Об утверждении Профессиональных стандартов для педагогов организаций образования
Приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 24 февраля 2025 года № 31
В соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" и подпунктом 77) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Профессиональные стандарты для педагогов организаций образования согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету среднего образования Министерства просвещения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего приказа направление на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства просвещения Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра просвещения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по источении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр Г. Бейсембаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министра просвещения
Республики Казахстан
от 24 февраля 2025 года № 31
Профессиональные стандарты для педагогов организаций образования
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессиональных стандартов: Профессиональные стандарты для педагогов организаций образования (далее – Стандарты педагогов) разработаны в соответствии с подпунктом 77) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" и пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", и устанавливает единые требования к:
1) содержанию и качеству профессиональной педагогической деятельности;
2) оценке уровня квалификации педагогов, проведению аттестации;
3) формированию должностных инструкций;
4) сертификации и подтверждению квалификации.
Стандарты педагога определяет основы для образовательных программ подготовки, повышения квалификации педагога и возможности для непрерывного профессионального обучения, приоритеты в переподготовке специалистов из других сфер деятельности, способствует поддержке практики преподавания/воспитания и обучения педагога, профессиональной приверженности, общественного доверия и уважения, развивать лидерство педагога в преподавании/обучении и воспитании в профессиональном сообществе.

Білім беру ұйымдарының педагогтеріне арналған кәсіптік стандарттарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2025 жылғы 24 ақпандағы № 31 бұйрығы
"Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 5-тармағына және Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңының 5-бабының 77) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Білім беру ұйымдарының педагогтеріне арналған кәсіптік стандарттары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Орта білім беру комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту бірінші вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр Ғ. Бейсембаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2025 жылғы 24 ақпандағы
№ 31 бұйрығына
қосымша
Білім беру ұйымдарының педагогтеріне арналған кәсіптік стандарттары
1-ші тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттардың қолданылу саласы: Білім беру ұйымдарының педагогтеріне арналған кәсіптік стандарттары (бұдан әрі – Педагог стандарттары) Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңының 5-бабының 77) тармақшасына және Қазақстан Республикасының "Кәсіби біліктіліктер туралы" Заңының 5-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленген және бірыңғай талаптарды белгілейді:
1) кәсіби педагогикалық қызметтің мазмұны мен сапасына;
2) педагогтердің біліктілік деңгейін бағалауға, аттестаттау жүргізуге;
3) лауазымдық нұсқаулықтарды қалыптастыруға;
4) сертификаттау және біліктілікті растауға.
Педагог стандарттарын даярлаудың, біліктілігін арттырудың білім беру бағдарламаларының негіздерін және үздіксіз кәсіптік оқыту мүмкіндіктерін, қызметтің басқа салаларындағы мамандарды қайта даярлаудағы басымдықтарды айқындайды, педагогті оқыту/тәрбиелеу және оқыту практикасын, кәсіптік міндеттемені, қоғамдық сенім мен құрметті қолдауға, кәсіби қоғамдастықта оқытуда және тәрбиелеуде педагогтің көшбасшылығын дамытуға ықпал етеді.

2. В настоящих Стандартах педагогов применяются следующие термины и определения:
1) безопасная образовательная среда – целостная качественная характеристика внутренней жизни организации образования, представляющая собой совокупность всех позитивных возможностей обучения, воспитания и развития личности;
2) практика преподавания/воспитания и обучения – деятельность педагога по реализации целей обучения и воспитания, направленная на организацию образовательного процесса обучающихся/воспитанников, планомерную систематическую помощь в овладении содержанием образования и формирования необходимых качеств личности;
3) проактивность – навык, который помогает расставлять приоритеты и не поддаваться импульсивным реакциям.
3. В настоящих Стандартах педагогов применяются следующие сокращения:
1) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих;
2) КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих;
3) ОРК – отраслевая рамка квалификаций;
4) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности;
5) ПС – профессиональный стандарт;
6) РАС – расстройства аутистического спектра;
7) ЗПР – задержка психического развития;
8) РУМС – Республиканский учебно-методический совет;
9) ТиПО – техническое и профессиональное образование.
Глава 2. Паспорт профессиональных стандартов
4. Название профессионального стандарта: Профессиональные стандарты для педагогов организаций образования.
5. Код профессионального стандарта: P85100004
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
P Образование
85 Образование
85.1 Дошкольное образование
85.10 Дошкольное образование
85.10.0 Дошкольное образование
P Образование
85 Образование
85.2 Начальное образование (1-й уровень)
85.20 Начальное образование (1-й уровень)
85.20.0 Начальное образование (1-й уровень)
P Образование
85 Образование
85.3 Среднее образование (2-й и 3-й уровни)
85.31 Основное и общее среднее образование
85.31.0 Основное и общее среднее образование
P Образование
85 Образование
85.3 Среднее образование (2-й и 3-й уровни)
85.32 Техническое и профессиональное среднее образование
85.32.1 Профессионально-техническое образование
P Образование
85 Образование
85.3 Среднее образование (2-й и 3-й уровни)
85.32 Техническое и профессиональное среднее образование
85.32.2 Среднее специальное образование
P Образование
85 Образование
85.4 Высшее образование (5-й, 6-й, 7-й, 8-й уровни)
85.41 Послесреднее образование
85.41.0 Послесреднее образование
P Образование
85 Образование
85.5 Прочие виды образования

2. Осы Педагог стандарттарында мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) қауіпсіз білім беру ортасы – оқу, білім алу және тұлғаны дамыту үшін барлық оң мүмкіндіктердің жиынтығын білдіретін білім беру ұйымының ішкі өмірінің тұтас сапалық сипаттамасы;
2) оқыту және тәрбиелеу\оқыту практикасы – білім алушылардың/тәрбиеленушілердің оқу процесін ұйымдастыруда, білім беру мазмұнын игеруде және тұлғаның керекті қасиеттерін қалыптастырудағы жоспарлы түрде жүйелі қолдау көрсетуге бағытталған оқыту мен тәрбие мақсаттарын іске асырудағы педагогтің қызметі;
3) проактивтілік – басымдықтарды белгілеуге және импульсивті реакцияларға берілмеуге көмектесетін дағды.
3. Осы Педагог стандарттарында мынадай қысқартулар қолданылады:
1) БТБА – жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
2) БА – басшылардың, мамандардың және басқа қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы;
3) БСШ – біліктіліктің салалық шеңбері;
4) ЭҚЖК – экономикалық қызмет түрлерінің жалпы классификаторы;
5) КС – кәсіби стандарт;
6) АСБ – аутизм спектрінің бұзылуы;
7) ПДК – психикалық дамудың кешігуі;
8) РОӘК – Республикалық оқу-әдістемелік кеңес;
9) ТжКББ – техникалық және кәсіптік білім беру.
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Білім беру ұйымдарының педагогтеріне арналған кәсіптік стандарттары.
5. Кәсіптік стандарттың коды: P85100004
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
P Білім беру
85 Білім беру
85.1 Мектепке дейінгі білім беру
85.10 Мектепке дейінгі білім беру
85.10.0 Мектепке дейінгі білім беру
P Білім беру
85 Білім беру
85.2 Бастауыш білім беру (1-ші деңгей)
85.20 Бастауыш білім беру (1-ші деңгей)
85.20.0 Бастауыш білім беру (1-ші деңгей)
P Білім беру
85 Білім беру
85.3 Орта білім беру (2-ші және 3-ші деңгейлер)
85.31 Негізгі және жалпы орта білім беру
85.31.0 Негізгі және жалпы орта білім беру
P Білім беру
85 Білім беру
85.3 Орта білім беру (2-ші және 3-ші деңгейлер)
85.32 Техникалық және кәсіптік орта білім
85.32.1 Кәсіптік-техникалық орта білім
P Білім беру
85 Білім беру
85.3 Орта білім беру (2-ші және 3-ші деңгейлер)
85.32 Техникалық және кәсіптік орта білім
85.32.2 Орта кәсіптік білім
P Білім беру
85 Білім беру
85.4 Жоғары білім беру (5-ші, 6-ші, 7-ші, 8-ші деңгейлер)
85.41 Орта білімнен кейінгі білім беру
85.41.0 Орта білімнен кейінгі білім беру
P Білім беру
85 Білім беру
85.5 Білім берудің өзге де түрлері

85.51 Образование в области спорта и отдыха
85.51.0 Образование в области спорта и отдыха
P Образование
85 Образование
85.5 Прочие виды образования
85.52 Образование в области культуры
85.52.0 Образование в области культуры
P Образование
85 Образование
85.5 Прочие виды образования
85.59 Прочие виды образования, не включенные в другие группировки
85.59.1 Деятельность вечерних общеобразовательных школ
P Образование
85 Образование
85.5 Прочие виды образования
85.59 Прочие виды образования, не включенные в другие группировки
85.59.2 Виды образования, предоставляемые национальными компаниями и их дочерними организациями
P Образование
85 Образование
85.6 Вспомогательная деятельность в области образования
85.60 Вспомогательная деятельность в области образования
85.60.1Вспомогательная деятельность в области образования, предоставляемая национальными компаниями и их дочерними организациями
P Образование
85 Образование
85.6 Вспомогательная деятельность в области образования
85.60 Вспомогательная деятельность в области образования
85.60.9 Прочая вспомогательная деятельность в области образования
7. Краткое описание профессионального стандарта: Профессиональные стандарты для педагогов организаций образования разработан для реализации следующих задач: 1) обеспечение единого понимания профессиональных компетенций педагога и информирование заинтересованных сторон общества; 2) определение целей и содержания программ профессионального обучения; 3) описание профессиональных компетенций педагога в проектировании и осуществлении педагогической деятельности; 4) развитие системы повышения квалификации педагога; 5) установление и оценка уровней квалификационных требований и трудовых функций педагога; 6) управление изменениями и адаптация содержания собственной педагогической деятельности.
8. Перечень карточек профессий:
1) Воспитатели организации дошкольного образования - 4 уровень ОРК;
2) Воспитатели организации дошкольного образования - 5 уровень ОРК;
3) Воспитатели организации дошкольного образования - 6 уровень ОРК;
4) Воспитатели организации дошкольного образования - 7 уровень ОРК;
5) Учителя начальной школы - 4 уровень ОРК;
6) Учителя начальной школы - 5 уровень ОРК;
7) Учителя начальной школы - 6 уровень ОРК;
8) Учителя начальной школы - 7 уровень ОРК;
9) Учителя средней школы - 4 уровень ОРК;
10) Учителя средней школы - 5 уровень ОРК;
11) Учителя средней школы - 6 уровень ОРК;
12) Учителя средней школы - 7 уровень ОРК;
13) Педагоги колледжей и других организаций ТиПО (мастера производственного обучения) - 4 уровень ОРК;

85.51 Спорт және демалыс саласындағы білім беру
85.51.0 Спорт және демалыс саласындағы білім беру
P Білім беру
85 Білім беру
85.5 Білім берудің өзге де түрлері
85.52 Мәдениет саласындағы білім беру
85.52.0 Мәдениет саласындағы білім беру
P Білім беру
85 Білім беру
85.5 Білім берудің өзге де түрлері
85.59 Басқа топтамаларға енгізілмеген білім берудің өзге де түрлері
85.59.1 Кешкі жалпы білім беретін мектептердің қызметі
P Білім беру
85 Білім беру
85.5 Білім берудің өзге де түрлері
85.59 Басқа топтамаларға енгізілмеген білім берудің өзге де түрлері
85.59.2 Ұлттық компаниялар мен олардың еншілес ұйымдары беретін білім беру
түрлері
P Білім беру
85 Білім беру
85.6 Білім беру саласындағы қосалқы қызмет
85.60 Білім беру саласындағы қосалқы қызмет
85.60.1 Ұлттық компаниялар мен олардың еншілес ұйымдары ұсынатын білім беру
саласындағы қосалқы қызмет
P Білім беру
85 Білім беру
85.6 Білім беру саласындағы қосалқы қызмет
85.60 Білім беру саласындағы қосалқы қызмет
85.60.9 Білім беру саласындағы өзге де қосалқы қызмет
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Білім беру ұйымдарының педагогтеріне арналған кәсіптік стандарттары келесі міндеттерді іске асыру үшін әзірленді:
1) педагогтің кәсіби құзыреттіліктері туралы бірыңғай түсінікті қамтамасыз ету және қоғамның мүдделі тараптарын ақпараттандыру;
2) кәсіптік оқыту бағдарламаларының мақсаттары мен мазмұнын анықтау;
3) педагогтің педагогикалық іс-әрекетті жобалау және жүзеге асырудағы кәсіби құзыреттіліктерінің сипаттамасы;
4) педагогтердің біліктілігін арттыру жүйесін дамыту;
5) педагогтің біліктілік талаптары деңгейі мен еңбек функцияларын бағалау және белгілеу; 6) өзінің педагогикалық қызметі мазмұнының бейімделуі және өзгерістермен басқару.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Мектепке дейінгі білім беру ұйымының тәрбиешілері - 4 СБШ-нің деңгейі;
2) Мектепке дейінгі білім беру ұйымының тәрбиешілері - 5 СБШ-нің деңгейі;
3) Мектепке дейінгі білім беру ұйымының тәрбиешілері - 6 СБШ-нің деңгейі;
4) Мектепке дейінгі білім беру ұйымының тәрбиешілері - 7 СБШ-нің деңгейі;
5) Бастауыш мектеп мұғалімдері - 4 СБШ-нің деңгейі;
6) Бастауыш мектеп мұғалімдері - 5 СБШ-нің деңгейі;
7) Бастауыш мектеп мұғалімдері - 6 СБШ-нің деңгейі;
8) Бастауыш мектеп мұғалімдері - 7 СБШ-нің деңгейі;
9) Орта мектеп мұғалімдері - 4 СБШ-нің деңгейі;
10) Орта мектеп мұғалімдері - 5 СБШ-нің деңгейі;
11) Орта мектеп мұғалімдері - 6 СБШ-нің деңгейі;
12) Орта мектеп мұғалімдері - 7 СБШ-нің деңгейі;
13) Колледждердің және басқа да техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының педагогтері (өндірістік оқыту шеберлері) - 4 СБШ-нің деңгейі;

14) Педагоги колледжей и других организаций ТиПО (мастера производственного обучения) - 5 уровень ОРК;
15) Педагоги колледжей и других организаций ТиПО (мастера производственного обучения)* - 6 уровень ОРК;
16) Педагогии колледжей и других организаций ТиПО (кроме мастеров производственного обучения)* - 6 уровень ОРК;
17) Педагогии колледжей и других организаций ТиПО (кроме мастеров производственного обучения)* - 7 уровень ОРК;
18) Педагоги колледжей и других организаций ТиПО (мастера производственного обучения)* - 7 уровень ОРК;
19) Педагоги дополнительного образования - 4 уровень ОРК;
20) Педагоги дополнительного образования - 5 уровень ОРК;
21) Педагоги дополнительного образования - 6 уровень ОРК;
22) Педагоги дополнительного образования - 7 уровень ОРК;
23) Педагог-ассистент - 4 уровень ОРК;
24) Олигофренопедагог - 6 уровень ОРК;
25) Педагог-психолог, психолог - 6 уровень ОРК;
26) Педагог-психолог, психолог - 7 уровень ОРК;
27) Сурдопедагог - 6 уровень ОРК;
28) Сурдопедагог - 7 уровень ОРК;
29) Тифлопедагог - 6 уровень ОРК;
30) Тифлопедагог - 7 уровень ОРК;
31) Социальный педагог организации образования - 6 уровень ОРК;
32) Педагог по работе с детьми с задержкой психического развития (ЗПР) и трудностями в обучении - 6 уровень ОРК;
33) Педагог по работе с детьми с задержкой психического развития (ЗПР) и трудностями в обучении - 7 уровень ОРК;
34) Педагог ранней поддержки - 6 уровень ОРК;
35) Педагог ранней поддержки - 7 уровень ОРК;
36) Эргопедагог - 6 уровень ОРК;
37) Эргопедагог - 7 уровень ОРК;
38) Олигофренопедагог - 7 уровень ОРК;
39) Педагог по работе с детьми с нарушениями или трудностями общения и социального взаимодействия - 6 уровень ОРК;
40) Педагог по работе с детьми с нарушениями или трудностями общения и социального взаимодействия - 7 уровень ОРК;
41) Учитель-логопед, логопед - 6 уровень ОРК;
42) Учитель-логопед, логопед - 7 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Воспитатели организации дошкольного образования":
Код группы:
2362-0
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Воспитатели организации дошкольного образования
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
4.1, 4.2, 4.3, 4.4
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:

14) Колледждердің және басқа да техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының педагогтері (өндірістік оқыту шеберлері) - 5 СБШ-нің деңгейі;
15) Колледждердің және басқа да техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының педагогтері (өндірістік оқыту шеберлері) - 6 СБШ-нің деңгейі;
16) Колледждердің және басқа да техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының педагогтері (өндірістік оқыту шеберлерінен басқа) - 6 СБШ-нің деңгейі;
17) Колледждердің және басқа да техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының педагогтері (өндірістік оқыту шеберлерінен басқа) - 7 СБШ-нің деңгейі;
18) Колледждердің және басқа да техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының педагогтері (өндірістік оқыту шеберлері) - 7 СБШ-нің деңгейі;
19) Қосымша білім беру педагогтері - 4 СБШ-нің деңгейі;
20) Қосымша білім беру педагогтері - 5 СБШ-нің деңгейі;
21) Қосымша білім беру педагогтері - 6 СБШ-нің деңгейі;
22) Қосымша білім беру педагогтері - 7 СБШ-нің деңгейі;
23) Педагог-ассистент - 4 СБШ-нің деңгейі;
24) Олигофренопедагог - 6 СБШ-нің деңгейі;
25) Педагог-психолог, психолог - 6 СБШ-нің деңгейі;
26) Педагог-психолог, психолог - 7 СБШ-нің деңгейі;
27) Сурдопедагог - 6 СБШ-нің деңгейі;
28) Сурдопедагог - 7 СБШ-нің деңгейі;
29) Тифлопедагог - 6 СБШ-нің деңгейі;
30) Тифлопедагог - 7 СБШ-нің деңгейі;
31) Білім беруді ұйымдастырушы әлеуметтік педагог - 6 СБШ-нің деңгейі;
32) Психикалық дамуы тежелген (ПДТ) және оқуда қиындықтары бар балалармен жұмыс жөніндегі педагог - 6 СБШ-нің деңгейі;
33) Психикалық дамуы тежелген (ПДТ) және оқуда қиындықтары бар балалармен жұмыс жөніндегі педагог - 7 СБШ-нің деңгейі;
34) Ерте қолдау көрсету педагогі - 6 СБШ-нің деңгейі;
35) Ерте қолдау көрсету педагогі - 7 СБШ-нің деңгейі;
36) Эргопедагог - 6 СБШ-нің деңгейі;
37) Эргопедагог - 7 СБШ-нің деңгейі;
38) Олигофренопедагог - 7 СБШ-нің деңгейі;
39) Қарым-қатынас және әлеуметтік өзара іс-әрекет бұзылыстары немесе қиындықтары бар балалармен жұмыс жөніндегі педагог - 6 СБШ-нің деңгейі;
40) Қарым-қатынас және әлеуметтік өзара іс-әрекет бұзылыстары немесе қиындықтары бар балалармен жұмыс жөніндегі педагог - 7 СБШ-нің деңгейі;
41) Мұғалім-логопед, логопед - 6 СБШ-нің деңгейі;
42) Мұғалім-логопед, логопед - 7 СБШ-нің деңгейі.
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Мектепке дейінгі білім беру ұйымының тәрбиешілері ":
Топтың коды:
2362-0
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Мектепке дейінгі білім беру ұйымының тәрбиешілері
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
4.1, 4.2, 4.3, 4.4
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:

Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 июля 2009 года № 338 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей педагогов".
Параграф 4. Воспитатель организации дошкольного воспитания и обучения
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Дошкольное воспитание и обучение
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Для 4 уровня - без стажа работы; для 4.1 - не менее 2 лет; для 4.2 - не менее 3 лет; для 4.3 - не менее 4 лет; для 4.4 - не менее 5 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
нет
Другие возможные наименования профессии:
2362-0-002 - Воспитатель детского сада (яслей-сада)
Основная цель деятельности:
Осуществение воспитательно-образовательного процесса, консультационной помощи родителям по вопросам воспитания и обучения детей дошкольного возраста, планирование и проведение организованной и других видов детской деятельности, обеспечение охраны жизни и здоровья детей.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Осуществление воспитательно-образовательного процесса.
2. Проведение мониторинга уровня развития воспитанников.
3. Осуществление методической деятельности.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Осуществление воспитательно-образовательного процесса.
Навык 1:
Планирование воспитательно-образовательного процесса.
Умения:
1. Соблюдать требования охраны жизни и здоровья детей.
2. Планировать педагогический процесс в соответствии с требованиями государственного общеобязательного стандарта образования, типовой учебной программы дошкольного воспитания и обучения, согласно годовому плану воспитательно-образовательной работы дошкольной организации и возрастной группы.
3. Составлять перспективный план, циклограммы, заполнять индивидуальные карты развития ребенка.
4. Планировать основные виды организованной деятельности, других видов детской деятельности
5. Разрабатывать образовательные (вариативные, индивидуальные, адаптированные, дополнительные) программы дошкольного воспитания и обучения.
6. Составлять индивидуальный план работы с детьми с особыми образовательными потребностями и ограниченными возможностями.
7. Создавать специальные условия для воспитания и обучения детей с особыми образовательными потребностями.
8. Осуществлять психолого-педагогическое сопровождение детей с особыми образовательными особенностями.
9. Проектировать воспитательно-образовательную деятельность на основе анализа достигнутых результатов.
Знания:
1. Государственного общеобязательного стандарта дошкольного воспитания и обучения.

"Педагог лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2009 жылғы 13 шілдедегі № 338 бұйрығы
4-параграф. Мектепке дейінгі тәрбие және оқыту ұйымының тәрбиешісі
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Мектепке дейінгі тәрбие және оқыту
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
4 деңгей үшін - еңбек өтілі жоқ; 4.1 үшін - кемінде 2 жыл; 4.2 үшін - кемінде 3 жыл; 4.3 үшін - кемінде 4 жыл; 4.4 үшін - кемінде 5 жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
жоқ
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2362-0-002 - Балабақша (сәбилер балабақшасы) тәрбиешісі
Қызметтің негізгі мақсаты:
Мектеп жасына дейінгі балаларды тәрбиелеу және оқыту мәселелері бойынша ата-аналарға консультациялық көмек көрсету, балалардың ұйымдасқан және басқа да іс-әрекеттерін жоспарлау және жүргізу, балалардың өмірі мен денсаулығын қорғауды қамтамасыз ету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Тәрбиелеу-білім беру процесін жүзеге асыру
2. Тәрбиеленушілердің даму деңгейіне мониторинг жүргізу
3. Әдістемелік қызметті жүзеге асыру
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Тәрбиелеу-білім беру процесін жүзеге асыру
Дағды 1:
Тәрбиелеу-білім беру процесін жоспарлау
Машықтар:
1. Балалардың өмірі мен денсаулығын қорғау талаптарын сақтау.
2. Мектепке дейінгі ұйымның және жас тобының тәрбиелеу-білім беру жұмысының жылдық жоспарына сәйкес мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандартының, мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың үлгілік оқу бағдарламасының талаптарына сәйкес педагогикалық процесті жоспарлау.
3. Перспективалық жоспар, циклограммалар жасау, баланың жеке даму карталарын толтыру.
4. Ұйымдастырылған әрекеттің негізгі түрлерін, балалар қызметінің басқа түрлерін жоспарлау
5. Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың білім беру (вариативті, жеке, бейімделген, қосымша) бағдарламаларын әзірлеу.
6. Ерекше білім беру қажеттіліктері бар және мүмкіндіктері шектеулі балалармен жұмыс істеудің жеке жоспарын жасау.
7. Ерекше білім беру қажеттіліктері бар балаларды тәрбиелеу және оқыту үшін арнайы жағдайлар жасау.
8. Ерекше білім беру ерекшеліктері бар балаларға психологиялық-педагогикалық қолдау көрсету.
9. Қол жеткізілген нәтижелерді талдау негізінде білім беру қызметін жобалау.
Білімдер:
1. Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың мемлекеттік жалпыға міндетті стандарты.

2. Содержания и структуры типовой программы дошкольного воспитания и обучения.
3. Правил оказания первой доврачебной медицинской помощи, безопасности и охраны труда.
4. Требований к обеспечению санитарно-гигиенических условий.
5. Методики дошкольного воспитания и обучения.
6. Психологических и физиологических особенности детей дошкольного возраста.
7. Дошкольной педагогики и психологии.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Организация воспитательно-образовательного процесса.
Умения:
1. Обеспечивать охрану жизни и здоровья детей, применять здоровьесберегающие технологии в их воспитании и обучении.
2. Осуществлять развитие физических, коммуникативных, познавательных и исследовательских, творческих, социально-эмоциональных навыков воспитанников.
3. Организовывать и проводить режимные моменты.
4. Сотрудничать с родительской общественностью.
5. Взаимодействовать с другими сотрудниками организации образования, участвующими в воспитательно-образовательном процессе.
6. Осуществлять индивидуальный подход в воспитании и обучении с учетом возрастных особенностей, а также особых образовательных потребностей воспитанников.
7. Соблюдать антикоррупционную культуру.
Знания:
1. Нормативных правовых актов, регламентирующих систему дошкольного воспитания и обучения.
2. Норм педагогической этики.
3. Теоретических основ возрастной физиологии, возрастной и общей психологии.
4. Основ трудового законодательства, правил внутреннего трудового распорядка, безопасности и охраны труда, противопожарной защиты, санитарных требований.
5. Норм и принципов антикоррупционной культуры.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Проведение мониторинга уровня развития воспитанников.
Навык 1:
Проведение мониторинга уровня усвоения содержания дошкольного воспитания и обучения
Умения:
1. Осуществлять мониторинг уровня развития воспитанников с целью выявления затруднений.
2. Разрабатывать индивидуальную карту развития ребенка на основе результатов мониторинга с целью коррекции.
3. Разрабатывать специальные, индивидуально-развивающие и коррекционно-развивающие программы и методы обучения.
Знания:
1. Методики расчета результатов диагностики уровня развития умений и навыков у детей дошкольного возраста.
2. Правил проведения стартового, промежуточного и итогового мониторинга.
3. Технологии обработки результатов диагностики уровня развития умений и навыков у детей.
4. Инструментов и критериев оценивания уровня развития воспитанников.
5. Теории и методики разработки мониторинговых инструментов для детей с особыми образовательными потребностями.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Осуществление методической деятельности.
Навык 1:
Разработка учебно-методических материалов.
Умения:

2. Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың типтік бағдарламасының мазмұны мен құрылымы.
3. Алғашқы дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қағидалары.
4. Санитарлық-гигиеналық жағдайларды қамтамасыз етуге қойылатын талаптар.
5. Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту әдістері.
6. Мектеп жасына дейінгі балалардың психологиялық және физиологиялық ерекшеліктері.
7. Мектепке дейінгі педагогика және психология.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Тәрбиелеу-білім беру процесін ұйымдастыру
Машықтар:
1. Балалардың өмірі мен денсаулығын қорғауды қамтамасыз ету, оларды тәрбиелеу мен оқытуда денсаулық сақтау технологияларын қолдану.
2. Тәрбиеленушілердің физикалық, коммуникативтік, танымдық және зерттеу, шығармашылық, әлеуметтік-эмоционалдық дағдыларын дамытуды жүзеге асыру.
3. Режимдік сәттерді ұйымдастыру және өткізу.
4. Ата-аналар қоғамымен ынтымақтастық.
5. Тәрбиелеу-білім беру процесіне қатысатын білім беру ұйымының басқа қызметкерлерімен өзара іс-қимыл жасау.
6. Жас ерекшеліктерін, сондай-ақ тәрбиеленушілердің ерекше білім беру қажеттіліктерін ескере отырып, тәрбие мен оқытуда жеке тәсілді жүзеге асыру.
7. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы мәдениетті сақтау.
Білімдер:
1. Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту жүйесін     реттейтін    нормативтік құқықтық актілер.
2. Педагогикалық этика нормалары.
3. Жас физиологиясының, жас және жалпы психологияның теориялық негіздері.
4. Еңбек заңнамасының негіздері, ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қағидалары, өрттен қорғау, санитарлық талаптар.
5. Сыбайлас   жемқорлыққа    қарсы мәдениеттің нормалары мен принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Тәрбиеленушілердің даму деңгейіне мониторинг жүргізу
Дағды 1:
Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың мазмұнын меңгеру деңгейіне мониторинг жүргізу
Машықтар:
1. Қиындықтарды анықтау мақсатында тәрбиеленушілердің даму деңгейіне мониторинг жүргізу.
2. Түзету мақсатында мониторинг нәтижелері негізінде баланың дамуының жеке картасын әзірлеу.
3. Арнайы, жеке-дамыту және түзету-дамыту бағдарламалары мен оқыту әдістерін әзірлеу.
Білімдер:
1. Мектеп жасына дейінгі балалардағы машықтар мен дағдылардың даму деңгейін диагностикалау нәтижелерін есептеу әдістері.
2. Бастапқы, аралық және қорытынды мониторинг жүргізу қағидалары.
3. Балалардағы     машықтар    мен дағдылардың   даму   деңгейін диагностикалау нәтижелерін өңдеу технологиялары.
4. Тәрбиеленушілердің даму деңгейін бағалау құралдары мен критерийлері.
5. Ерекше білім беру қажеттіліктері бар балаларға арналған мониторингтік құралдарды әзірлеу теориялары мен әдістемелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3:
Әдістемелік қызметті жүзеге асыру
Дағды 1:
Оқу-әдістемелік материалдарды әзірлеу
Машықтар:

1. Разрабатывать дидактические, учебно-методические материалы для проведения различных видов деятельности воспитанников.
2. Принимать участие в разработке методических материалов (рекомендаций, сборников, пособий и др.).
3. Разрабатывать методические рекомендации для родителей.
4. Участвовать в методической деятельности дошкольной организации.
В дополнение к предыдущим для подуровня 4.1:
- Пользоваться навыками исследовательской, экспериментальной работы.
В дополнение к предыдущим для подуровня 4.2:
- Размещать методические публикации в педагогических изданиях.
В дополнение к предыдущим для подуровня 4.3:
- Разрабатывать авторские методические разработки.
В дополнение к предыдущим для подуровня 4.4:
- Публиковать авторские методические разработки.
Знания:
1. Требований, предъявляемых к разработке учебно-методических материалов.
2. Нормативных правовых документов в сфере дошкольного воспитания и обучения.
3. Основ трудового законодательства, правил внутреннего трудового распорядка, безопасности и охраны труда,противопожарной защиты, санитарных требований.
4. Норм и принципов антикоррупционной культуры.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Повышение квалификации и переподготовка.
Умения:
1. Выстраивать траекторию своего профессионального развития.
2. Осуществлять профессиональное саморазвитие, самообразование.
3. Применять современные методики, новые подходы, цифровые технологии, эффективные формы и методы воспитания и обучения детей дошкольного возраста.
Знания:
1. Нормативных правовых актов в области образования.
2. Правил организации и проведения курсов повышения квалификации педагогов, а также посткурсового сопровождения деятельности педагога.
3. Правил и условий проведения аттестации педагогов.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 3:
Обобщение лучших педагогических практик.
Умения:
1. Изучать лучшие практики отечественного и зарубежного опыта.
2. Разрабатывать и обобщать передовой педагогический опыт.
3. В дополнение к предыдущему,
для подуровня 4.1:
- обобщать опыт, иметь участников конкурсов, соревнований на уровне организации образования.
Для подуровня 4.2:
- обобщать опыт, иметь участников конкурсов, соревнований на уровне района/города.
Для подуровня 4.3:
- обобщать опыт, иметь участников конкурсов, соревнований на уровне области;
Для подуровня 4.4:
- практиковать наставничество;
- развивать исследовательские навыки у детей.
Знания:
1. Алгоритма, форм, методов выявления, изучения, обобщения опыта.
2. Методик обобщения и распространения лучших практик.
3. Нормативных правовых документов, регламентирующих обобщение опыта.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Пунктуальность
Стрессоустойчивость
Эмоциональный интеллект
Доброжелательность
Устные коммуникативные навыки
Письменные коммуникативные навыки
Добропорядочность
Компьютерная грамотность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Воспитатели организации дошкольного образования
6
Воспитатели организации дошкольного образования

1. Тәрбиеленушілердің әртүрлі іс-әрекеттерін жүргізу үшін дидактикалық, оқу-әдістемелік материалдар әзірлеу.
2. Әдістемелік материалдарды (ұсынымдар, жинақтар, құралдар және т.б.) әзірлеуге қатысу.
3. Ата-аналарға арналған әдістемелік ұсыныстарды әзірлеу.
4. Мектепке дейінгі ұйымның әдістемелік қызметіне қатысу .
4.1-кіші деңгей үшін алдыңғыларға қосымша:
-
Зерттеу, эксперименттік жұмыс дағдыларын пайдалану.
4.2-кіші деңгей үшін алдыңғыларға қосымша:
- Педагогикалық      басылымдарда әдістемелік       жарияланымдарды орналастыру.
4.3-кіші деңгей үшін алдыңғыларға қосымша :
- Авторлық әдістемелік әзірлемелерді әзірлеу.
4.4-кіші деңгей үшін алдыңғыларға қосымша :
- Авторлық әдістемелік әзірлемелерді жариялау.
Білімдер:
1. Оқу-әдістемелік материалдарды әзірлеуге қойылатын талаптар.
2. Мектепке дейінгі тәрбие және оқыту саласындағы нормативтік құқықтық құжаттар.
3. Еңбек заңнамасының негіздері, ішкі еңбек тәртібінің ережелері,еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өртке қарсы қорғау, санитарлық талаптар.
4. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы мәдениеттің нормалары мен принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Біліктілікті арттыру және қайта даярлау
Машықтар:
1. Кәсіби дамудың траекториясын құру.
2. Кәсіби өзін-өзі дамытуды, өзін-өзі оқытуды жүзеге асыру.
3. Мектеп жасына дейінгі балаларды тәрбиелеу мен оқытудың заманауи әдістемелерін, жаңа тәсілдерін, цифрлық технологияларын, тиімді нысандары мен әдістерін қолдану.
Білімдер:
1. Білім беру саласындағы нормативтік-құқықтық актілер.
2. Педагогтердің біліктілігін арттыру курстарын ұйымдастыру және өткізу қағидалары, сондай-ақ педагог қызметін курстан кейінгі сүйемелдеу.
3. Педагогтерді аттестаттаудан өткізу ережелері мен шарттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 3:
Үздік педагогикалық тәжірибелерді жариялау
Машықтар:
1. Отандық және шетелдік тәжірибенің үздік тәжірибелерін зерделеу.
2. Үздік педагогикалық тәжірибелерді жалпылауға қатысу.
3. Алдыңғыларға қосымша,
4.1-кіші деңгей үшін:
- тәжірибені қорытындылау, білім беру ұйымы деңгейінде конкурстарға, жарыстарға қатысушылардың болуы.
4.2-кіші деңгей үшін:
- тәжірибені қорытындылау, конкурстарға, жарыстарға қатысушылардың аудан/қала деңгейінде болуы.
4.3-кіші деңгей үшін:
- тәжірибені қорытындылау, конкурстарға, жарыстарға қатысушылардың облыс деңгейінде болуы;
4.4-кіші деңгей үшін:
- тәлімгерлікпен айналысу;
- балаларда зерттеу дағдыларын дамыту.
Білімдер:
1. Алгоритм, формалар, анықтау әдістері, зерттеу, тәжірибені жалпылау.
2. Үздік тәжірибелерді жалпылау және тарату әдістемесі.
3. Тәжірибені жинақтауды реттейтін нормативтік құқықтық құжаттар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Ұқыптылық
Күйзеліске тұрақтылық
Эмоциялық парасат
Мейірімділік
Ауызекі сөйлеу дағдылары
Жазбаша қарым-қатынас жасау дағдылары
Парасаттылық
Компьютерлік сауаттылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Мектепке дейінгі білім беру ұйымының тәрбиешілері
6
Мектепке дейінгі білім беру ұйымының тәрбиешілері

Параграф 4. Воспитатель организации дошкольного воспитания и обучения
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послесреднее обраование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
Дошкольное воспитание и обучение
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Для 5 уровня - без стажа работы; для 5.1 - не менее 2 лет; для 5.2 - не менее 3 лет; для 5.3 - не менее 4 лет, для 5.4 - не менее 5 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
нет
Другие возможные наименования профессии:
2362-0-002 - Воспитатель детского сада (яслей-сада)
Основная цель деятельности:
Организация пребывания детей в дошкольной организации образования, планирование и проведение организованной деятельности, контроль безопасности и состояния здоровья детей, осуществление проектной деятельности, разработка развивающих программ.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Осуществление воспитательно-образовательного процесса.
2. Проведение мониторинга уровня развития воспитанников.
3. Осуществление методической деятельности.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Осуществление воспитательно-образовательного процесса.
Навык 1:
Планирование воспитательно-образовательного процесса.
Умения:
1. Соблюдать требования охраны жизни и здоровья детей.
2. Планировать педагогический процесс в соответствии с требованиями государственного общеобязательного стандарта образования типовой учебной программы дошкольного воспитания и обучения, согласно годовому плану воспитательно-образовательной работы дошкольной организации и возрастной группы.
3. Составлять перспективный план, циклограммы, заполнять индивидуальные карты развития ребенка.
4. Планировать основные виды организованной деятельности воспитанников, других видов детской деятельности.
5. Разрабатывать образовательные (вариативные, индивидуальные, адаптированные, дополнительные) программы дошкольного воспитания и обучения.
6. Составлять индивидуальный план работы с детьми с особыми образовательными потребностями и ограниченными возможностями.
7. Создавать специальные условия для воспитания и обучения детей с особыми образовательными потребностями.
8. Проектировать воспитательно-образовательную деятельность на основе анализа достигнутых результатов.
Знания:
1. Государственного общеобязательного стандарта дошкольного воспитания и обучения.
2. Содержания и структуры типовой программы дошкольного воспитания и обучения.
3. Правил оказания первой доврачебной медицинской помощи, безопасности и охраны труда.
4. Требований к обеспечению санитарно-гигиенических условий.

4-параграф. Мектепке дейінгі тәрбие және оқыту ұйымының тәрбиешісі
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық:
Мектепке дейінгі тәрбие және оқыту
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
5 деңгей үшін - еңбек өтілі жоқ; 5.1 үшін - кемінде 2 жыл; 5.2 үшін - кемінде 3 жыл; 5.3 үшін - кемінде 4 жыл; 5.4 үшін - кемінде 5 жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
жоқ
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2362-0-002 - Балабақша (сәбилер балабақшасы) тәрбиешісі
Қызметтің негізгі мақсаты:
Балалардың мектепке дейінгі білім беру ұйымында болуын ұйымдастыру, ұйымдасқан қызметті жоспарлау және жүргізу, балалардың қауіпсіздігі мен денсаулық жағдайын бақылау, жобалау қызметін жүзеге асыру, дамытушы бағдарламаларды әзірлеу.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Тәрбиелеу-білім беру процесін жүзеге асыру
2. Тәрбиеленушілердің даму деңгейіне мониторинг жүргізу
3. Әдістемелік қызметті жүзеге асыру.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Тәрбиелеу-білім беру процесін жүзеге асыру
Дағды 1:
тәрбиелеу-білім беру процесін жоспарлау
Машықтар:
1. Балалардың өмірі мен денсаулығын қорғау талаптарын сақтау.
2. Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың үлгілік оқу бағдарламасының мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандартының талаптарына сәйкес мектепке дейінгі ұйымның және жас тобының тәрбиелеу-білім беру жұмысының жылдық жоспарына сәйкес педагогикалық процесті жоспарлау.
3. Перспективалық жоспар, циклограммалар жасау, баланың жеке даму карталарын толтыру.
4. Тәрбиеленушілердің ұйымдастырылған әрекетінің негізгі түрлерін, балалар іс-әрекетінің басқа түрлерін жоспарлау.
5. Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың білім беру (вариативті, жеке, бейімделген, қосымша) бағдарламаларын әзірлеу.
6. Ерекше білім беру қажеттіліктері бар және мүмкіндіктері шектеулі балалармен жұмыс істеудің жеке жоспарын жасау.
7. Ерекше білім беру қажеттіліктері бар балаларды тәрбиелеу және оқыту үшін арнайы жағдайлар жасау.
8. Қол жеткізілген нәтижелерді талдау негізінде білім беру қызметін жобалау.
Білімдер:
1. Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың мемлекеттік жалпыға міндетті стандарты.
2. Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың типтік бағдарламасының мазмұны мен құрылымы.
3. Алғашқы дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қағидалары.
4. Санитарлық-гигиеналық жағдайларды қамтамасыз етуге қойылатын талаптар.

1. Разрабатывать дидактические, учебно-методические материалы для проведения организованной деятельности.
2. Разрабатывать методические пособия и сборники соответствующие методической теме, рекомендации для родителей.
3. Участвовать в методической деятельности дошкольной организации.
4. Принимать участие в разработке методических материалов (рекомендаций, сборников, пособий и др.).
5. Разрабатывать развивающие программы.
В дополнение к предыдущим для подуровня 5.1:
- Пользоваться навыками исследовательской, экспериментальной работы.
В дополнение к предыдущим для подуровня 5.2:
- Размещать методические публикации в педагогических изданиях.
В дополнение к предыдущим для подуровня 5.3:
- Разрабатывать авторские методические разработки.
В дополнение к предыдущим для подуровня 5.4:
- Публиковать авторские методические разработки.
Знания:
1. Требований, предъявляемых к разработке учебно-методических материалов, образовательных и развивающих программ.
2. Нормативных правовых документов в сфере дошкольного воспитания и обучения.
3. Требований, предъявляемых к разработке образовательных программ.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Повышение квалификации и переподготовка.
Умения:
1. Выстраивать траекторию своего профессионального развития.
2. Осуществлять профессиональное саморазвитие, самообразование.
3. Изучать передовой педагогический опыт.
Знания:
1. Нормативно-правовые акты в области образования.
2. Правил организации и проведения курсов повышения квалификации педагогов, а также посткурсового сопровождения деятельности педагога.
3. Правил и условий проведения аттестации педагогов.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 3:
Обобщение лучших педагогических практик.
Умения:
1. Изучение лучших практик отечественного и зарубежного опыта.
2. Разработка и обобщение передового педагогического опыта.
3. Использование информационно-коммуникационных технологий для трансляции педагогического опыта.
В дополнение к предыдущему,
для подуровня 5.1:
- обобщать опыт на уровне организации образования, иметь участников конкурсов, соревнований на уровне организации образования.
Для подуровня 5.2:
- обобщать опыт на уровне района/города, иметь участников конкурсов, соревнований на уровне района/города.
Для подуровня 5.3:
- обобщать опыт на уровне области, иметь участников конкурсов, соревнований на уровне области;
Для подуровня 5.4:
- практиковать наставничество;
- развивать исследовательские навыки у детей.
Знания:
1. Алгоритма, форм, методов выявления, изучения, обобщения опыта.
2. Методик обобщения и распространения лучших практик.

1. Ұйымдастырылған әрекетті жүзеге асыру үшін дидактикалық, оқу-әдістемелік материалдар әзірлеу.
2. Әдістемелік тақырыпқа сәйкес әдістемелік құралдар мен жинақтар, ата-аналарға арналған ұсыныстар әзірлеу.
3. Мектепке дейінгі ұйымның әдістемелік қызметіне қатысу.
4. Әдістемелік материалдарды (ұсынымдар, жинақтар, құралдар және т.б.) әзірлеуге қатысу.
5. Дамыту бағдарламаларын әзірлеу.
5.1-кіші деңгей үшін алдыңғыларға қосымша:
- Зерттеу, эксперименттік жұмыс дағдыларын пайдалану.
5.2-кіші деңгей үшін алдыңғыларға қосымша:
- Педагогикалық басылымдарда әдістемелік жарияланымдарды орналастыру.
5.3-кіші деңгей үшін алдыңғыларға қосымша:
- Авторлық әдістемелік әзірлемелерді әзірлеу.
5.4-кіші деңгей үшін алдыңғыларға қосымша:
- Авторлық әдістемелік әзірлемелерді жариялау.
Білімдер:
1. Оқу-әдістемелік материалдарды, білім беру және дамыту бағдарламаларын әзірлеуге қойылатын талаптар.
2. Мектепке дейінгі тәрбие және оқыту саласындағы нормативтік құқықтық құжаттар.
3. Білім беру бағдарламаларын әзірлеуге қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
біліктілікті арттыру және қайта даярлау
Машықтар:
1. Кәсіби дамудың траекториясын құру.
2. Кәсіби өзін-өзі дамытуды, өзін-өзі оқытуды жүзеге асыру.
3. Озық педагогикалық тәжірибені зерттеу.
Білімдер:
1. Білім беру саласындағы нормативтік-құқықтық актілер.
2. Педагогтердің біліктілігін арттыру курстарын ұйымдастыру және өткізу қағидалары, сондай-ақ педагог қызметін курстан кейінгі сүйемелдеу.
3. Педагогтерді аттестаттаудан өткізу ережелері мен шарттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 3:
Озық педагогикалық тәжірибелерді тарату
Машықтар:
1. Отандық және шетелдік тәжірибенің үздік тәжірибелерін зерттеу.
2. Озық педагогикалық тәжірибені әзірлеу және жалпылау.
3. Педагогикалық тәжірибені тарату үшін ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану.
Алдыңғыларға қосымша,
5.1-кіші деңгей үшін:
- білім беру ұйымы деңгейінде тәжірибені жинақтау, білім беру ұйымы деңгейінде конкурстарға, жарыстарға қатысушылардың болуы.
5.2-кіші деңгей үшін:
- аудан/қала деңгейінде тәжірибе жинақтау, аудан/қала деңгейінде конкурстарға, жарыстарға қатысушылардың болуы.
5.3-кіші деңгей үшін:
- облыс деңгейінде тәжірибені жинақтау, облыс деңгейінде конкурстарға, жарыстарға қатысушылардың болуы;
5.4-кіші деңгей үшін:
- тәлімгерлікпен айналысу;
- балаларда зерттеу дағдыларын дамыту.
Білімдер:
1. Алгоритм, формалар, анықтау әдістері, зерттеу, тәжірибені жалпылау.
2. Үздік тәжірибелерді жалпылау және тарату әдістемесі.

1. Осуществлять мониторинг уровня развития воспитанника с целью выявления затруднений.
2. Разработать индивидуальную карту развития ребенка на основе результатов мониторинга с целью коррекции.
3. Разрабатывать специальные, индивидуально-развивающие и коррекционно-развивающие программы и методы обучения.
Знания:
1. Методики расчета результатов диагностики уровня развития умений и навыков у детей дошкольного возраста.
2. Правил проведения стартового, промежуточного и итогового мониторинга.
3. Технологии обработки результатов диагностики уровня развития умений и навыков у детей.
4. Инструментов и критериев оценивания уровня развития воспитанников.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Осуществление методической деятельности.
Навык 1:
Разработка учебно-методических материалов.
Умения:
1. Разрабатывать дидактические, учебно-методические материалы для проведения занятий.
2. Разрабатывать рекомендации, сборники и методические пособия.
3. Участвовать в методической работе.
4. Разрабатывать образовательные программы.
5. Разрабатывать развивающие программы.
В дополнение к предыдущим для подуровня 6.1:
- Пользоваться навыками исследовательской, экспериментальной работы.
В дополнение к предыдущим для подуровня 6.2:
- Размещать методические публикации в педагогических изданиях.
В дополнение к предыдущим для подуровня 6.3:
- Разрабатывать и публиковать авторские методические разработки.
В дополнение к предыдущим для подуровня 6.4:
- Разрабатывать и публиковать методические материалы, получившие одобрение на областном учебно-методическом совете и РУМС.
Знания:
1. Требований, предъявляемых к разработке учебно-методических материалов, образовательных и развивающих программ.
2. Нормативных правовых документов в сфере дошкольного воспитания и обучения.
3. Требований, предъявляемых к разработке образовательных программ.
4. Метод, приемов и способов исследования.
5. Инструментов и критериев оценивания занятия.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Повышение квалификации и переподготовка.
Умения:
1. Определять приоритеты и выстраивать траекторию своего профессионального развития.
2. Осуществлять профессиональное саморазвитие и самообразование.
3. Осуществлять наставничество, определять приоритеты и планировать профессиональное развитие коллег.
4. Определять стратегии развития в педагогическом сообществе.
Знания:
1. Нормативных правовых актов в области образования.
2. Правил организации и проведения курсов повышения квалификации педагогов, а также посткурсового сопровождения деятельности педагога.

1. Қиындықтарды анықтау мақсатында тәрбиеленушінің даму деңгейіне мониторинг жүргізу.
2. Түзету мақсатында мониторинг нәтижелері негізінде баланың дамуының жеке картасын әзірлеу.
3. Арнайы, жеке-дамыту және түзету-дамыту бағдарламалары мен оқыту әдістерін әзірлеу.
Білімдер:
1. Мектеп жасына дейінгі балалардағы машықтар мен дағдылардың даму деңгейін диагностикалау нәтижелерін есептеу әдістері.
2. Бастапқы, аралық және қорытынды мониторинг жүргізу қағидалары.
3. Балалардағы машықтар мен дағдылардың даму деңгейін диагностикалау нәтижелерін өңдеу технологиялары.
4. Тәрбиеленушілердің даму деңгейін бағалау құралдары мен критерийлері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3:
Әдістемелік қызметті жүзеге асыру
Дағды 1:
Оқу-әдістемелік материалдарды әзірлеу.
Машықтар:
1. Сабақтарды өткізу үшін дидактикалық, оқу-әдістемелік материалдар әзірлеу.
2. Ұсыныстарды, жинақтар мен әдістемелік құралдарды әзірлеу.
3. Әдістемелік жұмысқа қатысу.
4. Білім беру бағдарламаларын әзірлеу.
5. Дамыту бағдарламаларын әзірлеу.
6.1-кіші деңгей үшін алдыңғыларға қосымша:
- Зерттеу, эксперименттік жұмыс дағдыларын пайдалану.
6.2-кіші деңгей үшін алдыңғыларға қосымша:
- Педагогикалық   басылымдарда әдістемелік  жарияланымдарды орналастыру.
6.3-кіші деңгей үшін алдыңғыларға қосымша:
- Авторлық әдістемелік әзірлемелерді әзірлеу және жариялау.
6.4-кіші деңгей үшін алдыңғыларға қосымша:
-  Облыстық оқу-әдістемелік кеңес пен РОӘК  мақұлдаған  әдістемелік материалдарды әзірлеу және жариялау.
Білімдер:
1. Оқу-әдістемелік материалдарды, білім беру және дамыту бағдарламаларын әзірлеуге қойылатын талаптар.
2. Мектепке дейінгі тәрбие және оқыту саласындағы нормативтік құқықтық құжаттар.
3. Білім беру бағдарламаларын әзірлеуге қойылатын талаптар.
4. Зерттеу әдісі, әдістері мен әдістері.
5. Сабақты бағалау құралдары мен критерийлері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
біліктілікті арттыру және қайта даярлау
Машықтар:
1. Басымдықтарды анықтау және олардың кәсіби дамуының траекториясын құру.
2. Кәсіби өзін-өзі дамыту және өзін-өзі оқытуды жүзеге асыру.
3. Тәлімгерлікті жүзеге асыру, басымдықтарды  анықтау  және әріптестердің кәсіби дамуын жоспарлау.
4. Педагогикалық қоғамдастықтағы даму стратегияларын анықтау.
Білімдер:
1. Білім беру саласындағы нормативтік құқықтық  актілер.
2. Педагогтердің біліктілігін арттыру курстарын ұйымдастыру және өткізу қағидалары, сондай-ақ педагог қызметін курстан кейінгі сүйемелдеу.

Для 7 уровня - без стажа работы; для 7.1 и 7.2 - не менее 2 лет; для 7. 3 - не менее 3 лет, для 7.4 - не менее 5 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
нет
Другие возможные наименования профессии:
2362-0-002 - Воспитатель детского сада (яслей-сада)
Основная цель деятельности:
Осуществение воспитательно-образовательного процесса, консультационной помощи родителям по вопросам воспитания и обучения детей дошкольного возраста, планирование и проведение организованной деятельности, контроль безопасности и состояния здоровья детей, осуществление проектной деятельности, разработка развивающих и обучающих программ, осуществление наставничества и исследовательской деятельности, управление дошкольной организацией образования.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Осуществление воспитательно-образовательного процесса.
2. Проведение мониторинга уровня развития воспитанников.
3. Осуществление методической деятельности.
Дополнительные трудовые функции:
1. Осуществление организационно-управленческой деятельности
Трудовая функция 1:
Осуществление воспитательно-образовательного процесса.
Навык 1:
Планирование воспитательно-образовательного процесса.
Умения:
1. Соблюдать требования охраны жизни и здоровья детей.
2. Планировать педагогический процесс в соответствии с требованиями государственного общеобязательного стандарта образования типовой учебной программы дошкольного воспитания и обучения, согласно годовому плану воспитательно-образовательной работы дошкольной организации и возрастной группы.
3. Составлять перспективный план, циклограммы, заполнять индивидуальные карты развития ребенка.
4. Планировать основные виды организованной деятельности, других видов детской деятельности
5. Планировать внеурочную деятельность воспитанников.
6. Составлять индивидуальный план работы с детьми с особыми образовательными потребностями и ограниченными возможностями.
7. Создавать специальные условия для воспитания и обучения детей с особыми образовательными потребностями.
8. Проектировать воспитательно-образовательную деятельность на основе анализа достигнутых результатов.
9. Оказывать помощь молодым специалистам в планировании педагогического процесса.
10. Вносить предложения при составлении годового плана воспитательно-образовательной работы дошкольной организации.
Знания:
1. Нормативных правовых актов в сфере дошкольного образования.
2. Государственного общеобязательного стандарта дошкольного воспитания и обучения.
3. Содержания и структуры типовой программы дошкольного воспитания и обучения.

7 деңгей үшін - еңбек өтілі жоқ; 7.1 және 7.2 үшін - кемінде 2 жыл; 7 үшін. 3-кемінде 3 жыл, 7.4 үшін-кемінде 5 жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
жоқ
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2362-0-002 - Балабақша (сәбилер балабақшасы) тәрбиешісі
Қызметтің негізгі мақсаты:
Мектеп жасына дейінгі балаларды тәрбиелеу және оқыту мәселелері бойынша ата-аналарға тәрбиелеу-білім беру процесін, консультациялық көмекті жүзеге асыру, ұйымдастырылған әрекетті жоспарлау және жүргізу, балалардың қауіпсіздігі мен денсаулық жағдайын бақылау, жобалау қызметін жүзеге асыру, дамытушылық және оқыту бағдарламаларын әзірлеу, тәлімгерлік және зерттеу қызметін жүзеге асыру, мектепке дейінгі білім беру ұйымын басқару.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Тәрбиелеу-білім беру процесін жүзеге асыру.
2. Тәрбиеленушілердің даму деңгейіне мониторинг жүргізу.
3. Әдістемелік қызметті жүзеге асыру
Қосымша еңбек функциялары:
1. Ұйымдастыру-басқару қызметін жүзеге асыру
Еңбек функциясы 1:
Тәрбиелеу-білім беру процесін жүзеге асыру.
Дағды 1:
Тәрбиелеу-білім беру процесін жоспарлау.
Машықтар:
1. Балалардың өмірі мен денсаулығын қорғау талаптарын сақтау.
2. Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың үлгілік оқу бағдарламасының мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандартының талаптарына сәйкес мектепке дейінгі ұйымның және жас тобының тәрбиелеу-білім беру жұмысының жылдық жоспарына сәйкес педагогикалық процесті жоспарлау.
3. Перспективалық жоспар, циклограммалар жасау, баланың жеке даму карталарын толтыру.
4. Ұйымдастырылған қызметтің негізгі түрлерін, балалар қызметінің басқа түрлерін жоспарлау
5. Оқушылардың сабақтан тыс жұмыстарын жоспарлау.
6. Ерекше білім беру қажеттіліктері бар және мүмкіндіктері шектеулі балалармен жұмыс істеудің жеке жоспарын жасау.
7. Ерекше білім беру қажеттіліктері бар балаларды тәрбиелеу және оқыту үшін арнайы жағдайлар жасау.
8. Қол жеткізілген нәтижелерді талдау негізінде білім беру қызметін жобалау.
9. Педагогикалық процесті жоспарлауда жас мамандарға көмек көрсету.
10. Мектепке дейінгі ұйымның оқу-тәрбие жұмысының жылдық жоспарын жасау кезінде ұсыныстар енгізу.
Білімдер:
1. Мектепке дейінгі білім беру саласындағы нормативтік құқықтық актілер.
2. Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың мемлекеттік жалпыға міндетті стандарты.
3. Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың типтік бағдарламасының мазмұны мен құрылымы.

1. Алгоритма, форм, методов выявления, изучения, обобщения опыта.
2. Методик обобщения и распространения лучших практик.
3. Нормативных правовых документов, регламентирующих обобщение опыта.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Осуществление организационно-управленческой деятельности
Навык 1:
Осуществлять организационную деятельность.
Умения:
1. Организовать методическое обеспечение деятельности организации образования.
2. Обеспечивать выявление, изучение, распространение и внедрение инновационного педагогического опыта.
3. Вносить рекомендации по подбору кадров на должности воспитателей, их помощников и их поощрении.
Знания:
1. Нормативно-правовых актов в области методического обеспечения образовательного процесса дошкольной организации.
2. Нормативно-правовых актов в области кадрового обеспечения и делопроизводства.
3. Основ трудового законодательства, правил внутреннего трудового распорядка, безопасности и охраны труда, противопожарной защиты, санитарных требований.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Осуществлять управленческую деятельность.
Умения:
1. Участвовать в разработке стратегического плана развития дошкольной организации.
2. Анализировать состояние учебно-методической и воспитательной работы.
3. Координировать взаимодействие воспитателей, психолога, логопеда, музыкального руководителя, других специалистов организации.
4. Координировать деятельность службы психолого-педагогического сопровождения детей с особыми образовательными потребностями.
5. Координировать работу по повышению квалификации и по присвоению (подтверждению) квалификационных категорий, аттестации педагогов.
Знания:
1. Основ менеджмента и управления персоналом.
2. Нормативно-правовых актов в области образования и по повышению квалификации педагогов.
3. Норм и принципов антикоррупционной культуры.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Пунктуальность
Стрессоустойчивость
Эмоциональный интеллект
Доброжелательность
Устные коммуникативные навыки
Письменные коммуникативные навыки
Добропорядочность
Компьютерная грамотность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Воспитатели организации дошкольного образования
13. Карточка профессии "Учителя начальной школы":
Код группы:
2361-0
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Учителя начальной школы
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
4.1, 4.2, 4.3, 4.4
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:

1. Алгоритм, формалар, анықтау әдістері, зерттеу, тәжірибені жалпылау.
2. Үздік тәжірибелерді жалпылау және тарату әдістемесі.
3. Тәжірибені жинақтауды реттейтін нормативтік құқықтық құжаттар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Қосымша еңбек функциясы 1:
Ұйымдастыру-басқару қызметін жүзеге асыру
Дағды 1:
Ұйымдастырылған әрекетті жүзеге асыру
Машықтар:
1. Білім беру ұйымының қызметін әдістемелік қамтамасыз етуді ұйымдастыру.
2. Инновациялық педагогикалық тәжірибені анықтауды, зерделеуді, таратуды және енгізуді қамтамасыз ету.
3. Тәрбиешілер, олардың көмекшілері лауазымдарына кадрларды іріктеу және оларды көтермелеу жөнінде ұсыныстар енгізу.
Білімдер:
1. Мектепке дейінгі ұйымның білім беру процесін әдістемелік қамтамасыз ету саласындағы нормативтік-құқықтық актілер.
2. Кадрлық қамтамасыз ету және іс жүргізу саласындағы нормативтік-құқықтық актілер.
3. Еңбек заңнамасының негіздері, ішкі еңбек тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қағидалары, өрттен қорғау, санитарлық талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Басқарушылық қызметті жүзеге асыру
Машықтар:
1. Мектепке дейінгі ұйымды дамытудың стратегиялық жоспарын әзірлеуге қатысу.
2. Оқу-әдістемелік және тәрбие жұмысының жай-күйін талдау.
3. Тәрбиешілердің, психологтың, логопедтің, музыкалық жетекшінің, ұйымның басқа мамандарының өзара әрекеттесуін үйлестіру.
4. Ерекше білім беру қажеттіліктері бар балаларды психологиялық-педагогикалық сүйемелдеу қызметінің қызметін үйлестіру.
5. Біліктілікті арттыру және біліктілік санаттарын беру (растау), педагогтерді аттестаттау жөніндегі жұмысты үйлестіру.
Білімдер:
1. Менеджмент және персоналды басқару негіздері.
2. Білім беру саласындағы және педагогтердің біліктілігін арттыру жөніндегі нормативтік-құқықтық актілер.
3. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы мәдениеттің нормалары мен принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Ұқыптылық
Күйзеліске тұрақтылық
Эмоциялық парасат
Мейірімділік
Ауызекі сөйлеу дағдылары
Жазбаша қарым-қатынас жасау дағдылары
Парасаттылық
Компьютерлік сауаттылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Мектепке дейінгі білім беру ұйымының тәрбиешілері
13. Кәсіптің карточкасы "Бастауыш мектеп мұғалімдері":
Топтың коды:
2361-0
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Бастауыш мектеп мұғалімдері
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
4.1, 4.2, 4.3, 4.4
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:

Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 июля 2009 года № 338 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей педагогов".
Параграф 7. Учителя всех специальностей
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Педагогика и методика начального обучения
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Для 4 уровня - без стажа работы; для 4.1 - не менее 2 лет; для 4.2 - не менее 3 лет; для 4.3 - не менее 4 лет; для 4.4 - не менее 5 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
нет
Другие возможные наименования профессии:
2361-0-005 - Учитель начальных классов
Основная цель деятельности:
Интеллектуальное, нравственное, творческое и физическое развитие личности обучающегося начальной школы, воспитанной на основе общечеловеческих и национальных ценностей.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Осуществление учебного процесса.
2. Оценивание учебных достижений обучающихся.
3. Поддержание общественного доверия к профессии и приобщение обучающихся к системе ценностей.
4. Осуществление учебно-методической деятельности.
5. Осуществление классного руководства.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Осуществление учебного процесса.
Навык 1:
Планирование учебного процесса.
Умения:
1. Выбирать соответствующие методы преподавания и оценивания с учетом возрастных особенностей обучающихся.
2. Использовать новые подходы, эффективные формы, методы и средства обучения с учетом индивидуальных потребностей обучающихся.
3. Учитывать индивидуальные потребности обучающегося с особыми образовательными потребностями.
4. Соблюдать требования охраны жизни и здоровья обучающихся в период образовательного процесса, в том числе в цифровой среде.
5. Ставить образовательные задачи, осуществлять краткосрочное и среднесрочное планирование.
В дополнение к предыдущему
Для подуровня 4.1:
- планировать уроки, выбирать методы с учетом индивидуальных особенностей обучающихся.
Для подуровня 4.2:
- выбирать подходящие технологии и стратегии преподавания, оценивания с учетом трудностей усвоения материала.
Для подуровня 4.3:
- планировать обучение с учетом межпредметных связей и результатов исследований
Для подуровня 4.4:
- проектировать процесс обучения на основе индивидуальных способностей и потребностей обучающихся.
Знания:
1. Нормативных правовых актов в области начального образования.
2. Содержания учебного предмета, методики преподавания и оценивания.
3. Основ педагогики, общей и возрастной психологии, инклюзивного образования.

"Педагогтер лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2009 жылғы 13 шілдедегі № 338 бұйрығы.
7-параграф. Барлық мамандықтардың пән мұғалімдері
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Бастауыш білім беру педагогикасы мен әдістемесі
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
4 деңгей үшін - жұмыс өтілі жоқ; 4.1 үшін - кемінде 2 жыл; 4.2 үшін - кемінде 3 жыл; 4.3 үшін - кемінде 4 жыл; 4.4 үшін - кемінде 5 жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
жоқ
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2361-0-005 - Бастауыш мектеп мұғалімі
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жалпыадамзаттық және ұлттық құндылықтар негізінде тәрбиеленген бастауыш мектеп оқушысының жеке басының интеллектуалды, адамгершілік, шығармашылық және физикалық дамуы.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Оқу процесін жүзеге асыру.
2. Білім алушылардың оқу жетістіктерін бағалау.
3. Білім алушыларды құндылықтар жүйесіне тарту
4. Оқу-әдістемелік қызметті жүзеге асыру.
5. Сынып жетекшілігін жүзеге асыру.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Оқу процесін жүзеге асыру.
Дағды 1:
Оқу процесін жоспарлау.
Машықтар:
1. Білім алушылардың жас ерекшеліктерін ескере отырып, оқыту мен бағалаудың тиісті әдістерін таңдау.
2. Білім алушылардың жеке қажеттіліктерін ескере отырып, оқытудың жаңа тәсілдерін, тиімді нысандарын, әдістері мен құралдарын пайдалану.
3. Ерекше білім беру қажеттіліктері бар білім алушының жеке қажеттіліктерін ескеру.
4. Білім беру процесі кезеңінде, оның ішінде сандық ортада білім алушылардың өмірі мен денсаулығын қорғау талаптарын сақтау.
5. Білім беру міндеттерін қою, қысқа және орта мерзімді жоспарлауды жүзеге асыру.
Алдыңғыға қосымша
4.1 деңгей үшін:
- сабақтарды жоспарлау, білім алушылардың жеке ерекшеліктерін ескере отырып әдістерді таңдау.
4.2 деңгей үшін:
- материалды игеру қиындықтарын ескере отырып, оқытудың, бағалаудың қолайлы технологиялары мен стратегияларын таңдау.
4.3 деңгей үшін:
- пәнаралық байланыстар мен зерттеу нәтижелерін ескере отырып оқытуды жоспарлау
4.4 ішкі деңгей үшін:
- білім алушылардың жеке қабілеттері мен қажеттіліктері негізінде оқыту процесін жобалау.
Білімдер:
1. Бастауыш білім беру саласындағы нормативтік құқықтық актілер.
2. Оқу пәнінің мазмұны, оқыту және бағалау әдістемесі.
3. Педагогика, жалпы және жас психологиясы, инклюзивті білім беру негіздері.

4. Основ безопасности, охраны жизни и здоровья обучающихся.
5. Требований к личной охране труда и соблюдению личных норм техники безопасности согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Организация учебного процесса.
Умения:
1. Применять технологии обучения и образовательные ресурсы, в том числе цифровые технологии и контент, в учебном процессе для расширения возможностей обучения и воспитания.
2. Развивать знания, умения и навыки обучающихся в области языка и литературы, математики и информатики, естествознания, познания мира, технологии и искусства, физической культуры.
3. Вести обязательный перечень документов, утвержденных уполномоченным органом в области образования.
4. Обеспечивать охрану жизни и здоровья обучающихся в период образовательного процесса, в том числе в цифровой среде.
В дополнение к предыдущему
Для подуровня 4.1:
- проводить уроки с использованием методов обучения и оценивания
Для подуровня 4.2:
- проводить уроки с учетом индивидуальных способностей и потребностей обучающихся на основе подходящих методик и инструментов оценивания для достижения ожидаемых результатов.
Для подуровня 4.3:
- проводить уроки с применением межпредметных связей, технологий и стратегий оценивания, а также с учетом индивидуальных способностей и потребностей обучающихся.
Для подуровня 4.4:
- реализовывать интегрированный процесс преподавания на основе авторских технологий и стратегий оценивания.
Знания:
1. Содержания учебного предмета, учебно-воспитательного процесса, методики преподавания и оценивания.
2. Основ трудового законодательства, правил безопасности и охраны труда, противопожарной защиты, санитарных правил и норм.
3. Основ методики преподавания и технологий обучения, в том числе информационных.
4. Закономерностей возрастного и индивидуального развития.
5. Основ педагогики и психологии.
6. Требований к оборудованию учебных кабинетов.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Оценивание учебных достижений обучающихся.
Навык 1:
Контроль прогресса и уровня усвоения обучающимися содержания образования.
Умения:
1. Применять систему критериального оценивания обучающихся.
2. Осуществлять постоянный мониторинг учебных достижений обучающихся.
3. Прививать антикоррупционную культуру и академическую честность.
4. Разрабатывать инструменты оценивания.
5. Применять результаты оценивания для улучшения практики преподавания.
Знания:

4. Білім алушылардың қауіпсіздігі, өмірі мен денсаулығын қорғау негіздері.
5. Жеке еңбекті қорғауға және жеке қауіпсіздік нормаларын сақтауға қойылатын талаптар
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Оқу процесін ұйымдастыру.
Машықтар:
1. Оқыту мен тәрбиелеу мүмкіндіктерін кеңейту үшін оқу үрдісінде оқыту технологиялары мен білім беру ресурстарын, соның ішінде сандық технологиялар мен мазмұнды қолдану.
2. Білім алушылардың тіл және әдебиет, математика және информатика, жаратылыстану, дүниетану, технология және өнер, дене шынықтыру саласындағы білімдерін, іскерліктері мен дағдыларын дамыту.
3. Білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен құжаттардың міндетті тізбесін жүргізу.
4. Білім беру процесі кезеңінде, оның ішінде сандық ортада білім алушылардың өмірі мен денсаулығын қорғауды қамтамасыз ету.
5. Мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандартына сәйкес оқытылатын пәннің ерекшелігін ескере отырып, білім алушыларды оқыту мен тәрбиелеуді жүзеге асыру.
Алдыңғыға қосымша
4.1 деңгей үшін:
- оқыту және бағалау әдістерін қолдана отырып сабақтар өткізу
4.2 деңгей үшін:
- күтілетін нәтижелерге қол жеткізу үшін бағалаудың қолайлы әдістері мен құралдары негізінде білім алушылардың жеке қабілеттері мен қажеттіліктерін ескере отырып сабақтар өткізу.
4.3 деңгей үшін:
- пәнаралық байланыстарды, бағалау технологиялары мен стратегияларын қолдана отырып, сондай-ақ білім алушылардың жеке қабілеттері мен қажеттіліктерін ескере отырып сабақтар өткізу.
4.4 ішкі деңгей үшін:
- авторлық технологиялар мен бағалау стратегиялары негізінде оқытудың интеграцияланған процесін іске асыру.
Білімдер:
1. Оқу пәнінің мазмұнын, оқу-тәрбие процесін, оқыту және бағалау әдістемесін.
2. Еңбек заңнамасының негіздерін, еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғауды, өрттен қорғау ережелерін, санитариялық ережелер мен нормаларды.
3. Оқыту әдістемесі мен оқыту технологияларының негіздерін, оның ішінде ақпараттық.
4. Жас және жеке-дара даму заңдылықтарын.
5. Педагогика және психология негіздерін.
6. Оқу кабинеттерін жабдықтауға қойылатын талаптарды.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Білім алушылардың оқу жетістіктерін бағалау.
Дағды 1:
Білім алушылардың білім мазмұнын игеру барысы мен деңгейін бақылау.
Машықтар:
1. Білім алушыларды критериалды бағалау жүйесін қолдану.
2. Білім алушылардың оқудағы жетістіктеріне тұрақты мониторинг жүргізу.
3. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы мәдениет пен академиялық адалдықты қалыптастыру.
4. Бағалау құралдарын әзірлеу.
5. Оқыту тәжірибесін жақсарту үшін бағалау нәтижелерін қолдану.
Білімдер:

1. Методики критериального оценивания.
2. Принципов антикоррупционной культуры и академической честности.
3. Основ разработки инструментов оценивания
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Поддержание общественного доверия к профессии и приобщение обучающихся к системе ценностей.
Навык 1:
Осуществление воспитательной деятельности.
Умения:
1. Способствовать формированию общей культуры личности обучающегося и его социализации.
2. Воспитывать в обучающемся уважительное отношение к педагогу.
3. Интегрировать богатство казахской культуры и языка, других культур и языков народа Казахстана в процесс обучения и воспитания.
4. Содействовать личностному росту обучающихся, создавая траекторию индивидуального развития.
5. Применять формы и методы воспитательной работы.
6. Развивать эмоционально-ценностную сферу обучающегося.
7. Содействовать формированию у обучающихся культуры здорового и безопасного образа жизни.
8. Сотрудничать с родителями/законными представителями обучающихся, педагогами.
Знания:
1. Норм педагогической этики.
2. Нормативных правовых и инструктивных документов, регулирующих воспитательную деятельность организации образования.
3. Основ современных концепций воспитания, методики воспитательной работы.
4. Основ создания безопасной, доступной, благоприятной образовательной среды.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 4:
Осуществление учебно-методической деятельности.
Навык 1:
Подготовка и разработка учебно-методических материалов.
Умения:
1. Участвовать в разработке и выполнении учебных программ, в том числе программ для обучающихся с особыми образовательными потребностями.
2. Разрабатывать учебные материалы к уроку, в том числе с использованием информационных технологий, на основе поиска, фильтрации и критической оценки информации.
3. Создавать цифровой контент.
4. Представлять результаты профессиональной деятельности.
Знания:
1. Основ проектирования и разработки учебных материалов.
2. Цифровых технологий в рамках профессиональной деятельности.
3. Перечня документов, обязательных для ведения педагогами
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Осуществление профессионального развития.
Умения:
1. Выстраивать траекторию своего профессионального развития.
2. Управлять цифровой идентичностью и соблюдать цифровой этикет.
3. Определять собственные потребности в улучшении практики преподавания, взаимодействуя с коллегами.
В дополнение к предыдущему
Для подуровня 4.1:
- обобщать собственный опыт на уровне организации образования, в том числе через цифровые инструменты.

1. Критериалды бағалау әдістері.
2. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы мәдениет және академиялық адалдық қағидаттары.
3. Бағалау құралдарын әзірлеу негіздері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3:
Білім алушыларды құндылықтар жүйесіне тарту
Дағды 1:
Тәрбие қызметін жүзеге асыру
Машықтар:
1. Білім алушының жеке басының жалпы мәдениетін және оның әлеуметтенуін қалыптастыруға ықпал ету.
2. Білім алушыларды педагогке құрметпен қарауға тәрбиелеу.
3. Қазақ мәдениеті мен тілінің, Қазақстан халқының басқа да мәдениеттері мен тілдерінің байлығын оқыту мен тәрбиелеу процесіне кіріктіру.
4. Жеке даму траекториясын жасау арқылы білім алушылардың жеке өсуіне ықпал ету.
5. Тәрбие жұмысының нысандары мен әдістерін қолдану.
6. Білім алушының эмоционалды-құндылық саласын дамытатын тәрбие жұмысын жүзеге асыру.
7. Білім алушыларда салауатты және қауіпсіз өмір салты мәдениетін қалыптастыруға жәрдемдесу.
8. Білім алушылардың ата-аналарымен/заңды өкілдерімен, педагогтермен ынтымақтасу.
Білімдер:
1. Педагогикалық этика нормалары.
2. Білім беру ұйымдарының тәрбие қызметін реттейтін нормативтік құқықтық және нұсқаулық құжаттар.
3. Қазіргі заманғы білім беру тұжырымдамаларының негіздері, тәрбие жұмысының әдістері.
4. Қауіпсіз, қолжетімді, қолайлы білім беру ортасын құру негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 4:
Оқу-әдістемелік қызметті жүзеге асыру.
Дағды 1:
Оқу-әдістемелік материалдарды дайындау және әзірлеу.
Машықтар:
1. Оқу бағдарламаларын, оның ішінде ерекше білім беру қажеттіліктері бар білім алушыларға арналған бағдарламаларды әзірлеуге және орындауға қатысу.
2. Ақпаратты іздеу, сүзу және сыни бағалау негізінде сабаққа оқу материалдарын, оның ішінде ақпараттық технологияларды пайдалана отырып әзірлеу.
3. Сандық мазмұнды жасаңыз.
4. Кәсіби қызметтің нәтижелерін ұсыну.
Білімдер:
1. Оқу материалдарын жобалау және әзірлеу негіздері.
2. Кәсіби қызмет аясындағы сандық технологиялар.
3. Педагогтердің жүргізуі үшін міндетті құжаттар тізбесі
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Кәсіби дамуды жүзеге асыру.
Машықтар:
1. Кәсіби дамудың траекториясын құру.
2. Сандық сәйкестікті басқару және сандық этикетті сақтау.
3. Әріптестермен қарым-қатынас жасау арқылы оқыту тәжірибесін жақсартудың өзіндік қажеттіліктерін анықтау.
Алдыңғыға қосымша
4.1 деңгей үшін:
- білім беру ұйымы деңгейінде, оның ішінде сандық құралдар арқылы өз тәжірибесін жинақтау.

Для подуровня 4.2:
- обобщать собственный опыт на уровне города, в том числе через цифровые инструменты.
Для подуровня 4.3:
- обобщать собственный опыт на уровне области, в том числе через цифровые инструменты.
Для подуровня 4.4:
- обобщать собственный опыт на республиканском, международном уровнях, в том числе через цифровые инструменты.
Знания:
1. Нормативных правовых актов, регулирующих повышение квалификации, профессиональную переподготовку и оценивание деятельности.
2. Норм педагогической этики.
3. Методов выявления собственных потребностей в профессиональном развитии
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 3:
Рефлексия собственной практики и практики коллег.
Умения:
1. Изучать лучшие педагогические практики с учетом принципов познавательного/образовательного процесса.
2. Анализировать собственную практику и определять области развития во взаимодействии с коллегами.
3. Планировать непрерывное улучшение собственной практики, в том числе с использованием информационных технологий.
Знания:
1. Принципов активизации познавательной деятельности обучающихся
2. Методов рефлексии педагогической практики, в том числе во взаимодействии с коллегами.
3. Методов анализа собственной практики
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 4:
Исследование образовательного процесса.
Умения:
1. Изучать результаты исследований в области образования для совершенствования образовательного процесса.
2. Принимать участие в исследовании урока.
3. Осуществлять проектную деятельность.
Знания:
1. Подходов, методов, инструментов исследования образовательного процесса.
2. Основ управления проектами
3. Методов анализа результатов исследования для совершенствования образовательного процесса.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 5:
Осуществление классного руководства.
Навык 1:
Работать с классным коллективом.
Умения:
1. Вести журнал успеваемости и личные дела обучающихся.
2. Взаимодействовать с родителями/законными представителями.
3. Проводить тематические классные часы и родительские собрания, консультировать родителей/законных представителей.
4. Помогать обучающимся адаптироваться в школе и коллективе.
5. Обеспечивать охрану жизни и здоровья обучающихся в период образовательного процесса.
Знания:
1. Основ возрастной психологии и педагогической этики.
2. Стратегических документов развития образования.
3. Основ педагогического мастерства и методики воспитательной работы.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Стрессоустойчивость
Терпеливость
Дисциплинированность
Доброжелательность
Приверженность профессии педагога
Гражданственность
Проактивность
Цифровая грамотность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Педагоги начальной школы

4.2 деңгей үшін:
- қала деңгейінде, оның ішінде сандық құралдар арқылы өз тәжірибесін жинақтау.
4.3 деңгей үшін:
- өз тәжірибесін облыс деңгейінде, оның ішінде сандық құралдар арқылы жинақтау.
4.4 ішкі деңгей үшін:
- республикалық, халықаралық деңгейлерде, оның ішінде сандық құралдар арқылы өз тәжірибесін жинақтау.
Білімдер:
1. Біліктілікті арттыруды, кәсіптік қайта даярлауды және қызметті бағалауды реттейтін нормативтік құқықтық актілер.
2. Педагогикалық этика нормалары.
3. Кәсіби дамудың өзіндік қажеттіліктерін анықтау әдістері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 3:
Өз тәжірибесі мен әріптестерінің тәжірибесіне рефлексия.
Машықтар:
1. Танымдық/білім беру процесінің қағидаттарын ескере отырып үздік педагогикалық тәжірибені зерделеу.
2. Өз тәжірибесін талдау және әріптестермен өзара іс-қимыл жасай отырып, даму салаларын анықтау.
3. Өз тәжірибесін, оның ішінде ақпараттық технологияларды қолдана отырып, үздіксіз жақсартуды жоспарлау.
Білімдер:
1. Білім алушылардың танымдық қызметін жандандыру қағидаттары
2. Педагогикалық тәжірибенің рефлексия әдістері, оның ішінде әріптестермен өзара әрекеттесу.
3. Өз тәжірибесін талдау әдістері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 4:
Білім беру процесін зерттеу.
Машықтар:
1. Білім беру үрдісін жетілдіру үшін білім беру саласындағы зерттеулердің нәтижелерін зерделеу.
2. Сабақты зерттеуге қатысу.
3. Жобалық қызметті жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Оқу процесін зерттеудің тәсілдері, әдістері, құралдары.
2. Жобаларды басқару негіздері
3. Зерттеу нәтижелерін талдау әдістері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 5:
Сынып жетекшілігін жүзеге асыру.
Дағды 1:
Сынып ұжымымен жұмыс істеу
Машықтар:
1. Білім алушылардың үлгерімі журналын және жеке істерін жүргізу.
2. Ата-аналармен/заңды өкілдермен өзара қарым-қатынас жасау.
3. Тақырыптық сынып сағаттары мен ата-аналар жиналыстарын өткізу, ата-аналарға кеңес беру.
4. Білім алушыларға мектепте және ұжымда бейімделуге көмектесу.
5. Білім беру процесі кезеңінде білім алушылардың өмірі мен денсаулығын қорғауды қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Жас ерекшелігі психологиясы мен педагогикалық әдеп негіздерін.
2. Білім беруді дамытудың стратегиялық құжаттары.
3. Педагогикалық шеберлік негіздерін және тәрбие жұмысының әдістемесін.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Шыдамдылық
Тәртіптілік
Мейірімділік
Педагог кәсібіне адалдық
Азаматтық
Проактивтілік
Сандық сауаттылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Бастауыш мектеп педагогтері

5. Требований к личной охране труда и соблюдению личных норм техники безопасности согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Организация учебного процесса.
Умения:
1. Применять технологии обучения и образовательные ресурсы, в том числе цифровые технологии и контент, в учебном процессе для расширения возможностей обучения и воспитания.
2. Развивать знания, умения и навыки обучающихся в области языка и литературы, математики и информатики, естествознания познания мира, технологии и искусства, физической культуры.
3. Вести обязательный перечень документов, утвержденных уполномоченным органом в области образования.
4. Обеспечивать охрану жизни и здоровья обучающихся в период образовательного процесса, в том числе в цифровой среде.
5. Осуществлять обучение и воспитание обучающихся с учетом специфики преподаваемого предмета, в соответствии с государственным общеобязательным стандартом образования.
В дополнение к предыдущему
Для подуровня 5.1:
- проводить уроки с использованием методов обучения и оценивания
Для подуровня 5.2:
- проводить уроки с учетом индивидуальных способностей и потребностей обучающихся на основе подходящих методик и инструментов оценивания для достижения ожидаемых результатов.
Для подуровня 5.3:
- проводить уроки с применением межпредметных связей, технологий и стратегий оценивания, а также с учетом индивидуальных способностей и потребностей обучающихся.
Для подуровня 5.4:
- реализовывать интегрированный процесс преподавания на основе авторских технологий и стратегий оценивания.
Знания:
1. Содержания учебного предмета, учебно-воспитательного процесса, методики преподавания и оценивания
2. Основ трудового законодательства, правил безопасности и охраны труда, противопожарной защиты, санитарные правила и нормы.
3. Основ методики преподавания и технологий обучения, в т.ч. информационных.
4. Закономерностей возрастного и индивидуального развития.
5. Основ педагогики и психологии.
6. Требований к оборудованию учебных кабинетов
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Оценивание учебных достижений обучающихся.
Навык 1:
Контроль за прогрессом и уровнем усвоения обучающимися содержания образования.
Умения:
1. Применять систему критериального оценивания обучающихся.
2. Осуществлять постоянный мониторинг учебных достижений обучающихся.
3. Прививать антикоррупционную культуру и академическую честность.
4. Разрабатывать инструменты оценивания.
5. Применять результаты оценивания для улучшения практики преподавания.
Знания:

5. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес жеке еңбекті қорғауға және техника қауіпсіздігінің жеке нормаларын сақтауға қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Оқу процесін ұйымдастыру.
Машықтар:
1. Оқыту мен тәрбиелеу мүмкіндіктерін кеңейту үшін оқу процесінде оқыту технологиялары мен білім беру ресурстарын, соның ішінде сандық технологиялар мен контентті қолдану.
2. Білім алушылардың тіл және әдебиет, математика және информатика, жаратылыстану , дүниетану, технология және өнер, дене шынықтыру саласындағы білімдерін, іскерліктері мен дағдыларын дамыту.
3. Білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен құжаттардың міндетті тізбесін жүргізу.
4. Білім беру процесі кезеңінде, оның ішінде сандық ортада білім алушылардың өмірі мен денсаулығын қорғауды қамтамасыз ету.
5. Мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандартына сәйкес оқытылатын пәннің ерекшелігін ескере отырып, білім алушыларды оқыту мен тәрбиелеуді жүзеге асыру.
Алдыңғыға қосымша
5.1 деңгей үшін:
- оқыту және бағалау әдістерін қолдана отырып сабақтар өткізу
5.2 деңгей үшін:
- күтілетін нәтижелерге қол жеткізу үшін бағалаудың қолайлы әдістері мен құралдары негізінде білім алушылардың жеке қабілеттері мен қажеттіліктерін ескере отырып сабақтар өткізу.
5.3 деңгей үшін:
- пәнаралық байланыстарды, бағалау технологиялары мен стратегияларын қолдана отырып, сондай-ақ білім алушылардың жеке қабілеттері мен қажеттіліктерін ескере отырып сабақтар өткізу.
5.4 деңгей үшін:
- авторлық технологиялар мен бағалау стратегиялары негізінде оқытудың интеграцияланған процесін іске асыру.
Білімдер:
1. Оқу пәнінің мазмұны, оқу-тәрбие процесі, оқыту және бағалау әдістемесі
2. Еңбек заңнамасының негіздері, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өрттен қорғау ережелері, санитарлық ережелер мен нормалар.
3. Оқыту әдістемесі мен оқыту технологияларының негіздері, оның ішінде ақпараттық.
4. Жас және жеке даму заңдылықтары.
5. Педагогика және психология негіздері.
6. Оқу кабинеттерін жабдықтауға қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Білім алушылардың оқудағы жетістіктерін бағалау.
Дағды 1:
Білім алушылардың білім мазмұнын меңгеру процесі мен деңгейін бақылау
Машықтар:
1. Білім алушыларды критериалды бағалау жүйесін қолдану.
2. Білім алушылардың оқудағы жетістіктеріне тұрақты мониторинг жүргізу.
3. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы мәдениет пен академиялық адалдықты қалыптастыру.
4. Бағалау құралдарын әзірлеу.
5. Оқыту практикасын жақсарту үшін бағалау нәтижелерін қолдану.
Білімдер:

Параграф 7. Учителя всех специальностей
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Подготовка учителей без предметной специализации
Квалификация:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Подготовка учителей с предметной специализацией общего развития
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Для 6 уровня - без стажа работы; для 6.1 - не менее 2 лет; для 6.2 - не менее 3 лет; для 6.3 - не менее 4 лет, для 6.4 - не менее 5 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
нет
Другие возможные наименования профессии:
2361-0 - Учителя начальной школы
Основная цель деятельности:
Интеллектуальное, нравственное, творческое и физическое развитие личности обучающегося начальной школы, воспитанной на основе общечеловеческих и национальных ценностей, осуществление проектной и исследовательской деятельности, наставничества, разработка и экспертиза учебно-методических материалов.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Осуществление учебного процесса.
2. Оценивание учебных достижений обучающихся.
3. Приобщение обучающихся к системе ценностей.
4. Осуществление учебно-методической деятельности.
5. Осуществление классного руководства.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Осуществление учебного процесса.
Навык 1:
Планирование учебного процесса.
Умения:
1. Выбирать соответствующие методы преподавания и оценивания с учетом возрастных особенностей обучающихся.
2. Использовать новые подходы, эффективные формы, методы и средства обучения с учетом индивидуальных потребностей обучающихся.
3. Учитывать индивидуальные потребности обучающегося с особыми образовательными потребностями.
4. Соблюдать требования охраны жизни и здоровья обучающихся в период образовательного процесса, в том числе в цифровой среде.
5. Владеть навыками анализа организованной учебной деятельности, учебно-воспитательного процесса.
6. Ставить образовательные задачи, осуществляет краткосрочное и среднесрочное планирование.
В дополнение к предыдущему
Для подуровня 6.1:
- планировать учебные занятия, выбирать методы с учетом индивидуальных особенностей обучающихся.
Для подуровня 6.2:
- выбирать подходящие технологии и стратегии преподавания, оценивания с учетом трудностей усвоения.
Для подуровня 6.3:
- проектировать процесс обучения на основе индивидуальных особенностей обучающихся.
Для подуровня 6.4:
-проектировать учебно-производственный процесс на основе собственной методики преподавания предмета/дисциплины.
Знания:

7-параграф. Барлық мамандықтардың пән мұғалімдері
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Пәндік мамандандырылмаған мұғалімдерді даярлау
Біліктілік:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Жалпы дамудың пәндік мамандандырылған мұғалімдерін даярлау
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
6 деңгей үшін - жұмыс өтілі жоқ; 6.1 үшін - кемінде 2 жыл; 6.2 үшін - кемінде 3 жыл; 6.3 үшін - кемінде 4 жыл, 6.4 үшін - кемінде 5 жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
жоқ
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2361-0 - Бастауыш мектеп мұғалімі
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жалпыадамзаттық және ұлттық құндылықтар негізінде тәрбиеленген бастауыш мектеп білім алушысын зияткер, иманды, шығармашыл тұлға ретінде дамыту және денесін шынықтыру, жобалық және зерттеу қызметін жүзеге асыру, тәлімгерлік, оқу-әдістемелік материалдарды әзірлеу және сараптау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Оқу процесін жүзеге асыру.
2. Білім алушылардың оқудағы жетістіктерін бағалау.
3. Білім алушыларды құндылықтар жүйесіне тарту
4. Оқу-әдістемелік қызметті жүзеге асыру.
5. Сынып жетекшілігін жүзеге асыру.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Оқу процесін жүзеге асыру.
Дағды 1:
Оқу процесін жоспарлау.
Машықтар:
1. Білім алушылардың жас ерекшеліктерін ескере отырып, оқыту мен бағалаудың тиісті әдістерін таңдау.
2. Білім алушылардың жеке қажеттіліктерін ескере отырып, оқытудың жаңа тәсілдерін, тиімді нысандарын, әдістері мен құралдарын пайдалану.
3. Ерекше білім беру қажеттіліктері бар білім алушының жеке қажеттіліктерін ескеру.
4. Білім беру процесі кезеңінде, оның ішінде сандық ортада білім алушылардың өмірі мен денсаулығын қорғау талаптарын сақтау.
5. Ұйымдастырылған оқу іс-әрекетін, оқу-тәрбие процесін талдау дағдыларын меңгеру.
6. Білім беру міндеттерін қою, қысқа мерзімді және орта мерзімді жоспарлауды жүзеге асырады.
Алдыңғыға қосымша
6.1 деңгей үшін:
- оқу сабақтарын жоспарлау, білім алушылардың жеке ерекшеліктерін ескере отырып әдістерді таңдау.
6.2 деңгей үшін:
- меңгеру қиындықтарын ескере отырып, оқытудың, бағалаудың қолайлы технологиялары мен стратегияларын таңдау.
6.3 деңгей үшін:
- білім алушылардың жеке ерекшеліктері негізінде оқыту процесін жобалау.
6.4 деңгей үшін:
- пәнді оқытудың өзіндік әдістемесі негізінде оқу-өндірістік үрдісті жобалау.
Білімдер:

1. Нормативных правовых актов в области начального образования.
2. Содержания учебного предмета, методики преподавания и оценивания.
3. Основ педагогики, общей и возрастной психологии, инклюзивного образования.
4. Основ безопасности, охраны жизни и здоровья обучающихся.
5. Требований к личной охране труда и соблюдению личных норм техники безопасности
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Организация учебного процесса.
Умения:
1. Применять технологии обучения и образовательные ресурсы, в том числе цифровые технологии и контент, в учебном процессе для расширения возможностей обучения и воспитания.
2. Развивать знания, умения и навыки обучающихся в области языка и литературы, математики и информатики, естествознания познания мира, технологии и искусства, физической культуры.
3. Вести обязательный перечень документов, утвержденных уполномоченным органом в области образования.
4. Обеспечивать охрану жизни и здоровья обучающихся в период образовательного процесса, в том числе в цифровой среде.
5. Разрабатывать видео-, телеуроки
6. Обеспечивать развитие исследовательских навыков обучающихся.
7. Осуществлять обучение и воспитание обучающихся с учетом специфики преподаваемого предмета, в соответствии с государственным общеобязательным стандартом образования.
В дополнение к предыдущему
Для подуровня 6.1:
- проводить занятие с учетом индивидуальных способностей и потребностей обучающихся на основе подходящих методик и инструментов оценивания для достижения ожидаемых результатов.
Для подуровня 6.2:
- применять межпредметные/междисциплинарные связи, технологии и стратегии оценивания и учитывать индивидуальные способности и потребности.
Для подуровня 6.3:
- реализовывать интегрированный процесс преподавания на основе авторских технологий и стратегий оценивания.
Для подуровня 6.4:
- реализовывать интегрированный процесс преподавания с учетом результатов исследований практики.
Знания:
1. Содержания учебного предмета, учебно-воспитательного процесса, методики преподавания и оценивания
2. Основ трудового законодательства, правил безопасности и охраны труда, противопожарной защиты, санитарные правила и нормы.
3. Основ методики преподавания и технологий обучения, в т.ч. информационных.
4. Закономерностей возрастного и индивидуального развития.
5. Основ педагогики и психологии.
6. Требований к оборудованию учебных кабинетов.
7. Управления поведением обучающихся в классе.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Оценивание учебных достижений обучающихся.
Навык 1:
Контроль за прогрессом и уровнем усвоения обучающимися содержания образования.
Умения:

1. 1. Бастауыш білім беру саласындағы нормативтік құқықтық актілерді.
2. Оқу пәнінің мазмұнын, оқыту және бағалау әдістемесін.
3. Педагогика негіздерін, жалпы және жас ерекшелігі психологиясын, инклюзивті білім беруді.
4. Білім алушылардың қауіпсіздігін, өмірі мен денсаулығын қорғау негіздерін.
5. Жеке еңбекті қорғауға және техника қауіпсіздігінің жеке нормаларын сақтауға қойылатын талаптарын.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Оқу процесін ұйымдастыру.
Машықтар:
1. Оқыту мен тәрбиелеу мүмкіндіктерін кеңейту үшін оқу процесінде оқыту технологиялары мен білім беру ресурстарын, соның ішінде сандық технологиялар мен мазмұнды қолдану.
2. Білім алушылардың тіл және әдебиет, математика және информатика, жаратылыстану, дүниетану, технология және өнер, дене шынықтыру саласындағы білімдерін, іскерліктері мен дағдыларын дамыту.
3. Білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен құжаттардың міндетті тізбесін жүргізу.
4. Білім беру үрдісі кезеңінде, оның ішінде сандық ортада білім алушылардың өмірі мен денсаулығын қорғауды қамтамасыз ету.
5. Бейне, теледидар сабақтарын әзірлеу
6. Білім алушылардың зерттеу дағдыларын дамытуды қамтамасыз ету.
7. Мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандартына сәйкес оқытылатын пәннің ерекшелігін ескере отырып, білім алушыларды оқыту мен тәрбиелеуді жүзеге асыру.
Алдыңғыға қосымша
6.1 деңгей үшін:
- күтілетін нәтижелерге қол жеткізу үшін бағалаудың қолайлы әдістері мен құралдары негізінде білім алушылардың жеке қабілеттері мен қажеттіліктерін ескере отырып сабақ өткізу.
6.2 деңгей үшін:
- пәнаралық байланыстарды, бағалау технологиялары мен стратегияларын қолдану және жеке қабілеттер мен қажеттіліктерді ескеру.
6.3 деңгей үшін:
- авторлық технологиялар мен бағалау стратегиялары негізінде оқытудың интеграцияланған процесін іске асыру.
6.4 деңгей үшін:
- тәжірибені зерттеу нәтижелерін ескере отырып, оқытудың интеграцияланған процесін жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Оқу пәнінің мазмұнын, оқу-тәрбие процесін, оқыту және бағалау әдістемесін.
2. Еңбек заңнамасының негіздерін, еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғауды, өрттен қорғау ережелерін, санитариялық ережелер мен нормаларды.
3. Оқу әдістемесі мен оқыту технологияларының негіздерін, оның ішінде ақпараттық.
4. Жас және жеке-дара даму заңдылықтарын.
5. Педагогика және психология негіздерін.
6. Оқу кабинеттерін жабдықтауға қойылатын талаптарды.
7. Сыныптағы білім алушылардың мінез-құлқын басқару.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Білім алушылардың оқудағы жетістіктерін бағалау.
Дағды 1:
Білім алушылардың білім мазмұнын меңгеру процесі мен деңгейін бақылау
Машықтар:

1. Выстраивать траекторию своего профессионального развития на основе диагностики потребностей.
2. Участвовать в организации и проведении семинаров, конференций для педагогов
3. Управлять цифровой идентичностью и соблюдать цифровой этикет.
4. Определять собственные потребности в улучшении практики преподавания/воспитания и обучения, взаимодействуя с коллегами.
В дополнение к предыдущему
Для подуровня 6.1:
- обобщать собственный опыт на уровне организации образования, в том числе через цифровые инструменты.
Для подуровня 6.2:
- обобщать собственный опыт на уровне города, в том числе через цифровые инструменты.
Для подуровня 6.3:
- обобщать собственный опыт на уровне области, в том числе через цифровые инструменты.
Для подуровня 6.4:
- обобщать собственный опыт на уровне республики/международном уровне, в том числе через цифровые инструменты.
Знания:
1. Нормативных правовых актов, регулирующих повышение квалификации, профессиональную переподготовку и оценивание деятельности.
2. Норм педагогической этики.
3. Методов анализа потребностей в профессиональном развитии.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 3:
Рефлексия собственной практики и практики коллег.
Умения:
1. Изучать лучшие педагогические практики с учетом принципов познавательного/образовательного процесса.
2. Анализировать собственную практику и определять области развития во взаимодействии с коллегами.
3. Планировать непрерывное улучшение собственной практики, в том числе с использованием информационных технологий.
4. Обобщать и распространять педагогический опыт на уровне области.
5. Осуществлять трансляцию педагогического опыта (видео-, телеуроки, мастер-классы).
Знания:
1. Принципов активизации познавательной деятельности обучающихся
2. Методов рефлексии педагогической практики, в том числе во взаимодействии с коллегами.
3. Методов анализа собственной практики
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 4:
Исследование образовательного процесса.
Умения:
1. Изучать результаты исследований для совершенствования образовательного процесса.
2. Осуществлять исследование урока.
3. Владеть методами проектного планирования.
4. Владеть навыками проведения исследований
5. Обеспечивать развитие исследовательских навыков обучающихся.
Знания:
1. Подходов, методов, инструментов исследования образовательного процесса.
2. Основ проектной деятельности.
3. Методов анализа результатов исследования
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 5:
Осуществление классного руководства.
Навык 1:
Работать с классным коллективом.
Умения:

1. Қажеттіліктерді диагностикалау негізінде кәсіби дамудың траекториясын құру.
2. Педагогтер үшін семинарлар, конференциялар ұйымдастыруға және өткізуге қатысу.
3. Сандық сәйкестікті басқару және сандық этикетті сақтау.
4. Әріптестермен қарым-қатынас жасау арқылы оқыту тәжірибесін жақсартудың өзіндік қажеттіліктерін анықтау.
Алдыңғыға қосымша
6.1 деңгей үшін:
- білім беру ұйымы деңгейінде, оның ішінде сандық құралдар арқылы өз тәжірибесін жинақтау.
6.2 деңгей үшін:
- қала деңгейінде, оның ішінде сандық құралдар арқылы өз тәжірибеңізді жинақтау.
6.3 деңгей үшін:
- өз тәжірибеңізді облыс деңгейінде, оның ішінде сандық құралдар арқылы жинақтау.
6.4 деңгей үшін:
- республикалық, халықаралық деңгейлерде, оның ішінде сандық құралдар арқылы өз тәжірибесін жинақтау.
Білімдер:
1. Біліктілікті арттыруды, кәсіптік қайта даярлауды және қызметті бағалауды реттейтін нормативтік құқықтық актілерді.
2. Педагогикалық әдеп нормаларын.
3. Кәсіби дамудың өзіндік қажеттіліктерін анықтау әдістерін.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 3:
Өз тәжірибесіне және әріптестерінің тәжірибесіне рефлексия.
Машықтар:
1. Танымдық/ білім беру үрдісі принциптерін ескере отырып, үздік педагогикалық тәжірибелерді зерттеу.
2. Өз тәжірибесін талдау және әріптестермен өзара әрекеттесу кезінде даму салаларын анықтау.
3. Өз тәжірибесін үздіксіз жақсартуды жоспарлау, соның ішінде ақпараттық технологияларды қолдану.
4. Облыс деңгейінде педагогикалық тәжірибені жинақтау және тарату.
5. Педагогикалық тәжірибені (бейне-, телесабақтар, мастер-кластар) таратуды жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Білім алушылардың танымдық қызметін жандандыру қағидаттары
2. Педагогикалық тәжірибенің рефлексия әдістері, оның ішінде әріптестермен өзара әрекеттесу.
3. Өз тәжірибесін талдау әдістері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 4:
Білім беру процесін зерттеу.
Машықтар:
1. Білім беру процесін жетілдіру үшін зерттеулердің нәтижелерін зерделеу.
2. Сабақты зерттеуды жүзеге асыру.
3. Жобалық қызметті жүзеге асыру.
4. Зерттеу жүргізу дағдыларын меңгеру
5. Білім алушылардың зерттеу дағдыларын дамытуды қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Білім беру процесін зерттеу тәсілдерін, әдістерін, құралдарын.
2. Жобалық қызмет негіздерін.
3. Зерттеу нәтижелерін талдау әдістерін.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 5:
Сынып жетекшілігін жүзеге асыру.
Дағды 1:
Сынып ұжымымен жұмыс істеу
Машықтар:

2. Воспитывать в обучающемся уважительное отношение к педагогу.
3. Интегрировать богатство казахской культуры и языка, других культур и языков народа Казахстана в процесс обучения и воспитания.
4. Содействовать личностному росту обучающихся, создавая траекторию индивидуального развития на основе результатов исследований и межпредметного подхода.
5. Применять формы и методы воспитательной работы.
6. Осуществлять воспитательную работу, развивающую эмоционально-ценностную сферу обучающегося.
7. Содействовать формированию у обучающихся культуры здорового и безопасного образа жизни.
8. Сотрудничать с родителями/законными представителями обучающихся, педагогами и социумом.
Знания:
1. Современных концепций образования.
2. Нормы педагогической этики.
3. Нормативных правовых и инструктивных документов, регулирующих воспитательную деятельность организации образования.
4. Современных концепций воспитания, методики воспитательной работы, .
5. Теории и практики создания безопасной, доступной, благоприятной образовательной среды.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 4:
Осуществление учебно-методической деятельности.
Навык 1:
Подготовка и разработка учебно- методических материалов, авторских программ.
Умения:
1. Разрабатывать авторские программы, учебники, учебно-методические пособия, в том числе программ для обучающихся с особыми образовательными потребностями.
2. Разрабатывать учебные материалы к уроку, в том числе с использованием информационных технологий, на основе поиска, фильтрации и критической оценки информации.
3. Создавать цифровой контент, в том числе с использованием программирования.
4. Транслировать результаты профессиональной деятельности
Знания:
1. Основ проектирования и разработки учебных материалов.
2. Цифровых технологий в рамках профессиональной деятельности.
3. Перечня документов, обязательных для ведения педагогами
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Осуществление профессионального развития.
Умения:
1. Выстраивать траекторию своего профессионального развития на основе диагностики потребностей.
2. Осуществлять наставничество и конструктивно определять стратегии развития в педагогическом сообществе.
3. Осуществлять экспертизу тестовых заданий, дидактических материалов к уроку.
4. Участвовать в организации и проведении семинаров, конференций для педагогов на уровне области.
5. Управлять цифровой идентичностью и соблюдать цифровой этикет.
6. Определять собственные потребности в улучшении практики преподавания/воспитания и обучения, взаимодействуя с коллегами.
В дополнение к предыдущему
Для подуровня 7.1:
- обобщать собственный опыт на уровне организации образования, в том числе через цифровые инструменты.
Для подуровня 7.2:
- обобщать собственный опыт на уровне города, в том числе через цифровые инструменты.
Для подуровня 7.3:
- обобщать собственный опыт на уровне области, в том числе через цифровые инструменты.
Для подуровня 7.4:
- обобщать собственный опыт на уровне республики/международном уровне, в том числе через цифровые инструменты.
Знания:
1. Нормативных правовых актов, регулирующих повышение квалификации, профессиональную переподготовку и оценивание деятельности.

2. Білім алушыларды педагогке құрметпен қарауға тәрбиелеу.
3. Қазақ мәдениеті мен тілінің, Қазақстан халқының басқа да мәдениеттері мен тілдерінің байлығын оқыту мен тәрбиелеу процесіне кіріктіру.
4. Жеке даму траекториясын жасау арқылы білім алушылардың жеке өсуіне ықпал ету.
5. Тәрбие жұмысының нысандары мен әдістерін қолдану.
6. Білім алушының эмоционалды-құндылық саласын дамытатын тәрбие жұмысын жүзеге асыру.
7. Білім алушыларда салауатты және қауіпсіз өмір салты мәдениетін қалыптастыруға жәрдемдесу.
8. Білім алушылардың ата-аналарымен/заңды өкілдерімен, педагогтермен және қоғаммен ынтымақтасу.
Білімдер:
1. Қазіргі білім беру тұжырымдамалары.
2. Педагогикалық этика нормалары.
3. Білім беру ұйымдарының тәрбие қызметін реттейтін нормативтік құқықтық және нұсқаулық құжаттар.
4. Қазіргі заманғы білім беру тұжырымдамалары, тәрбие жұмысының әдістері,.
5. Қауіпсіз, қол жетімді, қолайлы білім беру ортасын құрудың теориялары мен тәжірибелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 4:
Оқу-әдістемелік қызметті жүзеге асыру.
Дағды 1:
Оқу-әдістемелік материалдарды даярлау және әзірлеу.
Машықтар:
1. Авторлық бағдарламалар, оқулықтар, оқу-әдістемелік құралдар, оның ішінде ерекше білім беру қажеттіліктері бар білім алушыларға арналған бағдарламалар әзірлеу.
2. Сабаққа оқу материалдарын, оның ішінде ақпаратты іздеу, фильтрлеу және сын тұрғысында бағалау негізінде ақпараттық технологияларды пайдалана отырып әзірлеу.
3. Бағдарламалауды қолдана отырып сандық контент жасау.
4. Кәсіби қызмет нәтижелерін трансляциялау.
Білімдер:
1. Оқу материалдарын жобалау, бағдарламалау және әзірлеу.
2. Кәсіби қызмет аясындағы сандық технологиялар.
3. Педагогтердің жүргізуі үшін міндетті құжаттар тізбесі
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Кәсіби дамуды жүзеге асыру.
Машықтар:
1. Қажеттіліктерді диагностикалау негізінде кәсіби дамудың траекториясын құру.
2. Республика деңгейінде тәлімгерлікті жүзеге асыру және кәсіби қоғамдастық желісін дамытуды жоспарлау.
3. Республика деңгейіндегі өзінің және әріптестерінің кәсіби даму басымдықтарын айқындау.
4. Тест тапсырмаларына, оқулықтарға, оқу-әдістемелік кешендерге және оқу-әдістемелік құралдарға сараптама жүргізу.
5. Педагогтер үшін семинарлар, конференциялар ұйымдастыруға және өткізуге қатысу.
6. Сандық сәйкестікті басқару және сандық этикетті сақтау.
7. Әріптестермен қарым-қатынас жасау арқылы оқыту тәжірибесін жақсартудың өзіндік қажеттіліктерін анықтау.
Алдыңғыға қосымша
7.1 деңгей үшін:
- білім беру ұйымы деңгейінде, оның ішінде сандық құралдар арқылы өз тәжірибесін жинақтау.
7.2 деңгей үшін:
- қала деңгейінде, оның ішінде сандық құралдар арқылы өз тәжірибеңізді жинақтау.
7.3 деңгей үшін:
- өз тәжірибеңізді облыс деңгейінде, оның ішінде сандық құралдар арқылы жинақтау.
7.4 деңгей үшін:
- республикалық, халықаралық деңгейлерде, оның ішінде сандық құралдар арқылы өз тәжірибесін жинақтау.
Білімдер:
1. Біліктілікті арттыруды, кәсіптік қайта даярлауды және қызметті бағалауды реттейтін нормативтік құқықтық актілер.

21. Карточка профессии "Педагоги колледжей и других организаций ТиПО (мастера производственного обучения)":
Код группы:
2331, 2332, 2333, 2334, 2335, 2336, 2337, 2338, 2341, 2342, 2343, 2344, 2345, 2349
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Педагоги колледжей и других организаций ТиПО (мастера производственного обучения)
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
4.1, 4.2, 4.3, 4.4
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:

21. Кәсіптің карточкасы "Колледждердің және басқа да техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының педагогтері (өндірістік оқыту шеберлері)":
Топтың коды:
2331, 2332, 2333, 2334, 2335, 2336, 2337, 2338, 2341, 2342, 2343, 2344, 2345, 2349
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Колледждердің және басқа да техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының педагогтері (өндірістік оқыту шеберлері)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
4.1, 4.2, 4.3, 4.4
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:

Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 июля 2009 года № 338 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей педагогов".
Параграф 17. Мастер производственного обучения технического и профессионального, послесреднего образования.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Профессиональное обучение (по отраслям)
Квалификация:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Профессиональное обучение (по отраслям)
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Для 4 уровня - без стажа работы; для 4.1 - не менее 2 лет; для 4.2 - не менее 3 лет; для 4.3 - не менее 4 лет; для 4.4 - не менее 5 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
нет
Другие возможные наименования профессии:
2337-0-001 - Мастер производственного обучения в области информационно-коммуникационных технологий
2338-1-001 - Мастер производственного обучения в области инженерии и инженерного дела
2338-2-001 - Мастер производственного обучения в области производственных и обрабатывающих отраслей
2338-3-001 - Мастер производственного обучения в области архитектуры и строительства
2341-1-001 - Мастер производственного обучения в области сельского хозяйства
2341-2-001 - Мастер производственного обучения в области лесного хозяйства
2341-3-001 - Мастер производственного обучения в области рыбного хозяйства
2344-1-001 - Мастер производственного обучения в области сферы обслуживания
2344-3-001 - Мастер производственного обучения в области транспортных услуг
2349-0-001 - Преподаватель и мастер производственного обучения колледжей в области библиотечного дела, колледж
Основная цель деятельности:
Организация деятельности обучающихся по освоению профессиональных и личностных компетенций в рамках специальности.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Осуществление учебно-производственного процесса.
2. Проведение мониторинга образовательных достижений обучающихся.
3. Осуществление учебно-методической деятельности.
4. Осуществление воспитательного процесса
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Осуществление учебно-производственного процесса.
Навык 1:
Планирование учебно-производственного процесса.
Умения:
1. Составлять учебные программы производственного обучения.
2. Учитывать индивидуальные потребности обучающихся, в том числе с особыми образовательными потребностями.
3. Подготавливать оборудование и соответствующее оснащение к занятиям, совершенствовать материальную базу.
4. Готовить технологическую документацию, инструкции, чертежи, эскизы, эталоны.

Педагог лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2009 жылғы 13 шілдедегі № 338 бұйрығы.
Параграф 17. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің өндірістік оқыту шебері.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Кәсіптік оқыту (салалар бойынша)
Біліктілік:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Кәсіптік оқыту (салалар бойынша)
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
4 деңгей үшін - еңбек өтілінсіз; 4.1 - 2 жылдан кем емес; 4.2 - 3 жылдан кем емес; 4.3 - 4 жылдан кем емес; 4.4 - 5 жылдан кем емес.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
жоқ
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2337-0-001 - Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар бойынша өндірістік оқыту шебері
2338-1-001 - Инженерия және инженерлік іс саласы бойынша өндірістік оқыту шебері
2338-2-001 - Өндірістік және өңдеуші салалары бойынша өндірістік оқыту шебері
2338-3-001 - Сәулет және құрылыс саласы бойынша өндірістік оқыту шебері
2341-1-001 - Мал өсіру жөніндегі оқытушы, колледж
2341-2-001 - Орман шаруашылығы саласындағы өндірістік оқыту шебері
2341-3-001 - Балық шаруашылығы саласындағы өндірістік оқыту бойынша шебер
2344-1-001 - Қызмет көрсету саласындағы өндірістік оқыту бойынша шебер
2344-3-001 - Көлік қызметтері саласындағы өндірістік оқыту бойынша шебер
2349-0-001 - Кітапхана ісі саласындағы өндірістік білім беру оқытушылары мен мастерлері, колледж
Қызметтің негізгі мақсаты:
Оқу-өндірістік процесті ұйымдастыру кезінде білім алушылардың таңдаған мамандығы бойынша жеке және кәсіби құзыреттіліктерін қалыптастыру
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Оқу-өндірістік және тәрбие процесін жүзеге асыру
2. Білім алушылардың білім жетістіктеріне мониторинг жүргізу
3. Оқу-әдістемелік қызметті жүзеге асыру
4. Тәрбие процесін жүзеге асыру
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Оқу-өндірістік және тәрбие процесін жүзеге асыру
Дағды 1:
Оқу-өндірістік процесті жоспарлау
Машықтар:
1. Өндірістік оқытудың оқу бағдарламалары мен оқу сабақтарының жоспарын жасау.
2. Білім алушының жеке қажеттіліктерін, оның ішінде ерекше білім беру қажеттіліктерін ескеру.
3. Жабдықтар мен тиісті жабдықтарды сабаққа дайындау, материалдық базаны жетілдіру.
4. Технологиялық құжаттаманы, нұсқаулықтарды, сызбаларды, эскиздерді, эталондарды дайындау.

5. Обеспечивать соблюдение безопасности труда, овладение обучающимися передовыми методами труда, современной техникой и технологией производства, обслуживание и эксплуатацию оборудования, бережное расходование материальных и энергетических ресурсов.
6. Ставить образовательные задачи, осуществлять поурочное планирование.
Для подуровня 4.1:
- планировать урок с учетом индивидуальных особенностей и потребностей обучающихся и определять необходимые методики и инструменты оценивания.
Для подуровня 4.2:
- планировать процесс преподавания с учетом индивидуальных способностей на основе межпредметного/междисциплинарного подхода, анализа технологий и стратегий оценивания.
Для подуровня 4.3:
- планировать содержание процесса преподавания с использованием результатов исследования практики.
Для подуровня 4.4:
- планировать содержание процесса преподавания на основе авторской программы.
Знания:
1. Основ безопасности, охраны жизни и здоровья обучающихся.
2. Содержания учебной дисциплины, учебно-воспитательного процесса, методики преподавания и оценивания.
3. Технологии производства, оборудования, техники и правил их технической эксплуатации.
4. Современных подходов педагогики и психологии для индивидуального развития обучающихся.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Организация учебно-производственного процесса.
Умения:
1. Проводить инструктаж по технике безопасности и охране труда.
2. Поддерживать безопасную и благоприятную образовательную среду, применять этические нормы в своей работе.
3. Выполнять ежедневное обслуживание материально-технического комплекса учебных лабораторий и мастерских.
4. Применять современные технологии, методы и приемы обучения с соблюдением техники безопасности.
5. Вести документацию по организации и учету производственного обучения, профессиональной практики и воспитательной работы в группе.
6. Готовить обучающихся к выполнению квалификационных работ и сдаче квалификационных экзаменов.
7. Принимать меры по своевременному обеспечению учебных мастерских оборудованием и инструментами, материалами, запасными частями и средствами обучения.
8. Проводить практические занятия и учебно-производственные работы по производственному обучению с соблюдением норм промышленной и экологической безопасности.
Для подуровня 4.1:
- проводить занятие с учетом индивидуальных способностей и потребностей обучающихся на основе подходящих методик и инструментов оценивания для достижения ожидаемых результатов.
Для подуровня 4.2:
- применять межпредметные/междисциплинарные связи, технологии и стратегии оценивания и учитывать индивидуальные способности и потребности.
Для подуровня 4.3:
- реализовывать интегрированный процесс преподавания с учетом результатов исследований практики
Для подуровня 4.4:
- реализовывать интегрированный процесс преподавания на основе авторских технологий и стратегий оценивания.
Знания:

5. Еңбек қауіпсіздігін сақтауды, білім алушылардың озық еңбек әдістерін, заманауи техника мен өндіріс технологиясын меңгеруін, жабдыққа қызмет көрсетуді және пайдалануды, материалдық және энергетикалық ресурстарды ұқыпты жұмсауды қамтамасыз ету.
6. Білім беру міндеттерін қояды, сабақты жоспарлауды жүзеге асырады.
4.1 ішкі деңгейі үшін:
- оқу сабақтарын жоспарлай алады, білім алушылардың жеке ерекшеліктерін ескере отырып, әдістерді таңдайды.
4.2 ішкі деңгейі үшін:
- меңгерудің қиындықтарын ескере отырып бағалаудың қолайлы технологиялары мен стратегияларын таңдайды.
4.3 ішкі деңгейі үшін:
- білім алушылардың жеке ерекшеліктері негізінде оқыту процесін жобалайды.
4.4 ішкі деңгейі үшін:
- авторлық бағдарлама негізінде оқыту процесінің мазмұнын жоспарлау.
Білімдер:
1. Білім алушылардың қауіпсіздігі, өмірі мен денсаулығын қорғау негіздері.
2. Оқу пәнінің мазмұны, оқу-тәрбие процесі, оқыту және бағалау әдістемесі.
3. Өндіріс технологиясы, жабдықтар, техника және оларды техникалық пайдалану ережелері.
4. Білім алушылардың жеке дамуына арналған педагогика мен психологияның заманауи тәсілдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Оқу-өндірістік процесті ұйымдастыру
Машықтар:
1. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша нұсқаулық жүргізу.
2. Қауіпсіз және қолайлы білім беру ортасын сақтау, өз жұмысында этикалық нормаларды қолдану.
3. Оқу зертханалары мен шеберханаларының материалдық-техникалық кешеніне күнделікті қызмет көрсетуді орындау.
4. Қауіпсіздік техникасын сақтай отырып, оқытудың заманауи технологияларын, әдістері мен тәсілдерін қолдану.
5. Топта өндірістік оқытуды, кәсіптік практиканы және тәрбие жұмысын ұйымдастыру және есепке алу бойынша құжаттаманы жүргізу.
6. Білім алушыларды біліктілік жұмыстарын орындауға және біліктілік емтихандарын тапсыруға дайындайды.
7. Оқу шеберханаларын жабдықтармен және құралдармен, материалдармен, қосалқы бөлшектермен және оқыту құралдарымен уақтылы қамтамасыз ету жөнінде шаралар қабылдау.
8. Өндірістік және экологиялық қауіпсіздік нормаларын сақтай отырып, өндірістік оқыту бойынша практикалық сабақтар мен оқу-өндірістік жұмыстарды жүргізу.
4.1 ішкі деңгейі үшін:
- күтілетін нәтижелерге қол жеткізу үшін бағалаудың қолайлы әдістемелері мен құралдары негізінде білім алушылардың жеке қабілеттері мен қажеттіліктерін ескере отырып сабақ ұйымдастыру.
4.2 ішкі деңгейі үшін:
- пәнаралық байланыстарды, бағалаудың технологиялары мен стратегияларын қолданады және жеке қабілеттері мен қажеттіліктерді ескереді..
4.3 ішкі деңгейі үшін:
- авторлық технологиялар мен бағалау стратегиялары негізінде оқытудың интеграцияланған процесін іске асырады.
4.4 ішкі деңгейі үшін:
- меншікті технологиялар мен бағалау стратегияларына негізделген интеграцияланған оқыту процесін енгізу.
Білімдер:

1. Основ педагогики, психологии, методики профессионального обучения и воспитания обучающихся.
2. Основных принципов воспитательной работы.
3. Законодательства о труде, правил безопасности и охраны труда, противопожарной защиты.
4. Методик проведения квалификационных экзаменов.
5. Норм педагогической этики.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Проведение мониторинга образовательных достижений обучающихся.
Навык 1:
Проведение мониторинга образовательных достижений обучающихся.
Умения:
1. Разрабатывать инструменты оценивания.
2. Дифференцировать практические задания по степени сложности трудовых задач.
3. Осуществлять мониторинг учебных достижений, в том числе через цифровые инструменты.
4. Информировать и обсуждать с обучающимися и родителями/ законными представителями результаты преподавания/ обучения/воспитания и пути улучшения.
5. Соблюдать антикоррупционную культуру.
Знания:
1. Стандартов WorldSkills (Ворлдскилс) (при наличии).
2. Технологий оценивания учебных достижений.
3. Правил проведения текущей, промежуточной и итоговой аттестаций обучающихся.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Осуществление учебно-методической деятельности.
Навык 1:
Стажировка на производстве, повышение квалификации и/или переподготовка.
Умения:
1. Планировать и реализовывать индивидуальную траекторию развития.
2. Определять собственные потребности в улучшении практики преподавания, взаимодействуя с коллегами.
В дополнение к предыдущему
Для подуровня 4.1:
- обобщать собственный опыт на уровне организации образования, в том числе через цифровые инструменты.
Для подуровня 4.2:
- обобщать собственный опыт на уровне города, в том числе через цифровые инструменты.
Для подуровня 4.3:
- обобщать собственный опыт на уровне области, в том числе через цифровые инструменты.
Для подуровня 4.4:
- обобщать собственный опыт на уровне республики/международном уровне, в том числе через цифровые инструменты.
Знания:
1. Правил и условий проведения аттестации педагогов.
2. Правил безопасности труда согласно специфики предприятия.
3. Нормативной базы, регулирующей деятельность предприятия.
Возможность признания навыка:
нет
Навык 2:
Разработка учебно-методических материалов.
Умения:
1. Участвовать в разработке образовательных и учебных программ, в том числе программ для обучающихся с особыми образовательными потребностями.
2. Создавать цифровой контент.
3. Разрабатывать учебно-методические материалы по профилю деятельности.
Знания:
1. Методики разработки образовательных и учебных программ.
2. Цифровых технологий в рамках профессиональной деятельности.

1. Педагогика, психология негіздері, білім алушыларды кәсіптік оқыту және тәрбиелеу әдістемесінің негіздері..
2. Тәрбие жұмысының негізгі принциптері.
3. Еңбек туралы заңдар, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өрттен қорғау ережелері.
4. Біліктілік емтихандарын өткізу әдістемесі.
5. Педагогикалық этика нормаларын
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Білім алушылардың білім жетістіктеріне мониторинг жүргізу
Дағды 1:
Білім алушылардың білім жетістіктеріне мониторинг жүргізу
Машықтар:
1. Бағалау құралдарын әзірлеу.
2. Практикалық тапсырмаларды еңбек міндеттерінің күрделілік дәрежесі бойынша саралау.
3. Оқу жетістіктерінің мониторингін, оның ішінде цифрлық құралдар арқылы жүзеге асыру.
4. Білім алушылармен және ата-аналармен/ заңды өкілдермен оқыту/тәрбиелеу нәтижелерін және жақсарту жолдарын ақпараттандыру және талқылау.
5. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы мәдениетті сақтау.
Білімдер:
1. WorldSkills стандарттары.
2. Оқу жетістіктерін бағалау технологиялары.
3. Білім алушыларды ағымдағы, аралық және қорытынды аттестаттаудан өткізу қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3:
Оқу-әдістемелік қызметті жүзеге асыру
Дағды 1:
Өндірістегі тағылымдама, біліктілікті арттыру және / немесе қайта даярлау
Машықтар:
1. Кәсіби дамудың жеке траекториясын жоспарлау және жүзеге асыру.
2. Әріптестермен қарым-қатынас жасау арқылы оқыту/тәрбиелеу тәжірибесін жақсарту үшін өз қажеттіліктерін анықтау.
Алдыңғыға қосымша
4.1 ішкі деңгейі үшін:
- білім беру ұйымы деңгейінде, оның ішінде цифрлық құралдар арқылы өз тәжірибесін жинақтау.
4.2 ішкі деңгейі үшін:
- қала деңгейінде, оның ішінде цифрлық құралдар арқылы өз тәжірибесін жинақтау
4.3 ішкі деңгейі үшін:
- облыс деңгейінде, оның ішінде цифрлық құралдар арқылы өз тәжірибесін жинақтау.
4.4 ішкі деңгейі үшін:
- ұлттық/халықаралық деңгейде, соның ішінде цифрлық құралдар арқылы өз тәжірибеңізді жалпылау.
Білімдер:
1. Педагог қызметкерлерді аттестаттау қағидалары мен шарттары.
2. Кәсiпорынның ерекшелiгiне сәйкес еңбек қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету ережесi.
3. Кәсіпорын қызметін реттейтін нормативтік-құқықтық база.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Оқу-әдістемелік материалдарды әзірлеу
Машықтар:
1. Ерекше бiлiм беру қажеттiлiктерi бар бiлiм алушыларға арналған бағдарламаларды қоса алғанда, бiлiм беру және оқыту бағдарламаларын әзiрлеуге қатысу.
2. Сандық контент жасау.
3. Мамандық бойынша кәсіби стандарттар.
Білімдер:
1. Бiлiм беру және оқыту бағдарламаларын әзiрлеу әдiстемелерi.
2. Кәсіби қызмет шеңберіндегі цифрлық технологиялар.

3. Профессиональных стандартов по специальности.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 4: Осуществление воспитательного процесса
Навык 1: Планирование, организация и проведение воспитательной работы с обучающимися
Умения:
1. Способствовать формированию общей культуры обучающегося и его социализации.
2. Вести журнал успеваемости, карту социальных достижений обучающихся.
3. Взаимодействовать с родителями/законными представителями по вопросам обучения и воспитания.
4. Проводить классные часы и родительские собрания, консультировать родителей.
5. Обеспечивать защиту детей, их прав и интересов.
Знания:
1. Основ возрастной психологии и педагогической этики.
2. Государственных программ развития образования.
3. Методики воспитательной работы.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Стрессоустойчивость
Аккуратность
Устные коммуникативные навыки
Письменные коммуникативные навыки
Концентрация и управление вниманием
Рефлексия
Приверженность профессии педагога
Гражданственность
Проактивность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Педагоги колледжей и других организаций ТиПО (мастера производственного обучения)
6
Педагоги колледжей и других организаций ТиПО (мастера производственного обучения)
22. Карточка профессии "Педагоги колледжей и других организаций ТиПО (мастера производственного обучения)":
Код группы:
2331, 2332, 2333, 2334, 2335, 2336, 2337, 2338, 2341, 2342, 2343, 2344, 2345, 2349
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Педагоги колледжей и других организаций ТиПО (мастера производственного обучения)
Уровень квалификации по ОРК:
5
подуровень квалификации по ОРК:
5.1, 5.2, 5.3, 5.4
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 июля 2009 года № 338 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей педагогов".
Параграф 17. Мастер производственного обучения технического и профессионального, послесреднего образования.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
Профессиональное обучение (по отраслям)
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Для 5 уровня - без стажа работы; для 5.1 - не менее 2 лет; для 5.2 - не менее 3 лет; для 5.3 - не менее 4 лет; для 5.4 - не менее 5 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
нет
Другие возможные наименования профессии:

3. Мамандығы бойынша кәсіби стандарттар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 4: Тәрбие процесін жүзеге асыру
Дағды 1: Білім алушылармен тәрбие жұмысын жоспарлау, ұйымдастыру және жүргізу
Машықтар:
1. Білім алушының жалпы мәдениетін қалыптастыруға және оның әлеуметтенуіне ықпал ету.
2. Білім алушылардың үлгерім журналын, әлеуметтік жетістіктер картасын жүргізу.
3. Ата-аналармен/заңды өкілдермен өзара әрекеттесу.
4. Қамқорлық сағаттары мен ата-аналар жиналыстарын өткізу, ата-аналарды кеңес беру.
5. Балалардың құқықтары мен мүдделерін қорғауды қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Жас ерекшелігі психологиясының және педагогикалық этиканың негіздері.
2. Білім беруді дамытудың мемлекеттік бағдарламалары.
3. Педагогикалық шеберліктің және тәрбие жұмыс әдістемесінің негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Күйзеліске тұрақтылық
Дәлдік
Ауызекі сөйлеу дағдылары
Жазбаша қарым-қатынас жасау дағдылары
Зейінді шоғырландыру және бақылау
Шағылысу
Педагог кәсібіне берілгендік
Азаматтық
Проактивтілік
Цифрлық сауаттылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Колледждердің және басқа да техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының педагогтері (өндірістік оқыту шеберлері)
6
Колледждердің және басқа да техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының педагогтері (өндірістік оқыту шеберлері)
22. Кәсіптің карточкасы "Колледждердің және басқа да техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының педагогтері (өндірістік оқыту шеберлері)":
Топтың коды:
2331, 2332, 2333, 2334, 2335, 2336, 2337, 2338, 2341, 2342, 2343, 2344, 2345, 2349
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Колледждердің және басқа да техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының педагогтері (өндірістік оқыту шеберлері)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
5
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
5.1, 5.2, 5.3, 5.4
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Педагог лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2009 жылғы 13 шілдедегі № 338 бұйрығы
Параграф 17. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің өндірістік оқыту шебері.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық:
Кәсіптік оқыту (салалар бойынша)
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
5 деңгей үшін - еңбек өтілінсіз; 5.1 - 2 жылдан кем емес; 5.2 - 3 жылдан кем емес; 5.3 - 4 жылдан кем емес; 5.3 - 5 жылдан кем емес
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
жоқ
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

5. Норм педагогической этики.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Проведение мониторинга и оценки образовательных достижений обучающихся.
Навык 1:
Оценивание и мониторинг учебных достижений обучающихся.
Умения:
1. Применять инструменты оценивания.
2. Дифференцировать практические задания по степени сложности трудовых задач.
3. Осуществлять мониторинг учебных достижений, в том числе через цифровые инструменты.
4. Использовать цифровые ресурсы для проведения мониторинга.
Знания:
1. Стандартов WorldSkills (Ворлдскилс).
2. Технологий оценивания учебных достижений.
3. Правил проведения текущей, промежуточной и итоговой аттестаций обучающихся.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Исследование образовательного процесса.
Умения:
1. Владеть навыками планирования и проведения исследования урока.
2. Осуществлять проектную деятельность.
3. Обеспечивать развитие исследовательских навыков обучающихся.
Знания:
1. Подходов, методов, инструментов исследования образовательного процесса.
2. Основы проектной деятельности.
3. Методик исследования урока и разработки инструментов оценивания.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Осуществление учебно-методической деятельности.
Навык 1:
Стажировка на производстве, повышение квалификации и/или переподготовка.
Умения:
1. Планировать и осуществлять индивидуальную траекторию профессионального развития.
2. Определять собственные потребности в улучшении практики преподавания/воспитания, взаимодействуя с коллегами.
В дополнение к предыдущему
для подуровня 5.1:
- обобщать собственный опыт на уровне организации образования, в том числе через цифровые инструменты.
Для подуровня 5.2:
- обобщать собственный опыт на уровне города, в том числе через цифровые инструменты.
Для подуровня 5.3:
- обобщать собственный опыт на уровне области, в том числе через цифровые инструменты.
Для подуровня 5.4:
- обобщать собственный опыт на уровне республики/международном уровне, в том числе через цифровые инструменты.
Знания:
1. Правил и условий проведения аттестации педагогов.
2. Правил безопасности труда согласно специфике предприятия.
3. Нормативной базы, регулирующей деятельность предприятия.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Разработка учебно-методических материалов.
Умения:
1. Участвовать в разработке образовательных и учебных программ, в том числе программ для обучающихся с особыми образовательными потребностями.
2. Создавать цифровой контент.
3. Использовать в учебно-производственном процессе научно-методические рекомендации, передовой педагогический и производственный опыт
Знания:

5. Педагогикалық этика нормаларын
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Білім алушылардың білім жетістіктеріне мониторинг жүргізу
Дағды 1:
Білім алушылардың оқу жетістіктерін бағалау және мониторингілеу
Машықтар:
1. Бағалау құралдарын пайдаланыңыз.
2. Практикалық тапсырмаларды жұмыс тапсырмаларының күрделілік дәрежесіне сәйкес саралау.
3. Оқу жетістіктерін, оның ішінде цифрлық құралдар арқылы бақылауды жүзеге асырады.
4. Мониторинг жүргізу үшін сандық ресурстарды пайдалану.
Білімдер:
1. WorldSkills стандарттары
2. Оқу жетістіктерін бағалау технологиялары.
3. Білім алушыларды ағымдағы, аралық және қорытынды аттестаттаудан өткізу қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Оқу процесін зерттеу
Машықтар:
1. Сабақтық зерттеулерді жоспарлау және жүргізу дағдыларын меңгеру.
2. Жобалық іс-шараларды жүзеге асырсын.
3. Білім алушылардың зерттеу дағдыларын дамытуды қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Оқу процесін зерттеу тәсілдері, әдістері, құралдары.
2. Жобалау қызметiнiң негiздерi.
3. Сабақты зерттеу және бағалау құралдарын әзірлеу әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3:
Оқу-әдістемелік қызметті жүзеге асыру
Дағды 1:
Өндірістегі тағылымдама, біліктілікті арттыру және / немесе қайта даярлау
Машықтар:
1. Кәсіби дамудың жеке траекториясын жоспарлау және жүзеге асыру.
2. Әріптестермен қарым-қатынас жасау арқылы оқыту/тәрбиелеу тәжірибесін жақсарту үшін өз қажеттіліктерін анықтау.
3. Педагогикалық қоғамдастықтағы даму стратегияларын анықтау.
Алдыңғыға қосымша
5.1 ішкі деңгейі үшін:
- білім беру ұйымы деңгейінде, оның ішінде цифрлық құралдар арқылы өз тәжірибесін жинақтау.
5.2 ішкі деңгейі үшін:
- қала деңгейінде, оның ішінде цифрлық құралдар арқылы өз тәжірибесін жинақтау
5.3 ішкі деңгейі үшін:
- облыс деңгейінде, оның ішінде цифрлық құралдар арқылы өз тәжірибесін жинақтау.
5.4 ішкі деңгейі үшін:
- ұлттық/халықаралық деңгейде, соның ішінде цифрлық құралдар арқылы өз тәжірибеңізді жалпылау.
Білімдер:
1. Педагог қызметкерлерді аттестаттау қағидалары мен шарттары.
2. Кәсiпорынның ерекшелiгiне сәйкес еңбек қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету ережесi.
3. Тәлімгерлерге қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Оқу-әдістемелік материалдарды әзірлеу
Машықтар:
1. Білім беру және оқу бағдарламаларын, оның ішінде ерекше білім беру қажеттіліктері бар білім алушыларға арналған бағдарламаларды әзірлеуге қатысу.
2. Цифрлық мазмұнды жасау.
3. Оқу-өндірістік процесте ғылыми-әдістемелік ұсыныстарды, озық педагогикалық және өндірістік тәжірибені пайдалану.
Білімдер:

24. Карточка профессии "Педагоги колледжей и других организаций ТиПО (мастера производственного обучения)*":
Код группы:
2331, 2332, 2333, 2334, 2335, 2336, 2337, 2338, 2341, 2342, 2343, 2344, 2345, 2349
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Педагоги колледжей и других организаций ТиПО (мастера производственного обучения)*
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.1, 7.2, 7.3, 7.4
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:

24. Кәсіптің карточкасы "Колледждердің және басқа да техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының педагогтері (өндірістік оқыту шеберлерінен басқа)":
Топтың коды:
2331, 2332, 2333, 2334, 2335, 2336, 2337, 2338, 2341, 2342, 2343, 2344, 2345, 2349
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Колледждердің және басқа да техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының педагогтері (өндірістік оқыту шеберлерінен басқа)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
6.1, 6.2, 6.3, 6.4
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:

2. Основных принципов воспитательной работы.
3. Законодательства о труде, правил безопасности и охраны труда, противопожарной защиты.
4. Методик проведения квалификационных экзаменов.
5. Норм педагогической этики.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Проведение мониторинга образовательных достижений обучающихся.
Навык 1:
Оценивание и мониторинг учебных достижений обучающихся.
Умения:
1. Применять инструменты оценивания.
2. Обрабатывать и интерпретировать результаты мониторинга.
3. Дифференцировать практические задания по степени сложности трудовых задач.
4. Оценивать и отслеживать прогресс и развитие способностей обучающихся.
5. Осуществлять мониторинг учебных достижений, в том числе через цифровые инструменты.
6. Вырабатывать рекомендации по улучшению результатов обучения.
7. Использовать цифровые ресурсы для проведения мониторинга.
Знания:
1. Стандартов WorldSkills (Ворлдскилс) (при наличии).
2. Технологий оценивания учебных достижений.
3. Правил проведения текущей, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся.
4. Требований по защите данных и конфиденциальности, а также охране здоровья и благополучия при использовании цифровых технологий.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Исследование образовательного процесса.
Умения:
1. Владеть навыками исследования урока и разработки инструментов оценивания.
2. Осуществлять исследование урока и проектную деятельность.
3. Обеспечивать развитие исследовательских навыков обучающихся.
4. Обеспечивать развитие навыков научного проектирования.
Знания:
1. Подходов, методов, инструментов исследования образовательного процесса.
2. Основ проектной деятельности.
3. Методик исследования урока и разработки инструментов оценивания.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Осуществление учебно- методической деятельности.
Навык 1:
Стажировка на производстве, повышение квалификации и/или переподготовка.
Умения:
1. Участвовать в непрерывном карьерном развитии.
2. Осуществлять рефлексию своей профессиональной деятельности и деятельности коллег.
3. Осуществлять наставничество и определять стратегии развития в педагогическом сообществе.
4. Участвовать в организации и проведении семинаров, конференций для педагогов.
5. Определять собственные потребности в улучшении практики преподавания/воспитания и обучения, взаимодействуя с коллегами.
В дополнение к предыдущему
Для подуровня 7.1:
- обобщать собственный опыт на уровне организации образования, в том числе через цифровые инструменты.
Для подуровня 7.2:
- обобщать собственный опыт на уровне города, в том числе через цифровые инструменты.
Для подуровня 7.3:
- обобщать собственный опыт на уровне области, в том числе через цифровые инструменты.
Для подуровня 7.4:
- обобщать собственный опыт на уровне республики/международном уровне, в том числе через цифровые инструменты.
Знания:
1. Правил и условий проведения аттестации педагогов и приравненных к ним лиц.

2. Дидактика, Көп мәдениетті және инклюзивті білім беру негіздері.
3. Білім алушыларды саралау технологиялары және олардың айырмашылықтары.
4. Тәрбие жұмысының негізгі принциптері.
5. Сандық технологияларды пайдалану кезінде деректерді қорғау және құпиялылық талаптары.
6. Еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік талаптары.
7. Педагогикалық этика нормалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Білім алушылардың білім жетістіктерін бағалау және мониторинг жүргізу
Дағды 1:
Білім алушылардың оқу жетістіктерін бағалау және мониторинг жүргізу
Машықтар:
1. Бағалау құралдарын қолдану.
2. Мониторинг нәтижелерін өңдеу және түсіндіру.
3. Жеке қабілеттер мен қажеттіліктерді ескере отырып, пәнаралық байланыстарды, технологияларды және бағалау стратегияларын қолдану.
4. Білім алушылардың қабілеттерінің дамуын бағалау және қадағалау.
5. Оқу нәтижелерін жақсарту бойынша ұсыныстар әзірлеу.
6. Мониторинг жүргізу үшін цифрлық ресурстарды пайдалану.
Білімдер:
1. Білім алушылардың ағымдағы, аралық және қорытынды аттестацияларын өткізу ережелері.
2. Білім алушылардың жеке жетістіктерін бақылау стратегиялары.
3. Дифференциалды кері байланыс принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Білім беру процесін зерттеу дағдысы
Машықтар:
1. Білім беру процесін жетілдіру үшін білім беру саласындағы зерттеу нәтижелерін зерттеу.
2. Сабақты зерттеуді жүзеге асыру.
3. Жобалық қызметті жүзеге асыру.
4. Білім алушылардың зерттеу дағдыларын дамыту.
Білімдер:
1. Білім беру процесін зерттеудегі тәсілдер, әдістер, құралдар.
2. Жобалық қызметтің негіздері.
3. Сабақты зерттеу және бағалау құралдарын әзірлеу әдістемелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3:
Ғылыми-әдістемелік қызметті жүзеге асыру
Дағды 1:
Біліктілікті арттыру және қайта даярлау
Машықтар:
1. Үздіксіз мансаптық дамуға қатысу.
2. Өзінің кәсіби қызметінің рефлексиясын жүзеге асыру.
3. Әріптестермен қарым-қатынас жасау арқылы оқыту/тәрбиелеу тәжірибесін жақсарту үшін өз қажеттіліктерін анықтау.
Алдыңғыға қосымша
6.1 ішкі деңгейі үшін:
- білім беру ұйымы деңгейінде, оның ішінде цифрлық құралдар арқылы өз тәжірибесін жинақтау.
6.2 ішкі деңгейі үшін:
- қала деңгейінде, оның ішінде цифрлық құралдар арқылы өз тәжірибесін жинақтау
6.3 ішкі деңгейі үшін:
- облыс деңгейінде, оның ішінде цифрлық құралдар арқылы өз тәжірибесін жинақтау.
6.4 ішкі деңгейі үшін:
- Республикалық/халықаралық деңгейінде, оның ішінде цифрлық құралдар арқылы өз тәжірибесін жинақтау
Білімдер:
1. Біліктілікті арттыруды/кәсіби қайта даярлауды реттейтін нормативтік-құқықтық актілер.

Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 июля 2009 года № 338 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей педагогов".
Параграф 12. Преподаватель организации технического и профессионального, послесреднего образования
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Для 6 уровня - без стажа работы; для 6.1 - не менее 2 лет; для 6.2 - не менее 3 лет; для 6.3 - не менее 4 лет, для 6.4 - не менее 5 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
нет
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Формирование у обучающихся знаний, умений и навыков в области преподаваемой дисциплины/модуля по выбранной специальности, с учетом индивидуальных способностей и потребностей обучающихся.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Осуществление учебного процесса с учетом индивидуальных способностей и потребностей обучающихся.
2. Проведение мониторинга образовательных достижений обучающихся.
3. Осуществление научно-методической деятельности.
Дополнительные трудовые функции:
1. Осуществление деятельности руководителя учебной группы.
Трудовая функция 1:
Осуществление учебного процесса с учетом индивидуальных способностей и потребностей обучающихся.
Навык 1:
Планирование учебного процесса.
Умения:
1. Разрабатывать учебные программы и планы, в том числе с использованием цифровых инструментов.
2. Выбирать подходящие технологии и стратегии преподавания, оценивания с учетом трудностей усвоения.
3. Составлять задания для оценивания результатов обучения.
4. Соблюдать охрану жизни и здоровья обучающихся в период образовательного процесса.
5. Ставить образовательные задачи, осуществлять поурочное планирование.
Для подуровня 6.1:
- планировать занятие с учетом индивидуальных особенностей и потребностей обучающихся и определять необходимые методики и инструменты оценивания.
Для подуровня 6.2:
- планировать процесс преподавания с учетом индивидуальных способностей на основе межпредметного/междисциплинарного подхода, анализа технологий и стратегий оценивания.
Для подуровня 6.3:
- планировать содержание процесса преподавания с использованием результатов исследования практики.
Для подуровня 6.4:
- планировать содержание процесса преподавания на основе авторской программы.
Знания:
1. Профессиональных стандартов по специальности.
2. Государственного общеобязательного стандарта образования, содержания учебной дисциплины/модуля, методик преподавания и оценивания.

Педагог лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2009 жылғы 13 шілдедегі № 338 бұйрығы.
Параграф 12. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымының оқытушысы
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
7 деңгей үшін: еңбек өтілінсіз; 7.1 - 2 жылдан кем емес; 7.2 - 3 жылдан кем емес; 7.3 - 4 жылдан кем емес; 7.4 - 5 жылдан кем емес.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
жоқ
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Білім алушылардың жеке және кәсіби құзыреттіліктерін таңдап алған мамандық бойынша қалыптастыру, жобалық және зерттеу қызметін жүзеге асыру, тәлімгерлік, авторлық бағдарламаларды әзірлеу және оқу-әдістемелік материалдарға сараптама жасау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Білім алушылардың жеке қабілеттері мен қажеттіліктерін ескере отырып, оқу процесін жүзеге асыру.
2. Білім алушылардың білім жетістіктеріне мониторинг жүргізу.
3. Ғылыми-әдістемелік қызметті жүзеге асыру
Қосымша еңбек функциялары:
1. Оқу тобының жетекшісінің қызметін жүзеге асыру
Еңбек функциясы 1:
Білім алушылардың жеке қабілеттері мен қажеттіліктерін ескере отырып, оқу процесін жүзеге асыру.
Дағды 1:
Оқу процесін жоспарлау.
Машықтар:
1. Білім алушылардың жеке қажеттіліктерін ескере отырып, жаңа тәсілдерді, тиімді формаларды, әдістер мен құралдарды қолдану.
2. Оқу нәтижелерін бағалау үшін тапсырмалар әзірлеу.
3. Оқу процесі кезінде білім алушылардың өмірі мен денсаулығын қорғауды сақтау.
4. Оқу бағдарламалары мен жоспарларын, оқу материалдарын, соның ішінде цифрлық құралдарды пайдалана отырып әзірлеу.
5. Білім беру міндеттерін қою, сабақты жоспарлауды жүзеге асырады.
7.1 ішкі деңгейі үшін:
- оқу сабақтарын жоспарлай алады, білім алушылардың жеке ерекшеліктерін ескере отырып, әдістерді таңдайды.
7.2 ішкі деңгейі үшін:
- меңгерудің қиындықтарын ескере отырып бағалаудың қолайлы технологиялары мен стратегияларын таңдайды.
7.3 ішкі деңгейі үшін:
- білім алушылардың жеке ерекшеліктері негізінде оқыту процесін жобалайды
7.4 ішкі деңгейі үшін:
- өзінің жеке әдістемесі негізінде пәнді оқытудың оқу-өндірістік процесін жобалау
Білімдер:
1. Мамандық бойынша кәсіби стандарттар.
2. Мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарты, оқу пәні/модульдің мазмұны, оқыту және бағалау әдістемелері.

3. Основ педагогики и психологии, достижений современной педагогической науки и практики.
4. Законодательства о труде, правил безопасности и охраны труда, противопожарной защиты.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Организация учебного процесса.
Умения:
1. Выполнять требования безопасности и охраны труда при эксплуатации оборудования.
2. Применять новые подходы, эффективные формы, методы и средства обучения с учетом индивидуальных потребностей обучающихся.
3. Применять цифровые технологии в профессиональной деятельности, в том числе возможности искусственного интеллекта.
4. Вести обязательный перечень документов, утвержденных уполномоченным органом в области образования.
5. Соблюдать и транслировать антикоррупционную культуру и академическую честность.
6. Осуществлять обучение и воспитание обучающихся с учетом специфики профессии, в соответствии с государственным общеобязательным стандартом образования.
Для подуровня 6.1:
- проводить занятие с учетом индивидуальных способностей и потребностей обучающихся на основе подходящих методик и инструментов оценивания для достижения ожидаемых результатов.
Для подуровня 6.2:
- применять межпредметные/междисциплинарные связи, технологии и стратегии оценивания и учитывать индивидуальные способности и потребности.
Для подуровня 6.3:
- реализовывать интегрированный процесс преподавания с учетом результатов исследований практики.
Для подуровня 6.4:
- реализовывать интегрированный процесс преподавания на основе авторских технологий и стратегий оценивания.
Знания:
1. Нормативно-правовых актов, необходимых для осуществления педагогической деятельности.
2. Основ дидактики, поликультурного и инклюзивного образования.
3. Технологий дифференциации обучающихся и их различия.
4. Основных принципов воспитательной работы.
5. Требований по защите данных и конфиденциальности, а также охране здоровья и благополучия при использовании цифровых технологий.
6. Требований охраны труда и промышленной безопасности.
7. Норм педагогической этики.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Проведение мониторинга образовательных достижений обучающихся.
Навык 1:
Оценивание и мониторинг учебных достижений обучающихся.
Умения:
1. Применять инструменты оценивания.
2. Обрабатывать и интерпретировать результаты мониторинга.
3. Применять межпредметные/междисциплинарные связи, технологии и стратегии оценивания с учетом индивидуальных способностей и потребностей.
4. Оценивать и отслеживать прогресс и развитие способностей обучающихся.
5. Вырабатывать рекомендации по улучшению результатов обучения.

3. Педагогика және психология негіздері, қазіргі заманғы педагогикалық ғылым мен тәжірибенің жетістіктері.
4. Еңбек заңнамасы, қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері, өртке қарсы қорғаныс.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Оқу процесін ұйымдастыру
Машықтар:
1. Құрылғыны пайдалану кезінде қауіпсіздік және еңбекті қорғау талаптарын сақтау.
2. Білім алушылардың жеке қажеттіліктерін ескере отырып, жаңа тәсілдерді, тиімді формаларды, әдістер мен құралдарды қолдану.
3. Кәсіби қызметте цифрлық технологияларды, соның ішінде жасанды интеллект мүмкіндіктерін пайдалану.
4. Білім беру саласындағы уәкілетті органмен бекітілген құжаттардың міндетті тізімін жүргізу.
5. Теледидар мен білім беру порталдарында трансляциялауға арналған бейне-, телесабақтар әзірлеу.
6. Білім алушылардың зерттеу дағдыларын дамыту.
7. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы мәдениет пен академиялық адалдықты сақтау және тарату.
8. Білім алушыларды мамандықтың ерекшелігін ескере отырып, мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарына сәйкес оқыту және тәрбиелеу.
7.1 ішкі деңгейі үшін:
- күтілетін нәтижелерге қол жеткізу үшін бағалаудың қолайлы әдістемелері мен құралдары негізінде білім алушылардың жеке қабілеттері мен қажеттіліктерін ескере отырып сабақ ұйымдастыру.
7.2 ішкі деңгейі үшін:
- пәнаралық байланыстарды, бағалаудың технологиялары мен стратегияларын қолданады және жеке қабілеттері мен қажеттіліктерді ескереді..
7.3 ішкі деңгейі үшін:
- авторлық технологиялар мен бағалау стратегиялары негізінде оқытудың интеграцияланған процесін іске асырады.
7.4 ішкі деңгейі үшін:
- тәжірибені зерттеу нәтижелерін ескере отырып, білім алудың интеграцияланған процесін іске асырады
Білімдер:
1. Педагогикалық қызметті жүзеге асыру үшін қажетті нормативтік-құқықтық актілер.
2. Дидактиканың, полимәдениет және инклюзивті білім берудің негіздері.
3. Білім алушылардың дифференциациясы және олардың айырмашылықтары.
4. Тәрбиелік жұмыстың негізгі принциптері.
5. Цифрлық технологияларды пайдалану кезінде деректерді қорғау және құпиялылық талаптары.
6. Еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік талаптары.
7. Педагогикалық этиканың нормалары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Білім алушылардың білім жетістіктеріне мониторинг жүргізу.
Дағды 1:
Білім алушылардың оқу жетістіктерін бағалау және мониторинг жүргізу
Машықтар:
1. Бағалау құралдарын қолдану.
2. Мониторинг нәтижелерін өңдеу және интерпретациялау.
3. Пәндер аралық/пәнаралық байланыстарды, технологиялар мен бағалау стратегияларын білім алушылардың жеке қабілеттері мен қажеттіліктерін ескере отырып қолдану.
4. Білім алушылардың қабілеттерін дамыту мен прогресін бағалау және бақылау.
5. Оқу нәтижелерін жақсарту бойынша ұсыныстар әзірлеу.

6. Использовать цифровые ресурсы для проведения мониторинга.
Знания:
1. Правил проведения текущей, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся.
2. Стратегий отслеживания индивидуального прогресса обучающихся.
3. Принципов дифференцированной обратной связи.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Исследование образовательного процесса.
Умения:
1. Изучать результаты исследований в области образования для совершенствования образовательного процесса.
2. Осуществлять исследование урока.
3. Осуществлять проектную деятельность.
4. Обеспечивать развитие исследовательских навыков обучающихся.
Знания:
1. Подходов, методов, инструментов исследования образовательного процесса.
2. Основ проектной деятельности.
3. Методик исследования урока и разработки инструментов оценивания.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Осуществление научно-методической деятельности.
Навык 1:
Повышение квалификации и/или переподготовка.
Умения:
1. Участвовать в непрерывном карьерном развитии.
2. Осуществлять рефлексию своей профессиональной деятельности.
3. Определять собственные потребности в улучшении практики преподавания/воспитания и обучения, взаимодействуя с коллегами.
В дополнение к предыдущему
Для подуровня 6.1:
- обобщать собственный опыт на уровне организации образования, в том числе через цифровые инструменты.
Для подуровня 6.2:
- обобщать собственный опыт на уровне города, в том числе через цифровые инструменты.
Для подуровня 6.3:
- обобщать собственный опыт на уровне области, в том числе через цифровые инструменты.
Для подуровня 6.4:
- обобщать собственный опыт на уровне республики/международном уровне, в том числе через цифровые инструменты.
Знания:
1. Нормативно-правовых актов, регулирующих повышение квалификации/профессиональную переподготовку.
2. Предметной области, основ педагогики и психологии.
3. Цифрового этикета и законодательных актов, регулирующих авторское право.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Обобщение лучших педагогических практик.
Умения:
1. Выстраивать алгоритм и управлять деятельностью по выявлению, изучению, обобщению, описанию, распространению опыта.
2. Оценивать результаты собственной практики и актуальные исследования коллег по развитию индивидуальных способностей и потребностей обучающихся.
3. Владеть навыками исследования урока и разработки инструментов оценивания.
4. Формировать исследовательские навыки обучающихся.
5. Осуществлять наставничество и определять стратегии развития в педагогическом сообществе.
6. Применять лучшие педагогические практики в образовательном процессе.
Знания:

6. Мониторинг жүргізу үшін цифрлық ресурстарды пайдалану.
Білімдер:
1. Білім алушылардың ағымдағы, аралық және қорытынды аттестацияларын өткізу ережелері.
2. Білім алушылардың жеке жетістіктерін бақылау стратегиялары.
3. Дифференциалды кері байланыс принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Білім беру процесін зерттеу
Машықтар:
1. Білім беру процесін жетілдіру үшін білім беру саласындағы зерттеу нәтижелерін зерттеу.
2. Сабақты зерттеуді жүзеге асыру.
3. Ғылыми жобалау дағдыларын дамыту.
4. Білім алушылардың зерттеу дағдыларын дамыту
Білімдер:
1. Білім беру процесін зерттеудегі тәсілдер, әдістер, құралдар.
2. Жобалық қызметтің негіздері.
3. Сабақты зерттеу және бағалау құралдарын әзірлеу әдістемелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3:
Ғылыми-әдістемелік қызметті жүзеге асыру
Дағды 1:
Біліктілікті арттыру және қайта даярлау
Машықтар:
1. Үздіксіз кәсіби даму бағдарламаларына қатысу.
2. Өзіңіздің кәсіби қызметіңіз бен әріптестеріңіздің қызметін рефлексиялау.
3. Авторлық бағдарламалар, оқулықтар, оқу-әдістемелік құралдар, соның ішінде ерекше білім беру қажеттіліктері бар білім алушыларға арналған бағдарламалар әзірлеу.
4. Өз тәжірибеңізді қала, облыс деңгейінде, соның ішінде цифрлық технологиялар арқылы тарату.
5. Тест тапсырмалары, оқулықтар, оқу-әдістемелік кешендер және оқу-әдістемелік құралдарға сараптама жүргізу.
Білімдер:
1. Біліктілікті арттыру/кәсіби қайта даярлауды реттейтін нормативтік-құқықтық актілер.
2. Пәндік сала, педагогика және психология негіздері.
3. Пәнді оқыту әдістемесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Үздік педагогикалық тәжірибелерді жинақтау
Машықтар:
1. Өзіңіздің тәжірибеңіз бен білім алушылардың жеке қабілеттері мен қажеттіліктерін дамыту бойынша әріптестеріңіздің өзекті зерттеулерін бағалау.
2. Сабақты зерттеу және бағалау құралдарын әзірлеу дағдыларын меңгеру.
3. Білім алушылардың зерттеу дағдыларын қалыптастыру.
4. Кәсіби қоғамдастықтың желісін дамыту мен жоспарлауда тәлімгерлікті жүзеге асыру.
5. Қала/облыс деңгейіндегі педагогтар үшін семинарлар мен конференциялар ұйымдастыруға және өткізуге қатысу.
6. Педагогикалық тәжірибені тарату (бейне-, телесабақтар, шеберлік сыныптар).
7. Әріптестермен қарым-қатынас жасау арқылы оқыту/тәрбиелеу тәжірибесін жақсарту үшін өз қажеттіліктерін анықтау.
Алдыңғыға қосымша
7.1 ішкі деңгейі үшін:
- білім беру ұйымы деңгейінде, оның ішінде цифрлық құралдар арқылы өз тәжірибесін жинақтау.
7.2 ішкі деңгейі үшін:
- қала деңгейінде, оның ішінде цифрлық құралдар арқылы өз тәжірибесін жинақтау
7.3 ішкі деңгейі үшін:
- облыс деңгейінде, оның ішінде цифрлық құралдар арқылы өз тәжірибесін жинақтау.
7.4 ішкі деңгейі үшін:
- Республикалық/халықаралық деңгейінде, оның ішінде цифрлық құралдар арқылы өз тәжірибесін жинақтау
Білімдер:

Параграф 3. Педагог дополнительного образования (педагог секций и кружков при организациях образования)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Для 4 уровня - без стажа работы; для 4.1 - не менее 2 лет; для 4.2 - не менее 3 лет; для 4.3 - не менее 4 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
есть
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Формирование у обучающихся знаний, умений и навыков в области выбранного вида и направления дополнительного образования.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Осуществление учебно-воспитательного процесса.
2. Проведение мониторинга образовательных достижений обучающихся.
3. Осуществление учебно-методической деятельности.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Осуществление учебно-воспитательного процесса.
Навык 1:
Планирование учебно-воспитательного процесса.
Умения:
1. Принимать активное участие в реализации образовательных программ дополнительного образования, составлять планы занятий и программы мероприятий, обеспечивая их выполнение.
2. Обеспечивать педагогически обоснованный выбор форм, средств и методов работы, исходя из психофизиологической целесообразности.
3. Планировать учебные занятия с учетом индивидуальных особенностей воспитанников.
Знания:
1. Содержания образовательных программ дополнительного образования.
2. Нормативных правовых актов, необходимых для осуществления педагогической деятельности, в том числе трудового законодательства.
3. Основ педагогики и психологии, методик обучения и воспитания.
4. Цифровых инструменты в рамках профессиональной деятельности
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Организация учебно-воспитательного процесса.
Умения:
1. Организовывать разнообразную творческую деятельность обучающихся в области дополнительного образования
2. Осуществлять обучение и воспитание обучающихся.
3. Обеспечивать безопасную и благоприятную образовательную среду и поддерживать эмоционально-психологический климат на занятиях.
4. Формировать мотивацию к обучению.
5. Применять современные технологии обучения и воспитания.
6. Сотрудничать с родителями, профессиональным сообществом и социумом.
7. Способствовать формированию общей культуры обучающегося и его социализации.
8. Обеспечивать при проведении занятий соблюдение правил по безопасности и охране труда, противопожарной безопасности.
Знания:
1. Нормативных правовых актов, необходимых для осуществления учебно-воспитательного процесса.
2. Основ методики и современных технологий обучения, в т.ч. информационных.
3. Основ психодидактики, поликультурного и инклюзивного образования.
4. Закономерностей возрастного и индивидуального развития.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Проведение мониторинга образовательных достижений обучающихся.
Навык 1:
Проведение мониторинга образовательных достижений обучающихся.
Умения:
Умения:
1. Определять формы, методы и средства оценивания достижений обучающихся
2. Использовать цифровые ресурсы для проведения мониторинга. 3. Проводить рефлексию своего профессионального развития на основе изучения лучших педагогических практик.
4. Обеспечивать и анализировать достижения обучающихся, воспитанников.
Знания:
1. Средств (способов) определения динамики подготовленности и мотивации обучающихся в процессе освоения образовательных программ.
2. Изучать на основе наблюдений личность обучающегося, выявлять его затруднения и оказывать ему помощь.
3. Методы установления контакта с обучающимися, воспитанниками разного возраста, их родителями (лицами, их заменяющими), педагогами, диагностики причин конфликтных ситуаций, их профилактики и разрешения.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Осуществление учебно-методической деятельности.
Навык 1:
Повышение квалификации.
Умения:
1. Планировать индивидуальную траекторию развития.
2. Осуществлять профессиональное саморазвитие.
В дополнение к предыдущим для подуровня 4.1:
3. Пользоваться навыками исследовательской, экспериментальной работы.
4. Ввести работу по апробации новых методик.
В дополнение к предыдущим для подуровня 4.2:
5. Размещать методические публикации в педагогических изданиях.
В дополнение к предыдущим для подуровня 4.3:
6. Разрабатывать и публиковать авторские методические разработки.
Знания:
1. Нормативных правовых актов, регулирующих повышение квалификации.
2. Основ педагогики и психологии, методики обучения.
3. Цифровых инструменты в рамках профессиональной деятельности
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Сотрудничество и взаимодействие
Доброжелательность
Устные коммуникативные навыки
Письменные коммуникативные навыки
Способность к обучению и самообучению
Творчество и креативность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Педагоги дополнительного образования

Параграф 3. Қосымша білім беру педагогы (білім беру ұйымдары жанындағы секциялар мен үйірмелердің педагогы)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық:
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
5 деңгей үшін - жұмыс өтілі жоқ; 5.1 үшін - кемінде 2 жыл; 5.2 үшін - кемінде 3 жыл; 5.3 үшін - кемінде 4 жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
иә
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Білім алушыларда қосымша білім берудің таңдалған түрі мен бағыты саласында білім, білік және дағдыларды қалыптастыру
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Оқу-тәрбие процесін жүзеге асыру.
2. Білім алушылардың білім жетістіктеріне мониторинг жүргізу.
3. Оқу-әдістемелік қызметті жүзеге асыру.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Оқу-тәрбие процесін жүзеге асыру.
Дағды 1:
Оқу процесін жоспарлау.
Машықтар:
1. Қосымша білім берудің білім беру бағдарламаларын әзірлеуге және іске асыруға белсенді қатысу, олардың орындалуын қамтамасыз ете отырып, сабақ жоспарлары мен іс-шаралар бағдарламаларын жасау.
2. Оқушылардың жеке ерекшеліктерін ескере отырып, оның ішінде цифрлық технологиялардың көмегімен оқу сабақтарын жоспарлау.
3. Психофизиологиялық мақсатқа негізделген жұмыс формаларын, құралдары мен әдістерін педагогикалық негізделген таңдауды қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Қосымша білім берудің білім беру бағдарламаларының мазмұны.
2. Педагогикалық қызметті жүзеге асыру үшін қажетті нормативтік құқықтық актілер.
3. Педагогика және психология негіздері, оқыту және тәрбиелеу әдістері.
4. Жасанды интеллекттің негіздері мен принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Оқу-тәрбие процесін ұйымдастыру.
Машықтар:
1. Ұйымдастыру қызметін, оның ішінде онлайн-ортаны жүзеге асыру.
2. Білім алушыларды оқыту мен тәрбиелеуді жүзеге асыру.
3. Қауіпсіз және қолайлы білім беру ортасын қамтамасыз ету және сабақтарда эмоционалды-психологиялық климатты сақтау.
4. Оқуға деген ынтаны қалыптастыру.
5. Оқыту мен тәрбиелеудің заманауи технологияларын қолдану.
6. Кәсіби қызметте цифрлық технологияларды қолдану.
7. Ата-аналармен, кәсіби қоғамдастықпен және қоғаммен ынтымақтастық.
8. Білім алушының жалпы мәдениетін қалыптастыруға және оны әлеуметтендіруге ықпал ету.
9. Сабақтарды өткізу кезінде еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өртке қарсы қауіпсіздік ережелерінің сақталуын қамтамасыз ету.
10. сыбайлас жемқорлыққа қарсы мәдениетті сақтау және тарату.
Білімдер:
1. Оқу-тәрбие процесін жүзеге асыру үшін қажетті нормативтік құқықтық актілер.
2. Оқыту әдістемесі мен заманауи технологияларының негіздері, оның ішінде ақпараттық.
3. Психодидактика, Көпмәдениетті және инклюзивті білім беру негіздері.
4. Жас және жеке даму заңдылықтары.
5. Білім алушылардың құқықтарын қорғауды және дербес деректерді қорғауды қамтамасыз ететін цифрлық оқытуды ұйымдастыру әдіснамалары мен заңнамалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Білім алушылардың білім жетістіктеріне мониторинг жүргізу.
Дағды 1:
Білім алушылардың білім жетістіктеріне мониторинг жүргізу.
Машықтар:
1. Білім алушылардың жетістіктерін бағалау нысандарын, әдістері мен құралдарын анықтау және қолдану.
2. Мониторинг жүргізу үшін цифрлық ресурстарды пайдалану.
3. Студенттердің жеке қабілеттері мен қажеттіліктерін ескеретін әріптестердің өз тәжірибелері мен тәжірибесінің өзекті нәтижелерін талдау.
4. Білім алушылардың, тәрбиеленушілердің жетістіктерін қамтамасыз ету, болжау және талдау.
Білімдер:
1. Білім беру бағдарламаларын игеру процесінде білім алушылардың даярлығы мен уәждемесінің динамикасын айқындау құралдары (тәсілдері).
2. Бақылаулар негізінде оқушының жеке басын зерттеу, оның қиындықтарын анықтау және оған көмек көрсету.
3. Білім алушылармен, әртүрлі жастағы тәрбиеленушілермен, олардың ата-аналарымен (оларды алмастыратын адамдармен), педагогтармен байланыс орнату, жанжал жағдайларының себептерін диагностикалау, олардың алдын алу және шешу әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3:
Оқу-әдістемелік қызметті жүзеге асыру.
Дағды 1:
Біліктілікті арттыру және / немесе қайта даярлау.
Машықтар:
1. Дамудың жеке траекториясын жоспарлау және жүзеге асыру.
2. Кәсіби өзін-өзі дамытуды жүзеге асыру.
3. Зерттеу, эксперименттік жұмыс дағдыларын қолданыңыз.
4. Жаңа әдістерді, оның ішінде цифрлық ресурстар арқылы сынақтан өткізу бойынша жұмыс жүргізу.
Білімдер:
1. Біліктілікті арттыруды реттейтін нормативтік құқықтық актілер.
2. Педагогика және психология негіздері, оқыту әдістемесі.
3. Білім алушыларды ағымдағы, аралық және қорытынды аттестаттаудан өткізу қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Ынтымақтастық және өзара іс-қимыл
Күйзеліске тұрақтылық
Мейірімділік
Ауызекі сөйлеу дағдылары
Жазбаша қарым-қатынас жасау дағдылары
Зейінді шоғырландыру және бақылау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Қосымша білім беру педагогтары
6
Қосымша білім беру педагогтары

Параграф 3. Педагог дополнительного образования (педагог секций и кружков при организациях образования)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Для 5 уровня - без стажа работы; для 5.1 - не менее 2 лет; для 5.2 - не менее 3 лет; для 5.3 - не менее 4 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
есть
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Формирование у обучающихся знаний, умений и навыков в области выбранного вида и направления дополнительного образования.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Осуществление учебно-воспитательного процесса.
2. Проведение мониторинга образовательных достижений обучающихся.
3. Осуществление учебно-методической деятельности.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Осуществление учебно-воспитательного процесса.
Навык 1:
Планирование учебно-воспитательного процесса.
Умения:
1. Принимать активное участие в разработке и реализации образовательных программ дополнительного образования, составлять планы занятий и программы мероприятий, обеспечивая их выполнение.
2. Планировать учебные занятия с учетом индивидуальных особенностей воспитанников, в том числе с помощью цифровых технологий.
3. Обеспечивать педагогически обоснованный выбор форм, средств и методов работы, исходя из психофизиологической целесообразности.
Знания:
1. Содержания образовательных программ дополнительного образования.
2. Нормативных правовых актов, необходимых для осуществления педагогической деятельности.
3. Основ педагогики и психологии, методик обучения и воспитания.
4. Основы и принципы искусственного интеллекта.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Организация учебно-воспитательного процесса.
Умения:
1. Осуществлять организационную деятельность, в том числе онлайн-среде.
2. Осуществлять обучение и воспитание обучающихся.
3. Обеспечивать безопасную и благоприятную образовательную среду и поддерживать эмоционально-психологический климат на занятиях.
4. Формировать мотивацию к обучению.
5. Применять современные технологии обучения и воспитания.
6. Применять цифровые технологии в профессиональной деятельности.
7. Сотрудничать с родителями, профессиональным сообществом и социумом.
8. Способствовать формированию общей культуры обучающегося и его социализации.
9. Обеспечивать при проведении занятий соблюдение правил по безопасности и охране труда, противопожарной безопасности.
10. соблюдать и транслировать антикоррупционную культуру.
Знания:
1. Нормативных правовых актов, необходимых для осуществления учебно-воспитательного процесса.
2. Основ методики и современных технологий обучения, в т.ч. информационных.
3. Основ психодидактики, поликультурного и инклюзивного образования.
4. Закономерностей возрастного и индивидуального развития.

Параграф 3. Қосымша білім беру педагогы (білім беру ұйымдары жанындағы секциялар мен үйірмелердің педагогы)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
6 деңгей үшін - еңбек өтілі жоқ; 6.1 және 6.2 үшін - кемінде 2 жыл; 6.3 үшін - кемінде 3 жыл, 6.4 үшін - кемінде 5 жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
иә
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Білім алушылардың таңдаған қосымша білім беру түрі мен бағыты бойынша білімдерін, дағдылары мен дағдыларын қалыптастыру.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Оқу-тәрбие процесін жүзеге асыру.
2. Білім алушылардың білім жетістіктеріне мониторинг жүргізу.
3. Оқу-әдістемелік қызметті жүзеге асыру.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Оқу-тәрбие процесін жүзеге асыру.
Дағды 1:
Оқу-тәрбие процесін жоспарлау.
Машықтар:
1. Білім беру міндеттерін қою, жоспарлар/бағдарламалар құру, әртүрлі әдістерді, соның ішінде цифрлық технологияларды қолдану.
2. Пәнаралық (пәнаралық) байланыстарды, бағалау технологиялары мен стратегияларын жоспарлау және қолдану, жеке қабілеттер мен қажеттіліктерді ескеру.
3. Білім алушылардың жеке қабілеттері мен қажеттіліктерін ескере отырып, оқу-әдістемелік материалдарды әзірлеу.
4. Білім алушыларға жасанды интеллектпен жұмыс істеу негіздерін үйрету.
Білімдер:
1. Қосымша білім берудің білім беру бағдарламаларының мазмұны.
2. Педагогикалық қызметті жүзеге асыру үшін қажетті нормативтік құқықтық актілер.
3. Педагогика және психология негіздері, оқыту және тәрбиелеу әдістері.
4. Жасанды интеллектті қолдана отырып білім беруде қолданылатын оқыту және бағалау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Оқу-тәрбие процесін ұйымдастыру.
Машықтар:
1. Ұйымдастырушылық-басқарушылық қызметті жүзеге асыру.
2. Білім алушыларды оқыту мен тәрбиелеуді жүзеге асыру.
3. Қауіпсіз және қолайлы білім беру/дамыту ортасын қамтамасыз ету және сабақтарда эмоционалды-психологиялық климатты сақтау.
4. Оқуға деген ынтаны қалыптастыру.
5. Оқыту мен тәрбиелеудің заманауи технологияларын қолдану.
6. Ата-аналарға және оларды алмастыратын адамдарға, сондай-ақ педагогтарға консультациялық көмек көрсету.
7. Педагогикалық қызметті моральдық-этикалық және құқықтық нормаларға сәйкес ұйымдастыру.
8. Білім алушылардың, тәрбиеленушілердің шығармашылық қабілеттерін анықтау жеке тұлғаның дамуына, білім алушылардың, тәрбиеленушілердің білім беру қажеттіліктерін қанағаттандыруға ықпал етеді.
Білімдер:
1. Оқу-тәрбие процесін жүзеге асыру үшін қажетті нормативтік құқықтық актілер.
2. Оқыту әдістемесі мен заманауи технологияларының негіздері, оның ішінде Цифрлық.
3. Психодидактика, Көпмәдениетті және инклюзивті білім беру негіздері.
4. Жас және жеке даму заңдылықтары.

5. Методологии организации цифрового обучения и законодательств, обеспечивающих охрану прав обучающихся и защиту персональных данных.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Проведение мониторинга образовательных достижений обучающихся.
Навык 1:
Проведение мониторинга образовательных достижений обучающихся.
Умения:
1. Определять и применять формы, методы и средства оценивания достижений обучающихся.
2. Использовать цифровые ресурсы для проведения мониторинга.
3. Анализировать собственную практику и актуальные результаты практики коллег, учитывающих индивидуальные способности и потребности обучающихся.
4. Обеспечивать, прогнозировать и анализировать достижения обучающихся, воспитанников.
Знания:
1. Средств (способов) определения динамики подготовленности и мотивации обучающихся в процессе освоения образовательных программ.
2. Изучать на основе наблюдений личность обучающегося, выявлять его затруднения и оказывать ему помощь.
3. Методы установления контакта с обучающимися, воспитанниками разного возраста, их родителями (лицами, их заменяющими), педагогами, диагностики причин конфликтных ситуаций, их профилактики и разрешения.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Осуществление учебно-методической деятельности.
Навык 1:
Повышение квалификации и/или переподготовка.
Умения:
1. Планировать индивидуальную траекторию развития.
2. Осуществлять профессиональное саморазвитие.
В дополнение к предыдущим для подуровня 5.1:
3. Пользоваться навыками исследовательской, экспериментальной работы.
4. Ввести работу по апробации новых методик.
В дополнение к предыдущим для подуровня 5.2:
5. Размещать методические публикации в педагогических изданиях.
В дополнение к предыдущим для подуровня 5.3:
6. Разрабатывать и публиковать авторские методические разработки.
Знания:
1. Нормативных правовых актов, регулирующих повышение квалификации.
2. Основ педагогики и психологии, методики обучения.
3. Цифровых инструменты в рамках профессиональной деятельности
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Сотрудничество и взаимодействие
Стрессоустойчивость
Доброжелательность
Устные коммуникативные навыки
Письменные коммуникативные навыки
Концентрация и управление вниманием
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Педагоги дополнительного образования
6
Педагоги дополнительного образования
29. Карточка профессии "Педагоги дополнительного образования ":
Код группы:
2373-1, 2373-2,2373-3, 2373-4, 2373-5, 2373-6, 2373-9
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Педагоги дополнительного образования
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
6.1, 6.2, 6.3, 6.4
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 июля 2009 года № 338 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей педагогов".

5. Білім алушылармен, әртүрлі жастағы тәрбиеленушілермен, олардың ата-аналарымен (оларды алмастыратын адамдармен), педагогтармен байланыс орнату, жанжал жағдайларының себептерін диагностикалау, олардың алдын алу және шешу әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Білім алушылардың білім жетістіктеріне мониторинг жүргізу.
Дағды 1:
Білім алушылардың білім жетістіктеріне мониторинг жүргізу.
Машықтар:
1. Білім алушылардың жетістіктерін бағалау нысандарын, әдістері мен құралдарын анықтау
2. Мониторинг деректерін түсіндіру.
3. Мониторинг жүргізу үшін цифрлық ресурстарды пайдалану.
4. Білім алушылардың қабілеттерінің дамуы мен дамуын бағалайды және қадағалайды.
5. Білім алушылардың жеке қабілеттері мен қажеттіліктерін ескеретін әріптестердің өз практикасы мен практикасының нәтижелілігін жүзеге асыру.
6. Кәсіби қоғамдастық үшін оқу нәтижелерін жақсарту бойынша ұсыныстар беру.
Білімдер:
1. Білім беру бағдарламаларын игеру процесінде білім алушылардың даярлығы мен уәждемесінің динамикасын айқындау құралдары (тәсілдері).
2. Тестіленген бағалау құралдарын және (немесе) оларды әзірлеу алгоритмін және педагогикалық практиканың топтық рефлексиясын таңдау әдістері.
3. Білім алушылардың білім жетістіктерін анықтау технологиялары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3:
Оқу-әдістемелік қызметті жүзеге асыру.
Дағды 1:
Оқу-әдістемелік материалдарды дайындау.
Машықтар:
1. Сенімді және өзекті ақпаратты таңдаңыз.
2. Білім беру бағдарламалары мен әдістемелік құралдарды әзірлеуге қатысу.
3. Әр түрлі жұмыс формалары, соның ішінде сандық технологиялар және жасанды интеллект негізіндегі мазмұн арқылы әріптестеріне әдістемелік қолдау көрсетеді.
4. Зерттеу, эксперименттік жұмыс әдістерін қолданыңыз
Білімдер:
1. Білім беру бағдарламаларын әзірлеуге қойылатын талаптар.
2. Білім беру бағдарламалары мен оқу-әдістемелік материалдардың сапасын бағалау критерийлері.
3. Оқу бағдарламалары мен оқу материалдарын жобалау және өңдеу негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Біліктілікті арттыру және / немесе қайта даярлау.
Машықтар:
1. Дамудың жеке траекториясын жүзеге асыру.
2. Білім беру процесін жетілдіру бойынша өзекті зерттеулердің нәтижелерін зерделеу және қолдану.
3. Кәсіби өзін-өзі дамытуды, оның ішінде Цифрлық технологиялар саласында жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Біліктілікті арттыруды реттейтін нормативтік құқықтық актілер.
2. Педагогика және психология негіздері, оқыту әдістемесі.
3. Кәсіби қызметтегі цифрлық құралдар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 3:
Білім беру ұйымы деңгейінде үздік педагогикалық тәжірибелерді жалпылау.
Машықтар:
1. Озық педагогикалық тәжірибенің бағыттарын таңдау.
2. Қорытындылау, табысты кәсіби қызметтің нәтижелерін ұсыну.
3. Білім беру ұйымдарында зерттеулерді қолдау және әріптестердің кәсіби дамуына ықпал ету.
4. Авторлық бағдарлама/авторлық оқыту әдістемесі форматтарында инновацияларды құру үшін тәжірибені зерттеуге қатысу.
Білімдер:
1. Алгоритм, формалар, анықтау әдістері, зерттеу, тәжірибені жалпылау.
2. Үздік тәжірибелерді жалпылау және тарату әдістемесі.
3. Тәжірибені жалпылауды реттейтін нормативтік құқықтық құжаттар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Күйзеліске тұрақтылық
Жобалық ойлау
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Сыни ойлау
Көшбасшылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Қосымша білім беру педагогтары
7
Қосымша білім беру педагогтары
29. Кәсіптің карточкасы "Қосымша білім беру педагогтері":
Топтың коды:
2373-1, 2373-2,2373-3, 2373-4, 2373-5, 2373-6, 2373-9
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Қосымша білім беру педагогтері
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.1, 7.2, 7.3, 7.4
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Педагог лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2009 жылғы 13 шілдедегі № 338 бұйрығы.

Параграф 3. Педагог дополнительного образования (педагог секций и кружков при организациях образования)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Для 6 уровня - без стажа работы; для 6.1 - не менее 2 лет; для 6.2 - не менее 3 лет; для 6.3 - не менее 4 лет, для 6.4 - не менее 5 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
есть
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Формирование у обучающихся знаний, умений и навыков в области выбранного вида и направления дополнительного образования.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Осуществление учебно-воспитательного процесса.
2. Проведение мониторинга образовательных достижений обучающихся.
3. Осуществление учебно-методической деятельности.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Осуществление учебно-воспитательного процесса.
Навык 1:
Планирование учебно-воспитательного процесса.
Умения:
1. Ставить образовательные задачи, составлять планы/программы, владеть различными методами, в том цифровыми технологиями.
2. Планировать и применять межпредметные (междисциплинарные) связи, технологии и стратегии оценивания, учитывать индивидуальные способности и потребности.
3. Разрабатывать учебно-методические материалы с учетом индивидуальных способностей и потребностей обучающихся.
4. Обучать обучающихся основам работы с искусственным интеллектом.
Знания:
1. Содержания образовательных программ дополнительного образования.
2. Нормативных правовых актов, необходимых для осуществления педагогической деятельности.
3. Основ педагогики и психологии, методик обучения и воспитания.
4. Методы обучения и оценки, используемых в образовании.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Организация учебно-воспитательного процесса.
Умения:
1. Осуществлять организационно-управленческую деятельность.
2. Осуществлять обучение и воспитание обучающихся.
3. Обеспечивать безопасную и благоприятную образовательную/развивающую среду и поддерживать эмоционально-психологический климат на занятиях.
4. Формировать мотивацию к обучению.
5. Применять современные технологии обучения и воспитания.
6. Оказывать консультативную помощь родителям и лицам, их заменяющим, а также педагогам.
7. Организовывать педагогическую деятельность в соответствии с нравственно-этическими и правовыми нормами.
8. Выявлять творческие способности обучающихся, воспитанников, способствует развитию личности, удовлетворению образовательных потребностей обучающихся, воспитанников.
Знания:

Параграф 3. Қосымша білім беру педагогы (білім беру ұйымдары жанындағы секциялар мен үйірмелердің педагогі)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
7 деңгей үшін: еңбек өтілінсіз; 7.1 - 2 жылдан кем емес; 7.2 - 3 жылдан кем емес; 7.3 - 4 жылдан кем емес; 7.4 - 5 жылдан кем емес.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
иә
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Білім алушыларда қосымша білім берудің таңдалған түрі мен бағыты саласында білім, білік және дағдыларды қалыптастыру
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Оқу-тәрбие жұмысын жүзеге асыру
2. Білім алушылардың білім жетістіктеріне мониторинг жүргізу
3. Оқу-әдістемелік қызметті жүзеге асыру
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Оқу-тәрбие жұмысын жүзеге асыру
Дағды 1:
Оқу-тәрбие жұмысын жоспарлау
Машықтар:
1. Білім беру міндеттерін қою, жоспарлар/ бағдарламалар әзірлеу, әртүрлі әдістерді меңгеру.
2. Авторлық технологиялар негізінде интеграцияланған оқыту процесін жүзеге асыру.
3. Әріптестермен бірге сабақтарды, іс-шараларды, іс-шараларды зерттеу және білім беру ұйымдарында, оның ішінде цифрлық білім беру практикасын жақсарту үшін зерттеу нәтижелерін тарату.
4. Білім алушылардың жеке қабілеттері мен қажеттіліктерін ескере отырып, оқу-әдістемелік материалдарды әзірлеу және енгізу.
Білімдер:
1. Қосымша білім берудің білім беру бағдарламаларының мазмұны.
2. Педагогикалық қызметті жүзеге асыру үшін қажетті нормативтік құқықтық актілер.
3. Педагогика және психология негіздері, оқыту және тәрбиелеу әдістері.
4. Білім беруде қолданылатын оқыту және бағалау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Дағды 2:
оқу-тәрбие процесін ұйымдастыру
Машықтар:
1. Ұйымдастырушылық-басқарушылық қызметті жүзеге асыру.
2. Білім алушыларды оқыту мен тәрбиелеуді жүзеге асыру.
3. Қауіпсіз және қолайлы білім беру/ дамыту ортасын басқару және сабақтарда эмоционалды-психологиялық климатты сақтау, әріптестеріне этикалық нормаларды түсінуде қолдау көрсету.
4. Ата-аналарға және оларды алмастыратын адамдарға, сондай-ақ педагогтарға консультациялық көмек көрсету.
5. Білім алушының жалпы мәдениетін қалыптастыруға және оны әлеуметтендіруге ықпал ету.
6. Педагогикалық қызметті моральдық-этикалық және құқықтық нормаларға сәйкес ұйымдастыру.
7. Оқыту мен тәрбиелеудегі тәуекелдерді бағалау.
8. Білім алушылардың, тәрбиеленушілердің шығармашылық қабілеттерін анықтау және дамыту, жеке тұлғаны дамытуға, білім алушылардың, тәрбиеленушілердің білім беру қажеттіліктерін қанағаттандыруға ықпал етеді.
Білімдер:

1. Нормативных правовых актов, необходимых для осуществления учебно-воспитательного процесса.
2. Основ методики и современных технологий обучения, в т.ч. цифровых.
3. Основ психодидактики, поликультурного и инклюзивного образования.
4. Закономерностей возрастного и индивидуального развития.
5. Методов установления контакта с обучающимися, воспитанниками разного возраста, их родителями (лицами, их заменяющими), педагогами, диагностики причин конфликтных ситуаций, их профилактики и разрешения.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Проведение мониторинга образовательных достижений обучающихся.
Навык 1:
Проведение мониторинга образовательных достижений обучающихся.
Умения:
1. Определять формы, методы и средства оценивания достижений обучающихся
2. Интерпретировать данные мониторинга.
3. Использовать цифровые ресурсы для проведения мониторинга. 4. Оценивает и отслеживает прогресс и развитие способностей, обучающихся.
5. Осуществлять результативность собственной практики и практики коллег, учитывающих индивидуальные способности и потребности обучающихся.
6. Предоставлять рекомендации по улучшению результатов обучения для профессионального сообщества.
Знания:
1. Средств (способов) определения динамики подготовленности и мотивации обучающихся в процессе освоения образовательных программ.
2. Методов подбора апробированных оценочных средств и (или) алгоритма их разработки и командной рефлексии педагогической практики.
3. Технологий определения образовательных достижений обучающихся.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Осуществление учебно-методической деятельности.
Навык 1:
Подготовка учебно-методических материалов.
Умения:
1. Подбирать достоверную и актуальную информацию.
2. Принимать участие в разработке образовательных программ и методических пособий.
3. Осуществляет методическую поддержку коллег, через различные формы работы, в том числе цифровые технологии и контент на основе искусственного интеллекта.
4. Пользоваться методами исследовательской, экспериментальной работы
Знания:
1. Требований, предъявляемых к разработке образовательных программ.
2. Критериев оценивания качества образовательных программ и учебно-методических материалов.
3. Основ проектирования и разработки образовательных программ и учебно-методических материалов.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Повышение квалификации и/или переподготовка.
Умения:
1. Реализовывать индивидуальную траекторию развития.
2. Изучать и применять результаты актуальных исследований по совершенствованию образовательного процесса.
3. Осуществлять профессиональное саморазвитие, в том числе в сфере цифровых технологий.
В дополнение к предыдущим для подуровня 6.1:
4. Пользоваться навыками исследовательской, экспериментальной работы.
5. Ввести работу по апробации новых методик.
В дополнение к предыдущим для подуровня 6.2:
6. Размещать методические публикации в педагогических изданиях.
В дополнение к предыдущим для подуровня 6.3:
7. Разрабатывать и публиковать авторские методические разработки.
В дополнение к предыдущим для подуровня 6.4:
8. Разрабатывать и публиковать методические материалы, получившие одобрение на областном учебно-методическом совете и РУМС.
Знания:

1. Тәрбие жұмысының әдістемелері, өнімді, сараланған, дамыта оқытудың заманауи педагогикалық технологиялары, құзыреттілік тәсілді іске асыру.
2. Жас және жеке даму заңдылықтары.
3. Білім алушылармен байланыс орнату әдістері,
әр түрлі жастағы тәрбиеленушілер, олардың ата-аналары (оларды алмастыратын адамдар), педагогтар, жанжал жағдайларының себептерін диагностикалау, олардың алдын алу және шешу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Білім алушылардың білім жетістіктеріне мониторинг жүргізу
Дағды 1:
Білім алушылардың білім жетістіктеріне мониторинг жүргізу
Машықтар:
1. Білім алушылардың жетістіктерін бағалау нысандарын, әдістері мен құралдарын анықтау
2. Мониторинг деректерін түсіндіру.
3. Мониторинг жүргізу үшін цифрлық ресурстарды пайдалану.
4. Оқушылардың жеке қабілеттері мен қажеттіліктерін ескеретін әріптестердің өз тәжірибесі мен практикасының нәтижелілігін, талдауды үйлестіру.
5. Үздік педагогикалық тәжірибелерді зерделеу негізінде өзінің кәсіби дамуының рефлексиясын жүргізу.
6. Педагогикалық қоғамдастық үшін білім алушылардың даму мониторингінің нәтижелерін пайдалану бойынша ұсынымдар әзірлеу.
Білімдер:
1. Білім беру бағдарламаларын игеру процесінде білім алушылардың даярлығы мен уәждемесінің динамикасын айқындау құралдары (тәсілдері).
2. Тестіленген бағалау құралдарын және (немесе) оларды әзірлеу алгоритмін және педагогикалық практиканың топтық рефлексиясын таңдау әдістері.
3. Білім алушылардың білім жетістіктерін анықтау технологиялары.
Ерекше білім беру қажеттіліктері бар балаларды диагностикалау механизмі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3:
Оқу-әдістемелік қызметті жүзеге асыру
Дағды 1:
білім беру бағдарламаларын әзірлеу және оқу-әдістемелік материалдарды дайындау
Машықтар:
1. Бағдарламалар мен оқу-әдістемелік материалдарды, оның ішінде Цифрлық технологиялар мен ЖИ негізіндегі контентті әзірлеу және енгізу.
Білімдер:
1. Оқулықтар мен оқу құралдарының авторларына қойылатын талаптар.
2. Білім беру бағдарламалары мен оқу-әдістемелік материалдарды жобалау және әзірлеу негіздері.
3. Білім беру бағдарламалары мен оқу-әдістемелік материалдардың сапасын бағалау критерийлері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
біліктілікті арттыру және/немесе қайта даярлау
Машықтар:
1. Жеке даму траекториясын жоспарлау.
2. Білім беру процесін жетілдіру бойынша өзекті зерттеулердің нәтижелерін зерделеу.
3. Тәжірибені жақсарту мақсатында кәсіби қоғамдастықта өзара әрекеттесу.
Білімдер:

2379-9
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Педагог-ассистент
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
4.1, 4.2, 4.3
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 июля 2009 года № 338 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей педагогов"
Параграф 8. Педагог-ассистент организации дошкольного воспитания и обучения. Параграф 11. Педагог-ассистент организации образования
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Педагогика и методика начального обучения
Квалификация:
Требования к опыту работы:
для 4 уровня - без стажа работы; для 4.1 - не менее 2 лет; для 4.2 - не менее 3 лет; для 4.3 - не менее 4 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Нет
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Осуществление психолого-педагогического сопровождения ребенка с особыми образовательными потребностями; оказание помощи детям с особыми образовательными потребностями во время организованной учебной и иной деятельности в организации образования; осуществление наблюдения и ведение сбора данных о ребенке с особыми образовательными потребностями
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Участие в осуществлении психолого-педагогического сопровождения ребенка с особыми образовательными потребностями по рекомендации психолого-медико-педагогической консультации
2. Участие в командной оценке особых образовательных потребностей у детей
3. Участие в составлении индивидуальных образовательных и развивающих программ для детей с особыми образовательными потребностями
4. Оказание помощи детям с особыми образовательными потребностями во время организованной учебной и иной деятельности в организации образования
5. Осуществление учебно-методической деятельности
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Участие в осуществлении психолого-педагогического сопровождения ребенка с особыми образовательными потребностями по рекомендации психолого-медико-педагогической консультации
Навык 1:
Создание условий для успешного обучения детей с особыми образовательными потребностями
Умения:
1. Формировать функциональные, коммуникативные, социальные навыки у ребенка с особыми образовательными потребностями;
2. Развивать учебную мотивацию у ребенка с особыми образовательными потребностями;
3. Взаимодействовать с участниками учебно-воспитательного процесса.
Знания:

2379-9
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Педагог-ассистент
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
4.1, 4.2, 4.3
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Педагог лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2009 жылғы 13 шілдедегі № 338 бұйрығы
8-параграф. Мектепке дейінгі тәрбие және оқыту ұйымының педагог-ассистенті. 11-параграф. Білім беру ұйымының педагог-ассистенті
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Бастауыш білім беру педагогикасы мен әдістемесі
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
4 деңгей үшін-жұмыс өтілі жоқ; 4.1 үшін-кемінде 2 жыл; 4.2 үшін-кемінде 3 жыл; 4.3 үшін-кем дегенде 4 жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Жоқ
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ерекше білім беру қажеттіліктері бар баланы психологиялық-педагогикалық сүйемелдеуді жүзеге асыру; білім беру ұйымдарында ұйымдастырылған оқу және өзге де қызмет кезінде ерекше білім беру қажеттіліктері бар балаларға көмек көрсету; ерекше білім беру қажеттіліктері бар бала туралы деректерді бақылауды және жинауды жүзеге асыру
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Психологиялық-медициналық-педагогикалық консультацияның ұсынымы бойынша ерекше білім беру қажеттіліктері бар баланы психологиялық-педагогикалық сүйемелдеуді жүзеге асыруға қатысу
2. Балалардың ерекше білім беру қажеттіліктерін командалық бағалауға қатысу
3. Ерекше білім беру қажеттіліктері бар балаларға арналған жеке білім беру және дамыту бағдарламаларын жасауға қатысу
4. Білім беру ұйымдарында ұйымдастырылған оқу және өзге де қызмет кезінде ерекше білім беру қажеттіліктері бар балаларға көмек көрсету
5. Оқу-әдістемелік қызметті жүзеге асыру
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Психологиялық-медициналық-педагогикалық консультацияның ұсынымы бойынша ерекше білім беру қажеттіліктері бар баланы психологиялық-педагогикалық сүйемелдеуді жүзеге асыруға қатысу
Дағды 1:
Ерекше білім беру қажеттіліктері бар балаларды табысты оқыту үшін жағдайлар жасау
Машықтар:
1. Ерекше білім беру қажеттіліктері бар баланың функционалдық, коммуникативтік, әлеуметтік дағдыларын қалыптастыру;
2. Ерекше білім беру қажеттіліктері бар баланың оқу мотивациясын дамыту;
3. Оқу-тәрбие процесіне қатысушылармен өзара іс-қимыл жасау.
Білімдер:

1. Нормативно-правовых актов в области образования детей с особыми образовательными потребностями;
2. Особенностей развития детей и видов нарушений у детей с особыми образовательными потребностями;
3. Методов работы с детьми по обучению самостоятельно участвовать в учебном процессе.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Участие в командной оценке особых образовательных потребностей у детей
Навык 1:
Систематизация наблюдений и данных о повседневном взаимодействии с ребенком в процессе обучения
Умения:
1. Оценивать динамику развития ребенка;
2. Выявлять особенности развития и причины, вызывающие трудности обучения ребенка с особыми образовательными потребностями;
3. Выявлять слабые и сильные стороны развития ребенка с особыми образовательными потребностями.
Знания:
1. Современных методов психолого-педагогической диагностики нарушений в развитии;
2. Принципов взаимодействия с педагогами-предметниками;
3. Принципов взаимодействия со специалистами службы психолого-педагогического сопровождения, с семьей ребенка с особыми образовательными потребностями.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Участие в составлении индивидуальных образовательных и развивающих программ для детей с особыми образовательными потребностями
Навык 1:
Обсуждение целей и задач индивидуальных образовательных и развивающих
Умения:
1. Анализировать результаты психолого-педагогического обследования;
2. Участвовать в исследовании образовательной среды и возможностей улучшения учебной среды и учебного пространства под руководством педагога;
3. Консультировать по вопросам воспитания, развития и обучения ребенка с особыми образовательными потребностями.
Знания:
1. Основ детской психологии, особенностей развития детей;
2. Методов адаптации учебных материалов и заданий под конкретные особенности ребенка с особыми образовательными потребностями;
3. Методов коррекционно-развивающей работы.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 4:
Оказание помощи детям с особыми образовательными потребностями во время организованной учебной и иной деятельности в организации образования
Навык 1:
Сопровождение ребенка во время образовательного процесса с учетом индивидуальных особенностей
Умения:
1. Оказывать помощь ребенку с особыми образовательными потребностями в выполнении учебных заданий с учетом его индивидуальных особенностей;
2. Контролировать поведение ребенка с особыми образовательными потребностями;
3. Готовить учебно-наглядные материалы с учетом индивидуальных способностей и потребностей ребенка по рекомендациям педагога.
Знания:

1. Ерекше білім беру қажеттіліктері бар балаларға білім беру саласындағы нормативтік құқықтық актілер;
2. Ерекше білім беру қажеттіліктері бар балалардың даму ерекшеліктері мен бұзылыс түрлері;
3. Оқыту бойынша балалармен жұмыс істеу әдістері оқу процесіне өз бетінше қатысу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Балалардың ерекше білім беру қажеттіліктерін командалық бағалауға қатысу
Дағды 1:
Оқу процесінде баламен күнделікті өзара әрекеттесу туралы бақылаулар мен деректерді жүйелеу
Машықтар:
1. Баланың даму динамикасын бағалау;
2. Ерекше білім беру қажеттіліктері бар баланы оқытуда қиындықтар туғызатын даму ерекшеліктері мен себептерін анықтау;
3. Ерекше білім беру қажеттіліктері бар баланың дамуының әлсіз және күшті жақтарын анықтау.
Білімдер:
1. Дамуындағы бұзылыстарды психологиялық-педагогикалық диагностикалаудың заманауи әдістері;
2. Пән мұғалімдерімен өзара әрекеттесу принциптері;
3. Психологиялық-педагогикалық сүйемелдеу қызметінің мамандарымен, ерекше білім беру қажеттіліктері бар баланың отбасымен өзара іс-қимыл принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3:
Ерекше білім беру қажеттіліктері бар балаларға арналған жеке білім беру және дамыту бағдарламаларын жасауға қатысу
Дағды 1:
Жеке білім беру және дамыту бағдарламаларының мақсаттары мен міндеттерін талқылау
Машықтар:
1. Психологиялық-педагогикалық тексеріс нәтижелерін талдау;
2. Мұғалімнің жетекшілігімен білім беру ортасын және оқу ортасы мен оқу кеңістігін жақсарту мүмкіндіктерін зерттеуге қатысу;
3. Ерекше білім беру қажеттіліктері бар баланы тәрбиелеу, дамыту және оқыту мәселелері бойынша кеңес беру.
Білімдер:
1. Балалар психологиясының негіздері, балалардың даму ерекшеліктері;
2. Оқу материалдары мен тапсырмаларды ерекше білім беру қажеттіліктері бар баланың нақты ерекшеліктеріне бейімдеу әдістері;
3. Түзету және дамыту жұмыстарының әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 4:
Білім беру ұйымдарында ұйымдастырылған оқу және өзге де қызмет кезінде ерекше білім беру қажеттіліктері бар балаларға көмек көрсету
Дағды 1:
Жеке ерекшеліктерін ескере отырып, білім беру процесінде баланы сүйемелдеу
Машықтар:
1. Ерекше білім беру қажеттіліктері бар балаға оның жеке ерекшеліктерін ескере отырып, оқу тапсырмаларын орындауға көмек көрсету;
2. Ерекше білім беру қажеттіліктері бар баланың мінез құлқын бақылау;
3. Мұғалімнің ұсыныстары бойынша баланың жеке қабілеттері мен қажеттіліктерін ескере отырып, оқу-көрнекі материалдарды дайындау.
Білімдер:

1. Методов и приемов организации учебной деятельности детей с особыми образовательными потребностями;
2. Специфики образовательного процесса детей с особыми образовательными потребностями;
3. Принципов и методов адаптации учебных материалов и заданий для детей с особыми образовательными потребностями
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 5:
Осуществление учебно-методической деятельности
Навык 1:
Осуществление профессионального развития
Умения:
1. Определять собственные потребности в совершенствовании профессиональной деятельности;
2. Планировать профессиональное развитие в формальной, неформальной, информальной формах;
3. Владеть технологиями самостоятельного обучения и саморазвития;
Для подуровня 4.1:
- взаимодействовать с коллегами в рамках организации образования с целью повышения своего профессионального уровня;
Для подуровня 4.2:
- взаимодействовать с коллегами в рамках организаций образования города с целью повышения своего профессионального уровня;
Для подуровня 4.3:
- взаимодействовать с коллегами в рамках организаций образования области с целью повышения своего профессионального уровня.
Знания:
1. Нормативных правовых актов, регулирующих повышение квалификации, профессиональную переподготовку и оценивание деятельности;
2. Нормативных правовых актов в области специального и инклюзивного образования;
3. Норм педагогической этики;
4. Методов выявления собственных потребностей в профессиональном развитии.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Рефлексия собственной практики и практики коллег
Умения:
1. Осуществлять анализ собственного опыта и практики коллег, учитывающих индивидуальные способности и потребности детей;
2. Осуществлять рефлексию своего профессионального развития;
3. Оценивать и отслеживать результативность своих профессиональных достижений и практики коллег;
4. Планировать непрерывное улучшение собственной практики, в том числе с использованием информационных технологий.
Знания:
1. Основ личностной и командной рефлексии педагогической практики;
2. Методов анализа собственной практики;
3. Методов и инструментов рефлексии педагогической практики, в том числе во взаимодействии с коллегами.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Исследование образовательного процесса
Умения:
1. Участвовать в исследовании образовательной среды и возможностей улучшения учебной среды и учебного пространства под руководством педагога и службы психолого-педагогического сопровождения;
2. Для подуровня 4.1:
- формировать под руководством педагога и службы психолого-педагогического сопровождения и транслировать результаты исследования на уровне организации образования;

1. Ерекше білім беру қажеттіліктері бар балалардың оқу қызметін ұйымдастырудың әдістері мен тәсілдері;
2. Ерекше білім беру қажеттіліктері бар балалардың білім беру процесінің ерекшеліктері;
3. Ерекше білім беру қажеттіліктері бар балаларға арналған оқу материалдары мен тапсырмаларды бейімдеу принциптері мен әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 5:
Оқу-әдістемелік қызметті жүзеге асыру
Дағды 1:
Кәсіби дамуды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Кәсіби қызметті жетілдірудегі өз қажеттіліктерін анықтау;
2. Кәсіби дамуды ресми, бейресми, ақпараттық нысандарда жоспарлау;
3. Өзін-өзі оқыту және өзін-өзі дамыту технологияларын меңгеру;
4.1 деңгей үшін:
- өзінің кәсіби деңгейін арттыру мақсатында білім беру ұйымы шеңберінде әріптестерімен өзара іс-қимыл жасау;
4.2 деңгей үшін:
- өзінің кәсіби деңгейін арттыру мақсатында қаланың білім беру ұйымдары шеңберінде әріптестерімен өзара іс-қимыл жасау;
4.3 деңгей үшін:
- өзінің кәсіби деңгейін арттыру мақсатында облыстың білім беру ұйымдары шеңберінде әріптестерімен өзара іс-қимыл жасау.
Білімдер:
1. Біліктілікті арттыруды, кәсіптік қайта даярлауды және қызметті бағалауды реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
2. Арнайы және инклюзивті білім беру саласындағы нормативтік құқықтық актілер;
3. Педагогикалық этика нормалары;
4. Кәсіби дамудың өзіндік қажеттіліктерін анықтау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Әріптестердің өз тәжірибесі мен тәжірибесінің рефлексиясы
Машықтар:
1. Балалардың жеке қабілеттері мен қажеттіліктерін ескеретін әріптестердің өз тәжірибесі мен тәжірибесіне талдау жасау;
2. Өзінің кәсіби дамуының рефлексиясын жүзеге асыру;
3. Әріптестердің кәсіби жетістіктері мен тәжірибелерінің нәтижелілігін бағалау және қадағалау;
4. Өз тәжірибесін үздіксіз жақсартуды жоспарлау, соның ішінде ақпараттық технологияларды қолдану.
Білімдер:
1. Педагогикалық практиканың жеке және командалық рефлексиясының негіздері;
2. Өз тәжірибесін талдау әдістері;
3. Педагогикалық практика рефлексиясының әдістері мен құралдары, оның ішінде әріптестерімен өзара әрекеттесу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 3:
Білім беру процесін зерттеу
Машықтар:
1. Педагог пен психологиялық-педагогикалық сүйемелдеу қызметінің басшылығымен білім беру ортасын және оқу ортасы мен оқу кеңістігін жақсарту мүмкіндіктерін зерттеуге қатысу;
2. 4.1 деңгей үшін:
-педагог пен психологиялық-педагогикалық сүйемелдеу қызметінің басшылығымен білім беру ұйымы деңгейінде зерттеу нәтижелерін қалыптастыру және тарату;

32. Карточка профессии "Учитель-логопед, логопед":
Код группы:
2374-9
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Учитель-логопед, логопед
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
6.1, 6.2, 6.3, 6.4
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 июля 2009 года № 338 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей педагогов"

32. Кәсіптің карточкасы "Мұғалім-логопед, логопед":
Топтың коды:
2374-9
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Мұғалім-логопед, логопед
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.1, 7.2, 7.3, 7.4
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Педагог лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы "Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2009 жылғы 13 шілдедегі № 338 бұйрығы

Параграфы 4,7,10. Специальный педагог (учитель-дефектолог, дефектолог, учитель-логопед, логопед, олигофренопедагог, сурдопедагог, тифлопедагог) организаций дошкольного воспитания и обучения, среднего и специального образования.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Специальная педагогика
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Для 6 уровня - без стажа работы; для 6.1 - не менее 2 лет; для 6.2 - не менее 3 лет; для 6.3 - не менее 4 лет, для 6.4 - не менее 5 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Специальная психолого-педагогическая поддержка (обучение и воспитание) детей с особыми образовательными потребностями (с нарушениями речи)
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Осуществление психолого-педагогической поддержки и учебно-воспитательного процесса
2. Оценивание знаний, умений и навыков детей
3. Поддержание общественного доверия к профессии и приобщение обучающихся к системе ценностей
4. Осуществление учебно-методической деятельности
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Осуществление психолого-педагогической поддержки и учебно-воспитательного процесса
Навык 1:
Планирование психолого-педагогической поддержки и учебно-воспитательного процесса
Умения:
1. Соблюдать требования охраны жизни и здоровья детей;
2. Проектировать и реализовывать образовательный, коррекционно-развивающий процесс с учетом образовательных потребностей детей с тяжелыми нарушениями речи;
3. Проектировать содержание процесса преподавания/обучения с использованием результатов исследования собственной практики и информационных, вспомогательных технологий, отвечающих потребностям и способностям детей с нарушениями речи;
4. Проектировать и реализовывать индивидуальный образовательный маршрут детей с нарушениями речи с учетом анализа результатов мониторинга достижений;
5. Исследовать и внедрять учебные программы, методики обучения и учебно-методические материалы с учетом межпредметного подхода и принципов специальной педагогики;
6. Вовлекать коллег, родителей (законных представителей) в образовательный процесс детей с нарушениями речи.
Знания:
1. Основ безопасности, охраны жизни и здоровья детей;
2. Нормативных правовых актов в области специального и инклюзивного образования;
3. Содержания учебных предметов (занятий), методик преподавания и оценивания детей с нарушениями речи;

4,7,10-параграф. Мектепке дейінгі тәрбие және оқыту, орта және арнайы білім беру ұйымдарының арнайы педагогы (мұғалім-дефектолог, дефектолог, мұғалім-логопед, логопед, олигофренопедагог, сурдопедагог, тифлопедагог).
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Арнайы педагогика
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
7 деңгей үшін - жұмыс өтілі жоқ; 7.1 үшін - кемінде 2 жыл; 7.2 үшін - кемінде 3 жыл; 7.3 үшін - кемінде 4 жыл, 7.4 үшін - кемінде 5 жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ерекше білім беру қажеттіліктері бар (сөйлеу тілі бұзылған) балаларды арнайы психологиялық-педагогикалық қолдау (оқыту және тәрбиелеу)
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Психологиялық-педагогикалық қолдауды және оқу-тәрбие процесін жүзеге асыру
2. Балалардың білімін, іскерлігі мен дағдыларын бағалау
3. Мамандыққа деген қоғамдық сенімді сақтау және балаларды құндылықтар жүйесіне тарту
4. Оқу-әдістемелік қызметті жүзеге асыру
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Психологиялық-педагогикалық қолдауды және оқу-тәрбие процесін жүзеге асыру
Дағды 1:
Психологиялық-педагогикалық қолдау мен оқу-тәрбие процесін жоспарлау
Машықтар:
1. Балалардың өмірі мен денсаулығын қорғау талаптарын сақтау;
2. Сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар балалардың жеке ерекшеліктеріне негізделген оқу процесін жобалау;
3. Сөйлеу тілі бұзылған балалардың қажеттіліктері мен қабілеттерін қанағаттандыратын өзіндік тәжірибелер мен ақпараттық технологияларды зерттеу нәтижелерін қолдана отырып, оқыту/оқу процесінің мазмұнын жоспарлау;
4. Білім беру жетістіктері мониторингінің нәтижелерін ескере отырып, сөйлеу тілі бұзылған балалардың жеке білім беру траекториясын жобалау;
5. Сөйлеу тілі бұзылған балалардың пәнаралық көзқарасы мен танымдық процесінің принциптерін ескере отырып, оқу бағдарламаларын, оқытудың арнайы әдістемелерін, арнайы педагогикалық қолдауды және оқу-әдістемелік материалдарды енгізу;
6. Әріптестерді және ата-аналарды (заңды өкілдерді) сөйлеу тілі бұзылған балалардың білім беру процесіне тарту үшін ресурстардың кең спектрін қолдану.
Білімдер:
1. Балалардың қауіпсіздігі, өмірі мен денсаулығын қорғау негіздері;
2. Арнайы және инклюзивті білім беру саласындағы нормативтік құқықтық актілер;
3. Оқу пәнінің мазмұны, түзету-дамыту жұмысы және сөйлеу тілі бұзылған балаларды оқыту мен бағалаудың тиісті әдістері;

4. Теоретических и методических подходов к разработке учебной, коррекционно-развивающей, образовательной программы в межпредметном контексте для создания инноваций.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Организация психолого-педагогической поддержки и учебно-воспитательного процесса
Умения:
1. Осуществлять психолого-педагогическую поддержку, обучение и воспитание детей с нарушениями речи в соответствии с государственным общеобязательным стандартом образования;
2. Реализовывать интегрированный процесс обучения и воспитания с учетом результатов исследований практики с использованием информационных технологий и контента на основе искусственного интеллекта;
3. Транслировать эффективный опыт по созданию безопасной и благоприятной образовательной и развивающей среды;
4. Применять инновационные формы, методы и средства, в том числе информационные ресурсы, при организации учебного процесса детей с нарушениями речи;
5. Исследовать и проектировать урок/занятие на основе эффективных методик преподавания и инструментов оценивания учебных достижений на основе исследований практики в области специальной педагогики (логопедии);
6. Разрабатывать разноуровневые учебно-методические материалы с учетом индивидуальных особенностей и потребностей детей с нарушениями речи;
7. Использовать эффективную коммуникацию, развивать языковые компетенции детей;
8. Обеспечивать благоприятные условия для развития инклюзивного образования;
9. Соблюдать правила безопасности и охраны труда, противопожарной безопасности;
10. Соблюдать антикоррупционную культуру;
В дополнение к предыдущим, для подуровня 6.1:
11. Использовать методы и приемы предупреждения и коррекции нарушений в развитии детей;
В дополнение к предыдущим, для подуровня 6.2:
12. Использовать современные методы диагностики и коррекции нарушений в развитии детей;
В дополнение к предыдущим, для подуровня 6.3:
13. Использовать новейшие достижения специальной педагогики;
В дополнение к предыдущим, для подуровня 6.4:
14. Внедрять новейшие достижения специальной педагогики.
Знания:
1. Основ трудового законодательства, правил безопасности и охраны труда, противопожарной защиты, санитарных правил и норм;
2. Современных технологий коррекции речевых нарушений;
2. Методик преподавания, современных технологии обучения в области специального образования (логопедии), в том числе информационных;
3. Закономерностей возрастного и индивидуального, речевого развития детей с нарушениями речи;
4. Подходов к созданию безопасной, доступной, благоприятной образовательной среды и эмоционально-психологического климата в обучающей среде.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Оценивание знаний, умений и навыков детей
Навык 1:
Осуществление оценки особых образовательных потребностей
Умения:

4. Пәнаралық контексте оқу бағдарламасын әзірлеудің теориялық және әдістемелік тәсілдері, оқытудың әмбебап әдістері, пәнді оқыту ерекшелігіне сәйкес қосымша, көмекші технологиялар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Психологиялық-педагогикалық қолдау мен оқу-тәрбие процесін ұйымдастыру
Машықтар:
1. Ақпараттық технологиялар мен жасанды интеллект негізіндегі мазмұнды пайдалана отырып, тәжірибені зерттеу нәтижелерін ескере отырып, оқытудың интеграцияланған процесін іске асыру;
2. Этикалық нормаларды, оның ішінде ақпараттық технологияларды пайдалану кезінде сақтаудың үлгісі болып табылатын қауіпсіз және қолайлы білім беру/дамыту ортасын құру бойынша тиімді тәжірибені тарату;
3. Сөйлеу тілі бұзылған балаларды оқытудың инновациялық формаларын, әдістері мен құралдарын қолдану;
4. Арнайы педагогика (логопедия)саласындағы практиканы зерттеу негізінде оқытудың тиімді әдістемелері мен оқу жетістіктерін бағалау құралдары негізінде сабақты зерттеу және жобалау;
5. Сөйлеу тілі бұзылған білім алушылардың оқу процесін ұйымдастыру кезінде заманауи білім беру ресурстарын, оның ішінде ақпараттық ресурстарды қолдану;
6. Балалардың жеке қабілеттері мен қажеттіліктерін ескере отырып, көп деңгейлі оқу-әдістемелік материалдарды әзірлеу;
7. Инклюзивті білім беруді дамыту үшін қолайлы жағдайларды қамтамасыз ету;
8. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өртке қарсы қауіпсіздік ережелерін сақтау;
9. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы мәдениетті сақтау;
Алдыңғыларға қосымша, 7.1 ішкі деңгей үшін:
10. Балалардың дамуындағы бұзылыстарды алдын алу мен түзетудің заманауи әдістерін қолдану;
Алдыңғыларға қосымша, 7.2 ішкі деңгей үшін:
11. Балалардың дамуындағы бұзылыстарды диагностикалау және түзету әдістерін қолдану;
Алдыңғыларға қосымша, 7.3 ішкі деңгей үшін:
12. Арнайы педагогиканың соңғы жетістіктерін пайдалану.
Алдыңғыларға қосымша, 7.4 ішкі деңгей үшін:
13. Арнайы педагогиканың жаңа жетістіктерін енгізу.
Білімдер:
1. Еңбек заңнамасының негіздері, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау ережелері, санитарлық ережелер мен нормалар;
2. Оқыту әдістемесі, оқытудың заманауи технологиялары, оның ішінде ақпараттық;
3. Сөйлеу тілі бұзылған балалардың жас және жеке даму заңдылықтары;
4. Сыныпта қауіпсіз, қол жетімді, қолайлы білім беру ортасын және эмоционалды-психологиялық климатты құрудың инновациялық тәсілдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Балалардың білімін, іскерлігі мен дағдыларын бағалау
Дағды 1:
Ерекше білім беру қажеттіліктерін бағалауды жүзеге асыру
Машықтар:

1. Проводить оценку особых образовательных потребностей и уровня речевого развития детей с нарушениями речи;
2. Использовать разнообразные инструменты оценки особых образовательных потребностей детей с нарушениями речи;
3. Разрабатывать разноуровневые диагностические материалы с учетом индивидуальных способностей и потребностей детей.
Знания:
1. Теории и практики оценки образовательных потребностей детей с ограниченными возможностями;
2. Критериев и инструментов оценивания уровня познавательных возможностей детей с ограниченными возможностями;
3. Закономерностей возрастного и индивидуального, психофизического, речевого развития детей с ограниченными возможностями.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Мониторинг динамики развития
Умения:
1. Осуществлять мониторинг динамики развития детей и результатов специальной психолого-педагогической поддержки;
2. Осуществлять анализ результатов мониторинга с использованием цифровых ресурсов с последующим предоставлением обратной связи по результатам оценивания;
3. Разрабатывать и применять методы, стратегии и инструменты оценивания динамики сформированности навыков детей;
4. Разрабатывать для педагогического сообщества рекомендации по использованию результатов мониторинга развития детей с нарушениями речи.
Знания:
1. Методик и специфики обучения детей с нарушениями речи с использованием традиционных, вспомогательных средств;
2. Специальных методик и технологий контроля динамики развития детей с учетом их особенностей и возможностей;
3.Теоретических и методических основ учебных программ для детей с нарушениями речи.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Поддержание общественного доверия к профессии и приобщение обучающихся к системе ценностей
Навык 1:
Поддержание высоких стандартов этики и поведения в школе и за ее пределами
Умения:
1. Руководствоваться этическими и правовыми нормами в педагогической деятельности;
2. Управлять цифровой идентичностью и соблюдать цифровой этикет;
3. Управлять поведением детей на основе повышения мотивации к учебно-познавательной деятельности;
4. Организовывать субъект-субъектное взаимодействие всех участников педагогического процесса, владеть технологией управления образовательным процессом;
5. Проявлять проактивность по отношению к изменениям и внедрять инновации по улучшению образовательного и воспитательного процесса детей с нарушениями речи;
6. Проявлять убежденность в способности всех детей достигать образовательных и коррекционно-развивающих целей.
Знания:

1. Сөйлеу тілі бұзылған балалардың ерекше білім беру қажеттіліктері мен сөйлеу қабілетінің даму деңгейіне баға беру;
2. Сөйлеу тілі бұзылған балалардың ерекше білім беру қажеттіліктерін бағалаудың әртүрлі құралдарын қолдану;
3. Балалардың жеке қабілеттері мен қажеттіліктерін ескере отырып, көп деңгейлі диагностикалық материалдарды әзірлеу.
Білімдер:
1. Мүмкіндігі шектеулі балалардың білім беру қажеттіліктерін бағалаудың теориялары мен тәжірибелері;
2. Мүмкіндігі шектеулі балалардың танымдық мүмкіндіктері деңгейін бағалау критерийлері мен құралдары;
3. Мүмкіндігі шектеулі балалардың жас және жеке, психофизикалық даму заңдылықтары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Балалардың даму динамикасының мониторингі
Машықтар:
1. Бағалау нәтижелері бойынша кейіннен кері байланыс бере отырып, цифрлық ресурстарды пайдалана отырып, мониторинг нәтижелеріне сыни талдау жүргізу;
2. Педагогикалық қоғамдастық үшін сөйлеу тілі бұзылған балалардың даму мониторингінің нәтижелерін пайдалану бойынша ұсыныстарды жүйелеу және әзірлеу;
3. Педагогикалық қоғамдастықта балаларды дамыту бойынша тиімді ынтымақтастық тәжірибесін жинақтау және тарату;
4. Сөйлеу тілі бұзылған балаларға арналған мониторинг негізінде білім беру бағдарламасын жасау.
Білімдер:
1. Сөйлеу тілі бұзылған балалардың ерекше білім беру қажеттіліктерін ескере отырып, балалардың үлгерімін бақылау теориялары мен практикасы;
2. Сөйлеу тілі бұзылған балалардың ерекшеліктері мен қажеттіліктерін ескере отырып бағалау құралдарын әзірлеу әдістемесі;
3. Ерекше білім беру қажеттіліктерін ескере отырып, сөйлеу тілі бұзылған жетістіктерді бағалау критерийлері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3:
Мамандыққа деген қоғамдық сенімді сақтау және балаларды құндылықтар жүйесіне тарту
Дағды 1:
Мектепте және мектептен тыс орындарда этика мен мінез-құлықтың жоғары стандарттарын сақтау
Машықтар:
1. Сөйлеу тілінің күрделі бұзылыстары бар барлық балалардың білім беру мақсаттарына жету қабілетіне сенімділік таныту;
2. Әріптестердің кәсіби деңгейін сақтауға және дамытуға жауапты болу;
3. Сөйлеу тілі бұзылған балалардың академиялық жетістіктері үшін жауапкершілікті көрсету;
4. Сандық сәйкестікті басқару және сандық этикетті сақтау;
5. Пәннің тиімділігін зерттеу және қамтамасыз ету-педагогикалық процестің барлық қатысушыларының субъектілік өзара әрекеттесуі, сөйлеу тілі бұзылған балаларға арналған арнайы ұйымдарда білім беру процесін басқару технологиясын меңгеру;
6. Сөйлеу тілі бұзылған балаларды оқыту мен тәрбиелеуде басқару және басқару құралына ие болу;
7. Өзін-өзі реттеу, стресске төзімділік дағдыларын меңгеру.
Білімдер:

1. Правил педагогической этики;
2. Этических норм при управлении цифровой идентичностью и онлайн-обучением;
3. Закона Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах".
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Расширение и укрепление ценностно-смысловой сферы личности посредством принятия единых ценностей
Умения:
1. Демонстрировать открытость к культурному многообразию, сохраняя национальные и общечеловеческие ценности;
2. Интегрировать богатство казахской культуры и языка, других культур и языков народа Казахстана в процесс обучения и воспитания;
3. Обеспечить и контролировать развитие личности и познавательной деятельности детей с ограниченными возможностями;
4. Проектировать воспитательную работу, развивающую эмоционально-ценностную сферу детей (культуру переживаний и ценностные ориентации);
5. Обеспечивать безопасное и этичное пребывание детей в цифровой среде;
6. Взаимодействовать с родителями/законными представителями для построения индивидуального маршрута развития детей с нарушениями речи;
7. Способствовать формированию общей культуры личности детей и его социализации.
Знания:
1. Нормативных правовых актов, регулирующих воспитательную деятельность организации;
2. Специальных методов воспитательной работы, современных концепций воспитания детей с ограниченными возможностями;
3. Способов создания безопасной, доступной, благоприятной образовательной среды;
4. Способов формирования у детей с ограниченными возможностями основ поликультурного образования.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 4:
Осуществление учебно-методической деятельности
Навык 1:
Подготовка и разработка учебно-методических материалов
Умения:
1. Проектировать образовательный и коррекционно-развивающий процесс обучения детей с тяжелыми нарушениями речи на основе актуальных исследований в области логопедии с использованием информационных, вспомогательных технологий;
2. Создавать цифровой контент с использованием программирования;
3. Разрабатывать учебно-методические материалы по коррекции недостатков развития речи;
4. Разрабатывать и представлять результаты собственной профессиональной деятельности в сфере логопедии на уровне области.
Знания:
1. Основ проектирования и разработки учебно-методических материалов в области специальной педагогики (логопедии), в том числе для развития цифровых навыков детей с нарушениями речи;
2. Системы критериев оценивания качества учебно-методических материалов;
3. Методов разработки, интеграции и переработки цифрового контента с соблюдением авторских прав.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Осуществление профессионального развития
Умения:

1. Педагогикалық этика ережелері;
2. Сандық сәйкестікті және онлайн оқытуды басқарудағы этикалық нормалар;
3. "Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы"Қазақстан Республикасының Заңы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Бірыңғай құндылықтарды қабылдау арқылы жеке тұлғаның құндылықтық-мағыналық саласын кеңейту және нығайту.
Машықтар:
1. Сөйлеу тілі бұзылған балаларды тәрбиелеу процесін жоспарлау, болжау және ұйымдастыру;
2. Сөйлеу тілі бұзылған балаларда күнделікті өмірде білімді қолдану дағдыларын қалыптастырудың тиімді стратегияларын сыни тұрғыдан бағалау және қолдану;
3. Ұлттық және жалпыадамзаттық құндылықтарды сақтай отырып, мәдени әртүрлілікке ашықтықты көрсету;
4. Сөйлеу тілі бұзылған балалардың эмоционалды-құндылық саласын дамытатын тәрбие жұмысын жобалау (тәжірибе мәдениеті және құндылық бағдарлары);
5. Оқыту мен тәрбиелеу мүмкіндіктерін кеңейту, арнайы педагогикалық қолдау үшін сөйлеу тілі бұзылған балалардың оқу процесінде ақпараттық технологияларды қолдану;
6. Ата-аналармен (заңды өкілдермен), педагогтармен және қоғаммен ынтымақтастық технологияларын әзірлеу және іске асыру.
Білімдер:
1. Ұйымның тәрбие қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
2. Тәрбие жұмысының әдіснамалық тәсілдері мен технологиялары, қазіргі заманғы тәрбие тұжырымдамалары;
3. Қауіпсіз, қолжетімді, қолайлы білім беру ортасын құрудың инновациялық тәсілдері;
4. Балаларда көпмәдениетті білім беру негіздерін қалыптастырудың теориялық және әдістемелік тәсілдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 4:
Оқу-әдістемелік қызметті жүзеге асыру
Дағды 1:
Оқу-әдістемелік материалдарды дайындау және әзірлеу
Машықтар:
1. Ақпараттық технологияларды пайдалана отырып, арнайы білім берудегі зерттеу нәтижелері негізінде сөйлеу тілі бұзылған білім алушылардың ерекше білім беру қажеттіліктері мен дамуын ескере отырып, оқу-әдістемелік материалдарды жүйелеу және әзірлеуді жүргізу;
2. Бағдарламалауды қолдана отырып, сандық мазмұн жасау;
3. Кәсіби қызмет нәтижелерін трансляциялау.
Білімдер:
1. Оқу-әдістемелік материалдарды жобалау және әзірлеу, оның ішінде сөйлеу тілі бұзылған балаларға арналған цифрлық технологиялар;
2. Оқу-әдістемелік материалдардың сапасын бағалау критерийлерінің жүйесі;
3. Авторлық құқықты сақтай отырып, цифрлық мазмұнды әзірлеу, интеграциялау және өңдеу әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Кәсіби дамуды жүзеге асыру
Машықтар:

1. Инициировать профессиональные дискуссии с коллегами и поддерживать доверительные отношения с родителями/законными представителями;
2. Принимать участие в конкурсах профессионального мастерства, подготавливать детей к участию в олимпиадах, конкурсах, соревнованиях;
3. Участвовать в организации и проведении семинаров, конференций для педагогов, организованных подведомственными организациями образования соответствующего уполномоченного органа;
4. Распространять опыт работы, используя интернет-ресурсы;
В дополнение к предыдущим, для подуровня 6.1:
5. Обобщать опыт на уровне организации образования;
В дополнение к предыдущим, для подуровня 6.2:
6. Пользоваться навыками анализа учебной деятельности, осуществлять наставничество и определять приоритеты профессионального развития: собственного и коллег на уровне организации образования, обобщать опыт на уровне района/города;
В дополнение к предыдущим, для подуровня 6.3:
7. Публиковать авторскую программу или являться автором (соавтором) изданных программ, учебно-методических пособий, получивших одобрение на областном учебно-методическом совете;
8. Проводить экспертизу учебников, учебно-методических комплексов и пособий в области специальной педагогики
В дополнение к предыдущим, для подуровня 6.4:
9. Публиковать авторскую программу или являться автором изданных программ, учебно-методических пособий, получивших одобрение на РУМС;
10. Осуществлять наставничество и планировать развитие сети профессионального сообщества педагогов на уровне области, являться участником республиканских и международных профессиональных конкурсов, утвержденных уполномоченным органом в области образования.
Знания:
1. Нормативных правовых актов, регулирующих повышение квалификации, профессиональную переподготовку и оценивание деятельности;
2. Методов выявления собственных потребностей в профессиональном развитии;
3. Нормативных правовых актов в области специального и инклюзивного образования;
4. Норм педагогической этики.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Рефлексия относительно собственной практики и практики коллег
Умения:
1. Осуществлять рефлексию своего профессионального развития и практики коллег на основе изучения лучших педагогических практик в области специальной педагогики (логопедии);
2. Оценивать и отслеживать результативность своих профессиональных достижений и практики коллег;
3. Предоставлять конструктивную обратную связь для развития педагогов;
4. Планировать и определять эффективные пути непрерывного развития профессиональных знаний, навыков и компетенций как собственных, так и других педагогов, в том числе с использованием информационных технологий.
Знания:

1. Желілік кәсіби қауымдастықтар құру және оларға ата-аналарды (заңды өкілдерді), сарапшыларды және басқа да мүдделі тұлғаларды тарту;
2. Кәсіби шеберлік конкурстарына қатысу немесе сөйлеу тілі бұзылған балаларды олимпиадаларға, конкурстарға, жарыстарға қатысуға дайындау;
3. Тиісті уәкілетті органның ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдары ұйымдастырған педагогтер үшін семинарлар, конференциялар ұйымдастыруға және өткізуге қатысу;
4. Интернет-ресурстарды пайдалана отырып, жұмыс тәжірибесін тарату;
Алдыңғыларға қосымша, 7.1 ішкі деңгей үшін:
5. Білім беру ұйымы деңгейінде тәжірибені жинақтау;
Алдыңғыларға қосымша, 7.2 ішкі деңгей үшін:
6. Ұйымдастырылған оқу қызметін талдау дағдыларын пайдалану, тәлімгерлікті жүзеге асыру және кәсіби дамудың басымдықтарын айқындау: білім беру ұйымы деңгейінде өзінің және әріптестерінің, аудан/қала деңгейінде тәжірибені жинақтау;
Алдыңғыларға қосымша, 7.3 ішкі деңгей үшін:
7. Авторлық бағдарламаны жариялау немесе облыстық оқу-әдістемелік кеңесте және РОӘК-те мақұлданған жарияланған бағдарламалардың, оқу-әдістемелік құралдардың авторы (бірлескен авторы) болу;
8. Арнайы педагогика саласындағы оқулықтарға, оқу-әдістемелік кешендер мен құралдарға сараптама жүргізу;
Алдыңғыларға қосымша, 7.4 ішкі деңгей үшін:
9. Облыс деңгейінде арнайы педагогтердің кәсіби қоғамдастық желісін дамытуды жоспарлау және тәлімгерлікті жүзеге асыру, білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен республикалық және халықаралық кәсіби конкурстарға қатысушы болу.
Білімдер:
1. Біліктілікті арттыруды, кәсіптік қайта даярлауды және қызметті бағалауды реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
2. Арнайы және инклюзивті білім беру саласындағы нормативтік құқықтық актілер;
3. Кәсіби қызметтегі цифрлық ресурстар;
4. Кәсіби дамудың өзіндік қажеттіліктерін анықтау әдістері;
5. Педагогикалық этика нормалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 3:
Өзінің тәжірибесіне және әріптестерінің тәжірибесіне рефлексия жасау
Машықтар:
1. Жалпы және арнайы педагогика (логопедия)саласындағы үздік педагогикалық тәжірибелерді зерделеу негізінде өзінің кәсіби дамуы мен әріптестерінің практикасының рефлексиясын жүзеге асыру;
2. Әріптестермен, кәсіби қоғамдастықпен және ата-аналар қауымдастығымен өзара әрекеттесудегі өз тәжірибесіндегі өзгерістердің тиімділігін бағалау және қадағалау;
3. Педагогтерге дамыту үшін сындарлы кері байланыс беру және тәжірибе негізінде білім беру өнімдерін құру;
4. Өзінің де, басқа да педагогтердің, оның ішінде ақпараттық технологияларды пайдалана отырып, кәсіби білімін, дағдылары мен құзыреттерін үздіксіз дамыту әдістерін, стратегиялары мен құралдарын әзірлеу және қолдану.
Білімдер:

1. Теории и практики личностной и командной рефлексии в педагогической деятельности;
2. Методов анализа собственной практики;
3. Методов и инструментов рефлексии педагогической практики, в том числе во взаимодействии с коллегами.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 4:
Исследование образовательного процесса
Умения:
1. Изучать результаты актуальных исследований в области специального образования для совершенствования образовательного процесса детей с нарушениями речи;
2. Исследовать урок/деятельность вместе с коллегами и распространять результаты исследования для улучшения практики обучения детей с нарушениями речи;
3. Уметь исследовать, анализировать урока/занятия и разрабатывать инструменты оценивания;
4. Обеспечивать развитие и мониторинг учебных и трудовых навыков детей с нарушениями речи.
Знания:
1. Теории и практики исследования образовательного, коррекционно-развивающего процесса;
2. Специфики образовательного процесса детей с ограниченными возможностями;
3. Подходов, методов, инструментов исследования образовательного процесса.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Эмоциональный интеллект
Доброжелательность
Приверженность профессии педагога
гражданственность
соблюдение профессиональной этики
проактивность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Учитель-логопед, логопед
33. Карточка профессии "Учитель-логопед, логопед":
Код группы:
2374-9
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Учитель-логопед, логопед
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.1, 7.2, 7.3, 7.4
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 июля 2009 года № 338 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей педагогов"
Параграфы 4,7,10. Специальный педагог (учитель-дефектолог, дефектолог, учитель-логопед, логопед, олигофренопедагог, сурдопедагог, тифлопедагог) организаций дошкольного воспитания и обучения, среднего и специального образования.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Специальная педагогика
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Для 7 уровня - без стажа работы; для 7.1 - не менее 2 лет; для 7.2 - не менее 3 лет; для 7.3 - не менее 4 лет, для 7.4 - не менее 5 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Специальная психолого-педагогическая поддержка (обучение и воспитание) детей с особыми образовательными потребностями (с нарушениями речи)
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. Педагогикалық қызметтегі жеке және командалық рефлексия теориялары мен практикасы;
2. Өз тәжірибесін талдау әдістері;
3. Педагогикалық практика рефлексиясының әдістері мен құралдары, оның ішінде әріптестерімен өзара әрекеттесу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 4:
Балалардың зерттеу дағдыларын дамытуды қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Балалардың зерттеу және жобалау қызметін үйлестіру;
2. Танымдық белсенділікті арттырудың тиісті әдістерін таңдау;
3. Зерттеу қызметі арқылы балалардың дамуының мінез-құлық және ойлау аспектілерін түзету.
4. Арнайы білім беру саласындағы зерттеулерді үйлестіру, нәтижелерді педагогикалық қоғамдастыққа тарату, әріптестерді кәсіби дамуға қолдау көрсету;
5. Әріптестермен бірге кәсіби құзыреттіліктің даму динамикасын талдау;
6. Өз тәжірибесін тарату, әріптестердің тәжірибесін зерттеуге қатысу және бастаушы педагогтар мен педагогикалық қоғамдастыққа кәсіби қолдау көрсету.
Білімдер:
1. Білім беру, түзету және дамыту процесін зерттеудің теориялары мен практикасы;
2. Мүмкіндігі шектеулі балалардың білім беру процесінің ерекшеліктері;
3. Оқу процесін зерттеудің тәсілдері, әдістері, құралдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Шыдамдылық
Тәртіптілік
Эмоциялық парасат
Мейірімділік
Педагог мамандығына адалдық
азаматтық жауапкершілік
кәсіби этиканы сақтау
проактивтілік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Мұғалім-логопед, логопед
33. Кәсіптің карточкасы "Олигофренопедагог":
Топтың коды:
2374-3
Қызмет атауының коды:
2374-3-001
Кәсіптің атауы:
Олигофренопедагог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
6.1, 6.2, 6.3, 6.4
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Педагог лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2009 жылғы 13 шілдедегі № 338 бұйрығы
4,7,10-параграф. Мектепке дейінгі тәрбие және оқыту, орта және арнайы білім беру ұйымдарының арнайы педагогы (мұғалім-дефектолог, дефектолог, мұғалім-логопед, логопед, олигофренопедагог, сурдопедагог, тифлопедагог).
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Арнайы педагогика
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
6 деңгей үшін - жұмыс өтілі жоқ; 6.1 үшін - кемінде 2 жыл; 6.2 үшін - кемінде 3 жыл; 6.3 үшін - кемінде 4 жыл, 6.4 үшін - кемінде 5 жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ерекше білім беру қажеттіліктері бар (зияты зақымдалған) балаларды арнайы психологиялық-педагогикалық қолдау (оқыту және тәрбиелеу)
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Осуществление психолого-педагогической поддержки и учебно-воспитательного процесса
2. Оценивание знаний, умений и навыков детей
3. Поддержание общественного доверия к профессии и приобщение детей к системе ценностей
4. Осуществление учебно-методической деятельности
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Осуществление психолого-педагогической поддержки и учебно-воспитательного процесса
Навык 1:
Планирование психолого-педагогической поддержки и учебно-воспитательного процесса
Умения:
1. Соблюдать требования охраны жизни и здоровья детей;
2. Проектировать процесс обучения на основе индивидуальных особенностей детей с тяжелыми нарушениями речи;
3. Планировать содержание процесса преподавания/обучения с использованием результатов исследования собственной практики и информационных технологий, отвечающих потребностям и способностям детей с нарушениями речи;
4. Проектировать индивидуальную образовательную траекторию детей с нарушениями речи с учетом результатов мониторинга образовательных достижений;
5. Внедрять учебные программы, специальные методики обучения, специальной педагогической поддержки и учебно-методические материалы с учетом межпредметного подхода и принципов познавательного процесса детей с нарушениями речи;
6. Применять широкий спектр ресурсов для вовлечения коллег, обучающихся и родителей/законных представителей в образовательный процесс детей с нарушениями речи.
Знания:
1. Основ безопасности, охраны жизни и здоровья детей;
2. Нормативных правовых актов в области специального и инклюзивного образования;
3. Содержания учебного предмета, коррекционно-развивающей работы и соответствующих методик преподавания и оценивания детей с нарушениями речи;
4. Теоретических и методических подходов к разработке учебной программы в межпредметном контексте, универсальных методов обучения, дополнительных, вспомогательных технологии в соответствии со спецификой преподавания предмета.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Организация психолого-педагогической поддержки и учебно-воспитательного процесса
Умения:
1. Реализовывать интегрированный процесс преподавания/обучения с учетом результатов исследований практики с использованием информационных технологий и контента на основе искусственного интеллекта;
2. Транслировать эффективный опыт по созданию безопасной и благоприятной образовательной/развивающей среды, который является примером соблюдения этических норм, в том числе при использовании информационных технологий;
3. Использовать инновационные формы, методы и средства обучения детей с нарушениями речи;

1. Психологиялық-педагогикалық қолдауды және оқу-тәрбие процесін жүзеге асыру
2. Балалардың білімін, іскерлігі мен дағдыларын бағалау
3. Қоғамдық сенімділікті сақтау және балаларды құндылықтар жүйесіне тарту
4. Оқу-әдістемелік қызметті жүзеге асыру
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Психологиялық-педагогикалық қолдауды және оқу-тәрбие процесін жүзеге асыру
Дағды 1:
Психологиялық-педагогикалық қолдау мен оқу-тәрбие процесін жоспарлау
Машықтар:
1. Балалардың өмірі мен денсаулығын қорғау талаптарын сақтау;
2. Зияты зақымдалған (жеңіл, орташа, ауыр және терең зият зақымдалуы) балалардың білім беру қажеттіліктерін ескере отырып, білім беру, түзету және дамыту процесін жобалау және жүзеге асыру;
3. Зияты зақымдалған балалардың қажеттіліктері мен қабілеттеріне жауап беретін өзіндік тәжірибені және ақпараттық, көмекші технологияларды зерттеу нәтижелерін пайдалана отырып, оқыту процесінің мазмұнын жобалау;
4. Жетістіктер мониторингінің нәтижелерін талдауды ескере отырып, зияты зақымдалған балалардың жеке білім беру бағытын жобалау және іске асыру;
5. Пәнаралық тәсіл мен арнайы педагогика қағидаттарын ескере отырып, арнайы оқу бағдарламаларын, оқыту әдістемелерін және оқу-әдістемелік материалдарды зерттеу және енгізу;
6. Әріптестерді, ата-аналарды (заңды өкілдерді) зияты зақымдалған балалардың білім беру процесіне тарту.
Білімдер:
1. Балалардың қауіпсіздігі, өмірі мен денсаулығын қорғау негіздері;
2. Арнайы және инклюзивті білім беру саласындағы нормативтік құқықтық актілер;
3. Арнайы оқу пәндерінің (сабақтарының) мазмұны, зияты зақымдалған балаларды оқыту және бағалау әдістемелері;
4. Инновацияларды құру үшін пәнаралық контексте оқу, түзету-дамыту, жеке білім беру бағдарламасын әзірлеудің теориялық және әдістемелік тәсілдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Психологиялық-педагогикалық қолдау мен оқу-тәрбие процесін ұйымдастыру
Машықтар:
1. Үлгілік оқу жоспарлары мен арнайы оқу бағдарламаларына сәйкес зияты зақымдалған балаларды психологиялық-педагогикалық қолдауды, оқытуды және тәрбиелеуді жүзеге асыру;
2. Жасанды интеллект негізінде ақпараттық технологиялар мен контентті пайдалана отырып тәжірибені зерттеу нәтижелерін ескере отырып оқыту мен тәрбиелеудің интеграцияланған процесін іске асыру;
3. Қауіпсіз және қолайлы білім беру және дамыту ортасын құру бойынша тиімді тәжірибені тарату;

4. Исследовать и проектировать урок/занятие на основе эффективных методик преподавания и инструментов оценивания учебных достижений на основе исследований практики в области специальной педагогики (логопедии);
5. Применять современные образовательные ресурсы, в том числе информационные, при организации учебного процесса детей с нарушениями речи;
6. Разрабатывать разноуровневые учебно-методические материалы с учетом индивидуальных способностей и потребностей детей;
7. Обеспечивать благоприятные условия для развития инклюзивного образования;
8. Соблюдать правила безопасности и охраны труда, противопожарной безопасности;
9. Соблюдать антикоррупционную культуру;
В дополнение к предыдущим, для подуровня 7.1:
10. Использовать современные приемы предупреждения и коррекции нарушений в развитии детей;
В дополнение к предыдущим, для подуровня 7.2:
11. Использовать методы диагностики и коррекции нарушений в развитии детей;
В дополнение к предыдущим, для подуровня 7.3:
12. Использовать новейшие достижения специальной педагогики.
В дополнение к предыдущим, для подуровня 7.4:
13. Внедрять новейшие достижения специальной педагогики.
Знания:
1. Основ трудового законодательства, правил безопасности и охраны труда, санитарных правил и норм;
2. Методик преподавания, современных технологий обучения, в том числе информационных;
3. Закономерностей возрастного и индивидуального развития детей с нарушениями речи;
4. Инновационных подходов к созданию безопасной, доступной, благоприятной образовательной среды и эмоционально-психологического климата в классе.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Оценивание знаний, умений и навыков детей
Навык 1:
Осуществление оценки особых образовательных потребностей
Умения:
1. Проводить оценку особых образовательных потребностей и уровня речевого развития детей с нарушениями речи;
2. Использовать разнообразные инструменты оценки особых образовательных потребностей детей с нарушениями речи;
3. Разрабатывать разноуровневые диагностические материалы с учетом индивидуальных способностей и потребностей детей.
Знания:
1. Теории и практики оценки образовательных потребностей детей с ограниченными возможностями;
2. Критериев и инструментов оценивания уровня познавательных возможностей детей с ограниченными возможностями;
3. Закономерностей возрастного и индивидуального, психофизического развития детей с ограниченными возможностями.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Мониторинг динамики развития детей
Умения:

4. Зияты зақымдалған балалардың оқу процесін ұйымдастыру кезінде инновациялық нысандарды, әдістер мен құралдарды, оның ішінде ақпараттық ресурстарды қолдану;
5. Арнайы педагогика (олигофренопедагогика)саласындағы практиканы зерттеу негізінде оқытудың тиімді әдістемелері мен оқу жетістіктерін бағалау құралдары негізінде сабақты зерттеу және жобалау;
6. Зияты зақымдалған балалардың жеке ерекшеліктері мен қажеттіліктерін ескере отырып, көп деңгейлі оқу-әдістемелік материалдарды әзірлеу;
7. Инклюзивті білім беруді дамыту үшін қолайлы жағдайларды қамтамасыз ету;
8. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өртке қарсы қауіпсіздік ережелерін сақтау;
9. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы мәдениетті сақтау;
Алдыңғыларға қосымша, 6.1 ішкі деңгей үшін:
10. Балалардың дамуындағы бұзылыстарды алдын алу және түзету әдістері мен әдістерін қолдану;
Алдыңғыларға қосымша, 6.2 ішкі деңгей үшін:
11. Балалардың дамуындағы бұзылыстарды диагностикалау мен түзетудің заманауи әдістерін қолдану;
Алдыңғыларға қосымша, 6.3 ішкі деңгей үшін:
12. Арнайы педагогиканың соңғы жетістіктерін пайдалану;
Алдыңғыларға қосымша, 6.4 ішкі деңгей үшін:
13. Арнайы педагогиканың жаңа жетістіктерін енгізу.
Білімдер:
1. Еңбек заңнамасының негіздері, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өртке қарсы қорғау қағидалары, санитарлық ережелер мен нормалар;
2. Оқыту әдістемесі, арнайы білім беру (олигофренопедагогика) саласындағы оқытудың қазіргі заманғы технологиялары, оның ішінде ақпараттық;
3. Зияты зақымдалған балалардың жас және жеке даму заңдылықтары;
4. Оқу ортасында қауіпсіз, қолжетімді, қолайлы білім беру ортасын және эмоционалды-психологиялық климатты құру тәсілдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Балалардың білімін, іскерлігі мен дағдыларын бағалау
Дағды 1:
Ерекше білім беру қажеттіліктерін бағалауды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Зияты зақымдалған балалардың танымдық саласына зерттеу жүргізу және ерекше білім беру қажеттіліктерін бағалау;
2. Зияты зақымдалған балалардың ерекше білім беру қажеттіліктерін бағалаудың әртүрлі құралдарын қолдану;
3. Балалардың жеке қабілеттері мен қажеттіліктерін ескере отырып, көп деңгейлі диагностикалық материалдарды әзірлеу.
Білімдер:
1. Мүмкіндігі шектеулі балалардың білім беру қажеттіліктерін бағалаудың теориялары мен тәжірибелері;
2. Мүмкіндігі шектеулі балалардың танымдық мүмкіндіктері деңгейін бағалау критерийлері мен құралдары;
3. Мүмкіндігі шектеулі балалардың жас және жеке, психофизикалық даму заңдылықтары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Балалардың даму динамикасының мониторингі
Машықтар:

1. Осуществлять критический анализ результатов мониторинга с использованием цифровых ресурсов с последующим предоставлением обратной связи по результатам оценивания;
2. Систематизировать и разрабатывать для педагогического сообщества рекомендации по использованию результатов мониторинга развития детей с нарушениями речи;
3. Обобщать и транслировать опыт эффективного сотрудничества по развитию детей в педагогическом сообществе;
4. Составлять образовательную программу на основе мониторинга для детей с нарушениями речи.
Знания:
1. Теории и практики проведения контроля прогресса детей с учетом особых образовательных потребностей детей с нарушениями речи;
2. Методик разработки инструментов оценивания с учетом особенностей и потребностей детей с нарушениями речи;
3. Критериев оценивания достижений с нарушениями речи с учетом особых образовательных потребностей.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Поддержание общественного доверия к профессии и приобщение детей к системе ценностей
Навык 1:
Поддержание высоких стандартов этики и поведения в школе и за ее пределами
Умения:
1. Проявлять убежденность в способности всех детей с нарушениями речи достигать образовательных целей;
2. Нести ответственность за поддержание и развитие профессионального уровня коллег;
3. Проявлять ответственность за академическую успешность детей с нарушениями речи;
4. Управлять цифровой идентичностью и соблюдать цифровой этикет;
5. Исследовать и обеспечить эффективность субъект-субъектное взаимодействие всех участников педагогического процесса, владеть технологией управления образовательным процессом в специальных организациях для детей с нарушениями речи;
6. Владеть инструментом управления и менеджмента в обучении и воспитании детей с нарушениями речи;
7. Владеть навыками саморегуляции, стрессоустойчивости.
Знания:
1. Правил педагогической этики.
2. Этических норм при управлении цифровой идентичностью и онлайн-обучения.
3. Закона Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах".
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Расширение и укрепление ценностно-смысловой сферы личности посредством принятия единых ценностей
Умения:
1. Планировать, прогнозировать и организовывать процесс воспитания детей с нарушениями речи;
2. Критически оценивать и применять эффективные стратегии формирования у детей с нарушениями речи навыков применения знаний в повседневной жизни;
3. Демонстрировать открытость к культурному многообразию, сохраняя национальные и общечеловеческие ценности;
4. Проектировать воспитательную работу, развивающую эмоционально-ценностную сферу детей с нарушениями речи (культуру переживаний и ценностные ориентации);

1. Балалардың даму динамикасы мен арнайы психологиялық-педагогикалық қолдау нәтижелеріне мониторинг жүргізу;
2. Бағалау нәтижелері бойынша кейіннен кері байланыс бере отырып, цифрлық ресурстарды пайдалана отырып мониторинг нәтижелерін талдауды жүзеге асыру;
3. Балалардың дағдыларын қалыптастыру динамикасын бағалау әдістерін, стратегиялары мен құралдарын әзірлеу және қолдану;
4. Педагогикалық қоғамдастық үшін зияты зақымдалған балалардың даму мониторингінің нәтижелерін пайдалану бойынша ұсыныстар әзірлеу.
Білімдер:
1. Дәстүрлі, көмекші құралдарды қолдана отырып, зияты зақымдалған балаларды оқытудың әдістері мен ерекшеліктері;
2. Жеке ерекшеліктері мен мүмкіндіктерін ескере отырып, балалардың даму динамикасын бақылаудың арнайы әдістері мен технологиялары;
3. Арнайы оқу бағдарламаларының теориялық және әдістемелік негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3:
Қоғамдық сенімділікті сақтау және балаларды құндылықтар жүйесіне тарту
Дағды 1:
Мектепте және одан тыс жерлерде этика мен мінез-құлықтың жоғары стандарттарын сақтау
Машықтар:
1. Педагогикалық қызметтегі этикалық және құқықтық нормаларды басшылыққа алу;
2. Сандық сәйкестікті басқару және сандық этикетті сақтау;
3. Оқу-танымдық іс-әрекетке мотивацияны арттыру негізінде балалардың мінез-құлқын басқару;
4. Педагогикалық процестің барлық қатысушыларының субъект-субъектілік өзара іс - қимылын ұйымдастыру, білім беру процесін басқару технологиясын меңгеру;
5. Өзгерістерге қатысты белсенді болу және зияты зақымдалған балалардың білім беру және тәрбие процесін жақсарту бойынша инновацияларды енгізу;
6. Барлық балалардың білім беру және түзету және дамыту мақсаттарына қол жеткізу қабілетіне сенімділік таныту.
Білімдер:
1. Педагогикалық этика ережелері;
2. Сандық сәйкестікті және онлайн оқытуды басқарудағы этикалық нормалар;
3. "Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Біртұтас құндылықтарды қабылдау арқылы тұлғаның құндылық-семантикалық саласын кеңейту және нығайту
Машықтар:
1. Ұлттық және жалпыадамзаттық құндылықтарды сақтай отырып, мәдени әртүрлілікке ашықтықты көрсету;
2. Қазақ мәдениеті мен тілінің, Қазақстан халқының басқа да мәдениеттері мен тілдерінің байлығын оқыту мен тәрбиелеу процесіне біріктіру;
3. Зияты зақымдалған балалардың жеке басының және танымдық іс-әрекетінің дамуын қамтамасыз ету және бақылау;
4. Балалардың эмоционалды-құндылық саласын дамытатын тәрбие жұмысын жобалау (тәжірибе мәдениеті және құндылық бағдарлары);

5. Применять информационные технологии в учебном процессе детей с нарушениями речи для расширения возможностей обучения и воспитания, специальной педагогической поддержки;
6. Разрабатывать и реализовывать технологии сотрудничества с родителями (законными представителями), педагогами и социумом.
Знания:
1. Нормативных правовых актов, регулирующих воспитательную деятельность организации;
2. Методологических подходов и технологии воспитательной работы, современных концепций воспитания;
3. Инновационных подходов создания безопасной, доступной, благоприятной образовательной среды;
4. Теоретических и методических подходов формирования у детей основ поликультурного образования.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 4:
Осуществление учебно-методической деятельности
Навык 1:
Подготовка и разработка учебно-методических материалов
Умения:
1. Систематизировать и вести разработку учебно-методических материалов с учетом особых образовательных потребностей и развития детей с нарушениями речи на основе результатов исследования в специальном образовании с использованием информационных технологий;
2. Создавать цифровой контент с использованием программирования;
3.Транслировать результаты профессиональной деятельности.
Знания:
1. Проектирования и разработки учебно-методических материалов, в том числе с использованием
цифровых технологий для детей с нарушениями речи;
2. Системы критериев оценивания качества учебно-методических материалов;
3. Методов разработки, интеграции и переработки цифрового контента с соблюдением авторских прав.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Осуществление профессионального развития
Умения:
1. Создавать сетевые профессиональные сообщества и вовлекать в них родителей (законных представителей), экспертов и других заинтересованных лиц;
2. Принимать участие в конкурсах профессионального мастерства или подготовить детей с нарушениями речи к участию в олимпиадах, конкурсах, соревнованиях;
3. Участвовать в организации и проведении семинаров, конференций для педагогов, организованных подведомственными организациями образования соответствующего уполномоченного органа;
4. Распространять опыт работы, используя интернет-ресурсы;
В дополнение к предыдущим, для подуровня 7.1:
5. Обобщать опыт на уровне организации образования;
В дополнение к предыдущим, для подуровня 7.2:
6. Пользоваться навыками анализа организованной учебной деятельности, осуществлять наставничество и определять приоритеты профессионального развития: собственного и коллег на уровне организации образования, обобщать опыт на уровне района/города;
В дополнение к предыдущим, для подуровня 7.3:

5. Балалардың цифрлық ортада қауіпсіз және этикалық болуын қамтамасыз ету;
6. Зияты зақымдалған балаларды дамытудың жеке бағытын құру үшін ата-аналармен/заңды өкілдермен өзара әрекеттесу;
7. Балалардың жеке басының жалпы мәдениетін қалыптастыруға және оны әлеуметтендіруге ықпал ету.
Білімдер:
1. Ұйымның тәрбие қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
2. Мүмкіндігі шектеулі балаларды тәрбиелеудің қазіргі заманғы тұжырымдамалары, тәрбие жұмысының арнайы әдістері;
3. Қауіпсіз, қолжетімді, қолайлы білім беру ортасын құру тәсілдері;
4. Мүмкіндігі шектеулі балаларда көпмәдениетті білім беру негіздерін қалыптастыру тәсілдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 4:
Оқу-әдістемелік қызметті жүзеге асыру
Дағды 1:
Оқу-әдістемелік материалдарды әзірлеу және дайындау.
Машықтар:
1. Ақпараттық, көмекші технологияларды пайдалана отырып,олигофренопедагогика саласындағы өзекті зерттеулер негізінде зияты зақымдалған балаларды оқытудың білім беру және түзету-дамыту процесін жобалау;
2. Бағдарламалауды қолдана отырып, сандық мазмұн жасау;
3. Облыс деңгейінде өзінің кәсіби қызметінің нәтижелерін әзірлеу және ұсыну.
Білімдер:
1. Арнайы педагогика (олигофренопедагогика) саласындағы оқу-әдістемелік материалдарды жобалау және әзірлеу негіздері, оның ішінде зияты зақымдалған балалардың (жеңіл, орташа, ауыр және терең зият зақымдалуы) цифрлық дағдыларын дамыту үшін;
2. Арнайы оқу-әдістемелік материалдардың сапасын бағалау критерийлерінің жүйесі;
3. Авторлық құқықты сақтай отырып, цифрлық мазмұнды әзірлеу, интеграциялау және өңдеу әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Кәсіби дамуды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Әріптестермен кәсіби пікірталастарды бастау және ата-аналармен (заңды өкілдермен)сенімді қарым-қатынасты сақтау;
2. Кәсіби шеберлік конкурстарына қатысу, балаларды конкурстарға, жарыстарға қатысуға дайындау;
3. Тиісті уәкілетті органның ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдары ұйымдастырған педагогтер үшін семинарлар, конференциялар ұйымдастыруға және өткізуге қатысу;
4. Интернет-ресурстарды пайдалана отырып, жұмыс тәжірибесін тарату;
Алдыңғыларға қосымша, 6.1 ішкі деңгей үшін:
5. Білім беру ұйымы деңгейінде тәжірибені жинақтау;
Алдыңғыларға қосымша, 6.2 ішкі деңгей үшін:
6. Оқу қызметін талдау дағдыларын пайдалану, тәлімгерлікті жүзеге асыру және кәсіби дамудың басымдықтарын айқындау: білім беру ұйымы деңгейінде өзінің және әріптестерінің, аудан/қала деңгейінде тәжірибені жинақтау;
Алдыңғыларға қосымша, 6.3 ішкі деңгей үшін:

7. Публиковать авторскую программу или являться автором (соавтором) изданных программ, учебно-методических пособий, получивших одобрение на областном учебно-методическом совете и РУМС;
8. Проводить экспертизу учебников, учебно-методических комплексов и пособий в области специальной педагогики;
В дополнение к предыдущим, для подуровня 7.4:
9. Осуществлять наставничество и планировать развитие сети профессионального сообщества специальных педагогов на уровне области, являться участником республиканских и международных профессиональных конкурсов, утвержденных уполномоченным органом в области образования.
Знания:
1. Нормативных правовых актов, регулирующих повышение квалификации, профессиональную переподготовку и оценивание деятельности;
2. Нормативных правовых актов в области специального и инклюзивного образования;
3. Цифровых ресурсов в профессиональной деятельности;
4. Методов выявления собственных потребностей в профессиональном развитии;
5. Норм педагогической этики.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Рефлексия относительно собственной практики и практики коллег
Умения:
1. Осуществлять рефлексию своего профессионального развития и практики коллег на основе изучения лучших педагогических практик в области общей и специальной педагогики (логопедии);
2. Оценивать и отслеживать эффективность изменений собственной практики во взаимодействии с коллегами, профессиональным сообществом и родительской общественностью;
3. Предоставлять конструктивную обратную связь и создавать на основе опыта образовательные продукты для развития педагогов;
4. Разрабатывать и применять методы, стратегии и инструменты непрерывного развития профессиональных знаний, навыков и компетенций как собственных, так и других педагогов, в том числе с использованием информационных технологий.
Знания:
1. Теории и практики личностной и командной рефлексии в педагогической деятельности;
2. Методов анализа собственной практики;
3. Методов и инструментов рефлексии педагогической практики, в том числе во взаимодействии с коллегами.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 4:
Обеспечение развития исследовательских навыков детей
Умения:
1. Координировать исследовательскую и проектную деятельность детей;
2. Подбирать соответствующие приемы активизации познавательной деятельности;
3. Корректировать через исследовательскую деятельность поведенческие и мыслительные аспекты развития детей;
4. Координировать исследования в области специального образования, распространять результаты в педагогическом сообществе, поддерживать коллег в профессиональном развитии;
5. Анализировать динамику развития профессиональных компетенций вместе с коллегами;
6. Распространять собственный опыт, участвовать в исследованиях практики коллег и оказывать профессиональную поддержку начинающим педагогам и педагогическому сообществу.
Знания:

7. Облыстық оқу-әдістемелік кеңесте мақұлданған авторлық бағдарламаны жариялау немесе жарияланған бағдарламалардың, оқу-әдістемелік құралдардың авторы (бірлескен авторы) болу;
8. Арнайы педагогика саласындағы оқулықтарға, оқу-әдістемелік кешендер мен құралдарға сараптама жүргізу
Алдыңғыларға қосымша, 6.4 ішкі деңгей үшін:
9. Авторлық бағдарламаны жариялау немесе РОӘК мақұлдаған жарияланған бағдарламалардың, оқу-әдістемелік құралдардың авторы болу;
10. Облыс деңгейінде педагогтердің кәсіби қоғамдастығы желісіне тәлімгерлікті жүзеге асыру және дамытуды жоспарлау, білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен республикалық және халықаралық кәсіби конкурстардың қатысушысы болу.
Білімдер:
1. Біліктілікті арттыруды, кәсіптік қайта даярлауды және қызметті бағалауды реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
2. Кәсіби дамудың өзіндік қажеттіліктерін анықтау әдістері;
3. Арнайы және инклюзивті білім беру саласындағы нормативтік құқықтық актілер;
4. Педагогикалық этика нормалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 3:
Өз тәжірибесіне және әріптестерінің тәжірибесіне рефлексия жасау
Машықтар:
1. Арнайы педагогика (олигофренопедагогика)саласындағы үздік педагогикалық тәжірибелерді зерделеу негізінде өзінің кәсіби дамуы мен әріптестерінің практикасының рефлексиясын жүзеге асыру;
2. Әріптестердің кәсіби жетістіктері мен тәжірибелерінің нәтижелілігін бағалау және қадағалау;
3. Педагогтерді дамыту үшін сындарлы кері байланыс беру;
4. Өзінің де, басқа да педагогтердің, оның ішінде ақпараттық технологияларды пайдалана отырып, кәсіби білімдерін, дағдылары мен құзыреттерін үздіксіз дамытудың тиімді жолдарын жоспарлау және айқындау.
Білімдер:
1. Педагогикалық қызметтегі жеке және командалық рефлексия теориялары мен практикасы;
2. Өз тәжірибесін талдау әдістері;
3. Педагогикалық практика рефлексиясының әдістері мен құралдары, оның ішінде әріптестерімен өзара әрекеттесу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 4:
Білім беру процесін зерттеу
Машықтар:
1. Зияты зақымдалған балалардың білім беру процесін жетілдіру үшін арнайы білім беру саласындағы өзекті зерттеулердің нәтижелерін зерделеу;
2. Әріптестермен бірге сабақты/іс-әрекетті зерттеу және зияты зақымдалған балалардың оқу тәжірибесін жақсарту үшін зерттеу нәтижелерін тарату;
3. Сабақты зерттей, талдай білу және бағалау құралдарын жасай білу;
4. Зияты зақымдалған балалардың оқу және еңбек дағдыларын дамыту мен мониторингтеуді қамтамасыз ету.
Білімдер:

2634-1
Код наименования занятия:
2634-1-004
Наименование профессии:
Педагог-психолог, психолог
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
6.1, 6.2, 6.3, 6.4
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 июля 2009 года № 338 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей педагогов"
Параграф 9. Педагог-психолог, психолог организации дошкольного воспитания и обучения Параграф 9. Педагог-психолог, психолог организаций образования Параграф 7. Психолог, педагог-психолог организации образования для детей – сирот и детей, оставшихся без попечения родителей Параграф 14. Психолог, педагог-психолог технического и профессионального, послесреднего образования
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Педагогика и психология
Квалификация:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Социальные науки
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Для 6 уровня - без стажа работы; для 6.1 - не менее 3 лет; для 6.2 - не менее 4 лет; для 6.3 - не менее 5 лет, для 6.4 - не менее 5 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
нет
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Обеспечение психологической помощи и сопровождения при выявлении и диагностике трудностей участников образовательного процесса, просвещении и организационно-методической деятельности.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение диагностики психолого-педагогического профиля и предназначения.
2. Оказание психолого-педагогической помощи участникам образовательного процесса.
3. Проведение психолого-педагогического мониторинга условий образовательной среды.
4. Осуществление учебно-методической работы в планировании и разработке развивающих и коррекционных программ образовательной деятельности.
5. Создание прикладных научно-практических технологий психолого-педагогической помощи.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Проведение диагностики психолого-педагогического профиля и предназначения.
Навык 1:
Выявление образовательных трудностей в осуществлении учебно-познавательной деятельности обучающихся.
Умения:
1. Определять цели и задачи предлагаемой диагностики.
2. Использовать навыки психологического наблюдения за состоянием обучающихся.
3. Различать допустимые методы и методики для проведения диагностики, с учетом возрастных особенностей обучающихся.

2634-1
Қызмет атауының коды:
2634-1-004
Кәсіптің атауы:
Педагог-психолог, психолог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
6.1, 6.2, 6.3, 6.4
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Педагог лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2009 жылғы 13 шілдедегі N 338 Бұйрығы.
9-параграф. Мектепке дейінгі тәрбие және оқыту ұйымының педагог-психологі (психологі), 14-параграф. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру психологі, педагог-психологі
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Педагогика және психология
Біліктілік:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Әлеуметтік ғылымдар
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
6 деңгей үшін - жұмыс өтілі жоқ; 6.1 үшін - кемінде 3 жыл; 6.2 үшін - кемінде 4 жыл; 6.3 үшін - кемінде 5 жыл, 6.4 үшін - кемінде 5 жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
ұсынылмайды
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Білім беру процесіне қатысушылардың қиындықтарын анықтау және диагностикалау, білім беру және ұйымдастырушылық-әдістемелік қызмет кезінде психологиялық көмек пен сүйемелдеуді қамтамасыз ету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Психологиялық-педагогикалық бейіні мен мақсатына диагностика жүргізу
2. Білім алушылардың білім жетістіктеріне мониторинг жүргізу
3. Білім беру ортасының жағдайына психологиялық-педагогикалық мониторинг жүргізу
4. Білім беру қызметін дамыту және түзету бағдарламаларын жоспарлау мен әзірлеуде оқу-әдістемелік жұмысты жүзеге асыру.
5. Психологиялық-педагогикалық көмектің қолданбалы ғылыми-практикалық технологияларын құру.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Психологиялық-педагогикалық бейіні мен мақсатына диагностика жүргізу
Дағды 1:
Білім алушылардың оқу-танымдық қызметін жүзеге асырудағы білім беру қиындықтарын анықтау
Машықтар:
1. Ұсынылған диагностиканың мақсаттары мен міндеттерін анықтау.
2. Білім алушылардың жағдайын психологиялық бақылау дағдыларын қолдану.
3. Білім алушылардың жас ерекшеліктерін ескере отырып, диагностика жүргізудің рұқсат етілген әдістері мен әдістемелерін ажырату.

4. Уметь дифференцировать причины (источники) возникновения психологических, социальных или физиологических трудностей в освоении общеобразовательных программ.
5. Проводить обработку и анализ полученных результатов диагностики.
6. Составлять психологическое заключение и при необходимости проводить обобщение общего состояния обучающихся.
7. Разрабатывать рекомендации для родителей и педагогов.
8. Реализовывать рекомендации, для преодоления трудностей выполнения учебно-методической деятельности обучающихся.
Знания:
1. Методов и методик психолого-педагогической диагностики способностей обучающегося.
2. Био-психо-социальных причин при выявляемых трудностях обучения, развития и воспитания обучающихся.
3. Способов интерпретации получаемых результатов диагностики.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Оказание психолого-педагогической помощи участникам образовательного процесса.
Навык 1:
Обеспечение благоприятных условий для оказания психологической помощи.
Умения:
1. Оказывать необходимую психологическую поддержку обучающимся.
2. Соблюдать этику и принципы оказания психологической помощи.
3. Обеспечивать психолого-педагогическое информирование участников образовательного процесса.
4. Соблюдать требования комфортной и безопасной образовательной среды в период образовательного процесса.
Знания:
1. Психолого-педагогических правил, форм и методов осуществления консультативной практики.
2. Возрастных особенностей и кризисных периодов развития и формирования личности обучающегося.
3. Нормативно-правовых актов, регламентирующих защиту прав и интересов ребенка.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Обеспечение психолого-педагогического просвещения и профилактики.
Умения:
1. Осуществлять психолого-педагогическое просвещение участников образовательного процесса по вопросам социализации, обучения и воспитания.
2. Осуществлять мероприятия по профилактике возникновения социальной дезадаптации.
3. Анализировать собственную практику и актуальные результаты практики коллег, учитывающих индивидуальные способности и потребности обучающихся.
Знания:
1. Способов для снижения рисков различных форм деструктивного поведения несовершеннолетних и участников образовательного процесса.
2. Био-психо-социальных причин и факторов, имеющих негативное влияние на успешное обучение, развитие и воспитание обучающихся.
3. Закономерностей возрастного и индивидуального развития.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 3:
Обеспечение психолого-педагогического сопровождения обучающихся по запросу в процессе планирования и обеспечения психолого-педагогического взаимодействия.
Умения:

4. Жалпы білім беру бағдарламаларын игерудегі психологиялық, әлеуметтік немесе физиологиялық қиындықтардың себептерін (көздерін) ажырата білу.
5. Алынған диагностикалық нәтижелерді өңдеу және талдау.
6. Психологиялық қорытынды жасау және қажет болған жағдайда білім алушылардың жалпы жағдайын жалпылау.
7. Ата-аналар мен мұғалімдерге арналған ұсыныстар әзірлеу.
8. Білім алушылардың оқу-әдістемелік қызметін орындаудағы қиындықтарды жеңу үшін ұсынымдарды іске асыру.
Білімдер:
1. Білім алушының қабілеттерін психологиялық-педагогикалық диагностикалау әдістері мен әдістері.
2. Білім алушыларды оқыту, дамыту және тәрбиелеудегі қиындықтар анықталған кезде био-психо-әлеуметтік себептер.
3. Алынған диагностикалық нәтижелерді түсіндіру әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Білім алушылардың білім жетістіктеріне мониторинг жүргізу
Дағды 1:
Білім алушылардың білім жетістіктеріне мониторинг жүргізу.
Машықтар:
1. Білім алушыларға қажетті психологиялық қолдау көрсету.
2. Психологиялық көмек көрсетудің этикасы мен принциптерін сақтау.
3. Білім беру процесіне қатысушыларды психологиялық-педагогикалық ақпараттандыруды қамтамасыз ету.
4. Білім беру процесі кезеңінде жайлы және қауіпсіз білім беру ортасының талаптарын сақтау.
Білімдер:
1. Психологиялық-педагогикалық ережелер, консультативтік практиканы жүзеге асырудың нысандары мен әдістері.
2. Білім алушының жеке басының дамуы мен қалыптасуының жас ерекшеліктері мен дағдарыстық кезеңдері.
3. Баланың құқықтары мен мүдделерін қорғауды реттейтін нормативтік-құқықтық актілер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 2:
Психологиялық-педагогикалық ағарту және алдын алуды қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Әлеуметтену, оқыту және тәрбиелеу мәселелері бойынша білім беру процесіне қатысушыларға психологиялық-педагогикалық білім беруді жүзеге асыру.
2. Әлеуметтік бейімсіздіктің пайда болуының алдын алу жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыру.
3. Білім алушылардың жеке қабілеттері мен қажеттіліктерін ескеретін әріптестердің және өзінің тәжірибесінің өзекті нәтижелерін талдау.
Білімдер:
1. Кәмелетке толмағандар мен білім беру процесіне қатысушылардың әртүрлі деструктивті мінез-құлқының тәуекелдерін азайту жолдары.
2. Білім алушыларды табысты оқытуға, дамытуға және тәрбиелеуге теріс әсер ететін Био-психо-әлеуметтік себептер мен факторлар.
3. Жас ерекшелік және жеке даму заңдылықтары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Дағды 3:
Психологиялық-педагогикалық өзара іс-қимылды жоспарлау және қамтамасыз ету процесінде сұраныс бойынша білім алушыларды психологиялық-педагогикалық сүйемелдеуді қамтамасыз ету
Машықтар:

1. Составлять психолого-педагогическую оценку индивидуальных способностей и возможностей обучающегося, с учетом имеющихся трудностей.
2. Определять уровень учебной мотивации обучающихся и воспитанников.
3. Готовить и составлять индивидуальное портфолио обучающегося и воспитанника.
4. Проводить комплексную диагностику индивидуальных способностей, обучающихся и воспитанников.
5. Составлять индивидуальные программы сопровождения в преодолении трудностей в обучении или развитии обучающегося.
6. Применять методический диагностический и развивающий инструментарий в процессе сопровождения, с учетом возрастных особенностей обучающихся и воспитанников.
7. Проявлять профессиональную психолого-педагогическую заинтересованность в обеспечении условий для формирования индивидуального образовательного пространства обучающихся и воспитанников.
Знания:
1. Основ, теорий, принципов, методологии и содержания педагогической, возрастной и специальной психологии.
2. Методик составление индивидуальных программ психолого-педагогического сопровождения процессов социализации, обучения или развития.
3. Анализа проводимого психологического наблюдения для составления программы индивидуального сопровождения, обучающегося.
4. Практических кейсов в обеспечении эффективного сопровождения обучающихся.
5. Методов статистической и математической обработки результатов психологической диагностики.
6. Требований психолого-педагогической интерпретации и оформления обоснований получаемых результатов диагностики для обучения, развития и воспитания обучающихся.
7. Нормативно-правовых актов, касающихся системы образования и осуществления психолого-педагогической деятельности.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Проведение психолого-педагогического мониторинга условий образовательной среды.
Навык 1:
Выявление проблем и преимуществ образовательной среды.
Умения:
1. Проводить психолого-педагогический мониторинг и анализ эффективности в использовании методов и средств образовательной деятельности.
2. Информировать педагогов организации образования с целью повышения психолого-педагогических компетенций и качества условий образовательной среды.
3. Составление экспертного заключения о качестве и содержании образовательной среды.
Знания:
1. Методов оценки комфортности и психологической безопасности образовательной среды.
2. Критериев эффективности образовательной среды организации образования.
3. Критериев и форм деструктивных сообществ.
4. Научно-методических принципов педагогической и возрастной психологии в педагогической практике организации образовательного процесса.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 4:
Осуществление учебно-методической работы в планировании и разработке развивающих и коррекционных программ образовательной деятельности.
Навык 1:
Обеспечение методической работы в организации образования.
Умения:

1. Бар қиындықтарды ескере отырып, білім алушының жеке қабілеттері мен мүмкіндіктеріне психологиялық-педагогикалық бағалау жасау.
2. Білім алушылар мен тәрбиеленушілердің оқу уәждемесінің деңгейін анықтау.
3. Білім алушы мен тәрбиеленушінің жеке портфолиосын дайындау және жасау.
4. Білім алушылар мен тәрбиеленушілердің жеке қабілеттеріне кешенді диагностика жүргізу.
5. Білім алушыны оқытудағы немесе дамытудағы қиындықтарды жеңуде жеке қолдау бағдарламаларын жасау.
6. Білім алушылар мен тәрбиеленушілердің жас ерекшеліктерін ескере отырып, сүйемелдеу процесінде әдістемелік диагностикалық және дамытушы құралдарды қолдану.
7. Білім алушылар мен тәрбиеленушілердің жеке білім беру кеңістігін қалыптастыру үшін жағдайларды қамтамасыз етуге кәсіби психологиялық-педагогикалық қызығушылық таныту.
Білімдер:
1. Бар қиындықтарды ескере отырып, білім алушының жеке қабілеттері мен мүмкіндіктеріне психологиялық-педагогикалық бағалау жасау.
2. Білім алушылар мен тәрбиеленушілердің оқу уәждемесінің деңгейін анықтау.
3. Білім алушы мен тәрбиеленушінің жеке портфолиосын дайындау және жасау.
4. Білім алушылар мен тәрбиеленушілердің жеке қабілеттеріне кешенді диагностика жүргізу.
5. Білім алушыны оқытудағы немесе дамытудағы қиындықтарды жеңуде жеке қолдау бағдарламаларын жасау.
6. Білім алушылар мен тәрбиеленушілердің жас ерекшеліктерін ескере отырып, сүйемелдеу процесінде әдістемелік диагностикалық және дамытушы құралдарды қолдану.
7. Білім алушылар мен тәрбиеленушілердің жеке білім беру кеңістігін қалыптастыру үшін жағдайларды қамтамасыз етуге кәсіби психологиялық-педагогикалық қызығушылық таныту.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3:
Білім беру ортасының жағдайына психологиялық-педагогикалық мониторинг жүргізу
Дағды 1:
Білім беру ортасының проблемалары мен артықшылықтарын анықтау
Машықтар:
1. Білім беру қызметінің әдістері мен құралдарын пайдаланудағы тиімділікке психологиялық-педагогикалық мониторинг және талдау жүргізу.
2. Психологиялық-педагогикалық құзыреттілікті және білім беру ортасы жағдайларының сапасын арттыру мақсатында білім беру ұйымының педагогтерін хабардар ету.
3. Білім беру ортасының сапасы мен мазмұны туралы сараптамалық қорытынды жасау.
Білімдер:
1. Білім беру ортасының жайлылығы мен психологиялық қауіпсіздігін бағалау әдістері.
2. Білім беру ұйымының білім беру ортасының тиімділік критерийлері.
3. Деструктивті қауымдастықтардың критерийлері мен формалары.
4. Білім беру процесін ұйымдастырудың педагогикалық практикасындағы педагогикалық және жас психологиясының ғылыми-әдістемелік принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 4:
Білім беру қызметін дамыту және түзету бағдарламаларын жоспарлау мен әзірлеуде оқу-әдістемелік жұмысты жүзеге асыру.
Дағды 1:
Білім беру ұйымдарында әдістемелік жұмысты қамтамасыз ету.
Машықтар:

1. Организовывать и проводить научно-методическую работу.
2. Повышать психолого-педагогические компетенции участников образовательного процесса.
3. Организовывать методический материал для формирования комфортных условий образовательной среды и повышения психолого-педагогической культуры организации образования.
В дополнение к предыдущему для подуровня 6.1:
4. Применять активные методы социальной адаптации.
5. Подготавливать, проводить и участвовать в научно-методических мероприятиях в организации образования и за ее пределами.
В дополнение к предыдущему для подуровня 6.2:
6. Руководить творческой группой, участвовать в конференциях, семинарах по актуальным вопросам психолого–педагогической деятельности.
7. Осуществлять наставничество и определять приоритеты профессионального развития: собственного и коллег на уровне организации образования, обобщать опыт на уровне района/города.
В дополнение к предыдущему для подуровня 6.3:
8. Разрабатывать методические пособия, учебно-методические комплексы.
9. Осуществлять наставничество и определять стратегии развития в психолого - педагогическом сообществе на уровне района, города, обобщать опыт на уровне области/городов республиканского значения и столицы.
В дополнение к предыдущему для подуровня 6.4:
10. Осуществлять наставничество и планировать развитие сети профессионального сообщества на уровне области/городов республиканского значения и столицы.
11. Разрабатывать и представлять авторскую программу или являться автором (соавтором) изданных учебно-методических пособий, учебно-методических комплексов, получивших одобрение на РУМС.
Знания:
1. Педагогической, возрастной, общей, специальной, семейной психологии, психологии развития личности, психологии консультирования, основ патопсихологии.
2. Научно-методических принципов психолого-педагогической поддержки образовательной деятельности.
3. Закономерностей возрастного и индивидуального развития.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 5:
Создание прикладных научно-практических технологий психолого-педагогической помощи.
Навык 1:
Организация и проведение научно-методической деятельности.
Умения:
1. Определять образовательных задач для проведения научно-исследовательских мероприятий.
2. Выбирать необходимых исследовательских методик.
3. Принимать стратегические решения в пользу оказания эффективной помощи.
Знания:
1. Методов и технологий организации и проведения научно-исследовательской деятельности.
2. Цифровых инструментов для организации и проведения научно-исследовательской деятельности.
3. Закономерностей возрастного и индивидуального развития.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Стрессоустойчивость
Терпеливость
Аналитическое мышление
Критическое мышление
Педагогическая интуиция
Наблюдательность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Педагог-психолог
36. Карточка профессии "Педагог-психолог, психолог":
Код группы:
2634-1
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Педагог-психолог, психолог
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.1, 7.2, 7.3, 7.4
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 июля 2009 года № 338 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей педагогов"
Параграф 9. Педагог-психолог, психолог организации дошкольного воспитания и обучения Параграф 9. Педагог-психолог, психолог организаций образования Параграф 7. Психолог, педагог-психолог организации образования для детей – сирот и детей, оставшихся без попечения родителей Параграф 14. Психолог, педагог-психолог технического и профессионального, послесреднего образования
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Педагогика и психология
Квалификация:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Социальные науки
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Для 7 уровня - без стажа работы; для 7.1 - не менее 3 лет; для 7.2 - не менее 4 лет; для 7.3 - не менее 5 лет, для 7.4 - не менее 5 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
нет
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Обеспечение психологической помощи и сопровождения при выявлении и диагностике трудностей участников образовательного процесса, просвещении и организационно-методической деятельности.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проведение диагностики психолого-педагогическую профиля и предназначения.
2. Оказание психолого-педагогической помощи участникам образовательного процесса.
3. Проведение психолого-педагогического мониторинга условий образовательной среды.
4. Осуществление учебно-методической работы в планировании и разработке развивающих и коррекционных программ образовательной деятельности.
5. Создание прикладных научно-практических технологий психолого-педагогической помощи.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Проведение диагностики психолого-педагогическую профиля и предназначения.
Навык 1:
Выявление образовательных трудностей в осуществлении учебно-познавательной деятельности обучающихся.
Умения:
1. Определять цели и задачи предлагаемой диагностики.
2. Использовать навыки психологического наблюдения за состоянием обучающихся.
3. Различать допустимые методы и методики для проведения диагностики, с учетом возрастных особенностей обучающихся.
4. Уметь дифференцировать причины (источники) возникновения психологических, социальных или физиологических трудностей в освоении общеобразовательных программ.
5. Проводить обработку и анализ полученных результатов диагностики.
6. Составлять психологическое заключение и при необходимости проводить обобщение общего состояния обучающихся.

1. Ғылыми-әдістемелік жұмысты ұйымдастыру және жүргізу.
2. Білім беру ұйымында және одан тыс жерлерде ғылыми-әдістемелік іс-шараларды дайындау, өткізу және оған қатысу.
3. Білім беру процесіне қатысушылардың психологиялық-педагогикалық құзыреттіліктерін арттыру.
4. Білім беру ортасының қолайлы жағдайларын қалыптастыру және білім беру ұйымының психологиялық-педагогикалық мәдениетін арттыру үшін әдістемелік материал ұйымдастыру.
Білімдер:
1. Педагогикалық, жас, Жалпы, арнайы, отбасылық психология, даму және Тұлға психологиясы, кеңес беру психологиясы, Патопсихология негіздері.
2. Білім беру қызметін психологиялық-педагогикалық қолдаудың ғылыми-әдістемелік принциптері.
3. Жас ерекшелік және жеке даму заңдылықтары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 5:
Психологиялық-педагогикалық көмектің қолданбалы ғылыми-практикалық технологияларын құру.
Дағды 1:
ғылыми-әдістемелік қызметті ұйымдастыру және жүргізу.
Машықтар:
1. Ғылыми-зерттеу іс-шараларын өткізу үшін білім беру міндеттерін айқындау.
2. Қажетті зерттеу әдістерін таңдау.
3. Тиімді көмек көрсетудің пайдасына стратегиялық шешімдер қабылдау.
Білімдер:
1. Ғылыми-зерттеу қызметін ұйымдастыру және жүргізу әдістері мен технологиялары.
2. Ғылыми-зерттеу қызметін ұйымдастыруға және жүргізуге арналған цифрлық құралдар.
3. Жас ерекшелік және жеке даму заңдылықтары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Күйзеліске тұрақтылық
Шыдамдылық
Аналитикалық ойлау
Сыни ойлау
педагогикалық интуиция
байқағыштық
кәсібилік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Педагог-психолог
35. Кәсіптің карточкасы "Педагог-психолог, психолог":
Топтың коды:
2634-1
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Педагог-психолог, психолог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.1, 7.2, 7.3, 7.4
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Педагог лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2009 жылғы 13 шілдедегі N 338 Бұйрығы.
9-параграф. Педагог-психолог, білім беру ұйымдарының психологі, 14-параграф. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру психологі, педагог-психологі
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Педагогика және психология
Біліктілік:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Әлеуметтік ғылымдар
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
7 деңгей үшін - жұмыс өтілі жоқ; 7.1 үшін - кемінде 3 жыл; 7.2 үшін - кемінде 4 жыл; 7.3 үшін - кемінде 5 жыл, 7.4 үшін - кемінде 5 жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
ұсынылмайды
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Білім беру процесіне қатысушылардың қиындықтарын анықтау және диагностикалау, білім беру және ұйымдастырушылық-әдістемелік қызмет кезінде психологиялық көмек пен сүйемелдеуді қамтамасыз ету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Психологиялық-педагогикалық бейіні мен мақсатына диагностика жүргізу
2. Білім алушылардың білім жетістіктеріне мониторинг жүргізу
3. Білім беру ортасының жағдайына психологиялық-педагогикалық мониторинг жүргізу
4. Білім беру қызметін дамыту және түзету бағдарламаларын жоспарлау мен әзірлеуде оқу-әдістемелік жұмысты жүзеге асыру
5. Психологиялық-педагогикалық көмектің қолданбалы ғылыми-практикалық технологияларын құру
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Психологиялық-педагогикалық бейіні мен мақсатына диагностика жүргізу
Дағды 1:
Білім алушылардың оқу-танымдық қызметін жүзеге асырудағы білім беру қиындықтарын анықтау
Машықтар:
1. Ұсынылған диагностиканың мақсаттары мен міндеттерін анықтау.
2. Білім алушылардың жағдайын психологиялық бақылау дағдыларын қолдану.
3. Білім алушылардың жас ерекшеліктерін ескере отырып, диагностика жүргізудің рұқсат етілген әдістері мен әдістемелерін ажырату.
4. Жалпы білім беру бағдарламаларын игерудегі психологиялық, әлеуметтік немесе физиологиялық қиындықтардың себептерін (көздерін) ажырата білу.
5. Алынған диагностикалық нәтижелерді өңдеу және талдау.
6. Психологиялық қорытынды жасау және қажет болған жағдайда білім алушылардың жалпы жағдайын жалпылау.

Параграфы 4,7,10. Специальный педагог (учитель-дефектолог, дефектолог, учитель-логопед, логопед, олигофренопедагог, сурдопедагог, тифлопедагог) организаций дошкольного воспитания и обучения, среднего и специального образования.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Специальная педагогика
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Для 6 уровня - без стажа работы; для 6.1 - не менее 2 лет; для 6.2 - не менее 3 лет; для 6.3 - не менее 4 лет, для 6.4 - не менее 5 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Специальная психолого-педагогическая поддержка (обучение и воспитание) детей с особыми образовательными потребностями (с нарушениями слуха: неслышащие, слабослышащие)
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Осуществление психолого-педагогической поддержки и учебно-воспитательного процесса
2. Оценивание знаний, умений и навыков детей
3. Поддержание общественного доверия к профессии и приобщение детей к системе ценностей
4. Осуществление учебно-методической деятельности
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Осуществление психолого-педагогической поддержки и учебно-воспитательного процесса
Навык 1:
Планирование психолого-педагогической поддержки и учебно-воспитательного процесса
Умения:
1. Соблюдать требования охраны жизни и здоровья детей;
2. Проектировать и реализовать образовательный, коррекционно-развивающий процесс с учетом образовательных потребностей детей с нарушениями слуха (неслышащие, слабослышащие);
3. Проектировать содержание процесса преподавания/обучения с использованием результатов исследования собственной практики и информационных, вспомогательных технологий, отвечающих потребностям и способностям детей с нарушениями слуха;
4. Проектировать и реализовывать индивидуальный образовательный маршрут детей с нарушениями слуха с учетом анализа результатов мониторинга достижений;
5. Исследовать и внедрять учебные программы, специальные методики обучения и учебно-методические материалы с учетом межпредметного подхода и принципов специального образования;
6. Вовлекать коллег, родителей (законных представителей) в образовательный процесс детей с нарушениями слуха.
Знания:
1. Основ безопасности, охраны жизни и здоровья детей;
2. Нормативных правовых актов в области специального и инклюзивного образования;
3. Содержания учебного предмета, коррекционных предметов, методик преподавания и оценивания детей с нарушениями слуха;

4,7,10-параграф. Мектепке дейінгі тәрбие және оқыту, орта және арнайы білім беру ұйымдарының арнайы педагогы (мұғалім-дефектолог, дефектолог, мұғалім-логопед, логопед, олигофренопедагог, сурдопедагог, тифлопедагог).
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Арнайы педагогика
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
7 деңгей үшін - жұмыс өтілі жоқ; 7.1 үшін - кемінде 2 жыл; 7.2 үшін - кемінде 3 жыл; 7.3 үшін - кемінде 4 жыл, 7.4 үшін - кемінде 5 жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ерекше білім беру қажеттіліктері бар (есту қабілеті зақымдалған) балаларды арнайы психологиялық-педагогикалық қолдау (оқыту және тәрбиелеу)
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Психологиялық-педагогикалық қолдауды және оқу-тәрбие процесін жүзеге асыру
2. Балалардың білімін, іскерлігі мен дағдыларын бағалау
3. Мамандыққа деген қоғамдық сенімді қолдау және балаларды құндылықтар жүйесіне тарту
4. Оқу-әдістемелік қызметті жүзеге асыру
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Психологиялық-педагогикалық қолдауды және оқу-тәрбие процесін жүзеге асыру
Дағды 1:
Психологиялық-педагогикалық қолдау мен оқу-тәрбие процесін жоспарлау
Машықтар:
1. Балалардың өмірі мен денсаулығын қорғау талаптарын сақтау;
2. Білім беру жетістіктері мониторингінің нәтижелерін ескере отырып, есту қабілеті зақымдалған балалардың жеке білім беру траекториясын жобалау;
3. Есту қабілеті зақымдалған балалардың ерекше білім беру қажеттіліктерін және олардың қажеттіліктері мен қабілеттеріне жауап беретін ақпараттық технологияларды ескере отырып, оқыту мен тәрбиелеудің арнайы бағдарламалары мен әдістемесін әзірлеу;
4. Авторлық бағдарлама негізінде есту қабілеті зақымдалған балаларды оқыту және тәрбиелеу процесінің мазмұнын жоспарлау;
5. Қолжетімді білім беру ортасын құру және балаларды оқыту мен тәрбиелеу процесіне, оның ішінде ақпараттық технологияларды пайдалана отырып тарту стратегияларын әзірлеу.
Білімдер:
1. Балалардың қауіпсіздігі, өмірі мен денсаулығын сақтау негіздері;
2. Арнайы және инклюзивті білім беру саласындағы нормативтік құқықтық актілер;
3. Оқу пәнінің мазмұны, есту қабілеті зақымдалған балаларды оқыту және бағалау әдістемесі;

4. Теоретических и методических подходов к разработке учебной, коррекционно-развивающей, индивидуальной образовательной программы в межпредметном контексте для создания инноваций.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Организация психолого-педагогической поддержки и учебно-воспитательного процесса
Умения:
1. Осуществлять психолого-педагогическую поддержку, обучение и воспитание детей с нарушениями слуха в соответствии с государственным общеобязательным стандартом образования;
2. Реализовывать интегрированный процесс обучения и воспитания с учетом результатов исследований практики с использованием информационных технологий и контента на основе искусственного интеллекта;
3. Транслировать эффективный опыт по созданию безопасной и благоприятной образовательной и развивающей среды;
4. Применять инновационные формы, методы и средства, в том числе информационные ресурсы, при организации учебного процесса детей с нарушениями слуха;
5. Исследовать и проектировать урок/занятие на основе эффективных методик преподавания и инструментов оценивания учебных достижений на основе исследований практики в области специальной педагогики (сурдопедагогики);
6. Разрабатывать разноуровневые учебно-методические материалы с учетом индивидуальных особенностей и потребностей детей с нарушениями слуха;
7. Обеспечивать благоприятные условия для развития инклюзивного образования;
8. Соблюдать правила безопасности и охраны труда, противопожарной безопасности;
9. Соблюдать антикоррупционную культуру;
В дополнение к предыдущим, для подуровня 6.1:
10. Использовать методы и приемы предупреждения и коррекции нарушений в развитии детей;
В дополнение к предыдущим, для подуровня 6.2:
11. Использовать современные методы диагностики и коррекции нарушений в развитии детей;
В дополнение к предыдущим, для подуровня 6.3:
12. Использовать новейшие достижения специальной педагогики;
В дополнение к предыдущим, для подуровня 6.4:
13. Внедрять новейшие достижения специальной педагогики.
Знания:
1. Основ трудового законодательства, правил безопасности и охраны труда, санитарных правил и норм;
2. Методик преподавания, современных технологии обучения в области специального образования (сурдопедагогики), в том числе информационных;
3. Закономерностей возрастного и индивидуального развития детей с нарушениями слуха;
4. Подходов к созданию безопасной, доступной, благоприятной образовательной среды и эмоционально-психологического климата в обучающей среде.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Оценивание знаний, умений и навыков детей
Навык 1:
Осуществление оценки особых образовательных потребностей
Умения:

4. Пәнаралық контексте оқу бағдарламасын әзірлеудің теориялық және әдістемелік тәсілдері, оқытудың әмбебап әдістері, пәнді оқыту ерекшелігіне сәйкес қосымша, көмекші технологиялар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Психологиялық-педагогикалық қолдау мен оқу-тәрбие процесін ұйымдастыру
Машықтар:
1. Ақпараттық технологиялар мен жасанды интеллект негізіндегі мазмұнды пайдалана отырып, тәжірибені зерттеу нәтижелерін ескере отырып, оқытудың интеграцияланған процесін іске асыру;
2. Этикалық нормаларды, оның ішінде ақпараттық технологияларды пайдалану кезінде сақтаудың үлгісі болып табылатын қауіпсіз және қолайлы білім беру/дамыту ортасын құру бойынша тиімді тәжірибені тарату;
3. Есту қабілеті бұзылған балаларды оқытудың инновациялық нысандарын, әдістері мен құралдарын пайдалану;
4. Арнайы педагогика (сурдопедагогика)саласындағы практиканы зерттеу негізінде оқытудың тиімді әдістемелері мен оқу жетістіктерін бағалау құралдары негізінде сабақты/Сабақты зерттеу және жобалау;
5. Есту қабілеті зақымдалған білім алушылардың оқу процесін ұйымдастыру кезінде заманауи білім беру ресурстарын, оның ішінде ақпараттық ресурстарды қолдану;
6. Балалардың жеке қабілеттері мен қажеттіліктерін ескере отырып, көп деңгейлі оқу-әдістемелік материалдарды әзірлеу;
7. Инклюзивті білім беруді дамыту үшін қолайлы жағдайларды қамтамасыз ету;
8. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өртке қарсы қауіпсіздік ережелерін сақтау;
9. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы мәдениетті сақтау;
Алдыңғыларға қосымша, 7.1 ішкі деңгей үшін:
10. Балалардың дамуындағы бұзылыстардың алдын алу мен түзетудің заманауи әдістерін қолдану;
Алдыңғыларға қосымша, 7.2 ішкі деңгей үшін:
11. Балалардың дамуындағы бұзылыстарды диагностикалау және түзету әдістерін қолдану;
Алдыңғыларға қосымша, 7.3 ішкі деңгей үшін:
12. Арнайы педагогиканың соңғы жетістіктерін пайдалану.
Алдыңғыларға қосымша, 7.4 ішкі деңгей үшін:
13. Арнайы педагогиканың жаңа жетістіктерін енгізу.
Білімдер:
1. Еңбек заңнамасының негіздері, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау ережелері, санитарлық ережелер мен нормалар;
2. Оқыту әдістемесі, оқытудың заманауи технологиялары, оның ішінде ақпараттық;
3. Есту қабілеті зақымдалған балалардың жас және жеке даму заңдылықтары;
4. Сыныпта қауіпсіз, қол жетімді, қолайлы білім беру ортасын және эмоционалды-психологиялық климатты құрудың инновациялық тәсілдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Балалардың білімін, іскерлігі мен дағдыларын бағалау
Дағды 1:
Ерекше білім беру қажеттіліктерін бағалауды жүзеге асыру
Машықтар:

1. Проводить обследование слухового восприятия, произношения и оценку особых образовательных потребностей детей с нарушениями слуха;
2. Использовать разнообразные инструменты обследования слухового восприятия и оценки особых образовательных потребностей детей с нарушениями слуха;
3. Разрабатывать разноуровневые диагностические материалы с учетом индивидуальных способностей и потребностей детей.
Знания:
1. Теории и практики оценки образовательных потребностей детей с ограниченными возможностями;
2. Критериев и инструментов оценивания уровня познавательных возможностей детей с ограниченными возможностями;
3. Закономерностей возрастного и индивидуального, психофизического развития детей с ограниченными возможностями.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Мониторинг динамики развития
Умения:
1. Осуществлять мониторинг динамики развития детей и результатов специальной психолого-педагогической поддержки;
2. Осуществлять анализ результатов мониторинга с использованием цифровых ресурсов с последующим предоставлением обратной связи по результатам оценивания;
3. Разрабатывать и применять методы, стратегии и инструменты оценивания динамики сформированности навыков детей;
4. Разрабатывать для педагогического сообщества рекомендации по использованию результатов мониторинга развития детей с нарушениями слуха.
Знания:
1. Методик и специфики обучения детей с нарушениями слуха с использованием традиционных, вспомогательных средств;
2. Специальных методик и технологий контроля динамики развития детей с учетом их особенностей и возможностей;
3.Теоретических и методических основ учебных программ для детей с нарушениями слуха.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Поддержание общественного доверия к профессии и приобщение детей к системе ценностей
Навык 1:
Поддержание высоких стандартов этики и поведения в школе и за ее пределами
Умения:
1. Руководствоваться этическими и правовыми нормами в педагогической деятельности;
2. Управлять цифровой идентичностью и соблюдать цифровой этикет;
3. Управлять поведением детей на основе повышения мотивации к учебно-познавательной деятельности;
4. Организовывать субъект-субъектное взаимодействие всех участников педагогического процесса, владеть технологией управления образовательным процессом;
5. Проявлять проактивность по отношению к изменениям и внедрять инновации по улучшению образовательного и воспитательного процесса детей с нарушениями слуха;
6. Проявлять убежденность в способности всех детей достигать образовательных и коррекционно-развивающих целей.
Знания:

1. Есту қабілеті зақымдалған балалардың есту қабылдауын, айтылуын және ерекше білім беру қажеттіліктерін бағалауды жүргізу;
2. Есту қабілетізақымдалған балалардың ерекше білім беру қажеттіліктерін бағалаудың әртүрлі құралдарын қолдану;
3. Балалардың жеке қабілеттері мен қажеттіліктерін ескере отырып, көп деңгейлі диагностикалық материалдарды әзірлеу.
Білімдер:
1. Мүмкіндігі шектеулі балалардың білім беру қажеттіліктерін бағалаудың теориялары мен тәжірибелері;
2. Мүмкіндігі шектеулі балалардың танымдық мүмкіндіктері деңгейін бағалау критерийлері мен құралдары;
3. Мүмкіндігі шектеулі балалардың жас және жеке, психофизикалық даму заңдылықтары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Балалардың даму динамикасының мониторингі
Машықтар:
1. Бағалау нәтижелері бойынша кейіннен кері байланыс бере отырып, цифрлық ресурстарды пайдалана отырып, мониторинг нәтижелеріне сыни талдау жүргізу;
2. Есту қабілеті зақымдалған балалардың даму мониторингінің нәтижелерін пайдалану бойынша педагогикалық қоғамдастық үшін ұсынымдарды жүйелеу және әзірлеу;
3. Педагогикалық қоғамдастықта балаларды дамыту бойынша тиімді ынтымақтастық тәжірибесін жинақтау және тарату;
4. Есту қабілеті зақымдалған балаларға арналған мониторинг негізінде білім беру бағдарламасын жасау.
Білімдер:
1. Есту қабілеті зақымдалған балалардың ерекше білім беру қажеттіліктерін ескере отырып, балалардың үлгерімін бақылау теориялары мен практикасы;
2. Есту қабілеті зақымдалған балалардың ерекшеліктері мен қажеттіліктерін ескере отырып бағалау құралдарын әзірлеу әдістемесі;
3. Ерекше білім беру қажеттіліктерін ескере отырып, есту қабілеті зақымдалған балалардың жетістіктерін бағалау критерийлері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3:
Мамандыққа деген қоғамдық сенімді қолдау және балаларды құндылықтар жүйесіне тарту
Дағды 1:
Мектепте және мектептен тыс орындарда этика мен мінез-құлықтың жоғары стандарттарын сақтау
Машықтар:
1. Есту қабілеті зақымдалған (естімейтін, нашар еститін) барлық балалардың білім беру мақсаттарына қол жеткізу қабілетіне сенімділік таныту;
2. Әріптестердің кәсіби деңгейін сақтауға және дамытуға жауапты болу;
3. Есту қабілеті зақымдалған балалардың академиялық табыстылығы мен тәрбиесі үшін жауапкершілік көрсету;
4. Сандық сәйкестікті басқару және сандық этикетті сақтау;
5. Субъект-педагогикалық процестің барлық қатысушыларының субъектілік өзара іс-қимылын ұйымдастыру, есту қабілеті зақымдалған балаларға арналған арнайы ұйымдарда білім беру процесін басқару технологиясын меңгеру;
6. Есту қабілеті зақымдалған балаларды оқыту мен тәрбиелеудегі тәуекелдерді басқару;
7. Өзін-өзі реттеу, стресске төзімділік дағдыларына ие болу.
Білімдер:

1. Правил педагогической этики;
2. Этических норм при управлении цифровой идентичностью и онлайн-обучением;
3. Закона Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах".
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Расширение и укрепление ценностно-смысловой сферы личности посредством принятия единых ценностей
Умения:
1. Демонстрировать открытость к культурному многообразию, сохраняя национальные и общечеловеческие ценности;
2. Интегрировать богатство казахской культуры и языка, других культур и языков народа Казахстана в процесс обучения и воспитания;
3. Обеспечить и контролировать развитие личности и познавательной деятельности детей с ограниченными возможностями;
4. Проектировать воспитательную работу, развивающую эмоционально-ценностную сферу детей (культуру переживаний и ценностные ориентации);
5. Обеспечивать безопасное и этичное пребывание детей в цифровой среде;
6. Взаимодействовать с родителями (законными представителями) для построения индивидуального маршрута развития детей с нарушениями слуха;
7. Способствовать формированию общей культуры личности детей и его социализации.
Знания:
1. Нормативных правовых актов, регулирующих воспитательную деятельность организации;
2. Специальных методов воспитательной работы, современных концепций воспитания детей с ограниченными возможностями;
3. Способов создания безопасной, доступной, благоприятной образовательной среды;
4. Способов формирования у детей с ограниченными возможностями основ поликультурного образования.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 4:
Осуществление учебно-методической деятельности
Навык 1:
Подготовка и разработка учебно-методических материалов
Умения:
1. Проектировать образовательный и коррекционно-развивающий процесс обучения детей с нарушениями слуха на основе актуальных исследований в области сурдопедагогики с использованием информационных, вспомогательных технологий;
2. Создавать цифровой контент с использованием программирования;
3. Разрабатывать и представлять результаты собственной профессиональной деятельности на уровне области.
Знания:
1. Основы проектирования и разработки учебно-методических материалов в области специальной педагогики (сурдопедагогики), в том числе для развития цифровых навыков детей с нарушениями слуха (неслышащие, слабослышащие);
2. Система критериев оценивания качества учебно-методических материалов;
3. Методов разработки, интеграции и переработки цифрового контента с соблюдением авторских прав.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Осуществление профессионального развития
Умения:

1. Педагогикалық этика ережелері;
2. Сандық сәйкестікті және онлайн оқытуды басқарудағы этикалық нормалар;
3. "Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Бірыңғай құндылықтарды қабылдау арқылы жеке тұлғаның құндылықтық-мағыналық саласын кеңейту және нығайту
Машықтар:
1. Ерекше білім беру қажеттіліктерін ескере отырып, есту қабілеті зақымдалған балаларды тәрбиелеу процесінде білім беру ресурстарының кең спектрін қолдану;
2. Есту қабілеті зақымдалған балаларда күнделікті өмірде білімді қолдану дағдыларын қалыптастырудың тиімді стратегияларын жобалау;
3. Ұлттық және жалпыадамзаттық құндылықтарды сақтай отырып, мәдени әртүрлілікке ашықтықты көрсету;
4. Балалардың эмоционалды-құндылық саласын дамытатын тәрбие жұмысының инновациялық педагогикалық тәсілдерін талдау және іріктеу (тәжірибе мәдениеті және құндылық бағдарлары);
5. Оқыту мен тәрбиелеу мүмкіндіктерін кеңейту үшін есту қабілеті зақымдалған балаларға оқу процесінде ақпараттық технологияларды қолдану;
6. Ата-аналармен/ заңды өкілдермен, мұғалімдермен және қоғаммен ынтымақтастық.
Білімдер:
1. Ұйымның тәрбие қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
2. Тәрбие жұмысының әдіснамалық тәсілдері мен технологиялары, қазіргі заманғы тәрбие тұжырымдамалары;
3. Қауіпсіз, қолжетімді, қолайлы білім беру ортасын құрудың инновациялық тәсілдері;
4. Балаларда көпмәдениетті білім беру негіздерін қалыптастырудың теориялық және әдістемелік тәсілдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 4:
Оқу-әдістемелік қызметті жүзеге асыру
Дағды 1:
Оқу-әдістемелік материалдарды әзірлеу және дайындау
Машықтар:
1. Ақпараттық технологияларды пайдалана отырып, арнайы білім берудегі зерттеу нәтижелері негізінде есту қабілеті зақымдалған балалардың ерекше білім беру қажеттіліктері мен дамуын ескере отырып, оқу-әдістемелік материалдарды жүйелеу және әзірлеуді жүргізу;
2. Бағдарламалауды қолдана отырып, сандық мазмұн жасау;
3. Кәсіби қызмет нәтижелерін трансляциялау.
Білімдер:
1. Оқу-әдістемелік материалдарды жобалау және әзірлеу, оның ішінде
есту қабілеті зақымдалған балаларға арналған цифрлық технологиялар;
2. Оқу-әдістемелік материалдардың сапасын бағалау критерийлерінің жүйесі;
3. Авторлық құқықты сақтай отырып, цифрлық мазмұнды әзірлеу, интеграциялау және өңдеу әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Кәсіби қызметті жүзеге асыру даму
Машықтар:

2374-1
Код наименования занятия:
2374-1-001
Наименование профессии:
Тифлопедагог
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
6.1, 6.2, 6.3, 6.4
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 июля 2009 года № 338 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей педагогов"
Параграфы 4,7,10. Специальный педагог (учитель-дефектолог, дефектолог, учитель-логопед, логопед, олигофренопедагог, сурдопедагог, тифлопедагог) организаций дошкольного воспитания и обучения, среднего и специального образования.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Специальная педагогика
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Для 6 уровня - без стажа работы; для 6.1 - не менее 2 лет; для 6.2 - не менее 3 лет; для 6.3 - не менее 4 лет, для 6.4 - не менее 5 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Специальная психолого-педагогическая поддержка (обучение и воспитание) детей с особыми образовательными потребностями (с нарушениями зрения: незрячие, слабовидящие)
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Осуществление психолого-педагогической поддержки и учебно-воспитательного процесса
2. Оценивание знаний, умений и навыков детей
3. Поддержание общественного доверия к профессии и приобщение детей к системе ценностей
4. Осуществление учебно-методической деятельности
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Осуществление психолого-педагогической поддержки и учебно-воспитательного процесса
Навык 1:
Планирование психолого-педагогической поддержки и учебно-воспитательного процесса
Умения:
1. Соблюдать требования охраны жизни и здоровья детей;
2. Проектировать и реализовывать образовательный, коррекционно-развивающий процесс с учетом образовательных потребностей детей с нарушениями зрения (незрячие, слабовидящие);
3. Проектировать содержание процесса преподавания/обучения с использованием результатов исследования собственной практики и информационных, вспомогательных технологий, отвечающих потребностям и способностям детей с нарушениями зрения;
4. Проектировать и реализовывать индивидуальный образовательный маршрут детей с нарушениями зрения с учетом анализа результатов мониторинга достижений;
5. Исследовать и внедрять учебные программы, методики обучения и учебно-методические материалы с учетом межпредметного подхода и принципов специальной педагогики;

2374-1
Қызмет атауының коды:
2374-1-001
Кәсіптің атауы:
Тифлопедагог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
6.1, 6.2, 6.3, 6.4
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Педагог лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2009 жылғы 13 шілдедегі № 338 бұйрығы
4,7,10-параграф. Мектепке дейінгі тәрбие және оқыту, орта және арнайы білім беру ұйымдарының арнайы педагогы (мұғалім-дефектолог, дефектолог, мұғалім-логопед, логопед, олигофренопедагог, сурдопедагог, тифлопедагог).
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Арнайы педагогика
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
6 деңгей үшін - жұмыс өтілі жоқ; 6.1 үшін - кемінде 2 жыл; 6.2 үшін - кемінде 3 жыл; 6.3 үшін - кемінде 4 жыл, 6.4 үшін - кемінде 5 жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ерекше білім беру қажеттіліктері бар (көру қабілеті зақымдалған: көрмейтін, нашар көретін) балаларды арнайы психологиялық-педагогикалық қолдау (оқыту және тәрбиелеу)
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Психологиялық-педагогикалық қолдауды және оқу-тәрбие процесін жүзеге асыру
2. Балалардың білімін, іскерлігі мен дағдыларын бағалау
3. Мамандыққа деген қоғамдық сенімді қолдау және балаларды құндылықтар жүйесіне тарту
4. Оқу-әдістемелік қызметті жүзеге асыру
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Психологиялық-педагогикалық қолдауды және оқу-тәрбие процесін жүзеге асыру
Дағды 1:
Психологиялық-педагогикалық қолдау мен оқу-тәрбие процесін жоспарлау
Машықтар:
1. Балалардың өмірі мен денсаулығын қорғау талаптарын сақтау;
2. Көру қабілеті зақымдалған балалардың (көрмейтін, нашар көретін) білім беру қажеттіліктерін ескере отырып, білім беру, түзету және дамыту процесін жобалау және іске асыру;
3. Көру қабілеті зақымдалған балалардың қажеттіліктері мен қабілеттеріне жауап беретін өзіндік тәжірибені және ақпараттық, көмекші технологияларды зерттеу нәтижелерін пайдалана отырып, оқыту процесінің мазмұнын жобалау;
4. Жетістіктер мониторингінің нәтижелерін талдауды ескере отырып, көру қабілеті зақымдалған балалардың жеке білім беру бағытын жобалау және іске асыру;
5. Пәнаралық тәсіл мен арнайы педагогика қағидаттарын ескере отырып, оқу бағдарламаларын, оқыту әдістемелерін және оқу-әдістемелік материалдарды зерттеу және енгізу;

6. Вовлекать коллег, родителей (законных представителей) в образовательный процесс детей с нарушениями зрения.
Знания:
1. Основ безопасности, охраны жизни и здоровья детей;
2. Нормативных правовых актов в области специального и инклюзивного образования;
3. Содержания учебных предметов (занятий), методик преподавания и оценивания детей с нарушениями зрения;
4. Теоретических и методических подходов к разработке учебной, коррекционно-развивающей, образовательной программы в межпредметном контексте для создания инноваций.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Организация психолого-педагогической поддержки и учебно-воспитательного процесса
Умения:
1. Осуществлять психолого-педагогическую поддержку, обучение и воспитание детей с нарушениями зрения в соответствии с государственным общеобязательным стандартом образования;
2. Реализовывать интегрированный процесс обучения и воспитания с учетом результатов исследований практики с использованием информационных технологий и контента на основе искусственного интеллекта;
3. Транслировать эффективный опыт по созданию безопасной и благоприятной образовательной и развивающей среды;
4. Применять инновационные формы, методы и средства, в том числе информационные ресурсы, при организации учебного процесса детей с нарушениями зрения;
5. Исследовать и проектировать урок/занятие на основе эффективных методик преподавания и инструментов оценивания учебных достижений на основе исследований практики в области специальной педагогики (тифлопедагогики);
6. Разрабатывать разноуровневые учебно-методические материалы с учетом индивидуальных особенностей и потребностей детей с нарушениями зрения;
7. Обеспечивать благоприятные условия для развития инклюзивного образования;
8. Соблюдать правила безопасности и охраны труда, противопожарной безопасности;
9. Соблюдать антикоррупционную культуру;
В дополнение к предыдущим, для подуровня
6.1:
10. Использовать методы и приемы предупреждения и коррекции нарушений в развитии детей;
В дополнение к предыдущим, для подуровня
6.2:
11. Использовать современные методы диагностики и коррекции нарушений в развитии детей;
В дополнение к предыдущим, для подуровня
6.3:
12. Использовать новейшие достижения специальной педагогики;
В дополнение к предыдущим, для подуровня
6.4:
13. Внедрять новейшие достижения специальной педагогики.
Знания:
1. Основ трудового законодательства, правил безопасности и охраны труда, противопожарной защиты, санитарных правил и норм;
2. Методик преподавания, современных технологии обучения в области специального образования (тифлопедагогики), в том числе информационных;

6. Көру қабілеті зақымдалған балалардың оқу процесіне әріптестерін, ата-аналарын (заңды өкілдерін) тарту.
Білімдер:
1. Балалардың қауіпсіздігі, өмірі мен денсаулығын қорғау негіздері;
2. Арнайы және инклюзивті білім беру саласындағы нормативтік құқықтық актілер;
3. Оқу пәндерінің (сабақтарының) мазмұны, көру қабілеті бұзылған балаларды оқыту және бағалау әдістемелері;
4. Инновацияларды құру үшін пәнаралық контексте оқу, түзету-дамыту, білім беру бағдарламасын әзірлеудің теориялық және әдістемелік тәсілдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Психологиялық-педагогикалық қолдау мен оқу-тәрбие процесін ұйымдастыру
Машықтар:
1. Мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандартына сәйкес көру қабілеті зақымдалған балаларды психологиялық-педагогикалық қолдауды, оқытуды және тәрбиелеуді жүзеге асыру;
2. Жасанды интеллект негізінде ақпараттық технологиялар мен контентті пайдалана отырып тәжірибені зерттеу нәтижелерін ескере отырып оқыту мен тәрбиелеудің интеграцияланған процесін іске асыру;
3. Қауіпсіз және қолайлы білім беру және дамыту ортасын құру бойынша тиімді тәжірибені тарату;
4. Көру қабілеті зақымдалған балалардың оқу процесін ұйымдастыру кезінде инновациялық нысандарды, әдістер мен құралдарды, оның ішінде ақпараттық ресурстарды қолдану;
5. Арнайы педагогика (тифлопедагогика)саласындағы практиканы зерттеу негізінде оқытудың тиімді әдістемелері мен оқу жетістіктерін бағалау құралдары негізінде сабақты зерттеу және жобалау;
6. Көру қабілеті зақымдалған балалардың жеке ерекшеліктері мен қажеттіліктерін ескере отырып, көп деңгейлі оқу-әдістемелік материалдарды әзірлеу;
7. Инклюзивті білім беруді дамыту үшін қолайлы жағдайларды қамтамасыз ету;
8. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өртке қарсы қауіпсіздік ережелерін сақтау;
9. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы мәдениетті сақтау;
Алдыңғыларға қосымша, 6.1 ішкі деңгей үшін:
10. Балалардың дамуындағы бұзылыстарды алдын алу және түзету әдістері мен әдістерін қолдану;
Алдыңғыларға қосымша, 6.2 ішкі деңгей үшін:
11. Балалардың дамуындағы бұзылыстарды диагностикалау мен түзетудің заманауи әдістерін қолдану;
Алдыңғыларға қосымша, 6.3 ішкі деңгей үшін:
12. Арнайы педагогиканың соңғы жетістіктерін пайдалану;
Алдыңғыларға қосымша, 6.4 ішкі деңгей үшін:
13. Арнайы педагогиканың жаңа жетістіктерін енгізу.
Білімдер:
1. Еңбек заңнамасының негіздері, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өртке қарсы қорғау қағидалары, санитарлық ережелер мен нормалар;
2. Оқыту әдістемесі, арнайы білім беру (тифлопедагогика) саласындағы оқытудың қазіргі заманғы технологиялары, оның ішінде ақпараттық;

3. Закономерностей возрастного и индивидуального развития детей с нарушениями зрения;
4. Подходы к созданию безопасной, доступной, благоприятной образовательной среды и эмоционально-психологического климата в обучающей среде.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Оценивание знаний, умений и навыков детей
Навык 1:
Осуществление оценки особых образовательных потребностей
Умения:
1. Проводить обследование остаточного зрения, пространственной и социально-бытовой ориентировки и оценку особых образовательных потребностей детей с нарушениями зрения;
2. Использовать разнообразные инструменты оценки особых образовательных потребностей детей с нарушениями зрения;
3. Разрабатывать разноуровневые диагностические материалы с учетом индивидуальных способностей и потребностей детей.
Знания:
1. Теории и практики оценки образовательных потребностей детей с ограниченными возможностями;
2. Критериев и инструментов оценивания уровня познавательных возможностей детей с ограниченными возможностями;
3. Закономерностей возрастного и индивидуального, психофизического развития детей с ограниченными возможностями.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Мониторинг динамики развития
Умения:
1. Осуществлять мониторинг динамики развития детей и результатов специальной психолого-педагогической поддержки;
2. Осуществлять анализ результатов мониторинга с использованием цифровых ресурсов с последующим предоставлением обратной связи по результатам оценивания;
3. Разрабатывать и применять методы, стратегии и инструменты оценивания динамики сформированности навыков детей;
4. Разрабатывать для педагогического сообщества рекомендации по использованию результатов мониторинга развития детей с нарушениями зрения.
Знания:
1. Методик и специфики обучения детей с нарушениями зрения с использованием традиционных, вспомогательных средств;
2. Специальных методик и технологий контроля динамики развития детей с учетом их особенностей и возможностей;
3.Теоретических и методических основ учебных программ для детей с нарушениями зрения.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Поддержание общественного доверия к профессии и приобщение детей к системе ценностей
Навык 1:
Поддержание высоких стандартов этики и поведения в школе и за ее пределами
Умения:
1. Руководствоваться этическими и правовыми нормами в педагогической деятельности;
2. Управлять цифровой идентичностью и соблюдать цифровой этикет;
3. Управлять поведением детей на основе повышения мотивации к учебно-познавательной деятельности;

3. Көру қабілеті зақымдалған балалардың жас және жеке даму заңдылықтары;
4. Оқу ортасында қауіпсіз, қолжетімді, қолайлы білім беру ортасын және эмоционалды-психологиялық климатты құру тәсілдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Балалардың білімін, іскерлігі мен дағдыларын бағалау
Дағды 1:
Ерекше білім беру қажеттіліктерін бағалауды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Көру қабілеті зақымдалған балалардың қалдық көруіне, кеңістіктік және әлеуметтік-тұрмыстық бағдарлануына зерттеу жүргізу және ерекше білім беру қажеттіліктерін бағалау;
2. Көру қабілеті зақымдалған балалардың ерекше білім беру қажеттіліктерін бағалаудың әртүрлі құралдарын қолдану;
3. Балалардың жеке қабілеттері мен қажеттіліктерін ескере отырып, көп деңгейлі диагностикалық материалдарды әзірлеу.
Білімдер:
1. Мүмкіндігі шектеулі балалардың білім беру қажеттіліктерін бағалаудың теориялары мен тәжірибелері;
2. Мүмкіндігі шектеулі балалардың танымдық мүмкіндіктері деңгейін бағалау критерийлері мен құралдары;
3. Мүмкіндігі шектеулі балалардың жас және жеке, психофизикалық даму заңдылықтары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Даму динамикасының мониторингі
Машықтар:
1. Балалардың даму динамикасы мен арнайы психологиялық-педагогикалық қолдау нәтижелеріне мониторинг жүргізу;
2. Бағалау нәтижелері бойынша кейіннен кері байланыс бере отырып, цифрлық ресурстарды пайдалана отырып мониторинг нәтижелерін талдауды жүзеге асыру;
3. Балалардың дағдыларын қалыптастыру динамикасын бағалау әдістерін, стратегиялары мен құралдарын әзірлеу және қолдану;
4. Көру қабілеті зақымдалған балалардың даму мониторингінің нәтижелерін пайдалану бойынша педагогикалық қоғамдастық үшін ұсынымдар әзірлеу.
Білімдер:
1. Дәстүрлі, көмекші құралдарды қолдана отырып, көру қабілеті бұзылған балаларды оқытудың әдістері мен ерекшеліктері;
2. Жеке ерекшеліктері мен мүмкіндіктерін ескере отырып, балалардың даму динамикасын бақылаудың арнайы әдістері мен технологиялары;
3.Көру қабілеті зақымдалған балаларға арналған оқу бағдарламаларының теориялық және әдістемелік негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3:
Мамандыққа деген қоғамдық сенімді қолдау және балаларды құндылықтар жүйесіне тарту
Дағды 1:
Мектепте және одан тыс жерлерде этика мен мінез-құлықтың жоғары стандарттарын сақтау
Машықтар:
1. Педагогикалық қызметтегі этикалық және құқықтық нормаларды басшылыққа алу;
2. Сандық сәйкестікті басқару және сандық этикетті сақтау;
3. Оқу-танымдық іс-әрекетке мотивацияны арттыру негізінде балалардың мінез-құлқын басқару;

4. Организовывать субъект-субъектное взаимодействие всех участников педагогического процесса, владеть технологией управления образовательным процессом;
5. Проявлять проактивность по отношению к изменениям и внедрять инновации по улучшению образовательного и воспитательного процесса детей с нарушениями зрения;
6. Проявлять убежденность в способности всех детей достигать образовательных и коррекционно-развивающих целей.
Знания:
1. Правил педагогической этики;
2. Этических норм при управлении цифровой идентичностью и онлайн-обучением;
3. Закона Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах".
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Расширение и укрепление ценностно-смысловой сферы личности посредством принятия единых ценностей
Умения:
1. Демонстрировать открытость к культурному многообразию, сохраняя национальные и общечеловеческие ценности;
2. Интегрировать богатство казахской культуры и языка, других культур и языков народа Казахстана в процесс обучения и воспитания;
3. Обеспечить и контролировать развитие личности и познавательной деятельности детей с ограниченными возможностями;
4. Проектировать воспитательную работу, развивающую эмоционально-ценностную сферу детей (культуру переживаний и ценностные ориентации);
5. Обеспечивать безопасное и этичное пребывание детей в цифровой среде;
6. Взаимодействовать с родителями (законными представителями) для построения индивидуального маршрута развития детей с нарушениями зрения;
7. Способствовать формированию общей культуры личности детей и его социализации.
Знания:
1. Нормативных правовых актов, регулирующих воспитательную деятельность организации;
2. Специальных методов воспитательной работы, современных концепций воспитания детей с ограниченными возможностями;
3. Способов создания безопасной, доступной, благоприятной образовательной среды;
4. Способов формирования у детей с ограниченными возможностями основ поликультурного образования.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 4:
Осуществление учебно-методической деятельности
Навык 1:
Подготовка и разработка учебно-методических материалов
Умения:
1. Проектировать образовательный и коррекционно-развивающий процесс обучения детей с нарушениями зрения на основе актуальных исследований в области тифлопедагогики с использованием информационных, вспомогательных технологий;
2. Создавать цифровой контент с использованием программирования;
3. Разрабатывать и представлять результаты собственной профессиональной деятельности на уровне области.
Знания:
1. Основы проектирования и разработки учебно-методических материалов в области специальной педагогики (тифлопедагогики), в том числе для развития цифровых навыков детей с нарушениями зрения (незрячие, слабовидящие);

4. Педагогикалық процестің барлық қатысушыларының субъект-субъектілік өзара іс - қимылын ұйымдастыру, білім беру процесін басқару технологиясын меңгеру;
5. Өзгерістерге қатысты белсенді болу және көру қабілеті зақымдалған балалардың білім беру және тәрбие процесін жақсарту бойынша инновацияларды енгізу;
6. Барлық балалардың білім беру және түзету және дамыту мақсаттарына қол жеткізу қабілетіне сенімділік таныту.
Білімдер:
1. Педагогикалық этика ережелері;
2. Сандық сәйкестікті және онлайн оқытуды басқарудағы этикалық нормалар;
3. "Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Біртұтас құндылықтарды қабылдау арқылы тұлғаның құндылық-семантикалық саласын кеңейту және нығайту
Машықтар:
1. Ұлттық және жалпыадамзаттық құндылықтарды сақтай отырып, түрлі мәдениетке ашықтық таныту.
2. Қазақ халқының мәдениеті мен тілінің байлығын, Қазақстандағы басқа ұлттардың мәдениеті мен тілдерін білім беру және тәрбиелеу үрдісіне еңгізу.
3. Көру қабілеті зақымдалған балалардың жеке тұлғалық және танымдық әрекеттерін дамытуды қамтамасыз ету және бақылау, олардың жеке даму траекториясын құру.
4. Балалардың эмоционалды-құнды саласын (сезім мәдениетін және құндылықтар бағытын) дамытатын тәрбие жұмысын жүзеге асыру.
5. Балалардың сандық ортада қауіпсіз және этикалық өмір сүруін қамтамасыз ету.
6. Көру қабілеті зақымдалған (көрмейтін, нашар көретін) баланың жеке даму траекториясын құру үшін ата-аналармен (заңды өкілдермен) өзара әрекеттесу.
Білімдер:
1. Ұйымның тәрбие қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
2. Мүмкіндігі шектеулі балаларды тәрбиелеудің қазіргі заманғы тұжырымдамалары, тәрбие жұмысының арнайы әдістері;
3. Қауіпсіз, қолжетімді, қолайлы білім беру ортасын құру тәсілдері;
4. Мүмкіндігі шектеулі балаларда көпмәдениетті білім беру негіздерін қалыптастыру тәсілдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 4:
Оқу-әдістемелік қызметті жүзеге асыру
Дағды 1:
Оқу-әдістемелік материалдарды әзірлеу және дайындау
Машықтар:
1. Ақпараттық, көмекші технологияларды пайдалана отырып, тифлопедагогика саласындағы өзекті зерттеулер негізінде көру қабілеті зақымдалған балаларды оқытудың білім беру және түзету-дамыту процесін жобалау;
2. Бағдарламалауды қолдана отырып, сандық мазмұн жасау;
3. Облыс деңгейінде өзінің кәсіби қызметінің нәтижелерін әзірлеу және ұсыну.
Білімдер:
1. Арнайы педагогика (тифлопедагогика) саласындағы, оның ішінде көру қабілеті зақымдалған балалардың цифрлық дағдыларын дамыту үшін оқу-әдістемелік материалдарды жобалау және әзірлеу негіздері;

Для 7 уровня - без стажа работы; для 7.1 - не менее 2 лет; для 7.2 - не менее 3 лет; для 7.3 - не менее 4 лет, для 7.4 - не менее 5 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Специальная психолого-педагогическая поддержка (обучение и воспитание) детей с особыми образовательными потребностями (с нарушениями зрения)
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
Дополнительные трудовые функции:
1. Осуществление психолого-педагогической поддержки и учебно-воспитательного процесса
2. Оценивание знаний, умений и навыков детей
3. Поддержание общественного доверия к профессии и приобщение детей к системе ценностей
4. Осуществление учебно-методической деятельности
Трудовая функция 1:
Осуществление психолого-педагогической поддержки и учебно-воспитательного процесса
Навык 1:
Планирование психолого-педагогической поддержки и учебно-воспитательного процесса
Умения:
1. Соблюдать требования охраны жизни и здоровья детей;
2. Проектировать индивидуальную образовательную траекторию детей с нарушениями зрения с учетом результатов мониторинга образовательных достижений;
3. Разрабатывать специальные программы и методику обучения и воспитания с учетом особых образовательных потребностей детей с нарушениями зрения и информационных технологий, отвечающих их потребностям и способностям;
4. Планировать содержание процесса преподавания/обучения и воспитания детей с нарушениями зрения на основе авторской программы;
5. Разрабатывать стратегии создания доступной образовательной среды и вовлечения детей в процесс обучения и воспитания, в том числе с использованием информационных технологий.
Знания:
1. Основ безопасности, охраны жизни и здоровья детей;
2. Нормативных правовых актов в области специального и инклюзивного образования;
3. Содержания учебного предмета, методик преподавания и оценивания детей с нарушениями зрения;
4. Теоретических и методических подходов к разработке учебной программы в межпредметном контексте, универсальных методов обучения, дополнительных, вспомогательных технологии в соответствии со спецификой преподавания предмета.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Организация психолого-педагогической поддержки и учебно-воспитательного процесса
Умения:
1. Реализовывать интегрированный процесс преподавания/обучения с учетом результатов исследований практики с использованием информационных технологий и контента на основе искусственного интеллекта;

7 деңгей үшін - жұмыс өтілі жоқ; 7.1 үшін - кемінде 2 жыл; 7.2 үшін - кемінде 3 жыл; 7.3 үшін - кемінде 4 жыл, 7.4 үшін - кемінде 5 жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ерекше білім беру қажеттіліктері бар (көру қабілеті зақымдалған) балаларды арнайы психологиялық-педагогикалық қолдау (оқыту және тәрбиелеу)
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Психологиялық-педагогикалық қолдауды және оқу-тәрбие процесін жүзеге асыру
2. Балалардың білімін, іскерлігі мен дағдыларын бағалау
3. Мамандыққа деген қоғамдық сенімді қолдау және балаларды құндылықтар жүйесіне тарту
4. Оқу-әдістемелік қызметті жүзеге асыру
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Психологиялық-педагогикалық қолдауды және оқу-тәрбие процесін жүзеге асыру
Дағды 1:
Психологиялық-педагогикалық қолдау мен оқу-тәрбие процесін жоспарлау
Машықтар:
1. Балалардың өмірі мен денсаулығын қорғау талаптарын сақтау;
2. Білім беру жетістіктері мониторингінің нәтижелерін ескере отырып, көру қабілеті зақымдалған балалардың жеке білім беру траекториясын жобалау;
3. Көру қабілетізақымдалған балалардың ерекше білім беру қажеттіліктерін және олардың қажеттіліктері мен қабілеттеріне жауап беретін ақпараттық технологияларды ескере отырып, оқыту мен тәрбиелеудің арнайы бағдарламалары мен әдістемесін әзірлеу;
4. Авторлық бағдарлама негізінде көру қабілеті зақымдалған балаларды оқыту және тәрбиелеу процесінің мазмұнын жоспарлау;
5. Қолжетімді білім беру ортасын құру және балаларды оқыту мен тәрбиелеу процесіне, оның ішінде ақпараттық технологияларды пайдалана отырып тарту стратегияларын әзірлеу.
Білімдер:
1. Балалардың қауіпсіздігі, өмірі мен денсаулығын сақтау негіздері.
2. Арнайы және инклюзивті білім беру саласындағы нормативтік құқықтық актілер.
3. Оқу пәнінің мазмұны, көру қабілеті бұзылған балаларды оқыту және бағалау әдістемесі;
4. Пәнаралық контексте оқу бағдарламасын әзірлеудің теориялық және әдістемелік тәсілдері, оқытудың әмбебап әдістері, пәнді оқыту ерекшелігіне сәйкес қосымша, көмекші технологиялар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Психологиялық-педагогикалық қолдау мен оқу-тәрбие процесін ұйымдастыру
Машықтар:
1. Ақпараттық технологиялар мен жасанды интеллект негізіндегі мазмұнды пайдалана отырып, тәжірибені зерттеу нәтижелерін ескере отырып, оқытудың интеграцияланған процесін іске асыру;

2. Критериев и инструментов оценивания уровня познавательных возможностей детей с ограниченными возможностями;
3. Закономерностей возрастного и индивидуального, психофизического развития детей с ограниченными возможностями.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Мониторинг динамики развития детей
Умения:
1. Осуществлять критический анализ результатов мониторинга с использованием цифровых ресурсов с последующим предоставлением обратной связи по результатам оценивания;
2. Систематизировать и разрабатывать для педагогического сообщества рекомендации по использованию результатов мониторинга развития детей с нарушениями зрения;
3. Обобщать и транслировать опыт эффективного сотрудничества по развитию детей в педагогическом сообществе;
4. Составлять образовательную программу на основе мониторинга для детей с нарушениями зрения.
Знания:
1. Теории и практики проведения контроля прогресса детей с учетом особых образовательных потребностей детей с нарушениями зрения;
2. Методик разработки инструментов оценивания с учетом особенностей и потребностей детей с нарушениями зрения;
3. Критериев оценивания достижений с нарушениями зрения с учетом особых образовательных потребностей.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Поддержание общественного доверия к профессии и приобщение детей к системе ценностей
Навык 1:
Поддержание высоких стандартов этики и поведения в школе и за ее пределами
Умения:
1. Проявлять убежденность в способности всех детей с нарушениями зрения (незрячие, слабовидящие) достигать образовательных целей;
2. Нести ответственность за поддержание и развитие профессионального уровня коллег;
3. Проявлять ответственность за академическую успешность и воспитание детей с нарушениями зрения;
4. Управлять цифровой идентичностью и соблюдать цифровой этикет;
5. Организовать субъект-субъектное взаимодействие всех участников педагогического процесса, владеть технологией управления образовательным процессом в специальных организациях для детей с нарушениями зрения;
6. Управлять рисками в обучении и воспитании детей с нарушениями зрения;
7. Обладать навыками саморегуляции, стрессоустойчивости.
Знания:
1. Правил педагогической этики;
2. Этических норм при управлении цифровой идентичностью и онлайн-обучения;
3. Закона Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах".
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Расширение и укрепление ценностно-смысловой сферы личности посредством принятия единых ценностей
Умения:
1. Применять широкий спектр образовательных ресурсов в процессе воспитания детей с нарушениями зрения с учетом особых образовательных потребностей;

2. Мүмкіндігі шектеулі балалардың танымдық мүмкіндіктері деңгейін бағалау критерийлері мен құралдары;
3. Мүмкіндігі шектеулі балалардың жас және жеке, психофизикалық даму заңдылықтары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Балалардың даму динамикасының мониторингі
Машықтар:
1. Бағалау нәтижелері бойынша кейіннен кері байланыс бере отырып, цифрлық ресурстарды пайдалана отырып, мониторинг нәтижелеріне сыни талдау жүргізу;
2. Көру қабілеті зақымдалған балалардың даму мониторингінің нәтижелерін пайдалану бойынша педагогикалық қоғамдастық үшін ұсынымдарды жүйелеу және әзірлеу;
3. Педагогикалық қоғамдастықта балаларды дамыту бойынша тиімді ынтымақтастық тәжірибесін жинақтау және тарату;
4. Көру қабілеті зақымдалған балаларға арналған мониторинг негізінде білім беру бағдарламасын жасау.
Білімдер:
1. Көру қабілеті зақымдалған балалардың ерекше білім беру қажеттіліктерін ескере отырып, балалардың үлгерімін бақылау теориялары мен практикасы;
2. Көру қабілеті зақымдалған балалардың ерекшеліктері мен қажеттіліктерін ескере отырып бағалау құралдарын әзірлеу әдістемесі;
3. Ерекше білім беру қажеттіліктерін ескере отырып, көру қабілеті зақымдалған балалардың жетістіктерін бағалау критерийлері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3:
Мамандыққа деген қоғамдық сенімді қолдау және балаларды құндылықтар жүйесіне тарту
Дағды 1:
Мектепте және одан тыс жерлерде этика мен мінез-құлықтың жоғары стандарттарын сақтау
Машықтар:
1. Көру қабілеті зақымдалған (көрмейтін, нашар көретін) барлық балалардың білім беру мақсаттарына жету қабілетіне сенімділік таныту;
2. Әріптестердің кәсіби деңгейін сақтауға және дамытуға жауапты болу;
3. Көру қабілеті зақымдалған балаларды академиялық табысқа және тәрбиелеуге жауапкершілікті көрсету;
4. Сандық сәйкестікті басқару және сандық этикетті сақтау;
5. Субъект-педагогикалық процестің барлық қатысушыларының субъектілік өзара іс-қимылын ұйымдастыру, көру қабілеті зақымдалған балаларға арналған арнайы ұйымдарда білім беру процесін басқару технологиясын меңгеру;
6. Көру қабілеті зақымдалған балаларды оқыту мен тәрбиелеудегі тәуекелдерді басқару;
7. Өзін-өзі реттеу, стресске төзімділік дағдыларына ие болу.
Білімдер:
1. Педагогикалық этика ережелері;
2. Сандық сәйкестікті және онлайн оқытуды басқарудағы этикалық нормалар;
3. "Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Біртұтас құндылықтарды қабылдау арқылы тұлғаның құндылық-семантикалық саласын кеңейту және нығайту
Машықтар:
1. Ерекше білім беру қажеттіліктерін ескере отырып, көру қабілеті зақымдалған балаларды тәрбиелеу процесінде білім беру ресурстарының кең спектрін қолдану;

2. Проектировать эффективные стратегии формирования у детей с нарушениями зрения навыков применения знаний в повседневной жизни;
3. Демонстрировать открытость к культурному многообразию, сохраняя национальные и общечеловеческие ценности;
4. Анализировать и отбирать инновационные педагогические подходы воспитательной работы, развивающей эмоционально-ценностной сферы детей (культуру переживаний и ценностные ориентации);
5. Применять информационные технологии в учебном процессе детей с нарушениями зрения для расширения возможностей обучения и воспитания;
6. Сотрудничать с родителями (законными представителями), педагогами и социумом.
Знания:
1. Нормативных правовых актов, регулирующих воспитательную деятельность организации;
2. Методологических подходов и технологии воспитательной работы, современных концепций воспитания;
3. Инновационных подходов создания безопасной, доступной, благоприятной образовательной среды;
4. Теоретических и методических подходов формирования у детей основ поликультурного образования.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 4:
Осуществление учебно-методической деятельности
Навык 1:
Подготовка и разработка учебно-методических материалов
Умения:
1. Систематизировать и вести разработку учебно-методических материалов с учетом особых образовательных потребностей и развития детей с нарушениями зрения на основе результатов исследования в специальном образовании с использованием информационных технологий;
2. Создавать цифровой контент с использованием программирования;
3.Транслировать результаты профессиональной деятельности.
Знания:
1. Проектирования и разработки учебно-методических материалов, в том числе с использованием
цифровых технологий для детей с нарушениями зрения;
2. Системы критериев оценивания качества учебно-методических материалов;
3. Методов разработки, интеграции и переработки цифрового контента с соблюдением авторских прав.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Осуществление профессионального развития
Умения:
1. Инициировать профессиональные дискуссии с коллегами и поддерживать доверительные отношения с родителями/законными представителями;
2. Принимать участие в конкурсах профессионального мастерства или подготовить детей к участию в олимпиадах, конкурсах, соревнованиях;
3. Участвовать в организации и проведении семинаров, конференций для педагогов, организованных подведомственными организациями образования соответствующего уполномоченного органа;
4. Распространять опыт работы, используя интернет-ресурсы;
В дополнение к предыдущим, для подуровня 7.1:

2. Көру қабілеті зақымдалған балаларда күнделікті өмірде білімді қолдану дағдыларын қалыптастырудың тиімді стратегияларын жобалау;
3. Ұлттық және жалпыадамзаттық құндылықтарды сақтай отырып, мәдени әртүрлілікке ашықтықты көрсету;
4. Балалардың эмоционалды-құндылық саласын дамытатын тәрбие жұмысының инновациялық педагогикалық тәсілдерін талдау және таңдау (тәжірибе мәдениеті және құндылық бағдарлары);
5. Оқу және тәрбие мүмкіндіктерін кеңейту үшін көру қабілеті зақымдалған балалардың оқу процесінде ақпараттық технологияларды қолдану;
6. Ата-аналармен (заңды өкілдермен), мұғалімдермен және қоғаммен ынтымақтастық.
Білімдер:
1. Ұйымның тәрбие қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
2. Тәрбие жұмысының әдіснамалық тәсілдері мен технологиялары, қазіргі заманғы тәрбие тұжырымдамалары;
3. Қауіпсіз, қолжетімді, қолайлы білім беру ортасын құрудың инновациялық тәсілдері;
4. Балаларда көпмәдениетті білім беру негіздерін қалыптастырудың теориялық және әдістемелік тәсілдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 4:
Оқу-әдістемелік қызметті жүзеге асыру
Дағды 1:
Оқу-әдістемелік материалдарды әзірлеу және дайындау
Машықтар:
1. Ақпараттық технологияларды пайдалана отырып, арнайы білім берудегі зерттеу нәтижелері негізінде көру қабілеті зақымдалған балалардың ерекше білім беру қажеттіліктері мен дамуын ескере отырып, оқу-әдістемелік материалдарды жүйелеу және әзірлеуді жүргізу;
2. Бағдарламалауды қолдана отырып, сандық мазмұн жасау;
3. Кәсіби қызмет нәтижелерін трансляциялау.
Білімдер:
1. Оқу-әдістемелік материалдарды жобалау және әзірлеу, оның ішінде
көру қабілеті зақымдалған балаларға арналған цифрлық технологиялар;
2. Оқу-әдістемелік материалдардың сапасын бағалау критерийлерінің жүйесі;
3. Авторлық құқықты сақтай отырып, цифрлық мазмұнды әзірлеу, интеграциялау және өңдеу әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Кәсіби дамуды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Әріптестермен кәсіби пікірталастарды бастау және ата-аналармен (заңды өкілдермен) сенімді қарым-қатынасты сақтау;
2. Кәсіби шеберлік конкурстарына қатысу немесе балаларды олимпиадаларға, конкурстарға, жарыстарға қатысуға дайындау;
3. Тиісті уәкілетті органның ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдары ұйымдастырған педагогтер үшін семинарлар, конференциялар ұйымдастыруға және өткізуге қатысу;
4. Интернет-ресурстарды пайдалана отырып, жұмыс тәжірибесін тарату;
Алдыңғыларға қосымша, 7.1 ішкі деңгей үшін:

1. Координировать исследовательскую и проектную деятельность детей;
2. Подбирать соответствующие приемы активизации познавательной деятельности;
3. Корректировать через исследовательскую деятельность поведенческие и мыслительные аспекты развития детей.
4. Координировать исследования в области специального образования, распространять результаты в педагогическом сообществе, поддерживать коллег в профессиональном развитии;
5. Анализировать динамику развития профессиональных компетенций вместе с коллегами;
6. Распространять собственный опыт, участвовать в исследованиях практики коллег и оказывать профессиональную поддержку начинающим педагогам и педагогическому сообществу.
Знания:
1. Теории и практики исследования образовательного, коррекционно-развивающего процесса;
2. Специфики образовательного процесса детей с ограниченными возможностями;
3. Подходов, методов, инструментов исследования образовательного процесса.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Эмоциональный интеллект
Доброжелательность
Приверженность профессии педагога
Гражданственность
Проактивность
Соблюдение профессиональной этики
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Тифлопедагог
41. Карточка профессии "Социальный педагог организации образования":
Код группы:
2379-9
Код наименования занятия:
2379-9-007
Наименование профессии:
Социальный педагог организации образования
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
6.1, 6.2, 6.3, 6.4
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 июля 2009 года № 338 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей педагогов"
Параграф 12. Социальный педагог организаций образования
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Социальные науки
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Для 6 уровня - без опыта; для 6.1 - не менее 2 лет; для 6.2 - не менее 3 лет; для 6.3 - не менее 4 лет, для 6.4 - не менее 5 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
нет
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Обеспечение социально-педагогической, информационной и правовой поддержки воспитания, адаптации и социализации обучающихся.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Оказание социально-педагогической помощи профиля и предназначения в адаптации обучающихся.
2. Оказание социальной-педагогической помощи социализации обучающихся.

1. Балалардың зерттеу және жобалау қызметін үйлестіру;
2. Танымдық белсенділікті арттырудың тиісті әдістерін таңдаңыз;
3. Зерттеу қызметі арқылы балалардың дамуының мінез-құлық және ойлау аспектілерін түзетіңіз.
4. Арнайы білім беру саласындағы зерттеулерді үйлестіру, нәтижелерді педагогикалық қоғамдастыққа тарату, әріптестерді кәсіби дамуға қолдау көрсету;
5. Әріптестермен бірге кәсіби құзыреттіліктің даму динамикасын талдау;
6. Өз тәжірибесін тарату, әріптестердің тәжірибесін зерттеуге қатысу және бастаушы педагогтар мен педагогикалық қоғамдастыққа кәсіби қолдау көрсету.
Білімдер:
1. Білім беру, түзету және дамыту процесін зерттеудің теориялары мен практикасы;
2. Мүмкіндігі шектеулі балалардың білім беру процесінің ерекшеліктері;
3. Оқу процесін зерттеудің тәсілдері, әдістері, құралдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Эмоциялық парасат
Мейірімділік
Педагог мамандығына адалдық
азаматтық жауапкершілік
Проактивтілік
Кәсіби этиканы сақтау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Тифлопедагог
41. Кәсіптің карточкасы "Білім беруді ұйымдастырушы әлеуметтік педагог":
Топтың коды:
2379-9
Қызмет атауының коды:
2379-9-007
Кәсіптің атауы:
Білім беруді ұйымдастырушы әлеуметтік педагог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
6.1, 6.2, 6.3, 6.4
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген тұлғалардың лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2009 жылғы 13 шілдедегі № 338 бұйрығы
12-параграф. Білім беру ұйымдарының әлеуметтік педагогі
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Әлеуметтік ғылымдар
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
6 деңгей үшін - жұмыс өтілі жоқ; 6.1 үшін - кемінде 2 жыл; 6.2 үшін - кемінде 3 жыл; 6.3 үшін - кемінде 4 жыл, 6.4 үшін - кемінде 5 жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
жоқ
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Білім алушыларды тәрбиелеуді, бейімдеуді және әлеуметтендіруді әлеуметтік-педагогикалық, ақпараттық және құқықтық қолдауды қамтамасыз ету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Білім алушылардың әлеуметтік-педагогикалық бейімделуіне көмек көрсету
2. Білім алушыларды әлеуметтендіруге әлеуметтік-педагогикалық көмек көрсету

3. Обеспечение условий в оказании материальной помощи.
4. Осуществление учебно-методической деятельности.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Оказание социально-педагогической помощи профиля и предназначения в адаптации обучающихся.
Навык 1:
Изучение психолого-медико-педагогических особенностей личности и ее микросреды.
Умения:
1. Исследовать условия жизни обучающихся, воспитанников.
2. Выявлять интересы и потребности, проблемы, конфликтные ситуации, отклонения в поведении обучающихся, воспитанников.
3. Своевременно оказывать социальную помощь и поддержку обучающимся, воспитанникам.
Знания:
1. Нормы педагогической этики.
2. Педагогики и психологии, физиологии.
3. Основы трудового законодательства, правил безопасности и охраны труда, санитарных правил и норм.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Выявление социальных потребностей и трудностей в процессе адаптации, обучения и воспитания.
Умения:
1. Выявлять и применять методы и формы определения трудностей в адаптации, в том числе с помощью цифровых ресурсов.
2. Обеспечивать своевременный контроль за выявлением социальных семейно-бытовых проблем и условий проживания.
3. Своевременно информировать администрацию о различных трудностях адаптации, обучения, воспитания.
Знания:
1. Методов выявления трудностей адаптации и воспитания.
2. Методов оказания социально-педагогической поддержки при сложностях адаптации, обучения и воспитания.
3. Форм и методов взаимодействия с родителями, инспекторами ювенальной полиции, комиссией по делам несовершеннолетних, представителями заинтересованных органов и организаций.
4. Законодательства в области защиты прав ребенка.
5. Возрастных особенностей и кризисных периодов психологического состояния несовершеннолетних.
6. Основных форм проявления девиантного, деструктивного и асоциального поведения несовершеннолетних.
7. Деструктивных форм поведения родителей и законных представителей.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Оказание социальной-педагогической помощи социализации обучающихся.
Навык 1:
Обеспечение условий для успешной социализации обучающихся.
Умения:
1. Оказывать социально-педагогическую поддержку обучающихся в трудной жизненной ситуации.
2. Проводить мониторинг социальной микросреды обучающихся.
3. Проводить анализ условий воспитания и социализации обучающихся; проблем, потребностей, социальных рисков.
4. Выявлять риски, опасные для жизни, здоровья, обучения и социализации.
5. Разрабатывать мероприятия по обеспечению поддержки обучающихся в социальных и образовательных трудностях.
6. Оказывать содействие в планировании мероприятий по формированию социальной компетентности, знаний о социальной действительности, способах решения социальных проблем.
7. Проводить профилактику поведения и правонарушений детской и подростковой преступности и других социальных девиаций.
8. Оказывать индивидуальную консультативную социально-педагогическую помощь обучающимся, их родителям и педагогам.
9. Организовывать и принимать активное участие в мероприятиях, направленных на приобретение обучающимися актуального социокультурного опыта, досуговых и творческих мероприятиях обучающихся.
10. Соблюдать и транслировать антикоррупционную культуру.
Знания:
1. Целей и задач процесса социализации несовершеннолетних в системе образования.
2. Условий для расширения у обучающихся социокультурного опыта.
3. Ценностей духовно-нравственного, интеллектуального и физического развития.
4. Социальных проектов, инициатив, организаций по обеспечению, формированию, развитию творческого потенциала, способности и индивидуальной занятости.

3. Материалдық көмек көрсету жағдайларын қамтамасыз ету
4. Оқу-әдістемелік қызметті жүзеге асыру
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Білім алушылардың әлеуметтік-педагогикалық бейімделуіне көмек көрсету
Дағды 1:
Бейімделу, оқыту және тәрбиелеу процесінде әлеуметтік қажеттіліктер мен қиындықтарды анықтау
Машықтар:
1. Бейімделу мен тәрбиелеудегі кедергілерді анықтау әдістері;
2. Бейімделу, оқыту және тәрбиелеудегі кедергілерді жоюда әлеуметтік-педагогикалық қолдау көрсету әдістері;
3. Ата-аналармен, ювеналды полиция инспекторларымен, кәмелетке толмағандар жөніндегі комиссиямен, мүдделі органдар және ұйымдардың өкілдерімен өзара іс-әрекет нысандары мен әдістері;
4. Бала құқықтарын қорғауға қатысты Қазақстан Республикасының заңдары;
5. Кәмелетке толмағандардың психологиялық жағдайының жас ерекшеліктері мен дағдарыстық кезеңдері;
6. Кәмелетке толмағандардың девиантты, деструктивті және теріс мінез-құлқының негізгі көріністері;
7. Ата-аналар мен заңды өкілдердің деструктивті мінез-құлқы нысандары.
Білімдер:
1. Бейімделудегі қиындықтарды анықтаудың әдістері мен формалары туралы хабардар болу;
2.Әлеуметтік отбасылық-тұрмыстық проблемалар мен өмір сүру жағдайларын уақтылы анықтап, бақылауды қамтамасыз ету;
3. Бейімделудің, оқытудың, тәрбиенің әртүрлі кедергілері туралы әкімшілікті уақтылы хабардар ету;
4. Білім алушылардың құқықтарын бұзудың әртүрлі әлеуметтік-тұрмыстық, ақпараттық-желілік, әлеуметтік-құқықтық және әлеуметтік-экономикалық нысандары туралы түсініктерге ие болу;
5. Баланың құқықтарын қорғауға қатысты Қазақстан Республикасының нормативтік-құқықтық актілері жөнінде құзыреттерге ие болу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Оқушылар мен тәрбиеленушілер, сондай-ақ ұйым, отбасы, қоршаған орта, әлеуметтік қызметтердің мамандары, ведомстволар мен әкімшілік органдар арасындағы байланысты қамтамасыз ету.
Машықтар:
1. Білім беру ұйымдарында және тұрғылықты жерінде оқушылар мен тәрбиеленушілерді әлеуметтік қорғау шараларын жүзеге асыру, сондай-ақ балалардың құқықтарын қорғау және мүдделерін сақтау саласында әлеуметтік қызмет мамандарымен және басқа да ведомстволармен жұмыс жүргізу.
2. Клиенттермен сенімді қарым-қатынас орнатуды, эмпатия мен түсіністік танытуды білу.
3. Балалар, жасөспірімдер, ата-аналар, мұғалімдер және басқа мамандарды қоса алғанда, әртүрлі топтармен қарым-қатынас жасау және жұмыс істеу дағдыларына ие болу.
4. Жұмыс барысында туындайтын жанжалды жағдайларды реттей білу және мәселелерді шеше білу.
5. Құжаттамамен жұмыс істеу, есеп жүргізу, жұмыс нәтижелерін талдау және статистика жүргізу дағдыларына ие болу.
6. Мұғалімдермен, ата-аналармен және басқа мамандармен командада жұмыс істеу, ақпарат алмасу және балалар мен жасөспірімдерді қолдаудың бірлескен стратегияларын әзірлеу дағдыларына ие болу.
7. Мультикультуралық ортада жұмыс істейтін клиенттердің мәдени және әлеуметтік ерекшеліктерін ескеруге дайын болу.
Білімдер:
1. Адамдардың даму ерекшеліктері мен мінез-құлқын түсіну үшін психология, педагогика және социология негіздерін білу.
2. Оқушылармен, ата-аналармен және қоғамның басқа өкілдерімен педагогикалық өзара әрекеттесу принциптерін білу.
3. Білім беру және кәсіби ортадағы коммуникация стратегиялары мен механизмдерін меңгеру.
4. Еңбек заңнамасының негіздерін, қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелерін, санитарлық нормалар мен талаптарды білу.
5. Жанжалды жағдайларды реттеу және шешу әдістері мен жолдарын меңгеру.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Білім алушыларды әлеуметтендіруге әлеуметтік-педагогикалық көмек көрсету
Дағды 1:
Білім алушылардың табысты әлеуметтенуі үшін жағдайларды қамтамасыз ету.
Машықтар:
1. Өмірлік қиын жағдайда білім алушыларға әлеуметтік-педагогикалық қолдау көрсету әдістерін меңгеру;
2. Білім алушылардың әлеуметтік микроортасына мониторинг жүргізу;
3. Білім алушыларды тәрбиелеу және әлеуметтендіру жағдайларына; проблемаларға, қажеттіліктерге, әлеуметтік тәуекелдерге талдау жүргізу;
4. Өмірге, денсаулыққа, оқуға және әлеуметтенуге қауіпті тәуекелдерді анықтау;
5. Білім алушыларды әлеуметтік және білім беру қиындықтарында қолдауды қамтамасыз ету жөніндегі іс шараларды әзірлеу;
6. Әлеуметтік құзыреттілікті, әлеуметтік шындық туралы білімді, әлеуметтік мәселелерді шешу тәсілдерін қалыптастыру жөніндегі іс-шараларды жоспарлауға жәрдемдесу;
7. Мінез-құлық пен құқық бұзушылықтардың балалар мен жасөспірімдер қылмыстарының және басқа да әлеуметтік ауытқулардың алдын алу;
8. Білім алушыларға, олардың ата-аналары мен педагогтарына жеке консультациялық әлеуметтік-педагогикалық көмек көрсету;
9. Білім алушылардың өзекті әлеуметтік-мәдени тәжірибесін, білім алушылардың бос уақытын және шығармашылық іс-шараларын игеруіне бағытталған жұмыстарды ұйымдастыруда құзыреттілікке ие болу.
Білімдер:
1. Білім беру жүйесіндегі кәмелетке толмағандарды әлеуметтендіру процесінің мақсаттары мен міндеттері;
2. Білім алушылардың әлеуметтік-мәдени тәжірибесін кеңейтуінің шарттары;
3. Дене дамуының, зияткерлік және рухани-адамгершілік құндылықтары;
4. Әлеуметтік жобаларды, бастамаларды, шығармашылық әлеуетті, қабілеттілікті және жеке жұмыспен қамтуды қамтамасыз ету, қалыптастыру, дамыту жөніндегі ұйымдар;

5. Инструментов социально-правовой защиты прав и интересов детей.
6. Инструментов для решения семейно-бытовых проблем.
7. Норм и правил по предоставлению социально - экономической помощи несовершеннолетним.
8. Тенденций информационного поля, социальных сетей, их влияния на обучение, развитие, и социализацию обучающихся.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Обеспечение условий в оказании материальной помощи.
Навык 1:
Обеспечение материального сопровождения социальных проблем обучающихся организации образования.
Умения:
1. Реализовывать меры по назначению опекунства, трудоустройству, патронату.
2. Обеспечивать законное сопровождение нуждающихся несовершеннолетних в опеке и попечительстве.
3. Выполнять взаимодействие с семьей обучающихся.
4. Консультировать по социальным проблемам обучающихся.
5. Взаимодействовать с семейными центрами и центрами занятости; с учреждениями социального партнерства и институтами социализации личности.
6. Обеспечивать организацию мероприятий по проведению благотворительной помощи.
7. Координировать работу по патронату, обеспечению жильем, пособиями, пенсиями, имущественными и неимущественными правами детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, детей с ограниченными возможностями, детей-инвалидов, инвалидов с детства.
Знания:
1. Нормативных правовых актов Республики Казахстан, соответствующих направлению деятельности.
2. Исполнительного механизма и института материального и финансового обеспечения детей с социальными трудностями.
3. Путей и возможностей улучшения материальных условий на этапе обучения, развития, воспитания, и социализации обучающихся.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 4:
Осуществление учебно-методической деятельности.
Навык 1:
Подготовка и разработка учебно- методических материалов, авторских программ.
Умения:
1. Участвовать в разработке, утверждении и реализации образовательных учебных программ в организации образования.
В дополнение к предыдущему для подуровня 6.1:
2. Изучать передовой опыт, применять его на практике.
3. Принимать участие в работе методических объединений организации образования.
В дополнение к предыдущему для подуровня 6.2:
4. Руководить творческими семинарами.
5. Внедрять передовой опыт.
В дополнение к предыдущему для подуровня 6.3:
6. Пользоваться методами научно-исследовательской, экспериментальной работы.
7. Разрабатывать новые социально-педагогические программы, педагогические технологии.
В дополнение к предыдущему для подуровня 6.4:

5. Балалардың құқықтары мен мүдделерін әлеуметтік-құқықтық қорғауды шешудегі құзыреттер;
6. Отбасылық-тұрмыстық мәселелерді шешудегі құзыреттер;
7. Кәмелетке толмағандарға әлеуметтік-экономикалық көмек көрсету;
8. Ақпараттық өрістің, әлеуметтік желілердің тенденциялары, олардың білім алушыларды оқытуға, дамытуға және әлеуметтендіруге әсері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3:
Материалдық көмек көрсету жағдайларын қамтамасыз ету
Дағды 1:
Білім беру ұйымдары білім алушыларының әлеуметтік проблемаларын материалдық тұрғыдан қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Қамқоршылықты тағайындау, жұмысқа орналастыру, патронат бойынша шараларды іске асыру;
2. Қорғаншылық пен қамқоршылыққа мұқтаж кәмелетке толмағандарды заңды тұрғыда қамтамасыз ету;
3. Білім алушылардың отбасымен өзара іс-әрекетті орындау;
4. Білім алушылардың әлеуметтік мәселелерін шешуде кеңес беру;
5. Отбасылық орталықтар мен жұмыспен қамту орталықтары; әлеуметтік әріптестік мекемелер және жеке тұлғаны әлеуметтендіру институттарының өзара ынтымақтастығы;
6. Қайырымдылық көмекті өткізу жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыруды қамтамасыз ету.
7. Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды, мүмкіндігі шектеулі балаларды, мүгедектігі бар балаларды патронат бойынша, тұрғын үймен, жәрдемақылармен, зейнетақылармен, мүліктік және мүліктік емес құқықтармен қамтамасыз ету жөніндегі жұмысты үйлестіру.
Білімдер:
1. Қызмет бағытына сәйкес келетін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері;
2. Әлеуметтік қиындықтары бар балаларды материалдық және қаржылық қамтамасыз етудің атқарушы тетігі мен институты;
3. Білім алушыларды оқыту, дамыту, тәрбиелеу және әлеуметтендіру кезеңіндегі материалдық жағдайларды жақсарту жолдары мен мүмкіндіктері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 4:
Оқу-әдістемелік қызметті жүзеге асыру
Дағды 1:
Оқу-әдістемелік материалдарды, меншікті бағдарламаларды дайындау және әзірлеу
Машықтар:
1. Білім беру ұйымдарында оқу бағдарламаларын әзірлеуге, бекітуге және енгізуге қатысу.
6.1 ішкі деңгей үшін алдыңғыға қосымша:
2. Озық тәжірибелерді зерделеу және оларды тәжірибеде қолдану.
3. Білім беру ұйымдарының әдістемелік бірлестіктерінің жұмысына қатысу.
6.2 ішкі деңгей үшін алдыңғыға қосымша:
4. Шығармашылық шеберханаларға жетекшілік ету.
5. Ең жақсы тәжірибелерді енгізу.
6.3 ішкі деңгей үшін алдыңғыға қосымша:
6. Ғылыми-зерттеу және эксперименттік жұмыс әдістерін қолдану.
7. Жаңа әлеуметтік-педагогикалық бағдарламаларды, педагогикалық технологияларды әзірлеу.
6.4 ішкі деңгей үшін алдыңғыға қосымша:

8. Руководить работой творческих групп по разработке актуальных проблем социальной педагогики.
9. Разрабатывать и представлять методические материалы на областном учебно-методическом совете и РУМС.
Знания:
1. Основы трудового законодательства, правил безопасности и охраны труда, санитарных правил и норм.
2. Методики воспитательной работы, программы занятий кружков, секций, студий, клубных объединений.
3. Требований, предъявляемых к разработке учебно-методических материалов.
4. Цифровых технологий в рамках профессиональной деятельности.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Адаптивность
Ответственность
Стрессоустойчивость
Терпеливость
Умение работать в команде
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Педагог-психолог, психолог
42. Карточка профессии "Педагог по работе с детьми с задержкой психического развития (ЗПР) и трудностями в обучении":
Код группы:
2374-9
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Педагог по работе с детьми с задержкой психического развития (ЗПР) и трудностями в обучении
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
6.1, 6.2, 6.3, 6.4
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 июля 2009 года № 338 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей педагогов"
Параграфы 4,7,10. Специальный педагог (учитель-дефектолог, дефектолог, учитель-логопед, логопед, олигофренопедагог, сурдопедагог, тифлопедагог) организаций дошкольного воспитания и обучения, среднего и специального образования.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Специальная педагогика
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Для 6 уровня - без стажа работы; для 6.1 - не менее 2 лет; для 6.2 - не менее 3 лет; для 6.3 - не менее 4 лет, для 6.4 - не менее 5 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Специальная психолого-педагогическая поддержка (обучение и воспитание) детей с особыми образовательными потребностями (с задержкой психического развития и трудностями в обучении)
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Осуществление психолого-педагогической поддержки и учебно-воспитательного процесса
2. Оценивание знаний, умений и навыков детей

8. Әлеуметтік педагогиканың өзекті мәселелерін әзірлеу бойынша шығармашылық топтардың жұмысына жетекшілік ету.
9. Облыстық оқу-әдістемелік кеңесте және РОӘК-те оқу-әдістемелік кешендерді әзірлеу және ұсыну.
Білімдер:
1. Еңбек заңнамасының негіздері, қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау ережелері, санитарлық ережелер мен нормалар.
2. Тәрбие жұмысының әдістемесі, үйірмелер, секциялар, студиялар, клубтық бірлестіктердің оқу бағдарламалары.
3. Оқу материалдарын әзірлеуге қойылатын талаптар.
4. Кәсіби қызмет аясындағы цифрлық технологиялар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Бейімділік
Жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Шыдамдылық
Командада жұмыс істей білу
педагогикалық интуиция
байқағыштық
кәсібилік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Білім беру ұйымының әлеуметтік педагогы
42. Кәсіптің карточкасы "Психикалық дамуы тежелген (ПДТ) және оқуда қиындықтары бар балалармен жұмыс жөніндегі педагог":
Топтың коды:
2374-9
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Психикалық дамуы тежелген (ПДТ) және оқуда қиындықтары бар балалармен жұмыс жөніндегі педагог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
6.1, 6.2, 6.3, 6.4
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Педагог лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы "Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2009 жылғы 13 шілдедегі № 338 бұйрығы
4,7,10-параграф. Мектепке дейінгі тәрбие және оқыту, орта және арнайы білім беру ұйымдарының арнайы педагогы (мұғалім-дефектолог, дефектолог, мұғалім-логопед, логопед, олигофренопедагог, сурдопедагог, тифлопедагог).
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Арнайы педагогика
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
6 деңгей үшін - жұмыс өтілі жоқ; 6.1 үшін - кемінде 2 жыл; 6.2 үшін - кемінде 3 жыл; 6.3 үшін - кемінде 4 жыл, 6.4 үшін - кемінде 5 жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ерекше білім беру қажеттіліктері бар (психикалық дамуы тежелген және оқуда қиындықтары бар) балаларды арнайы психологиялық-педагогикалық қолдау (оқыту және тәрбиелеу)
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Психологиялық-педагогикалық қолдауды және оқу-тәрбие процесін жүзеге асыру
2. Балалардың білімін, іскерлігі мен дағдыларын бағалау

3. Поддержание общественного доверия к профессии и приобщение обучающихся к системе ценностей
4. Осуществление учебно-методической деятельности
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Осуществление психолого-педагогической поддержки и учебно-воспитательного процесса
Навык 1:
Планирование психолого-педагогической поддержки и учебно-воспитательного процесса
Умения:
1. Соблюдать требования охраны жизни и здоровья детей;
2. Проектировать и реализовывать образовательный, коррекционно-развивающий процесс с учетом образовательных потребностей детей с задержкой психического развития;
3. Проектировать содержание процесса преподавания/обучения с использованием результатов исследования собственной практики и информационных, вспомогательных технологий, отвечающих потребностям и способностям детей с задержкой психического развития;
4. Проектировать и реализовывать индивидуальный образовательный маршрут детей с задержкой психического развития с учетом анализа результатов мониторинга достижений;
5. Исследовать и внедрять учебные программы, методики обучения и учебно-методические материалы с учетом межпредметного подхода и принципов специальной педагогики;
6. Вовлекать коллег, родителей (законных представителей) в образовательный процесс детей с задержкой психического развития.
Знания:
1. Основ безопасности, охраны жизни и здоровья детей;
2. Нормативных правовых актов в области специального и инклюзивного образования;
3. Содержания учебных предметов (занятий), методик преподавания и оценивания детей с задержкой психического развития;
4. Теоретических и методических подходов к разработке учебной, коррекционно-развивающей, образовательной программы в межпредметном контексте для создания инноваций.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Организация психолого-педагогической поддержки и учебно-воспитательного процесса
Умения:
1. Осуществлять психолого-педагогическую поддержку, обучение и воспитание детей с задержкой психического развития в соответствии с государственным общеобязательным стандартом образования;
2. Реализовывать интегрированный процесс обучения и воспитания с учетом результатов исследований практики с использованием информационных технологий и контента на основе искусственного интеллекта;
3. Транслировать эффективный опыт по созданию безопасной и благоприятной образовательной и развивающей среды;
4. Применять инновационные формы, методы и средства, в том числе информационные ресурсы, при организации учебного процесса детей с задержкой психического развития;
5. Исследовать и проектировать урок/занятие на основе эффективных методик преподавания и инструментов оценивания учебных достижений на основе исследований практики в области специальной педагогики;

3. Мамандыққа деген қоғамдық сенімді қолдау және балаларды құндылықтар жүйесіне тарту
4. Оқу-әдістемелік қызметті жүзеге асыру
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Психологиялық-педагогикалық қолдауды және оқу-тәрбие процесін жүзеге асыру
Дағды 1:
Психологиялық-педагогикалық қолдау мен оқу-тәрбие процесін жоспарлау
Машықтар:
1. Балалардың өмірі мен денсаулығын қорғау талаптарын сақтау;
2. Психикалық дамуы тежелген балалардың білім беру қажеттіліктерін ескере отырып, білім беру, түзету және дамыту процесін жобалау және жүзеге асыру;
3. Психикалық дамуы тежелген балалардың қажеттіліктері мен қабілеттерін қанағаттандыратын өзіндік тәжірибені және ақпараттық, көмекші технологияларды зерттеу нәтижелерін пайдалана отырып, оқыту процесінің мазмұнын жобалау;
4. Жетістіктер мониторингі нәтижелерін талдауды ескере отырып, психикалық дамуы тежелген балалардың жеке білім беру бағытын жобалау және іске асыру;
5. Пәнаралық тәсіл мен арнайы педагогика қағидаттарын ескере отырып, оқу бағдарламаларын, оқыту әдістемелерін және оқу-әдістемелік материалдарды зерттеу және енгізу;
6. Әріптестерді, ата-аналарды (заңды өкілдерді) психикалық дамуы тежелген балалардың білім беру процесіне тарту.
Білімдер:
1. Балалардың қауіпсіздігі, өмірі мен денсаулығын қорғау негіздері;
2. Арнайы және инклюзивті білім беру саласындағы нормативтік құқықтық актілер;
3. Оқу пәндерінің (сабақтарының) мазмұны, психикалық дамуы тежелген балаларды оқыту және бағалау әдістемелері;
4. Инновацияларды құру үшін пәнаралық контексте оқу, түзету-дамыту, білім беру бағдарламасын әзірлеудің теориялық және әдістемелік тәсілдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Психологиялық-педагогикалық қолдау мен оқу-тәрбие процесін ұйымдастыру
Машықтар:
1. Мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандартына сәйкес психикалық дамуы тежелген балаларды психологиялық-педагогикалық қолдауды, оқытуды және тәрбиелеуді жүзеге асыру;
2. Жасанды интеллект негізінде ақпараттық технологиялар мен контентті пайдалана отырып тәжірибені зерттеу нәтижелерін ескере отырып оқыту мен тәрбиелеудің интеграцияланған процесін іске асыру;
3. Қауіпсіз және қолайлы білім беру және дамыту ортасын құру бойынша тиімді тәжірибені тарату;
4. Психикалық дамуы тежелген балалардың оқу процесін ұйымдастыру кезінде инновациялық нысандарды, әдістер мен құралдарды, оның ішінде ақпараттық ресурстарды қолдану;
5. Арнайы педагогика саласындағы практиканы зерттеу негізінде оқытудың тиімді әдістемелері мен оқу жетістіктерін бағалау құралдары негізінде сабақты зерттеу және жобалау;

3. Разрабатывать и применять методы, стратегии и инструменты оценивания динамики сформированности навыков детей;
4. Разрабатывать для педагогического сообщества рекомендации по использованию результатов мониторинга развития детей с задержкой психического развития.
Знания:
1. Методик и специфики обучения детей с задержкой психического развития с использованием традиционных, вспомогательных средств;
2. Специальных методик и технологий контроля динамики развития детей с учетом их особенностей и возможностей;
3. Теоретических и методических основ учебных программ для детей с задержкой психического развития.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Поддержание общественного доверия к профессии и приобщение обучающихся к системе ценностей
Навык 1:
Поддержание высоких стандартов этики и поведения в школе и за ее пределами
Умения:
1. Руководствоваться этическими и правовыми нормами в педагогической деятельности.
2. Управлять цифровой идентичностью и соблюдать цифровой этикет.
3. Управлять поведением обучающихся на основе повышения мотивации к учебно-познавательной деятельности.
4. Организовать субъект-субъектное взаимодействие всех участников педагогического процесса, владеть технологией управления образовательным процессом.
5. Проявлять проактивность по отношению к изменениям и внедрять инновации по улучшению образовательного и воспитательного процесса обучающихся с задержкой психического развития.
6. Проявлять убежденность в способности всех обучающихся с задержкой психического развития достигать образовательных и коррекционно-развивающих целей.
Знания:
1. Правил педагогической этики;
2. Этических норм при управлении цифровой идентичностью и онлайн-обучением;
3. Закона Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах"
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Расширение и укрепление ценностно-смысловой сферы личности посредством принятия единых ценностей
Умения:
1. Демонстрировать открытость к культурному многообразию, сохраняя национальные и общечеловеческие ценности;
2. Интегрировать богатство казахской культуры и языка, других культур и языков народа Казахстана в процесс обучения и воспитания;
3. Обеспечить и контролировать развитие личности и познавательной деятельности детей с ограниченными возможностями;
4. Проектировать воспитательную работу, развивающую эмоционально-ценностную сферу детей (культуру переживаний и ценностные ориентации);
5. Обеспечивать безопасное и этичное пребывание детей в цифровой среде;
6. Взаимодействовать с родителями/законными представителями для построения индивидуального маршрута развития детей с задержкой психического развития;

3. Балалардың дағдыларын қалыптастыру динамикасын бағалау әдістерін, стратегиялары мен құралдарын әзірлеу және қолдану;
4. Педагогикалық қоғамдастық үшін психикалық дамуы тежелген балалардың даму мониторингінің нәтижелерін пайдалану бойынша ұсыныстар әзірлеу.
Білімдер:
1. Дәстүрлі, көмекші құралдарды қолдана отырып, психикалық дамуы тежелген балаларды оқытудың әдістері мен ерекшеліктері;
2. Олардың ерекшеліктері мен мүмкіндіктерін ескере отырып, балалардың даму динамикасын бақылаудың арнайы әдістері мен технологиялары;
3. Психикалық дамуы тежелген балаларға арналған оқу бағдарламаларының теориялық және әдістемелік негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3:
Мамандыққа деген қоғамдық сенімді қолдау және балаларды құндылықтар жүйесіне тарту
Дағды 1:
Мектепте және одан тыс жерлерде этика мен мінез-құлықтың жоғары стандарттарын сақтау
Машықтар:
1. Педагогикалық қызметтегі этикалық және құқықтық нормаларды басшылыққа алу;
2. Сандық сәйкестікті басқару және сандық этикетті сақтау;
3. Оқу-танымдық іс-әрекетке мотивацияны арттыру негізінде білім алушылардың мінез-құлқын басқару;
4. Субъект-педагогикалық процестің барлық қатысушыларының субъектілік өзара іс-қимылын ұйымдастыру, білім беру процесін басқару технологиясын меңгеру;
5. Өзгерістерге қатысты белсенді болу және психикалық дамуы тежелген балалардың білім беру және тәрбие процесін жақсарту бойынша инновацияларды енгізу;
6. Психикалық дамуы тежелген барлық оқушылардың білім беру және түзету-дамыту мақсаттарына қол жеткізу қабілетіне сенімділік таныту.
Білімдер:
1. Педагогикалық этика ережелері;
2. Сандық сәйкестікті және онлайн оқытуды басқарудағы этикалық нормалар;
3. "Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Бірыңғай құндылықтарды қабылдау арқылы жеке тұлғаның құндылықтық-мағыналық саласын кеңейту және нығайту
Машықтар:
1. Ұлттық және жалпыадамзаттық құндылықтарды сақтай отырып, мәдени әртүрлілікке ашықтықты көрсету;
2. Қазақ мәдениеті мен тілінің, Қазақстан халқының басқа да мәдениеттері мен тілдерінің байлығын оқыту мен тәрбиелеу процесіне біріктіру;
3. Мүмкіндігі шектеулі балалардың тұлғалық және танымдық іс-әрекетінің дамуын қамтамасыз ету және бақылау;
4. Балалардың эмоционалды-құндылық саласын дамытатын тәрбие жұмысын жобалау (тәжірибе мәдениеті және құндылық бағдарлары);
5. Балалардың цифрлық ортада қауіпсіз және этикалық болуын қамтамасыз ету;
6. Психикалық дамуы тежелген балаларды дамытудың жеке бағытын құру үшін ата-аналармен/заңды өкілдермен өзара әрекеттесу;

1. Соблюдать требования охраны жизни и здоровья детей;
2. Проектировать индивидуальную образовательную траекторию детей с задержкой психического развития с учетом результатов мониторинга образовательных достижений;
3. Разрабатывать специальные программы и методику обучения и воспитания с учетом особых образовательных потребностей детей с задержкой психического развития и информационных технологий, отвечающих их потребностям и способностям;
4. Планировать содержание процесса преподавания/обучения и воспитания детей с задержкой психического развития на основе авторской программы;
5. Разрабатывать стратегии создания доступной образовательной среды и вовлечения детей в процесс обучения и воспитания, в том числе с использованием информационных технологий.
Знания:
1. Основ безопасности, охраны жизни и здоровья детей;
2. Нормативных правовых актов в области специального и инклюзивного образования;
3. Содержания учебного предмета, методик преподавания и оценивания детей с задержкой психического развития;
4. Теоретических и методических подходов к разработке учебной программы в межпредметном контексте, универсальных методов обучения, дополнительных, вспомогательных технологии в соответствии со спецификой преподавания предмета.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Организация психолого-педагогической поддержки и учебно-воспитательного процесса
Умения:
1. Реализовывать интегрированный процесс преподавания/обучения с учетом результатов исследований практики с использованием информационных технологий и контента на основе искусственного интеллекта;
2. Транслировать эффективный опыт по созданию безопасной и благоприятной образовательной/развивающей среды, который является примером соблюдения этических норм, в том числе при использовании информационных технологий;
3. Использовать инновационные формы, методы и средства обучения детей с задержкой психического развития;
4. Исследовать и проектировать урок/занятие на основе эффективных методик преподавания и инструментов оценивания учебных достижений на основе исследований практики в области специальной педагогики;
5. Применять современные образовательные ресурсы, в том числе информационные, при организации учебного процесса детей с задержкой психического развития;
6. Разрабатывать разноуровневые учебно-методические материалы с учетом индивидуальных способностей и потребностей детей;
7. Обеспечивать благоприятные условия для развития инклюзивного образования;
8. Соблюдать правила безопасности и охраны труда, противопожарной безопасности;

1. Балалардың өмірі мен денсаулығын қорғау талаптарын сақтау;
2. Білім беру жетістіктері мониторингінің нәтижелерін ескере отырып, психикалық дамуы тежелген балалардың жеке білім беру траекториясын жобалау;
3. Психикалық дамуы тежелген балалардың ерекше білім беру қажеттіліктерін және олардың қажеттіліктері мен қабілеттеріне жауап беретін ақпараттық технологияларды ескере отырып, оқыту мен тәрбиелеудің арнайы бағдарламалары мен әдістемесін әзірлеу;
4. Авторлық бағдарлама негізінде психикалық дамуы тежелген балаларды оқыту және тәрбиелеу процесінің мазмұнын жоспарлау;
5. Қолжетімді білім беру ортасын құру және балаларды оқыту мен тәрбиелеу процесіне, оның ішінде ақпараттық технологияларды пайдалана отырып тарту стратегияларын әзірлеу.
Білімдер:
1. Балалардың қауіпсіздігі, өмірі мен денсаулығын сақтау негіздері.
2. Арнайы және инклюзивті білім беру саласындағы нормативтік құқықтық актілер.
3. Оқу пәнінің мазмұны, психикалық дамуы тежелген балаларды оқыту және бағалау әдістемесі;
4. Пәнаралық контексте оқу бағдарламасын әзірлеудің теориялық және әдістемелік тәсілдері, оқытудың әмбебап әдістері, пәнді оқыту ерекшелігіне сәйкес қосымша, көмекші технологиялар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Психологиялық-педагогикалық қолдау мен оқу-тәрбие процесін ұйымдастыру
Машықтар:
1. Ақпараттық технологиялар мен жасанды интеллект негізіндегі мазмұнды пайдалана отырып, тәжірибені зерттеу нәтижелерін ескере отырып, оқытудың интеграцияланған процесін іске асыру;
2. Этикалық нормаларды, оның ішінде ақпараттық технологияларды пайдалану кезінде сақтаудың үлгісі болып табылатын қауіпсіз және қолайлы білім беру/дамыту ортасын құру бойынша тиімді тәжірибені тарату;
3. Психикалық дамуы тежелген балаларды оқытудың инновациялық нысандарын, әдістері мен құралдарын пайдалану;
4. Арнайы педагогика саласындағы практиканы зерттеу негізінде оқытудың тиімді әдістемелері мен оқу жетістіктерін бағалау құралдары негізінде сабақты зерттеу және жобалау;
5. Психикалық дамуы тежелген балалардың оқу процесін ұйымдастыру кезінде заманауи білім беру ресурстарын, оның ішінде ақпараттық ресурстарды қолдану;
6. Балалардың жеке қабілеттері мен қажеттіліктерін ескере отырып, көп деңгейлі оқу-әдістемелік материалдарды әзірлеу;
7. Инклюзивті білім беруді дамыту үшін қолайлы жағдайларды қамтамасыз ету;
8. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өртке қарсы қауіпсіздік ережелерін сақтау;

2. Методик разработки инструментов оценивания с учетом особенностей и потребностей детей с задержкой психического развития;
3. Критериев оценивания достижений с задержкой психического развития с учетом особых образовательных потребностей.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Поддержание общественного доверия к профессии и приобщение детей к системе ценностей
Навык 1:
Поддержание высоких стандартов этики и поведения в школе и за ее пределами
Умения:
1. Проявлять убежденность в способности всех детей с задержкой психического развития достигать образовательных целей;
2. Нести ответственность за поддержание и развитие профессионального уровня коллег;
3. Проявлять ответственность за академическую успешность и воспитание детей с задержкой психического развития;
4. Управлять цифровой идентичностью и соблюдать цифровой этикет;
5. Организовать субъект-субъектное взаимодействие всех участников педагогического процесса, владеть технологией управления образовательным процессом в специальных организациях для детей с задержкой психического развития;
6. Управлять рисками в обучении и воспитании детей с задержкой психического развития;
7. Обладать навыками саморегуляции, стрессоустойчивости.
Знания:
1. Правил педагогической этики.
2. Этических норм при управлении цифровой идентичностью и онлайн-обучения.
3. Закона Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах".
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Расширение и укрепление ценностно-смысловой сферы личности посредством принятия единых ценностей
Умения:
1. Применять широкий спектр образовательных ресурсов в процессе воспитания детей с задержкой психического развития с учетом особых образовательных потребностей;
2. Проектировать эффективные стратегии формирования у детей с задержкой психического развития навыков применения знаний в повседневной жизни;
3. Демонстрировать открытость к культурному многообразию, сохраняя национальные и общечеловеческие ценности;
4. Анализировать и отбирать инновационные педагогические подходы воспитательной работы, развивающей эмоционально-ценностной сферы детей (культуру переживаний и ценностные ориентации);
5. Применять информационные технологии в учебном процессе детей с задержкой психического развития для расширения возможностей обучения и воспитания;
6. Сотрудничать с родителями/ законными представителями, педагогами и социумом.
Знания:
1. Нормативных правовых актов, регулирующих воспитательную деятельность организации;
2. Методологических подходов и технологии воспитательной работы, современных концепций воспитания;

2. Психикалық дамуы тежелген балалардың ерекшеліктері мен қажеттіліктерін ескере отырып бағалау құралдарын әзірлеу әдістемесі;
3. Ерекше білім беру қажеттіліктерін ескере отырып, психикалық дамуы тежелген жетістіктерді бағалау критерийлері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3:
Мамандыққа деген қоғамдық сенімді қолдау және балаларды құндылықтар жүйесіне тарту
Дағды 1:
Мектепте және одан тыс жерлерде этика мен мінез-құлықтың жоғары стандарттарын сақтау
Машықтар:
1. Психикалық дамуы тежелген барлық балалардың білім беру мақсаттарына қол жеткізу қабілетіне сенімділік таныту;
2. Әріптестердің кәсіби деңгейін сақтауға және дамытуға жауапты болу;
3. Психикалық дамуы тежелген балаларды академиялық табысқа және тәрбиелеуге жауапкершілікті көрсету;
4. Сандық сәйкестікті басқару және сандық этикетті сақтау;
5. Субъект-педагогикалық процестің барлық қатысушыларының субъектілік өзара іс-қимылын ұйымдастыру, психикалық дамуы тежелген балаларға арналған арнайы ұйымдарда білім беру процесін басқару технологиясын меңгеру;
6. Психикалық дамуы тежелген балаларды оқыту мен тәрбиелеудегі тәуекелдерді басқару;
7. Өзін-өзі реттеу, стресске төзімділік дағдыларына ие болу.
Білімдер:
1. Педагогикалық этика ережелері;
2. Сандық сәйкестікті және онлайн оқытуды басқарудағы этикалық нормалар;
3. "Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Бірыңғай құндылықтарды қабылдау арқылы жеке тұлғаның құндылықтық-мағыналық саласын кеңейту және нығайту.
Машықтар:
1. Ерекше білім беру қажеттіліктерін ескере отырып, психикалық дамуы тежелген балаларды тәрбиелеу процесінде білім беру ресурстарының кең спектрін қолдану;
2. Психикалық дамуы тежелген балаларда күнделікті өмірде білімді қолдану дағдыларын қалыптастырудың тиімді стратегияларын жобалау;
3. Ұлттық және жалпыадамзаттық құндылықтарды сақтай отырып, мәдени әртүрлілікке ашықтықты көрсету;
4. Балалардың эмоционалды-құндылық саласын дамытатын тәрбие жұмысының инновациялық педагогикалық тәсілдерін талдау және таңдау (тәжірибе мәдениеті және құндылық бағдарлары);
5. Оқыту мен тәрбиелеу мүмкіндіктерін кеңейту үшін психикалық дамуы тежелген балалардың оқу процесінде ақпараттық технологияларды қолдану;
6. Ата-аналармен (заңды өкілдермен), мұғалімдермен және қоғаммен ынтымақтастық.
Білімдер:
1. Ұйымның тәрбие қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
2. Тәрбие жұмысының әдіснамалық тәсілдері мен технологиялары, қазіргі заманғы тәрбие тұжырымдамалары;

4. Планировать рекомендации для оптимизации социального и эмоционального развития ребенка;
5. Планировать рекомендации для позитивного родительства;
6. Планировать самостоятельную деятельность для оказания ранней поддержки/помощи.
Знания:
1. Основ безопасности, охраны жизни и здоровья детей;
2. Нормативных правовых актов в области защиты прав ребенка, в области специального и инклюзивного образования;
3. Природы психологии развития и ее основной терминологии, понимания процесса педагогического воздействия в раннем отногенезе;
4. Особенностей роста и развития, формирования всех систем ребенка в различные возрастные периоды.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Организация психолого-педагогической поддержки
Умения:
1. Поддерживать безопасную, доступную, благоприятную развивающую среду и эмоционально-психологический климат для участников взаимодействия;
2. Учитывать особенности и потребности каждого ребенка;
3. Строить взаимодействие с командой специалистов по раннему развитию;
4. Ориентироваться в современных методиках и технологиях развития детей раннего возраста;
5. Применять широкий спектр образовательных, в том числе дополнительных и альтернативных ресурсов, а также информационных, по рекомендациям специалиста по раннему развитию;
6. Соблюдать правила безопасности и охраны труда, противопожарной безопасности;
7. Соблюдать антикоррупционную культуру;
В дополнение к предыдущим, для подуровня 6.1:
8. Использовать современные приемы предупреждения и коррекции нарушений в развитии детей;
В дополнение к предыдущим, для подуровня 6.2:
9. Использовать методы диагностики и коррекции нарушений в развитии детей;
В дополнение к предыдущим, для подуровня 6.3:
10. Использовать новейшие достижения специальной педагогики.
В дополнение к предыдущим, для подуровня 6.4:
11. Внедрять новейшие достижения специальной педагогики.
Знания:
1. Основ трудового законодательства, правил безопасности и охраны труда, санитарных правил и норм;
2. Закономерностей возрастного и индивидуального развития детей раннего возраста;
3. Нормативных правовых баз организации и проведения ранней поддержки.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Оценивание знаний, умений и навыков детей
Навык 1:
Осуществление оценки
Умения:
1. Принимать во внимание разнообразие и оценивать препятствия на пути к полноценному развитию ребенка;
2. Определять приоритеты развития и быть готовыми к планированию мероприятий для поддержки, адаптации или абилитации детей;
3. Пользоваться инструментами скрининговой и углубленной оценки для детей раннего и младенческого возраста, на основе умения устанавливать контакт с последующим построением прогноза развития;

4. Баланың әлеуметтік және эмоционалдық дамуын оңтайландыру бойынша ұсыныстарды жоспарлау;
5. Позитивті ата-ана болу үшін ұсыныстарды жоспарлау;
6. Ерте қолдау/көмек көрсету үшін өзіндік қызметті жоспарлау.
Білімдер:
1. Балалардың қауіпсіздігі, өмірі мен денсаулығын қорғау негіздері;
2. Бала құқықтарын қорғау саласындағы, арнайы және инклюзивті білім беру саласындағы нормативтік құқықтық актілер;
3. Даму психологиясының табиғаты және оның негізгі терминологиясы, ерте отогенездегі педагогикалық әсер ету процесін түсіну;
4. Әр түрлі жас кезеңдерінде баланың барлық жүйелерінің өсуі мен даму ерекшеліктері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Психологиялық-педагогикалық қолдауды ұйымдастыру
Машықтар:
1. Өзара әрекеттесуге қатысушылар үшін қауіпсіз, қолжетімді, қолайлы даму ортасын және эмоционалды-психологиялық климатты сақтау;
2. Әр баланың ерекшеліктері мен қажеттіліктерін ескеру;
3. Ерте даму бойынша мамандар тобымен өзара іс-қимыл жасау;
4. Ерте жастағы балаларды дамытудың заманауи әдістері мен технологияларын басшылыққа алу;
5. Ерте даму жөніндегі маманның ұсынымдары бойынша білім берудің, оның ішінде қосымша және балама ресурстардың, сондай-ақ ақпараттық ресурстардың кең спектрін қолдану;
6. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өртке қарсы қауіпсіздік ережелерін сақтау;
7. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы мәдениетті сақтау;
Алдыңғыларға қосымша, 6.1 ішкі деңгей үшін:
8. Балалардың дамуындағы бұзылыстардың алдын алу мен түзетудің заманауи әдістерін қолдану;
Алдыңғыларға қосымша, 6.2 ішкі деңгей үшін:
9. Балалардың дамуындағы бұзылыстарды диагностикалау және түзету әдістерін қолдану;
Алдыңғыларға қосымша, 6.3 ішкі деңгей үшін:
10. Арнайы педагогиканың соңғы жетістіктерін пайдалану;
Алдыңғыларға қосымша, 6.4 ішкі деңгей үшін:
11. Арнайы педагогиканың жаңа жетістіктерін енгізу.
Білімдер:
1. Еңбек заңнамасының негіздері, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау ережелері, санитарлық ережелер мен нормалар;
2. Ерте жастағы балалардың жас және жеке даму заңдылықтары;
3. Ерте қолдауды ұйымдастыру мен жүргізудің нормативтік құқықтық базалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Балалардың білімін, іскерлігі мен дағдыларын бағалау
Дағды 1:
Бағалауды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Әртүрлілікті ескеру және баланың толыққанды дамуына кедергілерді бағалау;
2. Даму басымдықтарын анықтау және балаларды қолдау, бейімдеу немесе абилитациялау үшін іс-шараларды жоспарлауға дайын болу;
3. Ерте және сәби жастағы балаларға арналған скринингтік және терең бағалау құралдарын кейіннен даму болжамын құра отырып, байланыс орната білу негізінде пайдалану;

4. Использовать инструменты МКФ-ДП.
Знания:
1. Инструментов скрининговой оценки, углубленной оценки, клинического наблюдения, методов качественной оценки инструментов нейропсихологической диагностики детей раннего и младенческого возраста;
2. Подходов к пониманию развивающих сред для ребенка раннего возраста;
3. Принципов учета ранней помощи для актуального развития ребенка;
4. Признаков нормотипичного раннего развития;
5. Содержания основной коммуникации и возможности альтернативной коммуникации в раннем возрасте.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Мониторинг динамики развития
Умения:
1. Использовать готовые карты наблюдения и выделять наблюдаемые признаки в поведении ребенка;
2. Разрабатывать дополнительные параметры наблюдения;
3. Фиксировать наблюдаемые признаки в протокол наблюдения;
4. Проводить контент-анализ признаков наблюдения;
5. Систематизировать результаты наблюдения;
6. Формировать гипотезы развития и прогнозы;
7. Объяснять инструменты мониторинга: демонстрировать знания и понимание структуры экспертизы; планировать мониторинг и экспертизу развития; вести мониторинговый отчет; составлять экспертное заключение.
Знания:
1. Инструментов скрининговой оценки, углубленной оценки, клинического наблюдения;
2. Методов качественной оценки инструментов нейропсихологической диагностики детей раннего и младенческого возраста;
3. Подходов к пониманию развивающих сред для ребенка раннего возраста.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Поддержание общественного доверия к профессии и приобщение детей к системе ценностей
Навык 1:
Поддержание высоких стандартов этики и поведения в организации образования и за ее пределами
Умения:
1. Соблюдать нравственно-этические и правовые нормы в собственной деятельности;
2. Осуществлять субъект-субъектное взаимодействие участников процесса;
3. Понимать важность и поддерживать развитие навыков самооценки ребенка и коллег;
4. Проявлять проактивность по отношению к изменениям и внедрять инновации по улучшению ранней поддержки детей.
Знания:
1. Правил педагогической этики;
2. Ценностей и принципов раннего развития;
3. Закона Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах".
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Формирование экологичных детско-родительских отношений
Умения:
1. Проводить оценку состояний, с целью оказания помощи матерям и их детям, оказывать сопровождение перинатального периода развития;
2. Применять принципы позитивного родительства и взаимодействия в практике;
3. Разрабатывать рекомендации для построения позитивных детско-родительских отношений в раннем возрасте;

4. МКФ-ДП құралдарын қолдану.
Білімдер:
1. Скринингтік бағалау, терең бағалау, клиникалық бақылау құралдары, ерте және сәби жастағы балалардың нейропсихологиялық диагностикасы құралдарын сапалы бағалау әдістері;
2. Ерте жастағы баланың даму ортасын түсіну тәсілдері;
3. Баланың өзекті дамуы үшін ерте көмек көрсетуді есепке алу принциптері;
4. Ерте дамудың нормотиптік белгілері;
5. Ерте жастағы негізгі коммуникацияның мазмұны және балама коммуникацияның мүмкіндіктері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Даму динамикасының мониторингі
Машықтар:
1. Дайын бақылау карталарын қолдану және баланың мінез-құлқында байқалатын белгілерді бөлектеу;
2. Қосымша бақылау параметрлерін әзірлеу;
3. Байқалған белгілерді бақылау хаттамасына жазу;
4. Бақылау белгілеріне мазмұндық талдау жүргізу;
5. Бақылау нәтижелерін жүйелеу;
6. Даму гипотезалары мен болжамдарын қалыптастыру;
7. Мониторинг құралдарын түсіндіру: сараптама құрылымын білу мен түсінуді көрсету; даму мониторингі мен сараптамасын жоспарлау; мониторингтік есепті жүргізу; сараптамалық қорытынды жасау.
Білімдер:
1. Скринингтік бағалау, тереңдетілген бағалау, клиникалық бақылау құралдары;
2. Ерте және сәби жастағы балаларды нейропсихологиялық диагностикалау құралдарын сапалы бағалау әдістері;
3. Ерте жастағы баланың даму ортасын түсіну тәсілдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3:
Мамандыққа деген қоғамдық сенімді сақтау және балаларды құндылықтар жүйесіне тарту
Дағды 1:
Білім беру ұйымында және одан тыс жерлерде этика мен мінез-құлықтың жоғары стандарттарын сақтау
Машықтар:
1. Өз қызметінде моральдық-этикалық және құқықтық нормаларды сақтау;
2. Процеске қатысушылардың субъект-субъектілік өзара іс-қимылын жүзеге асыру;
3. Баланың және әріптестердің өзін өзі бағалау дағдыларын дамытудың маңыздылығын түсіну және қолдау;
4. Өзгерістерге белсенді болу және балаларды ерте қолдауды жақсарту бойынша инновациялар енгізу.
Білімдер:
1. Педагогикалық этика ережелері;
2. Ерте дамудың құндылықтары мен принциптері;
3. "Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Балалар мен ата-аналардың экологиялық қарым-қатынасын қалыптастыру
Машықтар:
1. Аналар мен олардың балаларына көмек көрсету мақсатында жағдайларға бағалау жүргізу, перинаталдық даму кезеңіне сүйемелдеу көрсету;
2. Позитивті ата-ана мен өзара әрекеттесу принциптерін практикада қолдану;
3. Ерте жастағы балалар мен ата-аналардың оң қарым-қатынасын құру бойынша ұсыныстар әзірлеу;

4. Информировать родителей о наиболее эффективных способах взаимодействия с ребенком;
5. Подбирать способы взаимодействия для конкретного ребенка раннего возраста и его семьи с учетом их индивидуальности;
6. Способствовать формированию родительской компетентности ребенка раннего возраста и развивать родительские чувства и систему конструктивного отношения и взаимодействия с ребенком раннего возраста.
Знания:
1. Понимания содержания и значимости перинатального этапа развития ребенка;
2. Понятий, видов и уровней адаптации, социализации и адаптивных механизмов в раннем возрасте;
3. Принципов позитивного родительства;
4. Принципов и методов оптимизации родительской компетентности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 4:
Осуществление учебно-методической деятельности
Навык 1:
Построение программ ранней поддержки
Умения:
1. Использовать современные инструменты построения программ: кейс-менеджмент, ведение случая;
2. Создавать и реализовывать программы ранней поддержки, в соответствии с возрастом и зоной ближайшего развития с использованием инструментов индивидуализации;
3. Описывать и насыщать содержанием траекторию индивидуального развития, использовать инструменты общения с ребенком;
4. Обеспечивать развитие общения и коммуникации ребенка раннего возраста;
5. Объяснять параметры сенсорного развития и основные виды нарушений сенсорной интеграции.
Знания:
1. Принципов учета ранней помощи для актуального развития ребенка;
2. Признаков нормотипичного раннего развития;
3. Содержания основной коммуникации и возможностей альтернативной коммуникации в раннем возрасте;
4. Сенсорных систем и их взаимодействие.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Осуществление профессионального развития
Умения:
1. Следить за изменениями в сфере образования и рассмотреть;
2. Оценивать свою собственную профессиональную деятельность и рабочую среду;
3. Представлять случай или кейс для обсуждения; принимать обратную связь от коллег; учитывать обратную связь и планировать изменения;
4. Распространять опыт работы, используя интернет-ресурсы;
В дополнение к предыдущим, для подуровня 6.1:
5. Обобщать опыт на уровне организации;
В дополнение к предыдущим, для подуровня 6.2:
6. Пользоваться навыками анализа организованной деятельности, осуществлять наставничество и определять приоритеты профессионального развития: собственного и коллег на уровне организации, обобщать опыт на уровне района/города;
В дополнение к предыдущим, для подуровня 6.3:
7. Публиковать авторскую программу или являться автором (соавтором) изданных программ, учебно-методических пособий, получивших одобрение на областном учебно-методическом совете;

4. Ата-аналарға баламен қарым-қатынастың ең тиімді әдістері туралы хабарлау;
5. Белгілі бір жас бала мен оның отбасы үшін олардың даралығын ескере отырып өзара әрекеттесу тәсілдерін таңдау;
6. Ерте жастағы баланың ата-аналық құзыреттілігін қалыптастыруға ықпал ету және ата-аналық сезімдерді және ерте жастағы баламен сындарлы қарым-қатынас пен өзара әрекеттесу жүйесін дамыту.
Білімдер:
1. Баланың перинаталдық даму кезеңінің мазмұны мен маңыздылығын түсіну;
2. Ерте жастағы бейімделу, әлеуметтену және бейімделу механизмдерінің түсініктері, түрлері мен деңгейлері;
3. Позитивті ата-ана болу принциптері;
4. Ата-аналық құзыреттілікті оңтайландыру принциптері мен әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 4:
Оқу-әдістемелік қызметті жүзеге асыру
Дағды 1:
Ерте қолдау бағдарламаларын құру
Машықтар:
1. Бағдарламаларды құрудың заманауи құралдарын қолдану: кейс-менеджмент, іс жүргізу;
2. Даралау құралдарын пайдалана отырып, жасына және жақын даму аймағына сәйкес ерте қолдау бағдарламаларын құру және іске асыру;
3. Жеке даму траекториясын сипаттаңыз және мазмұнмен қанықтыру, баламен қарым-қатынас құралдарын қолдану;
4. Ерте жастағы баланың қарым-қатынасы мен қарым-қатынасын дамытуды қамтамасыз ету;
5. Сенсорлық даму параметрлерін және сенсорлық интеграцияның бұзылуының негізгі түрлерін түсіндіру.
Білімдер:
1. Баланың өзекті дамуы үшін ерте көмек көрсетуді есепке алу принциптері;
2. Ерте дамудың нормотиптік белгілері;
3. Ерте жастағы негізгі коммуникация мазмұны және балама коммуникация мүмкіндіктері;
4. Сенсорлық жүйелер және олардың өзара әрекеттесуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Кәсіби дамуды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Білім беру саласындағы өзгерістерді бақылау және қарастыру;
2. Өзінің кәсіби қызметі мен жұмыс ортасын бағалау;
3. Талқылау үшін істі немесе істі ұсыну; әріптестерден кері байланыс алу; кері байланысты ескеру және өзгерістерді жоспарлау;
4. Интернет-ресурстарды пайдалана отырып, жұмыс тәжірибесін тарату;
Алдыңғыларға қосымша, 6.1 ішкі деңгей үшін:
5. Ұйым деңгейіндегі тәжірибені қорытындылау;
Алдыңғыларға қосымша, 6.2 ішкі деңгей үшін:
6. Ұйымдастырылған қызметті талдау дағдыларын пайдалану, тәлімгерлікті жүзеге асыру және кәсіби дамудың басымдықтарын анықтау: ұйым деңгейінде өз әріптестері мен әріптестері, аудан/қала деңгейінде тәжірибені жинақтау;
Алдыңғыларға қосымша, 6.3 ішкі деңгей үшін:
7. Авторлық бағдарламаны жариялау немесе облыстық оқу-әдістемелік кеңесте мақұлданған жарияланған бағдарламалардың авторы (бірлескен авторы) болу;

В дополнение к предыдущим, для подуровня 6.4:
8. Осуществлять наставничество и планировать развитие сети профессионального сообщества педагогов на уровне области, являться участником республиканских и международных профессиональных конкурсов, утвержденных уполномоченным органом в области образования.
Знания:
1. Нормативных правовых актов, регулирующих повышение квалификации, профессиональную переподготовку и оценивание деятельности;
2. Методов выявления собственных потребностей в профессиональном развитии;
3. Нормативных правовых актов в области специального и инклюзивного образования;
4. Норм педагогической этики.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Исследование, развитие и инновации
Умения:
1. Определять центральные области исследований в педагогике и понимать разницу между повседневным мышлением и научными знаниями;
2. Представлять случай или кейс для обсуждения;
3. Принимать обратную связь от коллег и клиентов;
4. Учитывать обратную связь и планировать изменения;
5. Обоснованно выбирать достоверные, валидные и надежные методы исследования и оценки.
Знания:
1. Нормативных правовых актов, регулирующих деятельность специального и инклюзивного образования;
2. Основ методики воспитательной работы, современных концепций воспитания/развития, а также основных здоровьесберегающих и физкультурно-оздоровительных технологии;
3. Основ документирования собственной исследовательской деятельности, с представлением результатов.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Эмоциональный интеллект
Доброжелательность
приверженность профессии педагога
гражданственность
проактивность
соблюдение профессиональной этики
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Педагог ранней поддержки
45. Карточка профессии "Педагог ранней поддержки":
Код группы:
2374-9
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Педагог ранней поддержки
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
7.1, 7.2, 7.3, 7.4
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 июля 2009 года № 338 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей педагогов"
Параграфы 4,7,10. Специальный педагог (учитель-дефектолог, дефектолог, учитель-логопед, логопед, олигофренопедагог, сурдопедагог, тифлопедагог) организаций дошкольного воспитания и обучения, среднего и специального образования.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Специальная педагогика
Квалификация:
Требования к опыту работы:

Алдыңғыларға қосымша, 6.4 ішкі деңгей үшін:
8. Облыс деңгейінде тәлімгерлікті жүзеге асыру және мамандардың кәсіби қоғамдастығы желісін дамытуды жоспарлау.
Білімдер:
1. Біліктілікті арттыруды, кәсіптік қайта даярлауды және қызметті бағалауды реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
2. Кәсіби дамудың өзіндік қажеттіліктерін анықтау әдістері;
3. Арнайы және инклюзивті білім беру саласындағы нормативтік құқықтық актілер;
4. Педагогикалық этика нормалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 3:
Зерттеу, дамыту және инновация
Машықтар:
1. Педагогикадағы зерттеудің орталық бағыттарын анықтау және күнделікті ойлау мен ғылыми білім арасындағы айырмашылықты түсіну;
2. Талқылау үшін істі немесе істі ұсыну;
3. Әріптестер мен клиенттердің кері байланысын қабылдау;
4. Кері байланысты ескеру және өзгерістерді жоспарлау;
5. Зерттеу мен бағалаудың сенімді, жарамды және сенімді әдістерін орынды таңдау .
Білімдер:
1. Арнайы және инклюзивті білім беру қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
2. Тәрбие жұмысы әдістемесінің негіздері, қазіргі заманғы тәрбие/даму тұжырымдамалары, сондай-ақ негізгі денсаулық сақтау және дене шынықтыру-сауықтыру технологиялары;
3. Нәтижелерді ұсына отырып, жеке зерттеу қызметін құжаттау негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Эмоциялық парасат
Мейірімділік
Педагог мамандығына адалдық
азаматтық жауапкершілік
Проактивтілік
Кәсіби этиканы сақтау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Ерте қолдау көрсету педагогі
45. Кәсіптің карточкасы "Ерте қолдау көрсету педагогі":
Топтың коды:
2374-9
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Ерте қолдау көрсету педагогі
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
7.1, 7.2, 7.3, 7.4
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Педагог лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы "Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2009 жылғы 13 шілдедегі № 338 бұйрығы
4,7,10-параграф. Мектепке дейінгі тәрбие және оқыту, орта және арнайы білім беру ұйымдарының арнайы педагогы (мұғалім-дефектолог, дефектолог, мұғалім-логопед, логопед, олигофренопедагог, сурдопедагог, тифлопедагог).
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Арнайы педагогика
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:

Для 7 уровня - без стажа работы; для 7.1 - не менее 2 лет; для 7.2 - не менее 3 лет; для 7.3 - не менее 4 лет, для 7.4 - не менее 5 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Нет
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Специальная психолого-педагогическая поддержка детей с ограниченными возможностями, в том числе детей группы риска раннего возраста (0-3 года)
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Осуществление специальной психолого-педагогической поддержки
2. Оценивание знаний, умений и навыков детей
3. Поддержание общественного доверия к профессии и приобщение обучающихся к системе ценностей
4. Осуществление учебно-методической деятельности
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Осуществление специальной психолого-педагогической поддержки
Навык 1:
Планирование психолого-педагогической поддержки
Умения:
1. Соблюдать требования охраны жизни и здоровья детей;
2. Строить взаимодействие с командой специалистов по раннему развитию, планировать самостоятельную деятельность для оказания ранней поддержки/помощи;
3. Выделять параметры системы ранней помощи;
4. Организовать командную работу с вовлечением специалистов разного профиля;
5. Содействовать сотрудничеству в профессиональном сообществе в целях поддержки развития детей;
6. Определять приоритеты развития и планировать мероприятия для поддержки, адаптации и абилитации детей.
Знания:
1. Основ безопасности, охраны жизни и здоровья детей;
2. Нормативных правовых актов в области защиты прав ребенка, в области специального и инклюзивного образования;
3. Природы психологии развития и ее основной терминологии, понимания процесса педагогического воздействия в раннем отногенезе;
4. Особенностей роста и развития, формирования всех систем ребенка в различные возрастные периоды.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Организация психолого-педагогической поддержи
Умения:
1. Поддерживать безопасную, доступную, благоприятную образовательную/развивающую среду и эмоционально-психологический климат для участников взаимодействия;
2. Принимать во внимание разнообразие и оценивать препятствия на пути к полноценному развитию ребенка;
3. Обладать навыками оказания экстренной, первичной доврачебной помощи;
4. Строить взаимодействие с командой специалистов по раннему развитию;
5. Ориентироваться в современных методиках и технологиях развития детей раннего возраста;
6. Применять широкий спектр образовательных, в том числе дополнительных и альтернативных ресурсов, а также информационных, по рекомендациям службы психолого-педагогического сопровождения и специалиста по раннему развитию;

7 деңгей үшін - жұмыс өтілі жоқ; 7.1 үшін - кемінде 2 жыл; 7.2 үшін - кемінде 3 жыл; 7.3 үшін - кемінде 4 жыл, 7.4 үшін - кемінде 5 жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Жоқ
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Мүмкіндігі шектеулі балаларды, оның ішінде ерте жастағы (0-3 жас)тәуекел тобындағы балаларды арнайы психологиялық-педагогикалық қолдау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Арнайы психологиялық-педагогикалық қолдауды жүзеге асыру
2. Балалардың білімін, іскерлігі мен дағдыларын бағалау
3. Мамандыққа деген қоғамдық сенімді қолдау және балаларды құндылықтар жүйесіне тарту
4. Оқу-әдістемелік қызметті жүзеге асыру
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Арнайы психологиялық-педагогикалық қолдауды жүзеге асыру
Дағды 1:
Психологиялық-педагогикалық қолдауды жоспарлау
Машықтар:
1. Балалардың өмірі мен денсаулығын қорғау талаптарын сақтау;
2. Ерте даму жөніндегі мамандар тобымен өзара іс-қимыл жасау, ерте қолдау/көмек көрсету үшін дербес қызметті жоспарлау;
3. Ерте көмек жүйесінің параметрлерін бөлектеу;
4. Әр түрлі профильдегі мамандарды тарта отырып, топтық жұмысты ұйымдастыру;
5. Балалардың дамуын қолдау мақсатында кәсіби қоғамдастықта ынтымақтастыққа жәрдемдесу;
6. Балаларды қолдау, бейімдеу және абилитациялау үшін даму басымдықтарын анықтау және іс-шараларды жоспарлау.
Білімдер:
1. Балалардың қауіпсіздігі, өмірі мен денсаулығын қорғау негіздері;
2. Бала құқықтарын қорғау саласындағы, арнайы және инклюзивті білім беру саласындағы нормативтік құқықтық актілер;
3. Даму психологиясының табиғаты және оның негізгі терминологиясы, ерте отогенездегі педагогикалық әсер ету процесін түсіну;
4. Әр түрлі жас кезеңдерінде баланың барлық жүйелерінің өсуі мен даму ерекшеліктері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Психологиялық-педагогикалық қолдауды ұйымдастыру
Машықтар:
1. Өзара әрекеттесуге қатысушылар үшін қауіпсіз, қолжетімді, қолайлы білім беру/дамыту ортасын және эмоционалды-психологиялық климатты сақтау;
2. Әртүрлілікті ескеру және баланың толыққанды дамуына кедергілерді бағалау;
3. Шұғыл, алғашқы дәрігерге дейінгі көмек көрсету дағдыларына ие болу;
4. Ерте даму бойынша мамандар тобымен өзара іс-қимыл жасау;
5. Ерте жастағы балаларды дамытудың заманауи әдістері мен технологияларын басшылыққа алу;
6. Психологиялық-педагогикалық сүйемелдеу қызметінің және ерте даму жөніндегі маманның ұсынымдары бойынша білім беру, оның ішінде қосымша және балама ресурстардың, сондай-ақ ақпараттық ресурстардың кең спектрін қолдану;

7. Создавать цифровой контент, в том числе с использованием искусственного интеллекта;
8. Соблюдать и следить за соблюдением правил безопасности и охраны труда, противопожарной безопасности;
6. Соблюдать антикоррупционную культуру;
В дополнение к предыдущим, для подуровня 7.1:
7. Использовать современные приемы предупреждения и коррекции нарушений в развитии детей;
В дополнение к предыдущим, для подуровня 7.2:
8. Использовать методы диагностики и коррекции нарушений в развитии детей;
В дополнение к предыдущим, для подуровня 7.3:
9. Использовать новейшие достижения специальной педагогики;
В дополнение к предыдущим, для подуровня 7.4:
10. Внедрять новейшие достижения специальной педагогики.
Знания:
1. Основ трудового законодательства, правил безопасности и охраны труда, санитарных правил и норм;
2. Закономерностей возрастного и индивидуального развития детей раннего развития;
3. Основы индивидуального обучения, методики поддержки/помощи.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Оценивание знаний, умений и навыков детей
Навык 1:
Осуществление оценки
Умения:
1. Принимать во внимание разнообразие и оценивать препятствия на пути к полноценному развитию ребенка;
2. Определять приоритеты развития и быть готовыми к планированию мероприятий для поддержки, адаптации или абилитации детей;
3. Пользоваться инструментами скрининговой и углубленной оценки для детей раннего и младенческого возраста, на основе умения устанавливать контакт с последующим построением прогноза развития;
4. Использовать инструменты МКФ-ДП;
5. Проводить оценку потребности в аббилитации, планировать процесс и оценивать его эффективность для ребенка раннего возраста;
6. Пользоваться инструментами формирования социально-бытовых навыков с помощью поведенческих методов и деятельностных циклов ребенка раннего возраста.
Знания:
1. Основных концепций и терминов педагогической психологии, а также основные практические приложения психологических знаний;
2. Закономерностей, фактов и феноменов познавательного и личностного развития человека в процессах воспитания и обучения;
3. Концепции непрерывного обучения;
4. Критерии оценки образовательных достижений с учетом индивидуализации обучения.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Мониторинг динамики развития
Умения:
1. Пользоваться инструментами скрининговой и углубленной оценки для детей раннего и младенческого возраста, на основе умения устанавливать контакт с последующим построением прогноза развития;
2. Описывать метод клинического наблюдения и его отличия от неклинического;

7. Сандық мазмұнды, соның ішінде жасанды интеллектті қолдану арқылы жасау;
8. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өртке қарсы қауіпсіздік ережелерін сақтау және сақтау;
6. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы мәдениетті сақтау;
Алдыңғыларға қосымша, 7.1 ішкі деңгей үшін:
7. Балалардың дамуындағы бұзылыстардың алдын алу мен түзетудің заманауи әдістерін қолдану;
Алдыңғыларға қосымша, 7.2 ішкі деңгей үшін:
8. Балалардың дамуындағы бұзылыстарды диагностикалау және түзету әдістерін қолдану;
Алдыңғыларға қосымша, 7.3 ішкі деңгей үшін:
9. Арнайы педагогиканың соңғы жетістіктерін пайдалану;
Алдыңғыларға қосымша, 7.4 ішкі деңгей үшін:
10. Арнайы педагогиканың жаңа жетістіктерін енгізу.
Білімдер:
1. Еңбек заңнамасының негіздері, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау ережелері, санитарлық ережелер мен нормалар;
2. Ерте дамушы балалардың жас және жеке даму заңдылықтары;
3. Жеке оқыту негіздері, қолдау/көмек әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Балалардың білімін, іскерлігі мен дағдыларын бағалау
Дағды 1:
Бағалауды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Әртүрлілікті ескеру және баланың толыққанды дамуына кедергілерді бағалау;
2. Даму басымдықтарын анықтаңыз және балаларды қолдау, бейімдеу немесе абилитациялау үшін іс-шараларды жоспарлауға дайын болу;
3. Ерте және сәби жастағы балаларға арналған скринингтік және терең бағалау құралдарын кейіннен даму болжамын құра отырып, байланыс орната білу негізінде пайдалану;
4. МКФ-ДП құралдарын қолдану;
5. Абилитация қажеттілігін бағалауды жүргізу, процесті жоспарлау және оның ерте жастағы балаға тиімділігін бағалау;
6. Ерте жастағы баланың мінез-құлық әдістері мен белсенділік циклдарын қолдана отырып, әлеуметтік-тұрмыстық дағдыларды қалыптастыру құралдарын қолдану.
Білімдер:
1. Педагогикалық психологияның негізгі тұжырымдамалары мен терминдері, сондай-ақ психологиялық білімнің негізгі практикалық қосымшалары;
2. Тәрбие мен оқыту процестеріндегі адамның танымдық және тұлғалық дамуының заңдылықтары, фактілері мен құбылыстары;
3. Үздіксіз оқыту тұжырымдамалары;
4. Оқытуды дараландыруды ескере отырып, білім беру жетістіктерін бағалау критерийлері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Даму динамикасының мониторингі
Машықтар:
1. Ерте және сәби жастағы балаларға арналған скринингтік және терең бағалау құралдарын кейіннен даму болжамын құра отырып, байланыс орната білу негізінде пайдалану;
2. Клиникалық бақылау әдісін және оның клиникалық емес бақылаудан айырмашылығын сипаттау;

4. Принципов и методов оптимизации родительской компетентности.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 4:
Осуществление учебно-методической деятельности
Навык 1:
Построение программ ранней поддержки
Умения:
1. Использовать современные инструменты построения программ: кейс-менеджмент, ведение случая;
2. Создавать и реализовывать программы ранней поддержки, в соответствии с возрастом и зоной ближайшего развития с использованием инструментов индивидуализации;
3. Описывать и насыщать содержанием траекторию индивидуального развития, использовать инструменты общения с ребенком;
4. Обеспечивать развитие общения и коммуникации ребенка раннего возраста;
5. Объяснять параметры сенсорного развития и основные виды нарушений сенсорной интеграции;
6. Разрабатывать программы: сенсорной интеграции, коррекции нарушений сенсорных систем;
7. Оценивать эффективность сенсорной интеграции через развитие;
8. Разрабатывать программы формирования ключевых функциональных навыков, оценивать эффективность программ через развитие.
Знания:
1. Принципов учета ранней помощи для актуального развития ребенка;
2. Признаков нормотипичного раннего развития;
3. Содержания основной коммуникации и возможностей альтернативной коммуникации в раннем возрасте;
4. Сенсорных систем и их взаимодействие.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Осуществление профессионального развития
Умения:
1. Определять собственные потребности в совершенствовании профессиональной деятельности;
2. Взаимодействовать с коллегами с целью повышения своего профессионального уровня;
3. Планировать и реализовывать профессиональное развитие в формальной, неформальной, информальной формах;
4. Оценивать свою собственную профессиональную деятельность и рабочую среду;
В дополнение к предыдущим, для подуровня 7.1:
4. Обобщать опыт на уровне организации образования;
В дополнение к предыдущим, для подуровня 7.2:
5. Пользоваться навыками анализа организованной деятельности, осуществлять наставничество и определять приоритеты профессионального развития: собственного и коллег на уровне организации, обобщать опыт на уровне района/города;
В дополнение к предыдущим, для подуровня 7.3:
6. Публиковать авторскую программу или являться автором (соавтором) изданных программ;
В дополнение к предыдущим, для подуровня 7.4:
7. Осуществлять наставничество и планировать развитие сети профессионального сообщества специалистов на уровне области.
Знания:
1. Нормативных правовых актов, регулирующих повышение квалификации, профессиональную переподготовку и оценивание деятельности;

4. Ата-аналық құзыреттілікті оңтайландыру принциптері мен әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 4:
Оқу-әдістемелік қызметті жүзеге асыру
Дағды 1:
Ерте қолдау бағдарламаларын құру
Машықтар:
1. Бағдарламаларды құрудың заманауи құралдарын қолданыңыз: кейс-менеджмент, іс жүргізу;
2. Даралау құралдарын пайдалана отырып, жасына және жақын даму аймағына сәйкес ерте қолдау бағдарламаларын құру және іске асыру;
3. Жеке даму траекториясын сипаттау және мазмұнмен қанықтыру, баламен қарым-қатынас құралдарын қолдану;
4. Ерте жастағы баланың қарым-қатынасы мен қарым-қатынасын дамытуды қамтамасыз ету;
5. Сенсорлық даму параметрлерін және сенсорлық интеграцияның бұзылуының негізгі түрлерін түсіндіру;
6. Бағдарламаларды әзірлеу: сенсорлық интеграция, сенсорлық жүйелердің бұзылуын түзету;
7. Даму арқылы сенсорлық интеграцияның тиімділігін бағалау;
8. Негізгі функционалдық дағдыларды қалыптастыру бағдарламаларын әзірлеу, бағалау
даму арқылы бағдарламалардың тиімділігі.
Білімдер:
1. Баланың өзекті дамуы үшін ерте көмек көрсетуді есепке алу принциптері;
2. Ерте дамудың нормотиптік белгілері;
3. Ерте жастағы негізгі коммуникация мазмұны және балама коммуникация мүмкіндіктері;
4. Сенсорлық жүйелер және олардың өзара әрекеттесуі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Кәсіби дамуды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Кәсіби қызметті жетілдірудегі өз қажеттіліктерін анықтау;
2. Өзінің кәсіби деңгейін арттыру мақсатында әріптестерімен өзара іс-қимыл жасау;
3. Кәсіби дамуды ресми, бейресми, ақпараттық нысандарда жоспарлау және жүзеге асыру;
4. Өзінің кәсіби қызметі мен жұмыс ортасын бағалау;
Алдыңғыларға қосымша, 7.1 ішкі деңгей үшін:
4. Білім беру ұйымы деңгейінде тәжірибені жинақтау;
Алдыңғыларға қосымша, 7.2 ішкі деңгей үшін:
5. Ұйымдастырылған қызметті талдау дағдыларын пайдалану, тәлімгерлікті жүзеге асыру және кәсіби дамудың басымдықтарын анықтау: ұйым деңгейінде өз әріптестері мен әріптестері, аудан/қала деңгейінде тәжірибені жинақтау;
Алдыңғыларға қосымша, 7.3 ішкі деңгей үшін:
6. Авторлық бағдарламаны жариялау немесе жарияланған бағдарламалардың авторы (бірлескен авторы) болу;
Алдыңғыларға қосымша, 7.4 ішкі деңгей үшін:
7. Облыс деңгейінде тәлімгерлікті жүзеге асыру және мамандардың кәсіби қоғамдастығы желісін дамытуды жоспарлау.
Білімдер:
1. Біліктілікті арттыруды, кәсіптік қайта даярлауды және қызметті бағалауды реттейтін нормативтік құқықтық актілер;

Для уровня 6 - без опыта, для 6.1 - не менее 2 лет, для 6.2 - не менее 3 лет, для 6.3 - не менее 4 лет, для 6.4 - не менее 5 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Специальная психолого-педагогическая поддержка (обучение и воспитание) детей с особыми образовательными потребностями (с нарушениями опорно-двигательного аппарата (НОДА))
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Осуществление психолого-педагогической поддержки и учебно-воспитательного процесса
2. Оценивание знаний, умений и навыков детей
3. Поддержание общественного доверия к профессии и приобщение детей к системе ценностей
4. Осуществление учебно-методической деятельности
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Осуществление психолого-педагогической поддержки и учебно-воспитательного процесса
Навык 1:
Планирование психолого-педагогической поддержки и учебно-воспитательного процесса
Умения:
1. Соблюдать требования охраны жизни и здоровья детей;
2. Проектировать и реализовывать образовательный, коррекционно-развивающий процесс с учетом образовательных потребностей детей с НОДА (самостоятельно передвигающиеся, не требующие индивидуального ухода, передвигающийся с помощью специальных средств передвижения и (или) технических компенсаторных (вспомогательных) средств, самостоятельно не передвигающийся, требующие помощи сопровождающего лица);
3. Проектировать содержание процесса преподавания/обучения с использованием результатов исследования собственной практики и информационных, вспомогательных технологий, отвечающих потребностям и способностям детей с НОДА;
4. Проектировать и реализовывать индивидуальный образовательный маршрут детей с НОДА с учетом анализа результатов мониторинга достижений;
5. Исследовать и внедрять учебные программы, методики обучения и учебно-методические материалы с учетом межпредметного подхода и принципов специальной педагогики;
6. Вовлекать коллег, родителей (законных представителей) в образовательный процесс детей с НОДА.
Знания:
1. Основ безопасности, охраны жизни и здоровья детей;
2. Нормативных правовых актов в области специального и инклюзивного образования;
3. Содержания учебных предметов (занятий), методик преподавания и оценивания детей с НОДА;
4. Теоретических и методических подходов к разработке учебной, коррекционно-развивающей, образовательной программ в межпредметном контексте для создания инноваций;
5. Принципов эргономики и физиологии человека для создания универсального учебного дизайна и этапов поддержки в учебной среде детей с НОДА в области психомоторики, когнитивных и социальных функций;

6 деңгей үшін - тәжірибесі жоқ, 6.1 үшін - кемінде 2 жыл, 6.2 үшін - кемінде 3 жыл, 6.3 үшін - кемінде 4 жыл, 6.4 үшін - кемінде 5 жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Біліктілікті арттыру
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ерекше білім беру қажеттіліктері бар(тірек-қимыл аппараты бұзылған (ТҚАБ)) балаларды арнайы психологиялық-педагогикалық қолдау (оқыту және тәрбиелеу)
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Психологиялық-педагогикалық қолдауды және оқу-тәрбие процесін жүзеге асыру
2. Балалардың білімін, іскерлігі мен дағдыларын бағалау
3. Мамандыққа деген қоғамдық сенімді сақтау және балаларды құндылықтар жүйесіне тарту
4. Оқу-әдістемелік қызметті жүзеге асыру
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Психологиялық-педагогикалық қолдауды және оқу-тәрбие процесін жүзеге асыру
Дағды 1:
Психологиялық-педагогикалық қолдау мен оқу-тәрбие процесін жоспарлау
Машықтар:
1. Балалардың өмірі мен денсаулығын қорғау талаптарын сақтау;
2. ТҚАБ бар балалардың білім беру қажеттіліктерін ескере отырып (дербес қозғалатын, жеке күтімді қажет етпейтін, арнаулы жүріп-тұру құралдарының және (немесе) техникалық компенсаторлық (қосалқы) құралдардың көмегімен қозғалатын, өз бетінше қозғалмайтын, ілесіп жүретін адамның көмегін талап ететін) білім беру, түзету-дамыту процесін жобалау және іске асыру;
3. ТҚАБ бар балалардың қажеттіліктері мен қабілеттеріне сәйкес келетін өзіндік тәжірибені және ақпараттық, көмекші технологияларды зерттеу нәтижелерін пайдалана отырып, оқыту процесінің мазмұнын жобалау;
4. Жетістіктер мониторингінің нәтижелерін талдауды ескере отырып, ТҚАБ бар балалардың жеке білім беру бағытын жобалау және іске асыру;
5. Пәнаралық тәсіл мен арнайы педагогика қағидаттарын ескере отырып, оқу бағдарламаларын, оқыту әдістемелерін және оқу-әдістемелік материалдарды зерттеу және енгізу;
6. ТҚАБ бар балалардың оқу процесіне әріптестерін, ата-аналарын (заңды өкілдерін) тарту.
Білімдер:
1. Балалардың қауіпсіздігі, өмірі мен денсаулығын қорғау негіздері;
2. Арнайы және инклюзивті білім беру саласындағы нормативтік құқықтық актілер;
3. Оқу пәндерінің (сабақтарының) мазмұны, ТҚАБ бар балаларды оқыту және бағалау әдістемелері;
4. Инновацияларды құру үшін пәнаралық контексте оқу, түзету-дамыту, білім беру бағдарламасын әзірлеуге теориялық және әдістемелік тәсілдер;
5. Психомоторика, когнитивтік және әлеуметтік функциялар саласындағы ТҚАБ бар балалардың оқу ортасында әмбебап оқу дизайнын және қолдау кезеңдерін құру үшін адам эргономикасы мен физиологиясының принциптері;

4. Инновационных подходов к созданию безопасной, доступной, благоприятной образовательной среды и эмоционально-психологического климата в классе.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Оценивание знаний, умений и навыков детей
Навык 1:
Осуществление оценки особых образовательных потребностей
Умения:
1. Проводить оценку особых образовательных потребностей и двигательных навыков детей с НОДА;
2. Использовать разнообразные инструменты оценки особых образовательных потребностей детей с НОДА;
3. Разрабатывать разноуровневые диагностические материалы с учетом индивидуальных способностей и потребностей детей.
Знания:
1. Теории и практики оценки образовательных потребностей детей с ограниченными возможностями;
2. Критериев и инструментов оценивания уровня познавательных возможностей детей с ограниченными возможностями;
3. Закономерностей возрастного и индивидуального, психофизического, речевого развития детей с ограниченными возможностями.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Мониторинг динамики развития
Умения:
1. Осуществлять критический анализ результатов мониторинга с использованием цифровых ресурсов с последующим предоставлением обратной связи по результатам оценивания;
2. Систематизировать и разрабатывать для педагогического сообщества рекомендации по использованию результатов мониторинга развития детей с НОДА;
3. Обобщать и транслировать опыт эффективного сотрудничества по развитию детей в педагогическом сообществе;
4. Составлять образовательную программу на основе мониторинга для детей с НОДА.
Знания:
1. Теории и практики проведения контроля прогресса детей с учетом особых образовательных потребностей детей с НОДА;
2. Методик разработки инструментов оценивания с учетом особенностей и потребностей детей с НОДА;
3. Критериев оценивания достижений детей с НОДА с учетом особых образовательных потребностей.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Поддержание общественного доверия к профессии и приобщение детей к системе ценностей
Навык 1:
Поддержание высоких стандартов этики и поведения в школе и за ее пределами
Умения:
1. Проявлять убежденность в способности всех детей с НОДА достигать образовательных целей;
2. Нести ответственность за поддержание и развитие профессионального уровня коллег;
3. Проявлять ответственность за академическую успешность и воспитание детей с НОДА;
4. Управлять цифровой идентичностью и соблюдать цифровой этикет;
5. Организовать субъект-субъектное взаимодействие всех участников педагогического процесса, владеть технологией управления образовательным процессом в специальных организациях для детей с НОДА;

4. Сыныпта қауіпсіз, қол жетімді, қолайлы білім беру ортасын және эмоционалды-психологиялық климатты құрудың инновациялық тәсілдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Балалардың білімін, іскерлігі мен дағдыларын бағалау
Дағды 1:
Ерекше білім беру қажеттіліктерін бағалауды жүзеге асыру
Машықтар:
1. ТҚАБ бар балалардың ерекше білім беру қажеттіліктері мен қозғалыс дағдыларын бағалауды жүргізу;
2. ТҚАБ бар балалардың ерекше білім беру қажеттіліктерін бағалаудың әртүрлі құралдарын қолдану;
3. Балалардың жеке қабілеттері мен қажеттіліктерін ескере отырып, көп деңгейлі диагностикалық материалдарды әзірлеу.
Білімдер:
1. Мүмкіндігі шектеулі балалардың білім беру қажеттіліктерін бағалаудың теориялары мен тәжірибелері;
2. Мүмкіндігі шектеулі балалардың танымдық мүмкіндіктері деңгейін бағалау критерийлері мен құралдары;
3. Мүмкіндігі шектеулі балалардың жас және жеке, психофизикалық, сөйлеу дамуының заңдылықтары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Даму динамикасының мониторингі
Машықтар:
1. Бағалау нәтижелері бойынша кейіннен кері байланыс бере отырып, цифрлық ресурстарды пайдалана отырып, мониторинг нәтижелеріне сыни талдау жүргізу;
2. Педагогикалық қоғамдастық үшін ТҚАБ бар балалардың даму мониторингінің нәтижелерін пайдалану бойынша ұсынымдарды жүйелеу және әзірлеу;
3. Педагогикалық қоғамдастықта балаларды дамыту бойынша тиімді ынтымақтастық тәжірибесін жинақтау және тарату;
4. ТҚАБ бар балаларға арналған мониторинг негізінде білім беру бағдарламасын жасау.
Білімдер:
1. ТҚАБ бар балалардың ерекше білім беру қажеттіліктерін ескере отырып, балалардың үлгерімін бақылау теориялары мен практикасы;
2. ТҚАБ бар балалардың ерекшеліктері мен қажеттіліктерін ескере отырып бағалау құралдарын әзірлеу әдістемесі;
3. Ерекше білім беру қажеттіліктерін ескере отырып, ТҚАБ бар балалардың жетістіктерін бағалау критерийлері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3:
Мамандыққа деген қоғамдық сенімді қолдау және балаларды құндылықтар жүйесіне тарту
Дағды 1:
Мектепте және одан тыс жерлерде этика мен мінез-құлықтың жоғары стандарттарын сақтау
Машықтар:
1. Барлық балалардың білім беру мақсаттарына жету қабілетіне сенімділік таныту;
2. Әріптестердің кәсіби деңгейін сақтауға және дамытуға жауапты болу;
3. Академиялық табысқа жету және ТҚАБ бар балаларды тәрбиелеу үшін жауапкершілікті көрсету;
4. Сандық сәйкестікті басқару және сандық этикетті сақтау;
5. Педагогикалық үдерістің барлық қатысушыларының субъект-субъектілік өзара іс-қимылын ұйымдастыру, ТҚАБ бар балаларға арналған арнайы ұйымдарда білім беру үдерісін басқару технологиясын меңгеру;

6. Управлять рисками в обучении и воспитании детей с НОДА;
7. Обладать навыками саморегуляции, стрессоустойчивости.
Знания:
1. Правил педагогической этики.
2. Этических норм при управлении цифровой идентичностью и онлайн-обучения.
3. Закона Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах".
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Расширение и укрепление ценностно-смысловой сферы личности посредством принятия единых ценностей
Умения:
1. Применять широкий спектр образовательных ресурсов в процессе воспитания детей с НОДА с учетом особых образовательных потребностей;
2. Проектировать эффективные стратегии формирования у детей с НОДА навыков применения знаний в повседневной жизни;
3. Демонстрировать открытость к культурному многообразию, сохраняя национальные и общечеловеческие ценности;
4. Анализировать и отбирать инновационные педагогические подходы воспитательной работы, развивающей эмоционально-ценностной сферы детей (культуру переживаний и ценностные ориентации);
5. Применять информационные технологии в учебном процессе детей с НОДА для расширения возможностей обучения и воспитания;
6. Сотрудничать с родителями/ законными представителями, педагогами и социумом.
Знания:
1. Нормативных правовых актов, регулирующих воспитательную деятельность организации;
2. Методологических подходов и технологии воспитательной работы, современных концепций воспитания;
3. Инновационных подходов создания безопасной, доступной, благоприятной образовательной среды;
4. Теоретических и методических подходов формирования у детей основ поликультурного образования.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 4:
Осуществление учебно-методической деятельности
Навык 1:
Подготовка и разработка учебно-методических материалов
Умения:
1. Систематизировать и вести разработку учебно-методических материалов с учетом особых образовательных потребностей и развития детей с НОДА на основе результатов исследования в специальном образовании с использованием информационных технологий;
2. Создавать цифровой контент с использованием программирования;
3.Транслировать результаты профессиональной деятельности.
Знания:
1. Проектирования и разработки учебно-методических материалов, в том числе с использованием цифровых технологий для детей с НОДА;
2. Системы критериев оценивания качества учебно-методических материалов;
3. Методов разработки, интеграции и переработки цифрового контента с соблюдением авторских прав.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Осуществление профессионального развития
Умения:

6. ТҚАБ бар балаларды оқыту мен тәрбиелеудегі тәуекелдерді басқару;
7. Өзін-өзі реттеу, стресске төзімділік дағдыларына ие болу.
Білімдер:
1. Педагогикалық этика ережелері.
2. Сандық сәйкестікті және онлайн оқытуды басқарудағы этикалық нормалар.
3. "Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Біртұтас құндылықтарды қабылдау арқылы тұлғаның құндылық-семантикалық саласын кеңейту және нығайту
Машықтар:
1. Ерекше білім беру қажеттіліктерін ескере отырып,ТҚАБ бар балаларды тәрбиелеу процесінде білім беру ресурстарының кең спектрін қолдану;
2. Күнделікті өмірде білімді қолдану дағдылары бар балаларда қалыптастырудың тиімді стратегияларын жобалау;
3. Ұлттық және жалпыадамзаттық құндылықтарды сақтай отырып, мәдени әртүрлілікке ашықтықты көрсету;
4. Балалардың эмоционалды-құндылық саласын дамытатын тәрбие жұмысының инновациялық педагогикалық тәсілдерін талдау және таңдау (тәжірибе мәдениеті және құндылық бағдарлары);
5. Оқыту мен тәрбиелеу мүмкіндіктерін кеңейту үшін ТҚАБ бар балалардың оқу процесінде ақпараттық технологияларды қолдану;
6. Ата-аналармен (заңды өкілдермен), мұғалімдермен және қоғаммен ынтымақтастық.
Білімдер:
1. Ұйымның тәрбие қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
2. Тәрбие жұмысының әдіснамалық тәсілдері мен технологиялары, қазіргі заманғы тәрбие тұжырымдамалары;
3. Қауіпсіз, қолжетімді, қолайлы білім беру ортасын құрудың инновациялық тәсілдері;
4. Балаларда көпмәдениетті білім беру негіздерін қалыптастырудың теориялық және әдістемелік тәсілдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 4:
Оқу-әдістемелік қызметті жүзеге асыру
Дағды 1:
Оқу-әдістемелік материалдарды дайындау және әзірлеу
Машықтар:
1. Ақпараттық технологияларды пайдалана отырып, арнайы білім берудегі зерттеу нәтижелері негізінде ерекше білім беру қажеттіліктерін ескере отырып, оқу-әдістемелік материалдарды әзірлеуді жүйелеу және жүргізу;
2. Бағдарламалауды қолдана отырып, сандық мазмұн жасау;
3. Кәсіби қызмет нәтижелерін трансляциялау.
Білімдер:
1. Оқу-әдістемелік материалдарды жобалау және әзірлеу, оның ішінде ТҚАБ бар балаларға арналған цифрлық технологиялар;
2. Оқу-әдістемелік материалдардың сапасын бағалау критерийлерінің жүйесі;
3. Авторлық құқықты сақтай отырып, цифрлық мазмұнды әзірлеу, интеграциялау және өңдеу әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Кәсіби дамуды жүзеге асыру
Машықтар:

2. Оценивание знаний, умений и навыков детей
3. Поддержание общественного доверия к профессии и приобщение детей к системе ценностей
4. Осуществление учебно-методической деятельности
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Осуществление психолого-педагогической поддержки и учебно-воспитательного процесса
Навык 1:
Планирование психолого-педагогической поддержки и учебно-воспитательного процесса
Умения:
1. Соблюдать требования охраны жизни и здоровья детей;
2. Проектировать индивидуальную образовательную траекторию детей с нарушениями интеллекта (легкие, умеренные, тяжелые и глубокие нарушения интеллекта) с учетом результатов мониторинга образовательных достижений;
3. Разрабатывать специальные программы и методику обучения и воспитания с учетом особых образовательных потребностей детей с нарушениями интеллекта и информационных технологий, отвечающих их потребностям и способностям;
4. Планировать содержание процесса преподавания/обучения и воспитания детей с нарушениями интеллекта на основе авторской программы;
5. Разрабатывать стратегии создания доступной образовательной среды и вовлечения детей в процесс обучения и воспитания, в том числе с использованием информационных технологий.
Знания:
1. Основ безопасности, охраны жизни и здоровья детей;
2. Нормативных правовых актов в области специального и инклюзивного образования;
3. Содержания учебного предмета, методик преподавания и оценивания детей с нарушениями интеллекта;
4. Теоретических и методических подходов к разработке учебной программы в межпредметном контексте, универсальных методов обучения, дополнительных, вспомогательных технологии в соответствии со спецификой преподавания предмета.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Организация психолого-педагогической поддержки и учебно-воспитательного процесса
Умения:
1. Осуществлять обучение и воспитание детей, используя разнообразные формы, образовательные технологии, приемы, методы и средства обучения в соответствии с требованиями типовых учебных программ;
2. Реализовывать интегрированный процесс преподавания/обучения;
3. Управлять безопасной и благоприятной образовательной/ развивающей средой, поддерживать коллег в понимании этических норм, в том числе при использовании информационных технологий и контента на основе искусственного интеллекта;
4. Использовать инновационные формы, методы и средства обучения, коррекционной работы с детьми с нарушениями интеллекта;
5. Учитывать особые образовательные потребности детей с нарушениями интеллекта при проведении урока/занятия на основе эффективных методик преподавания и инструментов оценивания учебных достижений обучения;

2. Балалардың білімін, іскерлігі мен дағдыларын бағалау
3. Мамандыққа деген қоғамдық сенімді нығайту және балаларды құндылықтар жүйесіне баулу
4. Оқу-әдістемелік қызметті жүзеге асыру
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Психологиялық-педагогикалық қолдауды және оқу-тәрбие процесін жүзеге асыру
Дағды 1:
Психологиялық-педагогикалық қолдау мен оқу-тәрбие процесін жоспарлау
Машықтар:
1. Балалардың өмірі мен денсаулығын қорғау талаптарын сақтау;
2. Білім беру жетістіктері мониторингінің нәтижелерін ескере отырып, зияты зақымдалған (жеңіл, орташа, ауыр және терең зият зақымдалуы) балалардың жеке білім беру траекториясын жобалау;
3. Зияты зақымдалған балалардың ерекше білім беру қажеттіліктерін және олардың қажеттіліктері мен қабілеттеріне жауап беретін ақпараттық технологияларды ескере отырып, оқыту мен тәрбиелеудің арнайы бағдарламалары мен әдістемесін әзірлеу;
4. Авторлық бағдарлама негізінде зияты зақымдалған балаларды оқыту және тәрбиелеу процесінің мазмұнын жоспарлау;
5. Қолжетімді білім беру ортасын құру және балаларды оқыту мен тәрбиелеу процесіне, оның ішінде ақпараттық технологияларды пайдалана отырып тарту стратегияларын әзірлеу.
Білімдер:
1. Балалардың қауіпсіздігі, өмірі мен денсаулығын сақтау негіздері;
2. Арнайы және инклюзивті білім беру саласындағы нормативтік құқықтық актілер;
3. Оқу пәнінің мазмұны, зияты зақымдалған балаларды оқыту және бағалау әдістері;
4. Пәнаралық контексте оқу бағдарламасын әзірлеудің теориялық және әдістемелік тәсілдері, оқытудың әмбебап әдістері, пәнді оқыту ерекшелігіне сәйкес қосымша, көмекші технологиялар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Психологиялық-педагогикалық қолдау мен оқу-тәрбие процесін ұйымдастыру
Машықтар:
1. Үлгілік оқу бағдарламаларының талаптарына сәйкес әртүрлі нысандарды, білім беру технологияларын, оқыту әдістерін, әдістері мен құралдарын пайдалана отырып, балаларды оқыту мен тәрбиелеуді жүзеге асыру;
2. Оқытудың интеграцияланған процесін жүзеге асыру;
3. Қауіпсіз және қолайлы білім беру/ дамыту ортасын басқару, әріптестерге этикалық нормаларды, соның ішінде жасанды интеллект негізіндегі ақпараттық технологиялар мен мазмұнды пайдалану кезінде түсінуде қолдау көрсету;
4. Зияты зақымдалған балаларды оқытудың, түзету жұмыстарының инновациялық нысандарын, әдістері мен құралдарын пайдалану;
5. Оқытудың тиімді әдістемелері мен оқытудың оқу жетістіктерін бағалау құралдары негізінде сабақ өткізу кезінде зияты зақымдалған балалардың ерекше білім беру қажеттіліктерін ескеру;

3. Обобщать и транслировать опыт эффективного сотрудничества по развитию детей в педагогическом сообществе;
4. Составлять индивидуальную программу на основе мониторинга для детей с нарушениями интеллекта.
Знания:
1. Теории и практики проведения контроля прогресса детей с учетом особых образовательных потребностей детей с нарушениями интеллекта;
2. Методик разработки инструментов оценивания с учетом особенностей и потребностей детей с нарушениями интеллекта;
3. Критериев оценивания достижений с нарушениями интеллекта с учетом особых образовательных потребностей.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Поддержание общественного доверия к профессии и приобщение детей к системе ценностей
Навык 1:
Поддержание высоких стандартов этики и поведения в школе и за ее пределами
Умения:
1. Проявлять убежденность в способности всех детей с нарушениями интеллекта (легкие, умеренные, тяжелые и глубокие нарушения интеллекта) достигать образовательных целей;
2. Нести ответственность за поддержание и развитие профессионального уровня коллег;
3. Проявлять ответственность за академическую успешность и воспитание детей с нарушениями интеллекта;
4. Управлять цифровой идентичностью и соблюдать цифровой этикет;
5. Организовать субъект-субъектное взаимодействие всех участников педагогического процесса, владеть технологией управления образовательным процессом в специальных организациях для детей с нарушениями интеллекта;
6. Управлять рисками в обучении и воспитании детей с нарушениями интеллекта;
7. Обладать навыками саморегуляции, стрессоустойчивости.
Знания:
1. Правил педагогической этики;
2. Этических норм при управлении цифровой идентичностью и онлайн-обучения;
3. Закона Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах".
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Расширение и укрепление ценностно-смысловой сферы личности посредством принятия единых ценностей
Умения:
1. Применять широкий спектр образовательных ресурсов в процессе обучения детей с нарушениями интеллекта с учетом особых образовательных потребностей;
2. Проектировать эффективные стратегии формирования у детей с нарушениями интеллекта навыков применения знаний в повседневной жизни;
3. Демонстрировать открытость к культурному многообразию, сохраняя национальные и общечеловеческие ценности;
4. Анализировать и отбирать инновационные педагогические подходы воспитательной работы, развивающей эмоционально-ценностной сферы детей (культуру переживаний и ценностные ориентации);
5. Применять информационные технологии в учебном процессе детей с нарушениями интеллекта для расширения возможностей обучения и воспитания;

3. Педагогикалық қоғамдастықта балаларды дамыту бойынша тиімді ынтымақтастық тәжірибесін жинақтау және тарату;
4. Зияты зақымдалған балаларға арналған мониторинг негізінде жеке бағдарлама жасау.
Білімдер:
1. Зияты зақымдалған балалардың ерекше білім беру қажеттіліктерін ескере отырып, балалардың үлгерімін бақылау теориялары мен практикасы;
2. Зияты зақымдалған балалардың ерекшеліктері мен қажеттіліктерін ескере отырып бағалау құралдарын әзірлеу әдістемесі;
3. Ерекше білім беру қажеттіліктерін ескере отырып, зияты зақымдалған балалардың жетістіктерін бағалау критерийлері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3:
Мамандыққа деген қоғамдық сенімді нығайту және балаларды құндылықтар жүйесіне баулу
Дағды 1:
Мектепте және оның сыртында жоғары этикалық және мінез-құлық стандарттарын сақтау
Машықтар:
1. Зияты зақымдалған барлық балалардың (жеңіл, орташа, ауыр және терең зият зақымдалуы) білім беру мақсаттарына жету қабілетіне сенімділік таныту;
2. Әріптестердің кәсіби деңгейін сақтауға және дамытуға жауапты болу;
3. Зияты зақымдалған балаларды академиялық табысқа және тәрбиелеуге жауапкершілікті көрсету;
4. Сандық сәйкестікті басқару және сандық этикетті сақтау;
5. Субъект-педагогикалық процестің барлық қатысушыларының субъектілік өзара іс-қимылын ұйымдастыру, зияты зақымдалған балаларға арналған арнайы ұйымдарда білім беру процесін басқару технологиясын меңгеру;
6. Зияты зақымдалған балаларды оқыту мен тәрбиелеудегі тәуекелдерді басқару;
7. Өзін-өзі реттеу, стресске төзімділік дағдыларына ие болу.
Білімдер:
1. Педагогикалық этика ережелері;
2. Сандық сәйкестікті және онлайн оқытуды басқарудағы этикалық нормалар;
3. "Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Бірыңғай құндылықтарды қабылдау арқылы жеке тұлғаның құндылықтық-мағыналық саласын кеңейту және нығайту
Машықтар:
1. Ерекше білім беру қажеттіліктерін ескере отырып, зияты зақымдалған балаларды оқыту процесінде білім беру ресурстарының кең спектрін қолдану;
2. Зияты зақымдалған балаларда күнделікті өмірде білімді қолдану дағдыларын қалыптастырудың тиімді стратегияларын жобалау;
3. Ұлттық және жалпыадамзаттық құндылықтарды сақтай отырып, мәдени әртүрлілікке ашықтықты көрсету;
4. Балалардың эмоционалды-құндылық саласын дамытатын тәрбие жұмысының инновациялық педагогикалық тәсілдерін талдау және таңдау (тәжірибе мәдениеті және құндылық бағдарлары);
5. Оқыту мен тәрбиелеу мүмкіндіктерін кеңейту үшін зияты зақымдалған балалардың оқу процесінде ақпараттық технологияларды қолдану;

1. Осуществление психолого-педагогической поддержки и учебно-воспитательного процесса
2. Оценивание знаний, умений и навыков детей
3. Поддержание общественного доверия к профессии и приобщение обучающихся к системе ценностей
4. Осуществление учебно-методической деятельности
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Осуществление психолого-педагогической поддержки и учебно-воспитательного процесса
Навык 1:
Планирование психолого-педагогической поддержки и учебно-воспитательного процесса
Умения:
1. Соблюдать требования охраны жизни и здоровья детей;
2. Проектировать и реализовывать образовательный, коррекционно-развивающий процесс с учетом образовательных потребностей детей с РАС;
3. Проектировать содержание процесса преподавания/обучения с использованием результатов исследования собственной практики и информационных, вспомогательных технологий, отвечающих потребностям и способностям детей с РАС;
4. Проектировать и реализовывать индивидуальный образовательный маршрут детей с РАС с учетом анализа результатов мониторинга достижений;
5. Исследовать и внедрять учебные программы, методики обучения и учебно-методические материалы с учетом межпредметного подхода и принципов специальной педагогики;
6. Сотрудничать с учителями-предметниками, службой психолого-педагогического сопровождения при планировании, организации и реализации образовательного маршрута;
7. Вовлекать коллег, родителей (законных представителей) в образовательный процесс детей с РАС.
Знания:
1. Основ безопасности, охраны жизни и здоровья детей;
2. Нормативных правовых актов в области специального и инклюзивного образования;
3. Содержания учебных предметов (занятий), методик преподавания и оценивания детей с РАС;
4. Теоретических и методических подходов к разработке учебной, коррекционно-развивающей, образовательной программы в межпредметном контексте для создания инноваций.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Организация психолого-педагогической поддержки и учебно-воспитательного процесса
Умения:
1. Осуществлять психолого-педагогическую поддержку, обучение и воспитание детей с РАС в соответствии с государственным общеобязательным стандартом образования;
2. Реализовывать интегрированный процесс обучения и воспитания с учетом результатов исследований практики с использованием информационных технологий и контента на основе искусственного интеллекта;
3. Транслировать эффективный опыт по созданию безопасной и благоприятной образовательной и развивающей среды;
4. Применять широкий спектр образовательных ресурсов при организации учебно-воспитательного и индивидуально-развивающего процесса;

1. Психологиялық-педагогикалық қолдауды және оқу-тәрбие процесін жүзеге асыру
2. Балалардың білімін, іскерлігі мен дағдыларын бағалау
3. Мамандыққа деген қоғамдық сенімді қолдау және білім алушыларды құндылықтар жүйесіне тарту
4. Оқу-әдістемелік қызметті жүзеге асыру
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Психологиялық-педагогикалық қолдауды және оқу-тәрбие процесін жүзеге асыру
Дағды 1:
Психологиялық-педагогикалық қолдау мен оқу-тәрбие процесін жоспарлау
Машықтар:
1. Балалардың өмірі мен денсаулығын қорғау талаптарын сақтау;
2. АСБ бар балалардың білім беру қажеттіліктерін ескере отырып, білім беру, түзету және дамыту процесін жобалау және жүзеге асыру;
3. АСБ бар балалардың қажеттіліктері мен қабілеттерін қанағаттандыратын өзіндік тәжірибені және ақпараттық, көмекші технологияларды зерттеу нәтижелерін пайдалана отырып, оқыту процесінің мазмұнын жобалау;
4. Жетістіктер мониторингінің нәтижелерін талдауды ескере отырып, АСБ бар балалардың жеке білім беру бағытын жобалау және іске асыру;
5. Пәнаралық тәсіл мен арнайы педагогика қағидаттарын ескере отырып, оқу бағдарламаларын, оқыту әдістемелерін және оқу-әдістемелік материалдарды зерттеу және енгізу;
6. Білім беру бағытын жоспарлау, ұйымдастыру және іске асыру кезінде пән мұғалімдерімен, психологиялық-педагогикалық сүйемелдеу қызметімен ынтымақтасу;
7. Әріптестерді, ата-аналарды (заңды өкілдерді) АСБ бар балалардың білім беру процесіне тарту.
Білімдер:
1. Балалардың қауіпсіздігі, өмірі мен денсаулығын қорғау негіздері;
2. Арнайы және инклюзивті білім беру саласындағы нормативтік құқықтық актілер;
3. Оқу пәндерінің (сабақтарының) мазмұны, АСБ бар балаларды оқыту және бағалау әдістемелері;
4. Инновацияларды құру үшін пәнаралық контексте оқу, түзету-дамыту, білім беру бағдарламасын әзірлеудің теориялық және әдістемелік тәсілдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Психологиялық-педагогикалық қолдау мен оқу-тәрбие процесін ұйымдастыру
Машықтар:
1. Мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандартына сәйкес АСБ бар балаларды психологиялық-педагогикалық қолдауды, оқытуды және тәрбиелеуді жүзеге асыру;
2. Жасанды интеллект негізінде ақпараттық технологиялар мен контентті пайдалана отырып тәжірибені зерттеу нәтижелерін ескере отырып оқыту мен тәрбиелеудің интеграцияланған процесін іске асыру;
3. Қауіпсіз және қолайлы білім беру және дамыту ортасын құру бойынша тиімді тәжірибені тарату;
4. Оқу-тәрбие және жеке даму процесін ұйымдастыруда білім беру ресурстарының кең спектрін қолдану;

5. Обеспечивать безопасное и этичное пребывание детей в цифровой среде;
6. Взаимодействовать с родителями/законными представителями для построения индивидуального маршрута развития детей с РАС;
7. Способствовать формированию общей культуры личности детей и его социализации
Знания:
1. Нормативных правовых актов, регулирующих воспитательную деятельность организации;
2. Специальных методов воспитательной работы, современных концепций воспитания детей с ограниченными возможностями;
3. Способов создания безопасной, доступной, благоприятной образовательной среды;
4. Способов формирования у детей с ограниченными возможностями основ поликультурного образования
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 4:
Осуществление учебно-методической деятельности
Навык 1:
Подготовка и разработка учебно-методических материалов
Умения:
1. Проектировать образовательный и коррекционно-развивающий процесс обучения детей с РАС на основе актуальных исследований в области специальной педагогики с использованием информационных, вспомогательных технологий;
2. Создавать цифровой контент с использованием программирования;
3. Разрабатывать учебно-методические материалы с учетом образовательных потребностей детей с РАС на основе функциональных навыков и уровня развития речи;
3. Разрабатывать и представлять результаты собственной профессиональной деятельности на уровне области.
Знания:
1. Основ проектирования и разработки учебно-методических материалов в области специальной педагогики, в том числе для развития цифровых навыков детей с РАС;
2. Системы критериев оценивания качества учебно-методических материалов;
3. Методов разработки, интеграции и переработки цифрового контента с соблюдением авторских прав.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Осуществление профессионального развития
Умения:
1. Инициировать профессиональные дискуссии с коллегами и поддерживать доверительные отношения с родителями/законными представителями;
2. Принимать участие в конкурсах профессионального мастерства, подготавливать детей к участию в олимпиадах, конкурсах, соревнованиях;
3. Участвовать в организации и проведении семинаров, конференций для педагогов, организованных подведомственными организациями образования соответствующего уполномоченного органа;
4. Распространять опыт работы, используя интернет-ресурсы;
В дополнение к предыдущим, для подуровня 6.1:
5. Обобщать опыт на уровне организации образования;
В дополнение к предыдущим, для подуровня 6.2:
6. Пользоваться навыками анализа учебной деятельности, осуществлять наставничество и определять приоритеты профессионального развития: собственного и коллег на уровне организации образования, обобщать опыт на уровне района/города;

5. Балалардың цифрлық ортада қауіпсіз және этикалық болуын қамтамасыз ету;
6. АСБ бар балаларды дамытудың жеке бағытын құру үшін ата-аналармен/заңды өкілдермен өзара әрекеттесу;
7. Балалардың жеке басының жалпы мәдениетін қалыптастыруға және оны әлеуметтендіруге ықпал ету
Білімдер:
1. Ұйымның тәрбие қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
2. Мүмкіндігі шектеулі балаларды тәрбиелеудің қазіргі заманғы тұжырымдамалары, тәрбие жұмысының арнайы әдістері;
3. Қауіпсіз, қолжетімді, қолайлы білім беру ортасын құру тәсілдері;
4. Мүмкіндігі шектеулі балаларда көпмәдениетті білім беру негіздерін қалыптастыру тәсілдері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 4:
Оқу-әдістемелік қызметті жүзеге асыру
Дағды 1:
Оқу-әдістемелік материалдарды әзірлеу және дайындау
Машықтар:
1. Ақпараттық, көмекші технологияларды пайдалана отырып, арнайы педагогика саласындағы өзекті зерттеулер негізінде АСБ бар балаларды оқытудың білім беру және түзету-дамыту процесін жобалау;
2. Бағдарламалауды қолдана отырып, сандық мазмұн жасаңыз;
3. Функционалдық дағдылар мен сөйлеуді дамыту деңгейі негізінде АСБ бар балалардың білім беру қажеттіліктерін ескере отырып, оқу-әдістемелік материалдарды әзірлеу;
3. Облыс деңгейінде өзінің кәсіби қызметінің нәтижелерін әзірлеу және ұсыну.
Білімдер:
1. Арнайы педагогика саласындағы, оның ішінде АСБ бар балалардың цифрлық дағдыларын дамыту үшін оқу-әдістемелік материалдарды жобалау және әзірлеу негіздері;
2. Оқу-әдістемелік материалдардың сапасын бағалау критерийлерінің жүйесі;
3. Авторлық құқықты сақтай отырып, цифрлық мазмұнды әзірлеу, интеграциялау және өңдеу әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Кәсіби дамуды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Әріптестермен кәсіби пікірталастарды бастау және ата-аналармен / заңды өкілдермен сенімді қарым-қатынасты сақтау;
2. Кәсіби шеберлік конкурстарына қатысу, балаларды олимпиадаларға, конкурстарға, жарыстарға қатысуға дайындау;
3. Тиісті уәкілетті органның ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдары ұйымдастырған педагогтер үшін семинарлар, конференциялар ұйымдастыруға және өткізуге қатысу;
4. Интернет-ресурстарды пайдалана отырып, жұмыс тәжірибесін тарату;
Алдыңғыларға қосымша, 6.1 ішкі деңгей үшін:
5. Білім беру ұйымы деңгейінде тәжірибені жинақтау;
Алдыңғыларға қосымша, 6.2 ішкі деңгей үшін:
6. Оқу қызметін талдау дағдыларын пайдалану, тәлімгерлікті жүзеге асыру және кәсіби дамудың басымдықтарын айқындау: білім беру ұйымы деңгейінде өзінің және әріптестерінің, аудан/қала деңгейінде тәжірибені жинақтау;

2. Методик разработки инструментов оценивания с учетом особенностей и потребностей детей с РАС;
3. Критериев оценивания достижений с нарушениями зрения с учетом особых образовательных потребностей.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Поддержание общественного доверия к профессии и приобщение детей к системе ценностей
Навык 1:
Поддержание высоких стандартов этики и поведения в школе и за ее пределами
Умения:
1. Проявлять убежденность в способности всех детей с РАС достигать образовательных целей;
2. Нести ответственность за поддержание и развитие профессионального уровня коллег;
3. Проявлять ответственность за академическую успешность и воспитание детей с РАС;
4. Управлять цифровой идентичностью и соблюдать цифровой этикет;
5. Организовать субъект-субъектное взаимодействие всех участников педагогического процесса, владеть технологией управления образовательным процессом в специальных организациях для детей с РАС;
6. Управлять рисками в обучении и воспитании детей с РАС;
7. Обладать навыками саморегуляции, стрессоустойчивости.
Знания:
1. Правил педагогической этики;
2. Этических норм при управлении цифровой идентичностью и онлайн-обучения;
3. Закона Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах".
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Расширение и укрепление ценностно-смысловой сферы личности посредством принятия единых ценностей
Умения:
1. Применять широкий спектр образовательных ресурсов в процессе воспитания детей с РАС с учетом особых образовательных потребностей;
2. Проектировать эффективные стратегии формирования у детей с РАС навыков применения знаний в повседневной жизни;
3. Демонстрировать открытость к культурному многообразию, сохраняя национальные и общечеловеческие ценности;
4. Анализировать и отбирать инновационные педагогические подходы воспитательной работы, развивающей эмоционально-ценностной сферы детей (культуру переживаний и ценностные ориентации);
5. Применять информационные технологии в учебном процессе детей с РАС для расширения возможностей обучения и воспитания;
6. Сотрудничать с родителями/ законными представителями, педагогами и социумом.
Знания:
1. Нормативных правовых актов, регулирующих воспитательную деятельность организации;
2. Методологических подходов и технологии воспитательной работы, современных концепций воспитания;
3. Инновационных подходов создания безопасной, доступной, благоприятной образовательной среды;
4. Теоретических и методических подходов формирования у детей основ поликультурного образования.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 4:
Осуществление учебно-методической деятельности
Навык 1:
Подготовка и разработка учебно-методических материалов
Умения:

2. АСБ бар балалардың ерекшеліктері мен қажеттіліктерін ескере отырып бағалау құралдарын әзірлеу әдістемесі;
3. Ерекше білім беру қажеттіліктерін ескере отырып, АСБ бар балалардың жетістіктерін бағалау критерийлері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3:
Мамандыққа деген қоғамдық сенімді нығайту және балаларды құндылықтар жүйесіне баулу
Дағды 1:
Мектепте және одан тыс жерлерде этика мен мінез-құлықтың жоғары стандарттарын сақтау
Машықтар:
1. АСБ бар барлық балалардың білім беру мақсаттарына жету қабілетіне сенімділік таныту;
2. Әріптестердің кәсіби деңгейін сақтауға және дамытуға жауапты болу;
3. АСБ бар балаларды академиялық табысқа және тәрбиелеуге жауапкершілікті көрсету;
4. Сандық сәйкестікті басқару және сандық этикетті сақтау;
5. Субъект-педагогикалық процестің барлық қатысушыларының субъектілік өзара іс-қимылын ұйымдастыру, АСБ бар балаларға арналған ұйымдарда білім беру процесін басқару технологиясын меңгеру;
6. АСБ бар балаларды оқыту мен тәрбиелеудегі тәуекелдерді басқару;
7. Өзін-өзі реттеу, стресске төзімділік дағдыларына ие болу.
Білімдер:
1. Педагогикалық этика ережелері;
2. Сандық сәйкестікті және онлайн оқытуды басқарудағы этикалық нормалар;
3. "Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Дағды 2:
Біртұтас құндылықтарды қабылдау арқылы тұлғаның құндылық-семантикалық саласын кеңейту және нығайту
Машықтар:
1. Ерекше білім беру қажеттіліктерін ескере отырып, АСБ бар балаларды тәрбиелеу процесінде білім беру ресурстарының кең спектрін қолдану;
2. АСБ бар балаларда күнделікті өмірде білімді қолдану дағдыларын қалыптастырудың тиімді стратегияларын жобалау;
3. Ұлттық және жалпыадамзаттық құндылықтарды сақтай отырып, мәдени әртүрлілікке ашықтықты көрсету;
4. Балалардың эмоционалды-құндылық саласын дамытатын тәрбие жұмысының инновациялық педагогикалық тәсілдерін талдау және таңдау (тәжірибе мәдениеті және құндылық бағдарлары);
5. Оқыту мен тәрбиелеу мүмкіндіктерін кеңейту үшін АСБ бар балалардың оқу процесінде ақпараттық технологияларды қолдану;
6. Ата-аналармен/ заңды өкілдермен, мұғалімдермен және қоғаммен ынтымақтастық.
Білімдер:
1. Ұйымның тәрбие қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
2. Тәрбие жұмысының әдіснамалық тәсілдері мен технологиялары, қазіргі заманғы тәрбие тұжырымдамалары;
3. Қауіпсіз, қолжетімді, қолайлы білім беру ортасын құрудың инновациялық тәсілдері;
4. Балаларда көпмәдениетті білім беру негіздерін қалыптастырудың теориялық және әдістемелік тәсілдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 4:
Оқу-әдістемелік қызметті жүзеге асыру
Дағды 1:
Оқу-әдістемелік материалдарды әзірлеу және дайындау
Машықтар:

51. Наименование государственного органа:
Министерство просвещения Республики Казахстан
Исполнитель:
Жумадильдаева Наталья Васильиевна, +7 (7172) 74-17-75, n.zhumadildaeva@edu.gov.kz
52. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
Министерство просвещения РК
Руководитель проекта:
Жумадильдаева Наталья Васильиевна, +7 (7172) 74-17-75, n.zhumadildaeva@edu.gov.kz
Исполнители:
Аринов Нуркен Жолдыбайулы, +7 (776) 544 00 44, n.arinov@edu.gov.kz
Мұқашева Жұлдыз Мұқашқызы, +7 (747) 887 97 87, zh.mukasheva@edu.gov.kz
Ерманова Назерке Актурлановна, +7 (701) 344 81 54, n.ermanova@edu.gov.kz
Нұржан Жібек Дәуітбайқызы, +7 (701) 431 04 88, zh.nurzhan@edu.gov.kz
Алгазинова Каламкас Магауовна, +7 (701) 539 50 42, ka.algazinova@edu.gov.kz
Есимбекова Жанар Абжалиевна, +7 (702) 485 59 84, zha.esimbekova@edu.gov.kz
53. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: 1.08.2024 г.
54. Национальный орган по профессиональным квалификациям: 30.12.2024 г.
55. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": -
56. Номер версии и год выпуска: версия 2, 2024 г.
57. Дата ориентировочного пересмотра: 30.10.2027 г.

51. Мемлекеттік органның атауы:
Қазакстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі
Орындаушы:
Жумадильдаева Наталья Васильевна, +7 (7172) 74-17-75, n.zhumadildaeva@edu.gov.kz
52. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар): ҚР Білім министрлігі
Жоба жетекшісі:
Жумадильдаева Наталья Васильевна, +7 (7172) 74-17-75, n.zhumadildaeva@edu.gov.kz
Орындаушылар:
Аринов Нүркен Жолдыбайұлы, +7 (776) 544 00 44, n.arinov@edu.gov.kz
Мұқашева Жұлдыз Мұқашқызы, +7 (747) 887 97 87, zh.mukasheva@edu.gov.kz
Ерманова Назерке Актурлановна, +7 (701) 344 81 54, n.ermanova@edu.gov.kz
Нұржан Жібек Дәуітбайқызы, +7 (701) 431 04 88, zh.nurzhan@edu.gov.kz
Алгазинова Каламкас Магауовна, +7 (701) 539 50 42, ka.algazinova@edu.gov.kz
Есимбекова Жанар Абжалиевна, +7 (702) 485 59 84, zha.esimbekova@edu.gov.kz
53. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 1.08.2024 ж.
54. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 30.12.2024 ж.
55. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: -
56. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: Нұсқа 2, 2024 ж.
57. Болжалды қайта қарау күні: 30.10.2027 ж.