Об определении порядка и условий установления стимулирующих надбавок к должностным окладам работников коммунального государственного казенного предприятия "Управление парками культуры и отдыха" акимата города Жезказган Отдела жилищно-коммунального хозяйства города Жезказгана
Постановление акимата города Жезказган области Ұлытау от 2 апреля 2025 года № 13/01
В соответствии с пунктом 2) статьи 27 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 1193 "О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий", акимат города Жезказган ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Определить порядок и условия установления стимулирующих надбавок к должностным окладам работников коммунального государственного казенного предприятия "Управление парками культуры и отдыха" акимата города Жезказган Отдела жилищно-коммунального хозяйства города Жезказгана согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Отменить постановление акимата города Жезказган "Об определении порядка и условий установления стимулирующих надбавок к должностным окладам работников коммунального государственного казенного предприятия "Управление парками культуры и отдыха" акимата города Жезказган Отдела жилищно-коммунального хозяйства города Жезказгана" от 12 июля 2024 года №31/07.
3. Отменить постановление акимата города Жезказган "Об определении порядка и условий установления стимулирующих надбавок к должностным окладам работников коммунального государственного казенного предприятия "Управление парками культуры и отдыха" акимата города Жезказган Отдела жилищно-коммунального хозяйства города Жезказгана" от 2 сентября 2024 года №39/04.
4. Государственному учреждению "Отдел жилищно-коммунального хозяйства города Жезказган" принять необходимые меры, вытекающие из настоящего постановления.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима города Жезказган.
6. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким города Жезказган К. Шайжанов
Приложение
к постановлению акимата
города Жезказган
№13/01 от "02" апреля 2025 года
Порядок и условия установления стимулирующих надбавок к должностным окладам работников коммунального государственного казенного предприятия "Управление парками культуры и отдыха" акимата города Жезказган Отдела жилищно-коммунального хозяйства города Жезказгана
Глава 1. Общие положения

Жезқазған қаласы әкімдігінің Жезқазған қаласының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық бөлімінің "Мәдениет және демалыс парктерін басқару" коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны жұмыскерлерінің лауазымдық айлықақыларына ынталандырушы үстемеақылар белгілеудің тәртібі мен шарттарын айқындау туралы
Ұлытау облысы Жезқазған қаласының әкімдігінің 2025 жылғы 2 сәуірдегі № 13/01 қаулысы
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" заңының 27-бабының 2) тармағына, "Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Үкіметінің 2015 жылғы 31 желтоқсанындағы №1193 қаулысына сәйкес, Жезқазған қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Жезқазған қаласы әкімдігінің Жезқазған қаласы тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық бөлімінің "Мәдениет және демалыс парктерін басқару" коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны қызметкерлерінің лауазымдық жалақыларына ынталандырушы үстемеақыларын белгілеу тәртібі мен шарттары осы қаулының қосымшасына сәйкес айқындалсын.
2. Жезқазған қаласы әкімдігінің "Жезқазған қаласының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық бөлімінің "Мәдениет және демалыс парктерін басқару" коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны жұмыскерлерінің лауазымдық айлықақыларына ынталандырушы үстемеақылар белгілеудің тәртібі мен шарттарын айқындау туралы" 2024 жылғы 12 шілдедегі №31/07 қаулысының күші жойылсын.
3. Жезқазған қаласы әкімдігінің "Жезқазған қаласының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық бөлімінің "Мәдениет және демалыс парктерін басқару" коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны жұмыскерлерінің лауазымдық айлықақыларына ынталандырушы үстемеақылар белгілеудің тәртібі мен шарттарын айқындау туралы" 2024 жылғы 2 қыркүйектегі №39/04 қаулысының күші жойылсын.
4. "Жезқазған қаласының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық бөлімі" ММ осы қаулыдан туындайтын қажетті шараларды қабылдасын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау қала әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
6. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізілсін.
Жезқазған қаласының әкімі Қ. Шайжанов
2025 жылғы "2" сәуірдегі № 13/01
Жезқазған қаласы әкімдігінің
қаулысына қосымша
Жезқазған қаласы әкімдігінің Жезқазған қаласы тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық бөлімінің "Мәдениет және демалыс парктерін басқару" коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны қызметкерлерінің лауазымдық жалақыларына ынталандырушы үстемеақылар белгілеу тәртібі мен шарттары.
1 тарау. Жалпы ережелер

1. Настоящий порядок и условия установления стимулирующих надбавок к должностным окладам работников коммунального государственного казенного предприятие "Управление парками культуры и отдыха" акимата города Жезказган Отдела жилищно-коммунального хозяйства города Жезказгана разработан на основании подпункта 3) пункта 5 постановления Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 1193 "О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий" и определяет порядок и условия установления стимулирующих надбавок к должностным окладам работников коммунального государственного казенного предприятие "Управление парками культуры и отдыха" акимата города Жезказган Отдела жилищно-коммунального хозяйства города Жезказгана.
2. В соответствии с подпунктом 37) пункта 1 статьи 1 Трудового кодекса Республики Казахстан заработная плата – вознаграждение за труд в зависимости от квалификации работника, сложности, количества, качества и условий выполняемой работы, а также выплаты компенсационного и стимулирующего характера.
3. Орган государственного управления – государственное учреждение соответствующей отрасли, являющееся уполномоченным органом коммунального государственного учреждения в соответствии с уставом.
4. Бюджетные средства на выплату стимулирующих надбавок к должностным окладам работников бюджетной организации должны быть предусмотрены в плане финансирования государственной организации каждый финансовый год.
Глава 2. Условия установления стимулирующих надбавок к должностным окладам работников
5. Стимулирующие надбавки являются выплатами, устанавливаемыми с целью мотивирования персонала и сохранения квалифицированного кадрового состава. Основными показателями, характеризующими результаты деятельности работника, дающими право на установление стимулирующих надбавок, являются:
1) соблюдение исполнительской и трудовой дисциплины;
2) результаты работы за определенный период;
3) образцовое и безупречное выполнение должностных обязанностей, выполнение заданий особой важности и сложности и другие достижения в работе;
4) выполнение неотложной и заранее непредвиденной работы, от срочного выполнения которой зависит в дальнейшем нормальная (бесперебойная) работа Организации.
5) озеленитель, непосредственно занятый обслуживанием опрыскивателей, опыливателей, аэрозольных генераторов и автомашин при работе с ядохимикатами;
6) рабочий по благоустройству (на работах по удалению нечистот вручную), занятый обработкой и вывозкой или и отбросов на станциях перекачки;

1. Осы Жезқазған қаласы әкімдігінің Жезқазған қаласы тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық бөлімінің "Мәдениет және демалыс парктерін басқару" коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны қызметкерлерінің лауазымдық жалақыларына ынталандырушы үстемеақылар белгілеудің тәртібі мен шарттары "Азаматтық қызметшілерге, қызметкерлерге еңбекақы төлеу жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 1193 қаулысының 5-тармағының 3) тармақшасы негізінде әзірленді мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдар, Жезқазған қаласы әкімдігінің Жезқазған қаласының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық бөлімінің "Мәдениет және демалыс парктерін басқару" коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны қызметкерлерінің лауазымдық жалақыларына ынталандырушы үстемеақылар белгілеу тәртібі мен шарттарын айқындайды.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 1 - бабы 1-тармағының 37) тармақшасына сәйкес жалақы-қызметкердің біліктілігіне, орындалатын жұмыстың күрделілігіне, санына, сапасы мен жағдайларына, сондай-ақ өтемақы және ынталандыру сипатындағы төлемдерге байланысты еңбегі үшін сыйақы.
3. Мемлекеттік басқару органы - жарғыға сәйкес коммуналдық мемлекеттік мекеменің уәкілетті органы болып табылатын тиісті саладағы мемлекеттік мекеме.
4. Бюджеттік ұйым қызметкерлерінің лауазымдық айлықақыларына ынталандырушы үстемеақылар төлеуге арналған бюджет қаражаты мемлекеттік ұйымды қаржыландыру жоспарында әрбір қаржы жылында көзделуге тиіс.
2 тарау. Қызметкерлердің лауазымдық айлықақыларына ынталандырушы үстемеақылар белгілеу шарттары
5. Ынталандырушы үстемеақылар персоналды ынталандыру және білікті кадрлар құрамын сақтау мақсатында белгіленетін төлемдер болып табылады. Ынталандырушы үстемеақыларды белгілеу құқығын беретін қызметкер қызметінің нәтижелерін сипаттайтын негізгі көрсеткіштер:
1) орындаушылық және еңбек тәртібін сақтау;
2) белгілі бір кезеңдегі жұмыс нәтижелері;
3) лауазымдық міндеттерді үлгілі және мінсіз орындау, аса маңызды және күрделі тапсырмаларды орындау және жұмыстағы басқа да жетістіктер;
4) ұйымның одан әрі қалыпты (үздіксіз) жұмысы шұғыл орындалуына байланысты болатын шұғыл және алдын ала күтпеген жұмыстарды орындау.
5) улы химикаттармен жұмыс істеу кезінде бүріккіштерге, тозаңдандырғыштарға, аэрозоль генераторлары мен автомашиналарға қызмет көрсетумен тікелей айналысатын көгалдандырушы;
6) айдау станцияларында өңдеумен және әкетумен немесе қоқыстармен айналысатын абаттандыру жөніндегі жұмысшы (Ағынды суларды қолмен жою жөніндегі жұмыстарда);

7) слесарь-ремонтник, постоянно занятый ремонтом опрыскивателей, опыливателей аэрозольных генераторов и автомашин при работе с ядохимикатами
8) форсунщик, дозировщик дробленого камня и битума, кочегар технологических печей, занятый обслуживанием битумных котлов - все при работе на асфальтовых заводах
6. Стимулирующие надбавки к должностным окладам работников бюджетной организации, указанные в настоящем постановлении, являются дополнительными выплатами к уже имеющимся видам материальной помощи и стимулирующих выплат, предусмотренных Трудовым кодексом Республики Казахстан, постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 1193 "О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий".
7. Выплата стимулирующих надбавок к должностным окладам работников бюджетной организации не является основанием для прекращения выплаченных видов стимулирования труда работников (премии, доплаты, надбавки за совмещение должностей, за расширение зоны обслуживания, сверхурочные и др.).
8. Выплата стимулирующих надбавок к должностным окладам работников бюджетной организации осуществляется в течение календарного года.
9. Стимулирующие надбавки могут быть пересмотрены на ежегодной основе, исходя из анализа основных показателей оплаты труда, возможностей бюджета и в случае изменения законодательства Республики Казахстан.
10. Местный бюджет является источником финансирования выплат стимулирующих надбавок к должностным окладам работников бюджетной организации.
11. Орган государственного управления устанавливает размер стимулирующих надбавок к должностным окладам работников подведомственной организации на основании представления первого руководителя подведомственной организации. При этом размер стимулирующих надбавок могут быть изменены к уменьшению или увеличению, исходя от качества выполняемых работ и возможности доходов местного бюджета
Глава 3. Порядок установления стимулирующих надбавок к должностным окладам работников
12. Орган государственного управления на основании установленного размера стимулирующих надбавок формирует потребность в дополнительных бюджетных средствах и направляет бюджетную заявку в местный уполномоченный орган по государственному планированию.
13. Местный уполномоченный орган по государственному планированию в соответствии с требованиями бюджетного законодательства Республики Казахстан предусматривает необходимые для осуществления выплат стимулирующих надбавок бюджетные средства из местного бюджета и направляет проект бюджета в маслихат города Жезказган.

7) слесарь-улы химикаттармен жұмыс істеу кезінде бүріккіштерді, аэрозольдік генераторлар мен автомашиналардың тозаңдатқыштарын жөндеумен тұрақты айналысатын жөндеуші.
8) ұсақталған тас пен битумды форсунщик, мөлшерлеуші, битум қазандықтарына қызмет көрсететін технологиялық пештердің от жағушысы - барлығы асфальт зауыттарында жұмыс істеген кезде.
6. Осы қаулыда көрсетілген бюджеттік ұйым қызметкерлерінің лауазымдық айлықақыларына ынталандырушы үстемеақылар "Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік қаражат есебінен ұсталатын ұйымдар қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Еңбек кодексінде, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 1193 қаулысында көзделген материалдық көмектің және ынталандырушы төлемдердің бұрыннан бар түрлеріне қосымша төлемдер болып табылады бюджет, қазыналық кәсіпорындар қызметкерлері.
7. Бюджеттік ұйым қызметкерлерінің лауазымдық айлықақыларына ынталандырушы үстемеақылар төлеу қызметкерлердің еңбегін ынталандырудың төленген түрлерін тоқтату үшін негіз болып табылмайды (сыйлықақылар, қосымша ақылар, лауазымдарды қоса атқарғаны үшін, қызмет көрсету аймағын кеңейткені үшін үстеме ақылар, үстеме ақылар және т.б.).
8. Бюджеттік ұйым қызметкерлерінің лауазымдық айлықақыларына ынталандырушы үстемеақылар төлеу күнтізбелік жыл ішінде жүзеге асырылады.
9. Ынталандырушы үстемеақылар еңбекақының негізгі көрсеткіштерін, бюджет мүмкіндіктерін талдауға негізделе отырып және Қазақстан Республикасының заңнамасы өзгерген жағдайда жыл сайынғы негізде қайта қаралуы мүмкін.
10. Жергілікті бюджет бюджеттік ұйым қызметкерлерінің лауазымдық айлықақыларына ынталандырушы үстемеақылар төлемдерін қаржыландыру көзі болып табылады.
11. Мемлекеттік басқару органы ведомстволық бағынысты ұйымның бірінші басшысының ұсынысы негізінде ведомстволық бағынысты ұйым қызметкерлерінің лауазымдық айлықақыларына ынталандырушы үстемеақылардың мөлшерін белгілейді. Бұл ретте ынталандыру сыйлықақыларының мөлшері орындалған жұмыстардың сапасы мен жергілікті бюджет кірістерінің әлеуетін ескере отырып, азайтуға немесе арттыруға өзгертілуі мүмкін.
3-тарау. Ынталандырушы үстемеақыларды белгілеу тәртібі қызметкерлердің лауазымдық жалақысына
12. Мемлекеттік басқару органы ынталандырушы үстемеақылардың белгіленген мөлшерінің негізінде қосымша бюджет қаражатына қажеттілікті қалыптастырады және бюджеттік өтінімді мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға жібереді.
13. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган Қазақстан Республикасы бюджет заңнамасының талаптарына сәйкес жергілікті бюджеттен ынталандыру үстемеақыларын төлеуді жүзеге асыру үшін қажетті бюджет қаражатын көздейді және бюджет жобасын Жезқазған қаласының мәслихатына жібереді.

14. После установления уполномоченным органом размеров стимулирующих надбавок, руководитель коммунального государственного казенного предприятие издает приказ о выплате работникам стимулирующих надбавок.
15. Руководитель коммунального государственного казенного предприятие издает приказ о прекращении выплаты стимулирующей надбавки своих сотрудников, в случае нарушения последними трудовой и/или исполнительской дисциплины, на период действия дисциплинарного взыскания.
16. Стимулирующие надбавки выплачиваются административно-управленческому персоналу рабочим, водителям, заместителям руководителя и руководителю государственного казенного предприятие "Управление парками культуры и отдыха" акимата города Жезказган Отдела жилищно-коммунального хозяйства города Жезказгана в размере от 20 до 80% от должностного оклада.
17. Стимулирующие надбавки не выплачиваются в период нахождения работника на испытательном сроке.
18. В целях стабилизации общественно-политической обстановки, повышения социально-психологического настроения и дальнейшего развития города Жезказган, в связи с производственной необходимостью вести в штат следующие должности - заместитель директора ПТО, юрист, медицинский работник.

14. Уәкілетті орган ынталандырушы үстемеақылардың мөлшерін белгілегеннен кейін коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорынның басшысы қызметкерлерге ынталандырушы үстемеақылар төлеу туралы бұйрық шығарады.
15. Коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорынның басшысы тәртіптік жазаның қолданылу кезеңінде еңбек және/немесе атқарушылық тәртіпті бұзған жағдайда өз қызметкерлеріне ынталандырушы үстемеақы төлеуді тоқтату туралы бұйрық шығарады.
16. Ынталандырушы үстемеақылар Жезқазған қаласы әкімдігінің Жезқазған қаласы тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық бөлімінің "Мәдениет және демалыс парктерін басқару" мемлекеттік қазыналық кәсіпорнының жұмысшыларына, жүргізушілеріне, басшысының орынбасарлары және басшысына әкімшілік-басқару персоналына 20-80% көлемінде төленеді
17. Ынталандырушы үстемеақылар қызметкер сынақ мерзімінде болған кезеңде төленбейді.
18. Қоғамдық-саяси жағдайды тұрақтандыру, әлеуметтік-психологиялық көңіл-күйді жақсарту және Жезқазған қаласының одан әрі дамуы үшін өндіріске байланысты штатқа келесі лауазымдармен толықтыру қажет - ТжКБ директорының орынбасары, заңгер, медицина қызметкері.