Об утверждении программы по управлению коммунальными отходами Осакаровского района Карагандинской области на 2024-2028 годы
Решение Осакаровского районного маслихата Карагандинской области от 11 июня 2024 года № 20/197
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 1) пункта 3 статьи 365 Экологического кодекса Республики Казахстана, Приказа Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 18 мая 2023 года № 154-п "Об утверждении Методических рекомендаций местным исполнительным органом по разработке программы по управлению коммунальными отходами", районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить программу по управлению коммунальными отходами Осакаровского района Карагандинской области на 2024-2028 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель маслихата К. Саккулаков
Приложение
к решению Осакаровского
районного маслихата
от "11" июня 2024 года
№ 20/197
Программа по управлению коммунальными отходами Осакаровского района Карагандинской области на 2024-2028 годы
1. Введение
2. Анализ текущего состояния управления коммунальными отходами в Осакаровском районе.
3. Цели, задачи и целевые показатели
4. Целевые показатели программы
5. Основные направления, пути достижения поставленных целей и задач.
6. Необходимые ресурсы
7. План мероприятий по реализации программы.
Глава 1. Введение
Одним из важнейших направлений охраны окружающей среды является рациональная организация управления отходами производства и потребления. Важную роль в этом играет экономическое стимулирование внедрения малоотходных и безотходных технологий, переработки отходов в целях их обезвреживания и утилизации.
В данной программе рассматривается сбор и размещение коммунальных отходов Осакаровского района.
Программа по управлению коммунальными отходами Осакаровского района Карагандинской области на 2024-2028 годы разработана на основании приказа Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 18.05.2023г. №154-п "Об утверждении Методических рекомендаций местным исполнительным органам по разработке программы по управлению коммунальными отходами".
В Программе представляется описание (характеристика) коммунальных отходов, образующихся в районе, включая сведения об объеме и составе, скорости образования, классификации, способах накопления, сбора, транспортировки, сортировки, обезвреживания, восстановления и удаления коммунальных отходов, существующей инфраструктуры по обращению с коммунальными отходами.
Основные характеристики района

Караганды облысы Осакаров ауданының коммуналдық қалдықтарды басқару жөніндегі 2024-2028 жылдарға арналған бағдарламасын бекіту туралы
Қарағанды облысы Осакаров аудандық мәслихатының 2024 жылғы 11 маусымдағы № 20/197 шешімі
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексінің 365-бабы 3 тармағының 1) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар Министрінің 2023 жылғы 18 мамырдағы № 154 - п. "Коммуналдық қалдықтарды басқару жөніндегі бағдарламаны әзірлеу бойынша жөніндегі жергілікті атқарушы органдарға әдістемелік ұсынымдарын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес, аудандық мәслихат ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қарағанды облысы Осакаров ауданының коммуналдық қалдықтарды басқарудың 2024-2028 жылдарға арналған бағдарламасы осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Мәслихат төрағасы Қ. Саккулаков
2024 жылғы "11" маусымдағы
№ 20/197
Осакаров аудандық мәслихатының
шешіміне қосымша
2024-2028 жылдарға арналған Қарағанды облысы Осакаров ауданының коммуналдық қалдықтарды басқару жөніндегі бағдарламасы.
1. Кіріспе
2. Осакаров ауданындағы коммуналдық қалдықтарды басқарудың ағымдағы жағдайын талдау.
3. Мақсаттар, міндеттер және нысаналы көрсеткіштер
4. Бағдарламаның нысаналы көрсеткіштері
5. Негізгі бағыттар, қойылған мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізу жолдары.
6. Қажетті ресурстар
7. Бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары.
1-тарау. Кіріспе
Қоршаған ортаны қорғаудың маңызды бағыттарының бірі өндіріс және тұтыну қалдықтарын басқаруды ұтымды ұйымдастыру болып табылады. Бұл ретте қалдықтары аз және қалдықсыз технологияларды енгізуді, оларды залалсыздандыру және кәдеге жарату мақсатында қалдықтарды қайта өңдеуді экономикалық ынталандыру маңызды рөл атқарады.
Бұл бағдарлама Осакаров ауданының коммуналдық қалдықтарын жинау мен орналастыруды қарастырады.
2024-2028 жылдарға арналған Қарағанды облысы Осакаров ауданының коммуналдық қалдықтарын басқару жөніндегі бағдарламасы "Коммуналдық қалдықтарды басқару жөніндегі бағдарламаны әзірлеу бойынша жөніндегі жергілікті атқарушы органдарға әдістемелік ұсынымдарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің 18.05.2023 ж. №154 –п бұйрығы негізінде әзірленді.
Бағдарламада коммуналдық қалдықтардың көлемі мен құрамы, түзілу жылдамдығы, жіктелуі, жинақтау, жинау, тасымалдау, сұрыптау, залалсыздандыру, қалпына келтіру және жою тәсілдері, коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеу жөніндегі қолданыстағы инфрақұрылым туралы мәліметтерді қоса алғанда, ауданда түзілетін коммуналдық қалдықтардың сипаты (сипаттамасы) ұсынылады.
Ауданның негізгі сипаттамалары

Территория Осакаровского района составляет 1126,1 тыс.га. Административно-территориальное деление района представлено: 52 сельских населенных пунктов (далее - СНП), 23 сельских округа, из них 8 состоят только из одного СНП.
Районный центр - поселок Осакаровка. Отраслевая специализация региона сельское хозяйство и промышленность.
Промышленность района представлена системообразующими предприятиями горнодобывающей отрасли и предприятием занимающимся производством и распределением электроэнергии, газа и воды, а также обрабатывающей отраслью.
Основными составляющими промышленности в Осакаровском районе являются: ТОО "Kazakhmys Coal" и Карагандинский филиал Республиканского Государственного Предприятия на праве хозяйственного ведения "Канал имени Каныша Сатпаева".
Динамика численности населения принята по данным Бюро национальной статистики. На конец 2023 года численность населения Осакаровского района составила 29998 человек.
Обоснование необходимости разработки программы управления коммунальными отходами на плановый период
Разработка программы необходима для повышения эффективности, надежности, экологической и социальной приемлемости комплекса услуг по сбору, транспортировке, утилизации, переработке и захоронению твердых бытовых отходов, увеличение доли переработки твердо бытовых отходов, а также обеспечение безопасного захоронения отходов.
Программа разработана на основании следующих нормативных документов:
1) Экологический Кодекс Республики Казахстан № 400-VI от 2 января 2021года;
2) Приказ Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 18 мая 2023 года № 154-п "Об утверждении Методических рекомендаций местным исполнительным органам по разработке программы по управлению коммунальными отходами";
3) Приказ исполняющего обязанности Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 28 декабря 2021 года № 508 "Об утверждении правил управления коммунальными отходами";
4) Приказ исполняющего обязанности Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 2 декабря 2021 года № 482 "Об утверждении Требований к раздельному сбору отходов, в том числе к видам или группам (совокупности видов) отходов, подлежащих обязательному раздельному сбору с учетом технической, экономической и экологической целесообразности;
5) Приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-331/2020 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к сбору, использованию, применению, обезвреживанию, транспортировке, хранению и захоронению отходов производства и потребления";

Осакаров ауданының аумағы 1126,1 мың га құрайды. Ауданның әкімшілік-аумақтық бөлінісі ұсынылған: 52 ауылдық елді мекен (бұдан әрі-АЕМ), 23 ауылдық округ, оның 8-і тек бір АЕМ-нен тұрады.
Аудан орталығы - Осакаровка кенті. Аймақтың салалық мамандануы ауыл шаруашылығы және өнеркәсіп.
Аудан өнеркәсібі тау-кен өнеркәсібінің жүйе құраушы кәсіпорындарымен және электр энергиясын, газ бен суды өндірумен және таратумен, сондай-ақ өңдеу саласымен айналысатын кәсіпорынмен ұсынылған.
Осакаров ауданындағы өнеркәсіптің негізгі құрамдас бөліктері: "Kazakhmys Coal" ЖШС және "Қаныш Сәтбаев атындағы Канал" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының Қарағанды филиалы болып табылады.
Халық санының динамикасы Ұлттық статистика бюросының мәліметтері бойынша қабылданды. 2023 жылдың соңында Осакаров ауданының халық саны 29998 адамды құрады.
Жоспарлы кезеңге арналған коммуналдық қалдықтарды басқару бағдарламасын әзірлеу қажеттілігінің негіздемесі.
Бағдарламаны әзірлеу қатты тұрмыстық қалдықтарды жинау, тасымалдау, кәдеге жарату, қайта өңдеу және көму жөніндегі қызметтер кешенінің тиімділігін, сенімділігін, экологиялық және әлеуметтік қолайлылығын арттыру, ҚТҚ қайта өңдеу үлесін ұлғайту, сондай-ақ қалдықтарды қауіпсіз көмуді қамтамасыз ету үшін қажет.
Бағдарлама келесі нормативтік құжаттар негізінде әзірленді:
1) Қазақстан Республикасының 2021 жылғы 2 қаңтардағы № 400-VI Экологиялық кодексі;
2) Коммуналдық қалдықтарды басқару жөніндегі бағдарламаны әзірлеу жөніндегі жергілікті атқарушы органдарға әдістемелік ұсынымдарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің 2023 жылғы 18 мамырдағы № 154-п бұйрығы;
3) "Коммуналдық қалдықтарды басқару қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы экология, геология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 28 желтоқсандағы № 508 бұйрығы;
4) "Техникалық, экономикалық және экологиялық орындылығын ескере отырып, қалдықтарды бөлек жинауға, оның ішінде міндетті түрде бөлек жинауға жататын қалдықтардың түрлеріне немесе топтарына (түрлерінің жиынтығына) қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы экология, геология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 2 желтоқсандағы № 482 бұйрығы;
5) "Өндіріс және тұтыну қалдықтарын жинауға, пайдалануға, қолдануға, залалсыздандыруға, тасымалдауға, сақтауға және көмуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 25 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-331/2020 бұйрығы;

Мероприятия по управлению коммунальными отходами рассматриваются в Национальной стратегии: Указ Президента Республики Казахстан от 2 февраля 2023 года № 121 "Стратегия достижения углеродной нейтральности", раздел 3.3.1.4. "Управление отходами":
1) сокращение объемов образования отходов;
2) ускоренное внедрение полного охвата сбором и сортировкой ТБО;
3) увеличение доли перерабатываемых и компостируемых отходов.
Глава 2. Анализ текущего состояния управления коммунальными отходами в Осакаровском районе
Параграф 1. Оценка текущего состояния управления коммунальными отходами
В международной практике твердые бытовые отходы (далее-ТБО) классифицированы на три части, которые соответствуют трем "потокам отходов", входящих в общий состав твердо бытовых отходов, но отличающихся между собой способом переработки и/или захоронения.

Коммуналдық қалдықтарды басқару жөніндегі іс-шаралар ұлттық стратегияда қаралады: Қазақстан Республикасы Президентінің 2023 жылғы 2 ақпандағы № 121 "Көміртегі бейтараптығына қол жеткізу стратегиясы" Жарлығы, 3.3.1.4-бөлім. "Қалдықтарды басқару":
1) қалдықтардың түзілу көлемін қысқарту;
2) ҚТҚ жинау және сұрыптаумен толық қамтуды жеделдетіп енгізу;
3) қайта өңделетін және қордалатын қалдықтардың үлесін ұлғайту.
2-тарау. Осакаров ауданындағы коммуналдық қалдықтарды басқарудың ағымдағы жағдайын талдау
Параграф 1. Коммуналдық қалдықтарды басқарудың ағымдағы жағдайын бағалау
Халықаралық тәжірибеде қатты тұрмыстық қалдықтар (бұдан әрі - ҚТҚ) қатты тұрмыстық қалдықтардың жалпы құрамына кіретін, бірақ қайта өңдеу және/немесе көму тәсілімен ерекшеленетін үш "қалдықтар ағынына" сәйкес келетін үш бөлікке жіктеледі.

1) Коммунальные отходы.
2) Опасные твердые бытовые отходы – отходы потребления, образующиеся в результате жизнедеятельности человека, а также отходы производства с аналогичным характером образования, которые по своему составу и свойствам могут быть отнесены к опасным отходам. К ним относятся следующие отходы:
1) использованные батарейки и аккумуляторы;
2) использованное электрическое и электронное оборудование;
3) ртутьсодержащие отходы (люминесцентные лампы и термометры);

1) коммуналдық қалдықтар.
2) қауіпті қатты тұрмыстық қалдықтар - адамның тіршілік әрекеті нәтижесінде пайда болатын тұтыну қалдықтары, сондай-ақ құрамы мен қасиеттері бойынша қауіпті қалдықтарға жатқызылуы мүмкін түзілу сипаты ұқсас өндіріс қалдықтары. Оларға келесі қалдықтар жатады:
1) пайдаланылған батарейкалар мен аккумуляторлар;
2) пайдаланылған электр және электрондық жабдық;
3) құрамында сынап бар қалдықтар (люминесцентті шамдар мен термометрлер);

4) медицинские и ветеринарные отходы;
5) отходы бытовой химии;
6) отходы, содержащие асбест;
7) другие опасные отходы, образующиеся в результате жизнедеятельности человека.
3) Другие твердые бытовые отходы - отходы, которые не являются опасными, и в то же время не могут быть отнесены к смешанным, так как для их сбора, вывоза и утилизации требуется применение иных подходов, нежели чем для первого потока.
К "Другим ТБО" отнесены следующие отходы:

4) медициналық және ветеринариялық қалдықтар;
5) тұрмыстық химия қалдықтары;
6) құрамында асбест бар қалдықтар;
7) адам өмірінің нәтижесінде пайда болатын басқа да қауіпті қалдықтар.
3) Басқа қатты тұрмыстық қалдықтар - қауіпті болып табылмайтын және сонымен бірге аралас қалдықтарға жатқызуға болмайтын қалдықтар, себебі оларды жинау, әкету және кәдеге жарату үшін бірінші ағынға қарағанда өзге де тәсілдерді қолдану талап етіледі.
"Басқа ҚТҚ" келесі қалдықтарды қамтиды:

1) строительные отходы;
2) крупногабаритные отходы;
3) автомобили, подлежащие утилизации;
4) использованные автомобильные шины;
5) отходы от переработки сточных вод.
По Осакаровскому району специализированных организаций по сбору, транспортировке, сортировке, восстановлению, в том числе переработке и удалению коммунальных отходов не имеется. В таблице 1 представлены статистические данные по объемам собранных и транспортированных коммунальных отходов за 5 лет.

1) құрылыс қалдықтары;
2) ірі көлемді қалдықтар;
3) кәдеге жаратуға жататын автомобильдер;
4) пайдаланылған автомобиль шиналары;
5) ағынды суларды қайта өңдеуден шыққан қалдықтар.
Осакаров ауданы бойынша коммуналдық қалдықтарды жинау, тасымалдау, сұрыптау, қалпына келтіру, оның ішінде қайта өңдеу және жою жөніндегі мамандандырылған ұйымдар жоқ. 1-кестеде 5 жыл ішінде жиналған және тасымалданған коммуналдық қалдықтардың көлемі бойынша статистикалық деректер келтірілген.

Таблица 1. Объем собранных и транспортированных коммунальных отходов по Осакаровскому району за период с 2018 по 2022 годы
Осакаровский район
2018
2019
2020
2021
2022
Тонны
Собранные коммунальные отходы
4500
5200
9250
21810
5656
Согласно данным Государственного учреждения "Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции Осакаровского района" население Осакаровского района не обслуживается мусоровывозящими организациями, в связи с их отсутствием. Зарегистрированных мусоровывозящих организаций и организаций осуществляющих свою деятельность по обращению с твердыми бытовыми отходами по Осакаровскому району не имеется. Вывоз мусора осуществляют частные лица, имеющие приспособленную технику для перевозки отходов.

1-кесте Осакаров ауданы бойынша 2018 жылдан 2022 жылға дейінгі кезеңде жиналған және тасымалданған коммуналдық қалдықтардың көлемі
Осакаров ауданы
2018
2019
2020
2021
2022
Тонна
Жиналған коммуналдық қалдықтар
4500
5200
9250
21810
5656
"Осакаров ауданының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің деректеріне сәйкес Осакаров ауданының тұрғындарына олардың болмауына байланысты қоқыс шығаратын ұйымдар қызмет көрсетпейді. Осакаров ауданы бойынша тіркелген қоқыс шығаратын ұйымдар мен қатты тұрмыстық қалдықтармен жұмыс істеу жөніндегі өз қызметін жүзеге асыратын ұйымдар жоқ. Қоқысты шығаруды қалдықтарды тасымалдауға бейімделген техникасы бар жеке тұлғалар жүзеге асырады.

На начало 2024 года в Осакаровском районе насчитывается 19 контейнеров, из них 17 контейнеров для твердо бытовых отходов и 2 контейнера для ртутьсодержащих ламп.
Контейнеры для сбора твердых бытовых отходов: село Сарыозек 11 единиц, село Николаевка 3, село Озерное 3. Контейнеры для сбора ртутьсодержащих ламп: поселок Осакаровка 1 единица, поселок Молодежный 1. Все контейнеры размещены на территории административных учреждений (школы, поликлиники, детские сады, дом культуры, торговые дома).
Площадки, предназначенные для сбора твердо бытовых отходов от местного населения, имеются в двух поселках. Поселок Осакаровка 7 площадок, поселок Молодежный 26 площадок. Вывоз коммунальных отходов осуществляется частными лицами, имеющие приспособленную технику.
В состав Осакаровского района входит два крупных поселка Осакаровка и Молодежный, районным центром является поселок Осакаровка.
Численность населения согласно последним данным предоставленных местными исполнительными органами, в Осакаровском районе 29998 человек. В поселке Осакаровка проживает 8389 человек, в поселке Молодежный 5835 человек. Таким образом половина населения Осакаровского района проживает в двух поселках, общее количество населения по двум поселкам составляет 15396 человек.
С учетом численности населения сельского округа Акбулак, который расположен на одной территории с поселком Молодежный, численность населения составит 7007 человек.
Согласно решению Осакаровского районного маслихата Карагандинской области от 26 апреля 2022 года № 221 "Об утверждении норм образования и накопления коммунальных отходов по Осакаровскому району" на одного жителя приходится 0,80 м3/год. Таким образом проектный годовой объем образования твердо бытовых отходов для поселка Осакаровка составит 6711 м3/год или 18,3 м3/сутки, для поселка Молодежный, с учетом сельского округа Акбулак составляет 5606 м3/год или 15,3 м3/сутки.
Согласно решению Карагандинского областного маслихата от 10 декабря 2020 года № 589 "Программа развития Карагандинской области на 2021-2025 годы" в разрезе районов (городов областного значения), цель 5: Экологическая безопасность, повышение доли переработки и утилизации ТБО (от объема образования) по Осакаровскому району на период с 2021 по 2025 годы необходимо увеличить долю переработки и утилизации в 2024 году на 0,1% и к 2025 году на 0,2% от объема образования.
Параграф 2. Имеющая нормативная база по образованию и накоплению коммунальных отходов
1) Постановление акимата Осакаровского района Карагандинской области от 15 декабря 2021 года № 87/01. "Об утверждении Правил расчета норм образования и накопления коммунальных отходов по Осакаровскому району. Постановление акимата Осакаровского района Карагандинской области от 15 декабря 2021 года № 87/01.

2024 жылдың басында Осакаров ауданында 19 контейнер бар, оның ішінде 17 қатты тұрмыстық қалдықтарға арналған контейнер және құрамында сынап бар шамдарға арналған 2 контейнер.
Қатты тұрмыстық қалдықтарды жинауға арналған контейнерлер: Сарыөзек ауылы 11 бірлік, Николаевка ауылы 3, Озерное ауылы 3. Құрамында сынап бар шамдарды жинауға арналған контейнерлер: Осакаровка кенті 1 бірлік, Молодежный кенті 1. Барлық контейнерлер әкімшілік мекемелердің (мектептер, емханалар, балабақшалар, мәдениет үйі, сауда үйлері) аумағында орналасқан.
Жергілікті тұрғындардан қатты тұрмыстық қалдықтарды жинауға арналған алаңдар екі кентте бар. Осакаровка кенті 7 алаң, Молодежный кенті 26 алаң. Коммуналдық қалдықтарды шығаруды бейімделген техникасы бар жеке тұлғалар жүзеге асырады.
Осакаров ауданының құрамына екі ірі Осакаровка және Молодежный ауылдары кіреді, аудан орталығы - Осакаровка ауылы.
Жергілікті атқарушы органдар ұсынған соңғы мәліметтерге сәйкес, Осакаров ауданында 29998 адам бар. Осакаровка кентінде 8389 адам, Молодежный кентінде 5835 адам тұрады. Осылайша, Осакаров ауданы халқының жартысы екі кентте тұрады, екі кент бойынша халықтың жалпы саны 15396 адамды құрайды.
Молодежный кентімен бір аумақта орналасқан Ақбұлақ ауылдық округінің халық санын ескере отырып, халық саны 7007 адамды құрайды.
Қарағанды облысы Осакаров аудандық мәслихатының 2022 жылғы 26 сәуірдегі № 221 "Осакаров ауданы бойынша коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормаларын бекіту туралы" шешіміне сәйкес бір тұрғынға жылына 0,80 м 3 келеді. Осылайша, Осакаровка кенті үшін қатты тұрмыстық қалдықтардың пайда болуының жобалық жылдық көлемі жылына 6711 м 3 немесе тәулігіне 18,3 м 3 құрайды, Молодежный кенті үшін Ақбұлақ ауылдық округі ескеріле отырып, жылына 5606 м 3 немесе тәулігіне 15,3 м 3 құрайды.
Қарағанды облыстық мәслихатының 2020 жылғы 10 желтоқсандағы № 589 "Қарағанды облысын дамытудың 2021-2025 жылдарға арналған бағдарламасы" шешіміне сәйкес аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бөлінісінде 5-мақсат: экологиялық қауіпсіздік, Осакаров ауданы бойынша ҚТҚ қайта өңдеу және кәдеге жарату үлесін (түзілу көлемінен) 2021-2025 жылдар аралығындағы кезеңге қайта өңдеу және кәдеге жарату көлемін 2024 жылы 0,1% - ға және 2025 жылға қарай түзілу көлемінің 0,2% арттыру қажет.
Параграф 2. Коммуналдық қалдықтарды қалыптастыру және жинақтау жөніндегі нормативтік базасы бар
1) Қарағанды облысы Осакаров ауданы әкімдігінің 2021 жылғы 15 желтоқсандағы № 87/01 "Осакаров ауданы бойынша коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормаларын есептеу қағидаларын бекіту туралы" Қаулысы. Қарағанды облысы Осакаров ауданы әкімдігінің 2021 жылғы 15 желтоқсандағы № 87/01 қаулысы.

2) Решение Осакаровского районного маслихата Карагандинской области от 26 апреля 2022 года № 221 "Об утверждении норм образования и накопления коммунальных отходов по Осакаровскому району. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 мая 2022 года № 27867.
Согласно данному решению приняты нормы по образованию отходов для жителей Осакаровского района, а также для учреждений, предприятий, детских садов, медицинских и др. учреждений. Принята годовая норма образования коммунальных отходов в кубических метрах, исходя из расчетных единиц (житель, место, сотрудник, посещение и др.).

2) Қарағанды облысы Осакаров аудандық мәслихатының 2022 жылғы 26 сәуірдегі № 221 "Осакаров ауданы бойынша коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормаларын бекіту туралы" шешімі. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 3 мамырда № 27867 болып тіркелді.
Осы шешімге сәйкес Осакаров ауданының тұрғындары үшін, сондай-ақ мекемелер, кәсіпорындар, балабақшалар, медициналық және басқа да мекемелер үшін қалдықтардың пайда болу нормалары қабылданды. Есептік бірліктерге (тұрғын, орын, қызметкер, бару және т.б.) сүйене отырып, текше метрде коммуналдық қалдықтардың пайда болуының жылдық нормасы қабылданды.

Годовая норма образования коммунальных отходов составляет 0,80 м3 на 1 жителя.
Параграф 3. Морфологический состав коммунальных отходов
Морфологический состав отходов в сельских районах отличается от такового в городской местности. В нем доминируют органические отходы и меньшая доля пластмассы, упаковочных материалов, бумаги и картона. Следует отметить, что в сельских районах пищевая часть отходов обычно не размещается на полигоне или свалках. Значительная доля пищевых отходов скармливаются животными или компостируются в домашних условиях. Кроме того, дерево, бумажная продукция, пластиковая упаковка, и другие материалы могут сжигаться с целью отопления. Кроме того, на сельские полигоны, несмотря на запрет в большом количестве поступают навоз и другие отходы животноводства (растительная подстилка для скота).
Таблица 2. Морфологический состав твердо бытовых отходов в городской местности
№ пп
Наименование фракции
% содержания в общем объеме
2
Пластик разного состава
27
4
Стекло
15
5
Металл
3
8
Прочие отходы
55

Коммуналдық қалдықтардың пайда болуының жылдық нормасы 1 тұрғынға 0,80 м 3 құрайды.
Параграф 3. Коммуналдық қалдықтардың морфологиялық құрамы
Ауылдық жерлердегі қалдықтардың морфологиялық құрамы қалалық жерлерден ерекшеленеді. Онда органикалық қалдықтар және пластмассаның, орауыш материалдардың, қағаздың және картонның аз үлесі басым. Айта кету керек, ауылдық жерлерде қалдықтардың азық-түлік бөлігі әдетте полигонға немесе үйінділерге орналастырылмайды. Азық-түлік қалдықтарының едәуір бөлігі жануарларға беріледі немесе үй жағдайларында қордаланады. Сонымен қатар, ағаш, қағаз өнімдері, пластикалық қаптама және басқа материалдарды жылыту мақсатында жағуға болады. Сонымен қатар, тыйым салынғанына қарамастан, ауылдық полигондарға көң және басқа да мал қалдықтары (малға арналған өсімдік қоқысы) көп мөлшерде түседі.
2-кесте Қалалық жерлерде қатты тұрмыстық қалдықтардың морфологиялық құрамы
р/к №
Фракция атауы
Жалпы көлемдегі мөлшердің %
2
Құрамы әр түрлі пластик
27
4
Шыны
15
5
Металл
3
8
Басқа қалдықтар
55

Параграф 4. Сведения о полигонах твердых бытовых отходов Осакаровского района
На территории Осакаровского района свою деятельность осуществляют 22 полигона твердых бытовых отходов, имеющие разрешения на воздействия.
Под полигоном для захоронения отходов (далее – полигон) понимается специально оборудованное место постоянного размещения отходов без намерения их изъятия, соответствующее экологическим, строительным и санитарно-эпидемиологическим требованиям.
Полигоны твердых бытовых отходов Осакаровского района не соответствуют в полном объеме экологическим и санитарным нормам.
В таблице 4 представлен список полигонов твердых бытовых отходов Осакаровского района имеющие разрешения на воздействие.
Выявлено и ликвидировано бесхозных свалок коммунальных и других видов отходов.
Министерством экологии и природных ресурсов Республики Казахстан совместно с АО "Қазақстан Ғарыш Сапары" проводится космический мониторинг мест размещения отходов. В таблице 3 представлена информация по количеству ликвидированных свалок в Осакаровском района за три года.
Таблица 3. Ликвидировано бесхозных свалок по Осакаровскому району
Район

Параграф 4. Осакаров ауданының қатты тұрмыстық қалдықтар полигондары туралы мәліметтер
Осакаров ауданының аумағында өз қызметін әсер етуге рұқсаты бар 22 қатты тұрмыстық қалдықтар полигоны жүзеге асырады.
Қалдықтарды көму полигоны (бұдан әрі - полигон) деп экологиялық, құрылыс және санитариялық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес келетін қалдықтарды алып қою ниетінсіз оларды тұрақты орналастырудың арнайы жабдықталған орны түсініледі.
Осакаров ауданының қатты тұрмыстық қалдықтар полигондары экологиялық және санитарлық нормаларға толық сәйкес келмейді.
4-кестеде Осакаров ауданының әсер етуге рұқсаты бар қатты тұрмыстық қалдықтар полигондарының тізімі келтірілген.
Коммуналдық және басқа да қалдықтардың иесіз үйінділері анықталды және жойылды.
ҚР экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі "Қазақстан Ғарыш Сапары" АҚ-мен бірлесіп қалдықтарды орналастыру орындарына ғарыштық мониторинг жүргізуде. 3-кестеде Осакаров ауданында үш жыл ішінде жойылған қоқыс үйінділерінің саны туралы ақпарат берілген.
3-кесте Осакаров ауданы бойынша иесіз үйінділер жойылды
Аудан

2021
2022
2023
1
Осакаровский район, единиц
43
21
38
Таблица 4. Список узаконенных полигонов твердых бытовых отходов Осакаровского района
Балансодержатели полигонов ТБО
Местонахождение полигонов ТБО
Номер и дата выданного разрешения
Срок действия разрешения начало- конец года
Номер и дата заключения государственной экологической экспертизы на проект ПДВ (предельно допустимые выбросы)
Номер и дата заключения государствен ной экологической экспертизы на проект НРО (нормат ив размещен ия отходов)
1.
Государственное учреждение "Аппарат акима поселка Осакаровка"
поселок Осакаровка

2021
2022
2023
1
Осакаров ауданы, бірлік
43
21
38
4-кесте Осакаров ауданының заңдастырылған қатты тұрмыстық қалдықтар полигондарының тізімі
ҚТҚ полигондарының баланс ұстаушылары
ҚТҚ полигондарының орналасқан жері
Берілген рұқсаттың нөмірі мен күні
Рұқсаттың қолданылу мерзімі жылдың басы-соңы
ШРШ (шекті рұқсат берілетін шығарындылар) жобасына мемлекеттік экологиялық сараптама қорытындысының нөмірі мен күні
ҚОН (қалдықтарды орналастыру нормативі) жобасына мемлекеттік экологиялық сараптама қорытындысының нөмірі мен күні
1.
"Осакаровка кенті әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі
Осакаровка кенті

KZ50VCZ00162548 18.05.2018 года на отходы
18.05.2018 года- 31.12.2027 года
Отсутствует заключение на проект ПДВ
KZ35VCY00102856 01.02.2018 года
2.
Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Жансары Осакаровского района Карагандинской области"
село
Аманконыр
KZ40VCZ01105471 23.06.2021 года на выбросы KZ66VCZ01255547 17.08.2021 года на отходы
23.06.2021года-31.12.2030 года 17.08.2021года-31.12.2030 года
KZ40VCZ01105471 23.06.2021 года
KZ66VCZ01255547 17.08.2021 года
3.
Государственное учреждение "Аппарат акима Родниковского сельского округа Осакаровского района Карагандинской области"
село Родниковское
KZ10VCZ01109503 24.06.2021 года на выбросы KZ67VCZ01109544 24.06.2021 года на отходы
24.06.2021 года-31.12.2030 года 24.06.2021года-31.12.2030 года
KZ10VCZ01109503 24.06.2021 года
KZ67VCZ01109544 24.06.2021 года
4.
Государственное учреждение "Аппарат акима Шидертинского сельского округа Осакаровского района Карагандинской области"
село Шидерты
KZ19VCZ01109244 24.06.2021 года на выбросы KZ32VCZ01109592 24.06.2021 года на отходы
24.06.2021года-31.12.2030 года 24.06.2021 года-31.12.2030 года
KZ19VCZ01109244 24.06.2021 года
KZ32VCZ01109592 24.06.2021 года
5.
Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Жұлдыз Осакаровского района Карагандинской области"
село Жұлдыз
KZ61VCZ01140789 08.07.2021 года на выбросы KZ31VCZ01140747 08.07.2021 года на отходы
08.07.2021 года-31.12.2030 года 08.07.2021года-31.12.2030 года
KZ61VCZ01140789 08.07.2021 года
KZ31VCZ01140747 08.07.2021 года
6.
Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Акбулак Осакаровского района Карагандинской области"
село Акбулак
KZ72VCZ01120512 26.07.2021 года на выбросы KZ71VCZ01120530 26.07.2021 года на отходы
26.07.2021 года- 31.12.2030 года 26.07.2021года- 31.12.2030 года
KZ72VCZ01120512 26.07.2021 года
KZ71VCZ01120530 26.07.2021 года
7.
Государственное учреждение "Аппарат акима Трудового сельского округа Осакаровского района Карагандинской области"
село Трудовое
KZ76VCZ01255658 30.07.2021 года на выбросы KZ21VCZ0125567830.07.2021 года на отходы
30.07.2021года- 31.12.2030 года 30.07.2021года- 31.12.2030 года
KZ76VCZ01255658 30.07.2021 года
KZ21VCZ01255678 30.07.2021 года
8.
Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Сарыозек Осакаровского района Карагандинской области"
село Сарыозек
KZ90VCZ01268598 05.08.2021 года на выбросы KZ71VCZ01268552 05.08.2021 года на отходы
05.08.2021 года-31.12.2030 года 05.08.2021года-31.12.2030 года
KZ90VCZ01268598 05.08.2021 года
KZ71VCZ01268552 05.08.2021 года
9.
Государственное учреждение "Аппарат акима Иртышского сельского округа Осакаровского района Карагандинской области"
село Иртышское

KZ50VCZ00162548 18.05.2018 жылы қалдықтарға
18.05.2018 жыл-31.12.2027 жыл
ШРҚ жобасына қорытынды жоқ
KZ35VCY00102856 01.02.2018 жыл
2.
"Қарағанды облысы Осакаров ауданы Жансары ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі
Аманқоңыр ауылы
KZ40VCZ01105471 23.06.2021 жылы шығарындыларға KZ66VCZ01255547 17.08.2021 жылы қалдықтарға
23.06.2021 жыл - 31.12.2030 жыл 17.08.2021 жыл - 31.12.2030 жыл
KZ40VCZ01105471 23.06.2021 жыл
KZ66VCZ01255547 17.08.2021 жыл
3.
"Қарағанды облысы Осакаров ауданы Родниковский ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі
Родниковское ауылы
KZ10VCZ01109503 24.06.2021 жылы шығарындыларға KZ67VCZ01109544 24.06.2021 жылы қалдықтарға
24.06.2021 жыл - 31.12.2030 жыл 24.06.2021 жыл-31.12.2030 жыл
KZ10VCZ01109503 24.06.2021 жыл
KZ67VCZ01109544 24.06.2021 жыл
4.
"Қарағанды облысы Осакаров ауданы Шідерті ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі
Шідерті ауылы
KZ19VCZ01109244 24.06.2021 жылы шығарындыларға KZ32VCZ01109592 24.06.2021 жылы қалдықтарға
24.06.2021 жыл-31.12.2030 жыл 24.06.2021 жыл - 31.12.2030 жыл
KZ19VCZ01109244 24.06.2021 жыл
KZ32VCZ01109592 24.06.2021 жыл
5.
"Қарағанды облысы Осакаров ауданы Жұлдыз ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі
Жұлдыз ауылы
KZ61VCZ01140789 08.07.2021 жылы шығарындыларға KZ31VCZ01140747 08.07.2021 жылы қалдықтарға
08.07.2021 жыл-31.12.2030 жыл 08.07.2021 жыл-31.12.2030 жыл
KZ61VCZ01140789 08.07.2021 жыл
KZ31VCZ01140747 08.07.2021 жыл
6.
"Қарағанды облысы Осакаров ауданы Ақбұлақ ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі
Ақбұлақ ауылы
KZ72VCZ01120512 26.07.2021 жылы шығарындыларға KZ71VCZ01120530 26.07.2021 жылы қалдықтарға
26.07.2021 жыл-31.12.2030 жыл 26.07.2021 жыл-31.12.2030 жыл
KZ72VCZ01120512 26.07.2021 жыл
KZ71VCZ01120530 26.07.2021 жыл
7.
"Қарағанды облысы Осакаров ауданы Еңбек ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі
Трудовое ауылы
KZ76VCZ01255658 30.07.2021 жылы шығарындыларға Kz21vcz01255678 30.07.2021 жылы қалдықтарға
30.07.2021 жыл-31.12.2030 жыл 30.07.2021 жыл-31.12.2030 жыл
KZ76VCZ01255658 30.07.2021 жыл
KZ21VCZ01255678 30.07.2021 жыл
8.
"Қарағанды облысы Осакаров ауданы Сарыөзек ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі
Сарыөзек ауылы
KZ90VCZ01268598 05.08.2021 жылы шығарындыларға KZ71VCZ01268552 05.08.2021 жылы қалдықтарға
05.08.2021 жыл-31.12.2030 жыл 05.08.2021 жыл-31.12.2030 жыл
KZ90VCZ01268598 05.08.2021 жыл
KZ71VCZ01268552 05.08.2021 жыл
9.
"Қарағанды облысы Осакаров ауданы Ертіс ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі
Ертіс ауылы

KZ16VCZ01268475 05.08.2021 года на выбросы KZ06VCZ01268461 05.08.2021 года на отходы
05.08.2021 года-31.12.2030 года 05.08.2021 года-31.12.2030 года
KZ16VCZ01268475 05.08.2021 года
KZ06VCZ01268461 05.08.2021 года
10.
Государственное учреждение "Аппарат акима Каратомарского сельского округа Осакаровского района Карагандинской области"
село Сенокосное
KZ42VCZ01268492 05.08.2021 года на выбросы KZ75VCZ01268480 05.08.2021 года на отходы
05.08.2021года-31.12.2030 года 05.08.2021года-31.12.2030 года
KZ42VCZ01268492 05.08.2021 года
KZ75VCZ01268480 05.08.2021 года
11.
Государственное учреждение "Аппарат акима Мирного сельского округа Осакаровского района Карагандинской области"
село Мирное
KZ37VCZ01268485 05.08.2021 года на выбросы KZ25VCZ01268507 05.08.2021 года на отходы
05.08.2021 года -31.12.2030 годы 05.08.2021 года-31.12.2030 года
KZ37VCZ01268485 05.08.2021 года
KZ25VCZ01268507 05.08.2021 года
12.
Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Нияз Осакаровского района Карагандинской области"
село Нияз
KZ72VCZ01268534 05.08.2021 года на выбросы KZ62VCZ01268520 05.08.2021 года на отходы
05.08.2021 года-31.12.2030 года 05.08.2021 года -31.12.2030 года
KZ72VCZ01268534 05.08.2021 года
KZ62VCZ01268520 05.08.2021 года
13.
Государственное учреждение "Аппарат акима Маржанкольского с.о. Осакаровского района Карагандинской области"
село Маржанкөл
KZ93VCZ03308939 14.08.2023 года на выбросы и отходы
14.08.2023 года- 31.12.2032 года
KZ93VCZ03308939 14.08.2023 года
KZ93VCZ03308939 14.08.2023 года
14.
Государственное учреждение "Аппарат акима Кундуздинского сельского округа Осакаровского района Карагандинской области"
село Шункыркол
KZ23VCZ03308938 14.08.2023 года на выбросы и отходы
14.08.2023 года-31.12.2032 года
KZ23VCZ03308938 14.08.2023 года
KZ23VCZ03308938 14.08.2023 года
15.
Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Сункар Осакаровского района Карагандинской области"
село Сункар
KZ66VCZ03308940 14.08.2023 года на выбросы и отходы
14.08.2023 года- 31.12.2032 года
KZ66VCZ03308940 14.08.2023 года
KZ66VCZ03308940 14.08.2023 года
16.
Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Есиль Осакаровского района Карагандинской области"
село Есиль
KZ74VCZ03264661 20.06.2023 года на выбросы и отходы
20.06.2023 года- 31.12.2032 года
KZ74VCZ03264661 20.06.2023 года
KZ74VCZ03264661 20.06.2023 года
17.
Государственное учреждение "Аппарат акима Батпактинского сельского округа Осакаровского района Карагандинской области"
село Батпакты
KZ33VCZ03264623 20.06.2023 года на выбросы и отходы
20.06.2023 года-31.12.2032 года
KZ33VCZ03264623 20.06.2023 года
KZ33VCZ03264623 20.06.2023 года
18.
Государственное учреждение "Аппарат акима Озерного сельского округа Осакаровского района Карагандинской области"
село Озерное

KZ16VCZ01268475 05.08.2021 жылы шығарындыларға KZ06VCZ01268461 05.08.2021 жылы қалдықтарға
05.08.2021 жыл-31.12.2030 жыл 05.08.2021 жыл-31.12.2030 жыл
KZ16VCZ01268475 05.08.2021 жыл
KZ06VCZ01268461 05.08.2021 жыл
10.
"Әкім аппараты" мемлекеттік мекемесі Қаратомар ауылдық округі Қарағанды облысы Осакаров ауданы"
Сенокосное ауылы
KZ42VCZ01268492 05.08.2021 жыл шығарындыларға KZ75VCZ01268480 05.08.2021 жылы қалдықтарға
05.08.2021 жыл-31.12.2030 жыл 05.08.2021 жыл-31.12.2030 жыл
KZ42VCZ01268492 05.08.2021 жыл
KZ75VCZ01268480 05.08.2021 жыл
11.
"Қарағанды облысы Осакаров ауданы Мирный ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі
Мирное ауылы
KZ37VCZ01268485 05.08.2021 жылы шығарындыларға KZ25VCZ01268507 05.08.2021 жылы қалдықтарға
05.08.2021 жыл-31.12.2030 жыл 05.08.2021 жыл-31.12.2030 жыл
KZ37VCZ01268485 05.08.2021 жыл
KZ25VCZ01268507 05.08.2021 жыл
12.
Нияз ауылдық округ әкімінің аппараты мемлекеттік мекемесі Қарағанды облысы Осакаров ауданы"
Нияз ауылы
KZ72VCZ01268534 05.08.2021 жылы шығарындыларға KZ62VCZ01268520 05.08.2021 жылы қалдықтарға
05.08.2021 жыл-31.12.2030 жыл 05.08.2021 жыл-31.12.2030 жыл
KZ72VCZ01268534 05.08.2021 жыл
KZ62VCZ01268520 05.08.2021 жыл
13.
"Қарағанды облысы Осакаров ауданы Маржанкөл а.о. әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі
Маржанкөл ауылы
KZ93VCZ03308939 14.08.2023 жыл шығарындылар мен қалдықтарға
14.08.2023 жыл 31.12.2032 жыл
KZ93VCZ03308939 14.08.2023 жыл
KZ93VCZ03308939 14.08.2023 жыл
14.
"Қарағанды облысы Осакаров ауданы елді мекені құндызды ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі
Шұңқыркөл ауылы
KZ23VCZ03308938 14.08.2023 жыл шығарындылар мен қалдықтарға
14.08.2023 жыл-31.12.2032 жыл
KZ23VCZ03308938 14.08.2023 жыл
KZ23VCZ03308938 14.08.2023 жыл
15.
"Қарағанды облысы Осакаров ауданы Сұңқар ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі
Сұңқар ауылы
KZ66VCZ03308940 14.08.2023 жыл шығарындылар мен қалдықтарға
14.08.2023 жыл-31.12.2032 жыл
KZ66VCZ03308940 14.08.2023 жыл
KZ66VCZ03308940 14.08.2023 жыл
16.
"Қарағанды облысы Осакаровка ауданы Есіл ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі
Есіл ауылы
KZ74VCZ03264661 20.06.2023 жыл шығарындылар мен қалдықтарға
20.06.2023 жылдар- 31.12.2032 жыл
KZ74VCZ03264661 20.06.2023 жыл
KZ74VCZ03264661 20.06.2023 жыл
17.
"Қарағанды облысы Осакаров ауданы Батпақты ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі
Батпақты ауылы
KZ33VCZ03264623 20.06.2023 жыл шығарындылар мен қалдықтарға
20.06.2023 жыл-31.12.2032 жыл
KZ33VCZ03264623 20.06.2023 жыл
KZ33VCZ03264623 20.06.2023 жыл
18.
"Қарағанды облысы Осакаров ауданы Озерный ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі
Озерное ауылы

KZ76VCZ03262103 16.06.2023 года на выбросы и отходы
16.06.2023 года-31.12.2032 года
KZ76VCZ03262103 16.06.2023 года
KZ76VCZ03262103 16.06.2023 года
19.
Государственное учреждение "Аппарат акима сельского округа Карагайлы Осакаровского района Карагандинской области"
село Карагайлы
KZ34VCZ03357434 19.10.2023 года на выбросы и отходы
19.10.2023 года-31.12.2032 года
KZ34VCZ03357434 19.10.2023
KZ34VCZ03357434 19.10.2023
20.
ГУ "Аппарат акима Пионерского сельского округа Осакаровкого района Карагандинской обласи"
село Пионерское
KZ51VCZ03368865 06.11.2023 года на отходы
01.01.2024 года- 31.12.2033 года
KZ51VCZ03368865 06.11.2023 года
KZ51VCZ03368865 06.11.2023 года
21.
Государственное учреждение "Аппарат акима Садового сельского округа Осакаровского района Карагандинской области"
село Садовое
KZ63VCZ03367194 02.11.2023 года на выбросы KZ63VCZ03367194 02.11.2023 года на отходы
01.01.2024 года- 31.12.2033 года
KZ63VCZ03367194 02.11.2023 года
KZ63VCZ03367194 02.11.2023 года
22.
Государственное учреждение "Аппарат акима Николаевского сельского округа Осакаровского района Карагандинской области"
село Николаевка
KZ28VCZ03149089 09.12.2022 года на выбросы и отходы
09.12.2022 года 31.12.2031 года
KZ28VCZ03149089 09.12.2022 года
KZ28VCZ03149089 09.12.2022 года
Параграф 5. Анализ необходимого количества контейнеров для сбора отходов ТБО.
Согласно проведенным расчетам, проектный годовой объем образования твердых бытовых отходов в поселке Осакаровка составляет 6711 м3/год или 18,3 м3/сутки. Стандартный объем контейнера составляет 0,7 м3.
Таким образом для обеспечения местного населения поселка Осакаровка контейнерами для сбора коммунальных отходов необходимо не менее 52 контейнеров на 2 фракции "сухое" и "мокрое".
В поселке Молодежный проектный годовой объем образования отходов твердых бытовых отходов с учетом сельского округа Акбулак 5606 м3/год или 15,3 м3/сутки. Таким образом для обеспечения местного населения поселка Молодежный контейнерами для сбора твердых бытовых отходов , необходимо не менее 42 контейнеров на 2 фракции "сухое" и "мокрое".
Расчет необходимого количества контейнеров для сбора ТБО условный, произведен без учета контейнеров для сбора золошлака и контейнеров для отходов 1 класса опасности (ртутьсодержащих ламп, батареек).
Параграф 6. Биоразлагаемые отходы
Одной из проблем районов Карагандинской области, является отсутствие легализованных мест размещения навоза, а также дальнейшее его использование. Действующее законодательство Республики Казахстан запрещает размещение, захоронение биоразлагаемых отходов на полигонах твердых бытовых отходов.
В Экологическом кодексе Республики Казахстан дается определение биоразлагаемых отходов - отходы, которые способны подвергаться анаэробному или аэробному разложению, в том числе отходы садов, парков, пищевых продуктов, приготовления пищи, сопоставимые с отходами пищевой промышленности, макулатура.
Помимо пищевых, растительных и сопоставимых с ними отходов, биологическому разложению могут подвергаться и другие отходы, такие как отходы сельского хозяйства (навоз скота, птичий помет, растительная подстилка для скота), ил очистных сооружений сточных вод. Переработка навоза и ила на компост или получение энергии/биогаза тоже являются процессами на основе биологического разложения.
На территории Осакаровского района в Кундуздинском сельском округе, в селе Шункырколь имеется участок для сбора отходов сельского хозяйства (навоза) общей площадью 5 га.
В Осакаровском районе в аграрном секторе активно используются биоразлагаемые отходы. Отходы сельского хозяйства (навоз) используют в качестве органического удобрения. В Каратомарском сельском округе, в селе Сенокосное ТОО “BirlikAgroInvest” использует навоз при выращивании зерновых и зернобобовых культур, включая семеноводство, а также село Жұлдыз Крестьянское хозяйство "Газель", и село Садовое ТОО "Садовое-К" специализирующаяся на разведении крупного рогатого скота и выращивании зерновых и кормовых культур.

KZ76VCZ03262103 16.06.2023 жыл шығарындылар мен қалдықтарға
16.06.2023 жыл-31.12.2032 жыл
KZ76VCZ03262103 16.06.2023 жыл
KZ76VCZ03262103 16.06.2023 жыл
19.
"Қарағанды облысы Осакаров ауданы Қарағайлы ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі
Қарағайлы ауылы
KZ34VCZ03357434 19.10.2023 жыл шығарындылар мен қалдықтарға
19.10.2023 жыл-31.12.2032 жыл
KZ34VCZ03357434 19.10.2023
KZ34VCZ03357434 19.10.2023
20.
"Қарағанды облысы Осакаров ауданы Пионер ауылдық округі әкімінің аппараты" ММ
Пионерское ауылы
KZ51VCZ03368865 06.11.2023 жылы қалдықтарға
01.01.2024 жыл-31.12.2033 жыл
KZ51VCZ03368865 06.11.2023 жыл
KZ51VCZ03368865 06.11.2023 жыл
21.
"Қарағанды облысы Осакаров ауданы Садовый ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі
Садовое ауылы.
KZ63VCZ03367194 02.11.2023 жыл шығарындыларға KZ63VCZ03367194 02.11.2023 жыл қалдықтарға
01.01.2024 жыл-31.12.2033 жыл
KZ63VCZ03367194 02.11.2023 жыл
KZ63VCZ03367194 02.11.2023 жыл
22.
"Қарағанды облысы Осакаров ауданы Николаев ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі
Николаевка ауылы
KZ28VCZ03149089 09.12.2022 жыл шығарындылар мен қалдықтарға
09.12.2022 жыл 31.12.2031 жыл
KZ28VCZ03149089 09.12.2022 жыл
KZ28VCZ03149089 09.12.2022 жыл
Параграф 5. ҚТҚ қалдықтарын жинауға арналған контейнерлердің қажетті санын талдау.
Жүргізілген есептеулерге сәйкес Осакаровка кентінде тұрмыстық қатты қалдықтардың пайда болуының жобалық жылдық көлемі жылына 6711 м 3 немесе тәулігіне 18,3 м 3 құрайды. Контейнердің стандартты көлемі 0,7 м 3.
Осылайша, Осакаровка кентінің жергілікті тұрғындарын коммуналдық қалдықтарды жинауға арналған контейнерлермен қамтамасыз ету үшін 2 "құрғақ" және "дымқыл" фракцияларына кемінде 52 контейнер қажет.
Ақбұлақ ауылдық округі ескеріле отырып, тұрмыстық қатты қалдықтардың пайда болуының Молодежный жобалық жылдық көлемі жылына 5606 м 3 немесе тәулігіне 15,3 м 3. Осылайша, Молодежный кентінің жергілікті тұрғындарын қатты тұрмыстық қалдықтарды жинауға арналған контейнерлермен қамтамасыз ету үшін 2 "құрғақ" және "дымқыл" фракцияларына кемінде 42 контейнер қажет.
ҚТҚ жинауға арналған контейнерлердің қажетті санын есептеу шартты болып табылады, күл қожын жинауға арналған контейнерлерді және қауіптілігі 1-класты қалдықтарға арналған контейнерлерді (құрамында сынап бар шамдар, батареялар) есептемегенде жүргізіледі.
Параграф 6. Биологиялық ыдырайтын қалдықтар
Қарағанды облысы аудандарының проблемаларының бірі көңді орналастырудың заңдастырылған орындарының болмауы, сондай-ақ оны одан әрі пайдалану болып табылады. Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасы биологиялық ыдырайтын қалдықтарды тұрмыстық қатты қалдықтар полигондарына орналастыруға, көмуге тыйым салады.
Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексінде биологиялық ыдырайтын қалдықтар - анаэробты немесе аэробты ыдырауға ұшырауы мүмкін қалдықтар, оның ішінде тамақ өнеркәсібінің қалдықтарымен салыстыруға болатын бақтардың, саябақтардың, тамақ өнімдерінің, тамақ дайындаудың қалдықтары, макулатура айқындалады.
Азық-түлік, өсімдік және салыстырмалы қалдықтардан басқа, ауылшаруашылық қалдықтары (мал көңі, құс көңі, малға арналған өсімдік қоқысы), ағынды суларды тазарту қондырғылары сияқты басқа қалдықтар биологиялық ыдырауға ұшырауы мүмкін. Қордаға көң мен шламды өңдеу немесе энергия/биогаз алу да биологиялық ыдырауға негізделген процестер болып табылады.
Құндызды ауылдық округіндегі Осакаров ауданының аумағында, Шүңқыркөл ауылында жалпы ауданы 5 га ауыл шаруашылығы қалдықтарын (көңді) жинауға арналған учаске бар.
Осакаров ауданында аграрлық секторда биологиялық ыдырайтын қалдықтар белсенді қолданылады. Ауыл шаруашылығы қалдықтары (көң) органикалық тыңайтқыш ретінде қолданылады. Қаратомар ауылдық округінде, Сенокосное ауылында "Birlik Agro Invest" ЖШС тұқым шаруашылығын қоса алғанда, дәнді және дәнді-бұршақты дақылдарды өсіру кезінде көңді пайдаланады, сондай-ақ "Газель" ШҚ Жұлдыз ауылы және "Садовое-К" ЖШС Садовое ауылы ІҚМ (ірі қара мал) өсіруге және дәнді және жемшөп дақылдарын өсіруге маманданған.

С 1 января 2021 года в Казахстане введен запрет на захоронение пищевых отходов на полигонах.
Экологический кодекс Республики Казахстан также обязует операторов полигонов твердо бытовых отходов уменьшать выбросы метана на полигоне путем сокращения объемов захоронения биоразлагаемых отходов и с помощью сбора и утилизации свалочного газа. С точки зрения "зеленой экономики" компостирование, так же, как и метод получения биогаза являются наиболее приемлемыми.
В действующем законодательстве Республики Казахстан пока нет четких требований и руководств по организации и проведению компостирования биоразлагаемых отходов.
Экологический кодекс Республики Казахстан лишь предписывает местным исполнительным органам организовать мероприятия по сокращению захоронения биоразлагаемых отходов, включая меры по их рециклингу, компостированию, производству биогаза и (или) использованию в целях производства продукции или энергии.
Компостирование
Одним из показательных с точки зрения экономики замкнутого цикла является метод компостирования отходов с дальнейшим применением компоста для повторного выращивания продукции.
Данный метод основан на процессе естественного разложения органики под воздействием микроорганизмов (бактерии, грибы), а также насекомых.
Компостирование является наиболее распространенным методом переработки биоразлагаемых отходов в мире из-за относительной простоты процесса.
Получаемый продукт, компост является источником азота, калия, кальция, фосфора и ряда других питательных элементов для растений. Также компост используется для улучшения состава и структуры почвы, что актуально для Карагандинской области в условиях постепенной деградации почв.
Процесс является экзотермическим (с выделением тепла), поэтому при компостировании отходов сельского хозяйства и пищи происходит частичное обезвреживание патогенных микроорганизмов и уничтожение сорняков.
Выделяемое микроорганизмами тепло (вплоть до +70°С) позволяет проводить компостирование и в холодное время года, при этом период созревания компоста увеличивается на 2, 3 недели.
Компостирование может происходить на открытых или крытых площадках с уплотненным и бетонированным грунтом. На сегодня в Казахстане нет утвержденного стандарта по компостным площадкам.
Крытые площадки позволяют частично контролировать количество влаги и температуру, что затруднено под открытым небом.
Получение биогаза
С учетом приоритезации для Казахстана снижения парниковых газов весьма актуальным является технология улавливания биогаза при переработке биоразлагаемых отходов.
Биогазовые установки или станции, оборудование для выработки газа, в основном метана, получаемого водородным или метановым брожением биомассы.
Основным продуктом деятельности биогазовых установок являются биогаз и дигестат (остатки биоразлагаемых отходов после брожения).
Для использования биогаза в качестве автомобильного топлива его необходимо подготовить. Одним из компонентов организации системы управления биоразлагаемыми отходами может быть получение биотоплива.
Широкое применение биогазовых установок в мире, в основном, обусловлено возможностью выработки энергии и контроля выхода метана, образуемого при разложении биоразлагаемых отходов (метан по своим парниковым качествам значительно превосходит углекислый газ).
Энергия, получаемая на биогазовых установках, является возобновляемой и подпадает под соответствующее законодательство по возобновляемым источникам энергии.

2021 жылғы 1 қаңтардан бастап Қазақстанда полигондарда тамақ қалдықтарын көмуге тыйым салынды.
Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексі сондай-ақ қатты тұрмыстық қалдықтар полигондарының операторларын биологиялық ыдырайтын қалдықтарды көму көлемін қысқарту және қоқыс газын жинау мен кәдеге жарату арқылы полигондағы метан шығарындыларын азайтуға міндеттейді. "Жасыл экономика" тұрғысынан қордалау, биогаз алу әдісі сияқты, ең қолайлы болып табылады.
ҚР қолданыстағы заңнамасында БЫҚ (биологиялық ыдырайтын қалдықтар) қордалауды ұйымдастыру және жүргізу бойынша нақты талаптар мен нұсқаулықтар әлі жоқ.
Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексі жергілікті атқарушы органдарға оларды қайта өңдеу, компосттау, биогаз өндіру және (немесе) өнім немесе энергия өндіру мақсатында пайдалану жөніндегі шараларды қоса алғанда, биологиялық ыдырайтын қалдықтарды көмуді қысқарту жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыруды ғана ұйғарады.
Қордалау
Тұйық циклды экономика тұрғысынан көрнектілердің бірі өнімді қайта өсіру үшін қорданы одан әрі қолдана отырып, қалдықтарды қордалау әдісі болып табылады.
Бұл әдіс микроорганизмдердің (бактериялар, зеңдер), сондай-ақ жәндіктердің әсерінен органикалық заттардың табиғи ыдырау процесіне негізделген.
Қордалау - бұл процестің салыстырмалы қарапайымдылығына байланысты әлемдегі биологиялық ыдырайтын қалдықтарды қайта өңдеудің ең кең таралған әдісі.
Алынған өнім қорда азот, калий, кальций, фосфор және басқа да өсімдік қоректік заттардың көзі болып табылады. Сондай-ақ, қорда топырақтың құрамы мен құрылымын жақсарту үшін қолданылады, бұл топырақтың біртіндеп тозуы жағдайында Қарағанды облысы үшін өзекті.
Процесс экзотермиялық (жылу шығарумен), сондықтан ауыл шаруашылығы мен тамақ қалдықтарын қордалау кезінде патогенді микроорганизмдер ішінара залалсыздандырылады және арамшөптер жойылады.
Микроорганизмдер шығаратын жылу (+70°C дейін) суық мезгілде қорда жасауға мүмкіндік береді, ал қорданың пісетін кезеңі 2, 3 аптаға артады.
Қордалау тығыздалған және бетондалған топырағы бар ашық немесе жабық жерлерде болуы мүмкін. Бүгінгі таңда Қазақстанда қордалы алаңдары бойынша бекітілген стандарт жоқ.
Жабық аумақтар ылғалдылық пен температураны ішінара бақылауға мүмкіндік береді, бұл ашық ауада қиындық тудырады.
Биогаз алу
Қазақстан үшін парниктік газдарды төмендетудің басымдылығын ескере отырып, биологиялық ыдырайтын қалдықтардың өңдеу кезінде биогазды ұстау технологиясы өте өзекті болып табылады.
Биогаз қондырғылары немесе станциялары, негізінен сутегі немесе метан биомассасын ашыту арқылы алынған метан газын өндіруге арналған жабдық.
Биогаз қондырғылары қызметінің негізгі өнімі биогаз және дигестат (ашытудан кейін биологиялық ыдырайтын қалдықтардың қалдықтары) болып табылады.
Биогазды автомобиль отыны ретінде пайдалану үшін оны дайындау керек. Биологиялық ыдырайтын қалдықтарды басқару жүйесін ұйымдастырудың құрамдас бөліктерінің бірі биоотын алу болуы мүмкін.
Әлемде биогаз қондырғыларын кеңінен қолдану негізінен энергияны өндіру және биологиялық ыдырайтын қалдықтардың ыдырауынан пайда болатын метанның шығуын бақылау мүмкіндігіне байланысты (метан өзінің парниктік қасиеттері бойынша көмірқышқыл газынан едәуір асып түседі).
Биогаз қондырғыларынан алынатын энергия жаңартылатын болып табылады және жаңартылатын энергия көздері туралы тиісті заңнамаға сәйкес келеді.

Следуя целям, прописанным в Стратегии достижения углеродной нейтральности Указа Президента Республики Казахстан от 2 февраля 2023 года № 121 "Об утверждении Стратегии достижения углеродной нейтральности Республики Казахстан до 2060 года" необходимо применять технологии, сводящие к минимуму выбросы парниковых газов в атмосферу.
Согласно данным акционерного общества "Казахстанская компания по управлению электрическими сетями" ( АО "KEGOC") станция, использующая биоразлагаемые отходы, реализовывала вырабатываемую электроэнергию - ТОО "Агрофирма Курма". Это птицефабрика, которая находится в Абайском районе, Карагандинской области. Станция установленной мощностью в 1.07 МВт была введена в эксплуатацию в 2018 году, средняя годовая выработка, 4800 тыс. кВт/ч.
В Казахстане существуют несколько предприятий, использующих биогазовые станции для переработки навоза или ила очистных сооружений.
ТОО "Водные ресурсы-Маркетинг" (г. Шымкент) использует установки биогаза на Шымкентском водоканале и получает около 400 квт/ч энергии. Это агропромышленный комплекс "Волынский" (Карагандинская область) использует биогазовые установки для переработки стоков свиноводческого хозяйства. В год из отходов получают свыше 2 млн кубометров биогаза, 3650 МВт электрической и 4197 МВт тепловой энергии, а также 10 тонн микробиологических удобрений в сутки. Вся вырабатываемая электроэнергия идет на собственные нужды свинокомплекса. Также ТОО "Караман-К" (Костанайская область) использует навоз, заявленная мощность 0,35 МВт.
Учет отходов критически необходим для оценки и принятия стратегических решений как для инвестиционных процессов, так и для оценки эффективности принимаемых действий. Информация о видах и объемах производимых биоразлагаемых отходов позволяет оценить текущий и потенциальный ущерб окружающей среде.
Глава 3. Цели, задачи и целевые показатели
Параграф 1. Цели и задачи Программы.
Цель данной программы – предложить способы снижения нагрузки на окружающую среду, образуемую коммунальными отходами, уменьшения количества образования отходов, повышение извлекаемости вторичных ресурсов, повышение эффективности использования коммунальных отходов и уменьшение доли депонируемых на полигонах отходов.
Управление отходами регламентируется разделом 19 Экологического Кодекса Республики Казахстан (далее - ЭК РК).
Основные принципы в области управления отходами описаны в статье 328:
1) принцип иерархии;
2) принцип близости к источнику;
3)принцип ответственности образователя отходов;

"Қазақстан Республикасының 2060 жылға дейінгі көміртегі бейтараптығына қол жеткізу стратегиясын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2023 жылғы 2 ақпандағы № 121 Жарлығының көміртегі бейтараптығына қол жеткізу Стратегиясында жазылған мақсаттарға сүйене отырып, атмосфераға парниктік газдар шығарындыларын барынша азайтатын технологияларды қолдану қажет.
"Электр желілерін басқару жөніндегі қазақстандық компания" акционерлік қоғамының ("KEGOC" АҚ) деректеріне сәйкес, биологиялық ыдырайтын қалдықтарды пайдаланатын станция өндірілетін электр энергиясын - "Агрофирма Курма" ЖШС сатты. Бұл Қарағанды облысы Абай ауданында орналасқан құс фабрикасы. Белгіленген қуаттылығы 1.07 МВт станция 2018 жылы пайдалануға берілді, орташа жылдық өндіру, 4800 мың кВт/сағ.
Қазақстанда биогаз станцияларын тазарту құрылыстарының көңін немесе тұнбасын өңдеу үшін пайдаланатын бірнеше кәсіпорын бар.
"Су ресурстары-Маркетинг" ЖШС ( Шымкент қ.) Шымкент су арнасында биогаз қондырғыларын пайдаланады және шамамен 400 квт/сағ энергия алады. Бұл "Волынский" Агроөнеркәсіптік кешені (Қарағанды облысы) шошқа шаруашылығы ағындарын өңдеу үшін биогаз қондырғыларын пайдаланады. Жылына қалдықтардан 2 млн текше метрден астам биогаз, 3650 МВт электр және 4197 МВт жылу энергиясы, сондай-ақ тәулігіне 10 тонна микробиологиялық тыңайтқыш алынады. Барлық өндірілген электр энергиясы шошқа кешенінің өз қажеттіліктеріне жұмсалады. "Караман-К" ЖШС (Қостанай облысы) көңді пайдаланады, мәлімделген қуаты 0,35 МВт.
Қалдықтарды есепке алу инвестициялық процестер үшін де, қабылданған әрекеттердің тиімділігін бағалау үшін де стратегиялық шешімдерді бағалау және қабылдау үшін өте қажет. Өндірілетін биологиялық ыдырайтын қалдықтардың түрлері мен көлемі туралы ақпарат қоршаған ортаға ағымдағы және ықтимал зиянды бағалауға мүмкіндік береді.
3-тарау. Мақсаттар, міндеттер және нысаналы көрсеткіштер
Параграф 1. Бағдарламаның мақсаттары мен міндеттері.
Бұл бағдарламаның мақсаты - коммуналдық қалдықтардан пайда болатын қоршаған ортаға жүктемені азайту, қалдықтардың пайда болу мөлшерін азайту, қайталама ресурстардың өндірілуін арттыру, коммуналдық қалдықтарды пайдалану тиімділігін арттыру және полигондарда сақталатын қалдықтардың үлесін азайту тәсілдерін ұсыну.
Қалдықтарды басқару Қазақстан Республикасы Экологиялық Кодексінің (бұдан әрі - ҚР ЭК) 19-бөлімімен регламенттеледі.
Қалдықтарды басқару саласындағы негізгі принциптер 328 бапта сипатталған:
1) иерархия принципі;
2) көзге жақындық принципі;
3) қалдықтарды дайындаушының жауапкершілік қағидаты;

4) расширенных обязательств производителей отходов.
Принцип иерархии согласно статье 329 ЭК РК, подразумевает следующие меры по обращению с отходами:
1) предотвращение образования отходов;
2) подготовка отходов к повторному использованию;
3) переработку отходов;
4) утилизацию отходов;
5) удаление отходов.
Исходя из цели программы и принципа иерархии отходов предлагаются следующие задачи программы:
1) сокращение объемов образования коммунальных отходов, за счет уменьшения количества упаковки товаров, оптимизации систем продаж, пропаганды рационального потребления;
2) сортировка отходов "у источника" повышение эффективности и соответствие экологическому законодательству в области обращения с отходами;
3) использование органической части отходов для биокомпостирования или получения биогаза или энергетической утилизации;
4) депонирование остаточной части коммунальных отходов, согласно требованиям экологического, санитарно-эпидемиологического законодательства Республики Казахстан;
5) использование строительных отходов;
6) рекультивация отработанных карт полигонов.
Параграф 2. Пути достижения поставленных целей и задач наиболее эффективными и экономически обоснованными методами
1) Достижение задачи по сокращению объемов образования коммунальных отходов возможно только на уровне повышения экологической ответственности и финансовой грамотности населения. Достичь данной цели можно при изменении структуры продаж (включая значительное сокращение числа упаковочных материалов, внедрения оборотной тары, изменения структуры продаж весовых товаров) и повышения экологической ответственности населения, когда спонтанные покупки сводятся к минимуму и население также стремиться к сокращению отходов. Это можно достигнуть при внедрении программ по обучению школьников на уроках экологии и естествознания, уроках повышения финансовой грамотности и необходимости повышения экологической пропаганды по минимизации образования отходов и осознанного потребления среди населения.
2) Для достижения задачи сортировки отходов "у источника образования" необходимо внедрение раздельного сбора коммунальных отходов. Согласно экологическому законодательству Республики Казахстан (Приказ исполняющего обязанности Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 2 декабря 2021 года № 482 "Об утверждении Требований к раздельному сбору отходов, в том числе к видам или группам (совокупности видов) отходов, подлежащих обязательному раздельному сбору с учетом технической, экономической и экологической целесообразности", приказом исполняющего обязанности Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 28 декабря 2021 года № 508 "Об утверждении правил управления коммунальными отходами") необходимо обустройство контейнерных площадок, контейнеров для разделения коммунальных отходов на 2 фракции – "Сухая" и "Мокрая". Необходима организация разъяснительной и информационной работы с населением по раздельному сбору отходов.

4) Қалдықтарды өндірушілердің кеңейтілген міндеттемелері.
ҚР ЭК 329-бабына сәйкес сатылық қағидаты қалдықтармен жұмыс істеу жөніндегі мынадай шараларды білдіреді:
1) қалдықтардың түзілуін болғызбау;
2) қалдықтарды қайтадан пайдалануға дайындау;
3) қалдықтарды қайта өңдеу;
4) қалдықтарды кәдеге жарату;
5) қалдықтарды жою.
Бағдарламаның мақсатына және қалдықтар сатылықтыңың принципіне сүйене отырып, бағдарламаның келесі міндеттері ұсынылады:
1) тауарларды орау санын азайту, сату жүйелерін оңтайландыру, ұтымды тұтынуды насихаттау есебінен коммуналдық қалдықтардың түзілу көлемін қысқарту;
2) қалдықтарды "көзден" сұрыптау тиімділікті арттыру және қалдықтармен жұмыс істеу саласындағы экологиялық заңнамаға сәйкестігі;
3) қалдықтардың органикалық бөлігін биоқордалау немесе биогаз алу немесе энергетикалық кәдеге жарату үшін пайдалану;
4) Қазақстан Республикасының экологиялық, санитариялық-эпидемиологиялық заңнамасының талаптарына сәйкес коммуналдық қалдықтардың қалдық бөлігін сақтауға беру;
5) құрылыс қалдықтарын пайдалану;
6) пысықталған полигон карталарын қалпына келтіру.
Параграф 2. Қойылған мақсаттар мен міндеттерге неғұрлым тиімді және экономикалық негізделген әдістермен қол жеткізу жолдары
1) Коммуналдық қалдықтардың түзілу көлемін қысқарту жөніндегі міндетке халықтың экологиялық жауапкершілігі мен қаржылық сауаттылығын арттыру деңгейінде ғана қол жеткізуге болады. Бұл мақсатқа сату құрылымы өзгерген кезде қол жеткізуге болады (соның ішінде орауыш материалдар санының айтарлықтай төмендеуі, айналым контейнерлерін енгізу, салмақ тауарларын сату құрылымының өзгеруі) және өздігінен сатып алу азайған кезде халықтың экологиялық жауапкершілігін арттыру және халық қалдықтарды азайтуға ұмтылады. Бұған экология және жаратылыстану сабақтарында, қаржылық сауаттылықты арттыру сабақтарында және халық арасында қалдықтардың пайда болуын және саналы тұтынуды азайту бойынша экологиялық насихатты арттыру қажеттілігінде оқушыларды оқыту бағдарламаларын енгізу арқылы қол жеткізуге болады.
2) "Пайда болу көзінде" қалдықтарды сұрыптауды ұлғайту жөніндегі міндетке қол жеткізу үшін коммуналдық қалдықтарды бөлек жинауды енгізу қажет. Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасына сәйкес (Қазақстан Республикасы Экология, Геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 2021 жылғы 2 желтоқсандағы № 482 – "Техникалық, экономикалық және экологиялық орындылығын ескере отырып, міндетті түрде бөлек жинауға жататын қалдықтарды бөлек жинауға, оның ішінде қалдықтардың түрлеріне немесе топтарына (түрлерінің жиынтығына) қойылатын талаптарды бекіту туралы" бұйрығы, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м. а. 2021 жылғы 28 желтоқсандағы № 508 – "Коммуналдық қалдықтарды басқару қағидаларын бекіту туралы" бұйрығы) коммуналдық қалдықтарды 2 фракцияға – "Құрғақ" және "Дымқыл" бөлуге арналған контейнерлік алаңдарды, сондай-ақ ірі габаритті қалдықтарды жинауға арналған алаңдарды жайластыру қажет. Қалдықтарды бөлек жинау бойынша халықпен түсіндіру және ақпараттық жұмысты ұйымдастыру қажет.

3) Полигоны коммунальных отходов, согласно экологического законодательства Республики Казахстан должны быть оснащены дополнительными сортировочными комплексами, шредерами и дробильными установками для дополнительного доизвлечения полезных компонентов отходов, с последующим их использованием или передачей вторичного сырья заинтересованным производителям. При этом необходимо снижать долю ручной сортировки отходов.

3) Коммуналдық қалдықтар полигондары, Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасына сәйкес, қалдықтардың пайдалы компоненттерін қосымша толық алу үшін, оларды кейіннен пайдалана отырып немесе қайталама шикізатты мүдделі өндірушілерге бере отырып, қосымша сұрыптау кешендерімен, шредерлермен және ұсақтау қондырғыларымен жарақтандырылуы тиіс. Бұл ретте қалдықтарды қолмен сұрыптау үлесін азайту қажет.

4) Органические отходы (включая пищевые) должны быть направлены на компостирование или извлечение биогаза, с последующим сжиганием. При достаточном технико-экономическом обосновании и имеющихся технических возможностях возможна энергетическая утилизация органических, а также отходов, для которых невозможна сортировка.
5) Использование для нужд полигона инертных отходов (строительных отходов, фаянса, керамики, золошлака и других) после предварительной переработки (дробления).

4) органикалық қалдықтар (азық-түлікті қоса алғанда) кейіннен жағыла отырып, биогазды қордалауға немесе алуға бағытталуы тиіс. Жеткілікті техникалық-экономикалық негіздемемен және қолда бар техникалық мүмкіндіктермен органикалық, сондай-ақ сұрыптау мүмкін емес қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату мүмкін.
5) Полигонның қажеттіліктері үшін инертті қалдықтарды (құрылыс қалдықтары, фаянс, керамика, күл қожы және басқалар) алдын ала өңдеуден (ұсақтаудан) кейін пайдалану.

Глава 5. Основные направления, пути достижения поставленных целей и задач.
Для достижения целевых показателей по обращению с коммунальными отходами необходимо выстроить четкую последовательность и своевременную реализацию мероприятий.
Для достижения целей экологического просвещения и повышения экологической культуры, необходимо создание видеороликов социальной направленности, освещающих необходимость ресурсосбережения и "осознанного потребления", отказа от дополнительной упаковки и выбора в пользу качественных товаров долгосрочного пользования. Данные видеоролики необходимо размещать на местных телеканалах в перерывах между основным вещанием, а также задействовать социальные сети, местные популярные паблики и новостные каналы.
Пропаганда "разумного потребления" недопущения образования дополнительных отходов, сортировки, а также недопустимости разбрасывания мусора должны обязательно входить в программу дополнительного и внешкольного образования. Мероприятия по данной тематике должны организоваться на постоянной основе в образовательных учреждениях.
Для достижения целевого показателя по раздельному сбору твердо бытовых отходов, необходимо обеспечить местное население контейнерными площадками с контейнерами для раздельного сбора отходов у источника на 2 фракции "сухую" и "мокрую".
Разработать схемы размещения контейнерных площадок с оформлением земельных участков. Проекты контейнерных площадок должны учитывать доступность для населения и удобство проведения погрузочных работ, с учетом особенностей специальной техники для вывоза отходов.
На площадке сбора и временного хранения коммунальных отходов в многоквартирном жилом секторе должны устанавливаться следующие виды контейнеров:
Контейнеры для "мокрой" фракции отходов, которые предназначены для сбора пищевых и органических отходов.
Контейнеры для "сухой" фракции незагрязненных пластмассовых составляющих коммунальных отходов, картона, бумаги, стекла и стеклобоя, металлов и смешанных из данных составляющих сложных изделий, а также текстиля.
Обустройство контейнерных площадок для жителей частного сектора должно проводиться с устройством дополнительного бака/контейнера для сбора золошлака.
А также с учетом особенностей работы организации, и габаритов специальной техники осуществляющей вывоз отхода от данных образователей, и удобство сбора коммунальных отходов для жителей частного сектора.
Для отходов 1 класса опасности (ртутьсодержащих ламп, батареек) ввести в эксплуатацию имеющиеся контейнеры, при необходимости приобрести дополнительные контейнеры. Регулярно осведомлять местное население о функционирование данных контейнеров с указанием адреса расположения контейнеров.
Так как в Осакаровском районе не имеется специализированных мусоровывозящих организаций, необходимо рассмотреть гранты с выделением денежных средств на оформление и приобретение необходимой техники для осуществления деятельности в области обращения с коммунальными отходами. Рассмотреть предлагаемые условия АО “Жасыл Даму” к созданию единой системы комплексного управления отходами продукции (товаров) и вовлечению данных отходов в оборот в качестве вторичного сырья, которая содействует инфраструктурному развитию
мусороперерабатывающей отрасли с широким вовлечением бизнеса, реализует внедрение "зеленых" технологий.
Для решения проблемы с биоразлагаемыми отходами необходимо предусмотреть биокомпостирование пищевых и других органических отходов (например, отходов сельского хозяйства, навоза) на полигонах твердо бытовых отходов или энергетическую утилизацию таких отходов с соблюдением экологических требований.
Для приема и утилизации строительных отходов (так как их размещение на полигонах коммунальных отходов запрещено экологическим законодательством) необходимо обустройство дополнительных линий или на существующих полигонах или новые предприятия оснащенные площадками приема, дробилками и грохотами для разделения на фракции и складами итоговой продукции, с последующим использованием полученных материалов на собственные нужды полигона (при послойной изоляции или рекультивации отработанных карт), или для отпуска сторонним потребителям.

5-тарау. Негізгі бағыттар, қойылған мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізу жолдары.
Коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеу бойынша нысаналы көрсеткіштерге қол жеткізу үшін іс-шаралардың нақты бірізділігі мен уақтылы іске асырылуын құру қажет.
Экологиялық ағарту және экологиялық мәдениетті арттыру мақсаттарына қол жеткізу үшін ресурстарды үнемдеу және "саналы тұтыну" қажеттілігін, қосымша қаптамадан бас тартуды және ұзақ мерзімді сапалы тауарлардың пайдасына таңдауды қамтитын әлеуметтік бағыттағы бейнероликтер жасау қажет. Бұл бейнероликтерді жергілікті телеарналарда негізгі хабар тарату арасында орналастыру, сондай-ақ әлеуметтік желілерді, жергілікті танымал жұртшылықты және жаңалықтар арналарын тарту қажет.
Қосымша қалдықтардың пайда болуына жол бермеуді, сұрыптауды, сондай-ақ қоқысты таратуға жол бермеуді "ақылға қонымды тұтынуды" насихаттау міндетті түрде қосымша және мектептен тыс білім беру бағдарламасына енгізілуі тиіс. Осы тақырып бойынша іс-шаралар білім беру мекемелерінде тұрақты негізде ұйымдастырылуы тиіс.
Қатты тұрмыстық қалдықтарды бөлек жинау бойынша нысаналы көрсеткішке қол жеткізу үшін жергілікті халықты 2 "құрғақ" және "дымқыл" фракцияларға арналған көзден қалдықтарды бөлек жинауға арналған контейнерлері бар контейнерлік алаңдармен қамтамасыз ету қажет.
Жер учаскелерін ресімдей отырып, контейнерлік алаңдарды орналастыру схемаларын әзірлеу. Контейнерлік алаңдардың жобалары халық үшін қолжетімділікті және қалдықтарды шығаруға арналған арнайы техниканың ерекшеліктерін ескере отырып, тиеу жұмыстарын жүргізудің ыңғайлылығын ескеруі тиіс.
Көппәтерлі тұрғын үй секторындағы коммуналдық қалдықтарды жинау және уақытша сақтау алаңында контейнерлердің мынадай түрлері белгіленуі тиіс:
Азық-түлік және органикалық қалдықтарды жинауға арналған "дымқыл" қалдықтар фракциясына арналған контейнерлер.
"Құрғақ" фракцияға арналған контейнерлер-коммуналдық қалдықтардың ластанбаған пластикалық компоненттері, картон, қағаз, шыны және сынған айналар, металдар және осы құрамдас бөліктерден күрделі бұйымдар, сондай-ақ тоқыма.
Жеке сектор тұрғындары үшін контейнерлік алаңдарды жайластыру күл қожын жинауға арналған қосымша резервуар / контейнер құрылғысымен жүргізілуі тиіс.
Сондай-ақ ұйым жұмысының ерекшеліктерін және осы білім берушілерден қалдықтарды шығаруды жүзеге асыратын арнайы техниканың өлшемдерін және жеке сектор тұрғындары үшін коммуналдық қалдықтарды жинаудың ыңғайлылығын ескере отырып.
Қауіптілігі 1-класты қалдықтар үшін (құрамында сынабы бар шамдар, батареялар) қолда бар контейнерлер пайдалануға берілсін, қажет болған жағдайда қосымша контейнерлер сатып алынсын. Жергілікті тұрғындарды контейнерлердің орналасқан жерін көрсете отырып, осы контейнерлердің жұмыс істеуі туралы үнемі хабардар ету.
Осакаров ауданында арнайы қоқыс шығаратын ұйымдар болмағандықтан, коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеу саласындағы қызметті жүзеге асыру үшін қажетті техниканы ресімдеуге және сатып алуға ақшалай қаражат бөле отырып, гранттарды қарастыру қажет. "Жасыл Даму" АҚ-ның өнім (тауар) қалдықтарын кешенді басқарудың бірыңғай жүйесін құруға және осы қалдықтарды бизнесті кеңінен тарта отырып, қоқыс өңдеу саласын инфрақұрылымдық дамытуға жәрдемдесетін, "жасыл" технологияларды енгізуді
іске асыратын қайталама шикізат ретінде айналымға тартуға ұсынылатын шарттарын қарастыру.
Биологиялық ыдырайтын қалдықтармен проблеманы шешу үшін қатты тұрмыстық қалдықтар полигондарында азық-түлік және басқа да органикалық қалдықтарды (мысалы, ауыл шаруашылығы қалдықтары, көң) биоқордалауды немесе экологиялық талаптарды сақтай отырып, осындай қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды көздеу қажет.
Құрылыс қалдықтарын қабылдау және кәдеге жарату үшін (оларды коммуналдық қалдықтар полигондарында орналастыруға экологиялық заңнамамен тыйым салынғандықтан) қосымша желілерді немесе қолданыстағы полигондарда немесе жаңа кәсіпорындарда қабылдау алаңдарымен, фракцияларға және қорытынды өнім қоймаларына бөлу үшін ұсатқыштармен және еектермен жарақтандырылған, кейіннен алынған материалдарды полигонның өз қажеттіліктеріне пайдалана отырып (пайдаланылған карталарды қабатты оқшаулау немесе қалпына келтіру кезінде) немесе үшінші тарап тұтынушыларына босату үшін қосымша желілерді жайластыру қажет.

Глава 6. Необходимые ресурсы
Источниками финансирования Программы могут быть местный бюджет, в том числе, прямые иностранные и отечественные инвестиции, оператор расширенных обязательств производителей (импортеров) (со средств, поступивших на его банковский счет от производителей и импортеров в виде утилизационного платежа) гранты отечественных, международных финансовых экономических организаций или стран доноров, кредиты банков второго уровня, и другие, незапрещенные законодательством Республики Казахстан источники, которые могут привлекаться предприятиями по сбору и утилизации отходов, или общественными организациями.
Глава 7. План мероприятий по реализации Программы
План мероприятий по реализации программы управления коммунальными отходами по Осакаровскому району Карагандинской области на 2024-2028 годы.
Таблица 6 План мероприятий по реализации программы
№ п/п
Наименование мероприятия
Форма завершения
Ответственные за исполнение
Срок исполнения
Предполагаемые расходы (тыс.тенге)/дополнительные источники (тыс.тенге) Источники финансирования
Источники финансирования
Ожидаемый экологический эффект от мероприятия*
2024 год
2025 год
2026 год
2027 год
2028 год
1
Информирование населения о системе раздельного сбора отходов посредством публикаций, трансляций видеороликов в социальных сетях, средствах массовой информации
Эфирная справка, публикация
Местные исполнительные органы
2024
Согласно бюджетной заявке
Местный бюджет
Повышение уровня экологической культуры населения и социально-экологической ответственности. Пропаганда разумного потребления и информирование об ответственности за неправильное обращение с отходами
2
Организация тендера на закуп услуг по проектированию контейнерных площадок соответствующих санитарно-эпидемиологическим требованиям
Договор на оказание услуги
Местные исполнительные органы
2025
Согласно бюджетной заявке
Местный бюджет
3
Разработка схем размещения контейнерных площадок. Оформление земельных участков под контейнерные площадки.
Схема размещения. Акт на земельные участки
Местные исполнительные органы
2025
Согласно бюджетной заявке
Местный бюджет
4
Устройство контейнерных площадок, соответствующих санитарно-эпидемиологическим нормам
Акт приемки работ
Местные исполнительные органы
2026
Согласно бюджетной заявке
Местный бюджет
Улучшение санитарно-эпидемиологического состояния прилегающих территорий
5
Закуп контейнеров для раздельного сбора отходов ТБО, а также золошлака и отходов 1 класса опасности
Акт приемки работ
Местные исполнительные органы
2026
Согласно бюджетной заявке
Местный бюджет
Увеличение доли сортировки, переработке отходов ТБО. Снижение депонирования.
6
Приобретение специализированной мусоровывозящей техники
Акт ввода в эксплуатацию
Местные исполнительные органы. Управляющая организация

6-тарау. Қажетті ресурстар
Бағдарламаны қаржыландыру көздері жергілікті бюджет, оның ішінде тікелей шетелдік және отандық инвестициялар, өндірушілердің (импорттаушылардың) Кеңейтілген Міндеттемелерінің Операторы (оның банктік шотына кәдеге жарату төлемі түрінде өндірушілер мен импорттаушылардан түскен қаражаттан) отандық, халықаралық қаржы экономикалық ұйымдарының немесе донор елдердің гранттары, екінші деңгейдегі банктердің несиелері және қалдықтарды жинау және кәдеге жарату жөніндегі кәсіпорындар немесе қоғамдық ұйымдар тартуы мүмкін Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған басқа да көздер болуы мүмкін.
7-тарау. Бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары
Қарағанды облысының Осакаров ауданы бойынша коммуналдық қалдықтарды басқарудың 2024-2028 жылдарға арналған бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары.
6-кесте. Бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары
р/к №
Іс-шараның атауы
Аяқталу нысаны
Орындауға жауаптылар
Орындау мерзімі
Болжамды шығыстар (мың теңге)/қосымша көздер (мың теңге) Қаржыландыру көздері
Қаржыландыру көздері
Іс-шарадан күтілетін экологиялық әсер*
2024 жыл
2025 жыл
2026 жыл
2027 жыл
2028 жыл
1
Әлеуметтік желілерде, бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланымдар, бейнероликтер тарату арқылы қалдықтарды бөлек жинау жүйесі туралы халықты хабардар ету
Эфирлік анықтама, жарияланым
Жергілікті атқарушы органдар
2024
Бюджеттік өтінімге сәйкес
Жергілікті бюджет
Халықтың экологиялық мәдениеті мен әлеуметтік-экологиялық жауапкершілік деңгейін арттыру. Ақылға қонымды тұтынуды насихаттау және қалдықтарды дұрыс пайдаланбағаны үшін жауапкершілік туралы хабардар ету
2
Санитариялық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес келетін контейнерлік алаңдарды жобалау бойынша қызметтерді сатып алуға тендер ұйымдастыру
Қызмет көрсетуге арналған шарт
Жергілікті атқарушы органдар
2025
Бюджеттік өтінімге сәйкес
Жергілікті бюджет
3
Контейнерлік алаңдарды орналастыру схемаларын әзірлеу. Контейнерлік алаңдар үшін жер учаскелерін ресімдеу.
Орналастыру схемасы. Жер учаскелеріне Акт
Жергілікті атқарушы органдар
2025
Бюджеттік өтінімге сәйкес
Жергілікті бюджет
4
Санитариялық-эпидемиологиялық нормаларға сәйкес келетін контейнерлік алаңдарды орнату
Жұмыстарды қабылдау актісі
Жергілікті атқарушы органдар
2026
Бюджеттік өтінімге сәйкес
Жергілікті бюджет
Іргелес аумақтардың санитарлық-эпидемиологиялық жағдайын жақсарту
5
ҚТҚ қалдықтарын, сондай-ақ күл қожын және қауіптілігі 1-класты қалдықтарды бөлек жинауға арналған контейнерлерді сатып алу
Жұмыстарды қабылдау актісі
Жергілікті атқарушы органдар
2026
Бюджеттік өтінімге сәйкес
Жергілікті бюджет
ҚТҚ қалдықтарын сұрыптау, қайта өңдеу үлесін ұлғайту. Сақтаудың төмендеуі.
6
Мамандандырылған қоқыс шығару техникасын сатып алу
Пайдалануға беру актісі
Жергілікті атқарушы органдар. Басқарушы ұйым

2026-2028
Согласно бюджетной заявке
Согласно бюджетной заявке
Согласно бюджетной заявке
Местный бюджет
Снижение распространения отходов при погрузке и транспортировке.
7
Приобретение дробильного и сортировочного оборудования для составляющих строительных отходов
Акт ввода в эксплуатацию
Местные исполнительные органы. Управляющая организация
2027-2028
Согласно бюджетной заявке
Согласно бюджетной заявке
Местный бюджет
Подготовка к использованию строительных отходов в качестве вторичного сырья
8
Выбор и внедрение технологии по утилизации пищевых и других органических отходов на полигонах коммунальных отходов
Акт ввода в эксплуатацию
Местные исполнительные органы. Управляющая организация
2025-2027
Согласно бюджетной заявке
Согласно бюджетной заявке
Согласно бюджетной заявке
Местный бюджет
Снижение парниковых газов. Снижение концентрации свалочного газа.
9
Ремонт и устройство имеющихся контейнеров для сбора отходов 1 класса опасности
Акт ввода в эксплуатацию
Местные исполнительные органы
2025
Согласно бюджетной заявке
Местный бюджет
Предотвращение загрязнение атмосферного воздуха и почвенного покрова.
10
Заключение договора с компанией имеющей специальное разрешение на обслуживание контейнеров для сбора и транспортировку отходов 1 класса опасности
Договор на оказание услуг
Местные исполнительные органы. Управляющая организация
2025
Согласно бюджетной заявке
Местный бюджет
Предотвращение загрязнение атмосферного воздуха и почвенного покрова.
11
Заключение договора со специализированной организацией, соответствующей требованиям экологического и санитарно-эпидемиологического законодательства на осуществление сбора, транспортировку, сортировку и захоронение твердых бытовых отходов.
Договор на оказание услуг
Местные исполнительные органы. Управляющая организация
2026-2027
Согласно бюджетной заявке
Согласно бюджетной заявке
Местный бюджет
12
Разработать и утвердить тариф для населения на сбор, транспортировку, сортировку и захоронение твердых бытовых отходов
Решение маслихата об утверждении тарифа
Акимат района
2025-2026
Согласно бюджетной заявке
Согласно бюджетной заявке
Местный бюджет

2026-2028
Бюджеттік өтінімге сәйкес
Бюджеттік өтінімге сәйкес
Бюджеттік өтінімге сәйкес
Жергілікті бюджет
Тиеу және тасымалдау кезінде қалдықтардың таралуын азайту.
7
Құрылыс қалдықтарын құрайтын ұсақтау және сұрыптау жабдықтарын сатып алу
Пайдалануға беру актісі
Жергілікті атқарушы органдар. Басқарушы ұйым
2027-2028
Бюджеттік өтінімге сәйкес
Бюджеттік өтінімге сәйкес
Жергілікті бюджет
Құрылыс қалдықтарын қайталама шикізат ретінде пайдалануға дайындау
8
Коммуналдық қалдықтар полигондарында тамақ және басқа да органикалық қалдықтарды кәдеге жарату технологиясын таңдау және енгізу
Пайдалануға беру актісі
Жергілікті атқарушы органдар. Басқарушы ұйым
2025-2027
Бюджеттік өтінімге сәйкес
Бюджеттік өтінімге сәйкес
Бюджеттік өтінімге сәйкес
Жергілікті бюджет
Парниктік газдарды азайту. Үйінді газының концентрациясының төмендеуі.
9
Қауіптілігі 1-класты қалдықтарды жинауға арналған бар контейнерлерді жөндеу және орнату
Пайдалануға беру актісі
Жергілікті атқарушы органдар
2025
Бюджеттік өтінімге сәйкес
Жергілікті бюджет
Атмосфералық ауа мен жер жамылғысының ластануының алдын алу.
10
Қауіптілігі 1-класты қалдықтарды жинауға және тасымалдауға арналған контейнерлерге қызмет көрсетуге арнайы рұқсаты бар компаниямен шарт жасасу
Қызмет көрсетуге арналған шарт
Жергілікті атқарушы органдар. Басқарушы ұйым
2025
Бюджеттік өтінімге сәйкес
Жергілікті бюджет
Атмосфералық ауа мен жер жамылғысының ластануының алдын алу.
11
Тұрмыстық қатты қалдықтарды жинауды, тасымалдауды, сұрыптауды және көмуді жүзеге асыруға экологиялық және санитариялық-эпидемиологиялық заңнаманың талаптарына сәйкес келетін мамандандырылған ұйыммен шарт жасасу.
Қызмет көрсетуге арналған шарт
Жергілікті атқарушы органдар. Басқарушы ұйым
2026-2027
Бюджеттік өтінімге сәйкес
Бюджеттік өтінімге сәйкес
Жергілікті бюджет
12
Халық үшін жинауға, тасымалдауға арналған тарифті әзірлеу және бекіту, тұрмыстық қатты қалдықтарды сұрыптау және көму
Мәслихаттың тарифті бекіту туралы шешімі
Аудан әкімдігі
2025-2026
Бюджеттік өтінімге сәйкес
Бюджеттік өтінімге сәйкес
Жергілікті бюджет