Об утверждении профессионального стандарта "Организация строительства, модернизации и оборудования судов"
Приказ Министра транспорта Республики Казахстан от 14 января 2025 года № 10
В соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый профессиональный стандарт "Организация строительства, модернизации и оборудования судов".
2. Комитету железнодорожного и водного транспорта Министерства транспорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) в течение десяти календарных дней со дня утверждения настоящего приказа направление его в электронной форме на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет ресурсе Министерства транспорта Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра транспорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр М. Карабаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Министра транспорта
Республики Казахстан
№ 10 от 14 января 2025 г.
Профессиональный стандарт "Организация строительства, модернизации и оборудования судов"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Организация строительства, модернизации и оборудования судов" разработан в соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", устанавливает требования к формированию образовательных программ, в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в организациях и предприятиях.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) швартовные испытания – технологический этап сдаточных испытаний, основной целью которого являются проверка качества постройки судна, монтажа и регулировки оборудования; предварительное опробование под нагрузкой главной энергетической установки и вспомогательных механизмов; проверка в работе систем и устройств, обеспечивающих живучесть судна; подготовка судна к ходовым испытаниям;

"Кемелердің құрылысын, жаңғыртылуын және жабдықталуын ұйымдастыру" кәсіптік стандартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Көлік министрінің 2025 жылғы 14 қаңтардағы № 10 бұйрығы
"Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған "Кемелердің құрылысын, жаңғыртылуын және жабдықталуын ұйымдастыру" кәсіптік стандарт бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Теміржол және су көлігі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрық бекітілгеннен күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде электрондық нысанда Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің интернет ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Көлік вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр М. Қарабаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрлігі
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің
2025 жылғы 14 қаңтардағы
№ 10 бұйрығымен бекітілді
"Кемелерді салуды, жаңғыртуды және жабдықтауды ұйымдастыру" кәсіптік стандарт
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолданылу аясы: "Кемелерді салуды, жаңғыртуды және жарақтандыруды ұйымдастыру" кәсіби стандарты Қазақстан Республикасы "Кәсіптік біліктіліктер туралы" Заңының 5-бабына сәйкес әзірленді және білім беру бағдарламаларын қалыптастыру бойынша, оның ішінде кәсіпорындарда персоналды оқытуға, білім беру ұйымдарының қызметкерлері мен түлектерінің кәсіби біліктілігін тануға, ұйымдар мен кәсіпорындарда персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттерді шешуге қойылатын талаптарды анықтайды.
2. Осы кәсіби стандартта келесі терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) арқандап байлау сынақтары – технологиялық сынақтарды тапсыру кезеңі, негізгі мақсаты - кеме салу, жабдықты монтаждау және реттеу сапасын тексеру; бас энергетикалық қондырғы мен қосалқы тетіктердің жүктемесімен алдын ала сынау; кеменің өміршеңдігін қамтамасыз ететін жүйелер мен құрылғылардың жұмысына тексеріс жүргізу; кемені жүріс сынақтарына дайындау;

2) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
3) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
4) модернизация – совокупность операций по изменению конструкции судна (элемента судна) с целью улучшения технико-эксплуатационных характеристик, условий труда и быта, а также выполнения требований Международных конвенций;
5) ходовые испытания – проверка соответствия судна условиям контракта и утвержденному техническому проекту, а именно: соответствия фактических показателей работы главных и вспомогательных механизмов, устройств, систем и трубопроводов, холодильного, промыслового и технологического оборудования, средств автоматики и дистанционного управления механизмами и устройствами, электрооборудования, радиооборудования и электрорадионавигационных приборов техническим условиям на поставку и утвержденному техническому проекту;
6) судно – самоходное или несамоходное плавучее сооружение, предназначенное для использования в целях судоходства, в том числе судно смешанного (река - море) плавания, паром, дноуглубительный и дноочистительный снаряды, плавучий кран и другие технические сооружения подобного рода;
7) проектирование судов – производство всех расчетов и составление чертежей, технической и эксплуатационной документации, разрабатываемой как перед, так и в процессе постройки судна;
8) судовые системы и оборудование – комплекс устройств, приспособлений, механизмов, агрегатов, приборов, установок, гарантирующих бесперебойную работу судна, безопасность экипажа и пассажиров, точность навигации и управления;
9) судоподъемные мероприятия – определение способа (метода) подъема в зависимости от глубины залегания объекта, удаленности от берега и дальнейшего использования судна (восстановление, порезка на лом), особенностей водоема и рельефа дна;
10) судостроение – процесс создания плавучих сооружений, таких как суда и плавучие объекты. Плавучие сооружения обычно строят на специализированных предприятиях;
11) судоходство – деятельность, связанная с использованием на водных путях судов для перевозок грузов, пассажиров и их багажа (включая операции по погрузке и выгрузке грузов и багажа, посадке и высадке пассажиров), почтовых отправлений, буксировки судов и плавучих объектов, проведения поиска, разведки и добычи полезных ископаемых, строительных, путевых, гидротехнических, подводно-технических и других подобных работ, лоцманской и ледокольной проводки, спасательных операций, осуществления мероприятий по охране водных объектов, защите их от загрязнения и засорения, подъема затонувшего имущества, проведения мероприятий по контролю, проведения научных исследований, для учебных, спортивных и культурных целей, иных целей водного транспорта;

2) білім – кәсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;
3) дағды – кәсіптік міндетті толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен шеберлікті қолдану қабілеті;
4) жаңғырту – техникалық-пайдалану сипаттамаларын, еңбек және тұрмыс жағдайларын жақсарту, сондай-ақ Халықаралық конвенциялардың талаптарын орындау мақсатында кеме конструкциясын (кеме элементін) өзгерту жөніндегі операциялардың жиынтығы;
5) жүріс сынақтары – кеменің келісім-шарт талаптарына және бекітілген техникалық жобаға сәйкестігін, атап айтқанда: негізгі және қосалқы тетіктер, құрылғылар, жүйелер мен құбырлар, тоңазытқыш, кәсіпшілік және технологиялық жабдықтар, тетіктер мен құрылғыларды автоматты және қашықтан басқару құралдары, электр жабдықтары, радиожабдықтар мен электррадионавигациялық аспаптар жұмысының нақты көрсеткіштерінің жеткізуге арналған техникалық шарттарға және бекітілген техникалық жобаға сәйкестігін тексеру;
6) кеме – кеме қатынасы мақсатында пайдалануға арналған, өздігінен жүретін немесе өздігінен жүрмейтін жүзбелі құрылым, оның ішінде аралас жүзетін кеме (өзен-теңіз), паром, түбін тереңдету және түбін тазарту снарядтары, қалқымалы кран және осыған ұқсас басқа да техникалық құрылыстар;
7) кемелерді жобалау – кемені жасау алдында да, құру процесі кезеңінде әзірленетін барлық есептеулерді жүргізу және сызбаларды, техникалық және пайдалану құжаттамасын жасау;
8) кеме жүйелері мен жабдықтары – кеменің үздіксіз жұмыс істеуіне, экипаж бен жолаушылардың қауіпсіздігіне, навигация мен басқарудың дәлдігіне кепілдік беретін құрылғылар, айлабұйымдар, тетіктер, агрегаттар, аспаптар, қондырғылар кешені;
9) кемені көтеру іс-шаралары – объектінің орналасу тереңдігіне, жағалық қашықтыққа және кемені одан әрі пайдалануға (қалпына келтіру, сынықтарға кесу), су айдынының ерекшеліктеріне және түбінің рельефіне байланысты көтеру тәсілін (әдісін) анықтау;
10) кемелерді салу – кемелер мен қалқымалы қондырғылар сияқты қалқымалы құрылымдарды құру процесі. Қалқымалы құрылымдар әдетте мамандандырылған кәсіпорындарда жасалады.
11) кеме қатынасы – iшкi су жолдарында жүктердi, жолаушылар мен олардың багажын (жүктер мен багажды тиеу және түсіру, жолаушыларды отырғызу және түсіру жөніндегі операцияларды қоса алғанда) тасымалдау үшін, почта жөнелтiлiмдерiн тасымалдау, кемелер мен өзге де жүзбелі объектiлерді тiркеп сүйретуді, пайдалы қазбаларды iздеу, құрылыс, жол, гидротехникалық, су асты-техникалық және басқа да осы сияқты жұмыстарды, лоцмандық және мұзжарғыш жолдарды, құтқару операцияларын, су объектiлерiн қорғау, оларды ластану мен қоқыстанудан қорғау, суға батып кеткен мүлiктi көтеру жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыру, су көлігінің оқу, спорттық және мәдени мақсаттары, өзге де мақсаттары үшін бақылау, ғылыми зерттеулер жүргізу жөніндегі іс-шараларды жүргізу;

12) промысловые испытания – проверка работоспособности судна по прямому назначению и соответствия фактических технико-экономических показателей промыслового и технологического оборудования проектным требованиям;
13) единая система конструкторской документации – комплекс государственных стандартов, устанавливающих взаимосвязанные правила, требования и нормы по разработке, оформлению и обращению конструкторской документации, разрабатываемой и применяемой на всех стадиях жизненного цикла изделия (при проектировании, разработке, изготовлении, контроле, приҰмке, эксплуатации, ремонте, утилизации);
14) единая система технологической подготовки производства – система организации и управления технологической подготовкой производства, которая регламентирована государственными стандартами, оформленными в виде комплекса межгосударственных стандартов, использование которых обеспечивает сокращение сроков подготовки производства продукции заданного качества, обеспечение высокой гибкости производственной структуры и значительной экономии трудовых, материальных и финансовых ресурсов.
15) Национальный классификатор занятий Республики Казахстан – документ по стандартизации, отражающий наименования занятий, применяемых на территории Республики Казахстан, и классифицирующий их по уровню и специализации навыков в соответствии с видом выполняемых работ.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) ЕСКД – Единая система конструкторской документации;
2) ОРК – отраслевая рамка квалификаций;
3) КС – Квалификационный справочник;
4) ЕСТПП – Единая система технологической подготовки производства;
5) РК – Республика Казахстан;
6) CAD – Computer-Aided Design;
7) Г – Газовая сварка (наплавка);
8) РД – Ручная дуговая сварка (наплавка, резка) плавящимся покрытым электродом;
9) РАД – Ручная дуговая сварка (наплавка) неплавящимся электродом в защитном газе;
10) Т – Термитная сварка;
11) НГ – Сварка ручным способом с внешним источником нагрева (сварка нагретым газом);
12) НИ – Сварка нагретым инструментом (НИ);
13) Э – Экструзионная сварка.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Организация строительства, модернизации и оборудования судов.
5. Код профессионального стандарта: F42910.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
C Обрабатывающая промышленность;
30 Производство прочих транспортных средств;
30.9 Производство транспортных средств, не включенных в другие группировки;
30.99 Производство прочих транспортных средств и оборудования, не включенных в другие группировки;

12) коммерциялық сынақтар – кеменің тікелей мақсаты бойынша жұмысқа қабілеттілігін, кәсіпшілік және технологиялық жабдықтың нақты техникалық-экономикалық көрсеткіштерінің жобалау талаптарына сәйкестігін тексеру;
13) конструкторлық құжаттаманың бірыңғай жүйесі (КҚБЖ) - өнімнің өмірлік циклінің барлық кезеңдерінде (жобалау, әзірлеу, дайындау, бақылау, қабылдау, пайдалану, жөндеу, кәдеге жарату кезінде) әзірленетін және қолданылатын конструкторлық құжаттаманы әзірлеу, рәсімдеу және таратуға байланысты қағидаларды, талаптар мен нормаларды белгілейтін мемлекеттік стандарттар кешені;
14) өндірісті технологиялық даярлаудың бірыңғай жүйесі (ӨТДБЖ) –өндірісті технологиялық даярлауды ұйымдастыру және басқару жүйесі, ол мемлекетаралық стандарттар кешені түрінде ресімделген мемлекеттік стандарттармен регламенттелген, оларды пайдалану белгіленген сападағы өнім өндірісін дайындау мерзімдерін қысқартуды, өндірістік құрылымның жоғары икемділігін және еңбек, материалдық және қаржы ресурстарын едәуір үнемдеуді қамтамасыз етеді.
15) Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіптер сыныптауышы –Қазақстан Республикасының аумағында қолданылатын кәсіптердің атауларын көрсететін және оларды орындалатын жұмыс түріне сәйкес дағды деңгейі мен оған мамандану бойынша сыныптайтын стандарттау жөніндегі құжат;
3. Осы кәсіби стандартта келесі қысқартулар қолданылады:
1) КҚБЖ – конструкторлық құжаттаманың бірыңғай жүйесі;
2) СБШ – салалық біліктілік шеңбері;
3) БА – біліктілік анықтамалығы;
4) ӨТДБЖ – өндірісті технологиялық дайындаудың бірыңғай жүйесі;
5) ҚР –- Қазақстан Республикасы.
6) CAD – Computer Aided Design;
7) Г – Газбен дәнекерлеу (балқыту);
8) ДД – Балқытылған қапталған электродпен қолмен доғалық дәнекерлеу (балқыту, кесу)
9) ҚДД – Қолмен доғалық дәнекерлеу (балқыту) қлоғаныш газында балқымайтын электродпен қапталған;
10) Т – Термитті дәнекерлеу;
11) ҚГ – Сыртқы қыздыру көзімен қолмен дәнекерлеу;
12) ҚҚ – Қыздырылған құралмен дәнекерлеу;
13) Э – Экструзиялық дәнекерлеу.
2-тарау. Кәсіби стандарттың паспорты
4. Кәсіби стандарттың атауы: Кемелерді салуды, жаңғыртуды және жабдықтауды ұйымдастыру
5. Кәсіптік стандарттың коды: F42910
6. ЭҚЖЖ сәйкес секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сынып атауларын көрсету:
C Өңдеу өнеркәсібі;
30 Басқа көлік құралдарын өндіру;
30.9 Басқа топтамаларға енгізілмеген көлік құралдарын өндіру;
30.99 Басқа топтамаларға енгізілмеген басқа көлік құралдары мен жабдықтарын жасау;

30.99.0 Производство прочих транспортных средств и оборудования, не включенных в другие группировки.
7. Краткое описание профессионального стандарта: Включает требования функций, профессиональных задач, умений и знаний профессий к специалистам основного вида деятельности по строительству, модернизации и оборудованию судов.
8. Перечень карточек профессий:
1) Слесарь-монтажник судовой – 2 уровень ОРК;
2) Трубопроводчик судовой – 2 уровень ОРК;
3) Сборщик корпусов металлических судов – 2 уровень ОРК;
4) Сварщик судовой – 2 уровень ОРК;
5) Судокорпусник-ремонтник – 2 уровень ОРК;
6) 3.1 Трубопроводчик судовой – 3 уровень ОРК;
7) 3.1 Слесарь-монтажник судовой – 3 уровень ОРК;
8) 3.1 Судокорпусник-ремонтник – 3 уровень ОРК;
9) 3.1 Сборщик корпусов металлических судов – 3 уровень ОРК;
10) 3.2 Слесарь-монтажник судовой – 3 уровень ОРК;
11) 3.2 Судокорпусник-ремонтник – 3 уровень ОРК;
12) 3.2 Сборщик корпусов металлических судов – 3 уровень ОРК;
13) 3.2 Трубопроводчик судовой – 3 уровень ОРК;
14) Сварщик судовой – 3 уровень ОРК;
15) Сборщик корпусов металлических судов – 4 уровень ОРК;
16) Слесарь-монтажник судовой – 4 уровень ОРК;
17) Сварщик судовой – 4 уровень ОРК;
18) Судокорпусник-ремонтник – 4 уровень ОРК;
19) Трубопроводчик судовой – 4 уровень ОРК;
20) Инженер-судостроения – 6 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Слесарь-монтажник судовой":
Код группы:
7233-9
Код наименования занятия:
7233-9-011
Наименование профессии:
Слесарь-монтажник судовой
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 23. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 20 июля 2017 года № 208 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуски 21, 23, 25, 27, 31, 35)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15923).
Слесарь -монтажник судовой
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
без опыта
Связь с неформальным и информальным образованием:
Сертификаты и краткосрочные курсы обучения
Другие возможные наименования профессии:
7233-9-011 - Слесарь-монтажник судовой
Основная цель деятельности:
Обеспечение соответствия характеристик монтируемых механизмов, арматуры, аппаратуры, оборудования, трубопроводов, систем и агрегатов судов и плавучих сооружений проектным и паспортным требованиям
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

30.99.0 Басқа топтамаларға енгізілмеген басқа көлік құралдары мен жабдықтарын жасау;
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Кемелерді салу, жаңғырту және жабдықтау жөніндегі негізгі қызмет түрінің мамандықтары бойынша еңбек функцияларының талаптары, кәсіби міндетті дағдылары, қабілеттіліктері мен білімдері қамтылады.
8. Кәсіптер карточкаларының тізбесі:
1) Кеме монтаждаушы-слесарь – СБШ 2 деңгейі;
2) Кеме құбыршысы – СБШ 2 деңгейі;
3) Металл кемелердің корпустарын жинаушы – СБШ 2 деңгейі;
4) Кеме дәнекерлеуші – СБШ 2 деңгейі;
5) Кеме корпусын жөндеуші – СБШ 2 деңгейі;
6) 3.1 Кеме құбыршысы – СБШ 3 деңгейі;
7) 3.1 Кеме монтаждаушы-слесарь – СБШ 3 деңгейі;
8) 3.1 Кеме корпусын жөндеуші – СБШ 3 деңгейі;
9) 3.1 Металл кемелердің корпустарын жинаушы – СБШ 3 деңгейі;
10) 3.2 Кеме монтаждаушы-слесарь – СБШ 3 деңгейі;
11) 3.2 Кеме корпусын жөндеуші – СБШ 3 деңгейі;
12) 3.2 Металл кемелердің корпустарын жинаушы – СБШ 3 деңгейі;
13) 3.2 Кеме құбыршысы – СБШ 3 деңгейі;
14) Кеме дәнекерлеуші – СБШ 3 деңгейі;
15) Металл кемелердің корпустарын жинаушы – СБШ 4 деңгейі;
16) Кеме монтаждаушы-слесарь – СБШ 4 деңгейі;
17) Кеме дәнекерлеуші – СБШ 4 деңгейі;
18) Кеме корпусын жөндеуші – СБШ 4 деңгейі;
19) Кеме құбыршысы – СБШ 4 деңгейі;
20) Кеме жасау инженері – СБШ 6 деңгейі;
3-тарау. Мамандық картасы
9. "Кеме монтаждаушы-слесарь" мамандық картасы:
Топтың коды:
7233-9
Қызмет атауының коды:
7233-9-011
Кәсіптің атауы:
Кеме монтаждаушы-слесарь
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
23-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (21, 23, 25, 27, 31, 35-шығарылымдары) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2017 жылғы 20 шілдедегі № 208 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15923 болып тіркелген).
Кеме монтаждаушы-слесарь
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
жоқ
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Сертификаттар және қысқа мерзімді оқыту курстары
Бейресми және ақпараттық біліммен байланыс
7233-9-011 - Кеме монтаждаушы-слесарь
Кәсіптің басқа да ықтимал атаулары:
Монтаждауға жататын тетіктердің, арматураның, аппаратураның, жабдықтың, құбырлардың, кемелер мен жүзбелі құрылыстар жүйелері мен агрегаттары сипаттамаларының жобалық және паспорттық талаптарға сәйкестігін қамтамасыз ету
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Выполнение подготовительных и вспомогательных слесарно-монтажных работ
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение подготовительных и вспомогательных слесарно-монтажных работ
Навык 1:
Выполнение подготовительных работ при сборке, монтаже и обслуживании простого судового оборудования
Умения:
Для 1-2 разряда:
1. Выполнять пыжевание труб после химической обработки, кроме специальных систем;
2. Демонтировать, устанавливать тканевые рукава;
3. Изготавливать временные обухи;
4. Контролировать параметры и качество заточки и доводки простого режущего инструмента;
5. Набивать сальники арматуры;
6. Нарезать резьбу на болтах и гайках с применением ручных метчиков и плашек;
7. Осуществлять строповку и перемещение грузов массой до 500 кг с помощью подъемно-транспортных и специальных средств в пределах рабочего места;
8. Пользоваться заточным инструментом и оборудованием для заточки;
9. Производить расконсервацию и наружную консервацию деталей, арматуры;
10. Промывать, выщелачивать, очищать от накипи, ржавчины узлы и детали судовых дизелей, паровых машин, турбин (крышки цилиндров, блоков, коллекторов, полостей охлаждения);
11. Распаковывать ящики с механизмами, агрегатами, теплообменными аппаратами, арматурой, приборами;
12. Устанавливать технологические заглушки.
Знания:
1. Квалитеты и параметры шероховатости поверхностей;
2. Оснастка и инструмент, применяемые для нарезания резьбы;
3. Основные марки сталей и цветных сплавов, применяемых в судостроении и судоремонте;
4. Основные элементы резьбы (профиль, шаг, угол профиля, глубина, наружный, внутренний и средний диаметры);
5. Правила и приемы пользования пневматическим и электрифицированным инструментом;
6. Правила слесарной обработки деталей и сборки простых узлов;
7. Правила строповки и перемещения грузов массой до 500 кг с помощью подъемно-транспортных и специальных средств в пределах рабочего места;
8. Способы нарезания резьбы болтов, гаек;
9. Способы расконсервации и консервации деталей и узлов, марки и назначение консервирующих материалов.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Демонтаж и разборка оборудования, неответственных узлов или не предназначенных для восстановления
Умения:
Для 1-2 разряда:
1. Выполнять разметку прямоугольных и круглых прокладок из листового материала (резины, паронита, парусины, фибры) с применением ручного разметочного и измерительного инструмента;
2. Выполнять демонтаж, разборку масляных, топливных, воздушных, водяных фильтров;
3. Выполнять слесарные операции при разборке, сборке и монтаже нецентрируемых вспомогательных механизмов, электрооборудования, агрегатов, теплообменных аппаратов, трубопроводов, арматуры и демонтаже судовых дизелей, турбин, валопроводов, устройств, специальных систем и трубопроводов;

1. Дайындық және қосалқы слесарлық-монтаждау жұмыстарын орындау
Қосымша еңбек функциялары:
1-ші еңбек функциясы:
Дайындық және қосалқы слесарлық-монтаждау жұмыстарын орындау
1-ші дағды:
Қарапайым кеме жабдықтарын құрастыру, монтаждау және қызмет көрсету кезінде дайындық жұмыстарын орындау
Шеберлік:
1-2 разряд үшін:
1. Арнайы жүйелерден басқа, химиялық өңдеуден кейін құбырлардың шайналуы;
2. Бөлшектеу, маталы жеңдерін орнату;
3. Ұсақ қарапайым бөлшектерді өңдеу;
4. Қарапайым кескіш құралды қайрау және жетілдіру параметрлері мен сапасын бақылау;
5. Арматура тығыздағыштарын толтыру;
6. Бұрандаларды болттар мен гайкаларға қолмен шүмектер мен дақтарды қолданып кесу;
7. Жұмыс орны шегінде көтергіш-көлік және арнайы құралдардың көмегімен салмағы 500 кг дейінгі жүктерді арқандап байлауды және орнын ауыстыруды жүзеге асыру;
8. Қайрау құралы мен қайрау жабдығын пайдалану;
9. Бөлшектерді, арматураны консервациялауды және сыртқы консервациялауды жүргізу;
10. Кеме дизельдерінің, бу машиналарының, турбиналардың (цилиндрлердің, блоктардың, коллекторлардың, салқындату қуыстарының қақпақтары) тораптары мен бөлшектерін шайыңыз, шайыңыз, қақтан, тоттан тазалау;
11.Тетіктерді, агрегаттары, жылу алмастырғыш аппараттары, арматурасы, аспаптары бар жәшіктерді ашу;
12. Технологиялық штепсель орнату
Білім:
1. Беттердің кедір-бұдырлығының квалитеттері мен параметрлері;
2. Жіптерді кесу үшін қолданылатын құрал-саймандар мен құралдар;
3. Кеме жасауда және кеме жөндеуде қолданылатын болаттар мен түсті қорытпалардың негізгі маркалары;
4. Жіптің негізгі элементтері (профиль, қадам, профиль бұрышы, тереңдік, сыртқы, ішкі және орта диаметрлер);
5. Пневматикалық және электрлендірілген құралдарды пайдалану қағидалары мен тәсілдері;
6. Бөлшектерді слесарлық өңдеу және қарапайым тораптарды құрастыру қағидалары;
7. Жұмыс орны шегінде көтергіш-көлік және арнайы құралдардың көмегімен салмағы 500 кг дейінгі жүктерді арқандап байлау және орнын ауыстыру қағидалары;
8. Бұрандаларды, жаңғақтарды кесу әдістері;
9. Бөлшектер мен тораптарды консервациялау және консервациялау тәсілдері, консервілеу материалдарының маркасы мен мақсаты.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-ші дағды:
Керек емес тораптарды немесе қалпына келтіруге келмейтін
жабдықты бөлшектеу
Шеберлік:
1-2 разряд үшін:
1. Қол таңбалау және өлшеу құралын қолдана отырып, парақ материалынан (резеңке, паронит, кенеп, фибра) тікбұрышты және дөңгелек төсемдерді белгілеуді орындау;
2. Май, отын, ауа, су сүзгілерін бөлшектеу, бөлшектеу;
3. Орталықтандырылмайтын қосалқы тетіктерді, электр жабдықтарын, агрегаттарды, жылу алмасу аппараттарын, құбырларды, арматураны бөлшектеу, құрастыру және монтаждау және кеме дизельдерін, турбиналарды, білік құбырларын, құрылғыларды, арнайы жүйелер мен құбырларды бөлшектеу кезінде слесарлық операцияларды орындау;

4. Выполнять электроприхватку неответственных деталей, узлов и изделий из стали на контактных машинах переменного тока и ручными установочными пистолетами;
5. Демонтировать ручные палубные механизмы (шпили, грузовые лебедки, шлюпочные кран-балки, вьюшки);
6. Демонтировать обшивку вспомогательных и утилизационных котлов, механизмов, оборудования и трубопроводов;
7. Демонтировать установки опреснительные, вспомогательные и утилизационные котлы с трубопроводами;
8. Демонтировать, разбирать резервуары, топливные и расходные баки;
9. Демонтировать, разбирать грязевые коробки, грелки отопления, компенсаторы, санитарно-техническое оборудование;
10. Демонтировать, разбирать горизонтальные и наклонные шнеки, шкивы, ленточные транспортеры (без редукторов);
11. Закреплять детали при сборке под сварку с помощью электроприхватки;
12. Изготавливать, выполнять просечку отверстий, установку прямоугольных и круглых прокладок из листового материала (резины, паронита, парусины, фибры);
13. Монтировать ручные насосы;
14. Применять электроприхватку, тепловую резку и пневматическую рубку при установке и монтаже узлов и конструкций из углеродистых и легированных сталей в нижнем положении;
15. Снимать отжимные приспособления (струбцины, скобы, болты, домкраты винтовые);
16. Снимать, разбирать маслоуказатели, маслопроводы принудительной смазки; масляные, плунжерные, шестеренные насосы; масленки центральной смазки, крышки лючков картера, поддоны паровых машин и механизмов;
17. Устанавливать маховики, рукоятки для арматуры; перемычки заземления; одинарные подвески, хвостовики, скобы, кронштейны, планки;
18. Устанавливать под сварку бонки, шпильки в соответствии с разметкой.
Знания:
1. Виды разметки (по чертежам, по плазовым эскизам, по шаблонам, по рейкам);
2. Назначение и последовательность демонтажа, разборки и сборки вспомогательных механизмов, устройств, судовых трубопроводов и арматуры;
3. Правила выполнения тепловой резки, электроприхватки, пневматической рубки на конструкциях из углеродистых, низколегированных и легированных сталей в нижнем положении;
4. Правила пользования приспособлениями, контрольно-измерительным инструментом и приборами;
5. Правила чтения несложных чертежей;
6. Способы и правила разобщения трубопроводов от механизмов, цистерн, отсеков;
7. Способы разметки простых деталей по чертежам и эскизам.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 3:
Выполнение вспомогательных слесарных операций при демонтаже судового оборудования и при проведении гидравлических испытаний арматуры, труб и оборудования в цехе давлением до 15 кгс/кв. см
Умения:

4. Айнымалы ток түйіспелі машиналарында және қолмен орнатылатын тапаншаларда болаттан жасалған жауапты емес бөлшектерді, тораптарды және бұйымдарды электр тартып алуды орындау;
5. Қол палубалық тетіктерді бөлшектеу (шпильдер, жүк шығырлары, қайық кран-арқалықтар, бумалар);
6. Қосалқы және кәдеге жарату қазандықтарының, тетіктердің, жабдықтар мен құбырлардың қаптамасын бөлшектеу;
7. Құбырлары бар тұщыландыру, қосалқы және кәдеге жарату қазандықтары қондырғыларын бөлшектеу;
8. Резервуарларды, жанармай мен шығын бактарын бөлшектеу, бөлшектеу;
9. Балшық қораптарын, жылыту жылытқыштарын, компенсаторларды, санитарлық жабдықтарды бөлшектеу, бөлшектеу;
10. Көлденең және көлбеу шнектерді, шкивтерді, таспалы транспортерлерді бөлшектеу, бөлшектеу (редукторсыз);
11. Электр ұстағышпен дәнекерлеу кезінде бөлшектерді бекіту;
12. Парақ материалынан (резеңкеден, парониттен, кенептен, талшықтан) тікбұрышты және дөңгелек тығыздағыштарды жасау, тесіктерді тесу, орнату;
13. Қол сорғыларын орнату;
14. Төменгі қалыпта көміртекті және легирленген болаттан жасалған тораптар мен конструкцияларды орнату және монтаждау кезінде электр ұстағышты, термиялық кесуді және пневматикалық кесуді қолдану;
15. Қысқыш құрылғыларды (қысқыштар, қапсырмалар, болттар, бұрандалы домкраттар) алып тастау;
16. Май көрсеткіштерін, мәжбүрлі майлау май құбырларын; май, плунжер, тісті сорғыларды; орталық майлау майлағыштарын, картер люктерінің қақпақтарын, бу машиналары мен тетіктерінің табандарын алып тастау, бөлшектеу;
17. Сермерлерді, арматураға арналған тұтқаларды; жерге тұйықтау секіргіштерін; жалғыз аспаларды, иінділерді, қапсырмаларды, кронштейндерді, штангаларды орнату;
18. Белгілеуге сәйкес бонкаларды, шпилькаларды дәнекерлеуге орнату.
Білім:
1. Белгілеу түрлері (сызбалар бойынша, плазалық эскиздер бойынша, шаблондар бойынша, рельстер бойынша);
2. Қосалқы тетіктерді, құрылғыларды, кеме құбырлары мен арматураны бөлшектеудің, бөлшектеудің және құрастырудың мақсаты мен реттілігі;
3. Төменгі қалыпта көміртекті, төмен легирленген және легирленген болаттардан жасалған конструкцияларда жылу кесуді, электр ұстағышты, пневматикалық түтікті орындау қағидалары;
4. Аспаптарды, бақылау-өлшеу құралдарын аспаптарды пайдалану қағидалары;
5. Қарапайым сызбаларды оқу қағидалары;
6. Құбырларды тетіктерден, цистерналардан, бөліктерден ажырату тәсілдері мен қағидалары;
7. Қарапайым бөлшектерді сызбалар мен эскиздер бойынша
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
3-ші дағды:
Кеме жабдығын бөлшектеу кезінде және арматураны, құбырларды және жабдықтарды цехта 15 кгс/шаршы см дейінгі қысыммен гидравликалық сынау кезінде қосалқы слесарлық операцияларды орындау
Шеберлік:

Для 1-2 разряда:
1. Выбирать необходимый слесарный и измерительный инструмент при выполнении ремонтных работ;
2. Выполнять отдельные слесарные операции при ремонте и демонтаже судовых дизелей, турбин, валопроводов, устройств;
3. Выполнять отдельные слесарные операции при ремонте и демонтаже специальных систем и трубопроводов;
4. Выполнять отдельные слесарные операции при ремонте нецентрируемых вспомогательных механизмов, электрооборудования, агрегатов, теплообменных аппаратов, трубопроводов, арматуры;
5. Применять слесарно-сборочный и измерительный инструмент при ремонте и демонтаже судовых дизелей, турбин, валопроводов, устройств, специальных систем и трубопроводов;
6. Пользоваться простыми контрольно-измерительными проверочными инструментами и приборами;
7. Проверять герметичность соединений труб и оборудования;
Проводить гидравлические испытания арматуры, труб и оборудования в цехе давлением до 15 кгс/кв. см;
Знания:
1. Виды слесарных работ, выполняемых в процессе проведения ремонта и демонтажа;
2. Порядок выполнения слесарных операций при ремонте и демонтаже судовых дизелей, турбин, валопроводов, устройств, специальных систем и трубопроводов;
3. Порядок выполнения слесарных операций при ремонте нецентрируемых вспомогательных механизмов, электрооборудования, агрегатов, теплообменных аппаратов, трубопроводов, арматуры;
4. Способы и методы выполнения ремонтных работ;
5. Назначение и правила использования простых контрольно-измерительных проверочных инструментов и приборов;
6. Правила проведения гидравлических испытаний арматуры, труб и оборудования в цехе давлением до 15 кгс/кв. см;
7. Способы проверки соединений труб и оборудования на герметичность.
8. Способы проверки соединений
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Дисциплинированность
Письменные коммуникативные навыки
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Умение быстро принимать решения
Управление изменениями
Устные коммуникативные навыки
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Технический регламент "Требования к безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" от 17 ноября 2010 года № 1202 (от 9 июня 2023 года № 435, вступит в силу 19 декабря 2023 г.)
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Слесарь-монтажник
4
Слесарь-монтажник
10. Карточка профессии "Трубопроводчик судовой":
Код группы:
7233-9
Код наименования занятия:

1-2 разряд үшін:
1. Жөндеу жұмыстарын орындау кезінде қажетті слесарлық және өлшеу құралдарын таңдау;
2. Кеме дизельдерін, турбиналарды, білік құбырларын, құрылғыларды жөндеу және бөлшектеу кезінде жеке слесарлық операцияларды орындау;
3. Арнайы жүйелер мен құбырларды жөндеу және бөлшектеу кезінде жеке слесарлық операцияларды орындау;
4. Орталықтандырылмайтын қосалқы тетіктерді, электр жабдықтарын, агрегаттарды, жылу алмасу аппараттарын, құбырларды, арматураны жөндеу кезінде жеке слесарлық операцияларды орындау;
5. Кеме дизельдерін, турбиналарды, білік құбырларын, құрылғыларды, арнайы жүйелер мен құбырларды жөндеу және бөлшектеу кезінде слесарлық-құрастыру және өлшеу құралын қолдану;
6. Қарапайым бақылау-өлшеу тексеру құралдары мен аспаптарын пайдалану;
7. Құбырлар мен жабдықтардың қосылыстарының тығыздығын тексеру;
8. Цехта 15 кгс/шаршы см дейінгі қысыммен арматураны, құбырлар мен жабдықтарды гидравликалық сынауды жүргізу;
Білім:
1. Жөндеу және бөлшектеу процесінде орындалатын слесарлық жұмыстардың түрлері;
2. Кеме дизельдерін, турбиналарды, білік құбырларын, құрылғыларды, арнайы жүйелер мен құбырларды жөндеу және бөлшектеу кезінде слесарлық операцияларды орындау тәртібі;
3. Орталықтандырылмайтын қосалқы тетіктерді, электр жабдықтарын, агрегаттарды, жылу алмасу аппараттарын, құбырларды, арматураны жөндеу кезінде слесарлық операцияларды орындау тәртібі;
4. Жөндеу жұмыстарын орындау әдістері мен әдістері;
5. Қарапайым бақылау-өлшеу тексеру құралдары мен аспаптарының мақсаты мен пайдалану қағидалары;
6. Цехта 15 кгс/шаршы см дейінгі қысыммен арматураны, құбырлар мен жабдықтарды гидравликалық сынауды жүргізу қағидалары;
7. Құбырлар мен жабдықтардың қосылыстарын герметикалығын тексеру тәсілдері.
8. Қосылымдарды тексеру әдістері
Міндеттерді тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Тәртіп
Жазбаша қарым-қатынас жасау дағдылары Дербестік және жауапкершілік
Стресске төзімділік
Ойлау икемділігі
Тез шешім қабылдай білу
Командада жұмыс істей білу
Өзгерістерді басқару
Тәртіптілік
Ауызекі сөйлеу дағдылары
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
2010 жылғы 17 қарашадағы №1202 "Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігіне қойылатын талаптар техникалық регламенті" (2023 жылғы 9 маусымдағы № 435, 2023 жылғы 19 желтоқсанда күшіне енеді)
СБШ-нің шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Кеме монтаждаушы-слесарь
4
Кеме монтаждаушы-слесарь
10. "Кеме құбыршысы" мамандық картасы:
Топтың коды:
7233-9
Қызмет атауының коды:

7233-9-015
Наименование профессии:
Трубопроводчик судовой
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 23. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 20 июля 2017 года № 208 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуски 21, 23, 25, 27, 31, 35)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15923).
Трубопроводчик судовой
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Уровень образования:
-
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
без опыта
Связь с неформальным и информальным образованием:
не рекомендуется
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Обеспечение судов, плавучих сооружений при постройке и ремонте трубопроводными системами
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение простых подсобных и вспомогательных работ при изготовлении, сборке, установке труб бытовых систем и демонтаж арматуры и трубопроводов на судне
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение простых подсобных и вспомогательных работ при изготовлении, сборке, установке труб бытовых систем и демонтаж арматуры и трубопроводов на судне
Навык 1:
Выполнение простых подсобных и вспомогательных работ при изготовлении, сборке, установке судовых трубопроводов и их составных частей
Умения:
Для 1-2 разряда:
1. Выполнять изготовление и установку бирок в соответствии с их назначением и способами крепления;
2. Выполнять смазку труб перед гибкой;
3. Соблюдать требования охраны труда, промышленной безопасности и производственной санитарии в процессе выполнения очистки, наружной расконсервации, консервации и обезжиривания судовых трубопроводов и арматуры;
4. Выполнять слесарную обработку заготовок и деталей судовых трубопроводов (правка, рубка, опиливание, зачистка после механической обработки);
5. Наносить на поверхность бирок маркировочные надписи;
6. Придавать проволоке для изготовления шаблонов необходимый вид и размер;
7. Производить расконсервацию судовых трубопроводов и арматуры в зависимости от метода консервации и вида защитных покрытий;
8. Выполнять установку и крепление временных кожухов.
Знания:
1. Виды бирок в зависимости от назначения (маркировочные, пломбировочные) и способы их крепления;
2. Виды и назначение крепежных деталей, используемых при сборке труб;

7233-9-015
Кәсіптің атауы:
Кеме құбыршысы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА және т.б. үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
23-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (21, 23, 25, 27, 31, 35-шығарылымдары) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2017 жылғы 20 шілдедегі №208 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15923 болып тіркелген).
Кеме құбыршысы
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандығы:
-
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
-
Мамандығы:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
жоқ
Бейресми және ақпараттық біліммен байланыс
ұсынылмайды
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Құбыржол жүйелерін салу және жөндеу кезінде кемелерді, қалқымалы құрылыстарды қамтамасыз ету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Дайындық және қосалқы слесарлық-монтаждау жұмыстарын орындау
Қосымша еңбек функциялары:
1-ші еңбек функциясы:
Тұрмыстық жүйелердің құбырларын дайындау, құрастыру, орнату кезінде қарапайым қосалқы және қосалқы жұмыстарды орындау және кемеде арматура мен құбырларды бөлшектеу
1-ші дағды:
Кеме құбырларын және олардың құрамдас бөліктерін дайындау, құрастыру, орнату кезінде қарапайым қосалқы және қосалқы жұмыстарды орындау
Шеберлік:
1-2 разряд үшін:
1. Тегтерді дайындау мен орнатуды олардың мақсатына және бекіту әдістеріне сәйкес орындау;
2. Иілу алдында құбырларды майлауды орындау;
3. Кеме құбырлары мен арматураны тазарту, сыртқы консервациялау, консервациялау және майсыздандыру процесінде еңбекті қорғау, өнеркәсіптік қауіпсіздік және өндірістік санитария талаптарын сақтау;
4. Кеме құбырларының дайындамалары мен бөлшектерін слесарлық өңдеуді орындау (өңдеу, кесу, аралау, механикалық өңдеуден кейін тазалау);
5. Тегтердің бетіне таңбалау жазуларын жағу;
6. Үлгілерді жасау үшін сымға қажетті көрініс пен өлшем беру;
7. Кеме құбырлары мен арматураны консервациялау әдісіне және қорғаныс жабындарының түріне қарай консервациялауды жүргізу;
8. Уақытша қаптамаларды орнату және бекіту.
Білім:
1. Тегтердің мақсатына қарай түрлері (таңбалау, пломбалау) және оларды бекіту тәсілдері;
2. Құбырларды құрастыру кезінде қолданылатын бекіту бөлшектерінің түрлері мен мақсаты;

3. Виды материалов, используемых для изготовления фланцевых прокладок;
4. Назначение и виды подвесок;
5. Назначение консервирующих материалов и правила обращения с ними;
6. Назначение и условия применения простых приспособлений и измерительного инструмента;
7. Наименование и назначение оборудования трубообрабатывающего цеха;
8. Наименование и расположение основных помещений судна, механизмов, обслуживающих их систем и трубопроводов, устройств;
9. Правила пользования эмульсиями и маслами, применяемыми для обработки труб;
10. Приемы рубки проволоки и металла;
11. Приемы снятия шаблонов с труб;
12. Способы крепления временных кожухов;
13. Способы крепления труб и арматуры при монтаже на судне;
14. Способы очистки труб от окалины и ржавчины и технологические требования, предъявляемые к качеству обработанных поверхностей;
15. Способы расконсервации и консервации деталей и изделий судовых трубопроводов и арматуры;
16. Способы резки труб труборезом и на отрезных машинах;
17. Способы устранения дефектов в процессе выполнения слесарной обработки заготовок и деталей судовых трубопроводов;
18. Типичные дефекты при выполнении слесарной обработки деталей и изделий, причины их появления и способы предупреждения;
19. Типы соединений и способы пригонки труб;
20. Технологические требования, предъявляемые к заготовкам труб перед гибкой;
21. Технологические требования, предъявляемые к чистоте поверхности покрываемых труб;
22. Виды технической документации для выполнения очистки, наружной расконсервации, консервации и обезжиривания судовых трубопроводов и арматуры, ее содержание;
23. Требования охраны труда при выполнении очистки, наружной расконсервации, консервации и обезжиривания судовых трубопроводов и арматуры.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Выполнение простых работ по демонтажу арматуры и трубопроводов на судне
Умения:
Для 1-2 разряда:
1. Поддерживать состояние рабочего места в соответствии с требованиями охраны труда, пожарной, промышленной и экологической безопасности, правилами организации рабочего места трубопроводчика судового при выполнении демонтажных работ;
2. Выполнять рубку вручную при демонтаже арматуры и трубопроводов;
3. Очищать наружную поверхность труб от изоляции;
4. Снимать временные кожухи, маховики, рукоятки арматуры, отличительные планки и таблички, заглушки технологические в соответствии с заданием;
5. Читать техническую документацию по демонтажу арматуры и трубопроводов на судне;
6. Выполнять требования охраны труда и производственных инструкций при выполнении работ по демонтажу арматуры и трубопроводов на судне.
Знания:

3. Фланецті тығыздағыштарды жасау үшін қолданылатын материалдардың түрлері;
4. Суспензиялардың мақсаты мен түрлері;
5. Консервілеу материалдарының мақсаты және олармен жұмыс істеу қағидалары;
6. Қарапайым құрылғылар мен өлшеу құралдарын қолданудың мақсаты мен шарттары;
7. Құбыр өңдеу цехы жабдығының атауы мен мақсаты;
8. Кеменің негізгі үй-жайларының, оларға қызмет көрсететін тетіктердің және құбырлардың, құрылғылардың атауы және орналасуы;
9. Құбырларды өңдеу үшін қолданылатын эмульсиялар мен майларды пайдалану қағидалары;
10. Сым мен металды кесу әдістері;
11. Құбырлардан шаблондарды алу әдістері;
12. Уақытша қаптамаларды бекіту әдістері;
13. Кемеде монтаждау кезінде құбырлар мен арматураларды бекіту тәсілдері;
14. Құбырларды масштабтан және тоттан тазарту әдістері және өңделген беттердің сапасына қойылатын технологиялық талаптар;
15. Кеме құбырлары мен арматураның бөлшектері мен бұйымдарын консервациялау және консервациялау тәсілдері;
16. Құбырларды құбыр кескішпен және кесу машиналарында кесу әдістері;
17. Кеме құбырларының дайындамалары мен бөлшектерін слесарлық өңдеуді орындау процесінде ақауларды жою тәсілдері;
18. Бөлшектер мен бұйымдарды слесарлық өңдеуді орындаудағы типтік ақаулар, олардың пайда болу себептері және алдын алу тәсілдері;
19. Қосылым түрлері және құбырларды орнату әдістері;
20. Иілу алдында құбыр дайындамаларына қойылатын технологиялық талаптар;
21. Жабылатын құбырлар бетінің тазалығына қойылатын технологиялық талаптар;
22. Кеме құбырлары мен арматураны тазалауды, сыртқы консервациялауды, консервациялауды және майсыздандыруды орындауға арналған техникалық құжаттаманың түрлері, оны ұстау;
23. Кеме құбырлары мен арматураны тазалауды, сыртқы консервациялауды, консервациялауды және майсыздандыруды орындау кезіндегі еңбекті қорғау талаптары.
Міндеттерді тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-ші дағды:
Кемеде арматура мен құбырларды бөлшектеу бойынша қарапайым жұмыстарды орындау
Шеберлік:
1-2 разряд үшін:
1. Бөлшектеу жұмыстарын орындау кезінде еңбекті қорғау, өрт, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік талаптарына, кеме құбыршысының жұмыс орнын ұйымдастыру қағидаларыне сәйкес жұмыс орнының жай-күйін сақтау;
2. Арматура мен құбырларды бөлшектеу кезінде қолмен кесуді орындау;
3. Құбырлардың сыртқы бетін оқшаулаудан тазалау;
4. Тапсырмаға сәйкес уақытша қаптамаларды, сермерлерді, арматура тұтқаларын, айрықша жолақтар мен тақтайшаларды, технологиялық тығындарды алып тастау;
5. Кемедегі арматура мен құбырларды бөлшектеу бойынша техникалық құжаттаманы оқу;
6. Кемедегі арматура мен құбырларды бөлшектеу бойынша жұмыстарды орындау кезінде еңбекті қорғау және өндірістік нұсқаулықтардың талаптарын орындау.
Білім:

1. Виды слесарных работ, выполняемых в процессе проведения демонтажа судовых трубопроводов и арматуры;
2. Способы очистки поверхностей труб от изоляции;
3. Способы разборки крепления временных кожухов;
4. Требования охраны труда, предъявляемые к планировке и оснащению рабочего места трубопроводчика судового при выполнении демонтажных и ремонтных работ;
5. Виды технической документации для выполнения работ по демонтажу арматуры и трубопроводов на судне, ее содержание;
6. Требования охраны труда при выполнении слесарных и монтажных операций.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Гибкость мышления
Умение быстро принимать решения
Умение работать в команде
Управление изменениями
Дисциплинированность
Устные коммуникативные навыки
Письменные коммуникативные навыки
Список технических регламентов и национальных стандартов:
ТР РК 1351 Требования к безопасности конструкций из других материалов (постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2008 года № 1351); ТР РК 1202 Требования к безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий (постановление Правительства Республики Казахстан от 17 ноября 2010 года № 1202); ТР РК 405 Общие требования к пожарной безопасности (приказ МЧС № 405 от 17 августа 2021 года); ТР РК 1353 Требования к безопасности металлических конструкций (постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2008 года № 1353).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
7233-9-015 Трубопроводчик судовой
11. Карточка профессии "Сборщик корпусов металлических судов":
Код группы:
8211-6
Код наименования занятия:
8211-6-003
Наименование профессии:
Сборщик корпусов металлических судов
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 23. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 20 июля 2017 года № 208 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуски 21, 23, 25, 27, 31, 35)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15923).
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
без опыта
Связь с неформальным и информальным образованием:
Курсы повышения квалификации для сборщиков
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Узловая, секционная и стапельная сборка корпусов судов и плавучих сооружений при их постройке и ремонте
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. Кеме құбырлары мен арматураны бөлшектеу процесінде орындалатын слесарлық жұмыстардың түрлері;
2. Құбырлардың беттерін оқшаулаудан тазарту әдістері;
3. Уақытша қаптамаларды бекіту тәсілдері;
4. Бөлшектеу және жөндеу жұмыстарын орындау кезінде кеме құбыршысының жұмыс орнын жоспарлауға және жабдықтауға қойылатын еңбекті қорғау талаптары;
5. Кемедегі арматура мен құбырларды бөлшектеу бойынша жұмыстарды орындауға арналған техникалық құжаттаманың түрлері, оны ұстау;
6. Слесарлық және монтаждық операцияларды орындау кезіндегі еңбекті қорғау талаптары.
Міндеттерді тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік Стресске төзімділік
Ойлаудың икемділігі
Тез шешім қабылдай білу
Командада жұмыс істей білу
Өзгерістерді басқару
Тәртіп
Ауызша қарым-қатынас дағдылары
Жазбаша қарым-қатынас дағдылары
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
ҚР ТР 1351 "Басқа материалдардан жасалған конструкциялар қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 31 желтоқсандағы №1351 қаулысы); ҚР ТР 1202 "Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 17 қарашадағы №1202 қаулысы); ҚР ТР 405 "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" (ТЖМ 2021 жылғы 17 тамыздағы №405 бұйрығы); ҚР ТР 1353 "Металл конструкциялардың қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 31 желтоқсандағы №1353 қаулысы).
БШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
7233-9-015 Кеме құбыршысы
11. "Металл кемелердің корпустарын жинаушы" мамандық картасы:
Топтың коды:
8211-6
Қызмет атауының коды:
8211-6-003
Кәсіптің атауы:
Металл кемелердің корпустарын жинаушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
23-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (21, 23, 25, 27, 31, 35-шығарылымдары) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2017 жылғы 20 шілдедегі № 208 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15923 болып тіркелген)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
жоқ
Бейресми және ақпараттық біліммен байланыс
Құрастырушыларға арналған біліктілікті арттыру курстары
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Кеме корпустары мен қалқымалы құрылыстарды салу және жөндеу кезінде оларды тораптық, секциялық және стапельдік құрастыру
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Выполнение сборочных работ с плоскими малогабаритными секциями
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение сборочных работ с плоскими малогабаритными секциями
Навык 1:
Выполнение подготовительных и вспомогательных операций при сборке, установке, демонтаже и ремонте плоских малогабаритных секций, установке простых узлов и деталей
Умения:
Для 1-2 разряда:
1. Восстанавливать леса после постановки судна;
2. Выбивать и демонтировать цемент и балласт;
3. Выполнять геометрические построения и развертки простых геометрических фигур;
4. Выполнять разметку контуров деталей с отсчетом от кромки заготовки и от осевых линий;
5. Выполнять строповку и перемещение грузов массой до 500 кг с помощью подъемно-транспортных и специальных средств в пределах рабочего места;
6. Демонтировать малогабаритные фундаменты под вспомогательные механизмы и оборудование;
7. Демонтировать протекторы, стойки аккумуляторных ям, временные трапы;
8. Наносить на поверхность деталей, узлов и секций маркировочные надписи в соответствии с установленными требованиями;
9. Очерчивать контур простых узлов и деталей на размечаемом материале по ранее изготовленному шаблону;
10. Подбирать прокладки и заглушки, изготавливать вручную по шаблонам прокладки простой конфигурации;
11. Пользоваться ручным разметочным и измерительным инструментом;
12. Проверять работоспособность и исправность оборудования, приспособлений и инструмента;
13. Производить разметку и кернение деталей, узлов и секций по шаблону с применением ручного разметочного инструмента;
14. Производить сушку свариваемых кромок и обжиг краски;
15. Разгружать, взвешивать, маркировать, транспортировать и укладывать в контейнеры балласт;
16. Снимать, убирать сборочный инструмент: струбцины, скобы, болты, домкраты, талрепы винтовые, приспособления.
Знания:
1. Виды разметки (по чертежам, по плазовым эскизам, по шаблонам, по рейкам);
2. Необходимая техническая и технологическая документация на выполняемую работу;
3. Основные теоретические линии корпуса судна;
4. Правила и интервалы кернения прямых, кривых линий контура деталей и мест сопряжения (углов);
5. Правила и методы строповки и перемещения грузов массой до 500 кг с помощью подъемно-транспортных и специальных средств в пределах рабочего места;
6. Правила и способы изготовления шаблонов для простых деталей;
7. Правила чтения простых сборочных чертежей;
8. Правила эксплуатации специальных транспортных и грузоподъемных средств при перемещении грузов массой до 500 кг;

1. Жалпақ шағын габаритті секциялармен құрастыру жұмыстарын орындау
Қосымша еңбек функциялары:
1-ші еңбек функциясы:
Жалпақ шағын габаритті секциялармен құрастыру жұмыстарын орындау
1-ші дағды:
Жазық шағын габаритті секцияларды құрастыру, орнату, бөлшектеу және жөндеу, қарапайым тораптар мен бөлшектерді орнату кезінде дайындық және қосалқы операцияларды орындау
Шеберлік:
1-2 разряд үшін:
1. Кеме қойылғаннан кейін баспалдақты қалпына келтіру;
2. Цемент пен балласты түсіріп бөлшектеу;
3. Қарапайым геометриялық фигуралардың геометриялық құрылымдары мен сыпыруларын орындау;
4. Дайындаманың шетінен және осьтік сызықтардан санаумен бөлшектердің контурын белгілеуді орындау;
5. Жұмыс орны шегінде көтергіш-көлік және арнайы құралдардың көмегімен салмағы 500 кг дейінгі жүктерді арқандап байлауды және орнын ауыстыруды орындау;
6. Қосалқы тетіктер мен жабдықтар үшін шағын іргетастарды бөлшектеу;
7. Протекторларды, аккумуляторлық шұңқырларды, уақытша баспалдақтарды бөлшектеу;
8. Белгіленген талаптарға сәйкес бөлшектердің, тораптардың және секциялардың бетіне таңбалау жазуларын салу;
9. Бұрын жасалған шаблон бойынша белгіленетін материалға қарапайым тораптар мен бөлшектердің контурын сызу;
10. Тығыздағыштар мен штепсельдерді таңдап, қарапайым конфигурациядағы тығыздағыш үлгілеріне сәйкес қолмен жасау;
11. Қолмен белгілеу және өлшеу құралдарын пайдалану;
12. Жабдықтың, айлабұйымдар мен Құралдың жұмыс қабілеттілігі мен жарамдылығын тексеру;
13. Қол таңбалау құралын қолдана отырып, шаблон бойынша бөлшектерді, тораптар мен секцияларды белгілеу және түбіртектеу;
14. Дәнекерленген жиектерді кептіру және бояуды жағу;
15. Балласты түсіру, өлшеу, таңбалау, тасымалдау және контейнерлерге салу;
16. Құрастыру құралын алып тастаңыз, алыңыз: қысқыштар, қапсырмалар, болттар, домкраттар, бұрандалы бұрағыштар, құрылғылар.
Білім:
1. Белгілеу түрлері (сызбалар бойынша, плазалық эскиздер бойынша, шаблондар бойынша, рельстер бойынша);
2. Орындалатын жұмысқа қажетті техникалық және технологиялық құжаттама;
3. Кеме корпусының негізгі теориялық сызықтары;
4. Бөлшектер контурының түзулерін, қисық сызықтарын және түйісу орындарын (бұрыштарын) түбіртектеу қағидалары мен аралықтары;
5. Жұмыс орны шегінде көтергіш-көлік және арнайы құралдардың көмегімен салмағы 500 кг дейінгі жүктерді арқандап байлау және орнын ауыстыру қағидалары мен әдістері;
6. Қарапайым бөлшектерге арналған шаблондарды жасау қағидалары мен тәсілдері;
7. Қарапайым құрастыру сызбаларын оқу қағидалары;
8. Салмағы 500 кг дейінгі жүктерді өткізу кезінде арнайы көлік және жүк көтергіш құралдарды пайдалану қағидалары;

9. Риски использования неисправного инструмента и оборудования;
10. Способы выполнения простых построений геометрических разверток;
11. Способы консервации деталей слесарно-монтажного насыщения (вварышей, стаканов, кабельных коробок);
12. Способы разметки мест установки деталей на малогабаритных плоских узлах;
13. Способы разметки простых деталей по чертежу и эскизу;
14. Требования, предъявляемые к качеству выполнения разметки плоских малогабаритных секций, простых узлов и деталей корпуса судна;
15. Требования нормативных правовых актов по охране труда, промышленной безопасности и производственной санитарии, предъявляемые при выполнении консервации деталей слесарно-монтажного насыщения (вварышей, стаканов, кабельных коробок) с установкой кожухов и временных заглушек;
16. Требования, предъявляемые к маркировочным надписям, наносимым на детали, узлы и секции.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Сборка, установка, демонтаж плоских малогабаритных секций, установка простых узлов и деталей
Умения:
Для 1-2 разряда:
1. Выполнять демонтаж и установку на плоских секциях временных ребер жесткости, рыбин;
2. Производить предварительную сборку узлов лесов из труб;
3. Производить демонтаж лесов из труб;
4. Производить сборку тавровых прямолинейных узлов длиной до 2 м и книц с поясками;
5. Выполнять тепловую резку, электроприхватку в нижнем положении при изготовлении, сборке, пригонке, установке и демонтаже деталей, неответственных узлов, вырезов, шпигатов в наборе, ребер жесткости, заделок, планок, книц, рыбин, угольников, скоб;
6. Производить установку деталей насыщения плоских малогабаритных секций (скоб, бонок, планок, протекторов, шпилек, лапок) в соответствии с разметкой;
7. Устанавливать кницы, планки, заделки внакрой, мелкие бракеты и детали крепления в соответствии с разметкой;
8. Устанавливать и демонтировать ограждения люков и вырезов (временные);
9. Читать и использовать в работе простые чертежи, эскизы, техническую и технологическую документацию на выполняемую работу.
Знания:
1. Виды и назначение сборочно-сварочных приспособлений;
2. Методы сборки и установки узлов, плоских секций;
3. Наименование районов судна и места их расположения;
4. Основные виды приспособлений и оснастки для сборки узлов набора и плоских секций корпуса судна;
5. Способы тепловой резки и пневматической рубки при сборке конструкций из углеродистых и низколегированных сталей в нижнем положении;

9. Ақаулы құрал мен жабдықты пайдалану қаупі;
10. Геометриялық сканерлеудің қарапайым құрылыстарын орындау әдістері;
11. Слесарлық-монтаждық қанықтыру бөлшектерін консервациялау тәсілдері (вварыш, стакан, кабель қораптары);
12. Шағын габаритті жалпақ тораптарда бөлшектері орнату орындарын белгілеу тәсілдері;
13. Қарапайым бөлшектерді сызба және эскиз бойынша белгілеу тәсілдері;
14. Кеме корпусының жазық шағын габаритті секцияларын, қарапайым тораптары мен бөлшектерін белгілеуді орындау сапасына қойылатын талаптар;
15. Еңбекті қорғау, өнеркәсіптік қауіпсіздік және өндірістік санитария жөніндегі нормативтік құқықтық актілердің қаптамалар мен уақытша тығындарды орната отырып, слесарлық-монтаждық қанықтыру бөлшектерін (вварыш, стакандар, кәбіл қораптары) консервациялауды орындау кезінде қойылатын талаптары;
16. Бөлшектерге, тораптарға және секцияларға салынатын таңбалау жазуларына қойылатын талаптар.
Міндеттерді тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-ші дағды:
Жалпақ шағын габаритті секцияларды құрастыру, орнату, бөлшектеу, қарапайым тораптар мен бөлшектерді орнату
Шеберлік:
1-2 разряд үшін:
1. Түпкі және палубалық жабудың және бойлық қабырға қаттылығының уақытша қабырғаларының жазық секцияларында бөлшектеу және орнату;
2. Құбырлардан орман тораптарын алдын ала құрастыруды жүргізу;
3. Құбырлардан ормандарды бөлшектеуді жүргізу;
4. Ұзындығы 2 м дейінгі таврлық түзу тораптарды және белдіктері бар кницаларды құрастыруды жүргізу;
5. Бөлшектерді, жауапсыз тораптарды, кесінділерді, жиынтықтағы шпигаттарды, қаттылық шеттерін, бітеулерді, планкаларды, кницаларды, балықтарды, квадраттарды, қапсырмаларды дайындау, құрастыру, бекіту, орнату және бөлшектеу кезінде төменгі қалыпта жылу кесуді, электр ұстауды орындау;
6. Белгілеуге сәйкес жазық шағын габаритті секциялардың (қапсырмалар, брондар, планкалар, протекторлар, шпилькалар, табандар) қанықтыру бөлшектерін орнатуды жүргізу;
7. Белгілеуге сәйкес кницаларды, жолақтарды, ендірмелерді, ұсақ бракеттерді және бекіту бөлшектерін орнату;
8. Люктер мен ойықтардың қоршауларын орнату және бөлшектеу (уақытша);
9. Жұмыста қарапайым сызбаларды, эскиздерді, орындалатын жұмыстың техникалық және технологиялық құжаттамасын оқып, қолдану.
Білім:
1. Құрастыру-дәнекерлеу құрылғыларының түрлері мен мақсаты;
2. Тораптарды, жалпақ секцияларды құрастыру және орнату әдістері;
3. Кеме аудандарының атауы және олардың орналасқан жері;
4. Кеме корпусының жиынтық тораптары мен жазық секцияларын құрастыруға арналған айлабұйымдар мен жабдықтардың негізгі түрлері;
5. Төменгі күйдегі көміртекті және төмен легирленген болаттан жасалған конструкцияларды құрастыру кезінде термиялық кесу және пневматикалық түтік әдістері;

6. Правила чтения простых сборочных чертежей, эскизов;
7. Типовые конструкции корпуса судна, основные теоретические линии корпуса судна.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 3:
Выполнение подготовительных и вспомогательных работ при проведении испытаний сварных швов корпусных конструкций
Умения:
Для 1-2 разряда:
1. Наносить меловой или мыльный раствор на швы корпусных конструкций судна при проведении испытаний;
2. Приготавливать меловой или мыльный раствор, применяемый при проведении испытаний швов корпусных конструкций, в соответствии с утвержденной рецептурой;
3. Проверять качество установки простых узлов и деталей из углеродистых и низколегированных сталей при узловой, секционной и стапельной сборке.
Знания:
1. Правила нанесения мелового или мыльного раствора при проведении испытаний швов корпусных конструкций на непроницаемость;
2. Рецептура мелового или мыльного раствора, применяемых для проведения испытаний швов корпусных конструкций;
3. Способы приготовления мелового или мыльного раствора при проведении испытаний швов корпусных конструкций на непроницаемость;
4. Требования, предъявляемые к качеству установки простых узлов и деталей из углеродистых и низколегированных сталей при узловой, секционной и стапельной сборке.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Гибкость мышления
Умение быстро принимать решения
Умение работать в команде
Управление изменениями
Дисциплинированность
Устные коммуникативные навыки
Письменные коммуникативные навыки
Список технических регламентов и национальных стандартов:
ТР РК 1351 Требования к безопасности конструкций из других материалов (постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2008 года № 1351); ТР РК 1202 Требования к безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий (постановление Правительства Республики Казахстан от 17 ноября 2010 года №1202); ТР РК 405 Общие требования к пожарной безопасности (приказ МЧС № 405 от 17 августа 2021 года); ТР РК 1353 Требования к безопасности металлических конструкций (постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2008 года № 1353).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
8211-6 Сборщики судов
12. Карточка профессии "Сварщик судовой":
Код группы:
7212-1
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Сварщик судовой
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:

6. Қарапайым құрастыру сызбаларын, эскиздерді оқу қағидалары;
7. Кеме корпусының типтік конструкциялары, кеме корпустарының негізгі теориялық бағыттары.
Міндеттерді тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
3-ші дағды:
Корпустық конструкциялардың дәнекерлеу жіктерін сынау кезінде дайындық және қосалқы жұмыстарды орындау
Шеберлік:
1-2 разряд үшін:
1. Сынақтар жүргізу кезінде кеменің корпустық конструкцияларының тігістеріне бор немесе сабын ерітіндісін жағу;
2. Бекітілген рецептураға сәйкес корпустық конструкциялардың тігістерін сынау кезінде қолданылатын бор немесе сабын ерітіндісін дайындау;
3. Қарапайым тораптар мен көміртекті және төмен легирленген болаттан жасалған бөлшектерді түйінді, секциялық және болатты құрастыру кезінде орнату сапасын тексеру.
Білім:
1. Корпустық конструкциялардың тігістерін өткізбеушілікке сынау кезінде бор немесе сабын ерітіндісін жағу қағидалары;
2. Корпустық конструкциялардың тігістерін сынау үшін қолданылатын бор немесе сабын ерітіндісінің рецептурасы;
3. Корпустық конструкциялардың тігістерін өткізбеушілікке сынау кезінде бал немесе сабын ерітіндісін дайындау тәсілдері;
4. Қарапайым тораптар мен көміртекті және төмен легирленген болаттан жасалған бөлшектерді түйінді, секциялық және болатты құрастыру кезінде орнату сапасына қойылатын талаптар.
Міндеттерді тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Стресске төзімділік
Ойлаудың икемділігі
Тез шешім қабылдай білу
Командада жұмыс істей білу
Өзгерістерді басқару
Тәртіп
Ауызша қарым-қатынас дағдылары
Жазбаша қарым-қатынас дағдылары
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
ҚР ТР 1351 "Басқа материалдардан жасалған конструкциялар қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 31 желтоқсандағы №1351 қаулысы); ҚР ТР 1202 "Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 17 қарашадағы №1202 қаулысы); ҚР ТР 405 "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" (ТЖМ 2021 жылғы 17 тамыздағы №405 бұйрығы); ҚР ТР 1353 "Металл конструкциялардың қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 31 желтоқсандағы №1353 қаулысы).
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіп атауы:
3
8211-6 Металл кемелердің корпустарын жинаушы
12. "Кеме дәнекерлеуші" маман картасы:
Топтың коды:
7212-1
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Кеме дәнекерлеуші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:

ЕТКС выпуск №2 (Утвержден приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 12 декабря 2024 года № 30)
Электрогазосварщик
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
без опыта
Связь с неформальным и информальным образованием:
не рекомендуется
Другие возможные наименования профессии:
7212-2-005 - Электрогазосварщик
Основная цель деятельности:
Обеспечение судов, плавучих сооружений при постройке и ремонте трубопроводными системами
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Подготовка, сборка, сварка и зачистка после сварки сварных швов элементов конструкции (изделий, узлов, деталей)
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Подготовка, сборка, сварка и зачистка после сварки сварных швов элементов конструкции (изделий, узлов, деталей)
Навык 1:
Частично механизированная сварка (наплавка) плавлением простых деталей неответственных конструкций
Умения:
Для 2-3 разряда:
1. Зачищать ручным или механизированным инструментом элементы конструкции (изделия, узлы, детали) под газовую сварку;
2. Проверять работоспособность и исправность оборудования для частично механизированной сварки (наплавки) плавлением;
3. Настраивать сварочное оборудование для частично механизированной сварки (наплавки) плавлением;
4. Выбирать пространственное положение сварного шва для частично механизированной сварки (наплавки) плавлением;
5. Владеть техникой предварительного, сопутствующего (межслойного) подогрева металла в соответствии с требованиями производственно-технологической документации по сварке
6. Владеть техникой частично механизированной сварки (наплавки) плавлением простых деталей неответственных конструкций в нижнем, вертикальном и горизонтальном пространственном положении сварного шва;
7. Контролировать с применением измерительного инструмента сваренные частично механизированной сваркой плавлением простые детали на соответствие геометрических размеров требованиям конструкторской и производственно-технологической документации по сварке;
8. Пользоваться конструкторской, производственно-технологической и нормативной документацией для выполнения данной трудовой функции.
Знания:
1. Системы допусков и посадок, квалитеты точности, параметры шероховатости;
2. Основные типы, конструктивные элементы и размеры сварных соединений выполняемых частично механизированной сваркой (наплавкой) плавлением и обозначение их на чертежах;

БТБА № 2 шығарылым (Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2024 жылғы 12 желтоқсандағы № 30 бұйрығымен бекітілген)
Электр газбен дәнекерлеуші
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
жоқ
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
ұсынылмайды
Бейресми және ақпараттық біліммен байланыс
7212-2-005 – Электр газбен дәнекерлеуші
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Құбыржол жүйелерін салу және жөндеу кезінде кемелерді, қалқымалы құрылыстарды қамтамасыз ету
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Конструкция элементтерінің (бұйымдардың, тораптардың, бөлшектердің) дәнекерлеу жіктерін дәнекерлегеннен кейін дайындау, құрастыру, дәнекерлеу және тазалау
Қосымша еңбек функциялары:
1-ші еңбек функциясы:
Конструкция элементтерінің (бұйымдардың, тораптардың, бөлшектердің) дәнекерлеу жіктерін дәнекерлегеннен кейін дайындау, құрастыру, дәнекерлеу және тазалау
1-ші дағды:
Жауапсыз конструкциялардың қарапайым бөлшектерін балқыту арқылы ішінара механикаландырылған дәнекерлеу (балқыту)
Шеберлік:
2-3 разряд үшін:
1. Газбен дәнекерлеу үшін конструкция элементтерін (бұйымдар, тораптар, бөлшектер) қолмен немесе механикаландырылған құралмен тазалау;
2. Жартылай механикаландырылған дәнекерлеуге (балқытуға) арналған жабдықтың жұмыс қабілеттілігі мен жарамдылығын балқыту арқылы тексеру;
3. Жартылай механикаландырылған дәнекерлеу (балқыту) үшін дәнекерлеу жабдығын теңшелеу;
4. Жартылай механикаландырылған дәнекерлеу (балқыту) үшін дәнекерлеудің кеңістіктік орнын таңдау;
5. Дәнекерлеу жөніндегі өндірістік-технологиялық құжаттаманың талаптарына сәйкес металды алдын ала, ілеспе (қабат аралық) қыздыру техникасын меңгеру;
6. Дәнекерлеудің төменгі, тік және көлденең кеңістіктік жағдайында жауапсыз конструкциялардың қарапайым бөлшектерін балқыту арқылы ішінара механикаландырылған дәнекерлеу (балқыту) техникасын меңгеру;
7. Геометриялық өлшемдердің конструкторлық және өндірістік-технологиялық дәнекерлеу құжаттамасының талаптарына сәйкестігіне ішінара механикаландырылған дәнекерлеу балқыту арқылы дәнекерленген қарапайым бөлшектерді өлшеу құралын қолдана отырып бақылау;
8. Осы еңбек функциясын орындау үшін конструкторлық, өндірістік-технологиялық және нормативтік құжаттаманы пайдалану.
Білім:
1. Төзімділік және қону жүйелері, дәлдік квалитеттері, кедір-бұдыр параметрлері;
2. Жартылай механикаландырылған дәнекерлеу (балқыту) балқыту арқылы орындалатын дәнекерленген қосылыстардың негізгі түрлері, құрылымдық элементтері мен өлшемдері және оларды сызбаларда белгілеу;

3. Основные группы и марки материалов, свариваемых частично механизированной сваркой (наплавкой) плавлением;
4. Сварочные (наплавочные) материалы для частично механизированной сварки (наплавки) плавлением;
5. Устройство сварочного и вспомогательного оборудования для частично механизированной сварки (наплавки) плавлением, назначение и условия работы контрольно-измерительных приборов, правила их эксплуатации и область применения;
6. Правила эксплуатации газовых баллонов;
7. Техника и технология частично механизированной сварки (наплавки) плавлением для сварки простых деталей неответственных конструкций в нижнем, вертикальном и горизонтальном пространственном положении сварного шва;
8. Выбор режима подогрева и порядок проведения работ по предварительному, сопутствующему (межслойному) подогреву металла;
9. Причины возникновения и меры предупреждения внутренних напряжений и деформаций в свариваемых (наплавляемых) изделиях;
10. Причины возникновения дефектов сварных швов, способы их предупреждения и исправления.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Термитная сварка (Т) простых деталей неответственных конструкций
Умения:
Для 2-3 разряда:
1. Владеть техникой газовой сварки (наплавки) сложных и ответственных конструкций во всех пространственных положениях сварного шва;
2. Изготавливать паяльно-сварочные стержни и термитную смесь, соответствующие типу свариваемых деталей;
3. Использовать универсальные, специальные приспособления и оснастку для сборки деталей для термитной сварки;
4. Использовать огнеупорные и формовочные материалы для термитной сварки;
5. Выбирать пространственное положение сварного шва для термитной сварки;
6. Владеть техникой термитной сварки простых деталей неответственных конструкций;
7. Демонтировать универсальные, специальные приспособления и оснастку после термитной сварки;
8. Контролировать с применением измерительного инструмента сваренные термитной сваркой детали на соответствие геометрических размеров требованиям конструкторской и производственно-технологической документации по сварке;
9. Пользоваться конструкторской, производственно-технологической и нормативной документацией.
Знания:
1. Правила эксплуатации газовых баллонов;
2. Основные типы, конструктивные элементы и размеры сварных соединений, выполняемых термитной сваркой и обозначение их на чертежах;
3. Основные группы и марки материалов, свариваемых термитной сваркой;
4. Сварочные материалы для термитной сварки (паяльно-сварочные стержни, термитная смесь), огнеупорные и формовочные материалы, литейные компоненты термитной смеси;

3. Жартылай механикаландырылған дәнекерлеу (балқыту) арқылы дәнекерленетін материалдардың негізгі топтары мен маркалары;
4. Балқытумен ішінара механикаландырылған дәнекерлеуге (балқытуға) арналған дәнекерлеу (балқыту) материалдары;
5. Балқытумен ішінара механикаландырылған дәнекерлеуге (балқытуға) арналған дәнекерлеу және қосалқы жабдықтың құрылғысы, бақылау-өлшеу аспаптарының мақсаты мен жұмыс жағдайлары, оларды пайдалану қағидалары және қолдану саласы;
6. Газ баллондарын пайдалану қағидалары;
7. Дәнекерлеудің төменгі, тік және көлденең кеңістіктік жағдайында жауапсыз конструкциялардың қарапайым бөлшектерін дәнекерлеуге арналған ішінара механикаландырылған дәнекерлеу (балқыту) техникасы мен технологиясы;
8. Жылыту режимін таңдау және металды алдын ала, ілеспе (қабат аралық) жылыту бойынша жұмыстарды жүргізу тәртібі;
9. Дәнекерленетін (балқытылатын) бұйымдардағы ішкі кернеулер мен деформациялардың пайда болу себептері мен алдын алу шаралары;
10. Дәнекерлеу ақауларының себептері, олардың алдын алу және түзету әдістері.)
Міндеттерді тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-ші дағды:
Термитті дәнекерлеу (Т) жауапсыз конструкциялардың қарапайым бөлшектері
Шеберлік:
2-3 разряд үшін:
1. Дәнекерлеудің барлық кеңістіктік позицияларында күрделі және жауапты конструкцияларды газбен дәнекерлеу (балқыту) техникасын меңгеру;
2. Дәнекерлеу бөлшектерінің түріне сәйкес дәнекерлеу және дәнекерлеу шыбықтары мен термит қоспасын жасау;
3. Термитті дәнекерлеу бөлшектерін жинау үшін әмбебап, арнайы құрылғылар мен жабдықты қолдану;
4. Термитті дәнекерлеу үшін отқа төзімді және қалыптау материалдарын қолдану;
5. Термитті дәнекерлеу үшін дәнекерлеудің кеңістіктік орнын таңдау;
6. Жауапсыз конструкциялардың қарапайым бөлшектерін термитті дәнекерлеу техникасын меңгеру;
7. Термитті дәнекерлеуден кейін әмбебап, арнайы құрылғылар мен жабдықты бөлшектеу;
8. Термитпен дәнекерленген бөлшектердің геометриялық өлшемдердің конструкторлық және өндірістік-технологиялық дәнекерлеу құжаттамасының талаптарына сәйкестігін өлшеу құралын қолдана отырып бақылау;
9. Конструкторлық, өндірістік-технологиялық және нормативтік құжаттаманы пайдалану.
Білім:
1. Газ баллондарын пайдалану қағидалары;
2. Термитті дәнекерлеу арқылы орындалатын дәнекерленген қосылыстардың негізгі түрлері, құрылымдық элементтері мен өлшемдері және оларды сызбаларда белгілеу;
3. Термитпен дәнекерленген материалдардың негізгі топтары мен маркалары;
4. Термитті дәнекерлеуге арналған Дәнекерлеу материалдары (дәнекерлеу-дәнекерлеу шыбықтары, термит қоспасы), отқа төзімді және қалыптау материалдары, термит қоспасының құю компоненттері;

5. Правила и способы: подготовки сварочных материалов, входящих в термитные смеси (измельчение и просев); приготовления отдельных компонентов и составление термитной смеси; упаковки и укладки компонентов термита; подготовки и установки паяльно-сварочных стержней;
6. Правила испытаний пробных порций термита;
7. Устройство приспособлений и оснастки для термитной сварки;
8. Техника и технология термитной сварки для сварки простых деталей неответственных конструкций;
9. Причины возникновения дефектов при термитной сварке и способы их предупреждения.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 3:
Сварка ручным способом с внешним источником нагрева (сварка нагретым газом (НГ), сварка нагретым инструментом (НИ), экструзионная сварка (Э)) простых деталей неответственных конструкций из полимерных материалов (пластмасс, полиэтилена, полипропилена и т.д.)
Умения:
Для 2-3 разряда:
1. Оценить качество газовой сварки: приемлемого внешнего вида (при внешнем осмотре); плотности сварного шва; физико-химических свойств сварного шва;
2. Подготавливать и проверять применяемые для НГ, НИ, Э материалы (газ-теплоноситель, присадочные прутки, пленки, листы, полимерные трубы и стыковочные элементы (муфты, тройники и т.д.));
3. Проверять работоспособность и исправность оборудования для НГ, НИ и Э;
4. Настраивать сварочное оборудование для НГ, НИ и Э;
5. Устанавливать свариваемые детали в технологические приспособления с последующим контролем;
6. Владеть техникой НГ, НИ и Э стыковых, нахлесточных, угловых и тавровых сварных соединений простых деталей неответственных конструкций;
7. Контролировать с применением измерительного инструмента сваренные НГ, НИ и Э детали на соответствие геометрических размеров требованиям конструкторской и производственно-технологической документации по сварке;
8. Пользоваться конструкторской, производственно-технологической и нормативной документацией.
Знания:
1. Виды дефектов поверхностей, образуемых в результате газовых сварных работ.;
2. Основные типы, конструктивные элементы и размеры сварных соединений, выполняемых НГ, НИ и Э, и обозначение их на чертежах;
3. Основные группы и марки материалов, свариваемых НГ, НИ и Э;
4. Сварочные материалы для НГ, НИ и Э;
5. Основные свойства применяемых газов-теплоносителей, способ их нагрева и правила техники безопасности при их применении;
6. Устройство сварочного и вспомогательного оборудования для сварки НГ, НИ и Э, назначение и условия работы контрольно-измерительных приборов, правила их эксплуатации и область применения;

5. Қағидалар мен тәсілдер: термит қоспаларына кіретін дәнекерлеу материалдарын дайындау( ұнтақтау және елеу); жекелеген компоненттерді дайындау және термит қоспасын жасау; Термит компоненттерін орау және төсеу; дәнекерлеу-дәнекерлеу шыбықтарын дайындау және орнату;
6. Термиттің сынақ бөліктерін сынау қағидалары;
7. Термитті дәнекерлеуге арналған айлабұйымдар мен жабдықтар құрылғысы;
8. Жауапсыз конструкциялардың қарапайым бөлшектерін дәнекерлеуге арналған термитті дәнекерлеу техникасы мен технологиясы;
9. Термитті дәнекерлеу кезінде ақаулардың пайда болу себептері және олардың алдын алу жолдары.
Міндеттерді тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
3-ші дағды:
Сыртқы қыздыру көзімен қолмен дәнекерлеу (қыздырылған газбен (ҚГ) дәнекерлеу, қыздырылған құралмен дәнекерлеу (ҚҚ), экструзиялық дәнекерлеу (Э)) полимерлі материалдардан (пластмасса, полиэтилен, полипропилен) жауапсыз конструкциялардың қарапайым бөлшектері және т.б.)
Шеберлік:
2-3 разряд үшін:
1. Газбен дәнекерлеу сапасын бағалау: қолайлы сыртқы түрі (сыртқы тексеру кезінде); дәнекерлеу тығыздығы; дәнекерлеудің физика-химиялық қасиеттері;
2. ҚГ, ҚҚ, Э үшін қолданылатын материалдарды (салқындатқыш газ, толтырғыш шыбықтар, пленкалар, парақтар, полимерлі құбырлар және қондыру элементтері (муфталар, тройниктер және т.б.) дайындау және тексеру);
3. ҚГ, ҚҚ, және Э үшін жабдықтың жұмыс қабілеттілігі мен жарамдылығын тексеру;
4. ҚГ, ҚҚ, және Э үшін дәнекерлеу жабдықтарын теңшелеу;
5. Дәнекерленетін бөлшектерді кейіннен бақылаумен технологиялық құрылғыларға орнату;
6. ҚГ, ҚҚ, және Э түйіспелі, қабаттасатын, бұрыштық және таврлы дәнекерленген қосылыстар қарапайым бөлшектердің жауапты емес конструкцияларының техникасын меңгеру;
7. Өлшеу құралын қолдана отырып, дәнекерленген ҚГ, ҚҚ және Э бөлшектерін геометриялық өлшемдердің конструкторлық және өндірістік-технологиялық дәнекерлеу құжаттамасының талаптарына сәйкестігін бақылау;
8. Конструкторлық, өндірістік-технологиялық және нормативтік құжаттаманы пайдалану.
Білім:
1. Газбен дәнекерлеу жұмыстары нәтижесінде пайда болатын беттердегі ақаулардың түрлері;
2. ҚГ, ҚҚ және Э орындайтын дәнекерленген қосылыстардың негізгі түрлері, құрылымдық элементтері мен өлшемдері және оларды сызбаларда белгілеу;
3. ҚГ, ҚҚ және Э дәнекерленген материалдардың негізгі топтары мен маркалары;
4. ҚГ, ҚҚ және Э үшін дәнекерлеу материалдары;
5. Қолданылатын газдардың негізгі қасиеттері-салқындатқыштар, оларды қыздыру тәсілі және оларды қолдану кезіндегі қауіпсіздік қағидалары;
6. ҚГ, ҚҚ және Э дәнекерлеуге арналған дәнекерлеу және қосалқы жабдықтың құрылғысы, бақылау-өлшеу аспаптарының мақсаты мен жұмыс жағдайлары, оларды пайдалану қағидалары және қолдану саласы;

7. Способы и основные правила механической подготовки деталей для сварки НГ, НИ и Э;
8. Техника и технология сварки НГ, НИ и Э стыковых, нахлесточных, угловых и тавровых сварных соединений простых деталей неответственных конструкций;
9. Причины возникновения и меры предупреждения внутренних напряжений и деформаций в свариваемых (наплавляемых) изделиях;
10. Причины возникновения дефектов сварных швов, способы их предупреждения и исправления.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 4:
Проведение подготовительных и сборочных операций перед сваркой и зачистка сварных швов после сварки
Умения:
Для 2-3 разряда:
1. Выбирать пространственное положение сварного шва для сварки элементов конструкции (изделий, узлов, деталей);
2. Применять сборочные приспособления для сборки элементов конструкции (изделий, узлов, деталей) под сварку;
3. Использовать ручной и механизированный инструмент для подготовки элементов конструкции (изделий, узлов, деталей) под сварку, зачистки сварных швов и удаления поверхностных дефектов после сварки;
4. Использовать измерительный инструмент для контроля собранных элементов конструкции (изделий, узлов, деталей) на соответствие геометрических размеров требованиям конструкторской и производственно-технологической документации по сварке;
5. Пользоваться конструкторской, производственно-технологической и нормативной документацией для выполнения данной трудовой функции.
Знания:
1. Основные типы, конструктивные элементы, размеры сварных соединений и обозначение их на чертежах;
2. Правила подготовки кромок изделий под сварку;
3. Основные группы и марки свариваемых материалов;
4. Сварочные (наплавочные) материалы;
5. Устройство сварочного и вспомогательного оборудования, назначение и условия работы контрольно-измерительных приборов, правила их эксплуатации и область применения;
6. Правила сборки элементов конструкции под сварку;
7. Виды и назначение сборочных, технологических приспособлений и оснастки;
8. Способы устранения дефектов сварных швов;
9. Правила технической эксплуатации электроустановок ;
10. Нормы и правила пожарной безопасности при проведении сварочных работ;
11. Правила по охране труда, в том числе на рабочем месте.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 5:
Г простых деталей неответственных конструкций
Умения:
Для 2-3 разряда:
1. Проверять работоспособность и исправность оборудования для газовой сварки (наплавки);

7. ҚГ, ҚҚ және Э дәнекерлеуге арналған бөлшектерді механикалық дайындау әдістері мен негізгі қағидалары;
8. ҚГ, ҚҚ және Э түйіспелі, қабаттасатын, бұрыштық және таврлық дәнекерленген қосылыстарды дәнекерлеу техникасы мен технологиясы;
9. Дәнекерленетін (балқытылатын) бұйымдардағы ішкі кернеулер мен деформациялардың пайда болу себептері мен алдын алу шаралары;
10. Дәнекерлеу ақауларының себептері, олардың алдын алу және түзету әдістері.
Міндеттерді тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
4-ші дағды:
Дәнекерлеу алдында дайындық және құрастыру жұмыстарын жүргізу және дәнекерлеуден кейін дәнекерлеу тігістерін тазалау
Шеберлік:
2-3 разряд үшін:
1. Құрылымдық элементтерді (бұйымдарды, тораптарды, бөлшектерді) дәнекерлеу үшін дәнекерлеудің кеңістіктік орнын таңдау;
2. Дәнекерлеуге арналған конструкция элементтерін (бұйымдарды, тораптарды, бөлшектерді) құрастыруға арналған құрастыру құрылғыларын қолдану;
3. Конструкция элементтерін (бұйымдарды, тораптарды, бөлшектерді) дәнекерлеуге дайындау, дәнекерленген жіктерді тазалау және дәнекерлеуден кейін беттік ақауларды жою үшін қолмен және механикаландырылған құралды пайдалану;
4. Құрастырылған конструкция элементтерін (бұйымдарды, тораптарды, бөлшектерді) геометриялық өлшемдердің конструкторлық және өндірістік-технологиялық дәнекерлеу құжаттамасының талаптарына сәйкестігін бақылау үшін өлшеу құралын пайдалану;
5. Осы еңбек функциясын орындау үшін конструкторлық, өндірістік-технологиялық және нормативтік құжаттаманы пайдалану.
Білім:
1. Дәнекерленген қосылыстардың негізгі түрлері, құрылымдық элементтері, өлшемдері және оларды сызбаларда белгілеу;
2. Бұйымдардың жиектерін дәнекерлеуге дайындау қағидалары;
3. Дәнекерленетін материалдардың негізгі топтары мен маркалары;
4. Дәнекерлеу (балқыту) материалдары;
5. Дәнекерлеу және қосалқы жабдықтардың құрылысы, бақылау-өлшеу аспаптарының мақсаты мен жұмыс жағдайлары, оларды пайдалану қағидалары және қолдану саласы;
6. Дәнекерлеу үшін құрылымдық элементтерді құрастыру қағидалары;
7. Құрастыру, технологиялық айлабұйымдар мен жарақтардың түрлері мен мақсаты;
8. Дәнекерлеу ақауларын жою әдістері;
9. Электр қондырғыларын техникалық пайдалану қағидалары;
10. Дәнекерлеу жұмыстарын жүргізу кезіндегі өрт қауіпсіздігі нормалары мен қағидалары;
11. Еңбекті қорғау, оның ішінде жұмыс орнындағы қағидалар.
Міндеттерді тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
5-ші дағды:
Газбен Дәнекерлеу (Балқыту) (Г) жауапсыз конструкциялардың қарапайым бөлшектері
Шеберлік:
2-3 разряд үшін:
1. Газбен дәнекерлеуге (балқытуға)арналған жабдықтың жұмысқа қабілеттілігі мен жарамдылығын тексеру;

2. Настраивать сварочное оборудование для газовой сварки (наплавки);
3. Выбирать пространственное положение сварного шва для газовой сварки (наплавки);
4. Владеть техникой предварительного, сопутствующего (межслойного) подогрева металла в соответствии с требованиями производственно-технологической документации по сварке;
5. Владеть техникой газовой сварки (наплавки) простых деталей неответственных конструкций в нижнем, вертикальном и горизонтальном пространственном положении сварного шва;
6. Контролировать с применением измерительного инструмента сваренные газовой сваркой (наплавленные) детали на соответствие геометрических размеров требованиям конструкторской и производственно-технологической документации по сварке;
7. Пользоваться конструкторской, производственно-технологической и нормативной документацией для выполнения данной трудовой функции.
Знания:
1. Основные типы, конструктивные элементы, размеры сварных соединений и обозначение их на чертежах;
2. Основные типы, конструктивные элементы и размеры сварных соединений, выполняемых газовой сваркой (наплавкой) и обозначение их на чертежах;
3. Основные группы и марки материалов, свариваемых газовой сваркой (наплавкой);
4. Сварочные (наплавочные) материалы для газовой сварки (наплавки);
5. Устройство сварочного и вспомогательного оборудования для газовой сварки (наплавки), назначение и условия работы контрольно-измерительных приборов, правила их эксплуатации и область применения;
6. Техника и технология газовой сварки (наплавки) простых деталей неответственных конструкций в нижнем, вертикальном и горизонтальном пространственном положении сварного шва;
7. Выбор режима подогрева и порядок проведения работ по предварительному, сопутствующему (межслойному) подогреву металла;
8. Правила эксплуатации газовых баллонов;
9. Правила обслуживания переносных газогенераторов;
10. Причины возникновения и меры предупреждения внутренних напряжений и деформаций в свариваемых (наплавляемых) изделиях;
11. Причины возникновения дефектов сварных швов, способы их предупреждения и исправления
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 6:
Ручная дуговая сварка (наплавка, резка) плавящимся покрытым электродом простых деталей неответственных конструкций
Умения:
Для 2-3 разряда:
1. Определять вид заготовок для газовой сварки
2. Проверять работоспособность и исправность сварочного оборудования для РД;
3. Настраивать сварочное оборудование для РД;
4. Выбирать пространственное положение сварного шва для РД;
5. Владеть техникой предварительного, сопутствующего (межслойного) подогрева металла в соответствии с требованиями производственно-технологической документации по сварке;

2. Газбен дәнекерлеу (балқыту)үшін дәнекерлеу жабдығын теңшелеу;
3. Газбен дәнекерлеу (балқыту)үшін дәнекерлеудің кеңістіктік орнын таңдау;
4. Дәнекерлеу жөніндегі өндірістік-технологиялық құжаттаманың талаптарына сәйкес металды алдын ала, ілеспе (қабат аралық) қыздыру техникасын меңгеру;
5. Дәнекерлеудің төменгі, тік және көлденең кеңістіктік жағдайында жауапсыз конструкциялардың қарапайым бөлшектерін газбен дәнекерлеу (балқыту) техникасын меңгеру;
6. Өлшеу құралын қолдана отырып, газбен дәнекерленген (балқытылған) бөлшектердің геометриялық өлшемдердің конструкторлық және өндірістік-технологиялық дәнекерлеу құжаттамасының талаптарына сәйкестігін бақылау;
7. Осы еңбек функциясын орындау үшін конструкторлық, өндірістік-технологиялық және нормативтік құжаттаманы пайдалану.
Білім:
1. Дәнекерленген қосылыстардың негізгі түрлері, құрылымдық элементтері, өлшемдері және оларды сызбаларда белгілеу;
2. Газбен дәнекерлеу (балқыту) арқылы орындалатын дәнекерленген қосылыстардың негізгі түрлері, құрылымдық элементтері мен өлшемдері және оларды сызбаларда белгілеу;
3. Газбен дәнекерлеу (балқыту)арқылы дәнекерленетін материалдардың негізгі топтары мен маркалары;
4. Газбен дәнекерлеуге (балқытуға) арналған дәнекерлеу (балқыту) материалдары;
5. Газбен дәнекерлеуге (балқытуға) арналған дәнекерлеу және қосалқы жабдықтың құрылымы, бақылау-өлшеу аспаптарының мақсаты мен жұмыс жағдайлары, оларды пайдалану қағидалары және қолдану саласы;
6. Дәнекерлеудің төменгі, тік және көлденең кеңістіктік жағдайындағы жауапсыз конструкциялардың қарапайым бөлшектерін газбен дәнекерлеу (балқыту) техникасы мен технологиясы;
7. Жылыту режимін таңдау және металды алдын ала, ілеспе (қабат аралық) жылыту бойынша жұмыстарды жүргізу тәртібі;
8. Газ баллондарын пайдалану қағидалары;
9. Портативті газ генераторларына қызмет көрсету қағидалары;
10. Дәнекерленетін (балқытылатын) бұйымдардағы ішкі кернеулер мен деформациялардың пайда болу себептері мен алдын алу шаралары;
11. Дәнекерлеу ақауларының себептері, олардың алдын алу және түзету әдістері
Міндеттерді тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
6-шы дағды:
Жауапты емес конструкциялардың қарапайым бөлшектерін балқытылған қапталған электродпен (ҚД) қолмен доғалық дәнекерлеу (балқыту, кесу)
Шеберлік:
2-3 разряд үшін:
1. Газбен дәнекерлеуге арналған дайындамалардың түрін анықтау;
2. ҚД үшін дәнекерлеу жабдығының жұмысқа қабілеттілігі мен жарамдылығын тексеру;
3. ҚД үшін дәнекерлеу жабдығын теңшелеу;
4. ҚД үшін дәнекерлеудің кеңістіктік орнын таңдау;
5. Дәнекерлеу жөніндегі өндірістік-технологиялық құжаттаманың талаптарына сәйкес металды алдын ала, ілеспе (қабат аралық) қыздыру техникасын меңгеру;

6. Владеть техникой РД простых деталей неответственных конструкций в нижнем, вертикальном и горизонтальном пространственном положении сварного шва. Владеть техникой дуговой резки металла;
7. Контролировать с применением измерительного инструмента сваренные РД детали на соответствие геометрических размеров требованиям конструкторской и производственно-технологической документации по сварке;
8. Пользоваться конструкторской, производственно-технологической и нормативной документацией для выполнения данной трудовой функции.
Знания:
1. Правила эксплуатации газовых баллонов;
2. Основные типы, конструктивные элементы и размеры сварных соединений, выполняемых РД, и обозначение их на чертежах;
3. Основные группы и марки материалов, свариваемых РД;
4. Сварочные (наплавочные) материалы для РД;
5. Устройство сварочного и вспомогательного оборудования для РД, назначение и условия работы контрольно-измерительных приборов, правила их эксплуатации и область применения;
6. Техника и технология РД простых деталей неответственных конструкций в нижнем, вертикальном и горизонтальном пространственном положении сварного шва. Дуговая резка простых деталей;
7. Выбор режима подогрева и порядок проведения работ по предварительному, сопутствующему (межслойному) подогреву металла;
8. Причины возникновения и меры предупреждения внутренних напряжений и деформаций в свариваемых (наплавляемых) изделиях;
9. Причины возникновения дефектов сварных швов, способы их предупреждения и исправления.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 7:
Ручная дуговая сварка (наплавка) неплавящимся электродом в защитном газе (РАД) простых деталей неответственных конструкций
Умения:
Для 2-3 разряда:
1. Следить за технически исправным состоянием газорезательного, газосварочного, электросварочного оборудования;
2. Проверять работоспособность и исправность оборудования для РАД;
3. Настраивать сварочное оборудование для РАД;
4. Выбирать пространственное положение сварного шва для РАД;
5. Владеть техникой предварительного, сопутствующего (межслойного) подогрева металла в соответствии с требованиями производственно-технологической документации по сварке;
6. Владеть техникой РАД простых деталей неответственных конструкций в нижнем, вертикальном и горизонтальном пространственном положении сварного шва;
7. Контролировать с применением измерительного инструмента сваренные РАД детали на соответствие геометрических размеров требованиям конструкторской и производственно-технологической документации по сварке;
8. Пользоваться конструкторской, производственно-технологической и нормативной документацией для выполнения данной трудовой функции.
Знания:

6. Дәнекерлеудің төменгі, тік және көлденең кеңістіктік жағдайында жауап бермейтін конструкциялардың қарапайым бөлшектерінің РЖ техникасын меңгеру. Металды доғалық кесу техникасын меңгеру;
7. Дәнекерлеу бойынша конструкторлық және өндірістік-технологиялық құжаттама талаптарына геометриялық өлшемдердің сәйкестігіне өлшеу құралын қолдана отырып дәнекерленген ҚД бөлшектерін бақылау;
8. Осы еңбек функциясын орындау үшін конструкторлық, өндірістік-технологиялық және нормативтік құжаттаманы пайдалану.
Білім:
1. Газ баллондарын пайдалану қағидалары;
2. ҚД орындайтын дәнекерленген қосылыстардың негізгі түрлері, құрылымдық элементтері мен өлшемдері және оларды сызбаларда белгілеу;
3. Дәнекерленетін материалдардың негізгі топтары мен маркалары;
4. ҚД үшін дәнекерлеу (балқыту) материалдары;
5. ҚД үшін дәнекерлеу және қосалқы жабдықтың құрылысы, бақылау-өлшеу аспаптарының мақсаты мен жұмыс жағдайлары, оларды пайдалану қағидалары және қолдану саласы;
6. Дәнекерлеудің төменгі, тік және көлденең кеңістіктік жағдайындағы жауапсыз конструкциялардың қарапайым бөлшектерінің ҚД техникасы мен технологиясы. Қарапайым бөлшектерді доғалық кесу;
7. Жылыту режимін таңдау және металды алдын ала, ілеспе (қабат аралық) жылыту бойынша жұмыстарды жүргізу тәртібі;
8. Дәнекерленетін (балқытылатын) бұйымдардағы ішкі кернеулер мен деформациялардың пайда болу себептері мен алдын алу шаралары;
9. Дәнекерлеу ақауларының себептері, олардың алдын алу және түзету әдістері.
Міндеттерді тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
7-ші дағды:
Жауапты емес конструкциялардың қарапайым бөлшектерін қорғаныш газында (ҚДД) балқымайтын электродпен қолмен доғалық дәнекерлеу (балқыту)
Шеберлік:
2-3 разряд үшін:
1. Газ кесетін, газбен дәнекерлейтін, электрмен дәнекерлейтін жабдықтардың техникалық жарамды жай-күйін бақылау;
2. ҚДД үшін жабдықтың жұмыс қабілеттілігі мен жарамдылығын тексеру;
3. ҚДД үшін дәнекерлеу жабдықтарын теңшелеу;
4. ҚДД үшін дәнекерлеудің кеңістік орнын таңдау;
5. Дәнекерлеу жөніндегі өндірістік-технологиялық құжаттаманың талаптарына сәйкес металды алдын ала, ілеспе (қабат аралық) қыздыру техникасын меңгеру;
6. Дәнекерлеудің төменгі, тік және көлденең кеңістіктік жағдайындағы жауапсыз конструкциялардың қарапайым бөлшектері үшін техниканы меңгеру;
7. Геометриялық өлшемдердің конструкторлық және өндірістік-технологиялық дәнекерлеу құжаттамасының талаптарына сәйкестігін өлшеу құралын қолдана отырып, ҚДД дәнекерленген бөлшектерді бақылау;
8. Осы еңбек функциясын орындау үшін конструкторлық, өндірістік-технологиялық және нормативтік құжаттаманы пайдалану.
Білім:

1. Основные типы, конструктивные элементы, размеры сварных соединений и обозначение их на чертежах;
2. Основные группы и марки материалов, свариваемых РАД;
3. Сварочные (наплавочные) материалы для РАД;
4. Устройство сварочного и вспомогательного оборудования для РАД, назначение и условия работы контрольно-измерительных приборов, правила их эксплуатации и область применения. Основные типы и устройства для возбуждения и стабилизации сварочной дуги (сварочные осцилляторы);
5. Правила эксплуатации газовых баллонов;
6. Техника и технология РАД для сварки простых деталей неответственных конструкций в нижнем, вертикальном и горизонтальном пространственном положении сварного шва;
7. Выбор режима подогрева и порядок проведения работ по предварительному, сопутствующему (межслойному) подогреву металла;
8. Причины возникновения и меры предупреждения внутренних напряжений и деформаций в свариваемых (наплавляемых) изделиях;
9. Причины возникновения дефектов сварных швов, способы их предупреждения и исправления.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Гибкость мышления
Умение быстро принимать решения
Умение работать в команде
Управление изменениями
Дисциплинированность
Устные коммуникативные навыки
Письменные коммуникативные навыки
Список технических регламентов и национальных стандартов:
ТР РК 1351 Требования к безопасности конструкций из других материалов (постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2008 года № 1351); ТР РК 1202 Требования к безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий (постановление Правительства Республики Казахстан от 17 ноября 2010 года №1202); ТР РК 405 Общие требования к пожарной безопасности (приказ МЧС №405 от 17 августа 2021 года); ТР РК 1353 Требования к безопасности металлических конструкций (постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2008 года № 1353).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
7212-1 Сварщик судовой
13. Карточка профессии "Судокорпусник-ремонтник":
Код группы:
7233-9
Код наименования занятия:
7233-9-013
Наименование профессии:
Судокорпусник-ремонтник
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 23. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 20 июля 2017 года № 208 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуски 21, 23, 25, 27, 31, 35)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15923).
Судорпускник-ремонтник
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
без опыта
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не рекомендуется
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Восстановление работоспособности корпусных конструкций посредством выполнения корпусных ремонтных работ
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. Дәнекерленген қосылыстардың негізгі түрлері, құрылымдық элементтері, өлшемдері және оларды сызбаларда белгілеу;
2. Дәнекерленген материалдардың негізгі топтары мен маркалары;
3. ҚДД үшін дәнекерлеу (беткі) материалдары;
4. ҚДД үшін дәнекерлеу және қосалқы жабдықтардың құрылысы, бақылау-өлшеу аспаптарының мақсаты мен жұмыс жағдайлары, оларды пайдалану қағидалары және қолдану саласы. Дәнекерлеу доғасын қоздыруға және тұрақтандыруға арналған негізгі типтер мен құрылғылар (дәнекерлеу осцилляторлары);
5. Газ баллондарын пайдалану қағидалары;
6. Техника мен технология дәнекерлеудің төменгі, тік және көлденең кеңістіктік жағдайында жауапсыз құрылымдардың қарапайым бөлшектерін дәнекерлеуге арналған;
7. Жылыту режимін таңдау және металды алдын ала, ілеспе (қабат аралық) жылыту бойынша жұмыстарды жүргізу тәртібі;
8. Дәнекерленетін (балқытылатын) бұйымдардағы ішкі кернеулер мен деформациялардың пайда болу себептері мен алдын алу шаралары;
9. Дәнекерлеу ақауларының себептері, олардың алдын алу және түзету әдістері.
Міндеттерді тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Стресске төзімділік
Ойлаудың икемділігі
Тез шешім қабылдай білу
Командада жұмыс істей білу
Өзгерістерді басқару
Тәртіп
Ауызша қарым-қатынас дағдылары
Жазбаша қарым-қатынас дағдылары
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
ҚР ТР 1351 "Басқа материалдардан жасалған конструкциялар қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 31 желтоқсандағы №1351 Қаулысы); ҚР ТР 1202 "Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 17 қарашадағы №1202 Қаулысы); ҚР ТР 405 "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" (ТЖМ 2021 жылғы 17 тамыздағы №405 бұйрығы); ҚР ТР 1353 "Металл конструкциялардың қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 31 желтоқсандағы №1353 Қаулысы).
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіп атауы:
3
7212-1 Кеме дәнекерлеуші
13. "Кеме корпусын жөндеуші" мамандық картасы:
Топтың коды:
7233-9
Қызмет атауының коды:
7233-9-013
Кәсіптің атауы:
Кеме корпусын жөндеуші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
23-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (21, 23, 25, 27, 31, 35-шығарылымдары) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2017 жылғы 20 шілдедегі № 208 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15923 болып тіркелген)
Кеме корпусын жөндеуші
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандығы:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
жоқ
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
ұсынылмайды
Бейресми және ақпараттық біліммен байланыс
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Корпустық жөндеу жұмыстарын орындау арқылы корпустық конструкциялардың жұмысқа қабілеттілігін қалпына келтіру
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Выполнение простых слесарно-сборочных работ при монтаже и демонтаже судовых конструкций
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение простых слесарно-сборочных работ при монтаже и демонтаже судовых конструкций
Навык 1:
Выполнение простых подготовительных работ при ремонте судовых конструкций
Умения:
Для 1- 2 разряда:
1. Выполнять зачистку, снятие фасок деталей ручным слесарным инструментом;
2. Обращаться с консервирующими материалами;
3. Править мелкие простые детали на плите;
4. Выполнять рубку, резку, кернение ручным инструментом по шаблонам.
Знания:
1. Требования охраны труда при выполнении простейших слесарных и ремонтных работ;
2. Порядок применения приспособлений, используемых для ручной правки, резки, рубки, кернения;
3. Виды и назначение ручного слесарного инструмента;
4. Приемы и способы правки мелких простых деталей на плите;
5. Типы, устройство и принцип действия ручных резаков;
6. Правила обращения с консервирующими материалами;
7. Наименование основных конструкций корпуса судна;
8. Требования к качеству обрабатываемых кромок.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Выполнение простых вспомогательных работ при ремонте судовых конструкций
Умения:
Для 1-2 разряда:
1. Демонтировать малогабаритные фундаменты под вспомогательные механизмы и оборудование, металлические проницаемые двери, крышки и комингсы горловин в соответствии с технологическими инструкциями;
2. Использовать простой слесарно-сборочный и измерительный инструмент;
3. Производить разборку и транспортировку к месту установки малогабаритных прокатных листов, оборудования, дельных вещей, элементов вентиляции, судовой мебели под руководством судокорпусника-ремонтника более высокой квалификации.
Знания:
1. Виды и назначение простого слесарно-сборочного и измерительного инструмента (метр, линейка, чертилка, керн);
2. Требования охраны труда при выполнении монтажных, демонтажных работ;
3. Наименование основных изделий оборудования и дельных вещей, конструкций корпуса судна;
4. Порядок демонтажа простых корпусных конструкций;
5. Правила использования применяемого простого слесарно-сборочного, измерительного инструмента;
6. Приемы разметки по шаблону простых небольших деталей.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Гибкость мышления
Умение быстро принимать решения
Умение работать в команде
Управление изменениями
Дисциплинированность
Устные коммуникативные навыки
Письменные коммуникативные навыки
Список технических регламентов и национальных стандартов:

1. Кеме конструкцияларын монтаждау және бөлшектеу кезінде қарапайым слесарлық-құрастыру жұмыстарын орындау
Қосымша еңбек функциялары:
Міндеттерді тану мүмкіндігі:
Міндеттерді тану мүмкіндігі:
Шеберлік:
1 - 2 разряд үшін:
1. Бөлшектерді қолмен слесарлық құралмен тазалауды, фаскаларды алуды орындау;
2. Консервілеу материалдарымен жұмыс істеу;
3. Плитадағы ұсақ қарапайым бөлшектерді өңдеу;
4. Шаблондар бойынша қол құралдарымен кесу, кесу, түйреу.
Білім:
1. Қарапайым слесарлық және жөндеу жұмыстарын орындау кезіндегі еңбекті қорғау талаптары;
2. Қолмен түзетуге, кесуге, кесуге, түбіртекке қолданылатын құрылғыларды қолдану тәртібі;
3. Қол слесарь құралының түрлері мен мақсаты;
4. Плитадағы ұсақ қарапайым бөлшектерді түзету әдістері мен әдістері;
5. Қолмен кескіштердің түрлері, құрылғысы және жұмыс принципі;
6. Консервілеу материалдарымен жұмыс істеу қағидалары;
7. Кеме корпусының негізгі конструкцияларының атауы;
8. Өңделетін жиектердің сапасына қойылатын талаптар.
Міндеттерді тану мүмкіндігі:
ұснылмайды
2-ші дағды:
Кеме конструкцияларын жөндеу кезінде қарапайым қосалқы жұмыстарды орындау
Шеберлік:
1-2 разряд үшін:
1. Технологиялық нұсқауларға сәйкес қосалқы тетіктер мен жабдықтар, металл өткізгіш есіктер, қақпақтар мен мойын комингстері үшін шағын іргетастарды бөлшектеу;
2. Қарапайым слесарлық құрастыру және өлшеу құралын қолдану;
3. Біліктілігі анағұрлым жоғары кеме жөндеуші-корпусының басшылығымен шағын көлемді илемдеу парақтарын, жабдықтарды, жеке заттарды, желдету элементтерін, кеме жиһазын бөлшектеу және орнату орнына тасымалдау.
Білім:
1. Қарапайым слесарлық-құрастыру және өлшеу құралының түрлері мен мақсаты (метр, сызғыш, сызғыш, өзек);
2. Монтаждау, бөлшектеу жұмыстарын орындау кезіндегі еңбекті қорғау талаптары;
3. Негізгі бұйымдардың жабдықтардың және жеке заттардың, кеме корпусының конструкцияларының атауы;
4. Қарапайым корпустық құрылымдарды бөлшектеу тәртібі;
5. Қолданылатын қарапайым слесарлық-құрастыру, өлшеу құралын пайдалану қағидалары;
6. Қарапайым ұсақ бөлшектердің үлгісі бойынша белгілеу әдістері.
Міндеттерді тану мүмкіндігі:
ұснылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Стресске төзімділік
Ойлаудың икемділігі
Тез шешім қабылдай білу
Командада жұмыс істей білу
Өзгерістерді басқару
Тәртіп
Ауызша қарым-қатынас дағдылары
Жазбаша қарым-қатынас дағдылары
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

ТР РК 1351 Требования к безопасности конструкций из других материалов (постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2008 года № 1351); ТР РК 1202 Требования к безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий (постановление Правительства Республики Казахстан от 17 ноября 2010 года №1202); ТР РК 405 Общие требования к пожарной безопасности (приказ МЧС №405 от 17 августа 2021 года); ТР РК 1353 Требования к безопасности металлических конструкций (постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2008 года № 1353).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
7233-9-013 Судорпускник-ремонтник
14. Карточка профессии "3.1 Трубопроводчик судовой":
Код группы:
7233-9
Код наименования занятия:
7233-9-015
Наименование профессии:
3.1 Трубопроводчик судовой
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
3.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 23. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 20 июля 2017 года № 208 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуски 21, 23, 25, 27, 31, 35)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15923).
Трубопроводчик судовой
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Судостроение и техническое обслуживание судовых машин и механизмов
Квалификация:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
не менее 6 месяцев
Связь с неформальным и информальным образованием:
не рекомендуется
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Обеспечение судов, плавучих сооружений при постройке и ремонте трубопроводными системами
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Изготовление, сборка, монтаж, демонтаж и испытания судовых трубопроводов из различных марок стали и сплавов, кроме коррозионно-стойких и прочных сплавов, диаметром до 108 мм
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Изготовление, сборка, монтаж, демонтаж и испытания судовых трубопроводов из различных марок стали и сплавов, кроме коррозионно-стойких и прочных сплавов, диаметром до 108 мм
Навык 1:
Изготовление, сборка, монтаж, демонтаж судовых трубопроводов из различных марок стали и сплавов, кроме коррозионно-стойких и прочных сплавов, диаметром до 76 мм
Умения:

ҚР ТР 1351 "Басқа материалдардан жасалған конструкциялар қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 31 желтоқсандағы №1351 Қаулысы); ҚР ТР 1202 "Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 17 қарашадағы №1202 Қаулысы); ҚР ТР 405 "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" (ТЖМ 2021 жылғы 17 тамыздағы №405 бұйрығы); ҚР ТР 1353 "Металл конструкциялардың қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 31 желтоқсандағы №1353 Қаулысы).
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіп атауы:
3
7233-9-013 Кеме корпусын жөндеуші
14. "3.1 Кеме құбыршысы" мамандық картасы:
Топтың коды:
7233-9
Қызмет атауының коды:
7233-9-015
Кәсіптің атауы:
3.1 Кеме құбыршысы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
3.1
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
23-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (21, 23, 25, 27, 31, 35-шығарылымдары) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2017 жылғы 20 шілдедегі № 208 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15923 болып тіркелген)
Кеме құбыршысы
Кәсіптік білім деңгейі:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптері)
Мамандығы:
Кеме жасау және кеме машиналары мен тетіктеріне техникалық қызмет көрсету
Біліктілік:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандығы::
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
кем дегенде 6 ай
Бейресми және ақпараттық біліммен байланыс
ұсынылмайды
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Құбыржол жүйелерін салу және жөндеу кезінде кемелерді, қалқымалы құрылыстарды қамтамасыз ету
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Диаметрі 108 мм дейінгі коррозияға төзімді және берік қорытпалардан басқа болат пен қорытпалардың әртүрлі маркаларынан кеме құбырларын дайындау, құрастыру, монтаждау, бөлшектеу және сынау
Қосымша еңбек функциялары:
1-ші еңбек функциясы:
Диаметрі 108 мм дейінгі коррозияға төзімді және берік қорытпалардан басқа болат пен қорытпалардың әртүрлі маркаларынан кеме құбырларын дайындау, құрастыру, монтаждау, бөлшектеу және сынау
1-ші дағды:
Диаметрі 76 мм дейінгі коррозияға төзімді және берік қорытпалардан басқа болат пен қорытпалардың әртүрлі маркаларынан кеме құбырларын дайындау, құрастыру, монтаждау, бөлшектеу
Шеберлік:

Для 3-4 разряда:
1. Выбирать способы механической резки, типы станков и устройств в зависимости от технологических требований к качеству сборочно-сварочных работ, условий их выполнения, материалов и размеров труб, способа соединения;
2. Выполнять вручную гибку и подгибку с нагревом в одной плоскости труб диаметром до 76 мм с малыми радиусами погиба;
3. Выполнять гибку в различных плоскостях и обработку концов труб из пластмасс диаметром до 76 мм;
4. Выполнять консервацию внутренней поверхности труб топливной и масляной систем маслом;
5. Выполнять монтаж арматуры, трубопроводов и систем (кроме специальных систем) диаметром 108 мм на судне в соответствии с монтажными чертежами и схемами и предварительной разметкой трассы;
6. Выполнять нагрев и выдержку труб диаметром свыше 57 мм для осуществления отжига;
7. Выполнять нагрев труб с применением газовой горелки в соответствии с требованиями охраны труда;
8. Выполнять нарезание наружной и внутренней резьбы на трубах с применением резьбонарезных станков;
9. Выполнять необходимые расчеты длины заготовок труб с учетом характеристик материала и способов обработки;
10. Выполнять обработку сварных швов после сварки вручную и механизированным инструментом;
11. Выполнять обработку, пригонку, сборку на судне и монтаж труб газопроводных диаметром до 38 мм в соответствии с технологической документацией;
12. Выполнять отдельные операции по сборке элементов специальных судовых систем и трубопроводов, а также их монтаж;
13. Выполнять подготовку для рентгеногаммаграфирования и люминесцентного контроля труб, фланцев, колец методом зачистки и обработки сварных швов с проверкой по калибру;
14. Выполнять пригонку и изготовление труб и деталей крепления с применением тепловой резки и электроприхватки;
15. Выполнять работы на макетировочном устройстве по пригонке труб диаметром до 76 мм;
16. Выполнять работы по изготовлению водомерных колонок сварного типа и их установке;
17. Выполнять работы по изготовлению шаблонов и макетов несложной конфигурации (с любым количеством погибов в одной плоскости);
18. Выполнять разделку кромок и калибровку концов труб под сварку на подкладных кольцах;
19. Выполнять разметку мест установки, вырезку отверстий, изготовление, установку втулок, стаканов палубных, переборочных в соответствии с чертежом;
20. Выполнять разметку мест установки, установку планок, табличек отличительных в соответствии с чертежом;

3-4 разряд үшін:
1. Құрастыру-дәнекерлеу жұмыстары-ның сапасына қойылатын технологиялық талаптарға, оларды орындау шарттарына, материалдар мен құбырлардың өлшемдеріне, қосылу тәсіліне қарай механикалық кесу тәсілдерін, станоктар мен құрылғылардың түрлерін таңдау;
2. Шағын радиуста иілетін диаметрі 76 мм-ге дейінгі құбырлардың бір жазықтықта қыздыру арқылы қолмен иіу;
3. Әр түрлі жазықтықта иілу және диаметрі 76 мм дейінгі пластмассадан жасалған құбырлардың ұштарын өңдеу;
4. Отын және май жүйелерінің құбырларының ішкі бетін маймен консервациялауды жүзеге асыру;
5. Монтаж сызбалары мен схемаларына және трассаның алдын ала белгіленуіне сәйкес кемеде диаметрі 108 мм арматураны, құбырларды және жүйелерді (арнайы жүйелерден басқа) монтаждауды орындау;
6. Күйдіруді жүзеге асыру үшін диаметрі 57 мм жоғары құбырларды қыздыру және ұстау;
7. Еңбекті қорғау талаптарына сәйкес газ оттығын қолдана отырып құбырларды жылытуды орындау;
8. Жіп кескіш станоктарды қолдана отырып, құбырларда сыртқы және ішкі жіптерді кесуді орындау;
9. Материалдың сипаттамаларын және өңдеу әдістерін ескере отырып құбыр дайындамаларының ұзындығын қажетті есептеулерді орындау;
10. Дәнекерлеуді қолмен және механикаландырылған құралмен дәнекерлегеннен кейін өңдеу;
11. Технологиялық құжаттамаға сәйкес диаметрі 38 мм дейінгі газ құбырларының құбырларын өңдеуді, құрастыруды, кемеде құрастыруды және монтаждауды орындау;
12. Арнайы кеме жүйелері мен құбырлардың элементтерін құрастыру, сондай-ақ оларды монтаждау бойынша жекелеген операцияларды орындау;
13. Құбырларды, фланецтерді, сақиналарды рентгеногаммографиялау және флуоресцентті бақылау үшін калибр бойынша тексерумен дәнекерлеу жіктерін тазалау және өңдеу әдісімен дайындауды орындау;
14. Құбырларды және бекіту бөлшектерін термиялық кесу және электр прихваткасын қолдана отырып, құрастыруды және дайындауды орындау;
15. Диаметрі 76 мм дейінгі құбырларды тарту бойынша макеттеу құрылғысында жұмыстарды орындау;
16. Дәнекерленген типтегі су өлшегіш колонкаларды дайындау және оларды орнату бойынша жұмыстарды орындау;
17. Қарапайым конфигурацияның шаблондары мен макеттерін жасау бойынша жұмыстарды орындау (бір жазықтықтағы иілгіштердің кез келген мөлшері бір жазықтықта иілгіш);
18. Құбырлардың шеттерін кесу және ұштарын астарлы сақиналарда дәнекерлеу үшін калибрлеу;
19. Сызбаға сәйкес орнату орындарын белгілеуді, тесіктерді кесуді, төлкелерді, палубалық стақандарды, аралық көзілдіріктерді дайындауды, орнатуды орындау;
20. Сызбаға сәйкес орнату орындарын белгілеуді, планкаларды, айрықша тақтайшаларды орнатуды орындау;

21. Выполнять ручное и механизированное формообразование концов труб с применением прессов и приспособлений для раздачи, обжатия и изготовления зигов на концах труб;
22. Выполнять установку и монтаж судового санитарно-технического и камбузного оборудования в соответствии с разметкой;
23. Выполнять установку многорядных подвесок, приемных сеток для судовых трубопроводов любых диаметров в соответствии с разметкой;
24. Изготавливать водогрейные трубы в соответствии с конфигурацией водотрубных котлов;
25. Изготавливать гладкие компенсаторы диаметром до 76 мм и осуществлять их пригонку;
26. Изменять размеры или форму заготовок при подготовке их под сварку тройников любых диаметров;
27. Использовать датчики измерения температуры (термопары касания) для определения температуры нагрева труб;
28. Определять необходимый материал и изготавливать фигурные панели и кожухи в соответствии с чертежами и эскизами;
29. Определять оптимальную величину усилия затягивания резьбовых соединений;
30. Определять размер минимально допустимого радиуса изгиба в зависимости от механических свойств материала заготовки, от технологии гибки и качества поверхности заготовки;
31. Подбирать материал и изготавливать прокладки фланцевых соединений сложной конфигурации;
32. Применять станки для нагрева токами высокой частоты при выполнении отжига труб;
33. Проверять комплектацию судового трубопровода перед монтажом;
34. Производить работы по очистке труб специальных судовых систем методом пыжевания;
35. Производить расчет длины заготовки при выполнении гибочных работ;
36. Регулировать температурный режим термической обработки труб для холодной и горячей гибки;
37. Читать монтажный чертеж трубопровода;
38. Читать чертежи и схемы трубопроводов средней сложности;
39. Применять электронные измерительные приборы;
40. Выполнять требования охраны труда при выполнении работ средней сложности при изготовлении, сборке, установке и монтаже труб из различных марок стали и сплавов.
41. Соблюдать технику безопасности и нормы охраны труда.
Знания:
1. Брак при нарезании наружной и внутренней резьбы, резьбы на трубах и способы его устранения;
2. Метод очистки труб пыжами;
3. Методы и последовательность сборки узлов и трубопроводов диаметром до 108 мм в условиях секционной, блочной, агрегатной и модульной сборки судов;
4. Назначение и правила эксплуатации фотопроекционных установок;
5. Назначение и принцип действия водомерных колонок;
6. Порядок работы на макетировочном устройстве;
7. Последовательность и методы гибки труб с нагревом диаметром до 76 мм;

21. Құбырлардың ұштарында зигтерді таратуға, қысуға және дайындауға арналған престер мен құрылғыларды қолдана отырып, құбырлардың ұштарын қолмен және механикаландырылған пішіндеуді орындау;
22. Белгілеуге сәйкес кеменің санитарлық-техникалық және камбуздық жабдықтарын орнатуды және монтаждауды орындау;
23. Белгілеуге сәйкес кез келген диаметрлі кеме құбырлары үшін көп қатарлы аспаларды, қабылдау торларын орнатуды орындау;
24. Су құбырларының конфигурациясына сәйкес су жылыту құбырларын жасау;
25. Диаметрі 76 мм ге дейін тегіс компенсаторлар жасаңыз және оларды сәйкестендіру;
26. Кез келген диаметрлі тістерді дәнекерлеуге дайындау кезінде дайындамалардың өлшемін немесе пішінін өзгертіңіз;
27. Құбырлардың қызу температурасын анықтау үшін температураны өлшеу датчиктерін (жанасу термопаралары) пайдалану;
28. Қажетті материалды анықтаңыз және сызбалар мен эскиздерге сәйкес бұйра панельдер мен қаптамаларды жасау;
29. Бұрандалы қосылыстарды қатайту күшінің оңтайлы мөлшерін анықтау;
30. Дайындама материалының механикалық қасиеттеріне, иілу технологиясына және дайындаманың бетінің сапасына байланысты ең аз рұқсат етілген иілу радиусының мөлшерін анықтау;
31. Материалды таңдап күрделі конфигурациядағы фланецті қосылыстардың тығыздағыштарын жасау;
32. Құбырларды күйдіру кезінде жоғары жиілікті токтармен қыздыру үшін станоктарды қолдану;
33. Монтаждау алдында кеме құбырының жиынтығын тексеру;
34. Арнайы кеме жүйелерінің құбырларын шайнау әдісімен тазалау жұмыстарын жүргізу;
35. Иілу жұмыстарын орындау кезінде дайындаманың ұзындығын есептеу;
36. Суық және ыстық иілу үшін құбырларды термиялық өңдеудің температуралық режимін реттеу;
37. Құбырдың монтаждық сызбасын оқу;
38. Орташа күрделі құбырлардың сызбалары мен сызбаларын оқу;
39. Электрондық өлшеу құралдарын қолдану;
40. Болат пен қорытпалардың әртүрлі маркаларынан құбырларды дайындау, құрастыру, орнату және монтаждау кезінде күрделілігі орташа жұмыстарды орындау кезінде еңбекті қорғау талаптарын орындау.
41. Қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау нормаларын сақтау.
Білім:
1. Сыртқы және ішкі жіптерді, құбырлардағы жіптерді кесу кезіндегі ақаулар және оны жою әдістері;
2. Құбырларды тазарту әдісі;
3. Кемелерді секциялық, блоктық, агрегаттық және модульдік құрастыру жағдайында диаметрі 108 мм дейінгі тораптар мен құбырларды құрастыру әдістері мен реттілігі;
4. Фотопроекциялық қондырғылардың мақсаты мен пайдалану қағидалары;
5. Су өлшегіш колонкалардың мақсаты мен жұмыс принципі;
6. Макеттеу құрылғысында жұмыс істеу тәртібі;
7. Диаметрі 76 мм дейін қыздыру құбырларын иілу реттілігі мен әдістері;

8. Последовательность, правила сборки и монтажа специальных систем и трубопроводов;
9. Правила и приемы изготовления шаблонов и макетов несложной конфигурации с погибами в одной плоскости;
10. Правила наложения прихваток;
11. Правила чтения чертежей и схем трубопроводов средней сложности;
12. Разновидности и конструктивные формы резьбовых соединений;
13. Сведения о трассировке труб;
14. Свойства материалов, применяемых для изготовления труб;
15. Сортамент и марки материала труб;
16. Способы и последовательность операций при пригонке заготовок под сварку;
17. Способы изготовления водогрейных труб и технологические требования, предъявляемые к водогрейным трубам;
18. Способы обработки и гибки труб из пластмасс диаметром до 76 мм;
19. Способы предупреждения сминания, выпучивания, появления трещин при гибке труб
20. Способы пригонки труб;
21. Способы соединения труб из пластмассы;
22. Способы термической обработки труб стабилизирующим отжигом;
23. Способы устранения дефектов в процессе выполнения слесарной обработки заготовок и деталей судовых трубопроводов;
24. Типичные дефекты при выполнении тепловой резки и электроприхватки;
25. Типы компенсаторов, их устройство и назначение;
26. Технологические требования, предъявляемые к материалам, используемым для изготовления прокладок фланцевых соединений;
27. Технологические требования, предъявляемые к элементам судовых трубопроводов для проведения рентгеногаммаграфирования и люминесцентного контроля;
28. Устройство механизмов, назначение и расположение трасс трубопроводов и систем на судне и условия их эксплуатации;
29. Устройство, характеристики и правила эксплуатации прессов;
30. Устройство, характеристики и правила эксплуатации резьбонарезных и отрезных станков для труб;
31. Устройство, характеристики и правила эксплуатации станков для проточки фланцев и концов труб;
32. Устройство, характеристики и правила эксплуатации трубогибочных станков с нагревом токами высокой частоты для труб диаметром до 76 мм;
33. Правила применения электронных измерительных устройств;
34. Требования охраны труда при выполнении работ средней сложности при изготовлении, сборке, установке и монтаже труб из различных марок стали и сплавов.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Испытания, дефектация и ремонт систем судовых трубопроводов диаметром до 108 мм и их составных частей, труб из пластмасс диаметром до 76 мм
Умения:

8. Арнаулы жүйелер мен құбырларды құрастыру және Монтаждау реттілігі, қағидалары;
9. Бір жазықтықта өліммен қарапайым конфигурацияның шаблондары мен макеттерін жасау қағидалары мен әдістері;
10. Қолғаптарды салу қағидалары;
11. Күрделілігі орташа құбырлардың сызбалары мен сызбаларын оқу қағидалары;
12. Бұрандалы қосылыстардың түрлері мен құрылымдық формалары;
13. Құбырларды бақылау туралы мәліметтер;
14. Құбырларды дайындау үшін қолданылатын материалдардың қасиеттері;
15. Құбыр материалының сорты мен маркалары;
16. Дайындамаларды дәнекерлеуге дайындау кезіндегі операциялардың әдістері мен реттілігі;
17. Су жылыту құбырларын дайындау тәсілдері және су жылыту құбырларына қойылатын технологиялық талаптар;
18. Диаметрі 76 мм дейінгі Пластмассадан жасалған құбырларды өңдеу және ию тәсілдері;
19. Құбырларды майыстыру кезінде мыжылу, дөңес, жарықтар пайда болуының алдын алу тәсілдері
20. Құбырларды орнату әдістері;
21. Пластмассадан жасалған құбырларды қосу әдістері;
22. Құбырларды тұрақтандырғыш күйдірумен термиялық өңдеу әдістері;
23. Кеме құбырларының дайындамалары мен бөлшектерін слесарлық өңдеуді орындау процесінде ақауларды жою тәсілдері;
24. Жылу кесу және электр ұстағыштарды орындау кезіндегі типтік ақаулар;
25. Компенсаторлардың түрлері, олардың құрылымы және мақсаты;
26. Фланецті қосылыстардың тығыздағыштарын жасау үшін қолданылатын материалдарға қойылатын технологиялық талаптар;
27. Рентгеногаммографиялау және люминесценттік бақылау жүргізу үшін кеме құбырларының элементтеріне қойылатын технологиялық талаптар;
28. Тетіктердің құрылысы, кемедегі құбырлар мен жүйелердің трассаларының мақсаты мен орналасуы және оларды пайдалану шарттары;
29. Престердің құрылымы, сипаттамалары және пайдалану қағидалары;
30. Құбырларға арналған жіп кесетін және кесетін станоктардың құрылысы, сипаттамасы және пайдалану қағидалары;
31. Фланецтер мен құбырлардың ұштарын ағызуға арналған станоктардың құрылысы, сипаттамасы және пайдалану қағидалары;
32. Диаметрі 76 мм дейінгі құбырлар үшін жоғары жиілікті токтармен қыздырылған құбыр иілгіш станоктардың құрылысы, сипаттамалары және пайдалану қағидалары;
33. Электрондық өлшеу құрылғыларын қолдану қағидалары;
34. Болат пен қорытпалардың әртүрлі маркаларынан құбырларды дайындау, құрастыру, орнату және монтаждау кезінде күрделілігі орташа жұмыстарды орындау кезінде еңбекті қорғау талаптары.
Міндеттерді тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-ші дағды:
Диаметрі 108 мм дейінгі кеме құбырлары жүйелерін және олардың құрамдас бөліктерін, диаметрі 76 мм дейінгі Пластмассадан жасалған Құбырларды сынау, дефектациялау және жөндеу
Шеберлік:

Для 3-4 разряда:
1. Выполнять отдельные операции по разборке и ремонту специальных судовых систем и трубопроводов;
2. Выполнять разборку и демонтаж судовых трубопроводов любого диаметра, подлежащих восстановлению, кроме бытовых, хозяйственных и специальных систем;
3. Выявлять изменение формы или нарушение целостности элементов судовой арматуры, трубопроводов и систем диаметром до 108 мм (кроме специальных систем);
4. Контролировать качество выполненных работ по ремонту судовых трубопроводов и арматуры;
5. Определять техническое состояние арматуры, трубопроводов и систем диаметром до 108 мм (кроме специальных систем) с выявлением дефектов и неисправностей в их работе;
6. Оценивать качество сборки судовой арматуры и труб при гидравлических испытаниях в цехе давлением от 15 до 100 кгс /см2 и пневматических испытаниях давлением до 15 кгс/см2;
7. Оценивать качество сборки и монтажа арматуры, трубопроводов и систем (кроме специальных систем) диаметром до 108 мм при гидравлических испытаниях давлением до 15 кгс/см2 и пневматических испытаниях давлением до 10 кгс/см2 на судне;
8. Проводить гидравлические испытания давлением до 15 кгс/см2 и пневматические испытания давлением до 10 кгс/см2 арматуры, трубопроводов и систем (кроме специальных систем) диаметром до 108 мм на судне в соответствии с технической документацией;
9. Проводить гидравлические испытания давлением от 15 до 100 кгс/см2 и пневматические испытания давлением до 15 кгс/см2 арматуры и труб в цехе в соответствии с технической документацией;
10. Проводить испытания труб из пластмасс диаметром до 76 мм и отростков в соответствии с технической документацией;
11. Производить проверку соответствия монтируемых трубопроводов и систем проектной документации с целью выявления и устранения дефектов;
12. Производить ремонт арматуры и трубопроводов любого диаметра, кроме бытовых, хозяйственных и специальных систем, в соответствии с технической документацией и требованиями охраны труда;
13. Соблюдать требования охраны труда, промышленной безопасности и производственной санитарии в процессе проведения испытаний, дефектации и ремонта трубопроводов.
14. Соблюдать технику безопасности и нормы охраны труда.
Знания:
1. Виды износов и повреждений судовых трубопроводов и арматуры;
2. Классификация судовых систем и трубопроводов;
3. Методы диагностики технического состояния арматуры, трубопроводов и систем;
4. Назначение и устройство специальных судовых систем и трубопроводов;
5. Нормы износа отдельных элементов и деталей судовых трубопроводов и арматуры;

3-4 разряд үшін:
1. Арнайы кеме жүйелері мен құбырларын бөлшектеу және жөндеу бойынша жекелеген операцияларды орындау;
2. Тұрмыстық, шаруашылық және арнайы жүйелерден басқа, қалпына келтіруге жататын кез келген диаметрлі кеме құбырларын бөлшектеуді және бөлшектеуді орындау;
3. Кеме арматурасы элементтерінің, құбырлардың және диаметрі 108 мм дейінгі жүйелердің (арнайы жүйелерден басқа) пішінінің өзгеруін немесе тұтастығының бұзылуын анықтау;
4. Кеме құбырлары мен арматураларды жөндеу бойынша орындалған жұмыстардың сапасын бақылау;
5. Диаметрі 108 мм дейінгі арматураның, құбырлардың және жүйелердің (арнайы жүйелерден басқа) техникалық жай-күйін олардың жұмысындағы ақаулар мен ақауларды анықтай отырып айқындау;
6. Цехта қысымы 15-тен 100 кгс /см2-ге дейінгі гидравликалық сынақтар және қысымы 15 кгс/см2 дейінгі пневматикалық сынақтар кезінде кеме арматурасы мен құбырларын құрастыру сапасын бағалау;
7. 15 кгс/см2 дейінгі қысымды гидравликалық сынау және кемеде 10 кгс/см2 дейінгі қысымды пневматикалық сынау кезінде диаметрі 108 мм дейінгі арматураны, құбырларды және жүйелерді (арнайы жүйелерден басқа) құрастыру және монтаждау сапасын бағалау;
8. Техникалық құжаттамаға сәйкес кемеде диаметрі 108 мм дейінгі арматураны, құбырларды және жүйелерді (арнайы жүйелерден басқа) 15 кгс/см2 дейінгі қысыммен гидравликалық сынауды және 10 кгс/см2 дейінгі қысыммен пневматикалық сынауды жүргізу;
9. Техникалық құжаттамаға сәйкес цехта 15-тен 100 кгс/см2-ге дейінгі қысымды гидравликалық сынауды және 15 кгс/см2 дейінгі арматура мен Құбырларды пневматикалық сынауды жүргізу;
10. Техникалық құжаттамаға сәйкес диаметрі 76 мм дейінгі Пластмассадан жасалған құбырларға және процестерге сынақ жүргізу;
11. Ақауларды анықтау және жою мақсатында монтаждалатын құбырлар мен жобалық құжаттама жүйелерінің сәйкестігіне тексеру жүргізу;
12. Техникалық құжаттамаға және еңбекті қорғау талаптарына сәйкес тұрмыстық, шаруашылық және арнайы жүйелерден басқа кез келген диаметрлі арматура мен құбырларға жөндеу жүргізу;
13. Құбырларды сынау, дефектациялау және жөндеу процесінде Еңбекті қорғау, өнеркәсіптік қауіпсіздік және өндірістік санитария талаптарын сақтау.
14. Қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау нормаларын сақтау.
Білім:
1. Кеме құбырлары мен арматураның тозу және зақымдану түрлері;
2. Кеме жүйелері мен құбырларының жіктелуі;
3. Арматураның, құбырлар мен жүйелердің техникалық жай-күйін диагностикалау әдістері;
4. Арнайы кеме жүйелері мен құбырларының мақсаты мен құрылысы;
5. Кеме құбырлары мен арматураның жекелеген элементтері мен бөлшектерінің тозу нормалары;

6. Порядок проведения гидравлических испытаний;
7. Правила дефектовки судовых трубопроводов и систем;
8. Способы и последовательность демонтажа труб;
9. Технологические требования к проведению ремонта арматуры и трубопроводов любого диаметра, кроме бытовых, хозяйственных и специальных систем;
10. Технологические требования, предъявляемые к организации и проведению гидравлических испытаний давлением от 15 до 100 кгс/см2 и пневматических испытаний давлением до 15 кгс/см2 судовой арматуры и труб в цехе;
11. Технологические требования, предъявляемые к организации и проведению гидравлических испытаний давлением до 15 кгс/см2 и пневматических испытаний давлением до 10 кгс/см2 арматуры, трубопроводов и систем (кроме специальных систем) диаметром до 108 мм на судне;
12. Технологические требования, предъявляемые к организации и проведению испытаний труб из пластмасс диаметром до 76 мм и отростков;
13. Технологические требования, предъявляемые к качеству выполненных работ по ремонту судовых трубопроводов и арматуры;
14. Универсальные и специальные приспособления, применяемые трубопроводчиком судовым в работе;
15. Требования охраны труда при организации и проведении испытаний, дефектации и ремонта трубопроводов.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Гибкость мышления
Умение быстро принимать решения
Умение работать в команде
Управление изменениями
Дисциплинированность
Устные коммуникативные навыки
Письменные коммуникативные навыки
Список технических регламентов и национальных стандартов:
ТР РК 1351 Требования к безопасности конструкций из других материалов (постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2008 года № 1351); ТР РК 1202 Требования к безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий (постановление Правительства Республики Казахстан от 17 ноября 2010 года №1202); ТР РК 405 Общие требования к пожарной безопасности (приказ МЧС №405 от 17 августа 2021 года); ТР РК 1353 Требования к безопасности металлических конструкций (постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2008 года № 1353).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
7233-9-015 Трубопроводчик судовой
15. Карточка профессии "3.1 Слесарь-монтажник судовой":
Код группы:
7233-9
Код наименования занятия:
7233-9-011
Наименование профессии:
3.1 Слесарь-монтажник судовой
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
3.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:

6. Гидравликалық сынақтарды жүргізу тәртібі;
7. Кеме құбырлары мен жүйелерінің ақаулары туралы ереже;
8. Құбырларды бөлшектеу әдістері мен реттілігі;
9. Тұрмыстық, шаруашылық және арнайы жүйелерден басқа кез келген диаметрлі арматура мен құбырларға жөндеу жүргізуге қойылатын технологиялық талаптар;
10. Цехтағы кеме арматурасы мен құбырларын 15-тен 100 кгс/см2 дейінгі қысыммен гидравликалық сынауды және 15 кгс/см2 дейінгі қысыммен пневматикалық сынауды ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын технологиялық талаптар;
11. Кемеде диаметрі 108 мм дейінгі арматураны, құбырларды және жүйелерді (арнайы жүйелерден басқа) 15 кгс/см2 дейінгі қысыммен гидравликалық сынауды және 10 кгс/см2 дейінгі қысыммен пневматикалық сынауды ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын технологиялық талаптар;
12. Диаметрі 76 мм дейінгі пластмассадан жасалған құбырлар мен процестерді сынауды ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын технологиялық талаптар;
13. Кеме құбырлары мен арматураны жөндеу бойынша орындалған жұмыстардың сапасына қойылатын технологиялық талаптар;
14. Кеме құбыржолшысының жұмыста қолданатын әмбебап және арнайы құрылғылары;
15. Құбырларды сынауды, дефектациялауды және жөндеуді ұйымдастыру және жүргізу кезіндегі еңбекті қорғау талаптары.
Міндеттерді тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Стресске төзімділік
Ойлаудың икемділігі
Тез шешім қабылдай білу
Командада жұмыс істей білу
Өзгерістерді басқару
Тәртіп
Ауызша қарым-қатынас дағдылары
Жазбаша қарым-қатынас дағдылары
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
ҚР ТР 1351 "Басқа материалдардан жасалған конструкциялар қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 31 желтоқсандағы №1351 Қаулысы); ҚР ТР 1202 "Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 17 қарашадағы №1202 Қаулысы); ҚР ТР 405 "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" (ТЖМ 2021 жылғы 17 тамыздағы №405 бұйрығы); ҚР ТР 1353 "Металл конструкциялардың қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 31 желтоқсандағы №1353 Қаулысы).
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіп атауы:
4
7233-9-015 Кеме құбыршысы
15. "3.1 Кеме монтаждаушы-слесарь" мамандық картасы:
Топтың коды:
7233-9
Қызмет атауының коды:
7233-9-011
Кәсіптің атауы:
3.1 Кеме монтаждаушы-слесарь
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
3.1
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:

Выпуск 23. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 20 июля 2017 года № 208 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуски 21, 23, 25, 27, 31, 35)". (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15923).
Слесарь -монтажник судовой
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Судостроение и техническое обслуживание судовых машин и механизмов
Квалификация:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
не менее 6 месяцев
Связь с неформальным и информальным образованием:
не рекомендуется
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Обеспечение соответствия характеристик монтируемых механизмов, арматуры, аппаратуры, оборудования, трубопроводов, систем и агрегатов судов и плавучих сооружений проектным и паспортным требованиям
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение слесарно-монтажных работ с судовым оборудованием
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение слесарно-монтажных работ с судовым оборудованием
Навык 1:
Изготовление и доработка простых деталей
Умения:
Для 3-4 разряда:
1. Выполнять зачистку и шлифовку кромок крыльев и закрылков судов на подводных крыльях после газовой резки, сварки, вырубки корня и дефектных участков сварных швов;
2. Выполнять обработку под главные механизмы и раскладку амортизаторов согласно паспортным данным;
3. Выполнять пропаривание, промывку, установку, крепление оборудования, цистерн, бачков массой свыше 300 кг с охватывающими креплениями;
4. Выполнять укладку грузовых и промежуточных валов траловой лебедки диаметром до 250 мм;
5. Готовить заливку для устранения дефектов заливки пластмассы;
6. Готовить полимерные материалы;
7. Изготавливать шаблоны по месту или по механизму;
8. Осуществлять выпрессовку и запрессовку на гидравлических, винтовых механических прессах при помощи приспособлений и методом холода деталей (подшипников, втулок, пальцев, шестерней) диаметром от 80 до 175 мм;
9. Осуществлять набор лабиринтовых уплотнений сальников корпусов турбин;
10. Осуществлять переборку уплотнений, замену набивки дейдвудных, переборочных сальников при диаметре вала от 100 до 250 мм;
11. Осуществлять подгонку угольных уплотнений вспомогательных турбомеханизмов;

23-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (21, 23, 25, 27, 31, 35-шығарылымдары) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2017 жылғы 20 шілдедегі № 208 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15923 болып тіркелген)
Кеме монтаждаушы-слесарь
Кәсіптік білім деңгейі:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Білім деңгейі:
ТжКБ (Жұмысшы кәсіптері)
Мамандық:
Кеме жасау және кеме машиналары мен тетіктеріне техникалық қызмет көрсету
Біліктілік:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
кем дегенде 6 ай
Бейресми және ақпараттық біліммен байланыс
ұсынылмайды
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Монтаждалатын тетіктердің, арматураның, аппаратураның, жабдықтың, құбырлардың, кемелер мен жүзбелі құрылыстар жүйелері мен агрегаттарының сипаттамаларының жобалық және паспорттық талаптарға сәйкестігін қамтамасыз ету
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Кеме жабдықтарымен слесарлық-монтаждау жұмыстарын орындау
Қосымша еңбек функциялары:
1-ші еңбек функциясы:
Кеме жабдықтарымен слесарлық-монтаждау жұмыстарын орындау
1-ші дағды:
Қарапайым бөлшектерді жасау және пысықтау
Шеберлік:
3-4 разряд үшін:
1. Су асты қанаттарындағы қанаттар мен кеме қақпақтарының шеттерін газбен кесуден, дәнекерлеуден, тамырды кесуден және дәнекерлеу тігістерінің ақаулы учаскелерінен кейін тазалау және тегістеу;
2. Паспорттық мәліметтерге сәйкес негізгі тетіктер мен амортизаторларды орналастыру үшін өңдеуді орындау;
3. Жабдықтарды, цистерналарды, салмағы 300 кг-нан асатын бумен пісіруді, жууды, орнатуды, бекітуді жабатын бекітпелері бар цистерналарды орындау;
4. Диаметрі 250 мм дейінгі трал жүкшығырының жүк және аралық біліктерін төсеуді орындау;
5. Пластмасса құю ақауларын жою үшін құюды дайындау;
6. Полимерлі материалдарды дайындау;
7. Шаблондарды орнында немесе тетіктерді бойынша жасау;
8. Гидравликалық, бұрандалы механикалық престерде диаметрі 80-ден 175 мм-ге дейінгі тетіктерді (мойынтіректерді, втулкаларды, саусақтарды, тісті доңғалақтарды) айлабұйымдар мен суық әдіспен престеуді және престеуді жүзеге асыру;
9. Лабиринтті тығыздағыштар тығыздағыштар турбина корпустары жиынтығын жүзеге асыру;
10. Біліктің диаметрі 100-ден 250 мм-ге дейін дейдвудты, аралық тығыздағыштарды тығыздағыштарды іріктеп алуды, толтыруды ауыстыруды жүзеге асыру;
11. Көмір тығыздағыштарын қосалқы турботетіктерді сәйкестендіруді жүзеге асыру;

12. Осуществлять строповку и перемещение грузов массой до 5000 кг с помощью подъемно-транспортных и специальных средств в пределах рабочего места;
13. Осуществлять тарировку уравнительных, дифферентных цистерн;
14. Осуществлять устранение дефектов заливки пластмассы;
15. Покрывать эпоксидным составом с применением стеклоткани, наполнителей и связующих элементов гребные валы любого диаметра;
16. Применять шлифовальные машины для зачистки и шлифовки кромок крыльев и закрылков судов на подводных крыльях;
17. Производить промывку, отбор проб, проверку на чистоту оборудования, требующего повышенной чистоты;
18. Снимать наработки, опиливать окна втулок цилиндровых судовых дизелей.
19. Соблюдать технику безопасности и нормы охраны труда.
Знания:
1. Виды, назначение, системы допусков и посадок и их обозначение на чертежах;
2. Правила покрытия эпоксидным составом с применением стеклоткани, наполнителей и связующих элементов гребных валов любого диаметра;
3. Правила строповки и перемещения грузов массой до 5000 кг с помощью подъемно-транспортных и специальных средств в пределах рабочего места;
4. Способы выпрессовки и запрессовки на гидравлических, винтовых механических прессах при помощи приспособлений и методом холода деталей (подшипников, втулок, пальцев, шестерней) диаметром от 80 до 175 мм;
5. Способы изготовления шаблонов по месту;
6. Способы подгонки угольных уплотнений вспомогательных турбомеханизмов;
7. Способы снятия наработки, опиливания окон втулок цилиндровых судовых дизелей;
8. Способы устранения дефектов заливки пластмассы;
9. Технические условия на поставку, на расконсервацию со вскрытием механизмов;
10. Требования, предъявляемые к чистоте поверхностей оборудования, требующего повышенной чистоты.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Демонтаж, разборка, сборка, монтаж и установка судового оборудования и устройств составных частей
Умения:
Для 3-4 разряда:
1. Выполнять сборку и монтаж арматуры, судовых трубопроводов, систем (кроме специальных систем: гидравлики, воздуха высокого давления, главного и вспомогательного пара);
2. Выполнять слесарные операции при демонтаже дизелей судовых;
3. Выполнять слесарные операции при монтаже, демонтаже и разборке электрооборудования;
4. Демонтировать универсальные, забортные, носовые и внутренние аппарели;
5. Демонтировать дизель-генераторы с диаметром цилиндра свыше 300 мм;
6. Демонтировать механизмы систем гидравлики и выдвижных устройств;

12. Жұмыс орны шегінде көтергіш-көлік және арнайы құралдардың көмегімен салмағы 5000 кг дейінгі жүктерді арқандап байлауды және орнын ауыстыруды жүзеге асыру;
13. Эквивалентті, дифференциалды цистерналарды тарирлеуді жүзеге асыру;
14. Пластмасса құю ақауларын жоюды жүзеге асыру;
15. Шыны талшықты, толтырғыштар мен байланыстырғыш элементтерді қолдана отырып, эпоксидті қосылыспен кез-келген диаметрлі біліктерді жабу;
16. Суасты қанаттарындағы қанаттар мен қақпақтардың шеттерін тазарту және тегістеу үшін тегістеуіштерді қолдану;
17. Жууды, сынамаларды алуды, жоғары тазалықты талап ететін жабдықтың тазалығын тексеруді жүргізу;
18. Жұмысты алып тастаңыз, цилиндрлі кеме дизельдерінің втулкаларының терезелерін салу.
19. Қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау нормаларын сақтау.
Білім:
1. Рұқсат беру түрлері және қондыра білу, мақсаты, жүйелері және олардың сызбаларда белгіленуі;
2. Кез келген диаметрлі есу біліктерінің шыны матасын, толтырғыштарын және байланыстырушы элементтерін қолдана отырып, эпоксидті құраммен жабу қағидалары;
3. Жұмыс орны шегінде көтергіш-көлік және арнайы құралдардың көмегімен салмағы 5000 кг дейінгі жүктерді арқандап байлау және орнын ауыстыру қағидалары;
4. Гидравликалық, бұрандалы механикалық престерде диаметрі 80-ден 175 мм-ге дейінгі тетіктерді (мойынтіректерді, втулкаларды, саусақтарды, тісті доңғалақтарды) айлабұйымдар мен суық әдіспен престеу және престеу тәсілдері;
5. Шаблондарды жергілікті жерде жасау әдістері;
6. Көмір тығыздағыштарын қосалқы турботетіктерді бейімдеу тәсілдері;
7. Цилиндрлі кеме дизельдерінің втулкаларының терезелерін аралау, жұмыс істеуін алып тастау тәсілдері;
8. Пластмасса құю ақауларын жою әдістері;
9. Тетіктерді аша отырып, жеткізуге, консервациядан шығаруға арналған техникалық шарттар;
10. Жоғары тазалықты қажет ететін жабдық беттерінің тазалығына қойылатын талаптар.
Міндеттерді тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-ші дағды:
Кеме жабдықтарын және құрамдас бөліктердің құрылғыларын бөлшектеу, бөлшектеу, құрастыру, монтаждау және орнату
Шеберлік:
3-4 разряд үшін: 1. Арматураны, кеме құбырларын, жүйелерді (арнайы жүйелерден басқа: гидравлика, жоғары қысымды ауа, негізгі және қосалқы бу) құрастыруды және монтаждауды орындау;
2. Кеме дизельдерін бөлшектеу кезінде слесарлық операцияларды орындау;
3. Электр жабдықтарын монтаждау, бөлшектеу және бөлшектеу кезінде слесарлық операцияларды орындау;
4. Әмбебап, борттан тыс, мұрын және ішкі пандустарды бөлшектеу;
5. Цилиндр диаметрі 300 мм-ден асатын дизель-генераторларды бөлшектеу;
6. Гидравликалық жүйелер мен тартылатын құрылғылардың тетіктерін бөлшектеу;

7. Демонтировать, монтировать вспомогательные, утилизационные котлы, сепараторы пара;
8. Демонтировать, разбирать топливную арматуру;
9. Демонтировать, разбирать гидромоторы всех систем, гидроподъемники;
10. Демонтировать, разбирать компрессоры холодильных установок с диаметром цилиндра свыше 200 мм;
11. Демонтировать, разбирать рулевые машины и устройства с приводом;
12. Демонтировать, разбирать шинно-пневматические муфты, собирать реверсивные муфты с ручным приводом;
13. Демонтировать, разбирать топливные насосы, регуляторы;
14. Демонтировать, разбирать маневровые и быстрозапорные устройства главных турбин;
15. Демонтировать, разбирать, собирать, монтировать антивибраторы;
16. Изготавливать, собирать, устанавливать сопловые приводы и байпасные клапаны турбин;
17. Монтировать арматуру систем вентиляции и кондиционирования воздуха;
18. Монтировать блоки тросовой проводки кормовых рам, автомобильных платформ и аппарелей;
19. Монтировать дизель-генераторы с диаметром цилиндра до 300 мм;
20. Монтировать трубы из пластмасс в аккумуляторных ямах;
21. Монтировать, обслуживать системы теплотехнического контроля;
22. Монтировать, разбирать редукторы, реверс-редукторы, турбокомпрессоры;
23. Монтировать, регулировать технологическое оборудование (головорубочные, шкуросъемные и моечные машины; рыбомучные, рыбоконсервные и жиротопные установки, транспортеры и трюмные элеваторы);
24. Монтировать, регулировать, сдавать брашпили, шпили;
25. Монтировать, регулировать, сдавать в действие конвейеры, многосекционные транспортеры;
26. Монтировать, регулировать, сдавать гидравлические, электрические, электрогидравлические лебедки (траловые, палубные, подъемные забортного трапа);
27. Монтировать, сдавать в действие гидроцилиндры приводов люковых закрытий подъемников, аппарелей и переборочных закрытий;
28. Монтировать, сдавать подвесные дороги;
29. Монтировать, сдавать тубусы;
30. Осуществлять погрузку, разметку мест установки, установку, подгонку фундаментов, бугелей, монтаж баллонов воздуха высокого давления, фреоновых, пусковых, углекислотных;
31. Осуществлять пригонку, установку поршневых колец с диаметром цилиндра до 175 мм;
32. Осуществлять пригонку, шабрение вкладышей, центровку, монтаж, проверку масляных зазоров, сдачу главных упорных, опорных подшипников по диаметру шейки вала до 100 мм;
33. Осуществлять установку, монтаж, центровку судовых механизмов бытового назначения (стиральных машин, центрифуг, картофелечисток, тестомешалок);

7. Қосалқы, кәдеге жарату қазандықтарын, бу сепараторларын бөлшектеу, монтаждау;
8. Отын арматурасын бөлшектеу, бөлшектеу;
9. Барлық жүйелердің гидравликалық қозғалтқыштарын, гидравликалық көтергіштерді бөлшектеу, бөлшектеу;
10. Цилиндр диаметрі 200 мм-ден асатын тоңазытқыш қондырғыларының компрессорларын бөлшектеу, бөлшектеу;
11. Рульдік машиналар мен жетекті құрылғыларды бөлшектеу, бөлшектеу;
12. Бөлшектеу, шиналық-пневматикалық муфталарды бөлшектеу, қолмен басқарылатын кері муфталарды жинау;
13. Жанармай сорғыларын, реттегіштерді бөлшектеңіз, бөлшектеу;
14. Негізгі турбиналардың маневрлік және жылдам құлыптау құрылғыларын бөлшектеу, бөлшектеу;
15. Вибраторларға қарсы бөлшектеу, бөлшектеу, жинау, орнату;
16. Турбиналардың саптамалық жетектері мен айналма клапандарын жасау, жинау, орнату;
17. Желдету және ауаны баптау жүйелерінің арматурасын орнату;
18. Артқы жақтаулардың, автомобиль платформаларының және пандустардың кабельдік сымдарының блоктарын орнату;
19. Цилиндр диаметрі 300 мм-ге дейін дизель генераторларын орнату;
20. Пластмассадан жасалған құбырларды аккумуляторлық шұңқырларға орнату;
21. Жылу техникалық бақылау жүйелерін монтаждау, қызмет көрсету;
22. Редукторларды, кері редукторларды, турбокомпрессорларды монтаждау, бөлшектеу;
23. Технологиялық жабдықтарды монтаждау, реттеу (бас тартатын, терісін ажырататын және жуатын машиналар; балық ұны, балық консервілері және май жағатын қондырғылар, транспортерлер және трюмді элеваторлар);
24. Орнату, реттеу, брашпилерді, шпильдерді беру;
25. Конвейерлерді, көп секциялы транспортерлерді монтаждау, реттеу, іске қосу;
26. Гидравликалық, электрлік, электрогидравликалық шығырларды монтаждау, реттеу, тапсыру (трал, палуба, борт сыртындағы трапты көтеру);
27. Көтергіштердің, аппарельдердің және аралық жабулардың Люк жабулары жетектерінің гидравликалық цилиндрлерін монтаждау, іске қосу;
28. Аспалы жолдарды монтаждау, тапсыру;
29. Түтіктерді орнату, беру;
30. Орнату орындарын тиеуді, белгілеуді, іргетастарды, бугельдерді орнатуды, сәйкестендіруді, жоғары қысымды ауа баллондарын, фреонды, іске қосу, көмірқышқыл газын монтаждауды жүзеге асыру;
31. Цилиндр диаметрі 175 мм дейінгі поршеньді сақиналарды сәйкестендіруді, орнатуды жүзеге асыру;
32. Білік мойнының диаметрі 100 мм-ге дейін негізгі тіреуіш, тірек мойынтіректерін жеткізу, Астарларды шабу, орталықтандыру, монтаждау, май саңылауларын тексеру;
33. Тұрмыстық мақсаттағы кеме тетіктерін (кір жуғыш машиналар, центрифугалар, картоп тазалағыштар, қамыр араластырғыштар) орнатуды, монтаждауды, орталықтандыруды жүзеге асыру;

34. Производить комплекс работ, выполняемых в процессе сборки, установки судовых конструкций и связанных с изменением размеров (подрезка, прирубка, наплавка) или формы (поджатие, правка) собираемых, устанавливаемых элементов деталей, узлов, секций;
35. Производить погрузку, заводку, пригонку, сборку фланцевых и гидропрессовых соединений, насадку полумуфт, запрессовку втулок, монтаж, центровку любым способом, сдачу в действие опорных, промежуточных, гребных валов; гребных винтов, дейдвудных устройств, кронштейнов, втулок мортир, сальников, обтекателей гребных винтов, валоповоротных устройств, тормозов, датчиков тахометров при диаметре валопровода до 100 мм;
36. Производить разборку, сборку, укладку, регулировку распределительных валов диаметром до 50 мм;
37. Производить разметку, сборку, монтаж, сдачу в действие приводов управления арматурой или оборудованием (труб, угловых зубчатых передач, палубных угловых втулок с зубчатой передачей, переборочно-палубных угловых подшипников или сальников);
38. Производить установку и выверку блоков, фундаментных рам, крышек, поршней с шатунами дизелей судовых с диаметром цилиндра до 175 мм;
39. Разбирать, собирать, монтировать захлопки с гидроприводами, водогазонепроницаемые, проходные, вентиляционные, дроссельные вентиляционные заслонки с уплотнительным затвором и гидроприводом;
40. Разбирать, собирать, монтировать механизмы изменения шага винтов с диаметром вала до 100 мм;
41. Снимать лопасти рабочих турбин;
42. Снимать размеры с места, выполнять пригонку и установку клиньев (прокладок), сферических прокладок, регулируемых клиньев;
43. Собирать в цехе и монтировать на судне агрегаты систем главного судового дизеля (охлаждения, смазки, сепарации топлива);
44. Собирать под расточку головные и мотылевые подшипники;
45. Собирать, монтировать рыбопосольные агрегаты, сететрясные, сетевыборочные машины, редукторы, силовые передачи, подруливающие устройства, насосы воздушные и приводные;
46. Собирать, монтировать воздухоохладители, маслоохладители, реле давления, распределители;
47. Собирать, монтировать люковые закрытия;
48. Собирать, монтировать мокровоздушные, скальчатые, навесные насосы;
49. Собирать, устанавливать впускные и выпускные клапаны с приводами;
50. Собирать, устанавливать, монтировать механизмы навесных дизелей и турбин;
51. Собирать, устанавливать, монтировать панели трубопроводов и секции манипуляторов;
52. Устанавливать турбины, направляющие и сопловые аппараты;
53. Устанавливать приемные решетки донной и забортной арматуры диаметром свыше 600 мм;

34. Кеме конструкцияларын құрастыру, орнату процесінде орындалатын және бөлшектердің, тораптардың, секциялардың жиналатын, Орнатылатын элементтерінің өлшемдерін (кесу, кесу, балқыту) немесе пішінін (қысу, түзету) өзгертуге байланысты жұмыстар кешенін жүргізу;
35. Фланецті және гидропрессті қосылыстарды тиеуді, заводканы, фитингті, құрастыруды, жартылай муфталардың саптамасын, втулкаларды престеуді, монтаждауды, кез келген тәсілмен орталықтандыруды, тірек, аралық, есу біліктерін; есу бұрандаларын, дейдвуд құрылғыларын, кронштейндерді, мортир втулкаларын, сальниктерді, есу бұрандаларының жәрмеңкелерін, жалпы айналмалы құрылғыларды, тежегіштер, тахометрлер датчиктері білік өткізгіштің диаметрі 100 мм дейін;
36. Диаметрі 50 мм дейінгі біліктерді бөлшектеу, құрастыру, төсеу, реттеу;
37. Арматураны немесе жабдықты басқару жетектеріне (құбырларға, бұрыштық тісті берілістерге, тісті берілісі бар палубалық бұрыштық втулкаларға, аралық-палубалық бұрыштық мойынтіректерге немесе майлы тығыздағыштарға) таңбалауды, құрастыруды, монтаждауды, іске қосуды жүргізу;
38. Цилиндр диаметрі 175 мм дейінгі кеме дизельдерінің өзекшелері бар блоктарды, іргетас жақтауларын, қақпақтарды, поршеньдерді орнатуды және салыстыруды жүргізу;
39. Гидравликалық жетекті, су-газ өткізбейтін, өтпелі, желдеткіш, тығыздағыш ысырмасы және гидравликалық жетегі бар дроссельді желдеткіш жапқыштарды бөлшектеу, жинау, монтаждау;
40. Білік диаметрі 100 мм дейінгі бұрандалардың қадамын өзгерту тетіктерін бөлшектеу, жинау, монтаждау;
41. Жұмыс турбиналарының қалақтарын алу;
42. Өлшемдерді орнынан алып тастау, сыналарды (төсемдерді), сфералық төсемдерді, реттелетін сыналарды салу және орнату;
43. Цехта жинаңыз және кемеде негізгі кеме дизелі (салқындату, майлау, отынды бөлу) жүйелерінің агрегаттарын орнату;
44. Бас және қан құртының мойынтіректерін бұрғылау үшін жинау;
45. Балық тұзы агрегаттарын, желілік сілкіністерді, желілік іріктеу машиналарын, редукторларды, күштік берілістерді, итергіш құрылғыларды, ауа және жетек сорғыларын жинау, монтаждау;
46. Ауа салқындатқыштарды, май салқындатқыштарды, қысым қосқыштарын, дистрибьюторларды жинаңыз, орнату;
47. Люк жабуларын жинау, орнату;
48. Ылғал ауа, скалкалы, аспалы сорғыларды жинау, орнату;
49. Жетектері бар кіріс және шығыс клапандарын жинау, орнату;
50. Аспалы дизельдер мен турбиналардың тетіктерін жинау, орнату, монтаждау;
51. Құбыр панельдерін және манипулятор бөлімдерін жинау, орнату, орнату;
52. Турбиналарды, бағыттағыштарды және саптама аппараттарын орнату;
53. Диаметрі 600 мм асатын түбі және борт сыртындағы арматураның қабылдау торларын орнату;

54. Устанавливать с креплением к фундаменту под вспомогательные механизмы и оборудование амортизаторы всех типов;
55. Устанавливать анодные узлы, электроды сравнения и термометры сопротивления;
56. Устанавливать эксцентрики диаметром свыше 500 мм;
57. Устанавливать, монтировать коллекторы с компенсаторами.
58. Соблюдать технику безопасности и нормы охраны труда.
Знания:
1. Влияние температуры окружающей среды на точность выполнения монтажных работ;
2. Методы пригонки и сборки сложных узлов и деталей механизмов;
3. Назначение, устройство и принцип действия вспомогательных судовых механизмов, вспомогательных и утилизационных котлов, устройств и приводов, взаимодействие механизмов, устройств и трубопроводов;
4. Последовательность монтажа вспомогательных механизмов, обслуживающих трубопроводов, агрегатов электрооборудования, распределительных щитов и электроаппаратуры в условиях секционной, модульной, блочной постройки и собранного корпуса;
5. Правила использования универсальных и специальных приспособлений;
6. Правила чтения сложных узловых и сборочных чертежей;
7. Технические условия на монтаж и сдачу судовых механизмов;
8. Технологии монтажа судовых валопроводов и механизмов;
9. Технологии сборки под сварку стыков трубопроводов;
10. Типы, основные параметры судовых амортизаторов и технические требования к ним.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 3:
Дефектация и ремонт судовых устройств, оборудования и механизмов
Умения:
Для 3-4 разряда:
1. Выполнять дефектацию, ремонт антивибраторов;
2. Выполнять дефектацию, ремонт механизмов изменения шага винтов с диаметром вала до 100 мм;
3. Выполнять регулировку, сдачу рулевых устройств со штуртросовой проводкой;
4. Выполнять ремонт арматуры, судовых трубопроводов, систем (кроме специальных систем: гидравлики, воздуха высокого давления, главного и вспомогательного пара) диаметром от 108 до 258 мм, давлением от 15 до 100 кгс/кв. см
5. Выполнять ремонт валопроводов, подшипников, гребных винтов при диаметре валопровода до 100 мм, компрессоров холодильных установок с диаметром цилиндра до 200 мм, паровых машин мощностью до 225 кВт, узлов и деталей паровых, электрических вспомогательных и палубных центрируемых механизмов с допусками на центровку: смещение 0,20 мм, излом 0,25 мм/м;
6. Выполнять ремонт, калибровку, полировку шеек, укладку, проверку по раскепам, цилиндрам и масляным зазорам коленчатых валов, вкладышей, подшипников диаметром до 100 мм;

54. Барлық типтегі амортизаторларды қосалқы тетіктер мен жабдықтар үшін іргетасқа бекітумен орнату;
55. Анод түйіндерін, салыстыру электродтарын және кедергі термометрлерін орнату;
56. Диаметрі 500 мм ден асатын Эксцентриктерді орнату;
57. Компенсаторлары бар коллекторларды орнатыңыз, орнату.
58. Қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау нормаларын сақтау.
Білім:
1. Қоршаған орта температурасының монтаждау жұмыстарының дәлдігіне әсері;
2. Тетіктердің күрделі тораптары мен бөлшектерін құрастыру және құрастыру әдістері;
3. Қосалқы кеме тетіктерінің, қосалқы және кәдеге жарату қазандықтарының, құрылғылар мен жетектердің мақсаты, құрылысы және жұмыс істеу принципі, тетіктердің, құрылғылар мен құбырлардың өзара іс-қимылы;
4. Секциялық, модульдік, блоктық Құрылыс және жиналған корпус жағдайында құбырларға, электр жабдығының агрегаттарына, тарату қалқандары мен электр аппаратурасына қызмет көрсететін қосалқы тетіктерді монтаждау кезектілігі;
5. Әмбебап және арнайы құрылғыларды пайдалану қағидалары;
6. Күрделі түйін және құрастыру сызбаларын оқу қағидалары;
7. Кеме тетіктерін монтаждау мен тапсырудың техникалық шарттары;
8. Кеме біліктері мен тетіктерін монтаждау технологиялары;
9. Құбыр буындарын дәнекерлеуге арналған құрастыру технологиялары;
10. Кеме амортизаторларының түрлері, негізгі параметрлері және оларға қойылатын техникалық талаптар.
Міндеттерді тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
3-ші дағды:
Кеме құрылғыларын, жабдықтар мен тетіктерді дефектациялау және жөндеу
Шеберлік:
3-4 разряд үшін:
1. Дефектацияны орындау, вибраторларға қарсы жөндеу;
2. Біліктің диаметрі 100 мм дейінгі бұрандалардың қадамын өзгерту тетіктерін ақауларды жөндеуді, жөндеуді орындау;
3. Штуртрос сымдары бар рульдік құрылғыларды реттеуді, тапсыруды орындау;
4. Диаметрі 108-ден 258 мм-ге дейін, қысымы 15-тен 100 кгс/шаршы см-ге дейінгі арматураны, кеме құбырларын, жүйелерді (арнайы жүйелерден басқа: гидравлика, жоғары қысымды ауа, бас және қосалқы бу) жөндеуді орындау
5. Білік құбырларын, мойынтіректерді, білік құбырының диаметрі 100 мм дейінгі ескек бұрандаларды, цилиндр диаметрі 200 мм дейінгі тоңазытқыш қондырғыларының компрессорларын, қуаты 225 кВт дейінгі бу машиналарын, бу, электрлік көмекші және палубалық орталықтандырылатын тетіктердің тораптары мен бөлшектерін орталықтандыруға рұқсаты бар жөндеуді орындау: 0ысу 0,20 мм, иілу 0,25 мм/м;
6. Диаметрі 100 мм дейінгі иінді біліктердің, Астарлардың, мойынтіректердің раскепамдары, цилиндрлері және май саңылаулары бойынша жөндеу, калибрлеу, Жылтырату, төсеу, тексеру жүргізу;

7. Выполнять ремонт, проверку масляных зазоров главных упорных, опорных подшипников по диаметру шейки вала до 100 мм;
8. Выполнять слесарные операции при дефектации арматуры, трубопроводов, систем (кроме специальных систем: гидравлики, воздуха высокого давления, главного и вспомогательного пара) диаметром от 108 до 258 мм, давлением от 15 до 100 кгс/кв. см;
9. Изготавливать, ремонтировать приводы сопловых и байпасных клапанов турбин;
10. Осуществлять дефектацию, ремонт вспомогательных, утилизационных котлов, сепараторов пара;
11. Осуществлять ремонт, регулировку, сдачу в работу судовых механизмов бытового назначения (стиральных машин, центрифуг, картофелечисток, тестомешалок);
12. Производить дефектацию, ремонт опорных, промежуточных, гребных валов; гребных винтов, дейдвудных устройств, кронштейнов, втулок мортир, сальников, обтекателей гребных винтов, валоповоротных устройств, тормозов, датчиков тахометров при диаметре валопровода до 100 мм;
13. Производить дефектацию, ремонт воздухоохладителей, маслоохладителей, реле давления, распределителей;
14. Производить дефектацию, ремонт впускных и выпускных клапанов с приводами;
15. Производить дефектацию, ремонт коллекторов с компенсаторами;
16. Производить дефектацию, ремонт механизмов навесных дизелей и турбин;
17. Производить дефектацию, ремонт реверсивных муфт с ручным приводом;
18. Производить дефектацию, ремонт мокровоздушных, скальчатых, навесных насосов, пародинамо;
19. Производить дефектацию, ремонт приводов управления арматурой или оборудованием (труб, угловых зубчатых передач, палубных угловых втулок с зубчатой передачей, переборочно-палубных угловых подшипников или сальников);
20. Производить дефектацию, ремонт, выверку блоков, фундаментных рам, крышек, поршней с шатунами дизелей судовых с диаметром цилиндра до 175 мм;
21. Производить дефектацию, ремонт, замену уплотнений турбин, направляющих и сопловых аппаратов;
22. Производить дефектацию, ремонт, регулировку распределительных валов диаметром до 50 мм;
23. Производить дефектацию, ремонт, регулировку технологического оборудования (головорубочных, шкуросъемных и моечных машин; рыбомучных, рыбоконсервных и жиротопных установок, транспортеров и трюмных элеваторов);
24. Производить дефектацию, ремонт, сдачу агрегатов рыбопосольных, машин сететрясных, сетевыборочных, редукторов, силовых передач, устройств подруливающих, воздушных, приводных насосов;

7. Білік мойынының диаметрі бойынша 100 мм дейінгі негізгі тіреуіш, тірек мойынтіректерінің май саңылауларын жөндеу, тексеру;
8. Диаметрі 108-ден 258 мм-ге дейін, қысымы 15-тен 100 кгс/шаршы см-ге дейінгі арматура, құбырлар, жүйелер (арнайы жүйелерден басқа: гидравлика, жоғары қысымды ауа, негізгі және қосалқы бу) ақаулары кезінде слесарлық операцияларды орындау;
9. Турбиналардың саптамалық және айналма клапандарының жетектерін жасау, жөндеу;
10. Көмекші, кәдеге жарату қазандықтарын, бу сепараторларын ақауларды жоюды, жөндеуді жүзеге асыру;
11. Тұрмыстық мақсаттағы кеме тетіктерін (кір жуғыш машиналар, центрифугалар, картоп тазалағыштар, қамыр араластырғыштар) жөндеуді, реттеуді, жұмысқа тапсыруды жүзеге асыру;
12. Тірек, аралық, есу біліктерін; есу бұрандаларын, дейдвуд құрылғыларын, кронштейндерді, мортир втулкаларын, сальниктерді, есу бұрандаларының жәрмеңкелерін, білік құбырының диаметрі 100 мм дейінгі тежегіштерді, тахометрлердің датчиктерін ақаулауды, жөндеуді жүргізу;
13. Ауа салқындатқыштарды, май салқындатқыштарды, қысым қосқыштарын, дистрибьюторларды ақауларды жою, жөндеу;
14. Жетектері бар қабылдау және шығару клапандарына ақаулық жасау, жөндеу жүргізу;
15. Компенсаторлары бар коллекторларды жөндеу, ақауларды жою;
16. Аспалы дизельдер мен турбиналардың тетіктерін ақау шығаруды, жөндеуді жүргізу;
17. Қол жетегі бар реверсивті муфталарды жөндеу, ақауларды жою;
18. Ылғал ауа, скальчатые, аспалы сорғылар, пародинамо ақауларын жөндеу;
19. Арматураны немесе жабдықты басқару жетектеріне (құбырларға, бұрыштық тісті берілістерге, тісті берілісі бар палубалық бұрыштық втулкаларға, аралық-палубалық бұрыштық мойынтіректерге немесе майлы тығыздағыштарға) ақаулық жасау, жөндеу жүргізу;
20. Цилиндр диаметрі 175 мм-ге дейінгі кеме дизельдерінің өзекшелері бар блоктарды, іргетас жақтауларын, қақпақтарды, поршеньдерді дефектациялауды, жөндеуді, салыстырып тексеруді жүргізу;
21. Турбиналардың, бағыттағыштардың және саптама аппараттарының тығыздағыштарын ақау, жөндеу, ауыстыру жүргізу;
22. Диаметрі 50 мм-ге дейінгі тарату біліктерін ақаулау, жөндеу, реттеу жұмыстарын жүргізу;
23. Технологиялық жабдықтарды (бас тартатын, терісін ажырататын және жуу машиналарын; балық ұны, балық консервілері және май тығын қондырғыларын, транспортерлер мен трюмді элеваторларды) дефектациялауды, жөндеуді, реттеуді жүргізу;
24. Балық тұзы агрегаттарын, желілік сілкініс машиналарын, желілік іріктеу машиналарын, редукторларды, күштік берілістерді, итергіш, ауа, жетек сорғыларының құрылғыларын дефектациялауды, жөндеуді, тапсыруды жүргізу;

25. Устранять неисправности в работе арматуры систем вентиляции и кондиционирования воздуха.
26. Соблюдать технику безопасности и нормы охраны труда.
Знания:
1. Виды слесарных работ, выполняемых в процессе проведения дефектации и ремонта арматуры, трубопроводов, систем (кроме специальных систем: гидравлики, воздуха высокого давления, главного и вспомогательного пара) диаметром от 108 до 258 мм, давлением от 15 до 100 кгс/кв. см;
2. Последовательность проведения ремонта, регулировки, сдачи в работу судовых механизмов бытового назначения (стиральных машин, центрифуг, картофелечисток, тестомешалок);
3. Технические условия на выполнение ремонта валопроводов, подшипников, гребных винтов при диаметре валопровода до 100 мм, компрессоров холодильных установок с диаметром цилиндра до 200 мм, паровых машин мощностью до 225 кВт, узлов и деталей паровых, электрических вспомогательных и палубных центрируемых механизмов;
4. Устройство, правила дефектации и ремонта валопроводов;
5. Устройство, правила дефектации и ремонта вспомогательных механизмов и котлов;
6. Устройство, правила дефектации и ремонта главных механизмов и котлов;
Устройство, правила дефектации и ремонта трубопроводов и систем.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Гибкость мышления
Письменные коммуникативные навыки
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Умение быстро принимать решения
Умение работать в команде
Управление изменениями
Устные коммуникативные навыки
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Технический регламент "Требования к безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" от 17 ноября 2010 года № 1202 (от 9 июня 2023 года № 435, вступит в силу 19 декабря 2023 г.)
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Слесарь-монтажник
16. Карточка профессии "3.1Судокорпусник-ремонтник":
Код группы:
7233-9
Код наименования занятия:
7233-9-013
Наименование профессии:
3.1Судокорпусник-ремонтник
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
3.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 23. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 20 июля 2017 года № 208 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуски 21, 23, 25, 27, 31, 35)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15923).
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Судостроение и техническое обслуживание судовых машин и механизмов
Квалификация:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
не менее 6 месяцев
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не рекомендуется
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Восстановление работоспособности корпусных конструкций посредством выполнения корпусных ремонтных работ
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

25. Желдету және ауаны баптау жүйелерінің арматурасының жұмысындағы ақауларды жою.
26. Қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау нормаларын сақтау.
Білім:
1. Диаметрі 108-ден 258 мм-ге дейін, қысымы 15-тен 100 кгс/шаршы см-ге дейінгі арматураны, құбырларды, жүйелерді (арнайы жүйелерден басқа: гидравлика, жоғары қысымды ауа, бас және қосалқы бу) дефектациялау және жөндеу процесінде орындалатын слесарлық жұмыстардың түрлері;
2. Тұрмыстық мақсаттағы кеме тетіктерін (кір жуғыш машиналар, центрифугалар, картоп тазалағыштар, қамыр араластырғыштар) жөндеу, реттеу, жұмысқа тапсыру кезектілігі;
3. Білік құбырларының диаметрі 100 мм дейінгі білік құбырларын, мойынтіректерді, ескек бұрандаларды, цилиндр диаметрі 200 мм дейінгі тоңазытқыш қондырғыларының компрессорларын, қуаты 225 кВт дейінгі бу машиналарын, бу, электрлік көмекші және палубалық орталықтандырылатын тетіктердің тораптары мен бөлшектерін жөндеуді орындауға арналған техникалық шарттар;
4. Білік құбырларының құрылысы, ақауларын жою және жөндеу қағидалары;
5. Қосалқы тетіктер мен қазандықтардың құрылғысы, ақауларын жою және жөндеу қағидалары;
6. Негізгі тетіктер мен қазандықтардың құрылысы, ақауларын жою және жөндеу қағидалары;
Құбырлар мен жүйелердің құрылысы, ақауларын жою және жөндеу қағидалары.
Міндеттерді тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Ойлаудың икемділігі
Жазбаша қарым-қатынас дағдылары
Дербестік және жауапкершілік
Стресске төзімділік
Тез шешім қабылдай білу
Командада жұмыс істей білу
Өзгерістерді басқару
Ауызша қарым-қатынас дағдылары
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
2010 жылғы 17 қарашадағы № 1202 "Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" техникалық регламенті (2023 жылғы 9 маусымдағы № 435, 2023 жылғы 19 желтоқсанда күшіне енеді)
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіп атауы:
4
Кеме монтаждаушы-слесарь
16. "3.1 Кеме корпусын жөндеуші" мамандық картасы:
Топтың коды:
7233-9
Қызмет атауының коды:
7233-9-013
Кәсіптің атауы:
3.1 Кеме корпусын жөндеуші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
3.1
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
23-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (21, 23, 25, 27, 31, 35-шығарылымдары) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2017 жылғы 20 шілдедегі № 208 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15923 болып тіркелген)
Кеме корпусын жөндеуші
Кәсіптік білім деңгейі:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшылар кәсібі)
Мамандығы:
Кеме жасау және кеме машиналары мен тетіктеріне техникалық қызмет көрсету
Біліктілік:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
кем дегенде 6 ай
Бейресми және ақпараттық біліммен байланыс
Ұсынылмайды
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Корпустық жөндеу жұмыстарын орындау арқылы корпустық конструкциялардың жұмысқа қабілеттілігін қалпына келтіру
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек атқарымдары:

1. Выполнение слесарно-сборочных, подготовительных и вспомогательных работ по типовым технологическим
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение слесарно-сборочных, подготовительных и вспомогательных работ по типовым технологическим
Навык 1:
Выполнение вспомогательных работ при демонтаже, ремонте, установке прямых плоских секций, дельных вещей, общесудовой вентиляции, судовой мебели
Умения:
Для 3-4 разряда:
1. Выполнять разметку простых деталей корпуса судна по шаблонам и прямолинейного контура по эскизам;
2. Выполнять технологические регламенты демонтажа, ремонта, установки прямых плоских секций, скуловых книц, бракетов, дельных вещей, общесудовой вентиляции, судовой мебели;
3. Подбирать диаметр электрода и силу тока в зависимости от толщины свариваемого металла;
4. Определять массу и центр тяжести перемещаемых грузов, надежность грузозахватных приспособлений;
5. Подбирать необходимые стропы в соответствии с массой и размером перемещаемого груза;
Выполнять строповку и перемещение узлов, секций массой до 500 кг с помощью подъемно-транспортных и специальных средств в пределах рабочего места.
6. Соблюдать технику безопасности и нормы охраны труда.
Знания:
1. Наименование конструкций и узлов корпуса судна, продольных и поперечных связей;
2. Номенклатура основных изделий оборудования и дельных вещей;
3. Основные свойства применяемых сталей, сплавов, электродов;
4. Порядок демонтажа корпусных деталей, оборудования, дельных вещей;
5. Требования охраны труда при эксплуатации гидравлических и пневмогидравлических приспособлений и оборудования для установки, сборки и правки корпусных конструкций;
6. Правила, методы строповки и перемещения узлов, секций, вырезанных конструкций массой до 500 кг с помощью подъемных сооружений;
7. Правила эксплуатации сети сжатого воздуха;
8. Принцип работы и правила эксплуатации и обслуживания применяемого пневматического, сварочного, газорезательного и механического оборудования;
9. Принцип работы и устройство грузозахватных приспособлений;
10. Правила пуска, остановки и регулировки сварочного аппарата (балластного реостата) для заданных режимов сварки;
11. Состав работ по ремонту корпусных конструкций судна;
12. Способы разметки простых деталей корпуса судна;
13. Сроки эксплуатации стропов и их грузоподъемность;
14. Технологическая последовательность работ по ремонту дельных вещей и устройств;

1. Үлгілік технологиялық бойынша слесарлық-құрастыру, дайындық және қосалқы жұмыстарды орындау
Қосымша еңбек атқарымдары:
1-ші еңбек функциясы:
Үлгілік технологиялық бойынша слесарлық-құрастыру, дайындық және қосалқы жұмыстарды орындау
1-ші дағды:
Түзу жалпақ секцияларды, іскерлік заттарды, жалпы кемелік желдетуді, кеме жиһазын бөлшектеу, жөндеу, орнату кезінде қосалқы жұмыстарды орындау
Шеберлік:
3-4 разряд үшін:
1. Кеме корпусының қарапайым бөлшектерін шаблондар бойынша және нобайлар бойынша түзу сызықты контур бойынша белгілеуді орындау;
2. Тікелей жалпақ секцияларды, зигоматикалық кницаларды, брекеттерді, іскерлік заттарды, жалпы кемелік желдетуді, кеме жиһазын бөлшектеу, жөндеу, орнатудың технологиялық регламенттерін орындау;
3. Дәнекерленген металдың қалыңдығына байланысты электродтың диаметрі мен ток күшін таңдау;
4. Тасымалданатын жүктердің массасы мен ауырлық центрін, жүк қармайтын құрылғылардың сенімділігін анықтау;
5. Ауыстырылатын жүктің массасы мен мөлшеріне сәйкес қажетті итарқаларды таңдау;
Жұмыс орны шегінде көтергіш-көлік және арнайы құралдардың көмегімен салмағы 500 кг дейінгі тораптарды, секцияларды арқандап байлауды және жылжытуды орындау.
6. Қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау нормаларын сақтау.
Білім:
1. Кеме корпусының конструкциялары мен тораптарының, бойлық және көлденең байланыстардың атауы;
2. Негізгі бұйымдардың жабдықтардың және іскерлік заттардың номенклатурасы;
3. Қолданылатын болаттардың, қорытпалардың, электродтардың негізгі қасиеттері;
4. Корпустық бөлшектерді, жабдықтарды, іскерлік заттарды бөлшектеу тәртібі;
5. Корпустық конструкцияларды орнатуға, құрастыруға және түзетуге арналған гидравликалық және пневмогидравликалық құрылғылар мен жабдықтарды пайдалану кезінде еңбекті қорғау талаптары;
6. Көтергіш құрылыстардың көмегімен салмағы 500 кг дейінгі тораптарды, секцияларды, ойылған конструкцияларды ілмектеу және жылжыту қағидалары, әдістері;
7. Сығылған ауа желісін пайдалану қағидалары;
8. Қолданылатын пневматикалық, дәнекерлеу, газ кесу және механикалық жабдықтардың жұмыс принципі мен пайдалану және қызмет көрсету қағидалары;
9. Жұмыс принципі және жүк түсіретін құрылғылардың құрылымы;
10. Берілген дәнекерлеу режимдеріне арналған дәнекерлеу аппаратын (балласт реостатын) іске қосу, тоқтату және реттеу қағидалары;
11. Кеменің корпустық конструкцияларын жөндеу жөніндегі жұмыстардың құрамы;
12. Кеме корпусының қарапайым бөлшектерін белгілеу тәсілдері;
13. Итарқаларды пайдалану мерзімдері және олардың жүк көтергіштігі;
14. Жеке заттар мен құрылғыларды жөндеу бойынша жұмыстардың технологиялық реттілігі;

15. Технологические требования к изготовлению и установке крючков, кронштейнов, подвесок, скоб, комингсов мебели, кожухов, прямых прямоугольных панелей, дверей, крышек;
16. Технология сборки плоскостных секций на сборочных площадках и на постелях;
17. Требования охраны труда, предъявляемые к механизированному инструменту, станочному оборудованию, оснастке и приспособлениям.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Выполнение вспомогательных слесарных и подготовительных работ при ремонте судовых конструкций
Умения:
Для 3-4 разряда:
1. Выполнять газовую резку заготовок и деталей прямолинейного контура из листового и профильного металла;
2. Выполнять простые слесарные операции, в том числе с применением механизированного инструмента, по обработке деталей (кернение деталей, сверление и прокалывание отверстий, зачистку и разделку кромок, снятие фасок на кромках), заточке инструмента;
3. Выполнять технологические инструкции по ручной правке, рубке, резке, шлифовке, зачистке прямолинейных деталей;
4. Выполнять технологические инструкции по гибке полосового и пруткового металла под разными углами, вручную и с применением механизированного оборудования;
5. Использовать механические пресс-ножницы, гильотинные ножницы для резки металлических деталей по разметке.
6. Соблюдать технику безопасности и нормы охраны труда.
Знания:
1. Виды разметки деталей для последующей обработки;
2. Виды сопутствующих работ и их особенности при выполнении ремонта корпусных конструкций
3. Конструктивные и технологические требования вварки заделок;
4. Маркировка деталей при разметке, правила маркировки;
5. Назначение и виды разметки (плоскостная и пространственная разметка);
6. Назначение, виды и способы выполнения гибки и правки листового металла;
7. Основные технические требования к разметочным работам;
8. Особенности выполнения электроприхваток при установке мелких заделок, сборке конструкций из углеродистых и низкоуглеродистых сталей;
9. Правила заточки инструмента (кроме сверл);
10. Правила подготовки конструкций под сварку;
11. Правила применения разметочного и измерительного инструмента;
12. Приемы ручной правки различных заготовок и деталей из листового и профильного металла;
13. Разделительная и поверхностная резка, схема процессов;
14. Сортамент заклепок;
15. Способы клепки под обжим и потайными заклепками;
16. Способы правки деталей и узлов простой конфигурации;

15. Ілгектерді, кронштейндерді, аспаларды, қапсырмаларды, жиһаз комингстерін, қаптамаларды, тік бұрышты панельдерді, есіктерді, қақпақтарды дайындауға және орнатуға қойылатын технологиялық талаптар;
16. Құрастыру алаңдарында және төсектерде жазықтық секцияларын құрастыру технологиясы;
17. Механикаландырылған құрал-саймандарға, станоктық жабдықтарға, жабдықтарға және құрылғыларға қойылатын еңбекті қорғау талаптары.
Міндеттерді тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-ші дағды:
Кеме конструкцияларын жөндеу кезінде қосалқы слесарлық және дайындық жұмыстарын орындау
Шеберлік:
3-4 разряд үшін:
1. Парақтан және бейінді металдан түзу сызықты контурдың дайындамалары мен бөлшектерін газбен кесуді орындау;
2. Қарапайым слесарлық операцияларды, оның ішінде механикаландырылған құралды қолдана отырып, бөлшектерді өңдеу (Бөлшектерді түйреу, тесіктерді бұрғылау және тесу, жиектерді тазалау және кесу, жиектердегі фаскаларды алу), құралды қайрау бойынша орындау;
3. Тік сызықты бөлшектерді қолмен өңдеу, кесу, кесу, тегістеу, тазалау бойынша технологиялық нұсқаулықтарды орындау;
4. Жолақты және шыбықты металды әртүрлі бұрыштарда, қолмен және механикаландырылған жабдықты қолдана отырып ию бойынша технологиялық нұсқауларды орындау;
5. Металл бөлшектерді таңбалау бойынша кесу үшін механикалық пресс-қайшыны, гильотинді қайшыны пайдалану;
6. Қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау нормаларын сақтау.
Білім:
1. Кейінгі өңдеуге арналған бөлшектерді белгілеу түрлері;
2. Корпустық конструкцияларды жөндеу кезінде ілеспе жұмыстардың түрлері және олардың ерекшеліктері
3. Тығыздағыштарды дәнекерлеудің конструктивті және технологиялық талаптары;
4. Белгілеу кезінде бөлшектерді таңбалау, таңбалау қағидалары;
5. Белгілеудің мақсаты мен түрлері (жазықтық және кеңістіктік белгілеу);
6. Қаңылтыр металды июді және түзетуді орындау мақсаты, түрлері және тәсілдері;
7. Белгілеу жұмыстарына қойылатын негізгі техникалық талаптар;
8. Шағын тығыздағыштарды орнату, көміртекті және төмен көміртекті болаттардан жасалған конструкцияларды құрастыру кезінде электр ұстағыштарды орындау ерекшеліктері;
9. Құралды қайрау қағидалары (бұрғылардан басқа);
10. Құрылымдарды дәнекерлеуге дайындау қағидалары;
11. Белгілеу және өлшеу құралдарын қолдану қағидалары;
12. Қаңылтырдан және бейінді металдан жасалған түрлі дайындамалар мен бөлшектерді қолмен түзету тәсілдері;
13. Бөлу және беттік кесу, процесс схемасы;
14. Тойтармалардың әртүрлілігі;
15. Қысу және жасырын тойтармалар астында тойтару әдістері;
16. Қарапайым конфигурацияның бөлшектері мен түйіндерін түзету әдістері;

17. Степень нагрева заклепок и предел остывания, при котором можно вести процесс клепки;
18. Размеры заклепок и припуски по длине;
19. Требования охраны труда при работах по обработке деталей на станках;
20. Технология изготовления и установки заделок в неответственных конструкциях;
21. Требования охраны труда при выполнении правки листовой и профильной стали;
22. Устройство и принцип работы газовых горелок, требования охраны труда при работах с ними.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 3:
Выполнение подготовительных и вспомогательных работ при проведении испытаний сварных швов и клепаных соединений судовых конструкций
Умения:
Для 3-4 разряд:
1. Приготавливать и наносить меловой или мыльный раствор на швы корпусных конструкций при проведении испытаний;
2. Подбирать необходимые инструменты, оборудование при проведении испытаний на непроницаемость;
3. Осуществлять простые вспомогательные работы при испытании сварных швов.
4. Соблюдать технику безопасности и нормы охраны труда.
Знания:
1. Порядок приготовления мелового или мыльного раствора при испытаниях швов корпусных конструкций на непроницаемость;
2. Методы и способы нанесения мелового или мыльного раствора при испытаниях швов корпусных конструкций на непроницаемость;
3. Порядок проведения испытаний и контроля качества сварных швов;
4. Виды оборудования и инструментов, применяемые при испытаниях сварных швов.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Гибкость мышления
Умение быстро принимать решения
Умение работать в команде
Управление изменениями
Дисциплинированность
Устные коммуникативные навыки
Письменные коммуникативные навыки
Список технических регламентов и национальных стандартов:
ТР РК 1351 Требования к безопасности конструкций из других материалов (постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2008 года № 1351); ТР РК 1202 Требования к безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий (постановление Правительства Республики Казахстан от 17 ноября 2010 года №1202); ТР РК 405 Общие требования к пожарной безопасности (приказ МЧС №405 от 17 августа 2021 года); ТР РК 1353 Требования к безопасности металлических конструкций (постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2008 года №1353).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
7233-9-013 Судорпускник-ремонтник
17. Карточка профессии "3.1 Сборщик корпусов металлических судов":
Код группы:

17. Тойтармалардың қызу дәрежесі және тойтару процесін жүргізуге болатын салқындату шегі;
18. Тойтармалардың өлшемдері және ұзындығы бойынша жәрдемақылар;
19. Станоктарда бөлшектерді өңдеу жұмыстары кезінде еңбекті қорғау талаптары;
20. Жауапты емес конструкцияларда ендірулерді дайындау және орнату технологиясы;
21. Қаңылтыр және профильді болатты түзету кезінде еңбекті қорғау талаптары;
22. Газ оттықтарының құрылымы мен жұмыс принципі, олармен жұмыс істеу кезінде еңбекті қорғау талаптары.
Міндеттерді тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
3-ші дағды:
Кеме конструкцияларының дәнекерленген жіктері мен тойтарылған қосылыстарын сынау кезінде дайындық және қосалқы жұмыстарды орындау
Шеберлік:
3-4 разряд үшін:
1. Сынақтар жүргізу кезінде корпустық конструкциялардың тігістеріне бор немесе сабын ерітіндісін дайындау және жағу;
2. Өткізбеушілікке сынақтар жүргізу кезінде қажетті құралдарды, жабдықтарды таңдау;
3. Дәнекерлеуді сынау кезінде қарапайым көмекші жұмыстарды орындау.
4. Қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау нормаларын сақтау.
Білім:
1. Корпустық конструкциялардың тігістерін өткізбеушілікке сынау кезінде бал немесе сабын ерітіндісін дайындау тәртібі;
2. Корпустық конструкциялардың тігістерін өткізбеушілікке сынау кезінде бор немесе сабын ерітіндісін қолдану әдістері мен тәсілдері;
3. Дәнекерлеу тігістерінің сапасын сынау және бақылау тәртібі;
4. Дәнекерлеу жіктерін сынау кезінде қолданылатын жабдықтар мен құралдардың түрлері.
Міндеттерді тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Стресске төзімділік
Ойлаудың икемділігі
Тез шешім қабылдай білу
Командада жұмыс істей білу
Өзгерістерді басқару
Тәртіп
Ауызша қарым-қатынас дағдылары
Жазбаша қарым-қатынас дағдылары
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
ҚР ТР 1351 "Басқа материалдардан жасалған конструкциялар қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 31 желтоқсандағы №1351 Қаулысы); ҚР ТР 1202 "Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 17 қарашадағы №1202 Қаулысы); ҚР ТР 405 "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" (ТЖМ 2021 жылғы 17 тамыздағы №405 бұйрығы); ҚР ТР 1353 "Металл конструкциялардың қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 31 желтоқсандағы №1353 Қаулысы).
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіп атауы:
4
7233-9-013 Кеме корпусын жөндеуші
17. "3.1 Металл кемелердің корпустарын жинаушы" мамандық картасы
Топтың коды:

8211-6
Код наименования занятия:
8211-6-003
Наименование профессии:
3.1 Сборщик корпусов металлических судов
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
3.1
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 23. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 20 июля 2017 года № 208 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуски 21, 23, 25, 27, 31, 35)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15923).
Сборщики судов
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Судостроение и техническое обслуживание судовых машин и механизмов
Квалификация:
-
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
не менее 6 месяцев
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не рекомендуется
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Узловая, секционная и стапельная сборка корпусов судов и плавучих сооружений при их постройке и ремонте
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение сборочных работ с плоскими крупногабаритными секциями, проведение испытаний сварных швов
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение сборочных работ с плоскими крупногабаритными секциями, проведение испытаний сварных швов
Навык 1:
Выполнение подготовительных и вспомогательных операций при сборке, установке, демонтаже и ремонте плоских крупногабаритных секций, набора и деталей насыщения на плоских узлах и секциях
Умения:
Для 3-4 разряда:
1. Выполнять разметку мест установки плоских крупногабаритных секций, набора корпуса судна и деталей насыщения на плоских узлах и секциях в соответствии с чертежом и эскизом;
2. Выполнять разметку прямоугольных, круглых, эллиптических вырезов на узлах, деталях, секциях;
3. Выполнять строповку и перемещение грузов массой до 3000 кг с помощью подъемно-транспортных и специальных средств в пределах рабочего места;
4. Демонтировать балласт, комингсы балластных цистерн и надстроек, решетки балластных цистерн и надстроек;
5. Демонтировать плоские крупногабаритные секции, узлы набора корпуса судна с погибью и плоскостные малогабаритные секции с погибью из сталей и сплавов;
6. Демонтировать серпентинитовый бетон и карборитовый кирпич, полиэтилен;
7. Демонтировать фундаменты без последующей установки в условиях заказа;

8211-6
Қызмет атауының коды:
8211-6-003
Кәсіптің атауы:
3.1 Металл кемелердің корпустарын жинаушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3.1
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
23-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (21, 23, 25, 27, 31, 35-шығарылымдары) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2017 жылғы 20 шілдедегі № 208 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15923 болып тіркелген)
Кеме жинаушылар
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшылар кәсібі)
Мамандығы:
Кеме жасау және кеме машиналары мен тетіктеріне техникалық қызмет көрсету
Біліктілік:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
кем дегенде 6 ай
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Ұсынылмайды
Бейресми және ақпараттық біліммен байланыс
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Кеме корпустары мен қалқымалы құрылыстарды салу және жөндеу кезінде оларды тораптық, секциялық және стапельдік құрастыру
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек атқарымдарының тізбесі:
Міндетті еңбек атқарымдары:
1. Жалпақ ірі габаритті секциялармен құрастыру жұмыстарын орындау, дәнекерлеу жіктерін сынау
Қосымша еңбек атқарымдары:
1-ші еңбек функциясы:
Жалпақ ірі габаритті секциялармен құрастыру жұмыстарын орындау, дәнекерлеу жіктерін сынау
1-ші дағды:
Жазық ірі габаритті секцияларды, жазық тораптар мен секциялардағы қанықтыру жиынтықтары мен бөлшектерін құрастыру, орнату, бөлшектеу және жөндеу кезінде дайындық және қосалқы операцияларды орындау
Шеберлік:
3-4 разряд үшін:
1. Сызба мен эскизге сәйкес жазық ірі габаритті секцияларды, кеме корпусының жиынтығын және жазық тораптар мен секциялардағы қанықтыру бөлшектерін орнату орындарын белгілеуді орындау;
2. Тораптарда, бөлшектерде, секцияларда тікбұрышты, дөңгелек, эллиптикалық кесінділерді белгілеуді орындау;
3. Жұмыс орны шегінде көтергіш-көлік және арнайы құралдардың көмегімен салмағы 3000 кг дейінгі жүктерді арқандап байлауды және орнын ауыстыруды орындау;
4. Балласты, балласты цистерналар мен қондырмалардың комингстерін, балласты цистерналар мен қондырмалардың торларын бөлшектеу;
5. Болаттар мен қорытпалардан қаза тапқан жалпақ ірі габаритті секцияларды, кеме корпусын құрастыру тораптарын және жалпақ шағын габаритті секцияларды бөлшектеу;
6. Серпентинит бетонын және карболит кірпішін, полиэтиленді бөлшектеу;
7. Тапсырыс жағдайында іргетастарды кейінгі орнатусыз бөлшектеу;

8. Изготавливать шаблоны для простых деталей, металлические леса, башни лесов вокруг судна;
9. Обезжиривать, взвешивать свинцовую дробь;
10. Осуществлять контуровку плоских крупногабаритных секций, узлов набора корпуса судна с погибью и плоскостных малогабаритных секций с погибью из сталей и сплавов;
11. Переставлять судовозные тележки;
12. Подготавливать газовые баллоны к работе;
13. Пользоваться инструментом и приборами для взвешивания и маркирования;
14. Производить контуровку по шаблону простых узлов и деталей корпуса судна;
15. Производить окатывание, взвешивание, укладку в фундаментные рамы стальной или чугунной дроби, приготавливать смеси, засыпать в мешочки и укладывать на место;
16. Калибровать просеиванием карбид бора и серпентинитовую галю, щебень;
17. Размечать места установки бракет, книц и мелких узлов;
18. Размечать места установки защитных изоляционных панелей и теплоизоляции по линии реза, в районе установки обухов, вешек; сварных швов под гамма-контроль; места установки вешек;
19. Размечать места установки переборок, выгородок, крышек и наружных стенок надстроек без погиби из углеродистых и низколегированных сталей;
20. Размечать места установки плоских крупногабаритных секций, узлов набора корпуса судна с погибью и плоскостных малогабаритных секций с погибью из сталей и сплавов;
21. Размечать механическим способом места установки простых узлов и деталей, технологические вырезы.
22. Соблюдать технику безопасности и нормы охраны труда.
Знания:
1. Методы развертки геометрических фигур средней сложности;
2. Правила и методы строповки и перемещения грузов массой до 3 000 кг с помощью подъемно-транспортных и специальных средств в пределах рабочего места;
3. Правила и способы разгрузки, взвешивания, маркирования, транспортировки и укладки балласта в контейнеры;
4. Правила чтения сборочных чертежей средней сложности;
5. Правила эксплуатации разметочного и мерительного инструмента;
6. Правила эксплуатации сети сжатого воздуха;
7. Правила эксплуатации специальных транспортных и грузоподъемных средств при перемещении грузов массой до 3 000 кг;
8. Приспособления и инструментарий для взвешивания и маркирования;
9. Способы разметки средней сложности деталей и технологии их обработки;
10. Типы газовых баллонов и правила подготовки их к работе;
11. Требования, предъявляемые к качеству выполнения работ по разметке мест установки.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Выполнение слесарных операций при сборке, установке, демонтаже и ремонте плоских крупногабаритных секций, набора и деталей насыщения на плоских узлах и секциях
Умения:

8. Қарапайым бөлшектерге арналған шаблондар, металл ормандар, кеменің айналасындағы орман мұнаралары;
9. Майсыздандыру, қорғасын фракциясын өлшеу;
10. Жазық ірі габаритті секциялардың, кеме корпусын құрту тораптарының және болаттар мен қорытпалардан қаза тапқан жалпақ габаритті секциялардың контурларын жүзеге асыру;
11. Кеме арбаларын қайта реттеу;
12. Газ баллондарын жұмысқа дайындау;
13. Өлшеу және таңбалау үшін құрал мен аспаптарды пайдалану;
14. Кеме корпусының қарапайым тораптары мен бөлшектерінің үлгісі бойынша контурлауды жүргізу;
15. Болат немесе шойын фракцияларын илеу, өлшеу, іргетас жақтауларына салу, қоспаларды дайындау, сөмкелерге құю және орнына қою;
16. Бор карбиді мен серпентинит галясын, қиыршық тасты елеу арқылы калибрлеу;
17. Брекет, кница және ұсақ тораптарды орнату орындарын белгілеу;
18. Қорғаныш оқшаулағыш панельдер мен жылу оқшаулағышты орнату орындарын кесу сызығы бойынша, обухтар, вешкалар орнату ауданында; гамма-бақылауға дәнекерленген тігістерді; вешкалар орнату орындарын белгілеу;
19. Көміртекті және төмен легирленген болаттардан құрып кетпестен қалқандарды, қоршауларды, қақпақтарды және қондырмалардың сыртқы қабырғаларын орнату орындарын белгілеу;
20. Жазық ірі габаритті секцияларды, кеме корпусын құрту тораптарын және болаттар мен қорытпалардан құрып кететін жазық шағын габаритті секцияларды орнату орындарын белгілеу;
21. Қарапайым тораптар мен бөлшектерді, технологиялық кесінділерді орнату орындарын механикалық тәсілмен белгілеу;
22. Қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау нормаларын сақтау.
Білім:
1. Күрделілігі орташа геометриялық фигураларды сыпыру әдістері;
2. Жұмыс орны шегінде көтергіш-көлік және арнайы құралдардың көмегімен салмағы 3000 кг дейінгі жүктерді арқандап байлау және орнын ауыстыру қағидалары мен әдістері;
3. Балласты контейнерлерге түсіру, өлшеу, таңбалау, тасымалдау және төсеу қағидалары мен тәсілдері;
4. Күрделілігі орташа Құрастыру сызбаларын оқу қағидалары;
5. Белгілеу және өлшеу құралдарын пайдалану қағидалары;
6. Сығылған ауа желісін пайдалану қағидалары;
7. Салмағы 3000 кг дейінгі жүктерді өткізу кезінде арнайы көлік және жүк көтергіш құралдарды пайдалану қағидалары;
8. Өлшеуге және таңбалауға арналған құрылғылар мен құралдар жинағы;
9. Бөлшектердің орташа күрделілігін белгілеу әдістері және оларды өңдеу технологиялары;
10. Газ баллондарының түрлері және оларды жұмысқа дайындау қағидалары;
11. Орнату орындарын белгілеу бойынша жұмыстарды орындау сапасына қойылатын талаптар.
Міндеттерді тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-ші дағды:
Жазық ірі габаритті секцияларды, жазық тораптар мен секциялардағы қанықтыру жиынтықтары мен бөлшектерін құрастыру, орнату, бөлшектеу және жөндеу кезінде слесарлық операцияларды орындау
Шеберлік:

Для 3-4 разряда:
1. Выбирать места для нанесения ударов при ручной правке деталей из листового и профильного проката;
2. Выполнять изготовление, установку, правку заделок и забойных частей ребер жесткости неответственных судовых конструкций;
3. Выполнять тепловую резку и электроприхватку при сборке, установке, стыковании переборок, секций, блок-секций, фундаментов, забойных листов, надстроек, узлов;
4. Зачищать пневматическими машинами кромки, места установки деталей под сварку, сварные швы, остатки временных креплений после газовой резки и электроприхваток, места приварки доизоляционного насыщения (шпилек, бонок, гребенок, подвесок, скоб, скоб-мостов, болтов, гаек, кронштейнов светильников, угольников, кабельных стаканов) на судне;
5. Зачищать пневматическими машинами торцы кромок под цветную дефектоскопию; усиления сварного шва, фаски; медный слой от продуктов цветной дефектоскопии;
6. Зачищать сварные швы, свободные кромки до полного снятия следов реза; места притыкания с подгонкой поверхности под цветную дефектоскопию; канавки корня шва после газовой или электровоздушной строжки;
7. Изготавливать, править переборки, выгородки, крышки и наружные стенки надстроек без погиби из углеродистых и низколегированных сталей;
8. Клепать и чеканить на простых неответственных конструкциях;
9. Определять силу удара при ручной правке деталей из листового и профильного проката соразмерно с величиной кривизны детали;
10. Осуществлять гибку в вальцах листового материала толщиной до 10 мм деталей конической и цилиндрической формы;
11. Осуществлять гибку на станках и малкование по шаблону профильного материала;
12. Осуществлять гибку на станках в холодном состоянии и вручную с нагревом профильного и листового материала со сложной кривизной толщиной до 10 мм при ремонте судов;
13. Осуществлять холодную гибку в вальцах листового материала толщиной до 10 мм деталей конической и цилиндрической формы;
14. Осуществлять правку на плите, зачистку вручную простых мелких деталей (полос, планок);
15. Осуществлять правку плоских малогабаритных секций из легких сплавов;
16. Осуществлять правку прямых фальшбортов, малогабаритных фундаментов под вспомогательные механизмы и электрооборудование;
17. Осуществлять правку симметричных и несимметричных прямолинейных тавровых узлов длиной свыше 2 м и криволинейных симметричных с постоянной кривизной;

3-4 разряд үшін:
1. Парақ пен профильді прокаттан бөлшектерді қолмен өңдеу кезінде соққылар үшін орындарды таңдау;
2. Жауапты емес кеме конструкцияларының қаттылық қабырғаларының бітеулерін және кенжар бөліктерін дайындауды, орнатуды, түзетуді орындау;
3. Аралықтарды, секцияларды, блок-секцияларды, іргетастарды, кенжар парақтарын, қондырмаларды, тораптарды құрастыру, орнату, түйістіру кезінде жылу кесуді және электр ұстауды орындау;
4. Пневматикалық машиналармен жиектерді, дәнекерлеуге арналған бөлшектерді орнату орындарын, дәнекерленген тігістерді, газбен кесуден және электр ұстағыштардан кейін уақытша бекітпелердің қалдықтарын, кемедегі оқшаулауға дейінгі қанықтылықты (шпилькалар, бонкалар, тарақтар, аспалар, қапсырмалар, қапсырмалар-көпірлер, болттар, жаңғақтар, шамдардың кронштейндері, төртбұрыштар, кәбіл стакандары) дәнекерлеу орындарын тазалау;
5. Түсті дефектоскопия астындағы жиектердің ұштарын пневматикалық машиналармен тазалау; дәнекерлеуді күшейту, фаски; түсті дефектоскопия өнімдерінен мыс қабаты;
6. Кесу іздері толық алынғанша дәнекерленген тігістерді, бос жиектерді; түрлі-түсті дефектоскопияға сәйкес келетін беті бар түйісу орындарын; газ немесе электр ауа тігісінен кейін тігіс түбірінің ойықтарын тазалау;
7. Көміртекті және төмен легирленген болаттардан қалқандарды, қоршауларды, қақпақтарды және қондырмалардың сыртқы қабырғаларын құрту, өңдеу;
8. Қарапайым жауапсыз конструкцияларға тойтару және соғу;
9. Парақ пен профильді прокаттан бөлшектерді қолмен түзету кезінде соққының күшін бөліктің қисықтық шамасына сәйкес анықтау;
10. Конустық және цилиндрлік пішінді бөлшектердің қалыңдығы 10 мм дейінгі қаңылтыр материалының роликтерінде иілуді жүзеге асыру;
11. Бейінді материал шаблоны бойынша станоктарда иілуді және түсіндіруді жүзеге асыру;
12. Кемелерді жөндеу кезінде қалыңдығы 10 мм дейін күрделі қисықтығы бар бейінді және табақ материалын қыздыра отырып станоктарда суық күйде және қолмен иілуді жүзеге асыру;
13. Қалыңдығы 10 мм ге дейін конустық және цилиндрлік пішінді парақ материалының роликтерінде суық иілуді жүзеге асыру;
14. Пеште түзетуді жүзеге асыру, қарапайым ұсақ бөлшектерді (жолақтарды, жолақтарды)қолмен тазалау;
15. Жеңіл қорытпалардан жасалған жалпақ шағын габаритті секцияларды түзетуді жүзеге асыру;
16. Тікелей фальшборттарды, кіші габаритті іргетастарды қосалқы тетіктер мен электр жабдықтары үшін түзетуді жүзеге асыру;
17. Ұзындығы 2 м ден асатын симметриялы және симметриялы емес түзу сызықты Тавр түйіндерін және тұрақты қисықтығы бар қисық сызықты симметриялы түйіндерді түзетуді жүзеге асыру;

18. Осуществлять правку, ремонт простых прямостенных баков, емкостей, цистерн из сталей и сплавов;
19. Осуществлять резку деталей с криволинейными кромками;
20. Пользоваться пневматическим, сварочным, газорезательным и механическим оборудованием;
21. Править малогабаритные корпусные конструкции из сталей и сплавов толщиной свыше 6 мм, листовую сталь на вальцах;
22. Править простые вентиляционные шахты, каналы и тамбуры;
23. Править, ремонтировать, заменять привальный металлический брус и абвайзерные коробки на прямых участках;
24. Производить замену листов обшивки корпуса, надстроек и палубного настила без погиби;
25. Производить резку деталей с прямолинейными кромками;
26. Производить рубку доизоляционного насыщения (шпилек, бонок, гребенок, подвесок, скоб, скоб-мостов, болтов, гаек, кронштейнов светильников, угольников, кабельных стаканов) на судне, протекторов с легких конструкций на судне;
27. Производить электроприхватку, газовую резку и пневматическую рубку при сборке и установке узлов и конструкций из углеродистых, низколегированных и легированных сталей во всех пространственных положениях;
28. Ремонтировать глухие и открывающиеся судовые иллюминаторы (круглые и прямоугольные);
29. Ремонтировать кнехты, утки и киповые планки (кроме выдвижных и врезных);
30. Ремонтировать малогабаритные фундаменты под вспомогательные механизмы, приборы и оборудование без вынесения размеров от основных базовых плоскостей; металлические леса, башни лесов вокруг судна; плоские крупногабаритные секции, плоскостные секции, криволинейные и несимметричные тавровые узлы набора; решетки балластных цистерн и надстроек;
31. Сверлить, развертывать, зенковать отверстия пневматическими и электрическими машинами в различных пространственных положениях;
32. Шлифовать участки для определения линии реза;
33. Размечать, устанавливать вешки;
34. Зачищать сварные швы и околошовную зону под люм-контроль для определения наличия аустенита;
35. Изготавливать и устанавливать гребенки под демонтаж.
36. Соблюдать технику безопасности и нормы охраны труда.
Знания:
1. Виды клепальных соединений в зависимости от способа выполнения клепки (холодная, горячая и смешанная);
2. Методы правки малогабаритных корпусных конструкций из сталей и сплавов толщиной свыше 6 мм;
3. Методы правки сварных конструкций (холодный, тепловой, безударный и комбинированный);
4. Нормы и правила пожарной безопасности при проведении сварочных работ;

18. Қарапайым тік қабырғалы бактарды, сыйымдылықтарды, болаттан және қорытпалардан жасалған цистерналарды түзетуді, жөндеуді жүзеге асыру;
19. Қисық жиектері бар бөлшектерді кесуді жүзеге асыру;
20. Пневматикалық, дәнекерлеу, газ кесу және механикалық жабдықтарды пайдалану;
21. Қалыңдығы 6 мм-ден асатын болаттар мен қорытпалардан жасалған шағын көлемді корпустық конструкцияларды, біліктердегі табақты болатты өңдеу;
22. Қарапайым желдету шахталарын, каналдар мен тамбурларды өңдеу;
23. Тікелей учаскелердегі металл арқалықтар мен абвайзер қораптарын өңдеу, жөндеу, ауыстыру;
24. Корпус қаптамасының, қондырмалардың және палубалық төсемнің парақтарын өлместен ауыстыруды жүргізу;
25. Тік сызықты жиектері бар бөлшектерді кесу;
26. Кемеде оқшаулауға дейінгі қанықтылықты (шпилькаларды, банкаларды, тарақтарды, аспаларды, қапсырмаларды, қапсырма-көпірлерді, болттарды, жаңғақтарды, шамдардың кронштейндерін, квадраттарды, кабельдік стақандарды), кемедегі жеңіл конструкциялардан қорғағыштарды кесуді жүргізу;
27. Барлық кеңістіктік позицияларда көміртекті, төмен легирленген және легирленген болаттан жасалған тораптар мен конструкцияларды құрастыру және орнату кезінде электр ұстауды, газбен кесуді және пневматикалық кесуді жүргізу;
28. Соқыр және ашылатын кеме иллюминаторларын жөндеу (дөңгелек және тікбұрышты);
29. Кнехттерді, үйректерді және КИП жолақтарын жөндеу (тартылатын және ойылған жолақтардан басқа);
30. Негізгі базалық жазықтықтардан өлшемдерін шығармай қосалқы тетіктер, аспаптар мен жабдықтар үшін шағын габаритті іргетастарды жөндеу; металл ормандар, кеменің айналасындағы орман мұнаралары; жалпақ габаритті секциялар, жазықтық секциялар, қисық сызықты және симметриялы емес тавр тораптары; балласты цистерналар мен қондырмалардың торлары;
31. Әртүрлі кеңістіктік позициялардағы пневматикалық және электр машиналарымен тесіктерді бұрғылау, орналастыру, қайта орнату;
32. Кесу сызығын анықтау үшін жерлерді тегістеу;
33. Ілмектерді белгілеңіз, орнату;
34. Аустениттің бар-жоғын анықтау үшін дәнекерленген жіктер мен жік маңы аймағын лум-бақылаумен тазалау;
35. Бөлшектеуге арналған тарақтарды жасаңыз және орнату.
36. Қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау нормаларын сақтау.
Білім:
1. Тойтарма қосылыстарының түрлері тойтарма жасау тәсіліне байланысты (суық, ыстық және аралас);
2. Қалыңдығы 6 мм жоғары болаттар мен қорытпалардан жасалған шағын көлемді корпустық конструкцияларды түзету әдістері;
3. Дәнекерленген конструкцияларды түзету әдістері (суық, жылу, соққысыз және аралас);
4. Дәнекерлеу жұмыстарын жүргізу кезіндегі өрт қауіпсіздігі нормалары мен қағидалары;

5. Правила обслуживания применяемого сварочного, газорезательного, пневматического и механического инструмента и оборудования;
6. Причины возникновения и способы уменьшения сварочных деформаций;
7. Способы и методы зачистки кромок, мест установки деталей под сварку, сварных швов, остатков временных креплений после газовой резки и электроприхваток;
8. Технологические и механические свойства сталей и сплавов;
9. Типы разделки кромок под сварку;
10. Типы станков, применяемых при обработке деталей корпуса судна, и правила работы на станках;
11. Устройство и принцип действия механизмов и агрегатов поточных и механизированных линий сборки и сварки плоских секций и таврового набора, средств малой механизации при сборке и сварке корпусных конструкций судна.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 3:
Сборка, установка, демонтаж плоских крупногабаритных секций, набора и деталей насыщения на плоских узлах и секциях
Умения:
Для 3-4 разряда:
1. Выполнять изготовление, сборку вентиляционных шахт, каналов и простых тамбуров;
2. Выполнять сборку и установку на плоских секциях, демонтаж рымов и обухов;
3. Выполнять сборку на поточных механизированных линиях полотнищ плоских, гофрированных выгородок из сталей и сплавов;
4. Выполнять сборку обечаек с фланцами в узлы;
5. Выполнять сборку, разборку стапель-кондукторов для сборки мелких катеров;
6. Демонтировать плоские крупногабаритные секции, плоскостные секции, криволинейные и несимметричные тавровые узлы набора; секции надстройки со специальным покрытием, секции легкого корпуса с сохранением;
7. Демонтировать с сохранением и устанавливать стойки аккумуляторных ям;
8. Демонтировать, устанавливать легкие выгородки;
9. Изготавливать, устанавливать привальный металлический брус и абвайзерные коробки на прямых участках;
10. Монтировать леса из угольников вокруг судна на плаву; навесные леса вокруг судна на плаву; леерное ограждение на лесах; леса в цистерне главного балласта; балласт; технологические гребенки на легких конструкциях;
11. Осуществлять изготовление, сборку, установку простых прямостенных баков, емкостей, цистерн из сталей и сплавов;
12. Осуществлять сборку комингсов люков, установку комингсов горловин и демонтаж комингсов балластных цистерн и надстроек;

5. Қолданылатын дәнекерлеу, газ кесу, пневматикалық және механикалық құралдар мен жабдықтарға қызмет көрсету қағидалары;
6. Дәнекерлеу деформацияларының пайда болу себептері және азайту жолдары;
7. Жиектерді, дәнекерлеуге арналған бөлшектерді орнату орындарын, дәнекерлеу жіктерін, газбен кесуден және электр ұстағыштардан кейінгі Уақытша бекітпелердің қалдықтарын тазалау тәсілдері мен әдістері;
8. Болаттар мен қорытпалардың технологиялық және механикалық қасиеттері;
9. Дәнекерлеу жиектерін кесу түрлері;
10. Кеме корпусының бөлшектерін өңдеу кезінде қолданылатын станоктардың түрлері және станоктарда жұмыс істеу қағидалары;
11. Кеменің корпустық конструкцияларын құрастыру және дәнекерлеу кезінде тегіс секциялар мен тавр жиынтығын, шағын механикаландыру құралдарын құрастыру мен дәнекерлеудің ағынды және механикаландырылған желілерінің тетіктері мен агрегаттарының құрылысы мен жұмыс істеу принципі.
Міндеттерді тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
3-ші дағды:
Жалпақ ірі габаритті секцияларды, жалпақ тораптар мен секциялардағы қанықтыру жиынтығы мен бөлшектерін құрастыру, орнату, бөлшектеу
Шеберлік:
3-4 разряд үшін:
1. Желдету шахталарын, каналдарды және қарапайым тамбурларды дайындауды, құрастыруды орындау;
2. Тегіс секцияларда құрастыру және орнатуды, обух пен рым демонтажын орындау;
3. Болаттар мен қорытпалардан жасалған жалпақ, гофрленген қоршаулар панельдерінің механикаландырылған ағындық желілерінде құрастыруды орындау;
4. Қаптамаларды фланецтермен тораптарға жинауды орындау;
5. Шағын қайықтарды құрастыру үшін өткізгіш-стапельдерді құрастыруды, бөлшектеуді орындау;
6. Жиынтықтың жазық ірі габаритті секцияларын, жазықтық секцияларын, қисық сызықты және асимметриялық Тавр тораптарын; арнайы жабыны бар қондырма секцияларын, сақтаумен жеңіл корпус секцияларын бөлшектеу;
7. Сақтау арқылы бөлшектеңіз және батарея шұңқырларының тіректерін орнату;
8. Бөлшектеу, жеңіл қоршауларды орнату;
9. Тікелей учаскелерде дәнекерленген металл арқалықтар мен абвайзер қораптарын жасау, орнату;
10. Кеменің айналасындағы квадраттардан ормандарды жүзуге монтаждау; кеменің айналасындағы аспалы ормандар; ормандардағы леер қоршаулары; негізгі балласт цистернасындағы ормандар; балласт; жеңіл конструкциялардағы технологиялық тарақтар;
11. Қарапайым тік қабырғалы бактарды, сыйымдылықтарды, болаттар мен қорытпалардан жасалған цистерналарды дайындауды, құрастыруды, орнатуды жүзеге асыру;
12. Люк комингстерін құрастыруды, мойын комингстерін орнатуды және балласты цистерналар мен қондырмалардың комингстерін бөлшектеуді жүзеге асыру;

13. Осуществлять сборку откидных, съемных, переходных, грузовых площадок лесов и платформ;
14. Осуществлять сборку по шаблонам, установку, проверку, правку продольных и поперечных наборов корпуса судна с погибью;
15. Осуществлять сборку прямых фальшбортов, малогабаритных фундаментов под вспомогательные механизмы и электрооборудование;
16. Осуществлять сборку симметричных и несимметричных прямолинейных тавровых узлов длиной свыше 2 м и криволинейных симметричных с постоянной кривизной;
17. Осуществлять сборку, правку, установку кильблоков под катера и шлюпки;
18. Осуществлять установку наборов углового, полособульбового, таврового на полотнище секций без погиби или с погибью в одном направлении;
19. Подгонять, устанавливать технологические заделки по легким и вспомогательным конструкциям;
20. Пользоваться инструментами, оборудованием, технологической оснасткой и приспособлениями, необходимыми для выполнения заданной работы;
21. Производить изготовление и сборку переборок, выгородок, крышек и наружных стенок надстроек без погиби из углеродистых и низколегированных сталей;
22. Производить установку, монтаж глухих и открывающихся иллюминаторов (круглых и прямоугольных);
23. Собирать плоские крупногабаритные секции, узлы набора корпуса судна с погибью и плоскостные малогабаритные секции с погибью из сталей и сплавов;
24. Собирать трапы;
25. Устанавливать горловины, протекторы;
26. Устанавливать и крепить балласт;
27. Устанавливать и крепить крышки люков, горловин, листы съемных неответственных конструкций;
28. Устанавливать и раскреплять конструкции;
29. Устанавливать малогабаритные фундаменты под вспомогательные механизмы, приборы и оборудование;
30. Устанавливать на болты и под сварку, демонтировать кнехты, утки и киповые планки;
31. Устанавливать наборы угловые, полособульбовые, тавровые на полотнище без погиби или с погибью в одном направлении;
32. Устанавливать обделочные полосы по контуру вырезов;
33. Устанавливать плоские крупногабаритные секции, плоскостные секции, криволинейные и несимметричные тавровые узлы набора корпуса судна;
34. Устанавливать простые детали и узлы из углеродистых и низколегированных сталей; рыбины, скобы, кронштейны под электроаппаратуру, скоб-трапы, трубы слесарного насыщения, заделки набора, скуловые кницы, бракеты, детали насыщения, забойные части ребер жесткости при узловой, секционной и стапельной сборке;
35. Устанавливать шпильки на поверхности конструкций с погибью;

13. Жиналмалы, алмалы-салмалы, өтпелі, ормандар мен платформалардың жүк алаңдарын жинауды жүзеге асыру;
14. Қаза тапқан кеме корпусының бойлық және көлденең жиынтықтарын шаблондар бойынша құрастыруды, орнатуды, тексеруді, түзетуді жүзеге асыру;
15. Тікелей фальшборттарды, қосалқы тетіктер мен электр жабдықтары үшін шағын іргетастарды құрастыруды жүзеге асыру;
16. Ұзындығы 2 м ден асатын симметриялы және симметриялы емес түзу сызықты тавр түйіндерін және тұрақты қисықтығы бар қисық сызықты симметриялы тораптарды құрастыруды жүзеге асыру;
17. Кильблоктарды қайық пен қайықтың астына құрастыруды, түзетуді, орнатуды жүзеге асыру;
18. Бір бағытта қаза таппай немесе қаза таппай секциялар панеліне бұрыштық, полосульбалық, тавр жиынтықтарын орнатуды жүзеге асыру;
19. Жеңіл және қосалқы конструкциялар бойынша технологиялық жабындыларды бейімдеу, орнату;
20. Берілген жұмысты орындау үшін қажетті құралдарды, жабдықтарды, технологиялық жабдықтарды және құрылғыларды пайдалану;
21. Көміртекті және төмен легирленген болаттан жасалған қалқаларды, қоршауларды, қақпақтарды және қондырмалардың сыртқы қабырғаларының жоғарғы палубаның дөңестігін құрастыруды жүргізу;
22. Тұйық және ашылатын иллюминаторларды (дөңгелек және тікбұрышты) орнатуды, монтаждауды жүргізу;
23. Болаттар мен қорытпалардан қаза тапқан жалпақ ірі габаритті секцияларды, кеме корпусын құрастыру тораптарын және жазық шағын габаритті секцияларды жинау;
24. Баспалдақтарды жинау;
25. Мойын, қорғағыштарды орнату;
26. Балласты орнату және бекіту;
27. Люктердің, мойынның қақпақтарын, алынбалы жауапты емес конструкциялардың парақтарын орнату және бекіту;
28. Құрылымдарды орнату және бекіту;
29. Қосалқы тетіктер, аспаптар мен жабдықтар үшін шағын іргетастарды орнату;
30. Болттарға және дәнекерлеуге орнату, кнехтаны, үйректі және КИП жолағын орнату;
31. Бұрыштық, полосульбалық, тавр жиынтықтарын бір бағытта иілгіш немесе иілмейтін төсемде орнату;
32. Кесу контуры бойынша әрлеу жолақтарын орнату;
33. Кеме корпусы жиынтығының жазық ірі габаритті секцияларын, жазықтық секцияларын, қисық сызықты және асимметриялық тавр тораптарын орнату;
34. Көміртекті және төмен легирленген болаттардан жасалған қарапайым бөлшектер мен тораптарды орнату; электр аппаратурасына арналған балықтар, қапсырмалар, кронштейндер, қапсырма-траптар, слесарлық қанықтыру құбырлары, жинақты бітеу, зигоматикалық кницалар, бракеттер, қанықтыру бөлшектері, тораптық, секциялық және стапельдік құрастыру кезінде қаттылық қабырғаларының кенжар бөліктері;
35. Жоғарғы палубаның дөңестігінің конструкция бетіне түйреуіштерді орнату;

36. Читать сборочные чертежи средней сложности;
37. Соблюдать технику безопасности и нормы охраны труда.
Знания:
1. Методы постройки корпусов строящихся судов;
2. Основные виды приспособлений и оснастки для сборки плоских и плоскостных с погибью секций;
3. Основные сведения о плазовой разбивке;
4. Правила и методы сборки трехъярусных трубчатых лесов и трехъярусных секций объемных лесов (башен), откидных, съемных, переходных, грузовых площадок лесов и платформ;
5. Правила пользования инструментами, оборудованием, технологической оснасткой и приспособлениями, необходимыми для выполнения заданной работы;
6. Способы сборки, установки и проверки плоских и плоскостных с погибью секций из сталей и сплавов;
7. Технологические процессы сборки трапов;
8. Технологические процессы сборки, монтажа, демонтажа и ремонта деталей.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 4:
Проведение испытаний сварных швов корпусных конструкций
Умения:
Для 3-4 разряда:
1. Осуществлять сборку, проверку, правку плоских малогабаритных секций из легких сплавов;
2. Проверять качество изготовления, установки, ремонта простых прямостенных баков, емкостей, цистерн из сталей и сплавов;
3. Проверять качество работ по изготовлению, сборке и правке переборок, выгородок, крышек и наружных стенок надстроек без погиби из углеродистых и низколегированных сталей;
4. Проверять качество сборки прямых фальшбортов, малогабаритных фундаментов под вспомогательные механизмы и электрооборудование;
5. Проверять качество сборки симметричных и несимметричных прямолинейных тавровых узлов длиной свыше 2 м и криволинейных симметричных с постоянной кривизной;
6. Проверять по разметке малогабаритные фундаменты под вспомогательные механизмы, приборы и оборудование без вынесения размеров от основных базовых плоскостей;
7. Проводить испытания на плотность глухих и открывающихся судовых иллюминаторов (круглых и прямоугольных);
8. Проводить испытания сварных швов судовых корпусных конструкций на непроницаемость и устранять выявленные недостатки.
9. Соблюдать технику безопасности и нормы охраны труда.
Знания:
1. Методы испытания на плотность глухих и открывающихся судовых иллюминаторов (круглых и прямоугольных);
2. Способы испытаний сварных швов судовых корпусных конструкций на непроницаемость;
3. Способы проверки качества сборки плоских малогабаритных секций из легких сплавов, симметричных и несимметричных прямолинейных тавровых узлов длиной свыше 2 м и криволинейных симметричных с постоянной кривизной;

36. Орташа күрделі құрастыру сызбаларын оқу;
37. Қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау нормаларын сақтау.
Білім:
1. Салынып жатқан кемелердің корпустарын жасау әдістері;
2. Өліммен жазық және жазықтық секцияларды құрастыруға арналған айлабұйымдар мен жабдықтардың негізгі түрлері;
3. Плазаның бөлінуі туралы негізгі мәліметтер;
4. Үш деңгейлі құбырлы ормандарды және көлемді ормандардың (мұнаралардың) үш деңгейлі секцияларын, жиналмалы, алынбалы, өтпелі, ормандар мен платформалардың жүк алаңдарын құрастыру қағидалары мен әдістері;
5. Берілген жұмысты орындау үшін қажетті құралдарды, жабдықтарды, технологиялық жарақтарды және құрылғыларды пайдалану қағидалары;
6. Болаттар мен қорытпалардан жасалған жалпақ және жалпақ секцияларды құрастыру, орнату және сынау тәсілдері;
7. Баспалдақтарды жинаудың технологиялық процестері;
8. Бөлшектерді құрастыру, монтаждау, бөлшектеу және жөндеудің технологиялық процестері.
Міндеттерді тану мүмкіндігі:
не ұсынылмайды
4-ші дағды:
Корпустық конструкциялардың дәнекерленген тігістерін сынау
Шеберлік:
3-4 разряд үшін: 1. Жеңіл қорытпалардан жалпақ шағын габаритті секцияларды құрастыруды, тексеруді, түзетуді жүзеге асыру;
2. Қарапайым тік қабырғалы бактардың, сыйымдылықтардың, болаттар мен қорытпалардан жасалған цистерналардың дайындалу, орнату, жөндеу сапасын тексеру;
3. Көміртекті және төмен легирленген болаттардан жасалған қалқаларды, қоршауларды, қақпақтарды және қондырмалардың сыртқы қабырғаларын жасау, құрастыру және түзету жөніндегі жұмыстардың сапасын тексеру;
4. Тікелей фальшборттарды, қосалқы тетіктер мен электр жабдықтары үшін шағын іргетастарды құрастыру сапасын тексеру;
5. Ұзындығы 2 м ден асатын симметриялы және асимметриялық түзу сызықты және тұрақты қисықтығы бар қисық сызықты симметриялы Тавр түйіндерінің құрастыру сапасын тексеру;
6. Негізгі базалық жазықтықтардан өлшемдерді шығармай, қосалқы тетіктер, аспаптар мен жабдықтар үшін шағын габаритті іргетастарды белгілеу бойынша тексеру;
7. Ашылатын және ашылмайтын кеме иллюминаторларының (дөңгелек және тікбұрышты) тығыздығына сынақтар жүргізу;
8. Кеме корпусы конструкцияларының дәнекерленген тігістерін өткізбеушілікке сынау және анықталған кемшіліктерді жою.
9. Қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау нормаларын сақтау.
Білім:
1. Соқыр және ашылатын кеме иллюминаторларының (дөңгелек және тікбұрышты) тығыздығын сынау әдістері;
2. Кеме корпустық конструкцияларының дәнекерленген тігістерін өткізбеушілікке сынау тәсілдері;
3. Жеңіл қорытпалардан, ұзындығы 2 м-ден асатын симметриялы және симметриялы емес түзу сызықты Тавр тораптарынан және тұрақты қисықтығы бар қисық сызықты симметриялы жалпақ габаритті секциялардың құрастыру сапасын тексеру тәсілдері;

1. Выполнение слесарно-монтажных работ с судовым оборудованием специальных систем, главных установок
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение слесарно-монтажных работ с судовым оборудованием специальных систем, главных установок
Навык 1:
Выполнение подготовительных работ при сборке, монтаже и обслуживании специальных судовых систем
Умения:
Для 5 разряда:
1. Выполнять переборку уплотнений, замену набивки дейдвудных, переборочных сальников при диаметре вала свыше 250 мм;
2. Выполнять укладку грузовых и промежуточных валов траловой лебедки диаметром свыше 250 мм;
3. Обрабатывать опорные поверхности фундаментов, стульев, наварышей, приварышей, клиньев, прокладок с точностью до 0,05 мм при помощи пневматических и электрических машин, переносных станков, шабера;
4. Осуществлять выпрессовку и запрессовку на гидравлических, винтовых механических прессах при помощи приспособлений и методом холода деталей (подшипников, втулок, пальцев, шестерней) диаметром от 175 до 300 мм;
5. Осуществлять строповку и перемещение грузов массой до 10 000 кг с помощью подъемно-транспортных и специальных средств в пределах рабочего места;
6. Применять шлифовальные машины для зачистки и шлифовки лопастей гребных винтов.
7. Соблюдать технику безопасности и нормы охраны труда.
Знания:
1. Правила строповки и перемещения грузов массой до 10 000 кг с помощью подъемно-транспортных и специальных средств в пределах рабочего места;
2. Правила эксплуатации и использования пневматических и электрических машин, переносных станков, шабера при обработке опорных поверхностей фундаментов, стульев, наварышей, приварышей, клиньев, прокладок с точностью до 0,05 мм;
3. Правила эксплуатации приспособлений и оборудования, применяемых для выпрессовки и запрессовки методом холода деталей (подшипников, втулок, пальцев, шестерней);
4. Способы выпрессовки и запрессовки на гидравлических, винтовых механических прессах при помощи приспособлений и методом холода деталей (подшипников, втулок, пальцев, шестерней) диаметром от 175 до 300 мм;
5. Технологии укладки и центровки монтируемых валопроводов;
6. Технологические регламенты промывки, прокачки с отбором проб арматуры и трубопроводов специальных систем, гидравлики, воздуха высокого давления.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Демонтаж, разборка, сборка, монтаж и установка судового оборудования специальных судовых систем и главных установок
Умения:
Для 5 разряда:

1. Арнайы жүйелердің, бас қондырғылардың кеме жабдықтарымен слесарлық-монтаждау жұмыстарын орындау
Қосымша еңбек функциялары:
1-ші еңбек функциясы:
Арнайы жүйелердің, бас қондырғылардың кеме жабдықтарымен слесарлық-монтаждау жұмыстарын орындау
1-ші дағды:
Арнайы кеме жүйелерін құрастыру, монтаждау және қызмет көрсету кезінде дайындық жұмыстарын орындау
Шеберлік:
5 разряд үшін:
1. Біліктің диаметрі 250 мм-ден асатын дейдвудты, аралық тығыздағыштарды тығыздағыштарды іріктеп алуды, толтыруды ауыстыруды орындау;
2. Диаметрі 250 мм ден асатын трал шығырының жүк және аралық біліктерін төсеуді орындау;
3. Пневматикалық және электр машиналарының, тасымалданатын станоктардың, шабердің көмегімен іргетастардың, орындықтардың, наварышалардың, дәнекерлеушілердің, сыналардың, төсемдердің тірек беттерін 0,05 мм дәлдікпен өңдеу;
4. Гидравликалық, бұрандалы механикалық престерде диаметрі 175-тен 300 мм-ге дейінгі тетіктерді (мойынтіректерді, втулкаларды, саусақтарды, тісті доңғалақтарды) айлабұйымдар мен суық әдіспен престеуді және престеуді жүзеге асыру;
5. Жұмыс орны шегінде көтергіш-көлік және арнайы құралдардың көмегімен салмағы 10 000 кг дейінгі жүктерді арқандап байлауды және орнын ауыстыруды жүзеге асыру;
6. Қолдану тегістеуіштер винт қалақтарын тазарту және тегістеу үшін.
7. Қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау нормаларын сақтау.
Білім:
1. Жұмыс орны шегінде көтергіш-көлік және арнайы құралдардың көмегімен салмағы 10000 кг дейінгі жүктерді арқандап байлау және орнын ауыстыру қағидалары;
2. Пневматикалық және электр машиналарын, тасымалданатын станоктарды, іргетастардың, орындықтардың, наварышалардың, дәнекерлеушілердің, сыналардың, төсемдердің тірек беттерін 0,05 мм дәлдікпен өңдеу кезінде шаберді пайдалану және пайдалану қағидалары;
3. Бөлшектерді (мойынтіректерді, втулкаларды, саусақтарды, тісті доңғалақтарды)суық әдіспен престеу және престеу үшін қолданылатын айлабұйымдар мен жабдықтарды пайдалану қағидалары;
4. Гидравликалық, бұрандалы механикалық престерде диаметрі 175-тен 300 мм-ге дейінгі тетіктерді (мойынтіректерді, втулкаларды, саусақтарды, тісті доңғалақтарды) айлабұйымдар мен суық әдіспен престеу және престеу тәсілдері;
5. Монтаждалатын білік өткізгіштерді төсеу және орталықтандыру технологиялары;
6. Арнайы жүйелердің, гидравликаның, жоғары қысымды ауаның арматурасы мен құбырларының сынамаларын іріктеумен жуудың, айдаудың технологиялық регламенттері.
Міндеттерді тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-ші дағды:
Арнайы кеме жүйелері мен бас қондырғылардың кеме жабдықтарын бөлшектеу, бөлшектеу, құрастыру, монтаждау және орнату
Шеберлік:
5 разряд үшін:

1. Выполнять разборку, сборку, монтаж распределительных валов диаметром от 50 до 120 мм;
2. Выполнять регулировку зазоров, монтаж, сдачу патрубков типа РМПК (резинометаллический патрубок компенсационный), ПРМ (патрубок резинометаллический) и РМСП (резинометаллический сильфонный патрубок), сильфонных компенсаторов;
3. Выполнять сборку, установку, регулировку пусковых и реверсивных устройств судовых дизелей с диаметром цилиндра до 300 мм;
4. Выполнять слесарные операции при сборке, разборке, монтаже, демонтаже судовых дизелей с диаметром цилиндра до 300 мм, электрооборудования мощностью свыше 150 кВт, паровых машин мощностью свыше 225 кВт, валопроводов, подшипников, гребных винтов, конусных колец, сальников при диаметре валопровода от 100 до 250 мм, механизмов, центрируемых любым способом (кроме оптического), агрегатов, двигателей внутреннего сгорания, электрооборудования с допусками на центровку 0,10 мм, на излом 0,15 мм/м;
5. Выполнять установку, монтаж, проверку механизмов и аппаратуры на двухкаскадной амортизации;
6. Выполнять установку, монтаж, регулировку, сдачу амортизационных платформ с пружинными подвесками, опор скольжения трубопроводов главного пара;
7. Выполнять шабрение вкладышей, центровку, монтаж, проверку масляных зазоров, сдачу подшипников главных упорных, опорных по диаметру шейки вала от 100 до 250 мм;
8. Демонтировать агрегаты главных силовых установок, судовых дизелей с диаметром цилиндра свыше 350 мм;
9. Демонтировать блоки, фундаментные рамы, крышки, поршни с шатунами дизелей судовых с диаметром цилиндра свыше 300 мм;
10. Демонтировать валопроводы, подшипники, гребные винты, конусные кольца, сальники при диаметре валопровода свыше 250 мм;
11. Демонтировать, монтировать телескопические устройства, производить центровку;
12. Демонтировать, разбирать турбины и главные турбозубчатые агрегаты;
13. Монтировать автоматику судовых дизелей, котлов турбин, паровых машин;
14. Монтировать топливную арматуру;
15. Монтировать блок-секции, узлы сборки и выполнять увязку между собой электрооборудования и механизмов, устанавливаемых на цилиндрических амортизаторах с кронштейном, на амортизационных узлах и опорах;
16. Монтировать гидроакустическую систему позиционирования на плавучих буровых установках;
17. Монтировать гидромоторы и гидроподъемники всех систем;
18. Монтировать дизель-генераторы с диаметром цилиндра свыше 300 мм;

1. Диаметрі 50-ден 120 мм-ге дейінгі біліктерді бөлшектеу, құрастыру, монтаждау;
2. РМПК (өтемдік резеңке металл келте құбыр), прм (резеңке металл келте құбыр) және РМСП (резеңке металл сильфон келте құбыр) типті келте құбырларды, сильфон компенсаторларын реттеуді, монтаждауды, тапсыруды орындау;
3. Цилиндр диаметрі 300 мм дейінгі кеме дизельдерінің іске қосу және кері құрылғыларын құрастыруды, орнатуды, реттеуді орындау;
4. Цилиндр диаметрі 300 мм-ге дейінгі кеме дизельдерін, қуаты 150 кВт-тан жоғары электр жабдықтарын, қуаты 225 кВт-тан жоғары бу машиналарын, білік құбырларын, мойынтіректерді, есу бұрандаларын, конустық сақиналарды, білік құбырының диаметрі 100-ден 250 мм-ге дейінгі сальниктерді, кез келген тәсілмен орталықтандырылған тетіктерді құрастыру, бөлшектеу, монтаждау, бөлшектеу кезінде слесарлық операцияларды орындау (бұдан басқа агрегаттар, Іштен жану қозғалтқыштары, 0,10 мм орталықтандыруға, 0,15 мм/м иілуге рұқсаты бар электр жабдықтары;
5. Екі сатылы амортизацияда тетіктер мен аппаратураларды орнатуды, монтаждауды, тексеруді орындау;
6. Серіппелі аспалары бар амортизациялық платформаларды, негізгі бу құбырларының сырғанау тіректерін орнатуды, монтаждауды, реттеуді, тапсыруды орындау;
7. Білік мойнының диаметрі бойынша 100-ден 250 мм-ге дейін негізгі тіреуіш, тіреуіш мойынтіректерінің астарын шабу, туралау, монтаждау, май саңылауларын тексеру, тапсыруды орындау;
8. Цилиндр диаметрі 350 мм-ден асатын негізгі күштік қондырғылардың, кеме дизельдерінің агрегаттарын бөлшектеу;
9. Цилиндр диаметрі 300 мм-ден асатын кеме дизельдерінің өзекшелері бар блоктарды, іргетас жақтауларын, қақпақтарды, поршеньдерді бөлшектеу;
10. Білік өткізгіштердің диаметрі 250 мм-ден асатын білік өткізгіштерді, мойынтіректерді, ескек бұрандаларды, конустық сақиналарды, сальниктерді бөлшектеу;
11. Телескопиялық құрылғыларды бөлшектеу, монтаждау, туралау;
12. Турбиналарды және негізгі Турбо тісті агрегаттарды бөлшектеу, бөлшектеу;
13. Кеме дизельдерінің, турбина қазандықтарының, бу машиналарының автоматикасын монтаждау;
14. Отын арматурасын орнату;
15. Блок-секцияларды, құрастыру тораптарын монтаждау және кронштейнмен цилиндрлік амортизаторларға, амортизациялық тораптар мен тіректерге Орнатылатын электр жабдықтары мен тетіктерді өзара байланыстыруды орындау;
16. Қалқымалы бұрғылау қондырғыларында гидроакустикалық позициялау жүйесін орнату;
17. Барлық жүйелердің гидравликалық қозғалтқыштары мен гидравликалық көтергіштерін орнату;
18. Цилиндр диаметрі 300 мм-ден асатын дизель-генераторларды монтаждау;

19. Монтировать механизмы главных судов на воздушной подушке;
20. Монтировать механизмы системы гидравлики и выдвижные устройства;
21. Монтировать на плавучих буровых установках устройства водолазного комплекса, якорные устройства, оборудование для спуска датчиков волнографа и измерителей течения;
22. Монтировать привод подъема секции автомобильных платформ, аппарелей носового закрытия;
23. Монтировать, проверять в действии, сдавать универсальные, забортные, носовые и внутренние аппарели;
24. Монтировать устройство, производить настройку, сдачу подвесного устройства инклинометрической системы позиционирования на плавучих буровых установках;
25. Монтировать системы, производить обслуживание систем теплотехнического контроля;
26. Монтировать клапаны, производить регулировку клапанов электромагнитных и с дублирующими приводами;
27. Монтировать конвейеры, многосекционные транспортеры, производить регулировку, сдачу в действие конвейеров, многосекционных транспортеров;
28. Монтировать, сдавать в действие валиковые приводы управления арматурой и оборудованием, связанные между собой блокировкой;
29. Осуществлять пригонку по постели, шабрение вкладышей, сборку, установку, проверку масляных зазоров вкладышей подшипников и подшипников турбин и редукторов с диаметром вала от 100 до 250 мм;
30. Осуществлять пригонку, установку лопастей рабочих турбин;
31. Осуществлять пригонку, установку призматических, клиновых шпонок;
32. Осуществлять сборку, центровку на плите в цехе "движения" поршневого;
33. Осуществлять шабрение разъемов, центровку половин корпуса турбины между собой, обжатие корпусов турбин;
34. Производить погрузку, заводку, пригонку, сборку фланцевых и гидропрессовых соединений, насадку полумуфт, запрессовку втулок, монтаж, центровку любым способом, сдачу в действие опорных, промежуточных, гребных валов; гребных винтов, дейдвудных устройств, кронштейнов, втулок мортир, сальников, обтекателей гребных винтов, валоповоротных устройств, тормозов, датчиков тахометров при диаметре валопровода от 100 до 250 мм
35. Производить предварительную сборку на стенде, монтаж, сдачу универсальных, забортных, носовых и внутренних аппарелей;
36. Производить сборку, монтаж, промывку, прокачку с отбором проб труб и арматуры трубопроводов газоанализа, газоотводов, углекислотного, кислородного, водородного, азотного, фреонового, вакуумирования, охлаждения, напорно-питательного, подачи воздуха к дизелям судовым, напорно-нефтяного, циркуляционного, масляного, ингибиторного, перепускного и продувания главных котлов;

19. Негізгі кемелердің тетіктерін ауа жастықшасына орнату;
20. Гидравликалық жүйенің тетіктерін және тартылатын құрылғыларды орнату;
21. Жүзбелі бұрғылау қондырғыларына сүңгуір кешенінің құрылғыларын, зәкірлік құрылғыларды, толқын графигінің датчиктері мен ағым өлшегіштерін түсіруге арналған жабдықты монтаждау;
22. Автомобиль платформаларының, садақпен жабылатын пандустардың секциясын көтеру жетегін монтаждау;
23. Монтаждау, іс-әрекетте тексеру, әмбебап, борттан тыс, мұрын және ішкі пандустарды тапсыру;
24. Қалқымалы бұрғылау қондырғыларында инклинометриялық орналасу жүйесінің аспалы құрылғысын монтаждау, баптау, тапсыру;
25. Жүйелерді орнату, жылуды бақылау жүйелеріне қызмет көрсету;
26. Клапандарды орнату, электромагниттік және қайталанатын жетектері бар клапандарды реттеу;
27. Конвейерлерді, көп секциялы транспортерлерді монтаждау, конвейерлерді, көп секциялы транспортерлерді реттеуді, іске қосуды жүргізу;
28. Бір-бірімен бұғаттаумен байланысты арматура мен жабдықты басқарудың роликті жетектерін монтаждау, іске қосу;
29. Білік диаметрі 100-ден 250 мм-ге дейінгі турбиналар мен редукторлардың подшипниктері мен мойынтіректерінің май саңылауларын төсекке сәйкестендіруді, Астарларды шабуды, жинауды, орнатуды, тексеруді жүзеге асыру;
30. Жұмыс турбиналарының қалақтарын сәйкестендіруді, орнатуды жүзеге асыру;
31. Призмалық, сына кілттерін сәйкестендіруді, орнатуды жүзеге асыру;
32. Поршеньді "қозғалыс" цехында плитада құрастыру, туралау;
33. Коннекторларды шабу, турбина корпусының жартысын бір-біріне туралау, турбина корпустарын қысу;
34. Фланецті және гидропрессті қосылыстарды тиеуді, заводканы, фитингті, құрастыруды, жартылай муфталардың саптамасын, втулкаларды престеуді, монтаждауды, кез келген тәсілмен орталықтандыруды, тірек, аралық, есу біліктерін; есу бұрандаларын, дейдвуд құрылғыларын, кронштейндерді, мортир втулкаларын, сальниктерді, есу бұрандаларының жәрмеңкелерін, жалпы айналмалы құрылғыларды, тежегіштер, тахометрлер датчиктері білік өткізгіштің диаметрі 100 ден 250 мм ге дейін;
35. Стендте алдын ала құрастыру, монтаждау, әмбебап, борт сыртындағы, мұрын және ішкі аппарельдерді тапсыру;
36. Газ талдау құбырларының, газ бұрғыштардың, көмірқышқыл газының, оттегінің, сутектің, азоттың, фреонның, вакуумдаудың, салқындатудың, қысыммен қоректендірудің, кеме дизельдеріне ауа берудің, бас қазандықтарды қысыммен-мұнаймен, айналыммен, маймен, ингибитормен, қайта жіберу және Үрлеудің құбырлары мен арматурасының сынамаларын іріктеп жинауды, монтаждауды, жууды, айдауды жүргізу;

37. Производить сборку, регулировку, сдачу редукторов, реверс-редукторов, турбокомпрессоров;
38. Производить сборку, установку, монтаж, регулировку гидравлических машинок, клапанов вентиляции, кингстонов топливных и балластных цистерн и приводов кингстонов, переборочных захлопок вентиляции с редукторами;
39. Производить сборку, установку, регулировку сопловых и байпасных клапанов;
40. Производить сборку, установку, регулировку, сдачу в действие топливных насосов, регуляторов;
41. Производить сборку, установку, центровку блоков, фундаментных рам, крышек, поршней с шатунами судовых дизелей с диаметром цилиндра от 175 до 300 мм;
42. Производить сборку, установку, центровку диафрагм корпусов турбин;
43. Собирать на стенде, монтировать на судне зональные блоки;
44. Собирать, монтировать судовые лифты и краны;
45. Собирать, монтировать механизмы изменения шага винтов с диаметром вала от 100 до 250 мм;
46. Собирать, монтировать тракты выхлопных дизелей судовых любой мощности главных силовых установок;
47. Собирать, монтировать маневровые и быстрозапорные устройства главных турбин;
48. Собирать, монтировать уплотнения, производить испытания, сдачу уплотнений манжетного типа по диаметру гребного вала до 250 мм;
49. Собирать, монтировать конвейеры, производить регулировку, сдачу главных конвейеров с гидравлическим приводом;
50. Собирать, монтировать ресиверные трубы, паровые захлопки, регулировать зазоры;
51. Собирать, монтировать, сдавать в действие автомобильные платформы;
52. Собирать, монтировать, сдавать в действие гидравлические рычажные подъемники;
53. Устанавливать, монтировать станции углекислотного тушения, турбогенераторы мощностью до 500 кВт, турбоприводы, главные распределительные щиты;
54. Устанавливать, монтировать электроприборы, устанавливаемые с точностью 1...3' дуги земного меридиана к наклонной плоскости горизонта или диаметральной плоскости;
55. Устанавливать, монтировать, регулировать, сдавать в действие маслоохладители главных силовых установок, захлопки и патрубки циркуляционных трасс;
56. Устанавливать, собирать, производить центровку, монтаж машин и устройств рулевых с приводом.
57. Соблюдать технику безопасности и нормы охраны труда.
Знания:
1. Дефекты монтажа и центровки валопроводов, механизмов и способы их устранения;
2. Дефекты монтажа, центровки узлов судового дизеля и способы их устранения;
3. Допуски на центровку главных механизмов
4. Индикаторные диаграммы;
5. Конструкции компрессоров холодильных установок;

37. Редукторларды, реверс-редукторларды, турбокомпрессорларды құрастыруды, реттеуді, тапсыруды жүргізу;
38. Гидравликалық машиналарды, желдету клапандарын, кингстондарды, жанармай және балласт цистерналарын және Кингстон жетектерін, редукторлармен желдетудің аралық қақпақтарын құрастыруды, орнатуды, монтаждауды, реттеуді жүргізу;
39. Саптама және айналма клапандарды құрастыруды, орнатуды, реттеуді жүргізу;
40. Отын сорғыларын, реттегіштерді құрастыруды, орнатуды, реттеуді, іске қосуды жүргізу;
41. Цилиндр диаметрі 175 мм-ден 300 мм-ге дейінгі кеме дизельдерінің өзекшелері бар блоктарды, іргетас жақтауларын, қақпақтарды, поршеньдерді құрастыруды, орнатуды, орталықтандыруды жүргізу;
42. Турбина корпустарының диафрагмаларын құрастыруды, орнатуды, орталықтандыруды жүргізу;
43. Стендте жинау, кемеде аймақтық блоктарды орнату;
44. Кеме лифттері мен крандарды жинау, орнату;
45. Білік диаметрі 100-ден 250 мм-ге дейінгі бұрандалардың қадамын өзгерту тетіктерін құрастыру, монтаждау;
46. Негізгі электр станцияларының кез-келген қуаттылығындағы кеменің дизельдерін шығару жолдарын жинау, монтаждау;
47. Негізгі турбиналардың маневрлік және жылдам құлыптау құрылғыларын жинау, орнату;
48. Тығыздағыштарды жинау, монтаждау, сынау жүргізу, есу білігінің диаметрі бойынша манжеттік типтегі тығыздағыштарды 250 мм-ге дейін тапсыру;
49. Гидравликалық жетегі бар негізгі конвейерлерді жинау, монтаждау, реттеу, тапсыру;
50. Ресивер құбырларын, бу қақпақтарын жинау, орнату, саңылауларды реттеу;
51. Автокөлік платформаларын жинау, монтаждау, іске қосу;
52. Гидравликалық тұтқалы көтергіштерді жинау, монтаждау, іске қосу;
53. Көмірқышқыл газын сөндіру станцияларын, қуаты 500 кВт дейінгі турбогенераторларды, Турбо жетектерді, негізгі тарату қалқандарын орнату, монтаждау;
54. 1 дәлдікпен Орнатылатын электр аспаптарын орнату, монтаждау...3 ' горизонттың көлбеу жазықтығына немесе диаметрлік жазықтыққа жердегі меридиан доғалары;
55. Негізгі күштік қондырғылардың май салқындатқыштарын, циркуляциялық трассалардың шүмектері мен келте құбырларын орнату, монтаждау, реттеу, іске қосу;
56. Жетегі бар рульдік машиналар мен құрылғыларды орнату, жинау, туралау, монтаждау.
57. Қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау нормаларын сақтау.
Білім:
1. Білік өткізгіштерді, тетіктерді монтаждау және орталықтандыру ақаулары және оларды жою тәсілдері;
2. Кеме дизельінің тораптарын монтаждау, орталықтандыру ақаулары және оларды жою тәсілдері;
3. Негізгі тетіктерді орталықтандыруға рұқсаттар;
4. Индикаторлық диаграммалар;
5. Тоңазытқыш қондырғыларының компрессорларының конструкциялары;

1. Выполнение корпусных ремонтных работ и испытаний по типовым технологическим процессам
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение корпусных ремонтных работ и испытаний по типовым технологическим процессам
Навык 1:
Выполнение работ по обработке металла судокорпусных конструкций и деталей
Умения:
Для 5 разряда:
1. Выполнять технологические регламенты гибки цилиндрических и конических деталей в вальцах и на гибочных станках;
2. Выполнять простые работы по сверлению, развертыванию, зенкованию, применяя механизированное оборудование и оборудование с числовым программным управлением с установленным режимом работы;
3. Выполнять правку и гибку в вальцах листовой стали толщиной до 10 мм;
4. Выполнять разметку по чертежам деталей с криволинейными контурами;
5. Выполнять развертку простых геометрических фигур;
6. Выполнять горячую, холодную клепку на клепальных станках, прессах, пневматическими молотками;
7. Выполнять слесарные операции по обработке деталей пневматическими и электрическими машинами (сверление, развертывание, зенкование, зенкерование);
8. Применять механизированное оборудование и оборудование с числовым программным управлением с установленным режимом работы для обработки листового металла;
9. Читать простые сборочно-монтажные чертежи.
10. Соблюдать технику безопасности и нормы охраны труда.
Знания:
1. Назначение и способы выполнения зенкования, зенкерования, развертывания;
2. Порядок и особенности механизированной правки на прессах и вальцах;
3. Основные способы правки узлов и секций;
4. Правила и приемы резки деталей и профильного проката на пресс-ножницах и виброножницах;
5. Приемы работы с технологическим оборудованием, применяемым для обработки корпусных деталей;
6. Приемы разметки линии реза конструкций корпуса, подлежащих замене или ремонту;
7. Приемы сверления, развертывания и зенкования отверстий механизированным инструментом и оборудованием с числовым программным управлением;
8. Применяемые инструменты, оснастка, приспособления при обработке листового металла;
9. Причины деформации при клепке, сварке, механических воздействиях;
10. Требования, предъявляемые к кромкам, подготовленным под сварку;
11. Требования охраны труда;
12. Режимы сварки и марки электродов для углеродистых и низкоуглеродистых сталей;
13. Стандартные размеры заклепок, припуски по длине заклепок, допуски для отверстий под заклепки;
14. Типы станков, оборудования с числовым программным управлением, применяемых при обработке деталей, порядок работы с ними;

1. Типтік технологиялық процестер бойынша корпустық жөндеу жұмыстарын және сынақтарды орындау
Қосымша еңбек функциялары:
1-ші еңбек функциясы:
Типтік технологиялық процестер бойынша корпустық жөндеу жұмыстарын және сынақтарды орындау
1-ші дағды:
Судокорпус конструкциялары мен бөлшектерін металды өңдеу бойынша жұмыстарды орындау
Шеберлік:
5 разряд үшін:
1. Біліктерде және иілу станоктарында цилиндрлік және конустық бөлшектерді июдің технологиялық регламенттерін орындау;
2. Белгіленген жұмыс режимі бар сандық басқарылатын механикаландырылған жабдықтар мен жабдықтарды қолдана отырып, бұрғылау, орналастыру, қайта өңдеу бойынша қарапайым жұмыстарды орындау;
3. Қалыңдығы 10 мм-ге дейін қаңылтыр Болаттың біліктерінде түзету және иілу;
4. Қисық сызықты контурлары бар бөлшектердің сызбалары бойынша белгілеуді орындау;
5. Қарапайым геометриялық фигураларды сыпыруды орындаңыз;
6. Тойтару станоктарында, престерде, пневматикалық балғаларда ыстық, суық тойтаруды орындау;
7. Бөлшектерді пневматикалық және электр машиналарымен өңдеу бойынша слесарлық операцияларды орындау (бұрғылау, орналастыру, үңгіштеу);
8. Қаңылтырды өңдеу үшін белгіленген жұмыс режимі бар сандық басқарылатын механикаландырылған жабдықтар мен жабдықтарды қолдану;
9. Қарапайым құрастыру және монтаждау сызбаларын оқу;
10. Қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау нормаларын сақтау.
Білім:
1. Үңгіштеудің, зенкерлеудің, орналастырудың мақсаты мен тәсілдері;
2. Престерде және біліктерде механикаландырылған түзетудің тәртібі мен ерекшеліктері;
3. Тораптар мен секцияларды түзетудің негізгі тәсілдері;
4. Пресс-қайшыларда және діріл қайшыларында бөлшектерді кесу және бейінді прокаттау қағидалары мен тәсілдері;
5. Корпустық бөлшектерді өңдеу үшін қолданылатын технологиялық жабдықпен жұмыс істеу тәсілдері;
6. Ауыстыруға немесе жөндеуге жататын корпус конструкцияларының кесу сызығын белгілеу әдістері;
7. Сандық бағдарламалық басқарылатын механикаландырылған құралмен және жабдықпен тесіктерді бұрғылау, өрістету және зенкование тәсілдері;
8. Қаңылтыр металды өңдеу кезінде қолданылатын құралдар, жабдықтар, құрылғылар;
9. Тойтару, дәнекерлеу, механикалық кернеу кезіндегі деформацияның себептері;
10. Дәнекерлеуге дайындалған жиектерге қойылатын талаптар;
11. Еңбекті қорғау талаптары;
12. Көміртекті және төмен көміртекті болаттарға арналған дәнекерлеу режимдері мен электродтардың маркалары;
13. Тойтармалардың стандартты өлшемдері, тойтармалардың ұзындығы бойынша жәрдемақылар, тойтармаларға арналған тесіктерге төзімділік;
14. Бөлшектерді өңдеу кезінде қолданылатын сандық басқарылатын станоктардың, жабдықтардың түрлері, олармен жұмыс істеу тәртібі;

15. Устройство и правила обслуживания сверлильных машин и станков;
16. Устройство и правила эксплуатации применяемого станочного оборудования;
17. Устройство приспособлений, применяемых при клепке.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Демонтаж, ремонт, сборка и монтаж узлов, судовых конструкций, плоскостных малогабаритных секций
Умения:
Для 5 разряда:
1. Выполнять разметку мест установки набора, деталей насыщения на плоских узлах, секциях от вынесенных контрольных линий;
2. Выполнять строповку и перемещение узлов, секций массой от 500 до 3000 кг с помощью подъемно-транспортных и специальных средств в пределах рабочего места;
3. Выполнять судокорпусные работы при изготовлении, сборке, установке и ремонте особо сложных узлов, изделий судового оборудования, дельных вещей под руководством судокорпусника-ремонтника более высокой квалификации;
4. Выполнять электроприхватку, тепловую резку, пневматическую резку с соблюдением технологических регламентов при демонтаже, сборке и установке конструкций из углеродистых и легированных сталей во всех пространственных положениях;
5. Применять различные приспособления, оснастку и устройства при выполнении корпусных работ;
6. Определять необходимый инструмент, оснастку и приспособления для работы при изготовлении криволинейных деталей корпусных конструкций;
7. Производить демонтаж, ремонт, сборку и монтаж узлов набора с погибью, плоскостных малогабаритных секций с погибью и плоских крупногабаритных секций из стали и сплавов;
8. Производить сборку и установку простых изделий судового оборудования и дельных вещей;
9. Производить сборку несложных приспособлений и кондукторов.
10. Соблюдать технику безопасности и нормы охраны труда.
Знания:
1. Требования охраны труда при работе на технологическом оборудовании с применением приспособлений, оснастки в процессе изготовления деталей корпуса судна;
2. Конструкция корпуса, оборудования помещений, дельных вещей и устройств;
3. Конструкторская и технологическая документация на выполняемую работу;
4. Основные приемы сборки деталей под сварку;
5. Порядок чтения сложных чертежей по сборке, ремонту и изготовлению корпусных конструкций;
6. Последовательность и методы установки набора корпуса в цилиндрической части судна, ремонта палубного настила, переборок;
7. Последовательность сборки и установки простых изделий оборудования судовых помещений, дельных вещей и устройств;

15. Бұрғылау машиналары мен станоктарының құрылысы және қызмет көрсету қағидалары;
16. Қолданылатын станоктық жабдықтың құрылысы мен пайдалану қағидалары;
17. Тойтару кезінде қолданылатын құрылғылардың құрылғысы.
Міндеттерді тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-ші дағды:
Тораптарды, кеме конструкцияларын, жазықтық шағын габаритті секцияларды бөлшектеу, жөндеу, құрастыру және монтаждау
Шеберлік:
5 разряд үшін:
1. Жинақты орнату орындарын, қанықтыру бөлшектерін жазық тораптарда, шығарылған бақылау желілерінен секцияларда белгілеуді орындау;
2. Жұмыс орны шегінде көтергіш-көлік және арнайы құралдардың көмегімен салмағы 500-ден 3000 кг-ға дейінгі тораптарды, секцияларды ілмектеуді және жылжытуды орындау;
3. Біліктілігі анағұрлым жоғары кеме корпусы-жөндеушінің басшылығымен Аса күрделі тораптарды, кеме жабдығы бұйымдарын, жеке заттарды дайындау, құрастыру, орнату және жөндеу кезінде кеме корпусының жұмыстарын орындау;
4. Барлық кеңістіктік позицияларда көміртекті және легирленген болаттан жасалған конструкцияларды бөлшектеу, құрастыру және орнату кезінде технологиялық регламенттерді сақтай отырып, электр ұстауды, термиялық кесуді, пневматикалық кесуді орындау;
5. Корпустық жұмыстарды орындау кезінде әртүрлі құрылғыларды, жабдықтар мен құрылғыларды қолдану;
6. Корпус конструкцияларының қисық сызықты бөлшектерін жасау кезінде жұмыс істеуге қажетті құрал-саймандарды, жабдықтар мен құрылғыларды анықтау;
7. Құрып кетумен жиынтық тораптарын, болаттан және қорытпалардан жасалған жазықтықты шағын габаритті секцияларды және жалпақ ірі габаритті секцияларды бөлшектеуді, жөндеуді, құрастыруды және монтаждауды жүргізу;
8. Қарапайым бұйымдарды кеме жабдықтарын және іскерлік заттарды құрастыруды және орнатуды жүргізу;
9. Қарапайым құрылғылар мен кондукторларды құрастыру;
10. Қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау нормаларын сақтау.
Білім:
1. Кеме корпусының бөлшектерін дайындау процесінде айлабұйымдарды, жарақтарды қолдана отырып Технологиялық жабдықта жұмыс істеу кезінде еңбекті қорғау талаптары;
2. Корпустың, үй-жайлардың жабдығының, іскерлік заттар мен құрылғылардың конструкциясы;
3. Орындалатын жұмысқа конструкторлық және технологиялық құжаттама;
4. Дәнекерлеу үшін бөлшектерді жинаудың негізгі әдістері;
5. Корпус конструкцияларын құрастыру, жөндеу және дайындау бойынша күрделі сызбаларды оқу тәртібі;
6. Кеменің цилиндрлік бөлігінде корпус жиынтығын орнату, палубалық төсемді, қалқандарды жөндеу кезектілігі мен әдістері;
7. Кеме үй-жайлары жабдықтарының қарапайым бұйымдарын, іскерлік заттар мен құрылғыларды құрастыру және орнату кезектілігі;

8. Правила и методы строповки и перемещения узлов, секций массой от 500 до 3000 кг с помощью подъемно-транспортных и специальных средств;
9. Правила чтения монтажных и сборочных чертежей дельных вещей, устройств и расположения оборудования в помещениях;
10. Правила чтения простых сборочных чертежей;
11. Приемы разметки мест установки продольного и поперечного набора, деталей насыщения на плоских узлах, секциях от вынесенных контрольных линий;
12. Приемы сборки металлических привальных брусьев, легких выгородок со скользящими соединениями, боковых и бортовых килей простой конструкции, прямых фальшбортов и в оконечностях, малогабаритных кнехтов и крупногабаритных фундаментов;
13. Приемы сборки сложных узлов и плоскостных секций с лекальными кромками;
14. Свойства судостроительных сталей, сплавов;
15. Способы изготовления бортовых шпангоутов, стрингеров, бимсов на станках для сборки и сварки узлов таврового сечения;
16. Способы выравнивания и стыкования листов и набора (профилей);
17. Способы крепления деталей при угловом соединении;
18. Способы разметки деталей средней сложности по чертежам и эскизам;
19. Способы сборки, установки и проверки плоскостных секций с погибью;
20. Технологии ремонта корпусных конструкций путем правки на месте деформированных фальшбортов, набора корпуса, обшивки;
21. Требования технологических регламентов на изготовление криволинейных деталей корпусных конструкций;
22. Требования технологических регламентов на сборку узлов набора с погибью, плоскостных малогабаритных и крупногабаритных секций с погибью, плоских крупногабаритных секций из стали и сплавов;
23. Требования технологических регламентов на сборку малогабаритных плоскостных секций.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 3:
Проведение испытаний сварных швов и клепаных соединений судовых листовых конструкций
Умения:
Для 5 разряда:
1. Выполнять технологические регламенты контроля качества сварных швов и производить испытания корпуса на водонепроницаемость после демонтажа и замены участков корпуса;
2. Производить испытания и проверку качества замененных листовых конструкций наружной обшивки корпуса в средней части судна, листов второго дна, шахт, тамбуров и листовых конструкций судов;
3. Производить испытания сварных швов конструкций, не связанных с корпусом судна, на непроницаемость (обдувом воздуха, керосино-меловые, поливом воды).

8. Көтергіш-көлік және арнайы құралдардың көмегімен салмағы 500-ден 3000 кг-ға дейінгі тораптарды, секцияларды ілмектеу және орнын ауыстыру қағидалары мен әдістері;
9. Жеке заттардың, құрылғылардың монтаждау және құрастыру сызбаларын оқу және үй-жайларда жабдықтың орналасуы қағидалары;
10. Қарапайым құрастыру сызбаларын оқу қағидалары;
11. Бойлық және көлденең жиынтықты орнату орындарын, жазық тораптардағы қанықтыру бөлшектерін, шығарылған бақылау желілерінен секцияларды белгілеу тәсілдері;
12. Металл тіреуіш арқалықтарды, сырғымалы қосылыстары бар жеңіл қоршауларды, қарапайым конструкциядағы бүйірлік және борттық кильдерді, тік фальшборттарды және ұштарында, шағын габаритті кнехттерді және ірі габаритті іргетастарды құрастыру тәсілдері;
13. Күрделі тораптар мен лекальды жиектері бар жазықтық секцияларын құрастыру әдістері;
14. Кеме жасау болаттарының, қорытпалардың қасиеттері;
15. Таврлық қима тораптарын құрастыруға және дәнекерлеуге арналған станоктарда борттық шпангоуттарды, стрингерлерді, бимстерді дайындау тәсілдері;
16. Парақтар мен жиындарды (профильдерді) Туралау және қондыру тәсілдері);
17. Бұрыштық қосылыста бөлшектерді бекіту әдістері;
18. Сызбалар мен эскиздер бойынша күрделілігі орташа бөлшектерді белгілеу тәсілдері;
19. Өліммен жазықтық секцияларын құрастыру, орнату және тексеру тәсілдері;
20. Деформацияланған фальшборттарды, корпус жиынтығын, қаптаманы орнында түзету жолымен корпус конструкцияларын жөндеу технологиялары;
21. Корпустық конструкциялардың қисық сызықты бөлшектерін дайындауға арналған технологиялық регламенттердің талаптары;
22. Болаттан және қорытпалардан жасалған жалпақ ірі габаритті секциялар, жазықтықты шағын габаритті және ірі габаритті секциялар, өліммен жиынтық тораптарын құрастыруға арналған технологиялық регламенттердің талаптары;
23. Шағын көлемді жазықтық секцияларын құрастыруға арналған технологиялық регламенттердің талаптары.
Міндеттерді тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
3-ші дағды:
Кеме табақ конструкцияларының дәнекерленген тігістерін және тойтарылған қосылыстарын сынау
Шеберлік:
5 разряд үшін:
1. Дәнекерлеу тігістерінің сапасын бақылаудың технологиялық регламенттерін орындау және корпустың учаскелерін бөлшектегеннен және ауыстырғаннан кейін корпустың су өткізбейтіндігіне сынау жүргізу;
2. Кеменің ортаңғы бөлігінде корпустың сыртқы қаптамасының ауыстырылған табақ конструкцияларының, екінші түбінің табақтарының, шахталардың, тамбурлардың және табақ конструкцияларының сынақтарын және сапасын тексеруді жүргізу;
3. Кеме корпусымен байланысты емес конструкциялардың дәнекерленген тігістерін өткізбеушілікке (ауа үрлеу, керосин-бор, су суару) сынау;

1. Выполнение сборочных работ с объемными плоскостными секциями, фундаментами, проведение испытаний конструкций при малом давлении
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение сборочных работ с объемными плоскостными секциями, фундаментами, проведение испытаний конструкций при малом давлении
Навык 1:
Выполнение подготовительных и вспомогательных операций при сборке, установке, демонтаже и ремонте мало- и крупногабаритных плоскостных и объемных секций, фундаментов
Умения:
Для 5 разряда:
1. Выполнять демонтаж баллонов высокого давления воздуха и баллонов газа высокого давления;
2. Выполнять демонтаж конструкций прочных переборок, газоплотных настилов;
3. Выполнять демонтаж набора прочных конструкций;
4. Выполнять демонтаж обшивки и набора конструкций прочного корпуса, прочных цистерн, прочных переборок без последующей установки;
5. Выполнять демонтаж с сохранением конструкций секций надстроек со специальным покрытием, бортовых и килевых секций прочных цистерн;
6. Выполнять демонтаж стабилизаторов;
7. Выполнять демонтаж устройств для погрузки аккумуляторных батарей;
8. Выполнять строповку и перемещение грузов массой до 5000 кг с помощью подъемно-транспортных и специальных средств в пределах рабочего места;
9. Демонтировать обухи и рымы;
10. Демонтировать листы обшивки корпуса судна, надстроек и палубного настила без погиби;
11. Демонтировать баки паропроизводящей установки (далее - ППУ) с постели, стенда и транспорта;
12. Демонтировать настилы из металлических досок и площадок на секции трубчатых лесов;
13. Определять плотность бетонной массы сложных объемов;
14. Осуществлять демонтаж баков для нанесения пенополиуретана с постели, стенда и транспорта, обслуживание баков при заводке и передвижке;
15. Осуществлять передвижку и стыкование блоков корпусов малых судов;
16. Осуществлять разметку мест установки на поверхности с погибью шпилек, бонок, планок, скоб под изоляцию;
17. Осуществлять разметку мест установки, подгонку, установку, замену пиллерсов корпуса судна;
18. Приготавливать и укладывать сыпучую смесь;
19. Приготавливать и укладывать в объемы и засыпки серпентинитовый, железосерпентинитовый бетон, карбид бора и биологическую защиту;
20. Производить разметку вырезов на обшивке легкого корпуса, прочного корпуса, на газоплотных настилах, межотсечных переборках, цистернах;
21. Производить сушку в печах бетонных блоков и биологической защиты;

1. Көлемді жазықтық секцияларымен, іргетастарымен құрастыру жұмыстарын орындау, төмен қысымда конструкцияларға сынақтар жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
1-ші еңбек функциясы:
Көлемді жазықтық секцияларымен, іргетастарымен құрастыру жұмыстарын орындау, төмен қысымда конструкцияларға сынақтар жүргізу
1-ші дағды:
Шағын және ірі габаритті жазықтық және көлемдік секцияларды, іргетастарды құрастыру, орнату, бөлшектеу және жөндеу кезінде дайындық және көмекші операцияларды орындау
Шеберлік:
5 разряд үшін:
1. Жоғары қысымды ауа баллондарын және жоғары қысымды газ баллондарын бөлшектеуді орындау;
2. Берік қалқандардың, газ тығыздағыш төсемдердің конструкцияларын бөлшектеуді орындау;
3. Берік конструкциялар жиынтығын бөлшектеуді орындау;
4. Қаптаманы және берік корпус конструкцияларының жиынтығын, берік цистерналарды, берік қалқандарды кейіннен орнатусыз бөлшектеуді орындау;
5. Арнайы жабыны бар қондырма секцияларының, берік цистерналардың борттық және кильдік секцияларының конструкцияларын сақтай отырып, бөлшектеуді орындау;
6. Тұрақтандырғыштарды бөлшектеуді орындау;
7. Батареяларды тиеуге арналған құрылғыларды бөлшектеуді орындау;
8. Жұмыс орны шегінде көтергіш-көлік және арнайы құралдардың көмегімен салмағы 5000 кг дейінгі жүктерді арқандап байлауды және орнын ауыстыруды орындау;
9. Аяқ пен көзді бөлшектеңіз;
10. Кеме корпусының қаптамасының, қондырмалардың және палубалық төсемнің парақтарын жойылмай бөлшектеу;
11. Төсектен, стендтен және көліктен бу шығаратын қондырғының (бұдан әрі - ӨҚ) бактарын бөлшектеу;
12. Құбырлы ормандар секциясындағы металл тақталар мен алаңдардан жасалған палубаларды бөлшектеу;
13. Күрделі көлемдегі бетон массасының тығыздығын анықтаңыз;
14. Төсектен, стендтен және көліктен полиуретанды көбік жағу үшін бактарды бөлшектеуді, заводка жасау және жылжыту кезінде бактарға қызмет көрсетуді жүзеге асыру;
15. Шағын кемелер корпустарының блоктарын жылжыту және қондыру;
16. Оқшаулау үшін шпилькалардың, брондардың, планкалардың, қапсырмалардың өлімімен бетке орнату орындарын белгілеуді жүзеге асыру;
17. Кеме корпусының пиллерстерін орнату орындарын белгілеуді, сәйкестендіруді, орнатуды, ауыстыруды жүзеге асыру;
18. Борпылдақ қоспаны дайындаңыз және салу;
19. Серпентинит, темірсерпентинит бетон, бор карбиді және биологиялық қорғанысты дайындаңыз және көлемдер мен толтырғыштарға салу;
20. Жеңіл корпустың, берік корпустың қаптамасында, газ тығыздағыш төсемдерде, қиық аралық қалқандарда, цистерналарда ойықтарды белгілеуді жүргізу;
21. Бетон блоктары мен биологиялық қорғау пештерінде кептіру;

22. Размечать места установки бонок и шпилек на поверхности с погибью;
23. Размечать места установки крупногабаритных плоскостных секций с погибью и малогабаритных плоскостных секций со сложной кривизной, объемных секций и блок-секций для средней части судна, блок-секций надстройки и секций оконечностей судов с простыми обводами;
24. Размечать места установки набора, деталей насыщения на плоских узлах, секциях от вынесенных контрольных линий; корпусных конструкций при стапельной сборке и ремонте; на секциях места установки деталей набора, насыщения с вынесением размеров от основных линий корпуса судна;
25. Размечать места установки крупногабаритных фундаментов, рам, станин под котлы, подшипников валопроводов, приборов, грузовых кранов, вспомогательных механизмов, штевней из листового и профильного металла.
26. Соблюдать технику безопасности и нормы охраны труда.
Знания:
1. Методы натурной и масштабной разбивки теоретического чертежа корпуса судна на плазе;
2. Правила и методы строповки и перемещения грузов массой до 5000 кг с помощью подъемно-транспортных и специальных средств в пределах рабочего места;
3. Принцип действия стапель-кондукторов, кантователей средней сложности, правила пользования ими;
4. Правила эксплуатации специальных транспортных и грузоподъемных средств при перемещении грузов массой до 5000 кг;
5. Разметочный и мерительный инструмент, принцип действия и правила пользования;
6. Способы проведения проверочных и разметочных работ;
7. Способы развертки сложных геометрических фигур;
8. Способы разметки сложных деталей и установки узлов и деталей на криволинейные поверхности;
9. Способы формирования судового поезда для постройки, вывода и спуска судов;
10. Устройство стапель-кондукторов, кантователей.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Выполнение слесарных операций при сборке, установке, демонтаже и ремонте мало- и крупногабаритных плоскостных и объемных секций, фундаментов
Умения:
Для 5 разряда:
1. Выполнять изготовление, подгонку по месту, установку обрешетников специальных помещений и настила полов;
2. Выполнять изготовление, сборку, ремонт грузовых стрел, простых мачт;
3. Выполнять клепальные и чеканочные работы на ответственных конструкциях;
4. Выполнять неразъемное соединение деталей из полосового, листового и фасонного металла при помощи заклепок на ответственных конструкциях;
5. Выполнять правку заделок и забойных частей ребер жесткости ответственных, газоплотных судовых конструкций;

22. Брондар мен шпилькаларды орнату орындарын өліммен белгілеу;
23. Күрделі қисықтығы бар ірі габаритті жазықтық секцияларын және шағын габаритті жазықтық секцияларын, кеменің ортаңғы бөлігіне арналған көлемдік секциялар мен блок-секцияларды, қондырманың блок-секцияларын және қарапайым айналмалары бар кемелер ұштарының секцияларын орнату орындарын белгілеу;
24. Жиынтықты, қанықтыру бөлшектерін тегіс тораптарда, шығарылған бақылау желілерінен секцияларда; стапельдік құрастыру және жөндеу кезінде корпустық конструкцияларда; жиынтық бөлшектерін орнату орнының секцияларында, кеме корпусының негізгі сызықтарынан өлшемдерін шығара отырып, қанықтыру орындарын белгілеу;
25. Ірі габаритті іргетастарды, рамаларды, қазандықтарға арналған төсектерді, білік құбырларының мойынтіректерін, аспаптарды, жүк крандарын, қосалқы тетіктерді, қаңылтыр және бейінді металдан жасалған штевняларды орнату орындарын белгілеу.
26. Қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау нормаларын сақтау.
Білім:
1. Плазадағы кеме корпусының теориялық сызбасын заттай және масштабты бөлу әдістері;
2. Жұмыс орны шегінде көтергіш-көлік және арнайы құралдардың көмегімен салмағы 5000 кг дейінгі жүктерді арқандап байлау және орнын ауыстыру қағидалары мен әдістері;
3. Стапель-кондукторлардың, күрделілігі орташа кантерлердің жұмыс істеу принципі, оларды пайдалану қағидалары;
4. Салмағы 5000 кг дейінгі жүктерді өткізу кезінде арнайы көлік және жүк көтергіш құралдарды пайдалану қағидалары;
5. Белгілеу және өлшеу құралы, жұмыс принципі және пайдалану қағидалары;
6. Тексеру және белгілеу жұмыстарын жүргізу тәсілдері;
7. Күрделі геометриялық фигураларды сыпыру әдістері;
8. Күрделі бөлшектерді белгілеу және түйіндер мен бөлшектерді қисық беттерге орнату әдістері;
9. Кемелерді жасау, шығару және түсіру үшін кеме пойызын қалыптастыру тәсілдері;
10. Стапель-кондукторлардың, кантоваторлардың құрылғысы.
Міндеттерді тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-ші дағды:
Шағын және ірі габаритті жазықтық және көлемдік секцияларды, іргетастарды құрастыру, орнату, бөлшектеу және жөндеу кезінде слесарлық операцияларды орындау
Шеберлік:
5 разряд үшін:
1. Арнайы үй-жайлардың жәшіктерін және еден төсеніштерін дайындауды, орнына сәйкестендіруді, орнатуды орындау;
2. Жүк жебелерін, қарапайым діңгектерді дайындауды, құрастыруды, жөндеуді орындау;
3. Жауапты конструкцияларда тойтару және соғу жұмыстарын орындау;
4. Жауапты конструкциялардағы тойтармалардың көмегімен жолақты, табақты және фасонды металдан жасалған бөлшектерді ажырамас жалғауды орындау;
5. Жауапты, газ тығыздағыш кеме конструкцияларының қаттылық қабырғаларының бітелулері мен кенжар бөліктерін түзетуді орындау;

6. Выполнять правку, ремонт баков, емкостей, цистерн с криволинейными обводами из сталей и сплавов;
7. Выполнять ремонт легких выгородок со скользящими соединениями, обтекателей отличительных огней, ограждений выдвижных устройств;
8. Изготавливать шаблоны для сложных деталей;
9. Изготавливать днищевые и бортовые объемные секции на поточных и механизированных линиях;
10. Изготавливать листы наружной обшивки с погибью для средней части судна, листы фальшборта в оконечностях, палубного настила, настила второго дна;
11. Изготавливать детали из борированного полиэтилена;
12. Осуществлять изготовление деталей, сборку крышек, ремонт световых люков;
13. Осуществлять правку блоков и блок-секций надстроек;
14. Осуществлять правку криволинейных несимметричных тавровых узлов с переменной или сложной кривизной;
15. Осуществлять правку крупногабаритных фундаментов, рам, станин под котлы, подшипников валопроводов, приборов, грузовых кранов, вспомогательных механизмов, штевней из листового и профильного металла;
16. Осуществлять правку на месте при ремонте, гибку на станках в холодном состоянии и вручную с нагревом набора корпуса из профилей со сложной кривизной;
17. Осуществлять правку простых кожухов дымовых труб;
18. Осуществлять ремонт балок, судовозных тележек;
19. Осуществлять ремонт лесов из труб и металлических конструкций свыше трех ярусов с кронштейнами и леерными ограждениями, навесных беседок, этажерок, откатных колонн;
20. Осуществлять упрочнение по эталонам дробеструйными и ультразвуковыми установками швов сварных угловых соединений;
21. Править плоские крупногабаритные секции, узлы набора с погибью и плоскостные малогабаритные секции с погибью из сталей и сплавов; крупногабаритные сложные корпусные конструкции из сталей и сплавов толщиной свыше 6 мм, а также несложные корпусные конструкции из сталей и сплавов толщиной до 6 мм;
22. Производить правку, ремонт металлических привальных брусьев и абвайзерных коробок на криволинейных участках;
23. Производить ремонт боковых килей;
24. Производить ремонт вентиляционных каналов, шахт и тамбуров сложной конструкции;
25. Производить ремонт кнехтов и киповых планок (выдвижных и врезных);
26. Ремонтировать листы обшивки корпуса, надстроек и палубного настила без погиби;
27. Ремонтировать малогабаритные фундаменты под вспомогательные механизмы, приборы и оборудование и крупногабаритные фундаменты, рамы, станины под котлы, подшипники валопроводов, приборы, грузовые краны, вспомогательные механизмы, штевни из листового и профильного металла;

6. Болаттар мен қорытпалардан жасалған қисық сызықты дөңгелектері бар бактарды, сыйымдылықтарды, цистерналарды түзетуді, жөндеуді орындау;
7. Жылжымалы қосылыстары бар жеңіл қоршауларды, айрықша от жәрмеңкелерін, тартылатын құрылғыларды қоршауды жөндеу;
8. Күрделі бөлшектер үшін шаблондар жасаңыз;
9. Ағындық және механикаландырылған желілерде түптік және борттық көлемді секцияларды дайындау;
10. Кеменің ортаңғы бөлігі үшін өліммен сыртқы қаптама парақтарын, ұштарында фальшборт парақтарын, палубалық төсемді, екінші түбінің төсемін дайындау;
11. Боратталған полиэтиленнен бөлшектер жасау;
12. Бөлшектерді дайындауды, қақпақтарды жинауды, Жарық люктерін жөндеуді жүзеге асыру;
13. Қондырмалардың блоктары мен блок-секцияларын түзетуді жүзеге асыру;
14. Айнымалы немесе күрделі қисықтығы бар қисық сызықты асимметриялық Тавр түйіндерін түзетуді жүзеге асыру;
15. Ірі габаритті іргетастарды, рамаларды, қазандықтарға арналған төсектерді, білік құбырларының мойынтіректерін, аспаптарды, жүк крандарын, қосалқы тетіктерді, қаңылтыр және бейінді металдан жасалған штевняларды түзетуді жүзеге асыру;
16. Жөндеу кезінде орнында түзетуді, станоктарда суық күйде иілуді және күрделі қисықтығы бар профильдерден корпус жиынтығын қолмен қыздыруды жүзеге асыру;
17. Түтін құбырларының қарапайым қаптамаларын түзетуді жүзеге асыру;
18. Арқалықтарды, кеме арбаларын жөндеуді жүзеге асыру;
19. Кронштейндері мен леерлік қоршаулары бар үш деңгейден астам құбырлар мен металл конструкциялардан жасалған ормандарды, аспалы беседкаларды, едендерді, жылжымалы бағандарды жөндеуді жүзеге асыру;
20. Дәнекерленген бұрыштық қосылыстардың тігістерін жару және ультрадыбыстық қондырғылармен эталондар бойынша қатайтуды жүзеге асыру;
21. Болаттар мен қорытпалардан жасалған жалпақ ірі габаритті секцияларды, өліммен жиынтық тораптарды және болаттар мен қорытпалардан жасалған өліммен жазық шағын габаритті секцияларды; қалыңдығы 6 мм-ден асатын болаттар мен қорытпалардан жасалған ірі габаритті күрделі корпустық конструкцияларды, сондай-ақ қалыңдығы 6 мм-ге дейінгі болаттар мен қорытпалардан жасалған күрделі емес корпустық конструкцияларды өңдеу;
22. Қисық сызықты учаскелерде металл тіреуіш арқалықтар мен абвайзерлік қораптарды түзетуді, жөндеуді жүргізу;
23. Бүйірлік кильдерді жөндеу;
24. Күрделі конструкциялы желдеткіш каналдарға, шахталар мен тамбурларға жөндеу жүргізу;
25. Кнехттер мен КИП жолақтарына (тартылатын және ойылған) жөндеу жүргізу;
26. Корпустың, қондырмалардың және палубалық палубаның қаптамаларын өлместен жөндеу;
27. Қосалқы тетіктер, аспаптар мен жабдықтар және ірі габаритті іргетастар, қазандықтарға арналған рамалар, кереуеттер, білік мойынтіректері, аспаптар, жүк крандары, қосалқы тетіктер, қаңылтыр және бейінді металдан жасалған штевнялар үшін шағын габаритті іргетастарды жөндеу;

28. Ремонтировать плоские малогабаритные секции, узлы набора корпуса судна из сталей и сплавов;
29. Шлифовать и полировать обшивку обтекателей;
30. Соблюдать технику безопасности и нормы охраны труда.
Знания:
1. Интервалы температур, при которых осуществляется холодная и горячая правки;
2. Методы обработки и сборки деталей, узлов, секций и блоков;
3. Методы правки крупногабаритных сложных корпусных конструкций из сталей и сплавов толщиной свыше 6 мм, а также несложных корпусных конструкций из сталей и сплавов толщиной до 6 мм;
4. Методы ремонта, замены обшивки и набора корпуса судна;
5. Методы стыкования блоков корпуса судна;
6. Приемы выполнения клепальных соединений, возможные дефекты и их предупреждение;
7. Системы припусков и допусков, квалитеты обработки и параметры шероховатости поверхностей;
8. Способы правки корпусных конструкций;
9. Способы правки сварных и клепаных любым методом конструкций;
10. Условные изображения на чертежах резьбы, пружин, неразъемных соединений, получаемых клепкой;
11. Формы подготовки кромок под сварку.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 3:
Сборка, установка, демонтаж мало- и крупногабаритных плоскостных и объемных секций, фундаментов
Умения:
Для 5 разряда:
1. Выполнять изготовление, установку заделок и забойных частей ребер жесткости ответственных, газоплотных судовых конструкций;
2. Выполнять изготовление, установку легких выгородок со скользящими соединениями, обтекателей отличительных огней, ограждений выдвижных устройств;
3. Выполнять изготовление, установку на амортизаторах плавающих настилов;
4. Выполнять сборку из секторов с набором и насыщением обечаек стабилизирующих колонн плавучих буровых установок;
5. Выполнять сборку, установку баков, емкостей, цистерн с криволинейными обводами из сталей и сплавов;
6. Выполнять сборку, установку патрубков по второму дну и переборкам;
7. Выполнять установку крупногабаритных фундаментов, рам, станин под котлы, подшипников валопроводов, приборов, грузовых кранов, вспомогательных механизмов, штевней из листового и профильного металла;
8. Изготавливать, собирать вентиляционные раструбы и головки;
9. Осуществлять сборку балок, судовозных тележек;
10. Осуществлять сборку из объемных секций, установку блоков и блок-секций надстроек;

28. Болаттар мен қорытпалардан жасалған кеменің жалпақ шағын габаритті секцияларын, корпус жиынтығының тораптарын жөндеу;
29. Қаптаманы тегістеу және жылтырату;
30. Қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау нормаларын сақтау.
Білім:
1. Суық және ыстық түзетулер жүзеге асырылатын температура аралықтары;
2. Бөлшектерді, тораптарды, секциялар мен блоктарды өңдеу және құрастыру әдістері;
3. Қалыңдығы 6 мм-ден асатын болаттар мен қорытпалардан жасалған ірі габаритті күрделі корпустық конструкцияларды, сондай-ақ қалыңдығы 6 мм-ге дейінгі болаттар мен қорытпалардан жасалған күрделі емес корпустық конструкцияларды түзету әдістері;
4. Кеме корпусының қаптамасын және жиынтығын жөндеу, ауыстыру әдістері;
5. Кеме корпусының блоктарын қондыру әдістері;
6. Тойтарма қосылыстарын орындау тәсілдері, ықтимал ақаулар және олардың алдын алу;
7. Рұқсаттар мен төзімділік жүйелері, өңдеу квалитеттері және беттердің кедір-бұдырлығы параметрлері;
8. Корпус конструкцияларын түзету әдістері;
9. Дәнекерленген және тойтарылған конструкцияларды кез келген әдіспен түзету әдістері;
10. Тойтарма арқылы алынған жіптердің, серіппелердің, ажырамас қосылыстардың сызбаларындағы шартты кескіндер;
11. Дәнекерлеуге арналған жиектерді дайындау формалары.
Міндетті тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
3-ші дағды:
Шағын және ірі габаритті жазықтық және көлемді секцияларды, іргетастарды құрастыру, орнату, бөлшектеу
Шеберлік:
5 разряд үшін:
1. Жауапты, газ тығыздағыш кеме конструкцияларының қаттылық қабырғаларының бітеуіштері мен кенжар бөліктерін дайындауды, орнатуды орындау;
2. Жылжымалы қосылыстары бар жеңіл қоршауларды, айрықша оттар жәрмеңкелерін, тартылатын құрылғылардың қоршауларын дайындауды, орнатуды орындау;
3. Қалқымалы палубаларды дайындауды, амортизаторларға орнатуды орындау;
4. Қалқымалы бұрғылау қондырғыларының тұрақтандырғыш бағаналарының қаптамаларын жинаумен және қанықтырумен секторлардан құрастыруды орындау;
5. Болаттар мен қорытпалардан жасалған қисық сызықты дөңгелектері бар бактарды, сыйымдылықтарды, цистерналарды құрастыруды, орнату;
6. Екінші түбі мен қалқандары бойынша келте құбырларды құрастыруды, орнату;
7. Ірі габаритті іргетастарды, рамаларды, қазандықтарға арналған төсектерді, білік құбырларының мойынтіректерін, аспаптарды, жүк крандарын, қосалқы тетіктерді, қаңылтыр және бейінді металдан жасалған штевняларды орнату;
8. Желдеткіш қоңыраулар мен бастарды жасау, жинау;
9. Арқалықтарды, кеме арбаларын құрастыруды жүзеге асыру;
10. Көлемді секциялардан құрастыруды, блоктар мен қондырмалардың блок-секцияларын орнатуды жүзеге асыру;

11. Осуществлять сборку криволинейных несимметричных тавровых узлов с переменной или сложной кривизной;
12. Осуществлять сборку крупногабаритных фундаментов, рам, станин под котлы, подшипников валопроводов, приборов, грузовых кранов, вспомогательных механизмов, штевней из листового и профильного металла;
13. Осуществлять сборку крышек и комингсов шахт;
14. Осуществлять сборку простых кожухов дымовых труб;
15. Осуществлять сборку секций стабилизирующих колонн плавучих буровых установок;
16. Осуществлять сборку, монтаж, демонтаж лесов из труб и металлических конструкций свыше трех ярусов с кронштейнами и леерными ограждениями; навесных беседок, этажерок, откатных колонн;
17. Осуществлять установку малогабаритных плоскостных секций переборок, платформ, выгородок, настилов при формировании объемных секций;
18. Осуществлять установку монорельсов в машинно-котельном отделении и коридорах гребного вала, рельсовых путей;
19. Производить изготовление, сборку вентиляционных каналов, шахт и тамбуров сложной конфигурации;
20. Производить изготовление, установку металлических привальных брусьев и абвайзерных коробок на криволинейных участках;
21. Производить сборку в кондукторе шпангоутов из сталей и сплавов;
22. Производить сборку в объем волнорезных щитов, ветроотбойников;
23. Производить сборку отдельных узлов крыльевых устройств;
24. Производить сборку, установку, демонтаж рам, обухов на плоскостных, объемных секциях и блоках;
25. Производить установку вентиляционных каналов, шахт и тамбуров сложной конструкции;
26. Производить установку кнехтов и киповых планок (выдвижных и врезных);
27. Производить установку над палубами понтонов под прямым углом, стыкование раскосов, связей трубчатых и коробчатых форм плавучих буровых установок;
28. Производить установку, замену комингсов надстроек, легких выгородок, люков, дверей, шахт, испытываемых на газоплотность;
29. Производить установку, стыкование боковых килей;
30. Собирать блоки защиты с прямолинейными кромками и блоки-рамки баков ППУ;
31. Собирать в объем малогабаритные фундаменты под вспомогательные механизмы, приборы и оборудование;
32. Собирать в объем крупногабаритные фундаменты, рамы, станины под котлы, подшипники валопроводов, приборы, грузовые краны, вспомогательные механизмы, штевни из листового и профильного металла;

11. Айнымалы немесе күрделі қисықтығы бар қисық сызықты асимметриялық тавр түйіндерін құрастыруды жүзеге асыру;
12. Ірі габаритті іргетастарды, рамаларды, қазандықтарға арналған төсектерді, білік құбырларының мойынтіректерін, аспаптарды, жүк крандарын, қосалқы тетіктерді, қаңылтыр және бейінді металдан жасалған штевняларды құрастыруды жүзеге асыру;
13. Шахталардың қақпақтары мен комингстерін құрастыруды жүзеге асыру;
14. Түтін құбырларының қарапайым қаптамаларын құрастыруды жүзеге асыру;
15. Қалқымалы бұрғылау қондырғыларының тұрақтандырғыш бағандарының секцияларын құрастыруды жүзеге асыру;
16. Кронштейндері мен леерлік қоршаулары бар үш деңгейден астам құбырлар мен металл конструкциялардан; аспалы беседкалардан, қабаттасулардан, жылжымалы бағандардан ормандарды жинауды, монтаждауды, бөлшектеуді жүзеге асыру;
17. Көлемді секцияларды қалыптастыру кезінде қалқалардың, платформалардың, қоршаулардың, төсемдердің шағын көлемді жазықтық секцияларын орнатуды жүзеге асыру;
18. Машина-қазандық бөлімшесінде және ескек білігінің дәліздерінде, рельс жолдарында монорельстерді орнатуды жүзеге асыру;
19. Күрделі конфигурациядағы желдеткіш каналдарды, шахталар мен тамбурларды дайындауды, құрастыруды жүргізу;
20. Қисық сызықты учаскелерде металл тіреуіш арқалықтар мен абвайзерлік қораптарды дайындауды, орнату;
21. Болаттар мен қорытпалардан жасалған шпангоуттарды кондукторда құрастыруды жүргізу;
22. Толқынды кесетін қалқандардың, жел тартқыштардың көлеміне құрастыру;
23. Қанат құрылғыларының жеке тораптарын құрастыруды жүргізу;
24. Жазықтық, көлемдік секциялар мен блоктарда рамаларды, аяқ киімдерді құрастыруды, орнатуды, бөлшектеуді жүргізу;
25. Күрделі конструкциялы желдету арналарын, шахталар мен тамбурларды орнату;
26. Кнехттер мен КИП планкаларын (тартылатын және ойылған) орнату;
27. Понтондарды палубалардың үстіне тік бұрышпен орнатуды, қалқымалы бұрғылау қондырғыларының құбырлы және қорапты нысандарының тіректерін, байланыстарын түйістіруді жүргізу;
28. Газ тығыздығына сыналатын қондырмаларды, жеңіл қоршауларды, люктерді, есіктерді, шахталарды орнатуды, ауыстыруды жүргізу;
29. Бүйірлік кильдерді орнату, қондыру;
30. Түзу жиекті қорғаныс блоктарын және ППУ резервуарларының жақтау блоктарын жинау;
31. Қосалқы тетіктер, аспаптар мен жабдықтар үшін шағын көлемді іргетастарды жинау;
32. Ірі габаритті іргетастарды, рамаларды, қазандықтарға арналған кереуеттерді, білік құбырларының мойынтіректерін, аспаптарды, жүк крандарын, қосалқы тетіктерді, қаңылтырдан және бейінді металдан жасалған штевняларды көлемге жинау;

33. Собирать крупногабаритные плоскостные секции с погибью и малогабаритные плоскостные секции со сложной кривизной, объемные секции и блок-секции для средней части судна, блок-секции надстройки и секции оконечностей судов с простыми обводами;
34. Собирать легкие переборки и выгородки;
35. Собирать обухи и рымы;
36. Собирать петли, скобы, фланцы и кронштейны рулей;
37. Собирать плоские секции на механизированных линиях, панели с набором на сборочно-сварочном автомате;
38. Собирать постели с погибью, кондукторы и кантователи средней сложности;
39. Собирать тавровые балки на прямолинейных и криволинейных поточных линиях;
40. Собирать трапы;
41. Собирать трубчатые леса (независимо от количества ярусов);
42. Собирать узлы герметизирующие и баки ППУ, экраны;
43. Устанавливать биологическую защиту из листового металла в ячейки без насыщения; настилы из металлических досок и площадок на секции трубчатых лесов;
44. Устанавливать герметизирующие устройства плавучих буровых установок;
45. Устанавливать и раскреплять конструкции под контроль;
46. Устанавливать обшивку газовыхлопных выгородок;
47. Устанавливать патрубки донно-забортной арматуры;
48. Устанавливать плоские малогабаритные секции, узлы набора из сталей и сплавов; обухи и рымы; постели с погибью, кондукторы и кантователи средней сложности; листы фальшборта в оконечностях палубного настила, настила второго дна; выкружки и ниши кессонов и деталей бака для пенополиуретана, ограничительных деталей под биологическую защиту и тепловую изоляцию с подгонкой пояса биологической защиты переборок на подводных лодках;
49. Устанавливать подкрепления в районе люков, на настилах, в насосных выгородках;
50. Устанавливать цилиндрические патрубки с прямыми и изогнутыми осями, конические патрубки с прямыми осями, а также конические патрубки с изогнутыми осями;
51. Устанавливать шпангоуты из стали и сплавов;
52. Устанавливать эмблемы на кожухах дымовых труб, доски наименования судна;
53. Формировать корпус судна на стапеле;
54. Формировать судовой поезд;
55. Читать сложные чертежи сборки и установки корпусных конструкций при формировании корпусов судов и изготовлении секций.
56. Соблюдать технику безопасности и нормы охраны труда.
Знания:
1. Методы изготовления и сборки вентиляционных раструбов и головок;
2. Методы постройки корпусов судов;
3. Назначение инструмента и приспособлений при сборке корпусных конструкций;

33. Күрделі қисықтығы бар ірі габаритті жазықтық секцияларын және шағын габаритті жазықтық секцияларын, кеменің ортаңғы бөлігіне арналған көлемдік секциялар мен блок-секцияларды, қондырманың блок-секцияларын және қарапайым айналмалы кемелердің ұштық секцияларын жинау;
34. Жеңіл қалқандар мен қоршауларды жинау;
35. Обух пен рымдарды жинау;
36. Ілмектерді, қапсырмаларды, фланецтерді және руль кронштейндерін жинау;
37. Механикаландырылған желілерде жалпақ бөлімдерді, құрастыру-дәнекерлеу машинасында жинағы бар панельдерді жинау;
38. Төсектерді өліммен, кондукторлармен және орташа күрделіліктегі жиектермен жинау;
39. Тавр арқалықтарын түзу және қисық сызықты ағын сызықтарында жинау;
40. Баспалдақтарды жинау;
41. Құбырлы ормандарды жинау (деңгейлердің санына қарамастан);
42. Герметикалық тораптар мен ППУ, экрандарды жинау;
43. Қаңылтыр металдан биологиялық қорғауды қанықпаған ұяшықтарға, құбырлы орман секцияларында металл тақталар мен алаңдардан жасалған төсемдерді орнату;
44. Қалқымалы бұрғылау қондырғыларының герметикалық құрылғыларын орнату;
45. Құрылымдарды бақылауға орнату және бекіту;
46. Газ шығатын қоршаулардың қаптамасын орнату;
47. Түбі-сыртқы арматурасының келте құбырларын орнату;
48. Жалпақ шағын габаритті секцияларды, болаттар мен қорытпалардан жасалған жиынтық тораптарын; балталар және рымдар; майысқан жамылғылар, орташа күрделіліктегі кондукторлар мен жиектерді; палубаның, екінші түбінің төсемінің ұштарындағы фальшборт парақтарын; кессондар мен полиуретанды көбікке арналған резервуар бөлшектерінің, биологиялық қорғаныш белбеуі сәйкес келетін биологиялық қорғауға және жылу оқшаулауға арналған шектеу бөлшектерінің үйінділері мен қуыстарын орнату сүңгуір қайықтардағы қалқандар;
49. Люктер ауданында, палубаларда, сорғы қоршауларында арматура орнату;
50. Түзу және қисық осьтері бар цилиндрлік келте құбырларды, түзу осьтері бар конустық келте құбырларды, сондай-ақ қисық осьтері бар конустық келте құбырларды орнату;
51. Болат пен қорытпалардан жасалған шпангоуттарды орнату;
52. Түтін құбырларының қаптамаларына, кеме атауы тақталарына эмблемалар орнату;
53. Кеменің корпусын стапельде қалыптастыру;
54. Кеме пойызын қалыптастыру;
55. Кеме корпустарын қалыптастыру және секциялар жасау кезінде корпус конструкцияларын құрастыру мен орнатудың күрделі сызбаларын оқу.
56. Қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау нормаларын сақтау.
Білім:
1. Желдеткіш қоңыраулар мен бастарды дайындау және құрастыру әдістері;
2. Кеме корпустарын құру әдістері;
3. Корпус конструкцияларын құрастыру кезінде құрал-саймандар мен құрылғылардың мақсаты;

4. Основные методы обработки и сборки деталей, узлов, секций и блоков в судостроении и судоремонте;
5. Правила использования средств малой механизации, сборочных приспособлений при сборке и формировании секций, блок-секций и способы их установки на стапеле;
6. Правила чтения сложных чертежей сборки и установки корпусных конструкций при формировании корпусов судов и изготовлении секций;
7. Принцип действия и устройство поточных и механизированных линий по сборке и сварке днищевых и бортовых секций;
8. Способы установки герметизирующих устройств плавучих буровых установок;
9. Способы установки подкреплений в районе люков, на настилах, в насосных выгородках;
10. Способы установки шпангоутов из стали и сплавов;
11. Способы установки эмблем на кожухах дымовых труб, досок наименования судна;
12. Технические требования к сборке и разборке трубчатых лесов (независимо от количества ярусов), установке и демонтажу настилов из металлических досок и площадок на секциях трубчатых лесов;
13. Требования и технические условия Республики Казахстан на постройку и ремонт корпусов металлических судов
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 4:
Проведение гидравлических испытаний давлением до 20 кгс/кв. см корпусных конструкций, в док-камере давлением до 150 кгс/кв. см и судовых изделий на специальном стенде давлением до 300 кгс/кв. см, пневматических испытаний давлением от 0,5 до 3 кгс/кв. см, проверка параметров сборки
Умения:
Для 5 разряда:
1. Пользоваться сложными контрольно-измерительными проверочными инструментами и приборами;
2. Проверять качество изготовления, установки, ремонта легких выгородок со скользящими соединениями, обтекателей отличительных огней, ограждений выдвижных устройств;
3. Проверять качество сборки в кондукторе шпангоутов из сталей и сплавов;
4. Проверять качество сборки в объем волнорезных щитов, ветроотбойников;
5. Проверять качество сборки из объемных секций, установки блоков и блок-секций надстроек;
6. Проверять качество сборки из секторов с набором и насыщением обечаек стабилизирующих колонн плавучих буровых установок;
7. Проверять качество сборки крупногабаритных фундаментов, рам, станин под котлы, подшипников валопроводов, приборов, грузовых кранов, вспомогательных механизмов, штевней из листового и профильного металла;

4. Кеме жасау мен кеме жөндеудегі бөлшектерді, тораптарды, секциялар мен блоктарды өңдеу мен құрастырудың негізгі әдістері;
5. Секцияларды, блок-секцияларды құрастыру және қалыптастыру кезінде шағын механикаландыру құралдарын, құрастыру құрылғыларын пайдалану қағидалары және оларды стапельге орнату тәсілдері;
6. Кеме корпустарын қалыптастыру және секцияларды дайындау кезінде корпустық конструкцияларды құрастырудың және орнатудың күрделі сызбаларын оқу қағидалары;
7. Түптік және борттық секцияларды құрастыру және дәнекерлеу бойынша ағымдық және механикаландырылған желілердің жұмыс істеу принципі мен құрылғысы;
8. Қалқымалы бұрғылау қондырғыларының герметикалық құрылғыларын орнату тәсілдері;
9. Люктер ауданында, палубаларда, сорғы қоршауларында арматураларды орнату тәсілдері;
10. Болат пен қорытпадан жасалған шпангоуттарды орнату әдістері;
11. Түтін құбырларының қаптамаларына, кеме атауы тақталарына эмблемаларды орнату тәсілдері;
12. Құбырлы ормандарды жинауға және бөлшектеуге (деңгейлердің санына қарамастан), құбырлы ормандар секцияларында металл тақталар мен алаңдардан жасалған төсемдерді орнатуға және бөлшектеуге қойылатын техникалық талаптар;
13. Металл кемелердің корпустарын салуға және жөндеуге Қазақстан Республикасының талаптары мен техникалық шарттары
Міндетті тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
4-ші дағды:
Корпус конструкцияларының 20 кгс/шаршы см дейінгі қысыммен гидравликалық сынақтар, 150 кгс/шаршы см дейінгі қысыммен док-камерада және 300 кгс/шаршы см дейінгі қысыммен арнайы стендте кеме бұйымдарын, 0,5-тен 3 кгс/шаршы см дейінгі қысыммен пневматикалық сынақтар жүргізу, құрастыру параметрлерін тексеру
Шеберлік:
5 разряд үшін:
1. Күрделі бақылау-өлшеу тексеру құралдары мен аспаптарын пайдалану;
2. Жылжымалы қосылыстары бар жеңіл қоршаулардың, айрықша оттар жәрмеңкелерінің, тартылатын құрылғылардың қоршауларының дайындалу, орнату, жөндеу сапасын тексеру;
3. Болаттар мен қорытпалардан жасалған шпангоуттардың кондукторында құрастыру сапасын тексеру;
4. Құрастыру сапасын толқын кесетін қалқандардың, жел соққыштардың көлемін тексеру;
5. Көлемді секциялардан құрастыру сапасын, блоктар мен қондырмалардың блок-секцияларын орнатуды тексеру;
6. Қалқымалы бұрғылау қондырғыларының тұрақтандырғыш бағаналарының қаптамаларының жиынтығымен және қанықтылығымен секторлардан құрастыру сапасын тексеру;
7. Ірі габаритті іргетастарды, рамаларды, қазандықтарға арналған төсектерді, білік құбырларының мойынтіректерін, аспаптарды, жүк крандарын, қосалқы тетіктерді, қаңылтыр және бейінді металдан жасалған штевняларды құрастыру сапасын тексеру;

8. Проверять качество сборки крышек и комингсов шахт;
9. Проверять качество сборки простых кожухов дымовых труб;
10. Проверять качество сборки секций стабилизирующих колонн плавучих буровых установок;
11. Проверять качество сборки, правки криволинейных несимметричных тавровых узлов с переменной или сложной кривизной;
12. Проверять качество установки баков, емкостей, цистерн с криволинейными обводами из сталей и сплавов;
13. Проверять качество установки крупногабаритных фундаментов, рам, станин под котлы, подшипников валопроводов, приборов, грузовых кранов, вспомогательных механизмов, штевней из листового и профильного металла;
14. Проверять качество установки монорельсов в машинно-котельном отделении и коридорах гребного вала, рельсовых путей;
15. Проверять качество установки над палубами понтонов под прямым углом, стыкования раскосов, связей трубчатых и коробчатых форм плавучих буровых установок;
16. Проверять качество установки шпангоутов из стали и сплавов;
17. Проверять качество установки, ремонта боковых килей;
18. Проводить гидравлические испытания судовых конструкций в док-камере давлением до 150 кгс/кв. см и на цикличность;
19. Проводить гидравлические испытания корпусных конструкций давлением до 20 кгс/кв. см с устранением выявленных недостатков;
20. Проводить испытания блоков биологической защиты;
21. Проводить на специальных стендах гидравлические испытания судовых изделий давлением до 300 кгс/кв. см;
22. Проводить пневматические испытания давлением до 3 кгс/кв. см и гидравлические испытания давлением до 20 кгс/кв. см цистерн дифферентных, балластных, замещения, быстрого погружения, топлива, а также стаканов (с засверливанием);
23. Проводить пневматические испытания корпусных конструкций давлением от 0,5 до 3 кгс/кв. см с устранением выявленных недостатков;
24. Проводить подготовку к испытаниям и к сдаче на конструктивность и чистоту корпусных конструкций.
25. Соблюдать технику безопасности и нормы охраны труда.
Знания:
1. Назначение устройств и инструментов для проведения гидравлических испытаний давлением до 20 кгс/кв. см и пневматических испытаний давлением до 3 кгс/кв. см корпусных конструкций;
2. Правила и технические условия проведения гидравлических испытаний давлением до 20 кгс/кв. см и пневматических испытаний давлением до 3 кгс/кв. см корпусных конструкций;
3. Правила и технические условия проведения гидравлических испытаний на специальных стендах судовых изделий давлением до 300 кгс/кв. см;

8. Шахталардың қақпақтары мен комингстерінің құрастыру сапасын тексеру;
9. Қарапайым түтін қақпақтарының құрастыру сапасын тексеру;
10. Қалқымалы бұрғылау қондырғыларының тұрақтандырғыш бағаналарының секцияларын құрастыру сапасын тексеру;
11. Айнымалы немесе күрделі қисықтығы бар қисық сызықты асимметриялық Тавр түйіндерін құрастыру, түзету сапасын тексеру;
12. Болаттар мен қорытпалардан жасалған қисық сызықты айналмалары бар бактарды, сыйымдылықтарды, цистерналарды орнату сапасын тексеру;
13. Ірі габаритті іргетастарды, рамаларды, қазандықтарға арналған төсектерді, білік құбырларының мойынтіректерін, аспаптарды, жүк крандарын, қосалқы тетіктерді, қаңылтыр және бейінді металдан жасалған штевняларды орнату сапасын тексеру;
14. Машина-қазандық бөлімшесінде және ескек білігінің дәліздерінде, рельстік жолдарда монорельстерді орнату сапасын тексеру;
15. Қалқымалы бұрғылау қондырғыларының құбырлы және қорапты нысандарының байланыстары, жақшаларды түйістірудің тік бұрышымен понтондар палубаларының үстіндегі орнату сапасын тексеру;
16. Болат пен қорытпадан жасалған шпангоуттарды орнату сапасын тексеру;
17. Бүйірлік кильдерді орнату, жөндеу сапасын тексеру;
18. Кеме конструкцияларын 150 кгс/шаршы см дейінгі қысыммен док-камерада және циклділікке гидравликалық сынауды жүргізу;
19. Анықталған кемшіліктерді жоя отырып, 20 кгс/шаршы см дейінгі қысыммен корпустық конструкцияларға гидравликалық сынақтар жүргізу;
20. Биологиялық қорғаныс блоктарын сынау;
21. 300 кгс/шаршы см дейінгі қысыммен кеме бұйымдарын арнайы стендтерде гидравликалық сынауды жүргізу;
22. 3 кгс/шаршы см дейінгі қысыммен пневматикалық сынақтар және 20 кгс/шаршы см дейінгі қысыммен гидравликалық сынақтар дифференциалды, балласты, алмастыру, жылдам батыру, отын цистерналарын, сондай-ақ шыныаяқтарды (бұрғылаумен)жүргізу;
23. Анықталған кемшіліктерді жоя отырып, 0,5-тен 3 кгс/шаршы см-ге дейінгі қысыммен корпустық конструкцияларға пневматикалық сынақтар жүргізу;
24. Корпустық конструкциялардың конструктивтілігі мен тазалығына сынауға және тапсыруға дайындық жүргізу.
25. Қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау нормаларын сақтау.
Білім:
1. 20 кгс/шаршы см дейінгі қысыммен гидравликалық сынақтар және корпустық конструкциялардың 3 кгс/шаршы см дейінгі қысыммен пневматикалық сынақтар жүргізуге арналған құрылғылар мен құралдардың мақсаты;
2. 20 кгс/шаршы см дейінгі қысыммен гидравликалық сынақтарды және корпустық конструкциялардың 3 кгс/шаршы см дейінгі қысыммен пневматикалық сынақтарды жүргізу қағидалары мен техникалық шарттары;
3. Қысымы 300 кгс/шаршы см дейінгі кеме бұйымдарының арнайы стендтерінде гидравликалық сынақтар жүргізу қағидалары мен техникалық шарттары;

4. Правила пользования сложными контрольно-измерительными проверочными инструментами и приборами;
5. Способы выполнения проверочных работ;
6. Способы проверки положения мелких и малых судов на стапеле и в доке при ремонте;
7. Требования, предъявляемые к качеству сборки крупногабаритных фундаментов, рам, станин под котлы, подшипников валопроводов, приборов, грузовых кранов, вспомогательных механизмов, штевней из листового и профильного металла;
8. Требования, предъявляемые к качеству сборки крышек и комингсов шахт, простых кожухов дымовых труб;
9. Требования, предъявляемые к качеству установки баков, емкостей, цистерн с криволинейными обводами из сталей и сплавов, монорельсов в машинно-котельном отделении и коридорах гребного вала, рельсовых путей;
10. Требования, предъявляемые к качеству установки над палубами понтонов под прямым углом, стыкования раскосов, связей трубчатых и коробчатых форм плавучих буровых установок.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Гибкость мышления
Умение быстро принимать решения
Умение работать в команде
Управление изменениями
Дисциплинированность
Устные коммуникативные навыки
Письменные коммуникативные навыки
Список технических регламентов и национальных стандартов:
ТР РК 1351 Требования к безопасности конструкций из других материалов (постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2008 года № 1351); ТР РК 1202 Требования к безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий (постановление Правительства Республики Казахстан от 17 ноября 2010 года №1202); ТР РК 405 Общие требования к пожарной безопасности (приказ МЧС №405 от 17 августа 2021 года); ТР РК 1353 Требования к безопасности металлических конструкций (постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2008 года № 1353).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Сборщики судов
21. Карточка профессии "3.2 Трубопроводчик судовой":
Код группы:
7233-9
Код наименования занятия:
7233-9-015
Наименование профессии:
3.2 Трубопроводчик судовой
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
3.2
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 23. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 20 июля 2017 года № 208 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуски 21, 23, 25, 27, 31, 35)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15923).

4. Күрделі бақылау-өлшеу тексеру құралдары мен аспаптарын пайдалану қағидалары;
5. Тексеру жұмыстарын орындау тәсілдері;
6. Жөндеу кезінде шағын және шағын кемелердің стапельдегі және доктағы жағдайын тексеру тәсілдері;
7. Ірі габаритті іргетастарды, рамаларды, қазандықтарға арналған төсектерді, білік құбырларының мойынтіректерін, аспаптарды, жүк крандарын, қосалқы тетіктерді, табақтан және бейінді металдан жасалған штевняларды құрастыру сапасына қойылатын талаптар;
8. Шахталардың қақпақтары мен комингстерін, түтін құбырларының қарапайым қаптамаларын құрастыру сапасына қойылатын талаптар;
9. Болат пен қорытпалардан жасалған қисық сызықты айналмалары бар бактарды, сыйымдылықтарды, цистерналарды, машина-қазандық бөлімшесінде және ескек білігінің дәліздерінде, рельс жолдарында монорельстерді орнату сапасына қойылатын талаптар;
10. Тік бұрышты понтондар палубаларының үстіндегі қондырғының сапасына, қалқымалы бұрғылау қондырғыларының құбырлы және қорапты нысандарының тіректерін, байланыстарын түйістіруге қойылатын талаптар.
Міндетті тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Стресске төзімділік
Ойлаудың икемділігі
Тез шешім қабылдай білу
Командада жұмыс істей білу
Өзгерістерді басқара білу
Тәртіп
Ауызша қарым-қатынас дағдылары
Жазбаша қарым-қатынас дағдылары
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
ҚР ТР 1351 "Басқа материалдардан жасалған конструкциялар қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 31 желтоқсандағы №1351 Қаулысы); ҚР ТР 1202 "Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 17 қарашадағы №1202 Қаулысы); ҚР ТР 405 "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" (ТЖМ 2021 жылғы 17 тамыздағы №405 бұйрығы); ҚР ТР 1353 "Металл конструкциялардың қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 31 желтоқсандағы №1353 Қаулысы).
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Кеме жинаушылар
21. "3.2 Кеме құбыршысы" мамандық картасы:
Топ коды:
7233-9
Сабақ атауының коды:
7233-9-015
Кәсіптің атауы:
3.2 Кеме құбыршысы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3.2
БТБА, БА және т. б. үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
23-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (21, 23, 25, 27, 31, 35-шығарылымдары) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2017 жылғы 20 шілдедегі № 208 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15923 болып тіркелген).

Монтажник наружных трубопроводов, 2-6 разряды
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Судостроение и техническое обслуживание судовых машин и механизмов
Квалификация:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
не менее 6 месяцев
Связь с неформальным и информальным образованием:
не рекомендуется
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Обеспечение судов, плавучих сооружений при постройке и ремонте трубопроводными системами
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Изготовление, сборка, монтаж, демонтаж и испытания систем трубопроводов из различных марок стали и сплавов, кроме коррозионно-стойких и прочных сплавов, диаметром до 38 мм
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Изготовление, сборка, монтаж, демонтаж и испытания систем трубопроводов из различных марок стали и сплавов, кроме коррозионно-стойких и прочных сплавов, диаметром до 38 мм
Навык 1:
Изготовление, сборка и монтаж прямых труб диаметром до 38 мм из всех марок стали, кроме коррозионно-стойких и прочных сплавов
Умения:
Для 5 разряда:
1. Выполнять обработку, зачистку сварного шва внутри трубы после приварки фланцев и колец;
2. Выполнять разметку труб по шаблонам с учетом припусков на механическую обработку;
3. Выполнять установку маховиков и рукояток для судовой арматуры;
4. Выполнять установку тканевых рукавов без образования скручиваний и превышения допустимого радиуса изгиба;
5. Выполнять снятие размеров с открытых частей палуб и в помещениях без механизмов и оборудования для изготовления прямых труб и труб с погибами в одной плоскости;
6. Использовать листовой и профильный металл для изготовления и установки несложных одинарных подвесок для труб и арматуры;
7. Использовать листовые материалы (кожу, паронит, фторопласт, фибру, резину, парусину) для изготовления фланцевых прокладок простой конфигурации;
8. Использовать проверочные шаблоны и контрольно-измерительные радиусы погибов для гибки труб;
9. Контролировать параметры и качество заточки и доводки простого режущего инструмента;
10. Наносить маркировочные надписи на судовую арматуру и трубы в соответствии с установленными технологическими требованиями;
11. Нарезать резьбу на болтах и гайках с применением ручных метчиков и плашек;
12. Определять величину технологического припуска в зависимости от способа последующей обработки, материала и размеров труб;

Сыртқы құбырларды монтаждаушы, 2-6 разрядтар
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптері)
Мамандық:
Кеме жасау және кеме машиналары мен тетіктеріне техникалық қызмет көрсету
Біліктілік:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
кем дегенде 6 ай
Бейресми және ақпараттық біліммен байланыс:
ұсынылмайды
Кәсіптің басқа мүмкін атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Құбыржол жүйелерін салу және жөндеу кезінде кемелерді, қалқымалы құрылыстарды қамтамасыз ету
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Диаметрі 38 мм дейінгі коррозияға төзімді және берік қорытпалардан басқа болат пен қорытпалардың әртүрлі маркаларынан құбыржол жүйелерін дайындау, құрастыру, монтаждау, бөлшектеу және сынау
Қосымша еңбек функциялары:
1-ші еңбек функциясы:
Диаметрі 38 мм дейінгі коррозияға төзімді және берік қорытпалардан басқа болат пен қорытпалардың әртүрлі маркаларынан құбыржол жүйелерін дайындау, құрастыру, монтаждау, бөлшектеу және сынау
1-ші дағды:
Коррозияға төзімді және берік қорытпалардан басқа болаттың барлық маркаларынан диаметрі 38 мм дейінгі түзу құбырларды дайындау, құрастыру және монтаждау
Шеберлік:
5 разряд үшін:
1. Фланецтер мен сақиналарды дәнекерлегеннен кейін құбырдың ішіндегі дәнекерлеуді өңдеу, тазалау;
2. Механикалық өңдеуге арналған жәрдемақыларды ескере отырып, құбырларды шаблондар бойынша белгілеуді орындау;
3. Кеме арматурасы үшін маховиктер мен тұтқаларды орнатуды орындау;
4. Мата жеңдерін бұралусыз және иілудің рұқсат етілген радиусынан асырмай орнатуды орындау;
5. Бір жазықтықта қаза тапқан тікелей құбырлар мен құбырларды дайындауға арналған тетіктер мен жабдықсыз палубалардың ашық бөліктерінен және үй жайларда өлшемдерін алуды орындау;
6. Құбырлар мен арматураларға арналған қарапайым жалғыз ілгіштерді жасау және орнату үшін қаңылтыр мен профильді металды қолдану;
7. Қарапайым конфигурациядағы фланецті тығыздағыштарды жасау үшін Парақ материалдарын (былғары, паронит, фторопласт, талшық, резеңке, кенеп) пайдалану;
8. Құбырларды майыстыру үшін сынау үлгілерін және өлгендердің бақылау-өлшеу радиустарын пайдалану;
9. Қарапайым кескіш құралды қайрау және жетілдіру параметрлері мен сапасын бақылау;
10. Белгіленген технологиялық талаптарға сәйкес кеме арматурасы мен құбырларға таңбалау жазуларын салу;
11. Бұрандаларды болттар мен гайкаларға қолмен шүмектер мен дақтарды қолданып кесу;
12. Кейінгі өңдеу әдісіне, материалға және құбырлардың өлшемдеріне байланысты технологиялық жәрдемақы мөлшерін анықтау;

13. Определять материал и способ набивки сальников арматуры в зависимости от типа трубопровода;
14. Определять места, вид и способ установки технологических заглушек;
15. Определять необходимые материалы для изготовления каркасных макетов;
16. Осуществлять выбор необходимых размеров труб в соответствии с маркировкой;
17. Осуществлять крепление временных подвесок для установки труб и арматуры;
18. Осуществлять пригонку по угольнику прямых труб (кроме газопроводных) диаметром до 38 мм в цехе;
19. Пользоваться заточным инструментом и оборудованием для заточки и доводки ножей и резцов;
20. Пользоваться ручным, разметочным и измерительным инструментом;
21. Применять оборудование, необходимое при изготовлении прямых панелей, кожухов из листового металла, в соответствии с чертежами и эскизами;
22. Читать техническую документацию при изготовлении, сборке, установке и монтаже прямых труб диаметром до 38 мм;
23. Выполнять требования охраны труда и производственных инструкций при изготовлении, сборке, установке и монтаже прямых труб диаметром до 38 мм.
24. Соблюдать технику безопасности.
Знания:
1. Виды и способы набивки сальников судовой арматуры различных типов трубопроводов;
2. Вспомогательные материалы, применяемые при изготовлении и обработке труб;
3. Допуски, технические условия на обработку судовых трубопроводов;
4. Защитные покрытия стальных труб;
5. Значение маркировки труб, места и способы нанесения маркировки;
6. Классификация и характеристики сварных швов;
7. Методы гибки труб, слесарной обработки, сборки деталей судовых трубопроводов;
8. Назначение и устройство основных типов судовой арматуры;
9. Оснастка и инструмент, применяемые для нарезания резьбы;
10. Основные материалы, применяемые для трубопроводных работ;
11. Основные сведения об устройстве судна и расположении помещений, механизмов, обслуживающих их систем и трубопроводов, устройств;
12. Основные элементы резьбы (профиль, шаг, угол профиля, глубина, наружный, внутренний и средний диаметры);
13. Последовательность работы по монтажу судовых трубопроводов;
14. Правила и режимы заточки режущего инструмента;
15. Правила разметки труб по шаблонам;
16. Правила чтения несложных чертежей и схем трубопроводов;
17. Принцип действия и правила использования ручного, разметочного и простого измерительного инструмента;
18. Свойства и марки материалов, применяемых для запорной и соединительной судовой арматуры;
19. Способы гибки труб и правила эксплуатации трубогибочных станков и приспособлений;
20. Способы зачистки кромок деталей под сварку и сварных швов пневматическими шлифовальными машинами;

13. Құбырдың түріне байланысты арматураның тығыздағыштарын толтыру материалы мен әдісін анықтау;
14. Технологиялық штепсельдерді орнату орындарын, түрін және әдісін анықтау;
15. Рамалық макеттерді жасау үшін қажетті материалдарды анықтау;
16. Таңбалауға сәйкес қажетті құбыр өлшемдерін таңдау;
17. Құбырлар мен арматураларды орнату үшін уақытша суспензияларды бекітуді жүзеге асыру;
18. Цехта диаметрі 38 мм-ге дейін түзу құбырларды (газ құбырларынан басқа) төртбұрыш бойынша айдауды жүзеге асыру;
19. Пышақтар мен кескіштерді қайрау және жетілдіру үшін қайрау құралы мен жабдығын пайдалану;
20. Қолмен, белгілеу және өлшеу құралдарын пайдалану;
21. Сызбалар мен эскиздерге сәйкес тікелей панельдер, қаңылтыр қаптамалар жасау кезінде қажетті жабдықты қолдану;
22. Диаметрі 38 мм-ге дейін түзу құбырларды дайындау, құрастыру, орнату және монтаждау кезінде техникалық құжаттаманы оқу;
23. Диаметрі 38 мм-ге дейінгі түзу құбырларды дайындау, құрастыру, орнату және монтаждау кезінде еңбекті қорғау және өндірістік нұсқаулықтардың талаптарын орындау.
24. Қауіпсіздік қағидаларын сақтау.
Білім:
1. Әр түрлі типтегі кеме арматурасының тығыздағыштарын толтыру түрлері мен әдістері;
2. Құбырларды дайындау және өңдеу кезінде қолданылатын қосалқы материалдар;
3. Кеме құбырларын өңдеуге рұқсаттар, техникалық шарттар;
4. Болат құбырларды қорғау жабындары;
5. Құбырларды таңбалаудың мәні, таңбалаудың орны мен тәсілдері;
6. Дәнекерлеудің жіктелуі және сипаттамалары;
7. Құбырларды ию, слесарлық өңдеу, кеме құбырларының бөлшектерін құрастыру әдістері;
8. Кеме арматурасының негізгі түрлерінің мақсаты мен құрылысы;
9. Жіптерді кесу үшін қолданылатын құрал-саймандар мен құралдар;
10. Құбыр жұмыстары үшін қолданылатын негізгі материалдар;
11. Кеменің құрылымы және үй-жайлардың, оларға қызмет көрсететін тетіктердің, жүйелер мен құбырлардың, құрылғылардың орналасуы туралы негізгі мәліметтер;
12. Жіптің негізгі элементтері (профиль, қадам, профиль бұрышы, тереңдік, сыртқы, ішкі және орта диаметрлер);
13. Кеме құбырларын монтаждау бойынша жұмыстардың реттілігі;
14. Кескіш құралды қайрау қағидалары мен режимдері;
15. Құбырларды шаблондар бойынша белгілеу қағидалары;
16. Құбырлардың қарапайым сызбалары мен сызбаларын оқу қағидалары;
17. Қолмен, белгілеу және қарапайым өлшеу құралының жұмыс принципі және пайдалану қағидалары;
18. Бекіту және жалғау кеме арматурасы үшін қолданылатын материалдардың қасиеттері мен маркалары;
19. Құбырларды ию тәсілдері және құбырларды ию станоктары мен құрылғыларын пайдалану қағидалары;
20. Пневматикалық тегістеуіштермен дәнекерлеуге және дәнекерлеуге арналған бөлшектердің шеттерін тазалау тәсілдері;

21. Способы нарезания резьбы болтов, гаек;
22. Способы, методы и приемы снятия размеров с места для изготовления прямых труб и труб с погибами в одной плоскости;
23. Технические требования к судовым трубопроводам;
24. Типы соединений судовых систем, трубопроводов и арматуры;
25. Типы судовой арматуры общего назначения;
26. Технологические требования к установке и способы установки тканевых рукавов;
27. Технологические требования к каркасным макетам и способы их изготовления;
28. Устройство и правила эксплуатации измерительного инструмента, применяемого при изготовлении труб;
29. Устройство трубогибочных станков;
30. Характеристики основных этапов изготовления прямых труб диаметром до 38 мм;
31. Виды технической документации при изготовлении, сборке, установке и монтаже прямых труб диаметром до 38 мм, ее содержание;
32. Требования охраны труда при изготовлении, сборке, установке и монтаже прямых труб диаметром до 38 мм.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Демонтаж арматуры систем трубопроводов, не подлежащих восстановлению, испытания труб на прочность давлением до 15 кг/см2
Умения:
Для 5 разряда:
1. Выбирать и применять выбранный манометр для проведения испытаний труб на прочность в зависимости от пробного давления;
2. Выбирать и применять необходимый механизированный, слесарный инструмент и приспособления при выполнении демонтажных работ;
3. Выполнять демонтаж бачков, фильтров, грязевых коробок, грелок отопления, санитарно-технического камбузного оборудования в соответствии с технической документацией;
4. Выполнять демонтаж трубопроводов продувания, масляных, к измерительным приборам и труб защиты кабеля с применением слесарного инструмента;
5. Выполнять операции по разъединению труб из пластмасс с учетом характеристик данного материала и способов его соединения;
6. Выполнять отдельные операции по разборке специальных судовых систем (гидравлики, воздуха высокого давления, главного и вспомогательного пара);
7. Выполнять отдельные простые операции по разборке и ремонту судовых трубопроводов;
8. Выполнять работы по снятию предохранительной изоляции с учетом особенностей судовых трубопроводов и вида изоляции;
9. Применять пневматический, электрифицированный инструмент и переносные приспособления при выполнении демонтажных работ в соответствии с требованиями охраны труда;
10. Применять ручные гидравлические прессы и гидропрессы с пневмоприводами при проведении гидравлических испытаний труб в цехе давлением до 15 кг/см2;

21. Бұрандаларды, жаңғақтарды кесу әдістері;
22. Бір жазықтықта қаза тапқан тікелей құбырлар мен құбырларды дайындау үшін өлшемдерді орнынан алу тәсілдері, әдістері мен тәсілдері;
23. Кеме құбырларына қойылатын техникалық талаптар;
24. Кеме жүйелерінің, құбырлардың және арматураның қосылу түрлері;
25. Жалпы мақсаттағы кеме арматурасының түрлері;
26. Мата жеңдерін орнатуға қойылатын технологиялық талаптар және орнату әдістері;
27. Рамалық макеттерге қойылатын технологиялық талаптар және оларды жасау тәсілдері;
28. Құбырларды дайындау кезінде қолданылатын өлшеу құралының құрылысы мен пайдалану қағидалары;
29. Құбыр иілгіш станоктардың құрылғысы;
30. Диаметрі 38 мм-ге дейін түзу құбырларды өндірудің негізгі кезеңдерінің сипаттамалары;
31. Диаметрі 38 мм дейінгі тікелей құбырларды дайындау, құрастыру, орнату және монтаждау кезіндегі техникалық құжаттаманың түрлері, оның мазмұны;
32. Диаметрі 38 мм-ге дейінгі түзу құбырларды дайындау, құрастыру, орнату және монтаждау кезіндегі еңбекті қорғау талаптары.
Міндетті тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-ші дағды:
Қалпына келтіруге жатпайтын құбырлар жүйесінің арматурасын бөлшектеу, құбырларды 15 кг/см2 дейінгі қысыммен беріктікке сынау
Шеберлік:
5 разряд үшін:
1. Сынақ қысымына байланысты құбырлардың беріктігін сынау үшін таңдалған манометрді таңдау және қолдану;
2. Бөлшектеу жұмыстарын орындау кезінде қажетті механикаландырылған, слесарлық құралдар мен құрылғыларды таңдау және қолдану;
3. Техникалық құжаттамаға сәйкес резервуарларды, сүзгілерді, балшық қораптарды, жылыту жылыту жастықшаларын, санитарлық-техникалық камбуз жабдықтарын бөлшектеуді орындау;
4. Өлшеу аспаптарына үрлеу құбырларын, майлы құбырларды және слесарлық аспапты қолдана отырып, кабельді қорғау құбырларын бөлшектеуді орындау;
5. Осы материалдың сипаттамаларын және оны қосу тәсілдерін ескере отырып, пластмассадан құбырларды ажырату бойынша операцияларды орындау;
6. Арнайы кеме жүйелерін (гидравлика, жоғары қысымды ауа, негізгі және қосалқы бу)бөлшектеу бойынша жекелеген операцияларды орындау;
7. Арнайы кеме жүйелерін (гидравлика, жоғары қысымды ауа, негізгі және қосалқы бу)бөлшектеу бойынша жекелеген операцияларды орындау;
8. Кеме құбырларының ерекшеліктерін және оқшаулау түрін ескере отырып, сақтандырғыш оқшаулауды алу бойынша жұмыстарды орындау;
9. Еңбекті қорғау талаптарына сәйкес бөлшектеу жұмыстарын орындау кезінде пневматикалық, электрлендірілген аспаптарды және тасымалды құрылғыларды қолдану;
10. Цехта қысымы 15 кг/см2 дейінгі құбырларды гидравликалық сынау кезінде пневможетектері бар қол Гидравликалық престер мен гидропрестерді қолдану;

11. Проводить испытания фланцевых и штуцерных труб на стендах давлением до 15 кг/см2;
12. Читать техническую документацию по демонтажу арматуры и трубопроводов на судне, испытанию труб на прочность;
13. Выполнять требования охраны труда и производственных инструкций при выполнении работ по демонтажу арматуры и трубопроводов на судне, испытанию труб на прочность.
Знания:
1. Виды изоляционных материалов и способы их нанесения на судовые трубопроводы;
2. Правила и последовательность проведения гидравлических испытаний труб давлением до 15 кг/см2;
3. Правила подбора манометра для проведения испытаний труб на прочность в зависимости от пробного давления;
4. Правила эксплуатации пневматического, электрифицированного инструмента и переносных приспособлений при выполнении демонтажных работ;
5. Способы и последовательность демонтажа труб из пластмасс, бачков, фильтров, грязевых коробок, грелок отопления, санитарно-технического камбузного оборудования;
6. Способы и последовательность демонтажа судовых трубопроводов продувания, масляных и труб защиты кабеля;
7. Способы соединения и крепления труб из пластмасс;
8. Устройство, характеристики и правила эксплуатации контрольно-измерительного инструмента;
9. Виды технической документации для выполнения работ по демонтажу арматуры и трубопроводов на судне, испытанию труб на прочность, ее содержание;
10. Требования охраны труда при выполнении работ по демонтажу арматуры и трубопроводов на судне, испытанию труб на прочность.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Гибкость мышления
Дисциплинированность
Письменные коммуникативные навыки
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Умение быстро принимать решения
Устные коммуникативные навыки
Список технических регламентов и национальных стандартов:
ТР РК 1351 Требования к безопасности конструкций из других материалов (постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2008 года № 1351); ТР РК 1202 Требования к безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий (постановление Правительства Республики Казахстан от 17 ноября 2010 года №1202); ТР РК 405 Общие требования к пожарной безопасности (приказ МЧС №405 от 17 августа 2021 года); ТР РК 1353 Требования к безопасности металлических конструкций (постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2008 года № 1353).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Трубопроводчик судовой
22. Карточка профессии "Сварщик судовой":
Код группы:

11. 15 кг/см2 дейінгі қысыммен стендтерде фланецті және штуцерлік құбырларды сынау;
12. Кемедегі арматура мен құбырларды бөлшектеу, құбырларды беріктікке сынау бойынша техникалық құжаттаманы оқу;
13. Кемеде арматура мен құбырларды бөлшектеу, құбырларды беріктікке сынау бойынша жұмыстарды орындау кезінде еңбекті қорғау және өндірістік нұсқаулықтардың талаптарын орындау.
Білім:
1. Оқшаулағыш материалдардың түрлері және оларды кеме құбырларына жағу тәсілдері;
2. 15 кг/см2 дейінгі қысыммен құбырларды гидравликалық сынауды жүргізу қағидалары мен реттілігі;
3. Сынақ қысымына байланысты құбырларды беріктікке сынау үшін манометрді іріктеу қағидалары;
4. Бөлшектеу жұмыстарын орындау кезінде пневматикалық, электрлендірілген аспаптарды және тасымалды құрылғыларды пайдалану қағидалары;
5. Пластмассадан, цистерналардан, сүзгілерден, балшық қораптарынан, жылыту жылыту алаңынан, санитарлық-техникалық камбуз жабдықтарынан құбырларды бөлшектеу тәсілдері мен реттілігі;
6. Үрлеу кеме құбырларын, май құбырларын және кабельді қорғау құбырларын бөлшектеу тәсілдері мен реттілігі;
7. Пластмассадан жасалған құбырларды қосу және бекіту әдістері;
8. Бақылау-өлшеу құралының құрылысы, сипаттамасы және пайдалану қағидалары;
9. Кемедегі арматура мен құбырларды бөлшектеу, құбырларды беріктікке, оның мазмұнына сынау жөніндегі жұмыстарды орындауға арналған техникалық құжаттаманың түрлері;
10. Кемеде арматура мен құбырларды бөлшектеу, құбырларды беріктікке сынау жөніндегі жұмыстарды орындау кезіндегі еңбекті қорғау талаптары.
Міндетті тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Ойлаудың икемділігі
Тәртіп
Жазбаша қарым-қатынас дағдылары
Дербестік және жауапкершілік
Стресске төзімділік
Тез шешім қабылдай білу
Ауызша қарым-қатынас дағдылары
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
ҚР ТР 1351 "Басқа материалдардан жасалған конструкциялар қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 31 желтоқсандағы №1351 Қаулысы); ҚР ТР 1202 "Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 17 қарашадағы №1202 Қаулысы); ҚР ТР 405 "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" (ТЖМ 2021 жылғы 17 тамыздағы №405 бұйрығы); ҚР ТР 1353 "Металл конструкциялардың қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 31 желтоқсандағы №1353 Қаулысы).
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Кеме құбыршысы
22. "Кеме дәнекерлеуші" мамандық картасы:
Топ коды:

7212-1
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Сварщик судовой
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
ЕТКС выпуск №2 (Утвержден приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 12 декабря 2024 года № 30)
Электрогазосварщик
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Сварочное дело (по видам)
Квалификация:
-
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
не менее 6 месяцев
Связь с неформальным и информальным образованием:
не рекомендуется
Другие возможные наименования профессии:
7212-2-005 - Электрогазосварщик
Основная цель деятельности:
Обеспечение судов, плавучих сооружений при постройке и ремонте трубопроводными системами
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Сварка (наплавка, резка) сложных и ответственных конструкций (оборудования, изделий, узлов, трубопроводов, деталей) из различных материалов (сталей, чугуна, цветных металлов и сплавов, полимерных материалов)
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Сварка (наплавка, резка) сложных и ответственных конструкций (оборудования, изделий, узлов, трубопроводов, деталей) из различных материалов (сталей, чугуна, цветных металлов и сплавов, полимерных материалов)
Навык 1:
Г сложных и ответственных конструкций (оборудования, изделий, узлов, трубопроводов, деталей) из различных материалов (сталей, чугуна, цветных металлов и сплавов), предназначенных для работы под давлением, под статическими, динамическими и вибрационными нагрузками
Умения
Для 4-5 разряда:
1. Проверять работоспособность и исправность оборудования для газовой сварки;
2. Владеть техникой газовой сварки (наплавки) сложных и ответственных конструкций во всех пространственных положениях сварного шва;
3. Контролировать с применением измерительного инструмента сваренные газовой сваркой (наплавкой) сложные и ответственные конструкции на соответствие геометрических размеров требованиям конструкторской и производственно-технологической документации по сварке;
4. Исправлять дефекты газовой сваркой.
5. Соблюдать требования по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Знания:
1. Правила подготовки кромок изделий под сварку;
2. Основные типы, конструктивные элементы и размеры сварных соединений, выполняемых газовой сваркой (наплавкой), сложных и ответственных конструкций;

7212-1
Кәсіп атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Кеме дәнекерлеуші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
БТБА, БА және т. б. үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
БТБА №2 шығарылым (Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2024 жылғы 12 желтоқсандағы № 30 бұйрығымен бекітілген)
Электр газбен дәнекерлеуші
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптері)
Мамандық:
Дәнекерлеу ісі (түрлері бойынша)
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
кем дегенде 6 ай
Бейресми және ақпараттық біліммен байланыс:
Ұсынылмайды
Кәсіптің басқа мүмкін атаулары:
7212-2-005 - Электр газбен дәнекерлеуші
Қызметтің негізгі мақсаты:
Құбыржол жүйелерін салу және жөндеу кезінде кемелерді, қалқымалы құрылыстарды қамтамасыз ету
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Әртүрлі материалдардан (болаттан, шойыннан, түсті металдардан және қорытпалардан, полимерлі материалдардан) күрделі және жауапты конструкцияларды (жабдықтарды, бұйымдарды, тораптарды, құбырларды, бөлшектерді) дәнекерлеу (балқыту, кесу)
Қосымша еңбек функциялары:
1-щі еңбек функциясы:
Әртүрлі материалдардан (болаттан, шойыннан, түсті металдардан және қорытпалардан, полимерлі материалдардан) күрделі және жауапты конструкцияларды (жабдықтарды, бұйымдарды, тораптарды, құбырларды, бөлшектерді) дәнекерлеу (балқыту, кесу)
1-ші міндет:
Газбен дәнекерлеу (балқыту) (Г) қысыммен, статикалық, динамикалық және діріл жүктемелерімен жұмыс істеуге арналған әртүрлі материалдардан (болаттан, шойыннан, түсті металдардан және қорытпалардан) жасалған күрделі және жауапты конструкцияларды (жабдықтарды, бұйымдарды, тораптарды, құбырларды, бөлшектерді)
Шеберлік:
4-5 разрядтар үшін:
1. Газбен дәнекерлеуге арналған жабдықтың жұмысқа қабілеттілігі мен жарамдылығын тексеру;
2. Дәнекерлеудің барлық кеңістіктік позицияларында күрделі және жауапты конструкцияларды газбен дәнекерлеу (балқыту) техникасын меңгеру;
3. Өлшеу құралын қолдана отырып, газбен дәнекерленген (балқытылған) күрделі және жауапты конструкцияларды геометриялық өлшемдердің конструкторлық және өндірістік-технологиялық дәнекерлеу құжаттамасының талаптарына сәйкестігіне бақылау жасау;
4. Ақауларды газбен дәнекерлеу арқылы түзету.
5. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік жөніндегі талаптарды сақтау.
Білім:
1. Бұйымдардың жиектерін дәнекерлеуге дайындау қағидалары;
2. Газбен дәнекерлеу (балқыту), күрделі және жауапты конструкциялармен орындалатын дәнекерленген қосылыстардың негізгі түрлері, құрылымдық элементтері және өлшемдері;

3. Основные группы и марки материалов сложных и ответственных конструкций свариваемых газовой сваркой (наплавкой);
4. Сварочные (наплавочные) материалы для газовой сварки (наплавки) сложных и ответственных конструкций;
5. Техника и технология газовой сварки (наплавки) сложных и ответственных конструкций во всех пространственных положениях сварного шва;
6. Методы контроля и испытаний сложных и ответственных конструкций;
7. Исправление дефектов газовой сваркой.
8. Правила техники безопасности при работе с газовыми баллонами и газорезательным, газосварочным оборудованием, правила техники безопасности
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Ручная дуговая сварка (наплавка, резка) плавящимся покрытым электродом (РД) сложных и ответственных конструкций (оборудования, изделий, узлов, трубопроводов, деталей) из различных материалов (сталей, чугуна, цветных металлов и сплавов), предназначенных для работы под давлением, под статическими, динамическими и вибрационными нагрузками
Умения:
Для 4-5 разряда:
1. Анализировать исходные данные для работ по газовой сварке;
2. Проверять работоспособность и исправность сварочного оборудования для РД, настраивать сварочное оборудование для РД с учетом его специализированных функций (возможностей);
3. Владеть техникой РД сложных и ответственных конструкций во всех пространственных положениях сварного шва. Владеть техникой дуговой резки металла;
4. Контролировать с применением измерительного инструмента сваренные РД сложные и ответственные конструкции на соответствие геометрических размеров требованиям конструкторской и производственно-технологической документации по сварке;
5. Исправлять дефекты РД сваркой.
6. Соблюдать требования по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Знания:
1. Правила чтения технической документации (рабочих чертежей, технологических карт);
2. Специализированные функции (возможности) сварочного оборудования для РД;
3. Основные типы, конструктивные элементы и размеры сварных соединений сложных и ответственных конструкций, выполняемых РД;
4. Основные группы и марки материалов сложных и ответственных конструкций, свариваемых РД;
5. Сварочные (наплавочные) материалы для РД сложных и ответственных конструкций;
6. Техника и технология РД сложных и ответственных конструкций во всех пространственных положениях сварного шва;
7. Методы контроля и испытаний сложных и ответственных конструкций;

3. Газбен дәнекерлеу (балқыту)арқылы дәнекерленетін күрделі және жауапты конструкциялар материалдарының негізгі топтары мен маркалары;
4. Күрделі және жауапты конструкцияларды газбен дәнекерлеуге (балқытуға) арналған дәнекерлеу (балқыту) материалдары;
5. Дәнекерлеудің барлық кеңістіктік позицияларындағы күрделі және жауапты конструкцияларды газбен дәнекерлеу (балқыту) техникасы мен технологиясы;
6. Күрделі және жауапты конструкцияларды бақылау және сынау әдістері;
7. Ақауларды газбен дәнекерлеу арқылы түзету.
8. Газ баллондарымен және газбен кесу, газбен дәнекерлеу жабдықтарымен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидалары, қауіпсіздік техникасы қағидалары
Міндетті тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-ші дағды:
Қысыммен, статикалық, динамикалық және діріл жүктемелерімен жұмыс істеуге арналған әртүрлі материалдардан (болаттан, шойыннан, түсті металдардан және қорытпалардан) жасалған күрделі және жауапты конструкцияларды (жабдықтарды, бұйымдарды, тораптарды, құбырларды, бөлшектерді) балқытылатын қапталған электродпен (ҚД) қолмен доғалық дәнекерлеу (балқыту, кесу)
Шеберлік:
4-5 разрядтар үшін:
1. Газбен дәнекерлеу жұмыстарының бастапқы деректерін талдау;
2. ҚД үшін дәнекерлеу жабдығының жұмысқа қабілеттілігі мен жарамдылығын тексеру, оның мамандандырылған функцияларын (мүмкіндіктерін)ескере отырып, ҚД үшін дәнекерлеу жабдығын баптау;
3. Дәнекерлеудің барлық кеңістіктік позицияларында күрделі және жауапты конструкциялардың ҚД техникасын меңгеру. Металды доғалық кесу техникасын меңгеру;
4. Геометриялық өлшемдердің конструкторлық және өндірістік-технологиялық дәнекерлеу құжаттамасының талаптарына сәйкестігіне өлшем құралын қолдана отырып дәнекерленген ҚД күрделі және жауапты конструкцияларын бақылау;
5. ҚД ақауларын дәнекерлеу арқылы түзету.
6. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік жөніндегі талаптарды сақтау.
Білім:
1. Техникалық құжаттаманы (жұмыс сызбаларын, технологиялық карталарды)оқу қағидалары;
2. ҚД үшін дәнекерлеу жабдығының мамандандырылған функциялары (мүмкіндіктері);
3. ҚД орындайтын күрделі және жауапты конструкциялардың дәнекерленген қосылыстарының негізгі түрлері, құрылымдық элементтері және өлшемдері;
4. ҚД дәнекерленген күрделі және жауапты конструкциялар материалдарының негізгі топтары мен маркалары;
5. Күрделі және жауапты конструкцияларға арналған дәнекерлеу (балқыту) материалдары;
6. Дәнекерлеудің барлық кеңістіктік позицияларындағы күрделі және жауапты конструкциялардың ҚД техникасы мен технологиясы;
7. Күрделі және жауапты конструкцияларды бақылау және сынау әдістері;

8. Порядок исправления дефектов сварных швов;
9. Правила техники безопасности при работе с газовыми баллонами и газорезательным, газосварочным оборудованием, правила техники безопасности.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 3:
Ручная дуговая сварка (наплавка) неплавящимся электродом в защитном газе (РАД) и плазменная дуговая сварка (наплавка, резка) (П) сложных и ответственных конструкций (оборудования, изделий, узлов, трубопроводов, деталей) из различных материалов (сталей, чугуна, цветных металлов и сплавов), предназначенных для работы под давлением, под статическими, динамическими и вибрационными нагрузками
Умения:
Для 4-5 разряда:
1. Определять вид заготовок для газовой сварки;
2. Проверять работоспособность и исправность сварочного оборудования для РАД и П, настраивать сварочное оборудование для РАД и П с учетом особенностей его специализированных функций (возможностей);
3. Владеть техникой плазменной резки металла;
4. Владеть техникой РАД и П сложных и ответственных конструкций во всех пространственных положениях сварного шва;
5. Владеть техникой П малых толщин (более 0,2 мм) из различных материалов;
6. Владеть техникой РАД и П ответственных конструкций в камерах с контролируемой атмосферой;
7. Контролировать с применением измерительного инструмента сваренные РАД и П сложные и ответственные конструкции на соответствие геометрических размеров требованиям конструкторской и производственно-технологической документации по сварке;
8. Исправлять дефекты РАД и П сваркой.
9. Соблюдать требования по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Знания:
1. Правила оформления чертежей.
2. Устройство сварочного и вспомогательного оборудования для П, правила их эксплуатации и область применения;
3. Специализированные функции (возможности) сварочного оборудования для РАД и П;
4. Основные типы, конструктивные элементы и размеры сварных соединений сложных и ответственных конструкций, выполняемых РАД и П;
5. Основные группы и марки материалов сложных и ответственных конструкций, свариваемых РАД и П;
6. Сварочные (наплавочные) материалы для РАД и П сложных и ответственных конструкций;
7. Техника и технология РАД и П для сварки (наплавки) сложных и ответственных конструкций во всех пространственных положениях сварного шва. Техника и технология плазменной резки металла;

8. Дәнекерленген жіктердің ақауларын түзету тәртібі;
9. Газ баллондарымен және газбен кесу, газбен дәнекерлеу жабдықтарымен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидалары, қауіпсіздік техникасы қағидалары.
Міндетті тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
3-ші дағды:
Қысыммен, статикалық, динамикалық және діріл жүктемелерімен жұмыс істеуге арналған әртүрлі материалдардан (болаттан, шойыннан, түсті металдардан және қорытпалардан) жасалған күрделі және жауапты конструкцияларды (жабдықтарды, бұйымдарды, тораптарды, құбырларды, бөлшектерді) қолмен доғалық дәнекерлеу (балқымайтын электродпен қорғау газында (ҚДД) және плазмалық доғалық дәнекерлеу (балқыту, кесу) (П)
Шеберлік:
4-5 разрядтар үшін:
1. Газбен дәнекерлеуге арналған дайындамалардың түрін анықтаңыз;
2. ҚДД және Б үшін дәнекерлеу жабдығының жұмысқа қабілеттілігі мен жарамдылығын тексеру, оның мамандандырылған функцияларының (мүмкіндіктерінің)ерекшеліктерін ескере отырып, ҚДД және Б үшін дәнекерлеу жабдығын баптау;
3. Металды плазмалық кесу техникасын меңгеру;
4. Дәнекерлеудің барлық кеңістіктік позицияларында күрделі және жауапты конструкциялардың ҚДД и Б техникасын меңгеру;
5. Әр түрлі материалдардан жасалған шағын қалыңдықтағы (0,2 мм-ден астам) П техникасын меңгеру;
6. Бақыланатын атмосферасы бар камераларда жауапты конструкциялардың ҚДД және Б техникасын меңгеру;
7. Дәнекерлеу бойынша конструкторлық және өндірістік-технологиялық құжаттама талаптарына геометриялық өлшемдердің сәйкестігіне дәнекерленген ҚДД және Б күрделі және жауапты конструкцияларды өлшеу құралын қолдана отырып бақылау;
8. Дәнекерлеу арқылы ҚДД және Б ақауларын түзету.
9. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік жөніндегі талаптарды сақтау.
Білім:
1. Сызбаларды жобалау қағидалары.
2. П үшін дәнекерлеу және қосалқы жабдықтың құрылысы, оларды пайдалану қағидалары және қолдану саласы;
3. ҚДД және Б үшін дәнекерлеу жабдықтарының мамандандырылған функциялары (мүмкіндіктері);
4. ҚДД және П орындайтын күрделі және жауапты конструкциялардың дәнекерленген қосылыстарының негізгі түрлері, құрылымдық элементтері және өлшемдері;
5. ҚДД және П дәнекерленген күрделі және жауапты конструкциялар материалдарының негізгі топтары мен маркалары;
6. Күрделі және жауапты конструкцияларға арналған дәнекерлеу (балқыту) материалдары;
7. Дәнекерлеудің барлық кеңістіктік позицияларында күрделі және жауапты конструкцияларды дәнекерлеуге (балқытуға) арналған ҚДД және Б техникасы мен технологиясы. Металды плазмалық кесу техникасы мен технологиясы;

8. Техника и технология П для сварки малых толщин (более 0,2 мм) из различных материалов;
9. Техника и технология РАД и П для сварки ответственных конструкций в камерах с контролируемой атмосферой;
10. Методы контроля и испытаний ответственных сварных конструкций;
11. Порядок исправления дефектов сварных швов.
12. Правила техники безопасности при работе с газовыми баллонами и газорезательным, газосварочным оборудованием, правила техники безопасности.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 4:
Частично механизированная сварка (наплавка) плавлением сложных и ответственных конструкций (оборудования, изделий, узлов, трубопроводов, деталей) из различных материалов (сталей, чугуна, цветных металлов и сплавов), предназначенных для работы под давлением, под статическими, динамическими и вибрационными нагрузками
Умения:
Для 4-5 разряда:
1. Выбирать режим подогрева и порядок проведения работ по предварительному, сопутствующему (межслойному) подогреву металла для газовой сварки;
2. Проверять работоспособность и исправность сварочного оборудования для частично механизированной сварки (наплавки) плавлением, настраивать сварочное оборудование для частично механизированной сварки (наплавки) плавлением с учетом его специализированных функций (возможностей);
3. Владеть техникой частично механизированной сварки (наплавки) плавлением во всех пространственных положениях сварного шва сложных и ответственных конструкций;
4. Пользоваться конструкторской, производственно-технологической и нормативной документацией для выполнения данной трудовой функции;
5. Исправлять дефекты частично механизированной сваркой (наплавкой);
6. Соблюдать требования по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Знания:
1. Техника и технология газовой сварки (наплавки) сложных и ответственных конструкций во всех пространственных положениях сварного шва;
2. Специализированные функции (возможности) сварочного оборудования для частично механизированной сварки (наплавки) плавлением;
3. Основные типы, конструктивные элементы и размеры сварных соединений сложных и ответственных конструкций, выполняемых частично механизированной сваркой (наплавкой) плавлением;
4. Основные группы и марки материалов сложных и ответственных конструкций, свариваемых частично механизированной сварки (наплавки) плавлением;
5. Сварочные (наплавочные) материалы для частично механизированной сварки (наплавки) плавлением сложных и ответственных конструкций;

8. Әр түрлі материалдардан шағын қалыңдықты (0,2 мм-ден астам) дәнекерлеуге арналған П техникасы мен технологиясы;
9. Атмосферасы бақыланатын камераларда жауапты құрылымдарды дәнекерлеуге арналған ҚДД и Б техникасы мен технологиясы;
10. Жауапты дәнекерленген конструкцияларды бақылау және сынау әдістері;
11. Дәнекерленген жіктердің ақауларын түзету тәртібі.
12. Газ баллондарымен және газбен кесу, газбен дәнекерлеу жабдықтарымен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидалары, қауіпсіздік техникасы қағидалары.
Міндетті тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
4-ші дағды:
Қысыммен, статикалық, динамикалық және діріл жүктемелерімен жұмыс істеуге арналған әртүрлі материалдардан (болаттан, шойыннан, түсті металдардан және қорытпалардан) күрделі және жауапты конструкцияларды (жабдықтарды, бұйымдарды, тораптарды, құбырларды, бөлшектерді) балқыту арқылы ішінара механикаландырылған дәнекерлеу (балқыту)
Шеберлік:
4-5 разряд үшін:
1. Газбен дәнекерлеуге арналған металды алдын ала, ілеспе (қабат аралық) қыздыру бойынша жылыту режимін және жұмыстарды жүргізу тәртібін таңдау;
2. Балқытумен ішінара механикаландырылған дәнекерлеуге (балқытуға) арналған дәнекерлеу жабдығының жұмысқа қабілеттілігі мен жарамдылығын тексеру, оның мамандандырылған функцияларын (мүмкіндіктерін) ескере отырып, балқытумен ішінара механикаландырылған дәнекерлеуге (балқытуға)арналған дәнекерлеу жабдығын баптау;
3. Күрделі және жауапты конструкцияларды дәнекерлеудің барлық кеңістіктік позицияларында балқытумен ішінара механикаландырылған дәнекерлеу (балқыту) техникасын меңгеру;
4. Осы еңбек функциясын орындау үшін конструкторлық, өндірістік-технологиялық және нормативтік құжаттаманы пайдалану;
5. Ақауларды ішінара механикаландырылған дәнекерлеу (балқыту)арқылы түзету;
6. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік жөніндегі талаптарды сақтау.
Білім:
1. Дәнекерлеудің барлық кеңістіктік позицияларындағы күрделі және жауапты конструкцияларды газбен дәнекерлеу (балқыту) техникасы мен технологиясы;
2. Балқытумен ішінара механикаландырылған дәнекерлеуге (балқытуға) арналған дәнекерлеу жабдығының мамандандырылған функциялары (мүмкіндіктері);
3. Ішінара механикаландырылған дәнекерлеу (балқыту) балқыту арқылы орындалатын күрделі және жауапты конструкциялардың дәнекерленген қосылыстарының негізгі түрлері, құрылымдық элементтері және өлшемдері;
4. Жартылай механикаландырылған балқытумен дәнекерленетін күрделі және жауапты конструкциялар материалдарының негізгі топтары мен маркалары;
5. Күрделі және жауапты конструкцияларды балқыту арқылы ішінара механикаландырылған дәнекерлеуге (балқытуға) арналған дәнекерлеу (балқыту) материалдары;

6. Техника и технология частично механизированной сварки (наплавки) плавлением сложных и ответственных конструкций во всех пространственных положениях сварного шва;
7. Методы контроля и испытаний ответственных сварных конструкций;
8. Порядок исправления дефектов сварных швов.
9. Правила техники безопасности при работе с газовыми баллонами и газорезательным, газосварочным оборудованием, правила техники безопасности.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 5:
Термитная сварка сложных и ответственных конструкций (оборудования, изделий, узлов, трубопроводов, деталей)
Умения:
Для 4-5 разряда:
1. Определять визуально дефекты по результатам газовой сварки на соответствие требованиям конструкторской и производственно-технологической документации;
2. Контролировать с применением измерительного инструмента сваренные термитной сваркой сложные и ответственные конструкции на соответствие геометрических размеров требованиям конструкторской и производственно-технологической документации по сварке.
3. Соблюдать требования по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Знания:
1. Методики обнаружения различных дефектов при газовой сварке;
2. Основные типы, конструктивные элементы и размеры сварных соединений сложных и ответственных конструкций (выводов электрохимической защиты трубопроводов различного назначения из углеродистых и конструкционных сталей, электрических проводов линий электропередач на высоте и в зоне высокого напряжения и т.д.), выполняемых термитной сваркой;
3. Техника и технология термитной сварки для сварки деталей конструкции (включая сварку сложных и ответственных деталей, выводов электрохимической защиты трубопроводов различного назначения из углеродистых и конструкционных сталей, электрических проводов линий электропередач на высоте и в зоне высокого напряжения и т.д.).
4. Правила техники безопасности при работе с газовыми баллонами и газорезательным, газосварочным оборудованием, правила техники безопасности.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 6:
Сварка ручным способом с внешним источником нагрева (НГ, НИ, Э сложных и ответственных конструкций (оборудования, изделий, узлов, трубопроводов, деталей) из полимерных материалов (пластмасс, полиэтилена, полипропилена и т.д.
Умения:
Для 4-5 разряда:

6. Дәнекерлеудің барлық кеңістіктік позицияларында күрделі және жауапты конструкцияларды балқыту арқылы ішінара механикаландырылған дәнекерлеу (балқыту) техникасы мен технологиясы;
7. Жауапты дәнекерленген конструкцияларды бақылау және сынау әдістері;
8. Дәнекерленген жіктердің ақауларын түзету тәртібі.
9. Газ баллондарымен және газбен кесу, газбен дәнекерлеу жабдықтарымен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидалары, қауіпсіздік техникасы қағидалары.
Міндетті тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
5-ші дағды:
Күрделі және жауапты конструкцияларды (жабдықтарды, бұйымдарды, тораптарды, құбырларды, бөлшектерді) термитті дәнекерлеу (Т)
Шеберлік:
4-5 разрядтар үшін:
1. Газбен дәнекерлеу нәтижелері бойынша ақауларды конструкторлық және өндірістік-технологиялық құжаттама талаптарына сәйкестігін көзбен шолып анықтау;
2. Термитпен дәнекерленген өлшеу құралын қолдана отырып, геометриялық өлшемдердің конструкторлық және өндірістік-технологиялық дәнекерлеу құжаттамасының талаптарына сәйкестігіне күрделі және жауапты конструкцияларды бақылау.
3. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік жөніндегі талаптарды сақтау.
Білім:
1. Газбен дәнекерлеу кезінде әртүрлі ақауларды анықтау әдістері;
2. Термитті дәнекерлеумен орындалатын күрделі және жауапты конструкциялардың дәнекерленген қосылыстарының (көміртекті және конструкциялық болаттардан жасалған әртүрлі мақсаттағы құбырларды электрохимиялық қорғау қорытындылары, биіктіктегі және жоғары кернеулі аймақтағы электр беру желілерінің электр сымдары және т. б.) негізгі түрлері, құрылымдық элементтері мен өлшемдері;
3. Конструкция бөлшектерін дәнекерлеуге арналған термитті дәнекерлеу техникасы мен технологиясы (күрделі және жауапты бөлшектерді дәнекерлеуді, көміртекті және конструкциялық болаттардан жасалған әртүрлі мақсаттағы құбырларды электрохимиялық қорғау қорытындыларын, биіктікте және жоғары кернеу аймағында электр беру желілерінің электр сымдарын және т.б. қоса алғанда).
4. Газ баллондарымен және газбен кесу, газбен дәнекерлеу жабдықтарымен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидалары, қауіпсіздік техникасы қағидалары.
Міндетті тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
6-ші дағды:
Сыртқы қыздыру көзімен қолмен дәнекерлеу (қыздырылған газбен (ҚГ) дәнекерлеу, қыздырылған құралмен (ҚҚ) дәнекерлеу, полимерлі материалдардан (Пластмассадан, полиэтиленнен, полипропиленнен және т. б.) күрделі және жауапты конструкцияларды (жабдықтарды, бұйымдарды, тораптарды, құбырларды, бөлшектерді) экструзиялық дәнекерлеу (Э))
Шеберлік:
4-5 разрядтар үшін:

1. Выявлять причины брака, предупреждать возможный брак при сварочной работе;
2. Владеть техникой НГ, НИ и Э во всех пространственных положениях сварного шва сложных и ответственных конструкций;
3. Контролировать с применением измерительного инструмента сваренные НГ, НИ и Э сложные и ответственные конструкции на соответствие геометрических размеров требованиям конструкторской и производственно-технологической документации по сварке;
4. Исправлять дефекты сваркой НГ, НИ и Э.
5. Соблюдать требования по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Знания:
1. Виды дефектов поверхностей, образуемых в результате газовых сварных работ;
2. Основные типы, конструктивные элементы и размеры сварных соединений сложных и ответственных конструкций, выполняемых НГ, НИ и Э;
3. Основные группы и марки материалов сложных и ответственных конструкций, свариваемых НГ, НИ и Э;
4. Сварочные (наплавочные) материалы для НГ, НИ и Э сложных и ответственных конструкций;
5. Техника и технология НГ, НИ и Э сложных и ответственных конструкций во всех пространственных положениях сварного шва;
6. Методы контроля и испытаний сложных и ответственных конструкций;
7. Исправление дефектов сваркой НГ, НИ и Э.
8. Правила техники безопасности при работе с газовыми баллонами и газорезательным, газосварочным оборудованием, правила техники безопасности
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Гибкость мышления
Умение быстро принимать решения
Умение работать в команде
Управление изменениями
Дисциплинированность
Устные коммуникативные навыки
Письменные коммуникативные навыки
Список технических регламентов и национальных стандартов:
ТР РК 1351 Требования к безопасности конструкций из других материалов (постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2008 года № 1351); ТР РК 1202 Требования к безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий (постановление Правительства Республики Казахстан от 17 ноября 2010 года №1202); ТР РК 405 Общие требования к пожарной безопасности (приказ МЧС №405 от 17 августа 2021 года); ТР РК 1353 Требования к безопасности металлических конструкций (постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2008 года № 1353).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Сварщик судовой

1. Ауылдың себептерін анықтау, дәнекерлеу кезінде мүмкін болатын ақаудың алдын алу;
2. Күрделі және жауапты конструкцияларды дәнекерлеудің барлық кеңістіктік позицияларында ҚГ, ҚҚ және Э техникасын меңгеру;
3. Өлшеу құралын қолдана отырып, дәнекерленген ҚГ, ҚҚ және Э геометриялық өлшемдердің конструкторлық және өндірістік-технологиялық дәнекерлеу құжаттамасының талаптарына сәйкестігіне күрделі және жауапты конструкцияларды бақылау;
4. Ақауларды ҚГ, ҚҚ және Э дәнекерлеу арқылы түзету.
5. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік жөніндегі талаптарды сақтау.
Білім:
1. Газбен дәнекерлеу жұмыстарының нәтижесінде пайда болатын беттердегі ақаулардың түрлері;
2. ҚГ, ҚҚ және Э орындайтын күрделі және жауапты конструкциялардың дәнекерленген қосылыстарының негізгі түрлері, құрылымдық элементтері және өлшемдері;
3. ҚГ, ҚҚ және Э дәнекерленген күрделі және жауапты конструкциялар материалдарының негізгі топтары мен маркалары;
4. ҚГ, ҚҚ және Э күрделі және жауапты конструкцияларға арналған дәнекерлеу (балқыту) материалдары;
5. Дәнекерлеудің барлық кеңістіктік позицияларындағы күрделі және жауапты конструкциялардың ҚГ, ҚҚ және Э техникасы мен технологиясы;
6. Күрделі және жауапты конструкцияларды бақылау және сынау әдістері;
7. ҚГ, ҚҚ және Э дәнекерлеу арқылы ақауларды түзету.
8. Газ баллондарымен және газбен кесу, газбен дәнекерлеу жабдықтарымен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидалары, қауіпсіздік техникасы қағидалары
Міндетті тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Стресске төзімділік
Ойлаудың икемділігі
Тез шешім қабылдай білу
Командада жұмыс істей білу
Өзгерістерді басқару
Тәртіп
Ауызша қарым-қатынас дағдылары
Жазбаша қарым-қатынас дағдылары
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1351 ҚР басқа материалдардан жасалған конструкциялардың қауіпсіздігіне қойылатын талаптардың ТР (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 31 желтоқсандағы №1351 қаулысы); 1202ҚР ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігіне қойылатын талаптардың ТР (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 17 қарашадағы №1202 Қаулысы); ТР РК 405 Общие требования к пожарной безопасности (приказ МЧС №405 от 17 августа 2021 года); 1353 ҚР металл конструкцияларының қауіпсіздігіне қойылатын талаптар ТР (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 31 желтоқсандағы №1353 Қаулысы).
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Кеме дәнекерлеушісі

23. Карточка профессии "Сборщик корпусов металлических судов":
Код группы:
8211-6
Код наименования занятия:
8211-6-003
Наименование профессии:
Сборщик корпусов металлических судов
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 23. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 20 июля 2017 года № 208 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуски 21, 23, 25, 27, 31, 35)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15923).
Сборщики судов
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
-
Специальность:
-
Квалификация:
-
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Судостроение и техническое обслуживание судовых машин и механизмов
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
не менее одного года
Связь с неформальным и информальным образованием:
не рекомендуется
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Узловая, секционная и стапельная сборка корпусов судов и плавучих сооружений при их постройке и ремонте
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение сборочных работ с крупногабаритными объемными секциями, блок-секциями, проведение испытаний конструкций при среднем давлении
2. Выполнение сборочных работ с крупногабаритными объемными секциями сложной конфигурации, проведение испытаний конструкций при высоком давлении
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение сборочных работ с крупногабаритными объемными секциями, блок-секциями, проведение испытаний конструкций при среднем давлении
Навык 1:
Выполнение подготовительных и вспомогательных работ при сборке, установке, демонтаже и ремонте крупногабаритных объемных секций, блок-секций
Умения:
Для 6 разряда:
1. Выполнять контуровку с помощью оптических приборов объемных и плоскостных секций корпуса судна;
2. Выполнять разметку контуров крупногабаритных секций со сложной кривизной, блок-секций многоярусной надстройки, крупногабаритных блок-секций для средней части судна, объемных секций с криволинейными обводами;
3. Выполнять разметку контуров малогабаритных объемных секций оконечностей судов со сложными обводами;
4. Выполнять строповку и перемещение грузов массой до 10000 кг с помощью подъемно-транспортных и специальных средств в пределах рабочего места;
5. Демонтировать конструкции верхнего стрингера и заделок в районе стаканов, обшивку наружного корпуса, проницаемую часть легкого корпуса, легкие переборки и выгородки, секции надстройки, внутренние цистерны и настилы; подвижные листы, обтекатели стабилизаторов и крышки шахт, цистерн стабилизации, контейнеров; обрешетники блоков защиты; подкрепления люков на настилах в насосных выгородках; выкружки (мортиры) гребных валов;

23. "Металл кемелердің корпустарын жинаушы" мамандық картасы:
Топ коды:
8211-6
Кәсіп атауының коды:
8211-6-003
Кәсіптің атауы:
Металл кемелердің корпустарын жинаушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
БТБА, БА және т. б. үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
23-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (21, 23, 25, 27, 31, 35-шығарылымдары) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2017 жылғы 20 шілдедегі № 208 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15923 болып тіркелген)
Кеме жинаушылар
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
-
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптері)
Мамандық:
Кеме жасау және кеме машиналары мен тетіктеріне техникалық қызмет көрсету
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
кем дегенде бір жыл
Бейресми және ақпараттық біліммен байланыс:
ұсынылмайды
Кәсіптің басқа мүмкін атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Кеме корпустары мен қалқымалы құрылыстарды салу және жөндеу кезінде оларды тораптық, секциялық және стапельдік құрастыру
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Ірі көлемді көлемді секциялармен, блок-секциялармен құрастыру жұмыстарын орындау, орташа қысым кезінде конструкцияларға сынақтар жүргізу
2. Күрделі конфигурациядағы ірі көлемді секциялармен құрастыру жұмыстарын орындау, жоғары қысымда конструкцияларды сынау
Қосымша еңбек функциялары:
1-ші еңбек функциясы:
Ірі көлемді көлемді секциялармен, блок-секциялармен құрастыру жұмыстарын орындау, орташа қысым кезінде конструкцияларға сынақтар жүргізу
1-ші дағды:
Ірі көлемді көлемді секцияларды, блок-секцияларды құрастыру, орнату, бөлшектеу және жөндеу кезінде дайындық және қосалқы жұмыстарды орындау
Шеберлік:
6 разряд үшін:
1. Кеме корпусының көлемді және жазықтық секцияларының оптикалық аспаптарының көмегімен контурлауды орындау;
2. Күрделі қисықтығы бар ірі габаритті секциялардың, көп деңгейлі қондырманың блок-секцияларының, кеменің ортаңғы бөлігіне арналған ірі габаритті блок-секциялардың, қисық сызықты шеңберлері бар көлемді секциялардың контурларын белгілеуді орындау;
3. Күрделі айналмалары бар кемелердің ұштарының шағын көлемді көлемді секцияларының контурларын белгілеуді орындау;
4. Жұмыс орны шегінде көтергіш-көлік және арнайы құралдардың көмегімен салмағы 10000 кг дейінгі жүктерді арқандап байлауды және орнын ауыстыруды орындау;
5. Стакандар ауданындағы жоғарғы стрингер мен тығыздағыштардың конструкцияларын, сыртқы корпустың қаптамасын, жеңіл корпустың өткізгіш бөлігін, жеңіл қалқалар мен қоршауларды, қондырма секцияларын, ішкі цистерналар мен палубаларды; жылжымалы парақтарды, тұрақтандырғыштар мен шахталардың, тұрақтандыру цистерналарының, контейнерлердің қақпақтарын; қорғау блоктарының қаптамаларын; сорғы қоршауларындағы палубалардағы люктерді нығайту;

6. Демонтировать фундаменты без последующей установки;
7. Определять плотность серпентинитового кирпича после сушки;
8. Осуществлять передвижку и стыкование блоков корпусов средних и крупных судов;
9. Осуществлять пересадку судна на спусковые тележки и спуск;
10. Осуществлять приготовление сыпучей смеси с определением емкости сложных объемов под смесь и насыпной плотности смеси, засыпку в герметические емкости, заполнение объемов, уплотнение, определение плотности;
11. Осуществлять разметку и определять последовательность гибки листов и деталей со сложной кривизной;
12. Осуществлять транспортировку судна: определять смещение диаметральной плоскости и мидель-шпангоута судна относительно диаметральной плоскости; определять размеры согласно технической документации; проверять проходимость лесов в объекте;
13. Приготавливать безусадочную смесь из компонентов и производить укладку биологической защиты в сложные объемы;
14. Производить изоляцию корпусных конструкций свинцом;
15. Производить пересадку судна со стульев на самоходное транспортное средство и с судовозного поезда на стулья;
16. Производить укладку серпентинитового и железосерпентинитового бетона малыми порциями в кессонах, нишах паровых клапанов, уплотнение вручную, определять плотность бетонной массы.
17. Соблюдать технику безопасности и нормы охраны труда.
Знания:
1. Методы развертки листов наружной обшивки и особо сложных геометрических фигур;
2. Правила и методы строповки и перемещения грузов массой до 10000 кг с помощью подъемно-транспортных и специальных средств в пределах рабочего места;
3. Правила пользования средствами малой механизации при стапельных работах, оптическими и оптико-лазерными приборами;
4. Правила разметки и последовательность гибки листов и деталей со сложной кривизной;
5. Правила чтения чертежей любой сложности;
6. Правила эксплуатации специальных транспортных и грузоподъемных средств при перемещении грузов массой до 10000 кг;
7. Принцип действия и правила использования сложных кантователей, стапель-кондукторов;
8. Способы пересадки судна на спусковые тележки и спуска судна;
9. Способы выполнения проверочных и разметочных работ при формировании и ремонте судна на стапеле, в доке и на плаву;
10. Способы разметки, контуровки, проверки с помощью оптических приборов при сборке, ремонте и установке крупногабаритных объемных секций, блок-секций для средней части корпуса судна, блок-секций многоярусной надстройки и секций оконечностей со сложными обводами судна;

6. Іргетастарды кейінгі орнатусыз бөлшектеу;
7. Кептіруден кейін серпентинит кірпішінің тығыздығын анықтау;
8. Орта және ірі кемелердің блоктарын корпустарын жылжыту және қондыру;
9. Осуществлять пересадку судна на спусковые тележки и спуск Кемені түсіру арбаларына және түсіруге ауыстыруды жүзеге асыру;
10. Қоспаның күрделі көлемдерінің сыйымдылығын және қоспаның сусымалы тығыздығын анықтай отырып, сусымалы қоспаны дайындауды, герметикалық ыдыстарға толтыруды, көлемдерді толтыруды, тығыздауды, тығыздықты анықтауды жүзеге асыру;
11. Күрделі қисықтығы бар парақтар мен бөлшектерді белгілеу және иілу ретін анықтау;
12. Кемені тасымалдауды жүзеге асыру: диаметрлі жазықтыққа қатысты кеменің диаметрлі жазықтығы мен Мидель-шпангоутының сысуын анықтау; техникалық құжаттамаға сәйкес өлшемдерін анықтау; объектідегі ормандардың өтімділігін тексеру;
13. Компоненттерден шөгілмейтін қоспаны дайындаңыз және биологиялық қорғанысты күрделі көлемге салу;
14. Корпус конструкцияларын қорғасынмен оқшаулауды жүргізу;
15. Кемені орындықтардан өздігінен жүретін көлік құралына және кеме пойызынан орындықтарға ауыстыруды жүргізу;
16. Кессондарда, бу клапандарының тауашаларында шағын бөліктерде серпентинит және темір-серпентинит бетонын төсеу, қолмен тығыздау, бетон массасының тығыздығын анықтау.
17. Қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау нормаларын сақтау.
Білім:
1. Сыртқы қаптау парақтарын және ерекше күрделі геометриялық фигураларды сыпыру әдістері;
2. Жұмыс орны шегінде көтергіш-көлік және арнайы құралдардың көмегімен салмағы 10000 кг дейінгі жүктерді арқандап байлау және орнын ауыстыру қағидалары мен әдістері;
3. Стапельдік жұмыстар кезінде шағын механикаландыру құралдарын, оптикалық және оптикалық-лазерлік аспаптарды пайдалану қағидалары;
4. Күрделі қисықтығы бар парақтар мен бөлшектерді белгілеу қағидалары және иілу реттілігі;
5. Кез келген күрделіліктегі сызбаларды оқу қағидалары;
6. Салмағы 10000 кг дейінгі жүктерді өткізу кезінде арнайы көлік және жүк көтергіш құралдарды пайдалану қағидалары;
7. Күрделі кантерлердің, стапель-кондукторлардың әрекет ету принципі және пайдалану қағидалары;
8. Кемені түсіру арбаларына ауыстыру және кемені түсіру тәсілдері;
9. Кемені стапельде, докта және жүзуде қалыптастыру және жөндеу кезінде тексеру және белгілеу жұмыстарын орындау тәсілдері;
10. Ірі габаритті көлемді секцияларды, кеме корпусының ортаңғы бөлігіне арналған блок-секцияларды, көп деңгейлі қондырманың блок-секцияларын және кеменің күрделі айналмалары бар ұштық секцияларын құрастыру, жөндеу және орнату кезінде оптикалық аспаптардың көмегімен белгілеу, контурлау, тексеру тәсілдері;

11. Способы разметки, установки, проверки корпусов захлопок, патрубков и штевней;
12. Устройство сложных кантователей.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Выполнение слесарных операций при сборке, установке, демонтаже и ремонте крупногабаритных объемных секций, блок-секций, фундаментов
Умения:
Для 6 разряда:
1. Выполнять гибку листов веерообразной и парусовидной формы и профильного проката с переменным радиусом кривизны в холодном и горячем состоянии при ремонте судов;
2. Выполнять изготовление, подгонку, ремонт обрешетников и настила полов в машинно-котельных отделениях;
3. Выполнять изготовление, установку, демонтаж, ремонт башен и рам черпаковых земснарядов;
4. Выполнять правку листов обшивки корпуса конической, коробчатой и волнообразной форм;
5. Выполнять правку лопастей винтов гребных
6. Выполнять пригонку, ремонт комингсов грузовых люков и люковых закрытий;
7. Выполнять ремонт баков, емкостей, цистерн со сложной кривизной поверхности из сталей и сплавов;
8. Выполнять ремонт ниш под якорь, якорных клюзов, труб спада цепного ящика, цепного ящика;
9. Выполнять ремонт, замену дефектных участков набора в оконечностях корпуса судна и набора по замкнутому контуру;
10. Изготавливать насадки гребных винтов;
11. Изготавливать штампы для гибки листов со сложной кривизной;
12. Обжимать листы наружной обшивки и наборы корпуса судна к литым наружным конструкциям;
13. Осуществлять правку объемных бортовых секций в оконечностях судна со сложными обводами;
14. Осуществлять правку сложных стабилизаторов и рулей;
15. Осуществлять правку фундаментов под главные механизмы;
16. Осуществлять ремонт вварных, съемных листов корпуса судна, волнорезных щитов, газоплотных настилов;
17. Осуществлять ремонт, правку ахтерштевней, кронштейнов гребных валов и форштевней из литья;
18. Осуществлять установку, замену обшивки наружной и набора клепаной конструкции в оконечностях судна;
19. Пользоваться механизмами и агрегатами поточных и механизированных линий сборки и сварки, средствами малой механизации при сборке и сварке корпусных конструкций;
20. Править фундаменты под главные механизмы, блоки защиты и изделий в составе блоков защиты реакторов; сложные корпусные конструкции из сталей и сплавов толщиной до 6 мм;
21. Производить правку, ремонт заваливающихся коробчатых шлюпбалок, мачт сложной конфигурации;

11. Мақта корпустарын, келте құбырларды және штевняларды белгілеу, орнату, тексеру тәсілдері;
12. Күрделі кантерлер құрылғысы.
Міндетті тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-ші дағды:
Ірі көлемді көлемді секцияларды, блок-секцияларды, іргетастарды құрастыру, орнату, бөлшектеу және жөндеу кезінде слесарлық операцияларды орындау
Шеберлік:
6 разряд үшін:
1. Кемелерді жөндеу кезінде желдеткіш тәрізді және желкенді пішінді парақтарды және қисықтық радиусы өзгермелі бейінді прокатты суық және ыстық күйде июді орындау;
2. Машина-қазандық бөлімшелерінде едендердің төсеніштері мен төсеніштерін дайындауды, сәйкестендіруді, жөндеуді орындау;
3. Шөмішті жер снарядтарының мұнаралары мен жақтауларын дайындауды, орнатуды, бөлшектеуді, жөндеуді орындау;
4. Конустық, қорапты және толқын тәрізді корпустың қаптамасының парақтарын түзетуді жүзеге асыру;
5. Ескекті бұрандалардың қалақтарын түзетуді орындау
6. Жүк люктерінің комингстерін және люк жабуларын жарақтауды, жөндеуді орындау;
7. Болаттар мен қорытпалардан жасалған бактарды, сыйымдылықтарды, күрделі қисықтығы бар цистерналарды жөндеуді орындау;
8. Якорь астындағы тауашаларды, якорь клюздерін, тізбекті қораптың құлдырау құбырларын, тізбекті қорапты жөндеуді орындау;
9. Кеме корпусының және жиынтықтың ұштарында ақаулы жиынтық учаскелерін жөндеу, ауыстыру;
10. Винт саптамаларын жасау;
11. Күрделі қисықтығы бар парақтарды бүгу үшін мөртабандар жасау;
12. Сыртқы қаптаманың парақтарын және кеме корпусының жиынтықтарын құйылған сыртқы конструкцияларға қысу;
13. Күрделі дөңгелектері бар кеменің ұштарында көлемді борттық секцияларды түзетуді жүзеге асыру;
14. Күрделі тұрақтандырғыштар мен рульдерді түзетуді жүзеге асыру;
15. Негізгі тетіктер үшін іргетастарды түзетуді жүзеге асыру;
16. Кеме корпусының дәнекерленген, алмалы-салмалы табақтарын, толқынды кесу қалқандарын, газ тығыздағыш төсемдерін жөндеуді жүзеге асыру;
17. Ахтерштевняны, қалақ біліктерінің кронштейндерін және құюдан жасалған форштевняны жөндеуді, түзетуді жүзеге асыру;
18. Кеменің ұштарында сыртқы қаптаманы және тойтарма конструкция жиынтығын орнатуды, ауыстыруды жүзеге асыру;
19. Корпустық конструкцияларды құрастыру және дәнекерлеу кезінде ағынды және механикаландырылған құрастыру және дәнекерлеу желілерінің тетіктері мен агрегаттарын, шағын механикаландыру құралдарын пайдалану;
20. Негізгі тетіктердің іргетасын, реакторларды қорғау блоктарының құрамындағы қорғаныс блоктары мен бұйымдарын, қалыңдығы 6 мм дейінгі болаттар мен қорытпалардан жасалған күрделі корпустық құрылымдарды өңдеу;
21. Күрделі конфигурациялы діңгектерді, қорапты шлюпбалкаларды түзетуді, жөндеуді жүргізу;

22. Производить правку, ремонт крыльевых устройств;
23. Производить правку, ремонт платформ, палуб (нижних и верхних), секций, формирующих грузовой люк, шахт машинно-котельного отделения;
24. Производить правку, ремонт сложных кожухов дымовых труб.
25. Соблюдать технику безопасности и нормы охраны труда.
Знания:
1. Методы гибки листов веерообразной и парусовидной формы;
2. Методы гибки профильного проката с переменным радиусом кривизны в холодном и горячем состоянии при ремонте судов;
3. Назначение и правила использования инструментов, оборудования, технологической оснастки и приспособлений, необходимых для выполнения заданной работы;
4. Способы и методы правки сложных конструкций из тонколистового материала;
5. Способы правки и ремонта крыльевых устройств;
6. Способы предупреждения возникновения сварочных деформаций;
7. Способы ремонта емкостей со сложной кривизной поверхности из сталей и сплавов;
8. Технологии изготовления штампов для гибки листов со сложной кривизной;
9. Технологии ремонта и замены дефектных участков набора в оконечностях корпуса судна и набора по замкнутому контуру.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 3:
Проведение сложных работ по сборке, установке, демонтажу крупногабаритных объемных секций, блок-секций, фундаментов
Умения:
Для 6 разряда:
1. Выполнять демонтаж, установку листов обшивки корпуса конической, коробчатой и волнообразной форм;
2. Выполнять изготовление набора в оконечностях корпуса судна и набора по замкнутому контуру;
3. Выполнять изготовление, сборку заваливающихся коробчатых шлюпбалок, мачт сложной конфигурации;
4. Выполнять изготовление, сборку, установку баков, емкостей, цистерн со сложной кривизной поверхности из сталей и сплавов;
5. Выполнять изготовление, установку комингсов грузовых люков и люковых закрытий;
6. Выполнять изготовление, установку, стыкование ниш под якорь, якорных клюзов, труб спада цепного ящика, цепного ящика;
7. Демонтировать листы наружной обшивки со сложной кривизной;
8. Осуществлять подгонку, установку, стыкование вварных, съемных листов корпуса судна, волнорезных щитов, газоплотных настилов;
9. Осуществлять сборку в объем фундаментов под главные механизмы;
10. Осуществлять сборку зональных блоков;
11. Осуществлять сборку крыльевых устройств
12. Осуществлять сборку объемных бортовых секций в оконечностях судна со сложными обводами;
13. Осуществлять сборку сложных стабилизаторов и рулей;

22. Қанат құрылғыларын жөндеуді, жөндеуді жүргізу;
23. Жүк люгін құрайтын платформаларды, палубаларды (төменгі және жоғарғы), секцияларды, машина-қазандық бөлімшесінің шахталарын түзетуді, жөндеуді жүргізу;
24. Түтін құбырларының күрделі қаптамаларын жөндеуді, жөндеуді жүргізу.
25. Қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау нормаларын сақтау.
Білім:
1. Желкенді және желкенді парақтарды бүгу әдістері;
2. Кемелерді жөндеу кезінде қисықтық радиусы өзгермелі бейінді прокатты суық және ыстық күйде иілу әдістері;
3. Берілген жұмысты орындау үшін қажетті құралдардың, жабдықтардың, технологиялық жабдықтар мен құрылғылардың мақсаты мен пайдалану қағидалары;
4. Жұқа жапырақты материалдан жасалған күрделі құрылымдарды түзету әдістері мен әдістері;
5. Қанат құрылғыларын түзету және жөндеу әдістері;
6. Дәнекерлеу деформацияларының пайда болуының алдын алу тәсілдері;
7. Болаттар мен қорытпалардан жасалған күрделі қисықтығы бар ыдыстарды жөндеу әдістері;
8. Күрделі қисықтығы бар парақтарды бүгуге арналған мөртабан жасау технологиялары;
9. Кеме корпусының ұштарындағы ақаулы теру учаскелерін және тұйық контур бойынша теру учаскелерін жөндеу және ауыстыру технологиялары.
Міндетті тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
3-ші дағды:
Ірі көлемді секцияларды, блок-секцияларды, іргетастарды құрастыру, орнату, бөлшектеу бойынша күрделі жұмыстарды жүргізу
Шеберлік:
6 разряд үшін:
1. Конустық, қорап тәрізді және толқын тәрізді корпустың қаптау парақтарын бөлшектеу, орнату;
2. Жиынтықты кеме корпусының ұштарында және жиынтықты тұйық контур бойынша дайындауды орындау;
3. Күрделі конфигурациялы діңгектерді, қорапты шлюпбалкаларды дайындауды, құрастыруды орындау;
4. Болаттар мен қорытпалардан күрделі қисықтығы бар бактарды, сыйымдылықтарды, цистерналарды дайындауды, құрастыруды, орнатуды орындау;
5. Жүк люктері комингстерін және люк жабуларын дайындауды, орнатуды орындау;
6. Зәкір астындағы тауашаларды, якорь клюздерін, тізбекті қораптың, тізбекті қораптың құлдырау құбырларын дайындауды, орнатуды, түйістіруді орындау;
7. Күрделі қисықтығы бар сыртқы қаптама парақтарын бөлшектеу;
8. Кеме корпусының дәнекерленген, алынбалы парақтарын, толқынды кесетін қалқандарды, газ тығыздағыш төсемдерді сәйкестендіруді, орнатуды, түйістіруді жүзеге асыру;
9. Негізгі тетіктер үшін Іргетастардың көлеміне жинауды жүзеге асыру;
10. Аймақтық блоктарды құрастыруды жүзеге асыру;
11. Қанат құрылғыларын құрастыруды жүзеге асыру
12. Күрделі айналмалары бар кеменің ұштарында көлемді борттық секцияларды құрастыруды жүзеге асыру;
13. Күрделі тұрақтандырғыштар мен рульдерді құрастыруды жүзеге асыру;

14. Осуществлять сборку, установку обечаек основного корпуса цилиндрических и конических;
15. Осуществлять сборку, установку, демонтаж ахтерштевней, кронштейнов гребных валов и форштевней из литья;
16. Производить сборку, установку, демонтаж сложных кожухов дымовых труб;
17. Производить сборку, установку, ремонт световых люков;
18. Производить установку дверей и крышек: противопожарных, клинкетных, водогазонепроницаемых с приводами;
19. Производить установку заваливающихся коробчатых шлюпбалок, мачт сложной конфигурации;
20. Производить установку крыльевых устройств;
21. Производить установку сложных стабилизаторов и рулей;
22. Производить установку фундаментов под главные механизмы;
23. Производить установку штевней из листового и профильного металла, волнорезных щитов;
24. Производить установку, стыкование бортовых секций в оконечностях судна;
25. Производить установку, стыкование козырьков на верхнем мостике, ветроотбойников;
26. Производить установку, стыкование межкорпусных объемных связей;
27. Производить установку, стыкование на плаву секций стабилизирующих колонн плавучих буровых установок;
28. Производить установку, стыкование платформ, палуб (нижних и верхних), секций, формирующих грузовой люк, шахт машинно-котельного отделения;
29. Производить установку, стыкование раскосов, связей трубчатой и коробчатой форм плавучих буровых установок;
30. Собирать в объем фундаменты под главные механизмы;
31. Устанавливать обтекатели, заделки стабилизаторов;
32. Устанавливать с подгонкой детали из борированного полиэтилена с криволинейными кромками; экраны; рамы агрегата ППУ; пробки баков ППУ;
33. Читать чертежи любой сложности.
34. Соблюдать технику безопасности и нормы охраны труда.
Знания:
1. Конструкции корпусов;
2. Номенклатура насыщения секций, блоков и модулей механизмами, оборудованием и трубопроводами;
3. Приемы и правила вывода и спуска судов;
4. Технологии ремонта, сборки, проверки, контуровки, правки конструкций из литья;
5. Технологии ремонта, сборки, разметки, установки, проверки фундаментов под главные механизмы;
6. Технологические процессы и последовательность монтажа, демонтажа и стыкования блоков, модулей.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 4:
Проведение гидравлических испытаний корпусных конструкций давлением от 20 до 40 кгс/кв. см, в док-камере давлением до 300 кгс/кв. см; пневматических испытаний давлением до 0,5 кгс/кв. см и давлением от 3 до 10 кгс/кв. см, проверка параметров сборки
Умения:

14. Цилиндрлік және конустық негізгі корпустың қаптамаларын құрастыруды, орнатуды жүзеге асыру;
15. Ахтерштевняны, қалақ біліктерінің кронштейндерін және құймадан форштевняны құрастыруды, орнатуды, бөлшектеуді жүзеге асыру;
16. Түтін құбырларының күрделі қаптамаларын құрастыруды, орнатуды, бөлшектеуді жүргізу;
17. Жарық люктерін құрастыруды, орнатуды, жөндеуді жүргізу;
18. Есіктер мен қақпақтарды орнату: өртке қарсы, клинкеттік, жетектермен су-газ өткізбейтін;
19. Күрделі конфигурациялы діңгектерді, қорапты шлюпбалкаларды орнатуды жүргізу;
20. Қанат құрылғыларын орнату;
21. Күрделі тұрақтандырғыштар мен рульдерді орнату;
22. Негізгі тетіктер үшін іргетастарды орнату;
23. Қаңылтыр және бейінді металдан жасалған штевняларды, толқынды кесу қалқандарын орнатуды жүргізу;
24. Кеменің ұштарында борттық секцияларды орнатуды, түйістіруді жүргізу;
25. Жоғарғы көпірге, жел соққыштарға күнқағарларды орнату, қондыру;
26. Корпусаралық көлемдік байланыстарды орнату, қондыру;
27. Жүзбелі бұрғылау қондырғыларының тұрақтандырғыш бағандарының секцияларын орнатуды, жүзуде түйістіруді жүргізу;
28. Платформаларды, палубаларды (төменгі және жоғарғы), жүк люгін құрайтын секцияларды, машина-қазандық бөлімшесінің шахталарын орнатуды, түйістіруді жүргізу;
29. Жүзбелі бұрғылау қондырғыларының құбырлы және қорапты нысандарының тіректерін, байланыстарын орнатуды, түйістіруді жүргізу;
30. Негізгі тетіктер үшін іргетастарды жинау;
31. Тұрақтандырғыштарды, тығыздағыштарды орнату;
32. Қисық жиектері бар боратталған полиэтиленнен жасалған бөлшектерді; экрандарды; ППУ агрегатының рамаларын; ППУ бактарының тығындарын сәйкестендіре отырып орнату;
33. Кез келген күрделіліктің сызбаларын оқу.
34. Қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау нормаларын сақтау.
Білім:
1. Корпус конструкциялары;
2. Секцияларды, блоктар мен модульдерді тетіктермен, жабдықтармен және құбырлармен қанықтыру номенклатурасы;
3. Кемелерді шығару және түсіру тәсілдері мен қағидалары;
4. Құю конструкцияларын жөндеу, құрастыру, тексеру, контурлау, түзету технологиялары;
5. Негізгі тетіктер үшін іргетастарды жөндеу, құрастыру, белгілеу, орнату, тексеру технологиялары;
6. Блоктарды, модульдерді монтаждау, бөлшектеу және қондыру технологиялық процестері мен реттілігі.
Міндетті тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
4-ші дағды:
20-дан 40 кгс/шаршы см-ге дейінгі қысыммен корпустық конструкцияларға гидравликалық сынақтар жүргізу, 300 кгс/шаршы см-ге дейінгі қысыммен док-камерада; 0,5 кгс/шаршы см-ге дейінгі қысыммен және 3-тен 10 кгс/шаршы см-ге дейінгі қысыммен пневматикалық сынақтар жүргізу, құрастыру параметрлерін тексеру
Шеберлік:

1. Выполнять испытания комингсов грузовых люков и люковых закрытий;
2. Проверять качество изготовления, сборки, ремонта заваливающихся коробчатых шлюпбалок, мачт сложной конфигурации;
3. Проверять качество изготовления, установки, ремонта баков, емкостей, цистерн со сложной кривизной поверхности из сталей и сплавов;
4. Проверять качество изготовления, установки, стыкования ниш под якорь, якорных клюзов, труб спада цепного ящика, цепного ящика;
5. Проверять с помощью оптических приборов качество контуровки объемных и плоскостных секций;
6. Проверять качество сборки в объем фундаментов под главные механизмы;
7. Проверять качество сборки зональных блоков;
8. Проверять качество сборки крыльевых устройств;
9. Проверять качество сборки обечаек основного корпуса цилиндрических и конических;
10. Проверять качество сборки объемных бортовых секций в оконечностях судна со сложными обводами;
11. Проверять качество сборки сложных стабилизаторов и рулей;
12. Проверять качество сборки, установки, демонтажа ахтерштевней, кронштейнов гребных валов и форштевней из литья;
13. Проверять качество сборки, установки, ремонта сложных кожухов дымовых труб;
14. Проверять качество установки заваливающихся коробчатых шлюпбалок, мачт сложной конфигурации;
15. Проверять качество установки крыльевых устройств;
16. Проверять качество установки межкорпусных объемных связей;
17. Проверять качество установки сложных стабилизаторов и рулей;
18. Проверять качество установки фундаментов под главные механизмы;
19. Проверять качество установки штевней из листового и профильного металла, волнорезных щитов;
20. Проверять качество установки, стыкования бортовых секций в оконечностях судна;
21. Проверять качество установки, стыкования козырьков на верхнем мостике, ветроотбойников;
22. Проверять качество установки, стыкования, ремонта вварных, съемных листов корпуса судна, волнорезных щитов, газоплотных настилов;
23. Проводить гидравлические испытания блоков в док-камере давлением до 300 кгс/кв. см и на цикличность;
24. Проводить пневматические испытания давлением 5 кгс/кв. см с обмыливанием сварных швов опорных колец, прочных планок и равнопрочных межотсечных переборок;
25. Проводить гидравлические испытания корпусных конструкций давлением свыше 20 кгс/кв. см и пневматические испытания давлением до 0,5 кгс/кв. см и давлением свыше 3 кгс/кв. см с устранением выявленных недостатков;
26. Проводить гидравлические испытания на газонепроницаемость бытовых и санитарных помещений;

1. Комингстерді жүк люктерін және люк жабуларын сынауды орындау;
2. Күрделі конфигурациялы діңгектердің, қорапты шлюпбалкалардың дайындалу, құрастыру, жөндеу сапасын тексеру;
3. Болаттар мен қорытпалардан жасалған күрделі қисықтығы бар бактарды, сыйымдылықтарды, цистерналарды дайындау, орнату, жөндеу сапасын тексеру;
4. Зәкір астындағы тауашалардың, якорь клюздерінің, тізбекті қораптың, тізбекті қораптың құлдырау құбырларының дайындалу, орнату, түйістіру сапасын тексеру;
5. Оптикалық аспаптардың көмегімен көлемді және жазықтық секцияларының контурлау сапасын тексеру;
6. Негізгі тетіктер үшін Іргетастардың көлеміне құрастыру сапасын тексеру;
7. Аймақтық блоктардың құрастыру сапасын тексеру;
8. Қанат құрылғыларының құрастыру сапасын тексеру;
9. Цилиндрлік және конустық негізгі корпустың қаптамаларын құрастыру сапасын тексеру;
10. Күрделі дөңгелектері бар кеменің ұштарында көлемді борттық секцияларды құрастыру сапасын тексеру;
11. Күрделі тұрақтандырғыштар мен рульдердің құрастыру сапасын тексеру;
12. Ахтерштевнямен, қалақ білігінің кронштейндерімен және құюдан жасалған форштевнямен құрастыру, орнату, бөлшектеу сапасын тексеру;
13. Түтін құбырларының күрделі қаптамаларын құрастыру, орнату, жөндеу сапасын тексеру;
14. Күрделі конфигурациядағы діңгектерді, қорапты қайықтарды орнату сапасын тексеру;
15. Қанат құрылғыларын орнату сапасын тексеру;
16. Корпус аралық көлемді байланыстарды орнату сапасын тексеру;
17. Күрделі тұрақтандырғыштар мен рульдерді орнату сапасын тексеру;
18. Негізгі тетіктер үшін іргетастарды орнату сапасын тексеру;
19. Қаңылтыр және бейінді металдан жасалған штевняларды, толқынды кесу қалқандарын орнату сапасын тексеру;
20. Кеменің ұштарында борттық секцияларды қондыру, орнату сапасын тексеру;
21. Орнатудың сапасын, жоғарғы көпірдегі, жел соққыштардағы қалқалардың түйісуін тексеру;
22. Кеме корпусының дәнекерленген, алынбалы парақтарын, толқынды кесетін қалқандарды, газ тығыздағыш төсемдерді орнату, қондыру, жөндеу сапасын тексеру;
23. 300 кгс/шаршы см дейінгі қысыммен және циклділікке арналған док-камерада блоктарды гидравликалық сынауды жүргізу;
24. 5 кгс/шаршы см қысыммен пневматикалық сынауды тірек сақиналардың, берік жолақтардың және тең берік қиылысатын аралықтардың дәнекерленген тігістерін жуумен жүргізу;
25. 20 кгс/шаршы см жоғары қысыммен корпустық конструкцияларды гидравликалық сынау және анықталған кемшіліктерді жоя отырып, 0,5 кгс/шаршы см дейінгі қысыммен және 3 кгс/шаршы см жоғары қысыммен пневматикалық сынау жүргізу;
26. Тұрмыстық және санитарлық үй-жайлардың газ өткізбейтіндігіне гидравликалық сынақтар жүргізу;

27. Проводить гидравлические испытания прочных цистерн, прочной рубки, главных переборок, люков, стаканов, камер;
28. Проводить испытания дверей и крышек: противопожарных, клинкетных, водогазонепроницаемых с приводами;
29. Проводить испытания на отсутствие утечек изделий судового оборудования, корпусных конструкций, объемов, цистерн с использованием микроманометра;
30. Проводить испытания световых люков;
31. Проводить испытания штоков нагрузкой свыше 300 тс.
32. Соблюдать технику безопасности и нормы охраны труда.
Знания:
1. Правила и технические условия проведения гидравлических испытаний блоков в док-камере давлением до 300 кгс/кв. см и на цикличность;
2. Правила и технические условия проведения гидравлических испытаний давлением 5 кгс/кв. см с обмыливанием сварных швов опорных колец, прочных планок и равнопрочных межотсечных переборок;
3. Правила и технические условия проведения гидравлических испытаний давлением от 20 до 40 кгс/кв. см и пневматических испытаний давлением до 0,5 кгс/кв. см и давлением от 3 до 10 кгс/кв. см корпусных конструкций;
4. Правила и технические условия проведения гидравлических испытаний прочных цистерн, прочной рубки, главных переборок, люков, стаканов, камер давлением свыше 20 кгс/кв. см;
5. Правила и технические условия проведения гидравлических испытаний штоков нагрузкой свыше 300 тс;
6. Правила и технические условия проведения испытания на газонепроницаемость бытовых и санитарных помещений;
7. Правила и технические условия проведения испытаний с использованием микроманометра на отсутствие утечек изделий судового оборудования, корпусных конструкций, объемов, цистерн;
8. Способы проверки положения средних и крупных судов на стапеле и в доке;
9. Устройство контрольно-измерительных приборов.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Выполнение сборочных работ с крупногабаритными объемными секциями сложной конфигурации, проведение испытаний конструкций при высоком давлении
Навык 1:
Проведение гидравлических испытаний корпусных конструкций давлением свыше 40 кгс/кв. см, в док-камере давлением свыше 300 кгс/кв. см и пневматических испытаний давлением свыше 10 кгс/кв. см, проверка параметров сборки
Умения:
Для 6 разряда:
1. Проверять качество изготовления и установки листов наружной обшивки корпуса со сложной погибью: скуловых в оконечностях, дейдвудных, кормового подзора, носового бульба, примыкающих к штевням;
2. Проверять качество изготовления и установки набора с особо сложной погибью в районе выкружек гребного вала и дейдвуда;

27. Берік цистерналарға, берік ағаш кесуге, басты қалқаларға, люктерге, стакандарға, камераларға гидравликалық сынақтар жүргізу;
28. Есіктер мен қақпақтарға: өртке қарсы, клинкеттік, жетектермен су-газ өткізбейтін сынақтар жүргізу;
29. Кеме жабдығы бұйымдарының, корпустық конструкциялардың, көлемдердің, цистерналардың микроманометрді пайдалана отырып ағып кетуіне сынақтар жүргізу;
30. Жарық люктерін сынау;
31. 300 КС-тан жоғары жүктемемен өзектерді сынау.
32. Қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау нормаларын сақтау.
Білім:
1. 300 кгс/шаршы см дейінгі қысыммен және циклділікке арналған док-камерада блоктарды гидравликалық сынауды жүргізу қағидалары мен техникалық шарттары;
2. Берік планкалардың тірек сақиналарының дәнекерленген тігістерін және тең берік кеспеағаш аралықтарын жуумен 5 кгс/кв см қысыммен гидравликалық сынақтар жүргізу қағидалары мен техникалық шарттары;
3. 20-дан 40 кгс/шаршы см-ге дейінгі қысыммен гидравликалық сынақтар және 0,5 кгс/шаршы см-ге дейінгі қысыммен және корпустық конструкциялардың 3-тен 10 кгс/шаршы см-ге дейінгі қысыммен пневматикалық сынақтар жүргізу қағидалары мен техникалық шарттары;
4. 20 кгс/шаршы см жоғары қысымды цистерналарды, берік кесуді, бас қалқандарды, люктерді, стакандарды, камераларды гидравликалық сынауды жүргізу қағидалары мен техникалық шарттары;
5. 300 КС жоғары жүктемемен өзектерді гидравликалық сынауды жүргізу қағидалары мен техникалық шарттары;
6. Тұрмыстық және санитариялық үй-жайлардың газға төзімділігіне сынақ жүргізу қағидалары мен техникалық шарттары;
7. Кеме жабдығы бұйымдарының, корпустық конструкциялардың, көлемдердің, цистерналардың ағып кетпеуіне микроманометрді пайдалана отырып сынақтар жүргізудің қағидалары мен техникалық шарттары;
8. Орта және ірі кемелердің стапельдегі және доктағы жағдайын тексеру тәсілдері;
9. Бақылау-өлшеу аспаптарының құрылғысы.
Міндетті тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-ші еңбек функциясы:
Күрделі конфигурациядағы ірі көлемді секциялармен құрастыру жұмыстарын орындау, жоғары қысымда конструкцияларды сынау
1-ші дағды:
Корпустық конструкцияларды 40 кгс/шаршы см жоғары қысыммен, 300 кгс/шаршы см жоғары қысыммен док-камерада және 10 кгс/шаршы см жоғары қысыммен пневматикалық сынақтарды жүргізу, құрастыру параметрлерін тексеру
Шеберлік:
6 разряд үшін:
1. Күрделі иілгіш корпустың сыртқы қаптамасының парақтарын дайындау және орнату сапасын тексеру: ұштарында зигоматикалық, дейдвудты, жемшөп бақылауы, штевняларға іргелес мұрын бульбасы;
2. Ескек білігі мен дейдвуд үйірмесінің ауданында аса күрделі иілгіш жиынтықтың дайындалу және орнату сапасын тексеру;

3. Проверять качество сборки, установки обтекателей крупногабаритных специальных устройств и приборов сложной конструкции из сталей и сплавов;
4. Проверять качество установки гельмпортовых и дейдвудных труб;
5. Проверять качество установки килевых коробок со сложной погибью в оконечностях судна;
6. Проверять качество установки подруливающих устройств;
7. Проверять качество установки сложных крыльевых устройств из высокопрочных сталей и сплавов;
8. Проверять качество установки сложных, крупногабаритных ахтерштевней, форштевней из литья;
9. Проводить гидравлические испытания в док-камере блоков и секций прочного корпуса давлением свыше 300 кгс/кв. см и на цикличность;
10. Проводить гидравлические испытания корпусных конструкций давлением свыше 40 кгс/кв. см и пневматические испытания давлением свыше 10 кгс/кв. см с устранением обнаруженных недостатков;
11. Проводить гидравлические испытания отсеков, объемов, цистерн, люков, стаканов давлением свыше 40 кгс/кв. см;
12. Проводить пневматические испытания корпусных конструкций давлением свыше 10 кгс/кв. см с устранением выявленных недостатков;
13. Производить проверку при установке и стыковании на плаву секций стабилизирующих колонн, раскосов, связей плавучих буровых установок и корпусов судов;
14. Производить сложные проверочные работы в период формирования и ремонта корпуса судна с применением оптических приборов и дополнительных расчетов.
15. Соблюдать технику безопасности и нормы охраны труда.
Знания:
1. Правила и технические условия проведения гидравлических испытаний в док-камере блоков и секций прочного корпуса давлением свыше 300 кгс/кв. см и на цикличность;
2. Правила и технические условия проведения гидравлических испытаний корпусных конструкций давлением свыше 40 кгс/кв. см и пневматических испытаний давлением свыше 10 кгс/кв. см;
3. Правила и технические условия проведения гидравлических испытаний отсеков, объемов, цистерн, люков, стаканов давлением свыше 40 кгс/кв. см;
4. Правила и технические условия проведения пневматических испытаний давлением свыше 10 кгс/кв. см;
5. Способы проверки положения крупных судов на стапеле, в доке и на плаву;
6. Технологии и способы установки, проверки крупногабаритных изделий из литья.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Демонтаж крупногабаритных объемных секций сложной конфигурации, блоков судов, фундаментов
Умения:
Для 6 разряда:
1. Выполнять демонтаж крупногабаритных объемных секций блоков судов в соответствии с технической документацией;

3. Болаттар мен қорытпалардан жасалған күрделі конструкциялы ірі габаритті арнайы құрылғылар мен аспаптардың жәрмеңкелерін құрастыру, орнату сапасын тексеру;
4. Гельмпорт және дейдвуд құбырларын орнату сапасын тексеру;
5. Кеменің ұштарында күрделі өлімі бар Киль қораптарын орнату сапасын тексеру;
6. Итергіштерді орнату сапасын тексеру;
7. Жоғары беріктігі бар болаттар мен қорытпалардан жасалған күрделі қанат құрылғыларын орнату сапасын тексеру;
8. Күрделі, үлкен өлшемді ахтерштевня, құйма форштевня орнату сапасын тексеру;
9. 300 кгс/шаршы см-ден жоғары қысыммен және циклділікке берік корпустың блоктары мен секцияларының док-камерасында гидравликалық сынақтар жүргізу;
10. 40 кгс/шаршы см жоғары қысыммен корпустық конструкцияларды гидравликалық сынауды және анықталған кемшіліктерді жоя отырып, 10 кгс/шаршы см жоғары қысыммен пневматикалық сынауды жүргізу;
11. 40 кгс/шаршы см жоғары қысымды бөліктерге, көлемдерге, цистерналарға, люктерге, стакандарға гидравликалық сынақтар жүргізу;
12. Анықталған кемшіліктерді жоя отырып, 10 кгс/шаршы см жоғары қысыммен корпустық конструкцияларға пневматикалық сынақтар жүргізу;
13. Тұрақтандырғыш бағаналардың, тіреулердің секцияларын, қалқымалы бұрғылау қондырғыларының байланыстарын және кеме корпустарын орнату және жүзу кезінде тексеру жүргізу;
14. Оптикалық аспаптарды және қосымша есептеулерді қолдана отырып, кеме корпусын қалыптастыру және жөндеу кезеңінде күрделі тексеру жұмыстарын жүргізу.
15. Қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау нормаларын сақтау.
Білім:
1. 300 кгс/шаршы см жоғары қысыммен және циклділікке берік корпустың блоктары мен секцияларының док-камерасында гидравликалық сынақтар жүргізу қағидалары мен техникалық шарттары;
2. Корпустық конструкцияларды 40 кгс/шаршы см жоғары қысыммен гидравликалық сынау және 10 кгс/шаршы см жоғары қысыммен пневматикалық сынау жүргізу қағидалары мен техникалық шарттары;
3. 40 кгс/шаршы см жоғары қысымды бөліктерге, көлемдерге, цистерналарға, люктерге, стакандарға гидравликалық сынақтар жүргізу қағидалары мен техникалық шарттары;
4. 10 кгс/шаршы см жоғары қысыммен пневматикалық сынақтар жүргізу қағидалары мен техникалық шарттары;
5. Ірі кемелердің стапельдегі, доктағы және жүзудегі жағдайын тексеру тәсілдері;
6. Ірі габаритті құю бұйымдарын орнату, тексеру технологиялары мен әдістері.
Міндетті тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-ші дағды:
Күрделі конфигурацияның ірі көлемді секцияларын, кеме блоктарын, іргетастарды бөлшектеу
Шеберлік:
6 разряд үшін:
1. Техникалық құжаттамаға сәйкес кемелер блоктарының ірі көлемді көлемді секцияларын бөлшектеуді орындау;

2. Выполнять контуровку гельмпортовых и дейдвудных труб;
3. Выполнять разметку вырезов на межотсечных переборках для погрузки энергетической установки, под наклонные вварыши, стаканы и стулья в соответствии с чертежами;
4. Выполнять строповку и перемещение грузов без ограничения по массе с помощью подъемно-транспортных и специальных средств в пределах рабочего места;
5. Осуществлять разметку мест установки сложных, крупногабаритных ахтерштевней, форштевней из литья в соответствии с чертежами.
6. Соблюдать технику безопасности и нормы охраны труда.
Знания:
1. Правила и методы строповки и перемещения грузов без ограничения по массе с помощью подъемно-транспортных и специальных средств в пределах рабочего места;
2. Правила эксплуатации специальных транспортных и грузоподъемных средств при перемещении грузов без ограничения по массе;
3. Способы контуровки гельмпортовых и дейдвудных труб;
4. Способы пробивки осевых линий, включая оптический и оптико-лазерный.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 3:
Изготовление и правка крупногабаритных конструкций со сложной конфигурацией
Умения:
Для 6 разряда:
1. Выполнять гибку в вальцах листового материала толщиной до 10 мм деталей конической и цилиндрической формы;
2. Выполнять гибку на станках в холодном состоянии и вручную с нагревом профильного и листового материала со сложной кривизной толщиной до 10 мм при ремонте судов;
3. Выполнять гибку на станках и малкование по шаблону профильного материала;
4. Выполнять изготовление, установку набора с особо сложной погибью в районе выкружек гребного вала и дейдвуда;
5. Изготавливать листы наружной обшивки со сложной кривизной;
6. Изготавливать шаровые вентиляционные раструбы;
7. Контролировать качество и соответствие чертежам размеров изготовленных крупногабаритных объемных секций оконечностей со сложными обводами;
8. Контролировать качество правки крупных деталей из листового и профильного металла;
9. Осуществлять правку подруливающих устройств;
10. Производить правку килевых коробок со сложной погибью в оконечностях судна;
11. Устранять дефекты листов наружной обшивки со сложной кривизной.
12. Соблюдать технику безопасности и нормы охраны труда.
Знания:
1. Принципы работы и правила эксплуатации и обслуживания применяемого пневматического, сварочного, газорезательного и механического оборудования;
2. Причины, величины и способы уменьшения конструктивных и технологических деформаций сложных сварных конструкций;
3. Способы изготовления листов наружной обшивки со сложной кривизной;
4. Способы правки подруливающих устройств, килевых коробок со сложной погибью в оконечностях судна;

2. Гельмпорт және дейдвуд құбырларын контурлауды орындау;
3. Сызбаларға сәйкес энергетикалық қондырғыны тиеу үшін қиғаш қалқандарда, көлбеу үрлегіштердің, стақандар мен орындықтардың астына ойықтарды белгілеуді орындау;
4. Жұмыс орны шегінде көтергіш-көлік және арнайы құралдардың көмегімен жүктерді салмағы бойынша шектеусіз ілмектеуді және орнын ауыстыруды орындау;
5. Сызбаларға сәйкес құюдан күрделі, ірі габаритті ахтерштевня, форштевня орнату орындарын белгілеуді жүзеге асыру.
6. Қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау нормаларын сақтау.
Білім:
1. Жұмыс орны шегінде жүк көтергіш-көлік және арнайы құралдардың көмегімен салмағы бойынша шектеусіз жүктерді ілмектеу және орнын ауыстыру қағидалары мен әдістері;
2. Салмағы бойынша шектеусіз жүктерді өткізу кезінде арнайы көлік және жүк көтергіш құралдарды пайдалану қағидалары;
3. Гельмпорт және дейдвуд құбырларын бақылау тәсілдері;
4. Оптикалық және оптикалық лазерді қоса алғанда, осьтік сызықтарды тесу әдістері.
Міндетті тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
3-ші дағды:
Күрделі конфигурациясы бар ірі габаритті конструкцияларды дайындау және түзету
Шеберлік:
6 разряд үшін:
1. Конустық және цилиндрлік пішінді бөлшектердің қалыңдығы 10 мм ге дейінгі парақ материалының роликтерінде иілу;
2. Кемелерді жөндеу кезінде қалыңдығы 10 мм дейін күрделі қисықтығы бар бейінді және табақ материалын қыздыра отырып станоктарда суық күйде және қолмен иілуді орындау;
3. Станоктарда иілу және профильді материал шаблоны бойынша түсіндіру;
4. Ескек білігі мен дэйдвуд үйірмелері ауданында аса күрделі өліммен жиынтықты дайындауды, орнатуды орындау;
5. Күрделі қисықтығы бар сыртқы қаптама парақтарын жасау;
6. Шарлы желдету қоңырауларын жасау;
7. Күрделі шеңберлері бар ұштардың дайындалған үлкен көлемді бөлімдерінің өлшемдерінің сапасы мен сызбаларына сәйкестігін бақылау;
8. Қаңылтыр және бейінді металдан жасалған ірі бөлшектердің түзету сапасын бақылау;
9. Итергіш құрылғыларды түзетуді жүзеге асыру;
10. Кеменің ұштарында күрделі өліммен Киль қораптарын түзетуді жүргізу;
11. Күрделі қисықтығы бар сыртқы қаптама парақтарының ақауларын жою.
12. Қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау нормаларын сақтау.
Білім:
1. Қолданылатын пневматикалық, дәнекерлеу, газ кесу және механикалық жабдықтардың жұмыс принциптері мен пайдалану және қызмет көрсету қағидалары;
2. Күрделі дәнекерленген конструкциялардың конструктивтік және технологиялық деформацияларын азайту себептері, шамалары және тәсілдері;
3. Күрделі қисықтығы бар сыртқы қаптама парақтарын жасау әдістері;
4. Кеменің ұштарында күрделі өлімі бар итергіш құрылғыларды, Киль қораптарын түзету тәсілдері;

5. Технологии и способы изготовления, правки, ремонта деталей, узлов и корпусных конструкций (в том числе секций, блок-секций, модулей, зональных блоков) различной сложности в соответствии с требованиями конструкторско-технологической документации при постройке и ремонте судов.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 4:
Сборка, установка, контуровка крупногабаритных объемных секций со сложной конфигурацией, блоков судов, фундаментов
Умения:
Для 6 разряда:
1. Выполнять изготовление листов наружной обшивки корпуса со сложной погибью: скуловых в оконечностях, дейдвудных, кормового подзора, носового бульба, примыкающих к штевням;
2. Выполнять подгонку и установку в агрегаты ППУ блоков сепараторов и блоков насосов;
3. Выполнять подгонку по месту и установку в агрегаты ППУ опорных блоков защиты;
4. Выполнять подгонку, установку, проверку волнорезных щитов якорного клюза, носовых горизонтальных рулей, колонок откидных в ограждении прочной рубки;
5. Выполнять установку листов наружной обшивки корпуса со сложной погибью: скуловых в оконечностях, дейдвудных, кормового подзора, носового бульба, примыкающих к штевням;
6. Осуществлять сборку баков ППУ в объем из стенок, ребер, переборок, платформ и крыши;
7. Осуществлять установку гельмпортовых и дейдвудных труб;
8. Осуществлять установку подруливающих устройств;
9. Осуществлять установку сложных крыльевых устройств из высокопрочных сталей и сплавов;
10. Осуществлять установку сложных, крупногабаритных ахтерштевней, форштевней из литья;
11. Производить замену крупногабаритных листов кормового подзора, патрубков дейдвуда и циркуляционной трассы, кронштейнов, мортир, выкружек гребных валов, ахтерштевней, килевых коробок со сложной погибью в оконечностях судна, подруливающих и крыльевых устройств сложной конфигурации;
12. Производить сборку, установку обтекателей крупногабаритных специальных устройств и приборов сложной конструкции из сталей и сплавов;
13. Производить установку, стыкование килевых коробок со сложной погибью в оконечностях судна;
14. Собирать в объем блоки защиты и изделия из состава ППУ;
15. Собирать кессоны баков ППУ и фланцев компенсатора объема;
16. Формировать корпус судна на стапеле или в доке из секций (плоскостных крупногабаритных и объемных со сложной кривизной, малогабаритных объемных в оконечностях со сложными обводами), блок-секций для средней части корпуса судна;

5. Кемелерді жасау және жөндеу кезінде конструкторлық-технологиялық құжаттаманың талаптарына сәйкес әртүрлі күрделіліктегі бөлшектерді, тораптарды және корпустық конструкцияларды (оның ішінде секцияларды, блок-секцияларды, модульдерді, аймақтық блоктарды) дайындау, түзету, жөндеу технологиялары мен тәсілдері.
Міндетті тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
4-ші дағды:
Күрделі конфигурациясы бар ірі көлемді секцияларды, кеме блоктарын, іргетастарды құрастыру, орнату, контурлау
Шеберлік:
6 разряд үшін:
1. Күрделі өліммен корпустың сыртқы қаптамасының парақтарын дайындауды орындау: ұштарында зигоматикалық, дейдвудты, жемшөптік қадағалау, штевняларға іргелес мұрын бульбасы;
2. ЖБҚ агрегаттарына блоктарды сепараторларды және сорғы блоктарын сәйкестендіруді және орнатуды орындау;
3. Қорғаныстың тірек блоктарын ППУ агрегаттарына орнату және орны бойынша сәйкестендіруді орындау;
4. Зәкірлі клюздің толқын кесетін қалқандарын, мұрын көлденең рульдерді, берік кесу қоршауындағы жиналмалы бағандарды сәйкестендіруді, орнатуды, тексеруді орындау;
5. Күрделі өліммен корпустың сыртқы қаптамасының парақтарын орнатуды жүзеге асыру: ұштарында зигоматикалық, дейдвудты, жемшөп бақылауы, штевняларға іргелес мұрын бульбасы;
6. ЖБҚ бактарын қабырғалардан, қабырғалардан, қалқандардан, платформалардан және шатырдан көлемге жинауды жүзеге асыру;
7. Гельмпорт және дейдвуд құбырларын орнатуды жүзеге асыру;
8. Итергіш құрылғыларды орнатуды жүзеге асыру;
9. Беріктігі жоғары болаттар мен қорытпалардан жасалған күрделі Қанат құрылғыларын орнатуды жүзеге асыру;
10. Күрделі, ірі габаритті ахтерштевня, құю форштевнясын орнатуды жүзеге асыру;
11. Кеменің ұштарында күрделі өлімі бар ірі көлемді жемдік қадағалау парақтарын, дэйдвудтың келте құбырларын және айналмалы трассаны, кронштейндерді, мортирді, есу біліктерінің үйінділерін, ахтерштевняны, Киль қораптарын, күрделі конфигурациядағы итергіш және Қанат құрылғыларын ауыстыруды жүргізу;
12. Болаттар мен қорытпалардан жасалған күрделі конструкциялы ірі габаритті арнайы құрылғылар мен аспаптардың жәрмеңкелерін құрастыруды, орнатуды жүргізу;
13. Кеменің ұштарында күрделі өліммен Киль қораптарын орнатуды, түйістіруді жүргізу;
14. ЖБҚ құрамынан қорғау блоктары мен бұйымдарды көлемге жинау;
15. ЖБҚ цистерналары мен көлемді компенсатор фланецтерінің кессондарын жинау;
16. Кеме корпусын стапельде немесе докта секциялардан (күрделі қисықтығы бар жазықтықты ірі габаритті және көлемді, күрделі шеңберлері бар ұштарында шағын габаритті көлемді), кеме корпусының орта бөлігіне арналған блок-секциялардан қалыптастыру;

17. Центровать и стыковать при установке крупногабаритные листы кормового подзора, патрубки дейдвуда и циркуляционной трассы, кронштейны, мортиры, выкружки гребных валов, ахтерштевни, килевые коробки со сложной погибью в оконечностях судна, подруливающие и крыльевые устройства сложной конфигурации; листы наружной обшивки и наборы к литым наружным конструкциям;
18. Читать и использовать в работе чертежи, эскизы любой сложности, техническую и технологическую документацию на выполняемую работу.
19. Соблюдать технику безопасности и нормы охраны труда.
Знания:
1. Все способы сборочных и проверочных работ при установке сложных объемных крупногабаритных секций, блок-секций и блоков оконечностей судов;
2. Методы стыкования крупных блоков;
3. Перспективные и новые крыльевые схемы, их преимущества и особенности;
4. Правила чтения и использования в работе чертежей, эскизов любой сложности, технической и технологической документации на выполняемую работу;
5. Технологии и способы изготовления, сборки, установки, проверки, испытания и демонтажа деталей, узлов и корпусных конструкций (в том числе секций, блок-секций, модулей, зональных блоков) различной сложности в соответствии с требованиями конструкторско-технологической документации при постройке и ремонте судов;
6. Условия сборки и проверки крупногабаритных и клепаных конструкций с особо сложными обводами корпусов судов.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Гибкость мышления
Умение быстро принимать решения
Умение работать в команде
Управление изменениями
Дисциплинированность
Устные коммуникативные навыки
Письменные коммуникативные навыки
Список технических регламентов и национальных стандартов:
ТР РК 1351 Требования к безопасности конструкций из других материалов (постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2008 года № 1351); ТР РК 1202 Требования к безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий (постановление Правительства Республики Казахстан от 17 ноября 2010 года №1202); ТР РК 405 Общие требования к пожарной безопасности (приказ МЧС №405 от 17 августа 2021 года); ТР РК 1353 Требования к безопасности металлических конструкций (постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2008 года № 1353).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Слесарь-монтажник-судовой

17. Орнату кезінде артқы қадағалаудың ірі габаритті парақтарын, дэйдвуд және циркуляциялық трассаның келте құбырларын, кронштейндерді, мортирлерді, есу біліктерінің үйірмелерін, ахтерштевнилерді, кеменің ұштарында күрделі өлімі бар Киль қораптарын, күрделі конфигурациядағы итергіш және Қанат құрылғыларын; сыртқы қаптаманың парақтарын және құйылған сыртқы конструкцияларға жиынтықтарды орталықтандыру және түйістіру;
18. Жұмыста кез-келген күрделіліктің сызбаларын, эскиздерін, орындалатын жұмыстың техникалық және технологиялық құжаттамаларын оқып, қолдану.
19. Қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау нормаларын сақтау.
Білім:
1. Күрделі көлемді ірі габаритті секцияларды, блок-секцияларды және кеме ұштарының блоктарын орнату кезінде құрастыру және тексеру жұмыстарының барлық тәсілдері;
2. Үлкен блоктарды қондыру әдістері;
3. Перспективалық және жаңа қанат схемалары, олардың артықшылықтары мен ерекшеліктері;
4. Кез келген күрделіліктегі сызбаларды, эскиздерді, орындалатын жұмысқа арналған техникалық және технологиялық құжаттаманы оқу және жұмыста пайдалану қағидалары;
5. Кемелерді жасау және жөндеу кезінде конструкторлық-технологиялық құжаттаманың талаптарына сәйкес әртүрлі күрделіліктегі бөлшектерді, тораптарды және корпустық конструкцияларды (оның ішінде секцияларды, блок-секцияларды, модульдерді, аймақтық блоктарды) дайындау, құрастыру, орнату, тексеру, сынау және бөлшектеу технологиялары мен тәсілдері;
6. Кеме корпустарының аса күрделі айналмалары бар ірі габаритті және тойтарылған конструкцияларды құрастыру және тексеру шарттары.
Міндетті тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Стресске төзімділік
Ойлаудың икемділігі
Тез шешім қабылдай білу
Командада жұмыс істей білу
Өзгерістерді басқару
Тәртіп
Ауызша қарым-қатынас дағдылары
Жазбаша қарым-қатынас дағдылары
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1351 ҚР басқа материалдардан жасалған конструкциялардың қауіпсіздігіне қойылатын талаптардың ТР (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 31 желтоқсандағы №1351 қаулысы); 1202ҚР ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігіне қойылатын талаптардың ТР (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 17 қарашадағы №1202 Қаулысы); ТР РК 405 Общие требования к пожарной безопасности (приказ МЧС №405 от 17 августа 2021 года); 1353 ҚР металл конструкцияларының қауіпсіздігіне қойылатын талаптар ТР (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 31 желтоқсандағы №1353 Қаулысы).
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланысы:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Кеме монтаждаушы-слесарь

24. Карточка профессии "Слесарь-монтажник судовой":
Код группы:
7233-9
Код наименования занятия:
7233-9-011
Наименование профессии:
Слесарь-монтажник судовой
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 23. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 20 июля 2017 года № 208 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуски 21, 23, 25, 27, 31, 35)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15923).
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Судостроение и техническое обслуживание судовых машин и механизмов
Квалификация:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Судостроение и техническое обслуживание судовых машин и механизмов
Квалификация:
Требования к опыту работы:
не менее 6 месяцев
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не рекомендуется
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Обеспечение соответствия характеристик монтируемых механизмов, арматуры, аппаратуры, оборудования, трубопроводов, систем и агрегатов судов и плавучих сооружений проектным и паспортным требованиям
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение слесарно-монтажных работ с особо сложным судовым оборудованием специальных систем, главных установок
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение слесарно-монтажных работ с особо сложным судовым оборудованием специальных систем, главных установок
Навык 1:
Выполнение подготовительных работ при сборке, монтаже и обслуживании особо сложного оборудования специальных судовых систем
Умения:
Для 6 разряда:
1. Определять размеры для расточки, проверять радиальные и осевые зазоры лабиринтовых уплотнений, концевых диафрагм;
2. Осуществлять выпрессовку и запрессовку на гидравлических, винтовых механических прессах при помощи приспособлений и методом холода деталей (подшипников, втулок, пальцев, шестерней) диаметром свыше 300 мм;
3. Осуществлять строповку и перемещение грузов без ограничения по массе с помощью подъемно-транспортных и специальных средств в пределах рабочего места;
4. Осуществлять промывку, прокачку с отбором проб арматуры и трубопроводов воздуха высокого давления, гидравлики.
5. Соблюдать технику безопасности и нормы охраны труда.
Знания:
1. Правила строповки и перемещения грузов без ограничения по массе с помощью подъемно-транспортных и специальных средств в пределах рабочего места;

24. "Кеме монтаждаушы-слесарь" мамандық картасы:
Топ коды:
7233-9
Кәсіп атауының коды:
7233-9-011
Кәсіптің атауы:
Кеме монтаждаушы-слесарь
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
БТБА, БА және т. б. үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
23-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (21, 23, 25, 27, 31, 35-шығарылымдары) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2017 жылғы 20 шілдедегі № 208 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15923 болып тіркелген).
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта буын маманы)
Мамандығы:
Кеме жасау және кеме машиналары мен тетіктеріне техникалық қызмет көрсету
Біліктілік:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптері)
Мамандығы:
Кеме жасау және кеме машиналары мен тетіктеріне техникалық қызмет көрсету
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
кем дегенде 6 ай
Бейресми және ақпараттық біліммен байланыс:
Ұсынылмайды
Кәсіптің басқа мүмкін атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Монтаждалатын тетіктердің, арматураның, аппаратураның, жабдықтың, құбырлардың, кемелер мен жүзбелі құрылыстар жүйелері мен агрегаттарының сипаттамаларының жобалық және паспорттық талаптарға сәйкестігін қамтамасыз ету
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Арнайы жүйелердің, бас қондырғылардың аса күрделі кеме жабдықтарымен слесарлық-монтаждау жұмыстарын орындау
Қосымша еңбек функциялары:
1-ші еңбек функциясы:
Арнайы жүйелердің, бас қондырғылардың аса күрделі кеме жабдықтарымен слесарлық-монтаждау жұмыстарын орындау
1-ші дағды:
Арнайы кеме жүйелерінің аса күрделі жабдықтарын құрастыру, монтаждау және қызмет көрсету кезінде дайындық жұмыстарын орындау
Шеберлік:
6 разряд үшін:
1. Лабиринт тығыздағыштарының, соңғы диафрагмалардың радиалды және осьтік саңылауларын тексеріп, саңылаулардың өлшемдерін анықтау;
2. Гидравликалық, бұрандалы механикалық престерде диаметрі 300 мм-ден асатын құрылғыларды және бөлшектерді (мойынтіректерді, втулкаларды, саусақтарды, тісті доңғалақтарды) суық әдіспен престеуді және престеуді жүзеге асыру;
3. Жұмыс орны шегінде көтергіш-көлік және арнайы құралдардың көмегімен жүктерді салмағы бойынша шектеусіз арқандап байлауды және орнын ауыстыруды жүзеге асыру;
4. Жоғары қысымды ауа арматурасы мен құбырларының, гидравликаның сынамаларын ала отырып, жууды, айдауды жүзеге асыру.
5. Қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау нормаларын сақтау.
Білім:
1. Жұмыс орны шегінде жүк көтергіш-көлік және арнайы құралдардың көмегімен салмағы бойынша шектеусіз жүктерді ілмектеу және орнын ауыстыру қағидалары;

2. Способы выпрессовки и запрессовки на гидравлических, винтовых механических прессах при помощи приспособлений и методом холода деталей (подшипников, втулок, пальцев, шестерней) диаметром свыше 300 мм;
3. Способы определения размеров для расточки радиальных и осевых зазоров лабиринтовых уплотнений, концевых диафрагм;
4. Способы проверки радиальных и осевых зазоров уплотнений лабиринтовых, концевых диафрагм.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Сборка, монтаж и установка особо сложного судового оборудования специальных судовых систем и главных установок
Умения:
Для 6 разряда:
1. Выполнять слесарные операции при сборке, разборке, монтаже, демонтаже судовых дизелей с диаметром цилиндра свыше 300 мм, агрегатов главных механизмов, главных турбозубчатых агрегатов, газотурбинных установок, турбин, турбогенераторов, подъемно-мачтовых и выдвижных устройств, валопроводов, подшипников, гребных винтов, конусных колец, сальников при диаметре валопровода свыше 250 мм;
2. Выполнять установку, крепление амортизаторов под главные судовые механизмы;
3. Выполнять установку, сборку, центровку, проверку блоков и фундаментных рам, неразъемных блоков цилиндров, колонн, цилиндров дизелей судовых с диаметром цилиндра свыше 300 мм;
4. Выполнять установку, центровку макет-кондукторов под главные судовые механизмы;
5. Выполнять центровку шестерен по колесу редуктора, установку масляных зазоров, укладку колес, проверку зацепления контактности редукторов главных турбозубчатых агрегатов;
6. Выполнять центровку, монтаж подъемно-мачтовых и выдвижных устройств;
7. Осуществлять заводку, центровку, монтаж агрегатов главных судовых механизмов;
8. Осуществлять монтаж, центровку турбин и главных турбозубчатых агрегатов;
9. Осуществлять пригонку, шабрение, монтаж, проверку масляных зазоров подшипников валопроводов (главных упорных, опорных) с диаметром вала свыше 250 мм;
10. Осуществлять проверку и установку аксиальных и радиальных зазоров главных турбин;
11. Осуществлять проверку масляных зазоров и сдачу подшипников валопроводов (главных упорных, опорных) с диаметром вала свыше 250 мм;
12. Осуществлять разборку, сборку, укладку распределительных валов диаметром свыше 100 мм;
13. Осуществлять сборку, установку, регулировку пусковых и реверсивных устройств судовых дизелей с диаметром цилиндра свыше 300 мм;

2. Гидравликалық, бұрандалы механикалық престерде диаметрі 300 мм-ден асатын тетіктерді (мойынтіректерді, втулкаларды, саусақтарды, тісті доңғалақтарды) айлабұйымдар мен суық әдіспен престеу және престеу тәсілдері;
3. Лабиринттік тығыздағыштардың, соңғы диафрагмалардың радиалды және осьтік саңылауларын ысыруға арналған өлшемдерді анықтау тәсілдері;
4. Лабиринттік, терминалдық диафрагмалардың тығыздағыштарының радиалды және осьтік саңылауларын тексеру тәсілдері.
Міндеттерін тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-ші дағды:
Арнайы кеме жүйелері мен бас қондырғылардың аса күрделі кеме жабдықтарын құрастыру, монтаждау және орнату
Шеберлік:
6 разряд үшін:
1. Цилиндр диаметрі 300 мм-ден асатын кеме дизельдерін, бас тетіктердің агрегаттарын, бас Турбо тісті агрегаттарды, газ турбиналы қондырғыларды, турбиналарды, турбогенераторларды, көтергіш-діңгекті және тартылатын құрылғыларды, білік өткізгіштерді, мойынтіректерді, ескекті бұрандаларды, конустық сақиналарды, білік өткізгіштің диаметрі 250 мм жоғары сальниктерді құрастыру, бөлшектеу, монтаждау, бөлшектеу кезінде слесарлық операцияларды орындау;
2. Негізгі кеме тетіктеріне амортизаторларды орнатуды, бекітуді орындау;
3. Блоктар мен іргетас рамаларын, цилиндрлердің ажырамас блоктарын, колонналарды, цилиндр диаметрі 300 мм-ден асатын кеме дизельдерінің цилиндрлерін орнатуды, құрастыруды, орталықтандыруды, тексеруді орындау;
4. Негізгі кеме тетіктері үшін макет-кондукторларды орнатуды, орталықтандыруды орындау;
5. Берілістерді редуктор дөңгелегі бойымен туралауды, май саңылауларын орнатуды, дөңгелектерді төсеуді, негізгі Турбо тісті агрегаттардың редукторларының түйісуін тексеруді орындау;
6. Көтергіш-діңгекті және тартылатын құрылғыларды орталықтандыруды, монтаждауды орындау;
7. Негізгі кеме тетіктерінің агрегаттарын өндіруді, орталықтандыруды, монтаждауды жүзеге асыру;
8. Турбиналарды және негізгі Турбо тісті агрегаттарды монтаждауды, орталықтандыруды жүзеге асыру;
9. Білік диаметрі 250 мм-ден асатын білік өткізгіштер мойынтіректерінің (басты тіреуіш, тірек) май саңылауларын айдауды, шабрирлеуді, монтаждауды, тексеруді жүзеге асыру;
10. Негізгі турбиналардың осьтік және радиалды саңылауларын тексеру және орнату;
11. Біліктің диаметрі 250 мм-ден асатын білік өткізгіштердің (басты тіреуіш, тірек) мойынтіректерін (май саңылауларын тексеруді және тапсыруды жүзеге асыру;
12. Диаметрі 100 мм-ден асатын тарату біліктерін бөлшектеуді, құрастыруды, төсеуді жүзеге асыру;
13. Цилиндр диаметрі 300 мм-ден асатын кеме дизельдерінің іске қосу және реверсивті құрылғыларын құрастыруды, орнатуды, реттеуді жүзеге асыру;

14. Производить погрузку, заводку, пригонку, сборку фланцевых и гидропрессовых соединений, насадку полумуфт, запрессовку втулок, монтаж, центровку любым способом, сдачу в действие опорных, промежуточных, гребных валов; гребных винтов, дейдвудных устройств, кронштейнов, втулок мортир, сальников, обтекателей гребных винтов, валоповоротных устройств, тормозов, датчиков тахометров при диаметре валопровода свыше 250 мм;
15. Производить погрузку, центровку, монтаж главных конденсаторов;
16. Производить сборку, монтаж механизмов изменения шага винтов с диаметром вала свыше 250 мм;
17. Собирать, монтировать арматуру, судовые трубопроводы и системы давлением свыше 300 кгс/кв. см, арматуру и трубопроводы воздуха высокого давления, гидравлики.
18. Соблюдать технику безопасности нормы охраны труда.
Знания:
1. Влияние весовых нагрузок и температуры окружающей среды на точность выполнения монтажных работ на судне;
2. Инструкции и методики монтажа, эксплуатации обслуживаемых механизмов, оборудования, систем трубопроводов и автоматики;
3. Наиболее рациональные процессы монтажа
4. Правила чтения узловых и сборочных чертежей любой сложности;
5. Способы установки на судах главных судовых дизелей, турбин, главных турбозубчатых агрегатов;
Технические условия и отраслевые стандарты на монтаж главных механизмов, валопроводов и специальных устройств, особенности монтажа главных механизмов на пластинчатых, конических амортизаторах.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 3:
Дефектация и ремонт особо сложных судовых устройств, оборудования и механизмов
Умения:
Для 6 разряда:
1. Выполнять динамическую балансировку роторов турбомеханизмов, якорей, электромоторов и деталей массой свыше 1000 кг, статическую балансировку деталей, центровку механизмов массой свыше 1000 кг;
2. Выполнять наладку и регулировку, восстановление электроизоляции и углов атаки крыльевых устройств судов на подводных крыльях;
3. Выполнять предремонтное дефектование турбин и главных редукторов;
4. Выполнять регулировку, испытания, сдачу шинно-пневматических муфт;
5. Выполнять регулировку, сдачу в действие главных механизмов судов на воздушной подушке;
6. Выполнять регулировку, сдачу в действие турбомеханизмов с автоматическим блоком регулирования;
7. Выполнять регулировку, сдачу в действие маневровых и быстрозапорных устройств;
8. Выполнять регулировку, сдачу крыльчатых движителей;
9. Выполнять слесарные операции при дефектации и ремонте арматуры, трубопроводов и систем давлением свыше 300 кгс/кв. см, арматуры и трубопроводов воздуха высокого давления, гидравлики;

14. Фланецті және гидропресстік қосылыстарды тиеуді, жүктеуді, құрастыруды, жартылай муфталардың саптамасын, втулкаларды престеуді, монтаждауды, кез келген тәсілмен орталықтандыруды, тірек, аралық, есу біліктерін, есу бұрандаларын, дейдвуд құрылғыларын, кронштейндерді, мортир втулкаларын, сальниктерді, есу бұрандаларының ағындыларын, жалпы айналмалы құрылғыларды, тежегіштер,диаметрі 250 мм-ден жоғары тахометрлер датчиктерді қолданысқа тапсыруды жүзеге асыру;
15. Негізгі конденсаторларды тиеуді, орталықтандыруды, монтаждауды жүргізу;
16. Білік диаметрі 250 мм-ден асатын бұрандалардың қадамын өзгерту тетіктерін құрастыруды, монтаждауды жүргізу;
17. 300 кгс/шаршы см жоғары қысымды арматураны, кеме құбырлары мен жүйелерін, жоғары қысымды ауа арматурасы мен құбырларын, гидравликаны жинау, монтаждау.
18. Қауіпсіздік техникасын еңбекті қорғау нормаларын сақтау.
Білім:
1. Салмақ жүктемелері мен қоршаған орта температурасының кемеде монтаждау жұмыстарын орындау дәлдігіне әсері;
2. Қызмет көрсетілетін тетіктерді, жабдықтарды, құбыр жүйелерін және автоматиканы монтаждау, Пайдалану нұсқаулықтары мен әдістемелері;
3. Орнатудың ең ұтымды процестері
4. Кез келген күрделіліктегі түйіндік және құрастыру сызбаларын оқу қағидалары;
5. Кемелерде негізгі кеме дизельдерін, турбиналарды, басты Турбо тісті агрегаттарды орнату тәсілдері;
Негізгі тетіктерді, білік өткізгіштерді және арнайы құрылғыларды монтаждаудың техникалық шарттары мен салалық стандарттары, пластиналы, конустық амортизаторлардағы негізгі тетіктерді монтаждау ерекшеліктері.
Міндетті тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
3-ші дағды:
Аса күрделі кеме құрылғыларын, жабдықтар мен тетіктерді дефектациялау және жөндеу
Шеберлік:
6 разряд үшін:
1. Салмағы 1000 кг-нан асатын турботетіктердің, зәкірлердің, электромоторлар мен бөлшектердің роторларын динамикалық теңестіруді, бөлшектерді статикалық теңестіруді, салмағы 1000 кг-нан асатын тетіктерді орталықтандыруды орындау;
2. Суасты қанаттарындағы кемелердің Қанат құрылғыларының электр оқшаулауын және шабуыл бұрыштарын қалпына келтіруді және реттеуді орындау;
3. Турбиналар мен негізгі редукторлардың жөндеу алдындағы ақауларын орындау;
4. Шиналық-пневматикалық муфталарды реттеуді, сынауды, тапсыруды орындау;
5. Әуе жастықшасында кемелердің негізгі тетіктерін реттеуді, іске қосуды орындау;
6. Автоматты реттеу блогы бар турботетіктерді реттеуді, іске қосуды орындау;
7. Маневрлік және жылдам құлыптау құрылғыларын реттеуді, іске қосуды орындау;
8. Қанатты қозғалтқыштарды реттеуді, тапсыруды орындау;
9. 300 кгс/кв. см жоғары қысымды арматура, құбырлар мен жүйелерді, жоғары қысымды ауа арматурасы мен құбырларын, гидравликаны ақау шығару және жөндеу кезінде слесарлық операцияларды орындау;

10. Выполнять слесарные операции при дефектации и ремонте судовых дизелей с диаметром цилиндра свыше 300 мм, агрегатов главных механизмов, главных турбозубчатых агрегатов, газотурбинных установок, турбин, турбогенераторов, подъемно-мачтовых и выдвижных устройств, валопроводов, подшипников, гребных винтов, конусных колец, сальников при диаметре валопровода свыше 250 мм;
11. Производить демонтаж, дефектацию, ремонт роторов главных силовых установок;
12. Проверять, выполнять настройку, сдавать в действие регуляторы скорости и частоты вращения главных турбин;
13. Производить дефектацию, ремонт опорных, промежуточных, гребных валов; гребных винтов, дейдвудных устройств, кронштейнов, втулок мортир, сальников, обтекателей гребных винтов, валоповоротных устройств, тормозов, датчиков тахометров при диаметре валопровода свыше 250 мм;
14. Производить дефектацию, ремонт механизмов изменения шага винтов с диаметром вала свыше 250 мм;
15. Производить дефектацию, ремонт, регулировку распределительных валов диаметром свыше 100 мм;
16. Производить разборку, дефектацию, ремонт, калибровку шеек, пригонку по постелям, шабрение, припиловку, укладку, проверку по раскепам и цилиндрам, проверку масляных зазоров коленчатых валов, вкладышей, подшипников с диаметром вала свыше 200 мм;
17. Производить регулировку, наладку, сдачу в действие рулевых машин и устройств, приводов;
18. Производить регулировку, проверку, сдачу в действие автоматики судовых дизелей, главных котлов, турбин и паровых машин;
19. Производить статическую балансировку, укладку ротора главной турбины судна;
20. Ремонтировать арматуру, трубопроводы и системы (кроме специальных систем: гидравлики, воздуха высокого давления, главного и вспомогательного пара) диаметром до 108 мм и давлением до 15 кгс/кв. см;
21. Ремонтировать, проверять масляные зазоры подшипников валопроводов (главных упорных, опорных) с диаметром вала свыше 250 мм;
22. Ремонтировать, сдавать в действие валиковые приводы управления арматурой и оборудованием, связанные между собой блокировкой.
23. Соблюдать технику безопасности нормы охраны труда.
Знания:
1. Взаимодействие в работе всех механизмов и систем судовой установки;
2. Методы регулирования газораспределения судовых дизелей;
3. Правила регулирования главных паровых турбин, газотурбинных установок и обслуживающих их механизмов, обеспечивающих работу при всех режимах;
4. Способы выявления и устранения дефектов, связанных с теплотехникой, механикой и электротехникой;
Устройство, технические характеристики и принцип действия главных гребных электродвигателей, генераторов со щитами электродвижения и аппаратурой управления.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Гибкость мышления
Умение быстро принимать решения
Умение работать в команде
Управление изменениями
Дисциплинированность
Устные коммуникативные навыки
Письменные коммуникативные навыки
Список технических регламентов и национальных стандартов:

10. Цилиндр диаметрі 300 мм-ден асатын кеме дизельдерін, бас тетіктердің агрегаттарын, бас Турбо тісті агрегаттарды, газ турбиналы қондырғыларды, турбиналарды, турбогенераторларды, көтергіш-діңгекті және тартылатын құрылғыларды, білік құбырларын, мойынтіректерді, ескекті бұрандаларды, конустық сақиналарды, білік құбырының диаметрі 250 мм-ден асатын сальниктерді дефектациялау және жөндеу кезінде слесарлық операцияларды орындау;
11. Негізгі күштік қондырғылардың роторларын бөлшектеуді, дефектациялауды, жөндеуді жүргізу;
12. Тексеру, баптау, негізгі турбиналардың жылдамдығы мен айналу жиілігін басқару элементтерін іске қосу;
13. Тірек, аралық, есу біліктерін; есу бұрандаларын, дейдвуд құрылғыларын, кронштейндерді, мортир втулкаларын, сальниктерді, есу бұрандаларының жәрмеңкелерін, білік құбырының диаметрі 250 мм-ден жоғары болған кезде тежегіштерді, тахометрлердің датчиктерін дефектациялауды, жөндеуді жүргізу;
14. Біліктің диаметрі 250 мм-ден асатын бұрандалардың қадамын өзгерту тетіктерін ақау шығаруды, жөндеуді жүргізу;
15. Диаметрі 100 мм-ден асатын таратқыш біліктерге ақау келтіру, жөндеу, реттеу жүргізу;
16. Мойындарды бөлшектеу, дефектациялау, жөндеу, калибрлеу, төсек бойынша келу, шабралау, аралау, төсеу, раскепамдар мен цилиндрлер бойынша тексеру, иінді біліктердің, кірістірулердің, білік диаметрі 200 мм-ден асатын мойынтіректердің май саңылауларын тексеру;
17. Рульдік машиналар мен құрылғыларды, жетектерді реттеуді, баптауды, іске қосуды жүргізу;
18. Кеме дизельдерін, бас қазандықтарды, турбиналар мен бу машиналарын реттеуді, тексеруді, автоматиканы іске қосуды жүргізу;
19. Кеменің негізгі турбинасының роторын статикалық теңгерімдеуді, төсеуді жүргізу;
20. Диаметрі 108 мм дейінгі және қысымы 15 кгс/шаршы см дейінгі арматураны, құбырлар мен жүйелерді (арнайы жүйелерден басқа: гидравлика, жоғары қысымды ауа, негізгі және қосалқы бу) жөндеу;
21. Біліктің диаметрі 250 мм-ден асатын білік өткізгіштердің (басты тіреуіш, тірек) мойынтіректерінің май саңылауларын жөндеу, тексеру;
22. Бір-бірімен бұғаттаумен байланысты арматура мен жабдықты басқарудың роликті жетектерін жөндеу, іске қосу.
23. Қауіпсіздік техникасын еңбекті қорғау нормаларын сақтау.
Білім:
1. Кеме қондырғысының барлық тетіктері мен жүйелерінің жұмысындағы өзара іс-қимыл;
2. Кеме дизельдерінің газ таратылуын реттеу әдістері;
3. Бас бу турбиналарын, газ турбиналық қондырғыларды және барлық режимдер кезінде жұмысты қамтамасыз ететін оларға қызмет көрсететін тетіктерді реттеу қағидалары;
4. Жылу, механика және электротехникамен байланысты ақауларды анықтау және жою әдістері;
Негізгі есу Электр қозғалтқыштарының, электр қозғалысының қалқандары мен басқару аппаратурасы бар генераторлардың құрылысы, техникалық сипаттамалары және жұмыс принципі.
Міндеттерді тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Стресске төзімділік
Ойлаудың икемділігі
Тез шешім қабылдай білу
Командада жұмыс істей білу
Өзгерістерді басқара білу
Тәртіп
Ауызша қарым-қатынас дағдылары
Жазбаша қарым-қатынас дағдылары
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

3. Участвовать (на основе знаний и практического опыта) в выполнении уникальных и исследовательских работ по газовой сварке (наплавке).
Знания:
1. Правила подготовки кромок изделий под сварку;
2. Техника и технология газовой сварки (наплавки) конструкций любой сложности;
3. Конструкторская, производственно-технологическая и нормативная документация для выполнения данной трудовой функции.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Ручная дуговая сварка (наплавка, резка) плавящимся покрытым электродом конструкций (оборудования, изделий, узлов, трубопроводов, деталей) любой сложности
Умения:
Для 6 разряда:
1. Настраивать сварочное оборудование для газовой сварки (наплавки);
2. Владеть техникой РД конструкций любой сложности;
3. Участвовать (на основе знаний и практического опыта) в выполнении уникальных и исследовательских работ по РД.
Знания:
1. Правила подготовки кромок изделий под сварку
2. Техника и технология РД конструкций любой сложности;
3. Конструкторская, производственно-технологическая и нормативная документация.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 3:
Ручная дуговая сварка (наплавка) неплавящимся электродом в защитном газе и плазменная дуговая сварка (наплавка, резка) конструкций (оборудования, изделий, узлов, трубопроводов, деталей) любой сложности
Умения:
Для 6 разряда:
1. Выбирать пространственное положение сварного шва для частично механизированной сварки (наплавки) плавлением;
2. Владеть техникой РАД и П конструкций любой сложности;
3. Участвовать (на основе знаний и практического опыта) в выполнении уникальных и исследовательских работ по РАД и П.
Знания:
1. Устройство сварочного и вспомогательного оборудования для частично механизированной сварки (наплавки) плавлением, назначение и условия работы контрольно-измерительных приборов, правила их эксплуатации и область применения;
2. Техника и технология РАД и П конструкций любой сложности;
3. Конструкторская, производственно-технологическая и нормативная документация для выполнения данной трудовой функции.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 4:
Частично механизированная сварка (наплавка) плавлением конструкций (оборудования, изделий, узлов, трубопроводов, деталей) любой сложности
Умения:
Для 6 разряда:
1. Выбирать режима подогрева и порядок проведения работ по предварительному, сопутствующему (межслойному) подогреву металла.
2. Владеть техникой частично механизированной сварки (наплавки) плавлением конструкций любой сложности.

3. Газбен дәнекерлеу (балқыту)бойынша бірегей және зерттеу жұмыстарын орындауға қатысу (білім және практикалық тәжірибе негізінде).
Білім:
1. Бұйымдардың жиектерін дәнекерлеуге дайындау қағидалары;
2. Кез келген күрделіліктегі конструкцияларды газбен дәнекерлеу (балқыту) техникасы мен технологиясы;
3. Осы еңбек функциясын орындау үшін конструкторлық, өндірістік-технологиялық және нормативтік құжаттама.
Міндеттерді тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-ші дағды:
Кез келген күрделіліктегі конструкцияларды (жабдықтарды, бұйымдарды, тораптарды, құбырларды, бөлшектерді) балқытылатын қапталған электродпен (ҚД) қолмен доғалық дәнекерлеу (балқыту, кесу)
Шеберлік:
6 разряд үшін:
1. Газбен дәнекерлеу (балқыту)үшін дәнекерлеу жабдығын теңшелеу ;
2. Кез келген күрделіліктегі ҚД конструкцияларының техникасын меңгеру;
3. ҚД бойынша бірегей және зерттеу жұмыстарын орындауға қатысу (білім және практикалық тәжірибе негізінде).
Білім:
1. Бұйымдардың жиектерін дәнекерлеуге дайындау қағидалары
2. Кез келген күрделіліктегі ҚД конструкцияларының техникасы мен технологиясы;
3. Конструкторлық, өндірістік-технологиялық және нормативтік құжаттама.
Міндеттерді тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
3-ші дағды:
Кез келген күрделіліктегі конструкцияларды (жабдықтарды, бұйымдарды, тораптарды, құбыржолдарды, бөлшектерді) қолмен доғалық дәнекерлеу (балқымайтын электродпен қорғау газында (ҚДД) және плазмалық доғалық дәнекерлеу (балқыту, кесу) (Б)
Шеберлік:
6 разряд үшін:
1. Жартылай механикаландырылған дәнекерлеу (балқыту) үшін дәнекерлеудің кеңістіктік орнын таңдау;
2. Кез келген күрделіліктегі конструкциялардың ҚДД техникасын игеру;
3. ҚДД және Б бойынша бірегей және зерттеу жұмыстарын орындауға қатысу (білім және практикалық тәжірибе негізінде).
Білім:
1. Балқытумен ішінара механикаландырылған дәнекерлеуге (балқытуға) арналған дәнекерлеу және қосалқы жабдықтың құрылғысы, бақылау-өлшеу аспаптарының мақсаты мен жұмыс жағдайлары, оларды пайдалану қағидалары және қолдану саласы;
2. Кез келген күрделіліктегі конструкциялардың ҚДД және Б техникасын игеру;
3. Осы еңбек функциясын орындау үшін конструкторлық, өндірістік-технологиялық және нормативтік құжаттама.
Міндетті тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
4-ші дағды:
Кез келген күрделіліктегі конструкцияларды (жабдықтарды, бұйымдарды, тораптарды, құбырларды, бөлшектерді) балқыту арқылы ішінара механикаландырылған дәнекерлеу (балқыту)
Шеберлік:
6 разряд үшін:
1. Жылыту режимін және металды алдын ала, ілеспе (қабат аралық) жылыту бойынша жұмыстарды жүргізу тәртібін таңдау.
2. Кез келген күрделіліктегі конструкцияларды балқыту арқылы ішінара механикаландырылған дәнекерлеу (балқыту) техникасын меңгеру.

3. Участвовать (на основе знаний и практического опыта) в выполнении уникальных и в исследовательских работах по частично механизированной сварке (наплавки) плавлением.
Знания:
1. Демонтаж технологического оборудования после затвердевания металла шва.
2. Техника и технология частично механизированной сварки (наплавки) плавлением конструкций (оборудования, изделий, узлов, трубопроводов, деталей) любой сложности;
3. Конструкторская, производственно-технологическая и нормативная документация для выполнения данной трудовой функции.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Руководство бригадой сварщиков
Навык 1:
Руководство бригадой сварщиков
Умения:
Для 6 разряда:
1. Разрабатывать текущие, перспективные планы работы бригады сварщиков;
2. Выявлять случаи, когда нарушение правил по охране труда может повлечь за собой угрозу здоровью или жизни рабочих бригады;
3. Анализировать готовность рабочих бригады к повышению квалификационного уровня;
4. Подавать личный пример по выполнению работ в области сварочного производства.
Знания:
1. Порядок обращения с нормативной, конструкторской, производственно-технологической и технической документацией;
2. Нормы, формы и порядок оплаты труда, применяемые в бригаде;
3. Требования нормативной, конструкторской, производственно-технологической и технической документации к выпускаемой сварной продукции
4. Мероприятия по организации труда;
5. Инструкции по охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности; правила производства и приемки сварочных работ;
6. Требования нормативной, конструкторской, производственно-технологической и технической документации к свариваемым и сварочным материалам, условиям их хранения и запуска в производство, к качеству сварных соединений;
7. Номенклатура, правила эксплуатации и хранения ручного и механизированного инструмента, инвентаря, приспособлений и оснастки;
8. Основные положения законодательства о труде;
9. Основы экономики.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Гибкость мышления
Умение быстро принимать решения
Умение работать в команде
Управление изменениями
Дисциплинированность
Устные коммуникативные навыки
Письменные коммуникативные навыки
Список технических регламентов и национальных стандартов:
ТР РК 1351 Требования к безопасности конструкций из других материалов (постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2008 года № 1351); ТР РК 1202 Требования к безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий (постановление Правительства Республики Казахстан от 17 ноября 2010 года №1202); ТР РК 405 Общие требования к пожарной безопасности (приказ МЧС №405 от 17 августа 2021 года); ТР РК 1353 Требования к безопасности металлических конструкций (постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2008 года № 1353).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Сварщик судовой

3. Балқытумен ішінара механикаландырылған дәнекерлеу (балқыту) бойынша бірегей және зерттеу жұмыстарын орындауға (білім мен практикалық тәжірибе негізінде) қатысу.
Білім:
1. Тігіс металын қатайтқаннан кейін технологиялық жабдықты бөлшектеу.
2. Кез келген күрделіліктегі конструкцияларды (жабдықтарды, бұйымдарды, тораптарды, құбырларды, бөлшектерді) балқыту арқылы ішінара механикаландырылған дәнекерлеу (балқыту) техникасы мен технологиясы;
3. Осы еңбек функциясын орындау үшін конструкторлық, өндірістік-технологиялық және нормативтік құжаттама.
Міндетті тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-ші еңбек функциясы:
Дәнекерлеушілер бригадасын басқару
1-ші дағды:
Дәнекерлеушілер бригадасын басқару
Шеберлік:
6 разряд үшін:
1. Дәнекерлеушілер бригадасының ағымдағы, перспективалық жұмыс жоспарларын әзірлеу;
2. Еңбекті қорғау қағидаларын бұзу бригада жұмысшыларының денсаулығына немесе өміріне қауіп төндіретін жағдайларды анықтау;
3. Бригада жұмысшыларының біліктілік деңгейін арттыруға дайындығын талдау;
4. Дәнекерлеу өндірісі саласындағы жұмыстарды орындау бойынша жеке мысал келтіру.
Білім:
1. Нормативтік, конструкторлық, өндірістік-технологиялық және техникалық құжаттамамен жұмыс істеу тәртібі;
2. Бригадада қолданылатын еңбекақы төлеу нормалары, нысандары мен тәртібі;
3. Шығарылатын дәнекерленген өнімге нормативтік, конструкторлық, өндірістік-технологиялық және техникалық құжаттаманың талаптары
4. Еңбекті ұйымдастыру жөніндегі іс-шаралар;
5. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік жөніндегі нұсқаулықтар; дәнекерлеу жұмыстарын жүргізу және қабылдау қағидалары;
6. Дәнекерленетін және дәнекерленетін материалдарға, оларды сақтау және өндіріске енгізу шарттарына, дәнекерленген қосылыстардың сапасына нормативтік, конструкторлық, өндірістік-технологиялық және техникалық құжаттаманың талаптары;
7. Қол және механикаландырылған аспапты, жабдықтар, айлабұйымдар мен жарақтарды пайдалану және сақтау номенклатурасы, қағидалары;
8. Еңбек туралы заңнаманың негізгі қағидалары;
9. Экономика негіздері.
Міндетті тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Стресске төзімділік
Ойлаудың икемділігі
Тез шешім қабылдай білу
Командада жұмыс істей білу
Өзгерістерді басқара білу
Тәртіп
Ауызша қарым-қатынас дағдылары
Жазбаша қарым-қатынас дағдылары
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
ҚР ТР 1351 "Басқа материалдардан жасалған конструкциялар қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 31 желтоқсандағы №1351 Қаулысы); ҚР ТР 1202 "Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 17 қарашадағы №1202 Қаулысы); ҚР ТР 405 "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" (ТЖМ 2021 жылғы 17 тамыздағы №405 бұйрығы); ҚР ТР 1353 "Металл конструкциялардың қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 31 желтоқсандағы №1353 Қаулысы).
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Кеме дәнекерлеуші

26. Карточка профессии "Судокорпусник-ремонтник":
Код группы:
7233-9
Код наименования занятия:
7233-9-013
Наименование профессии:
Судокорпусник-ремонтник
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 23. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 20 июля 2017 года № 208 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуски 21, 23, 25, 27, 31, 35)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15923).
Судорпускник-ремонтник
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Судостроение и техническое обслуживание судовых машин и механизмов
Квалификация:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Судостроение и техническое обслуживание судовых машин и механизмов
Квалификация:
Требования к опыту работы:
не менее одного года
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не рекомендуется
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Восстановление работоспособности корпусных конструкций посредством выполнения корпусных ремонтных работ
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение корпусных ремонтных работ и испытаний повышенной технологической сложности .
2. Выполнение нетиповых технологически сложных корпусных ремонтных работ и испытаний с множеством факторов, влияющих на качество
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение корпусных ремонтных работ и испытаний повышенной технологической сложности .
Навык 1:
Выполнять разметку по чертежам деталей листов с криволинейным контуром; 2. Выполнять технологические регламенты гибки на станках и оборудовании с числовым программным управлением в холодном состоянии и вручную с нагревом профильного материала до N 18 и листового материала со сложной кривизной толщиной до 10 мм; 3. Править сферические сварные донышки, монтажные стыки при ремонте наружной обшивки ко
Умения
Для 6 разряда:
Выполнять разметку по чертежам деталей листов с криволинейным контуром;
2. Выполнять технологические регламенты гибки на станках и оборудовании с числовым программным управлением в холодном состоянии и вручную с нагревом профильного материала до N 18 и листового материала со сложной кривизной толщиной до 10 мм;
3. Править сферические сварные донышки, монтажные стыки при ремонте наружной обшивки корпусов судов.

26. "Кеме корпусын жөндеуші" мамандық картасы:
Топ коды:
7233-9
Кәсіп атауының коды:
7233-9-013
Кәсіптің атауы:
Кеме корпусын жөндеуші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
БТБА, БА және т. б. үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
23-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (21, 23, 25, 27, 31, 35-шығарылымдары) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2017 жылғы 20 шілдедегі № 208 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15923 болып тіркелген).
Кеме корпусын жөндеуші
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта буын маманы)
Мамандық:
Кеме жасау және кеме машиналары мен тетіктеріне техникалық қызмет көрсету
Біліктілік:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптері)
Мамандық:
Кеме жасау және кеме машиналары мен тетіктеріне техникалық қызмет көрсету
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
кем дегенде бір жыл
Бейресми және ақпараттық біліммен байланыс:
Ұсынылмайды
Кәсіптің басқа мүмкін атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Корпустық жөндеу жұмыстарын орындау арқылы корпустық конструкциялардың жұмысқа қабілеттілігін қалпына келтіру
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Корпустық жөндеу жұмыстарын және технологиялық күрделілігі жоғары сынақтарды орындау.
2. Сапаға әсер ететін көптеген факторлары бар типтік емес технологиялық күрделі корпустық жөндеу жұмыстарын және сынақтарды орындау
Қосымша еңбек функциялары:
1-ші еңбек функциясы:
Корпустық жөндеу жұмыстарын және технологиялық күрделілігі жоғары сынақтарды орындау.
1-ші дағды:
Қисық сызықты контуры бар парақтардың бөлшектерін сызбалар бойынша белгілеу;
2.Бейінді материалды N 18 дейін қыздыра отырып және қалыңдығы 10 мм дейінгі күрделі қисықтығы бар табақ материалын қолмен және суық күйдегі сандық бағдарламалық басқарылатын станоктар мен жабдықта иілудің технологиялық регламенттерін орындау;
3.Сыртқы қаптаманы жөндеу кезінде сфералық дәнекерленген түбін, монтаждау буындарын өңдеу
Шеберлік:
6 разряд үшін:
1. Қисық сызықты контуры бар парақтардың бөлшектерін сызбалар бойынша белгілеу;
2. Бейінді материалды N 18 дейін қыздыра отырып және қалыңдығы 10 мм дейінгі күрделі қисықтығы бар табақ материалын қолмен және суық күйдегі сандық бағдарламалық басқарылатын станоктар мен жабдықта иілудің технологиялық регламенттерін орындау;
3. Кеме корпустарының сыртқы қаптамасын жөндеу кезінде сфералық дәнекерленген түбін, монтаждау буындарын өңдеу.

4. Соблюдать технику безопасности и нормы охраны труда.
Знания:
1. Влияние переменных напряжений на металл;
2. Деформации металла при нагреве, ударе и выдавливании, упругие и остаточные деформации;
3. Приемы правки узлов, секций после сварки с применением комбинированного метода правки;
4. Способы правки сварных конструкций;
5. Способы разметки и развертки деталей с криволинейным контуром;
6. Технологические регламенты гибки на станках и оборудовании с числовым программным управлением в холодном состоянии и вручную с нагревом профильного материала до N 18 и листового материала со сложной кривизной толщиной до 10 мм.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Демонтаж, ремонт, сборка крупногабаритных плоскостных секций с погибью, судовых конструкций, малогабаритных секций со сложной кривизной, объемных секций и блок-секций с обводами
Умения:
Для 6 разряда:
1. Выполнять демонтаж, ремонт, сборку, разметку, проверку, контуровку блок-секций надстройки и секций оконечностей судов с простыми обводами;
2. Выполнять демонтаж, ремонт, сборку, разметку, проверку, контуровку крупногабаритных плоскостных секций с погибью;
3. Выполнять демонтаж, ремонт, сборку, разметку, проверку, контуровку малогабаритных объемных секций, блок-секций для средней части судна;
4. Выполнять демонтаж, ремонт, сборку, разметку, проверку, контуровку малогабаритных плоскостных секций со сложной кривизной;
5. Выполнять сборку сложных узлов и плоскостных секций с лекальными кромками;
6. Выполнять сборку, установку и проверку постелей с погибью, кондукторов и кантователей средней сложности;
7. Выполнять строповку и перемещение узлов, секций массой от 3000 до 5000 кг с помощью подъемно-транспортных и специальных средств в пределах рабочего места;
8. Производить изготовление, ремонт и установку дельных вещей и судовых устройств, металлической мебели средней сложности;
9. Производить изготовление, ремонт и установку фундаментов под вспомогательные механизмы, котлы, грузовые краны, подшипники валопроводов;
10. Производить изготовление, ремонт труб средней сложности с погибью систем общесудовой вентиляции, кондиционирования;
11. Производить правку корпусных конструкций из сталей и сплавов толщиной до 6 мм;
12. Производить правку наружной обшивки, настила второго дна, монтажных стыков при толщине листов свыше 6 мм.
13. Соблюдать технику безопасности и нормы охраны труда.
Знания:

4. Қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау нормаларын сақтау.
Білім:
1. Айнымалы кернеулердің металға әсері;
2. Қыздыру, соққы және экструзия кезіндегі металл деформациялары, серпімді және қалдық деформациялар;
3. Біріктірілген өңдеу әдісін қолдана отырып, дәнекерлеуден кейін тораптарды, секцияларды түзету әдістері;
4. Дәнекерленген құрылымдарды түзету әдістері;
5. Қисық сызықты контуры бар бөлшектерді белгілеу және сыпыру әдістері;
6. Бейінді материалды N 18 дейін қыздыра отырып және қалыңдығы 10 мм дейінгі күрделі қисықтығы бар табақ материалын қолмен және суық күйдегі сандық бағдарламалық басқарылатын станоктар мен жабдықтарда иілудің технологиялық регламенттері.
Міндетті тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-ші дағды:
Ірі габаритті жазықтық секцияларын, кеме конструкцияларын, күрделі қисықтығы бар шағын габаритті секцияларды, көлемді секцияларды және шеңберлері бар блок-секцияларды бөлшектеу, жөндеу, құрастыру
Шеберлік:
6 разряд үшін:
1. Бөлшектеу, жөндеу, құрастыру, белгілеу, тексеру, қондырманың блок-секцияларын және қарапайым айналма жолдармен кеме ұштарының секцияларын контурлау;
2. Өліммен ірі габаритті жазықтық секцияларын бөлшектеуді, жөндеуді, жинауды, таңбалауды, тексеруді, контурлауды орындау;
3. Кеменің ортаңғы бөлігіне арналған шағын көлемді көлемді секцияларды, блок-секцияларды бөлшектеуді, жөндеуді, құрастыруды, таңбалауды, тексеруді, контурлауды орындау;
4. Күрделі қисықтығы бар шағын көлемді жазықтық секцияларын бөлшектеу, жөндеу, құрастыру, белгілеу, тексеру, контурлау;
5. Күрделі тораптар мен жалпақ бөлімдерді жиектелген жиектермен құрастыруды орындау;
6. Орташа күрделіліктегі кондукторлар мен кантоваторларды, өліммен төсек-орындарды құрастыруды, орнатуды және тексеруді орындау;
7. Жұмыс орны шегінде көтергіш-көлік және арнайы құралдардың көмегімен салмағы 3000-нан 5000 кг-ға дейінгі тораптарды, секцияларды ілмектеуді және жылжытуды орындау;
8. Жеке заттар мен кеме құрылғыларын, күрделілігі орташа металл жиһазды дайындауды, жөндеуді және орнатуды жүргізу;
9. Қосалқы тетіктерге, қазандықтарға, жүк крандарына, білік құбырларының мойынтіректеріне іргетастар дайындауды, жөндеуді және орнатуды жүргізу;
10. Жалпы кемелік желдету, кондиционерлеу жүйелерінің өлімімен күрделілігі орташа құбырларды дайындауды, жөндеуді жүргізу;
11. Қалыңдығы 6 мм дейінгі болаттар мен қорытпалардан жасалған корпустық конструкцияларды түзетуді жүргізу;
12. Парақтардың қалыңдығы 6 мм-ден асатын кезде сыртқы қаптаманы, екінші түбінің төсемін, монтаждау буындарын түзетуді жүргізу.
13. Қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау нормаларын сақтау.
Білім:

1. Методы изготовления и ремонта оборудования помещений, дельных вещей и устройств;
2. Назначение и правила использования сложных контрольно-измерительных проверочных инструментов и приборов;
3. Основные правила плазовой разбивки;
4. Основные причины возникновения сварочных деформаций и способы их предупреждения;
5. Последовательность сборки конструкций под сварку, установки и проверки плоскостных криволинейных и объемных секций, ремонта, замены обшивки и набора корпуса судна;
6. Правила и методы строповки и перемещения узлов, секций массой от 3000 до 5000 кг с помощью подъемно-транспортных и специальных средств;
7. Правила чтения сложных чертежей по сборке, ремонту и изготовлению корпусных конструкций;
8. Система припусков и допусков, квалитеты и параметры шероховатости;
9. Способы обеспечения непроницаемости, плотности стыков, соединений конструкции корпуса судна;
Способы разметки мест установки фундаментов под вспомогательные механизмы и устройства.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Проведение гидравлических испытаний корпусных конструкций давлением до 20 кгс/кв.см и пневматических испытании квалификации давлением от 0,5 до 3,0 кгс/кв.см
Умения:
Для 6 разряда:
1. Выполнять технологические регламенты гидравлических испытаний корпусных конструкций давлением до 20 кгс/кв.см с устранением выявленных недостатков;
2. Выполнять технологические регламенты испытаний на плотность открывающихся (створчатых) иллюминаторов;
Выполнять технологические регламенты пневматических испытаний корпусных конструкций давлением от 0,5 до 3,0 кгс/кв.см с устранением выявленных недостатков.
3.Соблюдать технику безопасности и нормы охраны труда.
Знания:
1. Порядок проведения гидравлических испытаний корпусных конструкций давлением до 20 кгс/кв.см и пневматических испытаний давлением от 0,5 до 3,0 кгс/кв.см;
2. Порядок контроля качества сварных швов и испытания корпуса на водонепроницаемость гидравлическим и пневматическим методами согласно техническим регламентам;
3. Требования охраны труда при гидравлических и пневматических испытаниях;
4. Правила испытаний и технические условия на гидравлические испытания корпусных конструкций давлением до 20 кгс/кв.см и пневматические испытания давлением до 3 кгс/кв.см.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Выполнение нетиповых технологически сложных корпусных ремонтных работ и испытаний с множеством факторов, влияющих на качество
Навык 1:
Выполнение нетиповых технологически сложных работ по обработке металла корпусных конструкций
Умения:
Для 6 разряда:

1. Үй-жайлардың, жеке заттар мен құрылғылардың жабдықтарын дайындау және жөндеу әдістері;
2. Күрделі бақылау-өлшеу тексеру құралдары мен аспаптарының мақсаты мен пайдалану қағидалары;
3. Плазаны бөлудің негізгі қағидалары;
4. Дәнекерлеу деформацияларының негізгі себептері және олардың алдын алу жолдары;
5. Дәнекерлеуге арналған конструкцияларды құрастыру, жазықтық қисық сызықты және көлемді секцияларды орнату және тексеру, кеме корпусының қаптамасы мен жиынтығын жөндеу, ауыстыру кезектілігі;
6. Көтергіш-көлік және арнайы құралдардың көмегімен салмағы 3000-нан 5000 кг-ға дейінгі тораптарды, секцияларды ілмектеу және орнын ауыстыру қағидалары мен әдістері;
7. Корпус конструкцияларын құрастыру, жөндеу және дайындау бойынша күрделі сызбаларды оқу қағидалары;
8. Рұқсаттар мен рұқсаттар жүйесі, квалитеттер және кедір-бұдырлық параметрлері;
9. Кеме корпусы конструкциясының өткізбеушілігін, буындарының, қосылыстарының тығыздығын қамтамасыз ету тәсілдері;
Көмекші тетіктер мен құрылғылар үшін іргетастарды орнату орындарын белгілеу әдістері.
Міндетті тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
3-ші дағды:
20 кгс/кв. см дейінгі қысыммен корпустық конструкцияларға гидравликалық сынақтар және 0,5-тен 3,0 кгс/кв. см дейінгі қысыммен біліктілікке пневматикалық сынақтар жүргізу
Шеберлік:
6 разряд үшін:
1. Анықталған кемшіліктерді жоя отырып, 20 кгс/шаршы см дейінгі қысыммен корпустық конструкцияларды гидравликалық сынаудың технологиялық регламенттерін орындау;
2. Ашылатын (жармалы) иллюминаторлардың тығыздығына сынаудың технологиялық регламенттерін орындау; Анықталған кемшіліктерді жоя отырып, 0,5-тен 3,0 кгс/шаршы см-ге дейінгі қысыммен корпустық конструкцияларды пневматикалық сынаудың технологиялық регламенттерін орындау.
3. Қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау нормаларын сақтау.
Білім:
1. Корпустық конструкцияларды 20 кгс/шаршы см дейінгі қысыммен гидравликалық сынауды және 0,5-тен 3,0 кгс/шаршы см дейінгі қысыммен пневматикалық сынауды жүргізу тәртібі;
2. Техникалық регламенттерге сәйкес дәнекерлеу жіктерінің сапасын бақылау және корпусты гидравликалық және пневматикалық әдістермен су өткізбейтіндігіне сынау тәртібі;
3. Гидравликалық және пневматикалық сынақтар кезінде еңбекті қорғау талаптары;
4. Корпустық конструкцияларды 20 кгс/шаршы см дейінгі қысыммен гидравликалық сынауға және 3 кгс/шаршы см дейінгі қысыммен пневматикалық сынауға арналған сынау қағидалары мен техникалық шарттары.
Міндетті тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-ші еңбек функциясы:
Сапаға әсер ететін көптеген факторлары бар типтік емес технологиялық күрделі корпустық жөндеу жұмыстарын және сынақтарды орындау
1-ші дағды:
Корпустық конструкциялардың металын өңдеу бойынша типтік емес технологиялық күрделі жұмыстарды орындау
Шеберлік:
6 разряд үшін:

1. Выполнять технологические регламенты изготовления сложных шаблонов плазовых каркасов, макетов отдельных отсеков или их составных частей;
2. Выполнять технологические регламенты развертки листов наружной обшивки и особо сложных геометрических фигур;
3. Определять и настраивать параметры на оборудовании с числовым программным управлением для гибки листов профильного проката, газовой резки, установки электроприхваток;
4. Читать трехмерные сборочные и монтажные чертежи с использованием программных приложений;
5. Пользоваться электронным архивом технической и технологической документации.
6. Соблюдать технику безопасности и нормы охраны труда.
Знания:
1. Методы развертки листов наружной обшивки и особо сложных геометрических фигур
2. Способы изготовления сложных шаблонов плазовых каркасов, макетов отдельных отсеков или их составных частей;
3. Способы клепки прочноплотных швов;
4. Требования, предъявляемые к прочноплотным швам;
5. Параметры и порядок их определения, настройки на оборудовании с числовым программным управлением для гибки листов профильного проката, газовой резки, установки электроприхваток;
6. Основные форматы файлов текстовой и графической информации.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Демонтаж, ремонт, сборка, установка и стягивание в доке особо сложных крупногабаритных объемных секций, оконечностей судна со сложными обводами
Умения:
Для 6 разряда:
1. Выполнять технологические регламенты изготовления особо сложных каркасов, приспособлений;
2. Выполнять технологические регламенты изготовления, сборки и установки на судне особо сложных и ответственных изделий судового оборудования, мебели, устройств и дельных вещей;
3. Выполнять строповку и перемещение узлов, секций массой от 10000 кг с помощью подъемно-транспортных и специальных средств в пределах рабочего места;
4. Производить демонтаж, ремонт, сборку, разметку, проверку, контуровку, установку и стягивание в доке особо сложных крупногабаритных объемных секций, оконечностей судна со сложными обводами;
5. Производить замену листов наружной обшивки в оконечностях судна с особо сложной конструктивной погибью (листов кормового подзора, дейдвуда, мортир и выкружек гребных валов, килевых коробок в оконечностях судна, подруливающих и крыльевых устройств).
6. Соблюдать технику безопасности и нормы охраны труда.
Знания:
1. Последовательность сборки, установки, стыкования и проверки объемных секций с особо сложными обводами, особо сложного оборудования помещений и устройств;

1. Плазалық қаңқалардың күрделі шаблондарын, жекелеген бөліктердің немесе олардың құрамдас бөліктерінің макеттерін дайындаудың технологиялық регламенттерін орындау;
2. Сыртқы қаптау парақтарын және аса күрделі геометриялық фигураларды сыпырудың технологиялық регламенттерін орындау;
3. Профильді прокат парақтарын бүгуге, газбен кесуге, электр ұстағыштарын орнатуға арналған сандық басқарылатын жабдықтағы параметрлерді анықтау және конфигурациялау;
4. Бағдарламалық қосымшаларды қолдана отырып, үш өлшемді құрастыру және монтаждау сызбаларын оқыңыз;
5. Техникалық және технологиялық құжаттаманың электрондық мұрағатын пайдалану.
6. Қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау нормаларын сақтау.
Білім:
1. Сыртқы қаптау қабаттарын және ерекше күрделі геометриялық фигураларды сыдыру әдістері
2. Плазалық қаңқалардың күрделі шаблондарын, жеке бөліктердің немесе олардың құрамдас бөліктерінің макеттерін жасау тәсілдері;
3. Қатты тігістерді тойтару әдістері;
4. Берік тігістерге қойылатын талаптар;
5. Бейінді прокат жұқа темір беттерін бүгуге, газбен кесуге, электр аспаларын орнатуға арналған сандық бағдарламалық басқарылатын жабдықтарының параметрлері мен оларды анықтау тәртібі;
6. Мәтіндік және графикалық ақпарат файлдарының негізгі форматтары.
Міндетті тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
2-ші дағды:
Аса күрделі ірі көлемді көлемді секцияларды, күрделі дөңгелектері бар кеменің ұштарын докта бөлшектеу, жөндеу, құрастыру, орнату және тарту
Шеберлік:
6 разряд үшін:
1. Аса күрделі қаңқаларды, құрылғыларды дайындаудың технологиялық регламенттерін орындау;
2. Кемеде кеме жабдықтарының, жиһаздардың, құрылғылардың және іскерлік заттардың аса күрделі және жауапты бұйымдарын дайындаудың, құрастырудың және орнатудың технологиялық регламенттерін орындау;
3. Жұмыс орны шегінде көтергіш-көлік және арнайы құралдардың көмегімен салмағы 10000 кг-нан басталатын тораптарды, секцияларды ілмектеуді және жылжытуды орындау;
4. Аса күрделі ірі көлемді көлемді секцияларды, күрделі айналмалы кеме ұштарын докқа бөлшектеуді, жөндеуді, құрастыруды, таңбалауды, тексеруді, контурлауды, орнатуды және тартуды жүргізу;
5. Аса күрделі конструктивті иілгіштігімен кеменің ұштарындағы сыртқы қаптама парақтарын (жемшөптік қадағалау парақтары, дейдвуд, мортир және ескек біліктердің үйінділері, кеменің ұштарындағы киль қораптары, итергіш және қанат құрылғылары) ауыстыруды жүргізу.
6. Қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау нормаларын сақтау.
Білім:
1. Бөлмелер мен құрылғылардың аса күрделі жабдықтары бар көлемді секцияларды құрастыру, орнату, қондыру және тексеру кезектілігі;

2. Правила, методы строповки и перемещения узлов, секций массой от 10000 кг с помощью подъемно-транспортных и специальных средств;
3. Причины, величина и способы уменьшения конструктивных и технологических деформаций сложных сварных конструкций;
4. Способы пробивки осевых линий (включая оптический);
5. Способы проверки правильности установки сложных конструкций (фундаментов, рубок, надстроек);
6. Технологии установки крупногабаритных изделий из литья;
7. Требования технологической документации на выполняемые судокорпусные работы;
8. Характеристики и режимы работы сложных контрольно-измерительных инструментов и приспособлений.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 3:
Проведение гидравлических испытаний корпусных конструкций давлением свыше 40 кгс/кв.см и пневматических испытаний давлением свыше 10 кгс/кв.см
Умения:
Для 6 разряда:
1. Проверять качество изготовления и установки листов наружной обшивки корпуса со сложной погибью;
2. Выполнять технологические регламенты гидравлических испытаний корпусных конструкций давлением свыше 40 кгс/кв.см с устранением выявленных дефектов;
3. Выполнять технологические регламенты пневматических испытаний корпусных конструкций давлением свыше 10 кгс/кв.см с устранением выявленных недостатков;
4. Производить сложные проверочные работы в период формирования и ремонта корпуса судна с применением оптических приборов и дополнительных расчетов.
5. Соблюдать технику безопасности и нормы охраны труда.
Знания:
1. Правила испытаний и технические условия на гидравлические испытания корпусных конструкций давлением свыше 40 кгс/кв.см и пневматические испытания давлением свыше 10 кгс/кв.см;
2. Способы проверки качества изготовления и установки листов наружной обшивки корпуса со сложной погибью;
3. Способы проверки положения крупных судов в доке и на плаву.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Гибкость мышления
Умение быстро принимать решения
Умение работать в команде
Управление изменениями
Дисциплинированность
Устные коммуникативные навыки
Письменные коммуникативные навыки
Список технических регламентов и национальных стандартов:
ТР РК 1351 Требования к безопасности конструкций из других материалов (постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2008 года № 1351); ТР РК 1202 Требования к безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий (постановление Правительства Республики Казахстан от 17 ноября 2010 года №1202); ТР РК 405 Общие требования к пожарной безопасности (приказ МЧС №405 от 17 августа 2021 года); ТР РК 1353 Требования к безопасности металлических конструкций (постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2008 года № 1353).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Сборщик корпусов металлических судов

2. Көтергіш-көлік және арнайы құралдардың көмегімен салмағы 10000 кг болатын тораптарды, секцияларды ілмектеу және орнын ауыстыру қағидалары, әдістері;
3. Күрделі дәнекерленген конструкциялардың конструктивтік және технологиялық деформацияларын азайту себептері, шамасы және тәсілдері;
4. Осьтік сызықтарды тесу тәсілдері (оптикалық сызықты қоса);
5. Күрделі конструкцияларды (іргетастарды, кесулерді, қондырмаларды)орнатудың дұрыстығын тексеру тәсілдері;
6. Ірі габаритті құю бұйымдарын орнату технологиялары;
7. Орындалатын кеме корпусы жұмыстарына арналған технологиялық құжаттаманың талаптары;
8. Күрделі бақылау-өлшеу құралдары мен құрылғыларының сипаттамалары мен жұмыс режимдері.
Міндетті тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
3-ші дағды:
40 кгс/шаршы см жоғары қысыммен корпустық конструкцияларға гидравликалық сынақтар және 10 кгс/шаршы см жоғары қысыммен пневматикалық сынақтар жүргізу
Шеберлік:
6 разряд үшін:
1. Күрделі өліммен корпустың сыртқы қаптамасының парақтарын дайындау және орнату сапасын тексеру;
2. Анықталған ақауларды жоя отырып, 40 кгс/шаршы см жоғары қысыммен корпустық конструкцияларды гидравликалық сынаудың технологиялық регламенттерін орындау;
3. Анықталған кемшіліктерді жоя отырып, 10 кгс/шаршы см жоғары қысыммен корпустық конструкцияларды пневматикалық сынаудың технологиялық регламенттерін орындау;
4. Оптикалық аспаптарды және қосымша есептеулерді қолдана отырып, кеме корпусын қалыптастыру және жөндеу кезеңінде күрделі тексеру жұмыстарын жүргізу.
5. Қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау нормаларын сақтау.
Білім:
1. Корпустық конструкцияларды 40 кгс/шаршы см жоғары қысыммен гидравликалық сынауға және 10 кгс/шаршы см жоғары қысыммен пневматикалық сынауға арналған сынау қағидалары мен техникалық шарттары;
2. Күрделі өліммен корпустың сыртқы қаптамасының парақтарын дайындау және орнату сапасын тексеру тәсілдері;
3. Ірі кемелердің доктағы және жүзудегі жағдайын тексеру тәсілдері.
Міндетті тану мүмкіндігі:
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Стресске төзімділік
Ойлаудың икемділігі
Тез шешім қабылдай білу
Командада жұмыс істей білу
Өзгерістерді басқара білу
Тәртіп
Ауызша қарым-қатынас дағдылары
Жазбаша қарым-қатынас дағдылары
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
ҚР ТР 1351 "Басқа материалдардан жасалған конструкциялар қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 31 желтоқсандағы №1351 Қаулысы); ҚР ТР 1202 "Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 17 қарашадағы №1202 Қаулысы); ҚР ТР 405 "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" (ТЖМ 2021 жылғы 17 тамыздағы №405 бұйрығы); ҚР ТР 1353 "Металл конструкциялардың қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 31 желтоқсандағы №1353 Қаулысы).
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Металл кемелердің корпустарын жинаушы

27. Карточка профессии "Трубопроводчик судовой":
Код группы:
7233-9
Код наименования занятия:
7233-9-015
Наименование профессии:
Трубопроводчик судовой
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 23. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 20 июля 2017 года № 208 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуски 21, 23, 25, 27, 31, 35)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15923).
Трубопроводчик судовой
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Судостроение и техническое обслуживание судовых машин и механизмов
Квалификация:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Судостроение и техническое обслуживание судовых машин и механизмов
Квалификация:
Требования к опыту работы:
не менее одного года
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не рекомендуется
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Обеспечение судов, плавучих сооружений при постройке и ремонте трубопроводными системами
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Изготовление, сборка, монтаж, дефектация, ремонт и испытания судовых трубопроводов диаметром свыше 150 мм, труб из коррозионно-стойких сталей и прочных сплавов диаметром свыше 76 мм
2. Изготовление, сборка, монтаж, испытания и ремонт судовых трубопроводов особо сложной конфигурации и диаметром свыше 150 мм
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Изготовление, сборка, монтаж, дефектация, ремонт и испытания судовых трубопроводов диаметром свыше 150 мм, труб из коррозионно-стойких сталей и прочных сплавов диаметром свыше 76 мм
Навык 1:
Изготовление, сборка, монтаж судовых трубопроводов диаметром свыше 150 мм, труб из коррозионно-стойких сталей и прочных сплавов диаметром свыше 76 мм
Умения:
Для 6 разряда:
1. Выполнять вручную гибку и подгибку с нагревом в одной плоскости труб диаметром свыше 150 мм с малыми радиусами погибов;
2. Выполнять вручную гибку и подгибку с нагревом в различных плоскостях труб диаметром от 76 до 150 мм с малыми радиусами погибов;
3. Выполнять гибку в различных плоскостях, обработку и монтаж труб из пластмасс диаметром свыше 150 мм;
4. Выполнять изготовление шаблонов и макетов по месту, чертежу, разметке с плаза или по фотопроекционному методу сложной конфигурации с погибами в различных плоскостях;

27. "Кеме құбыршысы" мамандық картасы:
Топ коды:
7233-9
Кәсіп атауының коды:
7233-9-015
Кәсіптің атауы:
Кеме құбыршысы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік деңгейі::
БТБА, БА және т. б. үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
23-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (21, 23, 25, 27, 31, 35-шығарылымдары) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2017 жылғы 20 шілдедегі № 208 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15923 болып тіркелген).
Кеме құбыршысы
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта буын маманы)
Мамандығы:
Кеме жасау және кеме машиналары мен тетіктеріне техникалық қызмет көрсету
Біліктілік:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптері)
Мамандық:
Кеме жасау және кеме машиналары мен тетіктеріне техникалық қызмет көрсету
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
кем дегенде бір жыл
Бейресми және ақпараттық біліммен байланыс:
Ұсынылмайды
Кәсіптің басқа мүмкін атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Құбыржол жүйелерін салу және жөндеу кезінде кемелерді, қалқымалы құрылыстарды қамтамасыз ету
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Диаметрі 150 мм-ден асатын кеме құбырларын, диаметрі 76 мм-ден асатын коррозияға төзімді болаттардан және берік қорытпалардан жасалған құбырларды дайындау, құрастыру, монтаждау, дефектациялау, жөндеу және сынау
2. Диаметрі 150 мм аса күрделі конфигурациядағы кеме құбырларын дайындау, құрастыру, монтаждау, сынау және жөндеу
Қосымша еңбек функциялары:
1-ші еңбек функциясы:
Диаметрі 150 мм-ден асатын кеме құбырларын, диаметрі 76 мм-ден асатын коррозияға төзімді болаттардан және берік қорытпалардан жасалған құбырларды дайындау, құрастыру, монтаждау, дефектациялау, жөндеу және сынау
1-ші дағды:
Диаметрі 150 м-ден асатын кеме құбырларын, диаметрі 76 мм-ден асатын коррозияға төзімді болаттардан және берік қорытпалардан жасалған құбырларды дайындау, құрастыру, монтаждау
Шеберлік:
Для 6 разряда:
1. Диаметрі 150 мм ден асатын құбырлардың бір жазықтығында қыздыру арқылы қолмен ию және майыстыру;
2. Иілу және майысу диаметрі 76 дан 150 мм ге дейінгі шағын иілгіш радиустары бар құбырлардың әр түрлі жазықтықтарында қыздыру арқылы қолмен орындау;
3. Диаметрі 150 мм-ден асатын пластмассадан жасалған құбырларды әртүрлі жазықтықта июді, өңдеуді және монтаждауды орындау;
4. Шаблондар мен макеттерді әр түрлі жазықтықта өлгендермен бірге плазадан немесе күрделі конфигурацияның фотопроекциялық әдісімен орнына, сызбасына, белгілеуіне сәйкес жасау;

5. Выполнять предварительную установку и стыковку труб различных систем, находящихся в мертвой зоне, независимо от назначения, диаметра и давления;
6. Выполнять разметку и вырезку отверстий в трубах диаметром свыше 150 мм под установку бобышек, штуцеров, отростков и их пригонку;
7. Выполнять чертеж в натуральную величину на плазе отдельных труб, узлов судовых трубопроводов по чертежам или эскизам;
8. Определять координаты установки арматуры, трубопроводов, осуществлять разбивку трассы с учетом размещения оборудования и механизмов на судне по особо сложным схемам и чертежам на серийном судне;
9. Применять станки с программным управлением для гибки труб из сталей и сплавов любых диаметров в одной и двух плоскостях во всех режимах;
10. Читать особо сложные чертежи и схемы трубопроводов;
11. Использовать прикладные компьютерные программные комплексы для работы с конструкторской и технологической документацией;
12. Выполнять требования охраны труда и производственных инструкций при выполнении работ повышенного уровня сложности по изготовлению, сборке, установке и монтажу труб из различных марок стали и сплавов.
13. Соблюдать технику безопасности.
Знания:
1. Классификация, особенности изготовления основных узлов противопожарной системы;
2. Особенности монтажа забойных труб сложной конфигурации;
3. Особенности монтажа труб системы главного пара и воздуха высокого давления;
4. Особенности обработки труб из коррозионно-стойких сталей и прочных сплавов диаметром до 150 мм;
5. Правила установки трубопроводов в машинно-котельных отделениях и в помещениях с оборудованием и механизмами в условиях секционной, модульной, блочной и агрегатной постройки судов;
6. Правила чтения особо сложных чертежей и схем трубопроводов;
7. Способы разметки и прокладки судовых трубопроводов и систем через водонепроницаемые переборки;
8. Условия работы и правила эксплуатации монтируемых судовых трубопроводов и систем;
9. Устройство, характеристики и правила эксплуатации трубогибочных станков, станков с нагревом токами высокой частоты для труб диаметром до 258 мм;
10. Прикладные программы для работы с технологической и конструкторской документацией;
11. Требования охраны труда при выполнении работ повышенного уровня сложности при изготовлении, сборке, установке и монтаже труб из различных марок стали и сплавов.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:

5. Қажеттілігіне, диаметріне және қысымына қарамастан, өлі аймақта орналасқан әртүрлі жүйелердің құбырларын алдын ала орнату және қондыру;
6. Бөшкелерді, штуцерлерді, процестерді орнату және оларды бекіту үшін диаметрі 150 мм-ден асатын құбырлардағы тесіктерді белгілеу және кесу;
7. Жеке құбырлардың, кеме құбырларының тораптарының плазасында сызбалар немесе эскиздер бойынша нақты мөлшердегі сызбаны орындау;
8. Арматураны, құбырларды орнату координаттарын айқындау, жабдықтар мен тетіктерді кемеде орналастыруды ескере отырып, сериялық кемеде аса күрделі схемалар мен сызбалар бойынша трассаны бөлуді жүзеге асыру;
9. Барлық режимдерде бір және екі жазықтықта кез келген диаметрлі болаттар мен қорытпалардан жасалған құбырларды бүгуге арналған бағдарламалық басқарылатын станоктарды қолдану;
10. Құбырлардың ерекше күрделі сызбалары мен сызбаларын оқу;
11. Конструкторлық және технологиялық құжаттамамен жұмыс істеу үшін қолданбалы компьютерлік бағдарламалық кешендерді пайдалану;
12. Болат пен қорытпалардың әртүрлі маркаларынан құбырларды дайындау, құрастыру, орнату және монтаждау бойынша күрделілігі жоғары деңгейдегі жұмыстарды орындау кезінде еңбекті қорғау және өндірістік нұсқаулықтардың талаптарын орындау.
13. Қауіпсіздік қағидаларын сақтау.
Білім:
1. Өртке қарсы жүйенің негізгі тораптарын дайындау ерекшеліктері, жіктелуі;
2. Күрделі конфигурациядағы құбырларды орнату ерекшеліктері;
3. Жоғары қысымды негізгі бу мен ауа жүйесінің құбырларын орнату ерекшеліктері;
4. Диаметрі 150 мм дейінгі коррозияға төзімді болаттар мен берік қорытпалардан жасалған құбырларды өңдеу ерекшеліктері;
5. Машиналық-қазандық бөлімшелерінде және жабдықтары мен тетіктері бар үй-жайларда кемелердің секциялық, модульдік, блоктық және агрегаттық құрылысы жағдайында құбырларды орнату қағидалары;
6. Құбырлардың аса күрделі сызбалары мен сызбаларын оқу қағидалары;
7. Су өткізбейтін қалқандар арқылы кеме құбырлары мен жүйелерін белгілеу және төсеу тәсілдері;
8. Монтаждалатын кеме құбырлары мен жүйелерінің жұмыс шарттары мен пайдалану қағидалары;
9. Диаметрі 258 мм дейінгі құбырларға арналған жоғары жиілікті токтармен қыздырылатын құбыр иілу станоктарының, станоктардың құрылысы, сипаттамасы және пайдалану қағидалары;
10. Технологиялық және конструкторлық құжаттамамен жұмыс істеуге арналған қолданбалы бағдарламалар;
11. Болат пен қорытпалардың әртүрлі маркаларынан құбырларды дайындау, құрастыру, орнату және монтаждау кезінде күрделілігі жоғары деңгейдегі жұмыстарды орындау кезінде еңбекті қорғау талаптары.
Міндетті тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-ші дағды:

Испытания, дефектация и ремонт трубопроводов, их составных частей и систем диаметром свыше 258 мм, труб из различных марок стали и сплавов диаметром от 150 до 258 мм
Умения:
Для 6 разряда:
1. Выполнять ремонт специальных систем, трубопроводов и систем диаметром свыше 258 мм и давлением от 100 до 300 кгс/см2;
2. Выявлять изменение формы или нарушение целостности элементов арматуры, трубопроводов и систем любого диаметра на судне;
3. Выявлять изменение формы или нарушение целостности элементов судовых трубопроводов и систем диаметром свыше 258 мм и давлением от 100 до 300 кгс/см2;
4. Определять техническое состояние арматуры, трубопроводов и систем любого диаметра на судне с выявлением дефектов и неисправностей в их работе;
5. Определять техническое состояние судовых трубопроводов и систем диаметром свыше 258 мм и давлением от 100 до 300 кгс/см2 с выявлением дефектов и неисправностей в их работе;
6. Осуществлять сдачу компенсирующих зазоров при пригонке компенсаторов;
7. Оценивать качество сборки судовой арматуры и труб при гидравлических испытаниях в цехе давлением свыше 300 кгс/см2 и пневматических испытаниях давлением свыше 100 кгс/см2;
8. Оценивать качество сборки и монтажа арматуры, трубопроводов, систем любого диаметра при гидравлических испытаниях на судне давлением от 100 до 300 кгс/см2 и диаметром свыше 258 мм давлением до 100 кгс/см2, кроме специальных систем и трубопроводов;
9. Оценивать характер износа и объем необходимого ремонта арматуры, трубопроводов и систем любого диаметра и специальных систем
10. Проводить гидравлические испытания судовой арматуры и труб в цехе давлением свыше 300 кгс/см2 и пневматические испытания давлением свыше 100 кгс/см2 в соответствии с технической документацией;
11. Проводить гидравлические испытания арматуры, трубопроводов, систем любого диаметра давлением от 100 до 300 кгс/см2 и диаметром свыше 258 мм давлением до 100 кгс/см2, кроме специальных систем и трубопроводов, на судне в соответствии с технической документацией;
12. Проводить испытания и сдачу арматуры и трубопроводов специальных систем в соответствии с технической документацией;
13. Проводить испытания на судне коллекторов диаметром свыше 150 мм с патрубками в различных плоскостях в соответствии с технической документацией;
14. Проводить испытания труб из пластмасс диаметром свыше 150 мм в соответствии с технической документацией;
15. Проводить испытания труб из сегментов диаметром от 150 до 258 мм в соответствии с технической документацией;

Диаметрі 258 мм-ден асатын құбырларды, олардың құрамдас бөліктері мен жүйелерін, диаметрі 150-ден 258 мм-ге дейінгі болат пен қорытпалардың әртүрлі маркаларынан жасалған құбырларды сынау, дефектациялау және жөндеу
Шеберлік:
6 разряд үшін:
1. Диаметрі 258 мм-ден асатын және қысымы 100-ден 300 кгс/см2-ге дейінгі арнайы жүйелерді, құбырларды және жүйелерді жөндеуді орындау;
2. Арматура элементтерінің, құбырлардың және кемедегі кез келген диаметрлі жүйелердің пішінінің өзгеруін немесе тұтастығының бұзылуын анықтау;
3. Диаметрі 258 мм-ден жоғары және қысымы 100-ден 300 кгс/см2-ге дейінгі кеме құбырлары мен жүйелері элементтерінің пішінінің өзгеруін немесе тұтастығының бұзылуын анықтау;
4. Кемедегі арматураның, құбырлардың және кез келген диаметрлі жүйелердің техникалық жай-күйін олардың жұмысындағы ақаулар мен кемшіліктерді анықтай отырып айқындау;
5. Кеме құбырлары мен жүйелерінің диаметрі 258 мм-ден жоғары және қысымы 100-ден 300 кгс/см2-ге дейінгі техникалық жай-күйін олардың жұмысындағы ақаулар мен кемшіліктерді анықтай отырып айқындау;
6. Компенсаторларды тарту кезінде өтемдік олқылықтарды тапсыруды жүзеге асыру;
7. Цехта қысымы 300 кгс/см2 жоғары гидравликалық сынақтар және қысымы 100 кгс/см2 жоғары пневматикалық сынақтар кезінде кеме арматурасы мен құбырларын құрастыру сапасын бағалау;
8. Арнайы жүйелер мен құбырлардан басқа, кемеде қысымы 100-ден 300 кгс/см2-ге дейін және диаметрі 258 мм-ден 100 кгс/см2-ге дейінгі қысыммен гидравликалық сынау кезінде арматураны, құбырларды, кез келген диаметрлі жүйелерді құрастыру және монтаждау сапасын бағалау;
9. Арматураның, құбырлардың және кез келген диаметрлі жүйелердің және арнайы жүйелердің тозу сипаты мен қажетті жөндеу көлемін бағалау
10. Цехта кеме арматурасы мен құбырларын 300 кгс/см2 жоғары қысыммен гидравликалық сынау және техникалық құжаттамаға сәйкес 100 кгс/см2 жоғары қысыммен пневматикалық сынау жүргізу;
11. Техникалық құжаттамаға сәйкес кемеде арнаулы жүйелер мен құбырлардан басқа, 100-ден 300 кгс/см2 дейінгі қысыммен және диаметрі 258 мм-ден жоғары қысыммен 100 кгс/см2 дейінгі кез келген диаметрлі арматураны, құбырларды, жүйелерді гидравликалық сынауды жүргізу;
12. Техникалық құжаттамаға сәйкес арнайы жүйелердің арматурасы мен құбырларын сынау және тапсыру;
13. Техникалық құжаттамаға сәйкес диаметрі 150 мм ден асатын коллекторларды әртүрлі жазықтықтағы келте құбырлармен кемеде сынау жүргізу;
14. Техникалық құжаттамаға сәйкес диаметрі 150 мм асатын пластмассадан жасалған құбырларға сынақ жүргізу;
15. Техникалық құжаттамаға сәйкес диаметрі 150 ден 258 мм ге дейінгі сегменттерден құбырларды сынау;

16. Проводить пневматические испытания арматуры, трубопроводов, систем диаметром свыше 258 мм и давлением от 50 до 250 кгс/см2, кроме специальных систем и трубопроводов, на судне в соответствии с технической документацией;
17. Устранять механические повреждения и неисправности в работе арматуры и трубопроводов специальных систем;
18. Устранять неисправности в работе испарительных установок со спиральными змеевиками;
19. Выполнять требования охраны труда и производственных инструкций при выполнении работ по проведению испытаний, дефектации и ремонта трубопроводов, их составных частей.
20. Соблюдать технику безопасности.
Знания:
1. Браковочные признаки (трещины основного металла и свищи в трубах с покрытиями и без покрытий, забоины, выпучины и вмятины), допустимый и предельный износ;
2. Конструктивные особенности инструмента, приспособлений и оборудования, применяемых при ремонте;
3. Неразрушающие методы контроля, используемые для дефектации;
4. Правила и последовательность проведения гидравлических испытаний судовых трубопроводов давлением до 300 кгс/см2;
5. Правила и последовательность сдачи компенсирующих зазоров при пригонке компенсаторов;
6. Правила проведения гидравлических испытаний смонтированных судовых трубопроводов;
7. Правила составления демонтажных схем трубопроводов;
8. Программы швартовных и ходовых испытаний;
9. Способы выявления неисправностей и дефектов на работающих системах судовых трубопроводов;
10. Технологические требования, предъявляемые к организации и проведению гидравлических испытаний судовой арматуры и труб в цехе давлением свыше 300 кгс/см2 и пневматических испытаний давлением свыше 100 кгс/см2;
11. Технологические требования, предъявляемые к организации и проведению гидравлических испытаний арматуры, трубопроводов, систем любого диаметра давлением от 100 до 300 кгс/см2 и диаметром свыше 258 мм давлением до 100 кгс/см2, кроме специальных систем и трубопроводов, на судне;
12. Технологические требования, предъявляемые к организации и проведению испытаний и сдаче арматуры и трубопроводов специальных систем;
13. Технологические требования, предъявляемые к организации и проведению испытаний на судне коллекторов диаметром свыше 150 мм с патрубками в различных плоскостях;
14. Технологические требования, предъявляемые к организации и проведению испытаний труб из пластмасс диаметром свыше 150 мм;
15. Технологические требования, предъявляемые к организации и проведению испытаний труб из сегментов диаметром от 150 до 258 мм;
16. Технологические требования, предъявляемые к организации и проведению пневматических испытаний арматуры, трубопроводов, систем диаметром свыше 258 мм давлением от 50 до 250 кгс/см2 на судне (кроме специальных систем);

16. Техникалық құжаттамаға сәйкес кемеде арнайы жүйелер мен құбырлардан басқа, диаметрі 258 мм-ден жоғары және қысымы 50-ден 250 кгс/см2-ге дейінгі арматураны, құбырларды, жүйелерді пневматикалық сынауды жүргізу;
17. Арнайы жүйелердің арматурасы мен құбырларының жұмысындағы механикалық зақымданулар мен ақауларды жою;
18. Спиральды орандылармен буландыру қондырғыларының жұмысындағы ақауларды жою;
19. Құбырларды, олардың құрамдас бөліктерін сынау, дефектациялау және жөндеу жұмыстарын орындау кезінде еңбекті қорғау және өндірістік нұсқаулықтардың талаптарын орындау.
20. Қауіпсіздік қағидаларын сақтау.
Білім:
1. Ақау белгілері (негізгі металдың жарықтары және жабыны бар және жабыны жоқ құбырлардағы фистулалар, ойықтар, дөңес және ойықтар), рұқсат етілген және шекті тозу;
2. Жөндеу кезінде қолданылатын құралдың, айлабұйымдар мен жабдықтардың конструктивтік ерекшеліктері;
3. Дефектация үшін қолданылатын бұзбайтын бақылау әдістері;
4. 300 кгс/см2 дейінгі қысыммен кеме құбырларын гидравликалық сынауды жүргізу қағидалары мен реттілігі;
5. Компенсаторларды тарту кезінде өтемдік олқылықтарды тапсыру қағидалары мен реттілігі;
6. Монтаждалған кеме құбырларына гидравликалық сынақтар жүргізу қағидалары;
7. Құбырлардың монтаждық сызбаларын жасау қағидалары;
8. Арқандап байлау және жүрісті сынау бағдарламалары;
9. Кеме құбырларының жұмыс істеп тұрған жүйелеріндегі ақаулар мен ақауларды анықтау тәсілдері;
10. Цехта кеме арматурасы мен құбырларын 300 кгс/см2 жоғары қысыммен гидравликалық сынауды және 100 кгс/см2 жоғары қысыммен пневматикалық сынауды ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын технологиялық талаптар;
11. Кемедегі арнаулы жүйелер мен құбырлардан басқа, арматураны, құбырларды, кез келген диаметрлі қысымы 100-ден 300 кгс/см2-ге дейінгі және диаметрі 258 мм-ден жоғары қысымы 100 кгс/см2-ге дейінгі жүйелерді гидравликалық сынауды ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын технологиялық талаптар;
12. Арнайы жүйелердің арматурасы мен құбырларын сынауды ұйымдастыру, өткізу және тапсыруға қойылатын технологиялық талаптар;
13. Диаметрі 150 мм-ден асатын коллекторлардың кемесінде әртүрлі жазықтықтағы келте құбырлары бар сынақтарды ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын технологиялық талаптар;
14. Диаметрі 150 мм-ден асатын пластмассадан жасалған құбырларды сынауды ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын технологиялық талаптар;
15. Диаметрі 150-ден 258 мм-ге дейінгі сегменттерден құбырларды сынауды ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын технологиялық талаптар;
16. Кемеде (арнайы жүйелерден басқа)диаметрі 258 мм-ден жоғары, қысымы 50-ден 250 кгс/см2 дейінгі арматураны, құбырларды, жүйелерді пневматикалық сынауды ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын технологиялық талаптар;

17. Технологические требования, предъявляемые к качеству ремонта судовых трубопроводов и арматуры, работающих под давлением;
18. Требования охраны труда при выполнении испытаний, дефектации и ремонта трубопроводов, их составных частей.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Изготовление, сборка, монтаж, испытания и ремонт судовых трубопроводов особо сложной конфигурации и диаметром свыше 150 мм
Навык 1:
Изготовление, сборка, монтаж судовых трубопроводов особо сложной конфигурации, в том числе с применением станков с программным управлением, в трех плоскостях
Умения:
Для 6 разряда:
1. Выполнять вручную гибку и подгибку с нагревом в двух и более плоскостях труб диаметром свыше 150 мм с малыми радиусами погибов;
2. Выполнять гибку труб главного пара и особо сложной конфигурации (с погибами в трех плоскостях и более) с нагревом в строгом соответствии с технологическим режимом;
3. Изготавливать шаблоны и макеты судовых трубопроводов по месту, чертежу, разметке с плаза или по фотопроекционному методу для труб главного пара сложной конфигурации в различных плоскостях на головном судне;
4. Определять координаты установки арматуры, трубопроводов и разбивать трассы с учетом размещения оборудования и механизмов на судне по особо сложным схемам и чертежам на головном судне;
5. Осуществлять изготовление с подгонкой по месту, установку и окончательную стыковку труб системы гидравлики из меди и ее сплавов;
6. Осуществлять изготовление с подгонкой по месту, установку, окончательную стыковку судовых трубопроводов системы воздуха высокого давления, I и II контуров;
7. Осуществлять монтаж и регулировку регуляторов давления судовых трубопроводов прямоточных с захлопками газового и воздушного трактов;
8. Осуществлять полное изготовление труб из различных марок стали и сплавов диаметром свыше 258 мм, труб из коррозионно-стойких сталей и прочных сплавов диаметром свыше 150 мм;
9. Осуществлять пригонку труб диаметром свыше 258 мм с несколькими отростками на судне и на макетировочном устройстве в цехе;
10. Применять станки с программным управлением для гибки труб из сталей и сплавов любых диаметров в трех и более плоскостях;
11. Читать техническую документацию по выполнению работ высокого уровня сложности при изготовлении, сборке, установке и монтаже труб из различных марок стали и сплавов;
12. Использовать прикладные компьютерные программные комплексы для работы с конструкторской и технологической документацией;

17. Қысыммен жұмыс істейтін кеме құбырлары мен арматураларды жөндеу сапасына қойылатын технологиялық талаптар;
18. Құбырларды, олардың құрамдас бөліктерін сынауды, дефектациялауды және жөндеуді орындау кезіндегі еңбекті қорғау талаптары.
Міндетті тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-ші еңбек функциясы:
Диаметрі 150 мм аса күрделі конфигурациядағы кеме құбырларын дайындау, құрастыру, монтаждау, сынау және жөндеу
1-ші дағды:
Аса күрделі конфигурациядағы кеме құбырларын, оның ішінде бағдарламалық басқарылатын станоктарды қолдана отырып, үш жазықтықта дайындау, құрастыру, монтаждау
Шеберлік:
6 разряд үшін:
1. Диаметрі 150 мм ден асатын құбырлардың екі және одан да көп жазықтықтарында қыздыру арқылы қолмен июді және майыстыруды орындау;
2. Негізгі бу құбырларын және аса күрделі конфигурацияларды (үш жазықтықта және одан да көп өліммен) технологиялық режимге қатаң сәйкес қыздыра отырып июді орындау;
3. Кеме құбырларының шаблондары мен макеттерін орны, сызбасы, плазадан белгіленуі бойынша немесе бас кемедегі әртүрлі жазықтықтағы күрделі конфигурациядағы негізгі бу құбырлары үшін фотопроекциялық әдіс бойынша дайындау;
4. Арматураны, құбырларды орнату координаттарын айқындау және жабдықтар мен тетіктерді кемеде орналастыруды ескере отырып, бас кемеде аса күрделі схемалар мен сызбалар бойынша трассаларды бөлу;
5. Мыс пен оның қорытпаларынан гидравлика жүйесінің құбырларын орнында сәйкестендіре отырып дайындауды, орнатуды және түпкілікті түйістіруді жүзеге асыру;
6. Жоғары қысымды ауа жүйесінің кеме құбырларын, I және II контурларды орнында сәйкестендіре отырып дайындауды, орнатуды, түпкілікті түйістіруді жүзеге асыру;
7. Кеме құбырларының қысымын реттегіштерді газ және әуе трактілерінің қақпақтарымен тікелей ағатын монтаждауды және реттеуді жүзеге асыру;
8. Диаметрі 258 мм-ден асатын болат пен қорытпалардың әртүрлі маркаларынан, диаметрі 150 мм-ден асатын коррозияға төзімді болаттардан және берік қорытпалардан жасалған құбырларды толық дайындауды жүзеге асыру;
9. Диаметрі 258 мм ден асатын құбырларды кемеде және цехта макеттеу құрылғысында бірнеше процестермен айдауды жүзеге асыру;
10. Үш немесе одан да көп жазықтықта кез келген диаметрлі болаттар мен қорытпалардан жасалған құбырларды ию үшін бағдарламалық басқарылатын станоктарды қолдану;
11. Болат пен қорытпалардың әртүрлі маркаларынан құбырларды дайындау, құрастыру, орнату және монтаждау кезінде күрделілігі жоғары деңгейдегі жұмыстарды орындау жөніндегі техникалық құжаттаманы оқу;
12. Конструкторлық және технологиялық құжаттамамен жұмыс істеу үшін қолданбалы компьютерлік бағдарламалық кешендерді пайдалану;

13. Выполнять требования охраны труда и производственных инструкций при выполнении работ высокого уровня сложности при изготовлении, сборке, установке и монтаже труб из различных марок стали и сплавов.
14.Соблюдать технику безопасности.
Знания:
1. Назначение допусков на предельные отклонения размеров труб;
2. Правила изготовления труб особо ответственных судовых трубопроводов и методы их контроля;
3. Правила приема команд по судовым средствам связи и действия при аварийных тревогах;
4. Правила разбивки плаза для особо сложных и ответственных труб с большим количеством погибов в различных плоскостях;
5. Требования регистра судоходства к действиям в аварийных ситуациях;
6. Правила сохранения особо ответственных труб, химической очистки труб и правила укупорки;
7. Правила эксплуатации специальных транспортных и грузоподъемных средств при перемещении грузов без ограничения по массе;
8. Способы разбивки и прокладки трассы трубопроводов и систем на головном судне в помещениях, насыщенных оборудованием и проходящих через водонепроницаемые переборки;
9. Химические и механические свойства специальных марок сталей и сплавов;
10. Виды технической документации для выполнения работ высокого уровня сложности при изготовлении, сборке, установке и монтаже труб из различных марок стали и сплавов, ее содержание;
11. Прикладные программы для работы с технологической и конструкторской документацией;
12. Требования охраны труда при выполнении работ высокого уровня сложности при изготовлении, сборке, установке и монтаже труб из различных марок стали и сплавов.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Испытания и ремонт судовых трубопроводов и их составных частей особо сложной конфигурации из различных марок стали и сплавов диаметром свыше 258 мм, труб из коррозионно-стойких сталей и прочных сплавов диаметром свыше 150 мм
Умения:
Для 6 разряда:
1. Выполнять вручную гибку и подгибку с нагревом в двух и более плоскостях труб диаметром свыше 150 мм с малыми радиусами погибов;
2. Выполнять гибку труб главного пара и особо сложной конфигурации (с погибами в трех плоскостях и более) с нагревом в строгом соответствии с технологическим режимом;
3. Применять станки с программным управлением для гибки труб из сталей и сплавов любых диаметров в трех и более плоскостях;
4. Применять ультразвуковой метод для определения остаточной толщины стенок труб;

13. Болат пен қорытпалардың әртүрлі маркаларынан құбырларды дайындау, құрастыру, орнату және монтаждау кезінде күрделілігі жоғары деңгейдегі жұмыстарды орындау кезінде еңбекті қорғау және өндірістік нұсқаулықтардың талаптарын орындау.
14. Қауіпсіздік қағидаларын сақтау.
Білім:
1. Құбырлар мөлшерінің шекті ауытқуларына төзімділік мақсаты;
2. Аса жауапты кеме құбырларының құбырларын дайындау қағидалары және оларды бақылау әдістері;
3. Кеме байланыс құралдары бойынша командаларды қабылдау қағидалары және авариялық дабылдар кезіндегі іс-қимылдар;
4. Әр түрлі жазықтықта көптеген өлімдері бар ерекше күрделі және жауапты құбырларға арналған плазаны бөлу қағидалары;
5. Кеме қатынасы тіркелімінің авариялық жағдайлардағы іс-қимылдарға қойылатын талаптары;
6. Аса жауапты құбырларды сақтау, құбырларды химиялық тазарту қағидалары және тығындау қағидалары;
7. Салмағы бойынша шектеусіз жүктерді өткізу кезінде арнайы көлік және жүк көтергіш құралдарды пайдалану қағидалары;
8. Жабдықпен қаныққан және су өткізбейтін қалқалар арқылы өтетін үй-жайларда бас кемеде құбырлар мен жүйелердің трассаларын бөлу және төсеу тәсілдері;
9. Болаттар мен қорытпалардың арнайы маркаларының химиялық және механикалық қасиеттері;
10. Болат пен қорытпалардың әртүрлі маркаларынан құбырларды дайындау, құрастыру, орнату және монтаждау кезінде күрделілігі жоғары деңгейдегі жұмыстарды орындауға арналған техникалық құжаттаманың түрлері, оның мазмұны;
11. Технологиялық және конструкторлық құжаттамамен жұмыс істеуге арналған қолданбалы бағдарламалар;
12. Болат пен қорытпалардың әртүрлі маркаларынан құбырларды дайындау, құрастыру, орнату және монтаждау кезінде күрделілігі жоғары деңгейдегі жұмыстарды орындау кезінде еңбекті қорғау талаптары.
Міндетті тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-ші дағды:
Диаметрі 258 мм-ден асатын болат пен қорытпалардың әртүрлі маркаларынан жасалған кеме құбырларын және олардың құрамдас бөліктерін, диаметрі 150 мм-ден асатын коррозияға төзімді болаттардан және берік қорытпалардан жасалған құбырларды сынау және жөндеу
Шеберлік:
6 разряд үшін:
1. Диаметрі 150 мм ден асатын құбырлардың екі және одан да көп жазықтықтарында қыздыру арқылы қолмен ию және майыстыруды орындау;
2. Негізгі бу құбырларын және аса күрделі конфигурацияларды (үш жазықтықта және одан да көп өліммен) технологиялық режимге қатаң сәйкес қыздыра отырып июді орындау;
3. Үш немесе одан да көп жазықтықта кез келген диаметрлі болаттар мен қорытпалардан жасалған құбырларды ию үшін бағдарламалық басқарылатын станоктарды қолдану;
4. Құбыр қабырғаларының қалдық қалыңдығын анықтау үшін ультрадыбыстық әдісті қолданыңыз;

5. Проводить испытания прямоточного регулятора давления судовых трубопроводов с захлопками газового и воздушного трактов в соответствии с технической документацией;
6. Проводить испытания труб, собираемых из сегментов и особо сложных фигурных изделий, любых диаметров в соответствии с технической документацией;
7. Читать техническую документацию по организации и проведению испытаний и ремонту трубопроводов, их составных частей и систем особо сложной конфигурации из различных марок стали и сплавов;
8. Выполнять требования охраны труда и производственных инструкций по организации и проведению испытаний и ремонту трубопроводов, их составных частей и систем особо сложной конфигурации из различных марок стали и сплавов.
9. Соблюдать технику безопасности.
Знания:
1. Особенности обработки труб из коррозионно-стойких сталей и прочных сплавов любых диаметров и толщин при выполнении ремонтных работ;
2. Правила сдачи и приемки готовых труб и монтажа системы на судах;
3. Правила эксплуатации ультразвукового дефектоскопа при контроле толщины стенок труб по всей поверхности;
4. Программы швартовных и ходовых испытаний;
5. Технологические требования, предъявляемые к организации и проведению испытаний прямоточного регулятора давления судовых трубопроводов с захлопками газового и воздушного трактов;
6. Технологические требования, предъявляемые к организации и проведению испытаний труб, собираемых из сегментов и особо сложных фигурных изделий, любых диаметров;
7. Характеристики и режимы работы сложных контрольно-измерительных инструментов и приборов;
8. Виды технической документации для выполнения работ по проведению испытаний и ремонта трубопроводов, их составных частей и систем особо сложной конфигурации из различных марок стали и сплавов, ее содержание;
9. Требования охраны труда при испытаниях и ремонте трубопроводов, их составных частей и систем особо сложной конфигурации из различных марок стали и сплавов.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Гибкость мышления
Умение быстро принимать решения
Умение работать в команде
Управление изменениями
Дисциплинированность
Устные коммуникативные навыки
Письменные коммуникативные навыки
Список технических регламентов и национальных стандартов:
ТР РК 1351 Требования к безопасности конструкций из других материалов (постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2008 года № 1351); ТР РК 1202 Требования к безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий (постановление Правительства Республики Казахстан от 17 ноября 2010 года №1202); ТР РК 405 Общие требования к пожарной безопасности (приказ МЧС №405 от 17 августа 2021 года); ТР РК 1353 Требования к безопасности металлических конструкций (постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2008 года № 1353).
Судокорпускник-ремонтник
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Судокорпускник-ремонтник

5. Техникалық құжаттамаға сәйкес газ және әуе трактілерінің қақпақтарымен кеме құбырларының қысымының тікелей ағымды реттегішіне сынақтар жүргізу;
6. Техникалық құжаттамаға сәйкес сегменттерден және аса күрделі бұйра бұйымдардан, кез келген диаметрден жиналатын құбырларға сынақтар жүргізу;
7. Болат пен қорытпалардың әртүрлі маркаларынан құбырларды, олардың құрамдас бөліктерін және аса күрделі конфигурация жүйелерін сынауды ұйымдастыру және жүргізу және жөндеу жөніндегі техникалық құжаттаманы оқу;
8. Болат пен қорытпалардың әртүрлі маркаларынан жасалған құбырларды, олардың құрамдас бөліктері мен аса күрделі конфигурация жүйелерін сынауды және жөндеуді ұйымдастыру және жүргізу жөніндегі еңбекті қорғау талаптарын және өндірістік нұсқаулықтарды орындау.
9. Қауіпсіздік қағидаларын сақтау.
Білім:
1. Жөндеу жұмыстарын орындау кезінде кез келген диаметрлі және қалыңдықтағы коррозияға төзімді болаттар мен берік қорытпалардан жасалған құбырларды өңдеу ерекшеліктері;
2. Дайын құбырларды тапсыру және қабылдау және жүйелерді кемелерде монтаждау қағидалары;
3. Құбыр қабырғаларының бүкіл беті бойынша қалыңдығын бақылау кезінде ультрадыбыстық дефектоскопты пайдалану қағидалары;
4. Арқандап байлау және жүріп-тұру бағдарламалары;
5. Газ және әуе трактілерінің тұншығуы бар кеме құбырларының қысымының тікелей ағымдық реттегішін сынауды ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын технологиялық талаптар;
6. Сегменттерден және аса күрделі бұйра бұйымдардан, кез келген диаметрден жиналатын құбырларды сынауды ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын технологиялық талаптар;
7. Күрделі бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарының сипаттамалары мен жұмыс режимдері;
8. Құбырларды, олардың құрамдас бөліктерін және болат пен қорытпалардың әртүрлі маркаларынан жасалған аса күрделі конфигурация жүйелерін сынау және жөндеу жұмыстарын орындау үшін техникалық құжаттаманың түрлері, оның мазмұны;
9. Құбырларды, олардың құрамдас бөліктерін және болат пен қорытпалардың әртүрлі маркаларынан жасалған аса күрделі конфигурация жүйелерін сынау және жөндеу кезінде еңбекті қорғау талаптары.
Міндетті тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Стресске төзімділік
Ойлаудың икемділігі
Тез шешім қабылдай білу
Командада жұмыс істей білу
Өзгерістерді басқара білу
Тәртіп
Ауызша қарым-қатынас дағдылары
Жазбаша қарым-қатынас дағдылары
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
ҚР ТР 1351 "Басқа материалдардан жасалған конструкциялар қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 31 желтоқсандағы №1351 Қаулысы); ҚР ТР 1202 "Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 17 қарашадағы №1202 Қаулысы); ҚР ТР 405 "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" (ТЖМ 2021 жылғы 17 тамыздағы №405 бұйрығы); ҚР ТР 1353 "Металл конструкциялардың қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 31 желтоқсандағы №1353 Қаулысы).
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Кеме корпусын жөндеуші

28. Карточка профессии "Инженер-судостроения":
Код группы:
2144-3
Код наименования занятия:
2144-3-006
Наименование профессии:
Инженер-судостроения
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Квалификационные характеристики отдельных должностей специалистов государственных учреждений и казенных предприятий, общих для всех сфер деятельности (утвержден приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 1 сентября 2016 года № 775)
Инженеры всех специальностей
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Стаж работы в смежных областях не менее 3 лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не рекомендуется
Другие возможные наименования профессии:
2144-3-013 - Инженер-проектировщик, судостроения
Основная цель деятельности:
Разработка новых типов и форм судов и конструирование отдельных частей судов, такие как корпус, надстройка и оборудование. Планирование и контроль производства и сборки
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проектирование судов
2. Анализ и разработка конструкций
3. Техническое сопровождение и контроль
4. Работа с технической документацией
5. Инженерное консультирование
6. Управление проектами
7. Обеспечение безопасности и экологичности.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Проектирование судов
Навык 1:
Подготовка проектно-конструкторской документации и подготовка документов при техническом сопровождении производства судов, плавучих сооружений, аппаратов и их составных частей
Умения:
1. Корректировать рабочую конструкторскую документацию;
2. Выполнять работы с CAD для моделирования и проектирования;
3. Выполнять деталировку сборочных чертежей.
Знания:
1. Законы и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области судостроения и международных конвенции;
2. Законы и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в области метрологии, стандартизации и метрологии;
3. Основы системы менеджмента качества в области работы с технологической документацией;
4. Технико-эксплуатационные характеристики судов;
5. Конструкции судового оборудования и условия их эксплуатации;
6. Технологии и организации судоремонта, виды и правила оформления ремонтной документации.
7. Программное обеспечение, используемое при проектировании, конструировании и модернизации судов, плавучих сооружений, аппаратов.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Выполнение проектно-конструкторской документации и подготовка документов при техническом сопровождении производства судов, плавучих сооружений, аппаратов и их составных частей
Умения:

28. "Кеме жасау инженері" мамандық картасы:
Топ коды:
2144-3
Кәсіп атауының коды:
2144-3-006
Кәсіптің атауы:
Кеме жасау инженері
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
БТБА, БА және т. б. үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Қызметтің барлық салаларына ортақ мемлекеттік мекемелер мен қазыналық кәсіпорындар мамандарының жекелеген лауазымдарының біліктілік сипаттамалары (Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 1 қыркүйектегі № 775 бұйрығымен бекітілген) Барлық мамандықтағы инженерлер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Сабақтас салалардағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл.
Бейресми және ақпараттық біліммен байланыс:
Ұсынылмайды
Кәсіптің басқа мүмкін атаулары:
2144-3-013 – Кеме жасаудағы инженер-жобалаушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Кемелердің жаңа түрлері мен формаларын әзірлеу және корпус, қондырма және жабдық сияқты кемелердің жекелеген бөліктерін жобалау. Өндіріс пен құрастыруды жоспарлау және бақылау
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Кемелерді жобалау
2. Конструкцияларды талдау және әзірлеу
3. Техникалық сүйемелдеу және бақылау
4. Техникалық құжаттамамен жұмыс
5. Инженерлік кеңес беру
6. Жобаларды басқару
7. Қауіпсіздік пен тұрақтылықты қамтамасыз ету.
Қосымша еңбек функциялары:
1-ші еңбек функциясы:
Кемелерді жобалау
1-ші дағды:
Кемелер, қалқымалы құрылыстар, аппараттар және олардың құрамдас бөліктері өндірісін техникалық сүйемелдеу кезінде жобалау-конструкторлық құжаттаманы дайындау және құжаттарды дайындау
Шеберлік:
1. Жұмыс конструкторлық құжаттаманы түзету;
2. Модельдеу және жобалау үшін CAD-пен жұмыс жасау;
3. Құрастыру сызбаларын егжей-тегжейлі орындау.
Білім:
1. Кеме жасау саласындағы Қазақстан Республикасының заңдары мен өзге де нормативтік құқықтық актілері және халықаралық конвенциялар;
2. Қазақстан Республикасының метрология, стандарттау және метрология саласындағы заңдары мен өзге де нормативтік құқықтық актілері;
3. Технологиялық құжаттамамен жұмыс саласындағы сапа менеджменті жүйесінің негіздері;
4. Кемелердің техникалық-пайдалану сипаттамалары;
5. Кеме жабдықтарының конструкциялары және оларды пайдалану шарттары;
6. Кеме жөндеу технологиялары мен ұйымдары, жөндеу құжаттамасын ресімдеу түрлері мен қағидалары.
7. Кемелерді, қалқымалы құрылыстарды, аппараттарды жобалау, құрастыру және жаңғырту кезінде пайдаланылатын бағдарламалық қамтамасыз ету.
Міндетті тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-ші дағды:
Кемелер, қалқымалы құрылыстар, аппараттар және олардың құрамдас бөліктері өндірісін техникалық сүйемелдеу кезінде жобалау-конструкторлық құжаттаманы орындау және құжаттарды дайындау
Шеберлік:

1. Анализировать информацию из различных источников, создавать на ее основе новые проектные и конструкторские решения в рамках разработки проектов составных частей плавучих сооружений;
2. Пользоваться справочными материалами по номенклатуре применяемых изделий;
3. Анализировать условия эксплуатации проектируемых судов, плавучих сооружений и их составных частей и предоставлять полученные результаты.
Знания:
1. Технико-эксплуатационные характеристики судов;
2. Конструкции судового оборудования и условия их эксплуатации;
3. Методы определения технического состояния деталей и узлов технических средств и элементов корпуса судов;
4. Технологии и организации судоремонта, виды и правила оформления ремонтной документации.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Анализ и разработка конструкций
Навык 1:
Разработка и модернизация проектов, техническое сопровождение производства судов, плавучих сооружений, аппаратов их составных частей
Умения:
1. Понимать прочностные расчет и гидродинамику;
2. Уметь применять инженерные инструменты и программное обеспечение для расчетов;
3. Применять материаловедения в судостроении;
4. Анализировать отечественный и зарубежный опыт разработки судов, плавучих сооружений и аппаратов и их составных частей;
5. Вести самостоятельно или в составе группы научный поиск, используя специальные средства и методы получения новых знаний;
6. Обрабатывать и анализировать результаты научно-исследовательских работ, находить элементы новизны в разработке;
7. Анализировать информацию из различных источников, вносить на ее основе новые проектные и конструкторские решения в рамках разрабатываемого проекта плавучего сооружения, судна, аппарата;
8. Анализировать патентную чистоту разрабатываемых объектов профессиональной деятельности.
Знания:
1. Нормативные требования, регламенты и руководящие документы по технической эксплуатации и обслуживанию оборудования, механизмов, систем и устройств судов;
2. Нормативные, методические и другие материалы по организации ремонта оборудования, флота и других технических средств;
3. Технические характеристики, конструктивные особенности, назначение, режим работы и правила эксплуатации оборудования, флота и других технических средств;
4. Производственные мощности, технические характеристики, конструктивные особенности, назначение и режимы работы механического, судового оборудования и технических средств, правила его эксплуатации;
5. Технологии информационной поддержки жизненного цикла изделия;

1. Әртүрлі көздерден алынған ақпаратты талдау, оның негізінде қалқымалы құрылыстардың құрамдас бөліктерінің жобаларын әзірлеу шеңберінде жаңа жобалық және конструкторлық шешімдер жасау;
2. Қолданылатын бұйымдардың номенклатурасы бойынша анықтамалық материалдарды пайдалану;
3. Жобаланатын кемелерді, қалқымалы құрылыстарды және олардың құрамдас бөліктерін пайдалану шарттарын талдау және алынған нәтижелерді ұсыну.
Білім:
1. Кемелердің техникалық-пайдалану сипаттамалары;
2. Кеме жабдықтарының конструкциялары және оларды пайдалану шарттары;
3. Кемелер корпусының техникалық құралдары мен элементтерінің бөлшектері мен тораптарының техникалық жай-күйін айқындау әдістері;
4. Кеме жөндеу технологиялары мен ұйымдары, жөндеу құжаттамасын ресімдеу түрлері мен қағидалары.
Міндетті тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-ші еңбек функциясы:
Конструкцияларды талдау және әзірлеу
1-ші міндет:
Жобаларды әзірлеу және жаңғырту, кемелер, қалқымалы құрылыстар, олардың құрамдас бөліктері аппараттарының өндірісін техникалық сүйемелдеу
Шеберлік:
1. Беріктікті есептеу және гидродинамиканы түсіну;
2. Есептеу үшін инженерлік құралдар мен бағдарламалық жасақтаманы қолдана білу;
3. Кеме жасауда материалтануды қолдану;
4. Кемелерді, қалқымалы құрылыстар мен аппараттарды және олардың құрамдас бөліктерін әзірлеудің отандық және шетелдік тәжірибесін талдау;
5. Жаңа білім алудың арнайы құралдары мен әдістерін қолдана отырып, өз бетінше немесе топ құрамында ғылыми ізденіс жүргізу;
6. Ғылыми-зерттеу жұмыстарының нәтижелерін өңдеу және талдау, әзірлеудегі жаңалық элементтерін табу;
7. Әртүрлі көздерден алынған ақпаратты талдау, оның негізінде қалқымалы құрылыстың, кеменің, аппараттың әзірленіп жатқан жобасы шеңберінде жаңа жобалау және конструкторлық шешімдер енгізу;
8. Әзірленіп жатқан кәсіптік қызмет объектілерінің патенттік тазалығын талдау.
Білім:
1. Кемелердің жабдықтарын, тетіктерін, жүйелері мен құрылғыларын техникалық пайдалану және оларға қызмет көрсету жөніндегі нормативтік талаптар, регламенттер және басшылық құжаттар;
2. Жабдықтарды, флотты және басқа да техникалық құралдарды жөндеуді ұйымдастыру жөніндегі нормативтік, әдістемелік және басқа да материалдар;
3. Жабдықтың, флоттың және басқа да техникалық құралдардың техникалық сипаттамалары, конструктивтік ерекшеліктері, мақсаты, жұмыс режимі және пайдалану қағидалары;
4. Өндірістік қуаттар, техникалық сипаттамалар, конструктивтік ерекшеліктер, механикалық, кеме жабдықтары мен техникалық құралдардың мақсаты мен жұмыс режимдері, оны пайдалану қағидалары;
5. Өнімнің қызмет ету циклін ақпараттық қолдау технологиялары;

6. Прикладные компьютерные программы, используемые в судостроении.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Разработка эскизных, технических проектов судов, плавучих сооружений, аппаратов и их составных частей
Умения:
1. Выполнять трехмерное компьютерное моделирование объемных криволинейных конструкций;
2. Создавать и редактировать тексты профессионального назначения;
3. Использовать прогрессивные методы проектирования;
4. Использовать передовой инженерный опыт при создании проектов новых образцов техники;
5. Анализировать патентную чистоту разрабатываемых объектов профессиональной деятельности;
6. Выполнять компьютерное моделирование, расчеты с использованием программных средств общего и специального назначения;
7. Производить математическое моделирование разрабатываемых составных частей судов с использованием методов оптимизации расчетных алгоритмов, системного подхода и современных программных средств с целью прогнозирования поведения, оптимизации и изучения функционирования составных частей судов с учетом используемых материалов, ожидаемых рисков и возможных отказов;
8. Выполнять проектно-конструкторские работы с соблюдением требований стандартизации.
Знания:
1. Методы и этапы проектирования, принципы построения физических и математических моделей, их применимости к процессам и элементам;
2. Математическое моделирование процессов, происходящих в изделиях судостроения при их эксплуатации;
3. Назначение и принцип действия разрабатываемой конструкции; технические требования, предъявляемые к ней;
4. Методы программирования инженерных расчетов для конструкций и составных частей судна;
5. Методы разработки, анализа трудоемкости и оптимизации расчетных алгоритмов;
6. Технические возможности производственного оборудования, производственных подразделений;
7. Методы автоматизированного проектирования и трехмерного моделирования сложных объемных составных частей судна;
8. Методы технико-экономического и функционально-стоимостного анализа;
9. Основы проектирования, конструирования и производства судов и их составных частей;
10. Система менеджмента качества в области работы с технологической документацией;
11. Принципы и методики построения моделей функционирования сложных систем;
12. Техническое задание на проектирование судов, плавучих сооружений и аппаратов, техническое задание на проектирование их составных частей;
13. Технические регламенты, межгосударственные, национальные, отраслевые стандарты и стандарты организации, правила классификационных обществ.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Техническое сопровождение и контроль
Навык 1:
Оценка выполнения технических стандартов, управление качеством, контроль сроков и затрат в процессе строительства или ремонта судов
Умения:
1. Глубокое понимание прочностных расчетов и гидродинамики;

6. Кеме жасауда қолданылатын қолданбалы компьютерлік бағдарламалар.
Міндетті тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-ші дағды:
Кемелердің, қалқымалы құрылыстардың, аппараттардың және олардың құрамдас бөліктерінің эскиздік, техникалық жобаларын әзірлеу
Шеберлік:
1. Көлемді қисық сызықты конструкцияларды үш өлшемді компьютерлік модельдеуді орындау;
2. Кәсіби мақсаттағы мәтіндерді жасаңыз және өңдеңіз;
3. Прогрессивті жобалау әдістерін қолданыңыз;
4. Техниканың жаңа үлгілерінің жобаларын жасау кезінде озық инженерлік тәжірибені пайдалану;
5. Әзірленіп жатқан кәсіптік қызмет объектілерінің патенттік тазалығын талдау;
6. Жалпы және арнайы мақсаттағы бағдарламалық құралдарды пайдалана отырып, компьютерлік модельдеуді, есептеулерді орындау;
7. Пайдаланылатын материалдарды, күтілетін тәуекелдерді және ықтимал істен шығуларды ескере отырып, кемелердің құрамдас бөліктерінің жұмыс істеуін оңтайландыру және зерделеу, мінез-құлықты болжау мақсатында есептеу алгоритмдерін, жүйелік тәсілді және қазіргі заманғы бағдарламалық құралдарды оңтайландыру әдістерін пайдалана отырып, кемелердің әзірленетін құрамдас бөліктерін математикалық модельдеуді жүргізу;
8. Стандарттау талаптарын сақтай отырып, жобалау-конструкторлық жұмыстарды орындау.
Білім:
1. Жобалау әдістері мен кезеңдері, физикалық және математикалық модельдерді құру принциптері, олардың процестер мен элементтерге қолданылуы;
2. Оларды пайдалану кезінде кеме жасау бұйымдарында болатын процестерді математикалық модельдеу;
3. Әзірленетін конструкцияның мақсаты мен әрекет ету принципі; оған қойылатын техникалық талаптар;
4. Кеменің конструкциялары мен құрамдас бөліктері үшін инженерлік есептеулерді бағдарламалау әдістері;
5. Есептеу алгоритмдерін әзірлеу, талдау және оңтайландыру әдістері;
6. Өндірістік жабдықтардың, өндірістік бөлімшелердің техникалық мүмкіндіктері;
7. Кеменің күрделі көлемді құрамдас бөліктерін автоматтандырылған жобалау және үш өлшемді модельдеу әдістері;
8. Техникалық-экономикалық және функционалдық-құндық талдау әдістері;
9. Кемелерді және олардың құрамдас бөліктерін жобалау, құрастыру және өндіру негіздері;
10. Технологиялық құжаттамамен жұмыс саласындағы сапа менеджменті жүйесі;
11. Күрделі жүйелердің жұмыс істеу модельдерін құру принциптері мен әдістері;
12. Кемелерді, қалқымалы құрылыстар мен аппараттарды жобалауға арналған техникалық тапсырма, олардың құрамдас бөліктерін жобалауға арналған техникалық тапсырма;
13. Техникалық регламенттер, мемлекетаралық, ұлттық, салалық стандарттар және ұйым стандарттары, жіктеу қоғамдарының қағидалары.
Міндетті тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
3-ші еңбек функциясы:
Техникалық сүйемелдеу және бақылау
1-ші дағды:
Техникалық стандарттардың орындалуын бағалау, сапаны басқару, Кемелерді салу немесе жөндеу процесінде уақыт пен шығындарды бақылау
Шеберлік:
1. Беріктік есептеулері мен сұйықтық динамикасын терең түсіну;

2. Применять инженерные инструменты и программное обеспечение для расчетов;
3. Устранять несоответствия проектной и рабочей конструкторской документации, технических требований;
4. Обосновывать и анализировать целесообразность технологических решений;
5. Применять методы технологического контроля изготовления разрабатываемых объектов;
6. Оптимизировать рабочую конструкторскую документацию под конкретное производство.
Знания:
1. Технологические особенности используемого в проекте производственного оборудования;
2. Современные методы проектирования, конструирования судов и их составных частей;
3. Требования системы менеджмента качества в области проектной и конструкторской документации;
4. Распределение функциональных задач по структурным подразделениям организации-строителя;
5. Технические регламенты, межгосударственные, национальные, отраслевые стандарты и стандарты организации, правила классификационных обществ;
6. Технологии информационной поддержки жизненного цикла изделия;
7. Современные технологии, применяемые в строительстве судов, плавучих сооружений, аппаратов и их составных частей;
8. Прикладные компьютерные программы, используемые в судостроении при проектировании и конструировании, в том числе для обеспечения коммуникации через компьютерные сети.
9. Знание материаловедения и их применения в судостроении.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Техническое сопровождение испытаний и сдачи судов, плавучих сооружений, аппаратов и их составных частей, анализ результатов их испытаний
Умения:
1. Выявлять дефекты сборочных конструкций при испытаниях и анализировать их последствия;
2. Разрабатывать и согласовывать извещения об изменении конструкторской документации с применением компьютерных программ и сетей;
3. Разрабатывать методики проведения испытаний составных частей судов, плавучих сооружений и аппаратов;
4. Анализировать результаты испытаний, определять необходимость корректировки проектно-конструкторской документации.
Знания:
1. Регламенты проведения швартовных и ходовых испытаний надводных судов и подводных аппаратов;
2. Методы испытаний, используемые для имитации условий реальной эксплуатации;
3. Методы обработки результатов испытаний;
4. Программные средства, применяемые для выполнения анализа результатов испытаний;
5. Принципы теоретической механики;
6. Межгосударственные, национальные, отраслевые стандарты проведения испытаний и сдачи судов, плавучих сооружений, аппаратов;
7. Условия эксплуатации проектируемых судов, плавучих сооружений и аппаратов и их составных частей.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 3:
Анализ и оценка работы судов, плавучих сооружений, аппаратов и их составных частей в процессе эксплуатации
Умения:
1. Анализировать опыт разработки и эксплуатации аналогичных изделий судостроения;

2. Инженерлік құралдар мен есептеу бағдарламалық жасақтамасын қолданыңыз;
3. Жобалау және жұмыс конструкторлық құжаттаманың, техникалық талаптардың сәйкессіздігін жою;
4. Технологиялық шешімдердің орындылығын негіздеу және талдау;
5. Әзірленіп жатқан объектілерді дайындауды технологиялық бақылау әдістерін қолдану;
6. Нақты өндіріс үшін жұмыс дизайн құжаттамасын оңтайландыру.
Білім:
1. Жобада қолданылатын өндірістік жабдықтың технологиялық ерекшеліктері;
2. Кемелерді және олардың құрамдас бөліктерін жобалаудың, құрастырудың заманауи әдістері;
3. Жобалау және конструкторлық құжаттама саласындағы сапа менеджменті жүйесінің талаптары;
4. Құрылысшы ұйымның құрылымдық бөлімшелері бойынша функционалдық міндеттерді бөлу;
5. Техникалық регламенттер, мемлекетаралық, ұлттық, салалық стандарттар және ұйым стандарттары, жіктеу қоғамдарының қағидалары;
6. Өнімнің қолданыстағы циклін ақпараттық қолдау технологиялары;
7. Кемелерді, қалқымалы құрылыстарды, аппараттарды және олардың құрамдас бөліктерін салуда қолданылатын заманауи технологиялар;
8. Кеме жасауда жобалау және жобалау кезінде, оның ішінде компьютерлік желілер арқылы байланысты қамтамасыз ету үшін қолданылатын қолданбалы компьютерлік бағдарламалар.
9. Материалтану және олардың кеме жасауда қолданылуын білу.
Міндетті тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-ші дағды:
Кемелерді, қалқымалы құрылыстарды, аппараттарды және олардың құрамдас бөліктерін сынау мен тапсыруды техникалық сүйемелдеу, олардың сынау нәтижелерін талдау
Шеберлік:
1. Сынақ кезінде құрастыру құрылымдарының ақауларын анықтаңыз және олардың салдарын талдау;
2. Компьютерлік бағдарламалар мен желілерді қолдана отырып, конструкторлық құжаттаманың өзгеруі туралы хабарламаларды әзірлеу және келісу;
3. Кемелердің, қалқымалы құрылыстар мен аппараттардың құрамдас бөліктеріне сынақ жүргізу әдістемелерін әзірлеу;
4. Сынақ нәтижелерін талдау, жобалау-конструкторлық құжаттаманы түзету қажеттілігін анықтау.
Білім:
1. Су үсті кемелері мен суасты аппараттарына арқандап байлау және жүріс сынақтарын жүргізу регламенттері;
2. Нақты пайдалану жағдайларын модельдеу үшін қолданылатын сынақ әдістері;
3. Сынақ нәтижелерін өңдеу әдістері;
4. Сынақ нәтижелерін талдауды орындау үшін қолданылатын бағдарламалық құралдар;
5. Теориялық механика принциптері;
6. Кемелерді, қалқымалы құрылыстарды, аппараттарды сынау мен тапсырудың мемлекетаралық, ұлттық, салалық стандарттары;
7. Жобаланатын кемелерді, қалқымалы құрылыстар мен аппараттарды және олардың құрамдас бөліктерін пайдалану шарттары.
Міндетті тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
3-ші дағды:
Пайдалану процесінде кемелердің, қалқымалы құрылыстардың, аппараттардың және олардың құрамдас бөліктерінің жұмысын талдау және бағалау
Шеберлік:
1. Кеме жасаудың ұқсас бұйымдарын әзірлеу және пайдалану тәжірибесін талдау;

2. Разрабатывать предложения по совершенствованию составных частей судов и плавучих сооружений и аппаратов;
3. Формулировать выводы и заключения, выбирать методики анализа данных, соответствующие поставленным целям;
4. Анализировать и обобщать показатели эксплуатационно-технических характеристик для оценки работоспособности и качества изделий;
5. Анализировать современные цифровые технологии, рекомендуемые для использования в судостроении, и внедрять наиболее перспективные.
Знания:
1. Методики анализа и обобщения эксплуатационных данных;
2. Методики проведения испытаний оборудования и анализа полученных данных;
3. Принципы работы и условия эксплуатации разработанных составных частей судов, плавучих сооружений и аппаратов;
4. Техническое задание на суда, плавучие сооружения, техническое задание на их составные части;
5. Технические регламенты, межгосударственные, национальные, отраслевые стандарты в области проектирования и конструирования составных частей судов, плавучих сооружений, аппаратов;
6. Технологии информационной поддержки изделия;
7. Физические и механические характеристики разработанных составных частей судов, плавучих сооружений и аппаратов;
8. Современное программное обеспечение, используемое при проектировании, конструировании и модернизации судов, плавучих сооружений, аппаратов.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 4:
Работа с технической документацией
Навык 1:
Создание и анализ технических чертежей, спецификаций и другой документации, необходимой для строительства и обслуживания судов
Умения:
1. Читать и составлять технические чертежи и спецификации;
2. Применять программное обеспечение для создания технической документации;
3. Выполнение необходимых изменений в чертежах сборочных единиц и деталей, схемах механизмов, монтажных чертежах по эскизным документам или с натуры;
4. Деталировка сборочных чертежей под руководством ответственного исполнителя;
5. Исполнение корректировки по замечаниям о несоответствии элементов чертежей в конструкторской документации под руководством ответственного исполнителя;
6. Вести подбор ведомостей и перечней для комплектования заказов документацией, материалами, оборудованием и изделиями.
Знания:
1.Методы проектирования, принципы работы, условия монтажа и технической эксплуатации изделий;
2. Стандарты ЕСКД, методические указания, приказы и указания руководства;
3. Порядок взаимоотношения между подразделениями, порядок оформления документации системы организационно-распорядительной документации, стандарты системы ЕСКД;

2. Кемелер мен қалқымалы құрылыстар мен аппараттардың құрамдас бөліктерін жетілдіру жөнінде ұсыныстар әзірлеу;
3. Тұжырымдар мен қорытындыларды тұжырымдау, қойылған мақсаттарға сәйкес деректерді талдау әдістерін таңдау;
4. Өнімнің өнімділігі мен сапасын бағалау үшін пайдалану-техникалық сипаттамалардың көрсеткіштерін талдау және жалпылау;
5. Кеме жасауда пайдалану үшін ұсынылатын заманауи цифрлық технологияларды талдау және ең перспективалы технологияларды енгізу.
Білім:
1. Операциялық деректерді талдау және жалпылау әдістері;
2. Жабдықты сынау және алынған деректерді талдау әдістемесі;
3. Кемелердің, қалқымалы құрылыстар мен аппараттардың әзірленген құрамдас бөліктерінің жұмыс принциптері мен пайдалану шарттары;
4. Кемелерге, қалқымалы құрылыстарға техникалық тапсырма, олардың құрамдас бөліктеріне техникалық тапсырма;
5. Кемелердің, қалқымалы құрылыстардың, аппараттардың құрамдас бөліктерін жобалау және құрастыру саласындағы техникалық регламенттер, мемлекетаралық, ұлттық, салалық стандарттар;
6. Өнімді ақпараттық қолдау технологиялары;
7. Кемелердің, қалқымалы құрылыстар мен аппараттардың әзірленген құрамдас бөліктерінің физикалық және механикалық сипаттамалары;
8. Кемелерді, қалқымалы құрылыстарды, аппараттарды жобалау, құрастыру және жаңғырту кезінде пайдаланылатын заманауи бағдарламалық қамтамасыз ету.
Міндетті тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
4-ші еңбек функциясы:
Техникалық құжаттамамен жұмыс
1-ші дағды:
Кемелерді салу және оларға қызмет көрсету үшін қажетті техникалық сызбаларды, спецификацияларды және басқа да құжаттамаларды жасау және талдау
Шеберлік:
1. Техникалық сызбалар мен сипаттамаларды оқып, құрастыру;
2. Техникалық құжаттаманы жасау үшін бағдарламалық қамтамасыз етуді қолдану;
3. Құрастыру бірліктері мен бөлшектерінің сызбаларында, тетіктердің сызбаларында, эскиздік құжаттар бойынша немесе табиғаттан монтаждау сызбаларында қажетті өзгерістерді орындау;
4. Жауапты орындаушының басшылығымен құрастыру сызбаларын нақтылау;
5. Жауапты орындаушының басшылығымен конструкторлық құжаттамадағы сызбалар элементтерінің сәйкессіздігі туралы ескертулер бойынша түзетуді орындау;
6. Тапсырыстарды құжаттамамен, материалдармен, жабдықтармен және бұйымдармен толықтыру үшін ведомостар мен тізбелерді іріктеуді жүргізу.
Білім:
1. Бұйымдарды жобалау әдістері, жұмыс принциптері, монтаждау және техникалық пайдалану шарттары;
2. Конструкторлық құжаттаманың бірыңғай жүйесінің (КҚБЖ) стандарттары, әдістемелік нұсқаулар, бұйрықтар және басшылықтың нұсқаулары;
3. Бөлімшелер арасындағы өзара қарым-қатынас тәртібі, ұйымдастыру-өкімдік құжаттама жүйесінің құжаттамасын ресімдеу тәртібі, КҚБЖ жүйесінің стандарттары;

4. ЕСТПП, порядок заполнения бланков и форм;
5. Требования режима, техники безопасности, производственной санитарии и противопожарной защиты.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 5:
Инженерное консультирование
Навык 1:
Предоставление технических рекомендаций и консультаций по вопросам проектирования, технической эксплуатации и улучшения судов
Умения:
1. Предоставлять качественные консультации в области судостроения;
2. Объяснять сложные технические концепции простым языком.
3. Обеспечивать соблюдение норм промышленной безопасности и охраны труда.
Знания:
1. Принципы судостроительного проектирования, включая структурные особенности корпуса, системы энергоснабжения и другие технические аспекты;
2. Программное обеспечение для судостроительного проектирования и моделирования, а также опыт разработки чертежей и спецификаций;
3. Свойства различных материалов, используемых в судостроении, включая металлы, композиты и другие материалы;
Эксплуатация и обслуживание судов:
4. Процесс технического обслуживания, ремонта судов, а также принцип работы оборудования на борту судна;
5. Международные стандарты безопасности и экоэффективности судов, а также знание финансовых и бизнес-аспектов судостроительной индустрии.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 6:
Управление проектами
Навык 1:
Планирование, организация и контроль процессов судостроения или ремонта судов, включая работу с командами и ресурсами
Умения:
1. Управлять командой и ресурсами;
2. Составлять графики, планы и контролировать выполнение задач;
3. Разрабатывать планы работ, организовывать и координировать их выполнение;
4. Разрабатывать последовательность решения поставленной задачи на базе системного подхода.
Знания:
1. Конструкции изделий и технологию их производства, технологическое оборудование и принципы его работы, виды технологических процессов и режимы обработки;
2. Программы и методики испытаний, составление актов и решений по результатам проведения испытаний;
3. Техника безопасности при проведении испытаний;
4. Современные средства вычислительной техники, коммуникаций и связи;
5. Методы исследования, правила и условия выполнения работ;
6. Особенности эксплуатации, стандарты ЕСКД;
7. Методические указания и нормативные документы, технологические возможности предприятия;
8. Требования договоров (контрактов) на изготовление изделия;
9. Мероприятия по повышению уровня технологической подготовки и технического перевооружения производства;

4. Өндірісті технологиялық даярлаудың бірыңғай жүйесі (ӨДТБЖ), бланкілер мен нысандарды толтыру тәртібі;
5. Режим, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өрттен қорғау талаптары.
Міндетті тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
5-ші еңбек функциясы:
Инженерлік кеңес беру
1-ші дағды:
Кемелерді жобалау, техникалық пайдалану және жақсарту мәселелері бойынша техникалық ұсынымдар мен кеңестер беру
Шеберлік:
1. Кеме жасау саласында сапалы кеңес беру;
2. Күрделі техникалық ұғымдарды қарапайым тілмен түсіндіру.
3. Өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау нормаларының сақталуын қамтамасыз ету.
Білім:
1. Корпустың құрылымдық ерекшеліктерін, энергиямен жабдықтау жүйелерін және басқа да техникалық аспектілерді қоса алғанда, кеме жасауды жобалау принциптері;
2. Кеме жасау дизайны мен модельдеуге арналған бағдарламалық жасақтама, сонымен қатар сызбалар мен спецификацияларды әзірлеу тәжірибесі;
3. Кеме жасауда қолданылатын әртүрлі материалдардың, соның ішінде металдардың, композиттердің және басқа материалдардың қасиеттері;
Кемелерді пайдалану және қызмет көрсету;
4. Кемелерге техникалық қызмет көрсету, жөндеу процесі, сондай-ақ кеме бортындағы жабдықтың жұмыс принципі;
5. Кемелердің қауіпсіздігі мен эко тиімділігінің халықаралық стандарттары, сондай-ақ кеме жасау индустриясының қаржылық және бизнес аспектілерін білу.
Міндетті тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
6-шы еңбек функциясы:
Жобаларды басқару
1-ші дағды:
Кеме жасау немесе кемелерді жөндеу процестерін, соның ішінде командалармен және ресурстармен жұмыс істеуді жоспарлау, ұйымдастыру және бақылау
Шеберлік:
1. Команда мен ресурстарды басқару;
2. Кестелер, жоспарлар жасаңыз және тапсырмалардың орындалуын бақылаңыз;
3. Жұмыс жоспарларын әзірлеу, олардың орындалуын ұйымдастыру және үйлестіру;
4. Жүйелік тәсіл негізінде қойылған мәселені шешудің дәйектілігін әзірлеу.
Білім:
1. Бұйымдардың конструкциялары және оларды өндіру технологиясы, технологиялық жабдықтар және оның жұмыс принциптері, технологиялық процестердің түрлері және өңдеу режимдері;
2. Сынақтардың бағдарламалары мен әдістемелері, сынақтарды өткізу нәтижелері бойынша актілер мен шешімдер жасау;
3. Сынақ жүргізу кезіндегі қауіпсіздік техникасы;
4. Есептеу техникасының, коммуникациялардың және байланыстың заманауи құралдары;
5. Зерттеу әдістері, жұмыстарды орындау қағидалары мен шарттары;
6. Пайдалану ерекшеліктері, КҚБЖ стандарттары;
7. Әдістемелік нұсқаулар мен нормативтік құжаттар, кәсіпорынның технологиялық мүмкіндіктері;
8. Бұйымды дайындауға арналған шарттардың (келісімшарттардың) талаптары;
9. Өндірісті технологиялық даярлау және техникалық қайта жарақтандыру деңгейін арттыру жөніндегі іс-шаралар;

10. Перспективные планы, организационно-технические мероприятия.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 7:
Обеспечение безопасности и экологичности
Навык 1:
Разработка и применение технологий, направленных на снижение экологического воздействия судостроения, а также обеспечение безопасности судовых операций
Умения:
1. Учитывать особенности воздействия предприятия на окружающую среду
2. Мониторить, анализировать и оценивать воздействие производственных процессов на природную среду.
3. Использовать экологичную утилизацию и размещения отработанной дроби, и возможность применения альтернативных методов зачистки корпуса.
4. Выполнять требования в отношении опасных отходов, сточных вод, ливневых вод и выбросов в атмосферу, образующихся при строительстве.
Знания:
1. Технологию, направленную на снижение воздействия на окружающую среду.
2. Рабочие процедуры по управлению рисками, связанными с охраной окружающей среды, охраной здоровья и техникой безопасности.
3. Приведение производства в соответствие с законодательными нормами в области экологии.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Гибкость мышления
Умение быстро принимать решения
Умение работать в команде
Управление изменениями
Дисциплинированность
Устные коммуникативные навыки
Письменные коммуникативные навыки
Список технических регламентов и национальных стандартов:
ТР РК 1351 Требования к безопасности конструкций из других материалов (постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2008 года № 1351); ТР РК 1202 Требования к безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий (постановление Правительства Республики Казахстан от 17 ноября 2010 года №1202); ТР РК 405 Общие требования к пожарной безопасности (приказ МЧС №405 от 17 августа 2021 года); ТР РК 1353 Требования к безопасности металлических конструкций (постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2008 года № 1353).
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
7233-9-013- судокорпускник-ремонтник
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
29. Наименование государственного органа: Министерство транспорта Республики Казахстан;
Исполнитель: Д.К. Молдахметова, d.moldakhmetova@transport.gov.kz, +7(7172) 98-35-83.
30. Организации (предприятия), участвующие в разработке: РГКП "Қазақстан Су Жолдары";
Исполнитель: Жексенбаева Айнагуль Сайлаубаевна, otiz-shluz@vkpvp.kz, +7(777)5432699.

10. Перспективалық жоспарлар, ұйымдастыру-техникалық іс-шаралар.
Міндетті тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
7-ші еңбек функциясы:
Қауіпсіздік пен тұрақтылықты қамтамасыз ету
1-ші дағды:
Кеме жасаудың экологиялық әсерін төмендетуге, сондай-ақ кеме операцияларының қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған технологияларды әзірлеу және қолдану
Шеберлік:
1. Кәсіпорынның қоршаған ортаға әсер ету ерекшеліктерін ескеру
2. Өндірістік процестердің табиғи ортаға әсерін бақылау, талдау және бағалау.
3. Пайдаланылған бөлшектерді экологиялық кәдеге жарату мен орналастыруды және корпусты тазартудың балама әдістерін қолдану мүмкіндігін пайдаланыңыз.
4. Құрылыс кезінде пайда болатын қауіпті қалдықтарға, ағынды суларға, нөсер суларына және атмосфераға шығарындыларға қатысты талаптарды орындау.
Білім:
1. Қоршаған ортаға әсерді төмендетуге бағытталған технология.
2. Қоршаған ортаны қорғау, денсаулық сақтау және қауіпсіздік тәуекелдерін басқару бойынша жұмыс процедуралары.
3. Өндірісті экология саласындағы заңнамалық нормаларға сәйкес келтіру.
Міндетті тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Стресске төзімділік
Ойлаудың икемділігі
Тез шешім қабылдай білу
Командада жұмыс істей білу
Өзгерістерді басқара білу
Тәртіп
Ауызша қарым-қатынас дағдылары
Жазбаша қарым-қатынас дағдылары
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
ҚР ТР 1351 "Басқа материалдардан жасалған конструкциялар қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 31 желтоқсандағы №1351 Қаулысы); ҚР ТР 1202 "Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 17 қарашадағы №1202 Қаулысы); ҚР ТР 405 "Өрт қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар" (ТЖМ 2021 жылғы 17 тамыздағы №405 бұйрығы); ҚР ТР 1353 "Металл конструкциялардың қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 31 желтоқсандағы №1353 Қаулысы).
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
7233-9-013- Кеме корпусын жөндеуші
4 Тарау. Кәсіби стандарттың техникалық деректері
29. Мемлекеттік органның атауы: Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі
Орындаушы: Д.К. Молдахметова, d.moldakhmetova@transport.gov.kz, +7(7172) 98-35-83;
30. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар): "Қазақстан Су Жолдары" РМҚК
Орындаушы: Жексенбаева Айнагуль Сайлаубаевна, otiz-shluz@vkpvp.kz, +7(777)5432699;

31. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям в сфере водного транспорта. Протокол № 7 от 29 июля 2024 года.
32. Национальный орган по профессиональным квалификациям: Заключение акционерного общества "Центр развития трудовых ресурсов" по итогам экспертизы проекта профессионального стандарта от 27 декабря 2024 года.
33. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": согласование от 20 декабря 2024 года № № 15398.
34. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2025 г.
35. Дата ориентировочного пересмотра: 31.12.2027 г.

31. Су көлігі саласындағы кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес. 2024 жылғы 29 шілдедегі № 7 хаттама.
32. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2024 жылғы 27 желтоқсандағы кәсіптік стандарт жобасын сараптау қорытындысы бойынша "Еңбек ресурстарын дамыту орталығы" акционерлік қоғамының қорытындысы.
33. Қазақстан Республикасының "Атамекен" Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2024 жылғы 20 желтоқсандағы № 15398 келісім
34. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: 2025 жыл, 1 нұсқа.
35. Болжамды қайта қарау күні: 2027 жыл 31 желтоқсан.