О бюджете района Үлкен Нарын на 2024-2026 годы
Решение маслихата района Үлкен Нарын Восточно-Казахстанской области от 4 июля 2024 года № 4/18-VIII
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2024.
В соответствии со статьями 73, 75 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" маслихат района Үлкен Нарын РЕШИЛ:
1. Утвердить бюджет района Үлкен Нарын на 2024-2026 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2024 год в следующих объемах:
1) доходы – 3 750 829,1 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 376 176,1 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 0,0 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 0,0 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 3 374 653,0 тысяч тенге;
2) затраты – 3 750 829,1 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 333 953,0 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 333 953,0 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 0,0 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0,0 тысяч тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 0,0 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0,0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 333 953,0 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 333 953,0 тысяч тенге:
поступление займов – 333 953,0 тысяч тенге;
погашение займов – 0,0 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 0,0 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения маслихата района Үлкен Нарын Восточно-Казахстанской области от 29.11.2024 № 8/64-VIII (вводится в действие с 01.01.2024).
2. Принять к исполнению на 2024 год нормативы распределения доходов в районный бюджет по социальному налогу, индивидуальному подоходному налогу в размере 100 процентов.
3. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2024 год в сумме 5 352,0 тысяч тенге.

2024-2026 жылдарға арналған Үлкен Нарын ауданының бюджеті туралы
Шығыс Қазақстан облысы Үлкен Нарын аудандық мәслихатының 2024 жылғы 4 шілдедегі № 4/18-VIII шешімі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01 2024 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 73, 75-баптарына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес, Үлкен Нарын ауданы мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2024-2026 жылдарға арналған Үлкен Нарын ауданының бюджеті тиісінше 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2024 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 3 750 829,1 мың теңге, соның ішінде:
салықтық түсімдер – 376 176,1 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 0,0 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер –0,0 мың теңге;
трансферттер түсімі – 3 374 653,0 мың теңге;
2) шығындар – 3 750 829,1 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 333 953,0 мың теңге, соның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 333 953,0 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 0,0 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0,0 мың теңге, соның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 0,0 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0,0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 333 953,0 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 333 953,0 мың теңге:
қарыздар түсімі – 333 953,0 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 0,0 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары - 0,0 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облысы Үлкен Нарын аудандық мәслихатының 29.11.2024 № 8/64-VIII шешімімен (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. 2024 жылға арналған аудандық бюджетке әлеуметтік салық, жеке табыс салығы бойынша кірістерді бөлу нормативтері 100 пайыз көлемінде атқаруға қабылдансын.
3. 2024 жылға арналған ауданның жергілікті атқарушы органының резерві 5 352,0 мың теңге сомасында бекітілсін.

4. Утвердить перечень бюджетных программ на 2024 год, финансируемых из местного бюджета согласно приложения 4.
5. Учесть целевые текущие трансферты и трансферты на развитие из областного бюджета на 2024 год согласно приложения 5.
6. Учесть целевые текущие трансферты и трансферты на развитие из республиканского бюджета на 2024 год согласно приложения 6.
7. Учесть перечень бюджетных программ развития районного бюджета на 2024-2026 годы с разделением на бюджетные программы, направленные на реализацию бюджетных инвестиционных проектов (программ) согласно приложения 7.

4. 2024 жылға арналған жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын бюджеттік бағдарламалардың тізбесі 4-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
5. 2024 жылға арналған аудандық бюджетке облыстық бюджеттен түскен нысаналы ағымдағы трансферттер және даму трансферттері 5-қосымшаға сәйкес ескерілсін.
6. 2024 жылға арналған аудандық бюджетке республикалық бюджеттен түскен нысаналы ағымдағы және даму трансферттері 6-қосымшаға сәйкес ескерілсін.
7. Бюджеттік инвестициялық жобаларды (бағдарламаларды) іске асыруға бағытталған бюджеттік бағдарламаларға бөлінген 2024 – 2026 жылдарға арналған аудан бюджетінің бюджетік даму бағдарламаларының тізбесі 7-қосымшаға сәйкес ескерілсін.

8. Учесть резерв местного исполнительного органа района на 2024-2026 годы согласно приложения 8.
9. Учесть кредиты на приобретение жилья за счет привлечения внутренних займов на 2024 год согласно приложения 9.
10. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2024 года.
Председатель маслихата района Үлкен Нарын Ж. Сыдыкова
Приложение 1 к решению
маслихата района Үлкен Нарын
от 4 июля 2024 года
№ 4/18-VIII
Бюджет района Үлкен Нарын на 2024 год

8. 2024-2026 жылдарға арналған ауданның жергілікті атқарушы органдарының резерві 8-қосымшаға сәйкес ескерілсін.
9. 2024 жылға арналған ішкі қарыздарды тарту есебінен тұрғын-үй сатып алуға кредиттер 9-қосымшаға сәйкес ескерілсін.
10. Осы шешім 2024 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Үлкен Нарын ауданы мәслихатының төрағасы Ж. Сыдыкова
Үлкен Нарын ауданы мәслихатының
2024 жылғы 4 шілдедегі
№4/18-VIII шешіміне
1- қосымша
2024 жылға арналған Үлкен Нарын ауданының бюджеті

48604,0
003
Проведение оценки имущества в целях налогообложения
0,0
010
Приватизация, управление коммунальным имуществом, постприватизационная деятельность и регулирование споров, связанных с этим
430,0
015
Капитальные расходы государственного органа
23356,2
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
3269,0
02
Оборона
68000,4
122
Аппарат акима района (города областного значения)
68000,4
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
68000,4
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
2590,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
2590,0
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
2590,0
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
180155,1
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
180155,1
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
26475,0
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
37090,0
005
Государственная адресная социальная помощь
17448,0
006
Оказание жилищной помощи
0,0
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
5053,0
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
59,1
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
852,0
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
70352,0
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
5850,0
021
Капитальные расходы государственного органа
8472,0
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
6504,0
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
2000,0
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
0,0
07
Жилищно-коммунальное хозяйство

48604,0
003
Салық салу мақсатында мүлікті бағалауды жүргізу
0,0
010
Жекешелендіру, коммуналдық меншікті басқару, жекешелендіруден кейінгі қызмет және осыған байланысты дауларды реттеу
430,0
015
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
23356,2
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
3269,0
02
Қорғаныс
68000,4
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
68000,4
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
68000,4
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
2590,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
2590,0
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
2590,0
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
180155,1
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
180155,1
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
26475,0
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
37090,0
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
17448,0
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
0,0
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
5053,0
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
59,1
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
852,0
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
70352,0
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
5850,0
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
8472,0
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
6504,0
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
2000,0
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
0,0
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық

2003916,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
549916,0
003
Организация сохранения государственного жилищного фонда
0,0
004
Обеспечение жильем отдельных категорий граждан
64399,0
012
Функционирование системы водоснабжения и водоотведения
16251,0
015
Освещение улиц в населенных пунктах
9698,0
026
Организация эксплуатации тепловых сетей, находящихся в коммунальной собственности районов (городов областного значения)
404421,0
098
Приобретение жилья коммунального жилищного фонда
55147,0
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
1454000,0
004
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
19200,0
058
Развитие системы водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах
1434800,0
08
Культура, спорт, туризм и информационное пространство
413657,0
819
Отдел внутренней политики, культуры, развития языков и спорта района (города областного значения)
413657,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области информации, укрепления государственности и формирования социального оптимизма граждан, развития языков и культуры
25781,0
003
Капитальные расходы государственного органа
9114,0
004
Реализация мероприятий в сфере молодежной политики
15062,0
005
Услуги по проведению государственной информационной политики
0,0
007
Функционирование районных (городских) библиотек
26696,0
008
Развитие государственного языка и других языков народа Казахстана
8986,0
009
Поддержка культурно-досуговой работы
232114,0
014
Проведение спортивных соревнований на районном (города областного значения) уровне
3000,0
015
Подготовка и участие членов сборных команд района (города областного значения) по различным видам спорта на областных спортивных соревнованиях
11371,0
032
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
81533,0
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
29809,3
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
5538,0
099
Реализация мер по оказанию социальной поддержки специалистов
5538,0
463
Отдел земельных отношений района (города областного значения)
24271,3
001
Услуги по реализации государственной политики в области регулирования земельных отношений на территории района (города областного значения)
17999,0
006
Землеустройство, проводимое при установлении границ районов, городов областного значения, районного значения, сельских округов, поселков, сел

2003916,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
549916,0
003
Мемлекеттік тұрғын үй қорын сақтауды ұйымдастыру
0,0
004
Азаматтардың жекелеген санаттарын тұрғын үймен қамтамасыз ету
64399,0
012
Сумен жабдықтау және су бұру жүйесінің жұмыс істеуі
16251,0
015
Елдi мекендердегі көшелердi жарықтандыру
9698,0
026
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) коммуналдық меншігіндегі жылу жүйелерін қолдануды ұйымдастыру
404421,0
098
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу
55147,0
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
1454000,0
004
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
19200,0
058
Елді мекендердегі сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамыту
1434800,0
08
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңістiк
413657,0
819
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат, мәдениет, тілдерді дамыту және спорт бөлімі)
413657,0
001
Ақпаратты, мемлекеттілікті нығайту және азаматтардың әлеуметтік сенімділігін қалыптастыру саласында жергілікті деңгейде мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
25781,0
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
9114,0
004
Жастар саясаты саласында іс-шараларды іске асыру
15062,0
005
Мемлекеттік ақпараттық саясат жүргізу жөніндегі қызметтер
0,0
007
Аудандық (қалалық) кiтапханалардың жұмыс iстеуi
26696,0
008
Мемлекеттiк тiлдi және Қазақстан халқының басқа да тiлдерін дамыту
8986,0
009
Мәдени-демалыс жұмысын қолдау
232114,0
014
Аудандық (облыстық маңызы бар қалалық) деңгейде спорттық жарыстар өткiзу
3000,0
015
Әртүрлi спорт түрлерi бойынша аудан (облыстық маңызы бар қала) құрама командаларының мүшелерiн дайындау және олардың облыстық спорт жарыстарына қатысуы
11371,0
032
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
81533,0
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
29809,3
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
5538,0
099
Мамандарға әлеуметтік қолдау көрсету жөніндегі шараларды іске асыру
5538,0
463
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары бөлімі
24271,3
001
Аудан (облыстық маңызы бар қала) аумағында жер қатынастарын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
17999,0
006
Аудандардың, облыстық маңызы бар, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердiң, ауылдардың, ауылдық округтердiң шекарасын белгiлеу кезiнде жүргiзiлетiн жерге орналастыру