оказания специальных социальных услуг 99 154 тысяч тенге;
повышение заработной платы отдельных категорий гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий 271 057 тысяч тенге;
увеличение оплаты труда педагогов организаций дошкольного образования 9 327 567 тысяч тенге;
увеличение оплаты труда медицинским работникам государственных организаций дошкольного образования 34 524 тысяч тенге;
увеличение оплаты труда медицинским работникам государственных организаций образования, за исключением организаций дополнительного образования для взрослых 64 948 тысяч тенге;
размещение государственного образовательного заказа в частных организациях среднего образования 7 789 408 тысяч тенге;
увеличение размера государственной стипендии обучающимся в организациях технического и профессионального, послесреднего образования 2 979 034 тысяч тенге;
увеличение оплаты труда медицинским работникам государственных организаций технического и профессионального, послесреднего образования 5 585 тысяч тенге;
материально-техническое оснащение организаций здравоохранения на местном уровне в рамках пилотного национального проекта "Модернизация сельского здравоохранения" 566 700 тысяч тенге;
материально-техническое оснащение организаций здравоохранения на местном уровне 2 105 588 тысяч тенге;
закуп вакцин и других иммунобиологических препаратов 855 748 тысяч тенге;
повышение заработной платы работников организаций здравоохранения местных исполнительных органов 105 468 тысяч тенге;
приобретение жилищ коммунального жилищного фонда для социально уязвимых слоев населения 5 352 568 тысяч тенге;
увеличение оплаты труда медицинским работникам государственных организаций физической культуры и спорта 31 427 тысяч тенге;
обеспечение и проведение выборов акимов районов (городов областного значения) 401 803 тысяч тенге.
11. Учесть, что в областном бюджете на 2025 год предусмотрены поступления целевых трансфертов на развитие из республиканского бюджета в сумме 84 164 095 тысяч тенге, в том числе на:
строительство объектов среднего образования в рамках пилотного национального проекта "Комфортная школа" 58 621 496 тысяч тенге;
развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры 1 440 570 тысяч тенге;

мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеуге 3 041 455 мың теңге;
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсартуға 1 047 578 мың теңге;
еңбек мобильділігі орталықтарының қызметін қамтамасыз етуге 156 847 мың теңге;
арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарының медицина қызметкерлерінің жалақысын көтеруге 99 154 мың теңге;
мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын азаматтық қызметшілердің жекелеген санаттарының, ұйымдар жұмыскерлерінің, қазыналық кәсіпорындар жұмыскерлерінің жалақысын көтеруге 271 057 мың теңге;
мектепке дейінгі білім беру ұйымдары педагогтерінің еңбегіне төленетін ақыны ұлғайтуға 9 327 567 мың теңге;
мектепке дейінгі мемлекеттік білім беру ұйымдарының медицина қызметкерлерінің еңбегіне төленетін ақыны ұлғайтуға 34 524 мың теңге;
ересектерге арналған қосымша білім беру ұйымдарын қоспағанда, мемлекеттік білім беру ұйымдарының медицина қызметкерлерінің еңбегіне төленетін ақыны ұлғайтуға 64 948 мың теңге;
жекеменшік орта білім беру ұйымдарында мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыруға 7 789 408 мың теңге;
техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында білім алушыларға мемлекеттік стипендияның мөлшерін ұлғайтуға 2 979 034 мың теңге;
техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі мемлекеттік білім беру ұйымдарының медицина қызметкерлерінің еңбегіне төленетін ақыны ұлғайтуға 5 585 мың теңге;
жергілікті деңгейде денсаулық сақтау ұйымдарын материалдық-техникалық жағынан жарақтандыруға 566 700 мың теңге;
жергілікті деңгейде денсаулық сақтау ұйымдарын материалдық-техникалық жағынан жарақтандыруға 2 105 588 мың теңге;
вакциналарды және басқа да иммундық-биологиялық препараттарды сатып алуға 855 748 мың теңге;
денсаулық сақтау ұйымдары жұмыскерлерінің жалақысын көтеруге 105 468 мың теңге;
халықтың әлеуметтік осал топтары үшін коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғынжайлар сатып алуға 5 352 568 мың теңге;
мемлекеттік дене шынықтыру және спорт ұйымдарының медицина қызметкерлерінің еңбегіне төленетін ақыны ұлғайтуға 31 427 мың теңге;
аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) әкімдерін сайлауды қамтамасыз ету және өткізу 401 803 мың теңге.
11. 2025 жылға арналған облыстық бюджетте республикалық бюджеттен 84 164 095 мың теңге сомасында нысаналы даму трансферттер түсімдері көзделгені ескерілсін, оның ішінде:
"Жайлы мектеп" пилоттық ұлттық жобасы шеңберінде орта білім беру объектілерін салу 58 621 496 мың теңге;
инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамытуға және (немесе) жайластыруға 1 440 570 мың теңге;

развитие системы водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах 10 037 633 тысяч тенге;
развитие системы водоснабжения и водоотведения в городах 887 133 тысяч тенге;
развитие транспортной инфраструктуры 2 600 000 тысяч тенге;
развитие инженерной и транспортной (благоустройство) инфраструктуры в областных центрах 447 856 тысяч тенге;
развитие социальной и инженерной инфраструктуры в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі" 3 465 367 тысяч тенге;
строительство, реконструкцию и сейсмоусиление объектов здравоохранения 1 414 040 тысяч тенге;
увеличение водности поверхностных водных ресурсов 5 000 000 тысяч тенге;
развитие газотранспортной системы 250 000 тысяч тенге.
12. Предусмотреть в областном бюджете на 2025 год поступления субвенции из республиканского бюджета в сумме 203 587 891 тысяч тенге.
13. Предусмотреть в областном бюджете на 2024 год поступления займов из республиканского бюджета в сумме 12 965 364 тысяч тенге.
14. Распределение целевых текущих трансфертов районным бюджетам, бюджетам городов областного значения на 2025 год определяется на основании постановления акимата Алматинской области, в том числе на:
капитальные расходы государственных органов;
повышение заработной платы отдельных категорий гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий;
выплату государственной адресной социальной помощи;
обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан;
реализацию мер по оказанию социальной поддержки специалистов;
приобретение жилья коммунального жилищного фонда для социально уязвимых слоев населения;
предоставление социальной помощи гражданам на частичную оплату первоначального взноса по программе "7-20-25";
проведение мероприятий в сфере жилищно-коммунального хозяйства;
проведение мероприятий в сфере культуры;
проведение мероприятий в сфере транспортной инфраструктуры.

ауылдық елді мекендерде сумен жабдықтау және су бұру жүйесін дамыту 10 037 633 мың теңге;
қалаларда сумен жабдықтау және су бұру жүйесін дамыту 887 133 мың теңге;
көліктік инфрақұрылымды дамытуға 2 600 000 мың теңге;
облыс орталықтарына инженерлік және көлік (аббаттандыру) инфрақұрылымын дамытуға 447 856 мың теңге;
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымдарды дамытуға 3 465 367 мың теңге;денсаулық сақтау объектілерін салу, реконструкциялау және сейсмикалық күшейту 1 414 040 мың теңге;
жерүсті су ресурстарын ұлғайтуға 5 000 000 мың теңге;
газ тасымалдау жүйесін дамыту 250 000 мың теңге.
12. 2025 жылға арналған облыстық бюджетте республикалық бюджеттен 203 587 891 мың теңге сомасында субвенция түсімдері көзделсін.
13. 2025 жылға арналған облыстық бюджетте республикалық бюджеттен 12 965 364 мың теңге сомасында қарыздар түсімдері көзделсін.
14. Аудандық бюджеттерге, облыстық маңызы бар қалалардың бюджеттеріне 2025 жылға арналған ағымдағы нысаналы трансферттерді бөлу Алматы облысы әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады, оның ішінде:
мемлекеттік органдардың күрделі шығыстары;
азаматтық қызметшілердің жекелеген санаттарының, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдар қызметкерлерінің, қазыналық кәсіпорындар қызметкерлерінің жалақысын арттыруға;
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек төлеу;
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсартуға;
мамандарға әлеуметтік қолдау көрсету жөніндегі шараларды іске асыруға;
халықтың әлеуметтік осал топтары үшін тұрғын үй коммуналдық тұрғын үй қорын сатып алу;
"7-20-25" бағдарламасы бойынша бастапқы жарнаны ішінара төлеуге азаматтарға әлеуметтік көмек көрсету;
тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласында іс-шаралар өткізу;
мәдениет саласында іс-шаралар өткізу;
көлік инфрақұрылымы саласында іс-шаралар өткізу.

15. Распределение бюджетных кредитов местным исполнительным органам для реализации мер социальной поддержки специалистов определяется на основании постановления акимата Алматинской области.
16. Предусмотреть в областном бюджете на 2025 год на проведение мероприятий по охране окружающей среды и развития объектов в сумме 1 352 327 тысяч тенге.
17. Предусмотреть в областном бюджете на 2025 год на обеспечение функционирования автомобильных дорог и развитие транспортной инфраструктуры в сумме 24 407 329 тысяч тенге.

15. Мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыру үшін жергілікті атқарушы органдарға бюджеттік кредиттерді бөлу Алматы облысы әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.
16. 2025 жылға арналған облыстық бюджетте қоршаған ортаны қорғау және объектілерді дамыту жөніндегі іс-шараларды өткізуге 1 352 327 мың теңге сомасында көзделсін.
17. 2025 жылға арналған облыстық бюджетте автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз етуге және көлік инфрақұрылымын дамытуға 24 407 329 мың теңге сомасында көзделсін.

18.  Утвердить резерв акимата Алматинской области на 2025 год в сумме 2 822 384 тысячи тенге.
19. Утвердить перечень областных бюджетных программ (подпрограмм), не подлежащих секвестру в процессе исполнения областного бюджета на 2025 год согласно приложению 4 к настоящему решению.
20. Акимам районов и городов обеспечить полное и качественное исполнение прогнозных показателей бюджета области по налогам и платежам, снижение недоимки хозяйствующих субъектов перед бюджетами всех уровней и изыскание дополнительных доходных источников.

18. Алматы облысы әкімдігінің 2025 жылға арналған резервi 2 822 384 мың теңге сомасында бекітілсін.
19. 2025 жылға арналған облыстық бюджетті атқару процесінде секвестрлеуге жатпайтын облыстық бюджеттік бағдарламалардың (кіші бағдарламалардың) тізбесі осы шешімнің 4-қосымшасына сәйкес бекітілсін.
20. Аудан мен қала әкімдері облыс бюджетінің салықтар мен төлемдер бойынша болжамды көрсеткіштерінің толық және сапалы орындалуын, шаруашылық субъектілердің барлық деңгейдегі бюджетке берешегін азайтуды және қосымша кіріс көздерін табуды қамтамасыз етсін.

21. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию областного маслихата "по вопросам экономики, бюджета, правопорядка, борьбы с коррупцией и депутатской этики".
22. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2025 года.
Должность ФИО
Приложение 1 к решению Алматинского областного маслихата от "___" декабря 2024 года № _____ "Об областном бюджете Алматинской области на 2025-2027 годы"
Областной бюджет Алматинской области на 2025 год
Категория
Сумма, тысяч тенге
Класс
Подкласс
Наименование
I. Доходы

21. Осы шешімнің орындалуын бақылау облыстық мәслихаттың "Экономика, бюджет, құқықтық тәртіп, сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес және депутаттық этика мәселелері бойынша" тұрақты комиссиясына жүктелсін.
22. Осы шешім 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгiзiледi.
Лауазымы Аты-жөні
Алматы облыстық мәслихатының 2024 жылғы "___" желтоқсандағы "Алматы облысының 2025-2027 жылдарға арналған облыстық бюджеті туралы" № ______ шешіміне 1-қосымша
Алматы облысының 2025 жылға арналған облыстық бюджеті
Санаты
Сомасы, мың теңге
Сынып
Ішкі сынып
Атауы
I. Кірістер

271
Управление строительства области
12 207 770
038
Строительство и реконструкция объектов здравоохранения
12 207 770
3
Специализированная медицинская помощь
4 230 187
253
Управление здравоохранения области
4 230 187
027
Централизованный закуп и хранение вакцин и других медицинских иммунобиологических препаратов для проведения иммунопрофилактики населения
4 230 187
4
Поликлиники
591 831
253
Управление здравоохранения области
591 831
039
Оказание дополнительного объема медицинской помощи субъектами здравоохранения, оказание услуг Call-центрами и прочие расходы
591 831
5
Другие виды медицинской помощи
70 657
253
Управление здравоохранения области
70 657
029
Областные базы специального медицинского снабжения
70 657
9
Прочие услуги в области здравоохранения
8 706 596
253
Управление здравоохранения области
8 706 596
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области здравоохранения
353 768
008
Реализация мероприятий по профилактике и борьбе со СПИД в Республике Казахстан
176 871
016
Обеспечение граждан бесплатным или льготным проездом за пределы населенного пункта на лечение
13 906
018
Информационно-аналитические услуги в области здравоохранения
422 767
030
Капитальные расходы государственных органов здравоохранения
475
033
Капитальные расходы медицинских организаций здравоохранения
7 738 809
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
25 990 400
1
Социальное обеспечение
7 068 063
256
Управление координации занятости и социальных программ области
6 106 264
002
Предоставление специальных социальных услуг для престарелых и лиц с инвалидностью в медико-социальных учреждениях (организациях) общего типа, в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
1 160 472
013
Предоставление специальных социальных услуг для лиц с инвалидностью с психоневрологическими заболеваниями, в психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
2 753 565
014
Предоставление специальных социальных услуг для престарелых, лиц с инвалидностью, в том числе детей с инвалидностью, в реабилитационных центрах
255 307
015
Предоставление специальных социальных услуг для детей с инвалидностью с психоневрологическими патологиями в детских психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
725 875
064
Обеспечение деятельности центров трудовой мобильности и карьерных центров по социальной поддержке граждан по вопросам занятости

271
Облыстың құрылыс басқармасы
12 207 770
038
Деңсаулық сақтау объектілерін салу және реконструкциялау
12 207 770
3
Мамандандырылған медициналық көмек
4 230 187
253
Облыстың денсаулық сақтау басқармасы
4 230 187
027
Халыққа иммундық профилактика жүргізу үшін вакциналарды және басқа медициналық иммундық биологиялық препараттарды орталықтандырылған сатып алу және сақтау
4 230 187
4
Емханалар
591 831
253
Облыстың денсаулық сақтау басқармасы
591 831
039
Денсаулық сақтау субъектілерінің қосымша медициналық көмектің көлемін көрсетуі, Call-орталықтардың қызметтер көрсетуі және өзге де шығыстар
591 831
5
Медициналық көмектiң басқа түрлерi
70 657
253
Облыстың денсаулық сақтау басқармасы
70 657
029
Облыстық арнайы медициналық жабдықтау базалары
70 657
9
Денсаулық сақтау саласындағы өзге де қызметтер
8 706 596
253
Облыстың денсаулық сақтау басқармасы
8 706 596
001
Жергілікті деңгейде денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
353 768
008
Қазақстан Республикасында ЖИТС профилактикасы және оған қарсы күрес жөніндегі іс-шараларды іске асыру
176 871
016
Азаматтарды елді мекеннен тыс жерлерде емделу үшін тегін және жеңілдетілген жол жүрумен қамтамасыз ету
13 906
018
Денсаулық сақтау саласындағы ақпараттық талдамалық қызметтер
422 767
030
Мемлекеттік денсаулық сақтау органдарының күрделі шығыстары
475
033
Медициналық денсаулық сақтау ұйымдарының күрделі шығыстары
7 738 809
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
25 990 400
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
7 068 063
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
6 106 264
002
Жалпы үлгідегі медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында қарттар мен мүгедектігі бар адамдарға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
1 160 472
013
Психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологиялық аурулармен ауыратын мүгедектігі бар адамдар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
2 753 565
014
Оңалту орталықтарында қарттарға, мүгедектігі бар адамдарға, оның ішінде мүгедектігі бар балаларға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
255 307
015
Балалар психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерінде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологиялық патологиялары бар мүгедектігі бар балалар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
725 875
064
Еңбек мобильділігі орталықтары мен мансап орталықтарының жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі азаматтарды әлеуметтік қолдау бойынша қызметін қамтамасыз ету

7 121
029
Мероприятия по борьбе с вредными организмами сельскохозяйственных культур
349 900
045
Определение сортовых и посевных качеств семенного и посадочного материала
50 082
046
Государственный учет и регистрация тракторов, прицепов к ним, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов
0
047
Субсидирование стоимости удобрений (за исключением органических)
1 077 864
050
Возмещение части расходов, понесенных субъектом агропромышленного комплекса, при инвестиционных вложениях
4 215 594
053
Субсидирование развития племенного животноводства, повышение продуктивности и качества продукции животноводства
15 054 464
056
Субсидирование ставок вознаграждения при кредитовании, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования
4 602 824
057
Субсидирование затрат перерабатывающих предприятий на закуп сельскохозяйственной продукции для производства продуктов ее глубокой переработки в сфере животноводства
356 893
059
Субсидирование затрат ревизионных союзов сельскохозяйственных кооперативов на проведение внутреннего аудита сельскохозяйственных кооперативов
1 408
271
Управление строительства области
7 740 549
020
Развитие объектов сельского хозяйства
7 740 549
719
Управление ветеринарии области
6 278 672
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере ветеринарии
189 568
003
Капитальные расходы государственного органа
5 220
008
Организация строительства, реконструкции скотомогильников (биотермических ям) и обеспечение их содержания
273 076
010
Организация отлова и уничтожения бродячих собак и кошек
70 200
011
Возмещение владельцам стоимости обезвреженных (обеззараженных) и переработанных без изъятия животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека
30 000
013
Проведение мероприятий по идентификации сельскохозяйственных животных
148 759
014
Проведение противоэпизоотических мероприятий
4 977 388
015
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
370 000
030
Централизованный закуп ветеринарных препаратов по профилактике и диагностике энзоотических болезней животных, услуг по их профилактике и диагностике, организация их хранения и транспортировки (доставки) местным исполнительным органам районов (городов областного значения)
62 506
031
Централизованный закуп изделий и атрибутов ветеринарного назначения для проведения идентификации сельскохозяйственных животных, ветеринарного паспорта на животное и их транспортировка (доставка) местным исполнительным органам районов (городов областного значения)

7 121
029
Ауыл шаруашылық дақылдарының зиянды организмдеріне қарсы күрес жөніндегі іс- шаралар
349 900
045
Тұқымдық және көшет отырғызылатын материалдың сорттық және себу сапаларын анықтау
50 082
046
Тракторларды, олардың тіркемелерін, өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы, мелиоративтік және жол-құрылыс машиналары мен тетіктерін мемлекеттік есепке алуға және тіркеу
0
047
Тыңайтқыштар (органикалықтарды қоспағанда) құнын субсидиялау
1 077 864
050
Инвестициялар салынған жағдайда агроөнеркәсіптік кешен субъектісі көтерген шығыстардың бөліктерін өтеу
4 215 594
053
Мал шаруашылығы өнімдерінің өнімділігін және сапасын арттыруды, асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды субсидиялау
15 054 464
056
Ауыл шаруашылығы малын, техниканы және технологиялық жабдықты сатып алуға кредит беру, сондай-ақ лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау
4 602 824
057
Мал шаруашылығы саласында терең қайта өңдеуден өткізілетін өнімдерді өндіру үшін ауыл шаруашылығы өнімін сатып алуға жұмсайтын өңдеуші кәсіпорындардың шығындарын субсидиялау
356 893
059
Ауыл шаруашылығы кооперативтерінің тексеру одақтарының ауыл шаруашылығы кооперативтерінің ішкі аудитін жүргізуге арналған шығындарын субсидиялау
1 408
271
Облыстың құрылыс басқармасы
7 740 549
020
Ауыл шаруашылығы объектілерін дамыту
7 740 549
719
Облыстың ветеринария басқармасы
6 278 672
001
Жергілікті деңгейде ветеринария саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
189 568
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
5 220
008
Мал қорымдарын (биотермиялық шұңқырларды) салуды, реконструкциялауды ұйымдастыру және оларды күтіп-ұстауды қамтамасыз ету
273 076
010
Қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулауды және жоюды ұйымдастыру
70 200
011
Жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін, алып қоймай залалсыздандырылған (зарарсыздандырылған) және қайта өңделген жануарлардың, жануарлардан алынатын өнім мен шикізаттың құнын иелеріне өтеу
30 000
013
Ауыл шаруашылығы жануарларын сәйкестендіру жөніндегі іс-шараларды өткізу
148 759
014
Эпизоотияға қарсы іс-шаралар жүргізу
4 977 388
015
Ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
370 000
030
Жануарлардың энзоотиялық ауруларының профилактикасы мен диагностикасына арналған ветеринариялық препараттарды, олардың профилактикасы мен диагностикасы жөніндегі қызметтерді орталықтандырып сатып алу, оларды сақтауды және аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарына тасымалдауды (жеткізуді) ұйымдастыру
62 506
031
Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізу үшін ветеринариялық мақсаттағы бұйымдар мен атрибуттарды, жануарға арналған ветеринариялық паспортты орталықтандырып сатып алу және оларды аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарына тасымалдау (жеткізу)

14 663 110
1
Топливо и энергетика
1 913 110
771
Управление энергетики и водоснабжения области
1 913 110
007
Субсидирование затрат энергопроизводящих организаций на приобретение топлива для бесперебойного проведения отопительного сезона
1 859 110
009
Организация и проведение поисково-разведочных работ на подземные воды для хозяйственно-питьевого водоснабжения населенных пунктов
54 000
9
Прочие услуги в области топливно-энергетического комплекса и недропользования
12 750 000
771
Управление энергетики и водоснабжения области
12 750 000
010
Развитие газотранспортной системы
12 750 000
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
78 217 498
1
Сельское хозяйство
66 036 018
255
Управление сельского хозяйства области
52 623 395
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере сельского хозяйства
505 910
002
Субсидирование развития семеноводства
645 950
006
Субсидирование развития производства приоритетных культур
3 859 000
008
Субсидирование стоимости пестицидов, биоагентов (энтомофагов), предназначенных для проведения обработки против вредных и особо опасных вредных организмов с численностью выше экономического порога вредоносности и карантинных объектов
279 600
014
Субсидирование стоимости услуг по доставке воды сельскохозяйственным товаропроизводителям
920 000
019
Услуги по распространению и внедрению инновационного опыта
40 000
021
Содержание и ремонт государственных пунктов искусственного осеменения животных, заготовки животноводческой продукции и сырья, площадок по убою сельскохозяйственных животных, специальных хранилищ (могильников) пестицидов, ядохимикатов и тары из-под них
20 219
029
Мероприятия по борьбе с вредными организмами сельскохозяйственных культур
384 890
045
Определение сортовых и посевных качеств семенного и посадочного материала
53 587
046
Государственный учет и регистрация тракторов, прицепов к ним, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов
30 038
047
Субсидирование стоимости удобрений (за исключением органических)
1 103 602
050
Возмещение части расходов, понесенных субъектом агропромышленного комплекса, при инвестиционных вложениях
10 150 000
053
Субсидирование развития племенного животноводства, повышение продуктивности и качества продукции животноводства
21 732 550
056
Субсидирование ставок вознаграждения при кредитовании, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования
12 400 000
057
Субсидирование затрат перерабатывающих предприятий на закуп сельскохозяйственной продукции для производства продуктов ее глубокой переработки в сфере животноводства

14 663 110
1
Отын және энергетика
1 913 110
771
Облыстың энергетика және сумен жабдықтау басқармасы
1 913 110
007
Жылыту маусымын іркіліссіз өткізу үшін энергия өндіруші ұйымдардың отын сатып алуға шығындарын субсидиялау
1 859 110
009
Елді мекендерді шаруашылық-ауыз сумен жабдықтау үшін жерасты суларына іздестіру-барлау жұмыстарын ұйымдастыру және жүргізу
54 000
9
Отын-энергетика кешені және жер қойнауын пайдалану саласындағы өзге де қызметтер
12 750 000
771
Облыстың энергетика және сумен жабдықтау басқармасы
12 750 000
010
Газ тасымалдау жүйесін дамыту
12 750 000
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
78 217 498
1
Ауыл шаруашылығы
66 036 018
255
Облыстың ауыл шаруашылығы басқармасы
52 623 395
001
Жергілікті деңгейде ауыл шаруашылығы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
505 910
002
Тұқым шаруашылығын дамытуды субсидиялау
645 950
006
Басым дақылдардың өндірісін дамытуды субсидиялау
3 859 000
008
Cаны зиян тигізудің экономикалық шегінен жоғары зиянды және аса қауіпті зиянды организмдерге, карантинді объектілерге қарсы өңдеулер жүргізуге арналған пестицидтердің, биоагенттердiң (энтомофагтардың) құнын субсидиялау
279 600
014
Ауыл шаруашылығы тауарларын өндірушілерге су жеткізу бойынша көрсетілетін қызметтердің құнын субсидиялау
920 000
019
Инновациялық тәжірибені тарату және енгізу жөніндегі қызметтер
40 000
021
Малды қолдан ұрықтандыратын, мал шаруашылығы өнiмi мен шикiзатын дайындайтын мемлекеттік пункттердi, ауыл шаруашылығы малын соятын алаңдарды, пестицидтердi, улы химикаттарды және олардың ыдыстарын арнайы сақтау орындарын (көмiндiлердi) ұстау және жөндеу
20 219
029
Ауыл шаруашылық дақылдарының зиянды организмдеріне қарсы күрес жөніндегі іс- шаралар
384 890
045
Тұқымдық және көшет отырғызылатын материалдың сорттық және себу сапаларын анықтау
53 587
046
Тракторларды, олардың тіркемелерін, өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы, мелиоративтік және жол-құрылыс машиналары мен тетіктерін мемлекеттік есепке алуға және тіркеу
30 038
047
Тыңайтқыштар (органикалықтарды қоспағанда) құнын субсидиялау
1 103 602
050
Инвестициялар салынған жағдайда агроөнеркәсіптік кешен субъектісі көтерген шығыстардың бөліктерін өтеу
10 150 000
053
Мал шаруашылығы өнімдерінің өнімділігін және сапасын арттыруды, асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды субсидиялау
21 732 550
056
Ауыл шаруашылығы малын, техниканы және технологиялық жабдықты сатып алуға кредит беру, сондай-ақ лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау
12 400 000
057
Мал шаруашылығы саласында терең қайта өңдеуден өткізілетін өнімдерді өндіру үшін ауыл шаруашылығы өнімін сатып алуға жұмсайтын өңдеуші кәсіпорындардың шығындарын субсидиялау

257
Управление финансов области
8 519 375
015
Погашение долга местного исполнительного органа перед вышестоящим бюджетом
8 519 375
Приложение 4 к решению маслихата Алматинской области от "___" декабря 2024 года № ___ "Об областном бюджете Алматинской области на 2025-2027 годы"
Перечень областных бюджетных программ (подпрограмм), не подлежащих секвестру в процессе исполнения областного бюджета на 2025 год
Наименование
Образование
Общеобразовательное обучение
Общеобразовательное обучение по специальным образовательным учебным программам
Общеобразовательное обучение одаренных детей в специализированных организациях образования
Общеобразовательное обучение в государственных организациях начального, основного и общего среднего образования
Реализация подушевого финансирования в государственных организациях среднего образования
Здравоохранение
Услуги по охране материнства и детства
Пропаганда здорового образа жизни
Централизованный закуп и хранение вакцин и других медицинских иммунобиологических препаратов для проведения иммунопрофилактики населения
Организация в экстренных случаях доставки тяжелобольных людей до ближайшей организации здравоохранения, оказывающей врачебную помощь
Дополнительное обеспечение гарантированного объема бесплатной медицинской помощи по решению местных представительных органов
Реализация мероприятий по профилактике и борьбе со СПИД в Республике Казахстан
Оказание дополнительного объема медицинской помощи, включающий медицинскую помощь субъектами здравоохранения, оказание услуг Call-центрами и прочие расходы

257
Облыстың қаржы басқармасы
8 519 375
015
Жергілікті атқарушы органның жоғары тұрған бюджет алдындағы борышын өтеу
8 519 375
Алматы облыстық мәслихатының 2024 жылғы "___" желтоқсандағы "Алматы облысының 2025-2027 жылдарға арналған облыстық бюджеті туралы" № ______ шешіміне 4-қосымша
2025 жылға арналған облыстық бюджетті атқару процесінде секвестрлеуге жатпайтын облыстық бюджеттік бағдарламалардың (кіші бағдарламалардың) тізбесі
Атауы
Білім беру
Жалпы білім беру
Арнайы білім беретін оқу бағдарламалары бойынша жалпы білім беру
Мамандандырылған білім беру ұйымдарында дарынды балаларға жалпы білім беру Мемлекеттік бастауыш, негізгі және жалпы орта білім беру ұйымдарында жалпы білім беру Мемлекеттік орта білім беру ұйымдарында жан басына шаққандағы қаржыландыруды іске асыру
Денсаулық сақтау
Ана мен баланы қорғау жөніндегі көрсетілетін қызметтер
Саламатты өмір салтын насихаттау
Халыққа иммундық профилактика жүргізу үшін вакциналарды және басқа медициналық иммундық биологиялық препараттарды орталықтандырылған сатып алу және сақтау
Шұғыл жағдайларда сырқаты ауыр адамдарды дәрігерлік көмек көрсететін ең жақын денсаулық сақтау ұйымына дейін жеткізуді ұйымдастыру
Жергілікті өкілді органдардың шешімі бойынша тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемімен қосымша қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасында ЖИТС профилактикасы және оған қарсы күрес жөніндегі іс-шараларды іске асыру
Денсаулық сақтау субъектілерінің медициналық көмегін қамтитын қосымша медициналық көмектің көлемін көрсету, Call-орталықтардың қызметтер көрсетуі және өзге де шығыстар