Сарыкөл ауданы әкімдігінің дене шынықтыру және спорт бөлімінің "Сұңқар" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің Жарғысын бекіту туралы
Қостанай облысы Сарыкөл ауданы әкімдігінің 2024 жылғы 20 желтоқсандағы № 206 қаулысы
Қазақстан Республикасы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 31-бабына, "Мемлекеттік органдар мен олардың құрылымдық бөлімшелерінің қызметін ұйымдастырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 1 қыркүйектегі № 590 қаулысына сәйкес Сарыкөл ауданының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Сарыкөл ауданы әкімдігінің дене шынықтыру және спорт бөлімінің "Сұңқар" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің қоса беріліп отырған Жарғысы бекітілсін.
2. "Сарыкөл ауданы әкімдігінің дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) жоғарыда көрсетілген Жарғыны әділет органдарында мемлекеттік тіркеу;
2) қазақ және орыс тілдеріндегі электрондық түрдегі көшірмесін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының Қостанай облысы бойынша филиалына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жіберілуін;
3) осы қаулының ресми жарияланғанынан кейін оның Cарыкөл ауданы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Сарыкөл ауданы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Сарыкөл ауданының әкімі А. Балғарин
Әкімдіктің
2024 жылғы "20" желтоқсандағы
№ 206 қаулысымен
бекітілген
Сарыкөл ауданы әкімдігінің дене шынықтыру және спорт бөлімінің "Сұңқар" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің Жарғысы
1. Жалпы ережелер
1. "Сарыкөл ауданы әкімдігінің дене шынықтыру және спорт бөлімінің "Сұңқар" коммуналдық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – коммуналдық мемлекеттік мекеме) функцияларын жүзеге асыру үшін мекеме ұйымдық құқықтық нысанында құрылған, заңды тұлға мәртебесіне ие коммерциялық емес мекеме болып табылады.
2. Мемлекеттік мекеменің түрі: Коммуналдық.

Об утверждении Устава коммунального государственного учреждения "Сұңқар" отдела физической культуры и спорта акимата Сарыкольского района
Постановление акимата Сарыкольского района Костанайской области от 20 декабря 2024 года № 206
В соответствии со статьей 31 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 сентября 2021 года № 590 "О некоторых вопросах организации деятельности государственных органов и их структурных подразделений" акимат Cарыкольского района ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Устав коммунального государственного учреждения "Сұңқар" отдела физической культуры и спорта акимата Сарыкольского района.
2. Государственному учреждению "Отдел физической культуры и спорта акимата Сарыкольского района" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию вышеуказанного Устава в органах юстиции;
2) в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего постановления направление его копии в электронном виде на казахском и русском языках в филиал республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан по Костанайской области для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата Сарыкольского района после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима Сарыкольского района.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Аким Сарыкольского района А. Балгарин
Утвержден
постановлением акимата
от "20" декабря 2024 года
№ 206
Устав коммунального государственного учреждения "Сұңқар" отдела физической культуры и спорта акимата Сарыкольского района"
1. Общие положения
1. Коммунальное государственное учреждение "Сункар" отдела физической культуры и спорта акимата Сарыкольского района" (далее – коммунальное государственное учреждение) является некоммерческой организацией, обладающей статусом юридического лица, созданной в организационно-правовой форме коммунального государственного для осуществления функций.
2. Вид государственного учреждения: Коммунальное.
Полное наименование коммунального государственного учреждения:
На государственном языке: "Сарыкөл ауданы әкімдігінің дене шынықтыру және спорт бөлімінің "Сұңқар" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
На русском языке: коммунальное государственное учреждение "Сұңқар" отдела физической культуры и спорта акимата Сарыкольского района".
Сокращенное наименование: "Сарыкөл ауданы әкімдігінің дене шынықтыру және спорт бөлімінің "Сұңқар" КММ;
КГУ "Сункар" отдела физической культуры и спорта акимата Сарыкольского района".

3. Коммуналдық мемлекеттік мекеме Сарыкөл ауданы әкімдігінің 2024 жылғы "20" желтоқсан № 206 қауылысымен құрылды.
4. Коммуналдық мемлекеттік мекеменің құрылтайшысы Сарыкөл ауданының әкімдігі (бұдан әрі - құрылтайшы) болып табылады.
5. Тиісті саланың уәкілетті органы, сондай-ақ оған байланысты коммуналдық мемлекеттік мекеменің мүлкіне қатысты құқық субъектісінің функцияларын жүзеге асыратын орган "Сарыкөл ауданы әкімдігінің дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі болып табылады.
6. Коммуналдық мемлекеттік мекеменің атауы "Сарыкөл ауданы әкімдігінің дене шынықтыру және спорт бөлімінің "Сұңқар" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
7. Коммуналдық мемлекеттік мекеменің тұрған жері: Қазақстан Республикасы, Қостанай облысы, Сарыкөл ауданы, Сарыкөл ауылы, Тәуелсіздік көшесі 104А, Пошта индексі: 111600
2. Комуналдық мемлекеттік мекеменің заңдық мәртебесі
8. Комманалдық мемлекеттік мекеменің Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дербес теңгерімі, банкте шоттары, бланкілері, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген және комуналдық мемлекеттік мекеменің атауы жазылған мөрі болады.
9. Коммуналдық мемлекеттік мекеме басқа заңды тұлғаны құра алмайды, сондай-ақ оның құрылтайшысы (қатысушысы) бола алмайды, Қазақстан Республикасы заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда.
10. Коммуналдық мемлекеттік мекеме өзiнiң мiндеттемелерi бойынша өзiнің кепілдігіндегі ақшамен жауап бередi. Коммуналдық мемлекеттік мекемеде ақша жеткіліксіз болған кезде оның міндеттемелері бойынша Қазақстан Республикасы немесе әкімшілік-аумақтық бірлік тиісті бюджет қаражатымен субсидиарлық жауапты болады.
11. Коммуналдық мемлекеттік мекеменің азаматтық-құқықтық мәмілелері, олардың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің аумақтық қазынашылық бөлімшелерінде міндетті тіркелгеннен кейін, күшіне енеді,егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше көзделмесе.
3. Коммуналдық мемлекеттік мекеме қызметінің мәні мен мақсаттары
12. Коммуналдық мемлекеттік мекеме қызметінің мәні: Дене шынықтыру және спорт, туризм саласындағы өндірістік шаруашылық қызметте спорттық сауықтыру объектілерін, мәдениет және және демалыс саяжайларын пайдалану.
13. Коммуналдық мемлекеттік мекеме қызметінің мақсаты салауатты өмір салтын насихаттау, халықтың денсаулығын нығайту негізгі құралдарының бірі ретінде азаматтардың дене және рухани күштерін қалпына келтіру үшін жағдайлар жасау, туризм, дене тәрбиесі және спорт саласындағы әр-түрлі іс-шаралар ұйымдастыру және бұқаралық, кәсіби спортты дамыту болып табылады.

3. Коммунальное государственное учреждение создано постановлением акимата Сарыкольского района от 20 декабря 2024 года № 206 "О создании коммунального государственного учреждения "Сункар" отдела физической культуры и спорта акимата Сарыкольского района".
4. Учредителем коммунального государственного учреждения является акимат Сарыкольского района (далее местный исполнительный орган).
5. Закрепляет за коммунальным государственным учреждением имущество; Утверждает устав коммунального государственного учреждения; Изменения и дополнения в учредительные документы коммунального государственного учреждения вносятся Учредителем по представлению уполномоченного органа. Уполномоченным органом соответствующей отрасли, а также органом, осуществляющим по отношению к нему функции субъекта права в отношении имущества коммунального государственного учреждения является Государственное учреждение "Отдел физической культуры и спорта акимата Сарыкольского района".
6. Наименование коммунального государственного учреждения (указание на принадлежность к виду государственной собственности, организационно-правовая форма и ведомственная подчиненность): Коммунальное государственное учреждение "Сункар" отдела физической культуры и спорта акимата Сарыкольского района.
7. Место нахождения коммунального государственного учреждения: Республика Казахстан, Костанайская область, Сарыкольский район, село Сарыколь, Тәуелсіздік 104 А, Почтовый индекс: 111600.
2. Юридический статус коммунального государственного учреждения
8. Коммунальное государственное учреждение имеет самостоятельный баланс, счета в банках в соответствии с законодательством Республики Казахстан, бланки, печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и наименованием коммунального государственного учреждения.
9. Коммунальное государственное учреждение не может создавать, а также выступать учредителем (участником) другого юридического лица, за исключением случаев, предусмотренных законами Республики Казахстан.
10. Коммунальное государственное учреждение отвечает по своим обязательствам, находящимся в его распоряжении деньгами. При недостаточности у государственного учреждения денег субсидиарную ответственность по его обязательствам несет Республика Казахстан или административно-территориальная единица средствами соответствующего бюджета.
11. Гражданско-правовые сделки, сделки заключаемые коммунальным государственным учреждением вступают в силу после их обязательной регистрации в территориальных подразделениях казначейства Министерства финансов Республики Казахстан, если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан.
3. Предмет и цели деятельности коммунального государственного учреждения
12. Предмет деятельности коммунального государственного учреждения являются осуществление эксплуатации спортивно – оздоровительных объектов парков культуры и отдыха производственное – хозяйственной деятельности в области туризма, физической культуры и спорта.
13. Целью деятельности коммунального государственного учреждения является пропаганда здорового образа жизни, создание условий для восстановительных физических и духовных сил граждан как одного из средств укрепления здоровья населения, организация и проведение различного рода мероприятий в сфере туризма, физической культуры и спорта и развитие массового и профессионального спорта.

14. Коммуналдық мемлекеттік мекеме мақсатқа қол жеткізу үшін мынадай қызмет түрлерін жүзеге асырады:
1) спорттық алаңдар, тренажер залдарын, мұз айдындары, шаңғы базаларын құру және қызметін ұйымдастыру;
2) спорттың барлық түрлері бойынша аудандық, облыстық, республикалық, халықаралық жарыстарды ұйымдастыру, оқу-жаттығу жиындарын өткізу;
3) профильді қызметтік мақсатында, стадионды, хоккей кортті, спортзалдарды жалға беру бойынша қызметтер көрсету (чемпионаттардың шеңберінде және облыстық, аудандық және т.б. жарыстарда).
15. Коммуналдық мемлекеттік мекемеге осы жарғыда бекітілген өз қызметінің мәні мен мақсаттарына сай келмейтін қызметті жүзеге асыруға, сондай-ақ мәмілелер жасауға тыйым салынады.
16. Коммуналдық мемлекеттік мекеме қызмет мақсаттарына қайшы жасалған мәміле, Қазақстан Республикасының шектеулі заңдарында немесе құрылтай құжаттарында не басшының жарғылық құзыретін бұза отырып, жасалған мәміле тиісті саланың уәкілетті органының, жергілікті атқарушы органының, немесе мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органның не прокурордың талабы бойынша жарамсыз деп танылуы мүмкін.
4. Коммуналдық мемлекеттік мекемені басқару
17. Коммуналдық мемлекеттік мекемені жалпы басқаруды заңнамасына сәйкес айқындалған тиісті саланың уәкілетті органы, ал коммуналдық мемлекеттік мекемені жергілікті атқарушы органы жүзеге асырады.
18. Тиісті саланың уәкілетті органы немесе жергілікті атқарушы органның заңнамасында белгіленген ретпен мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) коммуналдық мемлекеттік мекемеге мүлікті бекітіп береді;
2) коммуналдық мемлекеттік мекеменің жеке қаржыландыру жоспарын бекітеді;
3) коммуналдық мемлекеттік мекеменің мүлкінің сақталуына бақылауды жүзеге асырады;
4) коммуналдық мемлекеттік мекеменің жарғысын (ережесін) жобасын дайындап, оған өзгерістер мен толықтырулар енгізеді;
5) коммуналдық мемлекеттік мекеменің басқару органдарының құрылымын, құрылуы тәртібі мен өкілеттік мерзімін, коммуналдық мемлекеттік мекеменің шешімдер қабылдау тәртібін анықтайды;
6) коммуналдық мемлекеттік мекеме басшысының құқықтарын, міндеттері мен жауапкершілігін, оны лауазымынан босату негіздерін айқындайды;
7) коммуналдық мемлекеттік органдар болып табылатын мемлекеттік мекемелерді қоспағанда, коммуналдық мемлекеттік мекеменің құрылымы мен шекті штаттық санын бекітеді;
8) жылдық қаржы есептілікті бекітеді;
9) мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органға, коммуналдық мемлекеттік мекемеге берілген немесе өзінің шаруашылық қызметінің нәтижесінде олар сатып алған мүлікті алып қоюға немесе қайта бөлуге келісімін береді;

14. Для достижения своих целей коммунальное государственное учреждение осуществляет следующие виды деятельности:
1) создание и организация деятельности спортивных площадок, тренажерных залов катков, и лыжных трасс;
2) организация районных, областных, республиканских, международных соревнований по всем видам спорта, проведение учебно-тренировочных сборов;
3) оказание услуг по представлению аренды стадиона, спортивных залов, хоккейных кортов и помещений в целях профильной деятельности.
15. Коммунальное государственное учреждение не вправе осуществлять деятельность, а также совершать сделки, не отвечающие предмету и целям его деятельности, закрепленным в настоящем уставе.
16. Сделка, совершенная коммунальным государственным учреждением в противоречии с целями деятельности, определенно ограниченными законами Республики Казахстан или учредительными документами, либо с нарушением уставной компетенции его руководителя, может быть признана недействительной по иску: уполномоченного органа соответствующей отрасли, уполномоченного органа по государственному имуществу, местного исполнительного органа, прокурора.
4. Управление коммунальным государственным учреждением
17. Общее управление коммунальным государственным учреждением осуществляет уполномоченный орган.
18. Уполномоченный орган в установленном законодательством порядке осуществляет следующие функции:
1) закрепляет за коммунальным государственным учреждением имущество;
2) утверждает план финансирования коммунального государственного учреждения;
3) осуществляет контроль за сохранностью имущества коммунального государственного учреждения;
4) подготавливает проект постановления акимата района об утверждении устава коммунального государственного учреждения, внесение в него изменений и дополнений;
5) определяет структуру, порядок формирования и срок полномочий органов управления коммунального государственного учреждения, порядок принятия коммунальным государственным учреждением решений;
6) определяет права, обязанности и ответственность руководителя коммунального государственного учреждения, основания освобождения его от занимаемой должности;
7) утверждает структуру и предельную штатную численность коммунального государственного учреждения;
8) утверждает годовую финансовую отчетность;
9) дает письменное согласие уполномоченному органу по государственному имуществу на изъятие или перераспределение имущества, переданного коммунальному государственному учреждению или приобретенного им в результате собственной хозяйственной деятельности;

10) коммуналдық мемлекеттік мекемені қайта ұйымдастыру және тарату туралы шешім қабылдайды;
11) осы жарғының және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
19. Коммуналдық мемлекеттік мекемесінің басшысын тиісті саланың уәкілетті органымен қызметке тағайындалады және қызметтен босатылады.
20. Коммуналдық мемлекеттік мекеменің басшысы коммуналдық мемлекеттік мекемесінің жұмысын ұйымдастырады және басшылық етеді, тиісті саланың уәкілетті органына тікелей бағынады және коммуналдық мемлекеттік мекемеге жүктелген міндеттер мен олардың өз функцияларын жүзеге асыруына жеке жауапты болады.
21. Коммуналдық мемлекеттік мекеменің басшысы дара басшылық қағидаты бойынша әрекет етеді және мемлекеттік мекеме қызметінің барлық мәселелерін Қазақстан Республикасының заңнамасында және осы жарғыда айқындалатын өз құзыретіне сәйкес дербес шешеді.
22. Коммуналдық мемлекеттік мекеменің жарғыдан тыс қызметті жүзеге асыруына бағытталған коммуналдық мемлекеттік мекемесі басшысының іс-әрекеті еңбек міндеттемелерін бұзу болып табылып, тәртіптік және материалдық жауапкершілікке әкеледі.
23. Қазақстан Республикасы заңнамасымен белгіленген тәртіпте коммуналдық мемлекеттік мекеменің:
1) коммуналдық мемлекеттік мекеме атынан сенімхатсыз әрекет етеді;
2) коммуналдық мемлекеттік органдарда, басқа да ұйымдарда коммуналдық мемлекеттік мекеменің мүддесін білдіреді;
3) шарттар жасайды;
4) сенімхаттар береді;
5) коммуналдық мемлекеттік мекеменің іссапарларға, тағылымдамаға, қызметкерлерді қазақстандық және шетелдік оқу орталықтарында оқытуға және қызметкерлердің біліктілігін жоғарылатудың өзге де түрлеріне байланысты тәртібі мен жоспарларын бекітеді;
6) банк шоттарын ашады;
7) барлық қызметкерлер үшін міндетті бұйрықтар шығарады және нұсқаулар береді;
8) тиісті саланың уәкілетті органы тағайындалған коммуналдық мемлекеттік мекемесінің қызметкерлерін жұмысқа қабылдайды және жұмыстан босатады;
9) коммуналдық мемлекеттік мекеме қызметкерлеріне, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес көтермелеу және жазалау шараларын қолданады;
10) кәсіпорында сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл бойынша шаралар қабылдайды және ол үшін жауапты болады;
11) оған Қазақстан Республикасы заңнамасымен, осы жарғымен (ережемен) және тиісті саланың уәкілетті органы немесе жергілікті атқарушы органның жүктелген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
5. Коммуналдық мемлекеттік мекеме мүлкінің құрылу тәртібі

10) принимает решение о реорганизацию и ликвидацию коммунального государственного учреждения;
12) осуществляет иные полномочия, возложенные на него настоящим уставом и иным законодательством Республики Казахстан.
19. Руководитель коммунального государственного учреждения назначается на должность и освобождается от должности уполномоченным органом соответствующей отрасли.
20. Руководитель государственного учреждения организует и руководит работой коммунального государственного учреждения, непосредственно подчиняется уполномоченному органу соответствующей отрасли и несет персональную ответственность за выполнение возложенных на коммунальное государственное учреждение задач и осуществление им своих функций.
21. Руководитель коммунального государственного учреждения действует на принципах единоначалия и самостоятельно решает вопросы деятельности коммунального государственного учреждения в соответствии с его компетенцией, определяемой законодательством Республики Казахстан и настоящим уставом.
22. Действия руководителя коммунального государственного учреждения, направленные на осуществление государственным коммунальным учреждением неуставной деятельности, являются нарушением трудовых обязанностей и влекут применение мер дисциплинарной и материальной ответственности.
23. Руководитель коммунального государственного учреждения в установленном законодательством Республики Казахстан порядке:
1) без доверенности действует от имени коммунального государственного учреждения;
2) представляет интересы коммунального государственного учреждения в государственных органах, иных организациях;
3) заключает договоры;
4) выдает доверенности;
5) утверждает планы коммунального государственного учреждения по командировкам, стажировкам, обучению сотрудников в казахстанских и зарубежных учебных центрах и иным видам повышения квалификации сотрудников;
6) открывает банковские счета;
7) издает приказы и дает указания, обязательные для всех работников;
8) принимает на работу и увольняет с работы сотрудников коммунального государственного учреждения;
9) применяет меры поощрения и налагает дисциплинарные взыскания на сотрудников государственного учреждения, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
10) принимает меры по противодействию коррупции в коммунальном государственном учреждении и несет за это персональную ответственность;
11) осуществляет иные функции, возложенные на него законодательством Республики Казахстан, настоящим уставом и уполномоченным органом.
5. Порядок образования имущества коммунального государственного учреждения

24. Коммуналдық мемлекеттік мекемесінің мүлкін құны оның теңгерімінде айқындалатын заңды тұлғаның активтері құрайды. Коммуналдық мемлекеттік мекеменің мүлкі мыналардың құралады:
1) оған меншік иесі берген мүлік;
2) өз қызметі барысында сатып алған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда);
3) Қазақстан Республикасының заңнамасымен тыйым салынбаған өзге де қаржы көздер есебінен құрылады.
25. Коммуналдық мемлекеттік мекемесінің дербес иеліктен шығаруға немесе оған бекітілген мүлік пен оған смета қаражаты бойынша мүлікке өзгеше тәсілмен иелік етуге бөлінген құқығы жоқ.
26. Егер Қазақстан Республикасының заңдарымен мемлекеттік мекемеге кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда мұндай қызметтен алынған ақша тиісті бюджеттің есебіне жатқызылады.
27. Егер Қазақстан Республикасының заңдарында қосымша қаржыландыру көзі белгіленбесе, коммуналдық мемлекеттік мекеменің қызметі тиісті саланың уәкілетті органы немесе жергілікті атқарушы органның бюджетінен қаржыландырады.
28. Коммуналдық мемлекеттік мекемесі бухгалтерлік есеп жүргізеді және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес есептілік ұсынады.
29. Коммуналдық мемлекеттік мекеменің қаржылық-шаруашылық қызметін тексеру және ревизияны Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіппен тиісті саланың уәкілетті органы жүзеге асырады.
6. Коммуналдық мемлекеттік мекемедегі жұмыс тәртібі
30. Коммуналдық мемлекеттік мекемесінің жұмыс тәртібі ішкі еңбек тәртібінің қағидаларымен белгіленеді және Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасының нормаларына қайшы келмеуі тиіс.
7. Құрылтай құжаттарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу тәртібі
31. Коммуналдық мемлекеттік мекемесінің құрылтай құжаттарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу тиісті саланың уәкілетті органының немесе жергілікті атқарушы органның шешімі бойынша жүзеге асырылады, және "Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңға сәйкес аймақты тіркеу органдарында тіркеледі.
8. Коммуналдық мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату шарттары
32. Коммуналдық мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату жергілікті атқарушы органның шешімі бойынша жүргізіледі.
33. Коммуналдық мемлекеттік заңды тұлга, заңнамалық актілермен басқа да негіздер бойынша таратылуы мүмкін.

24. Имущество коммунального государственного учреждения составляют активы юридического лица, стоимость которых отражается на его балансе. Имущество коммунального государственного учреждения формируется за счет:
1) имущества, переданного ему собственником;
2) имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности;
3) иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
25. Коммунальное государственное учреждение не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выделенных ему по смете.
26. Если законами Республики Казахстан коммунальному государственному учреждению предоставлено право, осуществлять приносящую доходы деятельность, то деньги, полученные от такой деятельности, подлежат зачислению в соответствующий бюджет.
27. Деятельность коммунального государственного учреждения финансируется из бюджета уполномоченным органом соответствующей отрасли, местным исполнительным органом, если дополнительный источник финансирования не установлен законами Республики Казахстан.
28. Коммунальное государственное учреждение ведет бухгалтерский учет и представляет отчетность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
29. Проверка и ревизия финансово-хозяйственной деятельности коммунального государственного учреждения осуществляется уполномоченным органом соответствующей отрасли в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
6. Режим работы в коммунальном государственном учреждении
30. Режим работы коммунального государственного учреждения устанавливается правилами внутреннего трудового распорядка и не должен противоречить нормам трудового законодательства Республики Казахстан.
7. Порядок внесения изменений и дополнений в учредительные документы
31. Внесение изменений и дополнений в учредительные документы коммунального государственного учреждения производится по решению местного исполнительного органа и проходят процедуру государственной регистрации в территориальных органах юстиции в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств".
8. Условия реорганизации и ликвидации коммунального государственного учреждения
32. Реорганизация и ликвидация коммунального государственного учреждения производится по решению местного исполнительного органа.
33. Государственное юридическое лицо ликвидируется также по другим основаниям, предусмотренным законодательными актами.

34. Коммуналдық мемлекеттік мекемені қайта ұйымдастыруды және таратуды жергілікті атқарушы органның жүзеге асырады.
35. Кредит берушілердің талаптарын қанағаттандырғаннан кейін қалған коммуналдық мемлекеттік мекемесінің мүлкін жергілікті атқарушы орган қайта бөледі.
36. Таратылған коммуналдық мемлекеттік мекеменің мүлкін өткізу нәтижесінде алынған қаражатты қоса алғанда, осы мекеменің кредиторлардың талаптары қанағаттандырылғаннан кейін қалған ақшасы тиісті бюджет кірісінің есебіне жатқызылады.

34. Реорганизацию и ликвидацию коммунального государственного учреждения осуществляет местный исполнительный орган.
35. Имущество ликвидированного коммунального государственного юридического лица, оставшееся после удовлетворения требований кредиторов, перераспределяется местным исполнительным.
36. Деньги ликвидированного коммунального государственного учреждения, включая средства, полученные в результате реализации имущества этого юридического лица, оставшиеся после удовлетворения требований кредиторов, зачисляются в доход соответствующего бюджета.