О внесении изменения в приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра финансов Республики Казахстан от 29 декабря 2023 года № 1340 "Об утверждении профессионального стандарта "Бухгалтер""
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 8 января 2025 года № 7
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра финансов Республики Казахстан от 29 декабря 2023 года № 1340 "Об утверждении профессионального стандарта "Бухгалтер"" следующее изменение:
Профессиональный стандарт "Бухгалтер", утвержденный указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту методологии бухгалтерского учета, аудита и оценки Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) направление копии настоящего приказа на государственном и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
М. Такиев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Профессиональный стандарт "Бухгалтер"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт разработан в соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", устанавливает требования к формированию образовательных программ, в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в организациях и на предприятиях.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) знания – информация, нормы, используемые в индивидуальной и профессиональной деятельности;
2) квалификация – степень готовности работника к качественному выполнению конкретных трудовых функций.
3) уровень квалификации – степень соответствия требованиям к знаниям, умениям, навыкам и личностным и профессиональным компетенциям работников, дифференцируемые по параметрам сложности, нестандартности трудовых действий, ответственности и самостоятельности;

"Бухгалтер" кәсіптік стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 2023 жылғы 29 желтоқсандағы №1340 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 8 қаңтардағы № 7 бұйрығы
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Бухгалтер" кәсіптік стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 2023 жылғы 29 желтоқсандағы № 1340 бұйрығы мынадай өзгеріс енгізілсін:
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген кәсіптік стандарт "Бухгалтер" осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бухгалтерлік есеп, аудит және бағалау әдіснамасы департаменті Қазақстан Республикасы заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың көшірмелерін мемлекеттік және орыс тілінде Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдануын;
2) осы бұйрықтың ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
М. Такиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
бұйрығына қосымша
"Бухгалтер" кәсіптік стандарты
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолданылу саласы: Кәсіптік стандарт "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес әзірленді, білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға, оның ішінде кәсіпорындарда персоналды оқытуға, білім беру ұйымдары қызметкерлері мен түлектерінің кәсіптік біліктілігін тануға және ұйымдар мен кәсіпорындарда персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттердің шешімдеріне қойылатын талаптарды белгілейді.
2. Осы Кәсіптік стандартта мынадай терминдер мен анықтамалар қолданады:
1) білім – ақпарат, жеке және кәсіби қызметте қолданылатын нормалар;
2) біліктілік – қызметкердің нақты еңбек функцияларын сапалы орындауға дайындық дәрежесі;
3) біліктілік деңгейі – күрделілік, еңбек әрекеттерінің стандарттылығы, жауапкершілік және дербестік параметрлері бойынша сараланатын қызметкерлердің біліміне, іскерлігіне, дағдыларына және жеке және кәсіби құзыреттеріне қойылатын талаптарға сәйкестік дәрежесі;

4) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
5) вид трудовой деятельности – составная часть области профессиональной деятельности, сформированная целостным набором трудовых функций и необходимых для их выполнения компетенций;
6) трудовая функция – набор взаимосвязанных действий, направленных на решение одной или нескольких задач процесса труда;
7) профессия – основной род занятий трудовой деятельности человека, требующая определенных знаний, умений и практических навыков, приобретаемых в результате специальной подготовки и подтверждаемых соответствующими документами об образовании;
8) профессиональная группа/подгруппа – сформированная целостным набором трудовых функций и необходимых для их выполнения компетенций, имеющая общую интеграционную основу (аналогичные или близкие назначение, объекты, технологии, в том числе средства труда) и предполагающая схожий набор трудовых функций и компетенций для их выполнения;
9) компетенция – способность работника применять знания, умения и опыт в профессиональной и трудовой деятельности;
10) должность – структурная единица работодателя, на которую возложен круг должностных полномочий и должностных обязанностей;
11) умение – способность физически и (или) умственно выполнять отдельные единичные действия в рамках профессиональной задачи;
12) мидл-офис – общее наименование группы подразделений или процессов, отвечающих за проверку и непосредственную обработку клиентских операций;
13) отраслевая рамка квалификаций – структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых в отрасли;
14) национальная рамка квалификаций – совокупность механизмов правового и институционального регулирования спроса и предложений на квалификации специалистов со стороны рынка труда;
15) Национальная система квалификаций – комплекс правовых и институциональных инструментов и механизмов регулирования и согласования спроса на квалификации со стороны рынка труда и предложения квалификаций со стороны системы образования, в том числе информального;
16) неформальное образование – вид образования, запланированный, организованный и осуществляемый организациями, которые предоставляют образовательные услуги, оказываемые без учета места, сроков и формы обучения, и сопровождаемый выдачей документа, подтверждающего результаты обучения.
3. В настоящем ПС применяются следующие сокращения:
1) МСФО–международные стандарты финансовой отчетности;
2) МСА – международные стандарты аудита;
3) НСФО – национальные стандарты финансовой отчетности;

4)  дағды – кәсіби тапсырманы толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен дағдыларды қолдану қабілеті;
5) еңбек қызметінің түрі – еңбек функцияларының тұтас жиынтығымен және оларды орындау үшін қажетті құзыреттермен қалыптастырылған кәсіби қызмет саласының құрамдас бөлігі;
6) еңбек функциясы – еңбек процесінің бір немесе бірнеше міндеттерін шешуге бағытталған өзара байланысты әрекеттер жиынтығы;
7) мамандық – арнайы даярлық нәтижесінде алынған және білім туралы тиісті құжаттармен расталатын белгілі бір білімді, іскерлікті және практикалық дағдыларды талап ететін адамның еңбек қызметінің негізгі кәсібі;
8) кәсіптік топ/кіші топ – жалпы интеграциялық негізі бар (мақсаты, объектілері, технологиялары, оның ішінде еңбек құралдары ұқсас немесе жақын) еңбек функцияларының тұтас жиынтығымен және оларды орындау үшін қажетті құзыреттермен қалыптастырылған және еңбек функцияларының және оларды орындау үшін қажетті құзыреттердің ұқсас жиынтығын көздейтін топ;
9) құзырет – қызметкердің кәсіби және еңбек қызметінде білімін, машығы мен тәжірибесін қолдану қабілеті;
10) лауазым – лауазымдық өкілеттіктер мен лауазымдық міндеттер шеңбері жүктелген жұмыс берушінің құрылымдық бірлігі;
11)  машық – кәсіптік міндет шеңберінде жекелеген бірлі-жарым іс-әрекетті физикалық тұрғыдан және (немесе) ақыл-оймен орындау қабілеті
12) мидл-офис – клиенттік операцияларды тексеруге және тікелей өңдеуге жауап беретін бөлімшелер немесе процестер тобының жалпы атауы;
13) салалық біліктілік шеңбері – салада танылатын біліктілік деңгейлерінің құрылымдық сипаттамасы;
14) ұлттық біліктілік шеңбері – еңбек нарығы тарапынан мамандардың біліктілігіне сұраныс пен ұсыныстарды құқықтық және институционалдық реттеу тетіктерінің жиынтығы;
15) Ұлттық біліктілік жүйесі – біліктілікке еңбек нарығы тарапынан сұранысты және біліктілікке білім беру, оның ішінде информалды білім беру жүйесі тарапынан ұсынысты реттеу мен келісудің құқықтық және институционалдық құралдары мен тетіктерінің кешені;
16) формалды емес білім беру – оқыту орны, мерзімдері мен нысаны ескерілмей, білім беру қызметтерін ұсынатын ұйымдар жоспарлаған, ұйымдастырған және жүзеге асыратын және оқыту нәтижелерін растаушы құжат беріле отырып жүргізілетін білім беру түрі.
3. Осы КС-да мынадай қысқартулар қолданылады:
1) ХҚЕС – халықаралық қаржылық есептілік стандарттары
2) ХАС – халықаралық аудит стандарттары;
3) ҚЕҰС– қаржылық есептіліктің ұлттық стандарттары;

4) МСБ – малый средний бизнес;
5) НБ Республики Казахстан – национальный Банк Республики Казахстан;
6) PhD – (Пи Эйч Ди) – ученая степень доктора философии;
7) DBA – (Ди Би Эй) – доктор делового администрирования;
8) MBA – (Эм Би Эй) - магистр делового администрирования;
9) ОРК – отраслевая рамка квалификаций;
10) НПА Республики Казахстан – нормативные правовые акты Республика Казахстан;
11) НКЗ – национальный классификатор занятий Республики Казахстан;
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Наименование профессионального стандарта: Бухгалтер
5. Код профессионального стандарта:
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
M Профессиональная, научная и техническая деятельность
69 Финансовое посредничество, кроме страхования и пенсионного обеспечения
69.2 Прочее финансовое посредничество, кроме страхования и пенсионного обеспечения
69.20 Прочее финансовое посредничество, кроме страхования и пенсионного обеспечения, не включенное в другие группировки
69.20.2 Деятельность в области составления счетов и бухгалтерского учета
7. Краткое описание профессионального стандарта: Описание компетенций, необходимых при осуществлении бухгалтерского учета на предприятии, а также внутреннего контроля за использованием имущества предприятий, выполнением обязательств и хозяйственных операций.
8. Перечень карточек профессий:
1) Бухгалтер – 3 уровень ОРК;
2) Бухгалтер – 4 уровень ОРК;
3) Бухгалтер – 5 уровень ОРК;
4) Бухгалтер – 6 уровень ОРК;
5) Руководитель по бухгалтерскому учету (главный бухгалтер) – 7 уровень ОРК;
6) Директор финансовый – 8 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Бухгалтер"
Код группы:
2411-1-001
Код наименования занятия:
2411-1
Наименование профессии:
Бухгалтер
Уровень квалификации по ОРК:
3
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
"Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих", утвержденный приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Раздел 2, параграф 19, Бухгалтер
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
Техническое и профессиональное образование
Специальность:
Учет и аудит
Квалификация:
Бухгалтер-кассир
Требования к опыту работы:
Бухгалтер без категории: Техническое и профессиональное, послесреднее образование по соответствующей специальности (квалификации) образование без предъявления требований к стажу работы или специальная подготовка по установленной программе и стаж работы по учету и контролю не менее 3 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Курсы по программам подготовки бухгалтерского учета или обучение на предприятии до одного года.
Другие возможные наименования профессии:

4) ШАБ – шағын орта бизнес;
5) Қазақстан Республикасының ҰБ – Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі;
6) PhD – (Пи Эйч Ди) – философия докторы ғылыми дәрежесі;
7) DBA – (Ди Би Эй) – іскерлік әкімшілендіру докторы;
8) MBA – (Эм Би Эй) - іскерлік әкімшілендіру магистрі;
9) СБШ – салалық біліктілік шеңбері;
10) Қазақстан Республикасының НҚА – Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері;
11) ҰКС – Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіптер сыныптауышы;
2-тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Бухгалтер
5. Кәсіптік стандарттың коды:
6. ЭҚЖЖ сәйкес секцияны, бөлімді, топты, сыныпты және кіші сыныпты көрсету: M Кәсіби, ғылыми және техникалық қызмет
69 Сақтандыру мен зейнетақымен қамсыздандырудан басқа қаржылық делдалдық 69.2 Сақтандыру мен зейнетақымен қамсыздандырудан басқа, өзге де қаржылық делдалдық
69.20 Басқа топтамаларға енгізілмеген сақтандыру мен зейнетақымен қамсыздандырудан басқа өзге де қаржылық делдалдық
69.20.2 Шоттар жасау және бухгалтерлік есеп саласындағы қызмет
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Кәсіпорында бухгалтерлік есепті жүзеге асыру кезінде қажетті құзыреттердің сипаттамасы, сондай-ақ кәсіпорындардың мүлкін пайдалануға, міндеттемелер мен шаруашылық операциялардың орындалуына ішкі бақылау. 8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Бухгалтер – СБШ 3 деңгейі;
2) Бухгалтер – СБШ 4 деңгейі;
3) Бухгалтер – СБШ 5 деңгейі;
4) Бухгалтер – СБШ 6 деңгейі;
5) Бухгалтерлік есеп жөніндегі басшы (бас бухгалтер) – СБШ 7 деңгейі;
6) Қаржы директоры – СБШ 8 деңгейі.
3-тарау. Кәсіптер карточкалары
9. "Бухгалтер" кәсібінің карточкасы
Топ коды:
2411-1-001
Кәсіп атауының коды:
2411-1
Кәсіптің атауы:
Бухгалтер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
БТБА, БА бойынша біліктілік және басқа да үлгілік біліктілік сипаттамаларының деңгейі:
"Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы"Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелген)
2-бөлім, 19-параграф, Бухгалтер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
Техникалық және кәсіптік білім беру
Мамандығы:
Есеп және аудит
Біліктілік:
Бухгалтер-кассир
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Санатсыз бухгалтер: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) білім, жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды немесе белгіленген бағдарлама бойынша арнайы даярлық және есеп пен бақылау бойынша кемінде 3 жыл жұмыс өтілі.
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
Бухгалтерлік есепті даындау бағдарламалары бойынша курстар немесе бір жылдық кәсіпорында оқыту.
Кәсіптің басқа да ықтимал атаулары:

Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 31 января 2013 года № 50 "Об утверждении Национального стандарта финансовой отчетности";
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 241 "Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета".
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
2411-1-001 Бухгалтер
10. Карточка профессии "Бухгалтер":
Код группы:
2411-1-001
Код наименования занятия:
2411-1
Наименование профессии:
Бухгалтер
Уровень квалификации по ОРК:
4
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
"Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих", утвержденный приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Раздел 2, параграф 19, Бухгалтер
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
Техническое и профессиональное образование
Специальность:
Менеджмент (по отраслям и областям применения)
Квалификация:
Менеджер
Уровень образования:
Техническое и профессиональное образование
Специальность:
Учет и аудит
Квалификация:
Бухгалтер
Уровень образования:
Техническое и профессиональное образование
Специальность:
Учет и аудит
Квалификация:
Бухгалтер-кассир
Требования к опыту работы:
Бухгалтер без категории: Техническое и профессиональное, послесреднее образование по соответствующей специальности (квалификации) образование без предъявления требований к стажу работы.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Курсы по программам подготовки бухгалтерского учета или обучение на предприятии до одного года.
Другие возможные наименования профессии:
3313-0-003 - Помощник бухгалтера;
2411-1-009 - Бухгалтер-кассир.
Основная цель деятельности:
Ведение бухгалтерского и налогового учета компании в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан и формирование полной, достоверной информации о деятельности компании.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1.Учет активов, обязательств и капитала предприятия.
2. Управление затратами и составление калькуляции себестоимости продукции (работ и услуг).
3.Участие в анализе, учете и контроле результатов хозяйственной деятельности.
Дополнительные трудовые функции:
Сопоставление результатов инвентаризации с данными регистров бухгалтерского учета и составление сличительных ведомостей.
Трудовая функция 1:
Учет активов, обязательств и капитала предприятия.
Навык 1:
Ведение документации по учету активов, обязательств и капитала предприятия
Умения:
1.Оформлять платежные документы: на перечисление денежных средств по налогам и обязательным платежам в бюджет; на перечисление денежных средств во внебюджетные фонды; на перечисление денежных средств поставщикам и подрядчикам; на перечисление заработной платы и подотчетных сумм.
2. Обрабатывать выписки банка.
3. Работать с автоматизированной системой учета данных по хозяйственным операциям, в том числе с системами интернет-банкинга.
4. Оформлять и отражать на счетах бухгалтерского учета операции, связанные с движением основных средств, материальных ценностей, денежных средств.
5. Участвовать в проверке правильности ввода в автоматизированную систему учета данных по всем операциям.

"Қаржылық есептіліктің ұлттық стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2013 жылғы 31 қаңтардағы № 50 бұйрығы;
"Бухгалтерлік есеп жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 241 бұйрығы.
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
2411-1-001 Бухгалтер
10. "Бухгалтер" кәсібінің карточкасы:
Топ коды:
2411-1-001
Кәсіп атауының коды:
2411-1
Кәсіптің атауы:
Бухгалтер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелген)
2-бөлім, 19-параграф, Бухгалтер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
Техникалық және кәсіптік білім беру
Мамандығы:
Менеджмент (салалар және қолдану салалары бойынша)
Біліктілігі:
Менеджер
Білім деңгейі:
Техникалық және кәсіптік білім беру
Мамандығы:
Есеп және аудит
Біліктілігі:
Бухгалтер
Білім деңгейі:
Техникалық және кәсіптік білім беру
Мамандығы:
Есеп және аудит
Біліктілігі:
Бухгалтер-кассир
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Санатсыз бухгалтер: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Бухгалтерлік есепті даындау бағдарламалары бойынша курстар немесе бір жылдық кәсіпорында оқыту.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
3313-0-003 - Бухгалтердің көмекшісі;
2411-1-009 - Бухгалтер-кассир.
Қызметтің негізгі мақсаты:
Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес компанияның бухгалтерлік және салықтық есебін жүргізу және компанияның қызметі туралы толық, анық ақпаратты қалыптастыру.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Кәсіпорынның активтерін, міндеттемелерін және капиталын есепке алу.
2. Шығындарды басқару және өнімнің (жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің) өзіндік құнын есептеу.
3. Шаруашылық қызмет нәтижелерін талдауға, есепке алуға және бақылауға қатысу.
Қосымша еңбек функциялары:
Түгендеу нәтижелерін бухгалтерлік есеп тізілімдемелерінің деректерімен салыстыру және салыстыру ведомостарын жасау.
1-еңбек функциясы:
Кәсіпорынның активтерін, міндеттемелерін және капиталын есепке алу.
1-дағды:
Кәсіпорынның активтерін, міндеттемелерін және капиталын есепке алу жөніндегі құжаттаманы жүргізу
Машықтар:
1. Төлем құжаттарын: салықтар және бюджетке төленетін міндетті төлемдер бойынша ақша қаражатын аударуға; бюджеттен тыс қорларға ақша қаражатын аударуға; өнім берушілер мен мердігерлерге ақша қаражатын аударуға; жалақы мен есепті сомаларды аударуға ресімдеу.
2. Банк үзіндісін өңдеу.
3. Шаруашылық операциялар бойынша деректерді есепке алудың автоматтандырылған жүйесімен оның ішінде интернет банкинг жүйелерімен жұмыс істеу.
4. Бухгалтерлік есеп шоттарында негізгі құралдардың материалдық құндылықтардың ақша қаражаттарының қозғалысына байланысты операцияларды ресімдеу және көрсету.
5. Барлық операциялар бойынша деректерді сақтаудың автоматтандырылған жүйесіне енгізудің дұрыстығын тексеруге қатысу.

6. Проводить инвентаризацию активов и обязательств в соответствии с учетной политикой.
Знания:
1. Кодекс Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет".
2. Закон Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности".
3. Кодекс Этики профессиональных бухгалтеров.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Оформление хозяйственных операции по учету активов, обязательств и капитала
Умения:
1. Отражать результаты оценки и переоценки объектов учета.
2. Составлять бухгалтерские записи в соответствии с Планом счетов предприятия.
3. Производить расчет заработной платы, пособий и отражение операций по начислению и удержаниям из заработной платы на счетах.
4. Оформлять на счетах бухгалтерского учета операций, связанных с поставщиками и подрядчиками и их расчетами.
5. Вести операции по учету, связанных с налогообложением.
6. Составлять акты сверки с дебиторами и кредиторами.
7.  Применять методы начисления, бухгалтерских проводок.
8.  Составлять бухгалтерские проводки, математические пропорции, рассчитывать проценты, формулы от обратного.
Знания:
1. Кодекс Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет".
2. Социальный Кодекс Республики Казахстан.
3. Трудовой Кодекс Республики Казахстан.
4. Закон Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности.
5.  Правила ведения бухгалтерского учета
6.  Формы первичных учетных документов.
7. Внутренние организационно-распорядительные документы экономического субъекта, регламентирующие порядок составления, хранения, документального оформления долгосрочных активов, запасов на предприятии.
8. Требования в области начисления заработной платы, расчета зарплаты сотрудников, работающих в различных режимах.
Трудовая функция 2:
Отражение в учете выявленных расхождений между фактическим наличием объектов и данными регистров бухгалтерского учета
Навык 1:
Распределение затрат на себестоимость продукции (работ, услуг), начислять амортизацию активов в соответствии с учетной политикой организации
Умения:
1. Составлять и обрабатывать учетную документацию по затратам на производство продукции, работ, услуг.
2.Проводить своевременное и правильное отнесение затрат на себестоимость продукции, работ и услуг.
3. Применять установленные нормы и методы амортизации основных средств и нематериальных активов.
4. Распределять накладные расходы в соответствии с учетной политикой.
5. Оценивать и прогнозировать возможные последствия изменений затрат предприятия.
Знания:
1. Кодекс Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет".

6. Есеп саясатына сәйкес активтер мен міндеттемелерді түгендеуді жүргізу.
Білімі:
1. "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі.
2. "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
3. Кәсіби бухгалтерлердің Этика кодексі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Активтерді, міндеттемелерді және капиталды есепке алу бойынша шаруашылық операцияларды ресімдеу
Машықтар:
1. Есепке алу объектілерін бағалау және қайта бағалау нәтижелерін көрсету.
2. Кәсіпорынның шоттар жоспарына сәйкес бухгалтерлік жазбалар жасау.
3. Жалақыны, жәрдемақыларды есептеуді және шоттардағы жалақыдан есептеу мен ұстап қалу операцияларын көрсетуді жүргізу.
4. Бухгалтерлік есеп шоттарында өнім берушілер мен мердігерлерге және олардың есеп айырысуларына байланысты операцияларды рәсімдеу.
5. Салық салуға байланысты есепке алу операцияларын жүргізу.
6. Дебиторлармен және кредиторлармен салыстыру актілерін жасау.
7. Есептеу, бухгалтерлік жазбалар әдісін қолдану.
8. Бухгалтерлік жазбаларды, математикалық пропорцияларды құру, пайыздарды, керісінше формулаларды есептеу.
Білімі:
1. "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі.
2. Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексі.
3. Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексі.
4. "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
5. Бухгалтерлік есеп жүргізу қағидаларын бекіту туралы.
6. Бастапқы құжаттардың нысандарын бекіту туралы.
7. Кәсіпорындағы ұзақ мерзімді активтерді, қорларды жасау, сақтау, құжаттамалық ресімдеу тәртібін реттейтін экономикалық субъектінің ішкі ұйымдастырушылық-өкімдік құжаттары.
8. Әр түрлі режимдерде жұмыс істейтін қызметкерлердің жалақысын есептеу, жалақы төлеу саласындағы талаптар.
2-еңбек функциясы :
Объектілердің іс жүзінде болуы мен бухгалтерлік есеп тіркелімдерінің деректері арасында анықталған алшақтықтарды есепке алуда көрсету
1-дағды:
Өнімнің (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) өзіндік құнына шығындарды бөлу, ұйымның есеп саясатына сәйкес активтердің амортизациясын есептеу
Машықтар:
1.Өнімді, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді өндіруге арналған шығындар бойынша есепке алу құжаттамасын жасау және өңдеу.
2.Өнімнің, жұмыстың және көрсетілетін қызметтің өзіндік құнына шығындарды уақтылы және дұрыс жатқызуды жүргізу.
3.Негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің амортизациясының белгіленген нормалары мен әдістерін қолдану.
4.Есеп саясатына сәйкес үстеме шығыстарды бөлу.
5.Кәсіпорын шығындарының өзгеруінің ықтимал салдарын бағалау және болжау.
Білімі:
1. "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі.

2. Закон Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности".
3. Кодекс Этики профессиональных бухгалтеров.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Проведение группировки трансакций объектов бухгалтерского учета и их измерение
Умения:
1. Комплектовать первичных учетных документов и учетных регистров по установленной номенклатуре бухгалтерских документов.
2. Применять правила стоимостного измерения объектов учета, способы начисления амортизации, принятые в учетной политике предприятия.
3. Отражать результаты оценки и переоценки объектов учета.
4. Составлять бухгалтерские записи в соответствии с Планом счетов предприятия.
5. Производить расчет заработной платы, пособий и отражение операций по начислению и удержаниям из заработной платы на счетах.
6. Оформлять на счетах бухгалтерского учета операций, связанных с поставщиками и подрядчиками и их расчетами.
7. Вести операции по учету, связанные с налогообложением.
8. Составлять акты сверки с дебиторами и кредиторами.
9. Применять методы начисления, бухгалтерских проводок.
10. Составлять бухгалтерские проводки, математические пропорции, рассчитывать проценты, формулы от обратного.
11. Определять разницу между бухгалтерским и налоговым учетом.
Знания:
1.Кодекс Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет".
2.Социальный Кодекс Республики Казахстан.
3.Трудовой Кодекс Республики Казахстан.
4. Закон Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности.
5. Правила ведения бухгалтерского учета
6. Формы первичных учетных документов
7. Требования международных стандартов учета по запасам, нематериальным активам, долгосрочным активам.
8. Внутренние организационно-распорядительные документы экономического субъекта, регламентирующие порядок составления, хранения, документального оформления долгосрочных активов, запасов на предприятии.
9. Требования в области начисления заработной платы, расчета зарплаты сотрудников, работающих в различных режимах труда и отдыха.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Участие в анализе, учете и контроле результатов хозяйственной деятельности
Дополнительная трудовая функция:
Сопоставление результатов инвентаризации с данными регистров бухгалтерского учета и составление сличительных ведомостей
Навык 1:
Оформление результатов проверки хозяйственной деятельности
Умения:
1.Выявлять и корректировать расхождения между фактическими данными и учетными регистрами.
2.Подготавливать отчеты о проведенных проверках и внесенных корректировках.
3. Принимать участие в осуществлении проверок документов и записей правильности исчисления налогов и обязательных платежей в бюджет.
4. Осуществлять процедуры списания недостач, дебиторской задолженностей и др. потерь.
5. Участвовать в составлении актов сверок с поставщиками и подрядчиками, выявлять и устранять отклонения в расчетах.
Знания:
1. Кодекс Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет".
2. Закон Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности",
3. Кодекс Этики профессиональных бухгалтеров.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Проведение сравнительного анализа финансово-хозяйственной деятельности
Умения:
1.Выявлять и корректировать расхождения между фактическими данными и учетными регистрами.
2.Подготавливать отчеты о проведенных проверках и внесенных корректировках.
3. Принимать участие в осуществлении проверок документов и записей правильности исчисления налогов и обязательных платежей в бюджет.
4. Осуществлять процедуры списания недостач, дебиторской задолженностей и др. потерь.
5. Участвовать в составлении актов сверок с поставщиками и подрядчиками, выявлять и устранять отклонения в расчетах.
Знания:
1. Закон Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности".
2.  Кодекс Этики профессиональных бухгалтеров.
3. Требования международных стандартов финансовой отчетности.
4. Теоретические и методические основы анализа финансового положения хозяйствующего субъекта.
5. Принципы и механизмы обеспечения платежеспособности, современные методики расчета платежеспособности, ликвидности средств организации.
6. Принципы и механизмы обеспечения финансовой устойчивости, современные методики расчета финансовой устойчивости организации.

2. "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
3. Кәсіби бухгалтерлердің Этика кодексі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Бухгалтерлік есеп объектілерінің транзакцияларын ағымдағы топтастыру және оларды өлшеу
Машықтар:
1. Бухгалтерлік құжаттардың белгіленген номенклатурасы бойынша бастапқы есепке алу құжаттары мен есепке алу тіркелімдерін жинақтау.
2. Есепке алу объектілерінің құнын өлшеу ережелерін қолдану, кәсіпорынның есеп саясатында қабылданған амортизацияны есептеу тәсілдері.
3. Есепке алу объектілерін бағалау және қайта бағалау нәтижелерін көрсету.
4. Кәсіпорынның шоттар жоспарына сәйкес бухгалтерлік жазбалар жасау.
5. Жалақыны, жәрдемақыларды есептеуді және шоттардағы жалақыдан есептеу мен ұстап қалу операцияларын көрсетуді жүргізу.
6. Бухгалтерлік есеп шоттарында өнім берушілер мен мердігерлерге және олардың есеп айырысуларына байланысты операцияларды рәсімдеу.
7. Салық салуға байланысты есепке алу операцияларын жүргізу.
8. Дебиторлармен және кредиторлармен салыстыру актілерін жасау.
9. Есептеу, бухгалтерлік жазбалар әдісін қолдану.
10. Бухгалтерлік жазбаларды, математикалық пропорцияларды құру, пайыздарды, керісінше формулаларды есептеу.
11. Бухгалтерлік есеп пен салықтық есеп арасындағы айырмашылықтарды анықтау.
Білімі:
1. "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі.
2. Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексі.
3. Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексі.
4. "Бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
5. Бухгалтерлік есеп жүргізу қағидаларын бекіту туралы.
6. Бастапқы есепке алу құжаттарының нысандарын бекіту туралы.
7. Қорлар, материалдық емес активтер, ұзақ мерзімді активтер бойынша халықаралық есепке алу стандарттарының ережелері мен талаптары.
8.Кәсіпорындағы ұзақ мерзімді активтерді, қорларды жасау, сақтау, құжаттамалық ресімдеу тәртібін реттейтін экономикалық субъектінің ішкі ұйымдастырушылық-өкімдік құжаттары.
9. Әр түрлі режимдерде жұмыс істейтін қызметкерлердің жалақысын есептеу, жалақы төлеу саласындағы талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
3-еңбек функциясы: Шаруашылық қызметі нәтижелерін талдауға, есепке алуға және бақылауға қатысу
Қосымша еңбек функциясы:
Түгендеу нәтижелерін бухгалтерлік есеп тіркелімдерінің деректерімен салыстыру және салыстыру ведомостарын жасау
1-дағды:
Ұйымның шаруашылық қызметін тексеру нәтижелерін жүргізу және құжаттамалық ресімдеу
Машықтар:
1.Іс жүзіндегі деректер мен есеп тіркелімдері арасындағы алшақтықтарды анықтау және түзету.
2.Жүргізілген тексерулер мен енгізілген түзетулер туралы есептерді дайындай білу.
3.Салықтар мен бюджетке төленетін міндетті төлемдерді есептеудің дұрыстығы туралы құжаттар мен жазбаларды тексеруді жүзеге асыруға қатысу.
4.Жетіспеушіліктерді, дебиторлық берешектерді және басқа да шығындарды есептен шығару рәсімдерін жүзеге асыру.
5.Өнім берушілермен және мердігерлермен салыстыру актілерін жасауға қатысу, есептеулердегі ауытқуларды анықтау және жою.
Білімі:
1. "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі.
2. "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
3. Кәсіби бухгалтерлердің Этика кодексі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Ұйымның қаржы-шаруашылық қызметіне салыстырмалы талдау жүргізу
Машықтар:
1.Іс жүзіндегі деректер мен есеп тіркелімдері арасындағы алшақтықтарды анықтау және түзету.
2. Жүргізілген тексерулер мен енгізілген түзетулер туралы есептерді дайындай білу.
3. Салықтар мен бюджетке төленетін міндетті төлемдерді есептеудің дұрыстығы туралы құжаттар мен жазбаларды тексеруді жүзеге асыруға қатысу.
4. Жетіспеушіліктерді, дебиторлық берешектерді және басқа да шығындарды есептен шығару рәсімдерін жүзеге асыру.
5. Өнім берушілермен және мердігерлермен салыстыру актілерін жасауға қатысу, есептеулердегі ауытқуларды анықтау және жою.
Білімі:
1. "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
2. Кәсіби бухгалтерлердің Этика кодексі.
3. Қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттары.
4. Шаруашылық жүргізуші субъектінің қаржылық жағдайын талдаудың теориялық және әдістемелік негіздері.
5. Төлем қабілеттілігін қамтамасыз ету қағидаттары мен тетіктері, төлем қабілеттілігін есептеудің заманауи әдістері, ұйым қаражатының өтімділігі.
6. Қаржылық тұрақтылықты қамтамасыз ету қағидаттары мен тетіктері, ұйымның қаржылық тұрақтылығын есептеудің заманауи әдістері.

7. Принципы и механизмы образования запасов и управления ими.
8. Современные методики и механизмы максимизации прибыли и рентабельности организации.
9. Современные методики проведения анализа финансово-хозяйственной деятельности организации.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 1:
Проведение инвентаризации и фиксирование ее результатов
Умения:
1. Подготавливать учетные документы, необходимые для проведения инвентаризации.
2. Оформлять результаты инвентаризации.
3. Участвовать в составе комиссии по ревизии по ведению бухгалтерского учета.
4. Осуществлять своевременное и правильное отражение операции в регистрах бухгалтерского учета.
5. Отражать на счетах бухгалтерского учета операции по недостаче, излишкам, пересортице запасов.
6. Предоставлять рекомендации по устранению выявленных при инвентаризации расхождений между фактическим наличием имущества и данными бухгалтерского учета.
7. Обеспечивать надежность системы регистрации и сквозной нумерации кассовых и банковских документов.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Умение быстро принимать решения
Дисциплинированность
Аккуратность
Аналитическое мышление
Концентрация и управление вниманием
Способность к обучению и самообучению
Компьютерная грамотность
Умение работать в команде.
Способен практиковать самостоятельное обучение.
Способен оценивать решения.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 31 января 2013 года № 50 "Об утверждении Национального стандарта финансовой отчетности".
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
2411-1-001 Бухгалтер
11. Карточка профессии "Бухгалтер":
Код группы:
2411-1-001
Код наименования занятия:
2411-1
Наименование профессии:
Бухгалтер
Уровень квалификации по ОРК:
5
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
"Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих", утвержденный приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Раздел 2, параграф 19. Бухгалтер
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
Учет и аудит
Квалификация:
Прикладной бакалавр учета и аудита
Уровень образования:
Высшее образование
Специальность:
Бизнес и управление
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Бухгалтер II категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров без предъявления требований к стажу работы или техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) образование и стаж работы в должности бухгалтера не менее 3 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Прохождение Национальной профессиональной сертификации бухгалтеров в соответствии с пунктом 8 статьи 1 ЗРК "О бухгалтерском и финансовом отчете"
Другие возможные наименования профессии:
2411-1-003 - Бухгалтер по налогообложению;
1221-1-020 - Управляющий в финансово-экономических подразделениях (службах).
Основная цель деятельности:
Обеспечение представления финансовой, управленческой отчетности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация, планирование, координация и контроль текущей деятельности бухгалтерской службы
2. Обеспечение представления финансовой отчетности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Дополнительные трудовые функции:
1. Осуществление внутреннего контроля (внутреннего аудита)
Трудовая функция 1:
Организация, планирование, координация и контроль текущей деятельности бухгалтерской службы
Навык 1:
Обеспечение полной и достоверной информацией о финансовом положении компании
Умения:
1. Разрабатывать внутренние организационно-распорядительные документы, в том числе учетную политику компании.
2. Разрабатывать методику ведения бухгалтерского учета и формировать учетную политику.
3. Раскрывать последствия изменений в учетной политике.
4.Обеспечивать повышение квалификации сотрудников бухгалтерской службы на систематической основе.
5. Определять полномочия, обязанности и ответственность работников за выполнение процедур и осуществлять проверку их выполнения.
6. Проводить оценку состояния и эффективности бухгалтерской службы.
Знания:
1. Кодекс Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет".
2. Гражданский кодекс Республики Казахстан.
3. Трудовой Кодекс Республики Казахстан.
4. Закон Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности.
5. Требования международных стандартов финансовой отчетности.
6. Кодекс Этики профессиональных бухгалтеров.

7. Қорларды қалыптастыру және басқару қағидаттары мен тетіктері.
8. Ұйымның пайдасы мен рентабельділігін арттырудың заманауи әдістері мен тетіктері.
9. Ұйымның қаржылық-шаруашылық қызметіне талдау жүргізудің заманауи әдістемелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
1-дағды:
Түгендеу жүргізу және оның нәтижелерін тіркеу
Машықтары:
1. Түгендеу жүргізу үшін қажетті есептік құжаттарды дайындау.
2. Түгендеу нәтижелерін ресімдеу.
3. Бухгалтерлік есепті жүргізу бойынша тексеру жөніндегі комиссияның құрамына қатысу.
4. Бухгалтерлік есеп тіркелімдерінде операцияны уақтылы және дұрыс көрсетуді жүзеге асыру.
5. Бухгалтерлік есеп шоттарында қорлардың жетіспеушілігі, артығы, қайта сұрыпталуы бойынша операцияларды көрсету.
6. Мүліктің іс жүзінде болуы мен бухгалтерлік есеп деректері арасындағы түгендеу кезінде анықталған алшақтықтарды жою бойынша ұсыныстар беру.
7. Кассалық және банктік құжаттарды тіркеу және түпкілікті нөмірлеу жүйесінің сенімділігін қамтамасыз ету.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Тез шешім қабылдай білу
Тәртіптілік
Ұқыптылық
Талдамалық ойлау
Зейінді шоғырландыру және басқару
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Компьютерлік сауаттылық
Командада жұмыс істей білу.
Өзін-өзі оқытуға машықтана алады.
Шешімдерді бағалауға қабілетті.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
"Қаржылық есептіліктің ұлттық стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2013 жылғы 31 қаңтардағы № 50 бұйрығы.
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
2411-1-001 Бухгалтер
11. "Бухгалтер" кәсібінің карточкасы:
Топ коды:
2411-1-001
Кәсіп атауының коды:
2411-1
Кәсіптің атауы:
Бухгалтер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
5
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелген)
2-бөлім, 19-параграф, Бухгалтер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: орта білімнен кейінгі білім (қолданбалы бакалавриат)
Мамандығы:
Есеп және аудит
Біліктілігі: Қолданбалы бухгалтерлік есеп және аудит бакалавры
Білім деңгейі:
жоғары білім
Мамандығы:
Бизнес және басқару
Біліктілігі:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
II санатты бухгалтер: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) бiлiм, жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды немесе тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) білім және бухгалтер лауазымында кемінде 3 жыл жұмыс өтілі.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
"Бухгалтерлік және қаржылық есеп туралы" ҚРЗ 1-бабының 8-тармағына сәйкес бухгалтерлердің ұлттық кәсіби сертификаттаудан өтуі
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2411-1-003 Салық салу жөніндегі бухгалтер;
1221-1-020 Қаржы-экономикалық бөлімшелердегі (қызметтердегі) басқарушы.
Қызметтің негізгі мақсаты:
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қаржылық, басқарушылық есептілікті ұсынуды қамтамасыз ету
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Бухгалтерлік қызметтің ағымдағы қызметін ұйымдастыру, жоспарлау, үйлестіру және бақылау
2.  Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қаржылық есептілікті ұсынады қамтамасыз ету.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Ішкі бақылауды (ішкі аудитті) жүзеге асыру
1-еңбек функциясы:
Бухгалтерлік қызметтің ағымдағы қызметін ұйымдастыру, жоспарлау, үйлестіру және бақылау
1-дағды:
Компанияның қаржылық жағдайы туралы толық және дұрыс ақпаратқа ие болу
Машықтар:
1. Ішкі ұйымдық-өкімдік құжаттарды, оның ішінде компанияның есеп саясатын әзірлеу.
2. Бухгалтерлік есеп жүргізу әдістемесін әзірлеу және есеп саясатын қалыптастыру.
3. Есеп саясатындағы өзгерістердің салдарын ашу.
4. Бухгалтерлік қызметтегі қызметкердің біліктілігін арттыруды басқару.
5. Рәсімдерді орындау үшін қызметкерлердің өкілеттіктерін, міндеттері мен жауапкершілігін айқындау және олардың орындалуын тексеруді жүзеге асыру.
6. Бухгалтерлік қызметтің жай-күйі мен тиімділігін бағалауды жүргізу.
Білімі:
1. "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі.
2.Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексі.
3. Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексі.
4."Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
5. Қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттары.
6.Кәсіби бухгалтерлердің Этика кодексі.
7.Кәсіпорынның кірістері мен шығыстары, қорытынды пайдасы (шығыны) шоттарын жабу рәсімдері.
8.Қазақстан Республикасының аумағында төлем құжаттарын пайдалану және қолма-қол ақшасыз төлемдер мен ақша аударымдарын жүзеге асыру қағидалары туралы заңнаманың талаптары
9.Мемлекеттік органдардағы экспорттық-импорттық операциялар және ақпараттық жүйелер.
Дағдыларды тану қабілеті:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Қаржылық есептілікті жасау, қаржылық талдау жүргізу, бюджеттеу және компанияның ақша ағындарын басқару
Машықтар:
1.Қаржылық есептіліктің құрамына кіретін есептердегі көрсеткіштердің белгіленген ережелеріне сәйкес ақпараттың маңыздылығын бағалау.
2.Жоспарлау, жұмыс нәтижелерін бағалау және бақылау мақсатында сапалық және сандық ақпаратқа қатысты басқарушылық есепке алу әдістерін қолдану.
3.Салық салу объектілерін сәйкестендіру, салық базасын, салық және алым сомасын, сондай-ақ мемлекеттік және бюджеттен тыс қорларға жарналар сомасын есептеу.
4.Кәсіпорынның қаржылық әлеуетін, өтімділігі мен төлем қабілеттілігін, қаржылық тұрақтылығын, кірістілігі мен рентабельділігін бағалау және талдау.
5. Қаржылық есептілікте қамтылған ақпаратты қаржылық талдау әдістерін қолдану; ықтимал тәуекелдерді бағалау.
6. Бюджеттеу және ақша ағындарын басқару мақсаттары үшін қаржылық талдау нәтижелерін қолдану.

3. Трудовой Кодекс Республики Казахстан,
4.Современные системы и методы учета затрат на производство и калькулирование себестоимости продукции, распределения накладных расходов.
5.Международные стандарты финансовой отчетности.
6.Международные стандарты аудита.
7.Кодекс Этики профессиональных бухгалтеров.
8.Международный стандарт для малого и среднего бизнеса
9. Требования национального стандарта финансовой отчетности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Замещение главного бухгалтера, в случае необходимости
Навык 1:
Проведение анализа и отслеживания законодательных и (или) нормативных изменений в сфере бухгалтерского учета и финансовой учетности.
Умения:
1. Формировать данные по учету доходов и расходов для составления отчета о прибылях и убытках.
2. Составлять смету доходов и расходов.
3. Проводить мониторинг дебиторской и кредиторской задолженностей, в том числе сверка взаимных расчетов с контрагентами, налоговым комитетом.
4. Контролировать соблюдение финансовой и кассовой дисциплины.
5. Обеспечивать руководителей и заинтересованных лиц учетной информацией по соответствующим участкам учета мидл-офиса.
Знания:
1. Гражданский Кодекс Республики Казахстан.
2.Кодекс Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет".
3.Трудовой Кодекс Республики Казахстан.
4. Закон Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности".
5.Закон Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма".
6.Требования международных стандартов финансовой отчетности и аудита.
7.Кодекс Этики профессиональных бухгалтеров.
8.Процедуры закрытия счетов доходов и расходов, итоговой прибыли (убытка) предприятия.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность;
Умение быстро принимать решения;
Умение работать в команде;
Аналитическое мышление;
Поиск и анализ информации;
Способность к обучению и самообучению;
Инициативность;
Компьютерная грамотность;
Способен влиять на действия;
Способен оценивать решения.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Международные стандарты финансовой отчетности
Международные стандарты аудита
Международный стандарт для малого и среднего бизнеса
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 31 января 2013 года № 50 "Об утверждении Национального стандарта финансовой отчетности".
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
2411 Аудитор внутренний
13. Карточка профессии "Главный бухгалтер":
Код группы:

3. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі,
4. Өндіріске және өнімнің өзіндік құнын калькуляциялауға арналған шығындарды есепке алудың, үстеме шығыстарды бөлудің қазіргі заманғы жүйелері мен әдістері.
5. Халықаралық қаржылық есептілік стандарттары.
6. Халықаралық аудит стандарттары.
7. Кәсіби бухгалтерлер этикасы кодексі.
8.Шағын және орта бизнеске арналған халақаралық стандарт.
9.Ұлттық қаржылық есептелік стандартының талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
1-қосымша еңбек функциясы:
Қажет болған жағдайда бас бухгалтерді алмастыру
1-дағды:
Өз жауапкершілік аймағындағы нормалар мен заңдардың өзгерістерін қадағалау және осы өзгерістер бойынша басшылықты хабардар ету
Машықтар:
1. Кірістер мен шығыстарды есепке алу бойынша деректерді пайда мен шығындар туралы есепті жасау үшін қалыптастырады.
2. Кірістер мен шығыстар сметасын жасайды.
3.Дебиторлық және кредиторлық берешектердің мониторингі, оның ішінде контрагенттермен, салық комитетімен өзара есеп айырысуларды салыстыру.
4. Қаржылық және кассалық тәртіптің сақталуын бақылау.
5.Басшыларды және мүдделі тұлғаларды мидл-офистің тиісті есепке алу учаскелері бойынша есептік ақпаратпен қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексі.
2. "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының кодексі.
3. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі.
4. "Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
5. "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы,
6. Халықаралық қаржылық есептілік стандарттары және аудит стандарттары.
7. Кәсіби бухгалтерлер этикасы кодексі.
8. Кәсіпорынның кірістері мен шығыстарының, қорытынды пайдасының (залалының) шоттарын жабу рәсімдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік;
Тез шешім қабылдай білу;
Командада жұмыс істей білу;
Аналитикалық ойлау;
Ақпаратты іздеу және талдау;
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті;
Бастамашылық;
Компьютерлік сауаттылық;
Әрекетке әсер ете алады;
Шешімдерді бағалауға қабілетті.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
Халықаралық қаржылық есептілік стандарттары
Халықаралық аудит стандарттары
Шағын орта бизнеске арналған халықаралық стандарт
"Ұлттық қаржылық есептілік стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2013 жылғы 31 қаңтардағы № 50 бұйрығы.
СБШ-нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
2411 Ішкі аудитор
13. Кәсіптің карточкасы "Бас бухгалтер":
Топтың коды:

1221-1-014
Код наименования занятия:
1221-1
Наименование профессии:
Руководитель по бухгалтерскому учету (главный бухгалтер)
Уровень квалификации по ОРК:
7
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
"Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих", утвержденный приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).

1221-1-014
Қызмет атауының коды:
1221-1
Кәсіптің атауы:
Бухгалтерлік есеп жөніндегі басшы (бас бухгалтер)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
БТБА, БА және басқа да үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелді).

Раздел 1. Параграф 12. Главный бухгалтер
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
Послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Бизнес и управление
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров, стаж работы не менее последних 5 лет в области финансово-бухгалтерской работы, в том числе на руководящих должностях.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Прохождение Национальной профессиональной сертификации бухгалтеров в соответствии с пунктом 8 статьи 1 ЗРК "О бухгалтерском и финансовом отчете";
Прохождение аттестации кандидатов в аудиторы для получения квалификационного свидетельства "аудитор" в соответствии с подпунктом 7) статьи 7 ЗРК "Об аудиторской деятельности";
Обучение и прохождение международных сертификационных программ, признанных регулирующими органами и работодателями (The Association of Chartered Certified Accountants - ACCA)
Другие возможные наименования профессии:
1221-1-014 - Главный бухгалтер;
2413-1-002 - Финансовый аналитик;
1210-0-055 - Финансовый директор.
Основная цель деятельности:
Учет, аудит и контроль всех аспектов хозяйственной деятельности предприятия, формирование финансовой отчетности.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация, планирование, координация и контроль ведения бухгалтерского и налогового учета, составлению консолидированной финансовой отчетности, налоговых расчетов и деклараций компании.
2. Проведение управленческого учета в отношении качественной и количественной информации с целью планирования, принятия решений, оценки результатов работы и контроля.
Дополнительные трудовые функции:
1. Взаимодействие с внешними аудиторами для оценки внутреннего контроля (внутреннего аудита).
Трудовая функция 1:
Организация, планирование, координация и контроль ведения бухгалтерского и налогового учета, составлению консолидированной финансовой отчетности, налоговых расчетов и деклараций компании.
Навык 1: Проведение работы по совершенствованию финансовой, учетной политики, налоговой учетной политики компании.
Умения:
1. Обеспечивать законность, своевременность и правильность оформления учетной документации.
2. Применять прогрессивные формы и методы ведения бухгалтерского учета на основе специализированных бухгалтерских программ.
3. Осуществлять финансовый контроль, анализировать риски, обобщать финансовую и управленческую информацию.
5. Применять методы финансового анализа и финансовых вычислений.
6. Составлять отчеты об экономическом анализе деятельности компании, налогового планирования, формируя системы ключевых показателей и их плановых значений.
7. Использовать методы принятия решений с целью оценки перспектив развития бизнеса.
8. Взаимодействовать с банками, налоговыми службами и другими внешними пользователями финансовой информации для минимизации рисков компании.
9.  Выражать профессиональное суждение в принятии важных управленческих решений.
Знания:
1. Бюджетный Кодекс Республики Казахстан.
2. Кодекс Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет".
3. Социальный Кодекс Республики Казахстан.
4. Трудовой Кодекс Республики Казахстан.
5. Закон Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности".
6. Закон Республики Казахстан "Об аудиторской деятельности.
7.Закон Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма".
8.Закон Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле".
9. Кодекс Этики профессиональных бухгалтеров.
10. Требования международных стандартов финансовой отчетности и аудита.
11. Кодекс корпоративного управления.
12. Требования международных стандартов для малого и среднего бизнеса.
13.Требования национального стандарта финансовой отчетности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Формирование и представление финансовой отчетности для отдельных предприятий и группы компаний
Умения:
1.Разрабатывать методические указания, внутренние нормативные документы и рекомендации по ведению бухгалтерского и налогового учета.
2.Формировать налоговую отчетность.
3.Определять содержание основных приемов и методов ведения учета и технологии обработки бухгалтерской информации.
4.Анализировать и интерпретировать финансовую отчетность.
5.Составлять финансовую отчетность, в том числе консолидированную отчетность по международным стандартам финансовой отчетности.
Знания:
1. Бюджетный Кодекс Республики Казахстан.
2. Кодекс Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет".
3. Социальный Кодекс Республики Казахстан.
4. Трудовой Кодекс Республики Казахстан.
5. Гражданский Кодекс Республики Казахстан.
6. Закон Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности".
7. Закон Республики Казахстан "Об аудиторской деятельности.
8. Закон Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма".
9. Закон Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле".
10. Кодекс Этики профессиональных бухгалтеров.
11.Требования международных стандартов финансовой отчетности и аудита.
12. Кодекс корпоративного управления.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Проведение управленческого учета в отношении качественной и количественной информации с целью планирования, принятия решений, оценки результатов работы и контроля
Навык 1:
Ведение управленческого учета в отношении качественной и количественной информации с целью планирования, принятия решений, оценки результатов и контроля
Умения:
1. Подготавливать и представлять управленческую отчетности для руководства компании.
2. Выделять значимые и незначимые факторы, обеспечивать руководство своевременной и полезной информацией.
3.Контролировать и анализировать экономические показатели бизнеса, находить точки роста компании.
4.Мониторить и корректировать плановые значения.
5. Применять методы управления хозяйственной деятельностью, охватывающие современные методы принятия решений, бюджетирования, применения ключевых показателей эффективности и контроля.
Знания:
1. Кодекс Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет".
2. Социальный Кодекс Республики Казахстан.
3. Трудовой Кодекс Республики Казахстан.
4. Гражданский Кодекс Республики Казахстан.
5. Закон Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности".
6. Закон Республики Казахстан "Об аудиторской деятельности,
7. Закон Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма".
8. Закон Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле".
9. Бюджетный кодекс Республики Казахстан.
10. Кодекс Этики профессиональных бухгалтеров.
11. Требования международных стандартов финансовой отчетности и аудита.
12. Кодекс корпоративного управления.
13. Учетная политика компании.
14. Требования международных стандартов для малого и среднего бизнеса.
15.Требования национального стандарта финансовой отчетности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Формирование информации о затратах и генерирование данных о носителях затрат в целях осуществления поддержки системы управления хозяйствующими субъектами в вопросах планирования и принятия управленческих решений
Умения:
1. Проводить сбор данных в отношении объекта учета затрат в целях осуществления поддержки системы управления хозяйствующими субъектами в вопросах планирования и принятия управленческих решений.
2. Составлять экономически обоснованные отчетные калькуляции себестоимости продукции и услуг.
3. Выявлять внутрихозяйственные резервы, вносить предложения по устранению потерь и непроизводительных затрат.
4. Применять методы формирования затрат и калькулирования себестоимости, утвержденных в учетной политике и ее контроль.
5. Прогнозировать прибыль компании.
Знания:
1. Кодекс Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет".
2. Бюджетный кодекс Республики Казахстан
3. Гражданский Кодекс Республики Казахстан.
4. Закон Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности".
5. Закон Республики Казахстан "Об аудиторской деятельности.
6. Закон Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле",
7. Закон Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма",
8. Кодекс Этики профессиональных бухгалтеров.
9. Требования международных стандартов финансовой отчетности и аудита.
10. Кодекс корпоративного управления.
11. Требования международных стандартов для малого и среднего бизнеса.
12.Требования национального стандарта финансовой отчетности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Взаимодействие с внешними аудиторами для оценки внутреннего контроля (внутреннего аудита).
Навык 1:
Проведение оценки информационных систем для определения риска контролей, оценки их потенциального эффекта, подготовки необходимых рекомендаций.
Умения:
1.Выделять и описывать объем необходимой работы и доказательств для выполнения задач аудиторского проекта, и исполнения требований международных стандартов.
2.Понимать значение, принципы, структуру построения международных стандартов аудита в обеспечении пользователей достоверной информацией.
3. Использовать системы внутреннего контроля для целей аудита. Применение аудиторских (в том числе аналитических) процедур.
4. Проводить переговоры, управление конфликтными ситуациями, навыки управления изменениями, а также навыки выявления мошенничества.
5.Обеспечивать стратегическое и текущее планирование деятельности компании по оказанию консультационных услуг.
6.Обеспечивать соблюдение требований соглашения о конфиденциальности.
Знания:
1. Бюджетный кодекс Республики Казахстан.
2. Кодекс Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет".
3. Социальный Кодекс Республики Казахстан.
4. Трудовой Кодекс Республики Казахстан.
5. Закон Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности".
6. Закон Республики Казахстан "Об аудиторской деятельности, Закон Республики Казахстан
7. "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма".
8. Закон Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле".
9. Кодекс Этики профессиональных бухгалтеров.
10. Требования международных стандартов финансовой отчетности и аудита.
11. Кодекс корпоративного управления.
12. Требования международных стандартов для малого и среднего бизнеса.
13. Международные конвенции, договоры, а также иные различные аспекты международного договорного права, создания, управления и ликвидации международных корпорации, а также международных трудовых отношений.
14. Нормативные и методические материалы, регламентирующие производственно-хозяйственную деятельность компании: профиль, специализация, особенности структуры (филиалов).

1-бөлім, 12-параграф, бас бухгалтер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Бизнес және басқару
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Сәйкесінше жоғары (немесе жоғары орнынан кейінгі) білім кадрларды даярлау бағытында, қаржы – бухгалтерлік жұмыс саласында, оның ішінде басшылық лауазымдарда кемінде соңғы 5 жыл жұмыс өтілі.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
"Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" ҚРЗ 1-бабының 8-тармағына сәйкес бухгалтерлерді ұлттық кәсіби сертификаттаудан өту;
"Аудиторлық қызмет туралы" ҚРЗ 7-бабының 7) тармақшасына сәйкес "аудитор" біліктілік куәлігін алу үшін аудиторлыққа кандидаттарды аттестаттаудан өту;
Реттеуші органдар мен жұмыс берушілер (The Association of Chartered Certified Accountants - ACCA) таныған халықаралық сертификаттау бағдарламаларын оқыту және өту
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
1221-1-014 - Бас бухгалтер;
2413-1-002 - Қаржы талдаушысы;
1210-0-055 - Қаржы директоры.
Қызметтің негізгі мақсаты:
Кәсіпорынның шаруашылық қызметінің барлық аспектілерін есепке алу, аудит және бақылау, қаржылық есептілікті қалыптастыру.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Бухгалтерлік және салықтық есепті жүргізуді шоғарландырылған қаржылық есептелікті салықтық есептерді және компания декларацияларын жасауды ұйымдастыру жоспарлау үйлестіру және бақылау.
2.Басқару есебін жүргізу қатысты сапалы жоспарлау, шешім қабылдау мақсатында сандық ақпарат жұмыс нәтижелерін бағалау және бақылау.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Ішкі бақылауды (ішкі аудитті) бағалау үшін сыртқы аудиторлармен өзара іс-қимыл жасау.
1-еңбек функциясы:
Компанияның шоғырландырылған қаржылық есептілігін, салықтық есептерін және декларацияларын жасау үшін бухгалтерлік және салықтық есептерді жүргізуді ұйымдастыру, жоспарлау, үйлестіру және бақылау.
1-дағды:
Компанияның қаржы, есеп саясатын, салықтық есеп саясатын жетілдіру.
Машықтар:
1. Есеп құжаттамасын ресімдеудің заңдылығын, уақтылығын және дұрыстығын қамтамасыз ету.
2. Мамандандырылған бухгалтерлік бағдарламалар негізінде бухгалтерлік есепті жүргізудің прогрессивті нысандары мен әдістерін қолдану.
3. Қаржылық бақылауды жүзеге асыру, тәуекелдерді талдау, қаржылық және басқарушылық ақпаратты жинақтау.
4. Қаржылық талдау және қаржылық есептеулер әдістерін қолдану.
5. Негізгі көрсеткіштер жүйесін және олардың жоспарлы мәндерін қалыптастыра отырып, компания қызметінің экономикалық талдауы, салықтық жоспарлау туралы есептер жасау.
6. Бизнестің даму перспективаларын бағалау мақсатында шешім қабылдау әдістерін пайдалану.
7. Тәуекелдерді азайту үшін банктермен, салық қызметтерімен және басқа да сыртқы қаржылық ақпаратты пайдаланушылармен өзара іс-қимыл жасау.
8. Маңызды басқару шешімдерін қабылдауда кәсіби пікір білдіру.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі.
2. "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының кодексі.
3. Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексі.
4. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі.
5. "Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
6. "Аудиторлық қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
7. "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
8. "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
9. Кәсіби бухгалтерлер этикасы кодексі.
10. Халықаралық қаржылық есептілік стандарттары.
11. Корпоративтік басқару кодексі.
12.Шағын және орта бизнеске арналған халақаралық стандарт.
13.Ұлттық қаржылық есептелік стандартының талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-дағды:
Жекелеген кәсіпорындар мен компаниялар тобы үшін қаржылық есептілікті қалыптастыру және ұсыну
Машықтар:
1. Бухгалтерлік және салық есебін жүргізу бойынша әдістемелік нұсқаулар, ішкі нормативтік құжаттар мен ұсынымдар әзірлейді.
2. Салық есептілігін қалыптастыру.
3. Бухгалтерлік ақпаратты өңдеу технологиясы мен есепке алуды жүргізудің негізгі әдістері мен тәсілдерінің мазмұнын анықтау.
4. Қаржылық есептілікті талдау және түсіндіру.
5. Қаржылық есептілікті, оның ішінде халықаралық қаржылық есептілік стандарттары бойынша шоғырландырылған есептілікті жасау.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі.
2. "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының кодексі.
3. Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексі.
4. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі.
5. Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексі.
6. "Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
7. "Аудиторлық қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
8. "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
9. "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
10. Кәсіби бухгалтерлер этикасы кодексі.
11. Халықаралық қаржылық есептілік стандарттары, халықаралық аудит стандарттары.
12. Корпоративтік басқару кодексі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-еңбек функциясы
Жоспарлау, шешім қабылдау, жұмыс нәтижелерін бағалау және бақылау мақсатында сапалық және сандық ақпаратқа қатысты басқарушылық есепке алу әдістемесін қолдану
1-дағды:
Жоспарлау, шешімдер қабылдау, нәтижелерді бағалау және бақылау мақсатында сапалық және сандық ақпаратқа қатысты басқарушылық есепке алуды жүргізу
Машықтар:
1. Компания басшылығы үшін басқарушылық есептілікті дайындау және ұсыну.
2. Маңызды және маңызды емес факторларды ажырата білу, уақытылы және пайдалы ақпаратқа басшылық жасауды қамтамасыз ете білу.
3.Бизнестің экономикалық көрсеткіштерін бақылау және талдау, компанияның өсу нүктелерін табу.
4. Жоспарлы мәндерді мониторингтеу және түзету.
5.Шешімдерді қабылдаудың, бюджеттеудің, тиімділік пен бақылаудың негізгі көрсеткіштерін қолданудың қазіргі заманғы әдістерін қамтитын шаруашылық қызметті басқару әдістерін қолдану.
Білімдер:
1. "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының кодексі.
2.Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексі.
3.Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі.
4. Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексі.
5. "Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
6."Аудиторлық қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
7."Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
8."Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
9. Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі.
10. Кәсіби бухгалтерлер этикасы кодексі.
11.Халықаралық қаржылық есептілік стандарттары.
12. Корпоративтік басқару кодексі.
Халықаралық аудит стандарттары.
13. Компанияның есеп саясаты.
14. Шағын және орта бизнеске арналған халақаралық стандарт.

4. Генерировать идеи, прогнозировать результаты инновационной деятельности,
5. Осуществлять широкомасштабные изменения в профессиональной и социальной сфере.
6. Руководить сложными производственными и научными процессами.
Знания:
1. Виды стратегии и управления процессами, деятельностью (в том числе инновационной) на уровне крупных институциональных структур.
2.Методики в области инновационно-профессиональной деятельности.
3. Современные научные издания по совершенствованию финансовых стратегии.
4. Научно-образовательные и прикладные исследования в финансово-экономической сфере.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Понимание бизнеса;
Самостоятельность и ответственность;
Сотрудничество и взаимодействие;
Стратегическое мышление;
Умение быстро принимать решения;
Умение работать в команде;
Управление изменениями;
Аналитическое мышление;
Устные коммуникативные навыки;
Поиск и анализ информации;
Способность к обучению и самообучению;
Инициативность;
Лидерство;
Многозадачность;
Широкие и глубокие знания;
Навыки и высокая степень усвоенных профессиональных ценностей;
Нести ответственность за решения задач.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Международные стандарты финансовой отчетности
Международные стандарты аудита
Международный стандарт для малого среднего бизнеса
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 31 января 2013 года № 50 "Об утверждении Национального стандарта финансовой отчетности"
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
15. Наименование государственного органа: Министерство финансов Республики Казахстан, исполнитель: Кусанова Раушан Канатовна, +7 (717) 275 04 56, r.kusanova@minfin.gov.kz
16. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
Миржакыпова Седеп Токтамуратовна д.э.н., профессор, Директор товарищества с ограниченной ответственностью "Профессиональная сертификация бухгалтеров и финансистов"
E-mail: msedep@mail.ru
Номер телефона: +7 (701) 220 09 09
17. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям:
18. Национальный орган по профессиональным квалификациям:
19. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен":
20. Номер версии и год выпуска: версия 3, 2024 года;
21. Дата ориентировочного пересмотра: 31 декабря 2027 года.

4. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі.
5. "Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
6. "Аудиторлық қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
7. "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
8. "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
9. Кәсіби бухгалтерлер этикасы кодексі.
10.Халықаралық қаржылық есептілік стандарттары және. аудит стандарттары.
11. Талаптар шағын және орта бизнеске арналған халықаралық стандарттар.
12. Талаптар ұлттық қаржылық есептілік стандарты
13. Корпоративтік басқару кодексі.
14. Бюджеттеудің әртүрлі әдістері мен жоспарлау және бақылау әдістері, қызмет нәтижелерін бағалау және бақылау мақсатында және түзету шараларын қабылдау мақсатында стандартты калькуляцияны есептеу жүйелерін қолдану.
15. Қаржылық талдау және қаржылық есептеу әдістері.
16. Инвестициялық жобаларды бағалау және талдау әдістерін қолдану.
17. Кірісті арттыру әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
1-қосымша еңбек функциясы:
Зерттеу саласында жүйелі түсінікті, осы салада пайдаланылатын іскерлік пен зерттеу әдістері бөлігінде шеберлікті көрсетеді
1-дағды:
Ғылыми зерттеулердің кешенді процесін жоспарлайды, әзірлейді, іске асырады және түзетеді
Машықтар:
1. Кәсіпорын қызметінің стратегиясын, әзірлеу.
2. Әртүрлі ақпаратты талдай білу, уәждемені жоғалтпай және сапаға нұқсан келтірмей тәуекелдерді саралай білу.
3. Түрлі деңгейдегі командаларды қалыптастыру және дамыту.
4. Идеяларды жинақтау, инновациялық қызмет нәтижелерін болжау,
5. Кәсіби және әлеуметтік салада кең ауқымды өзгерістерді жүзеге асыру.
6. Күрделі өндірістік және ғылыми процестерді басқару білігі.
Білімдер:
1.Ірі институционалдық құрылымдар деңгейінде стратегия және процестерді қызметті (оның ішінде инновациялық) басқару түрлері.
2. Инновациялық-кәсіби қызмет саласындағы әдіснамалық білім.
3. Қаржылық стратегияны жетілдіруге арналған замануи ғылыми басылымдар.
4.Қаржы экономиқалық саладағы ғылыми білім беру және қолданбалы зерттеулер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Бизнесті түсіну;
Дербестік және жауапкершілік;
Ынтымақтастық және өзара іс-қимыл;
Стратегиялық ойлау;
Тез шешім қабылдай білу;
Командада жұмыс істей білу;
Өзгерістерді басқару;
Аналитикалық ойлау;
Ауызекі сөйлеу дағдылары;
Ақпаратты іздеу және талдау;
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті;
Бастамашылық;
Көшбасшылық;
Көп мәселелік;
Кең және терең білім;
Дағдылар және жоғары дәрежеде меңгерілген кәсіби құндылықтар;
Міндеттерді шешуге жауапты болу.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
Халықаралық қаржылық есептілік стандарттары
Халықаралық аудит стандарттары
Шағын орта бизнеске арналған халықаралық стандарт
"Ұлттық қаржылық есептілік стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2013 жылғы 31 қаңтардағы № 50 бұйрығы
СБШ-нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4-тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
15. Мемлекеттік органның атауы: Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі, орындаушы: Раушан Қанатқызы Құсанова, +7 (717) 275 04 56, r.kusanova@minfin.gov.kz
16. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
Седеп Тоқтамұратқызы Міржақыпова э.ғ.д., профессор, "Бухгалтерлер мен қаржыгерлерді кәсіби сертификаттау" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің директоры
E-mail: msedep@mail.ru
Телефон нөмірі: +7 (701) 220 09 09
17. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес:
18. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган:
19. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы:
20. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: 3-нұсқа, 2024 жылғы;
21. Болжамды қайта қарау күні: 2027 жылғы 31 желтоқсан.