О бюджете Талгарского района на 2025-2027 годы
Решение Талгарского районного маслихата Алматинской области от 26 декабря 2024 года № 35-128.
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2025 в соответствии с пунктом 5 настоящего решения.
В соответствии с пунктом 2 статьи 9 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Талгарский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 26 785 479 тысяч тенге:
налоговые поступления – 6 840 067 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 1 799 373 тысячи тенге;
поступления от продажи основного капитала – 4 880 355 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 12 965 684 тысячи тенге;
2) затраты – 25 007 994 тысячи тенге;
3) чистое бюджетное кредитование –87 899 тысяч тенге:
бюджетные кредиты –141 552 тысячи тенге;
погашение бюджетных кредитов – 53 653 тысячи тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге:
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге; 5) дефицит (профицит) бюджета – 1 389 586 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – (-) 1 389 586 тысяч тенге:
поступление займов – 141 552 тысячи тенге; погашение займов – 3 067 141 тысяча тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 1 536 003 тысячи тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения Талгарского районного маслихата Алматинской области от 13.03.2025 № 38-145 (вводится в действие с 01.01.2025).
2. Предусмотреть в районном бюджете на 2025 год объемы бюджетных изьятий из бюджетов сельских округов в районный бюджет в сумме – 135 855 тысяч тенге, в том числе:
- Бесагашский сельский округ - 41 881 тысяча тенге;
- Панфиловский сельский округ - 32 194 тысячи тенге;

Талғар ауданының 2025-2027 жылдарға арналған бюджеті туралы
Алматы облысы Талғар аудандық мәслихатының 2024 жылғы 26 желтоқсандағы № 35-128 шешімі.
Ескерту. 01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі - осы шешімнің 5-тармағымен.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 9-бабының 2-тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес, Талғар аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше осы шешімнің 1, 2 және 3-қосымшаларына сәйкес, оның ішінде 2025 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 26 785 479 мың теңге:
салықтық түсімдер – 6 840 067 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 1 799 373 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 4 880 355 мың теңге;
трансферттер түсімі – 12 965 684 мың теңге;
2) шығындар – 25 007 994 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 87 899 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 141 552 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 53 653 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге:
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – 1 389 586 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитті пайдалану) – (-) 1 389 586 мың теңге:
қарыздар түсімі – 141 552 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 3 067 141 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 1 536 003 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – Алматы облысы Талғар аудандық мәслихатының 13.03.2025 № 38-145 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте ауылдық округтердің бюджеттерінен аудандық бюджетке бюджеттік алып қоюлардың көлемдері – 135 855 мың теңге сомасында көзделсін, оның ішінде:
- Бесағаш ауылдык округі - 41 881 мың теңге;
- Панфилов ауылдык округі - 32 194 мың теңге;

- Туздыбастауский сельский округ - 61 780 тысяч тенге.
3. Учесть, что в районном бюджете на 2025 год предусмотрены целевые текущие трансферты бюджетам города районного значения, сельских округов, в том числе на:
благоустройство населенных пунктов;
уличное освещение населенных пунктов.
Распределение указанных трансфертов бюджетам города районного значения, сельских округов определяется на основании постановления акимата Талгарского района.

- Тұздыбастау ауылдык округі - 61 780 мың теңге.
3. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте аудандық маңызы бар қала, ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер көзделгені ескерілісін, оның ішінде:
елді мекендерді көркейтуге;
елді мекендердің көшелерді жарықтандыруға.
Көрсетілген трансферттерді аудандық маңызы бар қала, ауылдық округтердің бюджеттеріне бөлу Талғар ауданы әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.

4. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2025 год в сумме – 128 087 тысяч тенге.
5. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2025 года.
Председатель Талгарского районного маслихата М. Алибеков
Приложение 1 к решению Талгарского районного маслихата от 26 декабря 2024 года № 35-128
Сноска. Приложение 1 в редакции решения Талгарского районного маслихата Алматинской области от 13.03.2025 № 38-145 (вводится в действие с 01.01.2025).
Районный бюджет на 2025 год
Категория
Сумма (тысяч тенге)
Класс
Подкласс
Наименование

4. Ауданның жергілікті атқарушы органының 2025 жылға арналған резерві 128 087 мың теңге сомада бекітілсін.
5. Осы шешім 2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Талғар аудандық мәслихатының төрағасы М. Алибеков
Талғар аудандық мәслихатының 2024 жылғы 26 желтоқсандағы № 35-128 шешіміне 1 қосымша
Ескерту. 1 қосымша жаңа редакцияда – Алматы облысы Талғар аудандық мәслихатының 13.03.2025 № 38-145 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
2025 жылға арналған аудандық бюджет
Санаты
Сомасы (мың теңге)
Сыныбы
Ішкі сыныбы
Атауы

006
Оказание жилищной помощи
2 248
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
332 707
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
16 231
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
155 547
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
1 440 300
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
346 618
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
146 618
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
52 236
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
10 707
021
Капитальные расходы государственного органа
3 240
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия программ
51 250
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
29 185
487
Отдел жилищно-коммунального хозяйства и жилищной инспекции района (города областного значения)
200 000
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
200 000
097
Оплата услуг поверенному агенту по предоставлению жилищных сертификатов (социальная поддержка в виде бюджетного кредита)
0
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
7 727 595
1
Жилищное хозяйство
4 484 697
463
Отдел земельных отношений района (города областного значения)
193 276
016
Изъятие земельных участков для государственных нужд
193 276
467
Отдел строительства (города областного значения)
3 684 864
003
Проектирование и (или) строительство, реконструкция жилья коммунального жилищного фонда
517 554
004
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
537 362
011
Развитие объектов культуры
500
098
Приобретение жилья коммунального жилищного фонда
2 629 448
487
Отдел жилищно-коммунального хозяйства и жилищной инспекции района (города областного значения)
606 557
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства и жилищного фонда

006
Тұрғын үйге көмек көрсету
2 248
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
332 707
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедек балаларды материалдық қамтамасыз ету
16 231
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
155 547
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, міндетті гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүріп-тұру құралдары, қозғалуға қиындығы бар бірінші топтағы мүгедектігі бар адамға жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамға қолмен көрсететін тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
1 440 300
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
346 618
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
146 618
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
52 236
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
10 707
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
3 240
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
51 250
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
29 185
487
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
200 000
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
200 000
097
Сенім білдірілген агенттің тұрғын үй сертификаттарын беру бойынша (бюджеттік кредит түріндегі әлеуметтік қолдау) қызметтеріне ақы төлеу
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
7 727 595
1
Тұрғын үй шаруашылығы
4 484 697
463
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары бөлімі
193 276
016
Мемлекет мұқтажы үшін жер учаскелерін алу
193 276
467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі
3 684 864
003
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалау және (немесе) салу, реконструкциялау
517 554
004
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
537 362
011
Мәдениет объектілерін дамыту
500
098
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу
2 629 448
487
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
606 557
001
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық және тұрғын үй қоры саласында жергілікті деңгейде мемлекеттік саясатты іске асыру бойынша қызметтер