О бюджете города на 2025-2027 годы
Решение маслихата города Атырау Атырауской области от 18 декабря 2024 года № 143
В соответствии со статьей 9 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года и подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и рассмотрев предложение акимата города об утверждении городского бюджета на 2025-2027 годы, маслихат города Атырау РЕШИЛ:
1. Утвердить городской бюджет на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 405 398 832 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 354 566 614 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 9 390 190 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 5 128 637 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 36 313 391 тысяч тенге;
2) затраты – 407 398 832 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 324 000 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 324 000 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 0 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тысяч тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 0 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства - 0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -2 324 000 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 2 324 000 тысяч тенге:
поступление займов – 0 тысяч тенге;
погашение займов – 0 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 0 тысяч тенге.
2. Предусмотреть на 2025 год объем бюджетных изъятий, перечисляемых из бюджета города Атырау в областной бюджет в сумме 312 445 735 тысяч тенге.
3. Предусмотреть на 2025 год объемы бюджетных трансфертов, передаваемых из городского бюджета в сельские бюджеты, в сумме 2 793 766 тысяч тенге, в том числе:
Атыраускому сельскому округу – 613 391 тысяч тенге;
Дамбинскому сельскому округу – 224 294 тысяч тенге;
Еркинкалинскому сельскому округу – 327 719 тысяч тенге;
Кенузекскому сельскому округу – 292 031 тысяч тенге;
Кайыршахтинскому сельскому округу – 809 431 тысяч тенге;
Алмалинскому сельскому округу – 526 900 тысяч тенге.
4. Утвердить резерв местного исполнительного органа на 2025 год в сумме – 3 000 000 тысяч тенге.
5. Учесть, в городском бюджете на 2025 год предусмотрены целевые текущие трансферты из республиканского бюджета в следующих объемах:
402 375 тысяч тенге – государственная адресная социальная помощь;
335 458 тысяч тенге - обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан;

2025-2027 жылдарға арналған қала бюджеті туралы
Атырау облысы Атырау қалалық мәслихатының 2024 жылғы 18 желтоқсандағы № 143 шешімі
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексінің 9 бабына және "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6 бабының 1 тармағының 1) тармақшасына сәйкес және қала әкімдігінің 2025-2027 жылдарға арналған қала бюджеті туралы ұсынысын қарап, Атырау қаласының мәслихаты ШЕШТІ:
1. 2025-2027 жылдарға арналған қала бюджеті тиісінше 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2025 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 405 398 832 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 354 566 614 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 9 390 190 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 5 128 637 мың теңге;
трансферттер түсімі – 36 313 391 мың теңге;
2) шығындар – 407 398 832 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 324 000 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 324 000 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 0 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 мың теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 0 мың теңге;
мемлекеттік қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -2 324 000 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 2 324 000 мың теңге;
қарыздар түсімі – 0 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 0 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 0 мың теңге.
2. 2025 жылға Атырау қаласының бюджетінен облыстық бюджетке аударылатын бюджеттік алып қоюлар көлемі 312 445 735 мың теңге соммасында көзделсін.
3. 2025 жылға қалалық бюджеттен ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін бюджеттік трансферттер көлемі 2 793 766 мың теңге сомасында көзделсін, оның ішінде:
Атырау ауылдық округіне – 613 391 мың теңге;
Дамбы ауылдық округіне – 224 294 мың теңге;
Еркінқала ауылдық округіне – 327 719 мың теңге;
Кеңөзек ауылдық округіне – 292 031 мың теңге;
Қайыршақты ауылдық округіне – 809 431 мың теңге;
Алмалы ауылдық округіне – 526 900 мың теңге.
4. 2025 жылға жергілікті атқарушы органның резерві – 3 000 000 мың теңге сомасында бекітілсін.
5. 2024 жылға арналған қалалық бюджетте республикалық бюджеттен төмендегідей көлемдерде:
мемлекеттiк атаулы әлеуметтiк көмекке – 402 375 мың теңге;
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етугі және өмір сүру сапасын жақсартуға – 335 458 мың теңге;

2 353 тысяч тенге – на повышение заработной платы отдельных категорий гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий;
1 333 053 тысяч тенге - приобретение жилья коммунального жилищного фонда.
6. Учесть, в городском бюджете на 2025 год предусмотрены трансферты на развитие из республиканского бюджета на развитие транспортной инфраструктуры - 700 000 тысяч тенге.

азаматтық қызметшілердің жекелеген санаттарының, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдар қызметкерлерінің, қазыналық кәсіпорындар қызметкерлерінің жалақысын көтеруге – 2 353 мың теңге;
коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алуға – 1 333 053 мың теңге ағымдағы нысаналы трансферттері көзделгені ескерілсін.
6. 2024 жылға арналған қалалық бюджетте республикалық бюджеттен көлік инфрақұрылымын дамытуға – 700 000 мың теңге нысаналы даму трансферті көзделгені ескерілсін.

730 277
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
730 277
005
Государственная адресная социальная помощь
730 277
2
Социальная помощь
4 585 141
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
4 432 539
006
Оказание жилищной помощи
10 000
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
1 764 293
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
42 698
013
Социальная адаптация лиц, не имеющих определенного местожительства
151 807
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и лиц с инвалидностью
327 920
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
2 004 519
027
Реализация мероприятий по социальной защите населения
131 302
485
Отдел пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
152 602
068
Социальная поддержка отдельных категорий граждан в виде льготного, бесплатного проезда на городском общественном транспорте (кроме такси) по решению местных представительных органов
152 602
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
981 557
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
981 557
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
226 172
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
1 716
021
Капитальные расходы государственного органа
17 000
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
736 669
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
39 876 004
1
Жилищное хозяйство
20 322 035
467
Отдел строительства района (города областного значения)
15 386 482
003
Проектирование и (или) строительство, реконструкция жилья коммунального жилищного фонда
4 382 183
004
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
7 671 246
098
Приобретение жилья коммунального жилищного фонда
3 333 053
486
Отдел земельных отношений, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)

730 277
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
730 277
005
Мемлекеттiк атаулы әлеуметтiк көмек
730 277
2
Әлеуметтiк көмек
4 585 141
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
4 432 539
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
10 000
007
Жергiлiктi өкiлеттi органдардың шешiмi бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтiк көмек
1 764 293
010
Үйден тәрбиеленiп оқытылатын мүгедек балаларды материалдық қамтамасыз ету
42 698
013
Белгiленген тұрғылықты жерi жоқ тұлғаларды әлеуметтiк бейiмдеу
151 807
015
Зейнеткерлер мен мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтiк қызмет көрсету аумақтық орталығы
327 920
017
Мүгедектігі бар адамды оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық, тифлотехникалық құралдармен, арнаулы жүрiп-тұру құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емделу, есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының, жеке көмекшінің қызметтерін ұсыну
2 004 519
027
Халықты әлеуметтік қорғау жөніндегі іс-шараларды іске асыру
131 302
485
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
152 602
068
Жергілікті өкілдік органдардың шешімі бойынша қалалық қоғамдық көлікте (таксиден басқа) жеңілдікпен, тегін жол жүру түрінде азаматтардың жекелеген санаттарын әлеуметтік қолдау
152 602
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
981 557
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
981 557
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
226 172
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтiк төлемдердi есептеу, төлеу мен жеткiзу бойынша қызметтерге ақы төлеу
1 716
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
17 000
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
736 669
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
39 876 004
1
Тұрғын үй шаруашылығы
20 322 035
467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі
15 386 482
003
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалау және (немесе) салу, реконструкциялау
4 382 183
004
Инженерлiк-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
7 671 246
098
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу
3 333 053
486
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары, сәулет және қала құрылысы бөлімі