Об утверждении бюджета района Шал акына на 2025-2027 годы
Решение маслихата района Шал акына Северо-Казахстанской области от 25 декабря 2024 года № 26/2
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2025 в соответствии с пунктом 14 настоящего решения.
В соответствии со статьями 9, 75 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" маслихат района Шал акына Северо-Казахстанской области РЕШИЛ:
1. Утвердить бюджет района Шал акына на 2025 – 2027 годы согласно приложениям 1, 2, 3 соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 7 334 738,1 тысяч тенге:
налоговые поступления – 808 956 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 23 499 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 21 236 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 6 481 047,1 тысяч тенге;
2) затраты – 7 370 009,4 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 878 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 7 864 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 6 986 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тысяч тенге:
приобретение финансовых активов – 0 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 36 149,3 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 36 149,3 тысяч тенге:
поступление займов – 7 864 тысяч тенге;
погашение займов – 6 986 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 35 271,3 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения маслихата района Шал акына Северо-Казахстанской области от 27.02.2025 № 28/3 (вводится в действие с 01.01.2025).
2. Установить, что доходы районного бюджета на 2025 год формируются в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан за счет следующих налоговых поступлений:
1) корпоративного подоходного налога по нормативам распределения доходов, установленным областным маслихатом в размере не менее пятидесяти процентов от поступивших налоговых отчислений, за исключением поступлений от субъектов крупного предпринимательства по перечню, утверждаемому центральным уполномоченным органом по государственному планированию совместно с центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, и поступлений от организаций нефтяного сектора;
2) социального налога по нормативам распределения доходов, установленным областным маслихатом;
3) налога на имущество физических и юридических лиц, индивидуальных предпринимателей, за исключением налога на имущество физических лиц по объектам обложения данным налогом, находящимся на территории города районного значения, села, сельского округа;

2025-2027 жылдарға арналған Шал ақын ауданының бюджетін бекіту туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Шал ақын ауданы мәслихатының 2024 жылғы 25 желтоқсандағы № 26/2 шешімі
Ескерту. 01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі – осы шешімнің 14-тармағымен.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 9, 75-баптарына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабына сәйкес Солтүстік Қазақстан облысы Шал ақын ауданының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2025-2027 жылдарға арналған Шал ақын ауданының бюджеті тиісінше 1, 2, 3-қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2025 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 7 334 720 мың теңге:
салықтық түсімдер – 808 956 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 23 499 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 21 236 мың теңге;
трансферттер түсімі – 6 481 029 мың теңге;
2) шығындар – 7 334 720 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 878 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 7 864 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 6 986 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 мың теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 0 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 878 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 878 мың теңге:
қарыздар түсімі – 7 864 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 6 986 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 0 мың теңге.
2. 2025 жылға арналған аудандық бюджеттің кірістері Қазақстан Республикасының Бюджеттік кодексіне сәйкес, келесі салықтық түсімдер есебінен қалыптастырылатыны белгіленсін:
1) бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкілетті органмен бірлесіп мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық уәкілетті орган бекітетін тізбе бойынша ірі кәсіпкерлік субъектілерінен түсетін түсімдерді және мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, келіп түскен салықтық аударымдардың кемінде елу пайызы мөлшерінде облыстық мәслихат белгілеген кірістерді бөлу нормативтері бойынша корпоративтік табыс салықтан;
2) облыстық мәслихат белгілеген кірістерді бөлу нормативтері бойынша әлеуметтік салықтан;
3) аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің аумағындағы осы салықты салу объектілері бойынша жеке тұлғалардың мүлкіне салынатын салықты қоспағанда, жеке және заңды тұлғалардың, дара кәсіпкерлердің мүлкіне салынатын салықтан;

4) земельного налога, за исключением земельного налога на земли населенных пунктов с физических и юридических лиц на земельные участки, находящиеся на территории города районного значения, села, поселка;
5) акциза на бензин (за исключением авиационного), дизельное топливо, газохол, бензанол, нефрас, смеси легких углеводородов и экологическое топливо;
6) платы за пользование земельными участками, за исключением земельных участков, находящихся на территории города районного значения, села, поселка;
7) платы за пользование лицензиями на занятие отдельными видами деятельности;
8) сбора за государственную (учетную) регистрацию юридических лиц, их филиалов и представительств, за исключением коммерческих организаций, а также их перерегистрацию;
9) государственной пошлины, кроме консульского сбора и государственных пошлин, зачисляемых в республиканский бюджет.
3. Установить, что доходы районного бюджета на 2025 год формируются за счет следующих неналоговых поступлений:
поступлений части чистого дохода коммунальных государственных предприятий, созданных по решению акимата района;
доходов от аренды имущества коммунальной собственности района, за исключением доходов от аренды имущества коммунальной собственности района, находящегося в управлении акимов города районного значения, села, сельского округа;
вознаграждений по кредитам, выданным из районного бюджета;
других неналоговых поступлений в районный бюджет.
4. Установить, что доходы районного бюджета формируются за счет
поступлений от продажи основного капитала.
5. Утвердить поступление бюджетной субвенции, передаваемой из областного бюджета в бюджет района в сумме 1 912 364 тысяч тенге.
6. Установить бюджетные субвенции, передаваемые из районного бюджета бюджетам сельских округов на 2025 год в сумме 817 536 тысяч тенге, в том числе:
сельскому округу Арай – 183 103 тысяч тенге;
Афанасьевскому сельскому округу – 12 000 тысяч тенге;
Аютасскому сельскому округу – 12 912 тысяч тенге;
Городецкому сельскому округу – 135 996 тысяч тенге;
Жанажолскому сельскому округу – 12 000 тысяч тенге;
Новопокровскому сельскому округу – 162 269 тысяч тенге;
Приишимскому сельскому округу – 8 424 тысяч тенге;
Семипольскому сельскому округу – 271 332 тысяч тенге;
Сухорабовскому сельскому округу – 7 500 тысяч тенге;
Юбилейному сельскому округу – 12 000 тысяч тенге.
7. Учесть в районном бюджете на 2025 год поступление бюджетных кредитов из республиканского бюджета для реализации мер социальной поддержки специалистов.
8. Учесть целевые текущие трансферты из районного бюджета четвертому уровню бюджета.

4) аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің аумағындағы жер учаскелеріне жеке және заңды тұлғалардан алынатын, елдi мекендер жерлерiне салынатын жер салығын қоспағанда, жер салығынан;
5) бензинге (авиациялық бензинді қоспағанда), дизель отынына, газохолға, бензанолға, нефрасқа, жеңіл көмірсутектер қоспаларына және экологиялық отынға ақцизден;
6) аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент аумағындағы жер учаскелерін қоспағанда, жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақысынан;
7) қызметтің жекелеген түрлерiмен айналысуға лицензияларды пайдаланғаны үшін төлемақысынан;
8) коммерциялық ұйымдарды қоспағанда, заңды тұлғаларды, олардың филиалдары мен өкілдіктерін мемлекеттік (есептік) тіркегені, сондай-ақ оларды қайта тіркегені үшін алымнан;
9) республикалық бюджет есебіне жазылатын консулдық алымнан және мемлекеттік баждардан басқа, мемлекеттік баждан.
3. 2025 жылға арналған аудандық бюджеттің кірістері келесі салықтық емес түсімдер есебінен құрылады деп белгіленсін:
аудан әкімдігінің шешімі бойынша құрылған коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындардың таза кірісі бөлігінің түсімдерінен;
аудандық маңызы бар қала, ауыл, ауылдық округ әкімдерінің басқаруындағы, ауданның коммуналдық меншігінің мүлкін жалға беруден түсетін кірістерді қоспағанда, ауданның коммуналдық меншігінің мүлкін жалға беруден түсетін кірістерден;
аудандық бюджеттен берілген кредиттер бойынша сыйақылардан;
аудандық бюджетке түсетін басқа да салықтық емес түсімдерден.
4. Аудандық бюджеттің кірістері негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер есебінен қалыптастырылатыны белгіленсін.
5. Облыстық бюджеттен аудандық бюджетке берілетін бюджеттік субвенция түсімі 1 912 364 мың теңге сомасында бекітілсін.
6. Аудандық бюджеттен 2025 жылға арналған ауылдық округтер бюджеттеріне берілетін бюджеттік субвенциялар 817 536 мың теңге сомасында белгіленсін, соның ішінде:
Арай ауылдық округіне – 183 103 мың теңге;
Афанасьев ауылдық округіне – 12 000 мың теңге;
Аютас ауылдық округіне – 12 912 мың теңге;
Городецк ауылдық округіне – 135 996 мың теңге;
Жаңажол ауылдық округіне – 12 000 мың теңге;
Новопокров ауылдық округіне – 162 269 мың теңге;
Приишим ауылдық округіне – 8 424 мың теңге;
Семипол ауылдық округіне – 271 332 мың теңге;
Сухорабов ауылдық округіне – 7 500 мың теңге;
Юбилейный ауылдық округіне – 12 000 мың теңге.
7. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыру үшін республикалық бюджеттен бюджеттік кредиттер түсімі ескерілсін.
8. Бюджеттің төртінші деңгейдегі аудандық бюджетінен ағымдағы нысаналы трансферттер ескерілсін.

Распределение указанных целевых трансфертов определяется постановлением акимата района Шал акына Северо-Казахстанской области "О реализации решения маслихата района Шал акына "Об утверждении бюджета района Шал акына на 2025- 2027 годы".
9. Учесть в бюджете района на 2025 год поступление целевых трансфертов из республиканского и областного бюджета.
Распределение указанных целевых трансфертов определяется постановлением акимата района Шал акына Северо-Казахстанской области "О реализации решения маслихата района Шал акына "Об утверждении бюджета района Шал акына на 2025 - 2027 годы".
10. Учесть в районном бюджете на 2025 год поступление целевых трансфертов на развитие за счет целевого трансферта из Национального фонда Республики Казахстан.
Распределение указанных целевых трансфертов на развитие из Национального фонда Республики Казахстан определяется постановлением акимата района Шал акына Северо-Казахстанской области "О реализации решения маслихата района Шал акына "Об утверждении бюджета района Шал акына на 2025- 2027 годы".
11. Предусмотреть в районном бюджете на 2025 год объем бюджетных изъятий, передаваемых из бюджета города Сергеевки в районный бюджет в сумме 27 105 тысяч тенге.

Аталған бюджеттен берілетін нысаналы трансферттерді бөлу Солтүстік Қазақстан облысы Шал ақын ауданы әкімдігінің "2025-2027 жылдарға арналған Шал ақын ауданының бюджетін бекіту туралы" Шал ақын ауданы мәслихатының шешімін іске асыру туралы" қаулысымен айқындалады.
9. 2025 жылға арналған аудан бюджетінде республикалық және облыстық бюджеттен берілетін нысаналы трансферттер түсімдері ескерілсін.
Аталған бюджеттен берілетін нысаналы трансферттерді бөлу Солтүстік Қазақстан облысы Шал ақын ауданы әкімдігінің "2025-2027 жылдарға арналған Шал ақын ауданының бюджетін бекіту туралы" Шал ақын ауданы мәслихатының шешімін іске асыру туралы" қаулысымен айқындалады.
10. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін нысаналы трансферт есебінен нысаналы даму трансферттерінің түсімі ескерілсін.
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан көрсетілген нысаналы даму трансферттерін бөлу Солтүстік Қазақстан облысы Шал ақын ауданы әкімдігінің "2025-2027 жылдарға арналған Шал ақын ауданының бюджетін бекіту туралы" Шал ақын ауданы мәслихатының шешімін іске асыру туралы" қаулысымен айқындалады.
11. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте Сергеевка қаласының бюджетінен аудандық бюджетке берілетін бюджеттік алып қоюлардың көлемі 27 105 мың теңге сомасында көзделсін.

12. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2025 год в сумме 21 912 тысяч тенге.
13. Установить лимит долга местного исполнительного органа на 2025 год в сумме 6 986 тысяч тенге.
14. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2025 года.
Председатель маслихата района Шал акына
Северо-Казахстанской области
К. Жангужинов
Приложение 1
к решению маслихата
района Шал акына
Северо-Казахстанской области
от 25 декабря 2024 года

12. 2025 жылға ауданның жергілікті атқарушы органдарының резерві 21 912 мың теңге сомасында бекітілсін.
13. 2025 жылға жергілікті атқарушы органның қарыз лимиті 6 986 мың теңге сомасында белгіленсін.
14. Осы шешім 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Солтүстік Қазақстан облысы Шал ақын ауданы
мәслихатының төрағасы
Қ. Жанғожинов
Солтүстік Қазақстан облысы
Шал ақын ауданы мәслихатының
2024 жылғы 25 желтоқсандағы

495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
22 100
019
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
22 100
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
450 481
1
Социальное обеспечение
112 285
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
112 285
005
Государственная адресная социальная помощь
112 285
2
Социальная помощь
287 478
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
287 478
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
5 002
006
Оказание жилищной помощи
1 099
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
50 250
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
3 008
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
138 497
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
89 622
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
50 718
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
50 718
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
49 586
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
632
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
500
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
2 426 379
1
Жилищное хозяйство
52 924
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
52 924
008
Организация сохранения государственного жилищного фонда
6 760
098
Приобретение жилья коммунального жилищного фонда
46 164
2
Коммунальное хозяйство
2 292 365
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)

495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
22 100
019
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
22 100
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
447 283
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
38 033
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
38 033
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
38 033
2
Әлеуметтiк көмек
361 730
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
361 730
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандар ына отын сатып алуға Қазақстан Республик асының заңнамасы на сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
5 002
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
1 099
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
50 250
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
3 008
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
138 497
017
Мүгедектігі бар адамды риабилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды
протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу, жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
163 874
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
47 520
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
47 520
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
46 888
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
632
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
2 402 679
1
Тұрғын үй шаруашылығы
51 924
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
51 924
008
Мемлекеттік тұрғын үй қорын сақтауды үйымдастыру
6 760
098
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу
45 164
2
Коммуналдық шаруашылық
2 292 365
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі