О внесении изменений и дополнения в решение маслихата от 7 июня 2023 года № 28 "Об утверждении Правил создания, содержания и защиты зеленых насаждений населенных пунктов Костанайской области"
Решение маслихата Костанайской области от 12 июля 2024 года № 149
Костанайский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Костанайского областного маслихата "Об утверждении Правил создания, содержания и защиты зеленых насаждений населенных пунктов Костанайской области" от 7 июня 2023 года № 28 следующие изменения и дополнение:
в приложении к указанному решению:
заголовок главы 4 изложить в следующей редакции:
"Глава 4. Меры по созданию, содержанию и защите зеленых насаждений";
пункт 26 изложить в следующей редакции:
"26. Создание, содержание и защита зеленых насаждений делятся на следующие комплексы взаимосвязанных работ:
1) посадка деревьев, кустарников, многолетних цветов и живой изгороди (с заменой грунта при необходимости) с трехгодичным уходом за ними;
2) устройство однолетних цветников и газонов;
3) вырубка, пересадка деревьев;
4) компенсационная посадка деревьев с трехгодичным уходом за ними;
5) содержание зеленых насаждений (уход и обслуживание зеленых насаждений);
6) мониторинг, инвентаризация зеленых насаждений.";
дополнить пунктом 26-1 следующего содержания:
"26-1. Содержание зеленых насаждений (уход и обслуживание зеленых насаждений), включает следующее:
устройство приствольных лунок и их рыхление, и прополка;
побелка штамба деревьев;
стрижка живой изгороди, поднятие штамба у деревьев, удаление поросли;
покос травы, прополка сорняков;
зимнее укрытие зеленных насаждений (деревья, кустарники, многолетние цветы);
полив зеленых насаждений на протяжении всего вегетационного периода;
кронирование кроны деревьев;
формирование кроны деревьев;
омолаживающая обрезка производимое исходя из биологических особенностей древесно-кустарниковой растительности с сохранением скелетных и полускелетных частей;
санитарная обрезка аварийных, сухостойных деревьев и кустарников, выкорчевка пней;
внесение удобрений;
борьба с вредителями и болезнями зеленых насаждений;
зачистка и пломбировка дупел, обработка мест спилов.";
пункт 58 изложить в следующей редакции:
"58. Размер вреда, причиненного нарушением лесного законодательства Республики Казахстан, предусмотренный Базовыми ставками для исчисления размеров вреда, причиненного нарушением лесного законодательства Республики Казахстан, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 22 сентября 2023 года № 265 "Об утверждении базовых ставок для исчисления размеров вреда, причиненного нарушением лесного законодательства Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33476), исчисляется уполномоченным органом.".

Мәслихаттың 2023 жылғы 7 маусымдағы № 28 "Қостанай облысы елді мекендерінің жасыл екпелерін жасау, күтіп-баптау және қорғаудың қағидаларын бекiту туралы" шешіміне өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қостанай облысы мәслихатының 2024 жылғы 12 шілдедегі № 149 шешімі
Қостанай облыстық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қостанай облыстық мәслихатының "Қостанай облысы елді мекендерінің жасыл екпелерін жасау, күтіп-баптау және қорғаудың қағидаларын бекiту туралы" 2023 жылғы 7 маусымдағы № 28 шешіміне мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген шешімнің қосымшасында:
4-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. Жасыл екпелерді құру, күтіп-ұстау және қорғау жөніндегі шаралар";
26-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"26. Жасыл екпелерді құру, күтіп ұстау және қорғау өзара байланысты жұмыстардың мынадай кешендеріне бөлінеді:
1) ағаштарды, бұталарды, көпжылдық гүлдер мен бұталы қоршауды үш жылдық күтіммен (қажет болса топырақты ауыстыру арқылы) отырғызу;
2) бір жылдық гүлзарлар мен көгалдардың құрылысы;
3) ағаштарды кесу, қайта отырғызу;
4) үш жылдық күтімімен ағаштарды өтемдік отырғызу;
5) жасыл екпелерді күтіп-ұстау (жасыл екпелерді күту және оларға қызмет көрсету);
6) жасыл екпелерді мониторингтеу, түгендеу.";
мынадай мазмұндағы 26-1-тармақпен толықтырылсын:
"26-1. Жасыл екпелерді күтіп-ұстау (жасыл екпелерді күту және оларға қызмет көрсету) келесіні қамтиды:
ағаштардың діңгек қуысын орнатумен және оларды қопсыту және арамшөптерден тазарту;
ағаш діңін ақтау;
бұталы қоршауды кесу, ағаштардың діңін көтеру, өскінді алып тастау;
шөп шабу, арамшөптерді жою;
жасыл екпелерді қымтау (ағаштар, бұталар, көпжылдық гүлдер);
бүкіл вегетациялық кезеңде жасыл екпелерді суару;
ағаш тәжін тәждеу;
ағаштардың тәжін қалыптастыру;
қаңқа және жартылай қаңқа бөліктерін сақтай отырып, ағаш-бұта өсімдіктерінің биологиялық ерекшеліктеріне сүйене отырып жасартатын кесу;
апатты, қураған ағаштар мен бұталарды санитарлық кесу, діңгектерді тамырымен жұлу;
тыңайтқыштарды қолдану;
жасыл екпелердің зиянкестерімен және ауруларымен күресу;
қуыстарды тазалау және пломбалау, аралау орындарын өңдеу.";
58-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"58. Қазақстан Республикасының орман заңнамасын бұзудан келтірілген залалдың мөлшерін "Қазақстан Республикасының орман заңнамасын бұзудан келтірілген залалдың мөлшерін есептеуге арналған базалық ставкаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 22 қыркүйектегі № 265 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының орман заңнамасын бұзудан келтірілген залалдың мөлшерін есептеуге арналған базалық ставкаларға (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33476 болып тіркелген) сәйкес уәкілетті орган есептейді.".

2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Костанайского областного маслихата С. Ещанов
Согласовано
Руководитель республиканского
государственного учреждения
(РГУ) "Департамент санитарно-
эпидемиологического контроля
Костанайской области Комитета
санитарно - эпидемиологического
контроля Министерства
здравоохранения Республики
Казахстан"
________________ Е. Даулетбаев
"___" ______________ 2024 года
Руководитель РГУ "Департамент
экологии по Костанайской
области Комитета экологического
регулирования и контроля
Министерства экологии и
природных ресурсов Республики
Казахстан"
____________________ Т. Сабиев
"____" _____________ 2024 года
Начальник государственного
учреждения (ГУ) "Департамент
полиции Костанайской области
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан"
_______________ Е. Файзуллин
"___" _____________ 2024 года
Руководитель ГУ "Управление
строительства, архитектуры и
градостроительства акимата
Костанайской области"
_______________ Д. Ихласова
"___" ____________ 2024 года
Руководитель ГУ "Управление
энергетики и жилищно -
коммунального хозяйства акимата
Костанайской области"
___________________ Д. Аскаров
"___" _______________ 2024 года

2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қостанай облыстық мәслихатының төрағасы С. Ещанов
Келісілді
"Қазақстан Республикасы
Денсаулық сактау министрлігінің
Санитариялық -
эпидемиологиялық бақылау
комитеті Қостанай облысының
санитариялық- эпидемиологиялық
бақылау департаменті"
республикалық мемлекеттік
мекемесінің (РММ) басшысы
_________________ Е. Дәулетбаев
2024 жылғы "___" _____________
"Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи ресурстар
министрлігінің Экологиялық
реттеу және бақылау комитеті
Қостанай облысы бойынша
экология департаменті" РММ
басшысы
___________________ Т. Сәбиев
2024 жылғы "___" ___________
"Қазақстан Республикасының Ішкі
істер министрлігі Қостанай
облысының Полиция
департаменті" мемлекеттік
мекемесінің (ММ) бастығы
_________________ Е. Файзуллин
2024 жылғы "___" _____________
"Қостанай облысы әкімдігінің
құрылыс, сәулет және қала
құрылысы басқармасы" ММ
басшысы
_______________ Д. Ихласова
2024 жылғы "___" _________
"Қостанай облысы әкімдігінің
энергетика және тұрғын
үй - коммуналдық шаруашылық
басқармасы" ММ басшысы
_________________ Д. Асқаров
2024 жылғы "___" __________