Об утверждении профессионального стандарта "Содействие занятости"
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 19 июня 2024 года № 200
В соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить профессиональный стандарт "Содействие занятости", согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту занятости населения Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) в течение пяти календарных дней после подписания настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр С. Жакупова
Приложение к приказу
Министра труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 19 июня 2024 года № 200
Профессиональный стандарт "Содействие занятости"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта.
Профессиональный стандарт устанавливает общие требования к знаниям, умениям, навыкам, уровням квалификаций к профессиям (занятиям) в области профессиональной деятельности "Содействие занятости".
2. В профессиональном стандарте используются следующие термины и определения:
1) информационно - коммуникационные технологии – совокупность методов работы с электронными информационными ресурсами и методов информационного взаимодействия, осуществляемых с применением аппаратно-программных комплексов и сети телекоммуникаций;
2) знание – изученная и освоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
3) вакансия - свободное рабочее место (должность) у работодателя;
4) навык - способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
5) рынок труда - сфера формирования спроса и предложения на рабочую силу;

"Жұмыспен қамтуға жәрдемдесу" кәсіптік стандартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2024 жылғы 19 маусымдағы № 200 бұйрығы
"Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес "Жұмыспен қамтуға жәрдемдесу" кәсіптік стандарты бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Халықты жұмыспен қамту департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап күнтізбелік бес күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр С. Жақыпова
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2024 жылғы 19 маусымдағы
№ 200 бұйрығына
қосымша
"Жұмыспен қамтуға жәрдемдесу" кәсіптік стандарты
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолданылу саласы.
Кәсіптік стандарт "Жұмыспен қамтуға жәрдемдесу" кәсіптік қызмет саласындағы Білімдерге, машыққа, дағдыға, жұмыс тәжірибесіне, біліктілік деңгейлеріне (кәсіптеріне) қойылатын жалпы талаптарды белгілейді;
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) ақпараттық-коммуникациялық технологиялар – аппараттық-бағдарламалық кешендер мен телекоммуникациялар желісін қолдана отырып жүзеге асырылатын электрондық ақпараттық ресурстармен жұмыс істеу әдістерінің және ақпараттық өзара іс-қимыл әдістерінің жиынтығы;
2) Білімдер - оқыту және жеке тәжірибе арқылы ақпаратты меңгеру нәтижесі, оқу немесе жұмыс саласына қатысты фактілер, қағидаттар, теория және практика жиынтығы; міндетті түрде бағалауға жататын біліктілік компоненті;
3) бос орын - жұмыс берушідегі бос жұмыс орны (лауазымы);
4) дағды – кәсіптік міндетті толығымен орындауға мүмкіндік беретін Білімдер мен машықты қолдану қабілеті;
5) еңбек нарығы – жұмыс күшіне деген сұраныс пен ұсынысты қалыптастыратын сала;

6) работодатель - физическое или юридическое лицо, с которым работник состоит в трудовых отношениях;
7) трудоустройство - комплекс организационных, экономических и правовых мероприятий, призванных способствовать обеспечению занятости населения;
8) индивидуальный план трудоустройства – документ, в котором указываются личные данные безработного, планируемые и реализуемые мероприятия по содействию занятости;
9) безработный - физическое лицо, осуществляющее поиск работы и готовое приступить к работе;
10) профессия – род занятий, осуществляемый физическим лицом и требующий определенной квалификации для его выполнения;
11) профессиональное обучение – обучение, включающее в себя профессиональную подготовку, переподготовку в целях получения новых специальностей (профессий), навыков и повышение квалификации в рамках мер содействия занятости, предусмотренных Социальным кодексом Республики Казахстан;
12) компетенция - способность применять навыки, позволяющие выполнять одну или несколько профессиональных задач, составляющих трудовую функцию;
13) отраслевая рамка квалификаций (ОРК) - документ, разрабатываемый на основе Национального классификатора занятий Республики Казахстан, национальной рамки квалификаций и классифицирующий требования к квалификации специалиста по уровням в зависимости от сложности выполняемых работ и характера используемых знаний, умений и компетенций в отрасли.
3. В профессиональном стандарте используются следующие сокращения:
РК – Республика Казахстан;
ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих;
КС - квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих;
ОКЭД - общий государственный классификатор видов экономической деятельности.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Наименование профессионального стандарта - "Содействие занятости".
5. Код профессионального стандарта – N78100.
6. Область профессиональной деятельности "Содействие занятости" по ОКЭД классифицируется следующим образом.
Код ОКЭД
Наименование
Секция
N
Деятельность в области административного и вспомогательного обслуживания
Раздел
78
Деятельность в области трудоустройства
Группа
78.1
Деятельность агентств по трудоустройству
Класс
78.10
Деятельность агентств по трудоустройству
Подкласс
78.10.0
Деятельность агентств по трудоустройству
Группа
78.2
Деятельность агентств по временному трудоустройству
Класс
78.20
Деятельность агентств по временному трудоустройству
Подкласс
78.20.0
Деятельность агентств по временному трудоустройству
7. Краткое описание профессионального стандарта, включающее общую характеристику вида трудовой деятельности.
Профессиональный стандарт включает описание требования к уровню квалификации и компетентности к руководителям и специалистам службы занятости.
Область профессиональной деятельности "Содействие занятости" включает следующие виды трудовой деятельности: ведение списка вакансий, содействие работодателям в подборе необходимых работников и предоставление других услуг в сфере занятости, содействие гражданам в поиске подходящей работы, проведение профориентационных собеседований (профориентации) с соискателями, организация социальной адаптации безработных граждан на рынке труда, организация временного трудоустройства граждан и профессионального обучения, предоставление заинтересованным сторонам информации о рынке труда и его тенденциях.
Основная цель профессиональной деятельности - обеспечение равных возможностей гражданам в реализации права на труд и выбор занятости; содействие занятости путем реализации активных мер; реализация мер, направленных на обеспечение социальной защиты граждан на рынке труда.

6) жұмыс беруші – қызметкер еңбек қатынастарында тұрған жеке немесе заңды тұлға;
7) жұмысқа орналастыру – халықтың жұмыспен қамтылуын қамтамасыз етуге ықпал етуге арналған ұйымдастырушылық, экономикалық және құқықтық іс-шаралар кешені;
8) жұмысқа орналастырудың жеке жоспары – жұмыссыздың жеке деректері, жұмыспен қамтуға жәрдемдесу бойынша жоспарланатын және іске асырылатын іс-шаралар көрсетілетін құжат;
9) жұмыссыз – жұмыс іздеуші және жұмысқа кірісуге дайын жеке тұлға;
10) кәсіп – қызметкердің кәсіби даярлық дәрежесі, жұмыстың белгілі бір күрделілік дәрежесін орындау үшін қажетті Білімдердернің, шеберлігінің және дағдыларының болуы;
11) кәсіптік оқыту – осы Кодексте көзделген жұмыспен қамтуға жәрдемдесу шаралары шеңберінде жаңа мамандықтарды (кәсіптерді), дағдыларды меңгеру және біліктілікті арттыру мақсатында кәсіптік даярлауды, қайта даярлауды қамтитын оқыту;
12) құзыреттілік - қызметкердің кәсіптік және еңбек қызметінде Білімдердерн, білігі мен тәжірибесін қолдану қабілеті;
13) салалық біліктілік шеңбері (бұдан әрі - СБШ) - Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіптер сыныптауышының, ұлттық біліктілік шеңберінің негізінде әзірленеді және салада орындалатын жұмыстардың күрделілігіне және пайдаланылатын Білімдернің, машықтың және құзыреттің сипатына қарай деңгейлер бойынша маманның біліктілігіне қойылатын талаптарды сыныптайтын құжат.
3. Кәсіптік стандартта келесі қысқартулар қолданылады:
ҚР – Қазақстан Республикасы;
БТБА – Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
КС – басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы;
ЭҚЖЖ – Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы мемлекеттік жіктеуіші.
2-тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. "Жұмыспен қамтуға жәрдемдесу" кәсіптік стандартының атауы.
5. Кәсіптік стандарт коды – N78100.
6. ЭҚЖЖ бойынша "Жұмыспен қамтуға жәрдемдесу" кәсіптік қызмет саласы келесідей жіктеледі.
ОҚЖС коды
Атауы
Секция
N
Әкімшілік және көмекші қызмет көрсету саласындағы қызмет
Бөлім
78
Жұмысқа орналастыру саласындағы қызмет
Топ
78.1
Жұмыспен қамту агенттіктерінің қызметі
Сынып
78.10
Жұмыспен қамту агенттіктерінің қызметі
Кіші сынып
78.10.0
Жұмыспен қамту агенттіктерінің қызметі
Топ
78.2
Уақытша жұмыспен қамту агенттіктерінің қызметі
Сынып
78.20
Уақытша жұмыспен қамту агенттіктерінің қызметі
Кіші сынып
78.20.0
Уақытша жұмыспен қамту агенттіктерінің қызметі
7. Еңбек қызметінің жалпы сипаттамасын қамтитын кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы.
Кәсіптік стандарт жұмыспен қамту қызметінің басшылары мен мамандарына қойылатын біліктілік пен құзыреттілік деңгейіне қойылатын талаптардың сипаттамасын қамтиды.
"Жұмыспен қамтуға жәрдемдесу" кәсіптік қызмет саласы мынадай қызмет түрлерін қамтиды: бос жұмыс орындарының тізімін жүргізу, жұмыс берушілерге қажетті қызметкерлерді іріктеуге жәрдемдесу және жұмыспен қамту саласында басқа да қызметтер көрсету, азаматтарға лайықты жұмыс іздеуде жәрдемдесі, ізденушілермен кәсіптік бағдарлау әңгімелесулерін (кәсіптік бағдарлауды) өткізу, жұмыссыз азаматтарды еңбек нарығында әлепуметтік бейімдеуді ұйымдастыру, азаматтарды уақытша жұмысқа орналастыруды ұйымдастыру және кәсіптік оқыту, мұдделі тараптарға еңбек нарығы және оның тенденциялары туралы ақпарат беру.
Еңбек қызметінің негізгі мақсаты – азаматтарға еңбек құқығын іске асыруда және жұмыспен қамтуды таңдауда тең мүмкіндіктерді қамтамасыз ету; белсенді шараларды іске асыру арқылы жұмыспен қамтуға жәрдемдесу; еңбек нарығында азаматтарды әлеуметтік қорғауды қамтамсыз етуге бағытталған шараларды іске асыру.

8. Перечень карточек профессий:
1) Руководитель службы занятости – 6 уровень ОРК;
2) Руководитель структурного подразделения службы занятости – 5 уровень ОРК;
3) Специалист по содействию занятости – 4 уровень ОРК;
4) Специалист по взаимодействию с работодателями – 4 уровень ОРК;
5) Специалист по профессиональной подготовке – 4 уровень ОРК;
6) Аналитик рынка труда – 6 уровень ОРК;
7) Консультант по трудоустройству – 4 уровень ОРК;
8) Консультант по социальной работе – 4 уровень ОРК;
9) Ассистент по социальной работе – 4 уровень ОРК.
Специалисты указанных профессий работают в организациях государственной или частной службы занятости.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Руководитель службы занятости"
Код группы
1210-0
Код наименования занятия
Наименование профессии
Руководитель службы занятости
Уровень квалификации по ОРК
6 уровень
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др. типовых квалификационных характеристик
Приказ исполняющего обязанности Министра труда и социальной защиты населения РК от 25 октября 2017 года № 360 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций социальной защиты и занятости населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 116614).
Директор центра трудовой мобильности
Директор карьерного центра
Уровень профессионального образования
Высшее образование (социальное или экономическое или юридическое или педагогическое)
Связь с неформальным и информальным образованием
Рекомендуется дополнительное профессиональное образование:
- программы повышения квалификации не реже одного раза в три года.
Другие возможные наименования профессии
1210-0-057 Директор центра
1210-0-063 Начальник центра
1210-0-076 Руководитель филиала (сети)
Основная цель
деятельности
Руководство деятельностью службы занятости и ответственность за выполнение задач. Координация и организация работы по предоставлению услуг населению, мониторинг и контроль эффективности действий сотрудников, решение вопросов распределения ресурсов и управления персоналом.
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции
1. Планирование и организация деятельности службы занятости.
2. Управление и контроль деятельности службы занятости.
3. Мониторинг рынка труда, оценка деятельности службы занятости.
Дополнительные трудовые функции
-
Трудовая функция 1: Планирование и организация деятельности службы занятости
Навык 1:
Планирование деятельности службы занятости, предполагаемых результатов работы, сроки, ресурсы
Умения:

8. Кәсіптер карточкалар тізбезі:
1) Жұмыспен қамту қызметінің басшысы – СБШ 6-деңгей;
2) Жұмыспен қамту қызметінің құрылымдық бөлімшесінің басшысы – СБШ 5-деңгей;
3) Жұмыспен қамтуға жәрдемдесу жөніндегі маман – СБШ 4-деңгей;
4) Жұмыс берушілермен өзара іс-қимыл жөніндегі маман – СБШ 4-деңгей;
5) Кәсіптік даярлау жөніндегі маман – СБШ 4-деңгей;
6) Еңбек нарығының талдаушысы – СБШ 6-деңгей;
7) Жұмыспен қамту жөніндегі кеңесші – СБШ 4-деңгей;
8) Әлеуметтік жұмыс жөніндегі кеңесші – СБШ 4-деңгей;
9) Әлеуметтік жұмыс бойынша көмекші – СБШ 4-деңгей.
Аталған мамандықтардың мамандары мемлекеттік немесе жеке жұмыспен қамту қызметі ұйымдарында жұмыс істейді.
3-тарау. Кәсіп карточкалары
9. "Жұмыспен қамту қызметінің басшысы" мамандығының карточкасы
Топ коды
1210
Кәсіптер атауының коды
Кәсіптің атауы
Жұмыспен қамту қызметінің басшысы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
6-деңгей
БТБА, КС және т. б. үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
"Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту ұйымдарының басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің міндетін атқарушы 2017 жылғы 25 қазандағы № 360 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 116614 болып тіркелген)
Еңбек мобильділігі орталығы директоры
Мансап орталығы директоры
Кәсіптік білімдер деңгейі
Жоғары білім (әлеуметтік немесе экономикалық немесе құқықтық немесе педагогикалық)
Формалды емес және информалды білімдермен байланыс
Қосымша кәсіптік білімдер ұсынылады:
- үш жылда бір реттен кем емес біліктілікті арттыру бағдарламалары.
Кәсіптің басқа мүмкін атаулары
1210-0-057 Орталық директоры
1210-0-063 Орталық бастығы
1210-0-076 Филиал (желі) басшысы
Негізгі мақсат қызметі
Жұмыспен қамту қызметінің жұмысына басшылық жасау және міндеттерді орындау үшін жауапкершілік. Халыққа қызмет көрсету бойынша жұмысты үйлестіру және ұйымдастыру, қызметкерлердің іс-әрекеттерінің тиімділігін бақылау және бақылау, ресурстарды бөлу және персоналды басқару мәселелерін шешу.
Еңбек
функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары
1. Жұмыспен қамту қызметінің жұмысына жоспарлау және басқару.
2. Жұмыспен қамту қызметі жұмысының мониторингі және бақылауы.
3. Еңбек нарығының мониторингі, жұмыспен қамту қызметінің жұмысын бағалау.
Қосымша еңбек функциялары
-
1-еңбек
функциясы:
Жұмыспен қамту қызметінің жұмысын жоспарлау және ұйымдастыру
1-дағды:
Жұмыспен қамту қызметін жоспарлау, болжалды нәтижелер, мерзімдері, ресурстары
Машықтар:

1. Планировать деятельность службы занятости и контролировать ее работу.
2. Определять потребность службы занятости в трудовых и материально-технических ресурсах.
3. Осуществлять управленческую деятельность, принимать управленческие решения и оценивать риски, связанные с их реализацией.
4. Использовать инклюзивные подходы в деятельности службы занятости.
5. Формировать цели службы занятости (команды).
6. Разрешать конфликты.
7. Фокусировать внимание коллектива (команды) на успех.
Знания:
1. Нормативные правовые акты в сфере труда, социальной защиты, занятости населения, о персональных данных и их защите, в области противодействия коррупции, бюджетного, налогового и гражданского законодательства.
2. Рынок труда и его тенденции, динамично развивающиеся отрасли региона, обеспечивающие создание рабочих мест.
3. Техники невербального общения.
4. Принципы и подходы создания инклюзивной среды в деятельности службы занятости и в сфере занятости.
Возможность признания навыка
-
Навык 2: Организация работы службы занятости по предоставлению услуг
Умения:
1. Оценивать степень исполнения планов и эффективность использования ресурсов.
2. Определять полномочия и распределять задачи по выполнению планов между подразделениями или работниками и устанавливать взаимосвязи между ними.
3. Систематизировать и анализировать правовую, организационную и технологическую информацию, связанную с оказанием услуг в сфере занятости.
4. Использовать прогрессивные формы и методы работы, передовой опыт в области занятости.
Знания:
1. Основные социально-экономические индикаторы региона (уровень безработицы, уровень заработной платы и т.д.).
2. Состав показателей, характеризующих ситуацию на рынке труда, методологии их формирования и источников получения.
3.Информационно-коммуникационные технологии.
4. Методика управления проектами.
5. Природа межличностных отношений.
Возможность признания навыка
-
Трудовая функция 2: Управление и контроль деятельности службы занятости
Навык 1:
Достижение целей в изменяющихся условиях деятельности
Умения:
1. Вести деловую переписку, взаимодействовать с уполномоченными органами исполнительной власти и деловыми партнерами.
2. Применять в работе информационно-коммуникационные технологии.
3. Разрабатывать антикоррупционную политику организации и внедрять меры по предотвращению коррупции, проводить мероприятия, направленные на предотвращение коррупционных рисков.
Знания:
1. Основы стратегического управления.

1. Жұмыспен қамту қызметінің жұмысын жоспарлау және оның жұмысын басқару.
2. Ұйымның еңбек және материалдық-техникалық ресурстарға қажеттілігін анықтау.
3.Басқарушылық қызметті жүзеге асыру, басқарушылық шешімдер қабылдау және оларды іске асырумен байланысты тәуекелдерді бағалау.
4. Жұмыспен қамту қызметінде инклюзивті тәсілдерді қолдану.
5. Жұмыспен қамту қызметінің (команданың) мақсатын қалыптастыру.
6. Қақтығыстарды шешу.
7. Ұжымның (команданың) назарын жетістікке аудару.
Білімдердер:
1. Еңбек, әлеуметтік қорғау, халықты жұмыспен қамту саласындағы, дербес деректер және оларды қорғау туралы, сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл саласындағы, бюджет, салық және азаматтық заңдар туралы нормативтік құқықтық актілер.
2. Еңбек нарығы және оның тенденциялары, жұмыс орындарын құруды қамтамасыз ететін аймақтың қарқынды дамып келе жатқан салалары.
3. Вербалды емес қарым-қатынас әдістері.
4. Жұмыспен қамту қызметі қызметінде және жұмыспен қамту саласында инклюзивті орта құру қағидаттары мен тәсілдері.
Шеберлікті тану мүмкіндігі
-
2-дағды: Қызмет көрсету бойынша жұмыспен қамту қызметінің жұмысын ұйымдастыру
Машықтар:
1. Жоспарлардың орындалу дәрежесін және ресурстарды пайдалану тиімділігін бағалау.
2. Бөлімшелер немесе жұмысшылар арасында жоспарларды орындау бойынша өкілеттіктерді анықтау және міндеттерді бөлу және олардың арасында өзара байланыс орнату.
3. Жұмыспен қамту саласында қызмет көрсетуге байланысты құқықтық, ұйымдастырушылық және технологиялық ақпаратты жүйелеу және талдау.
4. Прогрессивті жұмыс формалары мен әдістерін, жұмыспен қамту саласындағы озық тәжірибені қолдану.
Білімдер:
1. Өңірдің негізгі әлеуметтік-экономикалық индикаторлары (жұмыссыздық деңгейі, жалақы деңгейі және т.б.).
2. Еңбек нарығындағы жағдайды сипаттайтын көрсеткіштердің құрамы, оларды қалыптастыру әдістемесі және алу көздері.
3. Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар.
4. Жобаларды басқару әдістемесі.
5. Тұлғааралық қатынастардың табиғаты.
Шеберлікті тану мүмкіндігі
-
2-еңбек
функциясы
Жұмыспен қамту қызметінің жұмысын
басқару және бақылау
1-дағды:
Өзгермелі қызмет жағдайларында мақсаттарға қол жеткізу
Машықтар:
1. Іскерлік хат алмасуды жүргізу, атқарушы биліктің уәкілетті органдарымен және іскер серіктестермен өзара іс-қимыл жасау;
2. Жұмыста ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану;
3. Ұйымның сыбайлас жемқорлыққа қарсы саясатын әзірлеу және сыбайлас жемқорлықтың алдын алу жөніндегі шараларды енгізу, сыбайлас жемқорлық тәуекелдерінің алдын алуға бағытталған іс-шараларды жүргізу.
Білімдер:
1. Стратегиялық басқару негіздері.

2. Инструменты управления человеческими ресурсами, методы подбора персонала.
3. Методы активного обучения на рабочем месте.
Возможность признания навыка
-
Навык 2: Управление процессами, проектами в службе занятости
Умения:
1. Объединять людей в команды и консолидировать их усилий для достижения общей цели.
2. Формировать систему наставничества, организацию и контроль работы по адаптации персонала на рабочем месте.
3. Контролировать исполнение работниками их должностных обязанностей, исполнение документов по качеству и срокам.
4. Оценивать деятельность службы занятости по доступности, количеству и качеству оказанных услуг.
5. Использовать экономию ресурсов, как критерий при оценке результативности.
Знания:
1. Методы оценки сотрудников.
2. Цели долгосрочного, среднесрочного и текущего планирования.
3. Правила межличностного общения, этики делового общения и межкультурной коммуникации.
Возможность признания навыка
-
Трудовая функция 3:
Мониторинг рынка труда, оценка деятельности службы занятости
Навык 1:
Сбор, систематизация, обработка информации о рынке труда
Умения:
1. Контролировать последовательность действий по предоставлению услуг, определенных внутренними регламентами в службе занятости.
2. Контролировать соблюдение работниками кодекса этики и служебного поведения, мероприятий по защите персональных данных.
3. Создавать безопасные условия труда для работников и проводить оценку условий труда.
4. Контролировать расходование финансовых средств, выделенных на выполнение задач.
Знания:
1. Требования по защите персональных данных.
2. Методы коммуникации.
3. Методы и инструменты работы с целевыми группами населения.
4. Методы и инструменты найма и отбора при оказании трудового посредничества.
5. Меры поддержки занятости для безработных.
6. Методы онлайн-консультирования.
Возможность признания навыка
-
Навык 2: Анализ результатов мониторинга и принятие решений
Умения:
1. Контролировать показатели работы в области содействия занятости населения и деятельности службы занятости.
2. Оценивать индивидуальный вклад работников в достижении общих целей.
3. Вести деловые переговоры и пользоваться приемами публичных выступлений.
Знания:
1. Основы психологии.
2. Этические стандарты.
3. Особенности психологии личности и отдельных категорий граждан.
4. Социально-психологические аспекты помощи лицам, находящимся в трудной жизненной ситуации.
Возможность признания навыка
-
Требования к личностным компетенциям
Стратегическое мышление
Принятие решений
Инициативность
Достижение целей
Лидерство
Списков технических регламентов и национальных стандартов
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
Руководитель службы занятости, 7 уровень

2. Адам ресурстарын басқару құралдары, кадрларды іріктеу әдістері.
3. Жұмыс орнында белсенді оқыту әдістері.
Шеберлікті тану мүмкіндігі
-
2-дағды: Жұмыспен қамту қызметіндегі процестерді, жобаларды басқару
Машықтар:
1. Адамдарды командаларға біріктіру және ортақ мақсатқа жету үшін олардың күш-жігерін біріктіру.
2. Тәлімгерлік жүйесін қалыптастыру, жұмыс орнында персоналды бейімдеу бойынша жұмысты ұйымдастыру және бақылау.
3. Қызметкерлердің лауазымдық міндеттерін орындауын, сапасы мен мерзімі бойынша құжаттардың орындалуын бақылау.
4. Көрсетілген қызметтердің қолжетімділігі, саны және сапасы бойынша жұмыспен қамту қызметінің жұмысын бағалау.
5. Өнімділікті бағалау кезінде критерий ретінде ресурстарды үнемдеуді пайдалану.
Білімдер:
1. Қызметкерлерді бағалау әдістері.
2. Ұзақ мерзімді, орта мерзімді және ағымдағы жоспарлаудың мақсаттары.
3. Тұлғааралық қарым-қатынас, іскерлік қарым-қатынас этикасы және мәдениетаралық қарым-қатынас ережелері.
Шеберлікті тану мүмкіндігі
-
3-еңбек
функциясы
Жұмыспен қамту қызметінің жұмыспен бағалау, еңбек нарығын мониторингілеу
1-дағды:
Еңбек нарығы туралы, ұйымдағы процестер туралы ақпаратты жинау, жүйелеу, өңдеу
Машықтар:
1. Жұмыспен қамту қызметіндегі ішкі регламенттермен анықталған қызметтерді ұсыну бойынша іс-қимылдардың реттілігін бақылау.
2. Қызметкерлердің этика және қызметтік мінез-құлық кодексін, дербес деректерді қорғау жөніндегі іс-шараларды сақтауын бақылау.
3. Қызметкерлер үшін қауіпсіз еңбек жағдайларын жасау және еңбек жағдайларын бағалауды жүргізу.
4. Тапсырмаларды орындауға бөлінген қаржы қаражатының жұмсалуын бақылау.
Білімдер:
1. Дербес деректерді қорғау жөніндегі талаптар.
2. Байланыс әдістері.
3. Халықтың мақсатты топтарымен жұмыс істеу әдістері мен құралдары.
4. Еңбек делдалдығын көрсету кезінде жалдау және іріктеу әдістері мен құралдары.
5. Жұмыссыздарды жұмыспен қамтуды қолдаудың шаралары.
6. Онлайн кеңес беру әдістері.
Шеберлікті тану мүмкіндігі
-
2-дағды: Бақылау нәтижелерін талдау және шешім қабылдау
Машықтар:
1. Халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесу және жұмыспен қамту қызметінің жұмысы саласындағы жұмыс көрсеткіштерін бақылау.
2. Қызметкерлердің ортақ мақсаттарға қол жеткізуге қосқан жеке үлесін бағалау.
3. Іскерлік келіссөздер жүргізу және көпшілік алдында сөйлеу әдістерін қолдану.
Білімдер:
1. Психология негіздері.
2. Этикалық стандарттар.
3. Жеке тұлға психологиясының ерекшеліктері және азаматтардың жекелеген санаттары.
4. Өмірлік қиын жағдайға тап болған адамдарға көмектесудің әлеуметтік-психологиялық аспектілері.
Шеберлікті тану мүмкіндігі
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
Стратегиялық ойлау
Шешім қабылдау
Бастама
Мақсаттарға жету
Көшбасшылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
-
СБШ шеңберінде басқа кәсіптермен байланыс
Жұмыспен қамту қызметінің басшысы, 7-деңгей

10. Карточка профессии "Руководитель структурного подразделения службы занятости"
Код группы
1222-0
Код наименования занятия
Наименование профессии
Руководитель структурного подразделения службы занятости
Уровень квалификации по ОРК
5 уровень
Уровень квалификации по ЕТКС, КС, типовых квалификационных характеристик
Приказ Министра труда и социальной защиты населения РК от 25 октября 2017 года № 360 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций социальной защиты и занятости населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 116614).
Руководитель структурного подразделения (отдела, сектора) центра трудовой мобильности
Руководитель структурного подразделения (отдела, сектора) карьерного центра
Уровень профессионального образования
Послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Связь с неформальным и информальным образованием
Рекомендуется дополнительное профессиональное образование:
- базовое (адаптационное) обучение не менее 10 часов,
- программы повышения квалификации не реже одного раза в три года.
Другие возможные наименования профессий:
Основная цель деятельности
Руководство деятельностью структурного подразделения службы занятости. Организация работы структурного подразделения по оказанию услуг и обеспечение положительных результатов его работы, наставничество для сотрудников и поддержка их профессионального развития.
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
1. Планирование и организация работы структурного подразделения.
2. Контроль деятельности структурного подразделения.
3. Мониторинг рынка труда, качества предоставляемых услуг.
Дополнительные трудовые функции
-
Трудовая функция 1: Планирование и организация работы структурного подразделения
Навык 1: Планирование работы структурного подразделения
Умения:
1. Обобщать и систематизировать информацию, касающуюся деятельности подразделения.
2. Планировать деятельность подразделения и сотрудников, контролировать работу.
3. Определять полномочия и распределять задачи по выполнению планов между работниками и устанавливать взаимосвязи между ними.
4. Использовать инклюзивные подходы в деятельности структурного подразделения службы занятости.
5. Вести деловую переписку, взаимодействовать с уполномоченными органами исполнительной власти и деловыми партнерами.
6. Объединять людей в команды и консолидировать их усилия для достижения общей цели.
7. Управлять конфликтами.
Знания:
1. Нормативные правовые акты в сфере труда, социальной защиты, занятости населения, о персональных данных и их защите, в области противодействия коррупции.

10. "Жұмыспен қамту қызметінің құрылымдық бөлімшесінің басшысы" мамандығының карточкасы
Топ коды
1222-0
Кәсіптер атауының коды
Кәсіптің атауы
Жұмыспен қамту қызметінің құрылымдық бөлімшесінің басшысы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
5-деңгей
БТБА, КС және т. б. үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
"Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту ұйымдарының басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің міндетін атқарушы 2017 жылғы 25 қазандағы № 360 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 116614 болып тіркелген)
Еңбек мобильділігі орталығы құрылымдық бөлімшесінің (бөлім, сектор) басшысы
Мансап орталығы құрылымдық бөлімшесінің (бөлім, сектор) басшысы
Кәсіптік Білімдер деңгейі
Орта білімнен кейінгі білім (қолданбалы бакалавриат)
Формалды емес және информалды Білімдермен байланыс
Қосымша кәсіптік оқыту ұсынылады:
- базалық (бейімдеу) оқыту 10 сағаттан кем емес,
- біліктілікті арттыру бағдарламалары кемінде үш жылда бір рет.
Кәсіптердің басқа мүмкін атаулары:
Негізгі мақсат қызметі
Жұмыспен қамту қызметінің құрылымдық бөлімшесінің қызметіне басшылық жасау. Құрылымдық бөлімшенің қызмет көрсету бойынша жұмысын ұйымдастыру және оның жұмысының оң нәтижелерін қамтамасыз ету, қызметкерлерге тәлімгерлік ету және олардың кәсіби дамуын қолдау.
Еңбек
функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:
1. Құрылымдық бөлімшенің жұмысын жоспарлау және ұйымдастыру.
2. Құрылымдық бөлімшенің қызметін бақылау.
3. Еңбек нарығының, көрсетілетін қызметтер сапасының мониторингі.
Қосымша еңбек функциялары
-
1-еңбек
функциясы
Құрылымдық бөлімшенің жұмысын жоспарлау
және басқару
1-дағды: Құрылымдық бөлімшенің жұмысын жоспарлау
Машықтар:
1. Бөлімшенің қызметіне қатысты ақпаратты жинақтау және жүйелеу.
2. Бөлімше мен қызметкерлердің қызметін жоспарлау, жұмысты бақылау.
3. Жұмысшылар арасында жоспарларды орындау бойынша өкілеттіктерді анықтау және міндеттерді бөлу және олардың арасында өзара байланыс орнату.
4. Жұмыспен қамту қызметінің құрылымдық бөлімшесінің қызметінде инклюзивті тәсілдерді қолдану.
5. Іскерлік хат алмасуды жүргізу, атқарушы биліктің уәкілетті органдарымен және іскер серіктестермен өзара іс-қимыл жасау.
6. Адамдарды командаларға біріктіру және ортақ мақсатқа жету үшін олардың күш-жігерін біріктіру.
7. Қақтығыстарды басқару.
Білімдер:
1. Еңбек, әлеуметтік қорғау, халықты жұмыспен қамту саласындағы, дербес деректер және оларды қорғау туралы, сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл саласындағы нормативтік құқықтық актілер.

2. Рынок труда и его тенденции, динамично развивающиеся отрасли региона, обеспечивающие создание рабочих мест, актуальные профессии на рынке труда.
3. Современные методы подбора персонала.
4. Методика управления проектами.
5. Принципы и подходы создания инклюзивной среды в деятельности службы занятости и в сфере занятости.
Возможность признания навыка
-
Навык 2: Организация работы структурного подразделения по предоставлению услуг
Умения:
1. Формировать цели команды.
2. Оценивать степень исполнения планов и эффективность использования ресурсов.
3. Работать с информационно - коммуникационными технологиями, применять в работе методы и системы онлайн-консультирования.
4. Формировать систему наставничества, организацию и контроль работы по адаптации персонала на рабочем месте, проводить обучение подчиненных.
5. Управлять конфликтами.
Знания:
1. Методы и инструменты работы с целевыми группами населения, особенности предоставления им услуг.
2. Методы и инструменты найма и отбора при оказании трудового посредничества.
3. Меры поддержки занятости для безработных.
4. Методы онлайн-консультирования.
5. Основы психологии.
6. Методы коммуникации.
Возможность признания навыка
-
Трудовая функция 2: Контроль деятельности структурного подразделения
Навык 1: Обобщение и систематизация информации, касающейся деятельности структурного подразделения
Умения:
1. Оценивать деятельность подразделения по доступности, количеству и качеству оказанных услуг.
2. Информировать население о ситуации на рынке труда.
3. Контролировать показатели работы в области содействия занятости населения и деятельности подразделения.
Знания:
1. Социально-психологические аспекты помощи лицам, находящимся в трудной жизненной ситуации.
2. Основы стратегического управления.
3. Методы активного обучения на рабочем месте.
Возможность признания навыка
-
Навык 2: Анализ информации, принятие решений, управление процессами
Умения:
1. Использовать экономию ресурсов, как критерий при оценке результативности.
2. Вести деловые переговоры и пользоваться приемами публичных выступлений.
Знания:
1. Методы оценки сотрудников.
2. Информационно-коммуникационные технологии.
3. Этические стандарты.
Возможность признания навыка
-
Трудовая функция 3:
Мониторинг рынка труда, качества предоставляемых услуг
Навык 1:
Сбор, систематизация, обработка информации о рынке труда, о предоставляемых услугах, об эффективности действий специалистов подразделения
Умения:
1. Вести документацию и служебную переписку в соответствии с требованиями руководящих документов, правил и порядка ведения делопроизводства.

2. Еңбек нарығы және оның тенденциялары, жұмыс орындарын құруды қамтамасыз ететін аймақтың қарқынды дамып келе жатқан салалары, еңбек нарығындағы өзекті кәсіптер.
3. Кадрларды іріктеудің заманауи әдістері.
4. Жобаларды басқару әдістемесі.
5. Жұмыспен қамту қызметі қызметінде және жұмыспен қамту саласында инклюзивті орта құру қағидаттары мен тәсілдері.
Шеберлікті тану мүмкіндігі
-
2-дағды: Қызмет көрсету бойынша құрылымдық бөлімшенің жұмысын ұйымдастыру
Машықтар:
1. Команданың мақсаттарын қалыптастыру.
2. Жоспарлардың орындалу дәрежесін және ресурстарды пайдалану тиімділігін бағалау.
3. Ақпараттық - коммуникациялық технологиялармен жұмыс істеу, жұмыста онлайн-кеңес беру әдістері мен жүйелерін қолдану.
4. Тәлімгерлік жүйесін қалыптастыру, жұмыс орнында персоналды бейімдеу бойынша жұмысты ұйымдастыру және бақылау, бағыныштыларды оқытуды жүргізу.
5. Қақтығыстарды басқару.
Білімдер:
1. Халықтың мақсатты топтарымен жұмыс істеу әдістері мен құралдары, оларға қызмет көрсету ерекшеліктері.
2. Еңбек делдалдығын көрсету кезінде жалдау және іріктеу әдістері мен құралдары.
3. Жұмыссыздарды жұмыспен қамтуды қолдаудың шаралары.
4. Онлайн кеңес беру әдістері.
5. Психология негіздері.
6. Байланыс әдістері.
Шеберлікті тану мүмкіндігі
-
2-еңбек функциясы:
Құрылымдық бөлімшенің жұмысын
бақылау және
бақылау
1-дағды: Құрылымдық бөлімшенің қызметіне қатысты ақпаратты жинақтау және жүйелеу
Машықтар:
1. Көрсетілген қызметтердің қолжетімділігі, саны және сапасы бойынша бөлімшенің қызметін бағалау.
2. Халыққа еңбек нарығындағы жағдай туралы хабардар ету.
3. Халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесу және бөлімше қызметі саласындағы жұмыс көрсеткіштерін бақылау.
Білімдер:
1. Өмірлік қиын жағдайға тап болған адамдарға көмектесудің әлеуметтік-психологиялық аспектілері.
2. Стратегиялық басқару негіздері.
3. Жұмыс орнында белсенді оқыту әдістері.
Шеберлікті тану мүмкіндігі
-
2-дағды: Ақпаратты талдау, шешім қабылдау, процестерді басқару
Машықтар:
1. Өнімділікті бағалау кезінде критерий ретінде ресурстарды үнемдеуді пайдалану.
2. Іскерлік келіссөздер жүргізу және көпшілік алдында сөйлеу әдістерін қолдану.
Білімдер:
1. Қызметкерлерді бағалау әдістері.
2. Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар.
3. Этикалық стандарттар.
Шеберлікті тану мүдігі
-
3-еңбек
функциясы:
Еңбек
Нарығының, көрсетілетін қызметтер сапасының мониторингі
1-дағды:
еңбек нарығы туралы, көрсетілетін қызметтер туралы, бөлімше мамандарының іс-қимылдарының тиімділігі туралы ақпаратты жинау, жүйелеу, өңдеу
Машықтар:
1. Құжаттаманы және қызметтік хат алмасуды басшылық құжаттардың, іс жүргізудің қағидалары мен тәртібінің талаптарына сәйкес жүргізу.

2. Выполнять привычные операции в условиях стресса, контролировать эмоции и поведение в трудных ситуациях.
Знания:
1. Методы межличностного и делового общения, и другие методы коммуникации.
2. Правила и порядок ведения делопроизводства, порядок представления отчетности.
Возможность признания навыка
-
Навык 2: Анализ результатов мониторинга и принятие решений
Умения:
1. Проводить мониторинг и анализ эффективности деятельности специалистов по оказанию услуг населению по вопросам занятости населения.
2. Осуществлять контроль за исполнением специалистами их должностных инструкций, исполнения документов по качеству и срокам.
3. Контролировать качество оказываемых услуг.
Знания:
1. Демографическая ситуация, специфика социально-экономического развития региона.
2. Рынок труда и его тенденции, динамично развивающиеся отрасли региона, обеспечивающие создание рабочих мест, актуальные профессии на рынке труда.
Возможность признания навыка
-
Требования к личностным компетенциям
Инициативность
Ответственность
Принятие решений
Стрессоустойчивость
Список технических регламентов и национальных стандартов
-
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
Руководитель структурного подразделения службы занятости, 6 уровень
11. Карточка профессии "Специалист по содействию занятости"
Код группы
3333-0
Код наименования занятия
Наименование профессии
Специалист по содействию занятости
Уровень квалификации по ОРК
4 уровень
Уровень квалификации по ЕТКС, КС, типовых квалификационных характеристик
Приказ Министра труда и социальной защиты населения РК от 25 октября 2017 года № 360 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций социальной защиты и занятости населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 116614).
Специалист структурного подразделения (отдела, сектора, группы) центра трудовой мобильности
Специалист структурного подразделения (отдела, сектора, группы) карьерного центра
Уровень профессионального образования
Техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование
Связь с неформальным и информальным образованием
Рекомендуется дополнительное профессиональное образование:
- базовое (адаптационное) обучение не менее 10 часов,
- программы повышения квалификации не реже одного раза в три года.
Другие возможные наименования профессии
2422-1-008 Консультант в области карьерного роста
2422-1-023 Специалист по трудовым ресурсам
3333-0-001 Агент по занятости
3333-0-002 Агент по подбору подходящей работы

2. Стресс жағдайында әдеттегі операцияларды орындау, қиын жағдайларда эмоциялар мен мінез-құлықты бақылау.
Білімдер:
1. Тұлғааралық және іскерлік қарым-қатынас әдістері және басқа байланыс әдістері.
2. Іс қағаздарын жүргізу қағидалары мен тәртібі, есептілікті ұсыну тәртібі.
Шеберлікті тану мүмкіндігі
-
2-дағды: Бақылау нәтижелерін талдау және шешім қабылдау
Машықтар:
1. Халықты жұмыспен қамту мәселелері бойынша Халыққа қызмет көрсету бойынша мамандар қызметінің тиімділігіне мониторинг және талдау жүргізу.
2. Мамандардың лауазымдық нұсқаулықтарын орындауын, сапасы мен мерзімі бойынша құжаттардың орындалуын бақылауды жүзеге асыру.
3. Көрсетілетін қызметтердің сапасын бақылау.
Білімдер:
1. Демографиялық ахуал, өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуының ерекшелігі.
2. Еңбек нарығы және оның тенденциялары, жұмыс орындарын құруды қамтамасыз ететін аймақтың қарқынды дамып келе жатқан салалары, еңбек нарығындағы өзекті кәсіптер.
Шеберлікті тану мүмкіндігі
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
Бастама
Жауапкершілік
Шешім қабылдау
Стресске төзімділік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
СБШ шеңберінде басқа кәсіптермен байланыс
Жұмыспен қамту қызметінің құрылымдық бөлімшесінің басшысы, 6 деңгей
11. "Жұмыспен қамтуға жәрдемдесу жөніндегі маман" мамандығының карточкасы
Топ коды
3333-0
Кәсіп атауының коды
Кәсіптің атауы
Жұмыспен қамтуға жәрдемдесу жөніндегі маман
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
4-деңгей
БТБА, КС және т. б. үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
"Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту ұйымдарының басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің міндетін атқарушы 2017 жылғы 25 қазандағы № 360 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 116614 болып тіркелген)
Еңбек ұтқырлығы орталығының құрылымдық бөлімшесінің (бөлімінің, секторының, тобының) маманы
Мансап орталығының құрылымдық бөлімшесінің (бөлімінің, секторының, тобының) маманы
Кәсіптік Білімдер деңгейі
Техникалық және кәсіптік білім (арнаулы орта, кәсіптік орта)
Бейресми және информалды Білімдермен байланыс
Қосымша кәсіптік оқыту ұсынылады:
- 10 сағаттан кем емес базалық (бейімдік) оқыту,
- үш жылда бір реттен кем емес біліктілікті арттыру бағдарламалары.
Кәсіптің басқа мүмкін атаулары
2422-1-008 Мансаптық өсу саласындағы кеңесші
2422-1-023 Еңбек ресурстары жөніндегі маман
3333-0-001 Жұмыспен қамту агенті
3333-0-002 Тиісті жұмысты таңдау агенті

3333-0-006 Агент по трудоустройству
3333-0-008 Инспектор по трудоустройству
3333-0-009 Консультант по трудоустройству
3333-0-010 Служащий по содействию занятости населения
Основная цель деятельности
Оказание услуг в сфере занятости, содействовать занятости безработных лиц, помощь соискателям в определении карьерных интересов и потребностей, оказывать поддержку работодателям в поиске работников
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
1. Оказание трудового посредничества соискателям и работодателям.
2. Проведение профориентационных собеседований с соискателями.
3. Мониторинг оказания трудового посредничества.
Дополнительные трудовые функции
-
Трудовая функция 1:
Оказание трудового посредничества соискателям и работодателям
Навык 1:
Проведение первичного приема
Умения:
1. Обеспечить благоприятную среду для общения с соискателем и работодателем, проявляя уважение, воздерживаясь от предрассудков и стереотипов и проявляя терпение.
2. Использовать профессиональную лексику и разъяснять информацию соискателю и работодателю.
3. Определять знания, навыки, мотивацию и обстоятельства соискателя в соответствии с требованиями рынка труда.
4. Анализировать требования работодателей к работникам.
5. Оценивать сильные стороны и препятствия, связанные с трудоустройством соискателя.
6. Объяснять соискателю и работодателю результаты и последствия оценки.
7. Использовать инклюзивные подходы при предоставлении услуг.
Знания:
1. Нормативные правовые акты в сфере труда, занятости населения, о персональных данных и их защите.
2. Рынок труда и его тенденции, актуальные профессии на рынке труда.
3. Политика создания рабочих мест.
4. Система социального обеспечения.
5. Методы коммуникации.
6. Методы и инструменты работы с целевыми группами населения.
7. Методы и инструменты найма и отбора при оказании трудового посредничества.
8. Принципы и подходы создания инклюзивной среды в деятельности службы занятости и в сфере занятости.
Возможность признания навыка
-
Навык 2:
Регистрация обратившихся лиц
Умения:
1. Выстраивать взаимодействие с соискателем и работодателем с учетом их психологических особенностей.
2. Понимать особенности целевых групп граждан, учитывать социальный статус и возможные ограничения.
3. Мотивировать, вдохновлять и поддерживать соискателей и работодателей путем плодотворного взаимодействия.
4. Распределять безработных по категориям, исходя из предполагаемой длительности периода безработицы (профилирование).

3333-0-006 Жұмыспен қамту агенті
3333-0-008 Жұмыспен қамту инспекторы
3333-0-009 Жұмыспен қамту жөніндегі кеңесші
3333-0-010 Халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесу жөніндегі қызметші
Негізгі мақсат қызметі
Жұмыспен қамту саласында клиенттерге қызмет көрсету, жұмыссыз адамдарды жұмыспен қамтуға жәрдемдесу, ізденушілерге мансаптық мүдделер мен қажеттіліктерді айқындауға көмектесу, жұмыс берушілерге қызметкерлерді іздеуде қолдау көрсету
Еңбек
функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жұмыс іздеушілер мен жұмыс берушілерге еңбек делдалдығын көрсету.
2. Ізденушілермен кәсіптік бағдарлау әңгімелесулерін өткізу.
3. Еңбек делдалдығын көрсету мониторингі.
Қосымша еңбек функциялары
-
1-еңбек
функциясы :
Жұмыс
іздеушілер мен
жұмыс берушілерге еңбек делдалдығын көрсету
1-дағды: Бастапқы қабылдау жүргізу
Машықтар:
1. Жұмыс іздеушілер мен жұмыс берушілермен қарым-қатынас жасау үшін қолайлы ортаны қамтамасыз ету құрмет көрсету, алалаушылық пен стереотиптерден аулақ болу және шыдамдылық таныту.
2. Кәсіби лексиканы қолдану және жұмыс іздеушілер мен жұмыс берушілерге ақпаратты түсіндіру.
3. Жұмыс іздеушінің Білімдердерн, дағдыларын, уәждемесін және мән-жайларын еңбек нарығының талаптарына сәйкес айқындау.
4. Жұмыс берушілердің жұмысшыларға қойылатын талаптарын талдау.
5. Өтініш берушінің жұмысқа орналасуына байланысты күшті және кедергілерді бағалау.
6. Жұмыс іздеушілер мен жұмыс берушілерге бағалаудың нәтижелері мен салдарын түсіндіру.
7. Қызмет көрсету кезінде инклюзивті тәсілдерді қолдану.
Білімдер:
1. Еңбек, халықты жұмыспен қамту саласындағы, дербес деректер және оларды қорғау туралы нормативтік құқықтық актілері.
2. Еңбек нарығы және оның тенденциялары, еңбек нарығындағы өзекті кәсіптер.
3. Жұмыс орындарын құру саясаты.
4. Әлеуметтік қамсыздандыру жүйесі.
5. Байланыс әдістері.
6. Халықтың мақсатты топтарымен жұмыс істеу әдістері мен құралдары.
7. Еңбек делдалдығын көрсету кезінде жалдау және іріктеу әдістері мен құралдары.
8. Жұмыспен қамту қызметі қызметінде және жұмыспен қамту саласында инклюзивті орта құру қағидаттары мен тәсілдері.
Шеберлікті тану мүмкіндігі
-
2-дағды:
Өтініш білдірген тұлғаларды тіркеу
Машықтар:
1. Жұмыс іздеушілер мен жұмыс берушілермен олардың психологиялық ерекшеліктерін ескере отырып, өзара әрекеттесу құру.
2. Азаматтардың мақсатты топтарының ерекшеліктерін түсіну, әлеуметтік мәртебе мен мүмкін шектеулерді ескеру.
3. Жемісті өзара әрекеттесу арқылы жұмыс іздеушілер мен жұмыс берушілерді ынталандыру, шабыттандыру және қолдау.
4. Жұмыссыздарды санаттар бойынша жұмыссыздық кезеңінің болжамды ұзақтығына қарай бөлу (профильдеу).

5. Говорить ясно и кратко, подчеркивая ключевые моменты.
6. Проявлять уважение к мнению соискателя и работодателя.
Знания:
1. Система и методы профилирования безработных, разработка индивидуального плана трудоустройства.
2. Меры поддержки занятости для безработных.
3. Методы онлайн-консультирования.
4. Основы психологии.
5. Информационно-коммуникационные технологий.
Возможность признания навыка
-
Трудовая функция 2: Проведение профориентационных собеседований с соискателями
Навык 1:
Определение карьерных интересов, ожиданий и потребностей соискателей
Умения:
1. Разрабатывать совместно с соискателем индивидуальный план его трудоустройства, контролировать его исполнение.
2. Собирать и анализировать информацию для определения видов и форм услуг, необходимых соискателю.
3. Определять стратегии устранения непрофессиональных барьеров, которые могут повлиять на возможности трудоустройства.
4. Сопоставлять требования к работе с индивидуальными характеристиками и ожиданиями соискателей.
5. Управлять конфликтами.
6. Приобретать, обновлять и применять новые знания в профессиональной области, в том числе об уязвимых группах населения и политике на рынке труда.
Знания:
1. Этические стандарты.
2. Особенности психологии личности и отдельных категорий граждан.
3. Социально-психологические аспекты помощи лицам, находящимся в трудной жизненной ситуации.
4. Теории консультирования и необходимые техники.
5. Техники невербального общения.
6. Природа межличностных отношений.
7. Техники работы в группе и индивидуально.
Возможность признания навыка
-
Навык 2:
Предоставление соискателям и работодателям информации о рынке труда региона и потребности в квалифицированных кадрах
Умение:
1. Оценивать эффективность процесса трудового посредничества.
2. Использовать экономию ресурсов, как критерий при оценке результативности.
3. Анализировать и структурировать проблему, определять и рассматривать возможные варианты выхода из положения, принимать решения и разрешать трудности.
4. Применять знания о методах и инструментах найма и отбора при оказании трудового посредничества.
5. Следовать последним тенденциям управления персоналом.
6. Обучать соискателей процессу трудоустройства, включая составление резюме, подготовку к собеседованию и др.
Знания:
1. Методы и инструменты работы с целевыми группами населения.
2. Методы и инструменты найма и отбора при оказании трудового посредничества.
3. Система и методы профилирования безработных, разработки индивидуального плана трудоустройства.
4. Меры поддержки занятости для безработных.

5. Негізгі ойларға баса назар аудара отырып, нақты және қысқаша сөйлеу.
6. Жұмыс іздеушілер мен жұмыс берушілердің пікіріне құрмет көрсету.
Білімдер:
1. Жұмыссыздарды бейіндеу жүйесі мен әдістері, жұмысқа орналастырудың жеке жоспарын әзірлеу.
2. Жұмыссыздарды жұмыспен қамтуды қолдаудың шаралары.
3. Онлайн кеңес беру әдістері.
4. Психология негіздері.
5. Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар.
Шеберлікті тану мүмкіндігі
-
2-еңбек
функциясы: Ізденушілермен кәсіптік
бағдарлау әңгімелесулерін
өткізу
1-дағды: Жұмыс іздеушілердің мансаптық қызығушылықтарын, үміттері мен қажеттіліктерін анықтау
Машықтар:
1. Ізденушімен бірлесіп оны жұмысқа орналастырудың жеке жоспарын әзірлеу, оның орындалуын бақылау.
2. Жұмыс іздеушіге қажетті қызмет түрлері мен нысандарын анықтау үшін ақпаратты жинау және талдау.
3. Жұмысқа орналасу мүмкіндіктеріне әсер етуі мүмкін кәсіби емес кедергілерді жою стратегияларын анықтау.
4. Жұмысқа қойылатын талаптарды жұмыс іздеушілердің жеке сипаттамалары мен үміттерімен салыстыру.
5. Қақтығыстарды басқару.
6. Кәсіптік салада, оның ішінде халықтың осал топтары мен еңбек нарығындағы саясат туралы жаңа Білімдер алу, жаңарту және қолдану.
Білімдер:
1. Этикалық стандарттар.
2. Жеке тұлға психологиясының ерекшеліктері және азаматтардың жекелеген санаттары.
3. Өмірлік қиын жағдайға тап болған адамдарға көмектесудің әлеуметтік-психологиялық аспектілері.
4. Кеңес беру теориялары және қажетті әдістер.
5. Вербалды емес қарым-қатынас әдістері.
6. Тұлғааралық қатынастардың табиғаты.
7. Топта және жеке жұмыс әдістері.
Шеберлікті тану мүмкіндігі
-
2-дағды: Жұмыс іздеушілер мен жұмыс берушілерге өңірдің еңбек нарығы және білікті кадрларға қажеттіліктуралы ақпарат беру
Машықтар:
1. Еңбек делдалдығы процесінің тиімділігін бағалау.
2. Өнімділікті бағалау кезінде критерий ретінде ресурстарды үнемдеуді пайдалану.
3. Мәселені талдау және құрылымдау, жағдайдан шығудың мүмкін нұсқаларын анықтау және қарастыру, шешім қабылдау және қиындықтарды шешу.
4. Еңбек делдалдығын көрсету кезінде жалдау және іріктеу әдістері мен құралдары туралы Білімдерді қолдану.
5. Персоналды басқарудың соңғы тенденцияларын ұстану.
6. Жұмыс іздеушілерді жұмысқа орналасу процесіне, соның ішінде түйіндеме жасауға, сұхбаттасуға дайындыққа және т. б. үйрету.
Білімдер:
1. Жұмыс іздеушілер мен жұмыс берушілердің мақсатты топтарымен жұмыс істеу әдістері мен құралдары.
2. Еңбек делдалдығын көрсету кезінде жалдау және іріктеу әдістері мен құралдары.
3. Жұмыссыздарды бейіндеу, жұмысқа орналастырудың жеке жоспарын әзірлеу жүйесі мен әдістері.
4. Жұмыссыздарды жұмыспен қамтуды қолдаудың шаралары.

2422-1-023 Специалист по трудовым ресурсам
3333-0-001 Агент по занятости
3333-0-002 Агент по подбору подходящей работы
3333-0-006 Агент по трудоустройству
3333-0-008 Инспектор по трудоустройству
3333-0-009 Консультант по трудоустройству
3333-0-010 Служащий по содействию занятости населения
Основная цель деятельности
Определение потребностей работодателей, поиск подходящих кандидатов на вакансии работодателей, предоставление работодателям информации об услугах службы занятости и рынке труда, поддерживать контакты с работодателями, поддерживать обратную связь с работодателями для контроля качества предоставляемых услуг.
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
1. Предоставление услуг работодателям
2. Мониторинг качества услуг, предоставляемых работодателям
Дополнительные трудовые функции
-
Трудовая функция 1:
Предоставление услуг работодателям
Навык 1:
Определение конкретных потребностей работодателей
Умения:
1. Информировать работодателей о видах и возможных вариантах предоставления услуг.
2. Оказывать консультационные услуги работодателям.
3. Устанавливать взаимопонимание в общении с работодателями, поддерживать атмосферу открытости, доверия и комфорта.
4. Применять клиентоориентированный и проактивный подход при предоставлении услуг.
5. Строить долгосрочные отношения с работодателями путем оказания высококачественных и индивидуализированных услуг.
6. Работать с информационно - коммуникационными технологиями, применять в работе методы и системы онлайн-консультирования.
7. Управлять конфликтами.
8. Использовать инклюзивные подходы при предоставлении услуг.
Знания:
1. Нормативные правовые акты в сфере труда, занятости населения, о персональных данных и их защите.
2. Региональный рынок труда и его тенденции, актуальные профессии на рынке труда.
3. Теории консультирования и необходимые техники.
4. Информационно-коммуникационные технологии.
5. Этические стандарты.
6. Требования по защите персональных данных.
7. Принципы и подходы создания инклюзивной среды в деятельности службы занятости и в сфере занятости.
Возможность признания навыка
-
Навык 2:
Подбор подходящих кандидатов на вакансии работодателей
Умения:
1. Определять потребности работодателей.
2. Понимать особенности целевых групп граждан.
3. Оценивать вакансии и кандидатов, сопоставлять их для подбора подходящих кандидатов.
4. Использовать методы продаж для расширения сотрудничества с работодателями.
5. Строить хорошие отношения с работодателями для расширения сотрудничества в подборе персонала.
Знания:
1. Меры поддержки занятости для работодателей.

2422-1-023 Еңбек ресурстары жөніндегі маман
3333-0-001 Жұмыспен қамту агенті
3333-0-002 тиісті жұмысты таңдау агенті
3333-0-006 Жұмыспен қамту агенті
3333-0-008 Жұмыспен қамту инспекторы
3333-0-009 Жұмыспен қамту жөніндегі кеңесші
3333-0-010 Халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесу жөніндегі қызметші
Негізгі мақсат қызметі
Жұмыс берушілердің қажеттіліктерін анықтау, Жұмыс берушілердің бос жұмыс орындарына лайықты үміткерлерді табу, жұмыс берушілерге жұмыспен қамту қызметі мен еңбек нарығы туралы ақпарат беру, жұмыс берушілермен байланыста болу, көрсетілетін қызметтердің сапасын бақылау үшін жұмыс берушілермен кері байланысты қолдау.
Еңбек
функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жұмыс берушілерге қызмет көрсету.
2. Жұмыс берушілерге көрсетілетін қызметтер сапасының мониторингі.
Қосымша еңбек функциялары
-
1-еңбек
функциясы:
Жұмыс берушілерге
қызмет көрсету
1-дағды: Жұмыс берушілердің нақты қажеттіліктерін анықтау
Машықтар:
1. Қызмет көрсетудің түрлері мен мүмкін нұсқалары туралы жұмыс берушілерді хабардар ету.
2. Жұмыс берушілерге консультациялық қызметтер көрсету.
3. Жұмыс берушілермен қарым-қатынаста өзара түсіністік орнату, ашықтық, сенім және жайлылық атмосферасын сақтау.
4. Қызмет көрсету кезінде клиентке бағдарланған және белсенді тәсілді қолдану.
5. Жоғары сапалы және жекелендірілген қызметтер көрсету арқылы жұмыс берушілермен ұзақ мерзімді қарым-қатынас орнату.
6. Ақпараттық - коммуникациялық технологиялармен жұмыс істеу, жұмыста онлайн-кеңес беру әдістері мен жүйелерін қолдану.
7. Қақтығыстарды басқару.
8. Қызмет көрсету кезінде инклюзивті тәсілдерді қолдану.
Білімдер:
1. Еңбек, халықты жұмыспен қамту саласындағы, дербес деректер және оларды қорғау туралы нормативтік құқықтық актілері.
2. Аймақтық еңбек нарығы және оның тенденциялары, еңбек нарығындағы өзекті кәсіптер.
3. Кеңес беру теориялары және қажетті әдістері.
4. Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар.
5. Этикалық стандарттар.
6. Дербес деректерді қорғау жөніндегі талаптар.
7. Жұмыспен қамту қызметі қызметінде және жұмыспен қамту саласында инклюзивті орта құру қағидаттары мен тәсілдері.
Шеберлікті тану мүмкіндігі
-
2-дағды: Жұмыс берушілердің бос жұмыс орындарына лайықты үміткерлерді таңдау
Машықтар:
1. Жұмыс берушілердің қажеттіліктерін анықтау.
2. Азаматтардың мақсатты топтарының ерекшеліктерін түсіну.
3. Бос жұмыс орындары мен кандидаттарды бағалау, оларды сәйкес кандидаттарды таңдау үшін сәйкестендіру.
4. Жұмыс берушілермен ынтымақтастықты кеңейту үшін сату әдістерін қолдану.
5. Қызметкерлерді іріктеудегі ынтымақтастықты кеңейту үшін жұмыс берушілермен жақсы қарым-қатынас орнату.
Білімдер:
1. Жұмыс берушілер үшін жұмыспен қамтуды қолдаудың шаралары.

2. Основы делового общения.
3. Методы коммуникации.
Возможность признания навыка
Трудовая функция 2:
Мониторинг качества услуг, предоставляемых работодателям
Навык 1:
Определение показателей затрат, процессов и результативности, обработка информации о предоставляемых услугах
Умения:
1.Aнализировать ожидания работодателей и ожидания от работников.
2. Определять степени профессиональной компетентности претендента на конкретную профессию (рабочая место, должность).
3. Проводить переговоры с работодателями по вопросам направления на собеседование соискателей.
4. Проводить мониторинг достижения соискателя в вакансии.
5. Обеспечивать достижение удовлетворенности работодателей и лиц, ищущих работу.
Знания:
1. Методы продаж.
2. Тенденции в практике управления персоналом.
Возможность признания навыка
-
Навык 2:
Анализировать результаты мониторинга и принимать решения
Умения:
1. Консультировать работодателей по вопросам в с сфере занятости.
2. Осуществлять сбор и анализ заявок от работодателей, желающих участвовать процессе обеспечения занятости.
3. Оформлять соответствующую документацию по организации процесса обеспечения занятости.
4. Мониторинг результатов обеспечения занятости.
Знания:
1. Нормативные правовые акты в сфере труда, занятости населения, о персональных данных и их защите.
2. Региональный рынок труда и его тенденции, актуальные профессии на рынке труда.
Возможность признания навыка
-
Навык 3:
Предоставление высококачественных и индивидуализированных услуг
Умения:
1. Консультировать и информировать работодателей об услугах, оказываемых службой занятости.
2. Проводить встречи сотрудников службы занятости с работодателями по вопросам, касающимся их деятельности.
3. Организовывать и проводить совместно с работодателями ярмарки вакансий.
Знания:
1. Нормативные правовые акты в сфере труда, занятости населения, о персональных данных и их защите.
2. Региональный рынок труда и его тенденции, актуальные профессии на рынке труда.
3. Методы коммуникации.
Возможность признания навыка
-
Требования к личностным компетенциям
Коммуникативность
Терпимость
Честность
Доброжелательность
Стрессоустойчивость
Список технических регламентов и национальных стандартов
-
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
Специалист по взаимодействию с работодателями, 5 уровень
Специалист по взаимодействию с работодателями, 6 уровень
13. Карточка профессии "Специалист по профессиональной подготовке"
Код группы

2. Іскерлік қарым-қатынас негіздері.
3. Байланыс әдістері.
Шеберлікті тану мүмкіндігі
-
2-еңбек функциясы:
Жұмыс берушілерге көрсетілетін қызметтер сапасының мониторингі
1-дағды:
Шығындар, процестер және тиімділік көрсеткіштерін анықтау, көрсетілетін қызметтер туралы ақпаратты жинау, жүйелеу, өңдеу
Машықтар:
1. Жұмыс берушілердің үміттері мен жұмысшылардың үміттерін талдау.
2. Нақты кәсіпке (жұмыс орны, лауазымы) үміткердің кәсіби құзыреттілік дәрежесін анықтау.
3. Жұмыс іздеушілерді әңгімелесуге жіберу мәселелері бойынша жұмыс берушілермен келіссөздер жүргізу.
4. Жұмыс іздеушінің бос жұмыс орындарындағы жетістіктеріне мониторинг жүргізу.
5. Жұмыс берушілер мен жұмыс іздеушілердің қанағаттануына қол жеткізуді қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Іске асыру әдістері.
2. Персоналды басқару тәжірибесіндегі тенденциялар.
Шеберлікті тану мүмкіндігі
-
2-дағды:
Мониторинг нәтижелерін талдау және шешім қабылдау
Машықтар:
1. Жұмыс берушілерге мемлекет жұмыспен қамту саласындағы мәселелер бойынша кеңес беру.
2. Жұмыспен қамту процесіне қатысқысы келетін жұмыс берушілерден өтінімдерді жинауды және талдауды жүзеге асыру.
3. Жұмыспен қамтуды қамтамасыз ету процесін ұйымдастыру бойынша тиісті құжаттаманы ресімдеу.
4. Жұмыспен қамтуды қамтамасыз ету нәтижелерінің мониторингі.
Білімдер:
1. Еңбек, халықты жұмыспен қамту саласындағы, дербес деректер және оларды қорғау туралы нормативтік құқықтық актілер.
2. Аймақтық еңбек нарығы және оның тенденциялары, еңбек нарығындағы өзекті кәсіптер.
Шеберлікті тану мүмкіндігі
-
3-дағды:
Жоғары сапалы және теңшелген қызметтерді ұсыну
Машықтар:
1. Жұмыспен қамту қызметі көрсететін қызметтер туралы жұмыс берушілерге кеңес беру және хабарлау.
2. Жұмыспен қамту қызметі қызметкерлерінің жұмыс берушілермен олардың қызметіне қатысты мәселелер бойынша кездесулерін өткізу.
3. Жұмыс берушілермен бірлесіп бос жұмыс орындары жәрмеңкелерін ұйымдастыру және өткізу.
Білімдер:
1. Еңбек, халықты жұмыспен қамту саласындағы, дербес деректер және оларды қорғау туралы нормативтік құқықтық актілері.
2. Аймақтық еңбек нарығы және оның тенденциялары, еңбек нарығындағы өзекті кәсіптер.
3. Байланыс әдістері.
Шеберлікті тану мүмкіндігі
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
Коммуникативтілік
Төзімділік
Адалдық
Ізгі ниет
Стресске төзімділік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
-
СБШ шеңберінде басқа кәсіптермен байланыс
Жұмыс берушілермен өзара іс-қимыл жөніндегі маман, 5 деңгей
Жұмыс берушілермен өзара іс-қимыл жөніндегі маман, 6 деңгей
13. "Кәсіптік даярлау жөніндегі маман" мамандығының карточкасы
Топ коды

3333-0
Код наименования занятия
Наименование профессии
Специалист по профессиональной подготовке
Уровень квалификации по ОРК
4 уровень
Уровень квалификации по ЕТКС, КС, типовых квалификационных характеристик
Приказ Министра труда и социальной защиты населения РК от 25 октября 2017 года № 360 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций социальной защиты и занятости населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 116614).
Специалист структурного подразделения (отдела, сектора, группы) центра трудовой мобильности
Специалист структурного подразделения (отдела, сектора, группы) карьерного центра
Уровень профессионального образования
Техническое и профессиональное образование (среднее специальное, среднее профессиональное)
Связь с неформальным и информальным образованием
Рекомендуется дополнительное профессиональное образование:
- базовое (адаптационное) обучение не менее 10 часов,
- программы повышения квалификации не реже одного раза в три года.
Другие возможные наименования профессии
2422-2-009 Специалист по профессиональному обучению
3333-0-003 Агент по профессиональной подготовке
Основная цель деятельности
Определение потребностей работодателей в обучении специалистов, подбор для безработных подходящих краткосрочных профессиональных курсов, организация краткосрочного профессионального обучения безработных, трудоустройство граждан после окончания краткосрочного обучения.
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
1. Организация краткосрочного профессионального обучения.
2. Проведение профориентационных собеседований с соискателями.
3. Мониторинг и контроль результатов краткосрочного профессионального обучения.
Дополнительные трудовые функции
-
Трудовая функция 1:
Организация краткосрочного профессионального обучения
Навык 1:
Определение потребностей работодателей по профессиональной подготовке специалистов
Умения:
1. Обеспечивать благоприятную среду для общения с работодателем проявляя уважение, воздерживаясь от предрассудков и стереотипов и проявляя терпение.
2. Использовать профессиональную лексику и разъяснять информацию работодателю.
3. Использовать инклюзивные подходы при предоставлении услуг.
Знания:
1. Нормативные правовые акты в сфере занятости населения, о персональных данных и их защите.
2. Система образования и обучения.
3. Рынок труда и его тенденции, актуальные профессии на рынке труда.
4. Принципы и подходы создания инклюзивной среды в деятельности службы занятости и в сфере занятости.
Возможность признания навыка
-
Навык 2:
Подбор подходящих кандидатов для краткосрочного профессионального обучения.
Умения:

3333-0
Кәсіп атауының коды
Кәсіптің атауы
Жұмыспен қамтуға жәрдемдесу жөніндегі маман
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
4-деңгей
БТБА, КС және т. б. үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
"Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту ұйымдарының басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің міндетін атқарушы 2017 жылғы 25 қазандағы № 360 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16614 болып тіркелген)
Еңбек мобильділігі орталығының құрылымдық бөлімшесінің (бөлімінің, секторының, тобының) маманы
Мансап орталығының құрылымдық бөлімшесінің (бөлімінің, секторының, тобының) маманы
Кәсіптік Білімдер деңгейі
Техникалық және кәсіптік білім (арнаулы орта, кәсіптік орта)
Формалды емес және информалды Білімдермен байланыс
Қосымша кәсіптік оқыту ұсынылады:
- 10 сағаттан кем емес базалық (бейімдік) оқыту,
- үш жылда бір реттен кем емес біліктілікті арттыру бағдарламалары.
Кәсіптің басқа мүмкін атаулары
2422-2-009 Кәсіптік оқыту жөніндегі маман
3333-0-003 Кәсіптік даярлау жөніндегі агент
Негізгі мақсат қызметі
Жұмыс берушілердің мамандарды оқытуға қажеттіліктерін анықтау, жұмыссыздарға қолайлы қысқа мерзімді кәсіптік курстарды іріктеу, жұмыссыздарды қысқа мерзімді кәсіптік оқытуды ұйымдастыру, қысқа мерзімді оқуды аяқтағаннан кейін азаматтарды жұмысқа орналастыру
Еңбек
функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:
1. Қысқа мерзімді кәсіптік оқытуды ұйымдастыру.
2. Ізденушілермен кәсіптік бағдарлау әңгімелесулерін өткізу
3. Қысқа мерзімді кәсіптік оқыту нәтижелерін мониторингілеу және бақылау.
Қосымша еңбек функциялары
-
1-еңбек функциясы:
Қысқа мерзімді
кәсіптік оқытуды ұйымдастыру
1-дағды: Мамандарды кәсіптік даярлау бойынша жұмыс берушілердің қажеттіліктерін айқындау
Машықтар:
1. Құрмет көрсету, алалаушылық пен стереотиптерден аулақ болу және шыдамдылық таныту отырып жұмыс берушілермен қарым-қатынас жасау үшін қолайлы ортаны қамтамасыз ету.
2. Кәсіби лексиканы қолдану және жұмыс берушіге ақпаратты түсіндіру.
3. Қызмет көрсету кезінде инклюзивті тәсілдерді қолдану.
Білімдер:
1. Халықты жұмыспен қамту саласындағы, дербес деректер және оларды қорғау туралы нормативтік құқықтық актілері.
2. Білімдер беру және оқыту жүйесі.
3. Еңбек нарығы және оның тенденциялары, еңбек нарығындағы өзекті кәсіптер.
4. Жұмыспен қамту қызметі қызметінде және жұмыспен қамту саласында инклюзивті орта құру қағидаттары мен тәсілдері.
Шеберлікті тану мүмкіндігі
-
2-дағды:
Қысқа мерзімді кәсіптік оқытуға лайықты үміткерлерді таңдау.
Машықтар:

1. Говорить ясно и кратко, подчеркивая ключевые моменты.
2. Определять знания, навыки, мотивацию и обстоятельства соискателя в соответствии с требованиями рынка труда.
3. Анализировать требования работодателей к работникам.
Знания:
1. Меры поддержки занятости для безработных.
2. Методы проведения оценки.
3. Методы и инструменты работы с целевыми группами населения.
4. Инструменты оценки и контроля рисков.
5. Информационно-коммуникационные технологии.
6. Требования по защите персональных данных.
7. Методы диагностики.
8. Теории консультирования и необходимые техники.
Возможность признания навыка
-
Трудовая функция 2:
Проведение профориентационных собеседований с соискателями
Навык 1:
Определение карьерных интересов, ожиданий и потребностей соискателей
Умения:
1. Отслеживать и документировать прогресс учащихся, чтобы гарантировать достижение результатов и удовлетворение индивидуальных потребностей соискателей.
2. Оценивать эффективность процесса профессионального обучения, документировать результаты.
3. Выстраивать взаимодействие с соискателем с учетом его психологических особенностей.
Знания:
1. Нормативные правовые акты в сфере занятости населения, о персональных данных и их защите.
2. Система образования и обучения.
3. Рынок труда и его тенденции, актуальные профессии на рынке труда.
Возможность признания навыка
-
Навык 2:
Предоставление информации соискателям о рынке труда региона, потребности в квалифицированных кадрах
Умения:
1. Понимать особенности целевых групп граждан, учитывать социальный статус и возможные ограничения.
2. Анализировать и структурировать проблему, определять и рассматривать возможные варианты выхода из положения, принимать решения и разрешать трудности.
Знания:
1. Меры поддержки занятости для безработных.
2. Методы проведения оценки.
3. Методы и инструменты работы с целевыми группами населения.
4. Инструменты оценки и контроля рисков.
5. Информационно-коммуникационные технологии.
6. Требования по защите персональных данных.
7. Методы диагностики.
8. Теории консультирования и необходимые техники.
Возможность признания навыка
-
Навык 3:
Подбор подходящих краткосрочных профессиональных курсов.
Умения:
1. Понимать особенности целевых групп граждан, учитывать социальный статус и возможные ограничения.
2. Определять знания, навыки, мотивацию и обстоятельства соискателя в соответствии с требованиями рынка труда.
Знания:
1. Меры поддержки занятости для безработных.
2. Методы и инструменты работы с целевыми группами населения.

1. Негізгі ойларға баса назар аудара отырып, нақты және қысқаша сөйлеу.
2. Жұмыс іздеушінің Білімдердерн, дағдыларын, уәждемесін және мән-жайларын еңбек нарығының талаптарына сәйкес айқындау.
3. Жұмыс берушілердің жұмысшыларға қойылатын талаптарын талдау.
Білімдер:
1. Жұмыссыздар үшін жұмыспен қамтуды қолдаудың шаралары.
2. Бағалау әдістері.
3. Халықтың мақсатты топтарымен жұмыс істеу әдістері мен құралдары.
4. Тәуекелдерді бағалау және бақылау құралдары.
5. Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар.
6. Дербес деректерді қорғау жөніндегі талаптар;
7. Диагностика әдістері.
8. Кеңес беру теориялары және қажетті әдістер.
Шеберлікті тану мүмкіндігі
-
2-еңбек
функциясы: Ізденушілермен кәсіптік
бағдарлау әңгімелесулерін
өткізу
1-дағды: Жұмыс іздеушілердің мансаптық қызығушылықтарын, үміттері мен қажеттіліктерін анықтау
Машықтар:
1. Нәтижелерге қол жеткізуге және өтініш берушілердің жеке қажеттіліктерін қанағаттандыруға кепілдік беру үшін оқушылардың үлгерімін бақылау және құжаттау.
2. Кәсіптік оқыту процесінің тиімділігін бағалау, нәтижелерін құжаттау.
3. Ізденушімен оның психологиялық ерекшеліктерін ескере отырып, өзара әрекеттесу құру.
Білімдер:
1. Халықты жұмыспен қамту саласындағы, дербес деректер және оларды қорғау туралы нормативтік құқықтық актілер.
2. Білімдер беру және оқыту жүйесі.
3. Еңбек нарығы және оның тенденциялары, еңбек нарығындағы өзекті кәсіптер.
Шеберлікті тану мүмкіндігі
-
2-дағды:
Ізденушілерге өңірдің еңбек нарығы, білікті кадрларға қажеттілік туралы ақпарат беру
Машықтар:
1. Азаматтардың мақсатты топтарының ерекшеліктерін түсіну, әлеуметтік мәртебе мен мүмкін шектеулерді ескеру.
2. Мәселені талдаңыз және құрылымдаңыз, жағдайдан шығудың мүмкін нұсқаларын анықтау және қарастыру, шешім қабылдау және қиындықтарды шешу.
Білімдер:
1. Жұмыссыздар үшін жұмыспен қамтуды қолдаудың шаралары.
2. Бағалау әдістері.
3. Халықтың мақсатты топтарымен жұмыс істеу әдістері мен құралдары.
4. Тәуекелдерді бағалау және бақылау құралдары.
5. Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар.
6. Дербес деректерді қорғау жөніндегі талаптар.
7. Диагностика әдістері.
8. Кеңес беру теориялары және қажетті әдістер.
Шеберлікті тану мүмкіндігі
-
3-дағды: Қолайлы қысқа мерзімді кәсіптік курстарды таңдау.
Машықтар:
1. Азаматтардың мақсатты топтарының ерекшеліктерін түсіну, әлеуметтік мәртебе мен мүмкін шектеулерді ескеру.
2. Жұмыс іздеушінің Білімдердерн, дағдыларын, уәждемесін және мән-жайларын еңбек нарығының талаптарына сәйкес айқындау.
Білімдер:
1. Жұмыссыздар үшін жұмыспен қамтуды қолдаудың шаралары.
2. Халықтың мақсатты топтарымен жұмыс істеу әдістері мен құралдары.

3. Информационно-коммуникационные технологии.
4. Требования по защите персональных данных.
5. Методы диагностики.
6. Теории консультирования и необходимые техники.
Возможность признания навыка
-
Трудовая функция 1:
Мониторинг и контроль результатов краткосрочного профессионального обучения
Навык 1:
Сбор, систематизация и актуализация информации (показателей) по процессу и результатам краткосрочного профессионального обучения
Умения:
1. Работать с информационно - коммуникационными технологиями, применять в работе методы и системы онлайн-консультирования.
2. Вести и хранить записи об учащихся в соответствии с требованиями службы занятости.
Знания:
1. Нормативные правовые акты в сфере занятости населения, о персональных данных и их защите.
2. Система образования и обучения.
3. Рынок труда и его тенденции, актуальные профессии на рынке труда.
Возможность признания навыка
-
Навык 2: Оценивать эффективность профессионального обучения
Умения:
1. Отслеживать и документировать прогресс учащихся, чтобы гарантировать достижение результатов и удовлетворение индивидуальных потребностей соискателей.
2. Контролировать показатели работы в области профессионального обучения.
3. Выполнять привычные операции в условиях стресса.
Знания:
1. Меры поддержки занятости для безработных.
2. Методы проведения оценки;
3. Методы и инструменты работы с целевыми группами населения.
4. Инструменты оценки и контроля рисков.
5. Информационно-коммуникационные технологии.
6. Требования по защите персональных данных.
Возможность признания навыка
-
Навык 3:
Проведение изменений в механизмах краткосрочного обучения в соответствии с выбранным решением
1. Оценивать эффективность процесса профессионального обучения, документировать результаты.
2. Управлять конфликтами.
3. Приобретать и применять новые знания в профессиональной области.
Знания:
1. Меры поддержки занятости для безработных.
2. Методы проведения оценки.
3. Методы и инструменты работы с целевыми группами населения.
4. Инструменты оценки и контроля рисков.
5. Информационно-коммуникационные технологии.
6. Требования по защите персональных данных.
Возможность признания навыка
-
Требования к личностным компетенциям
Коммуникативность
Терпимость
Честность
Доброжелательность
Стрессоустойчивость
Список технических регламентов и национальных стандартов
-
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
Специалист по профессиональной подготовке, 5 уровень
Специалист по профессиональной подготовке, 6 уровень
14. Карточка профессии "Аналитик рынка труда"
Код группы
2631-0
Код наименования занятия
Наименование профессии
Аналитик рынка труда
Уровень квалификации по ОРК
6 уровень
Уровень квалификации по ЕТКС, КС, типовых квалификационных характеристик

3. Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар.
4. Дербес деректерді қорғау жөніндегі талаптар.
5. Диагностика әдістері.
6. Кеңес беру теориялары және қажетті әдістер.
Шеберлікті тану мүмкіндігі
-
3-еңбек функциясы:
Қысқа мерзімді кәсіптік оқыту нәтижелерін мониторингілеу және бақылау
1-дағды: Қысқа мерзімді кәсіптік оқыту процесі мен нәтижелері бойынша ақпаратты (көрсеткіштерді) жинау, жүйелеу және өзектендіру
Машықтар:
1. Ақпараттық - коммуникациялық технологиялармен жұмыс істеу, жұмыста онлайн-кеңес беру әдістері мен жүйелерін қолдану.
2. Жұмыспен қамту қызметінің талаптарына сәйкес оқушылардың жазбаларын жүргізу және сақтау.
Білімдер:
1. Халықты жұмыспен қамту саласындағы, дербес деректер және оларды қорғау туралы нормативтік құқықтық актілер.
2. Білімдер беру және оқыту жүйесі.
3. Еңбек нарығы және оның тенденциялары, еңбек нарығындағы өзекті кәсіптер.
Шеберлікті тану мүмкіндігі
-
2-дағды: Кәсіптік оқытудың тиімділігін бағалау
Машықтар:
1. Нәтижелерге қол жеткізуге және өтініш берушілердің жеке қажеттіліктерін қанағаттандыруға кепілдік беру үшін оқушылардың үлгерімін бақылау және құжаттау.
2. Кәсіптік оқыту саласындағы жұмыс көрсеткіштерін бақылау.
3. Стресс жағдайында әдеттегі операцияларды орындау.
Білімдер:
1. Жұмыссыздар үшін жұмыспен қамтуды қолдаудың шаралары.
2. Бағалау әдістері.
3. Халықтың мақсатты топтарымен жұмыс істеу әдістері мен құралдары.
4. Тәуекелдерді бағалау және бақылау құралдары.
5. Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар.
6. Дербес деректерді қорғау жөніндегі талаптар.
Шеберлікті тану мүмкіндігі
-
3-дағды:
Таңдалған шешімге сәйкес қысқа мерзімді оқыту тетіктеріне өзгерістер енгізу
1. Кәсіптік оқыту процесінің тиімділігін бағалау, нәтижелерін құжаттау.
2. Қақтығыстарды басқару.
3. Кәсіби салада жаңа білімдер алу және қолдану.
Білімдер:
1. Жұмыссыздар үшін жұмыспен қамтуды қолдаудың шаралары.
2. Бағалау әдістері.
3. Халықтыңмақсатты топтарымен жұмыс істеу әдістері мен құралдары.
4. Тәуекелдерді бағалау және бақылау құралдары.
5. Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар.
6. Дербес деректерді қорғау жөніндегі талаптар.
Шеберлікті тану мүмкіндігі
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
Коммуникативтілік
Төзімділік
Адалдық
Ізгі ниет
Стресске төзімділік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
-
СБШ шеңберінде басқа кәсіптермен байланыс
Кәсіптік даярлау жөніндегі маман, 5-деңгей
Кәсіптік даярлау жөніндегі маман, 6-деңгей
14. "Еңбек нарығының талдаушысы" мамандығының карточкасы
Топ коды
2631-0
Сабақ атауының коды
Кәсіптің атауы
Еңбек нарығының талдаушысы
ОРКСЭ бойынша біліктілік деңгейі
6-деңгей
БТБА, КС, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі

Приказ Министра труда и социальной защиты населения РК от 25 октября 2017 года № 360 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций социальной защиты и занятости населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 116614).
Специалист структурного подразделения (отдела, сектора, группы) центра трудовой мобильности
Специалист структурного подразделения (отдела, сектора, группы) карьерного центра
Уровень профессионального образования
Послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Связь с неформальным и информальным образованием
Рекомендуется дополнительное профессиональное образование:
- базовое (адаптационное) обучение не менее 10 часов,
- программы повышения квалификации не реже одного раза в три года.
Другие возможные наименования профессии
-
Основная цель деятельности
Анализ, прогноз спроса и предложения рабочей силы, информирование населения, работодателей и заинтересованные стороны о состоянии рынка труда региона.
Мониторинг рынка труда и результатов предоставления услуг службой занятости.
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
1. Анализ, прогноз спроса и предложения рабочей силы.
2. Мониторинг рынка труда региона, количества и качества услуг, предоставляемых службой занятости.
Дополнительные трудовые функции
-
Трудовая функция 1:
Анализ, прогноз спроса и предложения рабочей силы
Навык 1:
Анализ и обработка информации
Умения:
1. Планировать, организовывать и проводить встречи с заинтересованными сторонами.
2. Использовать техники эффективных коммуникаций.
3. Работать с информационными статистическими базами данных.
4. Собирать, классифицировать, систематизировать и обеспечивать актуализацию информации.
5. Использовать экономию ресурсов, как критерий при оценке результативности.
Знания:
1 Нормативные правовые акты в сфере занятости населения.
2. Рынок труда и его тенденции.
3. Состав показателей, характеризующих ситуацию на рынке труда, методология их формирования и источников получения.
4. Информационные технологии (программное обеспечение) в объеме, необходимом для целей мониторинга, оценки и прогнозирования.
5. Основные подходы, применяемые в определении, прогнозировании и отслеживании трендов в потребности в рабочей силе и навыков.
Возможность признания навыка
-
Навык 2:
Информирование о положении на рынке труда
Умения:
1. Проверять достоверность и обобщать первичные показатели.
2. Анализировать качество информации по выбранным критериям.
3. Определять связи и зависимости между элементами информации.

"Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту ұйымдарының басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің міндетін атқарушы 2017 жылғы 25 қазандағы № 360 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 116614 болып тіркелген)
Еңбек мобильділігі орталығының құрылымдық бөлімшесінің (бөлімінің, секторының, тобының) маманы
Мансап орталығының құрылымдық бөлімшесінің (бөлімінің, секторының, тобының) маманы
Кәсіптік Білімдер деңгейі
Орта білімнен кейінгі білім (қолданбалы бакалавриат)
Бейресми және ақпараттық Білімдермен байланыс
Қосымша кәсіптік білімдер ұсынылады:
- базалық (бейімдеу) оқыту 10 сағаттан кем емес,
- біліктілікті арттыру бағдарламалары кемінде үш жылда бір рет.
Кәсіптің басқа мүмкін атаулары
-
Қызметтің негізгі мақсаты
Жұмыс күшіне сұраныс пен ұсынысты талдау, болжау, халықты, жұмыс берушілерді және мүдделі тараптарды өңірдің еңбек нарығының жай-күйі туралы хабардар ету.
Еңбек нарығының мониторингі және жұмыспен қамту қызметінің қызмет көрсету нәтижелері.
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жұмыс күшіне сұраныс пен ұсынысты талдау, болжау.
2. Өңірдің еңбек нарығын, жұмыспен қамту қызметі көрсететін қызметтердің саны мен сапасын мониторингілеу.
Қосымша еңбек функциялары
-
1-еңбек функциясы: Жұмыс күшіне сұраныс пен ұсынысты талдау, болжау
1-дағды: Ақпаратты талдау және өңдеу:
Машықтар:
1. Мүдделі тараптармен кездесулерді жоспарлау, ұйымдастыру және өткізу.
2. Тиімді коммуникация әдістерін қолдану.
3. Ақпараттық статистикалық мәліметтер базасымен жұмыс істеу.
4. Ақпаратты жинау, жіктеу, жүйелеу және жаңартуды қамтамасыз ету.
5. Өнімділікті бағалау кезінде критерий ретінде ресурстарды үнемдеуді пайдалану.
Білімдер:
1 Халықты жұмыспен қамту саласындағы нормативтік құқықтық актілер.
2. Еңбек нарығы және оның тенденциялары.
3. Еңбек нарығындағы жағдайды сипаттайтын көрсеткіштердің құрамы, оларды қалыптастыру әдістемесі және алу көздері.
4. Мониторинг, бағалау және болжау мақсаттары үшін қажетті көлемде ақпараттық технологиялар (бағдарламалық қамтамасыз ету).
5. Жұмыс күші мен дағдыларға деген сұраныстың трендтерін анықтауда, болжауда және қадағалауда қолданылатын негізгі тәсілдер.
Шеберлікті тану мүмкіндігі
-
2-дағды:
Еңбек нарығындағы жағдай туралы хабарлау
Машықтар:
1. Сенімділікті тексеру және бастапқы көрсеткіштерді қорытындылу.
2. Таңдалған критерийлер бойынша ақпарат сапасын талдау.
3. Ақпарат элементтері арасындағы байланыстар мен тәуелділіктерді анықтау.

4. Приобретать и применять новые знания в профессиональной области.
Знания:
1. Методы и техники определения показателей для проведения мониторинга и оценки.
2. Методы, техники, процессы и инструменты прогнозирования, мониторинга и оценки.
3. Методы сбора, анализа, систематизации, хранения и поддержания в актуальном состоянии информации.
4. Порядок составления документов по итогам прогнозирования, мониторинга и оценки.
5. Методика управления проектом.
Возможность признания навыка
-
Трудовая функция 2:
Мониторинг рынка труда региона, количества и качества услуг, предоставляемых службой занятости
Навык 1:
Сбор, систематизация и актуализация информации (показателей) по рынку труда региона
Умения:
1. Анализировать внутренние и внешние факторы, условия, влияющие на различные ситуации.
2. Проводить анализ предметной области.
3. Выполнять функциональную декомпозицию работ.
4. Применять информационные технологии.
Знания:
1. Нормативные правовые акты в сфере занятости населения.
2. Рынок труда и его тенденции.
3. Состав показателей, характеризующих ситуацию на рынке труда, методология их формирования и источников получения.
4. Информационные технологии (программное обеспечение) в объеме, необходимом для целей мониторинга, оценки и прогнозирования.
5. Основные подходы, применяемые в определении, прогнозировании и отслеживании трендов в потребности в рабочей силе и навыков.
Возможность признания навыка
-
Навык 2:
Анализ результатов мониторинга и принятие решений
Умения:
1. Разрабатывать показатели и проводить мониторинг и оценку.
2. Информировать население о ситуации на рынке труда.
3. Формировать аналитические отчеты.
Знания:
1. Методы и техники определения показателей для проведения мониторинга и оценки.
2. Методы, техники, процессы и инструменты прогнозирования, мониторинга и оценки.
3. Методы сбора, анализа, систематизации, хранения и поддержания в актуальном состоянии информации.
4. Порядок составления документов по итогам прогнозирования, мониторинга и оценки.
Возможность признания навыка
-
Требования к личностным компетенциям
Точность и внимательность
Логическое мышление
Терпеливость
Список технических регламентов и национальных стандартов
-
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
Аналитик рынка труда, 7 уровень
15. Карточка профессии "Консультант по трудоустройству"
Код группы
3333-0
Код наименования занятия
3333-0-009
Наименование профессии
Консультант по трудоустройству
Уровень квалификации по ОРК
4 уровень
Уровень квалификации по ЕТКС, КС, типовых квалификационных характеристик
Приказ Министра труда и социальной защиты населения РК от 25 октября 2017 года № 360 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций социальной защиты и занятости населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 116614).
Специалист структурного подразделения (отдела, сектора, группы) центра трудовой мобильности
Специалист структурного подразделения (отдела, сектора, группы) карьерного центра
Уровень профессионального образования
Техническое и профессиональное образование (среднее специальное, среднее профессиональное)
Связь с неформальным и информальным образованием
Рекомендуется дополнительное профессиональное образование:
- базовое (адаптационное) обучение не менее 10 часов,
- программы повышения квалификации не реже одного раза в три года.
Другие возможные наименования профессии

4. Кәсіби салада жаңа Білімдер алу және қолдану.
Білімдер:
1. Мониторинг және бағалау жүргізу үшін көрсеткіштерді анықтау әдістері мен әдістері.
2. Болжау, бақылау және бағалау әдісері, әдістері, процестері мен құралдары.
3. Ақпаратты жинау, талдау, жүйелеу, сақтау және жаңартып отыру әдістері.
4. Болжау, мониторинг және бағалау қорытындылары бойынша құжаттарды жасау тәртібі.
5. Жобаны басқару әдістемесі.
Шеберлікті тану мүмкіндігі
-
2-еңбек функциясы: Өңірдің еңбек нарығын, жұмыспен қамту қызметі көрсететін қызметтердің саны мен сапасын мониторингілеу.
1-дағды:
Өңірдің еңбек нарығы бойынша ақпаратты (көрсеткіштерді) жинау, жүйелеу және өзектендіру
Машықтар:
1. Ішкі және сыртқы факторларды, әртүрлі жағдайларға әсер ететін жағдайларды талдау.
2. Пәндік салаға талдау жүргізу.
3. Жұмыстың функционалды ыдырауын орындау;
4. Ақпараттық технологияларды қолдану.
Білімдер:
1. Халықты жұмыспен қамту саласындағы нормативтік құқықтық актілер.
2. Еңбек нарығы және оның тенденциялары.
3. Еңбек нарығындағы жағдайды сипаттайтын көрсеткіштердің құрамы, оларды қалыптастыру әдістемесі және алу көздері.
4. Мониторинг, бағалау және болжау мақсаттары үшін қажетті көлемде ақпараттық технологиялар (бағдарламалық қамтамасыз ету).
5. Жұмыс күші мен дағдыларға деген сұраныстың трендтерін анықтауда, болжауда және қадағалауда қолданылатын негізгі тәсілдер.
Шеберлікті тану мүмкіндігі
-
2-дағды:
Мониторинг нәтижелерін талдау және шешім қабылдау
Машықтар:
1. Көрсеткіштерді әзірлеу және мониторинг пен бағалауды жүргізу.
2. Халыққа еңбек нарығындағы жағдай туралы хабардар ету.
3. Аналитикалық есептерді қалыптастыру.
Білімдер:
1. Мониторинг және бағалау жүргізу үшін көрсеткіштерді анықтау әдістері мен әдістері.
2. Болжау, бақылау және бағалау әдістері, әдістері, процестері мен құралдары.
3. Ақпаратты жинау, талдау, жүйелеу, сақтау және жаңартып отыру әдістері.
4. Болжау, мониторинг және бағалау қорытындылары бойынша құжаттарды жасау тәртібі.
Шеберлікті тану мүмкіндігі
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
Дәлдік пен зейін
Логикалық ойлау
Шыдамдылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
-
Ұйым шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс
Еңбек нарығының талдаушысы, 7-деңгей
15. "Жұмысқа орналастыру жөніндегі кеңесші" мамандығының карточкасы
Топ коды
3333-0
Сабақ атауының коды
Кәсіптің атауы
Жұмысқа орналастыру жөніндегі кеңесші
ОРКСЭ бойынша біліктілік деңгейі
4-деңгей
БТБА, КС, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
"Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту ұйымдарының басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің міндетін атқарушы 2017 жылғы 25 қазандағы № 360 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 116614 болып тіркелген)
Еңбек мобильділігі орталығының құрылымдық бөлімшесінің (бөлімінің, секторының, тобының) маманы
Мансап орталығының құрылымдық бөлімшесінің (бөлімінің, секторының, тобының) маманы
Кәсіптік Білімдер деңгейі
Техникалық және кәсіптік білім (арнаулы орта, кәсіптік орта)
Бейресми және ақпараттық Білімдермен байланыс
Қосымша кәсіптік білімдер ұсынылады:
- базалық (бейімдеу) оқыту 10 сағаттан кем емес,
- біліктілікті арттыру бағдарламалары кемінде үш жылда бір рет.
Кәсіптің басқа мүмкін атаулары

3333-0-001 Агент по занятости
3333-0-006 Агент по трудоустройству
Основная цель деятельности
Оказание консультационных услуг соискателям и работодателям по видам и порядку предоставления услуг службой занятости, в том числе в электронном формате.
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
1. Оказание консультационных услуг соискателям и работодателям.
Дополнительные трудовые функции
-
Трудовая функция 1:
Оказание консультационных услуг соискателям и работодателям
Навык 1:
Определение конкретных потребностей соискателей и работодателей
Умения:
1. Обеспечивать благоприятную среду для общения с соискателем или работодателем проявляя уважение, воздерживаясь от предрассудков и стереотипов и проявляя терпение.
2. Использовать профессиональную лексику и разъяснять информацию соискателю или работодателю.
3. Проявлять уважение к мнению соискателя или работодателя.
4. Работать с информационно - коммуникационными технологиями, применять в работе методы и системы онлайн-консультирования.
5. Предоставлять консультационные услуги по направлениям сферы занятости и/или социальной помощи.
6. Использовать инклюзивные подходы при предоставлении услуг.
Знания:
1. Нормативные правовые акты в сфере труда, социальной защиты, занятости населения.
2. Виды и порядок оказания услуг службой занятости, в том числе в электронном формате.
3. Деятельность подразделений службы занятости и сотрудников.
4. Меры поддержки занятости для безработных.
5. Методы коммуникаций.
6. Этические стандарты.
7. Принципы и подходы создания инклюзивной среды в деятельности службы занятости и в сфере занятости.
Возможность признания навыка
-
Навык 2: Информирование соискателей и работодателей об услугах и порядке их предоставления
Умения:
1. Доводить до соискателей и работодателей информацию в области законодательства, политики рынка труда, мер содействия занятости.
2. Выполнять привычные операции в условиях стресса.
3. Контролировать эмоции и поведение в трудных ситуациях.
4. Управлять конфликтами.
5. Приобретать и применять новые знания в профессиональной области.
Знания:
1. Теория консультирования и необходимые техники.
2. Природа межличностных отношений.
3. Техника работы в группе и индивидуально.
4. Правила и порядок ведения делопроизводства, порядка представления отчетности.
Возможность признания навыка
-
Требования к личностным компетенциям
Коммуникативность
Терпимость
Честность
Доброжелательность
Стрессоустойчивость
Список технических регламентов и национальных стандартов
-
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
Специалист по содействию занятости, 5 уровень

3333-0-001 Жұмыспен қамту агенті
3333-0-006 Жұмыспен қамту агенті
Қызметтің негізгі мақсаты
Жұмыс іздеушілер мен жұмыс берушілерге жұмыспен қамту қызметінің қызмет көрсету түрлері мен тәртібі бойынша, оның ішінде электрондық форматта консультациялық қызметтер көрсету.
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:
1. Ізденушілер мен жұмыс берушілерге консультациялық қызметтер көрсету.
Қосымша еңбек функциялары
-
1-еңбек функциясы: Жұмыс іздеушілер мен жұмыс берушілерге консультациялық қызметтер көрсету
1-дағды:
Жұмыс іздеушілер мен жұмыс берушілердің нақты қажеттіліктерін анықтау
Машықтар:
1. Құрмет көрсету, алалаушылық пен стереотиптерден аулақ болу және шыдамдылық таныту отырып жұмыс іздеушілер мен жұмыс берушілердің қарым-қатынас жасау үшін қолайлы ортаны қамтамасыз ету.
2. Кәсіби лексиканы қолдану және Жұмыс іздеушілер мен жұмыс берушілерге ақпаратты түсіндіру.
3. Жұмыс іздеушілер мен жұмыс берушілердің пікіріне құрмет көрсету.
4. Ақпараттық - коммуникациялық технологиялармен жұмыс істеу, жұмыста онлайн-кеңес беру әдістері мен жүйелерін қолдану.
5. Жұмыспен қамту және/немесе әлеуметтік көмек бағыттары бойынша консультациялық қызметтер көрсету.
6. Қызмет көрсету кезінде инклюзивті тәсілдерді қолдану.
Білімдер:
1. Еңбек, әлеуметтік қорғау, халықты жұмыспен қамту саласындағы нормативтік құқықтық актілері.
2. Жұмыспен қамту қызметінің қызмет көрсету түрлері мен тәртібі, оның ішінде электрондық форматта.
3. Жұмыспен қамту қызметі бөлімшелерінің және қызметкерлердің қызметі.
4. Жұмыссыздар үшін жұмыспен қамтуды қолдаудың шаралары.
5. Байланыс әдістері.
6. Этикалық стандарттар.
7. Жұмыспен қамту қызметі қызметінде және жұмыспен қамту саласында инклюзивті орта құру қағидаттары мен тәсілдері.
Шеберлікті тану мүмкіндігі
-
2-дағды: Жұмыс іздеушілер мен жұмыс берушілердің қызметтер туралы және оларды ұсыну тәртібі туралы хабардар ету
Машықтар:
1. Жұмыс іздеушілер мен жұмыс берушілерге заңнама, еңбек нарығы саясаты, жұмыспен қамтуға жәрдемдесу шаралары саласындағы ақпаратты жеткізу.
2. Стресс жағдайында әдеттегі операцияларды орындау.
3. Қиын жағдайларда эмоциялар мен мінез-құлықты бақылау.
4. Қақтығыстарды басқару.
5. Кәсіби салада жаңа білімдер алу және қолдану.
Білімдер:
1. Кеңес беру теориясы және қажетті әдістер.
2. Тұлғааралық қатынастардың табиғаты.
3. Топта және жеке жұмыс техникасы.
4. Іс қағаздарын жүргізу ережесі мен тәртібі, есептілікті ұсыну тәртібі.
Шеберлікті тану мүмкіндігі
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
Коммуникативтілік
Төзімділік
Адалдық
Ізгі ниет
Стресске төзімділік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
-
Ұйым шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс
Жұмыспен қамтуға жәрдемдесу жөніндегі маман, 5-деңгей

16. Карточка профессии "Консультант по социальной работе"
Код группы
3412-0
Код наименования занятия
-
Наименование профессии
Консультант по социальной работе
Уровень квалификации по ОРК
4 уровень
Уровень квалификации по ЕТКС, КС, типовых квалификационных характеристик
Приказ Министра труда и социальной защиты населения РК от 25 октября 2017 года № 360 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций социальной защиты и занятости населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 116614).
Консультант по социальной работе карьерного центра
Уровень профессионального образования
Техническое и профессиональное образование (среднее специальное, среднее профессиональное)
Связь с неформальным и информальным образованием
Рекомендуется дополнительное профессиональное образование:
- базовое (адаптационное) обучение не менее 10 часов,
- программы повышения квалификации не реже одного раза в три года.
Другие возможные наименования профессии
2635-3-004 Специалист службы социальной защиты населения
3412-0-005 Работник по социальной работе
3412-0-008 Социальный работник
Основная цель деятельности
Оказание содействия гражданам в назначении социальной помощи и выходу малообеспеченного лица (семьи) из ситуации, обусловленной нахождением его (ее) за чертой бедности.
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
1. Прием заявлений и документов на получение адресной социальной помощи.
2. Сопровождение граждан в период реализации социального контракта.
Дополнительные трудовые функции
-
Трудовая функция 1:
Прием заявлений и документов на получение адресной социальной помощи
Навык 1:
Определение конкретных потребностей заявителя
Умения:
1. Оказывать консультативные услуги заявителям по вопросам назначения адресной социальной помощи.
2. Организовывать и поддерживать беседу, формировать у получателей социальных услуг позитивное настроение.
3. Обеспечивать благоприятную среду для общения с заявителем, проявляя уважение, воздерживаясь от предрассудков и стереотипов и проявляя терпение.
4. Разрабатывать индивидуальный план помощи лицу (семье).
5. Использовать инклюзивные подходы при предоставлении услуг.
Знания:
1. Нормативные правовые акты в сфере труда, социальной защиты, занятости населения.
2. Рынок труда и его тенденции.
3. Информационные технологии (программное обеспечение) в объеме, необходимом для целей мониторинга, оценки и прогнозирования.
4. Принципов и подходов создания инклюзивной среды в деятельности службы занятости и в сфере занятости.
Возможность признания навыка
-
Навык 2:
Оценка жизненной ситуации семьи заявителя
Умения:

16. "Әлеуметтік жұмыс жөніндегі кеңесші" мамандығының карточкасы
Топ коды
3412-0
Сабақ атауының коды
-
Кәсіптің атауы
Әлеуметтік жұмыс жөніндегі кеңесші
ОРКСЭ бойынша біліктілік деңгейі
4-деңгей
БТБА, КС, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
"Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту ұйымдарының басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің міндетін атқарушы 2017 жылғы 25 қазандағы № 360 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 116614 болып тіркелген)
Мансап орталығының әлеуметтік жұмыс жөніндегі кеңесшісі
Кәсіптік білімдер деңгейі
Техникалық және кәсіптік білім (арнаулы орта, кәсіптік орта)
Бейресми және ақпараттық Білімдермен байланыс
Қосымша кәсіптік білімдер ұсынылады:
- базалық (бейімдеу) оқыту 10 сағаттан кем емес,
- біліктілікті арттыру бағдарламалары кемінде үш жылда бір рет.
Кәсіптің басқа мүмкін атаулары
2635-3-004 Тұрғындарды әлеуметтік қорғау қызметінің маманы
3412-0-005 Әлеуметтік жұмыс жөніндегі маман
3412-0-008 Әлеуметтік қызметкер
Қызметтің негізгі мақсаты
Азаматтарға әлеуметтік көмек тағайындауға және аз қамтылған адамның (отбасының) кедейлік шегінен тыс болуына байланысты жағдайдан шығуына жәрдемдесу.
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:
1. Азаматтардан әлеуметтік көмек алуға өтініштер мен құжаттарды қабылдау.
2. Әлеуметтік келісімшартты іске асыру кезеңінде азаматтарды сүйемелдеу.
Қосымша еңбек функциялары
-
1-еңбек функциясы:
Азаматтардан әлеуметтік көмек алуға өтініштер мен құжаттарды қабылдау
1-дағды:
Өтініш берушінің нақты қажеттіліктерін анықтау
Машықтар:
1. Өтініш берушілерге атаулы әлеуметтік көмек тағайындау мәселелері бойынша консультациялық қызметтер көрсету.
2. Әңгімелесуді ұйымдастыру және қолдау, әлемуеттік қызмет алушыларда жағымды көңіл-күй қалыптастыру.
3. Құрмет көрсету, алалаушылық пен стереотиптерден аулақ болу және шыдамдылық таныта отырып өтініш берушімен қарым-қатынас жасау үшін қолайлы ортаны қамтамасыз ету.
4. Адамға (отбасына) жеке көмек жоспарын жасау.
5. Қызмет көрсету кезінде инклюзивті тәсілдерді қолдану.
Білімдер:
1. Еңбек, әлеуметтік қорғау, халықты жұмыспен қамту, саласындағы нормативтік құқықтық актілер.
2. Еңбек нарығы және оның тенденциялары.
3. Мониторинг, бағалау және болжау мақсаттары үшін қажетті көлемде ақпараттық технологиялар (бағдарламалық қамтамасыз ету).
4. Жұмыспен қамту қызметі қызметінде және жұмыспен қамту саласында инклюзивті орта құру қағидаттары мен тәсілдері.
Шеберлікті тану мүмкіндігі
-
2-дағды: Өтініш берушінің отбасының өмірлік жағдайын бағалау:
Машықтар:

1. Оценивать эффективность оказания социальной помощи.
2. Анализировать и структурировать проблему, определять и рассматривать возможные варианты выхода из положения, принимать решения и разрешать трудности.
3. Говорить ясно и кратко, подчеркивая ключевые моменты.
4. Проявлять уважение к мнению заявителя.
Знания:
1. Методы и техника определения показателей для проведения мониторинга и оценки.
2. Методы, техника, процессы и инструменты прогнозирования, мониторинга и оценки.
3. Методы сбора, анализа, систематизации, хранения и поддержания в актуальном состоянии информации.
4. Порядок составления документов по итогам прогнозирования, мониторинга и оценки.
5. Методы диагностики.
Возможность признания навыка
-
Трудовая функция 2:
Сопровождение граждан в период реализации социального контракта
Навык 1:
Отслеживать изменения в жизненной ситуации получателя адресной социальной помощи (семей)
Умения:
1. Вести документацию и служебную переписку в соответствии с требованиями руководящих документов, правил и порядка ведения делопроизводства.
2. Осуществлять мониторинг индивидуального плана помощи лицу (семье).
3. Проводить информационно-разъяснительную работу по изменению жизненной ситуации получателя адресной социальной помощи (семей).
Знания:
1. Нормативные правовые акты в сфере труда, социальной защиты, занятости населения.
2. Рынок труда и его тенденции.
3. Информационные технологии (программное обеспечение) в объеме, необходимом для целей мониторинга, оценки и прогнозирования.
Возможность признания навыка
-
Навык 2: Анализировать результаты мониторинга и принимать решения
Умения:
1. Проводить мониторинг изменений социального положения лица (семей).
2. Анализировать результаты мониторинга.
3. Принимать решения по оказанию эффективной социальной помощи.
Знания:
1. Методы и техника определения показателей для проведения мониторинга и оценки.
2. Методы, техника, процессы и инструменты прогнозирования, мониторинга и оценки.
3. Методы сбора, анализа, систематизации, хранения и поддержания в актуальном состоянии информации.
4. Порядок составления документов по итогам прогнозирования, мониторинга и оценки.
Возможность признания навыка
-
Требования к личностным компетенциям
Коммуникативность
Терпимость
Честность
Доброжелательность
Стрессоустойчивость
Список технических регламентов и национальных стандартов
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
Консультант по социальной работе, 5 уровень
Консультант по социальной работе, 6 уровень
17. Карточка профессии "Ассистент по социальной работе"
Код группы
3412-0
Код наименования занятия
-
Наименование профессии
Ассистент по социальной работе
Уровень квалификации по ОРК
4 уровень
Уровень квалификации по ЕТКС, КС, типовых квалификационных характеристик

1. Әлеуметтік көмек көрсетудің тиімділігін бағалау.
2. Мәселені талдау және құрылымдау, жағдайдан шығудың мүмкін нұсқаларын анықтау және қарастыру, шешім қабылдау және қиындықтарды шешу.
3. Негізгі ойларға баса назар аудара отырып, нақты және қысқаша сөйлеу.
4. Өтініш беруші пікіріне құрмет көрсету.
Білімдер:
1. Мониторинг және бағалау жүргізу үшін көрсеткіштерді айқындау әдістері мен техникасы.
2. Болжау, бақылау және бағалау әдістері, техникасы, процестері мен құралдары.
3. Ақпаратты жинау, талдау, жүйелеу, сақтау және жаңартып отыру әдістері.
4. Болжау, мониторинг және бағалау қорытындылары бойынша құжаттарды жасау тәртібі.
5. Диагностика әдістері.
Шеберлікті тану мүмкіндігі
-
2-еңбек функциясы:
Әлеуметтік келісімшартты іске асыру кезеңінде азаматтарды сүйемелдеу
1-дағды: Әлеуметтік көмек алушының (отбасылардың)өмірлік жағдайындағы өзгерістерді қадағалау
Машықтар:
1. Құжаттаманы және қызметтік хат алмасуды басшылық құжаттардың, іс жүргізудің қағидалары мен тәртібінің талаптарына сәйкес жүргізу.
2. Адамға (отбасына) көмектің жеке жоспарының мониторингін жүзеге асыру.
3. Атаулы әлеуметтік көмек алушының (отбасылардың) өмірлік жағдайын өзгерту бойынша ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын жүргізу.
Білімдер:
1. Еңбек, әлеуметтік қорғау, халықты жұмыспен қамту саласындағы нормативтік құқықтық актілер.
2. Еңбек нарығы және оның тенденциялары.
3. Мониторинг, бағалау және болжау мақсаттары үшін қажетті көлемде ақпараттық технологиялар (бағдарламалық қамтамасыз ету).
Шеберлікті тану мүмкіндігі
-
2-дағды: Бақылау нәтижелерін талдау және шешім қабылдау
Машықтар:
1. Адамның (отбасының) әлеуметтік жағдайдың өзгеруіне мониторинг жүргізу.
2. Мониторинг нәтижелерін талдау.
3. Тиімді әлеуметтік көмек көрсету бойынша шешімдер қабылдау.
Білімдер:
1. Мониторинг және бағалау жүргізу үшін көрсеткіштерді айқындау әдістері мен техникасы.
2. Болжау, бақылау және бағалау әдістері, техникасы, процестері мен құралдары.
3. Ақпаратты жинау, талдау, жүйелеу, сақтау және жаңартып отыру әдістері.
4. Болжау, мониторинг және бағалау қорытындылары бойынша құжаттарды жасау тәртібі.
Шеберлікті тану мүмкіндігі
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
Коммуникативтілік
Төзімділік
Адалдық
Ізгі ниет
Стресске төзімділік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
Ұйым шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс
Әлеуметтік жұмыс жөніндегі кеңесші, 5-деңгей
Әлеуметтік жұмыс жөніндегі кеңесші, 6-деңгей
17. "Әлеуметтік жұмыс жөніндегі ассистент" мамандығының карточкасы
Топ коды
3412-0
Сабақ атауының коды
Кәсіптің атауы
Әлеуметтік жұмыс жөніндегі ассистент
ОРКСЭ бойынша біліктілік деңгейі
4-деңгей
БТБА, КС, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі

Приказ Министра труда и социальной защиты населения РК от 25 октября 2017 года № 360 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций социальной защиты и занятости населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 116614).
Ассистент карьерного центра
Уровень профессионального образования
Техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование
Связь с неформальным и информальным образованием
Рекомендуется дополнительное профессиональное образование:
- базовое (адаптационное) обучение не менее 10 часов,
- программы повышения квалификации не реже одного раза в три года.
Другие возможные наименования профессии
3412-0-005 Работник по социальной работе
3412-0-008 Социальный работник
Основная цель деятельности
Оказание содействия консультанту по социальной работе, местным исполнительным органам в проведении консультаций гражданам по вопросам получения социальной помощи, проведение мониторинга выполнения гражданами обязательств по социальному контракту.
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
1. Прием заявлений и документов на получение адресной социальной помощи.
2. Мониторинг выполнения гражданами обязательств по социальному контракту.
Дополнительные трудовые функции
-
Трудовая функция 1:
Прием заявлений и документов на получение адресной социальной помощи
Навык 1: Выявление граждан (семей), находящихся за чертой бедности
Умения:
1. Обеспечить благоприятную среду для общения с заявителем, проявляя уважение, воздерживаясь от предрассудков и стереотипов и проявляя терпение.
2. Информировать население, в том числе с выездом в сельские населенные пункты, о возможных вариантах выхода из категории нуждающихся в адресной социальной помощи.
3. Использовать профессиональную лексику и разъяснять информацию заявителю.
4. Проявлять уважение к мнению заявителя;
5. Использовать инклюзивные подходы при предоставлении услуг.
Знания:
1. Нормативные правовых акты в сфере занятости, социальной защиты, о персональных данных и их защите.
2. Порядок предоставления социальных услуг.
3. Методы и инструменты работы с целевыми группами населения.
4. Требования к оформлению документов на получение социальных услуг.
5. Принципы и подходы создания инклюзивной среды в деятельности службы занятости и в сфере социальной защиты.
Возможность признания навыка
-
Навык 2. Оценка жизненной ситуации семьи заявителя
Умения:
1. Понимать особенности целевых групп граждан, учитывать социальный статус и возможные ограничения.
2. Оказывать консультативные услуги.

"Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту ұйымдарының басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің міндетін атқарушы 2017 жылғы 25 қазандағы № 360 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 116614 болып тіркелген)
Мансап орталығының көмекшісі
Кәсіптік Білімдер деңгейі
Техникалық және кәсіптік білім (арнаулы орта, кәсіптік орта)
Бейресми және ақпараттық Білімдермен байланыс
Қосымша кәсіптік білімдер ұсынылады:
- базалық (бейімдеу) оқыту 10 сағаттан кем емес,
- біліктілікті арттыру бағдарламалары кемінде үш жылда бір рет.
Кәсіптің басқа мүмкін атаулары
3412-0-005 Әлеуметтік жұмыс жөніндегі қызметкер
3412-0-008 Әлеуметтік қызметкер
Қызметтің негізгі мақсаты
Әлеуметтік жұмыс жөніндегі консультантқа, жергілікті атқарушы органдарға азаматтарға әлеуметтік көмек алу мәселелері бойынша консультациялар өткізуге жәрдемдесу, азаматтардың әлеуметтік келісімшарт бойынша міндеттемелерді орындауына мониторинг жүргізу.
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:
1. Азаматтардан әлеуметтік көмек алуға өтініштер мен құжаттарды қабылдау.
2. Азаматтардың әлеуметтік келісімшарт бойынша міндеттемелерді орындауын мониторингілеу.
Қосымша еңбек функциялары
-
1-еңбек функциясы:
Азаматтардан әлеуметтік көмек алуға өтініштер мен құжаттарды қабылдау
1-дағды: Кедейлік шегінен төмен азаматтарды (отбасыларды) анықтау
Машықтар:
1. Құрмет көрсету, алалаушылық пен стереотиптерден аулақ болу және шыдамдылық таныта отырып өтініш берушімен қарым-қатынас жасау үшін қолайлы ортаны қамтамасыз ету.
2. Халықты, оның ішінде ауылдық елді мекендерге барып, атаулы әлеуметтік көмекке мұқтаж адамдар санатынан шығудың ықтимал нұсқалары туралы хабардар ету.
2. Кәсіби лексиканы қолдану және өтініш берушіге ақпаратты түсіндіру.
3. Өтініш берушінің пікіріне құрмет көрсету;
4. Қызмет көрсету кезінде инклюзивті тәсілдерді қолдану.
Білімдер:
1. Жұмыспен қамту, әлеуметтік қорғау саласындағы, дербес деректер және оларды қорғау туралы нормативтік құқықтық актілер.
2. Әлеуметтік қызмет көрсету тәртібі.
3. Халықтың мақсатты топтарымен жұмыс істеу әдістері мен құралдары.
4. Әлеуметтік қызметтерді алуға құжаттарды ресімдеуге қойылатын талаптар.
5. Жұмыспен қамту қызметінің қызметінде және әлеуметтік қорғау саласында инклюзивті орта құру қағидаттары мен тәсілдері.
Шеберлікті тану мүмкіндігі
-
2-дағды: Өтініш берушінің өмірлік жағдайын бағалау
Машықтар:
1. Жұмыс іздеушінің Білімдердерн, дағдыларын, уәждемесін және мән-жайларын еңбек нарығының талаптарына сәйкес айқындау.
2. Өтініш берушінің жұмысқа орналасуына байланысты күшті және кедергілерді бағалау.

3. Собирать и анализировать информацию для определения видов и форм услуг, необходимых заявителю.
Знания:
1. Нормативные правовые акты в сфере занятости, социальной защиты, о персональных данных и их защите.
2. Порядок предоставления социальных услуг.
3. Методы коммуникаций.
4. Методы и инструменты работы с целевыми группами населения.
5. Требования к оформлению документов на получение социальных услуг.
Возможность признания навыка
-
Трудовая функция 2:
Мониторинг выполнения гражданами обязательств по социальному контракту
Навык 1:
Отслеживать изменения в жизненной ситуации получателя адресной социальной помощи
Умения:
1. Формировать макеты дел заявителей, обратившихся за назначением адресной социальной помощи.
2. Разрабатывать индивидуальный план помощи лицу (семье).
3. Поддерживать связь с заявителями, предоставлять информацию и помощь.
4. Анализировать и структурировать проблему, определять и рассматривать возможные варианты выхода из положения, принимать решения и разрешать трудности.
5. Работать с информационно - коммуникационными технологиями, применять в работе методы и системы онлайн-консультирования.
Знания:
1. Нормативные правовые акты в сфере занятости, социальной защиты, о персональных данных и их защите.
2. Порядок предоставления социальных услуг.
3. Методы коммуникаций;
4. Методы и инструменты работы с целевыми группами населения.
5. Требования к оформлению документов на получение адресной социальной помощи.
6. Информационно-коммуникационные технологии, методы онлайн-консультирования.
Возможность признания навыка
-
Навык 2.
Оценивать выполнение условий социального контракта
Умения:
1. Осуществлять мониторинг выполнения условий социального контракта.
2. Выполнять привычные операции в условиях стресса.
3. Контролировать эмоции и поведение в трудных ситуациях.
4. Управлять конфликтами.
Знания:
1. Методы проведения мониторинга выполнения условий социального контракта;
2. Основы психологии;
3. Методы проведения оценки;
4. Методы диагностики;
5. Этические стандарты в социальной работе;
6. Особенности психологии личности и отдельных категорий граждан.
Возможность признания навыка
-
Требования к личностным компетенциям
Коммуникативность
Терпимость
Честность
Доброжелательность
Стрессоустойчивость
Список технических регламентов и национальных стандартов
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
Ассистент по социальной работе, 5 уровень
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
18. Наименование государственного органа:
Министерство труда и социальной защиты населения РК;

3. Өтініш берушіге оның психологиялық ерекшеліктерін ескере отырып, өзара әрекеттесу құру.
Білімдер:
1. Жұмыспен қамту, әлеуметтік қорғау саласындағы, дербес деректер және оларды қорғау туралы нормативтік құқықтық актілер.
2. Әлеуметтік қызмет көрсету тәртібі.
3. Халықтың мақсатты топтарымен жұмыс істеу әдістері мен құралдары.
4. Әлеуметтік қызметтерді алуға құжаттарды ресімдеуге қойылатын талаптар.
5. Жұмыспен қамту қызметінің қызметінде және әлеуметтік қорғау саласында инклюзивті орта құру қағидаттары мен тәсілдері.
Шеберлікті тану мүмкіндігі
-
2-еңбек функциясы:
Азаматтардың әлеуметтік келісімшарт бойынша міндеттемелерді орындауына Мониторинг жүргізу
1-дағды: Әлеуметтік көмек алушының өмірлік жағдайындағы өзгерістерді бақылау
Машықтар:
1. Әлеуметтік көмек алуғам жүгінген өтініш берушілердің іс макеттерін қалыптастыру.
2. Адамға (отбасына) көмек көрсетудің жеке жоспарын әзірлеу.
3. Өтініш берушімен байланыста болу, ақпарат пен көмек көрсету.
4. Мәселені талдау және құрылымдау, жағдайдан шығудың мүмкін нұсқаларын анықтау және қарастыру, шешім қабылдау және қиындықтарды шешу.
5. Ақпараттық-коммунациялық технологиялармен жұмыс істеу, жұмыста онлайн-кеңес беру әдістері мен жүйелерін қолдану.
Білімдер:
1. Жұмыспен қамту, әлеуметтік қорғау саласындағы, дербес деректер және оларды қорғау туралы нормативтік құқықтық актілеру.
2. Әлеуметтік қызмет көрсету тәртібі.
3. Байланыс әдістері.
4. Халықтың мақсатты топтарымен жұмыс істеу әдістері мен құралдары.
5. Әлеуметтік көмектік алуға құжаттарды ресімдеуге қойылатын талаптар.
6. Ақпараттық-коммунациялық технологиялары, онлайн-кеңес беру әдістері.
Шеберлікті тану мүмкіндігі
-
2-дағды:
Әлеуметтік келісімшарт талаптарының орындалуын бағалау
Машықтар:
1. Әлеуметтік келісімшарт талаптарының орындалуына мониторинг жүргізу.
2. Стресс жағдайында әдеттегі операцияларды орындау.
3. Қиын жағдайларда эмоциялар мен мінез-құлықты бақылау.
4. Қақтығыстарды басқару.
Білімдер:
1. Әлеуметтік келісімшарт талаптарының орындалуына мониторинг жүргізу әдістері.
2. Психология негіздері.
3. Бағалау әдістері.
4. Диагностика әдістері.
5. Әлеуметтік жұмыстағы этикалық стандарттар.
6. Жеке тұлға психологиясының ерекшеліктері және азаматтардың жекелеген санаттары.
Шеберлікті тану мүмкіндігі
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
Коммуникативтілік
Төзімділік
Адалдық
Ізгі ниет
Стресске төзімділік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
Ұйым шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс
Әлеуметтік жұмыс жөніндегі ассистент, 5-деңгей
4-тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
18. Мемлекеттік органның атауы:
ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі;

руководитель: Сеитова Злиха Сеилхановна, номер телефона: +7 7172 743524, электронный адрес: z.seitova@enbek.gov.kz;
19. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
Центр компетенций АО "Центр развития трудовых ресурсов";
исполнитель: Капалов Жасулан Урмангалиевич, номер телефона: + 7 7172 954 317, электронный адрес: Zh.Kapalov@enbek.kz;
20. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям при Министерстве труда и социальной защиты населения Республики Казахстан: протокол № 4 от 1 декабря 2023 года.
21. Национальный орган по профессиональным квалификациям: заключение от 29 ноября 2023 года.
22. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": заключение от 20 ноября 2023 года.
23. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2024 год;
24. Дата ориентировочного пересмотра: 10 июня 2027 года.

Басшы: Сейітова Злиха Сейілханқызы, телефон нөмірі: +7 7172 743524, электрондық мекен-жай: z.seitova@enbek.gov.kz;
19. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар): "Еңбек ресурстарын дамыту орталығы" АҚ-ның құзыреттер орталығы;
Орындаушы: Қапалов Жасұлан Құрманғалиұлы, телефон нөмірі: + 7 7172 954 317, электрондық мекен-жай: Zh.Kapalov@enbek.kz;
20. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі жанындағы Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2023 жылғы 1 желтоқсандағы №4 хаттама;
21. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2023 жылғы 29 қарашадағы қорытындысы;
22. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2023 жылғы 20 қарашадағы қорытындысы;
23. Нұсқа нөмірі және Шығарылған жылы: 1 нұсқа, 2024 жыл;
24. Болжалды қайта қарау күні: 2027 жылғы 10 маусым.