О бюджете Таскалинского района на 2025-2027 годы
Решение Таскалинского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 20 декабря 2024 года № 29-3
В соответствии со статьей 75 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, со статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Таскалинский районный маслихат Западно-Казахстанской области РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2, 3 соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объҰмах:
1) доходы - 3 376 610 тысяч тенге, в том числе по:
налоговым поступлениям - 1 060 537 тысяч тенге;
неналоговым поступлениям - 19 690 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала - 11 000 тысяч тенге;
поступлениям трансфертов - 2 285 383 тысячи тенге;
2) затраты - 3 376 610 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование - 149 109 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты - 255 580 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов - 106 471 тысяча тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами - 0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов - 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства - 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета - -149 109 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета - 149 109 тысяч тенге.
поступление займов - 255 580 тысяч тенге;
погашение займов - 106 471 тысяча тенге;
используемые остатки бюджетных средств - 0 тенге;
2. Поступления в районный бюджет на 2025 год формируются в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан и согласно пункту 4 настоящего решения.
3. Принять к сведению и руководству Закон Республики Казахстан от 4 декабря 2024 года "О республиканском бюджете на 2025-2027 годы" и решение Западно-Казахстанского областного маслихата от 13 декабря 2024 года "Об областном бюджете на 2025-2027 годы"
4. Установить на 2025 год норматив распределения доходов, для обеспечения сбалансированности районного бюджета, по следующим подклассам доходов:
1) корпоративный подоходный налог с юридических лиц, за исключением поступлений от субъектов крупного предпринимательства и организаций нефтяного сектора зачисляется в районный бюджет в размере - 100%;
2) индивидуальный подоходный налог с доходов, облагаемых у источника выплаты зачисляется в районный бюджет в размере - 100%;
3) индивидуальный подоходный налог с доходов иностранных граждан, не облагаемых у источника выплаты зачисляется в районный бюджет в размере - 100%;
4) социальный налог зачисляется в районный бюджет в размере - 100%;

2025-2027 жылдарға арналған Тасқала ауданының бюджеті туралы
Батыс Қазақстан облысы Тасқала аудандық мәслихатының 2024 жылғы 20 желтоқсандағы № 29-3 шешімі
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 75-бабына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабына сәйкес Тасқала аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше 1, 2, 3-қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2025 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 3 376 610 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 1 060 537 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 19 690 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер - 11 000 мың теңге;
трансферттердің түсімдері – 2 285 383 мың теңге;
2) шығындар – 3 376 610 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 149 109 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 255 580 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу –106 471 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо - 0 теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу - 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер - 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 149 109 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын (профицитін пайдалану) қаржыландыру– 149 109 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі – 255 580 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 106 471 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары - 0 теңге.
2. 2025 жылға арналған аудандық бюджеттің түсімдері Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне және осы шешімнің 4 тармағына сәйкес қалыптастырылады.
3. Қазақстан Республикасының 2023 жылғы 4 желтоқсандағы "2025-2027 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңы және Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының 2023 жылдың 13 желтоқсандағы "2025 – 2027 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" шешімі қатерге және басшылыққа алынсын.
4. Аудандық бюджеттің теңгерімдігін қамтамасыз ету үшін 2025 жылға кірістер бөлу нормативі төмендегі кіші сыныптар кірістері бойынша белгіленсін:
1) ірі кәсіпкерлік субъектілерінен және мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығы аудандық бюджетке – 100%;
2) төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы аудандық бюджетке – 100% мөлшерінде есептеледі;
3) төлем көзінен салық салынбайтын шетелдік азаматтардың табыстарынан ұсталатын жеке табыс салығы аудандық бюджетке – 100% мөлшерінде есептеледі;
4) әлеуметтік салық аудандық бюджетке – 100% мөлшерінде есептеледі.

5. Учесть в районном бюджете на 2025 год следующие поступления с вышестоящих бюджетов:
1) целевые трансферты и кредиты из республиканского бюджета - 309 267 тысяч тенге, в том числе на:
государственная адресная социальная помощь - 43 577 тысяч тенге;
увеличение норм обеспечения лиц с инвалидностью обязательными гигиеническими средствами – 12 947 тысяч тенге;
санаторно-курортное лечение – 2 192 тысячи тенге;
повышение заработной платы отдельных категорий гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий – 2 758 тысяч тенге;
приобретение жилья коммунального жилищного фонда для социально уязвимых слоев населения – 161 760 тысяч тенге;
реконструкция уличного освещения по ул. Маметова, Панфилова, Чурилина, Кенжина, Шевченко, Женис, Садовая в с. Таскала Таскалинского района ЗКО – 86 033 тысячи тенге;
бюджетные кредиты местным исполнительным органам для реализации мер социальной поддержки специалистов – 255 580 тысяч тенге;
2) целевые трансферты из областного бюджета - 676 133 тысячи тенге, в том числе на:
государственная адресная социальная помощь - 52 943 тысячи тенге;
государственный социальный пакет - 4 671 тысяча тенге;
обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан - 39 494 тысячи тенге;
предоставление жилищных сертификатов – 2 000 тысяч тенге;
капитальный ремонт внутрипоселковых автомобильных дорог с.Чижа-2 Таскалинского района ЗКО – 577 025 тысяч тенге.
3) субвенции – 1 299 983 тысячи тенге.
6. Предусмотреть в бюджетах сельских округов на 2025 год следующие поступления с районного бюджета:
1) субвенции, в сумме 288 138 тысяч тенге, в том числе:
Актаускому сельскому округу - 30 494 тысячи тенге;
Амангельдинскому сельскому округу - 40 684 тысячи тенге;
Достыкскому сельскому округу - 32 887 тысяч тенге;
Казахстанскому сельскому округу - 36 555 тысяч тенге;
Косщинскому сельскому округу - 38 149 тысяч тенге;

5. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте жоғары тұрған бюджеттерден келесі түсімдер ескерілсін:
1) республикалық бюджеттен бөлінген нысаналы трансферттер мен бюджеттік кредиттер – 309 267 мың теңге, соның ішінде:
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеу – 43 577 мың теңге;
мүгедектігі бар адамдарды міндетті гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету нормаларын ұлғайту – 12 947 мың теңге;
санаторийлік-курорттық емдеу – 2 192 мың теңге;
мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын азаматтық қызметшілердің жекелеген санаттарының, ұйымдар жұмыскерлерінің, қазыналық кәсіпорындар жұмыскерлерінің жалақысын арттыру – 2 758 мың теңге;
халықтың әлеуметтік осал топтары үшін коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үй сатып алу – 161 760 мың теңге;
БҚО Тасқала ауданы Тасқала ауылындағы Маметова, Панфилов, Чурилин, Кенжин, Шевченко, Жеңіс, Садовая көшелері бойынша көше жарығын қайта жаңарту – 86 033 мың теңге;
мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыру үшін жергілікті атқарушы органдарға берілетін бюджеттік кредиттер – 255 580 мың теңге;
2) облыстық бюджеттен нысаналы трансферттер – 676 133 мың теңге, оның ішінде:
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеу – 52 943 мың теңге;
балаларға кепілдендірілген әлеуметтік пакет – 4 671 мың теңге;
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдар құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсартуға – 39 494 мың теңге;
тұрғын үй сертификаттарын беру – 2 000 мың теңге;
БҚО Тасқала ауданы Чижа-2 ауылының ауылішілік автомобиль жолдарын күрделі жөндеу – 577 025 мың теңге;
3) субвенциялар – 1 299 983 мың теңге.
6. 2025 жылға арналған ауылдық округтердің бюджеттерінде аудандық бюджеттен мынадай түсімдер көзделсін:
1) субвенциялар 288 138 мың теңге сомасында, оның ішінде:
Ақтау ауылдық округіне – 30 494 мың теңге;
Амангелді ауылдық округіне – 40 684 мың теңге;
Достық ауылдық округіне – 32 887 мың теңге;
Қазақстан ауылдық округіне – 36 555 мың теңге;
Қосшы ауылдық округіне – 38 149 мың теңге;

Мерейскому сельскому округу – 18 481 тысяча тенге;
Мерекенскому сельскому округу – 38 853 тысячи тенге;
Таскалинскому сельскому округу – 18 514 тысячи тенге;
Чижинскому сельскому округу – 33 521 тысяча тенге.
1) целевые трансферты районного бюджета в сумме 49 100 тысяч тенге.
7. Распределение указанных сумм бюджетам сельских округов Таскалинского района осуществляется на основании Постановления акимата Таскалинского района.
8. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2025 год в размере 25 237 тысяч тенге.

Мерей ауылдық округіне – 18 481 мың теңге;
Мереке ауылдық округіне – 38 853 мың теңге;
Тасқала ауылдық округіне – 18 514 мың теңге;
Шежін ауылдық округіне – 33 521 мың теңге.
2) нысаналы трансферттер:
Аудандық бюджет 49 100 мың теңге сомасында.
7. Көрсетілген сомаларды Тасқала ауданының ауылдық округтерінің бюджеттеріне бөлу Тасқала ауданы әкімдігінің қаулысы негізінде жүзеге асырылады.
8. 2025 жылға арналған ауданның жергілікті атқарушы органының резерві 25 237 мың теңге сомасында бекітілсін.

30 847,0
9
Прочие услуги в области сельского, водного, лесного, рыбного хозяйства, охраны окружающей среды и земельных отношений
131 224,0
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
131 224,0
099
Реализация мер по оказанию социальной поддержки специалистов
131 224,0
11
Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
39 384,0
2
Архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
39 384,0
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
39 384,0
001
Услуги по реализации государственной политики в области строительства, улучшения архитектурного облика городов, районов и населенных пунктов области и обеспечению рационального и эффективного градостроительного освоения территории района (города областн
34 634,0
013
Разработка схем градостроительного развития территории района, генеральных планов городов районного (областного) значения, поселков и иных сельских населенных пунктов
4 750,0
12
Транспорт и коммуникации
86 804,0
1
Автомобильный транспорт
62 839,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
62 839,0
023
Обеспечение функционирования автомобильных дорог
61 239,0
045
Капитальный и средний ремонт автомобильных дорог районного значения и улиц населенных пунктов
1 600,0
9
Прочие услуги в сфере транспорта и коммуникаций
23 965,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
23 965,0
037
Субсидирование пассажирских перевозок по социально значимым городским (сельским), пригородным и внутрирайонным сообщениям
23 965,0
13
Прочие
688 295,0
9
Прочие
688 295,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
663 058,0
062
Реализация мероприятий по социальной и инженерной инфраструктуре в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі"
577 025,0
064
Развитие социальной и инженерной инфраструктуры в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі"
86 033,0
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
25 237,0
012
Резерв местного исполнительного органа района (города областного значения)
25 237,0
14
Обслуживание долга
11 046,0
1
Обслуживание долга
11 046,0
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
11 046,0
021
Обслуживание долга местных исполнительных органов по выплате вознаграждений и иных платежей по займам из областного бюджета

30 847,0
9
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, қоршаған ортаны қорғау және жер қатынастары саласындағы басқа да қызметтер
131 224,0
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
131 224,0
099
Мамандарға әлеуметтік қолдау көрсету жөніндегі шараларды іске асыру
131 224,0
11
Өнеркәсіп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
39 384,0
2
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
39 384,0
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
39 384,0
001
Құрылыс, облыс қалаларының, аудандарының және елді мекендерінің сәулеттік бейнесін жақсарту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру және ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) аумағын оңтайлы және тиімді қала құрылыстық игеруді қамтамасыз ету жөнінде
34 634,0
013
Аудан аумағында қала құрылысын дамытудың кешенді схемаларын, аудандық (облыстық) маңызы бар қалалардың, кенттердің және өзге де ауылдық елді мекендердің бас жоспарларын әзірлеу
4 750,0
12
Көлiк және коммуникация
86 804,0
1
Автомобиль көлiгi
62 839,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
62 839,0
023
Автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету
61 239,0
045
Аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын және елді-мекендердің көшелерін күрделі және орташа жөндеу
1 600,0
9
Көлiк және коммуникациялар саласындағы өзге де қызметтер
23 965,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
23 965,0
037
Әлеуметтік маңызы бар қалалық (ауылдық), қала маңындағы және ауданішілік қатынастар бойынша жолаушылар тасымалдарын субсидиялау
23 965,0
13
Басқалар
688 295,0
9
Басқалар
688 295,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
663 058,0
062
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылым бойынша іс-шараларды іске асыру
577 025,0
064
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымдарды дамыту
86 033,0
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
25 237,0
012
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органының резерві
25 237,0
14
Борышқа қызмет көрсету
11 046,0
1
Борышқа қызмет көрсету
11 046,0
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
11 046,0
021
Жергілікті атқарушы органдардың облыстық бюджеттен қарыздар бойынша сыйақылар мен өзге де төлемдерді төлеу бойынша борышына қызмет көрсету

413 744,0
003
Поддержка культурно-досуговой работы
413 744,0
2
Спорт
129 375,0
457
Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта района (города областного значения)
129 375,0
008
Развитие массового спорта и национальных видов спорта
116 733,0
009
Проведение спортивных соревнований на районном (города областного значения) уровне
2 569,0
010
Подготовка и участие членов сборных команд района (города областного значения) по различным видам спорта на областных спортивных соревнованиях
10 073,0
3
Информационное пространство
298 534,0
456
Отдел внутренней политики района (города областного значения)
24 000,0
002
Услуги по проведению государственной информационной политики
24 000,0
457
Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта района (города областного значения)
274 534,0
006
Функционирование районных (городских) библиотек
273 298,0
007
Развитие государственного языка и других языков народа Казахстана
1 236,0
9
Прочие услуги по организации культуры, спорта, туризма и информационного пространства
139 641,0
456
Отдел внутренней политики района (города областного значения)
105 476,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области информации, укрепления государственности и формирования социального оптимизма граждан
38 553,0
003
Реализация мероприятий в сфере молодежной политики
66 923,0
457
Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта района (города областного значения)
34 165,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области культуры, развития языков, физической культуры и спорта
34 165,0
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
581 440,0
6
Земельные отношения
32 597,0
463
Отдел земельных отношений района (города областного значения)
32 597,0
001
Услуги по реализации государственной политики в области регулирования земельных отношений на территории района (города областного значения)
32 597,0
9
Прочие услуги в области сельского, водного, лесного, рыбного хозяйства, охраны окружающей среды и земельных отношений
548 843,0
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
548 843,0
099
Реализация мер по оказанию социальной поддержки специалистов
548 843,0
11
Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
33 792,0
2
Архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
33 792,0
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
33 792,0
001
Услуги по реализации государственной политики в области строительства, улучшения архитектурного облика городов, районов и населенных пунктов области и обеспечению рационального и эффективного градостроительного освоения территории района (города областн

413 744,0
003
Мәдени-демалыс жұмысын қолдау
413 744,0
2
Спорт
129 375,0
457
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі
129 375,0
008
Ұлттық және бұқаралық спорт түрлерін дамыту
116 733,0
009
Аудандық (облыстық маңызы бар қалалық) деңгейде спорттық жарыстар өткiзу
2 569,0
010
Әртүрлi спорт түрлерi бойынша аудан (облыстық маңызы бар қала) құрама командаларының мүшелерiн дайындау және олардың облыстық спорт жарыстарына қатысуы
10 073,0
3
Ақпараттық кеңiстiк
298 534,0
456
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат бөлімі
24 000,0
002
Мемлекеттік ақпараттық саясат жүргізу жөніндегі қызметтер
24 000,0
457
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі
274 534,0
006
Аудандық (қалалық) кiтапханалардың жұмыс iстеуi
273 298,0
007
Мемлекеттiк тiлдi және Қазақстан халқының басқа да тiлдерін дамыту
1 236,0
9
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңiстiктi ұйымдастыру жөнiндегi өзге де қызметтер
139 641,0
456
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат бөлімі
105 476,0
001
Жергілікті деңгейде ақпарат, мемлекеттілікті нығайту және азаматтардың әлеуметтік сенімділігін қалыптастыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
38 553,0
003
Жастар саясаты саласында іс-шараларды іске асыру
66 923,0
457
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі
34 165,0
001
Жергілікті деңгейде мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
34 165,0
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
581 440,0
6
Жер қатынастары
32 597,0
463
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары бөлімі
32 597,0
001
Аудан (облыстық маңызы бар қала) аумағында жер қатынастарын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
32 597,0
9
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, қоршаған ортаны қорғау және жер қатынастары саласындағы басқа да қызметтер
548 843,0
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
548 843,0
099
Мамандарға әлеуметтік қолдау көрсету жөніндегі шараларды іске асыру
548 843,0
11
Өнеркәсіп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
33 792,0
2
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
33 792,0
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
33 792,0
001
Құрылыс, облыс қалаларының, аудандарының және елді мекендерінің сәулеттік бейнесін жақсарту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру және ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) аумағын оңтайлы және тиімді қала құрылыстық игеруді қамтамасыз ету жөнінде