О бюджете Зайсанского района на 2025-2027 годы
Решение Зайсанского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 25 декабря 2024 года № 30/2-VIII
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2025.
В соответствии со статьями 73, 75 Бюджетного Кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", решением Восточно-Казахстанского областного маслихата от 13 декабря 2024 года № 19/142-VIII "Об областном бюджете на 2025-2027 годы", Зайсанский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить бюджет Зайсанского района на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2025 год в следующих бъемах:
1) доходы – 4 485 601,0 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 2 381 378,0 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 73 951,0 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 30 000,0 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 2 000 272,0 тысяч тенге;
2) затраты – 4 180 978,0 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 38 012,0 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 70 776,0 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 32 764,0 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 215 950,0 тысяч тенге;
приобретение финансовых активов – 215 950,0 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0,0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – 50 661,0 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета –
- 50 661,0 тысяч тенге;
поступление займов – 70 776,0 тысяч тенге;
погашение займов – 121 437,0 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 0,0 тысяч тенге.
2. Принять к исполнению на 2025 год нормативы распределения доходов в бюджет района по социальному налогу, индивидуальному подоходному налогу с доходов, облагаемых у источника выплаты, индивидуальному подоходному налогу с доходов, не облагаемых у источника выплаты, индивидуальному подоходному налогу с доходов иностранных граждан, не облагаемых у источника выплаты, корпоративному подоходному налогу с юридических лиц, за исключением поступлений от субъектов крупного предпринимательства и организаций нефтяного сектора в размере 100 процентов.
3. Учесть в районном бюджете на 2025 год объем субвенции, передаваемой из областного бюджета в сумме 560 293,0 тысяч тенге.
4. Установить бюджетные субвенции, передаваемые из районного бюджета в бюджеты сельских округов на 2025 год в сумме 294 382,0 тысяч тенге, в том числе:

2025-2027 жылдарға арналған Зайсан ауданының бюджеті туралы
Шығыс Қазақстан облысы Зайсан аудандық мәслихатының 2024 жылғы 25 желтоқсандағы № 30/2-VIII шешімі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01 2025 бастап қолданысқа енгізіледі.
Бюджет Кодексінің 73, 75-баптарына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 6-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына, "2025-2027 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" Шығыс Қазақстан облыстық мәслихатының 2024 жылғы 13 желтоқсандағы №19/142-VIII шешіміне сәйкес Зайсан аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2025-2027 жылдарға арналған Зайсан ауданының бюджеті тиісінше 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2025 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 4 485 601,0 мың теңге, соның ішінде:
салықтық түсімдер - 2 381 378,0 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 73 951,0 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 30 000,0 мың теңге;
трансферттердің түсімдері – 2 000 272,0 мың теңге;
2) шығындар – 4 180 978,0 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 38 012,0 мың теңге, соның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 70 776,0 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 32 764,0 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 215 950,0 мың теңге;
қаржы активтерін сатып алу – 215 950,0 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0,0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – 50 661,0 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитті пайдалану) – - 50 661,0 мың теңге;
қарыздар түсімі – 70 776,0 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 121 437,0 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланатын қалдықтары – 0,0 мың теңге.
2. Аудан бюджетіне 2025 жылға арналған әлеуметтік салық, төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы, төлем көзінен салық салынбайтын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы, төлем көзінен салық салынбайтын шетелдік азаматтар табыстарынан ұсталатын жеке табыс салығы, ірі кәсіпкерлік субъектілерінен және мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығы бойынша кірістерді бөлу нормативтері 100 пайыз болып орындауға қабылдансын.
3. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен берілетін субвенция көлемі 560 293,0 мың теңге сомасында ескерілсін.
4. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте аудандық бюджеттен ауылдық округтердің бюджеттерiне берілетін субвенциялар көлемi 294 382,0 мың теңге сомасында белгіленсін, соның ішінде:

Айнабулакскому сельскому округу – 34 380,0 тысяч тенге;
Биржанскому сельскому округу – 33 853,0 тысяч тенге;
Дайырскому сельскому округу – 36 171,0 тысяч тенге;
Карабулакскому сельскому округу – 33 343,0 тысяч тенге;
Каратальскому сельскому округу – 36 821,0 тысяч тенге;
Кенсайскому сельскому округу – 37 412,0 тысяч тенге;
Сарытерекскому сельскому округу – 41 360,0 тысяч тенге;
Шиликтинскому сельскому округу – 41 042,0 тысяч тенге;
5. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2025 год в сумме 49 707,0 тысяч тенге.

Айнабұлақ ауылдық округіне – 34 380,0 мың теңге;
Біржан ауылдық округіне – 33 853,0 мың теңге;
Дайыр ауылдық округіне – 36 171,0 мың теңге;
Қарабұлақ ауылдық округіне – 33 343,0 мың теңге;
Қаратал ауылдық округіне – 36 821,0 мың теңге;
Кеңсай ауылдық округіне – 37 412,0 мың теңге;
Сарытерек ауылдық округіне – 41 360,0 мың теңге;
Шілікті ауылдық округіне – 41 042,0 мың теңге.
5. 2025 жылға ауданның жергілікті атқарушы органының арналған резерві 49 707,0 мың теңге сомасында бекітілсін.

6. Учесть в районном бюджете на 2025 год целевые трансферты из областного бюджета в сумме 954 683,0 тысяч тенге.
7. Учесть в районном бюджете на 2025 год целевые трансферты из республиканского бюджета в сумме 485 296,0 тысяч тенге.
8. Учесть в районном бюджете на 2025 год кредит из республиканского бюджета кредит в сумме 70 776,0 тысяч тенге для предоставления мер социальной поддержки специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и агропромышленного комплекса, государственным служащим аппаратов акимов сельских округов, прибывшим для работы и проживания в сельские населенные пункты.

6. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен нысаналы трансферттер 954 683,0 мың теңге сомасында ескерілсін.
7. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте республикалық бюджеттен нысаналы трансферттер 485 296,0 мың теңге сомасында ескерілсін.
8. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте республикалық бюджеттен ауылдық елді мекендерге жұмыс істеу және тұру үшін келген денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамсыздандыру, мәдениет, спорт және агроөнеркәсіптік кешен мамандарына, ауылдық округтер әкімдері аппараттарының мемлекеттік қызметшілеріне әлеуметтік қолдау шараларын ұсынуға 70 776,0 мың теңге сомасында кредит ескерілсін.

528 977,0
454
Отдел предпринимательства и сельского хозяйства района (города областного значения)
61 064,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития предпринимательства и сельского хозяйства
61 064,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
391 913,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог
74 510,0
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
317 403,0
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
76 000,0
001
Услуги по реализации государственной политики в области формирования и развития экономической политики, государственного планирования, исполнения бюджета и управления коммунальной собственностью района (города областного значения)
74 740,0
015
Капитальные расходы государственного органа
1 260,0
2
Оборона
53 892,0
1
Военные нужды
27 241,0
122
Аппарат акима района (города областного значения)
27 241,0
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
27 241,0
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
26 651,0
122
Аппарат акима района (города областного значения)
26 651,0
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
24 601,0
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
2 050,0
3
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
2 000,0
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
2 000,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
2 000,0
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
2 000,0
6
Социальная помощь и социальное обеспечение
1 182 985,0
1
Социальное обеспечение
571 196,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
571 196,0
005
Государственная адресная социальная помощь
571 196,0
2
Социальная помощь
486 845,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
486 845,0
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан

528 977,0
454
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы бөлімі
61 064,0
001
Жергілікті деңгейде кәсіпкерлікті және ауыл шаруашылығын дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
61 064,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
391 913,0
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
74 510,0
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
317 403,0
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
76 000,0
001
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономикалық саясаттын қалыптастыру мен дамыту, мемлекеттік жоспарлау, бюджеттік атқару және коммуналдық меншігін басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
74 740,0
015
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
1 260,0
2
Қорғаныс
53 892,0
1
Әскери мұқтаждар
27 241,0
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
27 241,0
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
27 241,0
2
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
26 651,0
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
26 651,0
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
24 601,0
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
2 050,0
3
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
2 000,0
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы басқа да қызметтер
2 000,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
2 000,0
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
2 000,0
6
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
1 182 985,0
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
571 196,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
571 196,0
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
571 196,0
2
Әлеуметтiк көмек
486 845,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
486 845,0
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету

38 700,0
006
Оказание жилищной помощи
2 000,0
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
81 947,0
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
178 007,0
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
186 191,0
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
124 944,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
124 944,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
57 136,0
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
3 000,0
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
33 831,0
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
27 977,0
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
3 000,0
7
Жилищно-коммунальное хозяйство
310 088,0
1
Жилищное хозяйство
200 374,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
200 374,0
003
Организация сохранения государственного жилищного фонда
12 000,0
004
Обеспечение жильем отдельных категорий граждан
188 374,0
2
Коммунальное хозяйство
108 914,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
108 914,0
012
Функционирование системы водоснабжения и водоотведения
98 780,0
026
Организация эксплуатации тепловых сетей, находящихся в коммунальной собственности районов (городов областного значения)
10 134,0
3
Благоустройство населенных пунктов
800,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
800,0
016
Обеспечение санитарии населенных пунктов
800,0
8
Культура, спорт, туризм и информационное пространство
1 069 029,0
1
Деятельность в области культуры
453 868,0
457
Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта района (города областного значения)
448 350,0
003
Поддержка культурно-досуговой работы

38 700,0
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
2 000,0
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
81 947,0
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
178 007,0
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
186 191,0
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
124 944,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
124 944,0
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
57 136,0
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
3 000,0
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
33 831,0
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
27 977,0
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
3 000,0
7
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
310 088,0
1
Тұрғын үй шаруашылығы
200 374,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
200 374,0
003
Мемлекеттік тұрғын үй қорын сақтауды ұйымдастыру
12 000,0
004
Азаматтардың жекелеген санаттарын тұрғын үймен қамтамасыз ету
188 374,0
2
Коммуналдық шаруашылық
108 914,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
108 914,0
012
Сумен жабдықтау және су бұру жүйесінің жұмыс істеуі
98 780,0
026
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) коммуналдық меншігіндегі жылу жүйелерін қолдануды ұйымдастыру
10 134,0
3
Елді-мекендерді көркейту
800,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
800,0
016
Елдi мекендердiң санитариясын қамтамасыз ету
800,0
8
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңістiк
1 069 029,0
1
Мәдениет саласындағы қызмет
453 868,0
457
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі
448 350,0
003
Мәдени-демалыс жұмысын қолдау