Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по городу Косшы на 2025 -2029 годы
Решение маслихата города Косшы Акмолинской области от 30 апреля 2025 года № 181/43-8
В соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О пастбищах", маслихат города Косшы РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию по городу Косшы на 2025-2029 годы.
2. Настоящее решение вводится по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель маслихата города Косшы А.Куатбеков
Утвержден решением маслихата
города Косшы
от 30 апреля 2025года
№ 181/43-8
План по управлению пастбищами и их использованию по городу Косшы на 2025 - 2029 годы.
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по городу Косшы на 2025 - 2029 годы (далее-План) разработан в соответствии с подпунктом 4-1) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О пастбищах".
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План по управлению пастбищами и их использованию является нормативным правовым актом, утверждаемым сроком на пять лет.
План по управлению пастбищами и их использованию учитывает:
данные земельного баланса региона и информационной системы государственного земельного кадастра;
сведения геоботанического обследования пастбищ;
сведения о скотомогильниках (биотермических ямах);
сведения об объектах пастбищной инфраструктуры и о сервитутах для прогона сельскохозяйственных животных;
данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных, полученные из базы данных идентификации сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев;
данные о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных.
рекомендуемые схемы пастбищеоборотов;
иные данные, предоставленные государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
План содержит:
1) Схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель с указанием границ, площадей и видов пастбищ, в том числе, общественных, отгонных, сезонных, аридных, культурных и с отражением сведений об их собственниках или землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок (приложение 1);

Қосшы қаласы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Ақмола облысы Қосшы қаласы мәслихатының 2025 жылғы 30 сәуірдегі № 181/43-8 шешімі
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес, Қосшы қаласының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса беріліп отырған Қосшы қаласы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары бекітілсін.
2. Осы шешім алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қосшы қаласы мәслихатының төрағасы Ә.Қуатбеков
Қосшы қалалық Мәслихаттың
2025 жылғы 30 сәуірдегі
№ 181/43-8 шешімімен
бекітілген
Қосшы қаласы бойынша 2025 - 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Қосшы қаласы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2025 - 2029 жылдарға арналған осы жоспар (бұдан әрі-жоспар) "Жайылымдар туралы"Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 4-1) тармақшасына сәйкес әзірленген.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа деген қажеттілікті тұрақты орнықты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болдырмау мақсатында қабылданды.
Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары бес жыл мерзімге бекітілген Нормативтік құқықтық акт болып табылады.
Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары келесіні ескереді:
өңірдің жер балансының және мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесінің деректері; жайылымдарды геоботаникалық зерттеу мәліметтері;
мал қорымдары (биотермиялық шұңқырлар)туралы мәліметтер;
жайылымдық инфрақұрылым объектілері туралы және ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтер;
иелерін көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру дерекқорынан алынған ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы деректер;
ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған гурттардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректер. ұсынылатын жайылым айналымының схемалары;
мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер.
Жоспар құрамында:
1) жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттарының негізінде олардың меншік иелері немесе жер пайдаланушылар туралы мәліметтерді көрсете отырып, жайылымдардың шекараларын, алаңдары мен түрлерін, оның ішінде қоғамдық, шалғайдағы, маусымдық, құрғақ, мәдени, көрсете отырып, жер санаттары бөлінісінде жайылымдардың әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында орналасу схемасын (картасын) (1-қосымша);

2) схему (карту) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ (приложение 2);
3) Схему (карту) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и иных объектов пастбищной инфраструктуры, а также скотомогильников (биометрических ям) (приложение 3);
4) Схему доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням,
оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) иные требования, необходимые для рационального использования
пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице (приложение 5);
6) данные об особенностях выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, землях лесного, водного фондов и особо охраняемых природных территорий (приложение 6);
7) в городе Косшы отсутствуют отгонные пастбища.
План принят с учҰтом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев, пастбище пользователей, физических и (или) юридических лиц, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в городе Косшы имеется 1 село.
По природным условиям город Косшы находится в пределах сухостепной зоны. По природным условиям почвенный покров территории представлен тҰмно-каштановыми почвами. Климат континентальный. Зима холодная, продолжительная; средняя температура января - 17 C; лето умеренно-жаркое, средняя температура июля 20 C. Среднегодовое количество атмосферных осадков 300 - 350 мм. По территории города протекает река Саркырама.

2) Жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын, оның ішінде қоғамдық жайылымдарды жаю бойынша халықтың мұқтажына арналған жайылымдарды белгілей отырып, схеманы (Картаны) (2-қосымша);
3) ауыл шаруашылығы жануарларын, мал айдау трассаларын және жайылымдық инфрақұрылымның өзге де объектілерін, сондай-ақ мал қорымдарын (биометриялық шұңқырларды) айдауға арналған сервитуттар белгіленген схеманы (картаны) (3-қосымша);
4) су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, қазандарға) қол жеткізу схемасы, суды тұтыну нормасына сәйкес жасалған суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына (4-қосымша);
5) ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптар, тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктегі жайылымдар (5-қосымша);
6) ауыл шаруашылығы жануарларының басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы, онда ауыл шаруашылығы жануарларының басын орналастыруға арналған шалғайдағы жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетіледі (6-қосымша);
7) Қосшы қаласында шалғынды жайылымдар жоқ.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, олардың иелері, пайдаланушылардың жайылымы, жеке және (немесе) заңды тұлғалар көрсетілген ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы деректерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған гурттардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, ауыл шаруашылығы шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының басын, мәдени және құрғақ жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктерін қалыптастыру, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған малды айдауға арналған сервитуттар және өзге де деректер туралы мәліметтер.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі бойынша Қосшы қаласында 1 ауылдық елді мекен бар.
Табиғи жағдай бойынша Қосшы қаласы құрғақ дала аймағында орналасқан. Табиғи жағдайларға сәйкес аумақтың топырақ жамылғысы қара каштан топырақтарымен ұсынылған. Климаты континентальды. Қысы суық, ұзақ; қаңтардың орташа температурасы-17C; жазы орташа ыстық, шілденің орташа температурасы 20 C., атмосфералық жауын - шашынның орташа жылдық мөлшері 300-350 мм., қала аумағы арқылы Сарқырама өзені ағып өтеді.

800-900м
50.962874,71.303109 (50°57´46.4N71°21´03.8´´Е)
Продолжение таблицы
характеристика объекта
Баланс содержатель (собственник)
ограждение
Опознавательные знаки
внесено в информационную систему государственного земельного кадастра
1
8
9
10
11
1
имеется
имеется
КГП на ПХВ "Ветеринарная станция Целиноградского района" при управлении ветеринарии Акмолинской области
2
имеется
имеется
КГП на ПХВ "Ветеринарная станция Целиноградского района" при управлении ветеринарии Акмолинской области
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по городу Косшы
на 2025-2029 годы
Схема доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленные согласно норме потребления воды
Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное определяется в соответствии с таблицей 10 приложения 6 к Методике по разработке удельных норм водопотребления и водоотведения, утвержденной приказом Заместителя Премьер-Министра Казахстан Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 декабря 2016 года № 545
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по городу Косшы
на 2025-2029 годы
Иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице Численность поголовья сельскохозяйственных животных из базы данных идентификации сельскохозяйственных животных
п/п
Код поселка, села, сельского округа по классификатору административно-территориальных объектов
Наименование поселка, села, сельского округа
Тип владельца
Бизнес-идентификационный номер/индивидуальный идентификационный номер владельца
Фамилия, имя, отчество (при наличии) физических лиц или наименование юридических лиц
1
2
3
4
5
6
Итого по крестьянским хозяйствам
Итого по товариществу с ограниченной ответственностью
Итого по населению
Итого по городу
Продолжение таблицы
п/п
Численность поголовья, голов
Крупного рогатого скота
Мелкого рогатого скота
Лошадей
Верблюдов
1
7
8
9
10
Итого по крестьянским хозяйствам
4

800-900м
50.962874,71.303109 (50°57´46.4N71°21´03.8´´Е)
Кестенің жалғасы
Р/с №
объектінің сипаттамасы
Баланс ұстаушы (меншік иесі)
Баланс ұстаушы (меншік иесі)
Сәйкестендіру белгілері
мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесіне енгізілді
1
8
9
10
11
1
бар
бар
Ақмола облысы ветеринария басқармасы жанындағы "Целиноград ауданының ветеринариялық станциясы" ШЖҚ КМК
2
бар
бар
Ақмола облысы ветеринария басқармасы жанындағы "Целиноград ауданының ветеринариялық станциясы" ШЖҚ КМК
Қосшы қаласы бойынша
2025-2029
жылдарға арналған
жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 4 қосымша
Суды тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, қазандарға, суару немесе суландыру каналына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы
Бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы Министрінің Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі орынбасарының 2016 жылғы 30 желтоқсандағы № 545 бұйрығымен бекітілген су тұтыну мен су бұрудың үлестік нормаларын әзірлеу жөніндегі әдістемеге 6-қосымшаның 10-кестесіне сәйкес айқындалады.
Қосшы қаласы бойынша
2025-2029
жылдарға арналған
жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына 5 қосымша
Тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптар Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру дерекқорынан ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны
Р/с №
Әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуіші бойынша кенттің, ауылдың, ауылдық округтің коды
Кенттің, ауылдың, ауылдық округтің атауы
Иесінің типі
Бизнес сәйкестендіру нөмірі / иесінің жеке сәйкестендіру нөмірі
Жеке тұлғалардың тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) немесе заңды тұлғалардың атауы
1
2
3
4
5
6
Шаруа қожалықтары бойынша жиыны
Жауапкершілігі шектеулі серіктестік бойынша жиыны
Халық саны бойынша жиыны
Қала бойынша жиыны
Кестенің жалғасы
Р/с №
Бас саны, бас
Ірі қара мал
Ұсақ мал
Жылқылар
Түйелер
1
7
8
9
10
Шаруа қожалықтары бойынша жиыны
4