Об утверждении профессионального стандарта в сфере железнодорожного транспорта
Приказ Министра транспорта Республики Казахстан от 3 марта 2025 года № 70
В соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Профессиональный стандарт Министерства транспорта Республики Казахстан "Грузовая и коммерческая работа на железнодорожном транспорте" прилагаемый к настоящему приказу.
2. Комитету железнодорожного и водного транспорта Министерства транспорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) направление копии настоящего приказа в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства транспорта Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра транспорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр М. Карабаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
приложение к приказу
Утверждено
Приказом
Министра транспорта
Республики Казахстан
от 3 марта 2025 года № 70
Профессиональный стандарт: "Грузовая и коммерческая работа на железнодорожном транспорте"
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Грузовая и коммерческая работа на железнодорожном транспорте" разработан в соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" и Правилами разработки и (или) актуализации профессиональных стандартов, утвержденными приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 7 сентября 2023 года № 377, устанавливают требования к формированию образовательных программ, в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления и персоналом в организациях и на предприятиях.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) уровень квалификации – совокупность требований к уровню подготовки и компетенции работника, дифференцируемой по параметрам сложности, нестандартности трудовых действий, ответственности и самостоятельности;

Теміржол көлігі саласындағы кәсіби стандарттарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Көлік министрінің 2025 жылғы 3 наурыздағы № 70 бұйрығы
"Кәсіптік біліктіліктер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің "Теміржол көлігіндегі жүк және коммерциялық жұмыс" кәсіби стандарты бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Теміржол және су көлігі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың көшірмесін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберу;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Көлік вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр М. Қарабаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
Бұйрыққа қосымша
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің
2025 жылғы 3 наурыздағы
№ 70 бұйрығымен
бекітілген
Кәсіби стандарт: "Теміржол көлігіндегі жүк және коммерциялық жұмыс"
1. Кәсіптік стандарттың қолдану аясы: "Теміржол көлігіндегі жүк және коммерциялық жұмыс" кәсіптік стандарты "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 5-тармағына және Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 7 қыркүйектегі № 377 бұйрығымен бекітілген Кәсіптік стандарттарды әзірлеу және (немесе) өзектендіру қағидаларына сәйкес әзірленді, Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 7 қыркүйектегі № 377 бұйрығымен бекітілген білім беру бағдарламалары, оның ішінде кәсіпорындарда персоналды оқыту, білім беру ұйымдарының қызметкерлері мен түлектерінің кәсіби біліктілігін тану және ұйымдар мен кәсіпорындардағы персоналды басқару және басқару саласындағы кең ауқымды міндеттердің шешімдері.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар қолданылады:
1) біліктілік деңгейі – күрделілік, еңбек әрекеттерінің стандарттылығы, жауапкершілік және дербестік параметрлері бойынша сараланатын қызметкердің даярлық деңгейіне және құзыретіне қойылатын талаптар жиынтығы;

2) квалификация – степень профессиональной подготовленности работника, наличие знаний, умений и навыков, необходимых для выполнения определенной степени сложности работы;
3) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
4) умение – способность физически и (или) умственно выполнять отдельные, единичные действия в рамках профессиональной задачи;
5) профессия – род занятий, осуществляемый физическим лицом и требующий определенной квалификации для его выполнения;
6) компетенция – способность применять навыки, позволяющие выполнять одну или несколько профессиональных задач, составляющих трудовую функцию;
7) неформальное образование – вид образования, запланированный, организованный и осуществляемый организациями, которые предоставляют образовательные услуги, оказываемые без учета места, сроков и формы обучения, и сопровождаемый выдачей документа, подтверждающего результаты обучения;
8) профессиональная группа (область профессиональной деятельности) – совокупность видов трудовой деятельности отрасли, имеющая общую интеграционную основу (аналогичные или близкие назначение, объекты, технологии, в том числе средства труда) и предполагающая схожий набор трудовых функций и компетенций для их выполнения;
9) профессиональная подгруппа (вид трудовой деятельности) – часть профессиональной группы, совокупность профессий, сформированная целостным набором трудовых функций и необходимых для их выполнения компетенций;
10) техническое занятие – образовательное мероприятие, которое проводится для работников железнодорожного транспорта с целью повышение их профессиональной квалификации, поддержания уровня знаний и обеспечения безопасной работы.
11) образовательные и учебные заведения – для определения целей и содержания образовательных программ подготовки специалистов в области транспорта и логистика, переподготовки и повышения квалификации руководителей и специалистов профильных направлений, развития системы профессиональной переподготовки и повышения квалификации преподавателей и экспертов в области грузовой и коммерческой деятельности;
12) грузополучатель – лицо, указанное в перевозочных документах и отправляющее груз;
13) работодатели – для выработки единых требований к содержанию профессиональной деятельности в области грузовой и коммерческой деятельности, для обновления требований к квалификации работников, отвечающих современным потребностям рынка труда, формирования критериев при найме и аттестации персонала, а также составления программ повышения квалификации, развития, продвижения и ротации кадров;

2) біліктілік – қызметкердің кәсіби даярлық дәрежесі, жұмыстың белгілі бір дәрежесін орындау үшін қажетті білімнің, дағдылардың және дағдылардың болуы;
3) дағды – кәсіби тапсырманы толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен дағдыларды қолдану мүмкіндігі;
4) білік – кәсіби міндет шеңберінде жеке, жеке іс-әрекеттерді физикалық және (немесе) ақыл-оймен орындау қабілеті;
5) мамандық – жеке тұлға жүзеге асыратын және оны орындау үшін белгілі бір біліктілікті талап ететін кәсіп түрі;
6) құзыреті – еңбек функциясын құрайтын бір немесе бірнеше кәсіби тапсырмаларды орындауға мүмкіндік беретін дағдыларды қолдану мүмкіндігі;
7) бейресми білім – оқу орнын, мерзімдері мен нысанын есепке алмай көрсетілетін білім беру қызметтерін ұсынатын ұйымдар жоспарлаған, ұйымдастырған және жүзеге асыратын және оқыту нәтижелерін растайтын құжатты берумен сүйемелденетін білім беру түрі;
8) кәсіби топ (кәсіби қызмет саласы) – жалпы интеграциялық негізі бар (мақсаты, объектілері, технологиялары, оның ішінде еңбек құралдары ұқсас немесе жақын) және оларды орындау үшін еңбек функциялары мен құзыреттерінің ұқсас жиынтығын көздейтін саланың еңбек қызметі түрлерінің жиынтығы;
9) кәсіптік кіші топ (еңбек қызметінің түрі) – кәсіби топтың бір бөлігі, еңбек функциялары мен оларды орындау үшін қажетті құзыреттердің жиынтығымен қалыптасқан кәсіптер жиынтығы;
10) техникалық сабақ – теміржол көлігі қызметкерлері үшін олардың кәсіби біліктілігін арттыру, білім деңгейін қолдау және қауіпсіз жұмысты қамтамасыз ету мақсатында өткізілетін білім беру іс-шарасы.
11) білім беру және оқу орындары – Көлік және логистика саласындағы мамандарды даярлау, бейіндік бағыттардың басшылары мен мамандарын қайта даярлау және олардың біліктілігін арттыру, жүк және коммерциялық қызмет саласындағы оқытушылар мен сарапшыларды кәсіптік қайта даярлау және олардың біліктілігін арттыру жүйесін дамыту үшін білім беру бағдарламаларының мақсаттары мен мазмұнын айқындау үшін;
12) жүк алушы – тасымалдау құжаттарында көрсетілген және жүкті жөнелтуші тұлға;
13) жұмыс берушілер – жүк және коммерциялық қызмет саласындағы кәсіби қызметтің мазмұнына қойылатын бірыңғай талаптарды әзірлеу, Еңбек нарығының қазіргі заманғы қажеттіліктеріне жауап беретін қызметкерлердің біліктілігіне қойылатын талаптарды жаңарту, персоналды жалдау және аттестаттау кезінде критерийлерді қалыптастыру, сондай-ақ кадрлардың біліктілігін арттыру, дамыту, ілгерілету және ротациялау бағдарламаларын жасау үшін;

14) работники – для понимания предъявляемых требований к профессиональной деятельности в области грузовой и коммерческой деятельности, планирования своего профессионального развития и повышения квалификации, а также прогнозирования карьерного продвижения по профильному направлению;
15) государственные органы – для использования профессионального стандарта в качестве критериев для мониторинга и прогнозирования рынка труда;
16) знания – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задач;
17) отраслевая рамка квалификаций – документ, разрабатываемый на основе национальной рамки квалификаций, с учетом Национального классификатора занятий Республики Казахстан, классификатора видов экономической деятельности и классифицирующая требования к квалификации специалиста по уровням в зависимости от сложности выполняемых работ и характера используемых знаний, умений и компетенций в отрасли;
18) информальное образование – вид образования, получаемый в ходе повседневной деятельности вне организаций образования и организаций, предоставляющих образовательные услуги, и не сопровождаемый выдачей документа, подтверждающего результаты обучения.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих, утвержденный в соответствии с подпунктом 17) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
2) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих, утвержденный в соответствии с подпунктом 17) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
3) ПС – профессиональный стандарт;
4) ОРК – отраслевая рамка квалификации;
5) ТиПО – техническое и профессиональное, послесреднее образование;
6) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Грузовая и коммерческая работа на железнодорожном транспорте
5. Код профессионального стандарта: H49200119
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
H Транспорт и складирование
49 Деятельность сухопутного и трубопроводного транспорта
49.2 Деятельность грузового железнодорожного транспорта
49.20 Деятельность грузового железнодорожного транспорта
49.20.0 Деятельность грузового железнодорожного транспорта
7. Краткое описание профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Грузовая и коммерческая работа на железнодорожном транспорте" охватывает организации грузовых перевозок, обработку грузов и выполнение коммерческих операций. Включает процессы подготовки и взвешивания груза, оформление перевозочных документов, взимание платы, пломбирование вагонов, хранение и выдачу груза получателям.

14) қызметкерлер – жүк және коммерциялық қызмет саласындағы кәсіби қызметке қойылатын талаптарды түсіну, өзінің кәсіби дамуы мен біліктілігін арттыруды жоспарлау, сондай-ақ бейіндік бағыт бойынша мансаптық ілгерілеуді болжау үшін;
15) мемлекеттік органдар – кәсіби стандартты еңбек нарығын бақылау және болжау критерийлері ретінде пайдалану үшін;
16) білім – кәсіби міндеттер шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерттелген және игерілген ақпарат;
17) салалық біліктілік шеңбері – Қазақстан Республикасының ұлттық кәсіптер сыныптауышын, Экономикалық қызмет түрлерінің сыныптауышын ескере отырып, ұлттық біліктілік шеңбері негізінде әзірленетін және орындалатын жұмыстардың күрделілігіне және салада пайдаланылатын білімдердің, іскерліктер мен құзыреттердің сипатына қарай деңгейлер бойынша маманның біліктілігіне қойылатын талаптарды жіктейтін құжат;
18) ақпараттық білім беру – білім беру ұйымдары мен білім беру қызметтерін ұсынатын ұйымдардан тыс күнделікті қызмет барысында алынатын және оқыту нәтижелерін растайтын құжатты берумен сүйемелденбейтін білім беру түрі;
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) БА – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 16-бабының 17) тармақшасына сәйкес бекітілген басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы;
2) БТБА – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 16-бабының 17) тармақшасына сәйкес бекітілген Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің Бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
3) КС – кәсіби стандарт;
4) СБШ – салалық біліктілік шеңбері;
5) ТжКБ – техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім;
6) ЭҚЖЖ – экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші.
2-тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Теміржол көлігіндегі жүк және коммерциялық жұмыс
5. Кәсіптік стандарттың коды: H49200119
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, класын және кіші класын көрсету:
H Көлік және қоймалау
49 Құрлық және құбырмен жүретін көліктің қызметі
49.2 Жүк теміржол көлігінің қызметі
49.20 Жүк теміржол көлігінің қызметі
49.20.0 Жүк теміржол көлігінің қызметі
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: "Теміржол көлігіндегі жүк және коммерциялық жұмыс" кәсіби стандарты жүк тасымалдауды ұйымдастыруды, жүктерді өңдеуді және коммерциялық операцияларды орындауды қамтиды. Жүкті дайындау және өлшеу, тасымалдау құжаттарын ресімдеу, ақы алу, вагондарды пломбалау, жүкті сақтау және алушыларға беру процестерін қамтиды.

8. Перечень карточек профессий:
1) Приемщик поездов - 2 уровень ОРК;
2) Агент по розыску грузов и багажа - 3 уровень ОРК;
3) Кассир багажный, товарный (грузовой) - 3 уровень ОРК;
4) Агент по передаче грузов на пограничной станции (пункте) - 3 уровень ОРК;
5) Бригадир пункта коммерческого осмотра - 4 уровень ОРК;
6) Приемосдатчик груза и багажа - 2 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Приемщик поездов"
Код группы: 7549-5
Код группы: 7549-5
Код наименования занятия: 7549-5-012
Код наименования занятия: 7549-5-012
Наименование профессии:
Приемщик поездов
Уровень квалификации по ОРК:
2
подуровень квалификации
по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 15 июня 2022 года № 201 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 52)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 июня 2022 года № 28475. Выпуск 52
параграф 50
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
основное среднее
образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
без предъявления требований к стажу; для 6 разряда: техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, обучение работников в филиале АО "НК "КТЖ"- "Центр оценки и развития персонала железнодорожного транспорта.
Другие возможные наименования профессии:
9333-3-001 - Приемосдатчик груза и багажа
Основная цель деятельности:
Обеспечение безопасного, эффективного и качественного приҰма обработки и пропуска поездов на железнодорожных станциях
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые
функции:
1. Обеспечение безопасности и стабильности груза
2. Проверка состояния груза в вагонах
3. Устранение неисправности в размещении и креплении груза в вагонах в составе поезда при осмотре на железнодорожных станциях службы, устранение доступа к грузу.
4. Работа с автоматизированными системами управления
Дополнительные трудовые
функции
-
Трудовая функция 1: Обеспечение безопасности и стабильности груза
Навык 1:
Консультирование по безопасной перевозки опасных грузов
Умения:
3-6 разряд
1.Размещать и закреплять грузы, выявлять несоответствия и устранять неисправности. 2.Заполнять и подписывать необходимые документы (накладные, акты осмотра и т.д.) в процессе приема поездов.
3.Координировать действия с диспетчерами для обеспечения безопасного движения поездов и соблюдения расписания.
4.Обеспечить соблюдение норм и правил безопасности во время приема и обработки поездов.
5.Вести учет и отчетность по проведенным осмотрам и состоянию поездов.
6.Взаимодействовать с техническими и эксплуатационными службами для решения возникающих вопросов и устранения неисправностей.
Знания:
3-6 разряд

8. Кәсіптер карточкаларының тізбесі:
1) Пойыздарды қабылдаушы - 2 СБШ-нің деңгейі;
2) Жүктер мен багажды іздестіру жөніндегі агент - 3 СБШ-нің деңгейі;
3) Бағаж, тауар (жүк) бойынша кассир - 3 СБШ-нің деңгейі;
4) Шекаралық станцияға (пунктке) жүк тапсыру агенті - 3 СБШ-нің деңгейі;
5) Коммерциялық тексеру пункті бригадирі - 4 СБШ-нің деңгейі;
6) Жүк пен қолжүктерді қабылдап тапсырушы - 2 СБШ-нің деңгейі.
3-тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Пойыздарды қабылдаушы":
Топтың коды: 7549-5
Топтың коды: 7549-5
Сабақ атауының коды: 7549-5-012
Сабақ атауының коды: 7549-5-012
Кәсіптің атауы:
Пойыздарды қабылдаушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА және басқа үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (52-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2022 жылғы 15 маусымдағы № 201 бұйрығы (52-шығарылым). Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 16 маусымда № 28475 болып тіркелді. 52-шығарылым 50-параграф
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Еңбек өтіліне қойылатын талаптарды көрсетпей; 6-разряд үшін: техникалық және кәсіптік (арнаулы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі білім.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
"ҚТЖ" ҰК" АҚ - "Теміржол көлігі персоналын бағалау және дамыту орталығы" филиалында қызметкерлердің біліктілігін арттыру, оқыту
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
9333-3-001 - Жүк пен қолжүктерді қабылдап тапсырушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Теміржол станцияларында пойыздарды қауіпсіз, тиімді және сапалы қабылдауды өңдеуді және өткізуді қамтамасыз ету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жүктің қауіпсіздігі мен тұрақтылығын қамтамасыз ету
2. Вагондардағы жүктің жай-күйін тексеру
3. Пойыз құрамындағы вагондарда жүкті орналастыру мен бекітудегі ақауларды жою қызметтің теміржол станцияларында тексеру, жүкке қол жеткізуді жою көзделген.
4. Автоматтандырылған басқару жүйелерімен жұмыс
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Жүктің қауіпсіздігі мен тұрақтылығын қамтамасыз ету
Дағды 1:
Қауіпті жүктерді қауіпсіз тасымалдау бойынша кеңес беру
Машықтар:
3-6 разряд
1.Жүктерді орналастыру және бекіту, сәйкессіздіктерді анықтау және ақауларды жою.
2.Пойыздарды қабылдау процесінде қажетті құжаттарды (жүкқұжаттар, тексеру актілері және т.б.) толтыру және қол қою.
3.Пойыздардың қауіпсіз жүруін және кестенің сақталуын қамтамасыз ету үшін диспетчерлермен үйлестіру.
4.Пойыздарды қабылдау және өңдеу кезінде қауіпсіздік нормалары мен қағидаларының сақталуын қамтамасыз ету.
5.Жүргізілген тексерулер мен пойыздардың жай-күйі бойынша есеп пен есептілікті жүргізу.
6.Туындаған мәселелерді шешу және ақаулықтарды жою үшін техникалық және пайдалану қызметтерімен өзара әрекеттесу.
Білімдер:
3-6 разряд

1. Нормативных правовых и локальных актов, касающихся грузовой и коммерческой работы.
2. Расположение негабаритных мест, электрифицированных участков железнодорожной станции и обесточенных участков, предназначенных для проведения коммерческого осмотра вагонов.
3. Основных правил безопасности и организации движения на железнодорожном транспорте.
4. Основных правил планирования перевозок грузов
5. Понимание сигналов, используемых для управления движением, и принципов работы систем сигнализации.
6. Форматов и правил оформления документов, связанных с приемом и движением поездов (накладные, акты и т.д.).
7. Процессов взаимодействия с диспетчерами, техническими службами и другими работниками.
8. Внутренних регламентов, инструкции и стандартов компании, в которой работает приемщик поездов.
Возможность признания
навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Проверка состояния груза в вагонах
Навык 1:
Контроль выполнения
погрузочно-разгрузочных
работ
Умения:
3-6 разряд
1. Следовать правилам и нормам безопасности на железнодорожном транспорте.
2. Общаться и сотрудничать с диспетчерами, техническими службами и другими сотрудниками.
3. Уметь быстро и оперативно реагировать на нештатные ситуации и принимать решения.
4. Уметь работать с сигналами, системой управления движением и другими техническими устройствами.
5. Передавать четко и ясно информацию, работать в команде для достижения общих целей.
6. Проверять при подаче вагонов под погрузку дату годности по книге предъявления вагонов грузового парка к техническому обслуживанию (форма ВУ -14).
6 разряд
1. Планировать и координировать процесс приема поездов на станции и плана перевозок.
2. Оформлять и вести необходимые документы (накладные, акты о состоянии).
3. Контролировать работу приемщиков поездов 3,4,5 разряда по своевременному вводу номера, индекса поезда и загрузки инвентарных номеров вагонов в информационные системы.
4. Составлять оперативные донесения на неисправные перевозки согласно Инструкции по актово – претензионной работе.
Знания:
3-6 разряд
1. Нормативных правовых и локальных актов, касающихся грузовой и коммерческой работы.
2. Расположение негабаритных мест, электрифицированных участков железнодорожной станции и обесточенных участков, предназначенных для проведения коммерческого осмотра вагонов.
3. Основных правил безопасности и организации движения на железнодорожном транспорте.
4. Основных правил планирования перевозок грузов.
5. Понимание сигналов, используемых для управления движением, и принципов работы систем сигнализации.

1. Жүк және коммерциялық жұмыстарға қатысты нормативтік құқықтық және жергілікті актілер.
2. Вагондарды коммерциялық тексеруді жүргізуге арналған габаритті емес орындардың, теміржол станциясының электрлендірілген учаскелерінің және қуатсыз учаскелердің орналасуы.
3. Теміржол көлігіндегі қауіпсіздіктің және қозғалысты ұйымдастырудың негізгі қағидалары.
4. Жүктерді тасымалдауды жоспарлаудың негізгі қағидалары
5. Қозғалысты басқару үшін қолданылатын сигналдарды және сигнал беру жүйелерінің жұмыс принциптерін түсіну.
6. Пойыздарды қабылдау мен қозғалысқа байланысты құжаттарды ресімдеу форматтары мен қағидалары (жүкқұжаттар, актілер және т.б.).
7. Диспетчерлермен, техникалық қызметтермен және басқа қызметкерлермен өзара әрекеттесу процестері.
8. Пойыздарды қабылдаушы жұмыс істейтін компанияның ішкі регламенттері, нұсқаулықтары мен стандарттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Вагондардағы жүктің жай-күйін тексеру
Дағды 1:
Тиеу-түсіру жұмыстарының орындалуын бақылау
Машықтар:
3-6 разряд
1. Теміржол көлігіндегі қауіпсіздік қағидалары мен нормаларын сақтау.
2. Диспетчерлермен, техникалық қызметтермен және басқа қызметкерлермен байланысу және ынтымақтастықта болу.
3. Төтенше жағдайларға тез және жедел әрекет ете білу және шешім қабылдау.
4. Сигналдармен, қозғалысты басқару жүйесімен және басқа да техникалық құрылғылармен жұмыс істей білу.
5. Ақпаратты анық және анық жеткізу, ортақ мақсаттарға жету үшін командада жұмыс істеу.
6. Жүк паркі вагондарын техникалық қызмет көрсетуге ұсыну кітабы бойынша вагондарды тиеуге беру кезінде жарамдылық күнін тексеру (ВУ -14 нысаны).
6 разряд
1. Станцияда пойыздарды қабылдау процесін және тасымалдау жоспарын жоспарлау және үйлестіру.
2. Қажетті құжаттарды (жүкқұжаттар, жай-күйі туралы актілер) ресімдеу және жүргізу.
3. Пойыздардың нөмірін, индексін және вагондардың инвентарлық нөмірлерін ақпараттық жүйелерге уақтылы енгізу бойынша 3,4,5 разрядты пойыздарды қабылдаушылардың жұмысын бақылау.
4. Акт – шағым жұмысы жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес ақаулы тасымалдарға жедел хабарламалар жасау.
Білімдер:
3-6 разряд
1. Жүк және коммерциялық жұмыстарға қатысты нормативтік құқықтық және жергілікті актілер.
2. Вагондарды коммерциялық тексеруді жүргізуге арналған габаритті емес орындардың, теміржол станциясының электрлендірілген учаскелерінің және қуатсыз учаскелердің орналасуы.
3. Теміржол көлігіндегі қауіпсіздіктің және қозғалысты ұйымдастырудың негізгі қағидалары.
4. Жүктерді тасымалдауды жоспарлаудың негізгі қағидалары.
5. Қозғалысты басқару үшін қолданылатын сигналдарды және сигнал беру жүйелерінің жұмыс принциптерін түсіну.

6. Форматов и правил оформления документов, связанных с приемом и движением поездов (накладные, акты и т.д.).
7. Знание процессов взаимодействия с диспетчерами, техническими службами и другими работниками.
8. Внутренних регламентов, инструкции и стандартов компании, в которой работает приемщик поездов.
Возможность признания
навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Устранение неисправности в размещении и креплении груза в вагонах в составе поезда при осмотре на железнодорожных станциях
службы, устранение доступа к грузу.
Навык 1:
Контроль выполнения погрузочно-разгрузочных работ
Умения:
3-6 разряд
1. Устранять доступ к грузу в пути следования.
2. Устранять выявленные коммерческие неисправности, угрожающие безопасности движения и сохранности перевозимого груза в пути следования.
3. Использовать информационные автоматизированные системы по коммерческому осмотру вагонов на железнодорожных станциях.
4. Использовать устройства связи и переносимые устройства радиосвязи.
5. Оформлять документацию по результатам коммерческого осмотра вагонов на железнодорожных станциях.
6. Докладывать об окончании коммерческого осмотра вагонов и устранении коммерческой неисправности на железнодорожных станциях.
7. Сохранять спокойствие и быстро принимать решения в экстренных ситуациях.
6 разряд
1. Устранять неисправности с применением (инструментов, реквизитов крепления, проволки, гвоздей, фанеры и.т.д) неснижаемого запаса, соблюдая меры личной безопасности при нахождении и устранении коммерческих неисправностей на путях в процессе ремонта.
2. Уведомлять дежурную часть линейного отдела полиции в случаях выявления вагонов, прибывшие с доступом груза со следами хищения, а на вагоны с номенклатурным грузом, представителя военизированной охраны.
3. Составлять оперативные донесения на неисправные перевозки согласно Инструкции по актово – претензионной работе.
4. Производить визуальный осмотр порожних крытых вагонов на предмет закрытия дверей и люков, наличия обшив, полов.
5. Своевременно уведомлять грузополучателя об обязанности обратного вывоза транспортного средства международной перевозки , сроках временного ввоза транспортных средств международной перевозки, номере таможенной деклараций на транспортное средство с одновременной регистрацией в Журнале по уведомлению.
Знания:
3-6 разряд
1. Мер безопасности при работе с грузами и вагонами, включая действия в экстренных ситуациях.
2. Порядка приема, составления и передачи информационных сообщений по коммерческому осмотру вагонов на железнодорожных станциях.
3. Порядка проведения коммерческого осмотра вагонов в составе поезда на железнодорожных станциях

6. Пойздарды қабылдау мен қозғалысқа байланысты құжаттарды ресімдеу форматтары мен қағидалары (жүкқұжаттар, актілер және т.б.).
7. Диспетчерлермен, техникалық қызметтермен және басқа қызметкерлермен өзара әрекеттесу процестерін білу.
8. Пойыздарды қабылдаушы жұмыс істейтін компанияның ішкі регламенттері, нұсқаулықтары мен стандарттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3:
Пойыз құрамындағы вагондарда жүкті орналастыру мен бекітудегі ақауларды жою қызметтің теміржол станцияларында тексеру, жүкке қол жеткізуді жою көзделген.
Дағды 1:
Тиеу-түсіру жұмыстарының орындалуын бақылау
Машықтар:
3-6 разряд
1. Жолда жүкке қол жеткізуді жою.
2. Қозғалыс қауіпсіздігіне және жол бойында тасымалданатын жүктің сақталуына қауіп төндіретін анықталған коммерциялық ақауларды жою.
3. Теміржол станцияларында вагондарды коммерциялық тексеру бойынша ақпараттық автоматтандырылған жүйелерді пайдалану.
4. Байланыс құрылғылары мен тасымалданатын радиобайланыс құрылғыларын пайдалану.
5. Теміржол станцияларында вагондарды коммерциялық тексеру нәтижелері бойынша құжаттаманы ресімдеу.
6. Вагондарды коммерциялық тексерудің аяқталуы және теміржол станцияларындағы коммерциялық ақауларды жою туралы есеп беру.
7. Сабырлы болу және төтенше жағдайларда тез шешім қабылдау.
6 разряд
1. Жөндеу процесінде жолдардағы коммерциялық ақауларды табу және жою кезінде жеке қауіпсіздік шараларын сақтай отырып, азайтылмайтын қорды (аспаптарды, бекіту деректемелерін, сымдарды, шегелерді, фанерді және т.б.) пайдалана отырып, ақауларды жою.
2. Жымқыру іздері бар жүкке қол жеткізе отырып келген вагондар анықталған жағдайларда, ал номенклатуралық жүгі бар вагондарға әскерилендірілген күзет өкілін желілік полиция бөлімінің кезекші бөлімін хабардар етуге міндетті.
3. Акт – шағым жұмысы жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес ақаулы тасымалдарға жедел хабарламалар жасау.
4. Бос жабық вагондарды есіктер мен люктердің жабылуына, қаптамалардың, едендердің болуына көзбен шолып тексеру жүргізу.
5. Жүк алушыны халықаралық тасымалдау көлік құралын кері әкету міндеті, халықаралық тасымалдау көлік құралдарын уақытша әкелу мерзімдері, хабарлама бойынша журналда бір мезгілде тіркей отырып, көлік құралына кедендік декларациялардың нөмірі туралы уақтылы хабардар етуге міндетті.
Білімдер:
3-6 разряд
1. Төтенше жағдайлардағы іс-қимылдарды қоса алғанда, жүктермен және вагондармен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік шаралары.
2. Теміржол станцияларында вагондарды коммерциялық тексеру бойынша ақпараттық хабарламаларды қабылдау, жасау және беру тәртібі.
3. Теміржол станцияларында поезд құрамында вагондарды коммерциялық қарап тексеруді жүргізу тәртібі

4. Расположения негабаритных мест, электрифицированных участков железнодорожной станции и обесточенных участков, предназначенных для проведения коммерческого осмотра вагонов в составе поезда на железнодорожных станциях.
5. Правил оптимального распределения веса и объема грузов для обеспечения стабильности и безопасности.
6. Требования охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и пожарной безопасности на железнодорожном транспорте в объеме, необходимом для выполнения должностных обязанностей.
Возможность признания
навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 4:
Работа с Автоматизированными системами управления
Навык 1:
Информационное
обеспечение диспетчерской
службы
Умения:
5-6 разряд
Просмотреть информацию (подхода поездов на станцию, выставление готовых поездов к отправлению), подача уборка вагонов на станцию или подъездной путь
Знания:
5-6 разряд
Нормативных правовых и локальных актов, касающиеся грузовой и коммерческой работы
Возможность признания
навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным
компетенциям:
Стрессоустойчивость
Эмоциональный интеллект
Ориентация на работу
Умение работать в команде
Список технических
регламентов и
национальных стандартов:
1. ГОСТ РК 27323-87 "Перевозка грузов на железнодорожном транспорте"; 2. ГОСТ РК 31707-2013 "Железнодорожный транспорт. Требования к безопасности перевозок"; 3. ГОСТ РК 23127-99 "Железнодорожные перевозки. Документы и отчетность по грузам"; 4. Соглашение о международном грузовом сообщении; 5. Закон РК "О железнодорожном транспорте"; 6. Правила перевозок грузов на железнодорожном транспорте; 7. Правила перевозок опасных грузов.
Связь с другими
профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
2
приемщик поездов
10. Карточка профессии "Агент по розыску грузов и багажа":
Код группы:
4323-9
Код наименования занятия:
4323-9-002
Наименование профессии:
Агент по розыску грузов и багажа
Уровень квалификации по
ОРК:
3
подуровень квалификации
по ОРК:
Уровень квалификации по
ЕТКС, КС и др типовых
квалификационных
характеристик:
Уровень
профессионального
образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Организация перевозок и
управление движением на
железнодорожном
транспорте
Квалификация:
-
Уровень образования:
основное среднее
образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
не менее 2 лет, в том числе 1 года в должностях приемосдатчика груза и багажа, приемщика поездов, оператора по обработке перевозочных документов; не менее 3 лет, в том числе 2 года в должностях приемосдатчика груза и багажа, приемщика поездов, оператора по обработке перевозочных документов.
Связь с неформальным и
информальным
образованием
Повышение квалификации, обучение работников в филиале АО "НК "КТЖ"- "Центр оценки и развития персонала железнодорожного транспорта"
Другие возможные
наименования профессии:

4. Теміржол станцияларында пойыз құрамындағы вагондарды коммерциялық тексеруді жүргізуге арналған габаритті емес орындардың, теміржол станциясының электрлендірілген учаскелерінің және қуатсыз учаскелердің орналасуы.
5. Тұрақтылық пен қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін жүктің салмағы мен көлемін оңтайлы бөлу қағидалары.
6. Теміржол көлігіндегі еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі талаптары лауазымдық міндеттерін орындау үшін қажетті көлемде.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 4:
Автоматтандырылған басқару жүйелерімен жұмыс
Дағды 1:
Диспетчерлік қызметті ақпараттық қамтамасыз ету
Машықтар:
5-6 разряд
Ақпаратты қарау
(пойыздардың станцияға жақындауы, жөнелтуге дайын пойыздарды қою), вагондарды станцияға немесе кірме жолға беру жинау
Білімдер:
5-6 разряд
Жүк және коммерциялық жұмыстарға қатысты нормативтік құқықтық және жергілікті актілер
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Күйзеліске тұрақтылық
Эмоционалды интеллект
Жұмысқа бағдарлау
Командада жұмыс істей білу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. ҚР МЕМСТ 27323-87 "Жүктерді теміржол көлігімен тасымалдау"; 2. ҚР МЕМСТ 31707-2013 "Темір жол көлігі. Тасымалдау қауіпсіздігіне қойылатын талаптар"; 3. ҚР МЕМСТ 23127-99 "Темір жол тасымалы. Жүктер бойынша құжаттар мен есептілік"; 4. Халықаралық жүк қатынасы туралы келісім; 5. "Теміржол көлігі туралы" ҚР Заңы; 6. Темір жол көлігінде жүктерді тасымалдау қағидалары; 7. Қауіпті жүктерді тасымалдау қағидалары.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
2
пойыздарды қабылдаушы
10. Кәсіптің карточкасы "Жүктер мен багажды іздестіру жөніндегі агент":
Топтың коды:
4323-9
Қызмет атауының коды:
4323-9-002
Кәсіптің атауы:
Жүктер мен багажды іздестіру жөніндегі агент
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА және басқа үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Темір жол көлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
кемінде 2 жыл, оның ішінде жүк пен багажды қабылдап-тапсырушы, пойыздарды қабылдаушы, тасымалдау құжаттарын өңдеу жөніндегі оператор лауазымдарында 1 жыл; жүк пен багажды қабылдап-тапсырушы, пойыздарды қабылдаушы, тасымалдау құжаттарын өңдеу жөніндегі оператор лауазымдарында кемінде 3 жыл, оның ішінде 2 жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
"ҚТЖ" ҰК" АҚ- "Теміржол көлігі персоналын бағалау және дамыту орталығы" филиалында қызметкерлердің біліктілігін арттыру, оқыту
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

7549-5-012 - Приемщик поездов
5220-9-001 - Кассир багажный, товарный (грузовой)
Основная цель
деятельности:
Розыск грузов по поступившим претензиям
Описание трудовых функций
Перечень трудовых
функций:
Обязательные трудовые
функции:
1. Оформление коммерческих актов при разъединении груза от документов, участие в проверке и подготовка донесений, а также оформление документов о несохранности грузов.
2. Оформление документов на невостребованные получателями грузы для их реализации
3. Обеспечение сохранности, учета и систематизации бланков строгой отчетности и документов на несохранные грузы, а также расследование случаев нарушений сроков доставки и несохранных перевозок.
Дополнительные трудовые
функции:
Трудовая функция 1:
Оформление коммерческих
актов при разъединении
груза от документов,
участие в проверке и
подготовка донесений, а
также оформление
документов о
несохранности грузов.
Навык 1:
Качественное и эффективное обслуживани
Умения:
1. Составлять коммерческие акты.
2. Вести книги учетов составленных, поступивших на расследование коммерческих актов, розыска грузов.
3. Расследовать случаи несохранности грузов.
4. Предоставлять материалы расследования на запрос о поступившей претензии за несохранность груза.
5. Проводить работу по реализации грузов по месту нахождения (оценке, продаже, оформление соответствующих документов).
6. Принимать участие в составе комиссии в проверке и оформлении документов по случаям не сохранности грузов.
Знания:
Нормативных правовых и локальных актов, касающихся грузовой и коммерческой работы.
Возможность признания
навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Оформление документов на
невостребованные
получателями грузы для их
реализации
Навык 1:
Контроль выполнения
погрузочно-разгрузочных
операций в вагонах
Умения:
1. Вести учет грузов, поступивших на реализацию
2. Оформлять перевозочные документы для централизованного вывоза и переадресовки грузов.
Знания:
Нормативных правовых и локальных актов, касающихся грузовой и коммерческой работы.
Возможность признания
навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Обеспечение сохранности, учета и систематизации бланков строгой отчетности и документов на несохранные грузы, а также расследование случаев нарушений сроков доставки и несохранных перевозок.
Навык 1:
Контроль выполнения погрузочно-разгрузочных работ
Умения:
1.Выполнять требования по сохранности и систематизации бланков строгой отчетности.
2.Проводить работу по установлению причин несохранной перевозки, нарушений сроков доставки и оформлять результаты расследовании.
Знания:
Нормативных правовых и локальных актов, касающихся грузовой и коммерческой работы.
Возможность признания
навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным
компетенциям:
Стрессоустойчивость
Умение работать в команде.
Исполнительность
Список технических
регламентов и
национальных стандартов:
1.ГОСТ РК 27323-87 "Перевозка грузов на железнодорожном транспорте"; 2.ГОСТ РК 31707-2013 "Железнодорожный транспорт. Требования к безопасности перевозок"; 3.ГОСТ РК 23127-99 "Железнодорожные перевозки. Документы и отчетность по грузам"; 4.Соглашение о международном грузовом сообщении; 5.Закон РК "О железнодорожном транспорте"; 6.Правила перевозок грузов на железнодорожном транспорте; 7.Правила перевозок опасных грузов.
Связь с другими
профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
2
приемщик поездов
3
кассиртоварный (багажный)

7549-5-012 - Пойыздарды қабылдаушы
5220-9-001 - Бағаж, тауар (жүк) бойынша кассир
Қызметтің негізгі мақсаты:
Келіп түскен шағымдар бойынша жүктерді іздестіру
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жүкті құжаттардан ажырату кезінде коммерциялық актілерді ресімдеу, тексеруге қатысу және хабарламаларды дайындау, сондай-ақ жүктердің сақталмағаны туралы құжаттарды ресімдеу.
2. Алушылар талап етпеген жүктерге оларды өткізу үшін құжаттарды ресімдеу.
3. Қатаң есептілік бланкілері мен сақталмаған жүктерге арналған құжаттардың сақталуын, есепке алынуын және жүйеленуін қамтамасыз ету, сондай-ақ жеткізу мерзімдері мен сақталмаған тасымалдар бұзылған жағдайларды тексеру.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Жүкті құжаттардан ажырату кезінде коммерциялық актілерді ресімдеу, тексеруге қатысу және хабарламаларды дайындау, сондай-ақ жүктердің сақталмағаны туралы құжаттарды ресімдеу.
Дағды 1:
Сапалы және тиімді қызмет көрсету
Машықтар:
1. Коммерциялық актілер жасау.
2. Жасалған, тергеуге келіп түскен коммерциялық актілерді есепке алу, жүктерді іздестіру кітаптарын жүргізу.
3. Жүктердің сақталмау жағдайларын тергеу.
4. Жүктің сақталмағаны үшін келіп түскен шағым туралы сұрау салуға тергеу материалдарын ұсыну.
5. Орналасқан жері бойынша жүктерді сату бойынша жұмыс жүргізу (бағалау, сату, тиісті құжаттарды ресімдеу).
6. Комиссия құрамына жүктердің сақталмауы жағдайлары бойынша құжаттарды тексеруге және ресімдеуге қатысу.
Білімдер:
Жүк және коммерциялық жұмыстарға қатысты нормативтік құқықтық және жергілікті актілер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Алушылар талап етпеген жүктерге оларды өткізу үшін құжаттарды ресімдеу.
Дағды 1:
Вагондарда тиеу-түсіру операцияларының орындалуын бақылау
Машықтар:
1. Сатуға түскен жүктердің есебін жүргізу
2. Жүктерді орталықтандырылған әкету және қайта жіберу үшін тасымалдау құжаттарын ресімдеу.
Білімдер:
Жүк және коммерциялық жұмыстарға қатысты нормативтік құқықтық және жергілікті актілер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3:
Қатаң есептілік бланкілері мен сақталмаған жүктерге арналған құжаттардың сақталуын, есепке алынуын және жүйеленуін қамтамасыз ету, сондай-ақ жеткізу мерзімдері мен сақталмаған тасымалдар бұзылған жағдайларды тексеру.
Дағды 1:
Тиеу-түсіру жұмыстарының орындалуын бақылау
Машықтар:
1.Қатаң есептілік бланкілерін сақтау және жүйелеу бойынша талаптарды орындау.
2.Сақталмаған тасымалдаудың себептерін, жеткізу мерзімдерінің бұзылуын анықтау бойынша жұмыс жүргізу және тергеу нәтижелерін ресімдеу.
Білімдер:
Жүк және коммерциялық жұмыстарға қатысты нормативтік құқықтық және жергілікті актілер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Күйзеліске тұрақтылық
Командада жұмыс істей білу.
Орындаушылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. ҚР МЕМСТ 27323-87 "Жүктерді теміржол көлігімен тасымалдау"; 2.ҚР МЕМСТ 31707-2013 "Темір жол көлігі. Тасымалдау қауіпсіздігіне қойылатын талаптар"; 3.ҚР МЕМСТ 23127-99 "Темір жол тасымалы. Жүктер бойынша құжаттар мен есептілік"; 4. Халықаралық жүк қатынасы туралы келісім; 5. "Теміржол көлігі туралы" ҚР Заңы; 6. Темір жол көлігінде жүктерді тасымалдау қағидалары; 7. Қауіпті жүктерді тасымалдау қағидалары.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
2
пойыздарды қабылдаушы
3
тауар (багаж) кассирі

11. Карточка профессии "Кассир багажный, товарный (грузовой)"
Код группы:
5220-9
Код наименования занятия:
5220-9-001
Наименование профессии:
Кассир багажный, товарный (грузовой)
Уровень квалификации по
ОРК:
3
подуровень квалификации
по ОРК:
Уровень квалификации по
ЕТКС, КС и др типовых
квалификационных
характеристик:
Уровень
профессионального
образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Организация перевозок и
управление движением на
железнодорожном
транспорте
Квалификация:
-
Уровень образования:
основное среднее
образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
не менее 2 лет, в том числе 1 год в должности приемосдатчика груза и багажа,
приемщика поездов, оператора по обработке перевозочных документов; не менее 3
года, в том числе 1 год в должности приемосдатчика груза и багажа, приемщика
поездов, оператора по обработке перевозочных документов
Связь с неформальным и
информальным
образованием:
Повышение квалификации, обучение работников в филиале АО "НК "КТЖ"- "Центр оценки и развития персонала железнодорожного транспорта".
Другие возможные
наименования профессии:
7549-5-012 - Приемщик поездов
Основная цель
деятельности:
Обеспечение эффективного, безопасного и качественного обслуживания клиентов при проведении финансовых операций
Описание трудовых функций
Перечень трудовых
функций:
Обязательные трудовые
функции:
1. Прием заявок на перевозку груза
2. Оформление и проверка перевозочных документов при приеме груза к перевозке, выдача грузополучателям транспортных железнодорожных накладных.
3. Оформление ведомостей, актов общей формы, документов по взысканию штрафов, сборов
4. Оформление отчетов установленных форм и образцов
Дополнительные трудовые
функции:
Трудовая функция 1:
Прием заявок на перевозку
груза
Навык 1:
Качественное и
эффективное обслуживание
Умения:
1. Использовать персональный компьютер в полном объеме, работать в информационных автоматизированных системах.
2. Оформлять заявки на перевозку грузов.
3. Выполнять комплекс услуг по транспортному обслуживанию грузоотправителей и грузополучателей железнодорожного транспорта.
4. Работать с претензиями клиентов, предоставление решений и внесение предложений по улучшению обслуживания.
Знания:
Нормативных правовых и локальных актов, касающихся грузовой и коммерческой работы.
Возможность признания
навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Оформление и проверка
перевозочных документов
при приеме груза к
перевозке, выдача
грузополучателям
транспортных
железнодорожных
накладных.
Навык 1:
Контроль выполнения
планов и мероприятий
Умения:

11. Кәсіптің карточкасы "Бағаж, тауар (жүк) бойынша кассир":
Топтың коды:
5220-9
Қызмет атауының коды:
5220-9-001
Кәсіптің атауы:
Бағаж, тауар (жүк) бойынша кассир
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА және басқа үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Темір жол көлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
кемінде 2 жыл, оның ішінде жүк пен багажды қабылдап-тапсырушы, пойыздарды қабылдаушы, тасымалдау құжаттарын өңдеу жөніндегі оператор лауазымында 1 жыл; жүк пен багажды қабылдап-тапсырушы, поездарды қабылдаушы, тасымалдау құжаттарын өңдеу жөніндегі оператор лауазымында кемінде 3 жыл, оның ішінде 1 жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
"ҚТЖ" ҰК" АҚ - "Теміржол көлігі персоналын бағалау және дамыту орталығы" филиалында қызметкерлердің біліктілігін арттыру, оқыту
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7549-5-012 - Пойыздарды қабылдаушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Қаржылық операцияларды жүргізу кезінде клиенттерге тиімді, қауіпсіз және сапалы қызмет көрсетуді қамтамасыз ету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жүкті тасымалдауға өтінімдерді қабылдау
2. Жүкті тасымалдауға қабылдау кезінде тасымалдау құжаттарын ресімдеу және тексеру, жүк алушыларға көліктік теміржол жүкқұжаттарын беру.
3. Ведомостарды, жалпы нысандағы актілерді, айыппұлдарды, алымдарды өндіріп алу жөніндегі құжаттарды ресімдеу
4. Белгіленген нысандар мен үлгілердің есептерін ресімдеу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Жүкті тасымалдауға өтінімдерді қабылдау
Дағды 1:
Сапалы және тиімді қызмет көрсету
Машықтар:
1. Дербес компьютерді толық көлемде пайдалану, ақпараттық автоматтандырылған жүйелерде жұмыс істеу.
2. Жүктерді тасымалдауға өтінімдерді ресімдеу.
3. Теміржол көлігінің жүк жөнелтушілері мен жүк алушыларына көліктік қызмет көрсету бойынша қызметтер кешенін орындау.
4. Клиенттердің талаптарымен жұмыс істеу, шешімдер ұсыну және қызметті жақсарту бойынша ұсыныстар енгізу.
Білімдер:
Жүк және коммерциялық жұмыстарға қатысты нормативтік құқықтық және жергілікті актілер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Жүкті тасымалдауға қабылдау кезінде тасымалдау құжаттарын ресімдеу және тексеру, жүк алушыларға көліктік теміржол жүкқұжаттарын беру.
Дағды 1:
Жоспарлар мен іс-шаралардың орындалуын бақылау
Машықтар:

1. Использовать персональный компьютер и работать в информационных автоматизированных системах в объеме, необходимом для выполнения должностных обязанностей.
2. Заполнять формы перевозочных документов, договоров на транспортное обслуживание и оказание услуг, связанных с перевозкой груза.
3. Заполнять формы грузовых перевозочных документов.
4. Заполнять формы договоров на транспортное обслуживание и оказание услуг, связанных с перевозкой груза.
Знания:
Нормативных правовых и локальных актов, касающихся грузовой и коммерческой работы.
Возможность признания
навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Оформление ведомостей,
актов общей формы,
документов по взысканию
штрафов, сборов
Навык 1:
Административные работы
Умения:
1. Осуществлять работу с персональным компьютером и в информационных автоматизированных системах в пределах, необходимых для выполнения должностных обязанностей.
2. Заполнять ведомости, акты общей формы, документы по взысканию штрафов (сборов).
Знания:
Нормативных правовых и локальных актов, касающихся грузовой и коммерческой работы.
Возможность признания
навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 4:
Оформление отчетов
установленных форм и образцов
Навык 1:
Административные работы
Умения:
1. Применять персональный компьютер и работать в информационных автоматизированных системах в пределах, необходимых для выполнения должностных обязанностей.
2. Заполнять отчеты установленных форм и образцов
3. Контролировать правильность ведения товарными кассирами всех форм станционной коммерческой отчетности, остатков нераскредитованных документов, принятие мер по их выдаче, выполнения приказов.
4. Осуществлять контроль за правильностью ведения товарными кассирами всех видов станционной коммерческой отчетности.
5. Принять меры к выдаче в случае остатка нераскредитованных документов по товарной кассе;
6. Осуществлять таксировку провозных платежей, начисление причитающихся сумм сборов и штрафов для взыскания, исключение повторного или двойного списания платежей;
7. Уведомлять своевременно таможенный орган назначения или грузополучателя по прибытию вагона (контейнера) с грузом, находящимся под таможенным контролем, путем предоставления перевозочных и сопроводительных документов (в т.ч. транзитной декларации) на груз;
при необходимости, с разрешения таможенных органов, осуществлять переадресовку груза, следующего под таможенным контролем.
Знания:
Нормативных правовых и локальных актов, регулирующих грузовую и коммерческую деятельность.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным
компетенциям:
Добропорядочность
Ответственность за решение поставленных задач аккуратность
Аккуратность
Список технических
регламентов и
национальных стандартов:
1.ГОСТ РК 27323-87 "Перевозка грузов на железнодорожном транспорте"; 2.ГОСТ РК 31707-2013 "Железнодорожный транспорт. Требования к безопасности перевозок"; 3.ГОСТ РК 23127-99 "Железнодорожные перевозки. Документы и отчетность по грузам"; 4.Соглашение о международном грузовом сообщении; 5.Закон РК "О железнодорожном транспорте"; 6.Правила перевозок грузов на ж.д транспорте; 7.Правила перевозок опасных грузов.
Связь с другими
профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
2
приемщик поездов

1. Дербес компьютерді пайдалану және лауазымдық міндеттерін орындау үшін қажетті көлемде ақпараттық автоматтандырылған жүйелерде жұмыс істеу.
2. Тасымалдау құжаттарының, көліктік қызмет көрсетуге және жүк тасымалдауға байланысты қызметтер көрсетуге арналған шарттардың нысандарын толтыру.
3. Жүк тасымалдау құжаттарының нысандарын толтыру.
4. Жүктерді тасымалдауға байланысты көліктік қызмет көрсетуге және қызметтер көрсетуге арналған шарттардың нысандарын толтыру.
Білімдер:
Жүк және коммерциялық жұмыстарға қатысты нормативтік құқықтық және жергілікті актілер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3:
Ведомостарды, жалпы нысандағы актілерді, айыппұлдарды, алымдарды өндіріп алу жөніндегі құжаттарды ресімдеу
Дағды 1:
Әкімшілік жұмыстар
Машықтар:
1. Лауазымдық міндеттерін орындау үшін қажетті шектерде дербес компьютермен және ақпараттық автоматтандырылған жүйелермен жұмысты жүзеге асыру.
2. Айыппұлдарды (алымдарды) өндіріп алу жөніндегі ведомостарды, жалпы нысандағы актілерді, құжаттарды толтыру.
Білімдер:
Жүк және коммерциялық жұмыстарға қатысты нормативтік құқықтық және жергілікті актілер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 4:
Белгіленген нысандар мен үлгілердің есептерін ресімдеу
Дағды 1:
Әкімшілік жұмыстар
Машықтар:
1. Дербес компьютерді қолдану және лауазымдық міндеттерін орындау үшін қажетті шектерде ақпараттық автоматтандырылған жүйелерде жұмыс істеу.
2. Белгіленген нысандар мен үлгілердің есептерін толтыру
3. Тауар кассирлерінің станциялық коммерциялық есептіліктің барлық нысандарын, кредиттелмеген құжаттардың қалдықтарын дұрыс жүргізуін, оларды беру жөнінде шаралар қабылдауын, бұйрықтардың орындалуын бақылау.
4. Станциялық коммерциялық есептіліктің барлық түрлерінің тауар кассирлерінің дұрыс жүргізілуін бақылауды жүзеге асыру.
5. Тауар кассасы бойынша кредиттелмеген құжаттар қалған жағдайда беру шараларын қабылдау;
6. Тасымалдау төлемдерін таксирлеуді, өндіріп алу үшін алымдар мен айыппұлдардың тиесілі сомаларын есептеуді, төлемдерді қайта немесе екі рет есептен шығаруды болдырмауды жүзеге асыру;
7. Жүкке тасымалдау және ілеспе құжаттарды (оның ішінде транзиттік декларацияны) ұсыну жолымен кедендік бақылаудағы жүкпен бірге вагон (контейнер) келген кезде межелі кеден органын немесе жүк алушыны уақтылы хабардар етуге;
қажет болған жағдайда, кеден органдарының рұқсатымен кедендік бақылаумен келетін жүкті қайта жіберуді жүзеге асыру.
Білімдер:
Жүк және коммерциялық қызметті реттейтін нормативтік құқықтық және жергілікті актілер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Парасаттылық
Қойылған міндеттерді шешуге жауапкершілік дәлдік
Дәлдік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1. ҚР МЕМСТ 27323-87 "Жүктерді теміржол көлігімен тасымалдау"; 2. ҚР МЕМСТ 31707-2013 "Темір жол көлігі. Тасымалдау қауіпсіздігіне қойылатын талаптар"; 3. ҚР МЕМСТ 23127-99 "Темір жол тасымалы. Жүктер бойынша құжаттар мен есептілік"; 4. Халықаралық жүк қатынасы туралы келісім; 5. "Теміржол көлігі туралы" ҚР Заңы; 6. Темір жол көлігінде жүктерді тасымалдау қағидалары; 7. Қауіпті жүктерді тасымалдау қағидалары.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
2
пойыздарды қабылдаушы

12. Карточка профессии "Агент по передаче грузов на пограничной станции (пункте)":
Код группы:
4323-9
Код наименования занятия:
4323-9-001
Наименование профессии:
Агент по передаче грузов на пограничной станции (пункте)
Уровень квалификации по
ОРК:
3
подуровень квалификации
по ОРК:
Уровень квалификации по
ЕТКС, КС и др типовых
квалификационных
характеристик:
Уровень
профессионального
образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Организация перевозок и
управление движением на
железнодорожном
транспорте
Квалификация:
-
Уровень образования:
основное среднее
образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
не менее 1 года в должностях приемосдатчика груза и багажа, приемщика поездов, оператора по обработке перевозочных документов; - не менее 2 лета в должностях приемосдатчика груза и багажа, приемщика поездов, оператора по обработке перевозочных документов; - не менее 3 лет в должностях приемосдатчика груза и багажа/ приемщика поездов/ оператора по обработке перевозочных документов.
Связь с неформальным и
информальным
образованием:
Повышение квалификации, обучение работников в филиале АО "НК "КТЖ"- "Центр оценки и развития персонала железнодорожного транспорта"
Другие возможные
наименования профессии:
7549-5-012 - Приемщик поездов
5220-9-001 - Кассир багажный, товарный (грузовой)
Основная цель
деятельности:
Прием-передача перевозочных документов на иностранные железные дороги.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых
функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проверка комплектности, правильности оформления документов и состояния груза
2. Аккумулирование поступившей информации в автоматизированных системах на межгосударственных пунктах перехода.
3. Оформление сопроводительных документов
Дополнительные трудовые
функции:
Трудовая функция 1:
Проверка комплектности,
правильности оформления
документов и состояния груза
Навык 1:
Качественное и
эффективное обслуживание
Умения:
1. Проверять комплектность и правильность оформления документов, а также состояние груза.
2. Определять режим перевозки скоропортящихся и опасных грузов.
3. Проверять правильность размещения и крепления грузов в вагонах.
4. Оформлять сопроводительную и перевозочную документацию.
5. Принимать грузы и грузовые перевозочные документы от работников иностранных железных дорог и передавать их на пограничных железнодорожных станциях.
6. Оформлять сопроводительные документы.
Знания:
1. Нормативных правовых и локальных актов, касающихся грузовой и коммерческой работы.
2. Формы приемо-сдаточной документации.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Аккумулирование
поступившей информации в
автоматизированных
системах на
межгосударственных
пунктах перехода.
Навык 1:
Контроль выполнения
планов и мероприятий
Умения:
Использовать информационно-аналитические
автоматизированные системы на межгосударственных
пунктах перехода
Знания:

12. Кәсіптің карточкасы "Шекаралық станцияға (пунктке) жүк тапсыру агенті":
Топтың коды:
4323-9
Қызмет атауының коды:
4323-9-001
Кәсіптің атауы:
Шекаралық станцияға (пунктке) жүк тапсыру агенті
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Темір жол көлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
жүк және багажды қабылдап - тапсырушы, пойыздарды қабылдаушы, тасымалдау құжаттарын өңдеу жөніндегі оператор лауазымдарында кемінде 1 жыл; - жүк және багажды қабылдап-тапсырушы, пойыздарды қабылдаушы, тасымалдау құжаттарын өңдеу жөніндегі оператор лауазымдарында кемінде 2 жыл; - жүк және багажды қабылдап-тапсырушы/ пойыздарды қабылдаушы/ тасымалдау құжаттарын өңдеу жөніндегі оператор лауазымдарында кемінде 3 жыл құжаттар.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
"ҚТЖ" ҰК" АҚ- "Теміржол көлігі персоналын бағалау және дамыту орталығы" филиалында қызметкерлердің біліктілігін арттыру, оқыту
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7549-5-012 - Пойыздарды қабылдаушы
5220-9-001 - Бағаж, тауар (жүк) бойынша кассир
Қызметтің негізгі мақсаты:
Тасымалдау құжаттарын шетелдік темір жолдарға қабылдау-беру.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Құжаттардың толықтығын, дұрыс ресімделуін және жүктің жай-күйін тексеру
2. Келіп түскен ақпаратты мемлекетаралық өтпелі пункттерде автоматтандырылған жүйелерде жинақтау.
3. Ілеспе құжаттарды ресімдеу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Құжаттардың толықтығын, дұрыс ресімделуін және жүктің жай-күйін тексеру
Дағды 1:
Сапалы және тиімді қызмет көрсету
Машықтар:
1. Құжаттардың толықтығы мен дұрыстығын, сондай-ақ жүктің жай-күйін тексеру.
2. Тез бұзылатын және қауіпті жүктерді тасымалдау режимін анықтау.
3. Вагондарда жүктердің дұрыс орналасуы мен бекітілуін тексеру.
4. Ілеспе және тасымалдау құжаттамасын ресімдеу.
5. Шетелдік темір жол қызметкерлерінен жүктерді және жүк тасымалдау құжаттарын қабылдау және оларды шекаралық темір жол станцияларында беру.
6. Ілеспе құжаттарды рәсімдеу.
Білімдер:
1. Жүк және коммерциялық жұмыстарға қатысты нормативтік құқықтық және жергілікті актілер.
2. Қабылдау-тапсыру құжаттамасының нысандары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Келіп түскен ақпаратты мемлекетаралық өтпелі пункттерде автоматтандырылған жүйелерде жинақтау.
Дағды 1:
Жоспарлар мен іс-шаралардың орындалуын бақылау
Машықтар:
Мемлекетаралық өту пункттерінде ақпараттық-талдамалық автоматтандырылған жүйелерді пайдалану
Білімдер:

1. Нормативные правовые и локальные акты, касающиеся грузовой и коммерческой работы.
2. Формы приемо-сдаточной документации.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Оформление
сопроводительных
документов
Навык 1:
Административные работы
Умения:
1.Заполнять передаточные ведомости по приему и сдаче вагонов на иностранные железные дороги;
2.Заполнять бланки коммерческих актов по результатам выявленных нарушений.
Знания:
Нормативных правовых и локальных актов,
касающихся грузовой и коммерческой работы.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным
компетенциям:
Стрессоустойчивость
Исполнительность
Умение работать в команде
Список технических
регламентов и
национальных стандартов:
1.ГОСТ РК 27323-87 "Перевозка грузов на железнодорожном транспорте"; 2.ГОСТ РК 31707-2013 "Железнодорожный транспорт. Требования к безопасности перевозок"; 3.ГОСТ РК 23127-99 "Железнодорожные перевозки. Документы и отчетность по грузам"; 4.Соглашение о международном грузовом сообщении; 5.Закон "О железнодорожном транспорте"; 6.Правила перевозок грузов на железнодорожном транспорте; 7.Правила перевозок опасных грузов.
Связь с другими
профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
2
приемщик поездов
3
кассир товарный (багажный)
13. Карточка профессии "Бригадир пункта коммерческого осмотра":
Код группы:
8300-0
Код наименования занятия:
8300-0-004
Наименование профессии:
Бригадир пункта коммерческого осмотра
Уровень квалификации по
ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по
ЕТКС, КС и др типовых
квалификационных
характеристик:
Уровень
профессионального
образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Организация перевозок и
управление движением на
железнодорожном
транспорте
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
не менее 3 лет, в том числе 2 года в должностях приемосдатчика груза и багажа, приемщика поездов; не менее 5 лет, в том числе 3 года в должностях приемосдатчика груза и багажа, приемщика поездов
Связь с неформальным и
информальным
образованием:
Повышение квалификации, обучение работников в филиале АО "НК "КТЖ"- "Центр оценки и развития персонала железнодорожного транспорта"
Другие возможные
наименования профессии:
Основная цель
деятельности:
Обеспечение безопасности движения и сохранности перевозимых грузов в пути следования
Описание трудовых функций
Перечень трудовых
функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Подготовка и обеспечение необходимыми материалами пункта коммерческого осмотра, поста коммерческой безопасности, своевременное устранение коммерческих неисправностей. Подготовка отчетов по работе пункта коммерческого осмотра и поста коммерческой безопасности.

1. Жүк және коммерциялық жұмыстарға қатысты нормативтік құқықтық және жергілікті актілер.
2. Қабылдау-тапсыру құжаттамасының нысандары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3:
Ілеспе құжаттарды ресімдеу
Дағды 1:
Әкімшілік жұмыстар
Машықтар:
1.Шетелдік темір жолдарға вагондарды қабылдау және тапсыру жөніндегі беру ведомостарын толтыру;
2.Анықталған бұзушылықтардың нәтижелері бойынша коммерциялық актілердің бланкілерін толтыру.
Білімдер:
Жүк және коммерциялық жұмыстарға қатысты нормативтік құқықтық және жергілікті актілер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Күйзеліске тұрақтылық
Орындаушылық
Командада жұмыс істей білу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1.ҚР МЕМСТ 27323-87 "Жүктерді теміржол көлігімен тасымалдау"; 2. ҚР МЕМСТ 31707-2013 "Темір жол көлігі. Тасымалдау қауіпсіздігіне қойылатын талаптар"; 3. ҚР МЕМСТ 23127-99 "Темір жол тасымалы. Жүктер бойынша құжаттар мен есептілік"; 4. Халықаралық жүк қатынасы туралы келісім; 5. "Теміржол көлігі туралы" ҚР Заңы; 6.Темір жол көлігінде жүктерді тасымалдау қағидалары; 7.Қауіпті жүктерді тасымалдау қағидалары
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
2
пойыздарды қабылдаушы
3
тауар (багаж) кассирі
13. Кәсіптің карточкасы "Коммерциялық тексеру пункті бригадирі":
Топтың коды:
8300-0
Қызмет атауының коды:
8300-0-004
Кәсіптің атауы:
Коммерциялық тексеру пункті бригадирі
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Темір жол көлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
кемінде 3 жыл, оның ішінде жүк пен багажды қабылдап-тапсырушы, пойыздарды қабылдаушы лауазымдарында 2 жыл; жүк пен багажды қабылдап-тапсырушы, пойыздарды қабылдаушы лауазымдарында кемінде 5 жыл, оның ішінде 3 жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
"ҚТЖ" ҰК" АҚ- "Теміржол көлігі персоналын бағалау және дамыту орталығы" филиалында қызметкерлердің біліктілігін арттыру, оқыту
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Қозғалыс қауіпсіздігін және жүру жолында тасымалданатын жүктердің сақталуын қамтамасыз ету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Коммерциялық тексеру пунктін, коммерциялық қауіпсіздік постын қажетті материалдармен дайындау және қамтамасыз ету, коммерциялық ақауларды уақтылы жою. Коммерциялық тексеру пункті мен коммерциялық қауіпсіздік постының жұмысы бойынша есептер дайындау.

2. Ознакомление и своевременный разбор поступающих телеграмм. Проведение инструктажа приемщиков поездов
3. Контроль коммерческого осмотра поездов и выполнения приемщиками поездов требований должностных инструкций
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Подготовка и обеспечение
необходимыми
материалами пункта
коммерческого осмотра,
поста коммерческой
безопасности,
своевременное устранение
коммерческих
неисправностей. Подготовка
отчетов по работе пункта
коммерческого осмотра и
поста коммерческой
безопасности.
Навык 1:
Контроль выполнения
погрузочно-разгрузочных
работ
Умения:
1. Контролировать своевременное пополнение необходимым материалом и устранением коммерческих неисправностей.
2. Оформлять отчеты по работе пункта коммерческого осмотра и поста коммерческой безопасности.
3. Организовать работу пункта коммерческого осмотра и поста коммерческой безопасности, техническое обучение приемщиков поездов, проведение инструктажей и ознакомление приемщиков поездов с руководящими указаниями, приказами.
Знания:
1. Нормативных правовых и локальных актов, касающихся грузовой и коммерческой работы.
2. Требований охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и пожарной безопасности на железнодорожном транспорте в объеме, необходимом для выполнения должностных обязанностей.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Ознакомление и
своевременный разбор
поступающих телеграмм.
Проведение инструктажа
приемщиков поездов
Навык 1:
Контроль выполнения
планов и мероприятий
Умения:
1. Своевременно ознакомить приемщиков поездов с поступающими телеграммами и рассмотрение случаев коммерческого брака.
2. Проводить техническое обучение и инструктаж приемщиков поездов.
Знания:
1. Нормативных правовых и локальных актов, касающихся грузовой и коммерческой работы.
2. Требований охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и пожарной безопасности на железнодорожном транспорте в объеме, необходимом для выполнения должностных обязанностей.
Возможность признания
навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Контроль коммерческого осмотра поездов и выполнения приемщиками поездов требований должностных инструкций
Навык 1:
Контроль выполнения
погрузочно-разгрузочных
операций в вагонах
Умения:
Поставить задачи и оценить результат работы приемщиков поездов пункта коммерческого осмотра, поста коммерческой безопасности в соответствии с технологическим процессом работы станции.
Знания:
1. Нормативных правовых и локальных актов, касающихся грузовой и коммерческой работы.
2. Требований по охране труда, технике безопасности, производственной санитарии и пожарной безопасности на железнодорожном транспорте, необходимых для выполнения должностных обязанностей.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Стрессоустойчивость
Умение работать в команде
Аналитическое мышление
Список технических регламентов и национальных стандартов:

2. Келіп түскен жеделхаттармен танысу және уақтылы талдау. Пойыздарды қабылдаушыларға нұсқама жүргізу
3. Пойыздарды коммерциялық тексеруді және пойыздарды қабылдаушылардың лауазымдық нұсқаулықтардың талаптарын орындауын бақылау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Коммерциялық тексеру пунктін, коммерциялық қауіпсіздік постын қажетті материалдармен дайындау және қамтамасыз ету, коммерциялық ақауларды уақтылы жою. Коммерциялық тексеру пункті мен коммерциялық қауіпсіздік постының жұмысы бойынша есептер дайындау.
Дағды 1:
Тиеу-түсіру жұмыстарының орындалуын бақылау
Машықтар:
1. Қажетті материалмен уақтылы толтыруды және коммерциялық ақауларды жоюды бақылау.
2. Коммерциялық тексеру пункті мен коммерциялық қауіпсіздік постының жұмысы бойынша есептерді ресімдеу.
3. Коммерциялық тексеру пункті мен коммерциялық қауіпсіздік бекетінің жұмысын, пойыздар қабылдаушыларын техникалық оқытуды, нұсқамалар жүргізуді және пойыздар қабылдаушыларын басшылық нұсқаулармен, бұйрықтармен таныстыруды ұйымдастыру.
Білімдер:
1. Жүк және коммерциялық жұмыстарға қатысты нормативтік құқықтық және жергілікті актілер.
2. Лауазымдық міндеттерін орындау үшін қажетті көлемде теміржол көлігіндегі еңбекті қорғау, техника қауіпсіздігі, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Келіп түскен жеделхаттармен танысу және уақтылы талдау. Поездарды қабылдаушыларға нұсқама жүргізу
Дағды 1:
Жоспарлар мен іс-шаралардың орындалуын бақылау
Машықтар:
1. Пойыздарды қабылдаушыларды келіп түскен жеделхаттармен уақтылы таныстыру және коммерциялық неке жағдайларын қарау.
2. Пойыздарды қабылдаушыларға техникалық оқыту және нұсқау беру.
Білімдер:
1. Жүк және коммерциялық жұмыстарға қатысты нормативтік құқықтық және жергілікті актілер.
2. Лауазымдық міндеттерін орындау үшін қажетті көлемде теміржол көлігіндегі еңбекті қорғау, техника қауіпсіздігі, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3:
Поездарды коммерциялық тексеруді және поездарды қабылдаушылардың лауазымдық нұсқаулықтардың талаптарын орындауын бақылау.
Дағды 1:
Вагондарда тиеу-түсіру операцияларының орындалуын бақылау
Машықтар:
Станция жұмысының технологиялық процесіне сәйкес коммерциялық тексеру пункті, коммерциялық қауіпсіздік посты пойыздарын қабылдаушылардың міндеттерін қою және жұмыс нәтижесін бағалау.
Білімдер:
1. Жүк және коммерциялық жұмыстарға қатысты нормативтік құқықтық және жергілікті актілер.
2. Лауазымдық міндеттерін орындау үшін қажетті темір жол көлігіндегі еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі жөніндегі талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Күйзеліске тұрақтылық
Командада жұмыс істей білу
Талдамалық ойлау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

1.ГОСТ РК 27323-87 "Перевозка грузов на железнодорожном транспорте"; 2.ГОСТ РК 31707-2013 "Железнодорожный транспорт. Требования к безопасности перевозок"; 3.ГОСТ РК 23127-99 "Железнодорожные перевозки. Документы и отчетность по грузам"; 4.Соглашение о международном грузовом сообщении; 5.Закон РК "О железнодорожном транспорте"; 6.Правила перевозок грузов на железнодорожном транспорте; 7.Правила перевозок опасных грузов.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
14. Карточка профессии "Приемосдатчик груза и багажа":
Код группы:
9333-3
Код наименования занятия:
9333-3-001
Наименование профессии:
Приемосдатчик груза и багажа
Уровень квалификации по
ОРК:
2
подуровень квалификации
по ОРК:
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 15 июня 2022 года № 201 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 52)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 июня 2022 года № 28475. Выпуск 52 параграф 50
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень
профессионального
образования:
Уровень образования:
основное среднее
образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
среднее (техническое и профессиональное) без предъявления требований к стажу, при среднем образовании не менее 3 лет, в том числе 2 года в должности приемщика поездов.
Связь с неформальным и
информальным
образованием:
Повышение квалификации и обучение работников в филиале АО "НК "КТЖ" - "Центр оценки и развития персонала железнодорожного транспорта"
Другие возможные
наименования профессии:
7549-5-012 - Приемщик поездов
Основная цель
деятельности:
Обеспечение безопасного, своевременного и качественного приема, обработки и передачи грузов и багажа на железнодорожном транспорте.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых
функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Прием и выдача грузов и багажа, обеспечению их безопасности и правильности размещения
2. Осмотр вагонов на железнодорожных станциях, в части годности под погрузку и предъявление в коммерческом отношении
3. Контроль правильности выполнения погрузочно- разгрузочных операций в вагонах
4. Прием груза к перевозке согласно нормативных и локальных актов, определяющих способы размещения и крепления грузов в вагонах
5. Работа с автоматизированными системами управления
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Прием и выдача грузов и багажа, обеспечению их безопасности и правильности размещения
Навык 1:
Контроль выполнения погрузочно-разгрузочных работ
Умения:

1.ҚР МЕМСТ 27323-87 "Жүктерді теміржол көлігімен тасымалдау"; 2. ҚР МЕМСТ 31707-2013 "Темір жол көлігі. Тасымалдау қауіпсіздігіне қойылатын талаптар"; 3. ҚР МЕМСТ 23127-99 "Темір жол тасымалы. Жүктер бойынша құжаттар мен есептілік"; 4. Халықаралық жүк қатынасы туралы келісім; 5. "Теміржол көлігі туралы" ҚР Заңы; 6.Темір жол көлігінде жүктерді тасымалдау қағидалары; 7.Қауіпті жүктерді тасымалдау қағидалары.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
14. Кәсіптің карточкасы "Жүк пен қолжүктерді қабылдап тапсырушы":
Топтың коды:
9333-3
Қызмет атауының коды:
9333-3-001
Кәсіптің атауы:
Жүк пен қолжүктерді қабылдап тапсырушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
2
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Жұмыстар мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (52-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2022 жылғы 15 маусымдағы № 201 бұйрығы (52-шығарылым). Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 16 маусымда № 28475 болып тіркелді. 52-шығарылым 50-параграф
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
орта білімі кемінде 3 жыл, оның ішінде пойыздарды қабылдаушы лауазымында 2 жыл болған жағдайда, өтілге талаптар қойылмай орта (техникалық және кәсіптік).
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
"ҚТЖ" ҰК" АҚ - "Теміржол көлігі персоналын бағалау және дамыту орталығы" филиалында қызметкерлердің біліктілігін арттыру, оқыту
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7549-5-012 - Пойыздарды қабылдаушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Темір жол көлігінде жүктер мен багажды қауіпсіз, уақтылы және сапалы қабылдауды, өңдеуді және беруді қамтамасыз ету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жүктер мен багажды қабылдау және беру, олардың қауіпсіздігін және дұрыс орналастырылуын қамтамасыз ету;
2. Теміржол станцияларындағы вагондарды тиеуге жарамдылығы бөлігінде тексеру және коммерциялық тұрғыда ұсыну;
3. Вагондарда тиеу-түсіру операцияларының дұрыс орындалуын бақылау;
4. Вагондарда жүктерді орналастыру және бекіту тәсілдерін айқындайтын нормативтік және жергілікті актілерге сәйкес жүкті тасымалдауға қабылдау;
5. Автоматтандырылған басқару жүйелерімен жұмыс.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Жүктер мен багажды қабылдау және беру, олардың қауіпсіздігін және дұрыс орналастырылуын қамтамасыз ету
Дағды 1:
Тиеу-түсіру жұмыстарының орындалуын бақылау
Машықтар:

1. Проводить процедуры приема и выдачи грузов и багажа, проверять их состояние и массу в соответствии с документацией.
2. Принимать груз к перевозке, проверять состояние и правильность размещения и крепления груза в вагонах.
Знания:
Нормативных правовых и локальных актов, касающихся грузовой и коммерческой работы.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Осмотр вагонов на железнодорожных станциях, в части годности под погрузку и предъявление в коммерческом отношении
Навык 1:
Контроль выполнения погрузочно-разгрузочных операций в вагонах
Умения:
5-6 разряд
1. Определять визуально состояние предъявленных под погрузку вагонов в коммерческом отношении в составе на железнодорожных станциях..
2. Оформлять документацию по результатам коммерческого осмотра вагонов в составе на железнодорожных станциях.
3. Взаимодействовать со смежными службами по вопросам технического коммерческого осмотра вагонов.
4. Использовать устройства связи и переносимые устройства радиосвязи при осмотре вагонов на железнодорожных станциях.
Знания:
5-6 разряд
1. Нормативных правовых и локальных актов, определяющие способы размещения и крепления грузов в вагонах, по осмотру вагонов на железнодорожных станциях, в объеме, необходимом для выполнения работы.
2. Требований охраны труда, техники безопасности, производственной санитарии и пожарной безопасности на железнодорожном транспорте в объеме, необходимом для выполнения должностных обязанностей.
3. Коммерческий осмотр вагонов в составе поезда на железнодорожных станциях.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Контроль правильности
выполнения погрузочно-
разгрузочных операций в
вагонах
Навык 1:
Контроль выполнения погрузочно-разгрузочных операций в вагонах
Умения:
5-6 разряд
1. Проверять размещение и крепление груза согласно нормативно правовых и локальных актов, касающиеся грузовой и коммерческой работы.
2. Использовать информационные автоматизированные системы по контролю погрузочно- разгрузочных операций при работе с грузом, погруженным в вагоне.
3. Оформлять документацию по приему грузов к перевозке.
4. Использовать весовые приборы на контрольных перевесках.
Знания:
5-6 разряд
Нормативных правовых и локальных актов, касающихся грузовой и коммерческой работы.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 4:
Прием груза к перевозке
согласно нормативных и
локальных актов,
определяющих способы
размещения и крепления
грузов в вагонах
Навык 1:
Контроль выполнения
погрузочно-разгрузочных
работ
Умения:
5-6 разряд
1. Визуально определять нарушения размещения и крепления груза согласно нормативных правовых и локальных актов, касающихся грузовой и коммерческой работы.

1. Жүктерді және багажды қабылдау және беру рәсімдерін жүргізу, құжаттамаға сәйкес олардың жай-күйі мен массасын тексеру.
2. Жүкті тасымалдауға қабылдау, жүкті вагондарда орналастыру мен бекітудің жай-күйі мен дұрыстығын тексеру.
Білімдер:
Жүк және коммерциялық жұмыстарға қатысты нормативтік құқықтық және жергілікті актілер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Теміржол станцияларындағы вагондарды тиеуге жарамдылығы бөлігінде тексеру және коммерциялық тұрғыда ұсыну
Дағды 1:
Вагондарда тиеу-түсіру операцияларының орындалуын бақылау
Машықтар:
5-6 разряд
1. Теміржол станцияларындағы құрамда коммерциялық тұрғыдан тиеуге ұсынылған вагондардың жай-күйін көзбен анықтау.
2. Теміржол станцияларында вагондарды коммерциялық тексеру нәтижелері бойынша құжаттаманы рәсімдеу.
3. Вагондарды техникалық коммерциялық тексеру мәселелері бойынша сабақтас қызметтермен өзара іс-қимыл жасау.
4. Теміржол станцияларында вагондарды қарау кезінде байланыс құрылғыларын және тасымалданатын радиобайланыс құрылғыларын пайдалану.
Білімдер:
5-6 разряд
1. Вагондарда жүктерді орналастыру және бекіту тәсілдерін айқындайтын нормативтік құқықтық және жергілікті актілер, теміржол станцияларында вагондарды қарау бойынша, жұмысты орындау үшін қажетті көлемде.
2. Лауазымдық міндеттерін орындау үшін қажетті көлемде теміржол көлігіндегі еңбекті қорғау, техника қауіпсіздігі, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі талаптары.
3. Теміржол станцияларында пойыз құрамындағы вагондарды коммерциялық тексеру.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3:
Вагондарда тиеу-түсіру операцияларының дұрыс орындалуын бақылау
Дағды 1:
Вагондарда тиеу-түсіру операцияларының орындалуын бақылау
Машықтар:
5-6 разряд
1. Жүк және коммерциялық жұмысқа қатысты нормативтік құқықтық және жергілікті актілерге сәйкес жүктің орналасуын және бекітілуін тексеру.
2. Вагонға тиелген жүкпен жұмыс істеу кезінде тиеу-түсіру операцияларын бақылау жөніндегі ақпараттық автоматтандырылған жүйелерді пайдалану.
3. Жүктерді тасымалдауға қабылдау жөніндегі құжаттаманы ресімдеу.
4. Бақылау салмақтарында салмақ құралдарын қолдану.
Білімдер:
5-6 разряд
Жүк және коммерциялық жұмыстарға қатысты нормативтік құқықтық және жергілікті актілер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 4:
Вагондарда жүктерді орналастыру және бекіту тәсілдерін айқындайтын нормативтік және жергілікті актілерге сәйкес жүкті тасымалдауға қабылдау
Дағды 1:
Тиеу-түсіру жұмыстарының орындалуын бақылау
Машықтар:
5-6 разряд
1. Жүк және коммерциялық жұмысқа қатысты нормативтік құқықтық және жергілікті актілерге сәйкес жүкті орналастыру мен бекітудің бұзылуын көзбен анықтау.

2. Использовать информационные автоматизированные системы для выявления нарушений нормативных и локальных актов, определяющих способы размещения и крепления грузов в вагонах.
3. Оформлять перевозочную документацию при приеме груза согласно нормативных и локальных актов, определяющих способы размещения и крепления грузов в вагонах.
4. Взаимодействовать со смежными службами по вопросам организации приема груза к перевозке.
6 разряд
Осматривать все груженые вагоны:
на правильность и равномерность погрузки угля и прочих грузов в соответствии с техническими условиями размещения и крепления грузов.
Знания:
5-6 разряд
1. Нормативных правовых и
локальных актов, касающихся грузовой и коммерческой работы.
2. Расположения негабаритных мест, электрифицированных участков железнодорожной станции и обесточенных участков, предназначенных для проведения коммерческого осмотра вагонов.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 5:
Работа с
Автоматизированными системами управления
Навык 1:
Инструктаж
Умения:
5-6 разряд
1. Своевременно передать достоверную информацию в товарную кассу для ввода в автоматизированную систему управления.
2. Проводить все приемосдаточные операции в автоматизированной системе.
3. Продлить сроки временного ввоза на вагоны в информационных системах.
4. Осуществлять подачу и уборку вагонов с подъездных и станционных путей в автоматизированной системе.
Знания:
5-6 разряд
1. Нормативных правовых и локальных актов, касающихся грузовой и коммерческой работы.
2. Инструкции пользования автоматизированных систем.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным
компетенциям:
Стрессоустойчивость
Аналитическое мышление
Умение работать в команде
Список технических
регламентов и
национальных стандартов:
1.ГОСТ РК 27323-87 "Перевозка грузов на железнодорожном транспорте"; 2.ГОСТ РК 31707-2013 "Железнодорожный транспорт. Требования к безопасности перевозок"; 3.ГОСТ РК 23127-99 "Железнодорожные перевозки. Документы и отчетность по грузам"; 4.Соглашение о международном грузовом сообщении; 5.Закон РК "О железнодорожном транспорте"; 6.Правила перевозок грузов на железнодорожном
транспорте; 7.Правила перевозок опасных грузов.
Связь с другими
профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
2
приемщик поездов
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
15. Наименование государственного органа:
Министерство транспорта Республики Казахстан
Исполнитель:
Шарип Әлия Орынбайкызы, +7 (717) 298 35 73, a.sharip@transport.gov.kz
16. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
Комитет железнодорожного и водного транспорта Министерства транспорта Республики Казахстан
Руководитель проекта:
Кельбуганов Нуржан Амангельдинович
E-mail: n.kelbuganov@transport.gov.kz

2. Вагондарда жүктерді орналастыру және бекіту тәсілдерін айқындайтын нормативтік және жергілікті актілердің бұзылуын анықтау үшін ақпараттық автоматтандырылған жүйелерді пайдалану.
3. Вагондарда жүктерді орналастыру және бекіту тәсілдерін айқындайтын нормативтік және жергілікті актілерге сәйкес жүкті қабылдау кезінде тасымалдау құжаттамасын ресімдеу.
4. Жүктерді тасымалдауға қабылдауды ұйымдастыру мәселелері бойынша аралас қызметтермен өзара іс-қимыл жасау.
6 разряд
Барлық тиелген вагондарды тексеру:
жүктерді орналастыру мен бекітудің техникалық шарттарына сәйкес көмір мен өзге де жүктерді тиеудің дұрыстығы мен біркелкілігін.
Білімдер:
5-6 разряд
1. Жүк және коммерциялық жұмыстарға қатысты нормативтік құқықтық және жергілікті актілер.
2. Вагондарды коммерциялық тексеруді жүргізуге арналған габаритті емес орындардың, теміржол станциясының электрлендірілген учаскелерінің және қуатсыз учаскелердің орналасуы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 5:
Автоматтандырылған басқару жүйелерімен жұмыс
Дағды 1:
Нұсқаулық
Машықтар:
5-6 разряд
1. Автоматтандырылған басқару жүйесіне енгізу үшін сенімді ақпаратты тауар кассасына уақтылы беру.
2. Барлық қабылдау-тапсыру операцияларын автоматтандырылған жүйеде жүргізу.
3. Ақпараттық жүйелерде вагондарға уақытша әкелу мерзімдерін ұзарту.
4. Автоматтандырылған жүйеде кірме және станциялық жолдардан вагондарды беруді және жинауды жүзеге асыру.
Білімдер:
5-6 разряд
1. Жүк және коммерциялық жұмыстарға қатысты нормативтік құқықтық және жергілікті актілер.
2. Автоматтандырылған жүйелерді пайдалану нұсқаулары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Күйзеліске тұрақтылық
Талдамалық ойлау
Командада жұмыс істей білу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
1.ҚР МЕМСТ 27323-87 "Жүктерді теміржол көлігімен тасымалдау"; 2. ҚР МЕМСТ 31707-2013 "Темір жол көлігі. Тасымалдау қауіпсіздігіне қойылатын талаптар"; 3. ҚР МЕМСТ 23127-99 "Темір жол тасымалы. Жүктер бойынша құжаттар мен есептілік"; 4. Халықаралық жүк қатынасы туралы келісім; 5. "Теміржол көлігі туралы" ҚР Заңы; 6.Темір жол көлігінде жүктерді тасымалдау қағидалары; 7.Қауіпті жүктерді тасымалдау қағидалары.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
2
пойыздарды қабылдаушы
4-тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
15. Мемлекеттік органның атауы:
Қазақстан Республикасының Көлік министрлігі
Орындаушы:
Шаріп Әлия Орынбайкызы, +7 (717) 298 35 73, a.sharip@transport.gov.kz
16. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Теміржол және су көлігі комитеті
Жоба жетекшісі:
Келбұғанов Нұржан Амангелдіұлы
E-mail: n.kelbuganov@transport.gov.kz

Номер телефона: +7 (717) 298 35 06
Исполнители:
Шарип Әлия Орынбайкызы, +7 (172) 983 57 3, a.sharip@transport.gov.kz
17. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: 4, 20.08.2024 г.
18. Национальный орган по профессиональным квалификациям: 04.02.2025 г.
19. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": -
20. Номер версии и год выпуска: версия 2, 2022 г.
21. Дата ориентировочного пересмотра: 31.12.2028 г.

Телефон нөмірі: +7 (717) 298 35 06
Орындаушылар:
Шаріп Әлия Орынбайқызы, +7 (172)98-35-73, a.sharip@transport.gov.kz
17. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 4 , 20.08.2024 ж.
18. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 04.02.2025 ж.
19. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: -
20. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: нұсқа 2, 2022 ж.
21. Болжамды қайта қарау күні: 31.12.2028 ж.