Об утверждении профессионального стандарта "Рыбное хозяйство"
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 11 декабря 2024 года № 400
В соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый профессиональный стандарт "Рыбное хозяйство".
2. Департаменту аграрной науки и образования Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательном порядке обеспечить:
1) направление электронной копии настоящего приказа в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Министр А. Сапаров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Профессиональный стандарт "Рыбное хозяйство"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: профессиональный стандарт "Рыбное хозяйство" (далее – профессиональный стандарт) разработан в соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" и определяет требования к уровню квалификации и компетентности, к содержанию, качеству и условиям труда, а также предназначен для решения широкого круга задач в организациях на работы в области рыбного хозяйства.
2. Настоящий профессиональный стандарт применяется для использования пользователями:
1) работниками – для понимания предъявляемых требований к профессиональной деятельности в области рыбного хозяйства, планирования своего профессионального развития и повышения квалификации, а также прогнозирования карьерного продвижения по профильному направлению;
2) работодателями – для выработки единых требований к содержанию профессиональной деятельности в области рыбного хозяйства, для обновления требований к квалификации работников, отвечающих современным потребностям рынка труда, формирования критериев при найме и аттестации персонала, а также составления программ повышения квалификации, развития, продвижения и ротации кадров;
3) образовательными и учебными заведениями – для определения целей и содержания образовательных программ подготовки специалистов в области рыбного хозяйства, переподготовки и повышения квалификации руководителей и специалистов профильных направлений, развития системы профессиональной переподготовки и повышения квалификации преподавателей и экспертов в области рыбного хозяйства;

"Балық шаруашылығы" кәсіптік стандартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2024 жылғы 11 желтоқсандағы № 400 бұйрығы
"Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған "Балық шаруашылығы" кәсіптік стандарты бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Аграрлық ғылым және білім департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін осы бұйрықтың электрондық көшірмесін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдануын;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр А. Сапаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрлігі
бұйрығымен бекітілген
"Балық шаруашылығы" кәсіптік стандарты
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарт қолданылатын сала: "Балық шаруашылығы" кәсіптік стандарты (бұдан әрі – кәсіптік стандарт) "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленді және біліктілік және құзыреттілік деңгейіне, еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайларына қойылатын талаптарды айқындайды, сондай-ақ ұйымдарда балық шаруашылығы саласындағы жұмыстарға арналған кең ауқымды міндеттерді шешуге арналған.
2. Осы кәсіптік стандартты мынадай пайдаланушылар:
1) жұмыскерлер – балық шаруашылығы саласындағы кәсіби қызметке қойылатын талаптарды түсінуі, өзінің кәсіби дамуы мен біліктілігін арттыруды жоспарлауы, сондай-ақ бейіндік бағыт бойынша мансаптық ілгерілеуді болжауы үшін;
2) жұмыс берушілер – балық шаруашылығы саласындағы кәсіби қызметтің мазмұнына қойылатын бірыңғай талаптарды әзірлеуі, еңбек нарығының қазіргі заманғы қажеттіліктеріне жауап беретін қызметкерлердің біліктілігіне қойылатын талаптарды жаңартуы, персоналды жалдауы және аттестаттау кезінде өлшемшарттарды қалыптастыруы, сондай-ақ кадрлардың біліктілігін арттыруы, дамытуы, ілгерілетуі және ротациялау бағдарламаларын жасауы үшін;
3) білім беру және оқу орындары – балық шаруашылығы саласындағы мамандарды даярлауы, бейіндік бағыттардың басшылары мен мамандарын қайта даярлауы және олардың біліктілігін арттыруы, балық шаруашылығы саласындағы оқытушылар мен сарапшыларды кәсіптік қайта даярлауы және олардың біліктілігін арттыру жүйесін дамытуға білім беру бағдарламаларының мақсаттары мен мазмұнын айқындау үшін;

4) организациями (органами), осуществляющими деятельность по сертификации и присвоению квалификации – для разработки оценочных материалов при сертификации персонала и выработки критериев квалификации работников по уровню соответствия;
5) государственными органами – для использования профессионального стандарта в качестве критериев для мониторинга и прогнозирования рынка труда.
На основании настоящего профессионального стандарта организации могут разрабатывать для внутреннего применения корпоративные профессиональные стандарты на работников с уточнением уровня профессионального образования, перечня трудовых функций, знаний, умений и навыков с учетом особенностей организации производства, труда и управления, их ответственности.
3. В настоящем профессиональном стандарте используется следующие основные понятия:
1) аквакультура – искусственное воспроизводство и культивирование рыбных ресурсов и других водных животных;
2) информальное образование – вид образования, получаемый в ходе повседневной деятельности вне организаций образования и организаций, предоставляющих образовательные услуги, и не сопровождаемый выдачей документа, подтверждающего результаты обучения;
3) рыболовство – лов рыбных ресурсов и других водных животных;
4) рыбоводство – направление аквакультуры по искусственному воспроизводству и культивированию рыб в целях предпринимательской деятельности;
5) рыбопосадочный материал – личинки, молодь, сеголетки и другие возрастные группы рыб в зависимости от объекта рыбоводства, предназначенные для зарыбления водоемов;
6) рыбные ресурсы и другие водные животные – общая совокупность всех животных, обитающих в водной среде;
7) рыбное хозяйство – вид хозяйственной деятельности, связанный с охраной, воспроизводством, аквакультурой, рыбоводством, рыболовством, а также переработкой и реализацией рыбных ресурсов и других водных животных;
8) рыбохозяйственный объект – предприятие, работающее в области рыбного хозяйства любого профиля, рыбоводное, рыбоперерабатывающее и прочие в этом направлении;
9) гидробионты – организмы, приспособленные к обитанию в водной среде (от микроорганизмов, растений до китов);
10) гидротехнические сооружения – сооружения, предназначенные для использования природных водных ресурсов, а также для предотвращения или уменьшения вредного воздействия воды на окружающую среду;
11) плавучее средство (далее – плавсредство) – самоходное или несамоходное плавучее сооружение, имеющее водонепроницаемый корпус и используемое для перевозки грузов, багажа и почты, пассажиров, рыбного или иного морского или речного промысла, спасания людей, буксировки иных плавучих объектов, военных, гидротехнических, научных, учебных, спортивных, развлекательных целей и эксплуатирующийся в условиях водной среды;

4) сертификаттау және біліктілік беру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдар (органдар) – персоналды сертификаттау кезінде бағалау материалдарын әзірлеуі және сәйкестік деңгейі бойынша қызметкерлердің біліктілік өлшемшарттарын әзірлеуі үшін;
5) мемлекеттік органдар – еңбек нарығын мониторингтеу және болжамдау өлшемшарттары ретінде кәсіптік стандартты пайдалану үшін қолданылады.
Осы кәсіптік стандарттың негізінде ұйымдар өндірісті, еңбек және еңбекті ұйымдастыру ерекшеліктерін ескере отырып, кәсіптік білім деңгейін, еңбек функцияларының тізбесін, білімін, машықтары мен дағдысын көрсете отырып, қызметкерлердің ішкі пайдалануы үшін басқару және олардың жауапкершілігін есепке ала отырып, корпоративтік кәсіптік стандарттарын әзірлей алады.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) акваөсіру – балық ресурстарының және басқа да су жануарларының өсімін жасанды молайту және өсіру;
2) ақпараттық білім беру – білім беру ұйымдары мен білім беру қызметтерін ұсынатын ұйымдардан тыс күнделікті қызмет барысында алынатын және оқыту нәтижелерін растайтын құжатты берумен сүйемелденбейтін білім беру түрі;
3) балық аулау – балық ресурстарын және басқа да су жануарларын аулау;
4) балық өсіру – акваөсірудің кәсіпкерлік қызмет мақсатында балықтардың өсімін жасанды молайту және өсіру жөніндегі бағыты;
5) балық өсіру материалы – балық өсіру объектісіне қарай, су айдындарына балық жіберуге арналған дернәсілдер, құртшабақтар, шабақтар және балықтардың жасына байланысты басқа да топтары;
6) балық ресурстары және басқа да су жануарлары – сулы ортада мекендейтін барлық жануардың жалпы жиынтығы, оның ішінде өсімдіктерді қоспағанда, су биологиялық ресурстары;
7) балық шаруашылығы – балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғаумен, өсімін молайтумен, акваөсірумен, балық өсірумен, балық аулаумен, сондай-ақ қайта өңдеумен және өткізумен байланысты шаруашылық қызмет түрі;
8) балық шаруашылығы объектісі – кез келген бейіндегі балық шаруашылығы, балық өсіру, балық өңдеу және тағы басқа осы саласында жұмыс істейтін кәсіпорын;
9) гидробионттар – су ортасында өмір сүруге бейімделген организмдер (микроорганизмдерден, өсімдіктерден киттерге дейін);
10) гидротехникалық құрылғылар – табиғи су ресурстарын пайдалануға, сондай-ақ судың қоршаған ортаға зиянды әсерін болғызбауға немесе азайтуға арналған құрылғылар;
11) жүзу құралы – су өткізбейтін корпусы бар және жүктерді, багажды және поштаны, жолаушыларды, балық немесе өзге де теңіз немесе өзен кәсіпшілігін тасымалдау, адамдарды құтқару, өзге де жүзу объектілерін, әскери, гидротехникалық, ғылыми, оқу, спорттық, ойын-сауық мақсаттары мен су ортасы жағдайында пайдаланылатын өздігінен жүретін немесе өздігінен жүрмейтін жүзу құралы;

12) ихтиопатология – раздел ветеринарии, изучающий инфекционные, инвазионные, незаразные болезни и отравления рыб;
13) сеголетка – рыба этого лета;
14) товарное рыбоводство – культивированию рыб в целях получения пищевой продукции;
15) неформальное образование – вид образования, запланированный, организованный и осуществляемый организациями, которые предоставляют образовательные услуги, оказываемые без учета места, сроков и формы обучения, и сопровождаемый выдачей документа, подтверждающего результаты обучения;
16) нерест – процесс выметывания рыбами зрелой икры и последующее ее оплодотворение;
17) эпизоотология – наука о закономерностях возникновения, распространения и угасания (прекращения) заразных (инфекционных) болезней животных, и методах профилактики и борьбы с ними.
4. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) РК – Республика Казахстан;
2) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих, разработанный и утвержденный в соответствии с подпунктом 16-1) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан (далее – Трудовой кодекс);
3) КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих, разработанный и утвержденный в соответствии с подпунктом 16-1) статьи 16 Трудового кодекса;
4) ОРК – отраслевая рамка квалификаций.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
5. Название профессионального стандарта: Рыбное хозяйство.
6. Код профессионального стандарта: А0000000.
7. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
А Сельское, лесное и рыбное хозяйство;
03 Рыболовство и рыбоводство;
03.2 Рыбоводство;
03.22 Пресноводное рыбоводство;
03.22.0Пресноводное рыбоводство.
8. Краткое описание профессионального стандарта:
В профессиональном стандарте приведено описание основных профессий, которые относятся к рыбоводству, а также характеристика работ и трудовые функции работников, занимающихся выполнением работ по рыбоводству и рыболовству – разведение и выращивание водных биологических ресурсов в естественных и искусственных водоемах, улов и переработка рыбной продукции и других гидробионтов, реализация продукции рыболовства и рыбоводства перерабатывающим предприятиям или сбытовым организациям.
В настоящий профессиональный стандарт не включены производные должности: заместителей руководителей, старших, ведущих и главных специалистов, их обязанности, знания, умения и навыки определяются на основании базовых должностей и устанавливаются на основании штатных нормативов и расписаний в организации. Требования к необходимому стажу работы старших, ведущих и главных специалистов повышаются на 2-3 года по сравнению с предусмотренными для специалистов I квалификационной категории.
Согласно характеристикам работ низших уровней квалификации отдельных профессий при ведении технологического процесса производится под руководством специалистов более высокой квалификации. В таких случаях специалисты более высоких уровней квалификации умеют организовывать ведение технологических процессов или выполнение отдельных работ специалистами более низких уровней квалификации той же профессии. Работы, которые приведены в характеристиках более низких уровней квалификации, в характеристиках более высоких уровней квалификации могут не указываться.
Наряду с требованиями к теоретическим и практическим знаниям, содержащимся в разделе "знания", работники должны знать: порядок внутреннего трудового распорядка, порядок и нормы по безопасности и охране труда, экологической, промышленной безопасности, санитарно-эпидемиологические требования, порядок рациональной организации и содержания рабочего места.

12) ихтиопатология – балықтардың инфекциялық, инвазиялық, жұқпалы емес ауруларын және улануын зерттейтін ветеринария бөлімі;
13) сеголетка – осы жаздағы балық;
14) тауарлық балық өсіру – балықтарды тамақ өнімдерін алу мақсатында өсіру;
15) формалды емес білім беру – оқу орнын, мерзімдері мен нысанын есепке алмай көрсетілетін білім беру қызметтерін ұсынатын және оқыту нәтижелерін растайтын құжатты берумен сүйемелденетін ұйымдар жоспарлаған, ұйымдастырған және жүзеге асыратын білім беру түрі;
16) уылдырық шашу – балықтардың жетілген уылдырықты шашу, кейіннен оны ұрықтандыру процесі;
17) эпизоотология – жануарлардың жұқпалы (инфекциялық) ауруларының пайда болу, таралу және бәсеңдеу (тоқтату) заңдылықтары және олардың алдын алу және оларға қарсы күрес әдістері туралы ғылым.
4. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) ҚР – Қазақстан Республикасы;
2) БТБА – Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің (бұдан әрі – Еңбек кодексі) 16-бабының 16-1) тармақшасына сәйкес әзірленген және бекітілген жұмыстардың және жұмыскелер кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
3) БА – Еңбек кодексінің 16-бабының 16-1) тармақшасына сәйкес әзірленген және бекітілген басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы;
4) СБШ – салалық біліктілік шеңбері.
2-тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
5. Кәсіптік стандарттың атауы: Балық шаруашылығы
6. Кәсіптік стандарттың коды: А0000000
7. ЭҚЖЖ-ға сәйкес секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
А Ауыл, орман және балық шаруашылығы;
03 Балық аулау және балық өсіру;
03.2 Балық өсіру;
03.22 Тұщы суда балық өсіру;
03.22.0 Тұщы суда балық өсіру;
8. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы:
Кәсіптік стандартта балық шаруашылығына жататын негізгі кәсіптерді сипаттау, сондай-ақ балық аулау және балық өсіру жұмыстарын орындаумен айналысатын жұмыскерлердің жұмысының және еңбек функкцияларының – табиғи және жасанды су айдындарында су биологиялық ресурстарды өсіру, балық өнімдер және басқа да гидробионттарды аулау және өңдеу,балық аулау және балық өсіру өнімдерін өңдеу кәсіпорындарына немесе өткізу ұйымдарына өткізу жұмыстарының сипаттамасы келтірілген.
Осы кәсіптік стандартқа туынды лауазымдар енгізілмеген: басшылардың орынбасарлары, аға, жетекші және бас мамандар, олардың міндеттері, білімдері, машықтары мен дағдылары базалық лауазымдар негізінде айқындалады және ұйымдағы штаттық нормативтер мен кестелер негізінде белгіленеді. Аға, жетекші және бас мамандардың қажетті жұмыс өтіліне қойылатын талаптар I біліктілік санатындағы мамандар үшін көзделген талаптармен салыстырғанда 2-3 жылға көбееді.
Технологиялық процесті жүргізу кезінде жекелеген кәсіптердің біліктілігі төмен деңгейлеріндегі жұмыстардың сипаттамаларына сәйкес біліктілігі анағұрлым жоғары мамандардың басшылығымен жүргізіледі. Мұндай жағдайларда біліктілігі жоғары деңгейдегі мамандар технологиялық процестерді жүргізуді немесе сол кәсіптің біліктілігі төмен деңгейдегі мамандардың жекелеген жұмыстарды орындауын ұйымдастыра алады. Біліктіліктің неғұрлым төмен деңгейлерінің сипаттамаларында келтірілген жұмыстар біліктіліктің неғұрлым жоғары деңгейлерінің сипаттамаларында көрсетілмеуі мүмкін.
"Білім" бөлімінде қамтылған теориялық және практикалық білімге қойылатын талаптармен қатар, жұмыскерлер: ішкі еңбек тәртібін, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, экологиялық, өнеркәсіптік қауіпсіздік жөніндегі тәртіп пен нормаларды, санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды, жұмыс орнын ұтымды ұйымдастыру және ұстау тәртібін білуі тиіс.

9. Перечень карточек профессий:
1) рыбовод – 1-4 уровни квалификации по ОРК;
2) техник-рыбовод – 4 и 5 уровни квалификации по ОРК;
3) гидротехник-рыбовод – 4 и 5 уровни квалификации по ОРК;
4) инженер-рыбовод – 6 уровень квалификации по ОРК;
5) техник-ихтиопатолог – 4 и 5 уровни по ОРК;
6) ихтиопатолог – 6 уровень квалификации по ОРК;
7) рыбак прибрежного лова – 1-3 уровни квалификации по ОРК;
8) машинист рыбопромысловых машин и механизмов – 3 уровень квалификации по ОРК;
9) изготовитель орудия лова – 1-3 уровни квалификации по ОРК;
10) приемщик плавсредств – 3 уровень квалификации по ОРК;
11) техник-ихтиолог – 4 и 5 уровни квалификации по ОРК;
12) ихтиолог – 6 уровень квалификации по ОРК;
13) инспектор рыбоохраны – 4-6 уровни по ОРК;
14) техник-гидробиолог – 4 и 5 уровни по ОРК;
15) инженер-гидробиолог – 6 уровень квалификации по ОРК;
16) техник-гидрохимик – 4 и 5 уровни квалификации по ОРК;
17) инженер-гидрохимик – 6 уровень квалификации по ОРК;
18) техник-технолог по переработке рыбы – 4 и 5 уровни квалификации по ОРК;
19) инженер-технолог по переработке рыбы – 6 уровень квалификации по ОРК;
20) механик-наладчик рыбообрабатывающего оборудования – 3 и 4 уровни квалификации по ОРК;
21) оператор рыбообрабатывающего оборудования – 3 и 4 уровни квалификации по ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
10. Карточка профессии "Рыбовод"
Код группы:
6221-0
Код наименования занятия:
6221-0-003
Наименование профессии
Рыбовод
Уровень квалификации по ОРК:
1 разряд
Подуровень квалификации по ОРК:
1 (1.0-1, 1.0-2) от стажа работы
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовых
квалификационных характеристик должностей служащих организаций
Пункты 24 и 25 Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 50), утвержденного приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 13 августа 2020 года № 302 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21088) (далее – Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих).
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: наличие основного среднего образования, но не ниже начального образования и/или краткосрочное обучение
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
без требований к стажу работы
Связь с неформальным и информальным образованием:
инструктаж/стажировка на рабочем месте или краткосрочное обучение
Другие возможные наименования профессии:
работник в аквакультуре
Основная цель деятельности:
Обеспечение деятельности прудов, бассейнов, садков, гидротехнических сооружений
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

9. Кәсіптік карточкалардың тізбесі:
1) балық өсіруші – СБШ бойынша 1-4 біліктілік деңгейі;
2) техник-балық өсіруші – СБШ бойынша біліктіліктің 4 және 5 деңгейлері;
3) гидротехник-балық өсіруші – СБШ бойынша біліктіліктің 4 және 5 деңгейлері;
4) инженер-балық өсіруші – СБШ бойынша 6 біліктілік деңгейі;
5) техник-ихтиопатолог – СБШ бойынша 4 және 5 деңгейлері;
6) ихтиопатолог – СБШ бойынша 6 біліктілік деңгейі;
7) жағалаудан аулайтын балықшы – СБШ бойынша 1-3 біліктілік деңгейі;
8) балық кәсіпшілігі машиналары мен механизмдерінің машинисі – СБШ бойынша 3 біліктілік деңгейі;
9) балық аулау құралын дайындаушы – СБШ бойынша 1-3 біліктілік деңгейі;
10) жүзу құралдарын қабылдаушы – СБШ бойынша 3 біліктілік деңгейі;
11) техник-ихтиолог – СБШ бойынша 4 және 5 біліктілік деңгейлері;
12) ихтиолог – СБШ бойынша 6 біліктілік деңгейі;
13) балық қорғау инспекторы – СБШ бойынша 4-6 деңгейлері;
14) техник-гидробиолог – СБШ бойынша 4 және 5 деңгейлері;
15) инженер-гидробиолог – СБШ бойынша 6 біліктілік деңгейі;
16) техник-гидрохимик – СБШ бойынша 4 және 5 біліктілік деңгейі;
17) инженер-гидрохимик – СБШ бойынша 6 біліктілік деңгейі;
18) балықты қайта өңдеу жөніндегі техник-технолог – СБШ бойынша 4 және 5 біліктілік деңгейі;
19) балықты қайта өңдеу жөніндегі инженер-технолог – СБШ бойынша 6 біліктілік деңгейі;
20) балық өңдеу жабдықтарының механигі-реттеушісі – СБШ бойынша 3 және 4 біліктілік деңгейі;
21) балық өңдеу жабдығының операторы – СБШ бойынша 3 және 4 біліктілік деңгейі.
3-тарау. Кәсіптер карточкалары
10. "Балық өсіруші" кәсіп карточкасы
Топтың коды:
6221-0
Қызмет атауының коды:
6221-0-003
Кәсіптің атауы
Балық өсіруші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
1 разряд
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
1 (1.0-1, 1.0-2) жұмыс өтіліне байланысты
БТБА, БА және ұйымдардың қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары:
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 13 тамыздағы № 302 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21088 болып тіркелген) бекітілген Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығының (50-шығарылым) (бұдан әрі – Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы) 24 және 25-тармақтары.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: негізгі орта, бірақ бастауыш білімнен төмен емес білімінің және/немесе жұмыс орнында қысқа мерзімді оқуының болуы
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
жұмыс өтіліне қойылатын талаптар жоқ
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
жұмыс орнында нұсқама/тағылымдама немесе қысқа мерзімді оқыту
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
акваөсіру қызметкері
Қызметтің негізгі мақсаты:
Тоғандардың, бассейндердің, торлардың, гидротехникалық құрылысжайлардың қызметін қамтамасыз ету
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Выполнение несложных работ в рыбном хозяйстве.
2. Работа по подготовке кормов.
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Выполнение несложных работ в рыбном хозяйстве
Навык 1:
Проведение подготовительных и вспомогательных работ
Умения
1. Сгребание и сжигание старой растительности.
2. Разрыхление кормов на складе.
3. Затаривание кормов в мешки вручную.
4. Приготовление сухих и тестообразных кормов.
5. Кормление рыбы и подращиваемой молоди.
6. Очистка водных бассейнов от загрязнений.
7. Заготовка и очистка лозы для плетней и кольев, ее качество.
Знания
1. Организацию и технологию производства.
2. Технологию выращивания живых кормов.
3. Порядок по безопасности и охране труда.
4. Требования пожарной безопасности.
5. Порядок внутреннего трудового распорядка.
6. Порядок производственной санитарии.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Работа по подготовке кормов
Навык 1: Приготовление кормов
Умения
1. Заготовка почвы, навоза и подготовку их для субстрата.
2. Проведение подготовки аппаратов, бассейнов к эксплуатации.
3. Проведение кормления живых кормов.
4. Проведение орошения и рыхления почвы в террариумах.
5. Проведение отбора выращенной биомассы продукции живых кормов.
6. Слежение за исправностью террариумов, бассейнов, инвентаря и своевременно докладывать о неисправленностях специалисту по разведению живых кормов.
7. Проведение поручений техника-рыбовода.
8. Проведение уборки в цехе по выращиванию живых кормов.
Знания
1. Организацию и технологию производства.
2. Технологию выращивания живых кормов.
3. Основные виды кормов для рыб и требования, предъявляемые к их хранению.
4. Основные методы содержания, выращивания и кормления рыбного потомства и взрослых особей.
5. Порядок по безопасности и охране труда.
6. Требования пожарной безопасности.
7. Порядок производственной санитарии.
8. Порядок внутреннего трудового распорядка.
Возможность признания навыка:
Требования к личностным компетенциям.
Межличностная компетентность, ориентация на результат и эффективность.
Особые условия допуска к работе
Отсутствие медицинских противопоказаний (медицинская справка (врачебное профессионально-консультативное заключение) по форме № 075/у), прохождение инструктажа по безопасности и охране труда, справка о наличии либо отсутствии судимости
Список технических регламентов и национальных стандартов:
-
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
1
2
Работник в аквакультуре;
рыбовод
11. Карточка профессии "Рыбовод"
Код группы:
6221-0
Код наименования занятия:
6221-0-003
Наименование профессии
Рыбовод
Уровень квалификации по ОРК:
2 разряд
Подуровень квалификации по ОРК:

1. Балық шаруашылығында күрделі емес жұмыстарды орындау.
2. Жемшөп дайындау бойынша жұмыс.
Қосымша еңбек функциялары:
-
1-еңбек функциясы:
Балық шаруашылығында күрделі емес жұмыстарды орындау
1-дағды:
Дайындық және көмекші іс-шараларды жүргізу
Машықтар
1. Ескі өсімдіктерді тырмалау және өртеу.
2. Қоймадағы жемді қопсыту.
3. Жемді қолмен қаптарға салу.
4. Құрғақ және қамыр тәрізді Жемді дайындау.
5. Балық пен өсірілген кәмелетке толмағандарды тамақтандыру.
6. Су бассейндерін ластанудан тазарту.
7. Қамшылар мен қадалар үшін жүзімді дайындау және тазарту, оның сапасы.
Білімі
1. Өндірісті ұйымдастыру және технологиясы.
2. Тірі жемшөп өсіру технологиясы.
3. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі тәртіпті.
4. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
5. Ішкі еңбек тәртібін сақтауы.
6. Өндірістік санитария тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
2-еңбек функциясы:
Жемшөп дайындау бойынша жұмыс
1-дағды:
Азық дайындау
Машықтар
1. Топырақты, көңді жинау және оларды субстратқа дайындау.
2. Аппараттарды, бассейндерді пайдалануға дайындауды жүргізу.
3. Тірі азықты қоректендіруді жүргізу.
4. Террариумдарда топырақты суару және қопсыту.
5. Тірі азық өнімдерінің өсірілген биомассасын іріктеуді жүргізу.
6. Террариумдардың, бассейндердің, мүкәммалдың жарамдылығын қадағалау және тірі азық өсіру жөніндегі маманға ақаулар туралы уақтылы баяндау.
7. Техник-балық өсірушінің тапсырмаларын жүргізу.
8. Тірі азық өсіру цехын тазалап, жинау.
Білімі
1. Өндірісті ұйымдастыру және технологиясы.
2. Тірі жемді өсіру технологиясы.
3. Балық тағамдарының негізгі түрлері және оларды сақтауға қойылатын талаптар.
4. Балық ұрпақтары мен ересектерді күтіп-бағудың, өсірудің және тамақтандырудың негізгі әдістері.
5. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі тәртіп.
6. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
7. Өндірістік санитария тәртібі.
8. Ішкі еңбек тәртібін сақтау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттеріне қойылатын талаптар
Тұлғааралық құзыреттілік, нәтижеге және тиімділікке бағдарлану.
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше шарттары
Медициналық қарсы көрсетілімдердің болмауы (№ 075/е нысаны бойынша берілген медициналық анықтама (дәрігерлік кәсіби-консультациялық қорытынды)), еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтан өту, соттылығының болуы не болмауы туралы анықтама
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
-
СБШ аясында басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
1
2
Акваөсіру қызметкері
балық өсіруші
11. "Балық өсіруші" кәсіп карточкасы
Топтың коды:
6221-0
Қызмет атауының коды:
6221-0-003
Кәсіптің атауы
Балық өсіруші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2 разряд
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:

2 (2.0., 2.1., 2.2.)
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовых квалификационных характеристик должностей служащих организаций
Пункты 26 и 27 Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: практический опыт и /или профессиональная подготовка при наличии общего, среднего образования, но не ниже основного среднего
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
стаж работы рыбоводом 1 разряда не менее одного года
Связь с неформальным и информальным образованием:
инструктаж/стажировка на рабочем месте или краткосрочное обучение
Другие возможные наименования профессии:
работник в аквакультуре
Основная цель деятельности:
Обеспечение деятельности прудов, бассейнов, садков, гидротехнических сооружений
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
Подготовка к работе используемого оборудования и инвентаря, кормов и удобрений
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция:
Подготовка к работе используемого оборудования и инвентаря, кормов и удобрений
Навык 1: Обслуживание и ремонт гидротехнических сооружений
Умения
1. Промывка, дезинфекция и ремонт используемого оборудования и инвентаря.
2. Охрана прудов, бассейнов, садков, гидротехнических сооружений.
3. Загрузка, выгрузка кормов, удобрений, извести и иных грузов вручную или при помощи механизмов.
Знания
1. Требования, предъявляемые к качеству промывки и дезинфекции инвентаря и оборудования.
2. Способы ремонта рыбоводного инвентаря и оборудования.
3. Порядок охраны прудов и гидротехнических сооружений.
4. Устройство и порядок эксплуатации применяемых механизмов и оборудования.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям.
Межличностная компетентность, ориентация на результат и эффективность.
Особые условия допуска к работе
Отсутствие медицинских противопоказаний (медицинская справка (врачебное профессионально-консультативное заключение) по форме № 075/у), прохождение инструктажа по безопасности и охране труда, справка о наличии либо отсутствии судимости
Список технических регламентов и национальных стандартов:
-
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
2
3
Работник в аквакультуре;
рыбовод
12.Карточка профессии "Рыбовод"
Код группы:
6221-0
Код наименования занятия:
6221-0-003
Наименование профессии
Рыбовод
Уровень квалификации по ОРК:
3.0. – 3 разряд;
3.1. – 4 разряд;
3.2. – 5 разряд
Подуровень квалификации по ОРК:
3.0. – 3 разряд (3.0.-1, 3.0.-2) – от стажа работы;

2 (2.0., 2.1., 2.2.)
БТБА, БА және басқа үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығының 26 және 27-тармақтары.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: жалпы, орта білім болған кезде практикалық тәжірибе және /немесе кәсіптік даярлық, бірақ негізгі орта білімнен төмен емес
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
1-разрядты балық өсірушінің жұмыс өтілі бір жылдан кем емес
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
жұмыс орнында нұсқама/тағылымдама немесе қысқа мерзімді оқыту
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
акваөсіру қызметкері
Қызметтің негізгі мақсаты:
Тоғандардың, бассейндердің, торлардың, гидротехникалық құрылысжайлардың қызметін қамтамасыз ету
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
Пайдаланылатын жабдықтар мен мүкәммалдың, жемшөп пен тыңайтқыштардың жұмысына дайындық
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы:
Пайдаланылатын жабдықтар мен мүкәммалдың, жемшөп пен тыңайтқыштардың жұмысына дайындық
1-дағды:
Гидротехникалық құрылысжайларға техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Машықтар
1. Пайдаланылатын жабдықтар мен мүкәммалды жуу, дезинфекциялау және жөндеу.
2. Тоғандарды, бассейндерді, торларды, гидротехникалық құрылысжайларды күзету;
3. Азықты, тыңайтқыштарды, әкті және өзге де жүктерді қолмен немесе механизмдердің көмегімен тиеу, түсіру.
Білімі
1. Мүкәммал мен жабдықты жуу және дезинфекциялау сапасына қойылатын талаптар.
2. Балық өсіру мүкәммалын және жабдығын жөндеу тәсілдері.
3. Тоғандар мен гидротехникалық құрылысжайларды күзету тәртібі.
4. Қолданылатын механизмдер мен жабдықтардың құрылысы мен пайдалану тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттеріне қойылатын талаптар
Тұлғааралық құзыреттілік, нәтижеге және тиімділікке бағдарлану.
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше шарттары
Медициналық қарсы көрсетілімдердің болмауы (№ 075/е нысаны бойынша берілген медициналық анықтама (дәрігерлік кәсіби-консультациялық қорытынды)), еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтан өту, соттылығының болуы не болмауы туралы анықтама
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
-
СБШ аясында басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
2
3
Акваөсіру қызметкері
балық өсіруші
12. "Балық өсіруші" кәсіп карточкасы
Топтың коды:
6221-0
Қызмет атауының коды:
6221-0-003
Кәсіптің атауы
Балық өсіруші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3.0. - 3 разряд;
3.1. - 4 разряд;
3.2. - 5 разряд
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
3.0. - 3 разряд (3.0.-1, 3.0.-2) - жұмыс өтілінен;

3.1. – 4 разряд (3.1.-1, 3.1.-2) – от стажа работы;
3.2. – 5 разряд (3.2.-1, 3.2.-2) – от стажа работы.
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовых квалификационных характеристик должностей служащих организаций
Пункты 28, 29, 30, 31, 32 и 33 Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: программы общего среднего образования и опыт практической деятельности, включая обучение на предприятии, профессиональную подготовку, переподготовку, повышение квалификации или наличие технического и профессионального образования на базе основного среднего образования
Специальность:
08110700
Рыбное хозяйство (по видам)
Квалификация:
3W08110701
Рыбовод
Требования к опыту работы:
3.0. уровень: стаж работы рыбоводом 2 разряда не менее одного года;
3.1. уровень: стаж работы рыбоводом 3 разряда не менее 2 лет;
3.2. уровень: стаж работы рыбоводом 4 разряда не менее 2 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
инструктаж/стажировка на рабочем месте или краткосрочное обучение;
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессии:
работник в аквакультуре
Основная цель деятельности:
Обеспечение деятельности прудов, бассейнов, садков, гидротехнических сооружений
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
Выполнение работ по текущему обслуживанию и ремонту гидротехнических сооружений и работ по технической мелиорации водоемов
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция
Выполнение работ по текущему обслуживанию и ремонту гидротехнических сооружений и работ по технической мелиорации водоемов
Навык 1: Вылов, облов, пересадка и сортировка рыбы
Умения
3.0. уровень
1. Текущее обслуживание и ремонт гидротехнических сооружений и работ по технической мелиорации водоемов под руководством рыбовода более высокого разряда.
2. Внесение в пруды органических удобрений и извести в водоемы.
3. Изготовление оснастки для орудий лова вручную.
4. Кройка и съячеивание вручную отдельных частей орудий лова прямоугольной формы.
5. Изготовление делевых садков и рыбоводного инвентаря.
3.1. уровень
1. Текущее обслуживание и ремонт гидротехнических сооружений и работ по технической мелиорации водоемов.
2. Отлов из бассейнов и водоемов дафний и артемий.
3. Оборудование кормовых мест.
4. Кормление рыбы с весельных моторных лодок и плавучих кормораздатчиков.

3.1. - 4 разряд (3.1.-1, 3.1.-2) - жұмыс өтілінен;
3.2. - 5 разряд (3.2.-1, 3.2.-2) - жұмыс өтілінен.
БТБА, БА және басқа үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығының 28, 29, 30, 31, 32 және 33-тармақтары.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: кәсіпорында оқытуды, кәсіптік даярлауды, қайта даярлауды, біліктілікті арттыруды немесе негізгі орта білім базасында техникалық және кәсіптік білімнің болуын қоса алғанда, жалпы орта білім беру бағдарламалары және практикалық қызмет тәжірибесі
Мамандық:
08110700
Балық шаруашылығы
(түрлері бойынша)
Біліктілік:
3W08110701
Балық өсіруші
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
3.0. деңгейі: 2-разрядты балық өсірушінің жұмыс өтілі бір жылдан кем емес;
3.1. деңгейі: 3 разрядты балық өсірушінің жұмыс өтілі 2 жылдан кем емес;
3.2. деңгейі: 4-разрядты балық өсірушінің жұмыс өтілі 2 жылдан кем емес.
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
жұмыс орнында нұсқама/тағылымдама немесе қысқа мерзімді оқыту;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
акваөсіру қызметкері
Қызметтің негізгі мақсаты:
Тоғандардың, бассейндердің, торлардың, гидротехникалық құрылысжайлардың қызметін қамтамасыз ету
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
Гидротехникалық құрылысжайларға ағымдағы қызмет көрсету және жөндеу және су айдындарын техникалық мелиорациялау жөніндегі жұмыстарды орындау
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы:
Гидротехникалық құрылысжайларға ағымдағы қызмет көрсету және жөндеу және су айдындарын техникалық мелиорациялау жөніндегі жұмыстарды орындау
1-дағды: Балықты аулау, торға түсіру, көшіру және сұрыптау.
Машықтар
3.0-деңгей
1. Жоғары разрядты балық өсірушінің басшылығымен гидротехникалық құрылысжайларға және су айдындарын техникалық мелиорациялау жөніндегі жұмыстарға ағымдағы қызмет көрсету және жөндеу.
2. Тоғандарға органикалық тыңайтқыштар мен әктерді су қоймаларына енгізу.
3. Аулау құралдарына арналған жабдықтарды қолмен жасау.
4. Тікбұрышты нысандағы аулау құралдарының жекелеген бөліктерін пішу және қолмен ұяшықтау.
5. Тор қоршамалар мен балық өсіру мүкәммалын дайындау.
3.1-деңгей
1. Гидротехникалық құрылысжайларға және су айдындарын техникалық мелиорациялау жөніндегі жұмыстарға ағымдағы қызмет көрсету және жөндеу.
2. Дафния мен артемияның бассейндері мен су қоймаларынан аулау.
3. Азық орындарын жабдықтау.
4. Балықты ескекті моторлы қайықтардан және қалқымалы жем таратқыштардан тамақтандыру.

5. Проверка поедаемости кормов.
6. Удаление снулой рыбы.
7. Ввылов, сортировка и счет товарной рыбы.
8. Подледный лов рыбы.
9. Отлов производителей рыбы, кроме осетровых и лососевых, в море или на подступах к нерестовым рекам.
10. Доставка икры, рыбопосадочного материала и производителей, в специальных емкостях с соблюдением технологического режима.
11. Наблюдение за ходом разновозрастной кефали через каналы, регулирование его при помощи разного рода заградительных устройств.
12. Установка и подъем искусственных нерестилищ, садков вручную и при помощи механизмов, осмотр и уход за ними.
13. Очистка от загрязнений бассейнов и садков.
14. Внесение минеральных удобрений и извести в водоемы.
15. Ремонт оборудования и механизмов.
16. Кройка вручную, съячеивание отдельных частей орудий лова непрямоугольной формы.
3.2. уровень
1. Вылов, контрольный облов, пересадка, сортировка по видам и размерно-весовым группам и счет разновозрастной молоди, ремонтной рыбы.
2. Вылов, сортировка и счет товарной рыбы.
3. Работы, связанные с воспроизводством и нагулом разновозрастной рыбы в рыбоводческом хозяйстве.
4. Учет заходящей и скатывающейся рыбы.
5. Отлов производителей осетровых и лососевых в море или на подступах к нерестовым рекам.
6. Доставка икры рыбопосадочного материала и производителей в специальных емкостях с соблюдением технологического режима.
7. Лечебно-профилактическая обработка рыбы с приготовлением растворов необходимой концентрации.
8. Приготовление сухих, тестообразных и пастообразных кормов: измельчение, внесение лечебных и ростостимулирующих добавок, замешивание кормов.
9. Инкубация яиц артемии.
10. Выращивание живых кормов: олигохет, дафний, артемий и других.
11. Сортировка дафний и артемий.
12. Кормление при подращивании рыбы живыми и сухими стартовыми кормами.
13. Облов хищных рыб.
14. Укладка субстрата.
15. Очистка от загрязнений стеклопластиковых лотков и бассейнов в период подращивания молоди.
16. Выявление путем внешнего осмотра заболевших рыб и удаление их из водоемов.
17. Взятие проб воды для гидробиологического и гидрохимического анализов.
18. Регулирование водо-обмена в прудах, бассейнах, лотках, инкубационных аппаратах по данным лабораторных анализов.
19. Кормление рыбы с использованием автоматических кормораздатчиков.
20. Выполнение работ, связанных с зимовкой рыбы в прудах и бассейнах зимовальных прудов.

5. Азықтың желінгенін тексеру.
6. Өлген балықты алып тастау.
7. Тауарлық балықты аулау, сұрыптау және санау.
8. Балықты мұздың астынан аулау.
9. Теңізде немесе уылдырық шашылатын өзендердің бастауынан бекіре және албырт тұқымдас балықтардан басқа өндіруші балықтарды аулау.
10. Уылдырықты, балық отырғызу материалын және өндірушілерді технологиялық режимді сақтай отырып, арнайы ыдыстарда жеткізу.
11. Әр түрлі жастағы кефальдың каналдар арқылы өтуін бақылау, оны әр түрлі тосқауыл құрылғыларының көмегімен реттеу.
12. Жасанды уылдырық шашатын жерлерді, торларды қолмен және механизмдердің көмегімен орнату және көтеру, оларды қарау және күту.
13. Бассейндер мен торларды ластанудан тазарту.
14. Су айдындарына минералды тыңайтқыштар мен әк енгізу.
15. Жабдықтар мен механизмдерді жөндеу.
16. Тікбұрышты емес пішіндегі балық аулау құралдарының жекелеген бөліктерін қолмен пішіп, қосып тоқу.
3.2-деңгей
1. Әртүрлі жастағы құртшабақтарды, балық басын толықтыратын балықтарды аулау, бақылап аулау, түрлері мен өлшем-салмақ топтары бойынша сұрыптау және санау.
2. Тауарлық балықты аулау, сұрыптау және санау.
3. Балық өсіру шаруашылығында әртүрлі жастағы балықтарды молықтыруға және азықтандыруға байланысты жұмыстар.
4. Кіретін және шиыршықталатын балықты есепке алу.
5. Теңізде немесе уылдырық шашылатын өзендердің бастауынан бекіре және албырт тұқымдас өндіруші балықтарды аулау.
6. Уылдырықты, балық отырғызу материалын және өндірушілерді технологиялық режимді сақтай отырып арнайы ыдыстарда жеткізу.
7. Қажетті концентрациядағы ерітінділерді дайындай отырып, балықты емдік-профилактикалық өңдеу.
8. Құрғақ, қамыр тәрізді және паста тәрізді азықты дайындау: ұсақтау, емдік және өсімді ынталандыратын қоспаларды енгізу, азықты араластыру.
9. Артемия жұмыртқаларын инкубациялау.
10. Олигохет, дафния, артемия және басқа да тірі азықтарды өсіру.
11. Дафния мен артемияны сұрыптау.
12. Балықты жетілдіру кезінде тірі және құрғақ бастапқы азықпен қоректендіру.
13. Жыртқыш балықтарды аулау.
14. Субстрат төсеу.
15. Құртшабақтарды өсіру кезеңінде шыныпластик науалар мен бассейндерді ластанудан тазарту.
16. Сырттай тексеру арқылы ауру балықтарды анықтау және оларды су қоймаларынан шығару.
17. Гидробиологиялық және гидрохимиялық талдаулар үшін су сынамаларын алу.
18. Зертханалық талдау деректері бойынша тоғандарда, бассейндерде, науаларда, инкубациялық аппараттарда су алмасуды реттеу.
19. Автоматты жем таратқыштарды пайдаланып балықты тамақтандыру.
20. Тоғандар мен қыстайтын тоғандар бассейндерінде балықты қыстатуға байланысты жұмыстарды орындау.

21. Выпуск молоди в водоемы.
22. Охрана производителей рыбы.
23. Комплексное изготовление сетных орудий лова с кройкой и съячеиванием частей непрямоугольной формы.
Знания
3.0. уровень
1. Порядок и способы текущего обслуживания и ремонта гидротехнических сооружений и выполнения работ по технической мелиорации водоемов.
2. Порядок внесения в пруды органических удобрений.
3. Порядок кройки и съячеивания отдельных частей орудий лова прямоугольной формы, изготовления делевых садков и рыбоводного инвентаря.
4. Устройство и порядок эксплуатации применяемого инвентаря, механизмов и оборудования.
5. Требования, предъявляемые к качеству промывки и дезинфекции инвентаря и оборудования.
6. Порядок ремонта рыбоводного инвентаря и оборудования.
7. Порядок по безопасности и охране труда.
8. Требования пожарной безопасности.
9. Порядок внутреннего трудового распорядка.
10. Порядок производственной санитарии.
3.1. уровень
1. Порядок и способы текущего обслуживания и ремонта гидротехнических сооружений и технической мелиорации водоемов.
2. Порядок и способы вылова, сортировки и счета товарной рыбы.
3. Требования, предъявляемые к качеству товарной рыбы.
4. Виды кормов и способы их приготовления.
5. Порядок кормления рыбы.
6. Состав применяемых кормов.
7. Требования, предъявляемые к живым кормам.
8. Порядок обращения с живой рыбой.
9. Порядок прохождения рыбы через каналы.
10. Требования, предъявляемые к эксплуатации бассейнов, садков и другого оборудования, порядок и способы их очистки.
11. Порядок и способы подледного лова.
12. Виды искусственных нерестилищ и нерестовых субстратов.
13. Порядок внесения минеральных удобрений и извести в водоемы.
14. Технологический режим содержания икры, производителей рыбы и рыбопосадочного материала в контейнерах при доставке.
15. Правила кройки и съячеивания отдельных частей орудий лова непрямоугольной формы.
16. Устройство и порядок эксплуатации и ремонта применяемых механизмов и оборудования.
17. Требования, предъявляемые к качеству промывки и дезинфекции инвентаря и оборудования.
18. Порядок ремонта рыбоводного инвентаря и оборудования.
19. Порядок по безопасности и охране труда.
20. Требования пожарной безопасности.
21. Порядок внутреннего трудового распорядка.
22. Порядок производственной санитарии.
3.2. уровень
1. Порядок и способы отлова, вылова, пересадки, сортировки и счета разновозрастной молоди, ремонтной рыбы.
2. Способы и порядок, связанные с воспроизводством и нагулом рыб.

21. Құртшабақтарды су қоймаларына шығару.
22. Өндіруші балықтарды қорғау.
23. Тік бұрышты емес пішінді торлы балық аулау құралдары бөліктерін пішіп, қосып тоқу арқылы кешенді дайындау.
Білімі
3.0-деңгей
1. Гидротехникалық құрылысжайларға ағымдағы қызмет көрсету және жөндеу және су айдындарын техникалық мелиорациялау жөніндегі жұмыстарды орындау тәртібі мен тәсілдері.
2. Тоғандарға органикалық тыңайтқыштарды енгізу тәртібі.
3. Тікбұрышты пішінді балық аулау құралдарының жекелеген бөліктерін пішіп, қосып тоқу тәртібі, тор қоршамалар мен балық өсіру мүкәммалын дайындау тәртібі.
4. Қолданылатын мүкәммалдың, механизмдер мен жабдықтардың құрылымы және пайдалану тәртібі.
5. Мүкәммал мен жабдықты жуу және дезинфекциялау сапасына қойылатын талаптар.
6. Балық өсіру мүкәммалы мен жабдықтарын жөндеу тәртібі.
7. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі тәртіп.
8. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
9. Ішкі еңбек тәртібі.
10. Өндірістік санитария тәртібі.
3.1-деңгей
1. Гидротехникалық құрылысжайларға ағымдағы қызмет көрсету және жөндеу және су айдындарын техникалық мелиорациялау тәртібі мен тәсілдері.
2. Тауарлық балықты аулау, сұрыптау және санау тәртібі мен тәсілдері.
3. Тауарлық балықтың сапасына қойылатын талаптар.
4. Азық түрлері және оларды дайындау әдістері.
5. Балықты қоректендіру тәртібі.
6. Қолданылатын азықтық құрамы.
7. Тірі азыққа қойылатын талаптар.
8. Тірі балықпен айналысу тәртібі.
9. Балықтың каналдар арқылы өту тәртібі.
10. Бассейндерді, торларды және басқа жабдықтарды пайдалануға қойылатын талаптар, оларды тазалау тәртібі мен тәсілдері.
11. Мұз астынан аулау тәртібі мен тәсілдері.
12. Жасанды уылдырық шашатын және уылдырық шашатын субстраттардың түрлері.
13. Су айдындарына минералды тыңайтқыштар мен әк енгізу тәртібі;
14. Уылдырықты, балық өндірушілерді және балық отырғызу материалын контейнерлерде жеткізу кезінде күтіп-ұстаудың технологиялық режимі.
15. Тік бұрышты емес пішінді балық аулау құралдарының жекелеген бөліктерін пішіп, қосып тоқу ережелері.
16. Қолданылатын механизмдер мен жабдықтардың құрылымы және оларды пайдалану және жөндеу тәртібі.
17. Мүкәммал мен жабдықты жуу және дезинфекциялау сапасына қойылатын талаптар.
18. Балық өсіру мүкәммалы мен жабдықтарын жөндеу тәртібі.
19. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі тәртіп.
20. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
21. Ішкі еңбек тәртібі.
22. Өндірістік санитария тәртібі.
3.2-деңгей
1. Әр түрлі жастағы құртшабақтарды, өндіруші балықтарды аулау, орнын ауыстыру, сұрыптау және санау тәртібі мен тәсілдері.
2. Балықтардың көбеюі мен қоректенуіне байланысты әдістер мен тәртіп.

3. Состав и концентрацию лечебно-профилактических растворов для обработки рыбы.
4. Виды кормов, способы их приготовления, раздачи, контроля за поедаемостью кормов.
5. Требования, предъявляемые к живым кормам.
6. Порядок обращения с живой рыбой.
7. Порядок выращивания живых кормов и их сортировки.
8. Порядок кормления живыми кормами.
9. Виды искусственных нерестилищ и нерестовых субстратов.
10. Требования к очистке лотков и бассейнов.
11. Методы проведения гидробиологических и гидрохимических анализов.
12. Порядок отбора проб воды.
13. Порядок содержания, формирования маточного и ремонтного стада рыб.
14. Порядок изготовления сетных орудий лова.
15. Устройство и порядок эксплуатации применяемых механизмов и рыбоводного оборудования.
16. Порядок по безопасности и охране труда.
17. Требования к пожарной безопасности.
18. Порядок внутреннего трудового распорядка.
19. Порядок производственной санитарии.
Возможность признания навыка:
Требования к личностным компетенциям.
Межличностная компетентность, ориентация на результат и эффективность.
Особые условия допуска к работе
Отсутствие медицинских противопоказаний (медицинская справка (врачебное профессионально-консультативное заключение) по форме № 075/у), прохождение инструктажа по безопасности и охране труда, справка о наличии либо отсутствии судимости
Список технических регламентов и национальных стандартов:
ГОСТ 32368 "Методы испытаний химической продукции, представляющей опасность для окружающей среды. Оценка репродуктивной способности рыб".
ГОСТ 33219 "Руководство по содержанию и уходу за лабораторными животными. Правила содержания и ухода за рыбами, амфибиями и рептилиями".
Национальный стандарт Республики Казахстан СТ РК GB/Т 27638 "Технические нормы перевозки живой рыбы".
Приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 5 мая 2021 года № 127 "Об утверждении рыбоводных нормативов по искусственному воспроизводству, товарному выращиванию и транспортировке основных объектов аквакультуры с использованием различных технологий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 22694).
Приказ исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 9 августа 2017 года № 324 "Об утверждении Правил рыбоводства на рыбохозяйственных водоемах" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15665).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
4
Работник в аквакультуре;
рыбовод
13.Карточка профессии "Рыбовод"
Код группы:

3. Балықты өңдеуге арналған емдік-профилактикалық ерітінділердің құрамы мен концентрациясы.
4. Азық түрлері, оларды дайындау, тарату, азықтың желінуін бақылау тәсілдері.
5. Тірі азыққа қойылатын талаптар.
6. Тірі балықпен айналысу тәртібі.
7. Тірі азықты өсіру және оларды сұрыптау тәртібі.
8. Тірі азықпен қоректендіру тәртібі.
9. Жасанды уылдырық шашатын және уылдырық шашатын субстраттардың түрлері.
10. Науалар мен бассейндерді тазалауға қойылатын талаптар.
11. Гидробиологиялық және гидрохимиялық талдаулар жүргізу әдістері.
12. Су сынамаларын алу тәртібі.
13. Балық басын толықтыратын және аналық балық үйірін қалыптастыру тәртібі.
14. Балық аулаудың торлы құралдарын дайындау тәртібі.
15. Қолданылатын механизмдер мен балық өсіру жабдығының құрылымы мен пайдалану тәртібі.
16. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі тәртіп.
17. Өрт қауіпсіздігіне қойылатын талаптар.
18. Ішкі еңбек тәртібі.
19. Өндірістік санитария тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Жеке құзыреттеріне
қойылатын талаптар
Тұлғааралық құзыреттілік, нәтижеге және тиімділікке бағдарлану.
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше шарттары
Медициналық қарсы көрсетілімдердің болмауы (№ 075/е нысаны бойынша берілген медициналық анықтама (дәрігерлік кәсіби-консультациялық қорытынды)), еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтан өту, соттылығының болуы не болмауы туралы анықтама
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
МемСТ 32368 "Қоршаған ортаға қауіп төндіретін химиялық өнімді сынау әдістері. Балықтардың репродуктивтік қабілетін бағалау".
МемСТ 33219 "Зертханалық жануарларды ұстау және күту жөніндегі басшылық. Балықтарды күтіп-бағу және күту, рептилиялардың амфибиямиясы қағидалары".
ҚР СТ GB/T 27638 "Тірі балықтарды тасымалдаудың техникалық нормалары" Қазақстан Республикасының Ұлттық стандарты.
"Әртүрлі технологияларды пайдалана отырып, акваөсірудің негізгі объектілерінің қолдан өсімін молайту, оларды тауарлы өсіру және тасымалдау жөніндегі балық өсіру нормативтерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 5 мамырдағы № 127 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22694 болып тіркелген).
"Балық шаруашылығы су айдындарында балық өсіру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушысының 2017 жылғы 9 тамыздағы № 324 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15665 болып тіркелген).
СБШ аясында басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
4
Акваөсіру қызметкері
балық өсіруші
13. "Балық өсіруші" кәсіп карточкасы
Топтың коды:

6221-0
Код наименования занятия:
6221-0-003
Наименование профессии
Рыбовод
Уровень квалификации по ОРК:
4.0. – 6 разряд;
4.1. – 7 разряд
Подуровень квалификации по ОРК:
4.0. – 6 разряд (4.0.-1, 4.0.-2) – от стажа работы;
4.1. – 7 разряд (4.1.-1, 4.1.-2) – от стажа работы
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовых квалификационных характеристик должностей служащих организаций
Пункты 34, 35, 36 и 37 Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: техническое и профессиональное образование, опыт практической деятельности или послесреднее образование
Специальность:
08110700
Рыбное хозяйство (по видам)
Квалификация:
3W08110701
Рыбовод;
4S08110703
Техник-рыбовод
Требования к опыту работы:
4.0. уровень: стаж работы рыбоводом 5 разряда не менее 2 лет;
4.1. уровень: стаж работы рыбоводом 6 разряда не менее 2 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
инструктаж/стажировка на рабочем месте или краткосрочное обучение;
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессии:
работник в аквакультуре
Основная цель деятельности:
Обеспечение деятельности прудов, бассейнов, садков, гидротехнических сооружений
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
Выполнение работ по текущему обслуживанию и ремонту гидротехнических сооружений и работ по технической мелиорации водоемов
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция
Выполнение работ по текущему обслуживанию и ремонту гидротехнических сооружений и работ по технической мелиорации водоемов
Навык 1:
Выполнение операции по отбору, отсадке и содержанию рыб
Умения
4.0. уровень
1. Отбор, отсадка и содержание производителей рыбы.
2. Расчет доз гипофизарных препаратов и стимуляция созревания производителей рыбы (инъецирование), контроль за их созреванием.
3. Получение половых продуктов.
4. Определение качества молока.
5. Оплодотворение и обесклеивание икры.
6. Размещение икры в инкубационных аппаратах.
7. Селекционно-племенная работа с рыбами всех видов: бонитировка, инвентаризация племенной рыбы измерение, взвешивание, мечение различными способами.
8. Определение пола и выбраковка травмированных и больных рыб.
9. Заготовка гипофиза.
10. Приготовление суспензии гипофиза.
11. Наблюдение за процессом инкубации.
12. Отбор больных и погибших личинок, икринок.
13. Ведение процесса набухания и лечебно-профилактической обработки икры.
14. Загрузка и разгрузка инкубационных аппаратов.
15. Регулирование температуры воды в лотках.

6221-0
Қызмет атауының коды:
6221-0-003
Кәсіптің атауы
Балық өсіруші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4.0. – 6 разряд
4.1. – 7 разряд
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
4.0. – 6 разряд (4.0.-1, 4.0.-2) – еңбек өтіліне байланысты
4.1. – 7 разряд (4.1.-1, 4.1.-2) – еңбек өтіліне байланысты
БТБА, БА және басқа үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығының 34, 35, 36 және 37-тармақтары.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: Негізгі орта білім базасында техникалық және кәсіптік білім
Мамандық:
08110700
Балық шаруашылығы
(түрлері бойынша)
Біліктілік:
3W08110701
Балықшы
4S08110703
Балықшы-техник
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
4.0. деңгейі: 5-разрядты балық өсіруші ретінде жұмыс өтілі 2 жылдан кем емес;
4.1. деңгейі: 6-разрядты балық өсіруші ретінде жұмыс өтілі 2 жылдан кем емес
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
өндірістік оқыту/өндірістік тәжірибе немесе қысқа мерзімді оқыту;
"skills.enbek.kz" платформасында қысқа мерзімді оқыту және қайта даярлау курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Акваөсірудегі жұмыскер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Тоғандардың, бассейндердің, торлардың, гидротехникалық құрылысжайлардың жұмысын қамтамасыз ету
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізілімі:
Міндетті еңбек функциялары:
Гидротехникалық құрылысжайларды ағымдағы жөндеу мен жөндеуді және су объектілерін су қоймаларын техникалық
рекультивациялау
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы:
Балықты іріктеу, отырғызу және ұстау бойынша операцияны орындау.
1-дағды: бойынша балықты іріктеу, отырғызу және күтіп-ұстау.
Машықтар
4.0-деңгей
1. Өндіруші балықтарды таңдау, жіберу және күтіп ұстау.
2. Гипофизарлық препараттардың дозаларын есептеу және өндіруші балықтардың жетілуін ынталандыру, олардың пісіп жетілуін бақылау.
3. Жыныстық өнімдерді алу.
4. Сүттің сапасын анықтау.
5. Уылдырықтарды ұрықтандыру және дегуминациялау.
6. Инкубациялық аппараттарға уылдырықты орналастыру.
7. Балықтардың барлық түрімен асыл тұқымдық-селекциялық жұмыс: бонитирлеу, асыл тұқымды балықтарды түгендеу, өлшеу, әртүрлі тәсілдермен белгілеу.
8. Жараланған және ауру балықтардың жынысын анықтау және жою.
9 Гипофизді дайындау.
10. Гипофиз суспензиясын дайындау.
11. Инкубациялық процесті бақылау.
12. Ауру және өлген дернәсілдер мен жұмыртқаларды іріктеу.
13. Уылдырықтың ісінуін және емдік-профилактикалық емдеу процесін жүргізу.
14. Инкубациялық аппаратқа салу және алу.
15. Науалардағы судың температурасын реттеу.

16. Ведение процесса подращивания молоди рыб всех видов в лотках, бассейнах, садках, прудах.
17. Вылов, контрольный облов, пересадка, сортировка рыбы по видам и размерно-весовым группам.
18. Счет сеголетков, ремонтной рыбы всех видов.
19. Выполнение операций по выращиванию рыбы в садках и бассейнах тепловодных хозяйств (кормление, вылов, контрольный облов рыбы).
20. Выполнение комплекса операций по выращиванию молоди рыб.
21. Порядок по безопасности и охране труда.
22. Требования к пожарной безопасности.
23. Порядок внутреннего трудового распорядка.
24. Порядок производственной санитарии.
4.1. уровень
1. Выполнение операций по отбору, отсадке и содержанию производителей лососевых и осетровых рыб.
2.Расчет доз гипофизарных препаратов и стимуляция созревания производителей лососевых и осетровых рыб, их инъекцирование.
3. Расчет сроков и определение момента созревания производителей и качества спермы.
4. Получение половых продуктов.
5. Оплодотворение и обесклеивание икры.
6. Определение процента оплодотворения икры и контроль за процессом развития эмбрионов, наступлением ключевых стадий развития (выклев, переход на экзогенное питание, смолтификация).
Знания
4.0. уровень
1. Требования, предъявляемые к селекционно-племенной работе с рыбами.
2. Порядок обращения с живой рыбой, икрой, личинками.
3. Требования, предъявляемые к работе по получению половых продуктов у рыб.
4. Требования, предъявляемые к качеству молок и икры.
5. Порядок содержания, формирования маточного и ремонтного стада рыб.
6. Порядок и способы контрольного облова сеголетков, ремонтной рыбы всех видов.
7. Порядок бонитировки и инвентаризации рыбы.
8. Биотехнику выращивания рыбы в садках и бассейнах тепловодных хозяйств.
9. Устройство и порядок эксплуатации применяемого рыбоводного оборудования и механизмов.
10. Технологический режим содержания икры, производителей рыбы и рыбопосадочного материала в контейнерах при доставке.
11. Порядок по безопасности и охране труда.
12. Требования пожарной безопасности.
13. Порядок внутреннего трудового распорядка.
14. Порядок производственной санитарии.
4.1. уровень
1. Требования, предъявляемые к работе с производителями лососевых и осетровых рыб при получении половых продуктов.
2. Порядок обращения с живой рыбой, икрой, личинками и молодью рыб.
3. Требования, предъявляемые к качеству спермы рыб, условия ее хранения.
4. Факторы, влияющие на прохождение стадии развития эмбрионов, предличинок, личинок и мальков рыб.

16. Науаларда, бассейндерде, торларда, тоғандарда балықтың барлық түрлерінің құртшабақтарын өсіру процесін жүргізу.
17. Балықтарды түрлері мен өлшемді-салмақты топтары бойынша аулау, бақылап аулау.
18. Барлық түрдегі шабақтарды, балық басын толықтыратын балықтарды санау.
19. Жылы су шаруашылықтарының торларында және бассейндерінде балық өсіру бойынша операцияларды жүргізу (қоректендіру, аулау, бақылап аулау).
20. Шабақ балықтарды өсіру бойынша операциялар кешенін орындау.
21. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау тәртібі.
22. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
23. Ішкі еңбек тәртібі.
24. Өндірістік санитария тәртібі.
4.1-деңгей
1. Албырт және бекіре балықтарын өндірушілерді іріктеу, бөлек орналастыру және күтіп ұстау бойынша операцияларды жүргізу.
2. Гипофиздік препараттардың дозасын есептеу және албырт және бекіре балық өндірушілерінің жетілуін ынталандыру, оларды инъекциялау.
3. Продуценттердің жетілу сәтін және сперматозоидтардың сапасын анықтау және мерзімдерін есептеу.
4. Репродуктивті өнімдерді алу.
5. Жұмыртқаларды ұрықтандыру және деглютациялау.
6. Жұмыртқалардың ұрықтану пайызын анықтау және эмбриондардың даму процесін бақылау, дамудың негізгі кезеңдерінің басталуы (инкубация, экзогендікке өту).
Білім
4.0-деңгей
1. Балықтармен селекциялық-асыл тұқымдық жұмыстарға қойылатын талаптар.
2. Тірі балық, уылдырық, дернәсілдермен жұмыс жүргізу әдістері.
3. Балықтардың жыныс өнімдерін алу жұмыстарына қойылатын талаптар.
4. Шәует пен уылдырықтың сапасына қойылатын талаптар.
5. Балықтардың аналық және толықтырғыш табынын ұстау, жинау қағидалары.
6. Осы жаздық, толықтырғыш балықтардың барлық түрін соңғы аулау тәсілдері.
7. Балықтарды бонитирлеу және түгендеу қағидалары.
8. Жылы су шаруашылықтарының шарбақтары мен бассейндерінде балық өсірудің биотехникасы.
9. Қолданылатын балық өсіру жабдықтары мен механизмдерінің конструкциясы мен пайдалану тәртібі.
10. Уылдырықты, балық өндірушілер балықтарды және балық тұқымын жеткізу кезінде контейнерлерде күтіп-ұстаудың технологиялық режимі.
11. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау тәртібі.
12. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
13. Ішкі еңбек тәртібі.
14. Өндірістік санитария процедуралары.
4.1-деңгей
1. Жыныстық өнімдерді алу кезінде албырт және бекіре балықтарын өндірушілермен жұмыс істеуге қойылатын талаптар.
2. Тірі балықтармен, жұмыртқалармен, дернәсілдермен және құртшабақтармен жұмыс істеу тәртібі.
3. Балық шәуетінің сапасына қойылатын талаптар, оны сақтау шарттары.
4. Балық эмбриондарының, балапан құрттардың, дернәсілдерінің және құртшабақтарының даму кезеңінің өтуіне әсер ететін факторлар.

5. Устройство и порядок эксплуатации применяемого рыбоводного оборудования.
6. Порядок по безопасности и охране труда.
7. Требования пожарной безопасности.
8. Порядок внутреннего трудового распорядка.
9. Порядок производственной санитарии.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям.
Межличностная компетентность, ориентация на результат и эффективность.
Особые условия допуска к работе
Отсутствие медицинских противопоказаний (медицинская справка (врачебное профессионально-консультативное заключение) по форме № 075/у), прохождение инструктажа по безопасности и охране труда, справка о наличии либо отсутствии судимости
Список технических регламентов и национальных стандартов:
ГОСТ 32368 "Методы испытаний химической продукции, представляющей опасность для окружающей среды. Оценка репродуктивной способности рыб".
ГОСТ 33219 "Руководство по содержанию и уходу за лабораторными животными. Правила содержания и ухода за рыбами, амфибиями и рептилиями".
Национальный стандарт Республики Казахстан СТ РК GB/Т 27638 "Технические нормы перевозки живой рыбы".
Приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 5 мая 2021 года № 127 "Об утверждении рыбоводных нормативов по искусственному воспроизводству, товарному выращиванию и транспортировке основных объектов аквакультуры с использованием различных технологий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 22694).
Приказ исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 9 августа 2017 года № 324 "Об утверждении Правил рыбоводства на рыбохозяйственных водоемах" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15665).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
4
Работник в аквакультуре;
Техник - рыбовод
14.Карточка профессии "Техник-рыбовод"
Код группы:
3142-0
Код наименования занятия:
3142-0-025
Наименование профессии
Техник – рыбовод
Уровень квалификации по ОРК:
4
Подуровень квалификации по ОРК:
4.0. - без категории;
4.1. – 2 категории;
4.2. – 1 категории
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовых квалификационных характеристик должностей служащих организаций
Специалист среднего уровня квалификации:
высшей категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование: "Ихтиология и рыбоводство", "Рыбное хозяйство" и стаж работы по специальности не менее пяти лет;
первой категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование: "Ихтиология и рыбоводство", "Рыбное хозяйство" и стаж работы по специальности не менее четырех лет;
второй категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование: "Ихтиология и рыбоводство", "Рыбное хозяйство" и стаж работы по специальности не менее трех лет;
без категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование: "Ихтиология и рыбоводство", "Рыбное хозяйство" и без предъявления требований к стажу работы.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: техническое и профессиональное образование на базе основного среднего образования и практический опыт работы
Специальность:
08110700
Рыбное хозяйство
(по видам)
Квалификация:
4S08110703
Техник-рыбовод
Требования к опыту работы:
Специалист среднего уровня квалификации:
без категории: без предъявления требований к стажу работы;
второй категории: стаж работы по специальности не менее трех лет;
первой категории: стаж работы по специальности не менее четырех лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Курсы повышения квалификации на базе организации образования или обучение в организации (на предприятии);
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессии:

5. Пайдаланылатын балық өсіру жабдықтарының құрылымы мен жұмыс тәртібі.
6. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау тәртібі.
7. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
8. Ішкі еңбек тәртібі.
9. Өндірістік санитария тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттеріне
қойылатын талаптар
Тұлғааралық құзыреттілік, нәтижеге және тиімділікке
бағытталушылық.
Жұмысқа жіберудің ерекше жағдайлары
Медициналық қарсы көрсетілімдердің болмауы (№ 075/е нысаны бойынша берілген медициналық анықтама (дәрігерлік кәсіби-консультациялық қорытынды)), қауіпсіздік және еңбекті қорғау бойынша нұсқаулықтан өткені, соттылығының болуы не болмауы туралы анықтама
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
МемСТ 32368 "Қоршаған ортаға қауіп төндіретін химиялық өнімді сынау әдістері. Балықтардың репродуктивтік қабілетін бағалау".
МемСТ 33219 "Зертханалық жануарларды ұстау және күту жөніндегі басшылық. Балықтарды күтіп-бағу және күту, рептилиялардың амфибиямиясы қағидалары".
ҚР СТ GB/T 27638 "Тірі балықтарды тасымалдаудың техникалық нормалары" Қазақстан Республикасының Ұлттық стандарты.
"Әртүрлі технологияларды пайдалана отырып, акваөсірудің негізгі объектілерінің қолдан өсімін молайту, оларды тауарлы өсіру және тасымалдау жөніндегі балық өсіру нормативтерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 5 мамырдағы № 127 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22694 болып тіркелген).
"Балық шаруашылығы су айдындарында балық өсіру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушысының 2017 жылғы 9 тамыздағы № 324 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15665 болып тіркелген).
СБШ аясында басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
4
Аквакультура қызметкері
Балықшы-техник
14. "Балық өсіруші-техник" кәсіп карточкасы
Топтың коды:
3142-0
Қызмет атауының коды:
3142-0-025
Кәсіптің атауы
Балық өсіруші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
4.0. - санатсыз;
4.1. – 2 санат;
4.2. – 1 санат.
БТБА, БА және стандарт бойынша біліктілік деңгейі
ұйымдар қызметкерлерінің лауазымдарының біліктілік сипаттамалары:
Біліктілігі орта деңгейдегі маман:
жоғары санатты: техникалық және кәсіптік (орта арнаулы, орта кәсіптік), орта білімнен кейінгі білім: "Ихтиология және балық шаруашылығы", "Балық шаруашылығы" және мамандығы бойынша кемінде бес жыл жұмыс өтілі;
бірінші санатты: техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнаулы орта, кәсіптік орта) білімі: "Ихтиология және балық шаруашылығы", "Балық шаруашылығы" және мамандығы бойынша кемінде төрт жыл жұмыс өтілі;
екінші санатты: техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнаулы орта, кәсіптік орта) білімі: "Ихтиология және балық шаруашылығы", "Балық шаруашылығы" және мамандығы бойынша кемінде үш жыл жұмыс өтілі;
санаты жоқ: техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнаулы орта, кәсіптік орта) білім: "Ихтиология және балық шаруашылығы", "Балық шаруашылығы", жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: негізгі орта білім мен практикалық білімге негізделген техникалық және кәсіптік білім
Мамандық:
08110700
Балық шаруашылығы
(түрлері бойынша)
Біліктілік:
4S08110703
Техник-балық өсіруші
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Біліктілігі орта деңгейдегі маман:
санаты жоқ: жұмыс өтіліне тараптар қойылмайды;
екінші санатты: мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде үш жыл;
бірінші санатты: мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде төрт жыл.
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
Білім беру ұйымының базасында біліктілікті арттыру курстары немесе ұйымда (кәсіпорында) оқыту;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

4. Гидротехник-рыбовод
Основная цель деятельности:
Обеспечение технологического процесса на рыбохозяйственных предприятиях.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
Обеспечение технологического процесса на рыбохозяйственных предприятиях.
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция
Контроль технологического процесса на рыбохозяйственных предприятиях
Навык 1:
Контроль технологического процесса на рыбохозяйственных предприятиях
Умения
1. Обеспечение соответствия технологического процесса на рыбохозяйственных предприятиях.
2. Обеспечение параметров водоемов по разведению и выращиванию рыбопосадочного материала, товарной рыбы, объектов аквакультуры.
3. Обеспечение проведения селекционно-племенной работы.
4. Обеспечение состояния факторов внешней среды рыбохозяйственных водоемов.
5. Оценка состояния рыбной и кормовой базы исследуемого водоема.
6. Организация и руководство работой по разведению живых кормов (белый энхитрей, калифорнийский червь, дафния магна, артемия).
7. Составление рецептуры, расчетов норм и графиков кормления живых кормов.
8. Подсчет прироста и биомассы живых кормов.
9. Обеспечение оптимального температурного режима и влажности в олигохетнике.
10. Заготовка, подготовка почвы- орошение и рыхление, навоза (субстрата) для червей.
11. Составление расчетов и заявок потребности в кормах, вспомогательных материалах.
12. Ведение журнала учета наблюдений и биомассы продукции.
13. Составление ежемесячного и годового отчетов о движении олигохет, кормов и материалов.
14. Обеспечение своевременного ремонта террариумов, дафниевых бассейнов, оборудования и инвентаря.
15. Очистка и активизация яиц артемии и обеспечение оптимальных условий для инкубации яиц.
16. Организация безопасности и охраны труда, пожарной безопасности на рыбоводных предприятиях.
17. Соблюдение графика технического обслуживания плавсредств и измерительных приборов по графику утвержденному руководителем организации.
18. Осмотр и проверка работоспособности судов, средств ловли, основных и резервных систем электроснабжения на рыбных хозяйствах.
19. Сбор, обработка и накопление исходных материалов, данных статистической отчетности и другой информации.
20. Составление описания проводимых работ, необходимых спецификаций, диаграмм, таблиц, графиков и другой технической документации.
21. Оформление плановой и отчетной документации.
22. Участие в разработке программ, инструкций, графиков проведения технического обслуживания и регламентных работ и другой технической документации.

4. Балық өсіруші гидротехник
Қызметтің негізгі мақсаты:
Балық шаруашылығы кәсіпорындарында технологиялық процестерді қамтамасыз ету
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:
Балық шаруашылығы кәсіпорындарында технологиялық процестерді қамтамасыз ету
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы
Балық шаруашылығы кәсіпорындарында технологиялық про-цестерді бақылау
1-дағды:
Балық шаруашылығы кәсіпорындарында технологиялық процестерді бақылау
Машықтар
1. Балық шаруашылығы кәсіпорындарында технологиялық процестің сәйкестігін қамтамасыз ету. 2. Балық өсіру материалы, тауарлық балық, акваөсіру объектілері өсірілетін су айдындарының параметрлерін қамтамасыз ету.
3. Селекциялық-асыл тұқымдық жұмысты жүргізуді қамтамасыз ету.
4. Балық шаруашылығы су айдындарының сыртқы орта факторларының жай-күйін қамтамасыз ету.
5. Зерттелетін су айдынының балық және азықтық базасының жай-күйін бағалау.
6. Тірі азықты (ақ энхитрей, калифорния құрты, дафния магна, артемия) өсіру жұмыстарын ұйымдастыру және басқару.
7. Тірі азықпен қоректендіру рецептурасын, нормасын және графиктерін жасау.
8. Тірі азықтың өсуі мен биомассасын есептеу.
9. Олигохетникте оңтайлы температура мен ылғалдылықты қамтамасыз ету.
10. Топырақты дайындау- суару және қопсыту, құрттарға арналған (субстрат) көң;
11. Азыққа, қосалқы материалдарға қажеттілікті есептеу және өтінімдер жасау.
12. Өнімді бақылау және биомассаны есепке алу журналын жүргізу.
13. Олигохеттардың, азықтар мен материалдардың қозғалысы туралы ай сайынғы және жылдық есептерді жасау.
14. Террариумдарды, дафний бассейндерін, жабдықтар мен мүкәммалды уақтылы жөндеуді қамтамасыз ету.
15. Артемия жұмыртқаларын тазарту және белсендіру және жұмыртқаларды инкубациялау үшін оңтайлы жағдайларды қамтамасыз ету.
16. Балық өсіру кәсіпорындарында еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігін ұйымдастыру.
17. Ұйым басшысы бекіткен график бойынша жүзу құралдары мен өлшеу аспаптарына техникалық қызмет көрсету кестесін сақтау.
18.Балық шаруашылықтарындағы кемелердің, балық аулау құралдарының, электрмен жабдықтаудың негізгі және резервтік жүйелерінің жұмыс қабілеттілігін1тексеру.
19. Бастапқы материалдарды, статистикалық есептілік деректерін және басқа ақпаратты жинау, өңдеу және жинақтау.
20. Жүргізілетін жұмыстардың сипаттамасын, қажетті ерекшеліктерді, диаграммаларды, кестелерді, графиктерді және басқа да техникалық құжаттаманы жасау.
21. Жоспарлы және есепті құжаттаманы ресімдеу.
22. Бағдарламаларды, нұсқаулықтарды, техникалық қызмет көрсету кестелерін және регламенттік жұмыстарды және басқа да техникалық құжаттамаларды әзірлеуге қатысу.

23. Осмотр и проверка работоспособности судов, средств ловли, основных и резервных систем электроснабжения на рыбных хозяйствах.
24. Применение цифровых технологий.
Знания
1. Справочные материалы по тематике работы.
2. Технологию содержания, выращивания и кормления рыбного потомства и взрослых особей.
3. Организацию и технологию выращивания живых кормов.
4. Основы гидробиологии и паразитологии.
5. Терминология, применяемая в специальной и справочной литературе, рабочих программах и инструкциях.
6. Названия и назначение контрольно-измерительной аппаратуры и порядок пользования ею.
7. Технические средства получения, обработки и передачи информации.
8. Основы экономики.
9. Основные методы содержания, выращивания и кормления рыбного потомства и взрослых особей.
10. Технические характеристики, конструктивные особенности, назначение, принципы работы и порядок эксплуатации используемого оборудования.
11. Порядок осмотра оборудования и обнаружения дефектов.
12. Методы и средства измерения параметров водной среды, характеристик и данных режима работы оборудования.
13. Законодательство о языках.
14. Порядок по безопасности и охране труда.
15. Требования пожарной безопасности.
16. Порядок внутреннего трудового распорядка.
17. Порядок производственной санитарии.
Возможность признания навыка:
Требования к личностным компетенциям.
Межличностная компетентность, ориентация на результат и эффективность.
Особые условия допуска к работе
Отсутствие медицинских противопоказаний (медицинская справка (врачебное профессионально-консультативное заключение) по форме № 075/у), прохождение инструктажа по безопасности и охране труда, справка о наличии либо отсутствии судимости
Список технических регламентов и национальных стандартов:
ГОСТ 32368 "Методы испытаний химической продукции, представляющей опасность для окружающей среды. Оценка репродуктивной способности рыб".
ГОСТ 33219 "Руководство по содержанию и уходу за лабораторными животными. Правила содержания и ухода за рыбами, амфибиями и рептилиями".
Национальный стандарт Республики Казахстан СТ РК GB/Т 27638 "Технические нормы перевозки живой рыбы".
Приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 5 мая 2021 года № 127 "Об утверждении рыбоводных нормативов по искусственному воспроизводству, товарному выращиванию и транспортировке основных объектов аквакультуры с использованием различных технологий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 22694).
Приказ исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 9 августа 2017 года № 324 "Об утверждении Правил рыбоводства на рыбохозяйственных водоемах" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15665).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
5
Техник – рыбовод;
Гидротехник-рыбовод
15.Карточка профессии "Техник-рыбовод"
Код группы:
3142-0
Код наименования занятия:
3142-0-025
Наименование профессии
Техник – рыбовод
Уровень квалификации по ОРК:
5
Подуровень квалификации по ОРК:
5.0. – ТиПО - высшей категории
5.1. - послесреднее – без категории
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовых
квалификационных характеристик должностей служащих организаций
Специалист среднего уровня квалификации:
высшей категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование: "Ихтиология и рыбоводство", "Рыбное хозяйство" и стаж работы по специальности не менее пяти лет;
первой категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование: "Ихтиология и рыбоводство", "Рыбное хозяйство" и стаж работы по специальности не менее четырех лет;
второй категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование: "Ихтиология и рыбоводство", "Рыбное хозяйство" и стаж работы по специальности не менее трех лет;
без категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование: "Ихтиология и рыбоводство", "Рыбное хозяйство" и без предъявления требований к стажу работы.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: техническое и профессиональное образование (или послесреднее образование), практический опыт
Специальность:
08110700
Рыбное хозяйство
(по видам)
Квалификация:
4S08110703
Техник-рыбовод
Требования к опыту работы:
специалист среднего уровня квалификации:
при наличии технического и профессионального образования:
высшей категории: стаж работы по специальности не менее пяти лет;
при наличии послесреднего образования: без требований к стажу работы
Связь с неформальным и информальным образованием:
Курсы повышения квалификации на базе организации образования или обучение в организации (на предприятии);
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессии:
Гидротехник - рыбовод
Основная цель деятельности:
Обеспечение технологического процесса на рыбохозяйственных предприятиях.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
Планирование и организация работы коллектива
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция
Планирование и организация работы коллектива
Навык 1:
Планирование и организация работы коллектива
Умения
1. Планирование и организация производственных работ.

23. Балық шаруашылықтарындағы кемелердің, балық аулау құралдарының, негізгі және резервтік электрмен жабдықтау жүйелерінің жұмысын тексеру.
24. Цифрлық технологияларды қолдану.
Білімдер
1. Жұмыс тақырыбы бойынша анықтамалық материалдар.
2. Балық тұқымдары мен ересек дарақтарды күтіп-ұстау, өсіру және азықтандыру технологиясы.
3. Тірі азық өсіруді ұйымдастыру және технологиясы.
4. Гидробиология және паразитология негіздері.
5. Арнайы және анықтамалық әдебиеттерде, жұмыс бағдарламалары мен нұсқаулықтарда қолданылатын терминология.
6. Бақылау-өлшеу құралдарының атаулары мен мақсаты және оны пайдалану тәртібі.
7. Ақпаратты қабылдаудың, өңдеудің және берудің техникалық құралдары.
8. Экономика негіздері.
9. Балық тұқымдары мен ересек дарақтарын күтіп-ұстау, өсіру және азықтандырудың негізгі әдістері.
10. Қолданылатын жабдықтың техникалық сипаттамалары, конструкциялық ерекшеліктері, мақсаты, жұмыс істеу принциптері және қолдану тәртібі.
11. Жабдықты тексеру және ақауларды анықтау тәртібі.
12. Су ортасының параметрлерін өлшеу әдістері мен құралдары, жабдықтың сипаттамалары мен жұмыс режимінің деректері.
13. Тіл туралы заңнама.
14. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау тәртібі.
15. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
16. Ішкі еңбек тәртібі.
17. Өндірістік санитария тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Жеке құзыреттеріне қойылатын талаптар
Тұлғааралық құзыреттілік, нәтижеге бағдарлану және тиімділік
Жұмысқа жіберудің ерекше жағдайы
Медициналық қарсы көрсетілімдердің болмауы (№ 075/е нысаны бойынша берілген медициналық анықтама (дәрігерлік кәсіби-консультациялық қорытынды)), қауіпсіздік және еңбекті қорғау бойынша оқудан өткені, соттылығының болуы не болмауы туралы анықтама
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
МемСТ 32368 "Қоршаған ортаға қауіп төндіретін химиялық өнімді сынау әдістері. Балықтардың репродуктивтік қабілетін бағалау".
МемСТ 33219 "Зертханалық жануарларды ұстау және күту жөніндегі басшылық. Балықтарды күтіп-бағу және күту, рептилиялардың амфибиямиясы қағидалары".
ҚР СТ GB/T 27638 "Тірі балықтарды тасымалдаудың техникалық нормалары" Қазақстан Республикасының Ұлттық стандарты.
"Әртүрлі технологияларды пайдалана отырып, акваөсірудің негізгі объектілерінің қолдан өсімін молайту, оларды тауарлы өсіру және тасымалдау жөніндегі балық өсіру нормативтерін бекіту туралы"Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 5 мамырдағы № 127 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22694 болып тіркелген).
"Балық шаруашылығы су айдындарында балық өсіру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушысының 2017 жылғы 9 тамыздағы № 324 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15665 болып тіркелген).
СБШ деңгейі:
Кәсіптер атауы
5
5
Балықшы-техник Гидротехник - балықшы
15. "Балық өсіруші техник" кәсіп карточкасы
Топтың коды:
3142-0
Қызмет атауының коды:
3142-0-025
Кәсіптің атауы
Балық өсіруші-техник
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
5
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
5.1.-ТжКБ – жоғары санатты
5.2.- орта білімнен кейінгі – санаты жоқ
БТБА, БА және басқа үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Біліктілігі орта деңгейдегі маман:
жоғары санатты: техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнаулы орта, кәсіптік орта) білімі: "Ихтиология және балық шаруашылығы", "Балық шаруашылығы" және мамандығы бойынша кемінде бес жыл жұмыс өтілі;
бірінші санатты: техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнаулы орта, кәсіптік орта) білімі: "Ихтиология және балық шаруашылығы", "Балық шаруашылығы" және мамандығы бойынша кемінде төрт жыл жұмыс өтілі;
екінші санатты: техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнаулы орта, кәсіптік орта) білімі: "Ихтиология және балық шаруашылығы", "Балық шаруашылығы" және мамандығы бойынша кемінде үш жыл жұмыс өтілі;
санаты жоқ: техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнаулы орта, кәсіптік орта) білім: "Ихтиология және балық шаруашылығы", "Балық шаруашылығы", жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: негізгі орта білім мен практикалық білімге негізделген техникалық және кәсіптік білім
Мамандық:
08110700
Балық шаруашылығы
(түрлері бойынша)
Біліктілік:
4S08110703
Балық өсіруші- техник
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Біліктілік деңгейі орташа маман:
техникалық және кәсіптік білімі бар:
жоғары санатты: мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде бес жыл;
ортадан кейінгі білімі бар: жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар жоқ
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
Білім беру ұйымының базасында біліктілікті арттыру курстары немесе ұйымда (кәсіпорында) оқыту;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Гидротехник-балық өсіруші
Қызметтің негізгі мақсаты:
Балық шаруашылығы кәсіпорындарында технологиялық процесті қамтамасыз ету.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
Ұжым жұмысын жоспарлау және ұйымдастыру
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы
Ұжым жұмысын жоспарлау және ұйымдастыру
1-дағды:
Ұжым жұмысын жоспарлау және ұйымдастыру
Машықтар
1. Өндірістік жұмысты жоспарлау және ұйымдастыру.

2. Выбор оптимальных решений при планировании рыбоводных работ.
3. Осуществление контроля качества выпускаемой продукции.
4. Работы по автоматизации и механизации производственных процессов.
5. Оценка состояния рыбной и кормовой базы исследуемого водоема.
6. Обеспечение безопасности и охране труда и пожарной безопасности на рыбоводных предприятиях.
7. Оформление технической и технологической документации, выполнение технико-экономических расчетов (бизнес-плана) хозяйственной деятельности предприятий, рыбного хозяйства в условиях свободного рынка.
8. Внедрение и контроль выполнения требований по охране рыбохозяйственных водоемов от загрязнения и заражения.
9. Осмотр и проверка работоспособности судов, средств ловли, основных и резервных систем электроснабжения на рыбных хозяйствах.
10. Выявление и организация устранения неисправностей в процессе эксплуатации приборов и оборудования.
11. Подготовка к списанию плавсредств, инвентаря и лабораторного оборудования по истечении сроков службы или хранения, выработавших установленный ресурс и достигших предельного состояния.
12. Составление перечня и заявки на материально-техническое обеспечение ремонта, необходимого нового оборудования для обеспечения бесперебойной работы рыбохозяйственного объекта.
13. Применение цифровых технологий.
Знания
1. Основы экономики и планирования.
2. Справочные материалы по тематике работы.
3. Терминологию, применяемую в специальной и справочной литературе, рабочих программах и инструкциях по рыбоводству.
4. Основные методы содержания, выращивания и кормления рыбного потомства и взрослых особей.
5. Названия и назначение контрольно-измерительной аппаратуры и порядок пользования ею.
6. Технические средства получения, обработки и передачи информации.
7. Технические характеристики, конструктивные особенности, назначение, принципы работы и порядок эксплуатации используемого оборудования.
8. Порядок осмотра оборудования, механизмов и обнаружения дефектов.
9. Стандарты и технические условия на разрабатываемую техническую документацию, порядок ее составления и оформления.
10. Порядок и средства измерения параметров водной среды, характеристик и данных режима работы оборудования.
11. Последовательность и технику проведения биометрических измерений, наблюдений и экспериментов.
12. Нормативные правовые акты по охране, воспроизводству и рациональному использованию объектов животного мира.
13. Законодательство о языках.
14. Порядок по безопасности и охране труда.
15. Требования пожарной безопасности.

2. Балық өсіру жұмыстарын жоспарлау кезінде оңтайлы шешімдерді таңдау.
3. Өндірілетін өнімнің сапасын бақылауды жүзеге асыру.
4. Өндірістік процестерді автоматтандыру және механикаландыру жұмыстары.
5. Зерттелетін су қоймасының балықтық және азықтық базасының жай-күйін бағалау.
6. Балық өсіретін кәсіпорындарда қауіпсіздікті және еңбекті қорғауды және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
7. Техникалық-технологиялық құжаттаманы ресімдеу, еркін нарықта кәсіпорындардың, балық шаруашылығының шаруашылық қызметінің техникалық-экономикалық есептерін (бизнес-жоспарын) ресімдеу.
8. Балық аулау су объектілерін ластанудан және ауру таралудан қорғау жөніндегі талаптардың сақталуын жүзеге асыру және бақылау.
9. Балық шаруашылық-тарындағы кемелердің, балық аулау құралдарының, негізгі және резервтік электрмен жабдықтау жүйелерінің өнімділігін қарау және тексеру.
10. Құрылғылар мен жабдықтарды пайдалану кезінде ақауларды анықтау және жоюды ұйымдастыру.
11. Белгіленген ресурс таусылып, шекті жағдайға жеткенде су кемелерін, мүкәммалдарды және зертханалық жабдықты олардың қызмет ету немесе сақтау мерзімі аяқталғаннан кейін пайдаланудан шығаруға дайындау.
12. Балық аулау объектiсiнiң үздiксiз жұмыс iстеуiн қамтамасыз ету үшiн жөндеу жұмыстарын және қажеттi жаңа жабдықтарды материалдық-техникалық қамтамасыз етудiң тiзбесін және өтiнiм жасау.
13. Цифрлық технологияларды қолдану.
Білім
1. Экономика және жоспарлау негіздері.
2. Жұмыс тақырыбы бойынша анықтамалық материалдар.
3. Арнайы және анықтамалық әдебиеттерде, жұмыс бағдарламаларында және балық өсіру жөніндегі нұсқаулықтарда қолданылатын терминология.
4. Балық ұрпақтары мен ересек дарақтарды күтіп-ұстау, өсіру және азықтандырудың негізгі әдістері.
5. Бақылау-өлшеу құралдарының атаулары мен мақсаты және оны пайдалану тәртібі.
6. Ақпаратты қабылдау, өңдеу және берудің техникалық құралдары.
7. Қолданылатын жабдықтың техникалық сипаттамалары, конструкциялық ерекшеліктері, мақсаты, жұмыс істеу принциптері және жұмыс тәртібі.
8. Жабдықты, механизмдерді тексеру және ақауларды анықтау тәртібі.
9. Әзірленетін техникалық құжаттамаға стандарттар мен техникалық шарттар, оны жасау және ресімдеу тәртібі.
10. Су ортасының параметрлерін өлшеу тәртібі мен құралдары, жабдықтың сипаттамалары мен жұмыс режимінің деректері.
11. Биометриялық өлшеулерді, бақылауларды және эксперименттерді жүргізудің реттілігі мен техникасы.
12. Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және ұтымды пайдалану мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілер.
13. Тіл туралы заңнама.
14. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау тәртібі.
15. Өрт қауіпсіздігі талаптары.

2131-3-006
Наименование профессии
Инженер - рыбовод
Уровень квалификации по ОРК:
6
Подуровень квалификации по ОРК:
6.0. - без категории;
6.1. – 2 категории;
6.2. – 1 категории
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовых квалификационных характеристик должностей служащих организаций
Требования к квалификации:
специалист высшего уровня квалификации:
высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров: рыбное хозяйство (рыбное хозяйство и промышленное рыболовство), биологические и смежные науки (биология), производственные и обрабатывающие отрасли (технология продовольственных продуктов (по областям применения) и стаж работы по специальности не менее пяти лет;
первой категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров: рыбное хозяйство (рыбное хозяйство и промышленное рыболовство), биологические и смежные науки (биология), производственные и обрабатывающие отрасли (технология продовольственных продуктов (по областям применения) и стаж работы по специальности не менее четырех лет;
второй категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров: рыбное хозяйство (рыбное хозяйство и промышленное рыболовство), биологические и смежные науки (биология), производственные и обрабатывающие отрасли (технология продовольственных продуктов (по областям применения) и стаж по специальности не менее трех лет;
без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров: рыбное хозяйство (рыбное хозяйство и промышленное рыболовство), биологические и смежные науки (биология), производственные и обрабатывающие отрасли (технология продовольственных продуктов (по областям применения) без предъявления требований к стажу работы.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: высшее образование. Бакалавриат, магистратура
Специальность:
6B08 Сельское хозяйство и биоресурсы
6B084 Рыбное хозяйство
Квалификация:
Инженер-
рыбовод
Требования к опыту работы:
Специалист высшего уровня квалификации:
без категории: без предъявления требований к стажу работы;
второй категории: стаж по специальности не менее трех лет;
первой категории: стаж работы по специальности не менее четырех лет;
высшей категории: стаж работы по специальности не менее пяти лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Курсы повышения квалификации на базе организации образования или обучение в организации (на предприятии);
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессии:
Гидротехник-рыбовод
Основная цель деятельности:
Организация проведения ихтиопатологического мониторинга в соответствии со стратегией развития технологических процессов управления водными биоресурсами и объектами аквакультуры
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

2131-3-006
Кәсіптің атауы
Балық өсіруші - инженер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
6.0.-санаты жоқ
6.1.-2 санатты
6.2 – 1 санатты
БТБА, БА және басқа үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Біліктілікке қойылатын талаптар:
Біліктілік деңгейі жоғары маман:
жоғары санатты: мамандарды даярлаудың тиісті бағыты бойынша: "балық шаруашылығы", "балық шаруашылығы" және балық өндірісі) биологиялық және аралас ғылым (биология), өндірістік және өңдеу саласы (тағам өнімдерінің технологиясы (қолдану саласы бойынша) жоғары (немесе жоғары білімнен кейінгі) және мамандығы бойынша кемінде бес жыл жұмыс өтілі;
бірінші санат: мамандарды даярлаудың тиісті бағыты бойынша: балық шаруашылығы (балық шаруашылығы және өнеркәсіптік балық аулау), биология және сабақтас ғылымдар (биология), өңдеу және өңдеу өнеркәсібі (тамақтану технологиясы (қолдану саласы бойынша) жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі): және мамандығы бойынша кемінде төрт жыл жұмыс өтілі;
екінші санат: мамандарды даярлаудың тиісті бағыты бойынша: балық шаруашылығы (балық шаруашылығы және өнеркәсіптік балық аулау), биология және сабақтас ғылымдар (биология), өңдеу және қайта өңдеу өнеркәсібі (тамақтану технологиясы (қолдану саласы бойынша) жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) және мамандығы бойынша кемінде үш жыл;
санаты жоқ: мамандарды даярлаудың тиісті бағыты бойынша: балық шаруашылығы (балық шаруашылығы және өнеркәсіптік балық аулау), биология және сабақтас ғылымдар (биология), өңдеу және қайта өңдеу өнеркәсібі (тамақтану технологиясы (қолдану саласы бойынша) жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім, жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар жоқ.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: жоғары білім. Баклавриат, магистратура
Мамандық:
6В08 Ауыл шаруашылығы және биоресурстар
6В084 Балық шаруашылығы
Біліктілік:
Инженер-балық өсіруші
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Біліктілік деңгейі жоғары маман:
санаты жоқ: жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар жоқ;
екінші санатты: мамандығы бойынша кемінде үш жыл жұмыс өтілі;
бірінші санатты: мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде төрт жыл;
жоғары санатты: мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде бес жыл.
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
Білім беру ұйымының базасында біліктілікті арттыру курстары немесе ұйымда (кәсіпорында) оқыту;
"skills.enbek.kz" платформасында қысқа мерзімді оқыту және қайта даярлау курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Гидротехник-балық өсіруші
Қызметтің негізгі мақсаты:
Су биоресурстары және акваөсіру объектілерін басқарудың технологиялық процестерін дамыту стратегиясына сәйкес ихиопатологиялық мониторинг жүргізуді ұйымдастыру.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Расчетно-проектное обеспечение.
2. Руководство производственного хозяйственной деятельностью.
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1
Расчетно- проектное обеспечение
Навык 1: Проведение мероприятий по расчету
Умения
1. Организация, планирование производственных работ.
2. Проектирование рыбоводных хозяйств, выбор оптимальных решений при планировании рыбоводных работ.
3. Обеспечение качества выпускаемой продукции.
4. Внедрение прогрессивных технологии в области воспроизводства рыбных запасов и товарного рыбоводства.
5. Обеспечение автоматизации и механизации производственных процессов.
6. Оформление технической и технологической документации.
7. Выполнение технико-экономических расчетов (бизнес-плана) хозяйственной деятельности предприятий рыбного хозяйства в условиях свободного рынка.
8. Организация инженерного обеспечения рыбоводных и рыболовных процессов.
9. Обеспечение порядка по ведению рыболовства и охраны рыбохозяйственных водоемов от загрязнения и заражения.
10. Обеспечение рационального использования всех объектов гидросферы.
11. Обеспечение воспроизводства биологических ресурсов гидросферы.
12. Определение ущерба от загрязнения водоемов.
13. Мониторинг состояния экосистем рыбохозяйственных водоемов.
14. Выявление неисправностей в процессе эксплуатации приборов и оборудования.
15. Порядок устранения выявленных технологических недостатков.
16. Подготовка к списанию плавсредств, инвентаря и лабораторного оборудования по истечении сроков службы или хранения, выработавших установленный ресурс и достигших предельного состояния.
17. Составление перечня и заявки на материально-техническое обеспечение ремонта, необходимого нового оборудования для обеспечения бесперебойной работы рыбохозяйственного объекта.
Знания
1. Основы экономики.
2. Справочные материалы по тематике работы.
3. Терминологию, применяемую в специальной и справочной литературе, рабочих программах и инструкциях по рыбоводству.
4. Основные методы содержания, выращивания и кормления рыбного потомства и взрослых особей.
5. Названия и назначение контрольно-измерительной аппаратуры и порядок пользования ею.
6. Технические средства получения, обработки и передачи информации.
7. Технические характеристики, конструктивные особенности, назначение, принципы работы и порядок эксплуатации используемого оборудования.
8. Порядок осмотра оборудования и обнаружения дефектов.
9. Стандарты и технические условия на разрабатываемую техническую документацию, порядок ее составления и правила оформления.

1. Есептік-жобалық қамтамасыз ету.
2. Өндірістік-шаруашылық қызметке жетекшілік ету.
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы
Есептік-жобалық қамтамасыз ету.
1-дағды:
Есептеу жөніндегі іс-шараларды жүргізу
Машықтар
1. Өндірістік жұмыстарды жоспарлау, ұйымдастыру.
2. Балық шаруашылықтарын жобалау, балық өсіру жұмыстарын жоспарлау кезінде оңтайлы шешімдерді таңдау.
3. Өнімнің сапасын қамтамасыз ету.
4. Балық қорын молайту және тауарлық балық өсіру саласында прогрессивтік технологияларды енгізу.
5. Өндірістік процестерді автоматтандыру мен механикаландыруды қамтамасыз ету.
6. Техникалық және технологиялық құжаттаманы ресімдеу.
7. Еркін нарық жағдайында балық шаруашылығы кәсіпорындарының шаруашылық қызметіне техникалық-экономикалық есептеулерді (бизнес-жоспар) жүргізу.
8. Балық өсіру және балық аулау процестерін инженерлік қамтамасыз етуді ұйымдастыру.
9. Балық аулауды жүргізуде тәртіпті қамтамасыз ету және балық аулау су айдындарын ластану мен ауру таралудан қорғау.
10. Гидросфераның барлық объектілерін ұтымды пайдалануды қамтамасыз ету.
11. Гидросфераның биологиялық ресурстарының ұдайы өндірісін қамтамасыз ету.
12. Судың ластануынан келтірілген залалды анықтау.
13. Балық шаруашылығы су айдындарының экожүйелері жай-күйіне мониторинг жүргізу.
14. Құрылғылар мен жабдықтарды пайдалану кезіндегі ақауларды анықтау;
15. Анықталған технологиялық кемшіліктерді жою тәртібі.
16. Белгіленген ресурс таусылған және шекті жағдайға жеткен су кемелерін, инвентарлық және зертханалық жабдықты қызмет көрсету немесе сақтау мерзімі өткеннен кейін пайдаланудан шығаруға дайындау.
17. Балық аулау объектiсiнiң үздiксiз жұмыс iстеуiн қамтамасыз ету үшiн жөндеу жұмыстарына және қажеттi жаңа техникаға материалдық-техникалық қамтамасыз етудiң тiзбесін және өтiнiм жасау.
Білім
1. Экономика негіздері.
2. Жұмыс тақырыбы бойынша анықтамалық материалдар.
3. Арнайы және анықтамалық әдебиеттерде, жұмыс бағдарламаларында және балық өсіру жөніндегі нұсқаулықтарда қолданылатын терминология;
4. Балық ұрпақтары мен ересек дарақтарды күтіп-ұстау, өсіру және азықтандырудың негізгі әдістері.
5. Бақылау-өлшеу құралдарының атаулары мен мақсаты және оны пайдалану тәртібі.
6. Ақпаратты қабылдаудың, өңдеудің және берудің техникалық құралдары.
7. Қолданылатын жабдықтың техникалық сипаттамалары, конструкциялық ерекшеліктері, мақсаты, жұмыс істеу принциптері және жұмыс тәртібі.
8. Жабдықты тексеру және ақауларды анықтау тәртібі.
9. Әзірленетін техникалық құжаттамаға стандарттар мен техникалық шарттар, оны жасау тәртібі және жобалау ережелері.

10. Порядок и средства измерения параметров водной среды, характеристик и данных режима работы оборудования.
11. Последовательность и техника проведения биометрических измерений, наблюдений и экспериментов.
12. Нормативные и эксплуатационные документы.
13. Порядок по безопасности и охране труда.
14. Требования пожарной безопасности.
15. Порядок внутреннего трудового распорядка.
16. Порядок производственной санитарии.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2
Руководство производственного - хозяйственной деятельностью подразделения
Навык 1:
Руководство производственного - хозяйственной деятельностью подразделения
Умения
1. Организация и руководство технологией и хозяйственной деятельностью производства.
2. Обеспечение выпуска молоди разных видов рыб.
3. Обеспечение совершенствования организации производственного процесса, внедрения прогрессивной технологии, эффективного использования техники, повышения профессионального мастерства работников в целях повышения качества выпускаемой молоди.
4. Составление заявок на продовольственные товары и сырье, обеспечение их своевременного приобретения и получения с баз и со складов.
5. Контроль ассортимента, количества и их сроков поступления и использования для производства.
6. Обеспечение технологии производства и соблюдения работниками санитарных требовании и порядка личной гигиены.
7. Обеспечение расстановки работников производства, графика выхода их на работу.
8. Обеспечение повышения квалификации работников.
9. Обеспечение учета, составления и своевременного представления отчетности о производственной деятельности, внедрения передовых приемов и методов труда.
10. Обеспечение правильной эксплуатации оборудования и других основных средств.
11. Проведение инструктажа по технологии производства и другим производственным вопросам.
12. Обеспечение соблюдения работниками порядка и норм по безопасности и охране труда, производственной и трудовой дисциплины, внутреннего трудового распорядка.
13. Внесение предложений о поощрении отличившихся работников или о наложении взысканий на нарушителей производственной и трудовой дисциплины.
Знания
1. Ассортимент и требования к качеству продукции.
2. Порядок учета и нормы выдачи продукции.
3. Нормы расхода сырья.
4. Калькуляцию изделий, действующие цены на них.
5. Стандарты и технические условия на продовольственные товары и сырье.
6. Способы хранения готовых изделий и сырья.
7. Виды технологического оборудования, принцип работы, технические характеристики и условия его эксплуатации.
8. Экономику производства.

10. Су ортасының параметрлерін өлшеу тәртібі мен құралдары, жабдықтың сипаттамалары мен жұмыс режимінің деректері.
11. Биометриялық өлшеулерді, бақылауларды және эксперименттерді жүргізудің реттілігі мен әдістемесі.
12. Нормативтік және пайдалану құжаттары.
13. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау тәртібі.
14. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
15. Ішкі еңбек тәртібі.
16. Өндірістік санитария тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
2-еңбек функциясы
Бөлімшенің өндірістік-шаруашылық қызметіне жетекшілік ету
1-дағды
Бөлімшенің өндірістік-шаруашылық қызметіне жетекшілік ету
Машықтар
1. Өндірістің технологиялық және шаруашылық қызметін ұйымдастыру және жетекшілік ету.
2. Әртүрлі балық түрлерінің құртшабақтарын шығаруды қамтамасыз ету.
3. Өндірілетін құртшабақтардың сапасын арттыру мақсатында өндіріс процесін ұйымдастыруды жетілдіруді, прогрессивті технологияны енгізуді, техниканы тиімді пайдалануды, жұмысшылардың кәсіби біліктілігін арттыруды қамтамасыз ету.
4. Азық-түлік өнімдері мен шикізатқа сұраныстарды ресімдеу, олардың дер кезінде алынуын және базалар мен қоймалардан алынуын қамтамасыз ету.
5. Ассортиментін, санын және алу мерзімін және өндіріске пайдалануын бақылау.
6. Өндіріс технологиясы мен қызметкерлердің санитарлық талаптар мен жеке бас гигиенасы тәртібін сақтауын қамтамасыз ету.
7. Өндірістік жұмысшыларды орналастыруды және олардың жұмысқа шығу графигін қамтамасыз ету.
8. Қызметкерлердің біліктілігін арттыруды қамтамасыз ету.
9. Есепке алуды, өндірістік қызмет бойынша есептерді жасауды және уақтылы тапсыруды, озық техника мен еңбек әдістерін енгізуді қамтамасыз ету.
10. Жабдықтың және басқа да негізгі құралдардың дұрыс жұмыс істеуін қамтамасыз ету.
11. Өндіріс технологиясы және басқа да өндіріс мәселелері бойынша нұсқаулар беру.
12. Қызметкерлердің еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік және еңбек тәртібі, ішкі еңбек тәртібінің тәртіптері мен стандарттарын сақтауын қамтамасыз ету.
13. Ерекшеленген қызметкерлерді марапаттау немесе өндірістік және еңбек тәртібін бұзушыларға жаза қолдану туралы ұсыныстар енгізу.
Білім
1. Ассортимент және өнім сапасына қойылатын талаптар.
2. Өнімді есепке алу тәртібі және беру нормалары.
3. Шикізатты тұтыну нормалары.
4. Бұйымдардың калькуляциясы, олардың ағымдағы бағалары.
5. Азық-түлік тауарлары мен шикізаттың стандарттары мен техникалық шарттары.
6. Дайын бұйым мен шикізатты сақтау тәсілдері.
7. Технологиялық жабдықтың түрлері, жұмыс принципі, техникалық сипаттамалары және қолдану шарттары.
8. Өндіріс экономикасы.

9. Организацию оплаты и стимулирования труда.
10. Распоряжения, приказы, другие руководящие и нормативные материалы вышестоящих организаций.
11. Порядок по безопасности и охране труда.
12. Требования пожарной безопасности.
13. Порядок внутреннего трудового распорядка.
14. Порядок производственной санитарии.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям
Межличностная компетентность, ориентация на результат и эффективность, широкая эрудиция и культура
Особые условия допуска к работе
Отсутствие медицинских противопоказаний (медицинская справка (врачебное профессионально-консультативное заключение) по форме № 075/у), прохождение инструктажа по безопасности и охране труда, справка о наличии либо отсутствии судимости
Список технических регламентов и национальных стандартов:
ГОСТ 32368 "Методы испытаний химической продукции, представляющей опасность для окружающей среды. Оценка репродуктивной способности рыб".
ГОСТ 33219 "Руководство по содержанию и уходу за лабораторными животными. Правила содержания и ухода за рыбами, амфибиями и рептилиями".
Национальный стандарт Республики Казахстан СТ РК GB/Т 27638 "Технические нормы перевозки живой рыбы".
Приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 5 мая 2021 года № 127 "Об утверждении рыбоводных нормативов по искусственному воспроизводству, товарному выращиванию и транспортировке основных объектов аквакультуры с использованием различных технологий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 22694).
Приказ исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 9 августа 2017 года № 324 "Об утверждении Правил рыбоводства на рыбохозяйственных водоемах" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15665).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Гидротехник-рыбовод
19. Карточка профессии "Техник-ихтиопатолог"
Код группы:
3112-1
Код наименования занятия:
3112-1-002 "Техник (общий профиль)"
Наименование профессии
Техник-ихтиопатолог
Уровень квалификации по ОРК:
4
Подуровень квалификации по ОРК:
4.0. - без категории;
4.1. – 2 категории;
4.2. – 1 категории
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовых квалификационных характеристик должностей служащих организаций
специалист среднего уровня квалификации:
высшей категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование: "Рыбное хозяйство и промышленное рыболовство", "Ихтиология", "Экология и природопользование", "Биология" и стаж работы в должности среднего уровня квалификации первой категории не менее трех лет;
первой категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование: "Рыбное хозяйство и промышленное рыболовство", "Ихтиология", "Экология и природопользование", "Биология" и стаж работы в должности среднего уровня квалификации второй категории не менее двух лет;
второй категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование: "Рыбное хозяйство и промышленное рыболовство", "Ихтиология", "Экология и природопользование", "Биология" и стаж работы в должности среднего уровня квалификации без категории не менее одного года;
без категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование: "Рыбное хозяйство и промышленное рыболовство", "Ихтиология", "Экология и природопользование", "Биология" без предъявления требований к стажу работы.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: техническое и профессиональное образование на базе основного среднего образования и практический опыт работы
Специальность:
08110700
Рыбное хозяйство (по видам)
Квалификация:
4S08110703
Техник-рыбовод
Требования к опыту работы:
Специалист среднего уровня квалификации:
без категории: без предъявления требований к стажу работы;
второй категории: стаж работы по специальности не менее трех лет;
первой категории: стаж работы по специальности не менее четырех лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Курсы повышения квалификации на базе организации образования или обучение в организации (на предприятии);
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессии:
Техник-ихтиолог
Основная цель деятельности:
Обеспечение деятельности аквариумов, прудов, бассейнов, садков, гидротехнических сооружений.
Проведение лечебной и профилактической обработки рыбы
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
Обеспечение технологического процесса на рыбохозяйственных предприятиях
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Выполнение простых задач в соответствии с инструкциями под руководством специалиста более высокой квалификации
Навык 1:
Проведение лабораторных исследований рыб.
Умения

9. Еңбекақы төлеуді және еңбекке ынталандыруды ұйымдастыру.
10. Жоғары тұрған ұйымдардың нұсқаулары, өкімдері, басқа да әдістемелік және нормативтік материалдары.
11. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау тәртібі.
12. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
13. Ішкі еңбек тәртібі.
14. Өндірістік санитария тәртібі.
Жеке құзыреттеріне қойылатын талаптар
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Тұлғааралық құзыреттілік, нәтиже мен тиімділікке бағдарлану, кең эрудиция және мәдениет
Жұмысқа жіберудің ерекше жағдайы
Медициналық қарсы көрсетілімдердің болмауы (№ 075/е нысаны бойынша берілген медициналық анықтама (дәрігерлік кәсіби-консультациялық қорытынды)), қауіпсіздік және еңбекті қорғау бойынша оқудан өткені, соттылығының болуы не болмауы туралы анықтама.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
МемСТ 32368 "Қоршаған ортаға қауіп төндіретін химиялық өнімді сынау әдістері. Балықтардың репродуктивтік қабілетін бағалау".
МемСТ 33219 "Зертханалық жануарларды ұстау және күту жөніндегі басшылық. Балықтарды күтіп-бағу және күту, рептилиялардың амфибиямиясы қағидалары".
ҚР СТ GB/T 27638 "Тірі балықтарды тасымалдаудың техникалық нормалары" Қазақстан Республикасының Ұлттық стандарты.
"Әртүрлі технологияларды пайдалана отырып, акваөсірудің негізгі объектілерінің қолдан өсімін молайту, оларды тауарлы өсіру және тасымалдау жөніндегі балық өсіру нормативтерін бекіту туралы"Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 5 мамырдағы № 127 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22694 болып тіркелген).
"Балық шаруашылығы су айдындарында балық өсіру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушысының 2017 жылғы 9 тамыздағы № 324 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15665 болып тіркелген).
СБШ аясында басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі: Кәсіптің атауы:
5 Балық өсіруші-гидротехник
19. "Ихтиопатолог-техник" кәсіп карточкасы
Топтың коды:
3142-1
Қызмет атауының коды:
3112-1-002 "Техник (жалпы профиль)
Кәсіптің атауы
Техник-ихтиопатолог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
4.0-санатсыз
4.1.- 2 санат
4.2.-1 санат
БТБА, БА және стандарт бойынша біліктілік деңгейі
ұйымдар қызметкерлерінің лауазымдарының біліктілік сипаттамалары:
Біліктілігі орта деңгейдегі маман:
жоғары санатты: техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнаулы орта, кәсіптік орта) білімі: "Балық шаруашылығы және өнеркісіптік балықшылық", "Ихтиология", "Экология және табиғат пайдалану", "Биология" және мамандығы бойынша кемінде үш жыл жұмыс өтілі;
бірінші санатты: техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнаулы орта, кәсіптік орта) білімі: "Балық шаруашылығы және өнеркісіптік балықшылық", "Ихтиология", "Экология және табиғат пайдалану", "Биология" және мамандығы бойынша кемінде екі жыл жұмыс өтілі;
екінші санатты: техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнаулы орта, кәсіптік орта) білімі: "Балық шаруашылығы және өнеркісіптік балықшылық", "Ихтиология", "Экология және табиғат пайдалану", "Биология" және мамандығы бойынша кемінде бір жыл жұмыс өтілі;
санатсыз: техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнаулы орта, кәсіптік орта) білім: "Балық шаруашылығы және өнеркісіптік балықшылық", "Ихтиология", "Экология және табиғат пайдалану", "Биология" және жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: тиісті орта білім және практикалық тәжірибе базасындағы техникалық және кәсіптік білім
Мамандық:
08110700
Балық шаруашылығы
(түрлері бойынша)
Біліктілік:
4S08110703
Техник -балықшы
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Орта деңгейлі біліктілігі бар маман; санатсыз; жұмыс тәжірибесі талап етілмейтін маман; өз мамандығы бойынша жұмыс өтілі үш жылдан кем емес
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
Білім беру ұйымының базасында біліктілікті арттыру курстары немесе ұйымда (кәсіпорында) оқыту;
"skills.enbek.kz" платформасында қысқа мерзімді оқыту және қайта даярлау курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Техник-ихтиолог
Қызметтің негізгі мақсаты:
Аквариумдардың, тоғандардың, бассейндердің, торлардың, гидротехникалық құрылыстардың жұмысын қамтамасыз ету.
Балықтарды емдік және профилактикалық емдеуді жүргізу
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
Балық шаруашылығы кәсіпорындарындағы технологиялық процесстерді қамтамасыз ету
Қосымша еңбек функциялары:
-
1 Еңбек функциясы
Біліктілігі жоғары маманның бақылауымен нұсқау бойынша қарапайым тапсырмаларды орындау
1-дағды:
Балық шаруашылығы ндағы зертханалық жұмыс жүргізу
Машықтар

1. Под руководством специалиста более высокой квалификации проведение патологических и паразитологических обследований рыбы.
2. Визуальный осмотр рыб на предмет здорового внешнего вида.
3. Сбор воды для анализа в отдельную тару.
4. Измерение температуры воды.
5. Участие в проверке и анализе воды на жесткость, соленость, нитраты, фосфаты.
6. Участие в подготовке корма для рыб, проведении расчетов расчете количества лекарства по весу рыбы и количества обитаемой среды воды.
7. Помещение корма в холодильную камеры для хранения и доведения до необходимой консистенции.
8. Вылов и отсадка болезненных рыб в отдельный аквариум, бассейн.
9. Содержание лабораторной посуды в надлежащем состоянии.
10. Участие в мероприятиях по обработке с целью обеззараживания водоемов, орудий лова, рыбоводного инвентаря.
Знания
1. Нормативные материалы по тематике работы.
2. Порядок содержания, кормления рыбного потомства в аквариумах, прудах, бассейнах.
3. Организацию и технологию выращивания живых кормов.
4. Основы гидробиологии и паразитологии.
5. Терминологию, применяемую в специальной и справочной литературе, рабочих программах и инструкциях.
6. Названия и назначение контрольно-измерительной аппаратуры и порядок пользования ею.
7. Технические средства получения, обработки и передачи информации.
8. Порядок внутреннего трудового распорядка.
9. Порядок по безопасности и охране труда.
10. Порядок производственной санитарии.
11. Требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность за решение поставленных задач, добросовестность, аккуратность, коммуникабельность, исполнительская дисциплина
Особые условия допуска к работе
Отсутствие медицинских противопоказаний (медицинская справка (врачебное профессионально-консультативное заключение) по форме № 075/у), прохождение инструктажа по безопасности и охране труда, справка о наличии либо отсутствии судимости
Список технических регламентов и национальных стандартов
ГОСТ 32368 "Методы испытаний химической продукции, представляющей опасность для окружающей среды. Оценка репродуктивной способности рыб".
ГОСТ 33219 "Руководство по содержанию и уходу за лабораторными животными. Правила содержания и ухода за рыбами, амфибиями и рептилиями".
Национальный стандарт Республики Казахстан СТ РК GB/Т 27638 "Технические нормы перевозки живой рыбы".
Приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 5 мая 2021 года № 127 "Об утверждении рыбоводных нормативов по искусственному воспроизводству, товарному выращиванию и транспортировке основных объектов аквакультуры с использованием различных технологий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 22694).
Приказ исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 9 августа 2017 года № 324 "Об утверждении Правил рыбоводства на рыбохозяйственных водоемах" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15665).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
Уровень ОРК:
Наименование профессии
5
Техник-ихтиопатолог
20.Карточка профессии "Техник-ихтиопатолог"
Код группы:
3112-1
Код наименования занятия:
3112-1-002 "Техник (общий профиль)"
Наименование профессии
Техник-ихтиопатолог
Уровень квалификации по ОРК:
5
Подуровень квалификации по ОРК:
5.0. – ТиПО - высшей категории
5.1. – послесреднее – без категории
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовых квалификационных характеристик должностей служащих организаций
Специалист среднего уровня квалификации:
высшей категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование: "Рыбное хозяйство и промышленное рыболовство", "Ихтиология", "Экология и природопользование", "Биология" и стаж работы в должности среднего уровня квалификации первой категории не менее трех лет;
первой категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование: "Рыбное хозяйство и промышленное рыболовство", "Ихтиология", "Экология и природопользование", "Биология" и стаж работы в должности среднего уровня квалификации второй категории не менее двух лет;
второй категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование: "Рыбное хозяйство и промышленное рыболовство", "Ихтиология", "Экология и природопользование", "Биология" и стаж работы в должности среднего уровня квалификации без категории не менее одного года;
без категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование: "Рыбное хозяйство и промышленное рыболовство", "Ихтиология", "Экология и природопользование", "Биология" сельскохозяйственное (Ветеринария) без предъявления требований к стажу работы.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: техническое и профессиональное образование, практический опыт;
послесреднее образование
Специальность:
08110700
Рыбное хозяйство (по видам)
Квалификация:
4S08110703
Техник-рыбовод
Требования к опыту работы:
специалист среднего уровня квалификации:
при наличии технического и профессионального образования:
высшей категории: стаж работы по специальности не менее пяти лет;
при наличии послесреднего образования: без требований к стажу работы
Связь с неформальным и информальным образованием:
Курсы повышения квалификации на базе организации образования или обучение в организации (на предприятии);
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессии:
Техник – ихтиолог
Основная цель деятельности:
Обеспечение деятельности аквариумов, прудов, бассейнов, садков, гидротехнических сооружений.
Проведение лечебной и профилактической обработки рыбы
Описание трудовых функций
Трудовые функции:
Обязательные трудовые функции:
Управление, организация, планирование и проведение лечебно-профилактических мероприятии, товарных рыбоводных хозяйств и рыбопитомников.
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция:
Управление, организация, планирование и проведение лечебно-профилактических мероприятии, товарных рыбоводных хозяйств и рыбопитомников
Навык 1:
Управление, организация, планирование лечебно-профилактических мероприятии.
Умения

1. Біліктілігі анағұрлым жоғары маманның жетекшілігімен балықтардың патологиялық және паразитологиялық зерттеулерін жүргізу.
2. Балықтардың сау сыртқы түрін визуалды тексеру.
3. Талдау үшін суды бөлек ыдысқа жинау.
4. Судың температурасын өлшеу.
5. Судың кермектігін, тұздылығын, нитраттарын, фосфаттарын сынауға және талдауға қатысу.
6. Балық азығын дайындауға қатысу, есептеулер жүргізу, балықтың салмағы мен тіршілік ету ортасындағы судың мөлшеріне қарай дәрілік заттардың мөлшерін есептеу.
7. Жемді сақтау үшін тоңазытқышқа салу және қажетті консистенцияға келтіру.
8. Ауру балықтарды аулау және бөлек аквариумға немесе бассейнге орналастыру.
9. Зертханалық шыны ыдыстарды тиісті жағдайда ұстау.
10. Су қоймаларын, балық аулау құралдарын, балық өсіру жабдықтарын дезинфекциялау мақсатында қайта өңдеу жұмыстарына қатысу.
Білім
1. Жұмыс тақырыбы бойынша нормативтік материалдар.
2. Аквариумдарда, тоғандарда, бассейндерде балықтардың төлдерін ұстау және азықтандыру тәртібі.
3. Тірі азық өсіруді ұйымдастыру және технологиясы.
4. Гидробиология және паразитология негіздері.
5. Арнайы және анықтамалық әдебиеттерде, жұмыс бағдарламалары мен нұсқаулықтарда қолданылатын терминология.
6. Бақылау-өлшеу құралдарының атаулары мен мақсаты және оны пайдалану тәртібі.
7. Ақпаратты қабылдаудың, өңдеудің және берудің техникалық құралдары.
8. Ішкі еңбек тәртібі.
9. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау тәртібі.
10.Өндірістік санитария процедуралары.
11. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі: -
ұсынылмайды
Жеке құзыреттеріне қойылатын талаптар
Берілген тапсырмаларды шешуге жауапкершілік, ұқыптылық, ұқыптылық, коммуникативті дағдылар, орындаушылық тәртібі
Жұмысқа жіберудің ерекше жағдайы
Медициналық қарсы көрсетілімдердің болмауы (№ 075/е нысаны бойынша берілген медициналық анықтама (дәрігерлік кәсіби-консультациялық қорытынды)), қауіпсіздік және еңбекті қорғау бойынша оқудан өткені, соттылығының болуы не болмауы туралы анықтама.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
МемСТ 32368 "Қоршаған ортаға қауіп төндіретін химиялық өнімді сынау әдістері. Балықтардың репродуктивтік қабілетін бағалау".
МемСТ 33219 "Зертханалық жануарларды ұстау және күту жөніндегі басшылық. Балықтарды күтіп-бағу және күту, рептилиялардың амфибиямиясы қағидалары".
ҚР СТ GB/T 27638 "Тірі балықтарды тасымалдаудың техникалық нормалары" Қазақстан Республикасының Ұлттық стандарты.
"Әртүрлі технологияларды пайдалана отырып, акваөсірудің негізгі объектілерінің қолдан өсімін молайту, оларды тауарлы өсіру және тасымалдау жөніндегі балық өсіру нормативтерін бекіту туралы"Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 5 мамырдағы № 127 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22694 болып тіркелген).
"Балық шаруашылығы су айдындарында балық өсіру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушысының 2017 жылғы 9 тамыздағы № 324 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15665 болып тіркелген).
СБШ аясында басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
техник-ихтиопатолог
20. "Ихтиопатолог-техник" кәсіп карточкасы
Топтың коды:
3112-1
Қызмет атауының коды:
3112-1-002 "Техник (жалпы профиль)"
Кәсіптің атауы
Техник-ихтиопатолог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
5
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
5.0-ТжКБ-жоғары санатты
5.1 – орта білімнен кейінгі – санаты жоқ
БТБА, БА және стандарт бойынша біліктілік деңгейі ұйымдар қызметкерлерінің лауазымдарының біліктілік сипаттамалары:
Орта буын маманы:
жоғары санатты: техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнаулы орта, кәсіптік орта) білім: "Балық шаруашылығы және өнеркәсіптік балық аулау", "Ихтиология", "Экология және қоршаған ортаны пайдалануды басқару", "Биология" және біліктілігі орташа лауазымдағы жұмыс өтілі. кемінде үш жыл бірінші санатты деңгей;
бірінші санат: техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіптік) білім: "Балық шаруашылығы және өнеркәсіптік балық аулау", "Ихтиология", "Экология және қоршаған ортаны пайдалануды басқару", "Биология" және жұмыс өтілі орташа деңгейлі лауазымда. екiншi санаттағы бiлiктiлiгi кемiнде екi жыл;
екінші санат: техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнаулы орта, кәсіптік орта) білім: "Балық шаруашылығы және өнеркәсіптік балық аулау", "Ихтиология", "Экология және қоршаған ортаны пайдалануды басқару", "Биология" және біліктілігі орташа лауазымдағы жұмыс өтілі. кемінде бір жыл санаты жоқ деңгей;
санаты жоқ: техникалық және кәсіптік (арнаулы орта, кәсіптік орта) білім: "Балық шаруашылығы және өнеркәсіптік балық аулау", "Ихтиология", "Экология және қоршаған ортаны пайдалануды басқару", "Биология", ауыл шаруашылығы (ветеринария) жұмыс тәжірибесіне талаптарсыз.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: техникалық және кәсіби (немесе орта білімнен кейінгі) білім, практикалық тәжірибе немесе жоғары білім
Мамандық:
08110700
Балық шаруашылығы
(түрлері бойынша)
Біліктілік:
4S08110703
Техник-балықшы
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Орта деңгейлі біліктілігі бар маман; санаты жоқ; жұмыс тәжірибесі талап етілмейтін маман; өз мамандығы бойынша жұмыс өтілі бес жылдан кем емес
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
Білім беру ұйымының базасында біліктілікті арттыру курстары немесе ұйымда (кәсіпорында) оқыту;
"skills.enbek.kz" платформасында қысқа мерзімді оқыту және қайта даярлау курстары.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Техник-ихтиопатолог
Қызметтің негізгі мақсаты:
Аквариумдардың, тоғандардың, бассейндердің, торлардың, гидротехникалық құрылыстардың жұмысын қамтамасыз ету.
Балықтарды емдік және профилактикалық емдеуді жүргізу.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функциялары:
Міндетті еңбек функциялары:
Емдеу-профилактикалық іс-шараларды, тауарлық балық өсіру шаруашылықтарын және балық өсіру зауыттарын басқару, ұйымдастыру, жоспарлау және жүзеге асыру.
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы:
Емдеу-профилактикалық іс-шараларды, тауарлық балық өсіру шаруашылықтарын және балық өсіру зауыттарын басқару, ұйымдастыру, жоспарлау және жүзеге асыру.
1-дағды:
Емдеу-профилактикалық іс-шараларды, тауарлық балық өсіру шаруашылықтарын және балық өсіру зауыттарын басқару, ұйымдастыру, жоспарлау және жүзеге асыру.
Машықтар

1. Проведение патологических и паразитологических обследований рыб.
2. Изучение эпизоотического состояния рыбных водоемов, ветеринарно-санитарного состояния рыбхозов, выяснение причин заболевания рыб.
3. Разработка планов лечебно-оздоровительных мероприятий по борьбе с заболеваниями рыб.
4. Проведение лечебной и профилактической обработки рыб совместно с работниками ветеринарной службы.
5. Осуществление мероприятий по обработке с целью обеззараживания водоемов, орудий лова, рыбоводного инвентаря.
6. Участие в проведении вскрытия рыб.
7. Проведение лабораторных исследований.
Знания
1. Руководящие, нормативные, инструктивные и методические материалы по рыбоводству, организации работы по борьбе с заболеваниями рыб.
2. Озерное и прудовое рыбоводство, технологию рыборазведения.
3. Ихтиопатологию, паразитологию, микробиологию.
4. Методы и средства борьбы с заболеваниями рыб.
5. Основы законодательства по охране окружающей среды.
6. Нормативные документы по вопросам выполняемой работы.
7. Методические материалы, касающимися соответствующих вопросов.
8. Порядок по безопасности и охране труда.
9. Требования пожарной безопасности.
10. Порядок внутреннего трудового распорядка.
11. Порядок производственной санитарии.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность за решение поставленных задач, добросовестность, аккуратность, коммуникабельность, исполнительская дисциплина, межличностная компетентность, ориентация на результат и эффективность
Особые условия допуска к работе
Отсутствие медицинских противопоказаний (медицинская справка (врачебное профессионально-консультативное заключение) по форме № 075/у), прохождение инструктажа по безопасности и охране труда, справка о наличии либо отсутствии судимости
Список технических регламентов и национальных стандартов
ГОСТ 32368 "Методы испытаний химической продукции, представляющей опасность для окружающей среды. Оценка репродуктивной способности рыб".
ГОСТ 33219 "Руководство по содержанию и уходу за лабораторными животными. Правила содержания и ухода за рыбами, амфибиями и рептилиями".
Национальный стандарт Республики Казахстан СТ РК GB/Т 27638 "Технические нормы перевозки живой рыбы".
Приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 5 мая 2021 года № 127 "Об утверждении рыбоводных нормативов по искусственному воспроизводству, товарному выращиванию и транспортировке основных объектов аквакультуры с использованием различных технологий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 22694).
Приказ исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 9 августа 2017 года № 324 "Об утверждении Правил рыбоводства на рыбохозяйственных водоемах" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15665).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Ихтиопатолог

1. Балықтардың патологиялық және паразитологиялық зерттеулерін жүргізу.
2. Балық су қоймаларының эпизоотиялық жағдайын, балық шаруашылықтарының ветеринариялық-санитариялық жағдайын зерттеу, балық ауруларының себептерін нақтылау.
3. Балық ауруларымен күресу бойынша емдеу-сауықтыру шараларының жоспарларын әзірлеу.
4. Ветеринариялық қызмет қызметкерлерімен бірлесіп балықтарды емдік-профилактикалық өңдеуді жүргізу.
5. Су объектілерін, балық аулау құралдарын, балық өсіру құралдарын залалсыздандыру мақсатында тазарту шараларын жүргізу.
6. Балықтарды бөлуге қатысу.
7. Зертханалық зерттеулер жүргізу.
Білім
1. Балық өсіру, балық ауруларымен күресу жұмыстарын ұйымдастыру бойынша әдістемелік, нормативтік, нұсқаулық және әдістемелік материалдар.
2. Көл-тоған балық өсіру, балық өсіру технологиясы.
3. Ихтиопатология, паразитология, микробиология.
4. Балық ауруларымен күресу әдістері мен құралдары.
5. Қоршаған ортаны қорғау туралы негізгі заңнама.
6. Орындалған жұмыстар бойынша нормативтік құжаттар.
7. Өзекті мәселелерге қатысты әдістемелік материалдар.
8. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау тәртібі.
9. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
10. Ішкі еңбек тәртібі.
11. Өндірістік санитария процедуралары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Жеке құзыреттеріне қойылатын талаптар
Берілген тапсырмаларды шешуге жауапкершілік, адалдық, ұқыптылық, коммуникативті дағдылар, орындаушылық тәртібі, тұлғааралық құзыреттілік, нәтиже мен тиімділікке бағдарлану
Жұмысқа жібер үшін ерекше жағдайлар
Медициналық қарсы көрсетілімдердің болмауы (№ 075/е нысаны бойынша берілген медициналық анықтама (дәрігерлік кәсіби-консультациялық қорытынды)), қауіпсіздік және еңбекті қорғау бойынша оқудан өткені, соттылығының болуы не болмауы туралы анықтама.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
МемСТ 32368 "Қоршаған ортаға қауіп төндіретін химиялық өнімді сынау әдістері. Балықтардың репродуктивтік қабілетін бағалау".
МемСТ 33219 "Зертханалық жануарларды ұстау және күту жөніндегі басшылық. Балықтарды күтіп-бағу және күту, рептилиялардың амфибиямиясы қағидалары".
ҚР СТ GB/T 27638 "Тірі балықтарды тасымалдаудың техникалық нормалары" Қазақстан Республикасының Ұлттық стандарты.
"Әртүрлі технологияларды пайдалана отырып, акваөсірудің негізгі объектілерінің қолдан өсімін молайту, оларды тауарлы өсіру және тасымалдау жөніндегі балық өсіру нормативтерін бекіту туралы"Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 5 мамырдағы № 127 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22694 болып тіркелген).
"Балық шаруашылығы су айдындарында балық өсіру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушысының 2017 жылғы 9 тамыздағы № 324 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15665 болып тіркелген).
СБШ аясында басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Ихтиопатолог

21. Карточка профессии "Ихтиопатолог"
Код группы:
2131-9
Код наименования занятия:
2131-9-003
Наименование профессии
Ихтиопатолог
Уровень квалификации по ОРК:
6
Подуровень квалификации по ОРК:
6.0. - без категории;
6.1. – 2 категории;
6.2. – 1 категории
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовых квалификационных характеристик должностей служащих организаций
Специалист высшего уровня квалификации:
высшей категории: высшее образование по соответствующему направлению подготовки кадров: рыбное хозяйство (рыбное хозяйство и промышленное рыболовство), биологические и смежные науки (биология), окружающая среда (экология) и стаж работы в должности высшего уровня квалификации первой категории не менее трех лет или стаж работы по специальности не менее пяти лет;
первой категории: высшее образование по соответствующему направлению подготовки кадров: рыбное хозяйство (рыбное хозяйство и промышленное рыболовство), биологические и смежные науки (биология), окружающая среда (экология) и стаж работы в должности высшего уровня квалификации второй категории не менее двух лет или стаж работы по специальности не менее четырех лет;
второй категории: высшее образование по соответствующему направлению подготовки кадров: рыбное хозяйство (рыбное хозяйство и промышленное рыболовство), биологические и смежные науки (биология), окружающая среда (экология) и стаж работы в должности высшего уровня квалификации без категории не менее одного года или стаж работы по специальности не менее трех лет;
без категории: высшее образование по соответствующему направлению подготовки кадров: рыбное хозяйство (рыбное хозяйство и промышленное рыболовство), биологические и смежные науки (биология), окружающая среда (экология) без предъявления требований к стажу работы.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: высшее профессиональное образование
Специальность:
6B08 Сельское хозяйство и биоресурсы
6B084 Рыбное хозяйство
Квалификация:
Инженер-
рыбовод
Требования к опыту работы:
без категории: без предъявления требований к стажу работы;
второй категории: стаж работы в должности высшего уровня квалификации без категории не менее одного года или стаж работы по специальности не менее трех лет;
первой категории: стаж работы в должности высшего уровня квалификации второй категории не менее двух лет или стаж работы по специальности не менее четырех лет;
высшей категории: стаж работы в должности высшего уровня квалификации первой категории не менее трех лет или стаж работы по специальности не менее пяти лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Курсы повышения квалификации на базе организации образования или обучение в организации (на предприятии);
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессии:
инженер рыбовод;
ихтиолог
Основная цель деятельности:
Обеспечение ветеринарно-санитарного состояния товарных рыбоводных хозяйств и рыбопитомников.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
Руководство ветеринарно-санитарным состоянием товарных рыбоводных хозяйств и рыбопитомников.
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция
Руководство ветеринарно-санитарным состоянием товарных рыбоводных пунктов, хозяйств и рыбопитомников.
Навык 1:
Руководство ветеринарно-санитарным состоянием товарных рыбоводных пунктов, хозяйств и рыбопитомников.
Умения

21. "Ихтиопатолог" кәсіп карточкасы
Топтың коды:
2131-9
Қызмет атауының коды:
2131-9-003
Кәсіптің атауы
Ихтиопатолог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
6.0 – санаты жоқ;
6.1 – 2 санат;
6.2 - 1 санат
БТБА, КС бойынша біліктілік деңгейі және ұйымдардың қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары:
Біліктілігі жоғары деңгейдегі маман:
жоғары санатты: кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары білім: балық шаруашылығы (балық шаруашылығы және өнеркәсіптік балық аулау), биологиялық және сабақтас ғылымдар (биология), қоршаған орта (экология) және бірінші санаттағы біліктілігі жоғары деңгейдегі лауазымдағы жұмыс өтілі кемінде үш жыл немесе мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде бес жыл;
бірінші санатты: кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары білім: балық шаруашылығы (балық шаруашылығы және өнеркәсіптік балық аулау), биологиялық және сабақтас ғылымдар (биология), қоршаған орта (экология) және екінші санатты біліктілігі жоғары деңгейдегі лауазымдағы жұмыс өтілі кемінде екі жыл немесе мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде төрт жыл;
екінші санатты: кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары білім: балық шаруашылығы (балық шаруашылығы және өнеркәсіптік балық аулау), биологиялық және сабақтас ғылымдар (биология), қоршаған орта (экология) және біліктілігі жоғары деңгейдегі лауазымдағы жұмыс өтілі санаты жоқ кемінде бір жыл немесе мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде үш жыл;
санаты жоқ: кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары білім: балық шаруашылығы (балық шаруашылығы және өнеркәсіптік балық аулау), биологиялық және сабақтас ғылымдар (биология), қоршаған орта (экология) жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: жоғары кәсіптік білім
Мамандығы: 6B08 Ауыл шаруашылығы және биоресурстар 6В084 Балық шаруашылығы
Біліктілігі:
Инженер- балық өсіруші
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Санаты жоқ: жұмыс өтіліне талап қойылмайды;
екінші санатты: біліктілігі жоғары деңгейдегі санаты жоқ лауазымдағы жұмыс өтілі кемінде бір жыл немесе мамандығы бойынша кемінде үш жыл;
бірінші санатты: біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты лауазымдағы жұмыс өтілі кемінде екі жыл немесе мамандығы бойынша кемінде төрт жыл;
жоғары санатты: біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты лауазымдағы жұмыс өтілі кемінде үш жыл немесе мамандығы бойынша кемінде бес жыл.
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
Білім беру ұйымының базасында біліктілікті арттыру курстары немесе ұйымда (кәсіпорында) оқыту;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
балық өсіруші инженер;
ихтиолог
Қызметтің негізгі мақсаты:
Тауарлық балық өсіру шаруашылықтары мен балық питомниктерінің ветеринариялық-санитариялық жай-күйін қамтамасыз ету.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функциясының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
Тауарлық балық өсіру шаруашылықтары мен балық питомниктерінің ветеринариялық-санитариялық жай-күйіне басшылық ету
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы:
Тауарлық балық өсіру шаруашылықтары мен балық питомниктерінің ветеринариялық-санитариялық жай-күйіне басшылық ету
1-дағды:
Балық шаруашылығы кәсіпорындарындағы ұйымдастыру-басқару қызметі
Машықтар

1. Внедрение наиболее эффективных методов и средств борьбы с заболеваниями рыб.
2. Составление необходимой учетно-отчетную документации.
3. Обеспечение соблюдения порядка охраны окружающей среды, труда и пожарной безопасности.
4. Изучение эпизоотического состояния рыбных водоемов, ветеринарно-санитарное состояния рыбхозов, выяснять причины заболевания рыб и принимать меры по ликвидации заболеваний.
5. Проведение лечебной и профилактической обработки рыб, осуществлять мероприятия по обработке с целью обеззараживания водоемов, орудий лова, рыбоводного инвентаря.
6. Разработка планов лечебно-оздоровительных мероприятий по борьбе с заболеваниями рыб.
Знания
1. Руководящие, нормативные, инструктивные и методические материалы по рыбоводству, организации работы по борьбе с заболеваниями рыб.
2. Озерное и прудовое рыбоводство, технологию рыборазведения.
3. Ихтиопатологию, паразитологию, микробиологию.
4. Методы и средства борьбы с заболеваниями рыб.
5. Законодательство по охране окружающей среды.
6. Нормативные документы по вопросам выполняемой работы.
7. Методические материалы, касающимися соответствующих вопросов.
8. Устав организации.
9. Справочные материалы по тематике работы.
10. Виды и методы биологического анализа рыб.
11. Паразитологический осмотр и ихтиопатологические исследования.
12. Терминологию, применяемую в специальной и справочной литературе, рабочих программах и инструкциях по рыбоводству.
13. Порядок по безопасности и охране труда.
14. Требования пожарной безопасности.
15. Порядок внутреннего трудового распорядка.
16. Порядок производственной санитарии.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям.
Межличностная компетентность, ориентация на результат и эффективность.
Особые условия допуска к работе
Отсутствие медицинских противопоказаний (медицинская справка (врачебное профессионально-консультативное заключение) по форме № 075/у), прохождение инструктажа по безопасности и охране труда, справка о наличии либо отсутствии судимости
Список технических регламентов и национальных стандартов:
ГОСТ 32368 "Методы испытаний химической продукции, представляющей опасность для окружающей среды. Оценка репродуктивной способности рыб".
ГОСТ 33219 "Руководство по содержанию и уходу за лабораторными животными. Правила содержания и ухода за рыбами, амфибиями и рептилиями".
Национальный стандарт Республики Казахстан СТ РК GB/Т 27638 "Технические нормы перевозки живой рыбы".

1. Балық ауруларына қарсы күрестің неғұрлым тиімді әдістері мен құралдарын енгізу.
2. Қажетті есепке алу-есеп беру құжаттамасын жасау.
3. Қоршаған ортаны қорғау, еңбек және өрт қауіпсіздігі тәртібін сақтауды қамтамасыз ету.
4. Балық айдындарының эпизоотиялық жай-күйін, балық шаруашылықтарының ветеринариялық-санитариялық жай-күйін зерттеу, балық ауруының себептерін анықтау және ауруларды жою бойынша шаралар қабылдау.
5. Балықтарды емдік және профилактикалық өңдеуді жүргізу, су айдындарын, аулау құралдарын, балық шаруашылығы мүкәммалын залалсыздандыру мақсатында өңдеу жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыру.
6. Балық ауруларына қарсы күрес жөніндегі емдеу-сауықтыру іс-шараларының жоспарларын әзірлеу.
Білімі
1. Балық өсіру, балық ауруларына қарсы күрес жұмыстарын ұйымдастыру бойынша басшылық, нормативтік, нұсқаулық және әдістемелік материалдар.
2. Көлде және тоғанда балық өсіру, балық өсіру технологиясы.
3. Ихтиопатология, паразитология, микробиология.
4. Балық ауруларына қарсы күрестің әдістері мен құралдары;
5. Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі заңнама.
6. Орындалатын жұмыс мәселелері жөніндегі нормативтік құжаттар.
7. Тиісті мәселелерге қатысты әдістемелік материалдар.
8. Ұйымның жарғысы.
9. Жұмыс тақырыбы бойынша анықтамалық материалдар.
10. Балықтарды биологиялық талдаудың түрлері мен әдістері.
11. Паразитологиялық тексеру және ихтиопатологиялық зерттеулер.
12. Арнайы және анықтамалық әдебиеттерде, балық шаруашылығы жөніндегі жұмыс бағдарламалары мен нұсқаулықтарда қолданылатын терминология.
13. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі тәртіп.
14. Өрт қауіпсіздігінің талаптары.
15. Ішкі еңбек күн-тәртібінің тәртібі.
16. Өндірістік санитария тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттеріне қойылатын талаптар
Тұлғааралық құзыреттілік, нәтижеге және тиімділікке бағытталушылық
Жұмысқа жіберу үшін ерекше жағдайлар
Медициналық қарсы көрсетілімдердің болмауы (№ 075/е нысаны бойынша берілген медициналық анықтама (дәрігерлік кәсіби-консультациялық қорытынды)), қауіпсіздік және еңбекті қорғау бойынша оқудан өткені, соттылығының болуы не болмауы туралы анықтама.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
МемСТ 32368 "Қоршаған ортаға қауіп төндіретін химиялық өнімді сынау әдістері. Балықтардың репродуктивтік қабілетін бағалау".
МемСТ 33219 "Зертханалық жануарларды ұстау және күту жөніндегі басшылық. Балықтарды күтіп-бағу және күту, рептилиялардың амфибиямиясы қағидалары".
ҚР СТ GB/T 27638 "Тірі балықтарды тасымалдаудың техникалық нормалары" Қазақстан Республикасының Ұлттық стандарты.

Приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 5 мая 2021 года № 127 "Об утверждении рыбоводных нормативов по искусственному воспроизводству, товарному выращиванию и транспортировке основных объектов аквакультуры с использованием различных технологий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 22694).
Приказ исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 9 августа 2017 года № 324 "Об утверждении Правил рыбоводства на рыбохозяйственных водоемах" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15665).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
6
Инженер рыбовод;
Ихтиолог
22.Карточка профессии "Рыбак прибрежного лова"
Код группы:
6222-0
Код наименования занятия:
6222-0-002, 6222-0-004
Наименование профессии
Рыбак прибрежного лова
Уровень квалификации по ОРК:
1
Подуровень квалификации по ОРК:
1 (1.0.-1, 1.0.-2) от стажа работы
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовых
квалификационных характеристик должностей служащих организаций
Пункты 58 и 59 Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: наличие основного среднего образования, но не ниже начального образования и/или краткосрочное обучение
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
без требований к стажу работы
Связь с неформальным и информальным образованием:
инструктаж/стажировка на рабочем месте или краткосрочное обучение
Другие возможные наименования профессии:
рыбовод
Основная цель деятельности:
Обеспечение внутренних водоемов орудиями лова
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
Выполнение различных вспомогательных ручных работ под руководством рыбака во внутренних водоемах более высокой квалификации
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция
Выполнение различных вспомогательных ручных работ под руководством рыбака во внутренних водоемах более высокой квалификации
Навык 1:
Вспомогательные ручные работы, связанные с ловом рыбы и морепродуктов
Умения
1. В период подготовки путины и по ее окончании - выполнение различных вспомогательных ручных работ, связанных с ловом рыбы и морепродуктов под руководством рыбака прибрежного лова более высокой квалификации.
Знания
1. Порядок и способы выполнения вспомогательных ручных работ, связанных с ловом рыбы и морепродуктов.
2. Порядок по безопасности и охране труда.

"Әртүрлі технологияларды пайдалана отырып, акваөсірудің негізгі объектілерінің қолдан өсімін молайту, оларды тауарлы өсіру және тасымалдау жөніндегі балық өсіру нормативтерін бекіту туралы"Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 5 мамырдағы № 127 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22694 болып тіркелген).
"Балық шаруашылығы су айдындарында балық өсіру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушысының 2017 жылғы 9 тамыздағы № 324 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15665 болып тіркелген).
СБШ аясында басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
6
Балық өсіруші-инженер
Ихтиолог
22. "Жағалаудан балық аулаушы балықшы" кәсібінің карточкасы
Топтың коды:
6222-0
Қызмет атауының коды:
6222-0-002, 6222-0-004
Кәсіптің атауы
Жағалаудан балық аулаушы балықшы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
1
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
1 (1.0.-1, 1.0.-2) жұмыс өтілінен
БТБА, КС бойынша біліктілік деңгейі және ұйымдардың қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары:
Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығының 58 және 59-тармақтары
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жалпы орта білімнің болуы, бірақ негізгі орта білімнен төмен емес, практикалық тәжірибе және/немесе кәсіптік даярлық
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс өтілі талап етілмейді
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
жұмыс орнында нұсқама/тағылымдама немесе қысқа мерзімді оқыту
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
балық өсіруші
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ішкі су айдындарын аулау құралдарымен қамтамасыз ету
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
Ішкі су айдындарында біліктілігі жоғары балықшының басшылығымен түрлі қолмен атқарылатын қосалқы жұмыстарды орындау
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы
Ішкі су айдындарында балықшының жетекшілігімен әртүрлі көмекші әдістемелік жұмыстарды орындау
1-дағды:
Балық аулауға және теңіз өнімдеріне байланысты көмекші қол жұмысшы
Машықтар
1. Балық аулау маусымына дайындалу кезiнде және оны аяқтағаннан кейiн – бiлiктiлiгi жоғары жағалаудағы балықшының жетекшiлiгiмен ұсталған балық аулауға және теңiз өнімдеріне байланысты түрлі қолмен атқарылатын қосалқы жұмыстарды орындау
Білімі
1. Балық аулауға және теңіз өнімдеріне байланысты түрлі қолмен атқарылатын қосалқы жұмыстарды орындау тәртібі мен әдістері.
2. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау тәртібі.

3. Требования пожарной безопасности.
4. Порядок внутреннего трудового распорядка.
5. Порядок производственной санитарии.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям.
Межличностная компетентность, ориентация на результат и эффективность.
Особые условия допуска к работе
Отсутствие медицинских противопоказаний (медицинская справка (врачебное профессионально-консультативное заключение) по форме № 075/у), прохождение инструктажа по безопасности и охране труда, справка о наличии либо отсутствии судимости
Список технических регламентов и национальных стандартов:
-
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
2
2
Рыбовод;
Рыбак прибрежного лова (прибрежного лова)
23.Карточка профессии "Рыбак прибрежного лова"
Код группы:
6222-0
Код наименования занятия:
6222-0-002, 6222-0-004
Наименование профессии
Рыбак прибрежного лова
Уровень квалификации по ОРК:
2
Подуровень квалификации по ОРК:
2 (2.0-1, 2.0-2) от стажа работы
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовых квалификационных характеристик должностей служащих организаций
Пункты 60 и 61 Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: наличие общего среднего образования, но не ниже основного среднего, практический опыт и/или профессиональная подготовка
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
стаж работы рыбаком во внутренних водоемах 1 разряда не менее 1 года
Связь с неформальным и информальным образованием:
инструктаж/стажировка на рабочем месте или краткосрочное обучение
Другие возможные наименования профессии:
работник в аквакультуре
Основная цель деятельности:
Обеспечение внутренних водоемов орудиями лова
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
Выполнение вспомогательных работ по подготовке орудий лова при притонении невода и арканов под руководством рыбака во внутренних водоемах более высокой квалификации
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовые функции
Выполнение вспомогательных работ по подготовке орудий лова при притонении невода и арканов под руководством рыбака во внутренних водоемах более высокой квалификации
Навык 1:
Расстановка, осмотр орудий лова.
Умения
1. В период путины - укладка невода и арканов (урезов) в неводник.
2. Выпутывание невода и арканов.
3. Подвязывание невода к тяговому канату.
4. Подборка каната с барабана лебедки с укладкой его в круги.
5. Вытягивание невода и арканов вручную.
6. Участие в работах по притонению невода.
7. Выливка и отсаживание рыбы и морепродуктов.

3. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
4. Ішкі еңбек тәртібі.
5. Өндірістік санитария процедуралары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттеріне
қойылатын талаптар
Тұлғааралық құзыреттілік, нәтижеге және тиімділікке
бағытталушылық
Жұмысқа жіберу үшін ерекше жағдайлар
Медициналық қарсы көрсетілімдердің болмауы (№ 075/е нысаны бойынша берілген медициналық анықтама (дәрігерлік кәсіби-консультациялық қорытынды)), қауіпсіздік және еңбекті қорғау бойынша оқудан өткені, соттылығының болуы не болмауы туралы анықтама.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
-
СБШ аясында басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
2
3
Балық өсіруші
Ішкі судағы балықшы (жағалаудағы балық аулау)
23. "Жағалаудан балық аулаушы балықшы" кәсіп карточкасы
Топтың коды:
6222-0
Қызмет атауының коды:
6222-0-002, 6222-0-004
Кәсіптің атауы
Жағалаудан балық аулаушы балықшы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
2 (2.0-1, 2.0-2) жұмыс өтіліне байланысты
БТБА, КС бойынша біліктілік деңгейі және ұйымдардың қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары:
Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығының 60 және 61-тармақтары
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: жалпы орта білім, бірақ негізгі орта білімнен төмен емес, практикалық тәжірибе және/немесе кәсіптік даярлық
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
1-санаттағы ішкі су айдындарында балықшы ретінде жұмыс өтілі 1 жылдан кем емес
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
Жұмыс орнында нұсқаулық/тағылымдамадан өту немесе беру немесе қысқа мерзімді оқыту
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Аква өсіру жұмысшысы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ішкі су айдындарында балық аулауды қамтамасыз ету
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
Біліктілігі жоғары балықшының басшылығымен ішкі су айдындарында аулау құралдарын дайындау бойынша қосалқы жұмыстарды орындау
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы :
Біліктілігі анағұрлым жоғары ішкі су айдындарында балықшының басшылығымен сулар мен арқандар ағып кеткен кезде аулау құралдарын дайындау бойынша қосалқы жұмыстарды орындау
1-дағды:
Аулау құралдарын орналастыру, тексеру.
Машықтар
1. Балық аулау маусымында - ау мен арқандарды (кесіп) суға салу.
2. Ау мен арқандарды судан шығару.
3. Ауды жетек арқанына байлау.
4. Шығыр барабанынан арқанды дөңгелектеп таңдау.
5. Ау мен арқандарды қолмен тартып шығару.
6. Ауды су салу жұмыстарына қатысу.
7. Балық пен теңіз өнімдерін төгу және отырғызу.

8. Регулирование продвижения рыбы и морепродуктов по транспортеру.
9. Транспортирование рыбы и морепродуктов в места сдачи в установленные сроки.
10. Передача звуковых и световых сигналов.
11. При лове рыбы и морепродуктов с бударок, куласов - выезд на веслах к месту лова.
12. Участие в расстановке, осмотре орудий лова и выборе рыбы и морепродуктов.
13. В период подготовки к путине и по ее окончании - выполнение различных работ под руководством рыбака прибрежного лова более высокой квалификации.
14. Выполнение несложных работ, связанных с ремонтом орудий лова.
Знания
1. Виды добываемой рыбы и морепродуктов.
2. Основные приемы и способы работы с орудиями лова.
3. Порядок отсаживания живой рыбы и морепродуктов.
4. Устройство и порядок эксплуатации лебедки.
5. Устройство транспортеров.
6. Способы регулирования скорости продвижения рыбы и морепродуктов по транспортеру, установленную сигнализацию.
7. Требования, предъявляемые к качеству сдаваемой продукции.
8. Порядок по безопасности и охране труда.
9. Требования пожарной безопасности.
10. Порядок внутреннего трудового распорядка.
11. Порядок производственной санитарии.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям.
Межличностная компетентность, ориентация на результат и эффективность.
Особые условия допуска к работе
Отсутствие медицинских противопоказаний (медицинская справка (врачебное профессионально-консультативное заключение) по форме № 075/у), прохождение инструктажа по безопасности и охране труда, справка о наличии либо отсутствии судимости
Список технических регламентов и национальных стандартов:
-
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
2
3
Рыбовод;
Рыбак прибрежного лова (прибрежного лова)
24. Карточка профессии "Рыбак прибрежного лова"
Код группы:
6222-0
Код наименования занятия:
6222-0-002, 6222-0-004
Наименование профессии
Рыбак прибрежного лова
Уровень квалификации по ОРК:
3.0. – 3 разряд;
3.1. – 4 разряд;
3.2. – 5 разряд
Подуровень квалификации по ОРК:
3.0. – 3 разряд (3.0.-1, 3.0.-2) – от стажа работы;
3.1. – 4 разряд (3.1.-1, 3.1.-2) – от стажа работы;
3.2. – 5 разряд (3.2.-1, 3.2.-2) – от стажа работы.
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовых квалификационных характеристик должностей служащих организаций
Пункты 62, 63, 64, 65, 66 и 67 Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих.
Уровень профессионального образования
Уровень образования: программы общего среднего образования и опыт практической деятельности, включая обучение на предприятии, профессиональную подготовку, переподготовку, повышение квалификации или наличие технического и профессионального образования на базе основного среднего образования
Специальность:

8. Балықты және теңіз өнімдерін тасымалдаушы арқылы жылжытуды реттеу.
9. Балық пен теңіз өнімдерін белгіленген мерзімде тапсыру орындарына тасымалдау.
10. Дыбыс және жарық сигналдарын беру.
11. Балық және теңіз өнімдерін ұзын қайықтан, куластан аулау кезінде - аулау орнына ескекпен шығу.
12. Балық пен теңіз өнімдерін орналастыруға, аулау құралдарын қарауға және таңдауға қатысу.
13. Путинаға дайындық кезеңінде және ол аяқталғаннан кейін - анағұрлым жоғары білікті жағалаулық аулау балықшысының басшылығымен әртүрлі жұмыстарды орындау.
14. Аулау құралдарын жөндеумен байланысты күрделі емес жұмыстарды орындау.
Білімі
1. Ауланатын балық және теңіз өнімдерінің түрлері.
2. Аулау құралдарымен жұмыс істеудің негізгі тәсілдері мен тәсілдері.
3. Тірі балық пен теңіз өнімдерін отырғызу тәртібі.
4. Шығырдың құрылысы мен пайдалану тәртібі.
5. Транспортерлердің құрылғысы.
6. Балық пен теңіз өнімдерінің тасымалдағыш арқылы жылжу жылдамдығын реттеу тәсілдері, белгіленген сигнализация.
7. Тапсырылатын өнімнің сапасына қойылатын талаптар.
8. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі тәртіпті.
9. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
10. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібі.
11.Өндірістік санитария тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттеріне қойылатын талаптар
Тұлғааралық құзыреттілік, нәтижеге және тиімділікке бағытталушылық
Жұмысқа жіберу үшін ерекше жағдайлар
Медициналық қарсы көрсетілімдердің болмауы (№ 075/е нысаны бойынша берілген медициналық анықтама (дәрігерлік кәсіби-консультациялық қорытынды)), қауіпсіздік және еңбекті қорғау бойынша оқудан өткені, соттылығының болуы не болмауы туралы анықтама.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
-
СБШ аясында басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
2
3
балық өсіруші
ішкі судағы балықшы (жағалаудағы балық аулау)
24. "Жағалаудан балық аулаушы балықшы" кәсібінің карточкасы
-
Топтың коды:
6222-0
Қызмет атауының коды:
6222-0-002, 6222-0-004
Кәсіптің атауы
Ішкі су айдындарындағы балықшы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3.0. - 3 разряд;
3.1. - 4 разряд;
3.2. - 5 разряд
СБШ бойынша біліктіліктің кіші деңгейі:
3.0. - 3 разряд (3.0.-1, 3.0.-2) - жұмыс өтілінен;
3.1. - 4 разряд (3.1.-1, 3.1.-2) - жұмыс өтілінен;
3.2. - 5 разряд (3.2.-1, 3.2.-2) - жұмыс өтілінен.
БТБА, КС бойынша біліктілік деңгейі және ұйымдардың қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары:
Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығының 62, 63, 64, 65, 66 және 67-тармақтары.
Кәсіптік білім деңгейі:
кәсіпорында оқытуды, кәсіптік даярлауды, қайта даярлауды, біліктілікті арттыруды немесе негізгі орта білім базасында техникалық және кәсіптік білімнің болуын қоса алғанда, жалпы орта білім беру бағдарламалары және практикалық қызмет тәжірибесі
Мамандығы:

08110700
Рыбное хозяйство (по видам)
Квалификация:
3W08110702
Рыбак
Требования к опыту работы:
3.0. уровень: стаж работы рыбаком во внутренних водоемах 2 разряда не менее одного года;
3.1. уровень: стаж работы рыбаком во внутренних водоемах 3 разряда не менее 2 лет;
3.2. уровень: стаж работы рыбаком во внутренних водоемах 4 разряда не менее 2 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
инструктаж/стажировка на рабочем месте или краткосрочное обучение;
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессии:
работник в аквакультуре
Основная цель деятельности:
Обеспечение готовности промыслового оборудования к лову рыбы и морепродуктов
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
Подготовка промыслового оборудования к лову рыбы и морепродуктов
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция
Подготовка промыслового оборудования к лову рыбы и морепродуктов
Навык 1: Притонение, выборка, переборка орудий лова
Умения
3.0. ровень
1. При подготовке к путине - участие в работах по приведению в состояние готовности к лову промыслового оборудования.
2. Получение со склада и из иных мест хранения орудий лова парусно-гребных судов, инвентаря, такелажа, оснастки для орудий лова и предметов снаряжения судов.
3. Выполнение сложных операций, связанных с ремонтом орудий лова.
4. Установка неводного каркаса сетных рам, мешков и невода при лове морским ставным неводом.
5. Спуск судов на воду.
6. В период путины – установка замет орудий лова вручную и с помощью механизмов.
7. Установка котцевых запоров кондинского типа.
8. Определение силы и направления течения воды.
9. Наблюдение за орудиями лова, выявление и устранение дефектов в их работе.
10. Участие в управлении неводо-наборочной машиной и воротами.
11. Притонение, выборка, переборка орудий лова под руководством рыбака прибрежного лова более высокой квалификации.
12. Выливка и выпутывание рыбы и морепродуктов из сетей.
13. Участие в спуске и установке пятного кола.
14. Перевозка выловленной рыбы и морепродуктов на судах.
15. Выливка и отсаживание рыбы и морепродуктов.
16. Сдача рыбы на приемные пункты с оформлением приемо-сдаточных документов в установленные сроки.
17. Управление парусно-гребными судами.
18. При подледном лове на закидных неводах, ставных сетях и вентерях - вырубка лунок в толще льда вручную и с помощью механизмов, протаскивание под льдом орудий лова и закрепление их.

08110700
Балық шаруашылығы
(түрлері бойынша)
Біліктілігі:
3W08110702
Балықшы
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
3.0. деңгейі: 2-разрядты ішкі су айдындарында балықшының кемінде бір жыл жұмыс өтілі;
3.1. деңгейі: 3-разрядты ішкі су айдындарында балықшының жұмыс өтілі кемінде 2 жыл;
3.2. деңгей: 4-разрядты ішкі су айдындарында балықшының жұмыс өтілі кемінде 2 жыл.
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
жұмыс орнында нұсқама/тағылымдама немесе қысқа мерзімді оқыту;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Акваөсіру қызметкері
Қызметтің негізгі мақсаты:
Балық және теңіз өнімдерін аулауға кәсіптік жабдықтың дайындығын қамтамасыз ету
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары: іс-шараларды, тауарлық балық өсіру шаруашылықтары мен балық питомниктерін басқару, ұйымдастыру, жоспарлау және жүргізу
Балық және теңіз өнімдерін аулауға кәсіптік жабдықтарды дайындау
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы
Балық және теңіз өнімдерін аулауға кәсіптік жабдықтарды дайындау
1-дағды:
Балық аулау құралдарын жіңішкерту, түсіру, іріктеу
Машықтар
3.0-деңгей
1. Аулау маусымына дайындық кезінде - кәсіптік жабдықты аулауға әзірлік күйіне келтіру жөніндегі жұмыстарға қатысу.
2. Қоймадан және өзге де сақтау орындарынан желкенді-ескекті кемелерді аулау құралдарын, мүкәммалды, такелажды, кемелерді аулау құралдары мен жабдықтау заттарына арналған жарақты алу.
3. Аулау құралдарын жөндеуге байланысты күрделі операцияларды орындау.
4. Торлы рамалардың, қаптардың және арықтың сусыз қаңқасын теңіздегі тұмшаланып аулау кезінде орнату.
5. Кемелерді суға түсіру.
6. Аулау маусымы кезеңінде - аулау құралдарын қолмен және механизмдердің көмегімен орнату.
7. Кондин типті қазандық тиектерін орнату.
8. Су ағысының күші мен бағытын айқындау.
9. Аулау құралдарын бақылау, олардың жұмысындағы ақауларды анықтау және жою.
10. Ау жинақтау машинасын және қақпаларды басқаруға қатысу.
11. Біліктілігі анағұрлым жоғары жағалау маңындағы балықшының басшылығымен аулау құралдарын жіңішкерту, түсіру, іріктеу.
12. Балық пен теңіз өнімдерін тордан құю және шығару.
13. Дақ қазығын түсіруге және орнатуға қатысу.
14. Ауланған балық пен теңіз өнімдерін кемелерде тасымалдау.
15. Балық пен теңіз өнімдерін төгу және отырғызу.
16. Қабылдау-тапсыру құжаттарын белгіленген мерзімде ресімдей отырып, балықты қабылдау пункттеріне тапсыру.
17. Желкенді-ескекті кемелерді басқару.
18. Лақтырылатын суларда, қалқымалы желілерде және вентерларда мұз астында аулау кезінде - қолмен және механизмдердің көмегімен мұз қалыңдығындағы шұңқырларды шабу, аулау құралдарын мұз астында сүйреп шығару және оларды бекіту.

19. Притонение, выборка, переборка орудий лова.
20. Выливка рыбы и морепродуктов.
21. Управление льдобурильным агрегатом.
22. По окончании путины - снятие морского ставного невода и его частей.
23. Вытаскивание на берег орудий лова и судов.
24. Участие в работах по подготовке и сдаче на склад или в другие места хранения промыслового оборудования в исправном состоянии с проведением в необходимых случаях ремонта.
3.1. уровень
1. Приведение в состояние готовности к лову рыбы и морепродуктов промыслового оборудования.
2. Выбор места для установки пятного кола при ловле морскими ставными неводами.
3. Спуск и установка пятного кола.
4. Контроль на отдельных участках за процессом лова рыбы и морепродуктов с применением волокуш, мелких неводов, запоров кондинского типа и комбинированного лова.
5. Проверка в водоемах состояния невода, выявление и устранение повреждений отдельных его частей.
6. Управление неводо-наборочной машиной и воротами.
7. Ремонт плавсредств.
3.2. уровень
1. Ведение лова рыбы и морепродуктов с выполнением комплекса работ, связанного с подготовкой к путине и ее окончанием, хранением орудий лова, плавсредств и иного промыслового оборудования и инвентаря, необходимых для проведения путины.
2. Контроль за установкой каркаса морского ставного невода и его закреплением.
3. Снаряжение плавсредств оборудованием.
4. Изучение рельефа дна и промер глубины.
5. В период путины - наблюдение за приливными и отливными течениями, температурой воды, направлением и силой волны и ветра, за состоянием невода, плавсредств и иного промыслового оборудования.
6. Контроль за управлением и ремонтом орудий лова и плавсредств.
7. Притонение и переборка орудий лова в установленные графиком сроки.
8. Ведение промыслового журнала.
9. Контроль за правильностью оформления приемо-сдаточной документации и установленными сроками сдачи рыбы и морепродуктов.
10. По окончании путины - выполнение работ по разборке орудий лова и плавсредств и подготовке к сдаче их на склад или в другие места хранения промыслового оборудования.
11. Демонтаж морских ставных неводов.
Знания
3.0. уровень
1. Краткие сведения о районе лова.
2. Порядок рыболовства.
3. Устройство и способы работы с орудиями лова.
4. Способы соединения отдельных частей орудий лова.
5. Способы оснастки, консервирования, ремонта орудий лова.
6. Порядок ухода за орудиями лова.
7. Способы установки морского ставного невода.
8. Устройство и способы ремонта парусно-гребных судов и их снаряжения.

19. Аулау құралдарын жіңішкерту, түсіру, іріктеу.
20. Балық және теңіз өнімдерін құю.
21. Мұз бұрғылау агрегатын басқару.
22. Жол аяқталғаннан кейін - теңіздегі тұмсықты және оның бөліктерін алып тастау.
23. Аулау құралдары мен кемелерді жағалауға шығару.
24. Қажет болған жағдайларда жөндеу жүргізе отырып, кәсіптілік жабдықты жарамды күйде дайындау және қоймаға немесе басқа сақтау орындарына тапсыру жөніндегі жұмыстарға қатысу.
3.1-деңгей
1. Кәсіптілік жабдықтың балығы мен теңіз өнімдерін аулауға әзірлік күйіне келтіру.
2. Теңіздегі қалқымалы сулармен аулау кезінде дақ қазығын орнату үшін орын таңдау.
3. Дақ коланы түсіру және орнату.
4. Жекелеген учаскелерде балықты және теңіз өнімдерін аулау процесін волушаларды, ұсақ суларды, кондина типті тиектерді және аралас аулауды қолдана отырып бақылау.
5. Су айдындарында су құбырының жай-күйін тексеру, оның жекелеген бөліктерінің зақымдануын анықтау және жою;
6. Невода-жинақтау машинасын және қақпаларды басқару.
7. Жүзу құралдарын жөндеу.
3.2-деңгей
1. Аулау маусымына дайындалумен және оның аяқталуымен байланысты жұмыстар кешенін орындай отырып, балық және теңіз өнімдерін аулауды жүргізу, аулау маусымын жүргізу үшін қажетті аулау құралдарын, жүзу құралдарын және өзге де кәсіптілік жабдықтар мен мүкәммалды сақтау.
2. Теңіздегі тұйық су қаңқасының орнатылуын және оның бекітілуін бақылау.
3. Жүзу құралдарын жабдықтармен жабдықтау.
4. Теңіз түбінің рельефі мен тереңдігін зерттеу.
5. Аулау маусымы кезеңінде – судың келуі мен қайтуын, температурасын, толқын мен желдің бағыты мен күшін, аудың, жүзу құралдары мен балық аулау жабдықтарының жай-күйін бақылау.
6. Аулау құралдары мен жүзу құралдарын басқаруды және жөндеуді бақылау.
7. Аулау құралдарын кестеде белгіленген мерзімге сәйкес жіңішкерту және жинау.
8. Аулау журналын жүргізу.
9. Қабылдау-тапсыру құжаттарының дұрыс ресімделуін және балық мен теңіз өнімдерін тапсырудың белгіленген уақытына сәйкестігін бақылау.
10. Балық аулау маусымы аяқталғаннан кейін - аулау құралдары мен жүзу құралдарын бөлшектеу және оларды қоймаға немесе басқа да сақтау орындарына тапсыру жұмыстарына қатысу.
11. Теңіз орнатпалы ауларын бөлшектеу.
Білімі
3.0-деңгей
1. Аулау ауданы туралы қысқаша мәліметтер.
2. Балық аулау тәртібі.
3. Аулау құралдарының құрылысы мен жұмыс істеу тәсілдері.
4. Аулау құралдарының жекелеген бөліктерін қосу тәсілдері.
5. Аулау құралдарын жабдықтау, консервілеу, жөндеу тәсілдері.
6. Аулау құралдарын күту тәртібі.
7. Теңіз орнатпалы ауды орнату тәсілдері.
8. Желкенді-ескекті кемелер мен олардың жабдықтарының құрылысын, оларды жөндеу тәсілдері.

9. Порядок и приемы работы с парусами и веслами.
10. Устройство и порядок эксплуатации применяемых механизмов.
11. Требования, предъявляемые к качеству сдаваемой рыбы и морепродуктов, срокам их сдачи.
12. Порядок по безопасности и охране труда.
13. Требования пожарной безопасности.
14. Порядок внутреннего трудового распорядка.
15. Порядок производственной санитарии.
3.1. уровень
1. Сведения о районе лова в пределах своего участка.
2. Виды добываемой рыбы и морепродуктов.
3. Технику лова.
4. Устройство промыслового оборудования, способы его изготовления, установки и ухода.
5. Способы ремонта плавсредств.
6. Порядок и способы установки и закрепления пятного кола.
7. Порядок по безопасности и охране труда.
8. Требования пожарной безопасности.
9. Порядок внутреннего трудового распорядка.
10. Порядок производственной санитарии.
3.2. уровень
1. Район лова и его отличительные особенности в части рельефа дна, глубины, течений и видов добываемой рыбы и морепродуктов.
2. Способы определения силы течения, направления ветра, промера глубин, конструкции различных орудий лова, технику их применения.
3. Устройство и назначение снаряжения плавсредств и способы их ремонта.
4. Порядок ведения промыслового журнала.
5. Порядок оформления сдачи рыбы и морепродуктов, сроки их доставки на приемные пункты.
6. Порядок по безопасности и охране труда.
7. Требования пожарной безопасности.
8. Порядок внутреннего трудового распорядка.
9. Порядок производственной санитарии.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям.
Межличностная компетентность, ориентация на результат и эффективность.
Особые условия допуска к работе
Отсутствие медицинских противопоказаний (медицинская справка (врачебное профессионально-консультативное заключение) по форме № 075/у), прохождение инструктажа по безопасности и охране труда, справка о наличии либо отсутствии судимости
Список технических регламентов и национальных стандартов:
ГОСТ 32368 "Методы испытаний химической продукции, представляющей опасность для окружающей среды. Оценка репродуктивной способности рыб".
ГОСТ 33219 "Руководство по содержанию и уходу за лабораторными животными. Правила содержания и ухода за рыбами, амфибиями и рептилиями".
Национальный стандарт Республики Казахстан СТ РК GB/Т 27638 "Технические нормы перевозки живой рыбы".
Приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 5 мая 2021 года № 127 "Об утверждении рыбоводных нормативов по искусственному воспроизводству, товарному выращиванию и транспортировке основных объектов аквакультуры с использованием различных технологий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 22694).

9. Желкенмен және ескекпен жұмыс жүргізу тәртібі мен тәсілдері.
10. Қолданылатын механизмдердің құрылысы мен оларды пайдалану тәртібі.
11. Тапсырылатын балық пен теңіз өнімдерінің сапасына, оларды тапсыру мерзіміне қойылатын талаптар.
12. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі тәртіп.
13. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
14. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібі.
15. Өндірістік санитария тәртібі.
3.1-деңгей
1. Өз учаскесі шегінде аулау ауданы туралы мәліметтер.
2. Ауланатын балық пен теңіз өнімдерінің түрлері.
3. Аулау техникасы.
4. Кәсіпшілік жабдықтың құрылысы, оны жасау, орнату және күту тәсілдері.
5. Жүзу құралдарын жөндеу тәсілдері.
6. Дақ коланы орнату және бекіту тәртібі мен тәсілдері.
7. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі тәртіпті.
8. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
9. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібі.
10. Өндірістік санитария тәртібі.
3.2-деңгей
1. Аулау ауданы және оның ауланатын балық пен теңіз өнімдерінің түбі, тереңдігі, ағысы мен түрлері бөлігіндегі ерекшеліктері.
2. Ағыс күшін, желдің бағытын, тереңдікті өлшеуді, әртүрлі аулау құралдарының құрылымын, оларды қолдану техникасын айқындау тәсілдері.
3. Жүзу құралдарын жарақтандырудың құрылысы мен мақсаты және оларды жөндеу тәсілдері.
4. Кәсіпшілік журналын жүргізу тәртібі.
5. Балық пен теңіз өнімдерін өткізуді ресімдеу тәртібі, оларды қабылдау пункттеріне жеткізу мерзімдері.
6. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі тәртіпті.
7. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
8. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібі.
9. Өндірістік санитария тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттеріне қойылатын талаптар.
Тұлғааралық құзыреттілік, нәтижеге және тиімділікке бағытталушылық
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше шарттары
Медициналық қарсы айғақтардың болмауы (№ 075/е нысаны бойынша берілген медициналық анықтама (дәрігерлік кәсіби-консультациялық қорытынды)), еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша нұсқамадан өту, соттылығының болуы не болмауы туралы анықтама
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
МемСТ 32368 "Қоршаған ортаға қауіп төндіретін химиялық өнімді сынау әдістері. Балықтардың репродуктивтік қабілетін бағалау".
МемСТ 33219 "Зертханалық жануарларды ұстау және күту жөніндегі басшылық. Балықтарды күтіп-бағу және күту, рептилиялардың амфибиямиясы қағидалары".
ҚР СТ GB/T 27638 "Тірі балықтарды тасымалдаудың техникалық нормалары" Қазақстан Республикасының Ұлттық стандарты.
"Әртүрлі технологияларды пайдалана отырып, акваөсірудің негізгі объектілерінің қолдан өсімін молайту, оларды тауарлы өсіру және тасымалдау жөніндегі балық өсіру нормативтерін бекіту туралы"Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 5 мамырдағы № 127 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22694 болып тіркелген).

Приказ исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 9 августа 2017 года № 324 "Об утверждении Правил рыбоводства на рыбохозяйственных водоемах" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15665).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Рыбовод
25.Карточка профессии "Машинист
рыбопромысловых машин и механизмов"
Код группы:
6223-0
Код наименования занятия:
6223-0-001
Наименование профессии
Машинист рыбопромысловых машин и механизмов
Уровень квалификации по ОРК:
3.0. – 3 разряд;
3.1. – 4 разряд
Подуровень квалификации по ОРК:
3.0. – 3 разряд (3.0.-1, 3.0.-2) – от стажа работы;
3.1. – 4 разряд (3.1.-1, 3.1.-2) – от стажа работы
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовых квалификационных характеристик должностей служащих организаций
Пункты 18, 19, 20 и 21 Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: программы общего среднего образования и опыт практической деятельности, включая обучение на предприятии, профессиональную подготовку, переподготовку, повышение квалификации или наличие технического и профессионального образования на базе основного среднего образования
07151100
Эксплуатация и техническое обслуживание машин и оборудования (по отраслям промышленности)
Квалификация:
3W07151101
Наладчик оборудования
Требования к опыту работы:
3.0. уровень: без требований к стажу работы;
3.1. уровень: стаж работы машинистом рыбопромысловых машин и механизмов 3 разряда не менее 1 года
Связь с неформальным и информальным образованием:
инструктаж/стажировка на рабочем месте или краткосрочное обучение;
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессии:
Приемщик плавсредств
Основная цель деятельности:
Управление рыбопромысловыми машинами и лебедками различных систем, обеспечение их эксплуатации
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
Управление рыбопромысловыми машинами и лебедками различных систем;
Обеспечение эксплуатации рыбопромысловых машин и лебедок различных систем
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция
Управление рыбопромысловыми машинами и лебедками различных систем
Навык 1:
Управление рыболовными судами и иными плавсредствами (неводник, буксир, прорези и другие)
Умения
3.0. уровень
Под руководством машиниста более высокой квалификации
1. Управление рыбопромысловыми машинами (неводо-выборочными, неводо-наборочными, урезонаборочными).

"Балық шаруашылығы су айдындарында балық өсіру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушысының 2017 жылғы 9 тамыздағы № 324 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15665 болып тіркелген).
СБШ аясында басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Балық өсіруші
25."Балық кәсіпшілігі машиналары мен механизмдерінің машинисі" кәсіп карточкасы
Топтың коды:
6223-0
Қызмет атауының коды:
6223-0-001
Кәсіптің атауы
Балық кәсіпшілігі машиналары мен механизмдерінің машинисі
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3.0. – 3-разряд;
3.1. – 4-разряд
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
3.0. – 3-разряд (3.0.-1, 3.0.-2) - жұмыс өтілінен;
3.1. – 4-разряд (3.1.-1, 3.1.-2) - жұмыс өтілінен
БТБА, КС бойынша біліктілік деңгейі және ұйымдардың қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары:
Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығының 18,19,20 және 21-тармақтары.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: кәсіпорында оқытуды, кәсіптік даярлауды, қайта даярлауды, біліктілікті арттыруды немесе негізгі орта білім базасында техникалық және кәсіптік білімнің болуын қоса алғанда, жалпы орта білім беру бағдарламалары және практикалық қызмет тәжірибесі
07151100
Машиналар мен жабдықтарды пайдалану және техникалық қызмет көрсету (өнеркәсіп салалары бойынша)
Біліктілік:
3W07151101
Жабдықты баптаушы
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
3.0. деңгей: жұмыс өтіліне талап қойылмайды;
3.1. деңгей: балық кәсіпшілігі машиналары мен механизмдерінің 3-разрядты машинистінің жұмыс өтілі кемінде 1 жыл
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
жұмыс орнында нұсқама/тағылымдама немесе қысқа мерзімді оқыту;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Жүзу құралдарын қабылдаушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Әртүрлі жүйедегі балық аулау машиналары мен шығырларын басқару, оларды пайдалануды қамтамасыз ету
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
Әртүрлі жүйедегі балық аулау машиналары мен шығырларын басқару;
Балық кәсіпшілігі машиналары мен түрлі жүйедегі шығырларды пайдалануды қамтамасыз ету
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы
Әртүрлі жүйедегі балық аулау машиналары мен шығырларын басқару
1-дағды:
Балық аулау кемелерін және өзге де жүзу құралдарын басқару (су тартқыш, сүйреткіш, тіліктер және басқалар)
Машықтар
3.0-деңгей
Біліктілігі анағұрлым жоғары машинистің басшылығымен:
1. Балық аулау машиналарын басқару (қашау-іріктеу, қашау-жинау, урез жинау).

2. Управление лебедками различных систем с приводом от двигателей внутреннего сгорания и электродвигателей при тяге неводов, урезов, бежных и пятных арканов.
3.1. уровень
1. Управление рыбопромысловыми машинами (неводо-наборочными, неводо-выборочными, урезонаборочными).
2. Управление лебедками различных систем с приводом от двигателей внутреннего сгорания и электродвигателей при тяге неводов, урезов, бежных и пятных арканов.
3. Определение наиболее рационального варианта взаимодействия промысловых машин и механизмов при различных моментах замета и выборки неводов.
Знания
3.0. уровень
1. Принцип работы и порядок эксплуатации рыбопромысловых машин и других механизмов.
2. Принцип работы и порядок эксплуатации двигателей внутреннего сгорания.
3. Принцип работы и порядок эксплуатации электродвигателей.
4. Принцип работы неводов.
5. Порядок по безопасности и охране труда.
6. Требования пожарной безопасности.
7. Порядок внутреннего трудового распорядка.
8. Порядок производственной санитарии.
3.1. уровень
1. Устройство рыбопромысловых машин, двигателей внутреннего сгорания, электродвигателей и иных применяемых механизмов.
2. Варианты взаимодействия рыбопромысловых машин и механизмов при различных моментах замета и выборки неводов.
3. Порядок по безопасности и охране труда.
4. Требования пожарной безопасности.
5. Порядок внутреннего трудового распорядка.
6. Порядок производственной санитарии.
Навык 2:
Обеспечение эксплуатации рыбопромысловых машин и лебедок различных систем
Умения
3.0. уровень
Под руководством машиниста более высокой квалификации
1. Участие в выявлении и устранении неисправностей в работе рыбопромысловых машин.
2. Выполнение слесарных работ.
3. Чистка и смазка обслуживаемых машин и механизмов.
3.1. уровень
1. Выявление и устранение неисправностей в работе рыбопромысловых машин и механизмов с выполнением слесарных работ.
2. Проведение профилактического и иных видов ремонта в межпутинный период.
Знания
3.0. уровень
1. Принцип работы и порядок эксплуатации рыбопромысловых машин и других механизмов.
2. Принцип работы и порядок эксплуатации двигателей внутреннего сгорания.
3. Принцип работы и порядок эксплуатации электродвигателей.
4. Принцип работы неводов.
5. Основы слесарного дела.
6. Порядок по безопасности и охране труда.
7. Требования пожарной безопасности.
8. Порядок внутреннего трудового распорядка.
9. Порядок производственной санитарии.
3.1. уровень
1. Устройство рыбопромысловых машин, двигателей внутреннего сгорания, электродвигателей и иных применяемых механизмов.

2. Іштен жану қозғалтқыштары мен электр қозғалтқыштарының жетегі бар әртүрлі жүйедегі шығырларды, ауларды, тіліктерді, бежь және дақ арқандарды тарту кезінде басқару.
3.1-деңгей
1. Балық кәсіпшілігі машиналарын басқару (қашау-жинау, қашау-іріктеу, урез жинау).
2. Іштен жану қозғалтқыштары мен электр қозғалтқыштарының жетегі бар әр түрлі жүйедегі шығырларды неводтарды, тіліктерді, бежь және дақ арқандарды тарту кезінде басқару.
3. Кемелерді өлшеу мен іріктеудің әртүрлі сәттерінде кәсіпшілік машиналар мен механизмдердің өзара іс-қимылының неғұрлым ұтымды нұсқасын айқындау.
Білімі
3.0-деңгей
1. Балық кәсіпшілігі машиналары мен басқа да механизмдердің жұмыс істеу қағидаты мен пайдалану тәртібі.
2. Іштен жану қозғалтқыштарының жұмыс істеу қағидаты мен пайдалану тәртібі.
3. Электр қозғалтқыштарының жұмыс істеу қағидаты мен пайдалану тәртібі.
4. Аудың жұмыс қағидаты.
5. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі тәртіпті.
6. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
7. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібі.
8. Өндірістік санитария тәртібі.
3.1-деңгей
1. Балық кәсіпшілігі машиналарының, іштен жану қозғалтқыштарының, электр қозғалтқыштары мен өзге де қолданылатын механизмдердің құрылысы.
2. Балық кәсіпшілігі машиналары мен тетіктерінің құмдарды өлшеу мен іріктеудің әртүрлі сәттеріндегі өзара іс-қимыл нұсқалары.
3. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі тәртіп.
4. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
5. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібі.
6. Өндірістік санитария тәртібі.
2-дағды:
Балық кәсіпшілігі машиналары мен түрлі жүйедегі шығырларды пайдалануды қамтамасыз ету
Машықтар
3.0-деңгей
Біліктілігі анағұрлым жоғары машинистің басшылығымен:
1. Балық кәсіпшілігі машиналарының жұмысындағы ақауларды анықтауға және жоюға қатысу.
2. Слесарлық жұмыстарды орындау.
3. Қызмет көрсетілетін машиналар мен механизмдерді тазалау және майлау.
3.1-деңгей
1. Слесарлық жұмыстарды орындай отырып, балық кәсіпшілігі машиналары мен механизмдерінің жұмысындағы ақауларды анықтау және жою.
2. Жол аралығындағы кезеңде профилактикалық және өзге де жөндеу түрлерін жүргізу.
Білімі
3.0-деңгей
1. Балық кәсіпшілігі машиналары мен басқа да механизмдердің жұмыс істеу қағидаты мен пайдалану тәртібі.
2. Іштен жану қозғалтқыштарының жұмыс істеу қағидаты мен пайдалану тәртібі.
3. Электр қозғалтқыштарының жұмыс істеу қағидаты мен пайдалану тәртібі.
4. Аудың жұмыс қағидаты.
5. Слесарлық іс негіздері.
6. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі тәртіп.
7. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
8. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібі.
9. Өндірістік санитария тәртібі.
3.1-деңгей
1. Балық кәсіпшілігі машиналарының, іштен жану қозғалтқыштарының, электр қозғалтқыштары мен өзге де қолданылатын механизмдердің құрылысы.

1. Выполнение простых операций, связанных с изготовлением и ремонтом сетных и канатных орудий лова.
2. Срезка ниток, стягивающих кромки сетного полотна.
3. Срезка, рассоединение остропки.
4. Срезка, расшивка сетных полотен после растакелаживания.
5. Снятие, срезка, отвязывание поплавков грузил, сортировка их по степени годности.
6. Очистка остропки от узлов и посадочной нитки после срезки оснастки.
7. Удаление ниток (тоньков) из поплавков и грузил.
8. Закрепление частей орудий лова на держателях.
9. Намотка иглиц ниткой, веревкой вручную.
Знания
1. Способы и порядок срезки и рассоединения остропки, расшивки сетных полотен после растакелаживания.
2. Порядок сортировки по степени годности поплавков, грузил после их снятия с орудий лова.
3. Порядок по безопасности и охране труда.
4. Требования пожарной безопасности.
5. Порядок внутреннего трудового распорядка.
6. Порядок производственной санитарии.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям.
Межличностная компетентность, ориентация на результат и эффективность.
Особые условия допуска к работе
Отсутствие медицинских противопоказаний (медицинская справка (врачебное профессионально-консультативное заключение) по форме № 075/у), прохождение инструктажа по безопасности и охране труда, справка о наличии либо отсутствии судимости
Список технических регламентов и национальных стандартов:
-
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
1
Неквалифицированный рабочий рыболовства
27.Карточка профессии "Изготовитель орудий лова"
Код группы:
9211-5
Код наименования занятия:
9211-5-001
Наименование профессии
Изготовитель орудий лова
Уровень квалификации по ОРК:
2 – 2 разряд
Подуровень квалификации по ОРК:
2 (2.0-1, 2.0-2) от стажа работы
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовых
квалификационных характеристик должностей служащих организаций
Пункты 8 и 9 Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: наличие общего среднего образования, но не ниже основного среднего
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Стаж работы изготовителем орудий лова не менее 1 года
Связь с неформальным и информальным образованием:
Инструктаж/стажировка на рабочем месте или краткосрочное обучение
Другие возможные наименования профессии:
Неквалифицированный рабочий рыболовства
Основная цель деятельности:
Обеспечение изготовления и ремонта орудий лова
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
Организация эксплуатации орудий промышленного рыболовства
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция
Организация эксплуатации орудий промышленного рыболовства
Навык 1:
Организация эксплуатации орудий промышленного рыболовства
Умения

1. Аулаудың торлы және арқанды құралдарын дайындаумен және жөндеумен байланысты қарапайым операцияларды орындау.
2. Торлы жайманың жиектерін тартатын жіптерді кесу.
3. Арқанды кесу, қосу.
4. Бояудан кейін торлы жаймаларды кесу, тігу.
5. Жүк қалтқыларын шешу, кесу, шешу, оларды жарамдылық дәрежесі бойынша сұрыптау.
6. Жабдықты кесіп алғаннан кейін өткірлікті тораптардан және отырғызу жіптерінен тазалау.
7. Қалтқы мен сүңгуір жүгінен жұқа жіптерді (тоньковты) алып тастау.
8. Аулау құралдарының бөлшектерін ұстағыштарға бекіту.
9. Инелерді жіппен, жіппен қолмен орау.
Білім
1. Шөгінділерді кесу және ажырату, торлы төсемдерді жаймалаудан кейін тігу тәсілдері мен тәртібі.
2. Жүзгіштерді, Раковиналарды аулау құралдарынан алып тастағаннан кейін олардың жарамдылық дәрежесі бойынша сұрыптау тәртібі.
3. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі тәртіп.
4. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
5. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібі.
6. Өндірістік санитария тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттеріне қойылатын талаптар
Тұлғааралық құзыреттілік, нәтижеге және тиімділікке бағдарлану.
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше шарттары
Медициналық қарсы айғақтардың болмауы (№ 075/е нысаны бойынша берілген медициналық анықтама (дәрігерлік кәсіби-консультациялық қорытынды)), еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша нұсқамадан өту, соттылығының болуы не болмауы туралы анықтама
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
-
СБШ аясында басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
1
Балық аулаудың біліктілігі жоқ жұмысшысы
27. "Аулау құралдарын жасаушы" кәсіп карточкасы
Топтың коды:
9211-5
Қызмет атауының коды:
9211-5-001
Кәсіптің атауы
Аулау құралдарын жасаушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2 – 2-разряд
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
2 (2.0-1, 2.0-2) жұмыс өтілінен
БТБА, КС бойынша біліктілік деңгейі және ұйымдардың қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары:
Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығының 8 және 9-тармақтары.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: жалпы орта білімнің болуы, бірақ негізгі орта білімнен төмен емес
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Аулау құралдарын жасаушының жұмыс өтілі кемінде 1 жыл
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
Жұмыс орнындағы нұсқама/тағылымдама немесе қысқа мерзімді оқыту
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Балық аулаудың біліктілігі жоқ жұмысшысы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Аулау құралдарын дайындауды және жөндеуді қамтамасыз ету
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
Аулау құралдарын салу және жөндеу
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы
Өнеркәсіптік балық аулау құралдарын пайдалануды ұйымдастыру
1-дағды:
Өнеркәсіптік балық аулау құралдарын пайдалануды ұйымдастыру
Машықтар

1. Вязка вручную сетных полотен прямоугольной формы из ниток или веревки.
2. Соединение прямоугольных сетных полотен с ячейкой шворочным швом или сшивание их на машине.
3. Восстановление, подравнивание кромки дели.
4. Распределение сетного полотна по остропке.
5. Ремонт сетного полотна.
6. Вырезка поврежденных участков прямоугольной формы, восстановление их путем вывязывания порванных ячей.
7. Замена поврежденной оснастки.
8. Намотка иглиц ниткой, веревкой при помощи игло-намоточных машин.
9. Изготовление заготовок из синтетической веревки и стального каната для частей тунцеловного яруса.
10. Резка металлических и полихлорвиниловых трубок на заготовки заданных размеров.
11. Очистка заготовок от заусенцев.
12. Перекатка, размотка, распаковка бухт, растительных и синтетических канатов и шнуров.
13. Натяжение, отмеривание, резка (рубка) вручную растительных и синтетических канатов или шнуров требуемых размеров.
14. Закрепление распустившихся концов и сматывание заготовок в бухты.
15. Распаковка кип сетного полотна, провяз дели.
16. Распаковка поступивших в ремонт сетных орудий лова.
17. Растакелаживание орудий лова.
18. Обшивка кип упаковочной тканью,
19. Развешивание сетных орудий лова на вешала для ремонта и снятие их после ремонта.
20. Сворачивание сетных орудий лова вручную и при помощи механизмов.
21. Заготовка материалов для изготовления и ремонта деревянно-каркасных орудий лова кольев, прутьев (тала), прогонов, крюков, траловых клячей, кателей для вентерей, мереж.
22. Осмотр и определение характера ремонта деревянно-каркасных орудий лова.
23. Выбор необходимых для ремонта материалов.
24. Ремонт орудий лова вручную с помощью инструмента.
25. Удаление поврежденных деталей и замена их новыми.
Знания
1. Виды и требования, предъявляемые к качеству материалов, применяемых при изготовлении и ремонте орудий лова.
2. Порядок и способы распаковки канатов, шнуров, сетных полотен.
3. Способы вязки и соединения сетных полотен, соединения веревочных частей тунцеловного яруса.
4. Требования, предъявляемые к качеству вязки и соединений сетных полотен.
5. Порядок и способы ремонта орудий лова и требования, предъявляемые к качеству их ремонта.
6. Устройство и порядок эксплуатации применяемых механизмов и приспособлений.
7. Способы развешивания сетных орудий лова на вешала и снятия их с вешал.
8. Порядок по безопасности и охране труда.
9. Требования пожарной безопасности.
10. Порядок внутреннего трудового распорядка.
11. Порядок производственной санитарии.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям.
Межличностная компетентность, ориентация на результат и эффективность.
Особые условия допуска к работе
Отсутствие медицинских противопоказаний (медицинская справка (врачебное профессионально-консультативное заключение) по форме № 075/у), прохождение инструктажа по безопасности и охране труда, справка о наличии либо отсутствии судимости
Список технических регламентов и национальных стандартов:
-
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
2
3
Неквалифицированный рабочий рыболовства;
Изготовитель орудий лова
28.Карточка профессии "Изготовитель орудий лова"
Код группы:

1. Жіптерден немесе жіптерден тікбұрышты нысандағы торлы жаймаларды қолмен тоқу.
2. Тікбұрышты желілік жаймаларды ұяшықты тігу тігісімен біріктіру немесе оларды машинада тігу.
3. Делидің жиегін қалпына келтіру, тегістеу.
4. Торлы кенепті үшкір бойынша бөлу.
5. Желілік жайманы жөндеу.
6. Тікбұрышты пішіндегі бүлінген учаскелерді кесу, оларды жыртылған ұяшықтарды байлау жолымен қалпына келтіру.
7. Зақымдалған жабдықты ауыстыру.
8. Инелерді ине орау машиналарының көмегімен жіппен, жіппен орау.
9. Тоннель қабатының бөліктері үшін синтетикалық жіптен және болат арқаннан дайындамалар жасау.
10. Металл және полихлорвинил түтіктерін берілген мөлшердегі дайындамаларға кесу.
11. Дайындаманы қылаудан тазарту.
12. Бухталарды, өсімдікті және синтетикалық арқан мен бауларды қайта басу, орамын жазу, орауын ашу.
13. Қажетті өлшемді өсімдікті және синтетикалық арқан мен бауларды қолмен тарту, өлшеу, кесу (шабу).
14. Шығып кеткен ұштарын бекіту және дайындаманы бухтаға орау.
15. Тор жайманың байламын, делдің байлауын жазу.
16. Жөндеуге түскен аулаудың тор құралдарын ашу.
17. Аулау құралдарын такелаждау.
18. Байламды орау матасымен қаптау.
19. Тор құралдарды жөндеу үшін оларды ілгішке ілу және жөндегеннен кейін түсіру.
20. Аулаудың тор құралдарын қолмен және механизмдердің көмегімен орау.
21. Шанышқы, шыбық (тал), ілмек, трал қақпағы, вентерге арналған катель, мережден аулаудың ағаш-қаңқа құралдарын жасау және жөндеу үшін материалдар дайындау.
22. Аулаудың ағаш-қаңқа құралдарын тексеру және жөндеу сипатын айқындау.
23. Жөндеуге қажетті материалдарды таңдау.
24. Аулау құралдарын құралдардың көмегімен қолмен жөндеу.
25. Бүлінген бөлшектерді алып тастау және ауыстыру.
Білім
1. Аулау құралдарын дайындау және жөндеу кезінде қолданылатын материалдардың түрлері мен сапасына қойылатын талаптар.
2. Арқандарды, бауларды, торлы жаймаларды шешу тәртібі мен тәсілдері.
3. Торлы жаймаларды байлау және жалғау тәсілдері, туннельді қабаттың жіп бөліктерін жалғау.
4. Желілік жаймаларды байлау және жалғау сапасына қойылатын талаптар.
5. Аулау құралдарын жөндеу тәртібі мен тәсілдері және оларды жөндеу сапасына қойылатын талаптар.
6. Қолданылатын механизмдер мен айлабұйымдардың құрылысы және пайдалану тәртібі.
7. Желілік аулау құралдарын ілгіштерге ілу және оларды ілгіштерден алу тәсілдері.
8. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі тәртіп.
9. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
10. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібі.
11. Өндірістік санитария тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттеріне қойылатын талаптар
Тұлғааралық құзыреттілік, нәтижеге және тиімділікке бағдарлану.
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше шарттары
Медициналық қарсы айғақтардың болмауы (№ 075/е нысаны бойынша берілген медициналық анықтама (дәрігерлік кәсіби-консультациялық қорытынды)), еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша нұсқамадан өту, соттылығының болуы не болмауы туралы анықтама
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
-
СБШ аясында басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
2
3
Балық аулаудың біліктілігі жоқ жұмысшысы
Аулау құралдарын жасаушы
28. "Аулау құралдарын жасаушы" кәсіп карточкасы
Топтың коды:

9211-5
Код наименования занятия:
9211-5 -001
Наименование профессии
Изготовитель орудий лова
Уровень квалификации по ОРК:
3.0. – 3 разряд;
3.1. – 4 разряд;
3.2. – 5 разряд
Подуровень квалификации по ОРК:
3.0. – 3 разряд (3.0.-1, 3.0.-2) – от стажа работы;
3.1. – 4 разряд (3.1.-1, 3.1.-2) – от стажа работы;
3.2. – 5 разряд (3.2.-1, 3.2.-2) – от стажа работы.
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовых квалификационных характеристик должностей служащих организаций
Пункты 10, 11, 12, 13, 14 и 15 Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: программы общего среднего образования и опыт практической деятельности, включая обучение на предприятии, профессиональную подготовку, переподготовку, повышение квалификации или наличие технического и профессионального образования на базе основного среднего образования
Специальность:
08110700
Рыбное хозяйство
(по видам)
Квалификация:
3W08110701
Рыбовод
Требования к опыту работы:
3.0. уровень: стаж работы изготовителем орудий лова 2 уровня не менее одного года;
3.1. уровень: стаж работы изготовителем орудий 3.0. уровня не менее 2 лет;
3.2. уровень: стаж работы изготовителем орудий лова 3.1. уровня не менее 2 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
инструктаж/стажировка на рабочем месте или краткосрочное обучение;
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессии:
Неквалифицированный рабочий рыболовства
Основная цель деятельности:
Обеспечение изготовления и ремонта орудий лова при помощи механизмов и их качества
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
Изготовление и ремонт орудий лова при помощи механизмов и обеспечение их качества
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция
Изготовление и ремонт орудий лова при помощи механизмов и обеспечение их качества
Навык 1:
Перекатка, распаковка бухт, отмеривание и рубка (резка) канатов требуемых размеров вручную, плавка комбинированных, стальных канатов и тросов.
Отмеривание и резка (рубка) канатов требуемых размеров при помощи механизмов.
Комплексное изготовление сетных и канатных орудий лова и обеспечение их качества.
Умения
3.0. уровень
1. Выполнение операций при изготовлении канатных изделий (такелажа) из комбинированных канатов типа "Геркулес", стальных канатов и тросов: перекатка, распаковка бухт, отмеривание и рубка (резка) канатов требуемых размеров вручную, плавка комбинированных, стальных канатов и тросов.

9211-5
Қызмет атауының коды:
9211-5 -001
Кәсіптің атауы
Аулау құралдарын жасаушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3.0. – 3-разряд;
3.1. – 4-разряд;
3.2. – 5-разряд
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
3.0. - 3 разряд (3.0.-1, 3.0.-2) - жұмыс өтілінен;
3.1. - 4 разряд (3.1.-1, 3.1.-2) - жұмыс өтілінен;
3.2. - 5 разряд (3.2.-1, 3.2.-2) - жұмыс өтілінен.
БТБА, КС бойынша біліктілік деңгейі және ұйымдардың қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары:
Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығының 10, 11, 12, 13, 14 және 15-тармақтары.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: кәсіпорында оқытуды, кәсіптік даярлауды, қайта даярлауды, біліктілігін арттыруды немесе негізгі орта білім базасында техникалық және кәсіптік білімінің болуын қоса алғанда, жалпы орта білім беру бағдарламалары және практикалық қызмет тәжірибесі
Мамандығы:
08110700
Балық шаруашылығы (түрлері бойынша)
Біліктілігі:
3W08110701
Балық өсіруші
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
3.0. деңгейі: 2-деңгейдегі аулау құралдарын жасаушының жұмыс өтілі бір жылдан кем емес;
3.1. деңгей: 3.0-деңгейдегі аулау құралдарын жасаушының жұмыс өтілі 2 жылдан кем емес;
3.2. деңгейі: 3.1-деңгейдегі аулау құралдарын жасаушының жұмыс өтілі 2 жылдан кем емес.
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
жұмыс орнында нұсқама/тағылымдама немесе қысқа мерзімді оқыту;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Балық аулаудың біліктілігі жоқ жұмысшысы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Аулау құралдарын дайындау мен жөндеуді механизмдердің көмегімен және олардың сапасымен қамтамасыз ету
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
Аулау құралдарын механизмдердің көмегімен жасау және жөндеу және олардың сапасын қамтамасыз ету
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы
Аулау құралдарын механизмдердің көмегімен жасау және жөндеу және олардың сапасын қамтамасыз ету
1-дағды:
Бухталарды орау, босату, қажетті мөлшердегі арқандарды қолмен өлшеу және шабу (кесу), құрама, болат арқандар мен арқандарды балқыту.
Механизмдердің көмегімен қажетті мөлшердегі арқандарды өлшеу және кесу (шабу).
Аулаудың торлы және арқанды құралдарын кешенді дайындау және олардың сапасын қамтамасыз ету.
Машықтар
3.0-деңгей
1. "Геркулес" типті арқанның құрастырылған түрлерінен болат қанат пен арқаннан қанаттық бұйымдарды (такелаждарды) жасау кезінде операцияларды орындау: қайта басу, қажетті өлшемді бухталардың орауын жазу, канатты өлшеу және қолмен кесу (шабу), құрастырылған болат қанат пен арқанды балқыту.

2. Выполнение операций при изготовлении канатных изделий (такелажа) из растительных и синтетических канатов или шнуров: отмеривание и рубка (резка) канатов или шнуров требуемых размеров при помощи механизмов.
3. Изготовление огонов сплесневанием, сращиванием канатов.
4. Наложение временных и постоянных марок.
5. Изготовление кранцев, грузовых сеток (парашютов), матов и хвостовиков из растительных и синтетических канатов.
6. Растаскивание и растягивание сеточника, веревки, канатов и тросов.
7. Изготовление крючковой (самоловной) снасти, оснастки для орудий лова из пенопласта и иных материалов на станках или вручную: грузил, поплавков, буев.
8. Нарезание замков на кателях, деревянных обручах для вентерей, мереж.
9. Обвязка, оплетка нитками, трал-прядью, шнуром или заворачивание в куски дели грузил, кухтылей и иной оснастки.
10. Вязка вручную отдельных частей орудий лова прямоугольной формы из шнура или каната и непрямоугольной формы из ниток и веревки.
11. Отсчет или отмеривание ячей.
12. Кройка вручную частей орудий лова прямоугольной формы.
13. Закрепление и натягивание остропки воротом или лебедкой.
14. Ведение сложного ремонта сетного полотна и остропки.
15. Восстановление поврежденного участка сложной формы сетного полотна вывязыванием порванных ячей, шворкой или вшиванием на машине фигурных вставок.
16. Частичная замена поврежденных канатов или шнуров со скрещиванием.
17. Соединение или съячеивание отремонтированных отдельных частей сложных орудий лова и их маркировка.
18. Насадка металлических и полихлорвиниловых трубок на промежуточный поводец и поводок крючка при сборке тунцеловного яруса.
19. Изготовление огонов на промежуточном поводце и поводке крючка с помощью специального приспособления и измерительного инструмента.
20. Обжим металлических трубок огонов на обжимном прессе.
21. Смазка металлических частей.
22. Контроль за качеством сборки отдельных частей тунцеловного яруса.
23. Упаковка корзин и отдельных частей тунцеловного яруса в бухты, пачки, кипы.
24. Изготовление деревянно-каркасных орудий лова по чертежам и образцам вручную с помощью инструмента.
25. Плетение прутяных орудий лова и соединение отдельных деталей вручную с обвязкой их делью.
3.1. уровень
1. Выполнение операций при изготовлении канатных изделий (такелажа) из комбинированных канатов типа "Геркулес", стальных канатов и тросов: отмеривание и резка (рубка) канатов требуемых размеров при помощи механизмов.
2. Изготовление огонов сплесневанием, сращиванием канатов.
3. Наложение временных и постоянных марок.

2. Өсімдік және синтетикалық қанаттан немесе баудан арқан бұйымдарын (такелаж) жасау кезінде операцияларды орындау: қажетті өлшемді қанат немесе бауды механизмдердің көмегімен өлшеу.
3. Өру арқылы қанатты ұзарта отырып, огон жасау.
4. Уақытша және тұрақты таңба салу.
5. Өсімдік және синтетикалық қанаттан кранец, жүк торлар (парашют), мат пен саға жасау.
6. Торкөзді бау, қанат пен арқанды созу және керу.
7. Қармақ (өзі ұстайтын) құралдар, пенопласт пен басқа материалдан станокта немесе қолмен аулауға арналған жабдықтар, сүңгуір жүкті, қалтқы, буй жасау.
8. Кательде, вентерге арналған ағаш құрсауда, мережде құлып кесу.
9. Сүңгуір жүктің, кухтыльдің делін және өзге жабдықтарды жеке-жеке қаптау.
10. Тік бұрышты қалыпты аулау құралдарының жеке бөліктерін қолмен жіптен немесе баудан өру;
11. Ұяшықтарды есептеу және өлшеу.
12. Тікбұрышты нысандағы аулау құралдарының бөлшектерін қолмен пішу.
13. Ысырманы қақпақпен немесе шығырмен бекіту және тарту.
14. Желілік жайма мен тіреуішке күрделі жөндеу жүргізу.
15. Желілік кенептің күрделі нысанындағы зақымданған учаскені жыртылған ұяшықтарды байлап, тігіп немесе машинада фигуралық ендірмелерді тігіп қалпына келтіру.
16. Бүлінген арқандарды немесе бауларды айқастыра отырып ішінара ауыстыру.
17. Күрделі аулау құралдарының жөнделген жекелеген бөліктерін біріктіру немесе желімдеу және оларды таңбалау.
18. Туннельді қабатты құрастыру кезінде металл және полихлорвинил түтіктерін аралық тізгінге және ілмек тізгініне орнату.
19. Арнайы айлабұйым мен өлшеу аспабының көмегімен ілмектің аралық тізгінінде және тізгінінде огондар жасау.
20. Қысу пресінде огондардың металл түтіктерін қысу.
21. Металл бөліктерін майлау.
22. Тунцеллалық қабаттың жекелеген бөліктерін жинау сапасын бақылау.
23. Кәрзеңкелерді және тунцеллалық қабаттың жекелеген бөліктерін бухталарға, бумаларға буып-түю.
24. Ағаш-қаңқалы аулау құралдарын сызбалар мен үлгілер бойынша аспаптың көмегімен қолмен жасау.
25. Аулаудың шыбықты құралдарын өру және жекелеген бөліктерін дельмен байлай отырып, қолмен біріктіру.
3.1-деңгей
1. "Геркулес" типті құрама арқандардан, болат арқандар мен тростардан арқан бұйымдарын (такелаж) дайындау кезінде операцияларды орындау: механизмдердің көмегімен қажетті мөлшердегі арқандарды өлшеу және кесу (шабу).
2. Огондарды арқандарды сілтілеу, біріктіру арқылы дайындау.
3. Уақытша және тұрақты таңбалар қою.

4. Изоляция стального каната.
5. Изготовление грузовых сеток и кранцев, парашютов, матов и хвостовиков.
6. Комплексное изготовление крючковой (самоловной) снасти, сетных и канатных орудий лова.
7. Вязка вручную отдельных частей орудий лова непрямоугольной формы из шнура или каната.
8. Выбор ниток, веревки, шнура или каната для изготовления орудий лова.
9. Сборка, изготовление крыльев канатного трала.
10. Выполнение посадочных работ и работ по оснастке орудий лова.
11. Сборка корзин тунцеловного яруса.
12. Изготовление огонов на секциях хребтины и буйрепов с помощью специального приспособления и измерительного инструмента.
13. Изготовление кнопов верхнего поводца.
14. Заделка концов веревки после изготовления кнопов.
15. Крепление вертлюгов к концу верхнего поводца.
16. Изготовление веревочной крестовины, марок.
17. Соединение верхнего поводца с промежуточным и промежуточного поводца с поводком крючка.
18. Соединение поводцов и буйрепов с хребтиной.
19. Проверка качества сборки и правильности комплектования корзин тунцеловного яруса.
20. Контроль за качеством пропитки частей и прочностью соединений комплектующих частей тунцеловного яруса с помощью разрывной машины.
3.2. уровень
1. Кройка вручную, съячеивание отдельных частей орудий лова непрямоугольной формы.
2. Сборка канатного трала.
3. Проверка качества сборки и правильности комплектования.
4. Комплексное изготовление сетных и канатных орудий лова.
Знания
3.0. уровень
1. Способы и порядок изготовления такелажа к орудиям лова из растительного и синтетического канатов или шнуров.
2. Свойства материалов используемых при изготовлении орудий лова.
3. Порядок и способы изготовления оснастки и орудий лова.
4. Способы и порядок выполнения сложного ремонта орудий лова.
5. Технологию сборки комплектующих частей тунцеловного яруса.
6. Способы кройки, вязки отдельных частей орудий лова.
7. Требования, предъявляемые к качеству ремонта, маркировке готовых частей.
8. Порядок упаковки корзин и отдельных частей яруса.
9. Назначение и устройство обжимных прессов.
10. Порядок по безопасности и охране труда.
11. Требования пожарной безопасности.
12. Порядок внутреннего трудового распорядка.
13. Порядок производственной санитарии.
3.1. уровень
1. Способы и порядок изготовления такелажа к орудиям лова, грузоподъемных сеток и кранцев из комбинированного каната, стального каната и троса.
2. Порядок и способы вязки отдельных частей орудий лова непрямоугольной формы.
3. Технологическую инструкцию сборки корзин и отдельных частей тунцеловного яруса.

4. Шойын арқанды оқшаулау.
5. Жүк торлары мен краншаларды, парашюттерді, маттар мен қалдықтарды дайындау.
6. Ілгекті (өздігінен ауланатын) құралдарды, торлы және арқанды аулау құралдарын кешенді дайындау.
7. Аудан немесе арқаннан тік бұрышты емес нысандағы аулау құралдарының жекелеген бөліктерін қолмен байлау.
8. Аулау құралдарын жасау үшін жіпті, жіпті, бауды немесе арқанды таңдау.
9. Арқанды тралдың қанаттарын құрастыру, жасау.
10. Отырғызу жұмыстарын және аулау құралдарын жабдықтау жөніндегі жұмыстарды орындау.
11. Тунцеллалық қабаттың себеттерін жинау.
12. Жоталар мен бүйірлер секцияларында арнайы айлабұйымдар мен өлшеу құралдарының көмегімен огондар жасау.
13. Жоғарғы жетектің кнопкаларын жасау.
14. Түймелер жасалғаннан кейін жіптің ұштарын бітеу.
15. Вертлюгаларды жоғарғы жетектің соңына бекіту.
16. Жіп крестовинасын, маркаларын дайындау.
17. Жоғарғы тізгінді аралық және аралық тізгінді ілмек тізгінімен жалғау.
18. Тізгіндер мен буйрларды жотамен біріктіру.
19. Тунцель қабатының қоржындарын жинау сапасын және жинақтаудың дұрыстығын тексеру.
20. Бөлшектердің сіңірілу сапасын және жыртқыш машинаның көмегімен тунцеллалық қабаттың жинақтаушы бөлшектерінің қосылыстарының беріктігін бақылау.
3.2-деңгей
1. Қолмен пішу, тік бұрышты емес нысандағы аулау құралдарының жекелеген бөліктерін ұяшықтау.
2. Арқан тралын құрастыру.
3. Құрастыру сапасын және жинақтаудың дұрыстығын тексеру.
4. Торлы және арқанды аулау құралдарын кешенді дайындау.
Білімі
3.0-деңгей
1. Өсімдік және синтетикалық қанаттардан немесе баулардан аулау құралдарына такелаж жасау тәсілдері мен тәртібі.
2. Аулау құралдарын жасау кезінде пайдаланылатын материалдардың қасиеттері.
3. Жарақтар мен аулау құралдарын жасау тәртібі мен тәсілдері.
4. Аулау құралдарын күрделі жөндеуді орындау тәсілдері мен тәртібі.
5. Тунцеллалық қабаттың жинақтаушы бөлшектерін құрастыру технологиясы.
6. Аулау құралдарының жекелеген бөліктерін пішу, тоқу тәсілдері.
7. Жөндеу сапасына, дайын бөлшектерді таңбалауға қойылатын талаптар.
8. Себеттерді және қабаттың жекелеген бөліктерін орау тәртібі.
9. Сығу сығымдағыштарының қызметі және құрылысы.
10. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі тәртіп.
11. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
12. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібі.
13. Өндірістік санитария тәртібі.
3.1-деңгей
1. Аралас қанаттың, болат арқаннан және тростан аулау құралдарына такелаж, жүк көтергіш торлар мен крандарды дайындау тәсілдері мен тәртібі.
2. Тік бұрышты емес нысандағы аулау құралдарының жекелеген бөліктерін байлау тәртібі мен тәсілдері.
3. Кәрзеңкелерді және тоннель қабатының жекелеген бөліктерін жинаудың технологиялық нұсқаулығы.

3.0. – 3 разряд;
3.1. – 4 разряд
Подуровень квалификации по ОРК:
3.0. – 3 разряд (3.0.-1, 3.0.-2) – от стажа работы;
3.1. – 4 разряд (3.1.-1, 3.1.-2) – от стажа работы.
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовых квалификационных характеристик должностей служащих организаций
Пункты 68, 69, 70 и 71 Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: программы общего среднего образования и опыт практической деятельности, включая обучение на предприятии, профессиональную подготовку, переподготовку, повышение квалификации или наличие технического и профессионального образования на базе основного среднего образования
Специальность:
Квалификация:
Требования к опыту работы:
3.0. уровень: без требований к стажу работы.
3.1. уровень: стаж работы приемщиком плавсредств 3.0. уровня не менее 1 года.
Связь с неформальным и информальным образованием:
инструктаж/стажировка на рабочем месте или краткосрочное обучение;
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессии:
Рабочий береговой
Смотритель огней
Основная цель деятельности:
Обеспечение приема с рейда на берег и спуска на воду всех типов маломерных судов при любом состоянии моря с помощью разного вида такелажа и систем силовых блоков
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
Прием с рейда на берег и спуск на воду всех типов маломерных судов с помощью разного вида такелажа и систем силовых блоков
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция
Прием с рейда на берег и спуск на воду всех типов маломерных судов с помощью разного вида такелажа и систем силовых блоков.
Навык 1:
Прием с рейда рыболовных маломерных судов и иных плавсредств.
Спуск на воду всех типов маломерных судов с помощью разного вида такелажа и систем силовых блоков
Умения
3.0. уровень
1. Прием с рейда на берег и спуск на воду всех типов маломерных судов при любом состоянии моря с помощью разного вида такелажа и систем силовых блоков.
2. Прием сигналов, подаваемых приемщиками плавсредств более высокой квалификации в момент спуска судов на воду или приема их на берег и выполнение соответствующих сигналам действий.
3. Изготовление вручную всех предметов такелажа, применяемых при приемке судов и спуске их на воду.
4. Установка разного рода прокатов, лежек с их перемещением.

3.0. - 3 разряд;
3.1. - 4 разряд
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
3.0. - 3 разряд (3.0.-1, 3.0.-2) - жұмыс өтілінен;
3.1. - 4 разряд (3.1.-1, 3.1.-2) - жұмыс өтілінен.
БТБА, КС бойынша біліктілік деңгейі және ұйымдардың қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары:
Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығының 68, 69, 70 және 71-тармақтары.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: кәсіпорында оқытуды, кәсіптік даярлауды, қайта даярлауды, біліктілікті арттыруды немесе негізгі орта білім базасында техникалық және кәсіптік білімнің болуын қоса алғанда, жалпы орта білім беру бағдарламалары және практикалық қызмет тәжірибесі
Мамандығы:
Біліктілігі:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
3.0. деңгей: жұмыс өтіліне талап қойылмайды;
3.1. деңгей: 3.0-деңгейдегі жүзу құралдарын қабылдаушының жұмыс өтілі 1 жылдан кем емес;
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
жұмыс орнында нұсқама/тағылымдама немесе қысқа мерзімді оқыту;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Жағалау жұмысшысы
Шам қараушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Теңіздің кез келген жағдайында такелаждың әр түрінің және күштік блоктар жүйесінің көмегімен шағын өлшемді кемелердің барлық түрлерін рейдтен жағаға қабылдауды және суға түсіруді қамтамасыз ету
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
Түрлі такелаж түрлері мен күштік блоктар жүйесінің көмегімен шағын көлемді кемелердің барлық түрлерін рейдтен жағаға қабылдау және суға түсіру
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы
Түрлі такелаж түрлері мен күштік блоктар жүйесінің көмегімен шағын көлемді кемелердің барлық түрлерін рейдтен жағаға қабылдау және суға түсіру
1-дағды:
Рейдтен балық аулайтын шағын көлемді кемелерді және өзге де жүзу құралдарын қабылдау.
Шағын көлемді кемелердің барлық түрлерін такелаждың әр түрінің және күштік блоктар жүйесінің көмегімен суға түсіру
Машықтар
3.0-деңгей
1. Теңіздің кез келген жағдайында такелаждың әр түрінің және күштік блоктар жүйесінің көмегімен шағын көлемді кемелердің барлық түрлерін рейдтен жағаға қабылдау және суға түсіру.
2. Кемелерді суға түсіру немесе оларды жағалауға қабылдау кезінде біліктілігі анағұрлым жоғары жүзу құралдарын қабылдаушылар беретін сигналдарды қабылдау және сигналдарға сәйкес іс-қимылдарды орындау.
3. Кемелерді қабылдау және оларды суға түсіру кезінде қолданылатын барлық такелаж заттарын қолмен дайындау.
4. Әртүрлі прокаттарды, жатақханаларды олардың орнын ауыстыра отырып орнату.

5. Подача на суда оттяжек и трапов.
6. Перемещение инвентаря и такелажа.
7. Разматывание из бухты канатов или тросов и сматывание их в бухты.
3.1. уровень
1. Прием с рейда на берег и спуск на воду маломерных судов всех типов при любом состоянии моря с учетом рельефа дна, глубины прибрежного участка моря, силы приливного и отливного течений, прибойной волны, силы и направления ветра, определяемых внешним наблюдением.
2. Составление системы силовых блоков.
3. Координация работы приемщиков плавсредств более низкой квалификации во время приема и спуска на воду судов при помощи установленной сигнализации.
4. Подача и прием сигналов с судов, стоящих на рейде.
5. Расстановка приемщиков плавсредств более низкой квалификации при различных вариантах и моментах приема судов с рейда и спуска их на воду.
Знания
3.0. уровень
1. Порядок и способы приема с рейда на берег и спуска на воду маломерных судов с помощью разного вида такелажа и систем силовых блоков.
2. Способы изготовления такелажа.
3. Установленную сигнализацию.
4. Наименование и назначение предметов инвентаря и такелажа при выполнении работ по приему судов на берег и спуску их на воду.
5. Порядок по безопасности и охране труда.
6. Требования пожарной безопасности.
7. Порядок внутреннего трудового распорядка.
8. Порядок производственной санитарии.
3.1. уровень
1. Порядок и способы приема с рейда на берег и спуска на воду маломерных судов всех типов при любом состоянии моря с учетом рельефа дна, глубины прибрежного участка моря, силы приливного и отливного течений, прибойной волны, силы и направления ветра.
2. Порядок расстановки приемщиков плавсредств более низкой квалификации при различных вариантах и моментах приема и спуска судов.
3. Способы составления систем силовых блоков.
4. Порядок по безопасности и охране труда.
5. Требования пожарной безопасности.
6. Порядок внутреннего трудового распорядка.
7. Порядок производственной санитарии.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям
Межличностная компетентность, ориентация на результат и эффективность, саморегуляция.
Особые условия допуска к работе
Отсутствие медицинских противопоказаний (медицинская справка (врачебное профессионально-консультативное заключение) по форме № 075/у), прохождение инструктажа по безопасности и охране труда, справка о наличии либо отсутствии судимости
Список технических регламентов и национальных стандартов:
ГОСТ 32368 "Методы испытаний химической продукции, представляющей опасность для окружающей среды. Оценка репродуктивной способности рыб".
ГОСТ 33219 "Руководство по содержанию и уходу за лабораторными животными. Правила содержания и ухода за рыбами, амфибиями и рептилиями".
Национальный стандарт Республики Казахстан СТ РК GB/Т 27638 "Технические нормы перевозки живой рыбы".

5. Кемелерге тартқыштар мен траптар беру.
6. Мүкәммал мен такелаждың орнын ауыстыру.
7. Бухтадан арқандарды немесе арқандарды тарқату және оларды бухталарға орау.
3.1-деңгей
1. Сыртқы бақылаумен айқындалатын түбінің бедерін, теңіз жағалауы учаскесінің тереңдігін, су тасқыны мен құю ағыстарының күшін, су басу толқынын, желдің күші мен бағытын ескере отырып, теңіздің кез келген жағдайында барлық үлгідегі шағын көлемді кемелерді рейдтен жағаға қабылдау және суға түсіру.
2. Күштік блоктар жүйесін құру.
3. Белгіленген сигнализация көмегімен кемелерді қабылдау және суға түсіру кезінде біліктілігі анағұрлым төмен жүзу құралдарын қабылдаушылардың жұмысын үйлестіру.
4. Рейдте тұрған кемелерден сигналдар беру және қабылдау.
5. Кемелерді рейдтен қабылдаудың және оларды суға түсірудің әртүрлі нұсқалары мен сәттері кезінде біліктілігі анағұрлым төмен жүзу құралдарын қабылдаушыларды орналастыру.
Білімі
3.0-деңгей
1. Түрлі такелаж түрлері мен күштік блоктар жүйесінің көмегімен шағын көлемді кемелерді рейдтен жағаға қабылдау және суға түсіру тәртібі мен тәсілдері.
2. Такелаж жасау тәсілдері.
3. Орнатылған сигнализация.
4. Кемелерді жағаға қабылдау және оларды суға түсіру жөніндегі жұмыстарды орындау кезінде мүкәммал мен такелаж заттарының атауы мен мақсаты.
5. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі тәртіп.
6. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
7. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібі.
8. Өндірістік санитария тәртібі.
3.1-деңгей
1. Түбінің бедерін, теңіздің жағалау учаскесінің тереңдігін, су тасқыны мен құю ағыстарының күшін, жағалау толқынын, желдің күші мен бағытын ескере отырып, теңіздің кез келген жағдайында барлық үлгідегі шағын көлемді кемелерді рейдтен жағаға қабылдау және суға түсіру тәртібі мен тәсілдері.
2. Кемелерді қабылдау мен түсірудің әртүрлі нұсқалары мен сәттері кезінде біліктілігі анағұрлым төмен жүзу құралдарын қабылдаушыларды орналастыру тәртібі.
3. Күштік блоктар жүйесін құру тәсілдері.
4. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі тәртіп.
5. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
6. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібі.
7. Өндірістік санитария тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттеріне қойылатын талаптар
Тұлғааралық құзыреттілік, нәтижеге және тиімділікке бағдарлану, өзін-өзі реттеу.
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше шарттары
Медициналық қарсы айғақтардың болмауы (№ 075/е нысаны бойынша берілген медициналық анықтама (дәрігерлік кәсіби-консультациялық қорытынды)), еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша нұсқамадан өту, соттылығының болуы не болмауы туралы анықтама
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
МемСТ 32368 "Қоршаған ортаға қауіп төндіретін химиялық өнімді сынау әдістері. Балықтардың репродуктивтік қабілетін бағалау".
МемСТ 33219 "Зертханалық жануарларды ұстау және күту жөніндегі басшылық. Балықтарды күтіп-бағу және күту, рептилиялардың амфибиямиясы қағидалары".
ҚР СТ GB/T 27638 "Тірі балықтарды тасымалдаудың техникалық нормалары" Қазақстан Республикасының Ұлттық стандарты.

Приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 5 мая 2021 года № 127 "Об утверждении рыбоводных нормативов по искусственному воспроизводству, товарному выращиванию и транспортировке основных объектов аквакультуры с использованием различных технологий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 22694).
Приказ исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 9 августа 2017 года № 324 "Об утверждении Правил рыбоводства на рыбохозяйственных водоемах" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15665).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Машинист рыбопромысловых машин и механизмов
30. Карточка профессии "Техник-ихтиолог"
Код группы:
3112-1
Код наименования занятия:
3112-1-002 "Техник (общий профиль)"
Наименование профессии
Техник-ихтиолог
Уровень квалификации по ОРК:
4
Подуровень квалификации по ОРК:
4.0. - без категории;
4.1. – 2 категории;
4.2. – 1 категории
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовых квалификационных характеристик должностей служащих организаций
2) специалист среднего уровня квалификации:
высшей категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование: "Рыбное хозяйство и промышленное рыболовство", "Ихтиология", "Экология и природопользование", "Биология" и стаж работы в должности среднего уровня квалификации первой категории не менее трех лет;
первой категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование: "Рыбное хозяйство и промышленное рыболовство", "Ихтиология", "Экология и природопользование", "Биология" и стаж работы в должности среднего уровня квалификации второй категории не менее двух лет;
второй категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование: "Рыбное хозяйство и промышленное рыболовство", "Ихтиология", "Экология и природопользование", "Биология" и стаж работы в должности среднего уровня квалификации без категории не менее одного года;
без категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование: "Рыбное хозяйство и промышленное рыболовство", "Ихтиология", "Экология и природопользование", "Биология" сельскохозяйственное (Ветеринария) без предъявления требований к стажу работы
Уровень профессионального образования
Уровень образования:
техническое и
профессиональное
образование
Специальность:

"Әртүрлі технологияларды пайдалана отырып, акваөсірудің негізгі объектілерінің қолдан өсімін молайту, оларды тауарлы өсіру және тасымалдау жөніндегі балық өсіру нормативтерін бекіту туралы"Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 5 мамырдағы № 127 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22694 болып тіркелген).
"Балық шаруашылығы су айдындарында балық өсіру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушысының 2017 жылғы 9 тамыздағы № 324 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15665 болып тіркелген).
СБШ аясында басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Балық кәсіпшілігі машиналары мен механизмдерінің машинисі
30."Техник-ихтиолог" кәсіп карточкасы
Топтың коды:
3112-1
Қызмет атауының коды:
3112-1-002 "Техник (жалпы бейін)"
Кәсіптің атауы
Техник-ихтиолог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
4.0. – санаты жоқ;
4.1. – 2-санатты;
4.2. – 1-санатты;
БТБА, КС бойынша біліктілік деңгейі және ұйымдардың қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары
2) біліктілігі орта деңгейдегі маман:
жоғары санатты: техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнаулы орта, кәсіптік орта) білім: "Балық шаруашылығы және өнеркәсіптік балық аулау", "Ихтиология", "Экология және табиғатты пайдалану", "Биология" және бірінші санатты біліктілігі орта деңгейдегі лауазымдағы жұмыс өтілі кемінде үш жыл;
бірінші санатты: техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнаулы орта, кәсіптік орта) білім: "Балық шаруашылығы және өнеркәсіптік балық аулау", "Ихтиология", "Экология және табиғатты пайдалану", "Биология" және екінші санатты біліктілігі орта деңгейдегі лауазымдағы жұмыс өтілі кемінде екі жыл;
екінші санатты: техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнаулы орта, кәсіптік орта) білім: "Балық шаруашылығы және өнеркәсіптік балық аулау", "Ихтиология", "Экология және табиғатты пайдалану", "Биология" және біліктілігі орта деңгейдегі санаты жоқ лауазымдағы жұмыс өтілі кемінде бір жыл;
санаты жоқ: техникалық және кәсіптік (арнаулы орта, кәсіптік орта) білім: "Балық шаруашылығы және өнеркәсіптік балық аулау", "Ихтиология", "Экология және табиғатты пайдалану", "Биология" ауыл шаруашылығы (Ветеринария) жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: техникалық және
кәсіби
білім беру
Мамандығы:

08110700
Рыбное хозяйство
(по видам)
Квалификация:
4S08110703
Техник-рыбовод
Требования к опыту работы:
Специалист среднего уровня квалификации:
без категории: без предъявления требований к стажу работы;
второй категории: стаж работы в должности среднего уровня квалификации без категории не менее одного года;
первой категории: стаж работы в должности среднего уровня квалификации второй категории не менее двух лет;
высшей категории: стаж работы в должности среднего уровня квалификации первой категории не менее трех лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Курсы повышения квалификации на базе организации образования или обучение в организации (на предприятии);
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессии:
Гидротехник-рыбовод;
техник-ихтиопатолог
Основная цель деятельности:
Обеспечение работ по продуктивности водоемов
Описание трудовых функций
Трудовые функции
Обязательные трудовые функции:
Выполнение простых задач в соответствии с инструкциями под руководством специалиста более высокой квалификации
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Выполнение простых задач в соответствии с инструкциями под руководством специалиста более высокой квалификации
Навык 1:
Проведение лабораторных ихтиопатологических исследований рыб
Умения
1. Под руководством специалиста более высокой квалификации проведение исследований видового состава гидробионтов.
2. Расчет допустимых норм вылова гидробионтов.
3. Обеспечение надежности и работоспособности средств измерения.
4. Создание, сбор, обработка и обобщение первичных материалов, данных статистической отчетности и другой информации.
5. Подготовка и оформление плановой и учетной документации.
6. Внесение необходимых изменений и исправлений в техническую документацию.
7. Участие в разработке программ, руководств, регламентов технического обслуживания и нормативных работ и другой технической документации.
8. Участие в создании описания выполняемых работ, необходимых спецификаций, схем, таблиц, графиков и другой технической документации.
9. Проведение лабораторных ихтиопатологических исследований рыб.
10. Участие в расчете кормовой базы.
11. Участие в оценке приживаемости рыб в исследуемом водоеме и состояния кормовой базы.
Знания
1. Справочные материалы по тематике работы.
2. Виды и методы биологического анализа рыб, паразитологического осмотра и ихтиопатологических исследований.
3. Терминологию, применяемую в специальной и справочной литературе, рабочих программах и инструкциях по рыбоводству.

08110700
Балық шаруашылығы
(түрлері бойынша)
Біліктілігі:
4S08110703
Балық өсіруші техник
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Біліктілігі орташа деңгейдегі маман:
Санаты жоқ: жұмыс өтіліне талап қойылмайды;
екінші санатты: біліктілігі орта деңгейдегі санаты жоқ лауазымдағы жұмыс өтілі кемінде бір жыл;
бірінші санатты: біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты лауазымдағы жұмыс өтілі кемінде екі жыл;
жоғары санатты: біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты лауазымдағы жұмыс өтілі кемінде үш жыл.
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
Білім беру ұйымының базасында біліктілікті арттыру курстары немесе ұйымда (кәсіпорында) оқыту;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Балық өсіруші гидротехник;
Техник-ихтиопатолог
Қызметтің негізгі мақсаты:
Су айдындарының өнімділігі бойынша жұмыстарды қамтамасыз ету
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
Біліктілігі анағұрлым жоғары маманның басшылығымен нұсқаулықтарға сәйкес қарапайым міндеттерді орындау
Қосымша еңбек функциялары:
-
1-еңбек функциясы:
Біліктілігі анағұрлым жоғары маманның басшылығымен нұсқаулықтарға сәйкес қарапайым міндеттерді орындау
1-дағды:
Балықтарға зертханалық ихтиопатологиялық зерттеулер жүргізу
Машықтар
1. Біліктілігі анағұрлым жоғары маманның басшылығымен гидробионттардың түрлік құрамына зерттеулер жүргізу.
2. Гидробионттарды аулаудың жол берілетін нормаларын есептеу.
3. Өлшеу құралдарының сенімділігі мен жұмысқа қабілеттілігін қамтамасыз ету.
4. Бастапқы материалдарды, статистикалық есептілік деректерін және басқа да ақпаратты жасау, жинау, өңдеу және қорыту.
5. Жоспарлы және есептік құжаттаманы дайындау және ресімдеу.
6. Техникалық құжаттамаға қажетті өзгерістер мен түзетулер енгізу.
7. Бағдарламаларды, басшылықтарды, техникалық қызмет көрсету регламенттерін және нормативтік жұмыстарды және басқа да техникалық құжаттаманы әзірлеуге қатысу.
8. Орындалатын жұмыстардың, қажетті ерекшеліктердің, схемалардың, кестелердің, графиктердің және басқа да техникалық құжаттамалардың сипаттамасын жасауға қатысу.
9. Балықтарға зертханалық ихтиопатологиялық зерттеулер жүргізу.
10. Азықтық базаны есептеуге қатысу.
11. Зерттелетін су айдынында балықтардың жерсінуін және азықтық базаның жай-күйін бағалауға қатысу.
Білімі
1. Жұмыс тақырыбы бойынша анықтамалық материалдар.
2. Балықтарды биологиялық талдаудың, паразитологиялық тексерудің және ихтиопатологиялық зерттеулердің түрлері мен әдістері.
3. Арнайы және анықтамалық әдебиеттерде, балық шаруашылығы жөніндегі жұмыс бағдарламалары мен нұсқаулықтарда қолданылатын терминология.

1. Управление, организация, планирование и исследование продуктивности водоемов.
2. Управление, организация и планирование промыслового, мелиоративного, контрольного и научного лова.
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1
Управление, организация, планирование и исследование продуктивности водоемов
Навык 1:
Управление, организация, планирование и исследование продуктивности водоемов
Умения
1. Организация и проведение исследований видового состава гидробионтов.
2. Организация и проведение исследований особенностей биологи и гидробионтов.
3. Организация и проведение исследований распределения и классификации гидробионтов.
4. Определение продуктивности водоемов.
5. Определение источников и путей заражения рыб.
6. Расчет допустимых норм вылова гидробионтов.
7. Проведение продукционных исследований и санитарная оценка водоемов.
8. Контроль соответствия технологического процесса на рыбохозяйственных предприятиях по разведению и выращиванию рыбопосадочного материала, товарной рыбы, объектов аквакультуры.
9. Контроль состояния факторов внешней среды рыбохозяйственных водоемов.
10. Осуществление полного биологического анализа рыб, паразитологического осмотра и ихтиопатологических исследований.
11. Охрана рыбы, мониторинг использования гидротехнических сооружений для рыбоводства, оценка приживаемости рыб в исследуемом водоеме и состояния кормовой базы.
12. Организация охраны труда и пожарной безопасности.
13. Обеспечение надежности и работоспособности средств измерения и контроля на рыбохозяйственном объекте.
14. Соблюдение норм технического обслуживания плавательного инвентаря и другого технического оборудования по графику, утвержденному руководителем организации.
15. Организация проведения экспериментов, испытаний, регистрация необходимых характеристик и параметров аквакультуры.
16. Создание, сбор, обработка и обобщение первичных материалов, данных статистической отчетности и другой информации.
17. Создание описания выполняемых работ, необходимых спецификаций, схем, таблиц, графиков и другой технической документации.
18. Подготовка и оформление плановой и учетной документации, внесение необходимых изменений и исправлений в техническую документацию.
19. Разработка программ, руководств, регламентов технического обслуживания и нормативных работ и другой технической документации.
20. Рассмотрение и проверка работоспособности малых и других судов, орудий лова, основных и резервных систем электроснабжения рыбохозяйственных объектов.
Знания

1. Су айдындарының өнімділігін басқару, ұйымдастыру, жоспарлау және зерттеу.
2. Кәсіптік, мелиоративтік, бақылау және ғылыми балық аулауды басқару, ұйымдастыру және жоспарлау.
Қосымша еңбек функциялары:
-
1-Еңбек функциясы су айдындарының өнімділігін басқару, ұйымдастыру, жоспарлау және зерттеу
1-дағды:
су айдындарының өнімділігін басқару, ұйымдастыру, жоспарлау және зерттеу
Машықтар
1. Су организмдерінің түрлік құрамы бойынша зерттеулерді ұйымдастыру және жүргізу.
2. Биология және су ағзаларының ерекшеліктеріне зерттеулерді ұйымдастыру және жүргізу.
3. Су организмдерінің таралуы мен жіктелуі бойынша зерттеулерді ұйымдастыру және жүргізу.
4. Су қоймаларының өнімділігін анықтау.
5. Балықтардың ауру жұқтыру көздері мен жолдарын анықтау.
6. Гидробионттардың рұқсат етілген аулау нормаларын есептеу.
7. Су объектілеріне өндірістік зерттеулер мен санитарлық бағалау жүргізу.
8. Балық шаруашылығы кәсiпорындарында балық көбейту материалын өсiру, тауарлық балық және акваөсiру объектiлерiндегi технологиялық процестiң сақталуын бақылау.
9. Балық шаруашылығы су айдындарындағы сыртқы орта факторларының жай-күйін бақылау.
10. Балыққа толық биологиялық талдау, паразитологиялық қарап тексеру және ихтиопатологиялық зерттеулер жүргізу.
11. Балық қорғау, балық өсіру үшін гидротехникалық құрылыстарды пайдалануды мониторингтеу, зерттелетін су қоймасындағы балықтардың тіршілік ету деңгейін және азық-түлікпен қамтамасыз ету жағдайын бағалау.
12. Еңбекті қорғауды және өрт қауіпсіздігін ұйымдастыру.
13. Балық шаруашылығы объектісінде өлшеу және бақылау құралдарының сенімділігі мен жұмысқа қабілеттілігін қамтамасыз ету.
14. Ұйым басшысы бекіткен кесте бойынша жүзу құралдары мен басқа да техникалық құралдарға техникалық қызмет көрсету нормаларын сақтау.
15. Тәжірибелерді, сынақтарды ұйымдастыру, акваөсірудің қажетті сипаттамалары мен параметрлерін тіркеу.
16. Бастапқы материалдарды, статистикалық есеп деректерін және басқа ақпаратты құру, жинау, өңдеу және синтездеу.
17. Орындалатын жұмыстың сипаттамасын, қажетті техникалық шарттарды, схемаларды, диаграммаларды, кестелерді, графиктерді және басқа да техникалық құжаттамаларды құру.
18. Жоспарлау және есепке алу құжаттамасын дайындау және ресімдеу, техникалық құжаттамаға қажетті өзгерістер мен түзетулер енгізу.
19. Бағдарламаларды, нұсқаулықтарды, техникалық қызмет көрсету регламенттерін және нормативтік жұмыстарды және басқа да техникалық құжаттамаларды әзірлеу.
20. Шағын және басқа кемелердің, балық аулау құралдарының, балық аулау объектілерін негізгі және резервтік электрмен жабдықтау жүйелерінің жұмысын қарау және тексеру.
Білім

1. Основы экономики.
2. Справочные материалы по тематике работы.
3. Основные методы содержания, выращивания и кормления рыбного потомства и взрослых особей.
4. Виды и методы биологического анализа рыб, паразитологического осмотра и ихтиопатологических исследований.
5. Терминология, применяемая в специальной и справочной литературе, рабочих программах и инструкциях по рыбоводству.
6. Названия и назначение контрольно-измерительной аппаратуры и правила пользования ею.
7. Технические средства получения, обработки и передачи информации.
8. Технические характеристики, конструктивные особенности, назначение, принципы работы и правила эксплуатации используемого оборудования.
9. Методы осмотра оборудования и обнаружения дефектов.
10. Стандарты и технические условия на разрабатываемую техническую документацию, порядок ее составления и правила оформления.
11. Методы и средства измерения параметров водной среды, характеристик и данных режима работы оборудования.
12. Последовательность и техника проведения биометрических измерений, наблюдений и экспериментов.
13. Порядок по безопасности и охране труда.
14. Требования пожарной безопасности.
15. Порядок внутреннего трудового распорядка.
16. Порядок производственной санитарии.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Управление, организация и планирование промыслового, мелиоративного, контрольного и научного лова.
Навык 1:
Управление, организация и планирование промыслового, мелиоративного, контрольного и научного лова.
Умения
1. Организация работы рыболовецкого коллектива.
2. Планирование и организация промышленного лова.
3. Планирование и организация научного лова.
4. Выбор оптимальных решений при планировании лова рыбоводных работ в условиях нестандартных ситуаций.
5. Осуществление контроля качества выпускаемой продукции.
6. Внедрение прогрессивных технологии в области, воспроизводства рыбных ресурсов и товарного рыбоводства.
7. Автоматизации и механизации производственных процессов.
8. Оформление технической и технологической документации.
9. Выполнение технико-экономических расчетов (бизнес-плана) хозяйственной деятельности предприятий рыбного хозяйства в условиях свободного рынка.
10. Организация инженерного обеспечения рыбоводных и рыболовных процессов.
11. Внедрение и контроль выполнения правил рыболовства и охраны рыбохозяйственных водоемов от загрязнения и заражения.
12. Контроль рационального использования всех объектов гидросферы.
13. Обеспечение воспроизводства биологических ресурсов гидросферы.

1. Экономика негіздері.
2. Жұмыс тақырыбы бойынша анықтамалық материалдар.
3. Балық ұрпақтары мен ересек дарақтарды ұстау, өсіру және азықтандырудың негізгі әдістері.
4. Балықтарды биологиялық талдаудың, паразитологиялық қарап тексеру мен ихтиопатологиялық зерттеулердің түрлері мен әдістері.
5. Арнайы және анықтамалық әдебиеттерде, жұмыс бағдарламаларында және балық өсіру жөніндегі нұсқаулықтарда қолданылатын терминология.
6. Бақылау-өлшеу құралдарының атаулары мен мақсаттары және оны пайдалану ережелері.
7. Ақпаратты қабылдаудың, өңдеудің және берудің техникалық құралдары.
8. Қолданылатын жабдықтың техникалық сипаттамалары, конструкциялық ерекшеліктері, тағайындалуы, жұмыс істеу принциптері және жұмыс ережелері.
9. Жабдықты тексеру және ақауларды анықтау әдістері.
10. Әзірленетін техникалық құжаттамаға стандарттар мен техникалық шарттар, оны жасау тәртібі және жобалау ережелері.
11. Су ортасының параметрлерін өлшеу әдістері мен құралдары, сипаттамалары және жабдықтың жұмыс режимінің деректері.
12. Биометриялық өлшеулерді, бақылауларды және эксперименттерді жүргізудің реттілігі мен техникасы.
13. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау тәртібі.
14. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
15. Ішкі еңбек тәртібі.
16. Өндірістік санитария тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
2-Еңбек функциясы:
Балық аулау, мелиорация, бақылау және ғылыми аулау жұмыстарын басқару, ұйымдастыру және жоспарлау.
1-дағды:
Балық аулау, мелиорация, бақылау және ғылыми аулау жұмыстарын басқару, ұйымдастыру және жоспарлау.
Машықтар
1. Балық аулау ұжымының жұмысын ұйымдастыру.
2. Өнеркәсіптік балық аулау жұмыстарын жоспарлау және ұйымдастыру.
3. Ғылыми балық аулау жұмыстарын жоспарлау және ұйымдастыру.
4. Стандарттан тыс жағдайларда балық аулау және балық шаруашылығы жұмыстарын жоспарлау кезінде оңтайлы шешімдерді таңдау.
5. Өндірілетін өнімнің сапасын бақылау.
6. Балық ресурстарын көбейту және тауарлық балық шаруашылығы саласында прогрессивті технологияларды енгізу.
7. Өндірістік процестерді автоматтандыру және механикаландыру.
8. Техникалық және технологиялық құжаттаманы рәсімдеу.
9. Еркін нарық жағдайларында балық шаруашылығы кәсіпорындарының шаруашылық қызметінің техникалық-экономикалық есептеулерін (бизнес-жоспар) жасау.
10. Балық өсіру және балық аулау процестерін инженерлік қамтамасыз етуді ұйымдастыру.
11. Балық аулау ережелері мен балық шаруашылығына арналған су қоймаларын ластану мен ауру жұқтырудан қорғау жұмыстарын енгізу және бақылау.
12. Гидросфераның барлық объектілерін ұтымды пайдалануды бақылау.
13. Гидросфераның биологиялық ресурстарын қалпына келтіруді қамтамасыз ету.

14. Определение ущерба от незаконного промысла и загрязнения водоемов.
15. Мониторинг состояния экосистем рыбохозяйственных водоемов.
16. Выявление неисправностей в процессе эксплуатации приборов и оборудования.
17. Устранение выявленных технологических недостатков в соответствии с нормативными и эксплуатационными документами.
18. Подготовка к списанию плавсредств, инвентаря и лабораторного оборудования по истечении сроков службы или хранения, выработавших установленный ресурс и достигших предельного состояния.
19. Составление перечня и заявки на материально-техническое обеспечение ремонта, необходимого нового оборудования для обеспечения бесперебойной работы рыбохозяйственного объекта.
20. Контроль проведение селекционно-племенной работы.
21. Контроль за проведением мероприятий по вылову и сохранению рыбных ресурсов и охране редких и находящихся под угрозой исчезновения видов рыб.
Знания
1. Основы экономики.
2. Справочные материалы по тематике работы.
3. Основные методы содержания, выращивания и кормления рыбного потомства и взрослых особей.
4. Виды и методы биологического анализа рыб, паразитологического осмотра и ихтиопатологических исследований.
5. Терминология, применяемая в специальной и справочной литературе, рабочих программах и инструкциях по рыбоводству.
6. Названия и назначение контрольно-измерительной аппаратуры и правила пользования ею.
7. Технические средства получения, обработки и передачи информации.
8. Технические характеристики, конструктивные особенности, назначение, принципы работы и правила эксплуатации используемого оборудования.
9. Методы осмотра оборудования и обнаружения дефектов.
10. Стандарты и технические условия на разрабатываемую техническую документацию, порядок ее составления и правила оформления.
11. Методы и средства измерения параметров водной среды, характеристик и данных режима работы оборудования.
12. Последовательность и техника проведения биометрических измерений, наблюдений и экспериментов.
13. Порядок по безопасности и охране труда.
14. Требования пожарной безопасности.
15. Порядок внутреннего трудового распорядка.
16. Порядок производственной санитарии.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям.
Межличностная компетентность, ориентация на результат и эффективность.
Особые условия допуска к работе
Отсутствие медицинских противопоказаний (медицинская справка (врачебное профессионально-консультативное заключение) по форме № 075/у), прохождение инструктажа по безопасности и охране труда, справка о наличии либо отсутствии судимости
Список технических регламентов и национальных стандартов:
ГОСТ 32368 "Методы испытаний химической продукции, представляющей опасность для окружающей среды. Оценка репродуктивной способности рыб".
ГОСТ 33219 "Руководство по содержанию и уходу за лабораторными животными. Правила содержания и ухода за рыбами, амфибиями и рептилиями".
Национальный стандарт Республики Казахстан СТ РК GB/Т 27638 "Технические нормы перевозки живой рыбы".

14. Заңсыз балық аулау және су қоймаларын ластау салдарынан келтірілген зиянды анықтау.
15. Балық шаруашылығы су қоймаларының экожүйесінің жағдайын бақылау.
16. Құралдар мен жабдықтарды пайдалану процесінде ақауларды анықтау.
17. Анықталған технологиялық ақауларды нормативтік және пайдалану құжаттарына сәйкес жою.
18. Қызмет мерзімі немесе сақтау мерзімі өткен, белгіленген ресурсты қолданған немесе шекті күйге жеткен жүзу құралдарын, мүкәмал мен зертханалық жабдықты жоюға дайындау.
19. Балық шаруашылығы объектісінің үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету үшін қажетті жаңа жабдықты жөндеу, материалдық-техникалық жабдықтау тізімін және тапсырысын жасау.
20. Селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстардың жүргізілуін бақылау.
21. Балық ресурстарын аулау және қорғау, сирек және жойылып кету қаупі бар балық түрлерін сақтау жөніндегі іс-шараларды бақылау.
Білім
1. Экономика негіздері.
2. Жұмыс тақырыбына қатысты анықтамалық материалдар.
3. Балық ұрпағын және ересек дарақтарды өсіру, ұстау және азықтандырудың негізгі әдістері.
4. Балықты биологиялық талдаудың, паразитологиялық қарап тексерудің және ихтиопатологиялық зерттеулердің түрлері мен әдістері.
5. Балық өсіру бойынша арнайы және анықтамалық әдебиетте, жұмыс бағдарламаларында және нұсқаулықтарда қолданылатын терминология.
6. Бақылау-өлшеу құралдарының атаулары мен мақсаттары және оларды пайдалану ережелері.
7. Ақпаратты алу, өңдеу және берудің техникалық құралдары.
8. Қолданылатын жабдықтың техникалық сипаттамалары, конструктивтік ерекшеліктері, мақсаттары, жұмыс принциптері және пайдалану ережелері.
9. Жабдықты тексеру және ақауларды анықтау әдістері.
10. Техникалық құжаттаманы әзірлеуге арналған стандарттар мен техникалық шарттар, оны жасау және рәсімдеу тәртібі.
11. Су ортасының параметрлерін, жабдықтың жұмыс режимі сипаттамалары мен деректерін өлшеу әдістері мен құралдары.
12. Биометриялық өлшемдер, байқаулар мен эксперименттер жүргізу тәртібі мен техникасы.
13. Еңбек қауіпсіздігі және еңбек қорғау ережелері.
14. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
15. Ішкі еңбек тәртібі ережелері.
16. Өндірістік санитария тәртібі.
Жеке құзыреттеріне қойылатын талаптар
Тұлғааралық құзыреттілік, нәтижеге және тиімділікке бағытталушылық
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше шарттары
Медициналық қарсы айғақтардың болмауы (№ 075/е нысаны бойынша берілген медициналық анықтама (дәрігерлік кәсіби-консультациялық қорытынды)), еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша нұсқамадан өту, соттылығының болуы не болмауы туралы анықтама
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
МемСТ 32368 "Қоршаған ортаға қауіп төндіретін химиялық өнімді сынау әдістері. Балықтардың репродуктивтік қабілетін бағалау".
МемСТ 33219 "Зертханалық жануарларды ұстау және күту жөніндегі басшылық. Балықтарды күтіп-бағу және күту, рептилиялардың амфибиямиясы қағидалары".
ҚР СТ GB/T 27638 "Тірі балықтарды тасымалдаудың техникалық нормалары" Қазақстан Республикасының Ұлттық стандарты.

Приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 5 мая 2021 года № 127 "Об утверждении рыбоводных нормативов по искусственному воспроизводству, товарному выращиванию и транспортировке основных объектов аквакультуры с использованием различных технологий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 22694).
Приказ исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 9 августа 2017 года № 324 "Об утверждении Правил рыбоводства на рыбохозяйственных водоемах" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15665).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Ихтиолог
32.Карточка профессии "Ихтиолог"
Код группы:
2131-3
Код наименования занятия:
2131-3-007
Наименование профессии
Ихтиолог
Уровень квалификации по ОРК:
6
Подуровень квалификации по ОРК:
6.0. - без категории;
6.1. – 2 категории;
6.2. – 1 категории
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовых
квалификационных характеристик должностей служащих организаций
Специалист высшего уровня квалификации:
высшей категории: высшее образование по соответствующему направлению подготовки кадров: рыбное хозяйство (рыбное хозяйство и промышленное рыболовство), биологические и смежные науки (биология), окружающая среда (экология) и стаж работы в должности высшего уровня квалификации первой категории не менее трех лет или стаж работы по специальности не менее пяти лет;
первой категории: высшее образование по соответствующему направлению подготовки кадров: рыбное хозяйство (рыбное хозяйство и промышленное рыболовство), биологические и смежные науки (биология), окружающая среда (экология) и стаж работы в должности высшего уровня квалификации второй категории не менее двух лет или стаж работы по специальности не менее четырех лет;
второй категории: высшее образование по соответствующему направлению подготовки кадров: рыбное хозяйство (рыбное хозяйство и промышленное рыболовство), биологические и смежные науки (биология), окружающая среда (экология) и стаж работы в должности высшего уровня квалификации без категории не менее одного года или стаж работы по специальности не менее трех лет;
без категории: высшее образование по соответствующему направлению подготовки кадров: рыбное хозяйство (рыбное хозяйство и промышленное рыболовство), биологические и смежные науки (биология), окружающая среда (экология) без предъявления требований к стажу работы.
Пункты 84, 85 и 86 Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей и специалистов природоохранных организаций, организаций лесного хозяйства и специализированных организаций Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан, утвержденных приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 марта 2017 года № 120 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15021)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: высшее профессиональное образование
Специальность:
6B08 Сельское хозяйство и биоресурсы
6B084 Рыбное хозяйство
Квалификация:
Инженер-
рыбовод
Требования к опыту работы:
Специалист высшего уровня квалификации:
без категории: без предъявления требований к стажу работы
второй категории: стаж работы в должности высшего уровня квалификации без категории не менее одного года или стаж работы по специальности не менее трех лет;
первой категории: стаж работы в должности высшего уровня квалификации второй категории не менее двух лет или стаж работы по специальности не менее четырех лет;
высшей категории: стаж работы в должности высшего уровня квалификации первой категории не менее трех лет или стаж работы по специальности не менее пяти лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Курсы повышения квалификации на базе организации образования или обучение в организации (на предприятии);
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессии:
Ихтиопатолог
Основная цель деятельности:
Обеспечение деятельностью товарных рыбоводных хозяйств и рыбопитомников.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
Руководство деятельностью товарных рыбоводных хозяйств и рыбопитомников.
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция
Руководство деятельностью товарных рыбоводных пунктов, хозяйств и рыбопитомников.
Навык 1:
Руководство деятельностью товарных рыбоводных пунктов, хозяйств и рыбопитомников.
Умения

"Әртүрлі технологияларды пайдалана отырып, акваөсірудің негізгі объектілерінің қолдан өсімін молайту, оларды тауарлы өсіру және тасымалдау жөніндегі балық өсіру нормативтерін бекіту туралы"Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 5 мамырдағы № 127 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22694 болып тіркелген).
"Балық шаруашылығы су айдындарында балық өсіру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушысының 2017 жылғы 9 тамыздағы № 324 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15665 болып тіркелген).
СБШ аясында басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Ихтиолог
32 "Ихтиолог" кәсіп карточкасы
Топтың коды:
2131-3
Қызмет атауының коды:
2131-3-007
Кәсіптің атауы
Ихтиолог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
6.0.-санаты жоқ;
6.1-2 санатты;
6.2.-1 санатты
БТБА, КС бойынша біліктілік деңгейі және ұйымдардың қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары:
Біліктілігі жоғары деңгейдегі маман:
жоғары санатты: кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары білім: балық шаруашылығы (балық шаруашылығы және өнеркәсіптік балық аулау), биологиялық және сабақтас ғылымдар (биология), қоршаған орта (экология) және бірінші санатты біліктілігі жоғары деңгейдегі лауазымдағы кемінде үш жыл жұмыс өтілі немесе мамандығы бойынша кемінде бес жыл жұмыс өтілі;
бірінші санатты: кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары білім: (балық шаруашылығы және өнеркәсіптік балық аулау), биологиялық және сабақтас ғылымдар (биология), қоршаған орта (экология) және екінші санаттағы біліктілігі жоғары деңгейдегі лауазымдағы кемінде екі жыл жұмыс өтілі немесе мамандығы бойынша төрт жылдан кем емес жұмыс өтілі;
екінші санатты: кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары білім: (балық шаруашылығы және өнеркәсіптік балық аулау), биологиялық және сабақтас ғылымдар (биология), қоршаған орта (экология) және біліктілігі жоғары санаты жоқ лауазымдағы жұмыс өтілі кемінде бір жыл жұмыс өтілі немесе мамандығы бойынша үш жылдан кем емес жұмыс өтілі;
санаты жоқ: кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары білім: (балық шаруашылығы және өнеркәсіптік балық аулау), биологиялық және сабақтас ғылымдар (биология), қоршаған орта (экология), жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды.
"Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің табиғат қорғау ұйымдарының, орман шаруашылығы ұйымдарының және мамандандырылған ұйымдарының басшылары мен мамандары лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 14 наурыздағы № 120 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15021 болып тіркелген) 84, 85 және 86-тармақтары.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: жоғарғы кәсіптік білім
Мамандық:
6В08 Ауыл шаруашылығы және биоресурстары; 6В084 Балық шаруашылығы
Біліктілік:
Инженер-балық өсіруші -
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Біліктілігі жоғары деңгейдегі маман:
Санаты жоқ: жұмыс өтіліне талап қойылмайды;
екінші санатты: санаты жоқ біліктілігі жоғары деңгейдегі лауазымдағы жұмыс өтілі кемінде бір жыл немесе мамандығы бойынша жұмыс өтілі үш жылдан кем емес;
бірінші санатты: екінші санатты біліктілігі жоғары деңгейдегі лауазымдағы жұмыс өтілі кемінде екі жыл немесе мамандығы бойынша жұмыс өтілі төрт жыл;
жоғары санатты: бірінші санатты біліктілігі жоғары деңгейдегі лауазымдағы жұмыс өтілі кемінде үш жыл немесе мамандығы бойынша жұмыс өтілі бес жыл.
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
Білім беру ұйымының базасында біліктілікті арттыру курстары немесе ұйымда (кәсіпорында) оқыту;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Ихтиопатолог
Қызметтің негізгі мақсаты:
Тауарлы балық өсіру шаруашылықтары мен балық өсіру зауыттарының қызметін қамтамасыз ету
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функциясының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:
Тауарлы балық өсіру шаруашылықтары мен балық өсіру зауыттарының қызметін басқару
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы
Тауарлық балық өсіру зауыттарының, фермалардың және балық өсіру зауыттарының қызметін басқару
1-дағды:
Тауарлық балық өсіру зауыттарының, фермалардың және балық өсіру зауыттарының қызметін басқару
Машықтар

1. Обеспечение проведения мероприятий по вылову рыб в воспроизводственных целях.
2. Обеспечение сохранения рыбных ресурсов.
3. Обеспечение охраны редких и находящихся под угрозой исчезновения видов рыб.
4. Организация и контроль рыбного промысла, лова гидробионтов;
5. Организация и контроль селекционно-племенной работы.
6. Организация и контроль мероприятий по мелиорации водоемов, отведенных под товарное рыбоводство водоемов.
7. Организация и контроль сохранения нерестилищ и спасению молоди, сохранению видов рыб.
8. Организация и контроль количественного и качественного учета гидробионтов.
9. Организация и контроль определения биологической продуктивности водоемов.
10. Организация и контроль разведения рыб и хозяйственно-ценных гидробионтов в естественных и искусственных водоемах.
11. Организация и контроль производственной деятельности в рыбодобывающих предприятиях, рыбопитомниках, нерестово-выростных хозяйствах всех форм собственности.
12. Организация и контроль рыбоводных работ в естественных водоемах.
13. Экспертная оценка водоемов с целью их рыбохозяйственного использования.
14. Организация, контроль, планирование и осуществление комплекса работ по искусственному разведению и выращиванию хозяйственно ценных видов рыб и беспозвоночных.
15. Организация, контроль, планирование комплекса работ по охране и контролю рационального использования водных биологических ресурсов.
Знания
1. Основы экономики.
2. Справочные материалы по тематике работы.
3. Основные методы содержания, выращивания и кормления рыбного потомства и взрослых особей.
4. Виды и методы биологического анализа рыб, паразитологического осмотра и ихтиопатологических исследований.
5. Терминология, применяемая в специальной и справочной литературе, рабочих программах и инструкциях по рыбоводству.
6. Названия и назначение контрольно-измерительной аппаратуры и правила пользования ею.
7. Технические средства получения, обработки и передачи информации.
8. Технические характеристики, конструктивные особенности, назначение, принципы работы и правила эксплуатации используемого оборудования.
9. Методы осмотра оборудования и обнаружения дефектов.
10. Стандарты и технические условия на разрабатываемую техническую документацию, порядок ее составления и правила оформления.
11. Методы и средства измерения параметров водной среды, характеристик и данных режима работы оборудования.
12. Последовательность и техника проведения биометрических измерений, наблюдений и экспериментов.

1. Су мақсатында балық аулау жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыруды қамтамасыз ету.
2. Балық ресурстарын сақтауды қамтамасыз ету.
3. Сирек және жойылып бара жатқан балық түрлерін қорғауды қамтамасыз ету.
4. Балық аулауды, су организмдерін аулауды ұйымдастыру және бақылау.
5. Селекциялық-асыл тұқымдық жұмыстарды ұйымдастыру және бақылау.
6. Тауарлық балық өсіруге бөлінген су қоймаларын рекультивациялау шараларын ұйымдастыру және бақылау.
7. Уылдырық шашатын жерлерді сақтауды және құрт-шабақтарды құтқаруды, балық түрлерін сақтауды ұйымдастыру және бақылау.
8. Гидробионттардың сандық және сапалық есебін ұйымдастыру және бақылау.
9. Су айдындарының биологиялық өнімділігін анықтауды ұйымдастыру және бақылау.
10. Табиғи және жасанды су қоймаларында балықтарды және шаруашылық жағынан құнды гидробионттарды өсіруді ұйымдастыру және бақылау.
11. Барлық меншік нысанындағы балық аулау кәсіпорындарында, балық өсіру зауыттарында, уылдырық шашатын және балық питомниктерінде өндірістік қызметті ұйымдастыру және бақылау.
12. Табиғи су қоймаларында балық өсіру жұмыстарын ұйымдастыру және бақылау.
13. Су айдындарын балық шаруашылығына пайдалану мақсатында оларды сараптамалық бағалау.
14. Балық пен омыртқасыз жануарлардың шаруашылық жағынан құнды түрлерін қолдан өсіру және өсіру жөніндегі жұмыстар кешенін ұйымдастыру, бақылау, жоспарлау және жүзеге асыру.
15. Су биологиялық ресурстарын ұтымды пайдалануды қорғау және бақылау жөніндегі жұмыстар кешенін ұйымдастыру, бақылау, жоспарлау.
Білімі
1. Экономика негіздері.
2. Жұмыс тақырыбы бойынша анықтамалық материалдар.
3. Балық ұрпақтары мен ересек дарақтарды ұстау, өсіру және азықтандырудың негізгі әдістері.
4. Балықтарды биологиялық талдаудың түрлері мен әдістері, паразитологиялық зерттеу және ихтиопатологиялық зерттеулер.
5. Арнайы және анықтамалық әдебиеттерде, жұмыс бағдарламаларында және балық өсіру жөніндегі нұсқаулықтарда қолданылатын терминология.
6. Бақылау-өлшеу құралдарының атаулары мен мақсаттары және оны пайдалану ережелері.
7. Ақпаратты қабылдаудың, өңдеудің және берудің техникалық құралдары.
8. Қолданылатын жабдықтың техникалық сипаттамалары, конструкциялық ерекшеліктері, тағайындалуы, жұмыс істеу принциптері және жұмыс ережелері.
9. Жабдықты тексеру және ақауларды анықтау әдістері.
10. Әзірленетін техникалық құжаттамаға стандарттар мен техникалық шарттар, оны жасау тәртібі және жобалау ережелері.
11. Су ортасының параметрлерін өлшеу әдістері мен құралдары, сипаттамалары және жабдықтың жұмыс режимінің деректері.
12. Биометриялық өлшеулерді, бақылауларды және эксперименттерді жүргізудің реттілігі мен техникасы.

13. Порядок по безопасности и охране труда.
14. Требования пожарной безопасности.
15. Порядок внутреннего трудового распорядка.
16. Порядок производственной санитарии.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям
Межличностная компетентность, креативность ориентация на результат и эффективность
Особые условия допуска к работе
Отсутствие медицинских противопоказаний (медицинская справка (врачебное профессионально-консультативное заключение) по форме № 075/у), прохождение инструктажа по безопасности и охране труда, справка о наличии либо отсутствии судимости
Список технических регламентов и национальных стандартов:
ГОСТ 32368 "Методы испытаний химической продукции, представляющей опасность для окружающей среды. Оценка репродуктивной способности рыб".
ГОСТ 33219 "Руководство по содержанию и уходу за лабораторными животными. Правила содержания и ухода за рыбами, амфибиями и рептилиями".
Национальный стандарт Республики Казахстан СТ РК GB/Т 27638 "Технические нормы перевозки живой рыбы".
Приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 5 мая 2021 года № 127 "Об утверждении рыбоводных нормативов по искусственному воспроизводству, товарному выращиванию и транспортировке основных объектов аквакультуры с использованием различных технологий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 22694).
Приказ исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 9 августа 2017 года № 324 "Об утверждении Правил рыбоводства на рыбохозяйственных водоемах" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15665).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Ихтиопатолог
33.Карточка профессии "Инспектор рыбоохраны"
Код группы:
3160-5
Код наименования занятия:
3160-5-007
Наименование профессии
Инспектор рыбоохраны
Уровень квалификации по ОРК:
4
Подуровень квалификации по ОРК:
4.0. - без категории;
4.1. – 2 категории;
4.2. – 1 категории
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовых квалификационных характеристик должностей служащих организаций
специалист среднего уровня квалификации:
высшей категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование: "Лесное хозяйство, садово-парковое и ландшафтное строительство (по видам)", "Экология и природоохранная деятельность (по видам)", "Охотоведение и звероводство", "Пчеловодство" и стаж работы в должности инспектора среднего уровня квалификации первой категории не менее трех лет или стаж работы по специальности не менее четырех лет;
первой категории техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование: "Лесное хозяйство, садово-парковое и ландшафтное строительство (по видам)", "Экология и природоохранная деятельность (по видам)", "Охотоведение и звероводство", "Пчеловодство" и стаж работы в должности инспектора среднего уровня квалификации второй категории не менее двух лет или стаж работы по специальности не менее трех лет;
второй категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование: "Лесное хозяйство, садово-парковое и ландшафтное строительство (по видам)", "Экология и природоохранная деятельность (по видам)", "Охотоведение и звероводство", "Пчеловодство" и стаж работы в должности инспектора среднего уровня квалификации без категории не менее одного года или стаж работы по специальности не менее двух лет;
без категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование: "Лесное хозяйство, садово-парковое и ландшафтное строительство (по видам)", "Экология и природоохранная деятельность (по видам)", "Охотоведение и звероводство", "Пчеловодство" и без предъявления требований к стажу работы или общее среднее образование со стажем работы в лесном хозяйстве не менее трех лет.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: техническое и профессиональное образование, практический опыт; послесреднее образование
Специальность:

13. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау тәртібі.
14. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
15. Ішкі еңбек тәртібі.
16. Өндірістік санитария процедуралары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттеріне қойылатын талаптар
Тұлғааралық құзыреттілік, нәтижеге және тиімділікке бағытталушылық
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше шарттары
Медициналық қарсы айғақтардың болмауы (№ 075/е нысаны бойынша берілген медициналық анықтама (дәрігерлік кәсіби-консультациялық қорытынды)), еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша нұсқамадан өту, соттылығының болуы не болмауы туралы анықтама
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
МемСТ 32368 "Қоршаған ортаға қауіп төндіретін химиялық өнімді сынау әдістері. Балықтардың репродуктивтік қабілетін бағалау".
МемСТ 33219 "Зертханалық жануарларды ұстау және күту жөніндегі басшылық. Балықтарды күтіп-бағу және күту, рептилиялардың амфибиямиясы қағидалары".
ҚР СТ GB/T 27638 "Тірі балықтарды тасымалдаудың техникалық нормалары" Қазақстан Республикасының Ұлттық стандарты.
"Әртүрлі технологияларды пайдалана отырып, акваөсірудің негізгі объектілерінің қолдан өсімін молайту, оларды тауарлы өсіру және тасымалдау жөніндегі балық өсіру нормативтерін бекіту туралы"Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 5 мамырдағы № 127 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22694 болып тіркелген).
"Балық шаруашылығы су айдындарында балық өсіру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушысының 2017 жылғы 9 тамыздағы № 324 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15665 болып тіркелген).
СБШ аясында басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Ихтиопатолог
33. "Балықты қорғау инспекторы" кәсіп карточкасы
Топтың коды:
3160-5
Қызмет атауының коды:
3160-5-007
Кәсіптің атауы
Балықты қорғау инспекторы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
4.0. – санаты жоқ;
4.1. – 2 санат;
4.2. – 1 санат
БТБА, БА және басқа үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Біліктілігі орта деңгейлі маман:
жоғары санатты: техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіптік) білім: "Орман шаруашылығы, бағбандық және ландшафтық құрылыс (түрлері бойынша)", "Экология және табиғатты қорғау қызметі (түрлері бойынша)", "Аңшылық және аңшылық шаруашылығы", "Омарта шаруашылығы" және бірінші санаттағы біліктілік деңгейі орташа инспектор лауазымындағы үш жылдан кем емес жұмыс өтілі немесе мамандығы бойынша төрт жылдан кем емес жұмыс өтілі;
бірінші санатты техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіптік) білім: "Орман шаруашылығы, бағбандық және ландшафтық құрылыс (түрлері бойынша)", "Экология және табиғатты қорғау қызметі (түрлері бойынша)", "Аңшылық және аңшылық шаруашылығы", "Омарта шаруашылығы" және екінші санаттағы біліктілік деңгейі орташа инспектор лауазымындағы екі жылдан кем емес жұмыс өтілі немесе мамандығы бойынша кемінде үш жыл жұмыс өтілі;
екінші санатты: техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (орта мамандандырылған, орта кәсіптік) білім: "Орман шаруашылығы, көгалдандыру және ландшафтық құрылыс (түрлері бойынша)", "Экология және табиғатты қорғау қызметі (түрлері бойынша)", "Аңшылық және аңшылық шаруашылығы", "Омарта шаруашылығы" және біліктілігі орташа деңгейдегі инспектор лауазымындағы жұмыс өтілі бір жылдан кем емес, санаты жоқ немесе мамандығы бойынша кемінде екі жыл жұмыс өтілі;
санаты жоқ: техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (орта арнаулы, орта кәсіптік) білім: "Орман шаруашылығы, көгалдандыру және ландшафтық құрылыс (түрлері бойынша)", "Экология және табиғатты қорғау қызметі (түрлері бойынша)", "Аңшылық және аңшылық шаруашылығы", "Омарта шаруашылығы" және жұмыс өтілі талаптарынсыз немесе орман шаруашылығында кемінде үш жыл жұмыс өтілі бар жалпы орта білім.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: техникалық кәсіптік, практикалық тәжірибе, орта білімнен кейінгі білімнің болуы
Мамандығы:

08210200
Охотоведение и звероводство
Квалификация:
3W08210201
Егерь
Требования к опыту работы:
специалист среднего уровня квалификации:
без категории: без предъявления требований к стажу работы или общее среднее образование со стажем работы в лесном хозяйстве не менее трех лет;
второй категории: стаж работы по специальности не менее двух лет;
первой категории: стаж работы по специальности не менее трех лет;
высшей категории: стаж работы по специальности не менее четырех лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Курсы повышения квалификации на базе организации образования или обучение в организации (на предприятии);
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессии:
Егерь;
инспектор по вопросам охраны окружающей среды
Основная цель деятельности:
Обеспечение охраны рыбных ресурсов и других водных животных
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение простых задач в соответствии с инструкциями под руководством специалиста более высокой квалификации
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Выполнение простых задач в соответствии с инструкциями под руководством специалиста более высокой квалификации
Навык 1:
Участие в проведении мониторинга состояния рыбохозяйственных предприятий
Умения
1. Под руководством специалиста более высокой квалификации осуществление контроля за выловом рыбных ресурсов и других водных животных, соблюдения требований по местам и срокам рыболовства, ограничений и запретов, параметров орудий лова (размеров ячеи), видового состава улова, доли прилова, освоения лимита и квоты.
2. Ведение промыслового журнала.
3. Пропаганда бережного и гуманного отношения к животному миру.
4. Принятие меры по оказанию помощи объектам животного мира в случае заболеваний и угрозы гибели при стихийных бедствиях.
5. Обеспечение сохранности аншлагов.
6. Расчет допустимых норм вылова гидробионтов.
7. Проведение продукционных исследований водоемов.
8. Участие в составлении описания проводимых работ, необходимых спецификаций, диаграмм, таблиц, графиков и другой технической документации.
9. Участие в оформлении отчетной документации, внесение необходимых изменений и исправлений в техническую документацию.
10. Участие в разработке программ, инструкций, графиков проведения технического обслуживания и регламентных работ и другой технической документации.
Знания
1. Основные методы содержания, выращивания и кормления рыбного потомства и взрослых особей.

08210200
Аңшылық және аң аулау
Біліктілік:
3W08210201
Аңшы
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Біліктілігі орта деңгейлі маман:
санаты жоқ: жұмыс өтілі талаптарынсыз немесе орман шаруашылығында кемінде үш жыл жұмыс өтілі бар жалпы орта білім;
екінші санатты: мамандығы бойынша жұмыс өтілі екі жылдан кем емес;
бірінші санатты: мамандығы бойынша жұмыс өтілі үш жылдан кем емес;
жоғары санатты: мамандығы бойынша жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес.
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
Білім беру ұйымының базасында біліктілікті арттыру курстары немесе ұйымда (кәсіпорында) оқыту;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қорықшы;
Қоршаған орта сұрақтары бойынша инспектор
Қызметтің негізгі мақсаты:
Балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғауды қамтамасыз ету
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Біліктілігі жоғары маманның басшылығымен нұсқау бойынша қарапайым тапсырмаларды орындау
Қосымша еңбек функциялары:
-
1-еңбек функциясы:
Біліктілігі анағұрлым жоғары маманның бақылауымен нұсқауларға сәйкес қарапайым тапсырмаларды орындауы
1-дағды:
Балық шаруашылығы кәсіпорындарының жағдайына мониторинг жүргізуге қатысу
Машықтар
1. Біліктілігі анағұрлым жоғары маманның жетекшілігімен балық ресурстарын және басқа да су жануарларын аулауды, балық аулау орындары мен мерзімдеріне қойылатын талаптардың, шектеулер мен тыйымдардың, аулау құралдарының параметрлерінің (тор өлшемдерінің), балық аулау құралдарының, ауланымның түр құрамының, кездейсоқ ауланым үлесінің сақталуын, лимиттер мен квоталарды игерілуін бақылауды жүзеге асырады.
2. Кәсіпшілік журналын жүргізу.
3. Жануарлар әлеміне ұқыпты және адамгершілік қатынасты насихаттау.
4. Ауырған және табиғи зілзалалар кезінде өлім қаупі туындаған жағдайда жануарлар дүниесіне көмек көрсету бойынша шаралар қабылдау.
5. Аншлагтардың сақталуын қамтамасыз ету.
6. Гидробионттарды аулаудың рұқсат етілген нормаларын есептеу.
7. Су айдындарына продукциялық зерттеулер жүргізу.
8. Орындалатын жұмыстың сипаттамасын, қажетті техникалық шарттарды, диаграммаларды, кестелерді, графиктерді және басқа да техникалық құжаттаманы дайындауға қатысу.
9. Есеп құжаттамасын жасауға қатысу, техникалық құжаттамаға қажетті өзгерістер мен түзетулер енгізу.
10. Бағдарламаларды, нұсқаулықтарды, техникалық қызмет көрсету және жоспарлы жұмыстардың кестелерін және басқа да техникалық құжаттамаларды әзірлеуге қатысу.
Білімі
1. Балықтардың ұрпақтарын және ересек дарақтарын ұстау, өсіру және азықтандырудың негізгі әдістері.

5.0. – ТиПО - высшей категории
5.1. - послесреднее – без категории
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовых квалификационных характеристик должностей служащих организаций
специалист среднего уровня квалификации:
высшей категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование: "Лесное хозяйство, садово-парковое и ландшафтное строительство (по видам)", "Экология и природоохранная деятельность (по видам)", "Охотоведение и звероводство", "Пчеловодство" и стаж работы в должности инспектора среднего уровня квалификации первой категории не менее трех лет или стаж работы по специальности не менее четырех лет;
первой категории техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование: "Лесное хозяйство, садово-парковое и ландшафтное строительство (по видам)", "Экология и природоохранная деятельность (по видам)", "Охотоведение и звероводство", "Пчеловодство" и стаж работы в должности инспектора среднего уровня квалификации второй категории не менее двух лет или стаж работы по специальности не менее трех лет;
второй категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование: "Лесное хозяйство, садово-парковое и ландшафтное строительство (по видам)", "Экология и природоохранная деятельность (по видам)", "Охотоведение и звероводство", "Пчеловодство" и стаж работы в должности инспектора среднего уровня квалификации без категории не менее одного года или стаж работы по специальности не менее двух лет;
без категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование: "Лесное хозяйство, садово-парковое и ландшафтное строительство (по видам)", "Экология и природоохранная деятельность (по видам)", "Охотоведение и звероводство", "Пчеловодство" и без предъявления требований к стажу работы или общее среднее образование со стажем работы в лесном хозяйстве не менее трех лет.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: техническое и профессиональное образование, практический опыт; послесреднее образование
Специальность:
08210200
Охотоведение и звероводство
Квалификация:
3W08210201
Егерь
Требования к опыту работы:
специалист среднего уровня квалификации:
при наличии технического и профессионального образования:
высшей категории: стаж работы по специальности не менее пяти лет;
при наличии послесреднего образования: без требований к стажу работы
Связь с неформальным и информальным образованием:
Курсы повышения квалификации на базе организации образования или обучение в организации (на предприятии);
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессии:
Егерь;
инспектор по вопросам охраны окружающей среды
Основная цель деятельности:
Обеспечение охраны рыбных ресурсов и других водных животных
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Мониторинг состояния рыбохозяйственных предприятий.
2. Контроль технологического процесса на рыбохозяйственных предприятиях.
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Мониторинг состояния рыбохозяйственных предприятий.
Навык 1:
Мониторинг состояния рыбохозяйственных предприятий.
Умения
1. Обеспечение охраны рыбных ресурсов и других водных животных.
2. Осуществление контроля за выловом рыбных ресурсов и других водных животных, соблюдения требований по местам и срокам рыболовства, ограничений и запретов, параметров орудий лова (размеров ячеи), видового состава улова, доли прилова, освоения лимита и квоты, ведения промыслового журнала.
3. Обеспечение охраны и находящихся под угрозой исчезновения видов рыб и других водных животных.
4. Изъятие орудий добывания, используемые с нарушением законодательства, незаконно добытой продукции рыболовства, запрещенных видов орудий добывания.
5. Пресечение нарушений порядка рыболовства, а также установленных ограничений и запретов на пользование животным миром в зонах покоя.

5.0. – ТжКБ – жоғары санатты
5.1 – орта білімнен кейінгі- санаты жоқ
БТБА, КС бойынша біліктілік деңгейі және ұйымдардың қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары:
біліктілігі орта деңгейдегі маман:
жоғары санатты: техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнаулы орта, кәсіптік орта) білімі: "Орман шаруашылығы, бау-бақша-саябақ және ландшафт құрылысы (түрлері бойынша)", "Экология және табиғатты қорғау қызметі (түрлері бойынша)", "Аңшылық және аң шаруашылығы", "Ара шаруашылығы" және орта инспектор лауазымындағы жұмыс өтілі бірінші санаттағы біліктілік деңгейі кемінде үш жыл немесе мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде төрт жыл;
бірінші санатты: техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнаулы орта, кәсіптік орта) білім: "Орман шаруашылығы, бау-бақша-саябақ және ландшафт құрылысы (түрлері бойынша)", "Экология және табиғатты қорғау қызметі (түрлері бойынша)", "Аңшылық және аң шаруашылығы", "Ара шаруашылығы" және орта деңгейдегі инспектор лауазымындағы жұмыс өтілі екінші санаттағы біліктілігі екі жылдан кем емес немесе мамандығы бойынша жұмыс өтілі үш жылдан кем емес;
екінші санат: техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнаулы орта, кәсіптік орта) білім: "Орман шаруашылығы, бау-бақша-саябақ және ландшафт құрылысы (түрлері бойынша)", "Экология және табиғатты қорғау қызметі (түрлері бойынша)", "Аңшылық және аң шаруашылығы", "Ара шаруашылығы" және орта инспектор лауазымындағы жұмыс өтілі санаты жоқ біліктілік деңгейі бір жылдан кем емес немесе мамандығы бойынша жұмыс өтілі екі жылдан кем емес;
санаты жоқ: техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнаулы орта, кәсіптік орта) білім: "Орман шаруашылығы, бау-бақша-саябақ және ландшафт құрылысы (түрлері бойынша)", "Экология және табиғатты қорғау қызметі (түрлері бойынша)", "Аңшылық және аң шаруашылығы", "Ара шаруашылығы" және жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды немесе орман шаруашылығында кемінде үш жыл жұмыс өтілі бар жалпы орта білім.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: техникалық және кәсіптік білім, практикалық тәжірибе; орта білімнен кейінгі білім
Мамандық:
08210200
Аңшылық және аң шаруашылығы
Деңгейі:
3W08210201
Аңшы
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
біліктілігі орта деңгейдегі маман:
техникалық және кәсіптік білім болған жағдайда:
жоғары санатты: мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде бес жыл;
орта білімнен кейінгі білімнің болуы: жұмыс өтілі талап етілмейді
Формалды емес және формалды біліммен байланыс:
Білім беру ұйымының базасында біліктілікті арттыру курстары немесе ұйымда (кәсіпорында) оқыту;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қорықшы;
Қоршаған орта мәселелері бойынша инспектор
Қызметтің негізгі мақсаты:
Балық ресурстарын және басқа су жануарларын қорғауды қамтамасыз ету
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Балық шаруашылығы кәсіпорындарының жай-күйін мониторингілеу;
2. Балық шаруашылығы кәсіпорындарындағы технологиялық процесті бақылау.
Қосымша еңбек функциялары:
-
1-еңбек функциясы:
Балық шаруашылығы кәсіпорындарының жай-күйін мониторингтеу
1-дағды:
Балық шаруашылығы кәсіпорындарының жай-күйін мониторингтеу
Машықтар
1.Балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғауды қамтамасыз ету.
2. Балық ресурстарын және басқа да су жануарларын аулауға, балық аулау орындары мен мерзімдері бойынша талаптардың, шектеулер мен тыйымдардың, аулау құралдарының параметрлерінің (торкөз мөлшерінің), ауланымның түрлік құрамының, кездейсоқ ауланым үлесінің сақталуына, лимит пен квотаның игерілуіне, кәсіпшілік журналының жүргізілуіне бақылауды жүзеге асыру.
3. Жойылып кету қаупі төнген балық және басқа да су жануарларының түрлерін қорғауды қорғауды қамтамасыз ету.
4. Заңнаманы бұза отырып пайдаланылатын өндіру құралдарын, балық аулаудың заңсыз өндірілген өнімдерін, өндіру құралдарының тыйым салынған түрлерін алып қою.
5. Балық аулау тәртібін бұзушылықтардың, сондай-ақ тыныштық аймақтарында жануарлар дүниесін пайдалануға белгіленген шектеулер мен тыйымдардың жолын кесу.

6. Выставление требований прекращения действий, приводящих к гибели животных и нарушению среды их обитания.
7. Принятие мер по сохранению среды обитания, условий размножения и мест концентрации объектов животного мира.
8. Пропаганда бережного и гуманного отношения к животному миру.
9. Принятие меры по оказанию помощи объектам животного мира в случае заболеваний и угрозы гибели при стихийных бедствиях.
10. Обеспечение сохранности аншлагов.
11. Расчет допустимых норм вылова гидробионтов.
12. Проведение продукционных исследований водоемов.
Знания
1. Основные методы содержания, выращивания и кормления рыбного потомства и взрослых особей.
2. Виды и методы биологического анализа рыб, паразитологического осмотра и ихтиопатологических исследований.
3. Справочные материалы по тематике работы.
4. Терминологию, применяемую в специальной и справочной литературе, рабочих программах и инструкциях.
5. Названия и назначение контрольно-измерительной аппаратуры и порядок пользования ею.
6. Технические средства получения, обработки и передачи информации.
7. Технические характеристики, конструктивные особенности, назначение, принципы работы и порядок эксплуатации используемого оборудования.
8. Методы осмотра оборудования и обнаружения дефектов.
9. Стандарты и технические условия на разрабатываемую техническую документацию, порядок ее составления и правила оформления.
10. Методы и средства измерения параметров водной среды, характеристик и данных режима работы оборудования.
11. Последовательность и технику проведения биометрических измерений, наблюдений и экспериментов.
12. Основы Уголовного кодекса Республики Казахстан.
13. Порядок по безопасности и охране труда.
14. Требования пожарной безопасности.
15. Порядок внутреннего трудового распорядка.
16. Порядок производственной санитарии.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2
Обеспечение технологического процесса на рыбохозяйственных предприятиях
Навык 1:
Контроль технологического процесса на рыбохозяйственных предприятиях
Умения
1. Контроль соответствия технологического процесса на рыбохозяйственных предприятиях.
2. Контроль водоемов по разведению и выращиванию рыбопосадочного материала, товарной рыбы, объектов аквакультуры.
3. Контроль проведения селекционно-племенной работы.
4. Контроль состояния факторов внешней среды рыбохозяйственных водоемов.
5. Контроль эксплуатаций рыбоводных гидротехнических сооружений.
6. Организация охраны труда и пожарной безопасности на рыбоводных предприятиях.

6. Жануарлардың өліміне және олардың мекендеу ортасының бұзылуына әкеп соғатын іс-қимылдарды тоқтату талаптарын қою.
7. Жануарлар дүниесі объектілерінің мекендеу ортасын, көбею жағдайларын және шоғырлану орындарын сақтау жөнінде шаралар қабылдау.
8. Жануарлар әлеміне ұқыпты және ізгілікпен қарауды насихаттау.
9. Ауру және дүлей зілзалалар кезінде өлім қаупі төнген жағдайда жануарлар дүниесі объектілеріне көмек көрсету жөнінде шаралар қабылдау.
10. Аншлагтардың сақталуын қамтамасыз ету.
11. Гидробионттарды аулаудың рұқсат етілген нормаларын есептеу.
12. Су айдындарына өнімдік зерттеулер жүргізу.
Білімі
1. Балық ұрпақтары мен ересек дарақтарды күтіп-бағудың, өсірудің және азықтандырудың негізгі әдістері.
2. Балықтарды биологиялық талдаудың, паразитологиялық қарап-тексерудің және ихтиопатологиялық зерттеулердің түрлері мен әдістері.
3. Жұмыс тақырыбы бойынша анықтамалық материалдар.
4. Арнайы және анықтамалық әдебиеттерде, жұмыс бағдарламалары мен нұсқаулықтарда қолданылатын терминология.
5. Бақылау-өлшеу аппаратурасының атауы мен мақсаты және оны пайдалану тәртібі.
6. Ақпаратты алудың, өңдеудің және берудің техникалық құралдары.
7. Пайдаланылатын жабдықтың техникалық сипаттамалары, конструктивтік ерекшеліктері, мақсаты, жұмыс принциптері және пайдалану тәртібі.
8. Жабдықты тексеру және ақауларды анықтау әдістері.
9) әзірленетін техникалық құжаттаманың стандарттары мен техникалық шарттары, оны жасау тәртібі және ресімдеу қағидалары;
10. Су ортасының параметрлерін, жабдықтың сипаттамалары мен жұмыс режимінің деректерін өлшеу әдістері мен құралдары.
11. Биометриялық өлшеулерді, бақылаулар мен эксперименттерді жүргізу кезектілігі мен техникасы;
12. Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің негіздері.
13. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі тәртіп.
14. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
15. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібі.
16. Өндірістік санитария тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
2-еңбек функциясы:
Балық шаруашылығы кәсіпорындарында технологиялық процесті қамтамасыз ету
1-дағды:
Балық шаруашылығы кәсіпорындарындағы технологиялық процесті бақылау
Машықтар
1. Балық шаруашылығы кәсіпорындарындағы технологиялық процестің сәйкестігін бақылау.
2. Балық отырғызу материалын, тауарлық балықты, акваөсіру объектілерін өсіру жөніндегі су айдындарын бақылау.
3. Селекциялық-асыл тұқымдық жұмыстардың жүргізілуін бақылау.
4. Балық шаруашылығы су айдындарының сыртқы ортасы факторларының жай-күйін бақылау.
5. Балық өсіру гидротехникалық құрылыстарын пайдаланылуын бақылау.
6. Балық өсіру кәсіпорындарында еңбекті қорғауды және өрт қауіпсіздігін ұйымдастыру;

7. Контроль работоспособности измерительных и контрольных приборов рыбохозяйственного объекта.
8. Соблюдение норм технического обслуживания плавсредств и других технических оборудовании и измерительных приборов по утвержденному графику руководителем организации.
9. Участие в проведении экспериментов, испытаний, регистрация необходимых характеристик и параметров аквакультур.
10. Сбор, обработка и накопление исходных материалов, данных статистической отчетности и другой информации.
11. Составление описания проводимых работ, необходимых спецификаций, диаграмм, таблиц, графиков и другой технической документации.
12. Оформление отчетной документации, внесение необходимых изменений и исправлений в техническую документацию.
13. Разработка программ, инструкций, графиков проведения технического обслуживания и регламентных работ и другой технической документации.
14. Осмотр и проверка работоспособности малых судов, средств ловли, основных и резервных систем электроснабжения рыбохозяйственных объектов.
Знания
1. Основные методы содержания, выращивания и кормления рыбного потомства и взрослых особей.
2. Виды и методы биологического анализа рыб, паразитологического осмотра и ихтиопатологических исследований.
3. Справочные материалы по тематике работы.
4. Терминологию, применяемую в специальной и справочной литературе, рабочих программах и инструкциях.
5. Названия и назначение контрольно-измерительной аппаратуры и порядок пользования ею.
6. Технические средства получения, обработки и передачи информации.
7. Технические характеристики, конструктивные особенности, назначение, принципы работы и порядок эксплуатации используемого оборудования.
8. Методы осмотра оборудования и обнаружения дефектов.
9. Стандарты и технические условия на разрабатываемую техническую документацию, порядок ее составления и правила оформления.
10. Методы и средства измерения параметров водной среды, характеристик и данных режима работы оборудования.
11. Последовательность и технику проведения биометрических измерений, наблюдений и экспериментов.
12. Основы Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях".
13. Методику возмещения компенсации вреда, наносимого и нанесенного, в том числе и неизбежного.
14. Способы осуществления транспортировки перемещаемых (перевозимых) объектов на территории Республики Казахстан.
15. Порядок по безопасности и охране труда.
16. Требования пожарной безопасности.

7. Балық шаруашылығы объектісінің өлшеу және бақылау аспаптарының жұмыс қабілеттілігін бақылау.
8. Ұйым басшысы бекіткен кесте бойынша жүзу құралдары мен басқа да техникалық жабдықтар мен өлшеу аспаптарына техникалық қызмет көрсету нормаларын сақтау.
9. Эксперименттер, сынамалар өткізуге қатысу, акваөсірудің қажетті сипаттамалары мен параметрлерін тіркеу.
10. Бастапқы материалдарды, статистикалық есептілік деректерін және басқа да ақпаратты жинау, өңдеу және жинақтау.
11. Жүргізілетін жұмыстардың сипаттамасын, қажетті ерекшеліктерді, диаграмманы, кестелерді, графиктерді және өзге де техникалық құжаттаманы жасау.
12. Есептік құжаттаманы ресімдеу, техникалық құжаттамаға қажетті өзгерістер мен түзетулер енгізу.
13. Бағдарламаларды, нұсқаулықтарды, техникалық қызмет көрсету және регламенттік жұмыстарды жүргізу графиктерін және басқа да техникалық құжаттамаларды әзірлеу.
14. Шағын кемелерді, балық аулау құралдарын, балық шаруашылығы объектілерін электрмен жабдықтаудың негізгі және резервтік жүйелерін қарап-тексеру және олардың жұмыс қабілеттілігін тексеру.
Білімі
1) Балық ұрпақтары мен ересек дарақтарды күтіп-ұстаудың, өсірудің және азықтандырудың негізгі әдістері;
2) Балықтарды биологиялық талдаудың, паразитологиялық қарап-тексерудің және ихтиопатологиялық зерттеулердің түрлері мен әдістері;
3) Жұмыс тақырыбы бойынша анықтамалық материалдар;
4) Арнайы және анықтамалық әдебиеттерде, жұмыс бағдарламалары мен нұсқаулықтарда қолданылатын терминология;
5) Бақылау-өлшеу аппаратурасының атауы мен мақсаты және оны пайдалану тәртібі.
6. Ақпаратты алудың, өңдеудің және берудің техникалық құралдары;
7. Пайдаланылатын жабдықтың техникалық сипаттамалары, конструктивтік ерекшеліктері, мақсаты, жұмыс принциптері және пайдалану тәртібі.
8. Жабдықты тексеру және ақауларды анықтау әдістері.
9. Әзірленетін техникалық құжаттаманың стандарттары мен техникалық шарттары, оны жасау тәртібі және ресімдеу қағидалары.
10. Су ортасының параметрлерін, жабдықтың сипаттамалары мен жұмыс режимінің деректерін өлшеу әдістері мен құралдары.
11. Биометриялық өлшеулерді, бақылаулар мен эксперименттерді жүргізу кезектілігі мен техникасы.
12. "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы кодексінің негіздері.
13. Келтіріліп жатқан және келтірілген, оның ішінде сөзсіз келтірілетін зиянның өтемақысын өтеу әдістемесі.
14. Қазақстан Республикасының аумағында орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді тасымалдауды жүзеге асыру тәсілдері.
15. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі тәртіп.
16. Өрт қауіпсіздігі талаптары.

17. Порядок внутреннего трудового распорядка.
18. Порядок производственной санитарии.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям.
Межличностная компетентность, ориентация на результат и эффективность.
Особые условия допуска к работе
Отсутствие медицинских противопоказаний (медицинская справка (врачебное профессионально-консультативное заключение) по форме № 075/у), прохождение инструктажа по безопасности и охране труда, справка о наличии либо отсутствии судимости
Список технических регламентов и национальных стандартов:
ГОСТ 32368 "Методы испытаний химической продукции, представляющей опасность для окружающей среды. Оценка репродуктивной способности рыб".
ГОСТ 33219 "Руководство по содержанию и уходу за лабораторными животными. Правила содержания и ухода за рыбами, амфибиями и рептилиями".
Национальный стандарт Республики Казахстан СТ РК GB/Т 27638 "Технические нормы перевозки живой рыбы".
Приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 5 мая 2021 года № 127 "Об утверждении рыбоводных нормативов по искусственному воспроизводству, товарному выращиванию и транспортировке основных объектов аквакультуры с использованием различных технологий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 22694).
Приказ исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 9 августа 2017 года № 324 "Об утверждении Правил рыбоводства на рыбохозяйственных водоемах" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15665).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Инспектор рыбоохраны
35.Карточка профессии "Инспектор рыбоохраны"
Код группы:
3160-5
Код наименования занятия:
3160-5-007
Наименование профессии
Инспектор рыбоохраны
Уровень квалификации по ОРК:
6
Подуровень квалификации по ОРК:
6.0. - без категории;
6.1. – 2 категории;
6.2. – 1 категории;
6.3. – высшей категории
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовых квалификационных характеристик должностей служащих организаций
1) специалист высшего уровня квалификации:
высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров: лесное хозяйство (лесные ресурсы и лесоводство, охотоведение и звероводство), рыбное хозяйство (рыбное хозяйство и промышленное рыболовство), окружающая среда (экология), биологические и смежные науки (биология), право (юриспруденция) и стаж работы в должности инспектора первой категории не менее двух лет или стаж работы по специальности не менее четырех лет;
первой категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров: лесное хозяйство (лесные ресурсы и лесоводство, охотоведение и звероводство), рыбное хозяйство (рыбное хозяйство и промышленное рыболовство), окружающая среда (экология), биологические и смежные науки (биология), право (юриспруденция) и стаж работы в должности инспектора второй категории не менее двух лет или стаж работы по специальности не менее трех лет;
второй категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров: лесное хозяйство (лесные ресурсы и лесоводство, охотоведение и звероводство), рыбное хозяйство (рыбное хозяйство и промышленное рыболовство), окружающая среда (экология), биологические и смежные науки (биология), право (юриспруденция) и стаж работы в должности инспектора без категории не менее одного года или стаж работы по специальности не менее двух лет;
без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров: лесное хозяйство (лесные ресурсы и лесоводство, охотоведение и звероводство), рыбное хозяйство (рыбное хозяйство и промышленное рыболовство), окружающая среда (экология), биологические и смежные науки (биология), право (юриспруденция) без предъявления требований к стажу работы.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: высшее профессиональное образование
Специальность:

17. Ішкі еңбек тәртібі.
18. Өндірістік санитария тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттеріне қойылатын талаптар
Тұлғааралық құзыреттілік, нәтижеге және тиімділікке бағдарлану
Жұмысқа жіберудің ерекше шарттары
Медициналық қарсы көрсетілімдердің болмауы (№ 075/е нысаны бойынша берілген медициналық анықтама (дәрігерлік кәсіби-консультациялық қорытынды)), еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтан өту, соттылығының болуы не болмауы туралы анықтама
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
МемСТ 32368 "Қоршаған ортаға қауіп төндіретін химиялық өнімді сынау әдістері. Балықтардың репродуктивтік қабілетін бағалау".
МемСТ 33219 "Зертханалық жануарларды ұстау және күту жөніндегі басшылық. Балықтарды күтіп-бағу және күту, рептилиялардың амфибиямиясы қағидалары".
ҚР СТ GB/T 27638 "Тірі балықтарды тасымалдаудың техникалық нормалары" Қазақстан Республикасының Ұлттық стандарты.
"Әртүрлі технологияларды пайдалана отырып, акваөсірудің негізгі объектілерінің қолдан өсімін молайту, оларды тауарлы өсіру және тасымалдау жөніндегі балық өсіру нормативтерін бекіту туралы"Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 5 мамырдағы № 127 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22694 болып тіркелген).
"Балық шаруашылығы су айдындарында балық өсіру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушысының 2017 жылғы 9 тамыздағы № 324 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15665 болып тіркелген).
СБШ аясында басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Балық қорғау инспекторы
35. "Балық қорғау инспекторы" кәсіп карточкасы
Топтың коды:
3160-5
Қызмет атауының коды:
3160-5-007
Кәсіптің атауы
Балық қорғау инспекторы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
6.0. - санаты жоқ;
6.1. - 2 санатты;
6.2. - 1 санатты;
6.3. - жоғары санатты
БТБА, КС және үлгілік біліктілік деңгейі ұйымдардың қызметшілері лауазымдарының біліктілік сипаттамалары
1) біліктілігі жоғары деңгейдегі маман:
жоғары санатты: кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім: орман шаруашылығы (Орман ресурстары және орман шаруашылығы, аң аулау және аң шаруашылығы), балық шаруашылығы (балық шаруашылығы және өнеркәсіптік балық аулау), қоршаған орта (экология), биологиялық және сабақтас ғылымдар (биология), құқық (құқықтану) және бірінші санаттағы инспектор лауазымындағы жұмыс өтілі екі жылдан кем емес немесе мамандығы бойынша жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес;
бірінші санатты: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім: орман шаруашылығы (Орман ресурстары және орман шаруашылығы, аң аулау және аң шаруашылығы), балық шаруашылығы (балық шаруашылығы және өнеркәсіптік балық аулау), қоршаған орта (экология), биологиялық және сабақтас ғылымдар (биология), құқық (құқықтану) және
екінші санаттағы инспектор лауазымындағы жұмыс өтілі екі жылдан кем емес немесе мамандығы бойынша жұмыс өтілі үш жылдан кем емес;
екінші санатты: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім: орман шаруашылығы (Орман ресурстары және орман шаруашылығы, аң аулау және аң шаруашылығы), балық шаруашылығы (балық шаруашылығы және өнеркәсіптік балық аулау), қоршаған орта (экология), биологиялық және сабақтас ғылымдар (биология), құқық (құқықтану) және санаты жоқ инспектор лауазымындағы жұмыс өтілі бір жылдан кем емес немесе мамандығы бойынша жұмыс өтілі екі жылдан кем емес;
санаты жоқ: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім: орман шаруашылығы (Орман ресурстары және орман шаруашылығы, аң аулау және аң шаруашылығы), балық шаруашылығы (балық шаруашылығы және өнеркәсіптік балық аулау), қоршаған орта (экология), биологиялық және сабақтас ғылымдар (биология), құқық (құқықтану), еңбек өтіліне талаптар қойылмайды.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: жоғары кәсіптік білім
Мамандығы:

6B08 Сельское хозяйство и биоресурсы
6B084 Рыбное хозяйство
Квалификация:
Инженер-
рыбовод
Требования к опыту работы:
специалист высшего уровня квалификации:
без категории: без предъявления требований к стажу работы;
второй категории: стаж работы в должности инспектора без категории не менее одного года или стаж работы по специальности не менее двух лет;
первой категории: стаж работы в должности инспектора второй категории не менее двух лет или стаж работы по специальности не менее трех лет;
высшей категории: стаж работы в должности инспектора первой категории не менее двух лет или стаж работы по специальности не менее четырех лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Курсы повышения квалификации на базе организации образования или обучение в организации (на предприятии);
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессии:
Инспектор по вопросам охраны окружающей среды
Основная цель деятельности:
Охрана и промысел рыбы и других водных биоресурсов
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Охрана и промысел рыбы и других водных биоресурсов.
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1
Охрана и промысел рыбы и других водных биоресурсов
Навык 1:
Охрана и промысел рыбы и других водных биоресурсов
Умения
1. Организация работы коллектива.
2. Планирование производственных работ.
3. Контроль качества выпускаемой продукции.
4. Определение практической значимости различных водных организмов.
5. Внедрение и контроль выполнения порядка рыболовства и охраны рыбохозяйственных водоемов от загрязнения и заражения.
6. Контроль рационального использования всех объектов гидросферы.
7. Определение ущерба от незаконного промысла и загрязнения водоемов.
8. Мониторинг состояния экосистем рыбохозяйственных водоемов.
9. Выявление неисправностей в процессе эксплуатации приборов и оборудования.
10. Устранение выявленных технологических недостатков в соответствии с нормативными и эксплуатационными документами.
11. Подготовка к списанию плавсредств, инвентаря и лабораторного оборудования по истечении сроков службы или хранения, выработавших установленный ресурс и достигших предельного состояния.
12. Составление перечня и заявки на материально-техническое обеспечение ремонта, необходимого нового оборудования для обеспечения бесперебойной работы рыбохозяйственного объекта.
Знания
1. Основные методы содержания, выращивания и кормления рыбного потомства и взрослых особей.

6B08 ауыл шаруашылығы және биоресурстар
6b084 Балық шаруашылығы
Біліктілік:
Инженер-
балық өсіруші
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
біліктілігі жоғары деңгейдегі маман:
санаты жоқ: жұмыс өтіліне қойылатын талаптар жоқ;
екінші санатты: санаты жоқ инспектор лауазымындағы жұмыс өтілі бір жылдан кем емес немесе мамандығы бойынша жұмыс өтілі екі жылдан кем емес;
бірінші санатты: екінші санаттағы инспектор лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде екі жыл немесе мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде үш жыл;
жоғары санатты: бірінші санатты инспектор лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде екі жыл немесе мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде төрт жыл.
Формалды емес және формалды біліммен байланыс:
Білім беру ұйымының базасындағы біліктілікті арттыру курстары немесе ұйымда (кәсіпорында) оқыту;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары.
Кәсіптің басқа мүмкін атаулары:
Қоршаған ортаны қорғау мәселелері жөніндегі инспектор
Қызметтің негізгі мақсаты:
Балық және басқа да су биоресурстарын қорғау және балық аулау
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Балық және басқа да су биоресурстарын қорғау және балық аулау.
Қосымша еңбек функциялары:
-
1-еңбек функциясы
Балық және басқа да су биоресурстарын қорғау және балық аулау
1-дағды:
Балық және басқа да су биоресурстарын қорғау және балық аулау
Машықтар
1. Ұжымның жұмысын ұйымдастыру.
2. Өндірістік жұмыстарды жоспарлау.
3. Шығарылатын өнімнің сапасын бақылау.
4. Әртүрлі су организмдерінің практикалық маңыздылығын анықтау.
5. Балық аулау және балық шаруашылығы су айдындарын ластанудан және ауру таралуынан қорғау тәртібінің орындалуын енгізу және бақылау.
6. Гидросфераның барлық объектілерін ұтымды пайдалануды бақылау.
7. Заңсыз балық аулаудан және су айдындарының ластануынан болатын залалды айқындау.
8. Балық шаруашылығы су айдындарының экожүйелерінің жай-күйіне мониторинг жүргізу.
9. Аспаптар мен жабдықтарды пайдалану процесінде ақауларды анықтау.
10. Нормативтік және пайдалану құжаттарына сәйкес анықталған технологиялық кемшіліктерді жою.
11. Белгіленген ресурсы біткен және шекті жай-күйге жеткен жүзу құралдарын, мүкәммалды және зертханалық жабдықты қызмет ету немесе сақтау мерзімдері өткеннен кейін есептен шығаруға дайындау.
12. Балық шаруашылығы объектісінің үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету үшін өндеуді материалдық-техникалық қамтамасыз етуге қажетті тізбені және өтінімді жасау.
Білімі
1. Балық ұрпақтары мен ересек дарақтарды күтіп ұстаудың, өсірудің және азықтандырудың негізгі әдістері.

Приказ исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 9 августа 2017 года № 324 "Об утверждении Правил рыбоводства на рыбохозяйственных водоемах" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15665).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Инспектор по вопросам охраны окружающей среды
36.Карточка профессии "Инженер-гидробиолог"
Код группы:
2131-3
Код наименования занятия:
2131-3-005
Наименование профессии
Инженер-гидробиолог
Уровень квалификации по ОРК:
6
Подуровень квалификации по ОРК:
6.0. - без категории;
6.1. – 2 категории;
6.2. – 1 категории
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовых квалификационных характеристик должностей служащих организаций
1) специалист высшего уровня квалификации:
высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров: рыбное хозяйство (рыбное хозяйство и промышленное рыболовство), биологические и смежные науки (биология) и стаж работы в должности высшего уровня квалификации первой категории не менее трех лет или стаж работы по специальности не менее пяти лет;
первой категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров: рыбное хозяйство (рыбное хозяйство и промышленное рыболовство), биологические и смежные науки (биология) и стаж работы в должности высшего уровня квалификации второй категории не менее двух лет или стаж работы по специальности не менее четырех лет;
второй категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров: рыбное хозяйство (рыбное хозяйство и промышленное рыболовство), биологические и смежные науки (биология) и стаж работы в должности высшего уровня квалификации без категории не менее одного года или стаж работы по специальности не менее трех лет;
без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров: рыбное хозяйство (рыбное хозяйство и промышленное рыболовство), биологические и смежные науки (биология) без предъявления требований к стажу работы.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: Высшее профессиональное образование
Специальность:
Рыбное хозяйство и промышленное рыболовство
Квалификация:
Инженер, гидробиолог
Требования к опыту работы:
1) специалист высшего уровня квалификации:
без категории: без предъявления требований к стажу работы;
второй категории: стаж работы в должности высшего уровня квалификации без категории не менее одного года или стаж работы по специальности не менее трех лет;
первой категории: стаж работы в должности высшего уровня квалификации второй категории не менее двух лет или стаж работы по специальности не менее четырех лет;
высшей категории: стаж работы в должности высшего уровня квалификации первой категории не менее трех лет или стаж работы по специальности не менее пяти лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Курсы повышения квалификации на базе организации образования или обучение в организации (на предприятии);
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессии:
Инженер-рыбовод
Основная цель деятельности:
Обеспечение гидробиологической работы рыбохозяйственного предприятия
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
Управление гидробиологической работой рыбохозяйственного предприятия
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция:
Управление гидробиологической работой рыбохозяйственного предприятия
Навык 1:
Организация, планирование производственных и проектирование рыбоводных хозяйств
Умения

"Балық шаруашылығы су айдындарында балық өсіру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушысының 2017 жылғы 9 тамыздағы № 324 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15665 болып тіркелген).
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Қоршаған ортаны қорғау мәселелері жөніндегі инспектор
36."Инженер-гидробиолог" кәсіп карточкасы
Топтың коды:
2131-3
Қызмет атауының коды:
2131-3-005
Кәсіптің атауы
Инженер-гидробиолог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктіліктің ішкі деңгейі:
6.0. – санаты жоқ;
6.1. – 2-санат;
6.2. – 1-санат
БТБА, БА және ұйымдардың қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
1) біліктілігі жоғары деңгейдегі маман:
жоғары санатты: кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім: балық шаруашылығы (балық шаруашылығы және өнеркәсіптік балық аулау), биологиялық және сабақтас ғылымдар (биология) және бірінші санаттағы біліктілігі жоғары деңгейдегі лауазымдағы жұмыс өтілі кемінде үш жыл немесе мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде бес жыл;
бірінші санатты: кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім: балық шаруашылығы (балық шаруашылығы және өнеркәсіптік балық аулау), биологиялық және сабақтас ғылымдар (биология) және екінші санаттағы біліктілігі жоғары деңгейдегі лауазымдағы жұмыс өтілі кемінде екі жыл немесе мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде төрт жыл;
екінші санатты: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім: балық шаруашылығы (балық шаруашылығы және өнеркәсіптік балық аулау), биологиялық және сабақтас ғылымдар (биология) және біліктілігі жоғары деңгейдегі санаты жоқ лауазымдағы жұмыс өтілі кемінде бір жыл немесе мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде үш жыл;
санаты жоқ: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім: балық шаруашылығы (балық шаруашылығы және өнеркәсіптік балық аулау), биологиялық және сабақтас ғылымдар (биология) жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары кәсіптік білім
Мамандығы:
балық шаруашылығы және өнеркәсіптік балық аулау
Біліктілік: инженер-гидробиолог
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
1) біліктілігі жоғары деңгейдегі маман:
санаты жоқ: жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды;
екінші санатты: біліктілігі жоғары деңгейдегі лауазымдағы жұмыс өтілі бір жылдан кем емес немесе мамандығы бойынша жұмыс өтілі үш жылдан кем емес;
бірінші санатты: екінші санатты біліктілігі жоғары деңгейдегі лауазымдағы жұмыс өтілі кемінде екі жыл немесе мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде төрт жыл;
жоғары санатты: біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты лауазымдағы жұмыс өтілі кемінде үш жыл немесе мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде бес жыл.
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
Білім беру ұйымының базасында біліктілікті арттыру курстары немесе ұйымда (кәсіпорында) оқыту;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Балық өсіруші инженер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Балық шаруашылығы кәсіпорнының гидробиологиялық жұмысын қамтамасыз ету
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
Балық шаруашылығы кәсіпорнының гидробиологиялық жұмысын басқару
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы:
Балық шаруашылығы кәсіпорнының гидробиологиялық жұмысын басқару
1-дағды:
Балық өсіру шаруашылықтарын ұйымдастыру, жоспарлау және жобалау
Машықтар

1. Организация, планирование производственных и проектирование рыбоводных хозяйств, выбор оптимальных решений при планировании рыбоводных работ.
2. Организация и управление исследованиями видового состава, биологии, распределения и классификации гидробионтов.
3. Управление продуктивностью водоемов.
4. Контроль соответствия технологического процесса по разведению и выращиванию рыбопосадочного материала, товарной рыбы, объектов аквакультуры и состояния факторов внешней среды рыбохозяйственных водоемов.
5. Проведение экспериментов, испытаний, регистрации необходимых характеристик и параметров аквакультур.
6. Составление, сбор, обработка исходных материалов, данных статистической отчетности и другой информации.
7. Составление описания проводимых работ, необходимых спецификаций, диаграмм, таблиц, графиков и другой гидротехнической документации.
8. Составление и оформление плановой и отчетной документации, внесение необходимых изменений и исправлений в техническую документацию.
9. Разработка программ, инструкций, графиков проведения технического обслуживания и регламентных работ и другой технической документации.
10. Обеспечение оформления технической и технологической документации.
11. Обеспечение выполнения технико-экономических расчетов (бизнес-плана) хозяйственной деятельности предприятий рыбного хозяйства в условиях свободного рынка.
12. Организация инженерного обеспечения рыбоводных и рыболовных процессов.
13. Внедрение и контроль выполнения порядка рыболовства и охраны рыбохозяйственных водоемов от загрязнения и заражения.
14. Контроль рационального использования всех объектов гидросферы.
15. Обеспечение воспроизводства биологических ресурсов гидросферы.
16. Определение ущерба от незаконного промысла и загрязнения водоемов.
Знания
1. Основы экономики, учета и отчетности.
2. Основы экологического законодательства.
3. Справочные материалы по тематике работы.
4. Организацию и технологию производства.
5. Технологию выращивания живых кормов.
6. Биологию, гидробиологию и паразитологию.
7. Стандарты и технические условия работы.
8. Биотехнологию разведения осетровых рыб.
9. Методы по сбору и обработке гидробиологических проб и материала по питанию молоди в выростных прудах.
10. Основные методы содержания, выращивания и кормления рыбного потомства и взрослых особей.
11. Виды и методы биологического анализа рыб, паразитологического осмотра и ихтиопатологических исследований.

1. Балық өсіру шаруашылықтарын ұйымдастыру, жоспарлау және жобалау, балық өсіру жұмыстарын жоспарлау кезінде оңтайлы шешімдерді таңдау.
2. Гидробионттардың түрлік құрамын, биологиясын, таралуы мен жіктелуін зерттеуді ұйымдастыру және басқару.
3. Су айдындарының өнімділігін басқару.
4. Балық отырғызу материалын, тауарлық балықты, акваөсіру объектілерін өсіру жөніндегі технологиялық процестің сәйкестігін және балық шаруашылығы су айдындарының сыртқы ортасы факторларының жай-күйін бақылау.
5. Эксперименттер, сынақтар жүргізу, акваөсірудің қажетті сипаттамалары мен параметрлерін тіркеу.
6. Бастапқы материалдарды, статистикалық есептілік деректерін және басқа ақпаратты жасау, жинау, өңдеу.
7. Жүргізілетін жұмыстардың сипаттамасын, қажетті ерекшеліктерді, диаграммаларды, кестелерді, графиктерді және басқа да гидротехникалық құжаттаманы жасау.
8. Жоспарлы және есепті құжаттаманы жасау және ресімдеу, техникалық құжаттамаға қажетті өзгерістер мен түзетулер енгізу.
9. Бағдарламаларды, нұсқаулықтарды, техникалық қызмет көрсету және регламенттік жұмыстарды жүргізу графиктерін және басқа да техникалық құжаттамаларды әзірлеу.
10. Техникалық және технологиялық құжаттаманы ресімдеуді қамтамасыз ету.
11. Еркін нарық жағдайында балық шаруашылығы кәсіпорындарының шаруашылық қызметінің техникалық-экономикалық есептеулерін (бизнес-жоспарын) орындауды қамтамасыз ету.
12. Балық өсіру және балық аулау процестерін инженерлік қамтамасыз етуді ұйымдастыру.
13. Балық аулау және балық шаруашылығы су айдындарын ластанудан және ауру жұқтырудан қорғау тәртібінің орындалуын енгізу және бақылау.
14. Гидросфераның барлық объектілерін ұтымды пайдалануды бақылау.
15. Гидросфераның биологиялық ресурстарының өсімін молайтуды қамтамасыз ету.
16. Заңсыз балық аулаудан және су айдындарының ластануынан болатын залалды айқындау.
Білімі
1. Экономика, есеп және есептілік негіздері.
2. Экологиялық заңнаманың негіздері.
3. Жұмыс тақырыбы бойынша анықтамалық материалдар.
4. Өндірісті ұйымдастыру және технологиясы.
5. Тірі азықты өсіру технологиясы.
6. Биология, гидробиология және паразитология.
7. Жұмыс стандарттары мен техникалық шарттары.
8. Бекіре балықтарын өсірудің биотехнологиясы.
9. Гидробиологиялық сынамаларды және өскен тоғандардағы құртшабақтарды қоректендіру жөніндегі материалды жинау және өңдеу әдістері.
10. Балық ұрпақтары мен ересек дарақтарды күтіп-ұстаудың, өсірудің және қоректендірудің негізгі әдістері.
11. Балықтарды биологиялық талдаудың, паразитологиялық қарап-тексерудің және ихтиопатологиялық зерттеулердің түрлері мен әдістері.

2) специалист среднего уровня квалификации:
высшей категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование: "Ихтиология и рыбоводство", "Технология рыбных продуктов", "Рыбное хозяйство и промышленное рыболовство" и стаж работы в должности среднего уровня квалификации первой категории не менее трех лет;
первой категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование: "Ихтиология и рыбоводство", "Технология рыбных продуктов", "Рыбное хозяйство и промышленное рыболовство" и стаж работы в должности среднего уровня квалификации второй категории не менее двух лет;
второй категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование: "Ихтиология и рыбоводство", "Технология рыбных продуктов", "Рыбное хозяйство и промышленное рыболовство" и стаж работы в должности среднего уровня квалификации без категории не менее одного года;
без категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование: "Ихтиология и рыбоводство", "Технология рыбных продуктов", "Рыбное хозяйство и промышленное рыболовство" без предъявления требований к стажу работы.
Уровень профессионального образования
Уровень образования: техническое и профессиональное образование, практический опыт работы
Специальность:
08110700
Рыбное хозяйство
(по видам)
Квалификация:
4S08110703
Техник-рыбовод
Требования к опыту работы:
2) специалист среднего уровня квалификации:
без категории: без предъявления требований к стажу работы;
второй категории: стаж работы в должности среднего уровня квалификации без категории не менее одного года;
первой категории: стаж работы в должности среднего уровня квалификации второй категории не менее двух лет;
высшей категории: стаж работы в должности среднего уровня квалификации первой категории не менее трех лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Курсы повышения квалификации на базе организации образования или обучение в организации (на предприятии);
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессии:
Гидрохимик
Основная цель деятельности:
Обеспечение качества поверхностных вод суши в своем регионе
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
Выполнение простых задач в соответствии с инструкциями под руководством специалиста более высокой квалификации
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Выполнение простых задач в соответствии с инструкциями под руководством специалиста более высокой квалификации
Навык 1:
Под руководством специалиста более высокой квалификации выполнение работ по отбору и обработке проб воды и донных отложений
Умения

2) біліктілігі орта деңгейдегі маман:
жоғары санатты: техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнаулы орта, кәсіптік орта) білімі: "Ихтиология және балық өсіру", "Балық өнімдерінің технологиясы", "Балық шаруашылығы және өнеркәсіптік балық аулау" және бірінші санатты біліктілігі орта деңгейдегі лауазымдағы жұмыс өтілі кемінде үш жыл;
бірінші санатты: техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнаулы орта, кәсіптік орта) білімі: "Ихтиология және балық өсіру", "Балық өнімдерінің технологиясы", "Балық шаруашылығы және өнеркәсіптік балық аулау" және екінші санаттағы біліктілігі орта деңгейдегі лауазымдағы жұмыс өтілі кемінде екі жыл;
екінші санатты: техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнаулы орта, кәсіптік орта) білімі: "Ихтиология және балық өсіру", "Балық өнімдерінің технологиясы", "Балық шаруашылығы және өнеркәсіптік балық аулау" және біліктілігі орта деңгейдегі санаты жоқ лауазымдағы жұмыс өтілі кемінде бір жыл;
санаты жоқ: техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнаулы орта, кәсіптік орта) білімі: "Ихтиология және балық өсіру", "Балық өнімдерінің технологиясы", "Балық шаруашылығы және өнеркәсіптік балық аулау" жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды.
Кәсіптік білім деңгейі
Білім деңгейі: техникалық және кәсіптік білім, практикалық жұмыс тәжірибесі
Мамандығы:
08110700
Балық шаруашылығы
(түрлері бойынша)
Біліктілік:
4S08110703
Балық өсіруші техник
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
2) біліктілігі орта деңгейдегі маман:
санаты жоқ: жұмыс өтіліне қойылатын талаптар жоқ;
екінші санатты: біліктілігі орта деңгейдегі лауазымдағы жұмыс өтілі бір жылдан кем емес;
бірінші санатты: екінші санатты біліктілігі орта деңгейдегі лауазымдағы жұмыс өтілі кемінде екі жыл;
жоғары санатты: бірінші санатты біліктілігі орта деңгейдегі лауазымдағы жұмыс өтілі кемінде үш жыл.
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
Білім беру ұйымының базасында біліктілікті арттыру курстары немесе ұйымда (кәсіпорында) оқыту;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Гидрохимик
Қызметтің негізгі мақсаты:
Өз өңіріндегі жер үсті суларының сапасын қамтамасыз ету
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
Біліктілігі анағұрлым жоғары маманның басшылығымен нұсқаулыққа сәйкес қарапайым міндеттерді орындау
Қосымша еңбек функциялары:
-
1-еңбек функциясы:
Біліктілігі анағұрлым жоғары маманның басшылығымен нұсқаулыққа сәйкес қарапайым міндеттерді орындау
1-дағды:
Біліктілігі анағұрлым жоғары маманның басшылығымен су және су түбіндегі шөгінділердің сынамаларын іріктеу және өңдеу жөніндегі жұмыстарды орындау
Машықтар

1. Под руководством специалиста более высокой квалификации выполнение работы по отбору проб воды и донных отложений.
2. Анализ проб на содержание загрязняющих веществ по общепринятым методикам.
3. Изучение загрязнения поверхностных вод.
4. Ведение журнала учета наблюдений и биомассы продукции.
5. Составление ежемесячного и годового отчетов.
6. Обеспечение чистоты и порядка в лаборатории.
7. Обеспечение работоспособности лабораторного оборудования.
Знания
1. Основы гидрохимии.
2. Гидрохимический состав и состояние загрязнения поверхностных вод суши в регионе.
3. Методы и средства аналитической химии.
4. Нормативные и директивные документы по организации и методам наблюдений за состоянием водных объектов, статистической обработке результатов, подготовке информационных материалов.
5. Основные направления деятельности и перспективы развития центров и лабораторий по мониторингу природной среды.
6. Основы организации труда, трудового законодательства.
7. Порядок по безопасности и охране труда.
8. Требования пожарной безопасности.
9. Порядок внутреннего трудового распорядка.
10. Порядок производственной санитарии.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям.
Межличностная компетентность, ориентация на результат и эффективность.
Особые условия допуска к работе
Отсутствие медицинских противопоказаний (медицинская справка (врачебное профессионально-консультативное заключение) по форме № 075/у), прохождение инструктажа по безопасности и охране труда, справка о наличии либо отсутствии судимости
Список технических регламентов и национальных стандартов:
ГОСТ 32368 "Методы испытаний химической продукции, представляющей опасность для окружающей среды. Оценка репродуктивной способности рыб".
ГОСТ 33219 "Руководство по содержанию и уходу за лабораторными животными. Правила содержания и ухода за рыбами, амфибиями и рептилиями".
Национальный стандарт Республики Казахстан СТ РК GB/Т 27638 "Технические нормы перевозки живой рыбы".
Приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 5 мая 2021 года № 127 "Об утверждении рыбоводных нормативов по искусственному воспроизводству, товарному выращиванию и транспортировке основных объектов аквакультуры с использованием различных технологий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 22694).
Приказ исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 9 августа 2017 года № 324 "Об утверждении Правил рыбоводства на рыбохозяйственных водоемах" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15665).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Техник-гидрохимик
38.Карточка профессии "Техник - гидрохимик"
Код группы:

1. Біліктілігі анағұрлым жоғары маманның басшылығымен су және су түбіндегі шөгінділердің сынамаларын алу бойынша жұмыстарды орындау.
2. Жалпы қабылданған әдістемелер бойынша ластаушы заттардың құрамына сынамаларды талдау.
3. Жер үсті суларының ластануын зерттеу.
4. Өнімнің бақылаулары мен биомассасын есепке алу журналын жүргізу.
5. Ай сайынғы және жылдық есептерді жасау.
6. Зертханада тазалық пен тәртіпті қамтамасыз ету.
7. Зертханалық жабдықтың жұмыс қабілеттілігін қамтамасыз ету.
Білімі
1. Гидрохимия негіздері.
2. Өңірдегі жер үсті суларының гидрохимиялық құрамы және ластану жай-күйі.
3. Аналитикалық химияның әдістері мен құралдары.
4. Су объектілерінің жай-күйін бақылауды ұйымдастыру және әдістері, нәтижелерді статистикалық өңдеу, ақпараттық материалдарды дайындау жөніндегі нормативтік және директивалық құжаттар.
5. Табиғи орта мониторингі жөніндегі орталықтар мен зертханалар қызметінің негізгі бағыттары мен даму перспективалары.
6. Еңбекті, еңбек заңнамасын ұйымдастыру негіздері.
7. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі тәртіп.
8. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
9. Ішкі еңбек тәртібі.
10. Өндірістік санитария тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттеріне қойылатын талаптар
Тұлғааралық құзыреттілік, нәтижеге және тиімділікке бағдарлану.
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше шарттары
Медициналық қарсы көрсетілімдердің болмауы (№ 075/е нысаны бойынша берілген медициналық анықтама (дәрігерлік кәсіби-консультациялық қорытынды)), еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтан өту, сотталғандығы немесе соттылығының болуы не болмауы туралы анықтама
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
МемСТ 32368 "Қоршаған ортаға қауіп төндіретін химиялық өнімді сынау әдістері. Балықтардың репродуктивтік қабілетін бағалау".
МемСТ 33219 "Зертханалық жануарларды ұстау және күту жөніндегі басшылық. Балықтарды күтіп-бағу және күту, рептилиялардың амфибиямиясы қағидалары".
ҚР СТ GB/T 27638 "Тірі балықтарды тасымалдаудың техникалық нормалары" Қазақстан Республикасының Ұлттық стандарты.
"Әртүрлі технологияларды пайдалана отырып, акваөсірудің негізгі объектілерінің қолдан өсімін молайту, оларды тауарлы өсіру және тасымалдау жөніндегі балық өсіру нормативтерін бекіту туралы"Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 5 мамырдағы № 127 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22694 болып тіркелген).
"Балық шаруашылығы су айдындарында балық өсіру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушысының 2017 жылғы 9 тамыздағы № 324 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15665 болып тіркелген).
СБШ аясында басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Техник-гидрохимик
38. "Техник -гидрохимик" кәсіп карточкасы
Топтың коды:

3142-0
Код наименования занятия:
3142-0-025 "Техник-рыбовод";
3112-1-002 "Техник (общий профиль)"
Наименование профессии
Техник - гидрохимик
Уровень квалификации по ОРК:
5
Подуровень квалификации по ОРК:
5.0. – ТиПО - высшей категории
5.1. - послесреднее – без категории
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовых квалификационных характеристик должностей служащих организаций
2) специалист среднего уровня квалификации:
высшей категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование: "Ихтиология и рыбоводство", "Технология рыбных продуктов", "Рыбное хозяйство и промышленное рыболовство" и стаж работы в должности среднего уровня квалификации первой категории не менее трех лет;
первой категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование: "Ихтиология и рыбоводство", "Технология рыбных продуктов", "Рыбное хозяйство и промышленное рыболовство" и стаж работы в должности среднего уровня квалификации второй категории не менее двух лет;
второй категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование: "Ихтиология и рыбоводство", "Технология рыбных продуктов", "Рыбное хозяйство и промышленное рыболовство" и стаж работы в должности среднего уровня квалификации без категории не менее одного года;
без категории: техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование: "Ихтиология и рыбоводство", "Технология рыбных продуктов", "Рыбное хозяйство и промышленное рыболовство" без предъявления требований к стажу работы.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: техническое и профессиональное образование, практический опыт; послесреднее образование
Специальность:
08110700
Рыбное хозяйство
(по видам)
Квалификация:
4S08110703
Техник-рыбовод
Требования к опыту работы:
специалист среднего уровня квалификации:
при наличии технического и профессионального образования:
высшей категории: стаж работы по специальности не менее пяти лет;
при наличии послесреднего образования: без требований к стажу работы
Связь с неформальным и информальным образованием:
Курсы повышения квалификации на базе организации образования или обучение в организации (на предприятии);
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессии:
Гидрохимик
Основная цель деятельности:
Обеспечение качества поверхностных вод суши в своем регионе
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
Контроль качества поверхностных вод суши в своем регионе
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция
Контроль качества поверхностных вод суши в своем регионе.
Навык 1:
Контроль качества поверхностных вод суши в своем регионе.
Умения

3142-0
Қызмет атауының коды:
3142-0-025 "Балық өсіруші техник";
3112-1-002 "Техник (жалпы бейін)"
Кәсіптің атауы
Техник-гидрохимик
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
5
СБШ бойынша біліктіліктің ішкі деңгейі:
5.0. – жоғары санатты ТжКБ
5.1. – орта білімнен кейінгі – санаты жоқ
БТБА, БА және ұйымдардың қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
2) біліктілігі орта деңгейдегі маман:
жоғары санатты: техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнаулы орта, кәсіптік орта) білімі: "Ихтиология және балық шаруашылығы", "Балық өнімдерінің технологиясы", "Балық шаруашылығы және өнеркәсіптік балық аулау" және бірінші санатты біліктілігі орта деңгейдегі лауазымдағы жұмыс өтілі кемінде үш жыл;
бірінші санатты: техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнаулы орта, кәсіптік орта) білімі: "Ихтиология және балық шаруашылығы", "Балық өнімдерінің технологиясы", "Балық шаруашылығы және өнеркәсіптік балық аулау" және екінші санаттағы біліктілігі орта деңгейдегі лауазымдағы жұмыс өтілі кемінде екі жыл;
екінші санатты: техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнаулы орта, кәсіптік орта) білімі: "Ихтиология және балық шаруашылығы", "Балық өнімдерінің технологиясы", "Балық шаруашылығы және өнеркәсіптік балық аулау" және біліктілігі орта деңгейдегі санаты жоқ лауазымдағы жұмыс өтілі кемінде бір жыл;
санаты жоқ: техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнаулы орта, кәсіптік орта) білімі: "Ихтиология және балық шаруашылығы", "Балық өнімдерінің технологиясы", "Балық шаруашылығы және өнеркәсіптік балық аулау" жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: техникалық және кәсіптік білім, практикалық тәжірибе; орта білімнен кейінгі білім
Мамандығы:
08110700
Балық шаруашылығы
(түрлері бойынша)
Біліктілік:
4S08110703
Балық өсіруші техник
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
біліктілігі орта деңгейдегі маман:
техникалық және кәсіптік білімі болған жағдайда:
жоғары санатты: мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде бес жыл;
орта білімнен кейінгі білімі болған жағдайда: жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
Білім беру ұйымының базасында біліктілікті арттыру курстары немесе ұйымда (кәсіпорында) оқыту;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Гидрохимик
Қызметтің негізгі мақсаты:
Өз өңіріндегі жер үсті суларының сапасын қамтамасыз ету
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
Өз өңіріндегі жер үсті суларының сапасын бақылау
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы
өз өңіріндегі жер үсті суларының сапасын бақылау.
1-дағды:
Өз өңіріндегі жер үсті суларының сапасын бақылау
Машықтар

Приказ исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 9 августа 2017 года № 324 "Об утверждении Правил рыбоводства на рыбохозяйственных водоемах" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15665).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Инженер-гидрохимик
39.Карточка профессии "Инженер-гидрохимик"
Код группы:
2114-3
Код наименования занятия:
2114-3-008
Наименование профессии
Инженер - гидрохимик
Уровень квалификации по ОРК:
6
Подуровень квалификации по ОРК:
6.0. - без категории;
6.1. – 2 категории;
6.2. – 1 категории
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовых квалификационных характеристик должностей служащих организаций
1) специалист высшего уровня квалификации:
высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров: химическая технология неорганических и органических веществ (химическая технология), рыбное хозяйство (рыбное хозяйство и промышленное рыболовство), производственные и обрабатывающие отрасли (технология продовольственных продуктов (по областям применения) и стаж работы в должности высшего уровня квалификации первой категории не менее трех лет или стаж работы по специальности не менее пяти лет;
первой категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров: химическая технология неорганических и органических веществ (химическая технология), рыбное хозяйство (рыбное хозяйство и промышленное рыболовство), производственные и обрабатывающие отрасли (технология продовольственных продуктов (по областям применения) и стаж работы в должности высшего уровня квалификации второй категории не менее двух лет или стаж работы по специальности не менее четырех лет;
второй категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров: химическая технология неорганических и органических веществ (химическая технология), рыбное хозяйство (рыбное хозяйство и промышленное рыболовство), производственные и обрабатывающие отрасли (технология продовольственных продуктов (по областям применения) и стаж работы в должности высшего уровня квалификации без категории не менее одного года или стаж работы по специальности не менее трех лет;
без категории: высшее (или послевузовское) образование: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров: химическая технология неорганических и органических веществ (химическая технология), рыбное хозяйство (рыбное хозяйство и промышленное рыболовство), производственные и обрабатывающие отрасли (технология продовольственных продуктов (по областям применения) без предъявления требований к стажу работы.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: Высшее профессиональное образование
Специальность:
Рыбное хозяйство и промышленное рыболовство
Квалификация:
Инженер, гидрохимик, химик
Требования к опыту работы:
специалист высшего уровня квалификации:
без категории: без предъявления требований к стажу работы
второй категории: стаж работы в должности высшего уровня квалификации без категории не менее одного года или стаж работы по специальности не менее трех лет;
первой категории: стаж работы в должности высшего уровня квалификации второй категории не менее двух лет или стаж работы по специальности не менее четырех лет;
высшей категории: стаж работы в должности высшего уровня квалификации первой категории не менее трех лет или стаж работы по специальности не менее пяти лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Курсы повышения квалификации на базе организации образования или обучение в организации (на предприятии);
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессии:
Гидрохимик;
химик;
инженер-рыбовод
Основная цель деятельности:
Обеспечение качества воды условий содержания рыбы
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

"Балық шаруашылығы су айдындарында балық өсіру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушысының 2017 жылғы 9 тамыздағы № 324 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15665 болып тіркелген).
СБШ аясында басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі: Кәсіптің атауы:
6 Инженер-гидрохимик
39."Инженер-гидрохимик" кәсіп карточкасы
Топтың коды:
2114-3
Қызмет атауының коды:
2114-3-008
Кәсіптің атауы
Инженер-гидрохимик
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
6.0. - санаты жоқ;
6.1. - 2-санат;
6.2. – 1-санат
БТБА, БА және ұйымдардың қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
біліктілігі жоғары деңгейдегі маман:
жоғары санатты: кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім: бейорганикалық және органикалық заттардың химиялық технологиясы (химиялық технология), балық шаруашылығы (балық шаруашылығы және өнеркәсіптік балық аулау), өндірістік және өңдеу салалары (азық-түлік өнімдерінің технологиясы (қолдану салалары бойынша) және бірінші санатта біліктілігі жоғары деңгейдегі лауазымдағы жұмыс өтілі үш жылдан кем емес немесе мамандығы бойынша жұмыс өтілі бес жылдан кем емес;
бірінші санатта: кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім: бейорганикалық және органикалық заттардың химиялық технологиясы (химиялық технология), балық шаруашылығы (балық шаруашылығы және өнеркәсіптік балық аулау), өндірістік және өңдеу салалары (азық-түлік өнімдерінің технологиясы (қолдану салалары бойынша) және екінші санатта біліктілігі жоғары деңгейдегі лауазымдағы жұмыс өтілі екі жылдан кем емес немесе мамандығы бойынша жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес;
екінші санатты: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім: бейорганикалық және органикалық заттардың химиялық технологиясы (химиялық технология), балық шаруашылығы (балық шаруашылығы және өнеркәсіптік балық аулау), өндірістік және өңдеу салалары (азық-түлік өнімдерінің технологиясы (қолдану салалары бойынша) және санаты жоқ біліктілігі жоғары деңгейдегі лауазымдағы жұмыс өтілі бір жылдан кем емес немесе мамандығы бойынша жұмыс өтілі үш жылдан кем емес;
санаты жоқ: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім: кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім: бейорганикалық және органикалық заттардың химиялық технологиясы (химиялық технология), балық шаруашылығы (балық шаруашылығы және өнеркәсіптік балық аулау), өндірістік және өңдеу салалары (азық-түлік өнімдерінің технологиясы (қолдану салалары бойынша еңбек өтіл).
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: жоғары кәсіптік білім
Мамандығы:
Балық шаруашылығы және өнеркәсіптік балық аулау
Біліктілік:
Инженер, гидрохимик, химик
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
біліктілігі жоғары деңгейдегі маман:
санаты жоқ: жұмыс өтіліне қойылатын талаптар жоқ
екінші санатты: біліктілігі жоғары деңгейдегі лауазымдағы жұмыс өтілі бір жылдан кем емес немесе мамандығы бойынша жұмыс өтілі үш жылдан кем емес;
бірінші санатты: екінші санатты біліктілігі жоғары деңгейдегі лауазымдағы жұмыс өтілі кемінде екі жыл немесе мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде төрт жыл;
жоғары санатты: біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты лауазымдағы жұмыс өтілі кемінде үш жыл немесе мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде бес жыл
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
Білім беру ұйымының базасында біліктілікті арттыру курстары немесе ұйымда (кәсіпорында) оқыту;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Гидрохимик;
химик;
балық өсіруші инженер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Балықты күтіп-ұстау жағдайларында судың сапасын қамтамасыз ету
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Контроль качества воды условий содержания рыбы
2. Контроль условий содержания и выращивания рыбы и определение заморных явлении.
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1
Контроль качества воды условий содержания рыбы
Навык 1:
Контроль качества воды условий содержания рыбы
Умения
1. Изучение загрязнения поверхностных вод.
2. Расследование случаев аварийного и экстремально высокого загрязнения поверхностных вод.
3. Обследование зон загрязнения.
4. Подготовка информационных материалов для направления в заинтересованные организации.
5. Внедрение в работу новых методов химических анализов загрязнения водных объектов.
6. Выработка предложений по их совершенствованию.
7. Контроль за соблюдением техники безопасности и пожарной безопасности при производстве аналитических работ.
Знания
1. Основы гидрохимии.
2. Гидрохимический состав и состояние загрязнения поверхностных вод суши в регионе.
3. Методы и средства аналитической химии.
4. Нормативные и директивные документы по организации и методам наблюдений за состоянием водных объектов, статистической обработке результатов, подготовке информационных материалов.
5. Основные направления деятельности и перспективы развития центров и лабораторий по мониторингу природной среды.
6. Основы организации труда, трудового законодательства.
7. Порядок по безопасности и охране труда.
8. Требования пожарной безопасности.
9. Порядок внутреннего трудового распорядка.
10. Порядок производственной санитарии.
Трудовая функция 2
Контроль условий содержания и выращивания рыбы и определение заморных явлении.
Навык 1:
Контроль условий содержания и выращивания рыбы и определение заморных явлении.
Умения
1. Изучение загрязнения поверхностных вод.
2. Организация отбора проб воды и донных отложений, анализ их на содержание загрязняющих веществ по общепринятым методикам.
3. Контроль качества аналитических работ.
4. Обеспечение ведения рабочих журналов по утвержденной форме, последующая передача их в головной институт.
5. Участие в работе комиссии по расследованию случаев аварийного и экстремально высокого загрязнения поверхностных вод, обследование зон загрязнения.
6. Подготовка информационных материалов для направления в заинтересованные организации.
7. Участие в освоении и внедрении в работу новых методов химического анализов загрязнения водных объектов и дает предложения по их совершенствованию.
8. Контроль за соблюдением техники безопасности и пожарной безопасности при производстве аналитических работ.
Знания
1. Основы гидрохимии.
2. Гидрохимический состав и состояние загрязнения поверхностных вод суши в своем регионе.

1. Балықты күтіп-ұстау жағдайларында судың сапасын бақылау.
2. Балықты күтіп-ұстау және өсіру жағдайларын бақылау және қырылу құбылыстарын анықтау.
Қосымша еңбек функциялары:
-
1-еңбек функциясы
Балықты күтіп-ұстау жағдайларында судың сапасын бақылау
1-дағды:
Балықты күтіп-ұстау жағдайларында судың сапасын бақылау
Машықтар
1. Жер үсті суларының ластануын зерделеу.
2. Жер үсті суларының авариялық және экстремалды жоғары ластану жағдайларын тергеп-тексеру.
3. Ластану аймақтарын тексеру.
4. Мүдделі ұйымдарға жіберу үшін ақпараттық материалдарды дайындау.
5. Су объектілерінің ластануын химиялық талдаудың жаңа әдістерін жұмысқа енгізу.
6. Оларды жетілдіру жөнінде ұсыныстар әзірлеу.
7. Талдау жұмыстарын жүргізу кезінде қауіпсіздік техникасы мен өрт қауіпсіздігінің сақталуын бақылау.
Білімі
1. Гидрохимия негіздері.
2. Өңірдегі жер үсті суларының гидрохимиялық құрамы және ластану жай-күйі.
3. Аналитикалық химияның әдістері мен құралдары.
4. Су объектілерінің жай-күйін бақылауды ұйымдастыру және әдістері, нәтижелерді статистикалық өңдеу, ақпараттық материалдарды дайындау жөніндегі нормативтік және директивалық құжаттар.
5. Табиғи орта мониторингі жөніндегі орталықтар мен зертханалар қызметінің негізгі бағыттары мен даму перспективалары.
6. Еңбекті, еңбек заңнамасын ұйымдастыру негіздері.
7. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі тәртіп.
8. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
9. Ішкі еңбек тәртібі.
10. Өндірістік санитария тәртібі.
2-еңбек функциясы
Балықты күтіп-ұстау және өсіру жағдайларын бақылау және қырылу құбылыстарын анықтау.
1-дағды:
Балықты күтіп-ұстау және өсіру жағдайларын бақылау және қырылу құбылыстарын анықтау.
Машықтар
1. Жер үсті суларының ластануын зерделеу.
2. Жалпы қабылданған әдістемелер бойынша су және су түбіндегі шөгінділердің сынамаларын алуды ұйымдастыру, оларды ластаушы заттардың құрамына талдау.
3. Талдамалық жұмыстардың сапасын бақылау.
4. Бекітілген нысан бойынша жұмыс журналдарын жүргізуді қамтамасыз ету, оларды кейіннен бас институтқа беру.
5. Жер үсті суларының авариялық және экстремалды жоғары ластану жағдайларын тексеру, ластану аймақтарын тексеру жөніндегі комиссияның жұмысына қатысу.
6. Мүдделі ұйымдарға жіберу үшін ақпараттық материалдарды дайындау.
7. Су объектілерінің ластануын химиялық талдаудың жаңа әдістерін игеруге және жұмысқа енгізуге қатысу және оларды жетілдіру жөнінде ұсыныстар береді.
8. Талдау жұмыстарын жүргізу кезінде қауіпсіздік техникасы мен өрт қауіпсіздігінің сақталуын бақылау.
Білімі
1. Гидрохимия негіздері.
2. Өз өңіріндегі жер үсті суларының гидрохимиялық құрамы және ластану жай-күйі.

4.2. – 1 категории
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовых квалификационных характеристик должностей служащих организаций
Специалист среднего уровня квалификации:
техник-технолог I категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника-технолога II категории не менее 2 лет;
техник-технолог II категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника – технолога без категории не менее 2 лет;
техник-технолог без категории: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование по соответствующей специальности (квалификации) без предъявления требований к стажу работы
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: техническое и профессиональное образование на базе основного среднего образования и практический опыт работы
Специальность:
08110700
Рыбное хозяйство
(по видам)
Квалификация:
4S08110703
Техник-рыбовод
Требования к опыту работы:
Специалист среднего уровня квалификации:
техник-технолог без категории: без предъявления требований к стажу работы;
техник-технолог II категории: стаж работы в должности техника – технолога без категории не менее 2 лет;
техник-технолог I категории: стаж работы в должности техника-технолога II категории не менее 2 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Курсы повышения квалификации на базе организации образования или обучение в организации (на предприятии);
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессии:
Техник-рыбовод
Основная цель деятельности:
Обеспечение технологических процессов
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
Выполнение простых задач в соответствии с инструкциями под руководством специалиста более высокой квалификации
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Выполнение простых задач в соответствии с инструкциями под руководством специалиста более высокой квалификации
Навык 1:
Под руководством специалиста более высокой квалификации выполнение работ по организации и управлению технологическими процессами
Умения
1. Под руководством специалиста более высокой квалификации разработка способов и режимов (параметров) технологической обработки рыбы и морепродуктов.
2. Сокращение расхода сырья, материалов, затрат, повышение производительности труда в организации.

4.2. – 1-санат
БТБА, БА және ұйымдардың қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
Біліктілігі орта деңгейдегі маман:
I санатты техник-технолог: техникалық және кәсіптік (арнаулы орта, кәсіптік орта), тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта білімнен кейінгі білім және II санатты техник-технолог лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл;
II санатты техник-технолог: техникалық және кәсіптік (арнаулы орта, кәсіптік орта), тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта білімнен кейінгі білімі және санаты жоқ техник-технолог лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл;
санаты жоқ техник-технолог: техникалық және кәсіптік (арнаулы орта, кәсіптік орта), тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта білімнен кейінгі білімі, жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: негізгі орта білім базасындағы техникалық және кәсіптік білім және практикалық жұмыс тәжірибесі
Мамандығы:
08110700
Балық шаруашылығы
(түрлері бойынша)
Біліктілік:
4S08110703
Балық өсіруші техник
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Біліктілігі орта деңгейдегі маман:
санаты жоқ техник-технолог: жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды;
II санатты техник-технолог: санаты жоқ техник-технолог лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл;
I санатты техник-технолог: II санатты техник-технолог лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл.
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
Білім беру ұйымының базасында біліктілікті арттыру курстары немесе ұйымда (кәсіпорында) оқыту;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Балық өсіруші техник
Қызметтің негізгі мақсаты:
Технологиялық процестерді қамтамасыз ету
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:
Біліктілігі анағұрлым жоғары маманның басшылығымен нұсқаулыққа сәйкес қарапайым міндеттерді орындау
Қосымша еңбек функциялары:
-
1-еңбек функциясы:
Біліктілігі анағұрлым жоғары маманның басшылығымен нұсқаулыққа сәйкес қарапайым міндеттерді орындау
1-дағды:
Біліктілігі анағұрлым жоғары маманның басшылығымен технологиялық процестерді ұйымдастыру және басқару бойынша жұмыстарды орындау
Машықтар
1. Біліктілігі анағұрлым жоғары маманның басшылығымен балық пен теңіз өнімдерін технологиялық өңдеудің тәсілдері мен режимдерін (параметрлерін) әзірлеу.
2. Шикізат, материалдар, шығындар шығыстарын қысқарту, ұйымдағы еңбек өнімділігін арттыру.

3. Разработка рецептур полуфабрикатов, кулинарных изделий и готовой продукции.
4. Внедрение ресурсо- и природосберегающих малоотходных и безотходных технологий.
5. Внесение изменений в технологическую документацию в связи с пересмотром технологических процессов и режимов производства.
6. Осуществление технологического нормирования в производстве продуктов из рыбы и морепродуктов.
7. Участие в маркетинговых исследованиях по оценке. потребительских предпочтений и привлекательности продукции из рыбы и морепродуктов.
8. Анализ конкурентных преимуществ выпускаемых продуктов.
9. Участие в выполнении верификации опытных партий на производстве.
10. Участие в проведении работ по техническому регулированию производства модифицированной и новой продукции.
Знания
1. Порядок планирования и проведения маркетинговых исследований по оценке потребительских предпочтений и привлекательности продукции из рыбы и морепродуктов.
2. Порядок составления программно-целевых моделей исследования для модификации или разработки новой продукции.
3. Порядок проведения работ по защите интеллектуальной собственности.
4. Порядок верификации опытных партий на производстве.
5. Маркетинг и товарная политика пищевой организации.
6. Методологию научных исследований в технологии продуктов питания.
7. Методологию проектирования продуктов из рыбы и морепродуктов.
8. Инновационные технологии продукции из рыбы и морепродуктов.
9. Порядок по безопасности и охране труда.
10. Требования пожарной безопасности.
11. Порядок внутреннего трудового распорядка.
12. Порядок производственной санитарии.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям.
Межличностная компетентность, ориентация на результат и эффективность.
Особые условия допуска к работе
Отсутствие медицинских противопоказаний (медицинская справка (врачебное профессионально-консультативное заключение) по форме № 075/у), прохождение инструктажа по безопасности и охране труда, справка о наличии либо отсутствии судимости
Список технических регламентов и национальных стандартов:
ГОСТ 32368 "Методы испытаний химической продукции, представляющей опасность для окружающей среды. Оценка репродуктивной способности рыб".
ГОСТ 33219 "Руководство по содержанию и уходу за лабораторными животными. Правила содержания и ухода за рыбами, амфибиями и рептилиями".
Национальный стандарт Республики Казахстан СТ РК GB/Т 27638 "Технические нормы перевозки живой рыбы".
Приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 5 мая 2021 года № 127 "Об утверждении рыбоводных нормативов по искусственному воспроизводству, товарному выращиванию и транспортировке основных объектов аквакультуры с использованием различных технологий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 22694).

3. Жартылай фабрикаттардың, аспаздықөнімдер мен дайын өнімнің рецептураларын әзірлеу.
4. Ресурстық және табиғатты үнемдейтін аз қалдықты және қалдықсыз технологияларды енгізу.
5. Технологиялық процестер мен өндіріс режимдерін қайта қарауға байланысты технологиялық құжаттамаға өзгерістер енгізу.
6. Балық және теңіз өнімдерінен жасалған өнімдер өндірісінде технологиялық нормалауды жүзеге асыру.
7. Бағалау бойынша маркетингтік зерттеулерге қатысу. Балық және теңіз өнімдерінің тұтынушылық қалауы мен тартымдылығы.
8. Шығарылатын өнімдердің бәсекелестік артықшылықтарын талдау.
9. Өндірістегі тәжірибелік партияларды верификациялауды орындауға қатысу.
10. Түрлендірілген және жаңа өнім өндірісін техникалық реттеу жөніндегі жұмыстарды жүргізуге қатысу.
Білімі
1. Балық және теңіз өнімдерінен жасалған өнімдердің тұтынушылық қалауы мен тартымдылығын бағалау бойынша маркетингтік зерттеулерді жоспарлау және жүргізу тәртібі.
2. Жаңа өнімді түрлендіру немесе әзірлеу үшін зерттеудің бағдарламалық-нысаналы модельдерін жасау тәртібі.
3. Зияткерлік меншікті қорғау жөніндегі жұмыстарды жүргізу тәртібі.
4. Өндірістегі тәжірибелік партияларды верификациялау тәртібі.
5. Тағам ұйымының маркетингі және тауар саясаты.
6. Тамақ өнімдері технологиясындағы ғылыми зерттеулердің әдіснамасы.
7. Балық және теңіз өнімдерінен жасалған өнімдерді жобалау әдіснамасы.
8. Балық және теңіз өнімдерінен жасалған өнімдердің инновациялық технологиялары.
9. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі тәртіп.
10. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
11. Ішкі еңбек тәртібі.
12. Өндірістік санитария тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттеріне қойылатын талаптар
Тұлғааралық құзыреттілік, нәтижеге және тиімділікке бағдарлану.
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше шарттары
Медициналық қарсы көрсетілімдердің болмауы (№ 075/е нысаны бойынша берілген медициналық анықтама (дәрігерлік кәсіби-консультациялық қорытынды)), еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтан өту, сотталғандығы немесе соттылығының болуы не болмауы туралы анықтама
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
МемСТ 32368 "Қоршаған ортаға қауіп төндіретін химиялық өнімді сынау әдістері. Балықтардың репродуктивтік қабілетін бағалау".
МемСТ 33219 "Зертханалық жануарларды ұстау және күту жөніндегі басшылық. Балықтарды күтіп-бағу және күту, рептилиялардың амфибиямиясы қағидалары".
ҚР СТ GB/T 27638 "Тірі балықтарды тасымалдаудың техникалық нормалары" Қазақстан Республикасының Ұлттық стандарты.
"Әртүрлі технологияларды пайдалана отырып, акваөсірудің негізгі объектілерінің қолдан өсімін молайту, оларды тауарлы өсіру және тасымалдау жөніндегі балық өсіру нормативтерін бекіту туралы"Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 5 мамырдағы № 127 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22694 болып тіркелген).

Приказ исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 9 августа 2017 года № 324 "Об утверждении Правил рыбоводства на рыбохозяйственных водоемах" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15665).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Инженер-технолог по обработке рыбы
42.Карточка профессии "Инженер-технолог по обработке рыбы"
Код группы:
2132-9
Код наименования занятия:
2132-9-003
Наименование профессии
Инженер-технолог по обработке рыбы
Уровень квалификации по ОРК:
6
Подуровень квалификации по ОРК:
6.0. - без категории;
6.1. – 2 категории;
6.2. – 1 категории
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовых квалификационных характеристик должностей служащих организаций
Инженер-технолог I категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности инженера - технолога II категории не менее 2 лет;
инженер-технолог II категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности инженера - технолога без категории не менее 3 лет;
инженер-технолог без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров без предъявления требований к стажу работы или техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование по соответствующей специальности (квалификации) или стаж работы в должности техника I категории не менее 3 лет.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: высшее профессиональное образование
Специальность:
6B08 Сельское хозяйство и биоресурсы
6B084 Рыбное хозяйство
Квалификация:
Инженер-технолог
Требования к опыту работы:
Инженер-технолог без категории: без предъявления требований к стажу работы или стаж работы в должности техника I категории не менее 3 лет;
инженер-технолог II категории: стаж работы в должности инженера - технолога без категории не менее 3 лет;
инженер-технолог I категории: стаж работы в должности инженера - технолога II категории не менее 2 лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
Курсы повышения квалификации на базе организации образования или обучение в организации (на предприятии);
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессии:
Инженер-технолог
Основная цель деятельности:
Обеспечение технологической обработки рыбы и морепродуктов
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
Разработка способов и режимов (параметров) технологической обработки рыбы и морепродуктов
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция:
Разработка способов и режимов (параметров) технологической обработки рыбы и морепродуктов
Навык 1:
Разрабатывать способы и режимы технологической обработки рыбы и морепродуктов
Умения

"Балық шаруашылығы су айдындарында балық өсіру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушысының 2017 жылғы 9 тамыздағы № 324 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15665 болып тіркелген).
СБШ аясында басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Балықты өңдеу жөніндегі инженер-технолог
42. "Балықты өңдеу жөніндегі инженер-технолог" кәсіп карточкасы
Топтың коды:
2132-9
Қызмет атауының коды:
2132-9-003
Кәсіптің атауы
Балықты өңдеу жөніндегі инженер-технолог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
6.0. – санаты жоқ;
6.1. – 2-санат;
6.2. – 1-санат
БТБА, БА және ұйымдардың қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
I санатты инженер-технолог: кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі және II санатты инженер-технолог лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл;
II санатты инженер-технолог: кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі және санаты жоқ инженер-технолог лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл;
санаты жоқ инженер-технолог: жұмыс өтіліне немесе техникалық және кәсіптік (арнаулы орта, кәсіптік орта), тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта білімнен кейінгі білімге немесе I санатты техник лауазымында кемінде 3 жыл жұмыс өтіліне талаптар қоймай, кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: жоғарғы кәсіптік білім.
Мамандық:
6В08 Ауыл шаруашылығы және биоресурстар 6В084 Балық шаруашылығы
Біліктілік:
Инженер-технолог
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Санаты жоқ инженер-технолог: жұмыс өтіліне талаптарды ұсынбай немесе I санатты техник лауазымында кемінде 3 жыл жұмыс өтілі;
II санатты инженер-технолог: санаты жоқ инженер-технолог лауазымындағы жұмыс өтілі 3 жылдан кем емес;
I санатты инженер-технолог: II санатты инженер-технолог лауазымындағы жұмыс өтілі 2 жылдан кем емес.
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
Білім беру ұйымының базасында біліктілікті арттыру курстары немесе ұйымда (кәсіпорында) оқыту;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Инженер-технолог
Қызметтің негізгі мақсаты:
Технологиялық балық өңдеу және теңіз өнімдерімен қамтамасыз ету
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
Балық пен теңіз өнімдерін технологиялық өңдеу тәсілдері мен режимдерін (параметрлерін) әзірлеу
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы:
Балық және теңіз өнімдерін технологиялық өңдеудің тәсілдері мен режимдерін (параметрлерін) әзірлеу
1-дағды:
Балық және теңіз өнімдерін технологиялық өңдеу тәсілдері мен режимдерін әзірлеу
Машықтар

1. Разработка способов и режимов (параметров) технологической обработки рыбы и морепродуктов.
2. Обеспечение сокращения расхода сырья, материалов, затрат.
3. Обеспечение повышения производительности труда в организации.
4. Разработка рецептуры полуфабрикатов, кулинарных изделий и готовой продукции.
5. Внедрение ресурсов и природосберегающих малоотходных и безотходных технологий.
6. Вносение на утверждение изменений в технологическую документацию в связи с пересмотром технологических процессов и режимов производства.
7. Осуществление технологического нормирования в производстве продуктов из рыбы и морепродуктов.
8. Участие в маркетинговых исследованиях по оценке потребительских предпочтений и привлекательности продукции из рыбы и морепродуктов.
9. Разработка мероприятий по повышению конкурентоспособности продуктов.
10. Проведение исследовательских и экспериментальных работ с целью модификации или разработки новой продукции.
11. Внесение предложений о патентовании разработанных продуктов.
12. Организация выпуска опытных партий и освоение новой продукции.
13. Разработка и утверждение технической документации на производство модифицированной и новой продукции.
Знания
1. Маркетинг и товарную политику пищевой организации.
2. Методологию научных исследований в технологии продуктов питания.
3. Методологию проектирования продуктов из рыбы и морепродуктов.
4. Инновационные технологии продукции из рыбы и морепродуктов.
5. Технические регламенты по безопасности рыбы и рыбопродукции;
6. Требования к защите окружающей среды.
7. Порядок по безопасности и охране труда.
8. Требования пожарной безопасности.
9. Порядок внутреннего трудового распорядка.
10. Порядок производственной санитарии.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям
Межличностная компетентность, ориентация на результат и эффективность, саморегуляция
Особые условия допуска к работе
Отсутствие медицинских противопоказаний (медицинская справка (врачебное профессионально-консультативное заключение) по форме № 075/у), прохождение инструктажа по безопасности и охране труда, справка о наличии либо отсутствии судимости
Список технических регламентов и национальных стандартов:
ГОСТ 32368 "Методы испытаний химической продукции, представляющей опасность для окружающей среды. Оценка репродуктивной способности рыб".
ГОСТ 33219 "Руководство по содержанию и уходу за лабораторными животными. Правила содержания и ухода за рыбами, амфибиями и рептилиями".
Национальный стандарт Республики Казахстан СТ РК GB/Т 27638 "Технические нормы перевозки живой рыбы".

1. Балық және теңіз өнімдерін технологиялық өңдеу тәсілдері мен режимдерін (параметрлерін) әзірлеу.
2. Шикізат, материалдар, шығындар шығынын қысқартуды қамтамасыз ету.
3. Ұйымдағы еңбек өнімділігін арттыруды қамтамасыз ету.
4. Жартылай фабрикаттардың, аспаздық өнімдер мен дайын өнімнің рецептурасын әзірлеу.
5. Ресурстық және табиғатты үнемдейтін аз қалдықты және қалдықсыз технологияларды енгізу.
6. Технологиялық процестер мен өндіріс режимдерін қайта қарауға байланысты технологиялық құжаттамаға өзгерістерді бекітуге енгізу.
7. Балық және теңіз өнімдерінен жасалған өнімдер өндірісінде технологиялық нормалауды жүзеге асыру.
8. Балық және теңіз өнімдерінен жасалған өнімдердің тұтынушылық қалауы мен тартымдылығын бағалау бойынша маркетингтік зерттеулерге қатысу.
9. Өнімдердің бәсекеге қабілеттілігін арттыру жөніндегі іс-шараларды әзірлеу.
10. Жаңа өнімді өзгерту немесе әзірлеу мақсатында зерттеу және эксперименттік жұмыстар жүргізу.
11. Әзірленген өнімдерді патенттеу туралы ұсыныстар енгізу.
12. Тәжірибелік партиялар шығаруды ұйымдастыру және жаңа өнімді игеру.
13. Түрлендірілген және жаңа өнім өндіруге арналған техникалық құжаттаманы әзірлеу және бекіту.
Білімі
1. Тағам ұйымының маркетингі және тауар саясаты.
2. Тамақ технологиясындағы ғылыми зерттеулердің әдіснамасы.
3. Балық және теңіз өнімдерінен жасалған өнімдерді жобалау әдіснамасы.
4. Балық және теңіз өнімдерінен жасалған өнімдердің инновациялық технологиялары.
5. Балық және балық өнімдерінің қауіпсіздігі жөніндегі техникалық регламенттер.
6. Қоршаған ортаны қорғауға қойылатын талаптар.
7. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі тәртіп.
8. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
9. Ішкі еңбек тәртібі.
10. Өндірістік санитария тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттеріне қойылатын талаптар
Тұлғааралық құзыреттілік, нәтиже мен тиімділікке бағдарлану, өзін-өзі реттеу
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше шарттары
Медициналық қарсы көрсетілімдердің болмауы (№ 075/е нысаны бойынша берілген медициналық анықтама (дәрігерлік кәсіби-консультациялық қорытынды)), еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтан өту, сотталғандығы немесе соттылығының болуы не болмауы туралы анықтама
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
МемСТ 32368 "Қоршаған ортаға қауіп төндіретін химиялық өнімді сынау әдістері. Балықтардың репродуктивтік қабілетін бағалау".
МемСТ 33219 "Зертханалық жануарларды ұстау және күту жөніндегі басшылық. Балықтарды күтіп-бағу және күту, рептилиялардың амфибиямиясы қағидалары".
ҚР СТ GB/T 27638 "Тірі балықтарды тасымалдаудың техникалық нормалары" Қазақстан Республикасының Ұлттық стандарты.

Приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 5 мая 2021 года № 127 "Об утверждении рыбоводных нормативов по искусственному воспроизводству, товарному выращиванию и транспортировке основных объектов аквакультуры с использованием различных технологий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 22694).
Приказ исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 9 августа 2017 года № 324 "Об утверждении Правил рыбоводства на рыбохозяйственных водоемах" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15665).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Инженер-технолог
43.Карточка профессии "Механик-наладчик рыбообрабатывающего оборудования"
Код группы:
3115-2
Код наименования занятия:
3115-2-005
Наименование профессии
Механик-наладчик рыбообрабатывающего оборудования
Уровень квалификации по ОРК:
3.0. – 3 разряд;
3.1. – 4 разряд;
3.2. – 5 разряд
Подуровень квалификации по ОРК:
3.0. – 3 разряд (3.0.-1, 3.0.-2) – от стажа работы;
3.1. – 4 разряд (3.1.-1, 3.1.-2) – от стажа работы;
3.2. – 5 разряд (3.2.-1, 3.2.-2) – от стажа работы
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовых
квалификационных характеристик должностей служащих организаций
Пункты 164, 165, 166, 167, 168, 169 и 170 Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: программы общего среднего образования и опыт практической деятельности, включая обучение на предприятии, профессиональную подготовку, переподготовку, повышение квалификации или наличие технического и профессионального образования на базе основного среднего образования
07151100
Эксплуатация и техническое обслуживание машин и оборудования
(по отраслям промышленности)
3W07151101
Наладчик оборудования
Требования к опыту работы:
3.0. уровень: стаж работы наладчиком 2 уровня не менее одного года;
3.1. уровень: стаж работы механиком-наладчиком (наладчиком) 3.0. уровня не менее 2 лет;
3.2. уровень: стаж работы механиком-наладчиком (наладчиком) 3.1. уровня не менее 2 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
инструктаж/стажировка на рабочем месте или краткосрочное обучение;
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессии:
Наладчик оборудования в производстве пищевой продукции;
Наладчик технологического оборудования
Основная цель деятельности:
Обеспечение работоспособности рыбообрабатывающих машин и механизмов
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение работ наладке, регулированию и ремонту рыбообрабатывающих машин и механизмов под руководством специалиста более высокой квалификации.
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1
Выполнение работ наладке, регулированию и ремонту рыбообрабатывающих машин и механизмов под руководством специалиста более высокой квалификации
Навык 1:
Подготовка машин и механизмов для выполнения механизированных работ.
Ремонт и техническое обслуживание машин и механизмов.
Умения
3.0. уровень
1. Визуальный осмотр и выбор агрегатов.

"Әртүрлі технологияларды пайдалана отырып, акваөсірудің негізгі объектілерінің қолдан өсімін молайту, оларды тауарлы өсіру және тасымалдау жөніндегі балық өсіру нормативтерін бекіту туралы"Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 5 мамырдағы № 127 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22694 болып тіркелген).
"Балық шаруашылығы су айдындарында балық өсіру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушысының 2017 жылғы 9 тамыздағы № 324 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15665 болып тіркелген).
СБШ аясында басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Инженер-технолог
43."Балық өңдеу жабдықтарының механигі-реттеушісі" кәсіп карточкасы
Топтың коды:
3115-2
Қызмет атауының коды:
3115-2-005
Кәсіптің атауы
Балық өңдеу жабдықтарының механик-реттеушісі
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3.0. – 3-разряд;
3.1. – 4-разряд;
3.2. – 5-разряд
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
3.0. – 3-разряд (3.0.-1, 3.0.-2) - жұмыс өтіліне қарай;
3.1. – 4-разряд (3.1.-1, 3.1.-2) - жұмыс өтіліне қарай;
3.2. – 5-разряд (3.2.-1, 3.2.-2) - жұмыс өтіліне қарай.
БТБА, БА және ұйымдардың қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығының 164, 165, 166, 167, 168, 169 және 170-тармақтары.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
кәсіпорында оқытуды, кәсіптік даярлауды, қайта даярлауды, біліктілікті арттыруды немесе негізгі орта білім базасында техникалық және кәсіптік білімнің болуын қоса алғанда, жалпы орта білім беру бағдарламалары және практикалық қызмет тәжірибесі
7151100
Машиналар мен жабдықтарды пайдалану және техникалық қызмет көрсету
(өнеркәсіп салалары бойынша)
3W07151101
Жабдықты реттеуші
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
3.0. деңгейі: 2-деңгейдегі реттеуші жұмыс өтілі бір жылдан кем емес;
3.1. деңгейі: механик-реттеуші (реттеуші);
3.0. деңгейі 2 жылдан кем емес;
3.2. деңгейі: механик-реттеуші (реттеуші) жұмыс өтілі;
3.1. деңгейі кемінде 2 жыл.
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
жұмыс орнында нұсқамалар беру/ тағылымдамадан өткізу немесе қысқа мерзімді оқыту;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Тамақ өнімдерін өндірудегі жабдықты реттеуші;
Технологиялық жабдықты реттеуші
Қызметтің негізгі мақсаты:
Балық өңдеу машиналары мен механизмдерінің жұмысқа қабілеттілігін қамтамасыз ету
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1.Біліктілігі анағұрлым жоғары маманның басшылығымен балық өңдеу машиналары мен механизмдерін баптау, реттеу және жөндеу бойынша жұмыстарды жүргізу.
Қосымша еңбек функциялары:
-
1-еңбек функциясы
Біліктілігі анағұрлым жоғары маманның басшылығымен балық өңдеу машиналары мен механизмдерін баптау, реттеу және жөндеу бойынша жұмыстарды жүргізу.
1-дағды:
Машиналар мен механизмдерді механикаландырылған жұмыстарды орындауға дайындау.
Машиналар мен механизмдерді жөндеу және техникалық қызмет көрсету
Машықтар
3.0-деңгей
1. Көзбен шолу және агрегаттарды таңдау.

2. Подготовка и запуск к работе.
3. Монтаж агрегатов и оборудования.
4. Наладка, регулирование и ремонт рыбообрабатывающих машин и механизмов под руководством специалиста более высокой квалификации.
3.1. уровень
1. Проверка состояния и правильности взаимодействия всех узлов оборудования.
2. Предупреждение, выявление и устранение технических неисправностей в работе обслуживаемого оборудования.
3. Замена и подгонка быстроизнашивающихся деталей и прокладок, монтаж и балансировка.
4. Опробование оборудования.
5. Контроль за работой оборудования и отдельных частей оборудования.
6. Наладка и регулирование узлов и механизмов в процессе работы обслуживаемого оборудования, участие в различных видах ремонта, испытании и сдаче в эксплуатацию.
7. Составление заявок на замену изнашиваемых деталей.
8. Смазка обслуживаемого оборудования, набивка сальников.
3.2. уровень
1. Наладка, регулирование и ремонт механизированных и автоматизированных линий, узлов и деталей оборудования.
2. Наладка и регулирование узлов и механизмов в процессе работы.
3. Участие в выполнении различных видов ремонта обслуживаемого оборудования, включая капитальный, испытаний и сдаче в эксплуатацию под рабочей нагрузкой.
Знания
3.0. уровень
1. Порядок эксплуатации обслуживаемого оборудования, регулирования, выявления и устранения неисправностей в его работе.
2. Технологические режимы работы оборудования.
3. Порядок разборки, сборки оборудования.
4. Требования, предъявляемые к качеству ремонта обслуживаемого оборудования.
5. Порядок по безопасности и охране труда.
6. Требования пожарной безопасности.
7. Порядок внутреннего трудового распорядка.
8. Порядок производственной санитарии.
3.1. уровень
1. Устройство и конструктивные особенности обслуживаемого оборудования.
2. Причины, вызывающие неполадки в работе оборудования, способы выявления и устранения их.
3. Порядок разборки, сборки и регулирования, инструкцию по эксплуатации и ремонту обслуживаемого оборудования.
4. Нормы запаса быстроизнашивающихся деталей.
5. Требования, предъявляемые к качеству наладки оборудования в производстве рыбной продукции.
6. Применяемые контрольно-измерительные инструменты и порядок пользования ими при выполнении наладочных работ.
7. Порядок по безопасности и охране труда.
8. Требования пожарной безопасности.
9. Порядок внутреннего трудового распорядка.
10. Порядок производственной санитарии.
3.2. уровень
1. Устройство и конструктивные особенности механизированных и автоматизированных линий, узловых и деталей обслуживаемого оборудования.
2. Порядок наладки, взаимодействия и синхронности работы узлов и механизмов.

2. Жұмысқа дайындау және іске қосу.
3. Агрегаттар мен жабдықтарды монтаждау.
4. Біліктілігі анағұрлым жоғары маманның басшылығымен балық өңдеу машиналары мен механизмдерін баптау, реттеу және жөндеу.
3.1-деңгей
1. Жабдықтың барлық құрамдас бөліктерінің жағдайын және дұрыс әрекеттесуін тексеру.
2. Қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмысындағы техникалық ақаулардың алдын алу, анықтау және жою.
3. Тозған бөлшектер мен тығыздағыштарды ауыстыру және реттеу, орнату және теңгеру.
4. Жабдықты сынау.
5. Жабдықтың және жабдықтың жекелеген бөліктерінің жұмысын бақылау.
6. Қызмет көрсетілетін жабдықты пайдалану кезінде тораптар мен механизмдерді баптау және реттеу, әртүрлі жөндеу түрлеріне қатысу, сынау және іске қосу.
7. Тозған бөлшектерді ауыстыруға өтінімдер ресімдеу.
8. Қызмет көрсетілетін жабдықты майлау, майлы тығыздағыштарды орау.
3.2-деңгей
1. Механикаландырылған және автоматтандырылған желілерді, жабдықтардың тораптары мен бөлшектерін баптау, реттеу және жөндеу.
2. Пайдалану кезінде тетіктер мен механизмдерді баптау және реттеу.
3. Қызмет көрсетілетін жабдықты жөндеудің әртүрлі түрлеріне, оның ішінде күрделі жөндеуге, сынақтан өткізуге және жұмыс жүктемесінде іске қосуға қатысу.
Білімдер
3.0-деңгей
1. Қызмет көрсетілетін жабдықты пайдалану, оның жұмысындағы ақауларды реттеу, анықтау және жою тәртібі.
2. Жабдықтың технологиялық жұмыс режимдері.
3. Жабдықты бөлшектеу және жинақтау тәртібі.
4. Қызмет көрсетілетін жабдықты жөндеу сапасына қойылатын талаптар.
5. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау тәртібі.
6. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
7. Ішкі еңбек тәртібі.
8. Өндірістік санитария тәртібі.
3.1-деңгей
1. Қызмет көрсетілетін жабдықтың конструкциясы мен конструктивтік ерекшеліктерін.
2. Жабдықтың жұмысындағы ақауларды тудыратын себептер, оларды анықтау және жою әдістері.
3. Қызмет көрсетілетін жабдықты бөлшектеу, құрастыру және реттеу тәртібі, пайдалану және жөндеу жөніндегі нұсқаулықтар.
4. Тез тозатын бөлшектердің қор нормативтері.
5. Балық өнімдерін өндіруде жабдықты баптау сапасына қойылатын талаптар.
6. Реттеу жұмыстарын орындау кезінде қолданылатын бақылау-өлшеу құралдары және оларды пайдалану тәртібі.
7. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау тәртібі.
8. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
9. Ішкі еңбек тәртібі.
10. Өндірістік санитария тәртібі.
3.2-деңгей
1. Механикаландырылған және автоматтандырылған желілердің, қызмет көрсетілетін жабдықтың тораптары мен бөлшектерінің конструкциясы мен конструктивтік ерекшеліктерін.
2. Агрегаттар мен механизмдердің жұмысын реттеу, өзара әрекеттесу және синхрондау тәртібі.

3. Причины, вызывающие неполадки в работе обслуживаемого оборудования, способы их выявления и устранения.
4. Порядок разборки, сборки и регулирования, инструкцию по эксплуатации и ремонту обслуживаемого оборудования.
5. Устройство и порядок пользования контрольно-измерительными приборами и инструментом.
6. Порядок составления эскизов на несложные детали.
7. Описание систем, компонентов, режима функционирования и порядок эксплуатации техники их классификацию.
8. Описание систем, принципов и режима работы функциональных механизмов и их эксплуатационных параметров, транспортирующих средств с механическим приводом.
9. Описание рабочих процедур, этапов работы, механизмов и технических характеристик.
10. Выбор, монтаж и установку агрегатов.
11. Технические характеристики, конструктивные особенности, назначение, принципы работы и порядок эксплуатации используемого оборудования.
12. Методы осмотра машин и оборудования и обнаружения и устранения дефектов.
13. Справочные материалы по тематике работы.
14. Порядок по безопасности и охране труда.
15. Требования пожарной безопасности.
16. Порядок внутреннего трудового распорядка.
17. Порядок производственной санитарии.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям.
Межличностная компетентность, ориентация на результат и эффективность.
Особые условия допуска к работе
Отсутствие медицинских противопоказаний (медицинская справка (врачебное профессионально-консультативное заключение) по форме № 075/у), прохождение инструктажа по безопасности и охране труда, справка о наличии либо отсутствии судимости
Список технических регламентов и национальных стандартов:
ГОСТ 32368 "Методы испытаний химической продукции, представляющей опасность для окружающей среды. Оценка репродуктивной способности рыб".
ГОСТ 33219 "Руководство по содержанию и уходу за лабораторными животными. Правила содержания и ухода за рыбами, амфибиями и рептилиями".
Национальный стандарт Республики Казахстан СТ РК GB/Т 27638 "Технические нормы перевозки живой рыбы".
Приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 5 мая 2021 года № 127 "Об утверждении рыбоводных нормативов по искусственному воспроизводству, товарному выращиванию и транспортировке основных объектов аквакультуры с использованием различных технологий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 22694).
Приказ исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 9 августа 2017 года № 324 "Об утверждении Правил рыбоводства на рыбохозяйственных водоемах" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15665).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Механик-наладчик рыбообрабатывающего оборудования
44.Карточка профессии "Механик-наладчик рыбообрабатывающего оборудования"
Код группы:

3. Қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмысындағы ақауларды тудыратын себептер, оларды анықтау және жою әдістері.
4. Қызмет көрсетілетін жабдықты бөлшектеу, құрастыру және реттеу тәртібі, пайдалану және жөндеу жөніндегі нұсқаулық.
5. Бақылау-өлшеу аспаптары мен құралдарын пайдалану құрылғысы мен тәртібі.
6. Қарапайым бөлшектердің эскиздерін жасау тәртібі.
7. Жүйелердің, тораптардың сипаттамасы, жұмыс режимі және жабдықты пайдалану тәртібі, олардың жіктелуі.
8. Функционалдық механизмдердің жүйелерінің, принциптері мен жұмыс режимдерінің және олардың жұмыс параметрлерінің, механикалық жетекті көлік құралдарының сипаттамасы.
9. Жұмыс тәртібін, жұмыс кезеңдерін, механизмдерін және техникалық сипаттамаларын сипаттау.
10. Агрегаттарды таңдау, орнату және орнату.
11. Пайдаланылатын жабдықтың техникалық сипаттамаларын, конструкциялық ерекшеліктерін, тағайындалуын, жұмыс істеу қағидаттарын және жұмыс тәртібін.
12. Машиналар мен жабдықтарды тексеру және ақауларды анықтау және жою әдістері.
13. Жұмыс тақырыбы бойынша анықтамалық материалдар.
14. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау тәртібі.
15. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
16. Ішкі еңбек тәртібі.
17. Өндірістік санитарияны жүргізу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттеріне қойылатын талаптар
Тұлғааралық құзыреттілік, нәтижеге және тиімділікке Бағытталушылық.
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше шарттары
Медициналық қарсы көрсетілімдердің болмауы (№ 075/е нысаны бойынша берілген медициналық анықтама (дәрігерлік кәсіби-консультациялық қорытынды)), еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтан өту, сотталғандығы немесе соттылығының болуы не болмауы туралы анықтама
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
МемСТ 32368 "Қоршаған ортаға қауіп төндіретін химиялық өнімді сынау әдістері. Балықтардың репродуктивтік қабілетін бағалау".
МемСТ 33219 "Зертханалық жануарларды ұстау және күту жөніндегі басшылық. Балықтарды күтіп-бағу және күту, рептилиялардың амфибиямиясы қағидалары".
ҚР СТ GB/T 27638 "Тірі балықтарды тасымалдаудың техникалық нормалары" Қазақстан Республикасының Ұлттық стандарты.
"Әртүрлі технологияларды пайдалана отырып, акваөсірудің негізгі объектілерінің қолдан өсімін молайту, оларды тауарлы өсіру және тасымалдау жөніндегі балық өсіру нормативтерін бекіту туралы"Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 5 мамырдағы № 127 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22694 болып тіркелген).
"Балық шаруашылығы су айдындарында балық өсіру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушысының 2017 жылғы 9 тамыздағы № 324 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15665 болып тіркелген).
СБШ аясында басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Балық өңдеу жабдықтарының механигі-реттеушісі"
44."Балық өңдеу жабдықтарының механигі-реттеушісі" кәсіп карточкасы
Топтың коды:

3115-2
Код наименования занятия:
3115-2-005
Наименование профессии
Механик-наладчик рыбообрабатывающего оборудования
Уровень квалификации по ОРК:
4.0. - 6 разряд;
4.1. – 7 разряд.
Подуровень квалификации по ОРК:
4.0. – 6 разряд (4.0.-1, 4.0.-2) – от стажа работы;
4.1. – 7 разряд (4.1.-1, 4.1.-2) – от стажа работы
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовых
квалификационных характеристик должностей служащих организаций
Пункты 171, 172, 173, 174, 175 и 176 Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: техническое и профессиональное образование, практический опыт или послесреднее образование
07151100
Эксплуатация и техническое обслуживание машин и оборудования
(по отраслям промышленности)
3W07151101
Наладчик оборудования
Требования к опыту работы:
4.0. уровень: стаж работы механиком-наладчиком (наладчиком) 5 разряда не менее 2 лет;
4.1. уровень: стаж работы механиком-наладчиком (наладчиком) 6 разряда не менее 2 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
инструктаж/стажировка на рабочем месте или краткосрочное обучение;
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессии:
Наладчик оборудования в производстве пищевой продукции;
наладчик технологического оборудования
Основная цель деятельности:
Обеспечение работоспособности рыбообрабатывающих машин и механизмов
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
Обеспечение бесперебойного функционирования, обслуживания и контроля работы рыбоперерабатывающего оборудования.
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция
Обеспечение бесперебойного функционирования, обслуживания и контроля работы рыбоперерабатывающего оборудования
Навык 1:
Технический осмотр и контроль готовности рыбообрабатывающих машин и механизмов
Умения
4.0. уровень
1. Монтаж и установка агрегатов и оптимальных режимов работы двигателя и оборудования по сезонам работ.
2. Проверка на пригодность к эксплуатации техники.
3. Демонтаж агрегатов и оборудования.
4. Способы и порядок хранения рыбообрабатывающих оборудования и механизмов.
5. Порядок эксплуатации оборудования.
6. Контроль и технический осмотр готовности оборудования и механизмов к работе.
7. Инструктаж рабочих, занятых эксплуатацией обслуживаемого оборудования.
4.1. уровень
1. Наладка, регулирование, ремонт системы управления оборудованием технологических линий на базе микропроцессорной техники.
2. Наладка и диагностика периферийного оборудования линий с применением тестовых программ и средств системы управления линий.

3115-2
Қызмет атауының коды:
3115-2-005
Кәсіптің атауы
Балық өңдеу жабдықтарының механигі-реттеушісі"
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4.0. - 6-разряд;
4.1. – 7-разряд.
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
4.0. – 6-разряд (4.0.-1, 4.0.-2) – жұмыс өтіліне қарай;
4.1. – 7-разряд (4.1.-1, 4.1.-2) – жұмыс өтіліне қарай
БТБА, БА және стандарт бойынша біліктілік деңгейі
ұйымдар қызметкерлерінің лауазымдарының біліктілік сипаттамалары
Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығының 171, 172, 173, 174, 175 және 176-тармақтары.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
техникалық кәсіптік білім, практикалық тәжірибе немесе орта бімнен кейінгі білімнің болуы
07151100
Машиналар мен жабдықтарды пайдалану және техникалық қызмет көрсету
(салалар бойынша)
3W07151101
Жабдықты реттеуші
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
4.0. деңгейі: 5-разрядты механик-реттеуші (реттеуші) лауазымындағы жұмыс өтілі 2 жылдан кем емес;
4.1. деңгейі: 6-разрядты механик-реттеуші (реттеуші) лауазымындағы жұмыс өтілі 2 жылдан кем емес.
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
жұмыс орнында нұсқамалар беру/ тағылымдамадан өткізу немесе қысқа мерзімді оқыту;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Тамақ өндірісіндегі жабдықты реттеуші;
технологиялық жабдықты реттеуші
Қызметтің негізгі мақсаты:
Балық өңдеу машиналары мен механизмдерінің жұмысқа қабілеттілігін қамтамасыз ету
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
Балық өңдеу жабдықтарының үздіксіз жұмысын, техникалық қызмет көрсетуін және бақылауын қамтамасыз ету.
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы
Балық өңдеу жабдықтарының үздіксіз жұмысын, техникалық қызмет көрсетуін және бақылауын қамтамасыз ету
1-дағды:
Балық өңдеу машиналары мен механизмдерінің дайындығын техникалық тексеру және бақылау
Машықтар
4.0-деңгей
1. Агрегаттарды және қозғалтқыш пен жабдықтың жұмыс маусымдарына сәйкес оңтайлы жұмыс режимдерін монтаждау және орнату.
2. Техникалардың жұмысқа жарамдылығын тексеру.
3. Агрегаттар мен жабдықтарды бөлшектеу.
4. Балық өңдеу жабдықтары мен механизмдерін сақтау әдістері мен тәртібі.
5. Жабдықты пайдалану тәртібі.
6. Жабдықтар мен механизмдердің жұмысқа дайындығын бақылау және техникалық тексеру.
7. Қызмет көрсетілетін жабдықты пайдаланумен айналысатын жұмысшыларға нұсқама беру.
4.1-деңгей
1. Микропроцессорлық технология негізінде өндірістік желі жабдығын басқару жүйелерін баптау, реттеу, жөндеу;
2. Сынақ бағдарламалары мен желілік басқару жүйесінің құралдарын пайдалана отырып, желілердің шеткі жабдығын реттеу және диагностикалау.

3. Коррекция тестовых и технологических программ обслуживаемого оборудования.
4. Анализ и систематизация отказов в работе технологического оборудования и разработка рекомендаций по их выявлению и устранению с применением языка программирования, используемого в системе автоматизированного управления оборудованием линии.
Знания
4.0. уровень
1. Требования к загрузке, ограничению веса и размеров негабаритного рыбообрабатывающего оборудования.
2. Описание этапов работы, механизмов и технических характеристик.
3. Описание систем и механизмов отдельных компонентов и деталей транспортирующих средств.
4. Описание методов контроля за безопасной, эффективной работой рыбообрабатывающей техники, мониторинг и контроль механизмов и устройств.
5. Описание рабочих процедур и этапов работы, настроек машин и управления для вождения, по безопасной установке, монтажу, демонтажу, обработке и хранению оборудования и инструментов.
6. Описание механизмов систем автоматического управления, сигнализации и характеристик специализированных рыбопромысловых машин.
7. Справочные материалы по тематике работы.
8. Технические характеристики, конструктивные особенности, назначение, принципы работы и порядок эксплуатации используемого оборудования.
9. Порядок по безопасности и охране труда.
10. Требования пожарной безопасности.
11. Порядок внутреннего трудового распорядка.
12. Порядок производственной санитарии.
4.1. уровень
1. Устройство, конструктивные особенности автоматизированных, автоматических линий и высокопроизводительных автоматов.
2. Порядок обслуживания, наладки, ремонта, оборудования в производстве рыбной продукции.
3. Порядок пользования и устройство контрольно-измерительных приборов.
4. Способы коррекции тестовых и технологических программ управления оборудованием.
5. Практическое применение языка программирования, используемого в системе автоматизированного управления оборудованием линий в производстве пищевой продукции.
6. Порядок по безопасности и охране труда.
7. Требования пожарной безопасности.
8. Порядок внутреннего трудового распорядка.
9. Порядок производственной санитарии.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям
Межличностная компетентность, ориентация на результат и эффективность, саморегуляция
Особые условия допуска к работе
Отсутствие медицинских противопоказаний (медицинская справка (врачебное профессионально-консультативное заключение) по форме № 075/у), прохождение инструктажа по безопасности и охране труда, справка о наличии либо отсутствии судимости
Список технических регламентов и национальных стандартов:
ГОСТ 32368 "Методы испытаний химической продукции, представляющей опасность для окружающей среды. Оценка репродуктивной способности рыб".
ГОСТ 33219 "Руководство по содержанию и уходу за лабораторными животными. Правила содержания и ухода за рыбами, амфибиями и рептилиями".
Национальный стандарт Республики Казахстан СТ РК GB/Т 27638 "Технические нормы перевозки живой рыбы".

3. Қызмет көрсетілетін жабдықтың сынақ және технологиялық бағдарламаларын түзету.
4. Желілік жабдықты басқарудың автоматтандырылған жүйесінде қолданылатын бағдарламалау тілін пайдалана отырып, технологиялық жабдықтың жұмысындағы ақауларды талдау және жүйелеу және оларды анықтау және жою бойынша ұсыныстар әзірлеу.
Білім
4.1-деңгей
1. Габаритті емес балық өңдеу жабдықтарын тиеуге, салмақ шектеулеріне және габариттеріне қойылатын талаптар.
2. Жұмыс кезеңдерін, механизмдерін және техникалық сипаттамаларын сипаттау.
3. Көлік құралдарының жекелеген тораптары мен бөліктерінің жүйелері мен механизмдерінің сипаттамасы.
4. Балық өңдеу жабдықтарының қауіпсіз, тиімді жұмыс істеуін бақылау, механизмдер мен құрылғыларды бақылау және бақылау әдістерін сипаттау.
5. Жабдықты және құралдарды қауіпсіз орнату, орнату, бөлшектеу, өңдеу және сақтау үшін пайдалану тәртібі мен жұмыс кезеңдерін, машинаның баптаулары мен басқару құралдарының сипаттамасы.
6. Мамандандырылған балық аулау машиналарының автоматты басқару жүйелерінің, дабылдарының және сипаттамаларының механизмдерінің сипаттамасы.
7. Жұмыс тақырыбы бойынша анықтамалық материалдар.
8. Пайдаланылатын жабдықтың техникалық сипаттамаларын, конструкциялық ерекшеліктерін, мақсатын, жұмыс қағидаттарын және жұмыс тәртібін.
9. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау тәртібі.
10. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
11. Ішкі еңбек тәртібі.
12. Өндірістік санитария тәртібі.
4.1-деңгей
1. Автоматтандырылған, автоматты желілер мен өнімділігі жоғары станоктардың конструкциясы, конструктивтік ерекшеліктері.
2. Балық өнімдерін өндіруде техникалық қызмет көрсету, реттеу, жөндеу, жабдықтау тәртібін.
3. Бақылау-өлшеу құралдарын пайдалану және орналастыру тәртібі.
4. Сынақ және технологиялық жабдықты басқару бағдарламаларын түзету әдістері.
5. Тамақ өндірісінде желілік жабдықты басқарудың автоматтандырылған жүйесінде қолданылатын бағдарламалау тілін практикалық қолдану.
6. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау тәртібі.
7. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
8. Ішкі еңбек тәртібі.
9. Өндірістік санитария тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттеріне қойылатын талаптар
Тұлғааралық құзыреттілік, нәтижеге және тиімділікке бағытталушылық
Жұмысқа рұқсат берудің ерекше шарттары
Медициналық қарсы көрсетілімдердің болмауы (№ 075/е нысаны бойынша берілген медициналық анықтама (дәрігерлік кәсіби-консультациялық қорытынды)), еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтан өту, сотталғандығы немесе соттылығының болуы не болмауы туралы анықтама
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
МемСТ 32368 "Қоршаған ортаға қауіп төндіретін химиялық өнімді сынау әдістері. Балықтардың репродуктивтік қабілетін бағалау".
МемСТ 33219 "Зертханалық жануарларды ұстау және күту жөніндегі басшылық. Балықтарды күтіп-бағу және күту, рептилиялардың амфибиямиясы қағидалары".
ҚР СТ GB/T 27638 "Тірі балықтарды тасымалдаудың техникалық нормалары" Қазақстан Республикасының Ұлттық стандарты.

Приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 5 мая 2021 года № 127 "Об утверждении рыбоводных нормативов по искусственному воспроизводству, товарному выращиванию и транспортировке основных объектов аквакультуры с использованием различных технологий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 22694).
Приказ исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 9 августа 2017 года № 324 "Об утверждении Правил рыбоводства на рыбохозяйственных водоемах" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15665).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Оператор рыбообрабатывающего оборудования
45.Карточка профессии "Оператор рыбообрабатывающего оборудования"
Код группы:
6223-0
Код наименования занятия:
6223-0-002 "Оператор рыбообрабатывающего оборудования"
8161-3-006 "Оператор рыбокоптильной механизированной линии"
Наименование профессии
Оператор рыбообрабатывающего оборудования
Уровень квалификации по ОРК:
3.0. – 4 разряд;
3.1. – 5 разряд
Подуровень квалификации по ОРК:
3.0. – 4 разряд (3.0.-1, 3.0.-2) – от стажа работы;
3.1. – 5 разряд (3.1.-1, 3.1.-2) – от стажа работы
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и типовых квалификационных характеристик должностей служащих организаций
Пункты 100, 102 и 103 Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: программы общего среднего образования и опыт практической деятельности, включая обучение на предприятии, профессиональную подготовку, переподготовку, повышение квалификации или наличие технического и профессионального образования на базе основного среднего образования
Специальность:
07211100
Производство консервов и пищевых концентратов
Квалификация: 3W07211101
Оператор линий по производству консервов и пищеконцентратов
Требования к опыту работы:
3.0. уровень: стаж работы оператором 2 уровня не менее одного года;
3.1. уровень: стаж работы оператором 3.0. уровня не менее 2 лет;
3.2. уровень: стаж работы оператором 3.1. уровня не менее 2 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
инструктаж/стажировка на рабочем месте или краткосрочное обучение;
краткосрочные курсы подготовки и переподготовки кадров на платформе "skills.enbek.kz"
Другие возможные наименования профессии:
Оператор коптильной установки;
оператор рыбокоптильной механизированной линии
Основная цель деятельности:
Обеспечение технологического процесса копчения рыбы
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
Ведение технологического процесса копчения холодным или горячим способом в коптильных установках, механизированной линии.
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция
Ведение технологического процесса копчения холодным или горячим способом в коптильных установках, механизированной линии
Навык 1:
Ведение технологического процесса копчения холодным или горячим способом в коптильных установках, механизированной линии
Умения
3.0. уровень

"Әртүрлі технологияларды пайдалана отырып, акваөсірудің негізгі объектілерінің қолдан өсімін молайту, оларды тауарлы өсіру және тасымалдау жөніндегі балық өсіру нормативтерін бекіту туралы"Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 5 мамырдағы № 127 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22694 болып тіркелген).
"Балық шаруашылығы су айдындарында балық өсіру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушысының 2017 жылғы 9 тамыздағы № 324 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15665 болып тіркелген).
СБШ аясында басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Балық өңдеу жабдықтарының операторы
45."Балық өңдеу жабдықтарының операторы" кәсіп карточкасы
Топтың коды:
6223-0
Қызмет атауының коды:
6223-0-002 "Балық өңдеу жабдықтарының операторы"
8161-3-006 "Механикаландырылған балық ыстау желісінің операторы"
Кәсіптің атауы
Балық өңдеу жабдықтарының операторы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3.0. – 4-санат;
3.1. – 5-санат
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
3.0. – 4-санат (3.0.-1, 3.0.-2) – жұмыс өтіліне қарай;
3.1. – 5-санат (3.1.-1, 3.1.-2) – жұмыс өтіліне қарай
БТБА, БА және стандарт бойынша біліктілік деңгейі
ұйымдар қызметкерлерінің лауазымдарының біліктілік сипаттамалары
Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығының 100, 102 және 103-тармақтары.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: кәсіпорында оқытуды, кәсіптік даярлауды, қайта даярлауды, біліктілігін арттыруды немесе негізгі орта білім негізінде техникалық және кәсіптік білімнің болуын қоса алғанда, жалпы орта білім беру бағдарламалары және практикалық тәжірибе
Мамандығы:
07211100
Консервілер мен тағамдық концентраттарды өндіру
Біліктілік: 3W07211101
Консервілер мен тағамдық концентраттарды өндіру желілерінің операторы
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
3.0. деңгей: 2-деңгейдегі оператор жұмыс өтілі бір жылдан кем емес;
3.1. деңгей: 3.0-деңгейдегі оператор жұмыс өтілі кемінде 2 жыл;
3.2. деңгей: 3.1-деңгейдегі оператор жұмыс өтілі кемінде 2 жыл.
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
жұмыс орнында нұсқамалар беру/ тағылымдамадан өткізу немесе қысқа мерзімді оқыту;
"skills.enbek.kz" платформасында кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың қысқа мерзімді курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Ыстау құрылғысының операторы;
механикаландырылған балық ыстау желісінің операторы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Балықты ыстаудың технологиялық процессін қамтамасыз ету.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
Ыстау қондырғыларында, механикаландырылған желілерде суық немесе ыстық күйде ыстаудың технологиялық процесін жүргізу.
Қосымша еңбек функциялары:
-
1-еңбек функциясы
Ыстау қондырғыларында, механикаландырылған желілерде суық немесе ыстық күйде ыстаудың технологиялық процесін жүргізу
1-дағды:
Ыстау қондырғыларында, механикаландырылған желілерде суық немесе ыстық күйде ыстаудың технологиялық процесін жүргізу
Машықтар
3.0-деңгей

1. Ведение технологического процесса копчения рыбы холодным или горячим способом в коптильных установках (камерах) периодического и непрерывного действия под руководством оператора более высокой квалификации.
2. Загрузка дымо-генераторов топливом.
3. Раскладывание и разжигание топлива на полу коптильных камер.
4. Очистка коптильных камер.
3.1. уровень
1. Ведение технологического процесса копчения рыбы холодным или горячим способом в коптильных установках (камерах) периодического и непрерывного действия.
2. Обеспечение с помощью средств автоматики и контрольно-измерительных приборов выполнения технологических режимов копчения рыбы в зависимости от видового и размерного состава, способов разделки, содержания жира и качества поступающего на копчение рыбного сырья.
3. Обеспечение бесперебойной работы коптильных установок.
4. Предупреждение и устранение причин отклонения от нормального технологического режима.
5. Контроль показателей качества готовой рыбной продукции, ее соответствия нормативно-технической документации.
6. Обслуживание контрольно-измерительных приборов, дымо-генераторов.
7. Ведение записей в журнале.
Знания
3.0. уровень
1. Устройство обслуживаемого оборудования.
2. Порядок эксплуатации обслуживаемого оборудования.
3. Систему сигнализации обслуживаемого оборудования.
4. Устройство и принципы действия контрольно-измерительных приборов.
5. Порядок и способы выгрузки рыбы из судов.
6. Загрузка рыбообрабатывающего оборудования, механизированных линий по копчению, вялке и скороморозильных аппаратов для разных рыб.
7. Порядок ведения журнала учета готовой продукции.
8. Справочные материалы по тематике работы.
9. Терминологию, применяемую в специальной и справочной литературе, рабочих программах и инструкциях по эксплуатации оборудовании.
10. Технический порядок обслуживания дымо-генераторов.
11. Физико-химические свойства сырья.
12. Параметры и режим технологического процесса копчения рыбы.
13. Нормы выхода и сортности готовой продукции.
14. Методы нанизывания рыбы на шомпола машин и загрузки их в клетки.
15. Порядок по безопасности и охране труда.
16. Требования пожарной безопасности.
17. Порядок внутреннего трудового распорядка.
18. Порядок производственной санитарии.
3.1. уровень
1. Технологические режимы замораживания, глазирования рыбы и рыбопродукции.
2. Порядок обслуживания дымо-генераторов.
3. Технические характеристики, конструктивные особенности, назначение, принципы работы и порядок эксплуатации используемого оборудования.
4. Конструкции коптильных установок и линий и порядок их обслуживания.

1. Біліктілігі анағұрлым жоғары оператордың басшылығымен мерзімді және үздіксіз жұмыс істейтін ыстау қондырғыларында (камераларында) суық немесе ыстық әдіспен балықты ыстаудың технологиялық процесін жүргізу.
2. Түтін генераторларын отынмен тиеу.
3. Ыстау камераларының еденіне отынды төсеу және жағу.
4. Ыстау камераларын тазалау.
3.1-деңгей
1. Мерзімді және үздіксіз жұмыс істейтін ыстау қондырғыларында (камераларында) суық немесе ыстық әдіспен балықты ыстаудың технологиялық процесін жүргізу.
2. Автоматтандыру мен бақылау-өлшеу құралдарының көмегімен ыстауға берілетін балық шикізатының түрлері мен мөлшеріне, кесу әдістеріне, майлылығына және сапасына қарай балықты ыстаудың технологиялық режимдерін енгізуді қамтамасыз ету.
3. Ыстау қондырғыларының үздіксіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету.
4. Қалыпты технологиялық режимнен ауытқу себептерінің алдын алу және жою.
5. Дайын балық өнімдерінің сапа көрсеткіштерін, олардың нормативтік-техникалық құжаттамаға сәйкестігін бақылау.
6. Бақылау-өлшеу құралдарына, түтін генераторларына қызмет көрсету.
7. Журналда жазба жүргізу.
Білім
3.0-деңгей
1. Қызмет көрсетілетін жабдықтың жай-күйі.
2. Қызмет көрсетілетін жабдықты пайдалану тәртібі.
3. Қызмет көрсетілетін жабдықтың сигнализациясы.
4. Бақылау-өлшеу құралдарының құрылымы мен жұмыс істеу принциптері.
5. Балықты кемелерден түсіру тәртібі мен тәсілдері.
6. Балық өңдеу жабдықтарын, әртүрлі балықтарды ыстауға, кептіруге және тез мұздату құрылғыларына арналған механикаландырылған желілерді тиеу.
7. Дайын өнімнің есеп журналын жүргізу тәртібін.
8. Жұмыс тақырыбы бойынша анықтамалық материалдар.
9. Арнайы және анықтамалық әдебиеттерде, жұмыс бағдарламаларында және жабдықты пайдалану нұсқауларында қолданылатын терминология.
10. Түтін генераторларына қызмет көрсетудің техникалық тәртібі.
11. Шикізаттың физикалық-химиялық қасиеттері.
12. Балықты ыстаудың технологиялық процесінің параметрлері мен режимі.
13. Дайын өнімнің шығымдылығы мен сортының нормалары.
14. Балықтарды станоктардың өзектеріне бау және оларды торларға тиеу тәсілдері.
15. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау тәртібі.
16. Өрт қауіпсіздігі талаптары.
17. Ішкі еңбек тәртібі.
18. Өндірістік санитария тәртібі.
3.1-деңгей
1. Балық пен балық өнімдерін мұздату, глазурлеудің технологиялық режимдері.
2. Түтін генераторларына қызмет көрсету тәртібі.
3. Дайдаланылатын жабдықтың техникалық сипаттамалары, конструкциялық ерекшеліктері, мақсатын, жұмыс қағидаттары және жұмыс тәртібі.
4. Шылым шегетін қондырғылар мен желілердің жобалары және оларға қызмет көрсету тәртібі.

Приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 5 мая 2021 года № 127 "Об утверждении рыбоводных нормативов по искусственному воспроизводству, товарному выращиванию и транспортировке основных объектов аквакультуры с использованием различных технологий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 22694).
Приказ исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 9 августа 2017 года № 324 "Об утверждении Правил рыбоводства на рыбохозяйственных водоемах" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15665).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Механик-наладчик рыбообрабатывающего оборудования
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
47. Наименование государственного органа: Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан.
Исполнитель: Насырханова Б.К. 8 771 375 80 45; Елемесов К.А. 8 7079070488.
48. Организации (предприятия), участвующие в разработке: Некоммерческое акционерное общество "Национальный аграрный научно-образовательный центр", Некоммерческое акционерное общество "Казахский агротехнический исследовательский университет имени Сакена Сейфуллина".
Руководитель: Насырханова Б.К. 8 771 375 80 45.
Исполнитель: Сыздыков К.Н. 8 777 952 92 80.
49. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: протокол заседания отраслевого совета по профессиональным квалификациям в сфере сельского хозяйства и ветеринарии от 25 октября 2024 года № 5.
50. Национальный орган по профессиональным квалификациям: заключение акционерного общества "Центр развития трудовых ресурсов" от 22 октября 2024 года № 3981.
51. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": письмо-согласование от 5 сентября 2024 года № 11835/20.
52. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2024 года.
53. Дата пересмотра: 7 ноября 2027 года.

"Әртүрлі технологияларды пайдалана отырып, акваөсірудің негізгі объектілерінің қолдан өсімін молайту, оларды тауарлы өсіру және тасымалдау жөніндегі балық өсіру нормативтерін бекіту туралы"Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 5 мамырдағы № 127 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22694 болып тіркелген).
"Балық шаруашылығы су айдындарында балық өсіру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушысының 2017 жылғы 9 тамыздағы № 324 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15665 болып тіркелген).
СБШ аясында басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Балық өңдеу жабдықтарының механигі-реттеушісі
4-тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
47. Мемлекеттік органның атауы: Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі.
Орындаушы: Б.Қ. Насырханова 8 771 375 80 45; Қ.А. Елемесов 8 707 907 04 88.
48. Әзірлеуге қатысқан ұйымдар (кәсіпорындар): "Ұлттық аграрлық ғылыми-білім беру орталығы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы, "Сәкен Сейфуллин атындағы Қазақ агротехникалық зерттеу университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамы.
Жетекші: Б.Қ. Насырханова 8 771 375 80 45.
Орындаушы: К.Н. Сыздықов 8 777 952 92 80.
49. Ауыл шаруашылығы және ветеринария саласындағы кәсіби біліктілік жөніндегі салалық кеңес отырысының 2024 жылғы 25 қазандағы № 5 хаттамасы.
50. Кәсіби біліктілік бойынша ұлттық орган: "Еңбек ресурстарын дамыту орталығы" акционерлік қоғамының 2024 жылғы 22 қазандағы № 3981 қорытындысы.
51. Қазақстан Республикасының "Атамекен" Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2024 жылғы 5 қыркүйектегі № 11835/20 келісім-хаты.
52. Нұсқаның нөмірі мен шыққан жылы: 1-нұсқа, 2024 жыл.
53. Қайта қарау күні: 2027 жылғы 7 қараша.