Об утверждении Положения о государственном учреждении "Отдел жилищных отношений города Павлодара"
Постановление акимата города Павлодара Павлодарской области от 10 апреля 2024 года № 393/1
В соответствии с пунктом 2 статьи 31 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 8) статьи 18 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе", постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 сентября 2021 года № 590 "О некоторых вопросах организации деятельности государственных органов и их структурных подразделений", акимат города Павлодара ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Положение о государственном учреждении "Отдел жилищных отношений города Павлодара" акимата города Павлодара в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Отменить постановление акимата города Павлодара от 16 мая 2022 года № 775/2 "Об утверждении Положения о государственном учреждении "Отдел жилищных отношений города Павлодара".
3. Государственному учреждению "Отдел жилищных отношений города Павлодара" принять необходимые меры, вытекающие из настоящего постановления, в соответствии с действующим законодательством.
4. Контроль за выполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима города Беготаеву К. К.
Аким города Павлодара Х. Хабылбеков
Утверждено
постановлением акимата
города Павлодара
от "10" апреля 2024 года
№ 393/1
ПОЛОЖЕНИЕ о государственном учреждении "Отдел жилищных отношений города Павлодара"
1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Отдел жилищных отношений города Павлодара" является государственным органом, осуществляющим руководство в сфере управления жилищным фондом города Павлодара.
2. Государственное учреждение "Отдел жилищных отношений города Павлодара" не имеет ведомств.
3. Государственное учреждение "Отдел жилищных отношений города Павлодара" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан и иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Государственное учреждение "Отдел жилищных отношений города Павлодара" является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного в соответствии с Правилами документирования, управления документацией и использования систем электронного документооборота в государственных и негосударственных организациях, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 703, образца, а также в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.

Павлодар қаласы әкімдігінің "Павлодар қаласының тұрғын үй қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы Ережені бекіту туралы
Павлодар облысы Павлодар қаласы әкімдігінің 2024 жылғы 10 сәуірдегі № 393/1 қаулысы
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 31 - бабы 2 - тармағына, "Мемлекеттік мүлік туралы" Заңының 18 – бабы 8) тармақшасына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 1 қыркүйектегі "Мемлекеттік органдар мен олардың құрылымдық бөлімшелерінің қызметін ұйымдастырудың кейбір мәселелері туралы" № 590 қаулысына сәйкес Павлодар қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулының қосымшасына сәйкес Павлодар қаласы әкімдігінің "Павлодар қаласының тұрғын үй қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы Ережесі жаңа редакцияда бекітілсін.
2. Павлодар қаласы әкімдігінің 2022 жылғы 16 мамырдағы "Павлодар қаласының тұрғын үй қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ережені бекіту туралы" № 775/2 қаулысының күші жойылсын.
3. "Павлодар қаласының тұрғын үй қатынастары бөлімі" ММ қолданыстағы заңнамаға сәйкес, осы қаулыдан туындайтын қажетті шараларды қабылдасын.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау қала әкімінің орынбасары Қ. Қ. Беготаеваға жүктелсін.
Павлодар қаласының әкімі Х. Хабылбеков
Павлодар қаласы
әкімдігінің
2024 жылғы "10" сәуір
№ 393/1 қаулысымен
бекітілді
"Павлодар қаласының тұрғын үй қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекеме туралы ЕРЕЖЕ
1. "Павлодар қаласының тұрғын үй қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі Павлодар қаласының тұрғын үй қорын басқару саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган болып табылады.
2. "Павлодар қаласының тұрғын үй қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің ведомстволары жоқ.
3. "Павлодар қаласының тұрғын үй қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне және өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. "Павлодар қаласының тұрғын үй қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 703 қаулысымен бекітілген мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдарда құжаттама жасау, құжаттаманы басқару және электрондық құжат айналымы жүйелерін пайдалану Қағидаларына сәйкес белгіленген бланкілері бар, сондай-ақ Қазақстан Республикасының бюджеттік заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.

5. Государственное учреждение "Отдел жилищных отношений города Павлодара" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Государственное учреждение "Отдел жилищных отношений города Павлодара" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
7. Государственное учреждение "Отдел жилищных отношений города Павлодара" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя государственного учреждения "Отдел жилищных отношений города Павлодара" и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности государственного учреждения "Отдел жилищных отношений города Павлодара" утверждаются в соответствии с действующим трудовым законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, индекс 140000, Павлодарская область, город Павлодар, ул. Кривенко, строение 25.
Режим работы государственного учреждения "Отдел жилищных отношений города Павлодара":
понедельник - пятница с 900 часов до 1830 часов, обеденный перерыв с 1300 часов до 1430 часов, выходные дни: суббота - воскресенье.
10. Полное наименование государственного органа:
на государственном языке - "Павлодар қаласының тұрғын үй қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі;
на русском языке - государственное учреждение "Отдел жилищных отношений города Павлодара".
11. Учредителем государственного учреждения "Отдел жилищных отношений города Павлодара" является государство в лице акимата города Павлодара.
12. Настоящее Положение является учредительным документом государственного учреждения "Отдел жилищных отношений города Павлодара".
13. Финансирование деятельности государственного учреждения "Отдел жилищных отношений города Павлодара" осуществляется из республиканского и местного бюджетов, бюджета (сметы расходов) Национального Банка Республики Казахстан.
14. Государственному учреждению "Отдел жилищных отношений города Павлодара" запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями государственного учреждения "Отдел жилищных отношений города Павлодара".
Если государственному учреждению "Отдел жилищных отношений города Павлодара" законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета".

5. "Павлодар қаласының тұрғын үй қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
6. "Павлодар қаласының тұрғын үй қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. "Павлодар қаласының тұрғын үй қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі өз құзыретіндегі мәселелер бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен "Павлодар қаласының тұрғын үй қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. "Павлодар қаласының тұрғын үй қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының қолданыстағы еңбек заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, индексі 140000, Павлодар облысы, Павлодар қаласы, Кривенко көшесі, 25-құрылыс.
"Павлодар қаласының тұрғын үй қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің жұмыс кестесі:
Дүйсенбі - жұма 900-ден 1830-ға дейін, түскі үзіліс 1300-ден 1430-ға дейін, демалыс күндері: сенбі-жексенбі.
10. Мемлекеттік органның толық атауы:
мемлекеттік тілде – "Павлодар қаласының тұрғын үй қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі;
орыс тілінде-государственное учреждение "Отдел жилищных отношений города Павлодара".
11. Мемлекет Павлодар қаласы әкімдігі тұлғасында "Павлодар қаласының тұрғын үй қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің құрылтайшысы болып табылады.
12. Осы Ереже "Павлодар қаласының тұрғын үй қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің құрылтай құжаты болып табылады.
13. Павлодар қаласының тұрғын үй қатынастары бөлімі мемлекеттік мекемесінің қызметін қаржыландыру республикалық және жергілікті бюджеттерден, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бюджетінен (шығыстар сметасынан) жүзеге асырылады.
14. "Павлодар қаласының тұрғын үй қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесіне кәсіпкерлік субъектілерімен "Павлодар қаласының тұрғын үй қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер "Павлодар қаласының тұрғын үй қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесіне заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер мемлекеттік бюджеттің кірісіне жіберіледі.

2. Задачи и полномочия государственного органа
15. Задачи:
1) управление коммунальным жилищным фондом города, осуществление мер по его защите;
2) обеспечение жильҰм граждан, состоящих на учете нуждающихся в жилище из государственного жилищного фонда;
3) осуществление приватизации жилья.
16. Полномочия:
1) права:
- создавать в установленном порядке при государственном учреждении "Отдел жилищных отношений города Павлодара" комиссии, консультативные и общественные советы, экспертные группы;
- предъявлять иски и выступать в судах в качестве истца и ответчика;
- вести служебную переписку с государственными и негосударственными органами и организациями;
- проверять жилищные условия граждан для предоставления жилищ из государственного жилищного фонда;
- вносить предложения акиму города и в исполнительные органы о совершенствовании деятельности в сфере жилищных отношений;
- запрашивать и получать от государственных органов, иных организаций информацию, необходимую для осуществления функций, возложенных на государственное учреждение "Отдел жилищных отношений города Павлодара";
- участвовать в подготовке проектов распоряжений акима, постановлений акимата города, решений маслихата по вопросам, относящимся к компетенции государственного учреждения "Отдел жилищных отношений города Павлодара".
2) обязанности:
- в пределах компетенции рассматривать акты надзорных органов, вносить соответствующие предложения по устранению и недопущению нарушений, осуществлять подготовку соответствующих ответов, предложений и проектов правовых и нормативных правовых актов;
- исполнять поручения акима, акимата города Павлодара и нести ответственность за их ненадлежащее исполнение;
- осуществлять приватизацию государственного жилищного фонда, вести учҰт приватизированного жилья по городу, выдавать дубликаты договоров приватизации.
- организует прием граждан, рассмотрение поступающих предложений, заявлений, обращений граждан по вопросам, относящимся к компетенции Государственного учреждения "Отдел жилищных отношений города Павлодара";
- представлять интересы государства и защищать его имущественные права в судах, организациях всех форм собственности;
17. Функции:
1) осуществление оперативного управления коммунальным жилищным фондом города, находящимся в ведении государственного учреждения "Отдел жилищных отношений города Павлодара";
2) организация сохранения коммунального жилищного фонда города находящегося в ведении государственного учреждения "Отдел жилищных отношений города Павлодара";

2. Мемлекеттік органның міндеттері мен өкілеттіктері
15. Міндеттері:
1) қаланың коммуналдық тұрғын үй қорын басқару, оны қорғау жөніндегі шараларды жүзеге асыру;
2) мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үйге мұқтаждар есебінде тұрған азаматтарды тұрғын үймен қамтамасыз ету;
3) тұрғын үйді жекешелендіруді жүзеге асыру;
16. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
- белгіленген тәртіппен "Павлодар қаласының тұрғын үй қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің шегінде тұрғын үй қатынастары жөніндегі комиссия, консультативтік және қоғамдық кеңестер, сараптама топтарын құру;
- талап қою және соттарда талап қоюшы және жауапкер ретінде әрекет ету;
- мемлекеттік және мемлекеттік емес органдармен және ұйымдармен қызметтік хат алмасуды жүргізу;
- мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үй беру үшін азаматтардың тұрғын үй жағдайларын тексеру;
- қала әкіміне және атқарушы органдарға тұрғын үй қатынастары саласындағы қызметті жетілдіру туралы ұсыныстар енгізу;
- "Павлодар қаласының тұрғын үй қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесіне жүктелген функцияларды жүзеге асыру үшін қажетті ақпаратты мемлекеттік органдардан, өзге де ұйымдардан сұрату және алу;
- "Павлодар қаласының тұрғын үй қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің құзыретіне жататын мәселелер бойынша әкім өкімдерінің, қала әкімдігі қаулыларының, мәслихат шешімдерінің жобаларын дайындауға қатысу.
2) міндеттері:
- өз құзыреті шегінде қадағалау органдарының актілерін қарау, бұзушылықтарды жою және жол бермеу бойынша тиісті ұсыныстар енгізу, тиісті жауаптарды, ұсыныстарды және құқықтық және нормативтік құқықтық актілердің жобаларын дайындауды жүзеге асыру;
- Павлодар қаласы әкімінің, әкімдігінің тапсырмаларын орындау және олардың тиісінше орындалмағаны үшін жауапкершілік алу;
- мемлекеттік тұрғын үй қорын жекешелендіруді жүзеге асыру, қала бойынша жекешелендірілген тұрғын үйдің есебін жүргізу, жекешелендіру шарттарының телнұсқаларын беру;
- "Павлодар қаласының тұрғын үй қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің құзыретіне жататын мәселелер бойынша азаматтарды қабылдауды, келіп түскен ұсыныстарды, өтініштерді, азаматтардың өтініштерін қарауды ұйымдастыру;
- соттарда, меншіктің барлық нысанындағы ұйымдарда мемлекеттің мүдделерін білдіру және оның мүліктік құқықтарын қорғау;
17. Функциялары:
1) "Павлодар қаласының тұрғын үй қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің қарамағындағы қаланың коммуналдық тұрғын үй қорын жедел басқаруды жүзеге асыру;
2) "Павлодар қаласының тұрғын үй қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің қарамағындағы қаланың коммуналдық тұрғын үй қорының сақталуын ұйымдастыру;

3) проведение и организация мероприятий по инвентаризации коммунального жилищного фонда города, находящегося в ведении государственного учреждения "Отдел жилищных отношений города Павлодара";
4) обеспечение жильҰм граждан, состоящих на учете нуждающихся в жилище из государственного жилищного фонда;
5) прием документов от граждан на получение жилья из государственного жилищного фонда;
6) постановка на учет граждан Республики Казахстан, нуждающихся в жилище из коммунального жилищного фонда или жилище, арендованном местным исполнительным органом в частном жилищном фонде;
7) ведение раздельных списков очередности граждан на получение жилья из коммунального жилищного фонда;
8) проведение инвентаризации списков очередности граждан Республики Казахстан, состоящих на учете нуждающихся в жилище из коммунального жилищного фонда;
9) оказание государственной услуги "Постановка на учет и очередность, а также принятие местными исполнительными органами решения о предоставлении жилища гражданам, нуждающимся в жилище из государственного жилищного фонда или жилище, арендованном местным исполнительным органом в частном жилищном фонде";
10) оказание государственной услуги "Приватизация жилищ из государственного жилищного фонда";
11) организация распределения жилья из коммунального жилищного фонда по решению местного исполнительного органа;
12) организация деятельности жилищной комиссии при акимате города;
13) организация деятельности жилищной комиссии при государственном учреждении "Отдел жилищных отношений города Павлодара";
14) подготовка документов для рассмотрения на заседаниях жилищных комиссий, осуществление контроля за исполнением решений жилищных комиссий;
15) заключение и выдача в установленном порядке договоров найма жилья из государственного жилищного фонда или жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде;
16) проведение закупа, в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных закупках", по оценке жилищного фонда, находящегося в ведении государственного учреждения "Отдел жилищных отношений города Павлодара", а также по вскрытию и установке дверных замков в данных жилищах;
17) заключение договоров купли-продажи в рамках Государственных жилищных программ;
18) осуществление мониторинга исполнения обязательств по договору имущественного найма (аренды), по договору приватизации, а также по договорам купли-продажи;
19) организация учета коммунального жилищного фонда, в том числе учета, хранения, оценки и дальнейшего использования жилья, обращенного (поступившего) в коммунальную собственность, признанного в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, бесхозяйным, перешедшего государству по праву наследования, а также выморочного, безвозмездно перешедшего в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, в коммунальную собственность, обеспечение его эффективного использования;

3) "Павлодар қаласының тұрғын үй қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің қарамағындағы қаланың коммуналдық тұрғын үй қорын түгендеу жөніндегі іс-шараларды жүргізу және ұйымдастыру;
4) мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үйге мұқтаждар есебінде тұрған азаматтарды тұрғын үймен қамтамасыз ету;
5) мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үй алуға азаматтардан құжаттар қабылдау;
6) коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үйге немесе жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үйге мұқтаж Қазақстан Республикасының азаматтарын есепке қою;
7) коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үй алуға азаматтардың бөлек тізімдерін жүргізу;
8) коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үйге мұқтаждар есебінде тұрған Қазақстан Республикасы азаматтарының кезектілік тізімдеріне түгендеу жүргізу;
9) "Есепке алу және кезекке қою, сондай-ақ мемлекеттік тұрғын үй қорынан берілетін тұрғын үйге немесе жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үйге мұқтаж азаматтарды жергілікті атқарушы органдардың тұрғын үй беру туралы шешім қабылдау" мемлекеттік қызметін көрсету;
10) "Мемлекеттік тұрғын үй қорынан берілетін тұрғын үйлерді жекешелендіру" мемлекеттік қызметін көрсету;
11) жергілікті атқарушы органның шешімі бойынша коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үйлерді бөлуді ұйымдастыру;
12) қала әкімдігі жанындағы тұрғын үй комиссиясының қызметін ұйымдастыру;
13) "Павлодар қаласының тұрғын үй қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің жанындағы тұрғын үй комиссиясының қызметін ұйымдастыру;
14) тұрғын үй комиссияларының отырыстарында қарау үшін құжаттар дайындау, тұрғын үй комиссиялары шешімдерінің орындалуына бақылауды жүзеге асыру;
15) мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үйді немесе жеке тұрғын үй қорынан тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үйді жалдау шарттарын жасасу және белгіленген тәртіппен беру;
16) "Павлодар қаласының тұрғын үй қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің қарамағындағы тұрғын үй қорын бағалау бойынша, сондай-ақ осы тұрғын үйлерде есік құлыптарын ашу және орнату бойынша Қазақстан Республикасының "Мемлекеттік сатып алу туралы" Заңына сәйкес сатып алуды жүргізу;
17) мемлекеттік тұрғын үй бағдарламалары шеңберінде сатып алу-сату шарттарын жасасу;
18) мүліктік жалдау (жалға алу) шарты бойынша, жекешелендіру шарты бойынша, сондай-ақ сатып алу-сату шарттары бойынша міндеттемелердің орындалуына мониторингті жүзеге асыру;
19) коммуналдық тұрғын үй қорының есебін, оның ішінде коммуналдық меншікке айналдырылған (түскен), Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен иесі жоқ деп танылған, мемлекетке мұрагерлік құқығы бойынша өткен, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен иесіз қалған, өтеусіз өткен тұрғын үйлерді есепке алуды, сақтауды, бағалауды және одан әрі пайдалануды ұйымдастыру коммуналдық меншікке, оның тиімді пайдаланылуын қамтамасыз ету;

20) принятие мер по признанию в судебном порядке нанимателя и членов его семьи утратившими право пользования жилищем из государственного жилищного фонда или жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
21) проведение мероприятий по выселению незаконно проживающих граждан из коммунального жилищного фонда;
22) в пределах своей компетенции оказание электронных услуг с применением информационных систем, в соответствии с законодательством Республики Казахстан об информатизации;
23) организация работ по приобретению и прекращению прав на имущество на основании гражданско-правовых договоров (купля-продажа и другие договоры);
24) реализация Государственных жилищных программ в пределах компетенции;
25) выступает заказчиком по ремонту объектов коммунального жилищного фонда города;
26) разработка проекта постановления акимата города Павлодара о начале принудительного отчуждения земельного участка или иного недвижимого имущества, в связи с изъятием земельного участка для государственных нужд или прекращения принудительного отчуждения земельного участка или иного недвижимого имущества в связи с изъятием земельного участка для государственных нужд;
27) заключение договоров о сносе жилого дома в связи с принудительным отчуждением земельных участков для государственных нужд;
28) принятие иных мер в рамках компетенции действующего законодательства РК при реализации функций местного исполнительного органа по принудительному отчуждению земельных участков и иного недвижимого имущества для государственных нужд;
3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа, коллегиальных органов
18. Руководство государственного учреждения "Отдел жилищных отношений города Павлодара" осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на государственное учреждение "Отдел жилищных отношений города Павлодара" задач и осуществление им своих функций.
19. Первый руководитель государственного учреждения "Отдел жилищных отношений города Павлодара" назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан и Законом Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан;
20. Первый руководитель государственного учреждения "Отдел жилищных отношений города Павлодара" заместителя не имеет.
21. Полномочия первого руководителя государственного учреждения "Отдел жилищных отношений города Павлодара":

20) жалға алушы мен оның отбасы мүшелерін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен мемлекеттік тұрғын үй қорындағы тұрғын үйді немесе жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үйді пайдалану құқығының күші жойылды деп сот тәртібімен тану жөнінде шаралар қолдану;
21) заңсыз тұратын азаматтарды коммуналдық тұрғын үй қорынан шығару жөніндегі іс-шараларды жүргізу;
22) Қазақстан Республикасының Ақпараттандыру туралы заңнамасына сәйкес ақпараттық жүйелерді қолдана отырып, өз құзыреті шегінде электрондық қызметтер көрсету;
23) азаматтық-құқықтық шарттар (сатып алу-сату және басқа да шарттар) негізінде мүлік құқықтарын сатып алу және тоқтату жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру;
24) құзыреті шегінде мемлекеттік тұрғын үй бағдарламаларын іске асыру;
25) қаланың коммуналдық тұрғын үй қорының объектілерін жөндеу бойынша тапсырыс беруші болады;
26) жер телімдерін мемлекет мұқтажы үшін алып қоюға байланысты жер телімдерін немесе өзге жылжымайтын мүлікті мәжбүрлеп иеліктен шығаруды бастау немесе жер телімдерін мемлекет мұқтажы үшін алып қоюға байланысты жер телімдерін немесе өзге де жылжымайтын мүлікті мәжбүрлеп иеліктен шығаруды тоқтату туралы Павлодар қаласы әкімдігі қаулысының жобасын әзірлеу;
27) мемлекет мұқтажы үшін жер телімдерін мәжбүрлеп иеліктен шығаруға байланысты тұрғын үйді бұзу туралы шарттар жасасу;
28) мемлекет мұқтажы үшін жер телімдерін және өзге жылжымайтын мүлікті мәжбүрлеп иеліктен шығару жөніндегі жергілікті атқарушы органның функцияларын іске асыру кезінде ҚР қолданыстағы заңнамасының құзыреті шеңберінде өзге де шаралар қабылдау.
3. Мемлекеттік органның, алқалы органдардың бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері.
18. "Павлодар қаласының тұрғын үй қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесіне басшылықты "Павлодар қаласының тұрғын үй қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесіне жүктелген міндеттердің орындалуына және оның функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болатын бірінші басшы жүзеге асырады.
19. "Павлодар қаласының тұрғын үй қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалады және қызметтен босатылады.
20. "Павлодар қаласының тұрғын үй қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысының орынбасары жоқ.
21. "Павлодар қаласының тұрғын үй қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысының өкілеттіктері:

1) действует на принципах единоначалия и самостоятельно решает все вопросы деятельности учреждения в соответствии с его компетенцией, определяемой акиматом города Павлодара и настоящим Положением;
2) организует работу по выполнению Законов Республики Казахстан, актов Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан, постановлений акимата области и города, систематически информирует вышестоящие органы о ходе их выполнения;
3) определяет обязанности и устанавливает степень ответственности работников государственного учреждения "Отдел жилищных отношений города Павлодара";
4) без доверенности действует от имени государственного учреждения "Отдел жилищных отношений города Павлодара", представительствует в государственных органах и иных организациях, выдает доверенности сотрудникам;
5) в пределах своей компетенции издает приказы, обязательные для исполнения работниками государственного учреждения "Отдел жилищных отношений города Павлодара";
6) в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан и Законом Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан назначает на должность, освобождает от должности работников государственного учреждения "Отдел жилищных отношений города Павлодара";
7) в пределах компетенции принимает меры по противодействию коррупционным правонарушениям;
Исполнение полномочий первого руководителя государственного учреждения "Отдел жилищных отношений города Павлодара" в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
22. Коллегиальными органами государственного учреждения "Отдел жилищных отношений города Павлодара" являются: Городская жилищная комиссия местного исполнительного органа города Павлодара, Комиссия по дальнейшему использованию имущества, обращенного (поступившего) в коммунальный жилищный фонд осуществляющими свою деятельность в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, Законом "О жилищных отношениях", другими нормативными правовыми актами, регулирующими отношения в сферах жилищных отношений и коммунальной собственности. Полномочия:
1) обеспечение своевременного рассмотрения заявлений претендентов, обратившихся для получения в наем (поднаем), приобретения в собственность жилищ в порядке приватизации либо обмена, ранее предоставленного в наем (поднаем) жилища (далее - претенденты);
2) проверка представленных претендентом документов;
3) рассмотрение представленных претендентом документов;
4) принятие решения об удовлетворении заявления претендента, либо вынесение мотивированного отказа претенденту;

1) Дара басшылық қағидаттарында әрекет етеді және Павлодар қаласы әкімдігі және осы Ереже белгілеген құзыретіне сәйкес Мекеме қызметінің барлық мәселелерін дербес шешеді;
2) Қазақстан Республикасының Заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерін, облыс және қала әкімдігінің қаулыларын орындау жөніндегі жұмысты ұйымдастырады, жоғары тұрған органдарды олардың орындалу барысы туралы жүйелі түрде хабардар етеді;
3) "Павлодар қаласының тұрғын үй қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі қызметкерлерінің міндеттерін айқындайды және жауапкершілік дәрежесін белгілейді;
4) "Павлодар қаласының тұрғын үй қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің атынан сенімхатсыз әрекет етеді, мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда өкілдік етеді, қызметкерлерге сенімхаттар береді;
5) өз құзыреті шегінде "Павлодар қаласының тұрғын үй қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің қызметкерлері орындауға міндетті бұйрықтар шығарады;
6) Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" "Павлодар қаласының тұрғын үй қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің қызметкерлерін қызметке тағайындайды, қызметтен босатады;
7) өз құзыреті шегінде сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтарға қарсы іс-қимыл бойынша шаралар қабылдайды;
"Павлодар қаласының тұрғын үй қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін орындауды қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын адам жүзеге асырады.
22. "Павлодар қаласының тұрғын үй қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің алқалы органдары: Қазақстан Республикасының Конституциясына, "Тұйғын үй қатынастары туралы" Заңына, тұрғын үй қатынастары және коммуналдық меншік саласындағы қатынастарды реттейтін басқа да нормативтік құқықтық актілермен өз қызметін жүзеге асыратын Павлодар қаласы жергілікті атқарушы органының қалалық тұрғын үй Комиссиясы, коммуналдық тұрғын үй қорына айналдырылған (түскен) мүлікті одан әрі пайдалану жөніндегі Комиссия болып табылады.
Өкілеттіктері:
1) жекешелендіру не бұрын жалға (қосымша жалға) берілген тұрғын үйді айырбастау тәртібімен жалдауға (қосымша жалға) алу, тұрғын үйді меншікке алу үшін өтініш берген үміткерлердің (бұдан әрі - үміткерлер) өтініштерін уақтылы қарауды қамтамасыз ету;
2) үміткер ұсынған құжаттарды тексеру;
3) үміткер ұсынған құжаттарды қарау;
4) үміткердің өтінішін қанағаттандыру туралы шешім қабылдау не үміткерге дәлелді бас тарту шығару;

5) рассмотрение вопроса заключения договора найма (поднайма) жилища;
6) рассмотрение вопроса заключения договора о приватизации жилья из государственного коммунального жилищного фонда;
7) рассмотрение заявлении о постановке на учет нуждающихся в предоставлении жилища;
8) рассмотрение вопросов о снятии с учета нуждающихся в предоставлении жилища в порядке, предусмотренном действующим законодательством Республики Казахстан.
- Комиссия по дальнейшему использованию имущества, обращенного (поступившего) в коммунальный жилищный фонд.
Полномочия:
1) рассмотрение вопроса реализации имущества (выморочного жилища) прямой адресной продажи;
2) рассмотрение вопросов реализации имущества (жилища) на аукционах либо через торговые организации на основании договора комиссии;
3) рассмотрение вопроса безвозмездной передачи имущества (жилища) в государственную собственность.
23. Взаимоотношение между государственным учреждением "Отдел жилищных отношений города Павлодара" и уполномоченным органом по управлению коммунальным имуществом (местным исполнительным органом) регулируется действующим законодательством Республики Казахстан.
24. Взаимоотношение между государственным учреждением "Отдел жилищных отношений города Павлодара" и уполномоченным органом соответствующей отрасли (местным исполнительным органом) регулируется действующим законодательством Республики Казахстан.
4. Имущество государственного органа
25. Государственное учреждение "Отдел жилищных отношений города Павлодара" может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество государственного учреждения "Отдел жилищных отношений города Павлодара" формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
26. Имущество, закрепленное за государственным учреждением "Отдел жилищных отношений города Павлодара", относится к коммунальной собственности.
27. Государственное учреждение "Отдел жилищных отношений города Павлодара" не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение государственного органа
28. Реорганизация и упразднение государственного учреждения "Отдел жилищных отношений города Павлодара" осуществляются в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
В ведении государственного учреждения "Отдел жилищных отношений города Павлодара" организаций не имеется.

5) тұрғын үйді жалдау (қосымша жалдау) шартын жасасу мәселесін қарау;
6) мемлекеттік коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үйді жекешелендіру туралы шарт жасасу мәселесін қарау;
7) тұрғын үй беруге мұқтаждар есебіне қою туралы өтінішті қарау;
8) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген тәртіппен тұрғын үй беруге мұқтаждарды есептен шығару туралы мәселелерді қарау.
- Коммуналдық тұрғын үй қорына айналған (түскен) мүлікті одан әрі пайдалану жөніндегі Комиссия.
Өкілеттіктері:
1) тікелей атаулы сату мүлкін (иесіз қалған тұрғын үйді) өткізу мәселесін қарау;
2) мүлікті (тұрғын үйді) аукциондарда не комиссия шарты негізінде сауда ұйымдары арқылы өткізу мәселелерін қарау;
3) мүлікті (тұрғын үйді) мемлекеттік меншікке өтеусіз беру мәселесін қарау болып табылады.
23. "Павлодар қаласының тұрғын үй қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі мен коммуналдық мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті орган (жергілікті атқарушы орган) арасындағы қатынастар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен реттеледі.
24. "Павлодар қаласының тұрғын үй қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі мен тиісті саланың уәкілетті органы (жергілікті атқарушы орган) арасындағы қатынастар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен реттеледі.
4. Мемлекеттік органның мүлкі
25. Павлодар қаласының тұрғын үй қатынастары бөлімі мемлекеттік мекемесінің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болу мүмкін.
"Павлодар қаласының тұрғын үй қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
26. "Павлодар қаласының тұрғын үй қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесіне бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
27. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, "Павлодар қаласының тұрғын үй қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
28. "Павлодар қаласының тұрғын үй қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
"Павлодар қаласының тұрғын үй қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің қарамағында ұйымдар жоқ.