О внесении изменения в приказ Министра культуры и информации Республики Казахстан от 5 октября 2023 года № 391-НҚ "Об утверждении профессионального стандарта "Деятельность в области религии"
Приказ Министра культуры и информации Республики Казахстан от 4 декабря 2024 года № 573-НҚ
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в Профессиональный стандарт Министра культуры и информации Республики Казахстан от 5 октября 2023 года № 391-НҚ "Об утверждении профессионального стандарта "Деятельность в области религии" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 33516) следующее изменение:
Профессиональный стандарт "Деятельность в области религии", утвержденный указанным приказом изложить в новой редакции, согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету по делам религий Министерства культуры и информации Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего приказа направление его копии в электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и внесения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства культуры и информации Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и информации Республики Казахстан;
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра просвещения Республики Казахстан.
Министр А. Балаева
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
Приложение к приказу ___
Утвержден приказом
Министр культуры
и информации
Республики Казахстан
от 5 октября 2023 года
№ 391-НҚ
Профессиональный стандарт: "Деятельность в области религии"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Деятельность в области религии" (далее – профессиональный стандарт) разработан в соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в организациях и на предприятиях, применяется в области Министерства культуры и информации Республики Казахстан.

"Дін саласындағы қызмет" кәсіптік стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің 2023 жылғы 5 қазандағы № 391-НҚ бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің 2024 жылғы 4 желтоқсандағы № 573-НҚ бұйрығы
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Дін саласындағы қызмет" кәсіптік стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің 2023 жылғы 5 қазандағы № 391-НҚ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33516 болып тіркелді) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Дін саласындағы қызмет" кәсіптік стандарты осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Дін істері комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі электрондық түрдегі көшірмелерін ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр А. Балаева
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрлігі
бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат
министрі 2023 жылғы
5 қазандағы № 391-НҚ
бұйрығымен
бекітілген
Кәсіптік стандарт: "Дін саласындағы қызмет"
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолданылу аясы: Дін саласындағы қызмет" кәсіптік стандарты (бұдан әрі – кәсіптік стандарт) "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 5-тармағына сәйкес әзірленді, оның ішінде кәсіпорындарда персоналды оқытуға, білім беру ұйымдары қызметкерлері мен түлектерінің кәсіптік біліктілігін тануға және персоналды басқару саласындағы міндеттердің кең ауқымын шешуге бағытталған, Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі саласында қолданылады.

2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих (КС) – в соответствии с трудовым законодательством в Республике Казахстан является основой для установления квалификационных требований к работникам и применяется для решения вопросов, связанных с регулированием трудовых отношений, обеспечением эффективной системы управления персоналом в организациях различных видов экономической деятельности независимо от организационно-правовых форм;
2) квалификация – официальное признание ценности освоенных компетенций для рынка труда и дальнейшего образования, и обучения, позволяющее осуществлять трудовую деятельность;
3) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
4) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
5) трудовая функция – набор взаимосвязанных действий, направленных на решение одной или нескольких задач процесса труда;
6) единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (ЕТКС) – справочник, предназначенный для тарификации работ и присвоения тарифных разрядов рабочим;
7) информальное образование – вид образования, получаемый в ходе повседневной деятельности вне организаций образования и организаций, предоставляющих образовательные услуги, и не сопровождаемый выдачей документа, подтверждающего результаты обучения;
8) профессия – род занятий, осуществляемый физическим лицом и требующий определенной квалификации для его выполнения;
9) профессиональная квалификация – степень профессиональной подготовки, характеризующая владение компетенциями, требуемыми для выполнения трудовых функций по профессии;
10) национальный орган по профессиональным квалификациям -национальный орган по профессиональным квалификациям, осуществляющий консультативную и методологическую деятельность по вопросам Национальной системы квалификаций, создается по решению Правительства Республики Казахстан в форме акционерного общества;
11) профессиональный стандарт – письменный официальный документ, устанавливающий общие требования к знаниям, умениям, навыкам, опыту работы с учетом формального и (или) неформального, и (или) информального образования, уровню квалификации и компетентности, содержанию, качеству и условиям труда в конкретной области профессиональной деятельности;
12) национальный классификатор занятий Республики Казахстан – документ по стандартизации, отражающий наименования занятий, применяемых на территории Республики Казахстан, и классифицирующий их по уровню и специализации навыков в соответствии с видом выполняемых работ;

2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер (КЖ) лауазымдарының біліктілік анықтамалығы – Қазақстан Республикасындағы еңбек туралы заңнамаға сәйкес қызметкерлерге қойылатын біліктілік талаптарын белгілеу үшін негіз болып табылады және еңбек қатынастарын реттеуге, ұйымдық-құқықтық нысандарына қарамастан әртүрлі экономикалық қызмет түрлеріндегі ұйымдарда персоналды басқарудың тиімді жүйесін қамтамасыз етуге байланысты мәселелерді шешу үшін қолданылады;
2) біліктілік – еңбек нарығына және одан әрі білім мен біліктілікті арттыруға, еңбек ету құқығын беретін игерілген білімнің, дағдылар мен құзыреттердің құндылығын тану;
3) білім – кәсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;
4) дағды – кәсіптік міндетті толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен машықты қолдану қабілеті;
5) еңбек функциясы – еңбек процесінің бір немесе бірнеше міндеттерін шешуге бағытталған өзара байланысты әрекеттер жиынтығы.
6) жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің Бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы (БТБА) – жұмыстарды тарифтеуге және жұмысшыларға тарифтік разрядтар беруге арналған анықтамалық;
7) информалды білім – білім беру ұйымдарынан және білім беру қызметтерін ұсынатын ұйымдардан тыс күнделікті қызмет барысында алынатын және оқыту нәтижелерін растаушы құжат берілмей жүргізілетін білім беру түрі;
8) кәсіп – жеке адам жүзеге асыратын және орындалуы үшін белгілі бір біліктілікті талап ететін қызмет түрі;
9) кәсіптік біліктілік – кәсіп бойынша еңбек функцияларын орындау үшін талап етілетін құзыреттерді меңгеруді сипаттайтын кәсіптік даярлық дәрежесі;
10) кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган –Ұлттық біліктілік жүйесінің мәселелері бойынша консультациялық және әдіснамалық қызметті жүзеге асыратын Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша акционерлік қоғам нысанында құрылады;
11) кәсіптік стандарт – формалды және (немесе) формалды емес, және (немесе) информалды білім беру ескеріле отырып, білімге, машыққа, дағдыға, жұмыс тәжірибесіне, біліктілік деңгейі мен құзыреттілікке, кәсіптік қызметтің нақты бір саласындағы еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайларына қойылатын жалпы талаптарды белгілейтін жазбаша ресми құжат;
12) Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіптер сыныптауышы – Қазақстан Республикасының аумағында қолданылатын кәсіптердің атауларын көрсететін және оларды орындалатын жұмыстардың түріне сәйкес дағды деңгейі мен оған мамандану бойынша сыныптайтын стандарттау жөніндегі құжат;

13) компетенция – способность применять навыки, позволяющие выполнять одну или несколько профессиональных задач, составляющих трудовую функцию
14) умение – способность физически и (или) умственно выполнять отдельные единичные действия в рамках профессиональной задачи;
15) отраслевая рамка квалификаций (ОРК) – документ, разрабатываемый на основе Национального классификатора занятий Республики Казахстан, национальной рамки квалификаций и классифицирующий требования к квалификации специалиста по уровням в зависимости от сложности выполняемых работ и характера используемых знаний, умений и компетенций в отрасли:
16) неформальное образование – вид образования, запланированный, организованный и осуществляемый организациями, которые предоставляют образовательные услуги, оказываемые без учета места, сроков и формы обучения, и сопровождаемый выдачей документа, подтверждающего результаты обучения;
17) общий классификатор видов экономической деятельности (ОКЭД) – классификатор, определяющий порядок классификации и кодирования всех видов экономической деятельности.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) СМИ – средства массовой информации, совокупность органов публичной передачи информации с помощью технических средств;
2) ОРК – отраслевая рамка квалификаций;
3) КС – квалификационный справочник должностей руководителей;
4) ЕТКС – Единый тарифно-квалификационный справочник;
5) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности;
6) РК – Республика Казахстан;
7) ДУМК – Духовное управление мусульман Казахстана.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: "Деятельность в области религии".
5. Код профессионального стандарта: S94910.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
Секция S Предоставление прочих видов услуг:
94 Деятельность общественных объединений (организаций);
94.9 Деятельность прочих общественных объединений;
94.91 Деятельность религиозных организаций;
94.91.0Деятельность религиозных организаций.
7. Краткое описание профессионального стандарта: Деятельность в сфере религии включает осуществление профессиональной деятельности во всех областях общественной и частной жизни, социально-практическую работу в группах социальной адаптации и реабилитации, профилактику и противодействие экстремизму, терроризму и иной деструктивной деятельности различных религиозных групп (организаций).
8. Перечень карточек профессий:
1) Теолог - 6 уровень ОРК;
2) Преподаватель религии и религиоведения - 6 уровень ОРК;

13) құзырет – еңбек функциясын құрайтын бір немесе бірнеше кәсіптік міндетті орындауға мүмкіндік беретін дағдыны қолдану қабілеті;
14) машық – кәсіптік міндет шеңберінде жекелеген бірлі-жарым іс-әрекетті физикалық тұрғыдан және (немесе) ақыл-оймен орындау қабілеті;
15) салалық біліктілік шеңбері (СБШ) – Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіптер сыныптауышының, Ұлттық біліктілік шеңберінің негізінде әзірленетін және салада орындалатын жұмыстардың күрделілігіне және пайдаланылатын білімнің, машықтың және құзыреттің сипатына қарай деңгейлер бойынша маманның біліктілігіне қойылатын талаптарды сыныптайтын құжат;
16) формалды емес білім беру – оқыту орны, мерзімдері мен нысаны ескерілмей, білім беру қызметтерін ұсынатын ұйымдар жоспарлаған, ұйымдастырған және жүзеге асыратын және оқыту нәтижелерін растаушы құжат беріле отырып жүргізілетін білім беру түрі;
17) экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші (ЭҚЖЖ) – экономикалық қызметтің барлық түрлерін жіктеу және кодтау тәртібін айқындайтын жіктеуіш.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) БАҚ – бұқаралық ақпарат құралдары – техникалық құралдардың көмегімен ақпаратты жария беру органдарының жиынтығы;
2) СБШ – салалық біліктілік шеңбері;
3) БА – басшылар лауазымдарының біліктілік анықтамалығы;
4) БТБА – бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
5) ЭҚЖЖ – экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші;
6) ҚР – Қазақстан Республикасы;
7) ҚМДБ – Қазақстан мұсылмандары Діни басқармасы.
2-тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: "Дін саласындағы қызмет".
5. Кәсіптік стандарттың коды: S94910.
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету: S өзге де қызметтер түрлерін ұсыну:
94 Қоғамдық бірлестіктер (ұйымдар) қызметі;
94.9 Басқа қоғамдық бірлестіктердің қызметі;
94.91 Діни ұйымдар қызметі;
94.91.0Діни ұйымдар қызметі.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: дін саласындағы қызмет қоғамдық және жеке өмірдің барлық салаларында кәсіптік қызметті жүзеге асыруды, әлеуметтік бейімдеу және оңалту топтарында әлеуметтік-практикалық жұмысты, экстремизмнің, терроризмнің және әртүрлі діни топтардың (ұйымдардың) өзге де деструктивті қызметін профилактикалауды және оған қарсы іс-қимылды қамтиды.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Теолог - СБШ-нің 6-деңгейі;
2) Дін және дінтану оқытушысы - СБШ-нің 6-деңгейі;

3) Преподаватель теологии - 6 уровень ОРК;
4) Теолог - 4 уровень ОРК;
5) Имам - 3 уровень ОРК;
6) Исламовед - 6 уровень ОРК;
7) Исламовед - 7 уровень ОРК;
8) Исламовед - 8 уровень ОРК;
9) Религиовед - 6 уровень ОРК;
10) Религиовед - 7 уровень ОРК;
11) Религиовед - 8 уровень ОРК;
12) Исламовед - 4 уровень ОРК;
13) Имам-хатиб - 4 уровень ОРК;
14) Устаз - 4 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Теолог"
Код группы:
2636-1
Код наименования занятия:
2636-1-003
Наименование профессии:
Теолог
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и других типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Гуманитарные науки
Квалификация:
Требования к опыту работы:
не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
не требуется
Другие возможные наименования профессии:
-
Основная цель деятельности:
Подготовка специалистов, обладающих профессиональными навыками (в том числе, культурными и языковыми), готовых к ведению научно-исследовательской, экспертно-аналитической и организационно-управленческой деятельности в области теологии
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Понимание специфики и особенностей мировых, традиционных и новых религий;
2. Применение аналитических, логических и абстрактных форм мышления, необходимых в сфере профессиональной деятельности теолога;
3. Применение теологических знаний в решении экспертно-консультативных задач, связанных с профессиональной деятельностью.
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Понимание специфики и особенностей мировых, традиционных и новых религий
Навык 1:
Анализирование религиозных феноменов, процессов и практики
Умения:
1. Использовать современные научные методы и приемы в исследовании специфики и особенностей мировых, традиционных и новых религий;
2. Осуществлять критический анализ современных тенденций в развития мировых, традиционных и новых религий в отечественной и современной культуре в формате применения полученных результатов в работе с маргинальными группами, основываясь на современных концепциях и культурных исследованиях в области теологической науки.
Знания:
1. Предмета и методологии теологии, места в системе теологических наук, истории религии и развития этой отрасли;
2. Современных тенденций и перспектив развития мировых, традиционных и нетрадиционных религий;
3. Общих представлений о предмете, принципах, методах, этапах формирования, взаимосвязи основных теологических наук.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Выявление проблем, возникающих в сфере религий и разработка рекомендаций для государственных органов и общественных объединений
Умения:
1. Применять научные методы (семиотические, нарративные методы полевых исследований) в решении задач поликонфессиональных исследований с привлечением современных информационных технологий, на основе которых готовить предложения по практическому использованию в работе среди населения;

3) Теология оқытушысы - СБШ-нің 6-деңгейі;
4) Теолог - СБШ-нің 4-деңгейі;
5) Имам - СБШ-нің 3-деңгейі;
6) Исламтанушы - 6 СБШ-нің деңгейі;
7) Исламтанушы - 7 СБШ-нің деңгейі;
8) Исламтанушы - 8 СБШ-нің деңгейі;
9) Дінтанушы - 6 СБШ-нің деңгейі;
10) Дінтанушы - 7 СБШ-нің деңгейі;
11) Дінтанушы - 8 СБШ-нің деңгейі;
12) Исламтанушы - 4 СБШ-нің деңгейі;
13) Имам-хатиб - 4 СБШ-нің деңгейі;
14) Ұстаз - 4 СБШ-нің деңгейі.
3-тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Теолог"
Топтың коды:
2636-1
Қызмет атауының коды:
2636-1-003
Кәсіптің атауы:
Теолог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Гуманитарлық ғылымдар
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
талап етілмейді
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
-
Қызметтің негізгі мақсаты:
теология саласында ғылыми-зерттеу, сараптамалық-талдау және ұйымдастыру-басқару қызметін жүргізуге дайын, кәсіптік дағдылары (оның ішінде мәдени және тілдік) бар мамандарды даярлау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Әлемдік, дәстүрлі және жаңа діндердің өзіндік ерекшеліктері мен өзгешелiктерін түсіну құзыреті.
2. Теологтың кәсіптік қызметі саласында қажетті талдамалық, логикалық және абстрактілі ойлау нысандарын қолдану.
3. Кәсіптік қызметпен байланысты сараптамалық-консультациялық міндеттерді шешуде теологиялық білімді пайдалану.
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Әлемдік, дәстүрлі және жаңа діндердің өзіндік өзгешелiктерін түсіну
Дағды 1:
Діни феномендерді, процестер мен практикаларды талдау
Машықтар:
1. Әлемдік, дәстүрлі және жаңа діндердің өзіндік ерекшеліктері мен өзгешелiктерін зерттеуде және олардың ағарту мен түсіндіру жұмыстарында әсер ету арналарында қазіргі заманғы ғылыми әдістер мен тәсілдерді қолдану;
2. Теология ғылымы саласындағы қазіргі заманғы тұжырымдамалар мен мәдени зерттеулерді негізге ала отырып, маргиналды топтармен жұмыс істеуде алынған нәтижелерді қолдану форматында отандық және қазіргі заманғы мәдениеттегі әлемдік, дәстүрлі және жаңа діндердің дамуындағы қазіргі үрдістерге сыни талдау жасау.
Білімдер:
1.Теология пәні мен әдіснамасын, теологиялық ғылымдар жүйесіндегі орнын, дін тарихын және осы саланың дамуын;
2. Әлемдік, дәстүрлі және дәстүрлі емес діндердің қазіргі заманғы үрдістер мен даму перспективаларын;
3. Негізгі теологиялық ғылымдардың пәні, қағидаттары, әдістері, қалыптасу кезеңдері, өзара байланысы туралы жалпы түсініктерді білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Дін саласында туындайтын проблемаларды анықтау және мемлекеттік органдар мен қоғамдық бірлестіктер үшін ұсынымдар әзірлеу
Машықтар:
1. Қазіргі заманғы ақпараттық технологияларды тарта отырып, поликонфессиялық зерттеулердің міндеттерін шешуде ғылыми әдістерді (далалық зерттеулердің семиотикалық, нарративтік әдістер) қолдану, соның негізінде халық арасында жұмыста практикалық пайдалану жөнінде ұсыныстар дайындау;

2. Проводить консультации и составление заключений на основе анализа материалов, документации, информации в сфере теологии;
3. Показывать сущность и особенность религиозно-теологических систем мировых и основных религий;
4. Исследовать историю религиозных движений в Казахстане;
5. Исследовать место религии в системе культуры и ее деятельность в жизни человека и общества.
Знания:
1. Предмета и методологии теологии, места в системе теологических наук, истории религии и развития этой отрасли;
2. Современных тенденций и перспектив развития мировых, традиционных и нетрадиционных религий;
3. Общих представлений о предмете, принципах, методах, этапах формирования, взаимосвязи основных теологических наук.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Применение аналитических, логических и абстрактных форм мышления, необходимых в сфере профессиональной деятельности теолога
Навык 1:
Систематизирование и интерпретирование концептуально-методологических программ гуманитарных исследований по актуальным проблемам религии
Умения:
1. Применять междисциплинарный поиск, критический анализ информации и системный подход для решения поставленных задач;
2. Решать вопросы, связанные с религиозными традициями и обрядами, анализировать их в рамках развития этой сферы.
Знания:
1. Составление и оформление деловых бумаг на казахском языке;
2. Оценки и отбора информации, необходимой для развития деятельности;
3. Теоретических и методических приемов проведения анализа религиозных проблем.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Организация и осуществление деятельности, направленной на обеспечение межрелигиозного (межконфессионального) согласия
Умения:
1. Изучать и воспринимать межкультурное и межконфессиональное многообразие в обществе, способность адаптироваться к глобальным и локальным условиям.
Знания:
1. Методики межкультурного и межконфессионального диалога при решении профессиональных задач в области духовно - нравственного образования;
2. Нормативных правовых актов, определяющих основные направления государственной политики в области межконфессиональных отношений;
3. Приемов объективной интерпретации и критической оценки с позиции межкультурного диалога.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Применение теологических знаний в решении экспертно-консультативных задач, связанных с профессиональной деятельностью
Навык 1:
Работа с аудиториями разных возрастных категорий
Умения:
1. Различать традиционные и нетрадиционные религиозные движения;
2. Проводить профилактическую и реабилитационную работу с осужденными;

2. Теология саласындағы материалдарды, құжаттаманы, ақпаратты талдау негізінде консультациялар жүргізу және қорытындылар жасау;
3. Әлемдік және негізгі діндердің діни-теологиялық жүйелерінің мәні мен ерекшелігін көрсету;
4.Қазақстандағы діни қозғалыстардың тарихын зерттеу;
5. Мәдениет жүйесіндегі діннің орны және оның адам мен қоғам өміріндегі қызметі.
Білімдер:
1. Теология пәні мен әдіснамасы, теологиялық ғылымдар жүйесіндегі орны, дін тарихы және осы саланың дамуы туралы;
2. Әлемдік, дәстүрлі және дәстүрлі емес діндердің қазіргі заманғы үрдістер мен даму перспективаларын;
3. Негізгі теологиялық ғылымдардың пәні, қағидаттары, әдістері, қалыптасу кезеңдері, өзара байланысы туралы жалпы түсініктерді білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Теологтың кәсіптік қызметі саласында қажетті талдамалық, логикалық және абстрактілі ойлау нысандарын қолдану
Дағды 1:
Діннің өзекті мәселелер жөніндегі гуманитарлық зерттеулердің тұжырымдамалық-әдіснамалық бағдарламаларын жүйелеу және түсіндіру
Машықтар:
1. Пәнаралық ізденуді, ақпаратты сыни талдауды жүзеге асыру және қойылған міндеттерді шешу үшін жүйелік тәсілді қолдану;
2. Діни дәстүрлер мен діни жораларға байланысты дін мәселелерін шешу, оларды осы саланы дамыту шеңберінде талдау.
Білімдер:
1. Іскерлік қағаздарды қазақ тілінде ресімдеуді;
2. Қызметті дамыту үшін қажетті ақпаратты бағалау мен мен іріктеуді;
3. Діни мәселелерді талдаудың теориялық және әдістемелік тәсілдерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Дінаралық (конфессияаралық) келісімді қамтамасыз етуге бағытталған қызметті ұйымдастыру және жүзеге асыру
Машықтар:
1. Қоғамдағы мәдениетаралық және конфессияаралық әртүрлілікті зерттеу және қабылдау, жаһандық және жергілікті жағдайларға бейімделе алу.
Білімдер:
1. Рухани-адамгершілік білім беру саласындағы кәсіптік міндеттерді шешудегі мәдениетаралық және конфессияаралық диалог әдістемелерін;
2. Конфессияаралық қатынастар саласындағы мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттарын айқындайтын нормативтік құқықтық актілерді;
3. Мәдениетаралық диалог тұрғысынан объективті түсіндіру және сыни бағалау әдістерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
Кәсіптік қызметпен байланысты сараптамалық-консультациялық міндеттерді шешуде теологиялық білімді пайдалану
Дағды 1:
Әр түрлі жас санаттарындағы аудиториялармен жұмыс
Машықтар:
1. Дәстүрлі және дәстүрлі емес діни ағымдарды ажырату;
2. Сотталғандармен профилактикалық және оңалту жұмыстарын жүргізу;

3. Обеспечивать условия для удовлетворения религиозных потребностей, духовных и моральных запросов;
4. Проводить теологическую и реабилитационную работу в учреждениях уголовно-исправительной системы.
Знания:
1. Законодательства Республики Казахстан о религиозной деятельности и религиозных объединениях;
2. Современных тенденций и перспектив развития мировых, традиционных и нетрадиционных религий;
3. Психология религии;
4. Теологической реабилитации осужденных в учреждениях уголовно -исправительной системы.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Проведение разъяснительной работы по проблемам религиозного экстремизма и терроризма
Умения:
1. Разъяснять государственную политику в области религий;
2. Применять методы теологического анализа религиозной практики.
Знания:
1. Основных аспектов межконфессиональных и общественных отношений;
2. Особенностей организационной, управленческой, исследовательской, экспертно-консультативной и культурно-просветительской деятельности в религиозной сфере.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
аналитическое мышление;
инициативность;
ответственность;
планирование;
внимательность;
стремление к повышению профессионального уровня;
ориентация на результат;
исполнительность;
критический анализ;
креативность;
дисциплинированность;
организованность;
принятие решений.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Преподаватель теологии
10. Карточка профессии "Преподаватель религии и религиоведения"
Код группы:
2372-0
Код наименования занятия:
2372-0-001
Наименование профессии:
Преподаватель религии и религиоведения
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и других типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Гуманитарные науки
Квалификация:
Требования к опыту работы:
не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2372-0-002 Преподаватель теологии
Основная цель деятельности:
Подготовка специалистов, обладающих профессиональными навыками (в том числе, культурными и языковыми), готовых к ведению учебно-педагогической, научно-исследовательской, экспертно-аналитической, переводческой и организационно-управленческой деятельности в области изучения религий.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

3. Діни қажеттіліктерді, рухани және моральдық қажеттіліктерді қанағаттандыру үшін жағдай жасау;
4. Қылмыстық–түзеу жүйесі мекемелерінде теологиялық және оңалту жұмыстарын жүргізу.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының діни қызмет туралы заңнамасын;
2. Әлемдік, дәстүрлі және дәстүрлі емес діндердің қазіргі заманғы үрдістер мен даму перспективалары;
3. Дін психологиясын;
4. Қылмыстық-түзеу жүйесі мекемелерінде сотталғандарды теологиялық оңалтуды білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Діни экстремизм және терроризм мәселелері жөніндегі түсіндіру жұмыстарын жүргізу
Машықтар:
1. Дін саласындағы мемлекеттік саясатты түсіндіру;
2. Діни практикада теологиялық талдау әдістерін қолдану.
Білімдер:
1. Конфессияаралық және қоғамдық қатынастардың негізгі аспектілерін;
2. Дін саласындағы ұйымдастырушылық, басқарушылық, зерттеушілік, сараптамалық-консультациялық және мәдени-ағартушылық қызметтің ерекшеліктерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
аналитикалық ойлау;
бастамашылық;
жауапкершілік;
жоспарлау;
зейінділік;
кәсіптік деңгейді жоғарылатуға ұмтылу;
нәтижеге бағдарлану;
орындаушылық;
сыни талдау;
талдамалық ойлау;
тәртіптілік;
ұйымшылдық;
шешім қабылдау.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
-
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Теология оқытушысы
10. Кәсіптің карточкасы "Дін және дінтану оқытушысы"
Топтың коды:
2372-0
Қызмет атауының коды:
2372-0-001
Кәсіптің атауы:
Дін және дінтану оқытушысы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Гуманитарлық ғылымдар
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
талап етілмейді
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2372-0-002 Теология оқытушысы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Дінді зерделеу саласында ғылыми-зерттеу, сараптамалық-талдау, аударма және ұйымдастыру-басқару қызметін жүргізуге дайын, кәсіптік дағдылары (оның ішінде мәдени және тілдік) бар мамандарды даярлау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Осуществление педагогической деятельности;
2. Использование междисциплинарных знаний в выработке стратегий преподавания религиоведения;
3. Подготовка экспертно-консультативных рекомендаций для обучающихся и их родителей;
4. Исследования и диагностика проблем, связанных с религиозной сферой.
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Осуществление преподавательской деятельности
Навык 1:
Осуществление преподавательской деятельности религиоведческих дисциплин в организациях образования
Умения:
1. Использовать знании, ценности мировых и традиционных религий для преподавания и решения проблемных задач в сфере религиоведения и формирование толерантного отношения к различным культурам;
2. Проводить анализ сакральных и секулярных аспектов социокультурной и духовно-нравственной жизни народов, придерживающихся различной религиозной жизненной стратегии и ценностей, использование их в преподавательской деятельности;
3. Использовать инновационные методики в преподавательской деятельности и разъяснительной работе;
4. Использовать информационные методики работы с целевыми группами населения;
5. Применять гуманистический потенциал религий в рамках участия в дерадикализационных мероприятиях.
Знания:
1. Законодательство Республики Казахстан, требования Национальных рамок квалификаций;
2. Корпоративных требований, культуры и этики;
3. Особенности информационно-коммуникационных технологий в развитии общества, аппаратное и программное обеспечение персонального компьютера, сетевые, мультимедийные и интернет-технологии, основные Smart и Е-технологии;
4. Техника безопасности и охраны труда;
5. Основных концепциях мирового и казахстанского религиоведения;
6. Возможностей религиоведческого знания в объяснении основных тенденций развития религии в современном мире;
7. Специфики профессиональных знаний в области научных основ и методики преподавания религиоведения;
8. Законы Республики Казахстан
"Об образовании", "О правах ребенка в Республике Казахстан",
"О языках в Республике Казахстан";
9. Трудовой Кодекс Республики Казахстан, Кодекс Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье", Социального Кодекса Республики Казахстан;
10. Нормативные правовые акты по вопросам деятельности организаций образования;
11. Государственный общеобязательный стандарт образования, типовые учебные планы и типовые учебные программы.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Работа со СМИ, аудиториями разных возрастных категорий
Умения:
1. Изучать и понимать проблемные аспекты в религиозной сфере с целью использования в профилактической и преподавательской работе;
2. Проводить консультации и составлять заключения на основе анализа программных государственных документов, а также профессиональной литературы в сфере религиоведения;

1. Педагогикалық қызметті жүзеге асыру.
2. Дінтануды оқыту стратегияларын әзірлеуде пәнаралық білімді пайдалану.
3. Білім алушылар мен олардың ата-аналары үшін сараптамалық-консультациялық ұсынымдар дайындау.
4. Діни салаға қатысты мәселелерді зерттеу және диагностикалау.
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Педагогикалық қызметті жүзеге асыру
Дағды 1:
Діни білім беру ұйымдарында дінтану пәндерін оқыту қызметін жүзеге асыру
Машықтар:
1. Дінтану саласындағы проблемалық міндеттерді оқыту және шешу үшін әлемдік және дәстүрлі діндердің білімдерін, құндылықтарын пайдалану және әртүрлі мәдениеттерге толеранттылықты қалыптастыру;
2. Әртүрлі діни өмірлік стратегиялар мен құндылықтарды ұстанатын халықтардың әлеуметтік-мәдени және рухани-адамгершілік өмірінің сакралды және секулярлық аспектілеріне талдау жүргізу, оларды оқыту қызметінде пайдалану;
3. Оқытушылық қызмет пен түсіндіру жұмыстарында инновациялық әдістемелерді қолдану;
4. Халықтың нысаналы топтарымен жұмыс істеудің ақпараттық әдістемелерін қолдану;
5. Радикалды көзқарастан арылту іс-шараларға қатысу шеңберінде діннің гуманистік әлеуетін қолдану.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының заңнамасын, Ұлттық біліктілік шеңберінің талаптарын;
2. Корпоративтік талаптарды, мәдениет пен әдепті;
3. Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар ерекшеліктерін, жеке компьютерді аппараттық және бағдарламалық қамтамасыз етуді, желілік, мультимедиялық және интернет-технологияларды, негізгі Smart және
Е-технологияларды;
4. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау техникасын;
5. Әлемдік және қазақстандық дінтанудың негізгі тұжырымдамаларын;
6. Қазіргі заман әлемдегі дін дамуының негізгі үрдістерін түсіндірудегі дінтану білімінің мүмкіндіктерін;
7. Дінтануды оқытудың ғылыми негіздері мен әдістемесі саласындағы кәсіптік білімнің өзіндік ерекшеліктерін;
8. Қазақстан Республикасының "Білім туралы", "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" заңдарын;
9. Қазақстан Республикасы Еңбек Кодексін, Қазақстан Республикасы Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы Кодексін, Қазақстан Республикасы Әлеуметтік Кодексін;
10. Білім беру ұйымдары қызметінің мәселелері жөніндегі нормативтік құқықтық актілерді;
11. Білім берудің барлық деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын, үлгілік оқу жоспарларын және үлгілік оқу бағдарламаларын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Бұқаралық ақпарат құралдарымен, әртүрлі жас санаттарындағы аудиториялармен жұмыс
Машықтар:
1. Профилактикалық және оқытушылық жұмыстарда қолдану мақсатында діни саладағы проблемалық аспектілерді зерттеу және түсіну;
2. Мемлекеттік бағдарламалық құжаттарды, сондай-ақ дінтану саласындағы кәсіптік әдебиеттерді талдау негізінде консультациялар жүргізу және қорытынды жасау;

3. Применять ораторское искусство перед целевыми аудиториями;
4. Грамотно использовать методы разъяснения, убеждения и разубеждения в социальных сетях и мессенджерах.
Знания:
1. Анализ, мониторинг и особенностей жизнедеятельности общества в целях применения в разъяснительной работе с населением;
2. Способы профилактики религиозного экстремизма;
3. Социально-исторические и социокультурные условия формирования и развития религиозных движений;
4. Специфику религиозного мировоззрения в контексте основных положении вероучений ислама и христианства, современных религиозных движений и культов;
5. Прикладные экономические, юридические, естественно-научные дисциплины, способствующие реализации основных направлений модернизации общественного сознания.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Использование междисциплинарных знаний в выработке стратегий преподавания религиоведения
Навык 1:
Проведение занятий по религиоведческим дисциплинам с использованием междисциплинарных знаний
Умения:
1. Применять практические знания психологии религий;
2. Вести диалог с представителями различных конфессий по вопросам выработки совместных решений в сфере государственно-конфессиональных отношений;
3. Использовать в преподавательской деятельности концепций и теорий из правовых, социологических и религиоведческих дисциплин.
Знания:
1. Нормативные правовые акты, определяющие основные направления государственной политики в области межконфессиональных отношений;
2. История мировых и традиционных религий;
3. Место и роль религий в современном обществе и в мире в целом;
4.  Законы Республики Казахстан "Об образовании", "О правах ребенка в Республике Казахстан",
"О языках в Республике Казахстан";
5. Трудовой Кодекс Республики Казахстан; Кодекса Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье", Социального Кодекса Республики Казахстан;
6. Нормативные правовые акты по вопросам деятельности организаций образования;
7. Психология религий.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Подготовка экспертно-консультативных рекомендаций для обучающихся и их родителей;
Навык 1:
Осуществление экспертно-консультативной работы для обучающихся и их родителей по вопросам в сфере религии
Умения:
1. Выработать экспертно-консультационные рекомендации на основе эмпирических данных и реальных кейсов;
2. Участвовать в заседаниях экспертно-консультативных советов, комиссий, рабочих групп при государственных структурах.
Знания:
1. Законодательства Республики Казахстан, требований Национальных рамок квалификаций, корпоративных требований, культуры и этики;

3. Нысаналы аудитория алдында шешендік өнерді қолдану;
4. Әлеуметтік желілер мен мессенджерлерде түсіндіру, көндіру және сендіру әдістерін сауатты пайдалану.
Білімдер:
1. Халыққа түсіндіру жұмыстарын жүргізу барысында қолдану мақсатында қоғам тыныс-тіршілігінің ерекшеліктерін талдау, мониторинг жасау;
2.Діни экстремизмді профилактикалау тәсілдерін;
3. Діни қозғалыстардың қалыптасуы мен дамуының әлеуметтік-тарихи және әлеуметтік-мәдени жағдайлары туралы кәсіптік білімге ие болу;
4. Ислам және христиан діндерінің, қазіргі заманғы діни ағымдар мен ғибадаттардың негізгі ережелері тұрғысындағы діни дүниетанымның өзіндік ерекшеліктерін;
5. Қоғамдық сананы жаңғыртудың негізгі бағыттарын іске асыруға ықпал ететін қолданбалы экономикалық, заң, жаратылыстану-ғылыми пәндерді білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Дінтануды оқыту стратегияларын әзірлеуде пәнаралық білімді пайдалану
Дағды 1:
Пәнаралық білімді пайдалана отырып, дінтану пәндері бойынша сабақтар өткізу
Машықтар:
1. Діндер психологиясының практикалық білімін пайдалану;
2. Мемлекеттік-конфессиялық қатынастар саласында бірлескен шешімдер әзірлеу мәселелері бойынша түрлі конфессиялардың өкілдерімен диалог жүргізу;
3. Оқытушылық қызметте құқықтық, әлеуметтанушылық және дінтану пәндерінің тұжырымдамалары мен теорияларын қолдану.
Білімдер:
1. Конфессияаралық қатынастар саласындағы мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттарын айқындайтын нормативтік құқықтық актілерді;
2. Әлемдік және дәстүрлі діндер туралы;
3. Қазіргі заман қоғамдағы және жалпы әлемдегі діндердің орны мен рөлін;
4. Қазақстан Республикасының "Білім туралы", "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" заңдарын;
5. Қазақстан Республикасы Еңбек Кодексін, Қазақстан Республикасы Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы Кодексін, Қазақстан Республикасы Әлеуметтік Кодексін;
6. Білім беру ұйымдары қызметінің мәселелері жөніндегі нормативтік құқықтық актілерді;
7. Діндер психологиясы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
Білім алушылар мен олардың ата-аналары үшін сараптамалық-консультациялық ұсынымдар дайындау
Дағды 1:
Білім алушылар мен олардың ата-аналары үшін дін саласындағы мәселелер жөніндегі сараптамалық-консультациялық жұмысты жүзеге асыру
Машықтар:
1. Эмпирикалық деректер мен нақты кейстер негізінде сараптамалық-консультациялық ұсыныстар әзірлеу;
2. Мемлекеттік құрылымдар жанындағы сараптамалық-консультациялық кеңестердің, комиссиялардың, жұмыс топтарының отырыстарына қатысу.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының заңнамасын, Ұлттық біліктілік шеңберінің талаптарын, корпоративтік талаптарды, мәдениет пен әдебін;

2. Возможностей религиоведческого знания в объяснении основных тенденций развития религии в современном мире;
3. Взаимосвязи с различными сферами общественной жизни;
4. Специфики социальных факторов, влияющих на религиозную деятельность в Казахстане;
5. Психологических особенностей религиозной личности, религиозных и нерелигиозных взглядах.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 4:
Исследования и диагностика проблем, связанных с религиозной сферой
Навык 1:
Выявление и прогнозирование предпосылки возникновения угроз на межнациональной и межконфессиональной почве
Умения:
1. Составлять информационную базу данных по дошкольным, школьным образовательным центрам в регионах страны для диагностики степени влияния религиозного фактора;
2. Систематизировать сведении из социальных сетей по вопросам степени влияния религии на общество и личность;
3. Изучать и анализировать аккаунты религиозных проповедников и различного тематического контента из социальных сетей;
4. Изучать гуманитарную роль и значения религий в обществе.
Знания:
1. Использование информационно-коммуникационных технологий;
2. Технику безопасности и охраны труда;
3. Возможностей религиоведческого знания в объяснении основных тенденций развития религий в современном мире;
4. Особенностей религий как социального института;
5. Взаимосвязи с различными сферами общественной жизни;
6. Понимание специфики социальных факторов, влияющих на религиозную деятельность в Казахстане.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
аналитическое мышление;
инициативность;
ответственность;
планирование;
внимательность;
стремление к повышению профессионального уровня;
ориентация на результат;
исполнительность;
критический анализ;
креативность;
дисциплинированность;
организованность;
принятие решений.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Теолог
6
Преподаватель теологии
11. Карточка профессии "Преподаватель теологии"
Код группы:
2372-0
Код наименования занятия:
2372-0-002
Наименование профессии:
Преподаватель теологии
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и других типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Гуманитарные науки
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
не требуется
Другие возможные наименования профессии:

2. Қазіргі заман әлемдегі дін дамуының негізгі үрдістерін түсіндірудегі дінтану білімінің мүмкіндіктерін;
3. Қоғамдық өмірдің әртүрлі салаларымен өзара байланысын;
4. Қазақстандағы діни қызметке әсер ететін әлеуметтік факторлардың өзіндік ерекшелігін;
5. Діндар адамның психологиялық ерекшеліктерін, діни және діни емес көзқарастарын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 4:
Діни салаға қатысты мәселелерді зерттеу және диагностикалау
Дағды 1:
Ұлтаралық және конфессияаралық негізде қауіп-қатерлердің туындау алғышарттарын анықтау және болжау
Машықтар:
1. Діни фактордың әсер ету дәрежесін диагностикалау үшін ел өңірлеріндегі мектепке дейінгі, мектептегі білім беру орталықтары жөніндегі ақпараттық деректер базасын жасау;
2. Діннің қоғам мен жеке басқа әсер ету дәрежесі мәселелері жөнінде әлеуметтік желілерден алынған мәліметтерді жүйелеу;
3. Дін уағыздаушылардың аккаунттары мен әлеуметтік желілердегі әртүрлі тақырыптық контентті зерделеп, талдау;
4. Қоғамдағы діннің гуманитарлық рөлі мен маңызын зерделеу.
Білімдер:
1. Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалана.
2. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау техникасын;
3. Қазіргі әлемдегі діннің дамуының негізгі үрдістерін түсіндіруде дінтану білімінің мүмкіндіктерін;
4. Діннің әлеуметтік институт ретіндегі ерекшеліктерін;
5. Қоғамдық өмірдің әртүрлі салаларымен өзара байланысын;
6. Қазақстандағы діни қызметке әсер ететін әлеуметтік факторлардың өзіндік ерекшелігін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
аналитикалық ойлау;
бастамашылық;
жауапкершілік;
жоспарлау;
зейінділік;
кәсіптік деңгейді жоғарылатуға ұмтылу;
нәтижеге бағдарлану;
орындаушылық;
сыни талдау;
талдамалық ойлау;
тәртіптілік;
ұйымшылдық;
шешім қабылдау.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
-
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Теолог
6
Теология оқытушысы
11. Кәсіптің карточкасы "Теология оқытушысы"
Топтың коды:
2372-0
Қызмет атауының коды:
2372-0-002
Кәсіптің атауы:
Теология оқытушысы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
-
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Гуманитарлық ғылымдар
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
талап етілмейді
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

2636-1-003 Теолог
Основная цель деятельности:
Подготовка экспертов, консультантов по религиозным вопросам в органах государственного управления, в общественных организациях и коммерческих структурах; преподавателями теологических дисциплин в теологических образовательных учреждениях
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Применение в преподавательской деятельности знаний о специфике мировых, традиционных религий и новых религиозных движений;
2. Формирование понимания специфики и особенностей научно-теологических школ в преподавательской деятельности;
3. Применение теологических знаний в решении экспертно-консультативных задач.
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Применение в преподавательской деятельности знаний о специфике мировых, традиционных религий и новых религиозных движений
Навык 1:
Осуществление преподавательской деятельности с использованием знаний о специфике мировых, традиционных религий и новых религиозных движений
Умения:
1. Использовать современные научные методы исследований специфики мировых, традиционных религий и новых религиозных движений;
2. Осуществлять критический анализ современных тенденций в развитии мировых, традиционных религий и новых религиозных движений.
Знания:
1. Нормативных правовых актов, определяющие основные направления государственной политики в области межконфессиональных отношений;
2. О мировых и традиционных религиях;
3. Место и роль религий в современном обществе и в мире в целом;
4. Техники безопасности и охраны труда;
5. Об основных концепциях мировой и казахстанской теологии, их главных авторов;
6. Возможностей теологического знания в объяснении основных тенденций развития теологии в современном мире;
7. Об основных исторических и современных направлениях теологических исследований;
8. Особенностей теологии как социального института.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Освоение характеров реабилитационной помощи, реабилитационных программ
Умения:
1. Применять теологические методы в решении задач по противодействию деструктивным направлениям, профилактики религиозного экстремизма и терроризма и иными проблемами в сфере религиозных отношений с использованием современных информационных технологий;
2. Проводить консультаций и составление заключений на основе анализа материалов и литературы в сфере исламской теологии.
Знания:
1. Особенности информационно-коммуникационных технологий в развитии общества, аппаратное и программное обеспечение персонального компьютера, сетевые, мультимедийные и интернет-технологии, основные Smart и Е-технологии;

2636-1-003 Теолог
Қызметтің негізгі мақсаты:
мемлекеттік басқару органдарында, қоғамдық ұйымдарда және коммерциялық құрылымдарда дін мәселелері жөніндегі сарапшыларды, консультанттарды даярлау. зайырлы білім беру мекемелерінде дінтану және теологиялық пәндер оқытушыларын даярлау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Оқытушылық қызметте әлемдік, дәстүрлі діндер мен жаңа діни қозғалыстардың өзіндік ерекшеліктері туралы білімді пайдалану.
2.Оқытушылық қызметтегі ғылыми діни оқу мектептерінің өзіндік ерекшелігі мен өзгешелiктерін түсінуді қалыптастыру.
3.Сараптамалық-консультациялық міндеттерді шешуде теологиялық білімді пайдалану.
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Оқытушылық қызметте әлемдік, дәстүрлі діндер мен жаңа діни қозғалыстардың өзіндік ерекшеліктері туралы білімді пайдалану
Дағды 1:
Әлемдік, дәстүрлі діндер мен жаңа діни қозғалыстардың өзіндік ерекшеліктері туралы білімді пайдалана отырып, оқытушылық қызметті жүзеге асыру
Машықтар:
1. Әлемдік, дәстүрлі діндер мен жаңа діни қозғалыстардың өзіндік ерекшеліктерін зерттеудің қазіргі заманғы ғылыми әдістерін қолдану;
2. Әлемдік, дәстүрлі діндер мен жаңа діни қозғалыстар дамуының қазіргі заманғы үрдістеріне сыни талдау жүргізу.
Білімдер:
1. Конфессияаралық қатынастар саласындағы мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттарын айқындайтын нормативтік құқықтық актілерді.
2. Әлемдік және дәстүрлі діндер туралы;
3. Қазіргі заман қоғамдағы және жалпы әлемдегі діндердің орны мен рөлін;
4. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау техникасын;
5. Әлемдік және қазақстандық дінтанудың негізгі тұжырымдамаларын, олардың бас авторлары туралы;
6. Қазіргі заман әлемдегі теологияның негізгі даму үрдістерін түсіндірудегі теологиялық білімнің мүмкіндіктерін;
7. Теологиялық зерттеулердің негізгі тарихи және қазіргі заманғы бағыттары туралы;
8. Теологияның әлеуметтік институт ретіндегі ерекшеліктерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Оңалту көмегінің, оңалту бағдарламаларының сипатын меңгеру
Машықтар:
1. Қазіргі заманғы ақпараттық технологияларды пайдалана отырып, деструктивті бағыттарға қарсы іс-қимыл, діни экстремизм мен терроризмді профилактикалау және діни қатынастар саласындағы өзге де проблемалар жөніндегі міндеттерді шешуде теологиялық әдістерін қолдану;
2. Исламтану саласындағы материалдар мен әдебиеттерді талдау негізінде консультациялар жүргізу және қорытындылар жасау.
Білімдер:
1. Қоғам дамуындағы ақпараттық-коммуникациялық технологиялар ерекшеліктерін, жеке компьютерді аппараттық және бағдарламалық қамтамасыз етуді, желілік, мультимедиялық және интернет-технологияларды, негізгі Smart және
Е-технологияларды;

2. О тенденциях и направлениях социально-политического развития современных обществ;
3. О способах профилактики религиозного экстремизма.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Формирование понимания специфики и особенностей научно-теологических школ в преподавательской деятельности
Навык 1:
Осуществление преподавательской деятельности, направленной на формирование у учащихся понимания специфики и особенностей научно-теологических школ
Умения:
1. Осуществлять поиск, критический анализ информации и применять системный подход для решения поставленных задач в религиозной сфере
Знания:
1. Нормативных правовых актов в области государственной политики Республики Казахстан;
2. Закона Республики Казахстан
"О религиозной деятельности и религиозных объединениях";
3. Этапов становления и развития религиоведения, теоретических и методических приемов проведения анализа религиозных проблем;
4.О теоретических подходов к анализу и умению выявлять и обосновать общие закономерности, сопоставляя историю религий.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Участие в профессиональных дискуссиях
Умения:
1. Аргументированно представлять своҰ мнение по проблемам современного исламоведения, религиоведения и теологии;
2. Работать в команде.
3. Осуществлять деловую коммуникацию в устной и письменной формах на казахском, русском и иностранных языках (арабском, английском);
4. Воспринимать межкультурное и межконфессиональное многообразие общества в социально-культурном, этическом и философском контекстах.
Знания:
1. Нормативных правовых актов в области национальной политики Республики Казахстан;
2. Закона Республики Казахстан
"О религиозной деятельности и религиозных объединениях";
3. Истории распространения основных религий в Республике Казахстан;
4. Феномена новых религиозных движений в Республике Казахстан и за рубежом;
5. Аргументированного противопоставления основам вероучения деструктивных культов.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Применение теологических знаний в решении экспертно-консультативных задач
Навык 1:
Осуществление экспертно-аналитической, консультативной, медиативной деятельности в сфере религии
Умения:
1. Разрабатывать учебные материалы с использованием религиоведческих и правовых принципов, применяемых в профессиональной среде;
2. Развивать воспитательный компонент в образовательном процессе через освоение научных, исторических и религиозных знаний;
3. Разрабатывать и проводить уроки с применением педагогических инноваций и учетом теорий/концепций в сфере теологии.
Знания:
1. Нормативные правовые акте в области религиозной деятельности Республики Казахстан;

2. Қазіргі заман қоғамдарының әлеуметтік-саяси даму үрдістері мен бағыттарын;
3. Діни экстремизмді профилактикалау тәсілдерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Оқытушылық қызметтегі ғылыми діни оқу мектептерінің өзіндік ерекшелігі мен өзгешелiктерін түсінуді қалыптастыру
Дағды 1:
Оқушылардың ғылыми діни оқу мектептерінің өзіндік ерекшелігі мен өзгешелiктерін түсінуін қалыптастыруға бағытталған оқытушылық қызметті жүзеге асыру
Машықтар:
1. Ақпаратты іздеуді, сыни талдауды жүзеге асыру және діни салада қойылған міндеттерді шешу үшін жүйелі тәсілді қолдану.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасы мемлекеттік саясат саласындағы нормативтік құқықтық актілерді;
2. "Діни қызмет және діни бірлестіктер туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;
3. Дінтанудың қалыптасу және даму кезеңдерін, діни проблемаларға талдау жүргізудің теориялық және әдістемелік тәсілдерін;
4. Діндер тарихын салыстыра отырып, жалпы заңдылықтарды талдау, анықтау мен негіздеудің теориялық тәсілдерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Кәсіптік пікірталастарға қатысу
Машықтар:
1. Қазіргі исламтану және дінтану, теология мәселелері жөнінде өз пікірін дәлелді түрде ұсыну;
2. Командада жұмыс істеу;
3. Іскерлік коммуникацияны ауызша және жазбаша нысанда қазақ, орыс және шет (араб, ағылшын) тілдерінде жүзеге асыру;
4. Әлеуметтік-мәдени, әдептік және философиялық тұрғысынан қоғамның мәдениетаралық және конфессияаралық әртүрлілігін қабылдау.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасы мемлекеттік саясат саласындағы нормативтік құқықтық актілерді;
2. "Діни қызмет және діни бірлестіктер туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;
3. Қазақстан Республикасындағы негізгі діндердің таралу тарихын;
4. Қазақстан Республикасындағы және шетелдегі жаңа діни қозғалыстардың феноменін;
5. Деструктивті ғибадаттардың уағыздарына дәлелді түрде қарсыласу қабілеті туралы білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
Сараптамалық-консультациялық міндеттерді шешуде теологиялық білімді пайдалану
Дағды 1:
Дін саласындағы сараптамалық-талдау, консультациялық, медиативтік қызметті жүзеге асыру
Машықтар:
1. Кәсіптік ортада қолданылатын дінтану және құқықтық қағидаттарды пайдалана отырып, оқу материалдарын әзірлеу;
2. Ғылыми, тарихи және діни білімді меңгеру арқылы білім беру процесінде тәрбие құрамдасын дамыту;
3. Педагогикалық инновацияларды қолдана отырып және теология саласындағы теорияларды/тұжырымдамаларды ескере отырып сабақтар әзірлеу және өткізу.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының діни қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілерді;

2. Истории мировых и традиционных религий;
3. Место и роль религий в современном обществе и в мире в целом;
4. Законы Республики Казахстан
"Об образовании", "О правах ребенка в Республике Казахстан",
"О языках в
Республике Казахстан";
5. Трудового Кодекса Республики Казахстан; Кодекса Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье", Социального Кодекса Республики Казахстан.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
аналитическое мышление;
инициативность;
ответственность;
планирование;
внимательность;
стремление к повышению профессионального уровня;
ориентация на результат;
исполнительность;
критический анализ;
креативность;
дисциплинированность;
организованность;
принятие решений.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Преподаватель религии и религиоведения
6
Теолог
12. Карточка профессии "Теолог"
Код группы:
2636-1
Код наименования занятия:
2636-1-003
Наименование профессии:
Теолог
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и других типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
Техническое и профессиональное образование (специалист среднего звена)
Специальность:
Теология
Квалификация:
Требования к опыту работы:
не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
не требуется
Другие возможные наименования профессии:
-
Основная цель деятельности:
изучение религиозной догматики, истории, традиций и практик с учетом их социального, культурного и исторического воздействия на общество и людей
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация и осуществление работы с общественностью;
2. Систематизация конфессиональных вероучений;
3. Экспертное консультирование;
4. Решение теологических споров;
5. Организация теологической реабилитационной работы с осужденными лицами в учреждениях уголовно-исполнительной системы;
6. Исследование философских аспектов религии с целью анализа соотношения истины и заблуждений в современном обществе.
Дополнительные трудовые функции:
Работа с современными базами данных, проведение источниковедческих исследований по религиозной литературе и печатными СМИ
Трудовая функция 1:
Организация и осуществление работы с общественностью.
Навык 1:
Работа с общественностью
Умения:
1. Проводить изучение и анализ религиозной ситуации в регионе;
2. Проводить теологический анализ различных религиозных явлений, используя современные информационные методы;
3. Осуществлять мониторинг деятельности религиозных объединений, миссионеров, духовных (религиозных) организаций, зарегистрированных на территории Республики Казахстан;
4. Рассматривать обращения физических и юридических лиц, связанных с нарушениями Законодательства Республики Казахстан о религиозной деятельности и религиозных объединениях;

2. Әлемдік және дәстүрлі діндер тарихы;
3. Қазіргі заман қоғамдағы және жалпы әлемдегі діндердің орны мен рөлін;
4. Қазақстан Республикасының "Білім туралы", "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" заңдарын;
5. Қазақстан Республикасы Еңбек Кодексін, Қазақстан Республикасы Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы Кодексін, Қазақстан Республикасы Әлеуметтік Кодексін.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
аналитикалық ойлау;
бастамашылық;
жауапкершілік;
жоспарлау;
зейінділік;
кәсіптік деңгейді жоғарылатуға ұмтылу;
нәтижеге бағдарлану,
орындаушылық;
сыни талдау;
талдамалық ойлау;
тәртіптілік;
ұйымшылдық;
шешім қабылдау.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
-
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Дін және дінтану оқытушысы
6
Теолог
12. Кәсіптің карточкасы "Теолог"
Топтың коды:
2636-1 Теологтар
Қызмет атауының коды:
2636-1-003
Кәсіптің атауы:
Теолог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
Техникалық және кәсіптік білім беру (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Теология
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
талап етілмейді
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
-
Қызметтің негізгі мақсаты:
діни догматиканы, тарихты, дәстүрлер мен практикаларды олардың қоғам мен адамдарға әлеуметтік, мәдени және тарихи әсерін ескере отырып зерделеу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жұртшылықпен жұмысты ұйымдастыру және жүзеге асыру.
2. Конфессиялық діни ілімдерді жүйелеу.
3. Сараптамалық-консультациялық функция.
4. Теологиялық дауларды шешу.
5. Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде сотталған адамдармен теологиялық оңалту жұмыстарын ұйымдастыру.
6. Қазіргі қоғамдағы ақиқат пен қате түсініктердің арақатынасын талдау мақсатында діннің философиялық аспектілерін зерттеу.
Қосымша еңбек функциялары:
қазіргі заманғы деректер базасымен жұмыс істеу, діни әдебиет және баспа БАҚ бойынша деректанулық зерттеулер жүргізу
Еңбек функциясы 1:
Жұртшылықпен жұмысты ұйымдастыру және жүзеге асыру
Дағды 1:
Жұртшылықпен жұмыс
Машықтар:
1. Өңірдегі діни ахуалды зерделеу және талдау жүргізу;
2. Қазіргі заманғы ақпараттық әдістерді қолдана отырып, әртүрлі діни құбылыстарға теологиялық талдау жүргізу;
3. Қазақстан Республикасының аумағында тіркелген діни бірлестіктердің, миссионерлердің, рухани (діни) ұйымдардың қызметіне мониторингті жүзеге асыру;
4. Қазақстан Республикасының Діни қызмет және діни бірлестіктер туралы заңнамасын бұзумен байланысты жеке және заңды тұлғалардың арыздарын қарау;

5. Осуществлять проведение религиоведческой экспертизы религиозной литературы и других информационных материалов религиозного содержания, поступающих в библиотечные фонды организаций;
6. Анализировать религиозные тексты.
Знания:
1. Методы исследования религиозной ситуации в регионе, включая использование социологических и иных научных подходов;
2. Современные информационные методы и технологий, применяемых для теологического анализа различных религиозных явлений с использованием электронных баз данных, интернет-ресурсов и аналитических инструментов;
3. Законодательства Республики Казахстан о религиозной деятельности и религиозных объединениях для осуществления мониторинга деятельности данных организаций на территории страны;
4. Процедуры рассмотрения обращений физических и юридических лиц, связанных с нарушениями законодательства о религиозной деятельности с предоставлением аналитического отчета и рекомендации по обращениям;
5. Принципы проведения религиоведческой экспертизы для анализа религиозной литературы и других информационных материалов религиозного содержания, поступающих в библиотечные фонды организаций;
6. Религиозные тексты, включая основных догматических, исторических и культурных аспектов с проведением анализа и интерпретации текстов с учетом их контекста и смысла.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Организация и проведение мониторинга этнических и религиозных отношений с целью выявления предпосылок возникновения, проявления и обострения конфликтов на национальной и религиозной почве
Умения:
1. Проводить комплекс информационно-разъяснительных мероприятий в интернет-пространстве, направленных на повышение иммунитета населения к радикальной идеологии;
2. Проводить мониторинг контрпропагандисткой работы в сети интернет;
3. Содействовать местным исполнительным органам по стабилизации религиозной ситуации в регионе в рамках проведения мониторинга и анализа в интернет-пространстве и социальных сетях;
4. Принимать меры по недопущению конфликтов на национальной и религиозной почве;
5. Различать экстремистскую, радикальную и террористическую идеологию.
Знания:
1.Современных информационных технологий для повышения качества работы с общественностью;
2. Психологические приемы для разрешения конфликтов в обществе;
3. Основы конфликтологии и медиации;
4. Этику межэтнического взаимодействия.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Систематизация конфессиональных вероучений
Навык 1:
Обсуждение основ христианской религии
Умения:
1. Владеть информацией об основных направлениях христианства (православие, католицизм, протестантизм);
2. Излагать историю распространение христианства в Казахстане: православия, католицизма, протестантизма;
3. Описывать особенности вероучения и деятельности методизма, христианства веры евангельской, Адвентистов седьмого дня, Свидетелей Иеговы;
4. Объяснять идеологию и принципы данных религий, а также особенности их поклонений и религиозных праздников;

5. Ұйымдардың кітапхана қорларына түсетін діни әдебиеттерге және діни мазмұндағы басқа да ақпараттық материалдарға дінтану сараптамасын жүзеге асыру;
6. Діни мәтіндерді талдау.
Білімдер:
1. Әлеуметтанушылық және өзге де ғылыми тәсілдерді қолдануды қоса алғанда, өңірдегі діни ахуалды зерттеу әдістерін;
2. Электрондық дерекқорын, интернет-ресурстар мен талдамалық құралдарды пайдалана отырып, әртүрлі діни құбылыстарды теологиялық талдау үшін қолданылатын қазіргі заманғы ақпараттық әдістер мен технологияларды;
3. Ел аумағындағы осы ұйымдардың қызметіне мониторингті жүзеге асыру үшін Қазақстан Республикасының Діни қызмет және діни бірлестіктер туралы заңнамасын;
4. Жолданымдар бойынша талдамалық есеп пен ұсыным бере отырып, діни қызмет туралы заңнаманы бұзумен байланысты жеке және заңды тұлғалардың жолданымдарын қарау рәсімдері мен тәсілдерін;
5. Ұйымдардың кітапхана қорларына түсетін діни әдебиеттерді және діни мазмұндағы басқа да ақпараттық материалдарды талдау үшін дінтану сараптамасының қағидаттарын;
6. Діни мәтіндер, оның ішінде негізгі догматикалық, тарихи және мәдени аспектілерді білу, мәтіндерді олардың мәнмәтін мен мағынасын ескере отырып талдау және интерпретациялауды білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Ұлттық және діни негіздегі қақтығыстардың туындауының, көрінуінің және шиеленісуінің алғышарттарын анықтау мақсатында этникалық және діни қатынастарға мониторинг ұйымдастыру және жүргізу
Машықтар:
1. Интернет-кеңістікке байланысты халықтың радикалдануға қарсы иммунитетін арттыруға бағытталған ақпараттық-түсіндіру іс-шараларының кешенін жүргізу;
2. Интернет желісінде қарсы насихаттау жұмыстарына мониторинг жүргізу;
3. Интернет–кеңістікте және әлеуметтік желілерде мониторинг пен талдау жүргізу шеңберінде өңірдегі діни ахуалды тұрақтандыру жөніндегі жергілікті атқарушы органдарға жәрдемдесу;
4. Ұлттық және діни негізде қақтығыстарды болдырмау жөнінде шаралар қабылдау;
5. Экстремистік, радикалды және террористік идеологияны ажырата білу.
Білімдер:
1. Жұртшылықпен жұмыс сапасын арттыруға арналған қазіргі заманғы ақпараттық технологияларды;
2. Қоғамдағы қақтығыстарды шешудің психологиялық тәсілдерін;
3. Конфликтология және медиация негіздерін;
4. Этносаралық өзара іс-қимыл әдебін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Конфессиялық діни ілімдерді жүйелеу
Дағды 1:
Христиан дінінің негіздерін талқылау
Машықтар:
1. Христиандықтың негізгі бағыттары (православие, католицизм, протестантизм) туралы ақпаратқа ие болу;
2. Қазақстанда христиандықтың: православиенің, католицизмнің, протестантизмнің таралу тарихын баяндау;
3. Методизмнің, Інжілдік сенім христиандарының, Жетінші күн адвентистерінің, Иегова куәгерлерінің, ақ бауырластық діни ілімдерінің ерекшеліктері мен
қызметін сипаттау;
4. Бұл діндердің идеологиясы мен қағидаттарын, сондай-ақ олардың құлшылық ету мен діни мерекелерінің ерекшеліктерін түсіндіру;

5. Объяснять различные формы поклонения, присущие христианству, такие как молитва, чтение священных текстов, прославление Бога через пение, общение с Богом через причастие и исповедь;
6. Разъяснять теологические этапы развития христианства;
7. Информировать широкую аудиторию о духовно-нравственных ценностях христианства и основных принципов его учения.
Знания:
1.Основные направления христианства: православие, католицизма и протестантизма;
2. Историю распространения христианства в Казахстане: православие, католицизма и протестантизма;
3. Особенностей вероучения и деятельности методизма, христианства веры евангельской, Адвентистов седьмого дня, Свидетелей Иеговы;
4. Идеологию и принципы данных религий, особенностей их поклонений и религиозных праздников;
5. Различные форм поклонения, присущих христианству: молитва, чтение священных текстов, прославление Бога через пение, общение с Богом через причастие и исповедь;
6. Теологические этапы развития христианства;
7. Информацию о духовно-нравственных ценностях христианства и основных принципах его учения.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Обобщение основ исламской религии
Умения:
1.Изучать основные принципы, вероучение и историю исламской религии;
2.Систематизировать и обобщать информацию об основах исламской религии: вероисповедание, ритуалы, практики и традиции;
3.Анализировать и интерпретировать священные тексты ислама: Коран и хадисы, для понимания и объяснения основ вероучения;
4. Владеть информацией о различных школах и течениях в исламе, их истории, основных принципах и особенностях;
5. Объяснять основные доктринальные и этические принципы ислама: монотеизм, справедливость, милосердие;
6. Осознавать социокультурный контекст и влияние исламской религии на общество и индивидуумы, включая ее роль в формировании нравственных ценностей и социальных отношений;
7. Коммуницировать и общаться с различными аудиториями, в том числе представителями исламской общины и общественности, для обсуждения и распространения знаний об основах исламской религии.
Знания:
1. Основные принципы вероучения и истории исламской религии;
2. Основы исламской религии: вероисповедание, ритуалы, практики и традиции;
3. Интерпретации священных текстов ислама, включая Коран и хадисы, для объяснения основ вероучения;
4. Информации о различных школах и течениях в исламе, их истории, основных принципах и особенностях;

5. Христиандыққа тән: дұға ету, қасиетті мәтіндерді оқу, құдайды ән айту арқылы мадақтау, құдаймен причастие мен тәубе ету арқылы қарым-қатынас жасау сияқты әртүрлі құлшылық ету нысандарын түсіндіру;
6. Христиан дінінің дамуындағы теологиялық кезеңдерді түсіндіру;
7. Христиандықтың рухани-адамгершілік құндылықтары, оның ілімдерінің негізгі қағидаттары туралы кең аудиторияны хабардар ету.
Білімдер:
1. Христиандықтың негізгі бағыттары: православиені, католицизмді және протестантизмді;
2. Қазақстанда христиандықтың: православиенің, католицизмнің, протестантизмнің таралу тарихын;
3. Методизмнің, Інжілдік сенім христиандарының, Жетінші күн адвентистерінің, Иегова куәгерлері мен ақ бауырластық діни ілімдерінің ерекшеліктері мен
қызметін;
4. Бұл діндердің идеологиясы мен қағидаттарын, сондай-ақ олардың құлшылық ету мен діни мерекелерінің ерекшеліктерін;
5. Христиандыққа тән: дұға ету, қасиетті мәтіндерді оқу, құдайды ән айту арқылы мадақтау, құдаймен причастие мен тәубе ету арқылы қарым-қатынас жасаудың әртүрлі құлшылық ету нысандарын;
6. Христиан дінінің дамуындағы теологиялық кезеңдерді;
7. Христиандықтың рухани-адамгершілік құндылықтары, оның ілімдерінің негізгі қағидаттары туралы білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Ислам дінінің негіздерін жинақтап қорыту
Машықтар:
1. Ислам дінінің негізгі қағидаттарын, діни ілім мен тарихын зерделеу;
2. Ислам дінінің негіздері: діни сенім, салт жоралар, практикалар мен дәстүрлер туралы ақпаратты жүйелеу және жинақтап қорыту;
3. Діни ілім негіздерін түсіну және түсіндіру үшін исламның қасиетті мәтіндерін: Құран және хадистерді талдау және интерпретациялау;
4. Исламдағы әртүрлі мектептер мен ағымдар, олардың тарихы, негізгі қағидаттары мен ерекшеліктері туралы ақпаратқа ие болу;
5. Исламның негізгі доктриналық және әдептік қағидаттарын: монотеизм, әділеттілік, мейірімділік түсіндіру;
6. Әлеуметтік-мәдени мәнмәтін мен ислам дінінің қоғамға және жеке адамдарға әсерін, оның ішінде адамгершілік құндылықтар мен әлеуметтік қатынастарды қалыптастырудағы рөлін түсіну;
7. Ислам дінінің негіздері туралы білімді талқылау және тарату үшін әртүрлі аудиториялармен, оның ішінде ислам жамағаты мен жұртшылық өкілдерімен қарым-қатынас жасау.
Білімдер:
1. Ислам дінінің діни ілім мен тарихының негізгі қағидаттарын;
2. Ислам дінінің негіздері: діни сенім, салт жоралар, практикалар мен дәстүрлер туралы ақпаратты;
3. Діни ілім негіздерін түсіндіру үшін исламның қасиетті мәтіндерін: Құран және хадистерді интерпретациялауды;
4. Исламдағы әртүрлі мектептер мен ағымдар, олардың тарихы, негізгі қағидаттары мен ерекшеліктері туралы ақпаратты;

5. Основные доктринальные и этические принципы ислама: монотеизм, справедливость, милосердие;
6.Социокультурных контекстов и влияния исламской религии на общество и индивидуумов, включая ее роль в формировании нравственных ценностей и социальных отношений;
7.Коммуникативного общения с различными аудиториями, включая представителей исламской общины и общественности, для обсуждения и распространения знаний об основах исламской религии.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Рассмотрение основ иудаизма
Умения:
1. Изучать основные принципы, вероучение и историю иудаизма;
2. Анализировать и интерпретировать священные тексты иудаизма: Тора и Талмуд;
3. Владеть информацией о ключевых доктринах иудаизма, таких как вера в единого Бога, избрание народа и законы Торы;
4. Различать течения иудаизма, их историю, основные учения и особенности;
5. Объяснять религиозные обряды, праздники и традиции иудаизма, включая субботу, Песах, Рош-ха-Шану и Йом-Кипур;
6. Рассматривать влияние иудаизма на формирование и развитие еврейской культуры, этики, нравственности и социальных ценностей;
7. Коммуницировать и общаться с различными аудиториями, включая представителей еврейской общины и общественности, для обсуждения и распространения знаний об основах иудаизма.
Знания:
1. Основные принципы вероучения и истории иудаизма;
2. Священные тексты иудаизма: Тора и Талмуд;
3. Ключевые доктрины иудаизма, включая веру в единого Бога, избрание народа и законы Торы;
4. Различные направления иудаизма и историю;
5. Религиозные обряды, праздники и традиций иудаизма, включая субботу, Песах, Рош-ха-Шану и Йом-Кипур;
6. Представление о влиянии иудаизма на формирование и развитие еврейской культуры, этики, нравственности и социальных ценностей;
7. Коммуникативного общения с различными аудиториями еврейской общины и широкой общественности для обсуждения и распространения знаний об основах иудаизма.
Возможность признания навыка:
-
Навык 4:
Определение основ буддизма и индуизма
Умения:
1. Изучать основные принципы, вероучение и историю буддизма и индуизма;
2. Анализировать и интерпретировать священные тексты и писания буддизма и индуизма: Сутра и Веда;
3. Владеть информацией о ключевых доктринах и философии буддизма и индуизма, включая понятия реинкарнации, кармы, освобождения и духовного развития;
4.Различать различные школы и течения буддизма и индуизма, историю, основные учения и практики;
5. Объяснять религиозные обряды, ритуалы и праздники буддизма и индуизма, включая медитацию, пуджу и Дивали;
6.Рассматривать влияние буддизма и индуизма на культуру, этику, нравственность и социальные ценности обществ, где они распространены;
7.Коммуницировать и общаться с различными аудиториями, включая представителей буддистской и индуистской общин, а также широкую общественность, для обсуждения и распространения знаний об основах буддизма и индуизма.
Знания:
1. Основные принципы вероучения и истории буддизма и индуизма;
2. Толкования священных текстов и писания буддизма и индуизма: Сутра и Веда;
3. Ключевые доктрины и философии буддизма и индуизма, включая понятия реинкарнации, кармы, освобождения и духовного развития;
4. Различные школы и течения буддизма и индуизма, истории, основных учений и практик;

5. Исламның негізгі доктриналық және әдептік қағидаттарын: монотеизм, әділеттілік, мейірімділік туралы;
6. Әлеуметтік-мәдени мәнмәтін мен ислам дінінің қоғамға және жеке адамдарға әсерін, оның ішінде адамгершілік құндылықтар мен әлеуметтік қатынастарды қалыптастырудағы рөлін;
7. Ислам дінінің негіздері туралы білімді талқылау және тарату үшін әртүрлі аудиториялармен, оның ішінде ислам жамағаты мен жұртшылық өкілдерімен қарым-қатынас жасай білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Иудаизмнің негіздерін қарау
Машықтар:
1. Иудаизмнің негізгі қағидаттарын, діни ілім мен тарихын зерделеу;
2. Иудаизмнің қасиетті Тәурат мен Талмуд мәтіндерін талдау және интерпретациялау;
3. Бір құдайға сену, халықтың таңдалуы және Тәурат заңдары сияқты иудаизмнің негізгі доктриналар туралы ақпаратқа ие болу;
4. Иудаизм ағымдарын, олардың тарихын, негізгі ілімдері мен ерекшеліктерін ажырату;
5. Сенбі, Пасха, Рош ха-Шана және Йом Киппурды қоса алғанда, иудаизмнің діни жораларын, мерекелері мен дәстүрлерін түсіндіру;
6. Иудаизмнің еврей мәдениетін, әдебін, адамгершілігі мен әлеуметтік құндылықтарын қалыптастыру мен дамытуға әсерін қарау;
7. Иудаизмнің негіздері туралы білімді талқылау және тарату үшін әртүрлі аудиториялармен, оның ішінде еврей қауымы мен жұртшылық өкілдерімен қарым-қатынас жасау.
Білімдер:
1. Иудаизмнің негізгі қағидаттарын, діни ілім мен тарихын;
2. Иудаизмнің қасиетті Тәурат мен Талмуд мәтіндерін;
3. Бір құдайға сену, халықтың таңдалуы және Тәурат заңдарын;
4. Иудаизмнің әртүрлі бағыттар мен тарихын;
5. Сенбі, Пасха, Рош ха-Шана және Йом Киппурды қоса алғанда, иудаизмнің діни жораларын, мерекелері мен дәстүрлерін;
6. Иудаизмнің еврей мәдениетін, әдебін, адамгершілігі мен әлеуметтік құндылықтарын қалыптастыру мен дамытуға әсері туралы түсініктерді;
7. Иудаизмнің негіздері туралы білімді талқылау және тарату үшін әртүрлі аудиториялармен, оның ішінде еврей қауымы мен жұртшылық өкілдерімен қарым-қатынас жасай білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 4:
Буддизм мен индуизмнің негіздерін айқындау
Машықтар:
1. Буддизм мен индуизмнің негізгі қағидаттарын, діни ілімін және тарихын зерделеу;
2. Буддизм мен индуизмнің қасиетті мәтіндері мен жазбаларын: Сутра мен Веданы талдау және түсіндіру;
3. Реинкарнациялау, карма, азаттық және рухани даму ұғымдарын қоса алғанда, буддизм мен индуизмнің түйінді доктриналары және философиялары туралы ақпаратты меңгеру;
4. Буддизм мен индуизмнің әртүрлі мектептері мен ағымдарының, тарихының, негізгі ілімдері мен практикаларының аражігін ажырату;
5. Медитацияны, пуджаны және дивалиді қоса алғанда, буддизм мен индуизмнің діни жораларын, рәсімдері мен мерекелерін түсіндіру;
6. Буддизм мен индуизмнің олар таралған жерлердегі қоғамдардың мәдениетіне, әдебіне, адамгершілігіне және әлеуметтік құндылықтарына ықпалын қарау;
7. Буддизм мен индуизмнің негіздері туралы білімді талқылау және тарату үшін буддистік және индуистік қауымдастықтардың өкілдерін, сондай-ақ қалың жұртшылықты қоса алғанда, әртүрлі аудиториялармен байланыс орнату.
Білімдер:
1. Буддизм мен индуизмнің негізгі қағидаттарын, діни ілімін және тарихын білу;
2. Буддизм мен индуизмнің қасиетті мәтіндері мен жазбаларын: Сутра мен Веданы түсіндіру;
3. Реинкарнациялау, карма, азаттық және рухани даму ұғымдарын қоса алғанда, буддизм мен индуизмнің түйінді доктриналарын және философияларын білу;
4. Буддизм мен индуизмнің әртүрлі мектептері мен ағымдарын, тарихын, негізгі ілімдері мен практикаларын білу;

5. Религиозные обряды, ритуалы и праздники буддизма и индуизма: медитация, пуджу и Дивали;
6. Влияния буддизма и индуизма на культуру, этику, нравственность и социальные ценности обществ, где они распространены;
7. Коммуникативное общение с различными аудиториями, включая представителей буддистской и индуистской общин, а также широкую общественность, с целью обсуждения и распространения знаний об основах буддизма и индуизма.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Экспертное консультирование
Навык 1:
Экспертиза и консультация
Умения:
1. Понимать религиозные процессы на международном и региональном уровне;
2. Оказывать методическую помощь местным исполнительным органам в сфере религиозной деятельности;
3. Проводить экспертизу религиозных текстов, литературы, аудио - и видеоматериалов;
4. Проводить религиоведческую экспертизу поступившей религиозной литературы, иных информационных материалов религиозного содержания в библиотечные фонды организаций;
5. Объяснять концепции вероучения и применения их в реальной жизни;
6. Консультировать по вопросам вероучения;
7. Участвовать в составе экспертных комиссий по вопросам профессиональной деятельности;
8. Участвовать в составе консультативных групп по вопросам профессиональной деятельности;
9. Распознавать идеологию деструктивных религиозных течений, экстремистских террористических организаций;
10. Осуществлять индивидуальные консультации и экспертизы по вопросам теологии.
Знания:
1. Основные типы вероучений;
2. Закон Республики Казахстан
"О религиозной деятельности и религиозных объединениях";
3. Основные догматы, идей, взглядов и практик определенных религий;
4. Современные правовые заключения (фетвы) богословов;
5. Исламское право, связанное с религиозной практикой, повседневной жизнью и межличностными отношениями мусульман;
6. Теоретические принципы священных текстов;
7. Условия и правила проведения религиозных обрядов и культов;
8. Религиозные идеологий, концепций.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Интерпретация религиозных текстов
Умения:
1. Использовать особенности языка, грамматики, лексики и структуры предложений при работе с текстами;
2. Применять религиозные тексты к современным проблемам и вызовам, чтобы расширять понимание их влияния на современный мир;
3. Раскрывать содержание и структуру священных текстов для более глубокого понимания религиозных учений;
4. Формировать ответы на сложные философские и этические вопросы, связанные с религиозными верованиями;
5. Давать советы и направления по религиозным и общественным вопросам, основанным на соответствующих религиозных учениях и верованиях.
Знания:
1. Язык и стиль текста;

5. Медитацияны, пуджаны және дивалиді қоса алғанда, буддизм мен индуизмнің діни жораларын, рәсімдері мен мерекелерін білу;
6. Буддизм мен индуизмнің олар таралған жерлердегі қоғамдардың мәдениетіне, әдебіне, адамгершілігіне және әлеуметтік құндылықтарына ықпалын білу;
7. Буддизм мен индуизмнің негіздері туралы білімді талқылау және тарату үшін буддистік және индуистік қауымдастықтардың өкілдерін, сондай-ақ қалың жұртшылықты қоса алғанда, әртүрлі аудиториялармен байланыс орнату.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
Сараптамалық-консультациялық функция
Дағды 1:
Сараптама және кеңес беру
Машықтар:
1. Халықаралық және өңірлік деңгейде діни процестерді түсіну;
2. Діни қызмет саласында жергілікті атқарушы органдарға әдістемелік көмек көрсету;
3. Діни мәтіндерге, әдебиеттерге, аудио- және бейнематериалдарға сараптама жүргізу;
4. Ұйымдардың кітапхана қорларына келіп түскен діни әдебиеттерге, діни мазмұндағы өзге де ақпараттық материалдарға дінтану сараптамасын жүргізу;
5. Діни ілім тұжырымдамасын және оларды нақты өмірде қолданылуын түсіндіру;
6. Діни ілім мәселелері бойынша консультация беру;
7. Кәсіптік қызмет мәселелері жөніндегі сараптамалық комиссиялардың құрамында қатысу;
8. Кәсіптік қызмет мәселелері жөніндегі консультативтік топтардың құрамында қатысу;
9. Деструктивті ағымдардың, экстремистік, террористік ұйымдардың идеологиясын тану;
10. Теология мәселелері бойынша жеке консультациялар мен сараптамаларды жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Діни ілімнің негізгі типтерін;
2. "Діни қызмет және діни бірлестіктер туралы" Қазақстан Республикасы Заңын;
3. Белгілі бір діндердің негізгі догмаларын, идеяларын, көзқарастары мен практикаларын;
4. Діни оқудың (пәтуаның) қазіргі заманғы құқықтық қорытындыларын;
5. Діни практикамен, күнделікті өмірмен және мұсылман адамдар арасындағы қатынастарға байланысты ислам құқығын;
6. Қасиетті мәтіндердің теориялық қағидаттарын;
7. Діни жораларды өткізу және ғибадат ету шарттары мен қидаларын;
8. Діни идеологияларды, тұжырымдамаларды білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Діни мәтіндерді түсіндіру
Машықтар:
1. Мәтіндермен жұмыс кезінде тілдің, грамматиканың, лексиканың және сөйлемдер құрылымының ерекшеліктерін пайдалану;
2. Діни мәтіндердің қазіргі әлемге ықпалы туралы ұғымды кеңейту үшін оларды қазіргі проблемаларға және қиындықтарға қолдану;
3. Діни ілімдерді едәуір терең түсіну үшін қасиетті мәтіндердің мазмұны мен құрылымын ашу;
4. Діни сеніміне байланысты күрделі философиялық және әдептілік сұрақтарына жауаптарды қалыптастыру;
5. Тиісті діни ілімдер мен сенімдерге негізделген діни және қоғамдық мәселелер бойынша кеңестер мен бағыт беру.
Білімдер:
1. Мәтіннің тілі мен стилін;

2. Исторические обстоятельства, при которых был создан религиозный текст;
3. Филологический анализ для понимания значения и смысла отдельных слов и фраз;
4. Экзегетический метод толкования, который позволяет более глубоко понимать значение и смысл религиозных текстов, через анализ исторического и литературного контекста;
5. Контекстуальный метод, который позволяет понимать значение религиозных текстов в свете современного контекста и их влияния на современное общество.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 4:
Решение теологических споров
Навык 1:
Анализ и разрешение дискуссионных вопросов, связанных с вероучением
Умения:
1. Анализировать спорные вопросы, связанные с вероучением, находить решения в соответствии с теологическими принципами;
2. Разбираться в содержании и структуре религиозных текстов;
3. Помогать сторонам достигать справедливого решения на основе вероучения;
4. Использовать теологические принципы для урегулирования конфликтов между сторонами;
5. Содействовать разрешению конфликтов на основе принципов справедливости и милосердия, присущих вероучению;
6. Распознавать особенности конфессиональных вероучений, включая иудаизм, христианство, ислам, буддизм, индуизм и новые религиозные движения.
Знания:
1. Анализ спорных вопросов, связанных с вероучением и нахождением решения в соответствии с теологическими принципами;
2. Содержания и структуры религиозных текстов;
3. Оказания помощи сторонам для достижения справедливого решения на основе вероучения;
4. Теологические принципы для урегулирования конфликтов между сторонами;
5. Содействия разрешения конфликтов на основе принципов справедливости и милосердия, присущих вероучению;
6. Особенности конфессиональных вероучений, включая иудаизм, христианство, ислам, буддизм, индуизм и новые религиозные движения.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 5:
Организация теологической реабилитационной работы с осужденными лицами в учреждениях уголовно-исполнительной системы
Навык 1:
Координация организации теологической реабилитационной работой в учреждениях уголовно-исполнительной системы
Умения:
1. Организовывать и проводить программы теологической реабилитации и дерадикализации в учреждениях уголовно-исполнительной системы;
2. Разрабатывать и внедрять методики воспитательной работы, направленной на формирование у осужденных негативного отношения к религиозному экстремизму и терроризму;
3. Применять комплекс мер по социально-психологической и религиозной реабилитации осужденных, включающий в себя как индивидуальную, так и групповую работу;
4. Обеспечивать проведение занятий по социально-правовой тематике, направленных на повышение правовой культуры и профилактику рецидива преступлений.
Знания:
1. Факторы и причины, которые могут приводить к вовлечению в идеологию религиозного экстремизма и терроризма, а также деструктивных религиозных течений;

2. Діни мәтін жазылған тарихи мән-жайларды;
3. Жекелеген сөздер мен сөз тіркестерінің мәні мен мағынасын түсіну үшін филологиялық талдау жасау;
4. Түсіндірудің экзегетикалық әдісі тарихи және әдеби түпмәтінін талдау арқылы діни мәтіндердің мәні мен мағынасын едәуір терең түсінуге мүмкіндік беретінін;
5. Қазіргі заманғы түпмәтін шеңберінде діни мәтіндердің мәнін және олардың қазіргі қоғамға ықпалын түсінуге мүмкіндік беретін түпмәтін әдісін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 4:
Теологиялық дауларды шешу
Дағды 1:
Ақиқатқа қатысты пікірталас мәселелерін талдау және шешу
Машықтар:
1. Діни іліммен байланысты даулы мәселелерді талдау, теологиялық қағидаттарға сәйкес шешімдер табу;
2. Діни мәтіндердің мазмұны мен құрылымын түсіну;
3. Тараптарға діни ілім негізінде әділ шешімге қол жеткізуге көмектесу;
4. Тараптар арасындағы жанжалдарды реттеу үшін теологиялық қағидаттарды пайдалану;
5. Діни ілімге тән әділеттілік пен мейірімділік қағидаттары негізінде жанжалдарды шешуге жәрдемдесу;
6. Иудаизм, христиандық, ислам, буддизм, индуизм және жаңа діни ағымдарды қоса алғанда, конфессиялық діни сенімдердің ерекшеліктерін тану.
Білімдер:
1. Теологиялық қағидаттарға сәйкес діни іліммен және шешім табуға байланысты даулы мәселелерді талдау;
2. Діни мәтіндердің мазмұны мен құрылымын білу;
3. Діни сенім негізінде әділ шешімге қол жеткізу үшін тараптарға көмек көрсету;
4. Тараптар арасындағы жанжалдарды реттеудің теологиялық қағидаттарын білу;.
5. Діни ілімге тән әділеттілік пен мейірімділік қағидаттары негізінде жанжалдарды шешуге жәрдемдесу;
6. Иудаизм, христиандық, ислам, буддизм, индуизм және жаңа діни ағымдарды қоса алғанда, конфессиялық діни сенімдердің ерекшеліктері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 5:
Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде сотталған адамдармен теологиялық оңалту жұмыстарын ұйымдастыру
Дағды 1:
Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде теологиялық оңалту жұмыстарын ұйымдастыруды үйлестіру
Машықтар:
1.Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде теологиялық оңалту және радикалды көзқарастан арылту іс-шараларын ұйымдастыру және жүргізу;
2. Сотталғандардың діни экстремизмге және терроризмге қатысты теріс көзқарасын қалыптастыруға бағытталған тәрбие жұмысының әдістемелерін әзірлеу және енгізу;
3. Жеке және топтық жұмысты қамтитын сотталғандарды әлеуметтік-психологиялық және діни оңалту жөніндегі шаралар кешенін қолдану;
4. Құқықтық мәдениетті арттыруға және қылмыстардың қайталануының алдын алуға бағытталған әлеуметтік–құқықтық тақырыптар бойынша сабақтар өткізуді қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Діни экстремизм мен терроризм идеологиясының, сондай–ақ деструктивті діни ағымдардың жетегінде кетуге әкелуі мүмкін факторлар мен себептерді;

2. Принципы разработки программы оказания социально-правовой помощи осужденным лицам, в том числе с учетом религиозных аспектов;
3. Различия между официальными религиозными течениями и их деструктивными ответвлениями;
4. Комплекс теологических, психологических и социально-адаптационных мероприятий, направленных на дерадикализацию, в том числе из числа осужденных, и предотвращение их рецидива преступлений, связанных с религиозной идеологией / взглядами.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Анализ взаимосвязи между национальными обычаями и традициями, имеющими религиозное происхождение
Умения:
1. Изучать историю и особенности религиозных течений, существующих в Казахстане и их взаимосвязь с национальными традициями;
2. Анализировать и объяснять взаимосвязь национальных обычаев и традиций с религиозными ценностями и учениями;
3. Проводить диалог и дискуссии с представителями разных вероисповеданий с целью понимания и уважения различных религиозных течений;
4. Исследовать и понимать культурные традиции и обычаи казахского народа в контексте религиозных убеждений и истории.
Знания:
1. Различные религиозные течения и конфессий, которые существуют в Казахстане и их особенностей;
2. Роль религии в истории и культуре казахского народа;
3. Разницу между традиционными религиозными верованиями и экстремистками / радикальными течениями, которые могут искажать национальные традиции.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 6:
Исследование философских аспектов религии с целью анализа соотношения истины и заблуждений в современном обществе
Навык 1:
Применение философских знаний для формирования мировоззренческих позиций и развития критического мышления
Умения:
1. Понимать основные этапы истории религиозно-философской мысли, фундаментальные теоретические проблемы, связанные с изучением религиозной философии;
2. Понимать проблемы взаимосвязи религиозной философии с конфессиональными доктринами и различия в мировоззренческих взглядах между разными религиозными традициями;
3. Обладать общим представлением о религиозных конфессиях, а также философии, социологии и психологии религии;
4. Раскрывать содержание основных религиозно-философских проблем;
5. Развитие критического мышления, распознавание разнообразия знаний и точек зрения, критическая оценка информации и отличие истины от заблуждения.
Знания:
1. Ключевые этапы в истории религиозно-философской мысли, и основные теоретические проблемы, связанные с изучением религиозной философии.;
2. Вопросы, касающиеся взаимодействия религиозно-философской мысли и конфессиональных доктрин;
3. Историю развития основных религиозных конфессий и представлений, общее представление о философии религии, социологии религии, психологии религии;
4.Основные проблемные аспекты религиозно-философской мысли и их содержание;

2. Сотталған адамдарға, оның ішінде діни аспектілерді ескере отырып, әлеуметтік–құқықтық көмек көрсету бағдарламасын әзірлеу қағидаттарын;
3. Ресми діни ағымдар мен олардың деструктивті тармақтары арасындағы айырмашылықтарды;
4. Радикалды көзқарастан арылтуға, оның ішінде сотталғандар қатарындағыларды радикалды көзқарастан арылтуға және олардың діни идеологиямен / көзқарастармен байланысты қылмыстарды қайталауын болдырмауға бағытталған теологиялық, психологиялық және әлеуметтік-бейімдеу іс-шаралары кешенін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Ұлттық әдет-ғұрыптар мен діни дәстүрлер арасындағы байланысты талдау
Машықтар:
1. Қазақстанда бар діни ағымдардың тарихы мен ерекшеліктерін және олардың ұлттық дәстүрлермен байланысын зерделеу;
2. Ұлттық әдет-ғұрыптар мен дәстүрлердің діни құндылықтармен және ілімдермен өзара байланысын талдау және түсіндіру;
3. Әртүрлі діни ағымдарды түсіну және құрметтеу мақсатында әртүрлі дін өкілдерімен диалог құру және пікірталас жүргізу;
4. Діни наным мен тарих тұрғыдан қазақ халқының мәдени дәстүрлері мен әдет-ғұрыптарын зерттеу және түсіну.
Білімдер:
1. Қазақстанда бар әртүрлі діни ағымдар мен конфессияларды және олардың ерекшеліктерін;
2. Қазақ халқының тарихы мен мәдениетіндегі діннің рөлін;
3. Дәстүрлі діни сенімдер мен ұлттық дәстүрлерді бұрмалайтын эксремистік/ радикалды ағымдар арасындағы айырмашылықтарды білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 6:
Қазіргі қоғамдағы ақиқат пен қате түсініктердің арақатынасын талдау мақсатында діннің философиялық аспектілерін зерттеу
Дағды 1:
Дүниетанымдық ұстанымдарды қалыптастыру және сыни ойлауды дамыту үшін философиялық білімді қолдану
Машықтар:
1. Діни философиялық ой тарихының негізгі кезеңдерін, діни философияны зерделеумен байланысты іргелі теориялық проблемаларды түсіну;
2. Діни философияның конфессиялық доктринамен өзара байланыс проблемаларын және әртүрлі діни дәстүрлер арасындағы дүниетанымдық көзқарастардағы айырмашылықтарды түсіну;
3. Діни конфессиялар, сондай-ақ діни философия, әлеуметтану және психология туралы жалпы түсініктің болуы;
4. Негізгі діни-философиялық проблемалардың мазмұнын ашу;
5. Сыни ойлауды дамыту, білім мен көзқарастың әртүрлілігін тану, ақпаратты сыни тұрғыдан бағалау және адасудан ақиқатты ажырату.
Білімдер:
1. Діни-философиялық ой тарихындағы негізгі кезеңдерді және діни философияны зерделеуге байланысты негізгі теориялық проблемаларды;
2. Діни-философиялық ой мен конфессиялық доктринаның өзара іс-қимылына қатысты мәселелерді білу;
3. Негізгі діни конфессиялар мен түсініктерінің даму тарихы, діни философия, діни әлеуметтану, діни психология туралы жалпы түсініктің болуы;
4. Діни-философиялық ойдың негізгі проблемалық аспектілерін және олардың мазмұнын;

5. Философские знания для развития критического мышления и анализа разнообразия форм знания, а также соотношения истины и заблуждения в современном обществе.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Установление диалога и уважительного отношения к людям с различными убеждениями в соответствии с нормами межкультурного общения
Умения:
1. Анализировать морально-этические проблемы с учетом религиозных традиций и их влияния на общество;
2. Оценивать влияние религии на моральные и этические нормы в различных культурах и обществах;
3.Демонстрировать эффективные навыки публичного выступления, включая умение выразительно и ясно выражать свои мысли и убеждения;
4. Проявлять толерантность и уважение к вероисповеданию и правам людей, а также умение находить компромиссы и строить конструктивный диалог с представителями разных религиозных традиций.
Знания:
1. Основные тенденций развития религиозной этики;
2. Морально-нравственные ценности и нормы, формирующих толерантность и активную личностную позицию;
3. Общие правила публичного выступления;
4. Психологию и менталитет людей.
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 1:
Работа с современными базами данных, проведение источниковедческих исследований по религиозной литературе и печатными СМИ
Навык 1:
Работа с организационно-распорядительными, информационно-справочными документами
Умения:
1. Применять информационно-коммуникационные и цифровые технологии;
2. Изучать тенденции отношения к религии в печатных СМИ;
3. Анализировать религиозные сообщества в использовании печатных СМИ для распространения своих верований и убеждений;
4. Исследовать медиа образования и представление религии в СМИ;
5. Анализировать деятельность религиозных лидеров и организаций на открытые дискуссии в печатных СМИ и интернете, связанные с их верованиями и практиками.
Знания:
1. Основ информационно-коммуникационных технологий;
2. Общественное мнение, анализ статистических данных о религиозных сообществах и лидерах;
3. Назначение, составные части, правилу оформления документов;
4. Информационно-справочные документы.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
способность осуществлять критический анализ проблемных ситуаций в мировоззренческой и ценностной сфере на основе системного теологического подхода, вырабатывать стратегию действий.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
-
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
-
-
13. Карточка профессии "Имам"
Код группы:
2636-2
Код наименования занятия:

5. Сыни ойлауды дамыту және білім нысандарының әртүрлілігін, сондай–ақ қазіргі қоғамдағы ақиқат пен адасудың арақатынасын талдау үшін философиялық білімнің болуы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Мәдениетаралық қарым-қатынас нормаларына сәйкес әртүрлі сенімдері бар адамдарға диалог пен құрметпен қарау
Машықтар:
1. Діни дәстүрлерді және олардың қоғамға ықпалын ескере отырып, моральдық-әдеп проблемаларын талдау;
2. Діннің әртүрлі мәдениеттер мен қоғамдардағы моральдық-әдеп нормаларына ықпалын бағалау;
3. Өзінің ойы мен сенімін айқын және анық білдіру машығын қоса алғанда, көпшілік алдында сөз сөйлеудің тиімді дағдыларын көрсету;
4. Тағаттылықты таныту және адамдардың діни нанымдары мен құқықтарын құрметтеу, сондай–ақ әртүрлі діни дәстүрлер өкілдерімен ымыраға келу және сындарлы диалог құру.
Білімдер:
1. Діни әдепті дамытудың мәні мен негізгі үрдістерін;
2. Тағаттылық пен белсенді жеке ұстанымды қалыптастыратын моральдық–адамгершілік құндылықтар мен нормаларын;
3. Көпшілік алдында сөз сөйлеудің жалпы қағидаларын;
4. Адамдардың психологиясы мен ділін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Қосымша еңбек функциясы 1:
Қазіргі заманғы деректер базасымен жұмыс істеу, діни әдебиет және баспа БАҚ бойынша деректанулық зерттеулер жүргізу
Дағды 1:
Ұйымдастырушылық-өкімдік, ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс
Машықтар:
1. Ақпараттық-коммуникациялық және цифрлық технологияларды қолдану;
2. Баспа БАҚ-та дінге қатысты көзқарас үрдістерін зерттеу;
3. Діни қоғамдастықтардың өздерінің сенімдері мен нанымдарын тарату үшін баспа БАҚ-ты пайдалануын талдау;
4. Бұқаралық ақпарат құралдарында медиа білім беруді және дін туралы түсінікті зерттеу;
5. Дін лидерлері мен ұйымдардың сенімдері мен практикаларына байланысты олардың баспа БАҚ-тарындағы және интернеттегі ашық пікірталастары қызметін талдау.
Білімдер:
1. Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар негіздерін;
2. Қоғамдық пікірді, діни қоғамдастықтар мен лидерлер туралы статистикалық деректерді талдау;
3. Тағайындауларды, құрамдас бөліктерді, құжаттарды ресімдеу қағидаларын;
4. Ақпараттық-анықтамалық құжаттарды білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
жүйелі теологиялық тәсіл негізінде дүниетанымдық және құндылық саласындағы проблемалық жағдайларды сыни тұрғыдан талдауды жүзеге асыруға, іс-қимыл стратегиясын тұжырымдауға қабілеті
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
-
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
-
-
13. Кәсіптің карточкасы "Имам"
Топтың коды:
2636-2
Қызмет атауының коды:

2636-2-005
Наименование профессии:
Имам
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и других типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
Техническое и профессиональное образование (рабочие профессии)
Специальность:
Исламоведение
Квалификация:
Требования к опыту работы:
не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
не требуется
Другие возможные наименования профессии:
-
Основная цель деятельности:
Организация и проведение обрядов в соответствии с ханафитской религиозно-правовой школой
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Регулирование взаимоотношений по различным вопросам организаций жизнедеятельности;
2. Организация и проведение обрядов в соответствии с суннитской правовой школой;
3. Организация и проведении различных мероприятий в религиозных мусульманских организациях;
4. Распространение духовных ценностей ислама;
5. Воспевать Азан для призыва мусульман на молитву.
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Регулирование взаимоотношений по различным вопросам организаций жизнедеятельности
Навык 1:
Установление коммуникативной связи с людьми из разных социальных групп
Умения:
1. Решать проблемы касательно религии в жизнедеятельности прихожан;
2. Применять Аяты Корана в общении с верующими;
3. Аргументировать выводы по своим выступлениям;
4. Использовать примеры из нравоучительных историй Пророка Мухаммада и его сподвижников;
5.Обеспечивать качество религиозной деятельности, координацию работы мечети и укрепление взаимоотношений с населением;
6. Предостеречь верующих от нарушений норм ислама.
Знания:
1. Ораторское искусство в исламе;
2. Средства и приемы психологического воздействия на аудиторию;
3. Основные доктрины и учения ислама.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Организация и проведение обрядов в соответствии с суннитской правовой школой
Навык 1:
Проведение коллективного намаза
Умения:
1. Организовывать и проводить ежедневные молитвы в мечети в соответствии с религиозными требованиями и традициями;
2. Проводить пятничные молитвы и духовные проповеди, обращая внимание на актуальные проблемы и вызовы, стоящие перед верующими;
3. Организовывать и проводить праздничные молитвы, создавая атмосферу праздника и подчеркивая его религиозный смысл и значение;
4. Проводить молитвы, совершаемые во время солнечных и лунных затмений, объясняя их значение и связь с религиозной практикой;
5. Организовывать и проводить намаз ат-Таравих в мечети в период священного месяца "Рамадан", обращая внимание на его особенности и значение в религиозной жизни.
Знания:

2636-2-005
Кәсіптің атауы:
Имам
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
Техникалық және кәсіптік білім беру (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Исламтану
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
талап етілмейді
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
-
Қызметтің негізгі мақсаты:
ханафи діни құқық мектебінің талаптарына сәйкес жораларды ұйымдастыру және өткізу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Тыныс-тіршілікті ұйымдастырудың әртүрлі мәселелері бойынша өзара қарым-қатынастарды реттеу.
2. Сунниттік құқық мектебінің талаптарына сәйкес жораларды ұйымдастыру және өткізу.
3. Діни мұсылман ұйымдарында әртүрлі іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу.
4. Исламның рухани құндылықтарының таралуы.
5. Мұсылмандарды намаз оқуға шақыру үшін Азан шақыру.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Қатынастарды ұйымдастырудың әртүрлі мәселелері бойынша өзара қарым-қатынастарды реттеу
Дағды 1:
Әртүрлі әлеуметтік топтардағы адамдармен коммуникативті байланыс орнату
Машықтар:
1. Келушілердің тыныс-тіршілігіндегі дінге қатысты проблемаларды шешу;
2. Құран аяттарын діндарлармен қарым-қатынаста қолдану;
3. Өз сөздерімен тұжырымдарды дәлелдеу;
4. Мұхаммед Пайғамбар мен оның сақабаларының насихат әңгімелерінен мысалдар келтіру;
5. Діни қызметтің сапасын, мешіт жұмысын үйлестіруді және халықпен қарым-қатынасты нығайтуды қамтамасыз ету;
6. Қауымды ислам нормаларын бұзудан сақтандыру.
Білімдер:
1. Исламдағы шешендік өнер дәстүрлерін;
2. Имамның аудиторияға психологиялық ықпал ету құралдары мен тәсілдерін;
3. Исламның негізгі доктриналары мен ілімдерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Сунниттік құқық мектебінің талаптарына сәйкес жораларды ұйымдастыру және өткізу
Дағды 1:
Жамағат намазын өткізу
Машықтар:
1. Діни талаптар мен дәстүрлерге сәйкес мешітте күнделікті намазды ұйымдастыру және өткізу;
2. Діндарлардың алдында тұрған өзекті проблемалар мен сын-қатерлерге назар аудара отырып, жұма намазын оқу және рухани уағыздар айту;
3. Мерекелік көңіл-күй сыйлай отырып және оның діни мағынасы мен мәнін атап айта отырып, дұға жасауды ұйымдастыру және өткізу;
4. Күн мен айдың тұтылуы кезінде олардың мәні мен діни практикамен байланысын түсіндіре отырып, дұға жасау;
5. Рамадан айы кезеңінде оның ерекшеліктері мен діни өмірдегі мәніне назар аудара отырып, мешітте ат-таравих намазын ұйымдастыру және өткізу.
Білімдер:

1. Виды молитв (фард, ваджиб, сунна, нафиль).
2. Столпы молитвы и их значимость;
3. Обязательные элементы молитвы и их порядок;
4. Сунны молитв;
5. Обстоятельства, нарушающие молитву;
6. Нежелательные действия во время молитвы;
7. Значение пятничной проповеди, направленной на обучение истинам ислама и развитие духовности у верующих.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Организация и проведение похорон мусульманина
Умения:
1. Соблюдать традиции и правила выражения соболезнования в соответствии с исламской культурой и обычаями;
2. Компетентно проводить заупокойную молитву в соответствии с исламскими обрядами и рекомендациями;
3. Организовывать и проводить похороны в соответствии с исламскими традициями и правилами;
4. Информировать верующих о соответствующем этикете посещения кладбища в соответствии с исламской культурой и обычаями.
Знания:
1. Погребальные обряды, включая основные этапы, традиции и ритуалы в исламе;
2. Особенности и правила совершения заупокойной молитвы;
3. Региональные особенности обрядовой практики.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Совершение обряда бракосочетания (никах) в соответствии с религиозными нормами и правилами
Умения:
1. Разъяснять важность бракосочетания в исламе, в том числе процедуры помолвки, заключение брака, свадебного торжества, права супругов;
2. Помогать супругам в разрешении разногласий и в процедуре расторжения брака;
3. Проводить обряд бракосочетания в соответствии с нормами ислам.
Знания:
1. Организацию процесса бракосочетания, подготовка молодоженов к церемонии;
2. Проведение обряда никах с соблюдением всех исламских правил и традиций, включая чтение хутбы и махр (денежной суммы или подарка от жениха невесте);
3. Заключение брачного договора и обеспечение его соответствия шариатским требованиям;
4. Значимость брака в исламе и его места в обществе и культуре;
5. Разъяснение прав и обязанностей супругов по отношению друг к другу в соответствии с шариатскими требованиями, обязательствами каждого супруга;
6. Объяснение исламских правил и требований к родительским обязанностям, включая воспитание и образование детей;
7. Помощь супругам в разрешении конфликтов и разногласий в соответствии с исламскими принципами.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Организация и проведении различных мероприятий в религиозных мусульманских организациях.
Навык 1:
Организация и проведение обрядов, посвященных благословенным месяцам, дням и ночам в исламе
Умения:
1. Разъяснять о значимости Ночи Предопределения;
2. Информировать о событиях Исра (путешествие) и Миградж (вознесение);

1. Намаздың түрлерін (парыз, ваджиб, сүннет, нәпіл);
2. Намаздың негіздерін және олардың маңыздылығын;
3. Намаздың міндетті элементтерін және олардың тәртібін;
4. Намаздың сүннеттерін;
5. Намазды бұзатын жағдайларды;
6. Намаз кезінде қажетсіз әрекеттерді;
7. Исламның ақиқаттарын үйретуге және діндарлардың бойында руханиятты дамытуға бағытталған жұма уағызының мәнін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Мұсылманды жерлеуді ұйымдастыру және өткізу
Машықтар:
1. Ислам мәдениеті мен әдет-ғұрыптарына сәйкес көңіл айту дәстүрлері мен қағидаларын сақтау;
2. Ислам жоралары мен ұсынымдарына сәйкес жаназа намазын өткізуге құзыретті;
3. Ислам дәстүрлері мен қағидаларына сәйкес жерлеуді ұйымдастыру және өткізу;
4. Ислам мәдениеті мен әдет-ғұрыптарына сәйкес діндарларды зиратта зиярат етудің тиісті әдебі туралы хабардар ету.
Білімдер:
1. Негізгі кезеңдерді, исламдағы дәстүрлер мен рәсімдерді қоса алғанда, жерлеу жораларын;
2. Жаназа намазының ерекшеліктері мен қағидаларын;
3. Жоралар практикасының өңірлік ерекшеліктерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Діни нормалар мен қағидаларға сәйкес неке қию рәсімін өткізу
Машықтар:
1. Исламда некенің маңыздылығын, оның ішінде айттыру, неке қию, үйлену тойы салтанаты рәсімін, ерлі-зайыптылардың құқықтарын түсіндіру;
2. Ерлі-зайыптыларға келіспеушіліктерді шешуге және некені бұзу рәсімінде көмектесу;
3. Ислам нормаларына сәйкес неке қию жорасын өткізу.
Білімдер:
1. Неке қию процесін ұйымдастыру, жас жұбайларды той салтанатына дайындау;
2. Құтпа оқуды және мәһрды (күйеу жігіттің қалыңдыққа беретін ақша сомасы немесе сыйлығы) қоса алғанда, барлық ислам қағидалары мен дәстүрлерін сақтай отырып, неке қию рәсімін өткізу;
3. Неке келісім-шартын жасасу және оның шариғат талаптарына сәйкестігін қамтамасыз ету;
4. Исламдағы некенің маңыздылығын және оның қоғам мен мәдениеттегі орнын түсіндіру;
5. Шариғат талаптарына сәйкес ерлі-зайыптылардың бір-біріне қатысты құқықтары мен міндеттерін, әр жұбайдың міндеттемелерін түсіндіру;
6. Балаларды тәрбиелеу мен оларға білім беруді қоса алғанда, ислам қағидаларын және ата-анаға қойылатын міндеттердің талаптарын түсіндіру;
7. Ислам қағидаттарына сәйкес ерлі-зайыптыларға жанжалдар мен келіспеушіліктерді шешуге көмектесу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
Діни мұсылман ұйымдарында әртүрлі іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу
Дағды 1:
Исламдағы қасиетті айларға, күндер мен түндерге арналған жораларды ұйымдастыру және өткізу
Машықтар:
1. Қадір түнінің маңыздылығы туралы түсіндіру;
2. Исра (саяхат) және Миғраж (көтерілу) оқиғалары туралы хабардар ету;

3. Проводить обряды, посвященные благословенным месяцам, дням и ночам в исламе;
4. Проводить празднования мавлид ан-Наби, пение мавлида.
Знания:
1. Обряды, совершаемые в праздничную ночь и дни;
2. Праздничные дни в исламе и совершаемые намазы в эти дни.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 4:
Распространение духовных ценностей ислама.
Навык 1:
Распространение духовных ценностей и вероучения ислама в соответствии с их трактовкой, соответствующей суннитской теологической школой
Умения:
1. Применять эффективные методы преподавания религиозного образования для распространения духовных ценностей ислама;
2. Разъяснять столпы ислама и их значения;
3. Применять основные положения исламских наук в повседневной жизни мусульманина;
4. Объяснять положения суннитской догматики;
5. Знать Коран наизусть, соблюдая нормы чтения;
6. Решать острые проблемы разногласия в вопросах исламского вероучения и фикха.
Знания:
1. Основные положения столпов ислама;
2. "Амма" (30-ю часть) Корана;
3. Суры: "Ясин" и "Мульк";
4. Аяты и хадисы о разногласиях для понимания различных точек зрения в вопросах ислама и принятия обоснованных решений;
5. Грамматику арабского языка.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 5:
Воспевать Азан для призыва мусульман на молитву
Навык 1:
Призыв на молитву
Умения:
1.Воспевать Азан в особой мелодичной форме;
2. Произносить икамат;
3. Совершать общепринятый тасбихат и зикр после намаза;
4. Читать Коран усопшим.
Знания:
1.Направления Киблы;
2. Расчет времени молитвы;
3. Географическое расположение местности: широты и долготы;
4. Аяты из Корана и хадисы о пользе зикра.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
коммуникативность;
организовывать и координировать работу;
убеждать и мотивировать своих последователей.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
-
-
14. Карточка профессии "Исламовед"
Код группы:
2636-1
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Исламовед
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Гуманитарные науки
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
не требуется
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Подготовка специалистов в области исламоведения, умеющих анализировать исламские принципы, идеи, символы, роль институтов, анализировать значение ислама
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

3. Исламдағы қасиетті айларға, күндер мен түндерге арналған жораларды өткізу;
4. Мәуліт ән–Нәбиді мерекелеу, Мәуліт оқу.
Білімдер:
1. Мереке түнінде және күнінде жасалуы тиіс жоралғылар;
2. Исламдағы мереке күндерін және осы күні оқылатын намаздарды білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 4:
Исламның рухани құндылықтарының таралуы
Дағды 1:
Сунниттік діни оқу мектебіне сәйкес келетін олардың түсіндірулеріне сәйкес Исламның рухани құндылықтары мен діни сенімдерін тарату
Машықтар:
1. Исламның рухани құндылықтарын тарату үшін діни білімді оқытудың тиімді әдістерін қолдану;
2. Исламның негіздерін және олардың мағыналарын түсіндіру;
3. Мұсылманның күнделікті өмірінде ислам ғылымдарының негізгі ережелерін қолдану;
4. Суннит догматикасының ережелерін түсіндіру;
5. Оқу нормаларын сақтай отырып, Құранды жатқа оқу;
6. Ислам діни сенімі мен фиқһы мәселелеріндегі келіспеушіліктің өзекті проблемаларын шешу.
Білімдер:
1. Ислам негіздерінің негізгі ережелерін білу;
2. Құранның "Амма" (30-ыншы бөлігін) жатқа айту;
3. "Ясин" және "Мүлік" сүрелерін білу;
4. Ислам мәселелеріндегі әртүрлі көзқарастарды түсіну және негізделген шешімдер қабылдау үшін аяттар мен хадистерді жатқа айту;
5. Араб тілінің грамматикасын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 5:
Мұсылмандарды намаз оқуға шақыру үшін Азан шақыру
Дағды 1:
Намаз оқуға шақыру
Машықтар:
1. Ерекше әуезді нысанда Азан шақыру;
2. Қамат айту;
3. Намаздан кейін жалпы қабылданған тасбих пен зікір жасау;
4. Марқұмға құран оқу.
Білімдер:
1.Қибла бағыттарын;
2.Намаз уақытын есептеуді;
3.Жергілікті жердің географиялық орналасуын: ендігін және ұзақтығын;
4.Құран аяттарын және зікірдің пайдасы туралы хадистерді білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
коммуникативтілік;
жұмысты ұйымдастыру және үйлестіру;
өзінің ұстанушыларының сеніміне кіру және ынталандыру.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
-
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
-
-
14. Кәсіптің карточкасы "Исламтанушы":
Топтың коды:
2636-1
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Исламтанушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Гуманитарлық ғылымдар
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
талап етілмейді
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Исламтану саласында ислам ұстанымдары, идеяларын, рәміздерін, институттар рөлін айшықтап бере алатын, сараптама жасайтын, исламның мән-мағынасын талдай алатын мамандарды даярлау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Научное изучение ислама
2. Оказание консультационной помощи и проведение учебно - просветительской работы
3. Участие в межкультурных и межрелигиозных проектах
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Научное изучение ислама
Навык 1:
Изучение исламе с учетом исторических, теологических и философских аспектов
Умения:
1. Проводить сравнительный анализ и критическую оценку различных интерпретаций и взглядов в исламской традиции;
2. Различать контексты и историческое значение исламских текстов;
3. Применять методы научного исследования;
4. Писать научные статьи и доклады на основе проведенных исследований;
5. Переводить и интерпретировать оригинальные исламские тексты;
6. Свободно читать и понимать классический арабский язык, на котором написаны основные исламские тексты;
7. Анализировать рукописи, определять подлинность текстов, изучать различные версии и издания;
8. Проводить сравнительный анализ авраамических религий.
Знания:
1. Арабский язык (академический уровень);
2. Основные принципы и положения исламской теологии (вероучения) и исламского права (фикх);
3. Методы текстового анализа, в том числе историко-критический метод, герменевтика и методы сравнительных исследований;
4. История авраамических религий;
5. Основы академического письма;
6. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Работа с источниками и академическими ресурсами
Умения:
1. Находить и использовать первоисточники, такие как Коран, хадисы, труды классических и современных исламских ученых;
2. Работать с библиотечными и онлайн базами данных, специализированными архивами и научными изданиями в области исламоведения;
3. Использовать современные цифровые инструменты и программное обеспечение для обработки и организации научных данных;
4. Формировать библиографические списки и корректно оформлять ссылки на источники в соответствии с международными стандартами академического письма.
Знания:
1. Классическая и современная арабская литература;
2. Современные научные методы;
3. Возможности новых медиа;
4. Законодательство Республики Казахстан о религиозной деятельности и религиозных объединениях;
5. Специфика и методы интердисциплинарного подхода при исследовании религиозных текстов и исламской культуры;
6. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Оказание консультационной помощи и проведение учебно - просветительской работы
Навык 1:
Экспертное консультирование по вопросам ислама
Умения:

1. Исламды ғылыми тұрғыдан зерттеу
2. Консультациялық көмек көрсету және оқу-ағарту жұмыстарын жүргізу
3. Мәдениетаралық және дінаралық жобаларға қатысу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Исламды ғылыми тұрғыдан зерттеу
Дағды 1:
Исламды тарихи, теологиялық және философиялық аспектілерін қамти отырып зерттеу
Машықтар:
1. Ислам дәстүріндегі әртүрлі түсіндірмелер мен көзқарастарға салыстырмалы талдау жүргізу және сыни тұрғыда бағалау;
2. Ислам мәтіндерінің контексттері мен тарихи маңызын ажырату;
3. Ғылыми зерттеу әдістерін қолдану;
4. Жүргізілген зерттеулер негізінде ғылыми мақалалар мен баяндамалар әзірлеу;
5. Түпнұсқалық исламдық мәтіндерді аудару және түсіндіру;
6. Негізгі ислам мәтіндері жазылған классикалық араб тілін еркін оқу және түсіну;
7. Қолжазбаларды талдау, мәтіндердің шынайылығын анықтау, әртүрлі нұсқалар мен басылымдарды зерттеу;
8. Ибраһимдік діндерге салыстырмалы талдау жүргізу.
Білімдер:
1. Араб тілі (академиялық деңгей);
2. Ислам теологиясының (ақида) және ислам құқығының (фиқһ) негізгі қағидалары мен ережелері;
3. Мәтіндік талдау әдістері, оның ішінде тарихи-сыни әдіс, герменевтика және салыстырмалы зерттеулер әдістері;
4. Ибраһимдік діндерінің тарихы;
5. Академиялық жазу негіздері;
6. Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария ережелері, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Дереккөздермен және академиялық ресурстармен жұмыс істеу
Машықтар:
1. Құран, хадис, классикалық және қазіргі ислам ғұламаларының еңбектері сияқты бастапқы дереккөздерді тауып, пайдалану;
2. Исламтану саласындағы кітапханалық және онлайн деректер базаларымен, мамандандырылған мұрағаттармен және ғылыми басылымдармен жұмыс істеу;
3. Ғылыми деректерді өңдеу және ұйымдастыру үшін заманауи цифрлық құралдар мен бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдалану;
4. Библиографиялық тізімдерді қалыптастыру және академиялық жазудың халықаралық стандарттарына сәйкес дереккөздерге сілтемелерді дұрыс рәсімдеу.
Білімдер:
1. Классикалық және қазіргі араб әдебиеті;
2. Заманауи ғылыми әдістер;
3. Жаңа медиа мүмкіндіктері;
4. Діни қызмет және діни бірлестіктер туралы Қазақстан Республикасының заңнамасы;
5. Діни мәтіндер мен ислам мәдениетін зерттеудегі пәнаралық тәсілдің ерекшелігі мен әдістері;
6. Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария ережелері, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Консультациялық көмек көрсету және оқу-ағарту жұмыстарын жүргізу
Дағды 1:
Исламға қатысты сұрақтар бойынша сарапшылық кеңес беру
Машықтар:

1. Консультировать по вопросам исламского права (Фикх), этики и религиозной практики;
2. Читать, анализировать и интерпретировать Коран, хадисы и другие важные исламские текста;
3. Вести диалог с представителями других конфессий и культур;
4. Понимать современные социально-политические проблемы и критически анализировать актуальные проблемы и вопросы, с которыми сталкиваются мусульмане;
5. Читать и интерпретировать Коран, хадисы и другие религиозные и исторические тексты.
Знания:
1. Исламские тексты и правовые нормы;
2. Знание (информация) шариата и различных юридических школ в исламе;
3. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Религиозное обучение и проведение учебно-просветительской работы
Умения:
1. Планировать образовательный процесс в соответствии с целями обучения и воспитания;
2. Создавать социально-психологические условия для воспитания и обучения обучающихся;
3. Проведение лекций, семинаров и других мероприятий по исламскому направлению.
Знания:
1. Основы педагогики и возрастной психологии;
2. Законодательство Республики Казахстан о религиозной деятельности и религиозных объединениях;
3. Методология организации учебного процесса, включая разработку учебных планов и программ в учебных заведениях;
4. Методы мотивации и вовлечения, обучающихся в образовательный процесс;
5. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Участие в межкультурных и межрелигиозных проектах
Навык 1:
Способствование формированию принципов взаимного согласия и терпимости
Умения:
1. Участвовать в разработке и реализации проектов, направленных на укрепление межкультурного и межрелигиозного диалога;
2. Организовать мероприятия, способствующих взаимопониманию и сотрудничеству между различными религиозными и культурными сообществами.
Знания:
1. Международные договоры и Конвенции;
2. Документы Съезда лидеров мировых и традиционных религий;
3. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Дисциплинированность
Аналитическое мышление
Устные коммуникативные навыки
Письменные коммуникативные навыки
Список технических регламентов и национальных стандартов:
-
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:

1. Ислам құқығы (фиқһ), этика және діни тәжірибе мәселелері бойынша кеңес беру;
2. Құранды, хадистерді және басқа да маңызды исламдық мәтіндерді оқу, талдау және түсіндіру;
3. Басқа конфессиялар мен мәдениеттердің өкілдерімен диалог жүргізу;
4. Заманауи әлеуметтік-саяси мәселелерді білу және мұсылмандар алдында тұрған өзекті мәселелер мен қиындықтарды сыни тұрғыдан талдау;
5. Құран, хадис және басқа да діни және тарихи мәтіндерді оқу және түсіндіру.
Білімдер:
1. Ислам мәтіндері мен құқықтық нормалар;
2. Исламдағы шариғат пен әртүрлі құқықтық мектептер туралы білім (ақпарат);
3. Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария ережелері, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Діни білім беру мен оқу-ағарту жұмыстарын жүргізу
Машықтар:
1. Оқу және тәрбие мақсаттарына сәйкес білім беру процесін жоспарлау;
2. Шәкірттерді тәрбиелеу және оқыту үшін әлеуметтік-психологиялық жағдайлар жасау;
3. Ислам бағыты бойынша дәрістер, семинарлар және басқа да іс-шаралар өткізу.
Білімдер:
1. Педагогика негіздері және жас ерекшелігі психологиясы;
2. Діни қызмет және діни бірлестіктер туралы Қазақстан Республикасының заңнамасы;
3. Оқу орындарында оқу жоспарлары мен бағдарламаларын әзірлеуді қоса алғанда, оқу процесін ұйымдастыру әдістемесі;
4. Білім алушыларды білім беру процесіне ынталандыру және тарту әдістері;
5. Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария ережелері, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
Мәдениетаралық және дінаралық жобаларға қатысу
Дағды 1:
Өзара келісім мен төзімділік қағидаттарын қалыптастыруға ықпал ету
Машықтар:
1. Мәдениетаралық және дінаралық диалогты нығайтуға бағытталған жобаларды әзірлеуге және жүзеге асыруға қатысу;
2. Әртүрлі діни және мәдени қауымдастықтар арасындағы өзара түсіністік пен ынтымақтастыққа ықпал ететін іс-шараларды ұйымдастыру.
Білімдер:
1. Халықаралық келісім шарттар мен конвенциялар;
2. Әлемдік және дәстүрлі діндер көшбасшыларының Съезінің құжаттары;
3. Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария ережелері, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Тәртіптілік
Аналитикалық ойлау
Ауызекі сөйлеу дағдылары
Жазбаша қарым-қатынас жасау дағдылары
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
-
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:

15. Карточка профессии "Исламовед"
Код группы:
2636-1
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Исламовед
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Гуманитарные науки
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
не менее 2-х лет в отрасли религии
Связь с неформальным и информальным образованием:
не требуется
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Подготовка специалистов, способных к участию в научно-исследовательской работе в области исламоведения, которые смогут выявить роль исламских позиций, идей, символов, институтов и личного опыта в различных сферах современного общества, проанализировать значение ислама
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Осуществление научно-исследовательской деятельности
2. Осуществление педагогической деятельности
3. Оказание консультационной помощи
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Осуществление научно-исследовательской деятельности
Навык 1:
Проведение научно-исследовательских работ, составление научных отчетов и рекомендаций
Умения:
1. Проводить детальный научно-экспертный анализ Корана, хадисов и других основных исламских текстов с использованием современной методики;
2. Проводить углубленные исследования по различным аспектам исламской культуры, религии, истории и права;
3. Организовать и принимать участие в научных конференциях, симпозиумах и семинарах, посвященных проблемам исламоведения;
4. Правильно выбирать и применять методы, соответствующие цели исследования;
5. Проводить полевые исследования;
6. Интегрировать знания и методы из различных дисциплин (социология, политология, философия, право) в исламоведческие исследования.
Знания:
1. Арабский и другие языки, важные для изучения ислама;
2. Методология научного исследования, методы и подходы в области исламоведения;
3. Законодательство и государственные программы в области науки РК;
4. Основы исламской теологии;
5. Философия ислама;
6. Исламское право, история ислама;
7. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Разработка и редактирование научных публикаций
Умения:
1. Писать и публиковать научные монографий, статьи, докладов на основе проведенных исследований;
2. Публиковать научные статьи и монографий в специализированных журналах и изданиях.
Знания:
1. Порядок и правила написания научных трудов;
2. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Осуществление педагогической деятельности
Навык 1:
Выполнение учебно-методической работы
Умения:
1. Разрабатывать учебно-методические материалы по исламской теологии, праве, истории и культуре ислама с учетом интеграции образования, науки и инноваций;
2. Применять современные технологий в образовательном процессе;

15. Кәсіптің карточкасы "Исламтанушы"
Топтың коды:
2636-1
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Исламтанушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Гуманитарлық ғылымдар
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
дін саласында 2 жылдан кем емес
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Исламтану саласындағы ғылыми-зерттеу жұмыстарына қатысуға қабілетті, қазіргі қоғамның түрлі салаларындағы исламдық ұстанымдардың, идеялардың, символдардың, институттардың және жеке тәжірибенің рөлін анықтай алатын, исламның маңыздылығын талдай алатын мамандарды даярлау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Ғылыми-зерттеушілік қызметті жүзеге асыру
2. Педагогикалық қызметті жүзеге асыру
3. Консультациялық көмек көрсету
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Ғылыми-зерттеушілік қызметті жүзеге асыру
Дағды 1:
Ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу, ғылыми есептер мен ұсыныстарды әзрілеу
Машықтар:
1. Заманауи әдістемелерді қолдана отырып, Құран, хадис және басқа да негізгі исламдық мәтіндерге егжей-тегжейлі ғылыми сарапшылық талдау жасау;
2. Ислам мәдениеті, діні, тарихы мен құқығының әртүрлі аспектілері бойынша терең зерттеулер жүргізу;
3. Исламтану мәселелеріне арналған ғылыми конференциялар, симпозиумдар мен семинарларды ұйымдастыру және оларға қатысу;
4. Зерттеу мақсатына сай әдістерді дұрыс таңдай алу және қолдана алу;
5. Далалық зерттеулер жүргізу;
6. Исламтану зерттеулеріне әртүрлі пәндерден (әлеуметтану, саясаттану, философия, құқық) білім мен әдістерді интеграциялау.
Білімдер:
1. Араб және басқа да исламды зерттеуге маңызды тілдер;
2. Ғылыми зерттеу әдістемесі, исламтану саласындағы әдіс-тәсілдер;
3. ҚР Ғылым саласындағы заңнамалар мен мемлекеттік бағдарламалар;
4. Ислам теологиясының негізі;
5. Ислам философиясы;
6. Ислам құқығы, ислам тарихы;
7. Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария ережелері, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Ғылыми жарияланымдарды әзірлеу және редакциялау
Машықтар:
1. Жүргізілген зерттеулер негізінде ғылыми монографиялар, мақалалар мен баяндамалар жазу және басып шығару;
2. Мамандандырылған журналдар мен баспаларда ғылыми мақалалар мен монографияларды жариялау.
Білімдер:
1. Ғылыми еңбектерді жазу тәртібі мен ережелері;
2. Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария ережелері, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Педагогикалық қызметті жүзеге асыру
Дағды 1:
Оқу-әдістемелік жұмыстарын жасау
Машықтар:
1. Білім, ғылым және инновациялардың интеграциясын ескере отырып, ислам теологиясы, құқығы, тарихы мен мәдениеті бойынша оқу-әдістемелік материалдарын әзірлеу;
2. Білім беру үдерісіндегі қазіргі заманғы технологияларды қолдану;

3. Владеть коммуникативными компетенциями, теорией, логикой и практикой аргументации;
4. Четко и ясно излагать сложные религиозные, исторические и культурные концепции.
Знания:
1. Законодательство и нормативные правовые акты в сфере образования РК;
2. Особенности и методики педагогики высшей школы;
3. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Взаимодействие с внутренними стейкхолдерами
Умения:
1. Курировать выполнения дипломных работ, консультирование студентов по научной работе и карьерному росту;
2. Проводить учебные семинары, мастер-классы и другие познавательные мероприятия;
3. Эффективно коммуницировать с обучающимися, коллегами и административным персоналом;
4. Способствовать сохранению академической атмосферы, благоприятной для активного участия обучающихся в учебном процессе.
Знания:
1. Законодательство и нормативные акты в сфере образования РК;
2. Особенности и методики педагогики Высшей школы;
3. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Оказание консультационной помощи
Навык 1:
Консультирование по вопросам ислама
Умения:
1. Оказать экспертную консультацию для государственных и частных организаций по вопросам исламского права (фикх), этики и религиозной практики;
2. Участвовать в разработке законодательных и нормативных актов, касающихся исламских общин и обычаев;
3. Выступать в качестве медиатора в межрелигиозных и межкультурных конфликтах;
4. Проводить религиоведческую экспертизу.
Знания:
1. Законодательство Республики Казахстан о религиозной деятельности и религиозных объединениях;
2. История религий, религиозные тексты, ритуалы и традиции;
3. Методология изучения религиозных феномен;
4. Фикх и этика ислама;
5. Психология личности, общая психология;
6. Правила проведения религиоведческой экспертизы;
7. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Дисциплинированность
Аналитическое мышление
Устные коммуникативные навыки
Письменные коммуникативные навыки
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Исламовед
16. Карточка профессии "Исламовед"
Код группы:
2636-1
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Исламовед
Уровень квалификации по ОРК:
8
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (докторантура PhD, ученая степень доктора PhD, степень доктора PhD по профилю, кандидата наук, доктора наук)
Специальность:
Гуманитарные науки
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
не менее 3-х лет в отрасли религии
Связь с неформальным и информальным образованием:
не требуется
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Подготовка специалистов, способных к участию в научно-исследовательской работе в области исламоведения, которые смогут выявить роль исламских позиций, идей, символов, институтов и личного опыта в различных сферах современного общества, проанализировать значение ислама
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

3. Коммуникациялық құзыреттерді игеруі, дәлелдеудің теориясы, логикасы мен практикасын меңгеру;
4. Күрделі діни, тарихи және мәдени ұғымдарды анық және түсінікті етіп жеткізу.
Білімдер:
1.ҚР Білім саласындағы заңнамасы мен нормативтік құқықтық актілер;
2.Жоғары мектеп педагогикасының ерекшеліктері мен әдістемелері;
3. Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария ережелері, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Тәрбиелу және ішкі стейкхолдерлермен өзара іс-қимыл
Машықтар:
1. Дипломдық жұмыстарды жазу бойынша жетекшілік ету, студенттердің ғылыми жұмысы мен мансаптық өсуіне кеңес беру;
2. Оқу семинарларын, шеберлік сыныптарын және басқа да танымдық іс-шараларды өткізу;
3. Білім алушылармен, әріптестермен және әкімшілік қызметкерлермен тиімді қарым-қатынас жасау;
4. Білім алушылардың оқу процесіне белсенді қатысуына қолайлы академиялық атмосфераны сақтауға ықпал ету.
Білімдер:
1. ҚР Білім саласындағы заңнамасы мен нормативтік құқықтық актілер;
2. Жоғары мектеп педагогикасының ерекшеліктері мен әдістемелері;
3. Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария ережелері, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
Консультациялық көмек көрсету
Дағды 1:
Ислам дініне қатысты сұрақтар бойынша консультация беру
Машықтар:
1. Мемлекеттік және жеке ұйымдарға ислам құқығы (фикх), этика және діни тәжірибе мәселелері бойынша сараптамалық кеңес беру;
2. Исламдық қауымдастықтар мен әдет-ғұрыптарға қатысты заңнамалық және нормативтік актілерді әзірлеуге қатысу;
3. Дінаралық және мәдениетаралық қақтығыстарда медиатор ретінде әрекет ету;
4. Дінтану сараптамасын жүргізу.
Білімдер:
1. Діни қызмет және діни бірлестіктер туралы Қазақстан Республикасының заңнамасы;
2. Діни мәтіндер, ғұрыптар мен дәстүрлер;
3. Діни құбылыстарды зерттеудің әдіснамасы;
4. Исламдық фикх және ислам этикасы;
5. Жалпы, тұлға психологиясы;
6. Дінтану сараптамасын жүргізу қағидалары;
7. Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария ережелері, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Тәртіптілік
Аналитикалық ойлау
Ауызекі сөйлеу дағдылары
Жазбаша қарым-қатынас жасау дағдылары
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Исламовед
16. Кәсіптің карточкасы "Исламтанушы"
Топтың коды:
2636-1
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Исламтанушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
8
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (PhD докторантура, PhD дәрежесі, осы саладағы PhD дәрежесі, ғылым кандидаты, ғылым докторы)
Мамандық:
Гуманитарлық ғылымдар
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
дін саласында 3 жылдан кем емес
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
қажет етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Исламтану саласында ғылыми-зерттеу жұмыстарына қатысуға қабілетті қазіргі заманғы қоғамның түрлі салаларында ислам ұстанымдары, идеяларын, рәміздерін, институттары мен жеке тәжірибелерінің рөлін айшықтап бере алатын, сараптама жасайтын, исламның мән-мағынасын талдай алатын мамандарды даярлау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Проведение фундаментальных научных исследований в области исламоведения и публикация результатов в научных изданиях
2. Осуществление педагогической деятельности
3. Осуществление консультационной помощи по вопросам религии и организационной деятельности
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Проведение фундаментальных научных исследований в области исламоведения и публикация результатов в научных изданиях
Навык 1:
Подготовка и реализация исследовательских проектов
Умения:
1. Планировать исламоведческие исследования и грамотно формулировать исследовательские вопросы;
2. Осуществлять сбор научных данных и работать с ними;
3. Применять методологические инструменты и теории в анализе религиозных явлений;
4. Создание новых научных парадигм, концептуальных подходов и теорий в области исламоведения, влияющих на развитие исламоведческой науки и смежных дисциплин.
Знания:
1. Методология научного исследования;
2. Принципы работы аналитических и статистических инструментов для обработки и анализа данных, полученных в ходе исследования;
3. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Написание, оформление и презентация научных статей, монографий и других научных трудов
Умения:
1. Оформление результатов исследований в виде научных статей с соблюдением требований академических стандартов и научных публикаций;
2. Представление результатов исследования научному сообществу;
3. Активно участвовать в глобальных академических сетях, сотрудничать с ведущими учеными и университетами мира, осуществлять совместные исследования и публикаций.
Знания:
1. Порядок и правила написания научных статей и монографий;
2. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Осуществление педагогической деятельности
Навык 1:
Подготовка образовательных программ и учебных материалов
Умения:
1. Для повышения эффективности образовательного процесса внедрять в учебные программы современные педагогические технологий и инновационные методы обучения;
2. Разрабатывать учебно-методические документации по учебным предметам.
Знания:
1. Современные педагогические теории и методики;
2. Принципы дидактики и основы педагогической психологии;
3. Академические стандарты и требования;
4. Правила использования цифровыми платформами, интерактивными методами обучения и современными образовательными технологиями, и средствами, таких как дистанционные образовательные ресурсы, в учебном процессе;

1. Исламтану саласында ғылыми зерттеулер жүргізу және нәтижелерін ғылыми басылымдарға жариялау
2. Педагогикалық қызметті жүзеге асыру
3. Дін мәселелері бойынша консультациялық көмек көрсету және ұйымдастыру қызметтерін жүзеге асыру
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Исламтану саласында ғылыми зерттеулер жүргізу және нәтижелерін ғылыми басылымдарға жариялау
Дағды 1:
Зерттеу жобаларын дайындау және оны жүзеге асыру
Машықтар:
1. Исламтанулық зерттеулерді жоспарлау және зерттеу сұрақтарын нақты тұжырымдау;
2. Ғылыми деректерді жинақтау және олармен жұмыс істеу;
3. Діни құбылыстарды талдауда методологиялық бағыттар мен теорияларды қолдану;
4. Исламтану ғылымының және сабақтас пәндердің дамуына әсер ететін исламтану саласындағы жаңа ғылыми парадигмаларды, тұжырымдамалық тәсілдер мен теорияларды құру.
Білімдер:
1. Ғылыми зерттеу әдіснамасы;
2. Зерттеу барысында алынған мәліметтерді өңдеу және талдауға арналған аналитикалық және статистикалық құралдармен жұмыс жасау жолдары;
3. Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария ережелері, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Ғылыми мақалалар, монографиялар және басқа да ғылыми еңбектерді жазу, рәсімдеу және таныстыру
Машықтар:
1. Академиялық стандарттар мен ғылыми басылымдардың талаптарын сақтай отырып, зерттеу нәтижелерін ғылыми мақалалар түрінде дайындау;
2. Зерттеу нәтижелерін ғылыми қауымдастыққа ұсыну;
3. Жаһандық академиялық желілерге белсенді қатысу, әлемнің жетекші ғалымдарымен және университеттерімен ынтымақтастық, бірлескен зерттеулер мен жарияланымдар жүргізу.
Білімдер:
1. Ғылыми мақалалар және монографиялар жазу тәртібі мен ережелері;
2. Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария ережелері, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Педагогикалық қызметті жүзеге асыру
Дағды 1:
Білім беру бағдарламалары мен оқу материалдарын дайындау
Машықтар:
1. Білім беру процесінің тиімділігін арттыру үшін оқу бағдарламаларына заманауи педагогикалық технологиялар мен оқытудың инновациялық әдістерін енгізу;
2. Оқу пәндері бойынша оқу- әдістемелік құжаттамаларды әзірлеу.
Білімдер:
1. Заманауи педагогикалық теориялар мен әдістемелер;
2. Дидактика принциптері мен білім беру психологиясының негіздері;
3. Академиялық стандарттар мен талаптар;
4. Цифрлық платформаларды, интерактивті оқыту әдістерін және қашықтықтан білім беру ресурстары сияқты заманауи білім беру технологиялары мен құралдарын оқу үдерісінде пайдалану ережесі;

5. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Эффективное преподавание учебных дисциплин, проведение лекций и семинаров, наставничество и руководство учебной и исследовательской работой обучающихся
Умения:
1. Организовать и проводить информативные и увлекательные лекции и семинары, способствующие глубокому пониманию студентами учебного материала;
2. Курировать обучающихся по разработке научных проектов;
3. Разрабатывать методы оценки, таких как тесты, экзамены, эссе и проекты, для объективной оценки знаний и навыков обучающихся;
4. Устанавливать со студентами обратную связь и оказывать академическую поддержку, направленной на их профессиональный и личностный рост.
Знания:
1. Законодательство и нормативные правовые акты в области образования РК;
2. Различные педагогические теорий, методики и подходы к обучению;
3. Содержание изучаемой дисциплины, в том числе актуальные исследования, основные концепции и современные тенденции в своей отрасли;
4. Принципы наставничества и руководства;
5. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Осуществление консультационной помощи по вопросам религии и организационной деятельности
Навык 1:
Анализ религиозной ситуации для выработка экспертных рекомендаций
Умения:
1. Проводить экспертизу религиозных явлений, текстов и практик;
2. Формировать отчеты и рекомендательные письма путем анализа религиозной информации;
3. Оказывать экспертную помощь в формировании и реализации государственной и международной политики в области религиозных свобод, межкультурного диалога и урегулирования религиозных конфликтов;
4. Проводить религиоведческую экспертизу.
Знания:
1. Законодательство Республики Казахстан о религиозной деятельности и религиозных объединениях;
2. Социально-политические проблемы в исламском мире;
3. Методология изучения религиозных явлений;
4. Правила проведения религиоведческой экспертизы;
5. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Осуществление управленческой и организационной деятельности
Умения:
1. Работать с документами высших учебных заведений;
2. Эффективно управлять работой научных центров, кафедр и научных советов, организовать их деятельность;
3. Управлять коллективом путем мобилизации в общее дело, создавать благоприятные условия для взаимного сотрудничества.
Знания:

5. Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария ережелері, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Оқу пәндерін тиімді оқыта білу, дәрістер мен семинарлар өткізу, білім алушылардың оқу және зерттеу жұмыстарына тәлімгерлік және жетекшілік жасау
Машықтар:
1. Студенттердің оқу материалын терең түсінуіне ықпал ететін ақпараттық және тартымды дәрістер мен семинарлар дайындап, өткізу;
2. Ғылыми жобаларды әзірлеу бойынша білім алушыларға жетекшілік жасау;
3. Білім алушылардың білімі мен дағдыларын объективті бағалау үшін тесттер, емтихандар, эсселер және жобалар сияқты бағалау әдістерін дайындау;
4. Студенттерге кәсіби және жеке өсуіне бағытталған кері байланыс пен академиялық қолдау көрсету.
Білімдер:
1. ҚР Білім саласындағы заңнамасы мен нормативтік құқықтық актілер;
2. Оқытудың әртүрлі педагогикалық теориялары, әдістемелері мен тәсілдері;
3. Оқытылатын пәннің мазмұны, оның ішінде өзекті зерттеулер, негізгі тұжырымдамаларды және өз саласындағы заманауи үрдістер;
4. Тәлімгерлік пен жетекшілік принциптері;
5. Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария ережелері, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
Дін мәселелері бойынша консультациялық көмек көрсету және ұйымдастыру қызметтерін жүзеге асыру
Дағды 1:
Сараптамалық ұсынымдар әзірлеу үшін діни ахуалды талдау
Машықтар:
1. Діни құбылыстарға, мәтіндер мен тәжірибелерге сараптама жүргізу;
2. Діни ақпаратты талдау арқылы есептер мен ұсыныс хаттарды қалыптастыру;
3. Діни бостандықтар, мәдениетаралық диалог және діни қақтығыстарды реттеу саласындағы мемлекеттік және халықаралық саясатты қалыптастыру мен іске асыруда сараптамалық көмек көрсету;
4. Дінтану сараптамасын жүргізу.
Білімдер:
1. Діни қызмет және діни бірлестіктер туралы Қазақстан Республикасының заңнамасы;
2. Ислам әлеміндегі әлеуметтік-саяси мәселелер;
3. Діни құбылыстарды зерттеудің әдіснамасы;
4. Дінтану сараптамасын жүргізу қағидалары;
5. Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария ережелері, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Басқару және ұйымдастыру жұмыстарын жүзеге асыру
Машықтар:
1. Жоғары оқу орындарының құжаттарымен жұмыс істеу;
2. Ғылыми орталықтардың, кафедралардың және ғылыми кеңестердің жұмысын тиімді басқару, олардың қызметін ұйымдастыру;
3. Ұжымды ортақ іске жұмылдыру, өзара ынтымақтастықтасуға қолайлы жағдай жасау арқылы басқару.
Білімдер:

1. Законодательство Республики Казахстан о высшем образовании;
2. Уставы и положения учебных заведений;
3. Правила и порядок аттестации и аккредитации;
4. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Дисциплинированность
Аналитическое мышление
Устные коммуникативные навыки
Письменные коммуникативные навыки
Критическое мышление
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
17. Карточка профессии "Религиовед"
Код группы:
2636-1
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Религиовед
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Гуманитарные науки
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2372-0-001 - Преподаватель религии и религиоведения
Основная цель деятельности:
Подготовка специалистов с профессиональными навыками (в том числе культурными и языковыми), готовых к проведению научно-исследовательской, экспертно-аналитической и организационно-управленческой деятельности в религиозной политике государства и в области религиоведения.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Научное изучение религий
2. Проведение всестороннего анализа и изучение религиозных процессов в обществе
3. Проведение анализа деятельности религиозных объединений, культов, движений и течений, действующих в Республике Казахстан
Дополнительные трудовые функции:
1. Регулирование межконфессиональных, межрелигиозных, межкультурных, межэтнических отношений в Республике Казахстан
Трудовая функция 1:
Научное изучение религий
Навык 1:
Изучение религий с учетом исторических, теологических и философских аспектов
Умения:
1. Применять методы научных исследований в изучении различных религий и религиозных течений;
2. Осуществлять различные виды анализа религиозных и ритуальных практик;
3. Различать типы и классификации, историю происхождения религий;
4. Анализировать деятельность синкретических, альтернативных или деструктивных течений, негативно влияющих на ценности мировых и традиционных религий.
Знания:
1. Основные теоретические и практические проблемы религиоведения на этапах его становления;

1. Жоғары бiлiм беру туралы Қазақстан Республикасының заңнамасы;
2. Оқу орындарының жарғылары мен ережелері;
3. Аттестация мен аккредитация ережелері мен тәртібі;
4. Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария ережелері, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Тәртіптілік
Аналитикалық ойлау
Ауызекі сөйлеу дағдылары
Жазбаша қарым-қатынас жасау дағдылары
Сыни ойлау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
17. Кәсіптің карточкасы "Дінтанушы"
Топтың коды:
2636-1
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Дінтанушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Гуманитарлық ғылымдар
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
талап етілмейді
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2372-0-001 - Дін және дінтану оқытушысы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Мемлекеттің дін саласындағы саясатында және дінтану саласында ғылыми-зерттеу, сараптамалық-талдау және ұйымдастыру-басқару қызметін жүргізуге дайын, кәсіптік дағдылары (оның ішінде мәдени және тілдік) бар мамандарды даярлау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Дінді ғылыми тұрғыдан зерттеу
2. Қоғамдағы діни процестерді жан-жақты талдау және зерделеу
3. Қазақстан Республикасында қызмет ететін діни бірлестіктердің, культтердің, қозғалыстары мен ағымдардың қызметін зерттеу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Қазақстан Республикасындағы конфессияаралық, дінаралық, мәдениетаралық, этносаралық қатынастарды зерттеу және талдау.
Еңбек функциясы 1:
Дінді ғылыми тұрғыдан зерттеу
Дағды 1:
Діндерді тарихи, теологиялық және философиялық аспектілерді ескере отырып зерттеу
Машықтар:
1. Әртүрлі діндер мен діни ағымдарды зерттеуде ғылыми зерттеу әдістерін қолдану;
2. Әртүрлі діни интерпретациялық және рәсімдік практикаларға салыстырмалы, сыни және феноменологиялық талдау жүргізу;
3. Діндердің түрлері мен классификациясын, шығу тарихын ажырату;
4. Әлемдік және дәстүрлі діндердің құндылықтарына теріс әсер ететін синкретикалық, балама немесе деструктивті ағымдардың қызметін талдау.
Білімдер:
1. Дінтанудың қалыптасу кезеңдеріндегі негізгі теориялық және практикалық мәселелері;

2. История религий в современном мире;
3. Виды и модели государственно-конфессиональных отношений;
4. Формирование и роль мировых и традиционных религий на глобальной арене;
5. Возникновение и деятельность новых религиозных движений, ориенталистских культов, неопротестантских религиозных организаций, альтернативных религий, синкретических религиозных течений;
6. Актуальные издания классических трудов в области религиоведения и современных исследователей с высоким индексом цитирования;
7. Священные Писания, философские и религиозные трактаты;
8. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Проведение всестороннего анализа и изучение религиозных процессов в обществе
Навык 1:
Изучение и анализ религиозного явления в обществе, системы образования
Умения:
1. Анализировать религиозные отношения и процессы в обществе;
2. Исследовать взаимодействия религиозных, светских и атеистических компонентов в обществе;
3. Анализировать учебно-просветительскую работу в религиозной сфере;
4. Анализировать содержание религиозной литературы;
5. Работать с инструментами и методологией мониторинга СМИ и интернет-пространства.
Знания:
1. Термины и определения, выводы, относящиеся к сфере религии;
2. Критерии сакральных и секуляризованных общественных отношений;
3. Методика и специфика проведения полевых религиоведческих исследований;
4. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Проведение анализа деятельности религиозных объединений, культов, движений и течений, действующих в Республике Казахстан
Навык 1:
Анализ, оценка, измерение, классификация глобальных религиозных явлений
Умения:
1. Проводить религиоведческий анализ проблем, вызванных глобальными религиозными тенденциями;
2. Систематизировать основные направления деятельности, изучать деятельность конфессий и религиозных организаций, существующих в мире;
3. Анализировать общие основы, разделяемые различными религиозными традициями и конфессиями;
4. Принимать участие в информационно-разъяснительной работе и оказывать консультативную помощь по религиозным вопросам.
Знания:
1. Международные договора в области прав человека;
2. Законодательство Республики Казахстан о религиозной деятельности и религиозных объединениях;
3. Международное законодательство и концепции, программы по противодействию терроризму и экстремизму;

2. Қазіргі әлемдегі діндердің тарихы;
3.Мемлекеттік-конфессиялық қатынастардың түрлері мен модельдері;
4. Әлемдік және дәстүрлі діндердің қалыптасуы мен жаһандық аренадағы рөлі;
5. Жаңа діни қозғалыстардың, ориенталистік культтердің, неопротестанттық діни ұйымдардың, альтернативті діндердің, синкреттік діни ағымдардың пайда болу мен қызметтері;
6. Дінтану саласындағы классикалық еңбектер мен жоғары дәйексөз индексі бар заманауи зерттеушілердің өзекті басылымдары;
7. Қасиетті Жазбалар, философиялық және діни трактаттар;
8. Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария ережелері, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Қоғамдағы діни процестерді жан-жақты талдау және зерделеу
Дағды 1:
Қоғамдағы діни құбылысты, білім беру жүйесін зерделеу және талдау
Машықтар:
1. Қоғамдағы діни қатынастар мен үдерістерді талдау;
2. Қоғамдағы діни, зайырлы және атеистік компоненттердің өзара әрекеттесуін зерттеу;
3. Дін саласындағы оқу-ағарту жұмыстарына талдау жасау;
4. Діни мазмұндағы әдебиеттерді талдау;
5. БАҚ және интернет-кеңістігінде мониторингінің құралдары мен әдіснамасымен жұмыс жасау.
Білімдер:
1. Дін саласына қатысты терминдер мен анықтамалар, тұжырымдар;
2. Сакралды және секулярды қоғамдық қатынастардың критерийлері;
3. Далалық дінтану зерттеулерін жүргізудің әдістемесі мен ерекшелігі;
4. Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария ережелері, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
Қазақстан Республикасында қызмет ететін діни бірлестіктердің, культтердің, қозғалыстары мен ағымдардың қызметін зерттеу
Дағды 1:
Жаһандық діни құбылыстарды сараптау, бағалау, өлшеу, жіктеу
Машықтар:
1. Жаһандық діни үрдістерден туындаған мәселерге дінтанулық талдау жасау;
2. Әлемде бар конфессиялар мен діни ұйымдардың негізгі бағыттарын жүйелеу, қызметін зерделеу;
3. Әр түрлі діни дәстүрлер мен конфессиялармен ортақ негіздерді талдау;
4. Ақпараттық-түсіндіру жұмыстарына қатысу және діни мәселелер бойынша консультациялық көмек көрсету.
Білімдер:
1. Адам құқықтары саласындағы халықаралық келісім шарттар;
2. Діни қызмет және діни бірлестіктер туралы Қазақстан Республикасының заңнамасы;
3. Терроризм мен экстремизмге қарсы халықаралық заңнамалар мен тұжырымдар, бағдарламалар;

4. Основы публичного выступления, медиации;
5. Общая, личностная психология;
6. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 1:
Регулирование межконфессиональных, межрелигиозных, межкультурных, межэтнических отношений в Республике Казахстан
Навык 1:
взаимодействие с представителями различных конфессий, культур и этнических групп
Умения:
1. Анализировать, проводить мониторинг межконфессиональных отношений в стране;
2. Анализировать деятельности религиозных объединений, иностранных миссионеров, критически оценивать;
3. Устанавливать контакты с представителями различных конфессий, культур и этнических групп с учетом особенностей их взаимодействия.
Знания:
1. Законодательство Республики Казахстан о религиозной деятельности и религиозных объединениях;
2. Международные нормы и стандарты в области прав человека и свободы религии;
3. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Дисциплинированность
Аналитическое мышление
Устные коммуникативные навыки
Письменные коммуникативные навыки
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
18. Карточка профессии "Религиовед"
Код группы:
2636-1
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Религиовед
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Гуманитарные науки
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
не менее 2-х лет в отрасли религии
Связь с неформальным и информальным образованием:
не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2372-0-001 - Преподаватель религии и религиоведения
Основная цель деятельности:
Выполнять функции конкурентоспособного специалиста, умеющего проводить научные исследования в области религиоведения, обладающего навыками анализа и объяснения религиозных явлений.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Осуществление научно-исследовательской деятельности;
2. Осуществление педагогической деятельности;
3. Осуществление организационно-управленческой деятельности;
4. Проведение религиоведческой экспертизы и осуществление консультативной деятельности.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Осуществление научно-исследовательской деятельности
Навык 1:
проведение научно-исследовательских работ, анализ, обобщение результатов, составление научных отчетов и предложений
Умения:

4. Көпшілік алдында сөйлеу, медиация негіздері;
5. Жалпы, тұлға психологиясы;
6. Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария ережелері, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Қосымша еңбек функциясы 1:
Қазақстан Республикасындағы конфессияаралық, дінаралық, мәдениетаралық, этносаралық қатынастарды зерттеу және талдау.
Дағды 1:
Әр түрлі конфессиялардың, мәдениеттердің және этникалық топтардың өкілдерімен өзара әрекеттесуі
Машықтар:
1. Елдегі конфессияаралық қатынасты талдау, мониторинг жүргізу;
2. Діни бірлестіктердің, шетелдік миссионерлердің қызметін талдау, сыни баға беру;
3. Әр түрлі конфессиялардың, мәдениеттердің және этникалық топтардың өкілдерімен өзара әрекеттесу ерекшеліктерін ескере отырып тиімді байланыс орнату.
Білімдер:
1. Діни қызмет және діни бірлестіктер туралы Қазақстан Республикасының заңнамасы;
2. Адам құқықтары мен дін бостандығы саласындағы халықаралық нормалар мен стандарттары;
3. Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария ережелері, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Тәртіптілік
Аналитикалық ойлау
Ауызекі сөйлеу дағдылары
Жазбаша қарым-қатынас жасау дағдылары
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
18. Кәсіптің карточкасы "Дінтанушы":
Топтың коды:
2636-1
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Дінтанушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Гуманитарлық ғылымдар
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
дін саласында 2 жылдан кем емес
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2372-0-001 - Дін және дінтану оқытушысы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Дінтану саласында ғылыми зерттеулер жүргізе алатын, діни құбылыстарды талдау мен түсіндіру дағдысына ие, бәсекеге қабілетті маманның қызметін атқару.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Ғылыми-зерттеушілік қызметті жүзеге асыру
2. Педагогикалық қызметті жүзеге асыру
3. Ұйымдастыру-басқарушылық қызметті жүзеге асыру
4. Дінтанулық сараптама жүргізу және кеңес беру қызметін жүзеге асыру
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Ғылыми-зерттеушілік қызметті жүзеге асыру
Дағды 1:
ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу, нәтижелерін талдау, қорыту, ғылыми есептер мен ұсыныстар жасау
Машықтар:

1. Проводить научно-исследовательскую работу в религиозной сфере;
2. Правильно подбирать методы исследования в зависимости от целей, применять необходимые подходы и новые методы;
3. Участвовать в общенаучных проектах и продвигать новые научные инициативы в области религиоведения;
4. Устанавливать коллаборацию с внутренними и внешними научными центрами для практической реализации результатов исследования;
5. Повышать научную результативность и публикационную активность;
6. Работать с отечественными и международными базами данных;
7. Писать научные статьи по результатам исследований, вносить соответствующие рекомендаций.
Знания:
1. Этические нормы при проведении научных исследований;
2. Методика проведения научного исследования;
3. Основы академического письма;
4. Государственный и иностранные языки (английский, арабский и другие языки);
5. Законодательство и государственные программы в области науки РК;
6. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Осуществление педагогической деятельности
Навык 1:
Организация учебно-методической работы
Умения:
1. Организовать и проводить учебные процессы;
2. Применять современные педагогические технологий и коммуникативные средства;
3. Устанавливать обратную связь с обучающимися с использованием цифровых технологий;
4. Внедрять педагогические инновации в образовательный процесс в соответствии с мировыми трендами;
5. Осуществлять научно-методическую работу.
Знания:
1. Законодательство и нормативные правовые акты в области образования РК;
2. Основы, теория, принципы, методика и содержание педагогической, возрастной и специальной психологии;
3. Современные парадигмы высшего и послевузовского образования;
4. Современные тенденции в сфере профессии;
5. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Осуществление организационно-управленческой деятельности
Навык 1:
Организация административных и научных мероприятий
Умения:
1. Организовать и проводить научные семинары, круглые столы, конференций, симпозиумы по вопросам религиоведения;
2. Вести документацию и отчетность по религиозной и просветительской деятельности;
3. Проводить мониторинг деятельности религиозных объединений;
4. Принимать участие в информационно-разъяснительных мероприятиях.
Знания:
1. Законодательство Республики Казахстан о религиозной деятельности и религиозных объединениях;

1. Дін саласында ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу;
2. Мақсаттарға қарай зерттеу әдістерін таңдау, қажетті тәсілдер мен жаңа әдістерді қолдану;
3. Дінтану саласында жалпы ғылыми жобаларға қатысу және тың ғылыми бастамалар көтеру;
4. Зерттеу нәтижелерін практикалық іске асыру үшін ішкі және сыртқы ғылыми орталықтармен коллаборация орнату;
5. Ғылыми нәтижелік пен жарияланым белсенділігін арттыру;
6. Отандық және халықаралық дерекқорлармен жұмыс істеу;
7. Зерттеу нәтижелері бойынша ғылыми мақалалар дайындау, тиісті ұсыныстар әзірлеу.
Білімдер:
1. Ғылыми зерттеулер жүргізу кезіндегі этикалық нормалар;
2. Ғылыми зерттеу жүргізу әдістемесі;
3. Академиялық жазу негіздері;
4. Мемлекеттік және шетел тілдері (ағылшын, араб және т.б.);
5. ҚР Ғылым саласындағы заңнамалар мен мемлекеттік бағдарламалар;
6. Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария ережелері, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Педагогикалық қызметті жүзеге асыру
Дағды 1:
Оқу-әдістемелік жұмыстарын ұйымдастыру
Машықтар:
1. Оқу үдерісін ұйымдастыру және өткізу;
2. Заманауи педагогикалық технологиялар мен коммуникативтік құралдарды қолдану;
3. Цифрлық технологияларды пайдалана отырып, білім алушыларымен кері байланыс орнату;
4. Әлемдік трендтерге сәйкес білім беру процесіне педагогикалық инновацияларды енгізу;
5. Ғылыми-әдістемелік жұмысты жүзеге асыру.
Білімдер:
1. ҚР Білім саласындағы заңнамасы мен құқықтық нормативтік актілер;
2. Педагогикалық, жас ерекшелік және арнайы психологияның негіздері, теориясы, принциптері, әдістемесі мен мазмұны;
3. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің қазіргі заманғы парадигмалары;
4. Кәсіп саласындағы қазіргі үрдістер;
5. Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария ережелері, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
Ұйымдастыру-басқарушылық қызметті жүзеге асыру
Дағды 1:
Әкімшілік және ғылыми іс-шараларды ұйымдастыру
Машықтар:
1. Дінтану мәселелері бойынша ғылыми семинарлар, дөңгелек үстелдер, конференциялар, симпозиумдар ұйымдастыру және өткізу;
2. Діни және ағартушылық қызмет бойынша құжаттаманы және есептілікті жүргізу;
3. Діни бірлестіктердің қызметіне мониторинг жүргізу;
4. Ақпараттық-түсіндіру жұмысына қатысу.
Білімдер:
1. Діни қызмет және діни бірлестіктер туралы Қазақстан Республикасының заңнамасы;

2. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 4:
Проведение религиоведческой экспертизы и осуществление консультативной деятельности.
Навык 1:
Проведение религиоведческой экспертизы
Умения:
1. Изучать объекты экспертизы;
2. Проводить религиоведческую экспертизу деятельности религиозных объединений на территории РК;
3. Выявлять и проводить религиоведческую экспертизу деструктивных религиозных групп.
Знания:
1. Правила проведения религиоведческой экспертизы;
2. История и особенности религиозных групп и течений;
3. Основы теологических учений различных религий;
4. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Оказание консультационной помощи по вопросам религии
Умения:
1. Экспертное консультирование государственных и частных организаций, СМИ по вопросам религии;
2. Принимать участие в разработке законодательных и нормативных актов, касающихся религиозной деятельности;
3. Выступать в качестве медиатора в межрелигиозных и межкультурных конфликтах.
Знания:
1. Религия и проблемы современности;
2. Законодательство Республики Казахстан о религиозной деятельности и религиозных объединениях;
3. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Дисциплинированность
Аналитическое мышление
Устные коммуникативные навыки
Письменные коммуникативные навыки
Критическое мышление
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
19. Карточка профессии "Религиовед"
Код группы:
2636-1
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Религиовед
Уровень квалификации по ОРК:
8
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (докторантура PhD, ученая степень доктора PhD, степень доктора PhD по профилю, кандидата наук, доктора наук)
Специальность:
Гуманитарные науки
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
не менее 3-х лет в отрасли религии
Связь с неформальным и информальным образованием:
не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2372-0-001 - Преподаватель религии и религиоведения
Основная цель деятельности:
Выполнять функции специалиста, обладающего профессиональными навыками (в том числе культурными и языковыми), готового к проведению научно-исследовательской, образовательной, экспертно-аналитической и организационно-управленческой деятельности в религиозной политике государства и в области религиоведения.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Осуществление педагогической деятельности
2. Проведение научных исследований в области религиоведения и публикация результатов в научных изданиях
3. Осуществление организационной и управленческой деятельности

2. Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария ережелері, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 4:
Дінтанулық сараптама жүргізу және кеңес беру қызметін жүзеге асыру
Дағды 1:
Дінтанулық сарапта жүргізу
Машықтар:
1. Сараптама объектілерін қарау;
2. ҚР аумағындағы діни бірлестіктердің қызметіне дінтанулық сараптама жасау;
3. Деструктивті діни топтарды анықтап, дінтанулық сараптама жүргізу.
Білімдер:
1. Дінтану сараптамасын жүргізу қағидалары;
2. Діни топтар мен ағымдардың тарихы мен ерекшеліктері;
3. Түрлі діндердің теологиялық ілім;
4. Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария ережелері, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Дін мәселелері бойынша консультациялық көмек көрсету
Машықтар:
1. Мемлекеттік және жеке ұйымдарға, бұқаралық ақпарат құралдарына дін мәселелері бойынша сараптамалық кеңес беру;
2. Діни қызметке қатысты заңнамалық және нормативтік актілерді әзірлеуге қатысу;
3. Дінаралық және мәдениетаралық қақтығыстарда медиатор ретінде әрекет ету.
Білімдер:
1. Дін және қазіргі замандағы мәселелер;
2. Діни қызмет және діни бірлестіктер туралы Қазақстан Республикасының заңнамасы;
3. Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария ережелері, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Тәртіптілік
Аналитикалық ойлау
Ауызекі сөйлеу дағдылары
Жазбаша қарым-қатынас жасау дағдылары
Сыни ойлау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
19. Кәсіптің карточкасы "Дінтанушы":
Топтың коды:
2636-1
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Дінтанушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
8
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (PhD докторантура, PhD дәрежесі, осы саладағы PhD дәрежесі, ғылым кандидаты, ғылым докторы)
Мамандық:
Гуманитарлық ғылымдар
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
дін саласында 3 жылдан кем емес
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
қажет етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2372-0-001 - Дін және дінтану оқытушысы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Мемлекеттің дін саласындағы саясатында және дінтану саласында ғылыми-зерттеу, білім беру, сараптамалық-талдау және ұйымдастыру-басқару қызметін жүргізуге дайын, кәсіптік дағдылары (оның ішінде мәдени және тілдік) бар маман қызметін атқару.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Педагогикалық қызметті жүзеге асыру
2. Дінтану саласында ғылыми зерттеулер жүргізу және нәтижелерін ғылыми басылымдарға жариялау
3. Ұйымдастыру және басқару қызметтерін жүзеге асыру

4. Оказание консультационной и экспертной помощи государственным учреждениям, общественным организациям и СМИ
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Осуществление педагогической деятельности
Навык 1:
Подготовка образовательных программ и учебных материалов
Умения:
1. Разрабатывать учебно-методическую документацию по религиоведению;
2. Адаптировать образовательные материалы в соответствии с различными уровнями и потребностями обучающихся, обеспечивать их актуальность и доступность;
3. Внедрять современные педагогические технологии и инновационные методы обучения в учебные программы для повышения эффективности образовательного процесса;
4. Оценивать эффективность образовательных программ через анализ рынка труда и спроса обучающихся, а также проводить работу по их совершенствованию.
Знания:
1. Современные педагогические теории и методики, применяемые при разработке и адаптации образовательных программ и курсов;
2. Основные принципы воспитательной работы;
3. Профессиональные стандарты по специальности;
4. Основы педагогики и психологии, достижения современной педагогической науки и практики;
5. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Эффективное преподавание учебных дисциплин, проведение лекций и семинаров, наставничество и руководство учебной и исследовательской работой обучающихся
Умения:
1. Подготавливать и проводить информационные и увлекательные лекции и семинары, способствующие глубокому пониманию обучающимися религиоведческих материалов;
2. Курировать обучающихся по разработке научных проектов;
3. Готовить такие методы оценки, как тесты, экзамены, эссе и проекты, для объективной оценки знаний и навыков обучающихся;
4. Оказывать обучающимся академическую поддержку, направленную на профессиональный и личностный рост.
Знания:
1. Законодательство и нормативные правовые акты в области образования РК;
2. Различные педагогические теории, методики и подходы к обучению;
3. Содержание изучаемой дисциплины, в том числе актуальные исследования, основные концепции и современные тенденции в своей области;
4. Принципы наставничества и руководства;
5. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Проведение научных исследований в области религиоведения и публикация результатов в научных изданиях
Навык 1:
Подготовка и реализация исследовательских проектов
Умения:
1. Планировать религиоведческие исследования и формулировать вопросы;
2. Обобщать научные данные и работать с ними;
3. Применять методологические инструменты и теории в анализе религиозных явлений и критически их дифференцировать.
Знания:
1. Методология научного исследования;
2. Работа с аналитическими и статистическими инструментами для обработки и анализа данных, полученных в ходе исследования;
3. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Работа с научными трудами
Умения:
1. Писать, оформлять статью, монографии и другие научные труды по результатам исследования;
2. Представлять результаты исследований научному сообществу.
Знания:
1. Порядок и правила написания научных статей и монографий;
2. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Выполнение работ ученого секретаря, или рецензента, или редактора в научных изданиях
Умения:
1. Рецензировать научные статьи;
2. Определять качества научных статей;
3. Оценивать ценность научной работы;

4. Мемлекеттік мекемелер, қоғамдық ұйымдар менБАҚ консультациялық және сараптамалық көмек көрсету
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Педагогикалық қызметті жүзеге асыру
Дағды 1:
Білім беру бағдарламалары мен оқу материалдарын дайындау
Машықтар:
1. Дінтану пәні бойынша оқу-әдістемелік құжаттамаларды әзірлеу;
2. Білім беру материалдарын білім алушылардың әртүрлі білім деңгейлері мен қажеттіліктеріне сәйкес бейімдеу, олардың өзектілігі мен қолжетімділігін қамтамасыз ету;
3. Білім беру процесінің тиімділігін арттыру үшін оқу бағдарламаларына заманауи педагогикалық технологиялар мен оқытудың инновациялық әдістерін енгізу;
4. Еңбек нарығы және білім алушылардың сұранысын талдау арқылы білім беру бағдарламаларының тиімділігін бағалай білу, сондай-ақ оларды жетілдіру бойынша жұмыстарды жүргізу.
Білімдер:
1.Білім беру бағдарламалары мен курстарын әзірлеу және бейімдеу кезінде қолданылатын заманауи педагогикалық теориялар мен әдістемелер;
2. Тәрбие жұмысының негізгі принциптері;
3. Мамандық бойынша кәсіптік стандарттар;
4. Педагогика және психология негіздері, қазіргі педагогика ғылымы мен практикасының жетістіктері;
5. Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария ережелері, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Оқу пәндерін тиімді оқыту, дәрістер мен семинарлар өткізу, білім алушылардың оқу және зерттеу жұмыстарына тәлімгерлік және жетекшілік жасау
1. Білім алушылардың дінтанулық материалын терең түсінуіне ықпал ететін ақпараттық және тартымды дәрістер мен семинарлар дайындап, өткізу;
2. Ғылыми жобаларды әзірлеу бойынша білім алушыларға жетекшілік жасау;
3. Білім алушылардың білімі мен дағдыларын объективті бағалау үшін тесттер, емтихандар, эсселер және жобалар сияқты бағалау әдістерін дайындай алу;
4. Білім алушыларға кәсіби және жеке өсуіне бағытталған академиялық қолдау көрсету.
Білімдер:
1. ҚР Білім саласындағы заңнамасы мен нормативтік құқықтық актілер;
2. Оқытудың әртүрлі педагогикалық теориялары, әдістемелері мен тәсілдері;
3. Оқытылатын пәннің мазмұны, оның ішінде өзекті зерттеулер, негізгі тұжырымдамаларды және өз саласындағы заманауи үрдістер;
4. Тәлімгерлік пен жетекшілік принциптері;
5. Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария ережелері, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Дінтану саласында ғылыми зерттеулер жүргізу және нәтижелерін ғылыми басылымдарға жариялау
Дағды 1:
Зерттеу жобаларын дайындау және оны жүзеге асыру
Машықтар:
1.Дінтанулық зерттеулерді жоспарлау және зерттеу сұрақтарын тұжырымдай алу;
2.Ғылыми деректерді жинақтау және олармен жұмыс істей алу;
3.Діни құбылыстарды талдауда методологиялық бағыттар мен теорияларды қолдану және оларды сыни тұрғыда саралай алу.
Білімдер:
1. Ғылыми зерттеу әдіснамасы;
2. Зерттеу барысында алынған мәліметтерді өңдеу және талдауға арналған аналитикалық және статистикалық құралдармен жұмыс;
3. Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария ережелері, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Ғылыми еңбектермен жұмыс істеу
Машықтар:
1. Зерттеу нәтижелері бойынша мақалалар, монографиялар және басқа да ғылыми еңбектер жазу, рәсімдеу
2. Зерттеу нәтижелерін ғылыми қауымдастықтың алдына шығып, ұсына алу.
Білімдер:
1.Ғылыми мақалалар және монографиялар жазу тәртібі мен ережелерін білу;
2. Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария ережелері, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Ғылыми басылымдарда ғылыми хатшы, немесе рецензент, немесе редактор жұмыстарын атқару
Машықтар:
1. Ғылыми мақалаларды рецензиялау;
2. Ғылыми мақалалардың сапасын анықтау;
3. Ғылыми жұмыстың құндылығын бағалау;

4. Направлять авторов научных статей;
5. Работать с теоретическими и практическими методами изучения данных;
6. Работать с научными текстами;
7. Соблюдать академическую этику.
Знания:
1. Методология научных исследований;
2. Этические норм при проведении научных исследований;
3. Законодательство и нормативные правовые акты в области образования РК;
4. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Осуществление организационной и управленческой деятельности
Навык 1:
Управление академическими, научными советами, научными центрами и кафедрами и организация их работы
Умения:
1. Эффективно управлять работой научных центров, кафедр и научных советов, организовать их деятельность;
2. Руководить коллективом путем мобилизации в общее дело, создавать благоприятные условия для взаимного сотрудничества;
3. Разрабатывать и реализовывать стратегические планы развития научных организаций, в том числе университета, Института, центров.
Знания:
1. Законодательство Республики Казахстан о высшем образовании;
2. Уставы и положения учебных заведений;
3. Правила и порядок аттестации и аккредитации;
4. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 4:
Оказание консультационной и экспертной помощи государственным учреждениям, общественным организациям и СМИ
Навык 1:
Предоставление консультативной и экспертной помощи по вопросам религии, проведение анализа
Умения:
1. Консультировать государственные учреждения, общественные организаций и СМИ по вопросам религии, этики и межрелигиозного согласия;
2. Проводить анализ религиозных явлений, текстов и практик;
3. Формировать отчеты и рекомендательные письма с анализом религиозной информации и разъяснениями.
4. Принимать участие в разработке стратегических документов в государственно-конфессиональной политике.
Знания:
1. Законодательство Республики Казахстан о религиозной деятельности и религиозных объединениях;
2. Религиозные тексты, ритуалы и традиции;
3. Методология изучения религиозных явлений;
4. Основы международного права в сфере религии, международные соглашения, ратифицированные Республикой Казахстан;
5. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Дисциплинированность
Аналитическое мышление
Устные коммуникативные навыки
Письменные коммуникативные навыки
Критическое мышление
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:

4. Ғылыми мақалалардың авторларын бағыттау;
5. Мәліметтерді зерттеудің теориялық және практикалық әдістерімен жұмыс жасау;
6. Ғылыми мәтіндермен жұмыс істеу;
7. Академиялық этиканы сақтау.
Білімдер:
1. Ғылыми зерттеулер әдістемесі;
2. Ғылыми зерттеулер жүргізу кезіндегі этикалық нормалар;
3. ҚР Білім саласындағы заңнамасы мен нормативтік құқықтық актілер;
4. Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария ережелері, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
Ұйымдастыру және басқару қызметтерін жүзеге асыру
Дағды 1:
Академиялық, ғылыми кеңестер, ғылыми орталықтар мен кафедраларды басқару және олардың жұмыстарын ұйымдастыру
Машықтар:
1. Ғылыми орталықтардың, кафедралардың және ғылыми кеңестердің жұмысын тиімді басқару, олардың қызметін ұйымдастыру;
2. Ұжымды ортақ іске жұмылдыру, өзара ынтымақтастықтасуға қолайлы жағдай жасау арқылы басқару;
3. Ғылыми ұйымдар, оның ішінде университет, институт, орталықтарды дамытудың стратегиялық жоспарларын әзірлеу және жүзеге асыру.
Білімдер:
1.Жоғары бiлiм беру туралы Қазақстан Республикасының заңнамасы;
2.Оқу орындарының жарғылары мен ережелері;
3.Аттестация мен аккредитация ережелері мен тәртібі;
4. Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария ережелері, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 4:
Мемлекеттік мекемелер, қоғамдық ұйымдар менБАҚ консультациялық және сараптамалық көмек көрсету
Дағды 1:
Дін мәселелері бойынша консультациялық және сараптамалық көмек беру, талдау жасау
Машықтар:
1. Дін, этика және дінаралық келісім мәселелері бойынша мемлекеттік мекемелер, қоғамдық ұйымдар мен БАҚ кеңес беру;
2.Діни құбылыстар, мәтіндер және тәжірибелерге талдау жүргізе алу;
3.Діни ақпаратты талдау және түсіндірме беру арқылы есептер мен ұсыныс хаттарды дайындау;
4. Мемлекеттік-конфессиялық саясатта стратегиялық құжаттарды әзірлеуге қатысу.
Білімдер:
1. Діни қызмет және діни бірлестіктер туралы Қазақстан Республикасының заңнамасы;
2. Діни мәтіндер, ғұрыптар мен дәстүрлер;
3. Діни құбылыстарды зерттеудің әдіснамасы;
4. Дін саласындағы халықаралық құқықтың негіздері, Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық келісім шарттар;
5. Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария ережелері, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Тәртіптілік
Аналитикалық ойлау
Ауызекі сөйлеу дағдылары
Жазбаша қарым-қатынас жасау дағдылары
Сыни ойлау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:

20. Карточка профессии "Исламовед"
Код группы:
2636-1
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Исламовед
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Исламоведение
Квалификация:
Требования к опыту работы:
не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
не требуется
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Способствовать устойчивому развитию религиозной ситуации путем обеспечения знаний об исламской религии, истории, праве и культуре и их взаимодействия с современными социальными, культурными, научными процессами.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Научное изучение ислама
2. Осуществление религиозно- просветительской и консультационной деятельности
3. Изучение теоретических и практических вопросов в области исламоведения
Дополнительные трудовые функции:
1. Участие в межконфессиональном и межкультурном диалоге
Трудовая функция 1:
Научное изучение ислама
Навык 1:
Проведение анализа религиозных источников и рукописей
Умения:
1. Анализировать и давать характеристику содержания рукописей и литературы, связанных с исламом;
2. Применять теологические, религиозно-правовые и религиозные аспекты;
3. Анализировать религиозно-культурные наследия в Исламе.
Знания:
1. Коран, хадисы и другие религиозные тексты и учения;
2. Грамматика и риторика арабского языка;
3. Старый казахский письменный язык;
4. Методика распознавания и интерпретации религиозных и исторических источников;
5. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Продвижение традиционных духовных ценностей и культурного наследия
Умения:
1. Понимать важность общественного мнения и принимать на себя ответственности за распространение информации;
2. Сохранять этические принципы, высокие стандарты честности и справедливости в процессе пропаганды;
3. Продвигать духовные ценности и культурное наследие;
4. Использовать современные технологий и цифровые инструменты, и платформы.
Знания:
1. Основные религиозные учения, ритуалы, тексты и догмы религии, а также основных конфессий и течения;
2. Законодательство Республики Казахстан о религиозной деятельности и религиозных объединениях;
3. История возникновения и развития ислама;
4. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Осуществление религиозно- просветительской и консультационной деятельности
Навык 1:
Организация и проведение религиозно-просветительской работы
Умения:

20. Кәсіптің карточкасы "Исламтанушы"
Топтың коды:
2636-1
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Исламтанушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Исламтану
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
талап етілмейді
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ислам діні, тарихы, құқығы және мәдениеті туралы білімдерді және олардың қазіргі әлеуметтік, мәдени, ғылыми үдерістермен өзара әрекеттесуін қамтамасыз ету арқылы діни ахуалдың тұрақты дамуына ықпал ету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Ислам дінін ғылыми тұрғыдан тану
2. Діни ағартушылық және консультациялық қызметтерді орындау
3. Исламтану саласы бойынша теориялық және практикалық мәселелерді зерделеу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Конфессияаралық және мәдениетаралық диалогқа қатысу
Еңбек функциясы 1:
Ислам дінін ғылыми тұрғыдан тану
Дағды 1:
Діни дереккөздерді және қолжазбаларды талдау
Машықтар:
1. Ислам дініне байланысты қолжазбалар мен әдебиеттерді талдау, мазмұнына сипаттама беру;
2. Теологиялық, діни құқықтық және діни аспектілерді қолдану;
3. Ислам дініндегі діни-мәдени мұраларды талдау.
Білімдер:
1. Құран, хадис және басқа діни мәтіндер мен ілімдер;
2. Араб тілі грамматикасы мен риторикасы;
3. Ескі қазақ жазба тілі;
4. Діни және тарихи дереккөздерді тану және түсіндіру әдістемесі;
5. Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария ережелері, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Дәстүрлі рухaни құндылықтар мен мәдени мұрaлaрды насихаттау
Машықтар:
1. Қоғамдық пікірдің маңыздылығын түсіну және ақпаратты тарату жауапкершілігін қабылдау;
2. Үгіт-насихат процесінде этикалық принциптерді, адалдық пен әділеттіліктің жоғары стандарттарын ұстану;
3. Дәстүрлі рухани құндылықтар мен мәдени мұраларды насихаттау;
4. Заманауи технологияларды және цифрлық құралдар мен платформаларды пайдалану.
Білімдер:
1. Діннің негізгі ілімдері, рәсімдері, мәтіндері мен догматтары және негізгі конфессиялар мен ағымдар туралы ақпарат;
2. Діни қызмет және діни бірлестіктер туралы Қазақстан Республикасының заңнамасы;
3. Исламның пайда болу және даму тарихы;
4.Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария ережелері, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Діни ағартушылық және консультациялық қызметтерді орындау
Дағды 1:
Діни оқу-ағарту жұмыстарын ұйымдастыру және жүргізу
Машықтар:

1. Обучать основам ислама;
2. Составлять учебную программу.
Знания:
1. Основы педагогики и психологии;
2. Современные образовательные технологии;
3. Правила внутреннего трудового распорядка, безопасности и охраны труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Оказание консультативной помощи по религиозным вопросам
Умения:
1. Анализировать проблемы духовности и нравственности в обществе, выработать предложения по их регулированию;
2. Четко и доступно интерпретировать религиозные концепции и проявлять сочувствие и терпимость;
3. Участвовать в работе по адаптации лиц, подверженных к влиянию деструктивных религиозных течений к ценностям казахстанского общества.
Знания:
1. Законодательство Республики Казахстан о религиозной деятельности и религиозных объединениях;
2. Концептуальные документы и решения религиозного объединения (ДУМК);
3. Основные принципы исламской теологии и права;
4. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Изучение теоретических и практических вопросов в области исламоведения
Навык 1:
Анализ информации, касательно ислама
Умения:
1. Критически оценивать международные религиозные тенденций и вызовы;
2. Анализировать основные теорий и выводы в области исламоведения;
3. Анализировать культурные особенности религиозных обрядов, обрядов и традиций.
Знания:
1. Коран, хадис, исламское право и методология;
2. Основы религиозных учений и ритуалов, религиозные и культурные традиции;
3. Этические принципы, моральные нормы организации религиозных мероприятий;
4. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 1:
Участие в межконфессиональном и межкультурном диалоге
Навык 1:
Проведение анализа взаимодействия религий и культур
Умения:
1. Анализировать влияние религиозных взаимодействий на социальные структуры, культурную идентичность и политические процессы;
2. Понимать этические системы в различных религиях, проводить сравнительный анализ религиозной морали, давать рекомендации, основанные на религиозных ценностях;
3. Анализировать влияния социальных, культурных и политических факторов на межконфессиональные отношения.
Знания:
1. Этнические традиции, обычаи и мировоззренческие особенности народов и общин;
2. Преемственность религии и традиций;
3. Основы культурологии и философии;
4. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Дисциплинированность
Устные коммуникативные навыки
Письменные коммуникативные навыки
Критическое мышление
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:

1. Бастапқы ислам негіздерін оқып үйрету;
2. Оқу бағдарламаларын әзірлеу.
Білімдер:
1. Педагогика және психология негіздері;
2. Заманауи білім беру технологиялары;
3. Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария ережелері, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Діни мәселелер бойынша консультациялық көмек көрсету
Машықтар:
1. Қоғамдық рухани және адамгершілік мәселелерін талдау, оларды реттеу бойынша ұсыныстар әзірлеу;
2. Діни ұғымдарды анық және қолжетімді түрде түсіндіру және эмпатия мен төзімділік таныту;
3. Деструктивті діни ағымдардың ықпалына ұшыраған адамдарды Қазақстан қоғамының құндылықтарына бейімдеу жұмыстарына қатысу.
Білімдер:
1. Діни қызмет және діни бірлестіктер туралы Қазақстан Республикасының заңнамасы;
2. Діни бірлестіктің (ҚМДБ) концептуалды құжаттары мен шешімдері;
3. Ислам теологиясы мен құқығының негізгі қағидалары;
4. Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария ережелері, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
Исламтану саласы бойынша теориялық және практикалық мәселелерді зерделеу
Дағды 1:
Ислам дініне қатысты ақпараттарға талдау жасау
Машықтар:
1. Халықаралық діни тенденциялар мен сын-қатерлерге сыни тұрғыдан баға беру;
2. Исламтану саласындағы негізгі теориялар мен тұжырымдарды талдау;
3. Діни рәсімдердің, салт-жоралғылар мен дәстүрлердің мәдени ерекшеліктерін талдау.
Білімдер:
1. Құран, хадис, ислам құқығы мен әдістемесі;
2. Діни ілімдердің және рәсімдердің негіздері, діни және мәдени дәстүрлері;
3. Діни іс-шараларды ұйымдастырудың этикалық қағидалары, моральдық нормалары;
4. Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария ережелері, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Қосымша еңбек функциясы 1:
Конфессияаралық және мәдениетаралық диалогқа қатысу
Дағды 1:
Діндер мен мәдениеттер арасындағы өзара әрекеттестікті талдау
Машықтар:
1. Діни өзара әрекеттесулердің әлеуметтік құрылымдарға, мәдени сәйкестіктерге және саяси үдерістерге әсерін талдау жасау;
2. Әртүрлі діндердегі этикалық жүйелерін түсіну, діни моральдарға салыстырмалы талдау жүргізу, діни құндылықтарға негізделген ұсыныстар беру;
3. Конфессияаралық қатынастарға әлеуметтік, мәдени және саяси факторлардың әсерін талдау.
Білімдер:
1. Халықтар мен қауымдардың этникалық дәстүрлері, әдет-ғұрыптары және дүниетанымдық ерекшеліктері;
2. Дін мен дәстүр сабақтастығы;
3. Мәдениеттану және философия негіздері;
4. Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария ережелері, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Тәртіптілік
Ауызекі сөйлеу дағдылары
Жазбаша қарым-қатынас жасау дағдылары
Сыни ойлау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:

21. Карточка профессии "Имам-хатиб":
Код группы:
2636-1
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Имам-хатиб
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Исламоведение
Квалификация:
Требования к опыту работы:
не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
не требуется
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Проведение религиозно-информационной и разъяснительной работы, пропаганда религиозных правовых и моральных правил и норм, совершение религиозных обрядов в официальных местах отправления культа и в местах, не запрещенных законом.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Продвижение духовных ценностей Ислама
2. Организация и проведение религиозных обрядов по методологии ханафитского фикха
3. Регулирование взаимоотношений по религиозным вопросам в обществе
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Продвижение духовных ценностей Ислама
Навык 1:
Обучение техникам проповеди
Умения:
1. Описывать жизнь Пророка Мухаммада и его последователей и приведение примеров;
2. Анализировать религиозно - правовых проблемы в обществе;
3. Грамотно использовать аяты из Корана, хадисы и другие религиозные текстов.
Знания:
1. Исламская вера и право, история ислама, методология призыва;
2. Средства и методы психологического воздействия имама на аудиторию;
3. Ораторское искусство в казахской традиции и исламе;
4. Этические принципы и моральные нормы в организации религиозной проповеди и пропаганды;
5. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Организация и проведение религиозных обрядов по методологии ханафитского фикха
Навык 1:
Проведение религиозных церемоний
Умения:
1. Организовать и правильно проводить богослужения;
2. Проводить разъяснительную работу в местах для поклонения, а также в местах, разрешенных законом;
3. В соответствии с установленными требованиями проводить религиозные праздники, общественные религиозные собрания и церемония.
Знания:
1. Законодательство Республики Казахстан о религиозной деятельности и религиозных объединениях;
2. Основы религиозной веры, исламского права и методологии;
3. Концептуальные документы, религиозные и правовые решения религиозного объединения (ДУМК);

21. Кәсіптің карточкасы "Имам-хатиб":
Топтың коды:
2636-1
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Имам-хатиб
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Исламтану
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
талап етілмейді
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Діни ақпараттық-насихаттық түсіндіру жұмыстарын жүзеге асыру, діни құқықтық-моральдық ережелер мен нормаларды насихаттау, ресми құлшылық орындарында және заңмен тыйым салынбаған жерлерде діни рәсімдерді атқару
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Исламның рухани құндылықтарын насихаттау
2. Ханафи фиқһ әдіснамасына сәйкес діни рәсімдерді ұйымдастыру және өткізу
3. Қоғамдағы діни мәселелер бойынша өзара қарым-қатынастарды реттеу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Исламның рухани құндылықтарын насихаттау
Дағды 1:
Уағыз айту әдістерін үйрету
Машықтар:
1. Мұхаммед Пайғамбар мен оның ізбасарларының өміріне сипаттама беру және мысалдар келтіру;
2. Қоғамдағы діни-құқықтық мәселелерге талдау жасай алу;
3. Құран аяттары, хадистер және басқа да діни мәтіндерді сауатты қолдана алу.
Білімдер:
1. Ислам сенімі мен құқығы, ислам тарихы, дағуат әдістемесі;
2. Имамның аудиторияға психологиялық ықпал ету құралдары мен тәсілдері;
3. Қазақ дәстүріндегі және исламдағы шешендік өнер;
4. Діни уағыз насихат ұйымдастырудағы этикалық қағидалар мен моральдық нормалар;
5. Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария ережелері, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Ханафи фиқһ әдіснамасына сәйкес діни рәсімдерді ұйымдастыру және өткізу
Дағды 1:
Діни рәсімдерді өткізу
Машықтар:
1. Көпшілікпен атқарылатын құлшылықтарды ұйымдастыру және дұрыс өткізу;
2. Құлшылық орындарда және заңмен рұқсат етілген жерлерде ақпараттық-насихаттық түсіндіру жұмыстарын жүргізу;
3. Діни мерекелерді, көпшілікпен атқарылатын діни жиындар мен рәсімдерді талапқа сай өткізу.
Білімдер:
1. Діни қызмет және діни бірлестіктер туралы Қазақстан Республикасының заңнамасы;
2. Діни сенім негіздері, ислам құқығы және әдістемесі;
3. Діни бірлестктің (ҚМДБ) концептуалды құжаттары, діни-құқықтық шешімдері;

4. Преемственность религии и традиций;
5. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Проведение похорон и бракосочетаний
Умения:
1. Разъяснять значения и особенности семейного права в исламе, обязанности супругов;
2. Проводить семинары, круглые столы, встречи и консультаций по профилактике распада брака (развода);
3. Продвигать традиционные ценности культурного наследия.
Знания:
1. Типовые принципы захоронения и содержания кладбищ;
2. Кодекс РК "О браке (супружестве) и семье";
3. Концептуальные документы и религиозно-правовые решения религиозного объединения (ДУМК);
4. Исламское право и методология, религиозные тексты;
5. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Регулирование взаимоотношений по религиозным вопросам в обществе
Навык 1:
Проведение анализа религиозной ситуации
Умения:
1. Изучать информации о религиях и религиозных движениях в Казахстане;
2. Анализировать спорные вопросы, связанные с религией, поиск решений согласно теологическим принципам;
3. Понимать природу и особенность новых религиозных движений и их противоречий.
Знания:
1. Законодательство Республики Казахстан о религиозной деятельности и религиозных объединениях;
2. История и причины возникновения новых религиозно-политических течений в новейшее время;
3. Основы идеологии исламских радикальных течений в Казахстане;
4. Основы конфликтологии и медиации;
5. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Дисциплинированность
Устные коммуникативные навыки
Письменные коммуникативные навыки
Критическое мышление
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
22. Карточка профессии "Устаз"
Код группы:
2636-1
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Устаз
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Исламоведение
Квалификация:
Требования к опыту работы:
не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
не требуется
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Осуществление религиозной информационно-пропагандистской работы, пропаганда религиозных правовых и моральных правил и норм.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

4. Дін мен дәстүрдің сабақтастығы;
5. Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария ережелері, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Жерлеу және неке қию рәсімдерін өткізу
Машықтар:
1. Исламда отбасы құқығының маңыздылығы мен ерекшеліктерін, ерлі-зайыптылардың міндеттерін түсіндіру;
2. Неке бұзылудың (ажырасудың) алдын алу жөнінде семинарлар, дөңгелек үстелдер, кездесулер өткізу және кеңес беру;
3. Дәстүрлі рухани құндылықтар мен мәдени мұраларды насихаттау.
Білімдер:
1. Жерлеудің және зираттарды күтіп ұстау ісін ұйымдастырудың үлгілік қағидалары;
2. "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" ҚР Кодексі;
3. Діни бірлестктің (ҚМДБ) концептуалды құжаттары мен діни-құқықтық шешімдері;
4. Ислам құқығы мен әдіснамасы, діни мәтіндер;
5. Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария ережелері, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
Қоғамдағы діни мәселелер бойынша өзара қарым-қатынастарды реттеу
Дағды 1:
Діни ахуалға талдау жүргізу
Машықтар:
1. Қазақстандағы діндер мен діни ағымдар туралы ақпаратты зерттеу;
2. Дінге қатысты даулы мәселелерді талдау, теологиялық принциптерге сәйкес шешімдер табу;
3. Жаңа діни ағымдардың сипаты мен ерекшеліктерін және олардың қайшылықтарын түсіну.
Білімдер:
1. Діни қызмет және діни бірлестіктер туралы Қазақстан Республикасының заңнамасы;
2. Қазіргі заманда жаңа діни және саяси ағымдардың пайда болу тарихы мен себептері;
3. Қазақстандағы исламдық радикалды ағымдар идеологиясының негізі мен сипаты;
4. Конфликтология және медиация негіздері;
5. Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария ережелері, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Тәртіптілік
Ауызекі сөйлеу дағдылары
Жазбаша қарым-қатынас жасау дағдылары
Сыни ойлау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
22. Кәсіптің карточкасы "Ұстаз"
Топтың коды:
2636-1
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Ұстаз
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Исламтану
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
талап етілмейді
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Діни ақпараттық-насихаттық түсіндіру жұмыстарын жүзеге асыру, діни құқықтық-моральдық ережелер мен нормаларды насихаттау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Продвижение духовных ценностей Ислама
2. Осуществление религиозно-просветительской работы и методологическая поддержка
3. Регулирование взаимоотношений по религиозным вопросам в обществе
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Продвижение духовных ценностей Ислама
Навык 1:
Обучение техникам проповеди
Умения:
1. Грамотно использовать аяты из Корана, хадисы и другие религиозные текстов;
2. Анализировать религиозно - правовые проблемы в обществе;
3. Давать описание жизни Пророка Мухаммада и его последователей и приводить примеры.
Знания:
1. Исламская вера и право, история ислама, методология проповеди;
2. Средства и методы психологического воздействия имама на аудиторию;
3. Ораторское искусство в казахской традиции и исламе;
4. Этические принципы и моральные нормы в организации религиозной проповеди и пропаганды;
5. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Осуществление религиозно-просветительской работы и методологическая поддержка
Навык 1:
Осуществление религиозного образования
Умения:
1. Формировать общее представление о сущности, принципах, методах, этапах формирования, взаимосвязи основных исламских наук;
2. Проводить информационно-разъяснительную работу по вопросам религии;
3. Толковать аяты из Корана и религиозных текстов на теологической и правовой основе.
Знания:
1. Законодательство Республики Казахстан о религиозной деятельности и религиозных объединениях;
2. Основы религиозной веры, исламского права и методологии;
3. Концептуальные документы, религиозные и правовые решения религиозного объединения (ДУМК);
4. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Применение методики обучения
Умения:
1. Применять методику преподавания исламских предметов;
2. Описывать и анализировать особенности преподавания Корана, теории и методологии исламского права и основы веры;
3. Выявлять общие проблемы, возникающие в процессе преподавания религиозных предметов.
Знания:
1. Методика преподавания исламских предметов;
2. Особенности преподавания Священного Корана, теории и методологии исламского права, хадисоведения, правил арабского языка;
3. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Регулирование взаимоотношений по религиозным вопросам в обществе
Навык 1:
изучение и анализ религиозных явлений в обществе
Умения:

1. Исламның рухани құндылықтарын насихаттау
2. Діни білім беру жұмысын жүзеге асыру және әдістемелік қамтамасыз ету
3. Қоғамдағы діни мәселелер бойынша өзара қарым-қатынастарды реттеу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Исламның рухани құндылықтарын насихаттау
Дағды 1:
Уағыз айту әдістерін меңгеру
Машықтар:
1. Құран аяттары, хадистер және басқа да діни мәтіндерді орынды қолдану;
2. Қоғамдағы діни-құқықтық мәселелерге талдау жасау;
3. Мұхаммед Пайғамбар мен оның ізбасарларының өміріне сипаттама беру және мысал келтіру.
Білімдер:
1. Ислам сенімі мен құқығы, ислам тарихы, дағуат әдістемесі;
2. Имамның аудиторияға психологиялық ықпал ету құралдары мен тәсілдері;
3. Қазақ дәстүріндегі және исламдағы шешендік өнер
4. Діни уағыз насихат ұйымдастырудағы этикалық қағидалар мен моральдық нормалар;
5. Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария ережелері, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Діни білім беру жұмысын жүзеге асыру және әдістемелік қамтамасыз ету
Дағды 1:
Діни білім беру қызметін жүзеге асыру
Машықтар:
1. Негізгі ислам ғылымдарының мәні, принциптері, әдістері, қалыптасу кезеңдері, өзара байланысы туралы жалпы түсінік қалыптастыра алу;
2. Дін мәселелері бойынша ақпараттық-насихаттық түсіндіру жұмыстарын жүргізу;
3. Құран аяттары мен діни мәтіндерді теологиялық және құқықтық негізінде түсіндіру.
Білімдер:
1. Діни қызмет және діни бірлестіктер туралы Қазақстан Республикасының заңнамасы;
2. Негізгі ислам ілімдері, ислам құқығы және әдістемесі;
3. Діни бірлестің (ҚМДБ) концептуалды құжаттары, діни-құқықтық шешімдері;
4. Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария ережелері, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Оқыту әдістемесін қолдану
Машықтар:
1. Ислам пәндерін оқыту әдістемесін қолдану;
2. Құранды оқытудың ерекшеліктері, ислам құқығының теориясы мен әдіснамасы, сенім негіздерін сипаттау және талдау;
3. Діни пәндерді оқыту процесінде туындайтын жалпы проблемаларды анықтау.
Білімдер:
1. Ислам пәндерін оқыту әдістері;
2. Қасиетті Құранды оқытудың ерекшеліктері, ислам құқығының теориясы мен әдістемесі, хадистану, араб тілі ережелері;
3. Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария ережелері, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
Қоғамдағы діни мәселелер бойынша өзара қарым-қатынастарды реттеу
Дағды 1:
Қоғамдағы діни құбылыстарды зерделеу және талдау
Машықтар:

1. Анализировать деятельность религиозных объединений и течений в Казахстане;
2. Находить решения спорных вопросов, связанных с религией в соответствии с теологическими принципами.
Знания:
1. Законодательство Республики Казахстан о религиозной деятельности и религиозных объединениях;
2. История и причины возникновения новых религиозно-политических течений в новейшее время;
3. Основа и характеристика идеологии исламских радикальных течений в Казахстане;
4. Основы конфликтологии и медиации;
5. Правила внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Дисциплинированность
Устные коммуникативные навыки
Письменные коммуникативные навыки
Критическое мышление
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
23. Наименование государственного органа:
Министерство культуры и информации Республики Казахстан
Исполнитель:
Халым Қ., +7 (747) 555 65 37, k.khalym@mki.gov.kz
24. Организации (предприятия), участвующие в разработке:
Духовное управление мусульман Казахстана
Исполнитель:
Аманкулов Х.Т., +7 (701) 511 70 71, xaseke74@mail.ru;
Казахский Национальный университет имени Аль-Фараби
Исполнитель:
Утебаева Д.С., +7 (707) 807 52 43, dinara.utebayevaz@gmail.com;
Международный казахско-турецкий университет им. Х.А. Ясауи
Исполнители:
Камалова Ф.Б., +7 (775) 714 83 13, feride.kamalova@ayu.edu.kz
25. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: протокол от 23.10.2024 года № 6.
26. Национальный орган по профессиональным квалификациям: заключение от 01.11.2024 года.
27. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": экспертное заключение от 04.11.2024 года № 2843.
28. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2023 г.
29. Дата ориентировочной актуализации: 01.10.2027 г.

1. Қазақстандағы діни бірлестіктер мен діни ағымдардың қызметтеріне талдау жасау;
2. Дінге қатысты даулы мәселелерге теологиялық принциптерге сәйкес шешімдер табу.
Білімдер:
1. Діни қызмет және діни бірлестіктер туралы Қазақстан Республикасының заңнамасы;
2. Қазіргі заманда жаңа діни және саяси ағымдардың пайда болу тарихы мен себептері;
3. Қазақстандағы исламдық радикалды ағымдар идеологиясының негізі мен сипаты;
4. Конфликтология және медиация негіздері;
5. Ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария ережелері, өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Тәртіптілік
Ауызекі сөйлеу дағдылары
Жазбаша қарым-қатынас жасау дағдылары
Сыни ойлау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4-тарау.Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
23. Мемлекеттік органның атауы:
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі
Орындаушы:
Халым Қ., +7 (747) 555 65 37, k.khalym@mki.gov.kz
24. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
Қазақстан мұсылмандары діни басқармасы
Орындаушы:
Аманқұлов Х.Т., +7 (701) 511 70 71, xaseke74@mail.ru;
әл–Фараби атындағы Қазақ ұлттық университеті
Орындаушы:
Өтебаева Д.С., +7 (707) 807 52 43, dinara.utebayevaz@gmail.com;
Х.А. Ясауи атындағы Халықаралық қазақ-түрік университеті
Орындаушы:
Қамалова Ф.Б., +7 (775) 714 83 13,
25. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 23.10.2024 жылғы №6 хаттама.
26. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 01.11.2024 жылғы қорытындысы.
27. Қазақстан Республикасы "Атамекен" Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 4.11.2024 жылғы № 2843 сараптамалық қорытындысы.
28. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: нұсқа 1, 2023 ж.
29. Бағдарлы жаңарту күні: 01.10.2027 ж.