Об утверждении Инструкции по составлению каталогов высот пунктов нивелирования
Приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 4 июня 2024 года № 318/НҚ
В соответствии с подпунктом 213-20) пункта 15 Положения о Министерстве цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 июля 2019 года № 501 "О мерах по реализации Указа Президента Республики Казахстан от 17 июня 2019 года № 24 "О мерах по дальнейшему совершенствованию системы государственного управления Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по составлению каталогов высот пунктов нивелирования.
2. Комитету геодезии и картографии Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) в течение пяти рабочих дней после подписания настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр Ж. Мадиев
Утверждена
приказом министра
цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
от 4 июня 2024 года № 318/НҚ
Инструкция по составлению каталогов высот пунктов нивелирования
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция по составлению каталогов высот пунктов нивелирования (далее – Инструкция) разработана в соответствии с подпунктом 213-20) пункта 15 Положения о Министерстве цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 июля 2019 года № 501 "О мерах по реализации Указа Президента Республики Казахстан от 17 июня 2019 года № 24 "О мерах по дальнейшему совершенствованию системы государственного управления Республики Казахстан".

Нивелирлеу пункттерінің биіктік каталогтарын жасау жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2024 жылғы 4 маусымдағы № 318/НҚ бұйрығы
"Қазақстан Республикасының мемлекеттік басқару жүйесін одан әрі жетілдіру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 17 маусымдағы № 24 Жарлығын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 12 шілдедегі № 501 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 213-20) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Нивелирлеу пункттерінің биіктік каталогтарын жасау жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Геодезия және картография комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрыққа қол қойылған күнінен бастап бес жұмыс күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр Ж. Мадиев
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш
өнеркәсібі министірінің
2024 жылғы " "
№ бұйрығымен
бекітілген
Нивелирлеу пункттерінің биіктік каталогтарын жасау жөніндегі нұсқаулық
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Нивелирлеу пункттерінің биіктік каталогтарын жасау жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) "Қазақстан Республикасының Мемлекеттік басқару жүйесін одан әрі жетілдіру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 17 маусымдағы № 24 Жарлығын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 12 шілдедегі № 501 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 213-20) тармақшасына сәйкес әзірленді.

2. Инструкция составляется на государственном языке и (или) русском языке.
3. Инструкция предназначена для топографических, геодезических, картографических, кадастровых и инженерно-изыскательских работ в различных отраслях экономики и обороны Республики Казахстан. Инструкция используются при производстве топографических съемок, в инженерно-геодезических изысканиях, при уравнивании нивелирных сетей, а также для научных исследований в области изучения движения земной коры.
4. Инструкция подразделяется на сводный каталог высот пунктов нивелирования, каталоги высот пунктов нивелирования I и II классов, а также дополнения к сводным каталогам высот пунктов нивелирования, что обеспечивает четкую классификацию и систематизацию данных.
5. При создании инструкции используются исходные материалы, включая предыдущие версии каталогов и результаты нивелирований, для обеспечения точности и актуальности информации.
6. В случае одновременного переуравнивания всех элементов государственной нивелирной сети создается единый сводный каталог. Каталог включает данные о высотах всех марок и реперов нивелирных сетей I и II классов, охватывая всю территорию Республики Казахстан.
7. Инструкция, а также чертежи и схемы к ним составляются в электронном виде в соответствии с условными знаками и образцами шрифтов согласно приложениям 1 и 2 к настоящей Инструкции.
8. Составляется четыре копии каталога: три копии на бумажном носителе и одна в электронном формате. Один экземпляр остается у субъектов геодезической и картографической деятельности, составивших каталог, две бумажные копии и электронная версия отправляются в "Филиал "Национальный фонд пространственных данных" республиканского государственного предприятие на праве хозяйственного ведения "Национальный центр геодезии и пространственной информации" в соответствии с пунктом 8) статьи 20 Закона Республики Казахстан "О геодезии, картографии и пространственных данных".
Глава 2. Составление сводных каталогов высот пунктов нивелирования
9. Сводный каталог объединяет данные о высотах пунктов нивелирования всех четырех классов: от марок, стенных и грунтовых реперов до занивелированных центров геодезических пунктов.
10. В сводный каталог не вносят данные городских нивелирных сетей и специализированных нивелирований, таких как строительные объекты или гидротехнические сооружения. Отдельное внимание уделяется сетям II и III классов, а также IV класса, проложенным по ключевым геодезическим пунктам, а также пунктам триангуляции 1, 2 разрядов, закрепленным центрами, обеспечивающими долговременную сохранность их на местности.

2. Нұсқаулық мемлекеттік тілде және (немесе) орыс тілінде жасалады.
3. Нұсқаулық Қазақстан Республикасының экономикасы мен қорғанысының түрлі салаларындағы топографиялық, геодезиялық, картографиялық, кадастрлық және инженерлік-іздестіру жұмыстарына арналған. Нұсқаулық топографиялық түсірілімдерді өндіруде, инженерлік-геодезиялық зерттеулерде, нивелирлік желілерді теңестіруде, сондай-ақ жер қыртысының қозғалысын зерттеу саласындағы ғылыми зерттеулер үшін қолданылады.
4. Нұсқаулық нивелирлеу пункттерінің биіктіктерінің құрама каталогына,
I және II кластарды нивелирлеу пункттерінің биіктік каталогтарына, сондай-ақ нивелирлеу пункттерінің биіктіктерінің құрама каталогтарына толықтыруларға бөлінеді, бұл деректердің нақты жіктелуін және жүйеленуін қамтамасыз етеді.
5. Нұсқаулықты құру кезінде ақпараттың дәлдігі мен өзектілігін қамтамасыз ету үшін бастапқы материалдар, соның ішінде каталогтардың алдыңғы нұсқалары мен нивелирлеу нәтижелері қолданылады.
6. Мемлекеттік нивелирлік тораптардың барлық элементтері бір мезгілде қайта теңестірілген жағдайда бірыңғай құрама каталог құрылады. Каталог Қазақстан Республикасының барлық аумағын қамтитын I және II класты нивелирлік тораптардың барлық маркалары мен қада белгілерінің биіктігі туралы деректерді қамтиды.
7. Нивелирлеу пункттерінің биіктік каталогтары, сондай-ақ олардың сызбалары мен схемалар осы Нұсқаулықтың 1 және 2-қосымшаларына сәйкес шартты белгілерге және қаріп үлгілеріне сәйкес электрондық түрде жасалады.
8. Каталогтың төрт данасы жасалады: үш данасы қағаз тасығышта және біреуі электрондық форматта. Каталогты жасаған геодезиялық және картографиялық қызмет субъектілерінде бір данасы қалады, екі қағаз көшірмесі мен электрондық нұсқасы "Геодезия, картография және кеңістіктік деректер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабының 8) тармағына сәйкес "Ұлттық геодезия және кеңістіктік ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының "Ұлттық кеңістіктік деректер қоры" филиалына" жіберіледі.
2-тарау. Нивелирлеу пункттері биіктіктерінің құрама каталогтарын құрастыру
9. Құрама каталог маркалардан, қабырғалық және грунттық қада белгілерінен бастап геодезиялық пункттердің нивелирленген центрлеріне дейінгі барлық төрт кластың нивелирлеу пункттерінің биіктігі туралы деректерді біріктіреді.
10. Құрылыс объектілері немесе гидротехникалық құрылыстар сияқты қалалық нивелирлеу тораптары мен мамандандырылған нивелирлеу деректері құрама каталогқа енгізілмейді. II және III кластардың, сондай-ақ негізгі геодезиялық пункттер бойынша салынған IV кластың тораптарына, сондай-ақ оларды жергілікті жерде ұзақ мерзімді сақтауды қамтамасыз ететін орталықтар бекіткен 1, 2-разрядты триангуляция пункттеріне ерекше назар аударылады.

11. При утраченных нивелирных пунктах в каталог вносят данные, ранее служившие ключевыми точками при уравнивании нивелирных сетей.
12. В каталог для малоосвоенных районов с разреженной нивелирной сетью, кроме пунктов нивелирования, указанных в пункте 9 настоящей Инструкции, добавляются данные о временных реперах, насечках на скалах и валунах, а также высоты, полученные из геометрического нивелирования, расширяя покрытие и полезность каталога.
13. Сводный каталог включает пояснение, чертежи типов реперов и центров, список превышений и высот, алфавитный указатель и схему нивелирной сети, указанных в приложении 3 к настоящей Инструкции.
14. Организация сводного каталога производится по листам карты масштаба 1:200 000. Каждому каталогу присваиваются уникальная номенклатура и название, согласно приложению 3 к настоящей Инструкции.
15. Оформление обложки и титульного листа каталога выполняется в соответствии с установленными формами 1 и 2 приложения 3 к настоящей Инструкции.
Глава 3. Пояснение и перечень включенных работ к каталогу
16. В пояснении согласно форме 4 приложение 3 к настоящей Инструкции указываются:
система высот и координат пунктов нивелирования;
в перечне включенных в каталог работ по производству нивелирования указываются названия и шифры объектов, организаций, выполнивших полевые работы, и года их выполнения;
характеристика качества работ;
список нивелирных линий (участков) с недопустимыми невязками (из работ, включенных в каталог);
таблица плотности пунктов нивелирования на листе карты масштаба 1:100 000;
сведения о закреплении пунктов на местности нивелирными знаками;
сведения о произведенных работах по обследованию, восстановлению пунктов нивелирной сети после ее создания с указанием названий и шифров объектов, организаций, выполнивших полевые работы, года их выполнения и о помещенных в каталог утраченных пунктах нивелирования;
перечень выполненных работ по нивелированию, которые не вошли в каталог, с указанием причин;
порядок размещения нивелирных линий в каталоге;
список принятых в каталоге сокращений.
17. Согласно форме 5 приложения 3 к настоящей Инструкции, работы, внесенные в каталог, располагают в порядке убывания их точности по классам. При наличии нескольких работ одного класса, их располагают в обратном хронологическом порядке.
Глава 4. Список превышений и высот пунктов нивелирования
18. Список превышений и высот пунктов нивелирования составляется в соответствии с формой 11 приложения 3 к Инструкции.

11. Жоғалған нивелирлік пункттер кезінде каталогқа бұрын нивелирлік тораптарды теңестіру кезінде негізгі нүктелер болған деректер енгізіледі.
12. Осы Нұсқаулықтың 9-тармағында көрсетілген нивелирлеу пункттерінен басқа, сирек нивелирлік торабы бар аз игерілген аудандар үшін каталогқа уақытша қада белгілер, жартастар мен қойтастардағы ойықтар, сондай-ақ каталогтың қамтуы мен пайдалылығын кеңейте отырып, геометриялық нивелирлеуден алынған биіктіктер туралы деректер қосылады.
13. Құрама каталогқа осы Нұсқаулықтың 3-қосымшасында көрсетілген түсіндірме, қада белгілер мен центр типтерінің сызбалары, жоғарылау мен биіктіктер тізімі, алфавиттік көрсеткіш және нивелирлеу торабының сызбасы кіреді.
14. Құрама каталогты ұйымдастыру масштабы 1:200 000 карта парақтары бойынша жүргізіледі. Әрбір каталогқа осы Нұсқаулықтың 3-қосымшасына сәйкес бірегей номенклатура мен атау беріледі.
15. Каталогтың мұқабасын және титулдық бетін ресімдеу осы Нұсқаулыққа 3-қосымшаның 1 және 2-белгіленген нысандарына сәйкес орындалады.
3-тарау. Каталогқа енгізілген жұмыстардың түсіндірмесі мен тізбесі
16. Осы Нұсқаулыққа 3 қосымша 4 нысанға сәйкес түсіндірмеде көрсетіледі:
нивелирлеу пункттерінің биіктігі мен координаттар жүйесі;
нивелирлеу өндірісі бойынша каталогқа енгізілген жұмыстардың тізбесінде далалық жұмыстарды орындаған объектілердің, ұйымдардың атаулары мен шифрлары және олардың орындалған жылы көрсетіледі;
жұмыс сапасының сипаттамасы;
рұқсат етілмейтін нивелирлік желілердің (учаскелердің) тізімі (каталогқа енгізілген жұмыстардан);
масштабы 1:100 000 карта парағындағы нивелирлеу нүктелерінің тығыздығы кестесі;
жергілікті жердегі пункттерді нивелирлік белгілермен бекіту туралы мәліметтер;
далалық жұмыстарды орындаған объектілердің, ұйымдардың атаулары мен шифрларын, олардың орындалған жылын көрсете отырып, нивелирлеу тораптарының пункттерін зерттеу, қалпына келтіру бойынша жүргізілген жұмыстар туралы және жоғалған нивелирлеу пункттерінің каталогына орналастырылғандары туралы мәліметтер;
себептерін көрсете отырып, каталогқа кірмеген нивелирлеу бойынша орындалған жұмыстардың тізбесі;
нивелирлік желілерді каталогқа орналастыру тәртібі;
каталогта қабылданған қысқартулардың тізімі.
17. Осы Нұсқаулыққа 3-қосымшаның 5-нысанына сәйкес каталогқа енгізілген жұмыстар кластар бойынша олардың дәлдігінің кему тәртібімен орналастырылады. Бір кластың бірнеше жұмысы болған кезде, олар кері хронологиялық тәртіппен орналастырылады.
4-тарау. Нивелирлеу пункттерінің биіктіктері мен жоғарылау тізімі
18. Нивелирлеу пункттерінің жоғарылау мен биіктіктерінің тізімі Нұсқаулыққа 3-қосымшаның 11-нысанына сәйкес жасалады.

19. Пункты в списке группируются по нивелирным линиям. Под нивелирной линией понимается замкнутый ход, отдельный ход между пунктами высших классов, участок хода между узловыми точками или между узловой точкой и исходным пунктом.
20. Линии нивелирования располагают в списке последовательно, начиная с северо-западного угла распределяемой площади, продолжая на юго-восток, сначала размещают все линии I класса, затем все линии II класса по степени уменьшения точности. Линии IV класса размещают с учетом полигонов, созданных линиями III класса, каждой линии присваивается порядковый номер.
21. Заголовок каждой линии содержит номер линии, названия начального и конечного пунктов, класс нивелирования и номер работы, указанный в перечне в пояснении к каталогу.
22. Нивелирная линия, выходящая за пределы каталогизируемой трапеции, представлена в списке до первого пункта, находящегося вне границ. Под заголовком линии фиксируют начальный и конечный пункты участка, включенного в каталог.
23. Нивелирные ходы и участки линий I и II классов прошлых лет с сохраненными и утраченными пунктами, не покрытые новым нивелированием, размещают в конце связанных линий, по порядку их расположения от начала до конца, независимо от класса нивелирования. Нивелирные ходы от участков, оставшихся без покрытия новым нивелированием, размещают после них. В заголовке линии приводят названия начального и конечного нивелирных пунктов (для неполных ходов ― начального), класс хода, номер работы, указанный в пояснении.
24. Высоты пунктов, полученные из неполных ходов, обозначают в списке звездочкой.
25. Внутри каждой линии пункты выстраивают последовательно от начального к конечному.
26. Линии нивелирования, не отвечающие требованиям точности своего класса, категоризируют как более низкий класс. Информация об изменении класса линий отражается в списке включенных в каталог работ.
27. Пункты в списке имеют общую последовательную нумерацию. В случаях повторного включения пунктов в список (конечные пункты нивелирных линий) в первом столбце их помечают первоначально присвоенными номерами в скобках.
28. Контрольным реперам не присваивают порядковые номера, их размещают в списке после основных реперов.
29. Названия пунктов (номера марок и реперов), вносимые в каталог, соответствуют тем, которые были присвоены во время полевых работ. Когда пункту присвоено название географического объекта, оно согласуется с картой наибольшего доступного масштаба последнего года издания.

19. Пункттер тізімде нивелирлік желілер бойынша топталады. Нивелирлік желісі болып тұйық жүріс, жоғары кластардың пункттері арасындағы жеке жүріс, торап нүктелері арасындағы жүріс телімі немесе торап нүктелері арасы мен бастапқы пункт саналады.
20. Нивелирлік желілер тізімге дәйекті түрде орналастырылады, үлестірілген аумақтың солтүстік-батыс бұрышынан бастап, оңтүстік-шығысқа қарай жалғасады, алдымен барлық I класты желілерді, содан кейін барлық II класты желілерді дәлдіктің төмендеу дәрежесі бойынша орналастырады. IV клас желілері III клас желілермен құрылған полигондарды ескере отырып орналастырылады, әр жолға реттік нөмір беріледі.
21. Әр желінің тақырыбында желінің нөмірі, бастапқы және соңғы тармақтардың атаулары, нивелирлеу класы және каталог түсіндірмесінде тізімде көрсетілген жұмыс нөмірі болады.
22. Каталогталған трапециядан тыс нивелир желісі тізімде шекарадан тыс бірінші нүктеге дейін берілген. Желінің тақырыбының астында каталогқа енгізілген учаскенің бастапқы және соңғы нүктелері жазылады.
23. Жаңа нивелирлеумен жабылмаған, сақталған және жойылған пункттері бар бұрынғы жылдардағы I және II клас желілерінің нивелирлеу өткелдері мен учаскелері нивелирлеу класына қарамастан, олардың басынан аяғына дейін орналасу тәртібі бойынша байланысты желілердің соңында орналастырылады. Жаңа нивелирлеумен жабылмаған учаскелерден нивелирлік өтулер олардан кейін орналастырылады. Тақырыпта тізбе бойынша түсініктемеге енгізілген жұмыстың нөмірі, жүрістің класы, бастапқы және соңғы нивелирлеу пункттерінің (аспалы жүрістер үшін ― бастапқы) атауы көрсетіледі.
24. Аспалы жүрістерден алынған нүктелердің биіктігі тізімде жұлдызшамен белгіленеді.
25. Әр желінің ішінде нүктелер басынан аяғына дейін дәйекті түрде сызылады.
26. Кластың дәлдік талаптарына сәйкес келмейтін нивелирлеу желілері төменгі клас ретінде жіктеледі. Желілер класының өзгеруі туралы ақпарат каталогқа енгізілген жұмыстар тізімінде көрсетіледі.
27. Тізімдегі элементтердің жалпы нөмірленуі бар. Бірінші бағандағы тізімге элементтерді қайта енгізілген жағдайда (нивелирлік желілердің соңғы пункттерін), олар бастапқыда жақшаға берілген нөмірлермен белгіленеді.
28. Бақылау қада белгілеріне реттік нөмірлер берілмейді, олар негізгі қада белгілерден кейін тізімге орналастырылады.
29. Каталогқа енгізілген элементтердің атаулары (маркалар мен қада белгілердің нөмірлері) далалық жұмыстар кезінде тағайындалғандарға сәйкес келеді. Элементке географиялық объектінің атауы берілген кезде, ол басылымның соңғы жылындағы ең үлкен қол жетімді масштабтағы картаға сәйкес келеді.

30. Названия уже занивелированных геодезических пунктов, указанные в каталогах координат, остаются без изменений, за исключением ситуаций, когда ранее присвоенные названия географических объектов изменились. В таких случаях пунктам присваивают новые названия согласно изменениям.
31. Во 2 графе списка указывают названия, тип нивелирного знака и вид репера. Для опознавательных монолитов или знаков используют обозначения "оп" или "оп. знак".
32. Описания местоположений нивелирных пунктов выбирают из ведомостей превышений или других исходных данных и согласуют с картой наибольшего масштаба последнего года издания. Для закоординированных реперов вне населенных пунктов, а также для триангуляционных и полигонометрических пунктов, кроме описания, указывают прямоугольные координаты с точностью до 1 метра. Для незакоординированных знаков координаты берут с карты с точностью до 0,1 км.
33. Координаты знаков в населенных пунктах или заложенных в крупных инженерных сооружениях в каталоге не фигурируют.
34. В случаях повторного включения пункта нивелирования в список, описания его местоположения не приводят.
35. Высоты пунктов в списке округляют до заданных величин. Превышения и поправки для линий нивелирования I, II, III и IV классов не округляют, для высотных съемочных сетей данные не указывают.
36. Когда высота геодезического пункта относится не к марке центра I, под ней дают пояснение. В ситуации когда центр пункта имеет пронумерованную марку, под высотой указывают ее номер.
Глава 5. Схема нивелирной сети и алфавитный указатель пунктов нивелирования
37. Схема нивелирной сети создается в масштабе 1:200 000 согласно образцу, указанному в форме 13 приложения 3 к Инструкции.
38. При высокой плотности нивелирной сети на территории каталогизируемой трапеции масштаба 1:200 000, схему разрабатывают на нескольких листах. С основного листа схемы нивелирных сетей отдельных объектов составляют в более крупных масштабах для дополнительной детализации.
39. На схеме отображаются все нивелирные линии, включая указание номеров в соответствии со списком превышений и высот. Кроме того, отображаются реперы, марки и геодезические пункты, включенные в каталог. Рядом с условными знаками пунктов нивелирования располагают их номера или названия. В схему также включают государственную границу Республики Казахстан и береговые линии крупных водоемов.
40. Нивелирные линии, выходящие за пределы листа карты каталога, отображают до первого пункта, находящегося за пределами рамки.

30. Координаттар каталогтарында көрсетілген қазірдің өзінде игерілген геодезиялық пункттердің атаулары өзгеріссіз қалады, бұрын берілген географиялық нысандардың атаулары өзгерген жағдайларды қоспағанда. Мұндай жағдайларда тармақтарға өзгерістерге сәйкес жаңа атаулар беріледі.
31. Тізімнің 2-ші бағанында атаулар, нивелирлік белгінің түрі және қада белгінің типі көрсетіледі. Тану монолиттері немесе тану белгілері үшін "тану" немесе "тану б." белгілері қолданылады.
32. Нивелирлік пункттердің орналасқан жерлерін сипаттамасы жоғарылау ведомостарынан немесе басқа бастапқы деректерден таңдалады және басылымның соңғы жылындағы ең үлкен масштабтағы картамен келісіледі. Елді мекендерден тыс орналасқан коодинатталған қада белгілер үшін, сондай-ақ триангуляциялық және полигонометриялық пункттер үшін сипаттамадан басқа, 1 метрге дейінгі дәлдікпен тікбұрышты координаттар көрсетіледі. Үйлестірілмеген белгілер үшін координаттар картадан 0,1 км дәлдікпен алынады.
33. Елді мекендердегі немесе ірі инженерлік құрылыстарда салынған белгілердің координаттары каталогта көрсетілмейді.
34. Нивелирлеу пункті тізімге қайта енгізілген жағдайда оның орналасқан жерінің сипаттамасы көрсетілмейді.
35. Тізімдегі пункттерінің биіктігі берілген шамаларға дейін дөңгелектенеді. I, II, III және IV кластардың нивелирлік желілері үшін жоғарылаулар және түзетулер дөңгелектенбейді, биіктік түсіру тораптары үшін деректер көрсетілмейді.
36. Геодезиялық пункттің биіктігі I центр маркасына жатпаса, оның астына түсініктеме беріледі. Пункттің орталығында нөмірленген маркасы болған жағдайда оның нөмірі биіктікте көрсетіледі.
5-тарау. Нивелирлік тораптың сұлбасы және нивелирлеу пункттерінің алфавиттік көрсеткіші
37. Нивелирлік тораптың сұлбасы осы Нұсқаулыққа 3-қосымшаның 13-нысанында келтірілген үлгі бойынша масштабы 1:200 000 жасалады.
38. Масштабы 1:200 000 каталогқа трапеция аумағында нивелирлік торабының жиі нысандар орналасқан жағдайда сұлба бірнеше парақта құрастырылады. Негізгі парақтан жеке объектілердің нивелирлік торабының сұлбалары қосымша мәліметтер алу үшін ірірек масштабта жасалады.
39. Сұлбада барлық деңгей желілерінің, соның ішінде жоғарылау және биіктік тізіміне сәйкес нөмірлер көрсетіледі. Сонымен қатар, каталогқа енгізілген қада белгілер, маркалар және геодезиялық пункттер көрсетіледі. Нивелирлеу пункттерінің шартты белгілерінің жанында олардың нөмірлері немесе атаулары болады. Сұлбаға Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы мен үлкен су кеңістіктерінің жаға сызықтары кіреді.
40. Каталог картасы парағынан шегінен шығатын нивелирлік желілер, жиектеме сыртында орналасқан бірінші пунктіне дейін көрсетіледі.

41. Схема содержит заголовок каталога, к которому она относится, сетку разграфки трапеций масштабом 1:50 000, метки координатной сетки через каждые 10 сантиметров с нумерацией, географические координаты углов рамок, а также численные и линейные масштабы с условными обозначениями.
42. Названия и номера нивелирных пунктов, а также расшифровка условных знаков, маркировка географической и координатной сеток размещают параллельно северной и южной границам карты. Названия и номера нивелирных пунктов устанавливают справа от них в подходящих местах, причем пересечение внешних рамок трапеций текстом является недопустимым.
43. При составлении схемы на нескольких листах, размер каждого не превышает 70×70 сантиметров. На каждом листе указывают номер, заголовок и масштаб. Условные знаки и общая схема расположения листов представлены только на первом листе.
44. Алфавитные указатели пунктов нивелирования организуют по названиям и возрастанию номеров нивелирных знаков. Для каждого пункта приводят вид, класс нивелирования и номер в каталоге. Пункты с одинаковыми названиями и классом дополнительно снабжают информацией о номенклатуре листа карты.
45. Контрольные реперы в алфавитный указатель не включают.
Глава 6. Составление каталогов высот пунктов нивелирования I и II классов
46. Каталоги высот пунктов нивелирования I и II классов создают по полигонам или нивелирным линиям. Каждый каталог получает наименование географического района, по которому он составлен, с указанием номеров объектов работ. В каталог включают как отдельные нивелирные линии, так и линии одного или нескольких полигонов. Заполнение каталога происходит в соответствии с приложением 4 к настоящей Инструкции.
47. Пояснение к каталогу содержит:
систему высот и координат пунктов нивелирования;
перечень нивелирных линий, включенных в каталог, с детализацией по названиям и шифрам объектов работ, организациям, осуществившим полевые работы, и году их выполнения;
описание методов нивелирования и сведения об используемых инструментах;
характеристику точности полевых работ и метод уравнивания;
данные об исходных пунктах, включая типы центров и местоположения;
информацию о закреплении пунктов нивелирования на местности;
сведения об обследовании пунктов нивелирной сети;
список принятых в каталоге сокращений.
48. Список превышений и высот пунктов нивелирования группируется по нивелирным линиям в порядке их расположения. Из линий, формирующих отдельный полигон, первой указывается та, что расположена в северо-западном углу, затем следующая за ней по часовой стрелке согласно форме 8 приложение 4 к настоящей Инструкции.

41. Сұлбада каталогтың тақырыбы, масштабы 1:50 000 трапецияларды бөлу торы, нөмірленген әр 10 сантиметрдегі координаталық тор белгілері, жиектемелер бұрыштарының географиялық координаттары, сондай-ақ шартты белгілері бар сандық және сызықтық масштабтары бар.
42. Нивелирлеу пункттерінің атаулары мен нөмірлері, сондай-ақ шартты белгілердің мағынасын ашу, географиялық және координаталық торларды цифрлау картаның солтүстік және оңтүстік жиектемелерге паралель орналастырылады. Нивелирлеу пункттерінің атаулары мен нөмірлері олардың оң жағына бос жерде орнатылады, ал трапециялардың сыртқы жақтауларының жазулармен қиып өтуге рұқсат етілмейді.
43. Бірнеше параққа сұлба жасау кезінде әрқайсысының мөлшері 70×70 сантиметрден аспайды. Әр парақта бет нөмірі, тақырыбы мен масштабы беріледі. Шартты белгілер мен сұлба парақтарының жалпы орналасу тек бірінші парақта беріледі.
44. Нивелирлеу пункттерінің алфавиттік көрсеткіштері нивелирлеу белгілерінің атаулары мен нөмірлерінің өсуі бойынша құрастырылады. Әр тармақ үшін каталогтың түрі, нивелирлеу класы және нөмірі келтірілген. Атауы мен класы бірдей пункттер карта парағының номенклатурасы туралы қосымша ақпаратпен қамтамасыз етіледі.
45. Бақылау қада белгілері алфавиттік көрсеткішке енгізілмейді.
6-тарау. І және ІІ кластарды нивелирлеу пункттерінің биіктіктер каталогтарын құрастыру
46. I және II кластарды нивелирлеу пункттерінің биіктік каталогтары полигондар немесе нивелирлік желілер бойынша құрастырылады. Әрбір каталог жұмыс нысандарының нөмірлерін көрсете отырып, өзі құрастырылған географиялық ауданның аты беріледі. Каталогқа жеке нивелирлік желілер, бір немесе бірнеше полигондар желілері кіреді. Каталогты толтыру осы Нұсқаулықтың 4-қосымшасына сәйкес толтырылады.
47. Каталогқа түсініктеме:
нивелирлеу пункттерінің координаттары мен биіктіктерінің жүйесі;
дала жұмыстарын орындаған ұйымдарды және орындалған жылын, жұмыс нысандарының атаулары мен шифрларын көрсету арқылы нивелирлік желілердің каталогына енгізілгендердің тізбесі;
нивелирлеу әдістерінің сипаттамасы және пайдаланылатын құралдар туралы мәліметтер;
далалық жұмыстардың дәлдігін сипаттау және теңестіру әдісі;
центр типтері мен орналасқан жерлерін қоса алғанда, бастапқы пункттер туралы деректер;
жергілікті жерде нивелирлеу пункттерін орнату туралы мәліметтер;
нивелирлік торап пункттерін тексеру туралы мәліметтер;
каталогқа қабылданған қысқартулар тізімі қамтиды.
48. Нивелирлеу пункттерінің биіктіктері мен жоғарылаулары тізімі олардың орналасу тәртібімен нивелирлеу желілері бойынша топталады. Жеке полигонды құрайтын желілердің ішінен бірінші болып солтүстік-батыс бұрышта орналасқаны көрсетіледі, содан кейін осы Нұсқаулыққа 4-қосымша 8-нысанға сәйкес сағат тілімен жүреді.

49. Нивелирные линии в списке упорядочиваются по формированию полигонов, начиная с северо-западного угла общей схемы, когда каталог включает несколько полигонов.
50. Перед группой пунктов, входящих в отдельную линию, размещается заголовок с номером линии, ее названием, классом нивелирования и годом производства. Номер полигона добавляется в конец заголовка, когда нивелирная линия входит в полигон с присвоенным ему в каталоге номером.
51. Все данные о пунктах нивелирования переносятся из ведомостей превышений и высот после уравнивания нивелирных сетей.
52. Каждый пункт нивелирования в списке превышений и высот имеет свой уникальный порядковый номер. Пункты, входящие в две или более нивелирных линий, представляются под одними и теми же порядковыми номерами, присвоенными им при первом внесении в список. Описание местоположения пункта делается в соответствии с указаниями пункта 34 настоящей Инструкции.
53. Контрольные реперы не имеют порядковых номеров и размещаются в списке после основных реперов. Их высоты отмечают звездочкой.
54. В алфавитный указатель пунктов нивелирования вносят названия или номера пунктов, виды знаков, номер по каталогу и номенклатуру трапеций масштаба 1:100 000 согласно с формой 9 приложения 4 к настоящей Инструкции. Сначала упорядочивают пункты с названиями, затем номерные пункты нивелирования по возрастанию их номеров.
55. Схема нивелирных линий создается в масштабах 1:300 000, 1:500 000 или 1:1 000 000 в зависимости от плотности нивелирной сети, соглаcно форме 10 приложения 4 к настоящей Инструкции. На схеме отображаются все нивелирные линии, включенные в каталог, с показом всех реперов. Схема дополняется географической разграфкой, заголовком, численным масштабом и условными знаками.
Глава 7. Составление дополнений к сводным каталогам высот пунктов нивелирования
56. Дополнения к сводным каталогам создаются по мере завершения работ по проложению и уравниванию новых и переуравниванию старых нивелирных сетей на отнесенных к ним площадях, а также в связи с работами по обследованию и восстановлению пунктов государственной нивелирной сети.
57. Каталог подлежит повторному составлению, когда количество новых нивелирных знаков превышает 50% от числа имеющихся, или более половины старых нивелирных линий переуравнены.
58. Дополнение к сводному каталогу включает:
пояснение;
ведомость изменений в сводном каталоге;
чертежи типов реперов и центров;
список превышений и высот пунктов нивелирования;
алфавитный указатель пунктов нивелирования;
схему нивелирной сети в соответствии с приложением 5 к настоящей Инструкции.

49. Тізімдегі нивелирлеу желілер каталогта бірнеше полигон болған кезде жалпы сұлбаның солтүстік-батыс бұрышынан бастап полигондарды қалыптастыру бойынша реттеледі.
50. Жеке желіге кіретін пункттер тобының алдында желі нөмірі, оның атауы, нивелирлік класы және жүргізген жылын көрсететін тақырыпша орналастырылады. Полигон нөмірі каталогта берілген нөмірмен полигонға нивелирлік желі кірген кезде тақырыптың соңына қосылады.
51. Нивелирлеу пункттері туралы барлық деректер нивелирлеу тораптарын теңестіргеннен кейін биіктіктер мен жоғарылау ведомостарынан көшіріледі.
52. Биіктіктер мен жоғарылау тізіміндегі әрбір нивелирлеу пунктінің өзіндік бірегей реттік нөмірі болады. Екі немесе одан да көп нивелирлік желілерге кіретін тармақтар тізімге алғаш енгізілген кезде оларға берілген бірдей реттік нөмірлермен ұсынылады. Пункттің орналасқан жерінің сипаттамасы осы Нұсқаулықтың 34-тармағының нұсқауларына сәйкес жасалады.
53. Бақылау қада белгілердің реттік нөмірлері болмайды және негізгі қада белгілерден кейін тізімге орналастырылады. Олардың биіктіктері жұлдызшамен белгіленеді.
54. Нивелирлеу пункттерінің алфавиттік көрсеткішіне пункттердің атаулары немесе нөмірлері, белгілердің түрлері, каталог бойынша нөмір және осы Нұсқаулыққа 4-қосымшаның 9-нысанымен келісілген масштабы 1:100 000 трапециялардың номенклатурасы енгізіледі. Алдымен пункттерді атаулармен, содан кейін нивелирлеу нөмірлі пункттерін олардың нөмірлерін өсу ретімен реттеледі.
55. Нивелирлік желілерінің сұлбасы осы Нұсқаулыққа 4-қосымшаның 10-нысанына сәйкес нивелирлік торабының тығыздығына байланысты масштабы 1:300 000, 1:500 000 немесе 1:1 000 000 жасалады. Сұлбада барлық қада белгілерді көрсете отырып, каталогқа енгізілген барлық нивелирлеу желісі жазылады. Сұлба географиялық сызбамен, тақырыппен, сандық масштабпен және шартты белгілермен толықтырылады.
7-тарау. Нивелирлеу пункттері биіктіктерінің құрама каталогтарына қосымшыларды құрастыру
56. Құрама каталогтарға қосымшалар жаңа нивелирлік тораптарды теңестіру мен жүргізу және оларға жатқызылған алаңдарда ескі нивелирлік тораптарды қайта теңестіру жөніндегі жұмыстардың аяқталуына қарай, сондай-ақ мемлекеттік нивелирлік торап пункттерін тексеру және қалпына келтіру жөніндегі жұмыстарға байланысты құрылады.
57. Жаңа нивелирлік белгілердің саны 50% асқанда немесе ескі нивелирлік желілерді жартысынан астамы теңестірлгенде Каталог қайта құрастырылуға жатады.
58. Осы Нұсқаулықтың 5-қосымшаға сәйкес қосымша құрама каталогқа:
түсініктеме;
құрама каталогтағы өзгертулер ведомосы;
центрлер мен қада белгілер типтерінің сызбалары;
нивелирлеу пункттерінің биіктіктері мен жоғарылау тізімі;
нивелирлеу пункттерінің алфавиттік көрсеткіші.
нивелирлік торап сұлбасы бөлімдерден құрылады.

59. Сводный каталог и его дополнение содержат обложку и титульный лист по формам 1 и 2 приложения 5 настоящей Инструкции. На титульном листе дополнения указывается надпись: "Пользоваться дополнением следует совместно с основным сводным каталогом" в соответствии с формой 2 приложения 5 настоящей Инструкции.
60. Пояснение к дополнению включает:
продолжение нумерации работ из соответствующего перечня сводного каталога;
сведения об обследовании и восстановлении пунктов за период после составления сводного каталога;
список переуравненных нивелирных линий.
61. Ведомость изменений составляется на основании данных обследования, восстановления пунктов и материалов переуравнивания в соответствии с формой 7 приложения 5 настоящей Инструкции.
62. В ведомости фиксируются пункты с изменениями в высоте, классности или описании местоположения, утраченные и занивелированные геодезические пункты с измененными названиями. Измененным пунктам сохраняются их исходные порядковые номера.
63. Список превышений и высот пунктов нивелирования формируется в соответствии с 4 главой настоящей Инструкции и включает пункты из новых нивелирных линий, не представленных в сводном каталоге. Нумерация пунктов продолжается от сводного каталога согласно форме 8 приложения 5 настоящей Инструкции.
64. Алфавитный указатель заполняется в соответствии с 45 пунктом настоящей Инструкции.
65. Схема нивелирной сети разрабатывается в соответствии с 5 главой настоящей Инструкции. На схеме отмечаются новые нивелирные линии, проложенные после создания сводного каталога, и включенные в список дополнения согласно форме 10 приложения 5 к настоящей Инструкции.
Приложение 1
к Инструкции по составлению
каталогов высот
пунктов нивелирования
Условные знаки для вычерчивания схем к каталогам высот пунктов нивелирования
Приложение 2
к Инструкции по составлению
каталогов высот
пунктов нивелирования
Образцы шрифтов для оформления схем к каталогам высот пунктов нивелирования
Образцы шрифтов
Размеры шрифтов
Названия шрифтов
Названия подписываемых объектов
1
2
3
4
СХЕМА
18 зг.
Arial
Заголовок схемы
К каталогу
11 с.
Times New Roman
Заголовок схемы
L-43-XII
11 зг.
Times New Roman
Номенклатура трапеции в заголовке схемы
1 2 3 4
17 зг.
Times New Roman (жирный)
Номенклатура трапеции масштаба 1:100 000
А Б В Г
14 зг.
Arial
Номенклатура трапеции масштаба 1:50 000
ВЫНОСКА
13 зг
Arial
Заголовок к выноске
КАРТОГРАММА
12 зг
Arial
Заголовок к картограмме расположения листов
МАСШТАБ
11 зг.
Arial
Численный масштаб, оцифровка линейного масштаба
Условные знаки
11 с.
Arial
Заголовок для таблицы условных знаков
лист 1
11 с.
Times New Roman
Нумерация листов схемы

59. Құрама каталог және оны толықтыру осы Нұсқаулықтың 5-қосымшасының 1 және 2-нысандары бойынша мұқабаны және титулдық парақты қамтиды. Толықтырудың титулдық бетінде осы Нұсқаулықтың 5-қосымшасының 2-нысанына сәйкес "Қосымшаны тек негізгі құрама каталогпен бірге пайдалану" деген жазу көрсетіледі.
60. Қосымшаға түсініктеме қамтиды:
Қосымшаның түсіндірмесі мыналарды қамтиды:
құрама каталогтың тиісті тізбесінен жұмыстарды нөмірлеуді жалғастыру;
құрама каталог жасалғаннан кейінгі кезеңдегі пункттерді тексеру және қалпына келтіру туралы мәліметтер;
теңестірілген нивелирлік желілердің тізімі.
61. Өзгерістер ведомосы осы Нұсқаулықтың 5-қосымшасының 7-нысанына сәйкес тексеру, пункттерді және қайта теңестіру материалдарын қалпына келтіру деректері негізінде жасалады.
62. Ведомоста биіктігі, кластығы немесе тұрған жері сипаттамасы өзгерген пункттер, аты өзгертілген, жоғалған және нивелирленген геодезиялық пункттер тіркеледі. Өзгертілген тармақтарда олардың бастапқы реттік нөмірлері сақталады.
63. Нивелирлеу пункттерінің биіктіктері мен жоғарылау тізімі осы Нұсқаулықтың 4-тарауына сәйкес қалыптастырылады және құрама каталогта ұсынылмаған жаңа нивелирлеу желілерінің пункттерін қамтиды. Тармақтарды нөмірлеу осы Нұсқаулықтың 5-қосымшасының 8-нысанына сәйкес құрама каталогтан жалғасады.
64. Алфавиттік көрсеткіш осы Нұсқаулықтың 45-тармағына сәйкес толтырылады.
65. Нивелирлеу тораптың сұлбасы осы Нұсқаулықтың 5-тарауына сәйкес рәсімделеді. Осы Нұсқаулыққа 5-қосымшаның 10-нысанына сәйкес сұлбаға құрама каталог жасалғаннан кейін салынған және нұсқаулыққа сәйкес тізімге енгізілген жаңа нивелирлік желілер белгіленеді.
Нивелирлеу пункттерінің
биіктік каталогтарын жасау
жөніндегі нұсқаулыққа
1-қосымша
Нивелирлеу пункттері биіктіктерінің каталогтарына сұлбаларды сызуға арналған шартты белгілер
Нивелирлеу пункттерінің
биіктік каталогтарын жасау
жөніндегі нұсқаулыққа
2-қосымша
Нивелирлеу пункттері биіктіктерінің каталогтарына сұлбаларды рәсімдеуге арналған қаріптердің үлгілері
Қаріптердің үлгілері
Қаріптердің көлемдері, мм
Қаріптердің
индекстері
Жазылатын нысандардың атаулары
1
2
3
4
СҰЛБА
18 бас ә.
Arial
Сұлбаның тақырыбы
Каталогқа
11 к
Times New Roman
Сұлбаның тақырыбы
L-43-XII
11 бас ә.
Times New Roman
Сұлбаның тақырыбындағы трапецияның номенклатурасы
1 2 3 4
17 бас ә.
Times New Roman (қанық)
1:100 000 масштабтағы трапецияның номенклатурасы
А Б В Г
14 бас ә.
Arial
1:50 000 масштабтағы трапецияның номенклатурасы
ШЫҒАРУ
13 бас ә.
Arial
Парақтардың орналасу картограммасына тақырып
КАРТОГРАММА
12 бас ә.
Arial
Парақтардың орналасу картограммасына тақырып
МАСШТАБ
11 бас ә.
Arial
Сандық масштабы, сызықтық масштабты цифрлау
Шартты белгілер
11 к.
Arial
Шартты белгілердің кестелеріне арналған тақырып
1–ші бет
11 к
Times New Roman
Сұлба парақтарының нөмірі

107 лист 2
11 с.
Arial
Надписи на картограмме расположения листов
Марка
10 с.
Arial
Подписи обозначений в таблице условных знаков
54°00′
10
Arial
Оцифровка углов рамок схемы и выходов географической сетки
8640
10
Arial Narrow
Оцифровка километровой сетки
2050
Коктобе
10 с.
Arial
Номера (названия) пунктов нивелирования I и II классов. Названия узлов нивелирных сетей I и II классов
3830
Ушкудук
7 с.
Arial
Номера (названия) пунктов нивелирования III и IV классов
385
Сарыбулак
8 с.
Times New Roman
(курсив)
Номера (названия) пунктов, не сохранившихся на местности
СЕКРЕТНО
11 зг.
Arial Narrow
(курсив)
Ограничительный гриф
Экз.
11 с.
Arial Narrow
(курсив)
Номер экземпляра
КАСПИЙСКОЕ МОРЕ
16 зг.
Times New Roman
(курсив)
Названия водных пространств
ОЗЕРО БАЛКАШ
12 зг.
Times New Roman
(курсив)
Названия водных пространств
Китай
16 с.
Arial
Названия государств (подписываются за рамками)
Приложение 3
к Инструкции по составлению
каталогов высот
пунктов нивелирования
Форма 1
____________________________________________
(наименование исполнителя)
Экз. ___
СВОДНЫЙ КАТАЛОГ
ВЫСОТ ПУНКТОВ НИВЕЛИРОВАНИЯ
НА ЛИСТ КАРТЫ МАСШТАБА 1:200 000
_________________________________
_________________________________
_________________________________
(Ф.И.О. и подпись руководителя исполнителя)
м.п.
"____" _______________20____ года
_____________ _____ год
Форма 2
____________________________________________
(наименование исполнителя)
Экз. ___
СВОДНЫЙ КАТАЛОГ
ВЫСОТ ПУНКТОВ НИВЕЛИРОВАНИЯ
НА ЛИСТ КАРТЫ МАСШТАБА 1:200 000
______________________________
______________________________
_______________________________
(Главный инженер)
________________________
(Руководитель)
_________________________________
(Ф.И.О. и подпись руководителя исполнителя)
м.п.
от "____" _______________20____ года
_____________ _____ год
Форма 3
ОГЛАВЛЕНИЕ
Пояснение……………………………………………………….
3
Перечень работ, включенных в каталог……………………….
10
Список превышений и высот пунктов нивелирования………
16
Алфавитный указатель пунктов нивелирования……………..
102
Форма 4
ПОЯСНЕНИЕ
Каталог содержит превышения и высоты пунктов нивелирования
__________________________________________________________________
Высоты пунктов даны в ________________________________________.
Система координат ____________________________________________.
Форма 5
Перечень работ, включенных в каталог
1 __________________________________________________________
2 __________________________________________________________
3 __________________________________________________________
Форма 6
Характеристика качества работ
работы, название линии
(объекта, района, участка)
Средние квадратические ошибки
на 1 км хода, мм
случайные
систематические
из уравнивания
Нивелирование __ класса
1
Форма 7
Список нивелирных линий (участков) с недопустимыми невязками (из работ, включенных в каталог)
п/п
Номенклатура листа карты масштаба 1:100 000, работы
Название нивелирной линии или участка
Наименование организации, выполнившей работу, год ее производства
Длина линии, участка (секции), км
Невязки, мм
Промежуточные нивелирные пункты с недопустимыми невязками
полученная
допустимая
1
Форма 8
Таблица плотности пунктов нивелирования на листе карты масштаба 1:100 000
Лист карты
1
2
3
4
Всего
Класс
Всего пунктов
Площадь на один пункт, кв. км
Площадь листа карты
масштаба 1:100 000 кв. км
Форма 9
Перечень работ, не включенных в каталог
п/п
Номенклатура листа карты масштаба
1:100 000
Название работы, класс,
когда и кто исполнил
По каким причинам не включена в каталог
1
Форма 10
Список принятых сокращений
Принятое сокращение
Полное название
Форма 11
Список превышений и высот нивелирования
по каталогу
Название (номер) пункта, вид знака, тип центра и номер марки
Описание местоположения пункта, координаты х и у, км или м
Расстояние от начального пункта, км
Измеренное превышение, м
Поправки в превышения, мм
Высота над уровнем моря, м
За переход к нормальным высотам
Из уравнивания
1
2
3
4
5
6
7
8
Форма 12
Алфавитный указатель пунктов нивелирования
Название (номер) пункта, вид знака
Класс нивелирования
по каталогу
1
2
3
1, грунт. реп.
2, стен. реп.
3, марка
4, ск. реп.
I
II
III
IV
1
2
3
4
Форма 13
Схема нивелирной сети
Приложение 4
к Инструкции по составлению
каталогов высот
пунктов нивелирования
Форма 1
____________________________________________
(наименование исполнителя)
Экз. ___
КАТАЛОГ
ВЫСОТ ПУНКТОВ НИВЕЛИРОВАНИЯ
______________________________
______________________________
______________________________
_________________________________
(Ф.И.О. и подпись руководителя исполнителя)
м.п.
от "____" _______________20____ года
_____________ _____ год
Форма 2
____________________________________________
(наименование исполнителя)
Экз. ___
КАТАЛОГ
ВЫСОТ ПУНКТОВ НИВЕЛИРОВАНИЯ
______________________________
______________________________
______________________________
______________________________
(Главный инженер)
________________________
(Руководитель)
_________________________________
(Ф.И.О. и подпись руководителя исполнителя)
м.п.
от "____" _______________20____ года
_____________ _____ год
Форма 3
ПОЯСНЕНИЕ
Каталог содержит высоты пунктов нивелирования
__________________________________________________________________
Высоты пунктов даны в ________________________________________.
Система координат ____________________________________________.
Форма 4
Перечень нивелирных линий, включенных в каталог
линии
Название линии
Класс нивелирования
Год производства полевых работ
Наименование организации, выполнившей полевые работы
1
Форма 5
Сведения об инструментах, которые применялись при производстве нивелирования
Характеристики инструментов
Нивелирные линии, их названия и класс
Линия 1
Линия 2
Линия 3
Линия 4
Линия 5
Линия 6
Шифр и номер нивелира
Фирма
Увеличение зрительной трубы
Цена деления уровня
Тип реек
Форма 6
Характеристика точности полевых работ и качества нивелирования по результатам уравнивания
и название нивелирной линии
Средние квадратические ошибки на 1 км хода, мм
случайные
систематические
из уравнивания
Нивелирование ___ класса
1
Форма 7
Список принятых сокращений
Принятое сокращение
Полное название
Форма 8
Список превышений и высот нивелирования
по каталогу
Название (номер) пункта, вид знака и тип центра
Описание местоположения пункта, координаты х и у, км или м
Расстояние от начального пункта, км
Измеренное превышение, м
Поправки в превышения, мм
Уравненное превышение м
Расхождение в превышениях между прямыми и обратным ходами , мм
Высота над уровнем моря, м
За переход к нормальным высотам
Из уравнивания
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1
Форма 9
Алфавитный указатель пунктов нивелирования
Название (номер) пункта, вид знака
по каталогу
Трапеция масштаба
1
2
3
1, грунт. реп.
2, стен. реп.
3, марка
4, ск. реп.
I
II
III
IV
1
2
3
4
Форма 10
Схема нивелирной сети
Приложение 5
к Инструкции по составлению
каталогов высот
пунктов нивелирования
Форма 1
____________________________________________
(наименование исполнителя)
Экз. ___
ДОПОЛНЕНИЕ К СВОДНОМУ КАТАЛОГУ
ВЫСОТ ПУНКТОВ НИВЕЛИРОВАНИЯ
НА ЛИСТ КАРТЫ МАСШТАБА 1:200 000,
СОСТАВЛЕННОМУ В ____________ г.
______________________________
______________________________
____________________________________
(Ф.И.О. и подпись руководителя исполнителя)
м.п.
от "____" _______________20____ года
_____________ _____ год
Форма 2
____________________________________________
(наименование исполнителя)
Экз. ___
ДОПОЛНЕНИЕ К СВОДНОМУ КАТАЛОГУ
ВЫСОТ ПУНКТОВ НИВЕЛИРОВАНИЯ
НА ЛИСТ КАРТЫ МАСШТАБА 1:200 000,
СОСТАВЛЕННОМУ В ____________ г.
______________________________
______________________________
Пользоваться дополнением следует совместно
с основным сводным каталогом
______________________________
(Главный инженер)
_______________________________
(Руководитель)
____________________________________
(Ф.И.О. и подпись руководителя исполнителя)
м.п.
от "____" _______________20____ года
_____________ _____ год
Форма 3
ПОЯСНЕНИЕ
Дополнение к каталогу содержит
__________________________________________________________________
Высоты пунктов даны в ________________________________________.
Система координат ____________________________________________.
Форма 4
Перечень работ, включенных в дополнение к каталогу
1 __________________________________________________________
2 __________________________________________________________
3 __________________________________________________________
Форма 5
Характеристика качества работ
работы, название линии
(объекта, района, участка)
Средние квадратические ошибки
на 1 км хода, мм
случайные
систематические
из уравнивания
Нивелирование __ класса
1
Форма 6
Список принятых сокращений
Принятые сокращения
Полное название
Форма 7
Ведомость изменений в сводном каталоге (по состоянию на _________ г.)
по сводному каталогу
Новое название пункта
Новое описание местоположения пункта
Изменение класса
Изменение в высоте
класс по сводному каталогу
присвоенный класс (по новой работе)
высота пункта по сводному каталогу, м
новая высота, м
Форма 8
Список превышений и высот нивелирования
по каталогу
Название (номер) пункта, вид знака и тип центра
Описание местоположения пункта, координаты х и у, км или м
Расстояние от начального пункта, км
Измеренное превышение, м
Поправки в превышения, мм
Уравненное превышение м
Расхождение в превышениях между прямыми и обратным ходами, мм
Высота над уровнем моря, м
За переход к нормальным высотам
Из уравнивания
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1
Форма 9
Алфавитный указатель пунктов нивелирования
Название (номер) пункта, вид знака
Класс нивелирования
по каталогу
1
2
3
1, грунт. реп.
2, стен. реп.
3, марка
4, ск. реп.
I
II
III
IV
1
2
3
4
Форма 10
Схема нивелирной сети
(дополнение)

107 2–ші бет
11 к.
Arial
Парақтардың орналасу картограммасындағы жазулар
Марка
10 к.
Arial
Шартты белгілер кестесіндегі белгілердің жазулары
54°00′
10
Arial
Географиялық тордың шығулары мен сұлба жиектемелерінің бұрыштарын цифрлау
8640
10
Arial Narrow
Километрлік торды цифрлау
2050
Көктөбе
10 к.
Arial
І және ІІ кластарды нивелирлеу пункттерінің нөмірлері (атаулары). І және ІІ кластардың нивелирлік желілерінің атаулары
3830
Үшқұдық
7 к.
Arial
III және IV кластарды нивелирлеу пункттерінің нөмірлері (атаулары)
385
Сарыбұлақ
8 к.
Times New Roman
(курсив)
Аймақта сақталмаған пункттердің нөмірлері (атаулары)
ҚҰПИЯ
11 бас ә.
Arial Narrow
(курсив)
Шектеу грифі
№ Дана
11 к.
Arial Narrow
(курсив)
Дана нөмірі
КАСПИЙ ТЕҢІЗІ
16 бас ә.
Times New Roman (курсив)
Су кеңістіктерінің атаулары
БАЛҚАШ КӨЛІ
12 бас ә.
Times New Roman
(курсив)
Су кеңістіктерінің атаулары
Қытай
16 к.
Arial
Мемлекет атаулары (жиектемелердің сыртында жазылады)
Нивелирлеу пункттерінің
биіктік каталогтарын жасау
жөніндегі нұсқаулыққа
3-қосымша
1-нысан
____________________________________________
(орындаушының атауы)
№ ___ дана
1:200 000 МАСШТАБТАҒЫ КАРТА ПАРАҒЫНА
НИВЕЛИРЛЕУ ПУНКТТЕРІ БИІКТІКТЕРІНІҢ
ҚҰРАМА КАТАЛОГЫ
______________________________
______________________________
________________________________________
(орындаушы басшысының Т. А. Ә. және қолы)
м.о.
"____" _______________20____ ж.
_____________ _____ жыл
2-нысан
____________________________________________
(орындаушының атауы)
№ ___ дана
1:200 000 МАСШТАБТАҒЫ КАРТА ПАРАҒЫНА
НИВЕЛИРЛЕУ ПУНКТТЕРІ БИІКТІКТЕРІНІҢ
ҚҰРАМА КАТАЛОГЫ
______________________________
______________________________
________________________
(Бас инженер)
________________________
(Басшы)
_______________________________________
(орындаушы басшысының Т.А.Ә. және қолы)
м.о.
"____" _______________20____ ж.
_____________ _____ жыл
3-нысан
МАЗМҰНЫ
Түсініктеме …………………………………………………….
3
Каталогқа енгізілген жұмыстардың тізбесі………………….
10
Нивелирлеу пункттерінің биіктіктері мен жоғарылау тізімі
16
Нивелирлеу пункттерінің алфавиттік көрсеткіші …………..
102
4-нысан
ТҮСІНІКТЕМЕ
____________________________________________________ нивелирлеу
пункттерінің биіктіктері мен жоғарылауынан тұрады.
Пункттердің биіктіктері _________________________ жүйесінде берілген.
_____________________________________________ координаттар жүйесі.
5-нысан
Каталогқа енгізілген жұмыстардың тізбесі
№ 1. ________________________________________________________
№ 2. ________________________________________________________
№ 3. ________________________________________________________
6-нысан
Жұмыс сапасына сипаттама
Жұмыстың №, желінің (нысанның, ауданның, телімнің) атауы
Жүрістің 1 км–не орташа квадраттық қателер, мм
кездейсоқтары
жүйелілері
теңестірулерден
____ класты нивелирлеу
1
7-нысан
Рұқсат етілмейтін үйлеспеушіліктері бар (каталогқа енгізілген жұмыстардан) нивелирлік желілердің (телімдердің) тізімі
р/б №№
1:100 000 масштабтағы карта парағының номенкла-турасы, жұмыс №
Нивелирлік желінің немесе телімнің атауы
Жұмысты орындаған ұйым атауы, жүргізген жылы
Желінің, телімнің (секцияның), ұзындығы, км
үйлеспеушіліктер, мм
Рұқсат етілмейтін үйлеспеуші-ліктері бар аралық нивелирлеу пункттер
алынғаны
рұқсат етілетіні
1
8-нысан
1:100 000 масштабтағы карта парағындағы нивелирлеу пункттері жиілігінің кестесі
Карта парағы
Барлығы
Класс
Барлығы
Бір пунктке ауданы, кв. км
1:100 000 ш.км масштабтағы карта парағының ауданы
9-нысан
Каталогқа енгізілмеген жұмыстардың тізбесі
р/б
№№
1:100 000 масштабтағы карта парағының номенклатурасы
Жұмыстың атауы, класы, қашан және кім орындаған
Қандай себеп-термен каталогқа енгізілмеген
1
10-нысан
Қабылданған қысқартулар тізімі
Қабылданған қысқартулар
Толық атаулары
11-нысан
Нивелирлеу пункттерінің биіктіктері мен жоғарылау тізімі
Каталог бойынша №
Пункттің атауы (нөмірі), белгінің түрі, орталықтың типі, марканың нөмірі
Пункттің тұрған жерін сипаттау, координаталары х және у, км немесе м
Бастапқы пункттен арақашықтығы, км
Өлшенген жоғарылау, м
Жоғарылаудағы түзетулер, мм
Теңіз деңгейінен жоғары биіктігі, м
Қалыпты биіктіктерге өтуге
теңестіруге
1
2
3
4
5
6
7
8
12-нысан
Нивелирлеу пункттерінің алфавиттік көрсеткіші
Пункттің атауы (нөмірі), белгінің түрі
Нивелирлеу класы
Каталог бойынша №
1
2
3
1, грунт. қада б.
2, қаб. қада б.
3, марка
4, ск. қада б.
I
II
III
IV
1
2
3
4
13-нысан
Нивелирлік тораптың сұлбасы
Нивелирлеу пункттерінің
биіктік каталогтарын жасау
жөніндегі нұсқаулыққа
4-қосымша
1-нысан
____________________________________________
(орындаушының атауы)
№ ___ дана
НИВЕЛИРЛЕУ ПУНКТТЕРІНІҢ
БИІКТІКТЕР КАТАЛОГЫ
______________________________
______________________________
______________________________
________________________________________
(орындаушы басшысының Т. А. Ә. және қолы)
м.о.
"____" _______________20____ ж.
_____________ _____ жыл
2-нысан
____________________________________________
(орындаушының атауы)
№ ___ дана
НИВЕЛИРЛЕУ ПУНКТТЕРІНІҢ
БИІКТІКТЕР КАТАЛОГЫ
______________________________
______________________________
______________________________
________________________
(Бас инженер)
________________________
(Басшы)
________________________________________
(орындаушы басшысының Т. А. Ә. және қолы)
м.о.
"____" _______________20____ ж.
_____________ _____ жыл
3-нысан
ТҮСІНІКТЕМЕ
Каталог _________________________________________________________
нивелирлеу пункттері биіктіктерінен тұрады, ____________________ орындалған.
Пункттердің биіктіктері __________________________ жүйесінде берілген.
______________________________________________ координаттар жүйесі.
4-нысан
Каталогқа енгізілген нивелирлік желілердің тізбесі
желінің №
Желінің атауы
Нивелирлеу класы
Дала жұмыста-рын жүргізу жылы
Дала жұмыстарын орындаған ұйымның атауы
1
5-нысан
Нивелирлеу жүргізу кезінде қолданылған құралсаймандар туралы мәліметтер
Құралсаймандарға сипаттамалар
Нивелирлік желілер, олардың атауы мен класы
1-желі
2-желі
3-желі
4-желі
5-желі
6-желі
Нивелирдің шифры және нөмірі
Фирма
Көру құбырын ұлғайту
Деңгейді бөлудің өлшемі
Төрткілдеш типі
6-нысан
Дала жұмыстары дәлдігінің сипаттамасы және теңестіру нәтижелері бойынша нивелирлеу сапасы
Нивелирлік желінің атауы мен №
Жүрістің 1 км–не орташа квадраттық қателер, мм
кездейсоқтары
жүйелілері
теңестірулерден
____ класты нивелирлеу
1
7-нысан
Қабылданған қысқартулар тізімі
Қабылданған қысқартулар
Толық атаулары
8-нысан
Нивелирлеу пункттерінің биіктіктері мен жоғарылау тізімі
Каталог бойынша №
Пункттің атауы (нөмірі), белгінің түрі, орталықтың типі
Пункттің тұрған жерін сипаттау, координаталары х және у, км
Бастапқы пункттен арақашықтығы, км
Өлшенген жоғарылау, м
Жоғарылаудағы түзетулер, мм
Теңестірілген жоғарылаулар, м
Тура және кері d₆ жүрістер арасындағы жоғарылаудағы айырмашылық, мм
Теңіз деңгейінен жоғары биіктігі, м
Қалыпты биіктіктерге өтуге
теңестіруге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
9-нысан
Нивелирлеу пункттерінің алфавиттік көрсеткіші
Пункттің атауы (нөмірі), белгінің түрі
Нивелирлеу класы
Каталог бойынша №
1
2
3
10-нысан
Нивелирлік тораптың сұлбасы
Нивелирлеу пункттерінің
биіктік каталогтарын жасау
жөніндегі нұсқаулыққа
5-қосымша
1-нысан
____________________________________________
(орындаушының атауы)
№ ___ дана
____________ж. ҚҰРАСТЫРЫЛҒАН
1:200 000 МАСШТАБТАҒЫ КАРТА ПАРАҒЫНА
НИВЕЛИРЛЕУ ПУНКТТЕРІ БИІКТІКТЕРІНІҢ
ҚҰРАМА КАТАЛОГЫНА
ҚОСЫМША
______________________________
______________________________
________________________________________
(орындаушы басшысының Т. А. Ә. және қолы)
м.о.
"____" _______________20____ ж.
_____________ _____ жыл
2-нысан
____________________________________________
(орындаушының атауы)
№ ___ дана
____________ж. ҚҰРАСТЫРЫЛҒАН
1:200 000 МАСШТАБТАҒЫ КАРТА ПАРАҒЫНА
НИВЕЛИРЛЕУ ПУНКТТЕРІ БИІКТІКТЕРІНІҢ
ҚҰРАМА КАТАЛОГЫНА
ҚОСЫМША
______________________________
______________________________
Қосымшаны тек негізгі құрама каталогпен бірге пайдаланған жөн
________________________
(Бас инженер)
________________________
(Басшы)
_________________________________
(орындаушы басшысының Т. А. Ә. және қолы)
м.о.
"____" _______________20____ ж.
_____________ _____ жыл
3-нысан
ТҮСІНІКТЕМЕ
Каталогқа қосымша
______________________________________________________________ тұрады.
Пункттердің биіктіктері __________________________ жүйесінде берілген.
______________________________________________ координаттар жүйесі.
4-нысан
Каталогқа қосымша енгізілген жұмыстардың тізбесі
№1 __________________________________________________________
№2 __________________________________________________________
№3 __________________________________________________________
5-нысан
Жұмыстардың сапасына сипаттама
Жұмыстың №, желінің атауы
1 км жүріске орташа квадраттық қателер, мм
кездейсоқтары
жүйелілері
теңестірулерден
____ класты нивелирлеу
1
6-нысан
Қабылданған қысқартулар тізімі
Қабылданған қысқартулар
Толық атаулары
7-нысан
Құрама каталогтағы өзгерістер ведомосы (__________ ж. жағдайы бойынша)
құрама каталог бойынша №
Пункттің жаңа атауы
Пункттің орналасқан жеріне жаңа сипаттама
Кластың өзгеруі
Биіктіктегі өзгеруі
құрама каталог бойынша класы
(жаңа жұмыс бойынша) берілген класс
құрама каталог бойын-ша пункт биіктігі, м
жаңа биіктігі, м
8-нысан
Нивелирлеу пункттерінің биіктіктері мен жоғарылау тізімі
Каталог бойынша №
Пункттің атауы (нөмірі), белгінің түрі, орталықтың типі
Пункттің тұрған жерін сипаттау, координаталары х және у, км
Бастапқы пункттен арақашықтығы, км
Өлшенген жоғарылау, м
Жоғарылаудағы түзетулер, мм
Теңестірілген жоғарылаулар, м
Тура және кері d₆ жүрістер арасындағы жоғарылаудағы айырмашылық, мм
Теңіз деңгейінен жоғары биіктігі, м
Қалыпты биіктіктерге өтуге
теңестіруге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
9-нысан
Нивелирлеу пункттерінің алфавиттік көрсеткіші
Пункттің атауы (нөмірі), белгінің түрі
Нивелирлеу класы
Каталог бойынша №
1
2
3
10-нысан
Нивелирлік тораптың сұлбасы
(қосымша)