Об утверждении натуральных норм питания, снабжения продовольствием, кормами, оборудованием, столово-кухонной посудой и техникой продовольственной службы Национальной гвардии Республики Казахстан на мирное время
Приказ и.о. Министра внутренних дел Республики Казахстан от 16 апреля 2025 года № 300
В соответствии со статьей 70 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые натуральные нормы питания, снабжения продовольствием, кормами, оборудованием, столово-кухонной посудой и техникой продовольственной службы Национальной гвардии Республики Казахстан на мирное время.
2. Главному командованию Национальной гвардии Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) направление копии настоящего приказа на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан.

Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланын тамақтандырудың, азық түлікпен, азықпен, жабдықпен, асханалық – ас үйлік ыдыспен және азық-түлік қызметінің техникасымен жабдықтаудың бейбіт уақытқа арналған заттай нормаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің м.а. 2025 жылғы 16 сәуірдегі № 300 бұйрығы
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 70-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланын тамақтандырудың, азық-түлiкпен, азықпен, жабдықпен, асханалық – ас үйлік ыдыспен және азық-түлiк қызметінің техникасымен жабдықтаудың бейбiт уақытқа арналған заттай нормалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының Бас қолбасшылығы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың көшірмесін қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.

4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его подписания.
Исполняющий обязанности
Министра генерал-майор полиции
С. Адилов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Утверждены
приказом Исполняющий обязанности
министра внутренних дел
Республики Казахстан
от "16" апреля 2025 года № ___
Натуральные нормы питания, снабжения продовольствием, кормами, оборудованием, столово-кухонной посудой и техникой продовольственной службы Национальной гвардии Республики Казахстан на мирное время

4. Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министрдің міндетін
атқарушы полиция генерал-майоры
С. Адилов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрі міндетін
атқарушының
2025 жылғы 16 сәуірдегі
№ 300 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланында тамақтандырудың, азық-түлiкпен, азықпен, жабдықпен, асханалық-ас үйлік ыдыспен және азық-түлiк қызметінің техникасымен жабдықтаудың бейбiт уақытқа арналған заттай нормалары

200
46.
Фрукты сушеные (изюм, курага, чернослив)
20
47.
Сок плодово-ягодный (миллилитров)
90
48.
Поливитаминный препарат, драже (декабрь-май)
1
Примечание:
Продукты, указанные в пунктах 18,19,20,28,39,40,43 предусмотренные Главой 1 при невозможности их выдачи заменяются согласно параграфу 1 Главы 17.
По общевойсковому пайку за счет государства снабжать:
1) военнослужащих срочной службы, за исключением получающих продовольствие по другим нормам;

200
46.
Кептiрiлген жемiс (мейіз, өрік қағы, қара өрік)
20
47.
Жемiс-жидек шырыны (миллилитр)
90
48.
Поливитаминдi препарат, драже (желтоқсан-мамыр)
1
Ескертпе:
1-тарауда көзделген 18,19,20,28,39,40,43 – тармақтарда көрсетілген азық-түлік оларды беру мүмкін болмаған кезде 17-тараудың 1-параграфына сәйкес ауыстырылады.
Жалпы әскери үлес бойынша мемлекет есебiнен жабдықтау:
1) басқа нормалар бойынша азық-түлiк алатындарды қоспағанда, мерзiмдi қызмет әскери қызметшiлерi;

2) военнослужащих, в независимости от их ведомственной принадлежности;
3) военнообязанных призванных на воинские сборы, студентов военных кафедр, проходящих военную подготовку, курсантов военных учебных заведений (военных факультетов), в период прохождения сборов (стажировки), военнослужащих проходящих военную подготовку (переподготовку), обучение в учебных заведениях и учебных частях, а также военнослужащих, прибывших в эти части, подразделения в командировку;
4) музыкальных воспитанников штатных военных оркестров, в которых военнослужащие срочной службы обеспечиваются продовольствием по данной норме;

2) ведомстволық тиесілігіне қарамастан әскери қызметшiлер;
3) әскери жиындарға шақырылған әскери мiндеттілер, әскери даярлаудан өтетін әскери кафедралардың студенттерi, әскери оқу орындарының (әскери факультеттердің) курсанттары – жиындардан (тағылымдамадан) өту кезеңінде, әскери қызметшiлердi оқу бөлімдерінде және оқу орындарында оқыту, әскери даярлаудан (қайта дайарлаудан) өту кезеңінде, сондай-ақ осы бөлiмдерге, бөлiмшелерге iссапарға келген әскери қызметшілер;
4) штаттық әскери оркестрлердiң музыкант тәрбиеленушiлерi, оларда мерзiмдi қызмет әскери қызметшілерi осы норма бойынша азық-түлiкпен қамтамасыз етiледі;

5) военнослужащих срочной службы, а также призывников, направляемых на воинские сборы для поступления в военные учебные заведения, со дня прибытия до дня зачисления в военные учебные заведения или отказа в приеме;
6) военнослужащих при выполнении служебно-боевых задач;
7) военнослужащих во время несения боевого дежурства;
8) военнослужащих во время участия в полевых выходах;
9) военнослужащих при несении службы в суточном наряде;

5) мерзімді қызмет әскери қызметшілері, сондай-ақ әскери оқу орындарына түсу үшін әскери жиындарға жіберілетін әскерге шақырушылар, әскери оқу орындарына келген күннен бастап қабылданған немесе қабылдаудан бас тартқан күнге дейін жабдықталады;
6) әскери қызметшілер – қызметтік жауынгерлік тапсырма орындаған кезде;
7) әскери қызметшілер – жауынгерлік кезекшілік атқарған уақытта;
8) әскери қызметшілер – далалық шығуларға қатысқан уақытта;
9) әскери қызметшілер – тәуліктік нарядта қызмет атқарған кезде;

10) военнослужащих при несении службы в карауле;
11) военнослужащих при сопровождении воинских и специальных грузов (воинских эшелонов) при их перевозке и в пути следования к месту приемки этих грузов или возвращении после сдачи.
Параграф 1. Дополнительный паек к основным нормам "Обеспечения питьевой водой"
Наименования продуктов
миллилитров/день
на 1 человека
49.
Вода питьевая бутилированная
1500
Примечание:
По данному дополнительному пайку к основным нормам "Обеспечения питьевой водой" за счет государства снабжать военнослужащих в полевых условиях, на учениях, маневрах, полигонах, подразделениях, расположенных отдельно от своей воинской части, в районах стихийных бедствий и катастроф, в условиях чрезвычайного положения, при вооруженных конфликтах, в миротворческих операциях, при выполнении служебно-боевых задач, военнослужащих срочной службы и курсантов в пути следования их в командировки.

10) әскери қызметшілер – қарауылда қызмет атқарған кезде;
11) әскери қызметшiлер – әскери және арнайы жүктерге (әскери эшелондарға) iлесiп жүру және оларды тасымалдау кезiнде және осы жүктердi қабылдау орнына барған немесе тапсырғаннан кейiн кері қайтқан жолда жабдықталады.
1-параграф. "Ауыз сумен қамтамасыз ету" негiзгi нормаларына қосымша азық үлесі
Азық-түлік атауы
1 адамға күніне/ миллилитр
49.
Бөтелкедегі ауыз су
1500
Ескертпе:
"Ауыз сумен қамтамасыз ету" негізгі нормаларына осы қосымша азық үлесі бойынша мемлекет есебiнен әскери қызметшілер далалық шығуларда, оқу-жаттығуларда, маневр жасауда, полигондарда, өз әскери бөлімінен жеке орналасқан бөлімшелерде, зілзала және апаттар аудандарында, төтенше жағдайларда, әскери жанжалдар кезінде, бітімгершілік операцияларында, қызметтік жауынгерлік міндеттерді орындаған кезде, мерзiмдi қызметтегі әскери қызметшiлер және курсанттар іссапарға жол жүрген кезде жабдықталады.

Параграф 2. Дополнительный паек к основным нормам "При сопровождении воинских эшелонов"
Наименования продуктов
грамм/день
на 1 человека
50.
Мясо говядины 1 категории
120
51.
Масло коровье, доля животного жира не менее 72,5 %
20
52.
Молоко коровье, жирность не менее 2,5 % (миллилитров)
100
53.
Сахар-песок
25
54.
Сметана, жирность не менее 15 %
30
55.
Творог, жирность не менее 9 %
30
Примечание:
Продукты, предусмотренные Главой 1 "Общевойсковой паек", указанные в пунктах 54 и 55 при выдаче дополнительного пайка к основным нормам "При сопровождении воинских эшелонов" не выдаются.
По данному дополнительному пайку к основным нормам "При сопровождении воинских эшелонов" за счет государства снабжать военнослужащих, назначенных в состав караула (команд) для сопровождения воинских эшелонов, при перевозке грузов и в пути следования к месту приемки этих грузов и возвращении после их сдачи.
Параграф 3. Дополнительный паек к основным нормам "Для роты почетного караула"
Наименования продуктов
грамм/день
на 1 человека
56.
Мясо говядины 1 категории
100
57.
Молоко коровье, жирность не менее 2,5 % (миллилитров)
150
58.
Сыр сычужный твердый
10
59.
Масло коровье, доля животного жира не менее 72,5 %
15
60.
Фрукты свежие (яблоки, бананы, апельсины)
50
Примечание:
По данному дополнительному пайку к основным нормам "Для роты почетного караула" за счет государства снабжать военнослужащих срочной службы подразделений почетного караула, военнослужащих церемониальных подразделений, а также военнослужащих срочной службы, курсантов военных учебных заведений (военных факультетов) в период подготовки и проведения военного парада.
Параграф 4. Дополнительный паек к основным нормам "Праздничный паек"
Наименования продуктов
грамм/день
на 1 человека
61.
Мука пшеничная 1 сорта (обогащенная)
60
62.
Печенье
30
63.
Конфеты
20
64.
Дрожжи хлебопекарные прессованные
0,2
65.
Масло подсолнечное
5
66.
Фрукты свежие (яблоки, бананы, апельсины)
200
Примечание:
По данному дополнительному пайку к основным нормам "Праздничный паек" за счет государства снабжать:
1) военнослужащих срочной службы и курсантов учебных заведений (военных факультетов) в праздничные дни и в дни празднования образования соответствующих органов, учреждений и частей, определенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан, и в дни принятия военной присяги;
2) военнообязанных, призванных на воинские сборы и ранее не принимавших военную присягу, в дни принятия военной присяги.
Параграф 5. Дополнительный паек к основным нормам "При несении службы в карауле"
Наименования продуктов
грамм/день
на 1 человека
67.
Хлеб пшеничный из обогащенной муки 1 сорта

2-параграф. "Әскери эшелондарға ілесіп жүру кезiндегi" негiзгi нормаларға қосымша азық үлесі
Азық-түлік атауы
1 адамға грамм/күн
50.
1-санатты сиыр еті
120
51.
Сары май, жануар майының үлесі кемінде 72,5 %
20
52.
Сиыр сүтi, майлылығы кемінде 2,5 % (миллилитр)
100
53.
Құмшекер
25
54.
Қаймақ, майлылығы кемінде 15 %
30
55.
Сүзбе, майлылығы кемінде 9 %
30
Ескертпе:
"Әскери эшелондарға ілесіп жүру кезiндегi" негізгі нормаларға қосымша үлес беру кезінде "Жалпы әскери азық үлесі" 1-тарауында көзделген 54 және 55-тармақтарда көрсетілген азық-түлік берілмейді.
"Әскери эшелондарға ілесіп жүру кезiндегi" негізгі нормаларға осы қосымша азық үлесі бойынша мемлекет есебінен әскери эшелондарға ілесіп жүру үшін қарауыл (командалар) құрамына тағайындалған әскери қызметшілер – жүктерді тасымалдау кезінде және осы жүктерді қабылдау орнына барып, тапсырғаннан кейін кері қайтқан жолда жабдықталады.
3-параграф. "Құрмет қарауылы ротасына арналған" негізгі нормаларға қосымша азық үлесі
Азық-түлік атауы
1 адамға грамм/күн
56.
1-санатты сиыр еті
100
57.
Сиыр сүті, құнарлығы кемінде 2,5 % (миллилитр)
150
58.
Мәйектi қатты ірімшiк
10
59.
Сиыр сүтi, майлылығы кемінде 2,5 % (миллилитр)
15
60.
Жаңа пiскен жемiс (алма, банан, апельсин)
50
Ескертпе:
"Құрмет қарауылы ротасына арналған" негізгі нормаларына осы қосымша азық үлесі бойынша мемлекет есебінен құрметті қарауыл бөлімшелерінің мерзімді қызмет әскери қызметшілері, салтанатты рәсімдер бөлімшелерінің әскери қызметшілері, сондай-ақ мерзімді қызмет әскери қызметшілері әскери оқу орындарының (әскери факультеттердің) курсанттары әскери шеруге дайындалу және өткізу кезінде жабдықталады.
4-параграф. "Мерекелiк үлес" негiзгi нормаларына қосымша азық үлесі
Азық-түлік атауы
1 адамға грамм/күн
61.
1-сұрыпты бидай ұны (құнарландырылған)
60
62.
Печенье
30
63.
Кәмпит
20
64.
Наубайханалық тығыздалған ашытқы
0,2
65.
Өсімдік майы
5
66.
Жаңа пiскен жемiс (алма, банан, апельсин)
200
Ескертпе:
"Мерекелік үлес" негізгі нормаларына осы қосымша азық үлесі бойынша мемлекет есебінен жабдықталады:
1) мерзiмдi қызмет әскери қызметшілері мен оқу орындарының (әскери факультеттердің) курсанттары – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес айқындалған мереке күндері және тиісті органдардың, мекемелер мен бөлімдердің құрылғанын мерекелеген күндері және әскери ант қабылдаған күндері;
2) әскери жиындарға шақырылған және бұрын әскери ант қабылдамаған әскери міндеттілер – әскери ант қабылдаған күндері жабдықталады.
5-параграф. "Қарауылда қызмет атқарған кездегi" негiзгi нормаларына қосымша азық үлесі
Азық-түлік атауы
1 адамға грамм/күн
67.
1-сұрыпты құнарландырылған бидай ұнынан пісірілген нан

100
68.
Масло коровье, доля животного жира не менее 72,5 %
15
69.
Сыр сычужный твердый
10
70.
Колбаса полукопченая высшего сорта
30
71.
Чай черный высшего сорта
0,5
72.
Сахар-песок
20
Примечание:
По данному дополнительному пайку к основным нормам "При несении службы в карауле" за счет государства снабжать военнослужащих при несении службы (вахты) в составе караулов по охране военных и государственных объектов, исправительных учреждений, железнодорожных караулов по охране осужденных и лиц, заключенных под стражу, а также лиц, заступающих в наряды по охране государственной границы, если время несения службы в карауле (наряде) включает не менее двух часов ночного времени в период с 22-00 до 06-00 часов.
Параграф 6. Дополнительный паек к основным нормам "Лечебно-профилактический паек"
Наименования продуктов
миллилитров/день
на 1 человека
73.
Молоко коровье, жирность не менее 2,5 %
500
Примечание:
По данному дополнительному пайку к основным нормам "Лечебно-профилактический паек" за счет государства снабжать военнослужащих, рабочих и служащих кочегаров (операторов), газоэлектросварщиков, медицинский (ветеринарный) персонал, связанный с ядохимикатами, и других специалистов (рентгенологи), специалистов, постоянно связанных с горюче смазочными материалами (начальник склада горюче-смазочных материалов, заправщик) и водоканализацией (сантехник), специалистов службы вооружения, связанных с хранением, сбережением и техническим обслуживанием изделий содержащих вещества с ионизирующим излучением (начальник службы вооружения, начальник склада, начальник хранилища, техник, крановщик, такелажник).
Параграф 7. Дополнительный паек к основным нормам "Паек для доноров"
Наименования продуктов
грамм/день
на 1 человека
74.
Чай черный высшего сорта
0,3
75.
Шоколад
100
76.
Сок плодово-ягодный (миллилитров)
200
77.
Фрукты сушеные (изюм, курага)
40
78.
Биологический активная добавка "Гематоген"
40
Примечание:
По данному дополнительному пайку к основным нормам "Паек для доноров" в виде питания за счет государства выдавать военнослужащим в день сдачи крови независимо от снабжения их продовольственным пайком (питанием) по основным нормам.
Глава 2. Паек для инженерно-технического состава
Наименования продуктов
грамм/день
на 1 человека
79.
Хлеб пшеничный из муки 2 сорта
350
80.
Хлеб пшеничный из обогащенной муки 1 сорта
400
81.
Мука пшеничная 1 сорта (обогащенная)
10
82.
Крупа гречневая 1 сорта
30
83.
Крупа овсяная высшего сорта
10
84.
Крупа перловая 1 сорта
10
85.
Крупа пшенная высшего сорта
10
86.
Крупа рисовая высшего сорта
35
87.
Бобы (горох или фасоль) 1 сорта
10
88.
Макаронные изделия (вермишель, рожки, лапша) высшего сорта
40
89.
Мясо говядины 1 категории

100
68.
Сары май, жануар майының үлесі кемінде 72,5 %
15
69.
Мәйектi қатты ірімшiк
10
70.
Жоғары сұрыпты жартылай ысталған шұжық
30
71.
Жоғары сұрыпты қара шай
0,5
72.
Құмшекер
20
Ескертпе:
"Қарауылда қызмет атқарған кездегі" негізгі нормаларына осы қосымша азық үлесі бойынша мемлекет есебiнен әскери қызметшілерді, әскери және мемлекеттік объектiлердi, түзеу мекемелерін күзету жөніндегі қарауылдарды, сотталғандарды және күзетпен қамауға алынған адамдарды күзету жөніндегі қарауылдар құрамында қызмет (вахта) өткеру кезінде, егер қарауылда (нарядта) қызмет өткеру уақыты түнгі уақыттың кемінде екі сағатын сағат 22-00-ден 6-00-ге дейiнгi кезеңде қамтыса, жабдықтау қажет.
6-параграф. "Емдеу-алдын алу үлесi" негiзгi нормаларына қосымша азық үлесі
Азық-түлік атауы
1 адамға күніне/ миллилитр
73.
Сиыр сүтi, майлылығы кемінде 2,5 %
500
Ескертпе:
"Емдеу-алдын алу үлесі" негізгі нормаларына қосымша азық үлесі бойынша мемлекет есебiнен әскери қызметші: кочегарлар (операторлар), газ-электрмен дәнекерлеушiлер, жұмыстары улы химикаттармен байланысты медициналық (ветеринарлық) персонал және басқа да мамандар (рентгенологтар), жанар-жағармай материалдарымен (жанар-жағармай материалдары қоймасының бастығы, май құюшы) және су кәрiзімен (сантехник) ұдайы байланысты мамандар, құрамында ионды сәулелену заттары бар бұйымдарды сақтаумен, қорғаумен және оған техникалық қызмет көрсетумен байланысты қару-жарақ қызметінің мамандары (қару-жарақ қызметінің бастығы, қойма бастығы, сақтау орнының бастығы, техник, краншы, такелажшы) жабдықталады.
7-параграф. "Донорларға арналған азық үлесі" негiзгi нормаларына қосымша азық үлесі
Өнiмдердің атауы
1 адамға грамм/күн
74.
Жоғары сұрыпты қара шай
0,3
75.
Шоколад
100
76.
Жемiс-жидек шырыны (миллилитр)
200
77.
Кептiрiлген жемiс (мейіз, өрік қағы)
40
78.
"Гематоген" биологиялық белсенді қоспасы
40
Ескертпе:
"Донорларға арналған азық үлесі" негізгі нормаларына қосымша азық үлесімен мемлекет есебінен әскери қызметшілерге негізгі нормалар бойынша олардың азық-түлік үлесімен (тағаммен) жабдықталуына қарамастан, қан тапсырған күні беріледі.
2-тарау. Инженерлік-техникалық құрамға арналған азық үлесі
Өнiмдердің атауы
1 адамға грамм/күн
79.
2-сұрыпты бидай ұнынан пісірілген нан
350
80.
1-сұрыпты құнарландырылған бидай ұнынан пісірілген нан
400
81.
1-сұрыпты бидай ұны (құнарландырылған)
10
82.
1-сұрыпты қарақұмық жармасы
30
83.
Жоғары сұрыпты сұлы жармасы
10
84.
1-сұрыпты арпа жармасы
10
85.
Жоғары сұрыпты тары жармасы
10
86.
Жоғары сұрыпты күріш жармасы
35
87.
1-сұрыпты атбас бұршақ (бұршақ, үрме бұршақ)
10
88.
Жоғары сұрыпты макарон өнiмдерi (вермишель, түтік кеспе, кеспе)
40
89.
1-санатты сиыр етi

4) переменный летный состав в период прохождения переподготовки и переучивания в авиационных частях (подразделениях), военных учебных заведениях, на курсах и в центрах;
5) слушателей (магистрантов) военных академий (университетов) из числа летного состава в период прохождения летной практики и стажировки со дня начала и до дня окончания полетов;
6) военнослужащих бортовых переводчиков, бортпроводников, входящих в штатные расчеты экипажей летательных аппаратов – постоянно, а не входящих в штатные расчеты экипажей – в дни полетов;

4) ауыспалы ұшқыштар құрамы – авиациялық бөлiмдерде (бөлiмшелерде), әскери оқу орындарында, курстарда және орталықтарда қайта даярлаудан және қайта оқытудан өткен кезеңде;
5) ұшқыштар құрамы қатарынан әскери академиялардың (университеттердің) тыңдаушылары (магистрантары) – ұшу тәжiрибесi мен тағылымдамадан өту кезеңiнде ұшулар басталған күннен бастап және аяқталған күнге дейiн;
6) борттық аудармашы, борттық жолсерiктер, ұшу аппараттары экипажының штаттық есептоптарына кiретiн әскери қызметшiлер – тұрақты, ал экипаждың штаттық есептоптарына кiрмейтiндер – ұшу күндерi;

7) военнослужащих, не относящихся к летному составу, но участвующих в полетах на летательных аппаратах по планам боевой и учебной подготовки и в испытаниях авиационной техники и имущества в воздухе (летчики-методисты, инженеры и техники авиационных частей научно-испытательных и научно-исследовательских учреждений (полигонов), центров боевого применения и переучивания летного состава и другие военные специалисты, не входящие в штатный расчет экипажей испытательных аппаратов, но участвующие в полетах в качестве бортовых инженеров (техников), инструкторов, испытателей или исследователей, инструкторы, инструкторы-парашютисты-испытатели катапультных установок, инструкторы-испытатели парашютов, в том числе инструкторы и тренеры парашютных звеньев), личный состав летающей лаборатории операционно-реанимационных самолетов-лабораторий, старших офицеров (по воздушным пунктам управления) и курсантов авиационных школ по подготовке воздушных стрелков-радистов и воздушных стрелков - в дни полетов (совершения прыжков с парашютом), а также первых руководителей государственных органов и их заместителей, участвующих в полетах по планам служебной деятельности;

7) ұшқыштар құрамына жатпайтын, бiрақ ұшу аппараттарының жауынгерлiк және оқу-жаттығу даярлығы жоспарлары бойынша ұшуларға және авиациялық техника мен мүлiктi әуеде сынауға қатысатын әскери қызметшілер (ғылыми-сынау және ғылыми-зерттеу мекемелерi (полигондары) авиация бөлiмдерiнiң, сынау аппараттары экипаждарының штаттық есептоптарына кiрмейтiн, бiрақ ұшуларға қатысатын борттық инженерлер (техниктер), нұсқаушылар, сынаушылар немесе катапульттеу құрылғыларының зерттеушілері, нұсқаушылары, нұсқаушы-парашютші-сынаушылары, парашюттердің нұсқаушы-сынаушылары, оның ішінде әуе-десанттық әскерлері парашют буындарының нұсқаушылары мен жаттықтырушылары ретінде ұшуларға қатысатын ұшқыштар құрамын жауынгерлiк қолдану және қайта даярлау орталықтарының ұшқыш-әдіскерлері, инженерлері мен техниктері) операциялық-реанимациялық ұшақ-зертханалар ұшатын зертханаларының жеке құрамы, аға офицерлерi (әуедегі басқару пунктi жөніндегі) және әуе атқыш-радистерi және әуе атқыштарын даярлау жөнiндегi авиация мектептерiнiң курсанттары – ұшу (парашютпен секiру) күндерi, сондай-ақ қызметтік іс-қимыл жоспарлары бойынша ұшуларға қатысатын мемлекеттік органдардың бірінші басшылары мен олардың орынбасарларын;

513.
Консервы овощные закусочные
100
514.
Повидло или джем плодово-ягодный (по 20 грамм)
40
515.
Чай черный высшего сорта (пакетированный 1,5 грамм)
4,5
516.
Сахар (пакетированный по 10 грамм)
80
Примечание:
1. По индивидуальному рациону питания общевойсковому за счет государства снабжать, когда не представляется возможным готовить горячую пищу из продуктов основных пайков:
1) военнослужащих в пути следования, в полевых условиях, на учениях, маневрах, полигонах, подразделениях, расположенных отдельно от своей воинской части, в районах стихийных бедствий и катастроф, в условиях чрезвычайного положения, при вооруженных конфликтах, в миротворческих операциях, при выполнении служебно-боевых задач, при несении боевого дежурства;
2) военнослужащих, назначенных в состав караулов (команд), для охраны, обороны и сопровождения воинских и специальных грузов (воинских эшелонов) при их перевозке и в пути следования к месту приемки этих грузов в возвращении после их сдачи;
3) военнослужащих срочной службы и курсантов военных учебных заведении (военный факультет) в пути следования их в отпуска, командировки, к новому месту службы, уволенных в запас до места жительства;
4) граждан, призванных на срочную воинскую службу, военнообязанных и проходящих военную подготовку студентов, призванных на сборы (стажировку), со дня издания приказа соответствующего начальника об убытии из местного органа военного управления к месту прохождения воинской службы, сборов (стажировки);
5) военнослужащих срочной службы, а также призывников, направляемых на воинские сборы для поступления в военные учебные заведения, со дня отправки до дня зачисления и в случае отказа в приеме, в период, необходимый для проезда от военного учебного заведения до постоянного места жительства.
2. Непрерывное питание по данному рациону не должно превышать семь суток. В случае, когда военнослужащие срочной службы или курсанты в пути следования в командировки, в отпуска и при увольнении в запас не обеспечиваются питанием более 7 часов выдаются индивидуальные рационы питания.
3. Дополнительно для команд в случаях отрыва от мест постоянной дислокации на срок свыше трех суток, при ведении боевых действии и приравненных к ним (проведение пограничных операций, поисков, привлечение сил на усиление охраны государственной границы на угрожаемом направлении, несение боевого дежурства) комплектуется из расчета на одного военнослужащего:
разогревателем портативным – 1 комплект;
вскрывателем консервов и упаковки – 1 штука;
спичками водоветроустойчивыми – 6 штук;
салфетками бумажными – 3 штуки;
средствами для обеззараживания воды – 6 штук;
ложками пластмассовыми – 3 штуки.

513.
Жеңіл дәм көкөніс консервілері
100
514.
Повидло не жеміс-жидек джемі (20 грамм нан)
40
515.
Жоғары сұрыпты қара шай (1,5 грамм пакеттелген)
4,5
516.
Қант (10 грамм пакеттелген)
80
Ескертпе:
1. Жалпы әскери жеке тамақтану рационымен мемлекет есебінен негiзгi азық-түлік үлестерінен ыстық тағам әзiрлеу мүмкiн болмағанда мыналар жабдықталады:
1) әскери қызметшілер – жол жүруде, далалық жағдайларда, оқу-жаттығуларда, маневр жасауда, полигондарда, өз әскери бөлімінен жеке орналасқан бөлімшелерде, зілзалалар және апаттар аудандарында, төтенше жағдайларда, қарулы жанжалдарда, бітімгершілік операцияларында, қызметтік жауынгерлік тапсырма орындаған кезде, жауынгерлік кезекшілік атқарған уақытта;
2) қарауылдар (командалар) құрамына тағайындалған әскери қызметшiлер, оның iшiнде әскери және арнайы жүктерді (әскери эшелондарды) күзету, қорғау және оларға iлесiп жүру үшін оларды тасымалдау кезiнде және осы жүктердi қабылдау орнына барған немесе тапсырғаннан кейiн кері қайтқан жолда;
3) мерзімді қызмет әскери қызметшілері мен әскери оқу орындарының (әскери факультеттердің) курсанттары – олар демалысқа, іссапарға, жаңа қызмет орнына, запасқа шығарылғандар – тұрғылықты жеріне дейін жол жүргенде;
4) мерзімді әскери қызметке шақырылған азаматтар, жиынға (тағылымдамаға) шақырылған әскери міндеттілер мен әскери даярлықтан өтетін студенттер – жергілікті әскери басқару органынан әскери қызмет өткеру, жиындардан (тағылымдамадан) өту жеріне бару туралы тиісті бастықтың бұйрығы шыққан күннен бастап;
5) әскери оқу орындарына түсу үшін әскери жиындарға жіберілетін мерзімді қызмет әскери қызметшілері, сондай-ақ әскерге шақырылушылар – жіберілген күннен қабылданған күніне дейін және қабылдаудан бас тартқан жағдайда әскери оқу орнынан тұрғылықты жеріне жеткенге дейін жол жүру үшін қажетті кезеңде.
2. Осы рацион бойынша үзбей тамақтандыру жеті тәуліктен аспауы тиіс. Егерде мерзімді қызмет әскери қызметшілері немесе курсанттар іссапарда, демалыста, запасқа шығарылғандар жол жүргенде 7 сағаттан аса тамақпен қамтамасыз етілмесе жеке тамақтандыру рациондары беріледі.
3. Жауынгерлiк және оларға теңестірілген іс-қимылдарды жүргізу (шекаралық операцияларын, iздестiруді жүргiзу, қауіпті бағыттарда Мемлекеттiк шекараның күзетiн күшейтуге күштердi тарту, жауынгерлiк кезекшілікті атқару) кезінде мерзімі үш тәулiктен асатын тұрақты орналасқан жерiнен кеткен жағдайларда командалар үшін бір әскери қызметші есебі бойынша қосымша:
1 жиынтық портативті қыздырғышпен;
1 дана консервіні және қорапты ашқышпен;
6 дана желге, суға төзімді сіріңкемен;
3 дана қағаз майлықпен;
6 дана суды зарарсыздандыруға арналған құралдармен;
3 дана пластмассадан жасалған қасықпен жабдықталады.

526.
Чай черный высшего сорта (пакетированный 1,5 грамм)
3
527.
Кофе натуральный растворимый
2
528.
Сахар (пакетированный по 10 грамм)
80
529.
Соль пищевая йодированная
5
Примечание:
1. По индивидуальному рациону питания для подразделений специального назначения и парашютно десантных подразделений за счет государства снабжать, когда не представляется возможным готовить горячую пищу из продуктов основных пайков:
1) военнослужащих, снабжающихся по норме 5 и парашютно-десантных подразделений в пути следования, в полевых условиях (выходах), на учениях, маневрах, полигонах, подразделениях, расположенных отдельно от своей воинской части, в районах стихийных бедствий и катастроф, в условиях чрезвычайного положения, при вооруженных конфликтах, в миротворческих операциях, при выполнении служебно-боевых задач, при несении боевого дежурства;
2) военнослужащих срочной службы подразделений специального назначения и военнослужащих парашютно-десантных подразделений в пути следования;
3) военнослужащих, имеющих право на бесплатное обеспечение питанием по норме 4, курсантов, проходящих стажировку (практику) в воинских частях и подразделениях, дислоцирующихся на высоте 1500 метров и выше, а также военнослужащих, прибывших в эти части, подразделения в командировку, когда не представляется возможным готовить горячую пищу из продуктов основных пайков.
2. Непрерывное питание по данному рациону не должно превышать семь суток.
3. Дополнительно для команд в случаях отрыва от мест постоянной дислокации на срок свыше трех суток, при ведении боевых действии и приравненных к ним (проведение пограничных операций, поисков, привлечение сил на усиление охраны государственной границы на угрожаемом направлении, несение боевого дежурства) комплектуется из расчета на одного военнослужащего:
разогревателем портативным – 1 комплект;
вскрывателем консервов и упаковки – 1 штука;
спичками водоветроустойчивыми – 6 штук;
салфетками бумажными – 3 штуки;
салфетками гигиеническими – 3 штуки;
средствами для обеззараживания воды – 6 штук;
ложками пластмассовыми – 3 штуки.
Глава 13. Бортовой паек для экипажей самолетов и вертолетов
Наименования продуктов
Количество на одного человека на один прием пищи, грамм
Варианты бортовых пайков при полетах
1
2
3
4
530.
Хлеб пшеничный из обогащенной муки 1 сорта
100
100
531.
Галеты из муки пшеничной обойной или
муки пшеничной 2 сорта
60
60
532.
Консервы мясные разные
100
533.
Консервы мясорастительные в ассортименте
265
265
534.
Концентраты первых обеденных блюд
75
535.
Колбасы полукопченые или мясокопчености
50
536.
Гуляш из соевого мяса консервированный
15
15
15
15

526.
Жоғары сұрыпты қара шай (1,5 грамм пакеттелген)
3
527.
Ерітілетін табиғи кофе
2
528.
Қант (10 грамм пакеттелген)
80
529.
Йодталған ас тұзы
5
Ескертпе:
1. Арнайы мақсаттағы бөлімшелерге және парашют-десанттық бөлімшелерге арналған жеке тамақтандыру рационымен мемлекет есебінен негiзгi азық-түлік үлесінен ыстық тағам әзiрлеу мүмкiн болмағанда мыналар жабдықталады:
1) 5-норма бойынша жабдықталатын әскери қызметшілер және парашют-десанттарын бөлімшілері – жол жүруде, далалық жағдайларда, оқу-жаттығуларда, маневр жасауда, полигондарда, өз әскери бөлімінен жеке орналасқан бөлімшелерде, зілзала және апаттар аудандарында, төтенше жағдайларда, қарулы жанжалдарда, қызметтік жауынгерлік тапсырма орындаған кезде, жауынгерлік кезекшілік атқарған уақытта;
2) арнайы мақсаттағы бөлiмшелерінің мерзімді қызмет әскери қызметшілері және парашют-десанттарын бөлімшілері – жол жүруде;
3) 4-норма бойынша тегін тамақтанумен қамтамасыз етілуге құқығы бар әскери қызметшілер, 1500 метр және одан да жоғары биіктікте орналасқан әскери бөлімдер мен бөлімшелерде тағылымдамадан (тәжірибеден) өтетін курсанттар, сондай-ақ осы бөлімдерге, бөлімшелерге іссапарға келген әскери қызметшілер – негізгі үлестен ыстық тағам дайындау мүмкін болмағанда.
2. Осы рацион бойынша үзбей тамақтандыру жеті тәуліктен аспауы тиіс.
3. Жауынгерлiк және оларға теңестірілген іс-қимылдарды жүргізу (шекаралық операцияларын, iздестiруді жүргiзу, қауіпті бағыттарда Мемлекеттiк шекараның күзетiн күшейтуге күштердi тарту, жауынгерлiк кезекшілікті атқару) кезінде мерзімі үш тәулiктен асатын тұрақты орналасқан жерiнен кеткен жағдайларда командалар (топтар) үшін бір әскери қызметші есебі бойынша қосымша:
1 жиынтық портативті қыздырғышпен;
1 дана консервіні және қорапты ашқышпен;
6 дана желге, суға төзімді сіріңкемен;
3 дана қағаз майлықпен;
3 дана гигиеналық майлықпен;
6 дана суды зарарсыздандыруға арналған құралдармен;
3 дана пластмассадан жасалған қасықпен жабдықталады.
13-тарау. Ұшақтар мен тiкұшақтардың экипаждарына арналған борттық азық үлесі
Азық-түлік атауы
Бiр адамның бiр рет тамақтануына арналған мөлшер, грамм
Ұшулар кезіндегі борттық азық үлесінің нұсқалары
1
2
3
4
530.
1-сұрыпты құнарландырылған бидай ұнынан пісірілген нан
100
100
531.
Ерекше тартылған бидай ұнынан немесе 2-сұрыпты бидай ұнынан пiсiрiлген галеталар
60
60
532.
Түрлі ет консервілерi
100
533.
Түрлі ет-өсiмдiк консервілері
265
265
534.
Бірінші тағам концентраттары
75
535.
Жартылай ысталған шұжық немесе ысталған ет өнімдері
50
536.
Соя етінен жасалып консервіленген гуляш
15
15
15
15

2. Бортовые пайки в полете выдают личному составу экипажей самолетов: каждому члену экипажа самолета при беспосадочных полетах продолжительностью свыше четырех часов – один паек, свыше восьми часов – два пайка, свыше двенадцати часов – три пайка и так далее.
3. При беспрерывных полетах продолжительностью 4-5 часов каждому члену экипажа самолета (вертолета) выдается один бортовой паек, экипаж в этом случае с продовольственного обеспечения не снимается.
4. При полетах (для вертолетов в отрыве от мест постоянной дислокации) продолжительностью свыше восьми часов на личный состав экипажей, получивший бортовые пайки, продукты по нормам основного летного пайка на очередные приемы пищи, совпадающие по времени с полетом, в столовую не выписываются, и пища не готовится.
5. Каждый член экипажа снабжается бортовыми пайками исходя из расчета первого приема пищи в полете через 4-5 часов после предыдущего приема пищи. Если экипаж принял пищу за два часа до начала полета, первый паек может быть израсходован через 2-3 часа после начала полета.
Глава 14. Для кормления служебных собак
Наименование продуктов
Взрослые собаки
Щенки
до 1
месячного возраста
Щенки

2. Ұшуда борттық үлес ұшақтар экипаждарының жеке құрамына беріледi: ұшақтар экипажының әрбір мүшесiне – ұзақтығы төрт сағаттан асатын қонусыз ұшуларда – бiр азық үлесі, сегіз сағаттан асатын – екi азық үлесi, он екі сағаттан асатын – үш азық үлесi және сол сияқты.
3. Ұзақтығы 4-5 сағат үздіксіз ұшу кезiнде ұшақ (тiкұшақ) экипажының әрбір мүшесiне бiр борттық азық үлесi берiледi, экипаж бұл жағдайда асханалық азық үлесiнен алынбайды.
4. Ұзақтығы сегiз сағаттан асатын ұшу кезiнде (тұрақты орналасу орындарынан шалғайдағы тiкұшақтар үшiн) борттық азық үлесiн алған экипаждың жеке құрамына ұшу уақыттары тура келгенде негiзгi ұшқыш үлесiнiң нормалары бойынша кезектi ас қабылдауға азық-түлiк алғандарға асханаға қағаз берілмейді және тағам дайындалмайды.
5. Экипаждың әрбір мүшесi ұшу кезінде алдыңғы ас қабылдаудан кейін 4-5 сағат өткен соң бірінші ас қабылдау есебіне сүйене отырып, борттық азық үлесімен жабдықталады. Егер экипаж ұшу алдында екi сағат бұрын ас қабылдаса, бiрiншi азық үлесi ұшу басталғаннан кейiн 2-3 сағаттан соң жұмсалуы мүмкiн.
14-тарау. Қызметтiк иттердi тамақтандыруға арналған
Азық-түлік атауы
Ересек
Иттер
1 айға дейiнгі күшiктер

558.
Комплексные поливитаминные и минеральные пищевые добавки (грамм)
15
5
6
7
8
9
10
Примечание:
1. Для племенных собак в питомниках дополнительно к данной норме выдавать 50 грамм мяса первой категории или 125 грамм мясных субпродуктов второй категории на одну собаку в сутки.
2. Для больных и ослабленных собак по заключениям специалистов ветеринарной службы разрешается выдавать вместо 200 г крупы овсяной такое же количество риса.
3. По заключениям специалистов ветеринарной службы разрешается дополнительно к данной норме выдавать на одну собаку в сутки:

558.
Кешенді поливитаминді және минералды қосымша азықтар
15
5
6
7
8
9
10
Ескертпе:
1. Асыл тұқымды иттер үшін питомниктерде осы нормаға қосымша тәулігіне бiр итке 50 грамм 1-санатты ет немесе 125 г 2-санатты ішкі мүше өнімдері беріледі.
2. Ауру және әлсіреген иттерге ветеринарлық қызмет мамандарының қорытындысы бойынша 200 грамм сұлы жармасы орнына осындай мөлшерде күрiш беруге рұқсат етiледi.
3. Ветеринарлық қызметі мамандарының қорытындысы бойынша осы нормаға қосымша тәулiгіне бiр итке:

1) для больных и ослабленных собак – 500 грамм коровьего молока;
2) для племенных собак 50 грамм мяса первой категории или 150 грамм мясных субпродуктов второй категории;
3) для щенных сук – 100 грамм мяса первой категории или 250 грамм мясных субпродуктов второй категории;
4) для кормящих сук (до отъема щенков) в питомниках – 100 грамм мяса первой категории или 250 грамм мясных субпродуктов второй категории, а также 500 грамм коровьего молока, 10 грамм минеральных пищевых добавок;
5) для собак, охраняющих вредные для их здоровья объекты – 500 грамм коровьего молока;
6) для взрослого поголовья собак в зимний период – крупа пшено - 100 грамм, мясо первой категории или конина – 100 грамм или мясные субпродукты второй категории – 200 грамм.
4. В условиях транспортировки при нахождении в пути более двенадцати часов и в случаях, когда приготовление собакам горячей пищи по Главе 14 невозможно, следует выдавать сухие корма из расчета:
Категория
собак
Количество корма в зависимости от веса собаки и возраста щенка на одну голову (грамм/сутки)
собаки
весом до 20 кг
собаки
весом до 30 кг
собаки
весом до 40 кг
собаки
весом свыше 40 кг
щенки от

1) ауру және әлсіреген иттерге – 500 грамм сиыр сүтін;
2) асыл тұқымды иттерге – 50 грамм 1-санатты ет немесе 150 грамм 2-санатты ішкі мүше өнімдері;
3) күшiктеген ұрғашы иттерге – 100 грамм 1-санатты ет немесе 250 грамм 2-санатты ішкі мүше өнімдері;
4) күшiктерiн емiзетiн ұрғашы иттерге (күшiктерiн бөлiп алғанша) питомниктерде – 100 грамм 1-санатты ет немесе 250 грамм 2-санатты ішкі мүше өнімдері, сондай-ақ 500 грамм сиыр сүтін, 10 грамм азықтық минералды қоспалар;
5) денсаулықтарына зиянды объектілердi күзететiн иттерге – 500 грамм сиыр сүтін;
6) қыс мезгілінде үлкен иттердің әрбір басына – тары жармасы – 100 грамм, 1-санатты ет немесе жылқы еті – 100 грамм немесе 2-санатты ішкі мүше өнімдері – 200 грамм.
4. Тасымалдау кезiнде он екі сағаттан астам жолда болған және иттерге 14-тарау бойынша ыстық тамақ беру мүмкiн болмаған жағдайларда мынадай есеппен құрғақ азық берген жөн:
Иттер
санаты
Иттiң салмағы мен күшіктің жасына байланысты азық мөлшерi бір басқа (грамм/тәулік)
салмағы 20 кг дейінгі иттер
салмағы 30 кг дейінгі иттер
салмағы 40 кг дейінгі иттер
салмағы 40 кг жоғары иттер

200
мясными субпродуктами второй категории
250
консервами мясными для собак
80
фаршем вареным из мясопродуктов второй категории
100
кормом вареным для собак (мясорастительным):
племенным
140
строевым
130
кровяной мукой для собак (содержание протеина не ниже 90 %):
племенным
10
строевым
8
Примечание:
Замена продуктов и сухого корма осуществляется в следующих случаях:
1) при осуществлении освежения запасов продовольствия, индивидуальных рационов питания и сухого корма, находящихся на складах воинских частей и высшего военного учебного заведения Национальной гвардии Республики Казахстан;
2) в случае их отсутствия на складах воинских частей и высшего военного учебного заведения Национальной гвардии Республики Казахстан с целью выдачи взамен их других продуктов для полноценного обеспечения питанием военнослужащих и кормлением служебных собак.
При поступлении на обеспечение новых видов продуктов питания, нормы замены этими продуктами устанавливаются в каждом конкретном случае курирующим заместителем Главнокомандующего Национальной гвардией Республики Казахстан.
В воинских частях и высшем военном учебном заведении Национальной гвардии Республики Казахстан замена продуктов питания осуществляется только с разрешения командиров воинских частей и начальника высшего военного учебного заведения Национальной гвардии Республики Казахстан.
Глава 18. Снабжение столово-кухонной посудой, оборудованием и инвентарем столовых воинских частей и высшего военного учебного заведения Национальной гвардии Республики Казахстан
Параграф 1. Посуда и приборы столовые
Наименование
Количество предметов, штук
на стол с числом питающихся, человек
для линий
самообслуживания,
на 1 человека
4
6
10
646.
Тарелка глубокая (миска) алюминиевая, или полуфарфоровая, или пластмассовая, или из нержавеющей стали, или из термостойкого стекла
6
8
13
2 (в том числе 1 на стол)
647.
Тарелка мелкая алюминиевая, или полуфарфоровая, или пластмассовая, или из нержавеющей стали, или из термостойкого стекла
11
15
25
2 (в том числе одна тарелка пирожковая)
648.
Компакт-поднос из нержавеющей стали, или пластмассы (взамен тарелки глубокой (миски), двух тарелок мелких)
-
-
-
1 комплект
649.
Поднос алюминиевый или пластмассовый, или из нержавеющей стали
-
-
1
1
650.
Кружка эмалированная, или полуфарфоровая, или стакан пластмассовый, или из нержавеющей стали, или из термостойкого стекла
8
12
20
2
651.
Ложка столовая алюминиевая, или пластмассовая, или из нержавеющей стали
5
7
12
1

200
екiншi санатты ішкі мүше ет өнiмдерiмен
250
иттерге арналған ет консервiлерiмен
80
екiншi санатты ет өнiмдерiнен пісірілген тартылған етпен
100
иттерге арналып пісірілген азық (ет-өсiмдiк):
асыл тұқымды
140
саптық
130
иттерге арналған қан араластырылған ұн (протеин құрамы кемінде 90%):
асыл тұқымды
10
саптық
8
Ескертпе:
Азық-түлiктi және құрғақ азықты ауыстыру мынадай жағдайларда жүзеге асырылады:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланы әскери бөлімдерінің және жоғары әскери оқу орнының қоймаларда тұрған азық-түлік, жеке тамақтандыру рациондары және құрғақ азық қорын жаңартуды жүзеге асыру кезінде;
2) Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланы әскери бөлімдерінің және жоғары әскери оқу орнының қоймаларда болмаған жағдайда әскери қызметшілерді тамақтандырумен және қызметтік иттерді азықтандырумен толық қамтамасыз ету үшін олардың орнына басқа азық-түлікті беру мақсатында;
Қамтамасыз етуге азық-түлiктiң жаңа түрлерi келiп түскен кезде осы азық-түлiкпен ауыстыру нормаларын әрбір нақты жағдайда Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланы Бас қолбасшысының жетекшілік ететін орынбасары белгiлейдi.
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының әскери бөлімдерінде және жоғары әскери оқу орнында азық-түлiктi ауыстыру Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының әскери бөлімдері командирлерінің және жоғары әскери оқу орны бастығының рұқсатымен ғана жүзеге асырылады.
18-тарау. Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланы әскери бөлімдерінің және жоғары әскери оқу орнының асханаларын асханалық-ас үйлік ыдыспен, жабдықпен және мүкәммалмен жабдықтау
1-параграф. Асхана ыдыстары мен аспаптары
Атауы
Заттар саны, дана
бір үстелде тамақтанатындар саны, адам
өзіне-өзі қызмет көрсету желілері үшін, 1 адамға
4
6
10
646.
Алюминийден немесе жартылай фарфордан немесе пластмассадан немесе тот баспайтын болаттан немесе ыстыққа төзімді шыныдан жасалған шұңғыл тарелка (тостақ)
6
8
13
2 (оның ішінде 1 үстелге)
647.
Алюминийден немесе жартылай фарфордан немесе пластмассадан немесе тот баспайтын болаттан немесе ыстыққа төзімді шыныдан жасалған шағын тарелка
11
15
25
2 (оның ішінде бәлішке арналған
бір тостақ)
648.
Тот баспайтын болаттан немесе пластмассадан жасалған шағын табақша (шұңғыл тарелка (тостақ), екі шағын тарелка орнына)
бір тамақтанатынға 1 жиынтық
649.
Алюминийден немесе пластмассадан немесе тот баспайтын болаттан жасалған табақша
1
1
650.
Эмальданған немесе жартылай фарфор кружка немесе пластмассадан жасалған немесе тот баспайтын болаттан немесе ыстыққа төзімді шыныдан жасалған стақан
8
12
20
2
651.
Алюминийден немесе пластмассадан немесе тот баспайтын болаттан жасалған асханалық ас қасық
5
7
12
1

наименования, указанные в пунктах 745 и 746, выдаются в столовых, оборудованных линиями самообслуживания, взамен столов передвижных для выдачи первых и вторых блюд;
наименование, указанное в пункте 740, выдается только при организации питания в полевых условиях.
1. По Главе 18 обеспечиваются курсанты высшего военного учебного заведения Национальной гвардии Республики Казахстан, военнослужащие срочной службы воинских частей, учебных центров и полигонов, а также личный состав военнослужащих контрактной службы.

745 және 746-тармақтарда көрсетілген атаулар бірінші және екінші тағамды беруге арналған жылжымалы үстелдердің орнына өзіне-өзі қызмет көрсету желілерімен жабдықталған асханаларда беріледі.
740-тармақта көрсетілген атау тек далалық жағдайларда тамақтандыруды ұйымдастырған кезде беріледі.
1. 18-тарау бойынша норма бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланы жоғары әскери оқу орнының курсанттары, әскери бөлімдердің, оқу-жаттығу орталықтары мен полигондардың мерзімді қызметтегі әскери қызметшілері, сондай-ақ келісімшарт бойынша әскери қызметшілер қамтамасыз етіледі.

2. Потребность в посуде определяется в соответствии с фактическим наличием 4, 6 и 10-местных столов, линий самообслуживания, установленных в столовых, с учетом фактического количества питающихся, а также на подвижные станции связи в зависимости от численности экипажей, но применительно к 4 или 6- местным столам соответственно.
3. В столовых с количеством, питающихся более 300 человек для приготовления кипятка для чая взамен кипятильников электрических разрешается использовать специально выделенные для этой цели котлы пищеварочные.

2. Ыдысқа қажеттілік тамақтанатын адамдардың нақты санын ескере отырып, 4, 6 және 10 орынды үстелдердің, асханаларда орнатылған өзіне-өзі қызмет көрсету желілерінің нақты болуына сәйкес, сондай-ақ экипаждар санына байланысты, бірақ тиісінше 4 немесе 6 орынды үстелдерге қатысты жылжымалы байланыс станцияларына айқындалады.
3. 300-ден астам адам тамақтанатын асханаларда шай қайнатуға арналған электр қайнатқыштың орнына осы мақсатқа арнайы бөлінген ас пісіретін қазандарды пайдалануға рұқсат етіледі.

4. При невозможности обеспечения хлебом для воинских частей и высшего военного учебного заведения Национальной гвардии Республики Казахстан выдаются мини-хлебопекарни, хлебопекарни производительностью 350 – 700 килограмм в смену.
5. При проведении реконструкции, капитального ремонта помещений и в других случаях, когда организация питания личного состава подразделений и воинских частей в штатных столовых невозможна или нецелесообразна, на каждое региональное командование выдается по комплекту мобильного пункта питания или кухни КП-130 (125).

4. Нанмен қамтамасыз ету мүмкін болмаған кезде Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының әскери бөлімдері мен жоғары әскери оқу орны үшін ауысымына өнімділігі 350-700 килограмм шағын наубайханалар, наубайханалар беріледі.
5. Үй-жайларды реконструкциялау, күрделі жөндеу жүргізу кезінде және бөлімшелер мен әскери бөлімдердің жеке құрамын штаттық асханаларда тамақтандыруды ұйымдастыру мүмкін болмаған немесе мақсатқа сәйкес болмаған басқа да жағдайларда әрбір өңірлік қолбасшылыққа мобильді тамақтандыру пунктінің бір жиынтығын немесе КП-130 (125) ас үйлерін береді.

6. Допускается содержать запасы:
1) посуды и приборов столовых, кухонной посуды и инвентаря:
в воинских частях и высшем военном учебном заведении Национальной гвардии Республики Казахстан - 5% от потребности;
на базах хранения и складах региональных командований -10% от потребности региональных командований;
2) технологического, холодильного, немеханического оборудования и весоизмерительных приборов:
на базах хранения и складах региональных командований -15% от потребности региональных командований.

6. Қор ұстауға рұқсат етіледі:
1) асханалық-ас үйлік ыдыстар және мүкәммал:
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының әскери бөлімдері мен жоғары әскери оқу орнында – қажеттігінен 5%;
өңірлік қолбасшылықтардың сақтау базаларында және қоймаларында – өңірлік қолбасшылық қажеттігінен 10 %.
2) технологиялық, тоңазытқыш, механикалық емес жабдық және салмақ өлшеу аспаптары:
өңірлік қолбасшылықтардың сақтау базаларында және қоймаларында – өңірлік қолбасшылық қажеттігінен 15 %.

2. Кухонная посуда, инвентарь и оборудование по разделам 2 и 3 планируется и выдается лазаретам, самостоятельно готовящим пищу. Холодильник бытовой электрический выдается на каждый лазарет независимо от наличия возможностей приготовления пищи.
Глава 21. Обеспечение столово-кухонной посудой, оборудованием и инвентарем экипажей самолетов военно-транспортной авиации
Наименование
Количество
предметов, штук
999.
Тарелка мелкая фарфоровая
15

2. 2 және 3-бөлімдер бойынша ас үйлік ыдыс, мүкәммал мен жабдық өздері тамақ дайындайтын лазареттерге жоспарланады және беріледі. Тұрмыстық электр тоңазытқышы тамақ дайындау мүмкіндігінің бар-жоғына қарамастан әрбір лазаретке беріледі.
21-тарау. Әскери-көлік авиация ұшақтарының экипаждарын асханалық-ас үйлік ыдыспен, жабдықпен және мүкәммалмен қамтамасыз ету
Атауы
Заттар саны, дана
999.
Шағын фарфор тарелка
15

1087.
Приспособление для приготовления пищи на печке в вагоне (комплект)
1
1088.
Ящик металлический для укладки и транспортирования посуды
1
Примечание:
наименования, указанные в пунктах 1077, 1078 и 1079 выдаются при отсутствии наборов столовых приборов;
наименования, указанные в пунктах 1085, 1087 и 1088 могут изготавливаться силами воинской части.
1. По главе 23 обеспечивается личный состав караулов (команд) по охране, обороне и сопровождению воинских грузов, находящихся в пути следования от трех суток и более.
2. Выдача посуды с продовольственного склада в пользование караулов производится на основании приказа командира воинской части (начальника организации).
Глава 24. Обеспечение столово-кухонной посудой и инвентарем подразделений (команд), отправляемых эшелонами
Наименование
Количество предметов, штук, на вагон для перевозки
личного состава
Эшелонам с кухнями (не в составе воинской части)

1087.
Вагонда пеште тамақ пісіруге арналған керек-жарақ (жиынтық)
1
1088.
Ыдыс жинауға және тасымалдауға арналған металл жәшік
1
Ескертпе:
1077, 1078 және 1079-тармақтар бойынша көрсетілген атаулар асханалық аспаптар жинақтары болмаған кезде беріледі;
1085, 1087 және 1088-тармақтар бойынша көрсетілген атаулар әскери бөлімнің күшімен жасалуы мүмкін.
1. 23-тарау бойынша үш тәулік және одан артық жол жүретін әскери жүкті күзету, қорғау және ілесіп жүру жөніндегі қарауылдардың (командалардың) жеке құрамы қамтамасыз етіледі.
2. Азық-түлік қоймасынан қарауылдың пайдалануына ыдыс беру әскери бөлім командирінің (ұйым бастығының) бұйрығы негізінде жүргізіледі.
24-тарау. Эшелондармен жіберілетін бөлімшелерді (командаларды) асханалық-ас үйлік ыдыспен және мүкәммалмен қамтамасыз ету
Атауы
Жеке құрамды тасымалдауға арналған вагондарға заттар саны, дана
Ас үйлері бар эшелондарға (әскери бөлімнің құрамында емес)

1153.
Камера холодильная
1
1
1154.
Колода для рубки мяса
-
1
1
1
Примечание:
наименование, указанное в пункте 1154, может изготавливаться силами воинской части.
1. Рукомойник одно сосковый и таз оцинкованный к нему выдаются только при отсутствии водопровода в питомниках и подразделениях.
2. В питомниках (кинологических городках) служебных собак в зависимости от наличия источников энергии разрешается использовать соответствующие виды пищевых котлов (электрические, газовые или паровые).
3. В ветеринарные пункты воинских частей выдаются:
плита электрическая – 1 штука;
котел электрический - 1 штука.
Глава 28. Снабжение оборудованием и инвентарем продовольственных складов и раздаточных кладовых воинских частей и высшего военного учебного заведения Национальной гвардии Республики Казахстан
Наименование предмета
Количество предметов на раздаточную кладовую
Количество предметов, штук, на продовольственном складе при количестве питающихся, человек
до 40
от 41 -
до 100
от 101 -
до 300
от 301 –
до 500
от 501 –
до 1000
более 1000
Параграф 1. Инвентарь

1153.
Тоңазытқыш камера
1
1
1154.
Ет шабуға арналған ағаш
-
1
1
1
Ескертпе:
1154-тармақ бойынша көрсетілген атау әскери бөлімнің күшімен жасалуы мүмкін.
1. Бір шүмекті қолжуғыш және оған қоса берілетін мырышталған леген тек питомниктер мен бөлімшелерде су құбыры болмаған кезде беріледі.
2. Қызметтік иттер питомниктерінде қуат көздерінің болуына байланысты тамақ пісіретін қазандардың тиісті түрлерін (электр, газ немесе бу) пайдалануға рұқсат етіледі.
3. Әскери бөлімдердің ветеринарлық пункттеріне:
электр плита – 1 дана;
электр қазан – 1 дана беріледі.
28-тарау. Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланы әскери бөлімдерінің және жоғары әскери оқу орнының азық-түлік қоймаларын және тарату қоймаларын жабдықпен және мүкәммалмен жабдықтау
Атауы
Тарату қоймасына берілетін заттар саны
Тамақтанатын адамдардың мынадай санына байланысты
азық-түлік қоймасындағы заттар саны, дана
40-қа дейін
41-ден – 100-ге дейін
101ден – 300-ге дейін
301-ден – 500-ге дейін
501-ден – 1000-ға дейін
1000-нан астам
1 параграф. Мүкәммал

наименования, указанные в пунктах 1193 – 1199 выдаются на каждого человека, входящего в состав оперативной и дежурной служб.
Глава 30. Обеспечение столовых воинских частей и высшего военного учебного заведения Национальной гвардии Республики Казахстан моющими средствами для мытья столово-кухонной посуды, оборудования и инвентаря
Вид моющих средств
На 100 человек питающихся, грамм
при машинной мойке в сутки
при ручной мойке в сутки
при чистке посуды в месяц

1193 – 1199-тармақтар бойынша көрсетілген атаулар жедел және кезекші қызметтің құрамындағы әрбір адамға беріледі.
30-тарау. Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланы әскери бөлімдерінің және жоғары әскери оқу орнының асханаларын асханалық-ас үйлік ыдысын, жабдық пен мүкәммалын жууға арналған жуу құралдарымен қамтамасыз ету
Жуу құралдарының түрі
Тамақтанатын 100 адамға, грамм
тәулігіне машинамен жуған кезде
тәулігіне қолмен жуған кезде
айына ыдыс тазалаған кезде