Об утверждении методики операционной оценки по блоку достижения целей
Совместные нормативное постановление Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан от 28 апреля 2025 года № 3-НҚ и приказ Министра финансов Республики Казахстан от 6 мая 2025 года № 218
В соответствии с пунктом 27 Системы ежегодной оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 954, Высшая аудиторская палата Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ и Министерство финансов Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Методику операционной оценки по блоку достижения целей.
2. Департаменту планирования и сертификации аппарата Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) направление настоящего совместного нормативного постановления и приказа на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного нормативного постановления и приказа на интернет-ресурсе Высшей аудиторской палаты после его официального опубликования.
3. Департаменту методологии бухгалтерского учета, аудита и оценки Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить размещение настоящего совместного нормативного постановления и приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после его официального опубликования.
4. Контроль за исполнением настоящего совместного нормативного постановления и приказа возложить на курирующего члена Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан, курирующего вице-министра финансов Республики Казахстан.
5. Настоящее совместное нормативное постановление и приказ вступает в силу со дня его первого официального опубликования.
Председатель Высшей аудиторской палаты
Республики Казахстан
_____________ А. Смаилов
Министр финансов
Республики Казахстан
_____________ М. Такиев
"___" _________ 2025 года
"___" _________ 2025 года
Утверждены совместным
нормативным постановлением
Председателя Высшей
аудиторской палаты
Республики Казахстан
от 28 апреля 2025 года № 3-НҚ,
и приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 6 мая 2025 года № 218
Методика операционной оценки по блоку достижения целей

Мақсаттарға қол жеткізу блогы бойынша операциялық бағалау әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының 2025 жылғы 28 сәуірдегі № 3-НҚ және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 6 мамырдағы № 218 бірлескен нормативтік қаулысы мен бұйрығы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 954 Жарлығымен бекітілген Орталық мемлекеттік органдар мен облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау жүйесінің 27-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ және Қазақстан Республикасының Қаржы министрі БҰЙЫРАДЫ:
1. Қоса беріліп отырған Мақсаттарға қол жеткізу блогы бойынша операциялық бағалау әдістемесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы аппаратының Жоспарлау және сертификаттау департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен нормативтік қаулы мен бұйрықтың қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
2) осы бірлескен нормативтік қаулы мен бұйрық ресми жарияланғаннан кейін Жоғары аудиторлық палатаның интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бухгалтерлік есеп, аудит және бағалау әдіснамасы департаменті осы бірлескен нормативтік қаулы мен бұйрық ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бірлескен нормативтік қаулы мен бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының жетекшілік ететін мүшесіне, жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Қаржы вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бірлескен нормативтік қаулы мен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасы
Жоғары аудиторлық палатасының Төрағасы
______ Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
__________ М. Такиев
2025 жылғы "___"__________ 2025 жылғы "___"__________
Қазақстан Республикасы
Жоғары аудиторлық палатасы
Төрағасының
2025 жылғы 28 сәуірдегі
№ 3-НҚ нормативтік
қаулысымен
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 6 мамырдағы
№ 218 бұйрығымен
бірлесіп бекітілген
Мақсаттарға қол жеткізу блогы бойынша операциялық бағалау әдістемесі

Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Методика операционной оценки по блоку достижения целей (далее – Методика) разработана в целях реализации Системы ежегодной оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения и столицы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 954 (далее – Система оценки).
2. В настоящей Методике используются следующие определения:
1) эффективность исполнения бюджетной программы – достижение поставленных целей с наименьшими издержками, определяется соизмерением (отношением) результатов с затратами;
2) перевыполнение индикатора – перевыполнение фактического значения индикатора от планового на 25% и более;
3) корректировка плановых значений индикатора – снижение плановых значений целевых индикаторов плана развития государственного органа;
4) ключевой национальный индикатор – показатель, характеризующий достижение целей приоритетов развития Национального плана;
5) целевой индикатор – показатель, количественно измеряющий достижение цели плана развития государственного органа, плана мероприятий или плана развития субъекта квазигосударственного сектора, или плана развития области, города республиканского значения, столицы;
5-1) показатель результата – количественно измеримый показатель, позволяющий определить уровень решения задачи;
6) конечный результат – показатель бюджетной программы, количественно измеряющий достижение цели плана развития государственного органа, плана развития области, города республиканского значения, столицы и (или) бюджетной программы, обусловленный достижением прямых результатов деятельности государственного органа;
7) прямой результат – количественная характеристика объема выполняемых государственных функций, полномочий и оказываемых государственных услуг в пределах предусмотренных бюджетных средств, достижение которых полностью зависит от деятельности организации, осуществляющей данные функции, полномочия или оказывающей услуги.
3. Методика предназначена для определения эффективности мер, принимаемых государственными органами по развитию курируемой отрасли/сфер/региона, а также по использованию бюджетных средств.
4. Операционная оценка по блоку достижения целей осуществляется согласно Графику проведения операционной оценки эффективности деятельности государственных органов (далее – График оценки), утверждаемому Администрацией Президента Республики Казахстан в соответствии с пунктом 11 Системы оценки.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мақсаттарға қол жеткізу блогы бойынша операциялық бағалау әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 954 Жарлығымен бекітілген Орталық мемлекеттік органдар мен облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау жүйесін (бұдан әрі – Бағалау жүйесі) іске асыру мақсатында әзірленді.
2. Осы Әдістемеде мынадай анықтамалар пайдаланылады:
1) бюджеттік бағдарламаның орындалу тиімділігі – қойылған мақсаттарға барынша аз шығасылар жұмсай отырып қол жеткізу, нәтижелерді жұмсалған шығындармен салыстыру (арақатынасы) арқылы айқындалады;
2) индикатордың артығымен орындалуы – индикатордың нақты мәнінің жоспарлы мәннен 25%-ға және одан астам артық орындалуы;
3) индикатордың жоспарлы мәндерін түзету – мемлекеттік органның даму жоспарының нысаналы индикаторларының жоспарлы мәндерін төмендету;
4) түйінді ұлттық индикатор – Ұлттық жоспардың даму басымдықтарының мақсаттарына қол жеткізуді сипаттайтын көрсеткіш;
5) нысаналы индикатор – мемлекеттік органның даму жоспарының, квазимемлекеттік сектор субъектісінің іс-шаралар жоспарының немесе даму жоспарының немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының мақсатына қол жеткізуді санмен өлшейтін көрсеткіш;
5-1) нәтиже көрсеткіші – міндетті шешу деңгейін айқындауға мүмкіндік беретін санмен өлшенетін көрсеткіш;
6) түпкілікті нәтиже – мемлекеттік органның даму жоспарының, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының мақсатына қол жеткізуді санмен өлшейтін бюджеттік бағдарламаның көрсеткіші және (немесе) мемлекеттік орган қызметінің тікелей нәтижелерге қол жеткізуіне негізделген бюджеттік бағдарламаның көрсеткіші;
7) тікелей нәтиже – қол жеткізілуі мемлекеттік функцияларды, өкілеттіктерді жүзеге асыратын немесе мемлекеттік қызметтер көрсететін ұйымдардың қызметіне толық байланысты болатын, көзделген бюджет қаражаты шегінде атқарылатын осы функциялар, өкілеттіктер және көрсетілетін қызметтер көлемінің сандық сипаттамасы.
3. Әдістеме мемлекеттік органдар жетекшілік ететін саланы/аяны/өңірді дамыту, сондай-ақ бюджет қаражатын пайдалану бойынша қабылдайтын шаралардың тиімділігін айқындауға арналған.
4. Мақсаттарға қол жеткізу блогы бойынша операциялық бағалау Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі Бағалау жүйесінің 11-тармағына сәйкес бекітетін Мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігіне операциялық бағалау жүргізу графигіне (бұдан әрі – Бағалау графигі) сәйкес жүзеге асырылады.

5. Операционная оценка по блоку достижения целей осуществляется следующими государственными органами (далее – уполномоченные на оценку государственные органы):
Министерством финансов Республики Казахстан (далее – уполномоченный орган по исполнению бюджета) – оценка эффективности исполнения бюджетных программ и их взаимосвязь с целями плана развития государственных органов, эффективности местных исполнительных органов по достижению показателей бюджетных программ, оценка использования новых практик бюджетирования (бюджета народного участия) местных исполнительных органов, а также перепроверка отчетных данных центральных государственных и местных исполнительных органов по реализации бюджетных программ;
Высшей аудиторской палатой Республики Казахстан (далее – Высшая аудиторская палата) – оценка эффективности государственных органов по достижению целей планов развития государственных органов и планов развития областей, городов республиканского значения, столицы.
Для проведения оценки эффективности местных исполнительных органов по достижению показателей бюджетных программ, оценки использования новых практик бюджетирования (бюджета народного участия), перепроверки отчетных данных центральных государственных органов по реализации бюджетных программ в уполномоченном органе по исполнению бюджета создается рабочая группа (далее – Рабочая группа по исполнению бюджета), являющаяся подгруппой Комиссии по ежегодной оценке. Состав Рабочей группы по исполнению бюджета утверждается приказом уполномоченного органа по исполнению бюджета или приказом ведомства уполномоченного органа по исполнению бюджета.
Глава 2. Источники информации для операционной оценки по блоку достижения целей
6. Оцениваемые государственные органы ежегодно в сроки, установленные Графиком оценки, представляют в уполномоченные на оценку государственные органы отчетную информацию на электронных носителях по итогам отчетного (календарного) года:
1) информацию о взаимосвязи целей, целевых индикаторов с бюджетными программами центрального государственного органа по форме согласно приложению 1 к Методике;
2) информацию о достижении прямых результатов оцениваемых бюджетных программ развития (местные исполнительные органы) по форме согласно приложению 2 к Методике;
3) пояснительную записку (местные исполнительные органы).
В пояснительной записке о достижении прямых результатов оцениваемых бюджетных программ развития местными исполнительными органами указывается информация в разрезе критериев оценки.
Оцениваемыми государственными органами показатели фактического исполнения целевых индикаторов плана развития государственных органов и плана развития области, города республиканского значения, столицы формируются с учетом математического округления до двух знаков после запятой.
Оцениваемые государственные органы представляют в уполномоченные на оценку государственные органы информацию по реализации рекомендаций, данных по итогам операционной оценки предыдущего года.

5. Мақсаттарға қол жеткізу блогы бойынша операциялық бағалауды мынадай мемлекеттік органдар (бұдан әрі – бағалауға уәкілетті мемлекеттік органдар):
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі (бұдан әрі – бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган) – бюджеттік бағдарламалардың орындалу тиімділігін және олардың мемлекеттік органдардың даму жоспарының мақсаттарымен өзара байланысын, жергілікті атқарушы органдардың бюджеттік бағдарламалардың көрсеткіштеріне қол жеткізуі бойынша тиімділігін бағалауды, жергілікті атқарушы органдардың бюджеттеудің жаңа практикаларын (халық қатысатын бюджет) пайдалануын бағалауды, сондай-ақ орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың бюджеттік бағдарламаларды іске асыру бойынша есептік деректерін қайта тексеруді;
Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы (бұдан әрі – Жоғары аудиторлық палата) – мемлекеттік органдардың даму жоспарларының және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың даму жоспарларының мақсаттарына қол жеткізуі бойынша мемлекеттік органдардың тиімділігін бағалауды жүзеге асырады.
Жергілікті атқарушы органдардың бюджеттік бағдарламалар көрсеткіштеріне қол жеткізуі бойынша тиімділігіне, бюджеттеудің жаңа практикаларының (халық қатысатын бюджет) пайдаланылуына бағалау жүргізу, орталық мемлекеттік органдардың бюджеттік бағдарламаларды іске асыру бойынша есептік деректерін қайта тексеру үшін бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органда Жыл сайынғы бағалау жөніндегі комиссияның кіші тобы болып табылатын жұмыс тобы (бұдан әрі – Бюджетті атқару жөніндегі жұмыс тобы) құрылады. Бюджетті атқару жөніндегі жұмыс тобының құрамы бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның бұйрығымен немесе бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган ведомствосының бұйрығымен бекітіледі.
2-тарау. Мақсаттарға қол жеткізу блогы бойынша операциялық бағалауға арналған ақпарат көздері
6. Бағаланатын мемлекеттік органдар жыл сайын Бағалау графигінде белгіленген мерзімдерде есепті (күнтізбелік) жылдың қорытындысы бойынша есептік ақпаратты электрондық жеткізгіштерде бағалауға уәкілетті мемлекеттік органдарға:
1) Әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мақсаттардың, нысаналы индикаторлардың орталық мемлекеттік органның бюджеттік бағдарламаларымен өзара байланысы туралы ақпаратты;
2) Әдістемеге 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бағаланатын бюджеттік даму бағдарламаларының (жергілікті атқарушы органдар) тікелей нәтижелеріне қол жеткізу туралы ақпаратты;
3) түсіндірме жазбаны (жергілікті атқарушы органдар) ұсынады.
Жергілікті атқарушы органдардың бағаланатын бюджеттік даму бағдарламаларының тікелей нәтижелеріне қол жеткізуі туралы түсіндірме жазбада бағалау өлшемшарттары бөлінісінде ақпарат көрсетіледі.
Мемлекеттік органдар бағалайтын мемлекеттік органдардың даму жоспарының және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының нысаналы индикаторларын нақты орындау көрсеткіштері үтірден кейінгі екі белгіге дейін математикалық дөңгелектеу ескеріле отырып қалыптастырылады.
Бағаланатын мемлекеттік органдар бағалауға уәкілетті мемлекеттік органдарға өткен жылғы операциялық бағалау қорытындылары бойынша берілген ұсынымдардың іске асырылуы жөніндегі ақпаратты ұсынады.

7. Органы государственного аудита и финансового контроля представляют в уполномоченный орган по исполнению бюджета информацию о результатах государственного аудита, исполнении предписаний, постановлений органов государственного аудита и финансового контроля, по форме согласно приложению 3 к Методике.
Операционная оценка по блоку достижения целей осуществляется на основании, представленной отчетной информации, а также размещенных согласно Графику оценки на их официальных интернет – ресурсах:
1) планов развития государственных органов;
2) планов развития областей, городов республиканского значения, столицы;
3) отчетов о реализации планов развития государственных органов;
4) отчетов о реализации планов развития областей, городов республиканского значения, столицы;
5) статистического отчета уполномоченного органа по исполнению бюджета об исполнении бюджета оцениваемых центральных государственных и местных исполнительных органов;
6) статистических и ведомственных данных;
7) международных рейтингов;
8) других источников (при наличии).
Глава 3. Перепроверка данных, содержащихся в отчетной информации оцениваемых государственных органов
8. Уполномоченные на оценку государственные органы проводят перепроверку данных, содержащихся в отчетной информации оцениваемых государственных органов на предмет их достоверности.
9. Достоверность данных обеспечивается оцениваемыми государственными органами и подтверждается статистическими и ведомственными данными, международными показателями конкурентоспособности, а также отчетными данными отраслевых центральных государственных органов.
10. В соответствии с пунктом 42 Системы оценки уполномоченными на оценку государственными органами осуществляется перепроверка данных, содержащихся в отчетной информации оцениваемых государственных органов (далее – перепроверка). При этом отчетная информация оцениваемых государственных органов, подлежащих перепроверке, определяется согласно пункту 43 Системы оценки.
11. Перепроверка проводится на предмет определения достоверности представленной информации по реализации планов развития государственных органов/планов развития областей, городов республиканского значения, столицы и бюджетных программ.
12. Процедура перепроверки состоит из сбора и анализа подтверждающих документов (ведомственные отчеты, акты выполненных работ и оказанных услуг, протокола, письма), а также с выходом в оцениваемые государственные органы. По итогам перепроверки данных, содержащихся в отчетной информации, составляется акт сверки по форме согласно приложению 4 к Методике (далее – Акт сверки).

7. Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары Әдістемеге 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік аудит нәтижелері, мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары нұсқамаларының, қаулыларының орындалуы туралы ақпаратты бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға ұсынады.
Мақсаттарға қол жеткізу блогы бойынша операциялық бағалау ұсынылған есептік ақпарат, сондай-ақ Бағалау графигіне сәйкес олардың ресми интернет-ресурстарында орналастырылған:
1) мемлекеттік органдардың даму жоспарлары;
2) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың даму жоспарлары;
3) мемлекеттік органдардың даму жоспарларын іске асыру туралы есептер;
4) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың даму жоспарларын іске асыру туралы есептер;
5) бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның бағаланатын орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың бюджетті атқаруы туралы статистикалық есебі;
6) статистикалық және ведомстволық деректер;
7) халықаралық рейтингтер;
8) басқа да дереккөздер (болған жағдайда) негізінде жүзеге асырылады.
3-тарау. Бағаланатын мемлекеттік органдардың есептік ақпаратында қамтылған деректерді қайта тексеру
8. Бағалауға уәкілетті мемлекеттік органдар бағаланатын мемлекеттік органдардың есептік ақпаратында қамтылған деректерді анықтығы тұрғысынан қайта тексереді.
9. Деректердің анықтығын бағаланатын мемлекеттік органдар қамтамасыз етеді және статистикалық, ведомстволық деректермен, халықаралық бәсекеге қабілеттілік көрсеткіштерімен, сондай-ақ салалық орталық мемлекеттік органдардың есептік деректерімен расталады.
10. Бағалау жүйесінің 42-тармағына сәйкес бағалауға уәкілетті мемлекеттік органдар бағаланатын мемлекеттік органдардың есептік ақпаратында қамтылған деректерді қайта тексеруді (бұдан әрі – қайта тексеру) жүзеге асырады. Бұл ретте бағаланатын мемлекеттік органдардың қайта тексеруге жататын есептік ақпараты Бағалау жүйесінің 43-тармағына сәйкес айқындалады.
11. Қайта тексеру мемлекеттік органдардың даму жоспарларының/облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың даму жоспарларының және бюджеттік бағдарламалардың іске асырылуы бойынша ұсынылған ақпараттың анықтығын айқындау тұрғысынан жүргізіледі.
12. Қайта тексеру рәсімі растайтын құжаттарды (ведомстволық есептер, орындалған жұмыстар мен көрсетілген қызметтер актілері, хаттамалар, хаттар) жинаудан және талдаудан, сондай-ақ бағаланатын мемлекеттік органдарға барудан тұрады. Есептік ақпаратта қамтылған деректерді қайта тексеру қорытындысы бойынша Әдістемеге 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша салыстырып тексеру актісі (бұдан әрі – Салыстырып тексеру актісі) жасалады.

13. В рамках перепроверки уполномоченные на оценку государственные органы получают электронные копии подтверждающих документов, за исключением документов, имеющих гриф секретности, а также пометку "Для служебного пользования".
Если при расчете целевого индикатора применяются накопительные данные за несколько лет, то органы, отчетная информация которых подлежит перепроверке, предоставляют информацию за несколько лет, подтверждающую достоверность накопительных расчетов.
Государственные органы, отчетная информация которых подлежит перепроверке, представляют подтверждающие документы только в период проведения данной процедуры. Также подтверждающие документы (в частности официальные письма, запросы и так далее) для центральных государственных и местных исполнительных органов предоставляются с датой до 1 марта года, следующего за отчетным годом.
14. Уполномоченный орган по исполнению бюджета ежегодно по результатам перепроверки показателей достижения результатов бюджетных программ центральных государственных органов в срок до 10 апреля предоставляет Акт сверки в Высшую аудиторскую палату.
Глава 4. Процедура определения своевременности, полноты и достоверности отчетной информации
15. Оцениваемый государственный орган обеспечивает своевременное предоставление полной и достоверной отчетной информации в соответствии с Графиком оценки.
16. В случае представления оцениваемым государственным органом в уполномоченные на оценку государственные органы несвоевременной, недостоверной отчетной информации из итоговой оценки оцениваемого государственного органа по данному блоку вычитаются штрафные баллы.
17. Несвоевременной признается отчетная информация, представленная/размещенная после срока, предусмотренного Графиком оценки.
За представление/размещение оцениваемым государственным органом несвоевременной отчетной информации производится вычитание 1,5 штрафных балла.
18. За представление/размещение оцениваемым государственным органом неполной отчетной информации производится вычитание 2 штрафных баллов.
Неполной признается отчетная информация, в которой отсутствуют элементы (приложения, разделы, таблицы), предусмотренные установленными требованиями к структуре отчетной информации.
19. Недостоверной признается отчетная информация, в ходе перепроверки которой выявлены несоответствующие действительности факты.
За представление/размещение оцениваемым государственным органом недостоверной отчетной информации производится вычитание 0,2 штрафных балла за каждый зафиксированный факт.
За предоставление недостоверной информации производится вычет не более 2,5 баллов по достижению целей плана развития государственного органа или плана развития области, города республиканского значения, столицы и не более 2,5 баллов по достижению показателей бюджетных программ.

13. Қайта тексеру шеңберінде бағалауға уәкілетті мемлекеттік органдар құпиялылық грифі, сондай-ақ "Қызмет бабында пайдалану үшін" деген белгісі бар құжаттарды қоспағанда, растайтын құжаттардың электрондық көшірмелерін алады.
Егер нысаналы индикаторды есептеу кезінде бірнеше жыл бойы жинақталған деректер қолданылса, онда есептік ақпараты қайта тексеруге жататын органдар жинақталған есептеулердің анықтығын растайтын бірнеше жыл ішіндегі ақпаратты береді.
Есептік ақпараты қайта тексеруге жататын мемлекеттік органдар растайтын құжаттарды осы рәсімді жүргізу кезеңінде ғана ұсынады. Сондай-ақ орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдарға арналған растайтын құжаттар (атап айтқанда ресми хаттар, сұрау салулар және тағы басқа) есептi жылдан кейiнгi жылдың 1 наурызына дейінгі күнмен ұсынылады.
14. Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган орталық мемлекеттік органдардың бюджеттік бағдарламаларының нәтижелеріне қол жеткізу көрсеткіштерін қайта тексеру нәтижелері бойынша Салыстырып тексеру актісін Жоғары аудиторлық палатаға жыл сайын 10 сәуірге дейінгі мерзімде ұсынады.
4-тарау. Есептік ақпараттың уақтылылығын, толықтығын және анықтығын айқындау рәсімі
15. Бағаланатын мемлекеттік орган Бағалау графигіне сәйкес толық және анық есептік ақпаратты уақтылы ұсынуды қамтамасыз етеді.
16. Бағаланатын мемлекеттік орган бағалауға уәкілетті мемлекеттік органдарға есептік ақпаратты уақтылы, анық ұсынбаған жағдайда бағаланатын мемлекеттік органның аталған блок бойынша қорытынды бағасынан айыппұл балдары шегеріледі.
17. Бағалау графигінде көзделген мерзімнен кеш ұсынылған/орналастырылған есептік ақпарат уақтылы ұсынылмаған болып танылады.
Бағаланатын мемлекеттік орган есептік ақпаратты уақтылы ұсынбағаны/орналастырмағаны үшін 1,5 айыппұл балы шегеріледі.
18. Бағаланатын мемлекеттік орган толық емес есептік ақпаратты ұсынғаны/орналастырғаны үшін 2 айыппұл балы шегеріледі.
Есептік ақпараттың құрылымына қойылатын белгіленген талаптарда көзделген элементтері (қосымшалар, бөлімдер, кестелер) жоқ есептік ақпарат толық емес ақпарат болып танылады.
19. Қайта тексеру барысында шындыққа сәйкес келмейтін фактілер анықталған есептік ақпарат анық емес ақпарат болып танылады.
Бағаланатын мемлекеттік орган анық емес есептік ақпаратты ұсынғаны/орналастырғаны үшін әрбір тіркелген факт үшін 0,2 айыппұл балы шегеріледі.
Мемлекеттік органның даму жоспарының немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының мақсаттарына қол жеткізу бойынша анық емес ақпаратты ұсынғаны үшін 2,5-тен аспайтын балл және бюджеттік бағдарламалардың көрсеткіштеріне қол жеткізу бойынша 2,5-тен аспайтын балл шегеріледі.

За представление/размещение повторной, с учетом Акта сверки предыдущего отчетного года, недостоверной отчетной информации оцениваемого государственного органа производится вычитание 0,5 штрафных баллов за каждый зафиксированный факт.
Общая сумма вычитаемых штрафных баллов не превышает 6,5 балла.
Факты предоставления недостоверной информации фиксируются в Акте сверки по итогам перепроверки данных.
20. В случае отсутствия методики расчета по целевому индикатору, производится вычитание 0,5 штрафных балла за каждый зафиксированный факт.
21. В случае, если по показателям прямых и конечных результатов бюджетных программ отмечается перевыполнение фактических значений от плановых более, чем на 5%, то производится вычитание 0,2 штрафных балла за каждый зафиксированный факт перевыполнения плановых значений, за исключением бюджетных программ, направленных на формирование или увеличение уставных капиталов юридических лиц и (или) предоставление бюджетных кредитов для реализации финансовыми агентствами бюджетных инвестиционных проектов или государственной инвестиционной политики.
22. Информация о вычетах отражается в Заключении в разделе "Вычет баллов" центрального государственного органа/местного исполнительного органа.
Глава 5. Операционная оценка центральных государственных органов по блоку достижения целей
23. Операционная оценка по блоку достижения целей осуществляется посредством определения уровня достижения целей плана развития государственного органа и эффективности исполнения бюджетных программ.
24. Операционная оценка эффективности деятельности центральных государственных органов осуществляется по следующим критериям:
1) достижение целей плана развития;
2) эффективность исполнения бюджетных программ в достижении цели плана развития;
3) взаимосвязь цели плана развития с бюджетными программами.
25. Заключение о результатах операционной оценки по блоку достижения целей центрального государственного органа формируется по форме согласно приложению 5 к Методике.
Параграф 1. Оценка по критерию "Аi" "Достижение целей плана развития"
26. Оценка по достижению целей планов развития государственных органов осуществляется Высшей аудиторской палатой.
Оценка эффективности осуществляется посредством определения уровня достижения целей плана развития государственного органа.
27. Оценка по критерию "Аi" "Достижение цели плана развития" рассчитывается по следующей формуле:
где:
hj – коэффициент достижения каждого целевого индикатора, предусмотренного в достижении соответствующей цели плана развития государственного органа;
m – количество целевых индикаторов, предусмотренных для достижения соответствующей цели плана развития государственного органа.
Если характер динамики целевого индикатора положительный, коэффициент достижения целевого индикатора равен соотношению фактического исполнения к плановому значению:
hj = факт/план.
Если характер динамики целевого индикатора отрицательный, коэффициент достижения целевого индикатора равен:
hj = 2 – факт/план.

Бағаланатын мемлекеттік орган өткен есепті жылдың Салыстырып тексеру актісін ескере отырып, анық емес есептік ақпаратты қайта ұсынғаны/орналастырғаны үшін әрбір тіркелген факт үшін 0,5 айыппұл балы шегеріледі.
Шегерілетін айыппұл балдарының жалпы сомасы 6,5 балдан аспайды.
Анық емес ақпаратты ұсыну фактілері деректерді қайта тексерудің қорытындысы бойынша Салыстырып тексеру актісінде тіркеледі.
20. Нысаналы индикатор бойынша есептеу әдістемесі болмаған жағдайда әрбір тіркелген факт үшін 0,5 айыппұл балы шегеріледі.
21. Егер бюджеттік бағдарламалардың тікелей және түпкілікті нәтижелерінің көрсеткіштері бойынша нақты мәндердің жоспарлы мәндерден 5%-ға артығымен орындалуы белгіленсе, онда заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарын қалыптастыруға немесе ұлғайтуға және (немесе) қаржы агенттіктерінің бюджеттік инвестициялық жобаларды немесе мемлекеттік инвестициялық саясатты іске асыруы үшін бюджеттік кредиттер беруге бағытталған бюджеттік бағдарламаларды қоспағанда, жоспарлы мәндердің артығымен орындалуының әрбір тіркелген фактісі үшін 0,2 айыппұл балы шегеріледі.
22. Шегерімдер туралы ақпарат Қорытындыда орталық мемлекеттік органның/жергілікті атқарушы органның "Балдарын шегеру" деген бөлімде көрсетіледі.
5-тарау. Орталық мемлекеттік органдарды мақсаттарға қол жеткізу блогы бойынша операциялық бағалау
23. Мақсаттарға қол жеткізу блогы бойынша операциялық бағалау мемлекеттік органның даму жоспарының мақсаттарына қол жеткізу деңгейін және бюджеттік бағдарламалардың орындалу тиімділігін айқындау арқылы жүзеге асырылады.
24. Орталық мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін операциялық бағалау мынадай өлшемшарттар бойынша жүзеге асырылады:
1) даму жоспарының мақсаттарына қол жеткізу;
2) даму жоспарының мақсаттарына қол жеткізуде бюджеттік бағдарламалардың орындалу тиімділігі;
3) даму жоспары мақсатының бюджеттік бағдарламалармен өзара байланысы.
25. Орталық мемлекеттік органды мақсаттарға қол жеткізу блогы бойынша операциялық бағалау нәтижелері туралы қорытынды Әдістемеге 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қалыптастырылады.
1-параграф. "Даму жоспарының мақсаттарына қол жеткізу" "Аі" өлшемшарты бойынша бағалау
26. Мемлекеттік органдардың даму жоспарларының мақсаттарына қол жеткізу бойынша бағалауды Жоғары аудиторлық палата жүзеге асырады.
Тиімділікті бағалау мемлекеттік органның даму жоспарының мақсаттарына қол жеткізу деңгейін айқындау арқылы жүзеге асырылады.
27. "Даму жоспарының мақсатына қол жеткізу" "Аi" өлшемшарты бойынша бағалау мына формула бойынша есептеледі:
мұнда:
hj – мемлекеттік органның даму жоспарының тиісті мақсатына қол жеткізу үшін көзделген әрбір нысаналы индикаторға қол жеткізу коэффициенті;
m – мемлекеттік органның даму жоспарының тиісті мақсатына қол жеткізу үшін көзделген нысаналы индикаторлардың саны.
Егер нысаналы индикатордың серпіні оң сипатта болса, нысаналы индикаторға қол жеткізу коэффициенті нақты орындалғанның жоспарлы мәнге арақатынасына тең болады:
hj = факт/жоспар.
Егер нысаналы индикатордың серпіні теріс сипатта болса, нысаналы индикаторға қол жеткізу коэффициенті:
hj = 2 – факт/жоспарға тең болады.

Когда фактическое значение показателя с отрицательным характером динамики превышает плановое значение в 2 раза или больше, то коэффициент достижения данного целевого индикатора приравнивается к 0.
При этом:
если hj ≥ 1, то hj = 1,
если hj < 1, то hj = соотношение факта к плановому значению/соотношения планового значения к фактическому исполнению;
если hj ˂ 0, то hj = 0.
Целевой индикатор, не имеющий планового значения на отчетный период, в расчет коэффициента достижения цели плана развития государственного органа не принимается.
Не допускается снижение плановых значений целевых индикаторов и показателей результатов на соответствующий финансовый год, за исключением случаев невыполнения мероприятий и обязательств, обусловленных независящими от деятельности государственного органа факторами (поручений Правительства, последствий чрезвычайных ситуаций).
Когда единица измерения целевого индикатора является время (час: минута), то при расчете достижения индикатора учитывается единый формат единицы измерения (часы или минуты).
При невозможности представления данных за 12 месяцев, целевой индикатор в расчет коэффициента достижения цели плана развития государственного органа не принимается.
Не принимается к расчету целевой индикатор, плановое и фактическое значения которого равны 0 (при положительной динамике).
При расчете коэффициента достижения целей плана развития государственного органа учитывается наличие фактов перевыполнения индикатора, корректировок плановых значений индикатора в сторону снижения, отсутствие положительной динамики факта по сравнению с фактом прошлого года.
При наличии указанных фактов результат достижения целевого индикатора hj умножается на коэффициент 0,9.
Когда факт перевыполнения превышает 100%, результат достижения целевого индикатора hj умножается на коэффициент 0,8.
При оценке не учитываются цели и целевые индикаторы с грифом "Секретно".
28. Оценка ключевых национальных индикаторов "Di" рассчитывается по следующей формуле:
где:
hj – коэффициент достижения каждого ключевого национального индикатора предусмотренного в достижении соответствующего стратегического направления;
f – количество ключевых национальных индикаторов, предусмотренных для достижения соответствующего стратегического направления.
Если характер динамики ключевого национального индикатора положительный, коэффициент достижения ключевого национального индикатора равен соотношению фактического исполнения к плановому значению:
hj = факт/план.
Если характер динамики ключевого национального индикатора отрицательный, коэффициент достижения ключевого национального индикатора равен:
hj = 2 – факт/план.

Серпіні теріс сипаттағы көрсеткіштің нақты мәні жоспарлы мәннен 2 есе немесе одан да көп асып түссе, онда осы нысаналы индикаторға қол жеткізу коэффициенті 0-ге теңестіріледі.
Бұл ретте:
егер hj ≥ 1, онда hj = 1,
егер hj < 1, онда hj = фактінің жоспарлы мәнге арақатынасы/жоспарлы мәннің нақты орындалғанға арақатынасы;
егер hj ˂ 0, онда hj = 0.
Есепті кезеңде жоспарлы мәні жоқ нысаналы индикатор мемлекеттік органның даму жоспарының мақсатына қол жеткізу коэффициентін есептеуге алынбайды.
Мемлекеттік органның қызметіне тәуелді емес факторларға негізделген (Үкіметтің тапсырмалары, төтенше жағдайлардың салдары) іс-шаралар мен міндеттемелердің орындалмау жағдайларын қоспағанда, тиісті қаржы жылына арналған нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштерінің жоспарлы мәндерін төмендетуге жол берілмейді.
Нысаналы индикатордың өлшем бірлігі уақыт болғанда (сағат: минут), онда индикаторға қол жеткізуді есептеу кезінде өлшем бірлігінің бірыңғай форматы (сағаттар немесе минуттар) есепке алынады.
12 айдың деректерін ұсыну мүмкін болмаған кезде нысаналы индикатор мемлекеттік органның даму жоспарының мақсатына қол жеткізу коэффициентін есептеуге алынбайды.
Жоспарлы және нақты мәні 0-ге тең (оң серпін кезінде) нысаналы индикатор есептеуге алынбайды.
Мемлекеттік органның даму жоспарының мақсаттарына қол жеткізу коэффициентін есептеу кезінде индикаторды артығымен орындау фактілерінің, индикатордың жоспарлы мәндерін азаю жағына қарай түзетулердің болуы, өткен жылдың фактісімен салыстырғанда фактінің оң серпінінің болмауы ескеріледі.
Аталған фактілер болған кезде hj нысаналы индикаторына қол жеткізу нәтижесі 0,9 коэффициентіне көбейтіледі.
Артығымен орындау фактісі 100%-дан асқанда, hj нысаналы индикаторына қол жеткізу нәтижесі 0,8 коэффициентіне көбейтіледі.
Бағалау кезінде "Құпия" деген грифі бар мақсаттар мен нысаналы индикаторлар ескерілмейді.
28. "Di" түйінді ұлттық индикаторларын бағалау мына формула бойынша есептеледі:
мұнда:
hj – тиісті стратегиялық бағытқа қол жеткізу үшін көзделген әрбір түйінді ұлттық индикаторға қол жеткізу коэффициенті;
f – тиісті стратегиялық бағытқа қол жеткізу үшін көзделген түйінді ұлттық индикаторлар саны.
Егер түйінді ұлттық индикатордың серпіні оң сипатта болса, түйінді ұлттық индикаторға қол жеткізу коэффициенті нақты орындалғанның жоспарлы мәнге арақатынасына тең болады:
hj = факт/жоспар.
Егер түйінді ұлттық индикатордың серпіні теріс сипатта болса, түйінді ұлттық индикаторға қол жеткізу коэффициенті:
hj = 2 – факт/жоспарға тең болады.

Когда фактическое значение показателя с отрицательным характером динамики превышает плановое значение в 2 раза или больше, то коэффициент достижения данного ключевого национального индикатора приравнивается к 0.
При этом:
если hj ≥ 1, то hj = 1,
если hj <1, то hj = соотношение факта к плановому значению/соотношения планового значения к фактическому исполнению;
если hj ˂ 0, то hj = 0.
Ключевой национальный индикатор, не имеющий планового значения на отчетный период, в расчет коэффициента достижения стратегического направления не принимается.
Когда единица измерения ключевого национального индикатора является время (час: минута), то при расчете достижения учитывается единый формат единицы измерения (часы или минуты).
При невозможности представления данных за 12 месяцев, ключевой национальный индикатор в расчет коэффициента достижения стратегического направления не принимается.
Не принимается к расчету ключевой национальный индикатор, плановое и фактическое значения которого равны 0 (при положительной динамике).
При оценке не учитываются макроиндикаторы с грифом "Секретно".
При расчете коэффициента достижения каждого ключевого национального индикатора учитывается наличие фактов перевыполнения ключевого национального индикатора, корректировок плановых значений ключевого национального индикатора в сторону снижения, отсутствие положительной динамики факта по сравнению с фактом прошлого года.
При наличии указанных фактов результат достижения ключевого национального индикатора hj умножается на коэффициент 0,9.
Когда факт перевыполнения превышает 100 %, результат достижения ключевого национального индикатора hj умножается на коэффициент 0,8.
28-1. Оценка показателей результатов "Xi" рассчитывается по следующей формуле:
где:
hj – коэффициент достижения каждого показателя результата, предусмотренного в реализацию соответствующей задачи плана развития государственного органа;
f – количество показателей результатов, предусмотренных для реализации соответствующей задачи.
Если характер динамики показателя результата положительный, коэффициент достижения показателя результата равен соотношению фактического исполнения к плановому значению:
hj = факт/план.
Если характер показателя результата отрицательный, коэффициент достижения показателя результата равен:
hj = 2 – факт/план.
Когда фактическое значение показателя результата с отрицательным характером динамики превышает плановое значение в 2 раза или больше, то коэффициент достижения данного показателя результата приравнивается к 0.
При этом:
если hj ≥ 1, то hj j = 1,
если hj < 1, то hj = соотношение факта к плановому значению/соотношения планового значения к фактическому исполнению;

Серпіні теріс сипаттағы көрсеткіштің нақты мәні жоспарлы мәннен 2 есе немесе одан да көп асып түссе, онда осы түйінді ұлттық индикаторға қол жеткізу коэффициенті 0-ге теңестіріледі.
Бұл ретте:
егер hj ≥ 1, онда hj = 1,
егер hj < 1, онда hj = фактінің жоспарлы мәнге арақатынасы/жоспарлы мәннің нақты орындалғанға арақатынасы;
егер hj ˂ 0, онда hj = 0.
Есепті кезеңде жоспарлы мәні жоқ түйінді ұлттық индикатор стратегиялық бағытқа қол жеткізу коэффициентін есептеуге алынбайды.
Түйінді ұлттық индикатордың өлшем бірлігі уақыт болғанда (сағат: минут), онда қол жеткізуді есептеу кезінде өлшем бірлігінің бірыңғай форматы (сағаттар немесе минуттар) есепке алынады.
12 айдың деректерін ұсыну мүмкін болмаған кезде түйінді ұлттық индикатор стратегиялық бағытқа қол жеткізу коэффициентін есептеуге алынбайды.
Жоспарлы және нақты мәні 0-ге тең (оң серпін кезінде) түйінді ұлттық индикатор есептеуге алынбайды.
Бағалау кезінде "Құпия" деген грифі бар түйінді ұлттық индикаторлар ескерілмейді.
Әрбір түйінді ұлттық индикаторға қол жеткізу коэффициентін есептеу кезінде түйінді ұлттық индикаторды артығымен орындау фактілерінің, түйінді ұлттық индикатордың жоспарлы мәндерін азаю жағына қарай түзетулердің болуы, өткен жылдың фактісімен салыстырғанда фактінің оң серпінінің болмауы ескеріледі.
Аталған фактілер болған кезде hj түйінді ұлттық индикаторына қол жеткізу нәтижесі 0,9 коэффициентіне көбейтіледі.
Артығымен орындау фактісі 100%-дан асқанда, hj түйінді ұлттық индикаторына қол жеткізу нәтижесі 0,8 коэффициентіне көбейтіледі.
28-1. "Xi" нәтижелерінің көрсеткіштерін бағалау мына формула бойынша есептеледі:
мұнда:
hj – мемлекеттік органның даму жоспарының тиісті міндетін іске асыру үшін көзделген нәтиженің әрбір көрсеткішіне қол жеткізу коэффициенті;
f – тиісті міндетті іске асыру үшін көзделген нәтижелер көрсеткіштерінің саны.
Егер нәтиже көрсеткішінің серпіні оң сипатта болса, нәтиже көрсеткішіне қол жеткізу коэффициенті нақты орындалғанның жоспарлы мәнге арақатынасына тең болады:
hj = факт/жоспар.
Егер нәтиже көрсеткіші теріс сипатта болса, нәтиже көрсеткішіне қол жеткізу коэффициенті:
hj = 2 – факт/жоспарға тең болады.
Серпіні теріс сипаттағы нәтиже көрсеткішінің нақты мәні жоспарлы мәннен 2 есе немесе одан да көп асып түссе, онда осы нәтиже көрсеткішіне қол жеткізу коэффициенті 0-ге теңестіріледі.
Бұл ретте:
егер hj ≥ 1, онда hj j = 1,
егер hj < 1, онда hj = фактінің жоспарлы мәнге арақатынасы/жоспарлы мәннің нақты орындалғанға арақатынасы;

если hj ˂ 0, то hj = 0.
Показатель результата, не имеющий планового значения на отчетный период, в расчет коэффициента реализации задачи плана развития государственного органа не принимается.
Когда единица измерения показателя результата является время (час: минута), то при расчете достижения учитывается единый формат единицы измерения (часы или минуты).
При невозможности представления данных за 12 месяцев, показатель результата в расчет коэффициента реализации задачи плана развития государственного органа не принимается.
Не принимается к расчету показатель результата, плановое и фактическое значения которого равны 0 (при положительной динамике).
При расчете коэффициента реализации каждой задачи плана развития государственного органа учитывается наличие фактов перевыполнения показателя результата, корректировок плановых значений показателя результатя в сторону снижения, отсутствие положительной динамики факта по сравнению с фактом прошлого года.
При наличии указанных фактов результат достижения показателя результата hj умножается на коэффициент 0,9.
Когда факт перевыполнения превышает 100%, результат достижения показателя результат hj умножается на коэффициент 0,8.
При оценке не учитываются задачи и показатели результатов с грифом "Секретно".
Параграф 2. Оценка по критерию "Bi" "Эффективность исполнения бюджетных программ в достижении цели плана развития"
29. Оценка эффективности государственных органов по достижению показателей бюджетных программ осуществляется уполномоченным государственным органом по исполнению бюджета.
По критерию "Bi" оценивается эффективность реализации намеченных результатов бюджетных программ, предусмотренных для достижения стратегической цели.
Для оценки коэффициента эффективности исполнения бюджетных программ в достижении целей до 1 апреля следующего за отчетным годом проводится анализ бюджетных программ оцениваемых центральных госорганов за отчетный период. Производятся рабочие расчеты по определению эффективности исполнения бюджетных программ, предусмотренных для достижения целей (процент достижения средних значений прямых и конечных результатов бюджетной программы делится на процент фактического освоения выделенных средств на соответствующий финансовый год и умножается на 100).
30. Расчет критерия Bi "Эффективность исполнения бюджетных программ в достижении цели плана развития" осуществляется по следующей формуле:
где:
rz – коэффициент эффективности исполнения каждой бюджетной программы в достижении цели;
t – количество бюджетных программ в достижении цели.
Коэффициент эффективности исполнения каждой бюджетной программы в достижении цели (rz) рассчитывается путем деления среднеарифметического значения коэффициентов достижения показателей прямых и конечных результатов на коэффициент освоения бюджетных средств бюджетной программы.
В случае перевыполнения показателей достижения прямых и конечных результатов, учитывается по показателю значение, не превышающее 100%.

егер hj ˂ 0, онда hj = 0.
Есепті кезеңде жоспарлы мәні жоқ нәтиже көрсеткіші мемлекеттік органның даму жоспарының міндетін іске асыру коэффициентін есептеуге алынбайды.
Нәтиже көрсеткішінің өлшем бірлігі уақыт болғанда (сағат: минут), онда қол жеткізуді есептеу кезінде өлшем бірлігінің бірыңғай форматы (сағаттар немесе минуттар) есепке алынады.
12 айдың деректерін ұсыну мүмкін болмаған кезде нәтиже көрсеткіші мемлекеттік органның даму жоспарының міндетін іске асыру коэффициентін есептеуге алынбайды.
Жоспарлы және нақты мәні 0-ге тең (оң серпін кезінде) нәтиже көрсеткіші есептеуге алынбайды.
Мемлекеттік органның даму жоспарының әрбір міндетін іске асыру коэффициентін есептеу кезінде нәтиже көрсеткішін артығымен орындау фактілерінің, нәтиже көрсеткішінің жоспарлы мәндерін азаю жағына қарай түзетулердің болуы, өткен жылдың фактісімен салыстырғанда фактінің оң серпінінің болмауы ескеріледі.
Аталған фактілер болған кезде hj нәтиже көрсеткішіне қол жеткізу нәтижесі 0,9 коэффициентіне көбейтіледі.
Артығымен орындау фактісі 100%-дан асқанда, hj нәтиже көрсеткішіне қол жеткізу нәтижесі 0,8 коэффициентіне көбейтіледі.
Бағалау кезінде "Құпия" деген грифі бар міндеттер мен нәтиже көрсеткіштері ескерілмейді.
2-параграф. "Даму жоспарының мақсатына қол жеткізуде бюджеттік бағдарламалардың орындалу тиімділігі" "Bi" өлшемшарты бойынша бағалау
29. Бюджеттік бағдарламалардың көрсеткіштеріне қол жеткізу бойынша мемлекеттік органдардың тиімділігін бағалауды бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган жүзеге асырады.
"Bi" өлшемшарты бойынша стратегиялық мақсатқа қол жеткізу үшін көзделген бюджеттік бағдарламалардың белгіленген нәтижелерін іске асырудың тиімділігі бағаланады.
Мақсаттарға қол жеткізуде бюджеттік бағдарламалардың орындалу тиімділігінің коэффициентін бағалау үшін есепті жылдан кейінгі жылдың 1 сәуіріне дейін бағаланатын орталық мемлекеттік органдардың есепті кезеңдегі бюджеттік бағдарламаларына талдау жүргізіледі. Мақсаттарға қол жеткізу үшін көзделген бюджеттік бағдарламалардың орындалу тиімділігін айқындау бойынша жұмыс есептері жүргізіледі (бюджеттік бағдарламаның тікелей және түпкілікті нәтижелерінің орташа мәндеріне қол жеткізу пайызы тиісті қаржы жылына бөлінген қаражаттың нақты игерілу пайызына бөлінеді және 100-ге көбейтіледі).
30. Bi "Даму жоспарының мақсатына қол жеткізуде бюджеттік бағдарламалардың орындалу тиімділігі" өлшемшартын есептеу мына формула бойынша жүзеге асырылады:
мұнда:
rz – мақсатқа қол жеткiзудегі әрбiр бюджеттік бағдарламаның орындалу тиiмдiлiгінің коэффициентi;
t – мақсатқа қол жеткізудегі бюджеттік бағдарламалардың саны.
Мақсатқа қол жеткiзудегі әрбiр бюджеттiк бағдарламаның орындалу тиімділігінің коэффициентi (rz) тiкелей және түпкiлiктi нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткiзу коэффициенттерiнiң орташа арифметикалық мәнiн бюджеттік бағдарламаның бюджет қаражатын игеру коэффициентіне бөлу жолымен есептеледi.
Тікелей және түпкілікті нәтижелерге қол жеткізу көрсеткіштері асыра орындалған жағдайда көрсеткіш бойынша 100%-дан аспайтын мән есепке алынады.

По бюджетным программам, по которым освоение средств составило 90% и меньше, а достижение результатов выше, коэффициент эффективности исполнения будет составлять 0,9.
Например, по программе средства освоены на 84,5%, а результаты достигнуты на 100%, коэффициент эффективности исполнения бюджетной программы составит 1,2 (100/84,5).
Другой пример: средства освоены на 63%, результаты достигнуты на 75%, коэффициент эффективности исполнения бюджетной программы составит 1,2 (75/63).
В этих случаях к таким программам применяется коэффициент эффективности исполнения 0,9.
Оценке подлежат все бюджетные программы (за исключением субвенций), участвующие в достижении целей и/или целевых индикаторов плана развития государственного органа.
По трансфертам и распределяемым бюджетным программам у администратора бюджетных программ, направляющего трансферты и распределяющего распределяемые бюджетные программы оцениваются показатели конечных результатов.
У администраторов бюджетных программ, получающих средства за счет распределяемых бюджетных программ оцениваются показатели прямых результатов.
Параграф 3. Оценка по критерию "Сi" "Взаимосвязь цели плана развития с бюджетными программами"
31. Оценка взаимосвязи цели плана развития с показателями бюджетных программ осуществляется уполномоченным государственным органом по исполнению бюджета.
По критерию "Сi" оценивается степень взаимосвязи цели плана развития с показателями реализуемых бюджетных программ.
32. Коэффициент взаимосвязи цели плана развития с бюджетными программами определяется экспертным путем, при анализе каждой бюджетной программы на взаимосвязь и соответствие.
Например, если по бюджетной программе 2 из 10 показателей не характеризуют достижение цели и/или целевых индикаторов, то коэффициент взаимосвязи необходимо рассчитать отношением 8/10. В данном случае коэффициент взаимосвязи будет равен 0,8.
Коэффициент взаимосвязи каждой цели рассчитывается среднеарифметическим значением взаимосвязи всех участвующих в ее достижении бюджетных программ.
где:
Сi – коэффициент взаимосвязи цели плана развития с бюджетными программами;
Сr – коэффициент взаимосвязи бюджетной программы в достижении цели;
t – количество бюджетных программ в достижении цели.
Параграф 4. Итоговый расчет достижения цели плана развития и эффективности исполнения бюджетных программ центральных государственных органов

Қаражаттың игерілуі 90% және одан аз, ал нәтижелерге қол жеткізу жоғары болған бюджеттік бағдарламалар бойынша орындалу тиімділігінің коэффициенті 0,9-ды құрайтын болады.
Мысалы, бағдарлама бойынша қаражат 84,5%-ға игеріліп, ал нәтижелерге 100% қол жеткізілсе, бюджеттік бағдарламаның орындалу тиімділігінің коэффициенті 1,2 (100/84,5) құрайды.
Басқа мысал: қаражат 63%-ға игеріліп, нәтижелерге 75% қол жеткізілсе, бюджеттік бағдарламаның орындалу тиімділігінің коэффициенті 1,2 (75/63) құрайды.
Мұндай жағдайларда осындай бағдарламаларға орындалу тиімділігінің 0,9 коэффициенті қолданылады.
Мемлекеттік органның даму жоспарының мақсаттарына және/немесе нысаналы индикаторларына қол жеткізуге қатысатын барлық бюджеттік бағдарламалар (субвенцияларды қоспағанда) бағалануға тиіс.
Трансферттер мен бөлінетін бюджеттік бағдарламалар бойынша трансферттерді жіберетін және бөлінетін бюджеттік бағдарламаларды бөлетін бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің түпкілікті нәтижелер көрсеткіштері бағаланады.
Бөлінетін бюджеттік бағдарламалар есебінен қаражат алатын бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің тікелей нәтижелер көрсеткіштері бағаланады.
3-параграф. "Сi" "Даму жоспары мақсатының бюджеттік бағдарламалармен өзара байланысы" өлшемшарты бойынша бағалау
31. Даму жоспары мақсатының бюджеттік бағдарламалар көрсеткіштерімен өзара байланысын бағалауды бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган жүзеге асырады.
Даму жоспары мақсатының іске асырылатын бюджеттік бағдарламалардың көрсеткіштерімен өзара байланыс дәрежесі "Сі" өлшемшарты бойынша бағаланады.
32. Даму жоспары мақсатының бюджеттік бағдарламалармен өзара байланыс коэффициенті әрбір бюджеттік бағдарламаны өзара байланыс пен сәйкестік тұрғысынан талдау кезінде сараптама жасау жолымен айқындалады.
Мысалы, егер бюджеттік бағдарлама бойынша 10 көрсеткіштің 2-уі мақсаттарға және/немесе нысаналы индикаторларға қол жеткізуді сипаттамаса, онда өзара байланыс коэффициентін 8/10 арақатынасында есептеу қажет. Бұл жағдайда өзара байланыс коэффициенті 0,8-ге тең болады.
Әр мақсаттың өзара байланыс коэффициенті оған қол жеткізуге қатысатын барлық бюджеттік бағдарламалардың өзара байланысының орташа арифметикалық мәнімен есептеледі.
мұнда:
Сi – даму жоспары мақсатының бюджеттік бағдарламалармен өзара байланыс коэффициенті;
Сr – мақсатқа қол жеткізудегі бюджеттік бағдарламаның өзара байланыс коэффициенті;
t – мақсатқа қол жеткізудегі бюджеттік бағдарламалардың саны.
4-параграф. Даму жоспарының мақсатына қол жеткізудің және орталық мемлекеттік органдардың бюджеттік бағдарламаларының орындалу тиімділігінің қорытынды есептемесі

33. Формула расчета достижения цели плана развития и показателей бюджетных программ в достижении цели:
Ri = (Ai + Bi)/2 × Сi ,
где:
Ai – коэффициент достижения цели плана развития;
Bi – коэффициент эффективности исполнения бюджетных программ в достижении целей плана развития;
Сi – коэффициент взаимосвязи цели плана развития с бюджетными программами.
При итоговом расчете достижения цели плана развития и эффективности исполнения бюджетных программ рассчитывается коэффициент по каждому целевому индикатору.
34. Коэффициент оценки эффективности достижения целей и показателей бюджетных программ центральных государственных органов формируется с учетом математического округления до двух знаков после запятой.
Параграф 5. Общая оценка по "Достижению цели" центральных государственных органов
35. Общая оценка эффективности по "Достижению цели" центральных государственных органов определяется по следующей формуле:
где:
RЦГО – итоговая оценка эффективности достижения целей и показателей бюджетных программ центрального государственного органа;
Ri – коэффициент достижения цели плана развития и показателей бюджетных программ в достижении цели;
Di – коэффициент достижения макроиндикаторов плана развития;
Xi – коэффициент достижения показателей результатов плана развития;
n – количество целей плана развития;
n1 – количество стратегических направлений плана развития, в рамках которых предусмотрены макроиндикаторы;
n2 – количество задач плана развития, в рамках которых предусмотрены показатели развития;
W – штрафные баллы.
36. Итоговый балл операционной оценки по блоку достижения целей центральных государственных органов формируется с учетом математического округления до двух знаков после запятой.
37. В соответствии с полученным результатом оценки определяется степень эффективности деятельности государственного органа по достижению целей.
Высокая степень эффективности государственного органа соответствует показателю оценки от 90 до 100 баллов, средняя степень – от 70 до 89,99 балла, низкая степень – от 50 до 69,99 балла. Неэффективной признается деятельность государственного органа, набравшего по результатам оценки менее 50 баллов.
Глава 6. Операционная оценка достижения целей плана развития Агентства по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан
38. Операционная оценка эффективности деятельности Национального Банка Республики Казахстан (далее – НБРК) осуществляется по критерию достижение целей стратегического плана, Агентства по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан (далее – АЗРК) и Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка (далее – АРРФР) по критерию достижение целей плана развития.

33. Даму жоспарының мақсатына қол жеткізуді және мақсатқа қол жеткізудегі бюджеттік бағдарламалар көрсеткіштерін есептеу формуласы:
Ri = (Ai + Bi)/2 × Сi,
мұнда:
Ai – даму жоспарының мақсатына қол жеткізу коэффициенті;
Bi – даму жоспарының мақсаттарына қол жеткізудегі бюджеттік бағдарламалардың орындалу тиімділігінің коэффициенті;
Сi – даму жоспары мақсатының бюджеттік бағдарламалармен өзара байланыс коэффициенті.
Даму жоспарының мақсатына қол жеткізуді және бюджеттік бағдарламалардың орындалу тиімділігін қорытынды есептеу кезінде әрбір нысаналы индикатор бойынша коэффициент есептеледі.
34. Орталық мемлекеттік органдардың бюджеттік бағдарламаларының мақсаттары мен көрсеткіштеріне қол жеткізу тиімділігін бағалау коэффициенті үтірден кейінгі екі белгіге дейін математикалық дөңгелектеу ескеріле отырып қалыптастырылады.
5-параграф. Орталық мемлекеттік органдарды "Мақсатқа қол жеткізу" бойынша жалпы бағалау
35. Орталық мемлекеттік органдардың "Мақсатқа қол жеткізу" бойынша тиімділігін жалпы бағалау мына формула бойынша айқындалады:
мұнда:
RОМО – орталық мемлекеттік органның бюджеттік бағдарламаларының мақсаттары мен көрсеткіштеріне қол жеткізу тиімділігін қорытынды бағалау;
Ri – даму жоспарының мақсатына және мақсатқа қол жеткізудегі бюджеттік бағдарламалардың көрсеткіштеріне қол жеткізу коэффициенті;
Di – даму жоспарының түйінді ұлттық индикаторларына қол жеткізу коэффициенті;
Xi – даму жоспарының нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізу коэффициенті;
n – даму жоспары мақсаттарының саны;
n1 – макроиндикаторлар көзделген даму жоспарының стратегиялық бағыттарының саны;
n2 – даму көрсеткіштері көзделген даму жоспары міндеттерінің саны;
W – айыппұл балдары.
36. Орталық мемлекеттік органдарды мақсаттарға қол жеткізу блогы бойынша операциялық бағалаудың қорытынды балы үтірден кейінгі екі белгіге дейін математикалық дөңгелектеу ескеріле отырып қалыптастырылады.
37. Алынған бағалау нәтижесіне сәйкес мемлекеттік органның мақсаттарға қол жеткізу бойынша қызметінің тиімділік дәрежесі айқындалады.
Мемлекеттік орган тиімділігінің жоғары дәрежесі 90-нан 100 балға дейінгі бағалау көрсеткішіне, орташа дәреже – 70-тен 89,99 балға дейінгі көрсеткішке, төмен дәреже – 50-ден 69,99 балға дейінгі көрсеткішке сәйкес келеді. Бағалау нәтижелері бойынша 50 балдан аз алған мемлекеттік органның қызметі тиімсіз болып танылады.
6-тарау. Қазақстан Республикасы Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігінің даму жоспарының мақсаттарына қол жеткізуді операциялық бағалау
38. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі (бұдан әрі – ҚРҰБ) қызметінің тиімділігін операциялық бағалау стратегиялық жоспардың мақсаттарына қол жеткізу өлшемшарты бойынша, Қазақстан Республикасы Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі (бұдан әрі – БҚДА) мен Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі (бұдан әрі – ҚНРДА) қызметінің тиімділігін операциялық бағалау даму жоспарының мақсаттарына қол жеткізу өлшемшарты бойынша жүзеге асырылады.

39. Оценка достижения целей стратегического плана НБРК рассчитывается по следующей формуле:
RНБРК = (Ai * 100) - W,
где:
Ai – коэффициент достижения цели стратегического плана;
W – штрафные баллы.
40. Оценка достижения целей плана развития АЗРК и АРРФР рассчитывается по следующей формуле:
RАЗРК, АРРФР = (Ai * 100) - W,
где:
Ai – коэффициент достижения цели плана развития;
W – штрафные баллы.
Глава 7. Операционная оценка эффективности деятельности местных исполнительных органов по блоку достижения целей
41. Операционная оценка осуществляется посредством определения уровня достижения целей плана развития области, города республиканского значения, столицы и эффективности по достижению показателей бюджетных программ.
42. Операционная оценка эффективности деятельности местных исполнительных органов осуществляется по следующим критериям:
1) достижение целей планов развития областей, городов республиканского значения, столицы;
2) отсутствие нарушений в рамках действующего законодательства Республики Казахстан, по итогам проверок программ развития органами государственного аудита и финансового контроля за оцениваемый период;
3) достижение прямых результатов бюджетных программ развития;
4) эффективность исполнения бюджетной программы развития;
5) использование новых практик бюджетирования (бюджет народного участия).
Оценка эффективности деятельности местных исполнительных органов по критерию "Достижение целей плана развития области, города республиканского значения, столицы" осуществляется Высшей аудиторской палатой.
Оценка эффективности по критериям "Отсутствие нарушений в рамках действующего законодательства Республики Казахстан, по итогам проверок программ развития органами государственного аудита и финансового контроля за оцениваемый период", "Достижение прямых результатов бюджетной программы развития", "Использование новых практик бюджетирования" (бюджет народного участия) и "Эффективность исполнения бюджетной программы развития" осуществляется уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Уполномоченный орган по исполнению бюджета формирует заключения по критериям "Отсутствие нарушений в рамках действующего законодательства Республики Казахстан, по итогам проверок программ развития органами государственного аудита и финансового контроля за оцениваемый период", "Достижение прямых результатов бюджетной программы развития", "Эффективность исполнения бюджетной программы развития", и "Использование новых практик бюджетирования" (бюджет народного участия) и направляет в установленные Графиком оценки сроки в Высшую аудиторскую палату.

39. ҚРҰБ стратегиялық жоспарының мақсаттарына қол жеткізуді бағалау мына формула бойынша есептеледі:
RҚРҰБ = ( Ai * 100 ) - W,
мұнда:
Ai – стратегиялық жоспардың мақсатына қол жеткізу коэффициенті;
W – айыппұл балдары.
40. БҚДА және ҚНРДА даму жоспарының мақсаттарына қол жеткізуді бағалау мына формула бойынша есептеледі:
RБҚДА, ҚНРДА = (Ai * 100) - W,
мұнда:
Ai – даму жоспарының мақсатына қол жеткізу коэффициенті;
W – айыппұл балдары.
7-тарау. Жергілікті атқарушы органдар қызметінің тиімділігін мақсаттарға қол жеткізу блогы бойынша операциялық бағалау
41. Операциялық бағалау облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының мақсаттарына қол жеткізу деңгейін және бюджеттік бағдарламалардың көрсеткіштеріне қол жеткізу бойынша тиімділікті айқындау арқылы жүзеге асырылады.
42. Жергілікті атқарушы органдар қызметінің тиімділігін операциялық бағалау мынадай өлшемшарттар бойынша жүзеге асырылады:
1) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың даму жоспарларының мақсаттарына қол жеткізу;
2) мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары бағаланатын кезеңде даму бағдарламаларына жүргізген тексерулер қорытындысы бойынша Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасы шеңберінде бұзушылықтардың болмауы;
3) бюджеттік даму бағдарламаларының тікелей нәтижелеріне қол жеткізу;
4) бюджеттік даму бағдарламасының орындалу тиімділігі;
5) бюджеттеудің жаңа практикаларын (халық қатысатын бюджет) пайдалану.
"Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының мақсаттарына қол жеткізу" өлшемшарты бойынша жергілікті атқарушы органдар қызметінің тиімділігін бағалауды Жоғары аудиторлық палата жүзеге асырады.
"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары бағаланатын кезеңде даму бағдарламаларына жүргізген тексерулер қорытындысы бойынша Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасы шеңберінде бұзушылықтардың болмауы", "Бюджеттік даму бағдарламасының тікелей нәтижелеріне қол жеткізу", "Бюджеттеудің жаңа практикаларын (халық қатысатын бюджет) пайдалану" және "Бюджеттік даму бағдарламасының орындалу тиімділігі" өлшемшарттары бойынша тиімділікті бағалауды бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган жүзеге асырады.
Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары бағаланатын кезеңде даму бағдарламаларына жүргізген тексерулер қорытындысы бойынша Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасы шеңберінде бұзушылықтардың болмауы", "Бюджеттік даму бағдарламасының тікелей нәтижелеріне қол жеткізу", "Бюджеттік даму бағдарламасының орындалу тиімділігі" және "Бюджеттеудің жаңа практикаларын (халық қатысатын бюджет) пайдалану" өлшемшарттары бойынша қорытынды қалыптастырады және Бағалау графигінде белгіленген мерзімде Жоғары аудиторлық палатаға жібереді.

43. Заключения о результатах операционной оценки по блоку достижения целей местных исполнительных органов формируются по форме согласно приложению 6 к Методике.
44. В соответствии с полученным результатом оценки определяется степень эффективности деятельности оцениваемого государственного органа.
Высокая степень эффективности деятельности оцениваемого государственного органа соответствует показателю оценки от 90 до 100 баллов, средняя степень – от 70 до 89,99 баллов, низкая степень – от 50 до 69,99 баллов. Неэффективной признается деятельность оцениваемого государственного органа, набравшего по результатам оценки менее 50 баллов.
Параграф 1. Оценка по критерию "D" "Достижение целей плана развития области, города республиканского значения, столицы"
45. Расчет критерия "Достижение целей плана развития области, города республиканского значения, столицы" осуществляется на основании среднего арифметического достижения по ключевым национальным индикаторам, целевым индикаторам и показателям результатов по следующей формуле:
где:
D – коэффициент достижения целей плана развития области, города республиканского значения, столицы;
hj – коэффициент достижения каждого ключевого национального индикатора, целевого индикатора и показателя результата, предусмотренного в достижение соответствующей цели;
m – общее количество ключевых национальных индикаторов, целевых индикаторов и показателей результатов.
При этом:
если hj ≥ 1, то hj = 1,
если hj < 1, то hj = соотношение факта к плановому значению;
если hj ˂ 0, то hj = 0.
Оценка по критерию "Достижение целей плана развития области, города республиканского значения, столицы" осуществляется на основании ключевых национальных индикаторов, целевых индикаторов и показателей результатов, указанных в приложении 9 к Методике.
Если характер динамики каждого ключевого национального индикатора, целевого индикатора и показателя результата положительный, коэффициент достижения ключевого национального индикатора, целевого индикатора и показателя результата равен соотношению фактического исполнения к плановому значению:
hj = факт/план.
Если характер динамики ключевого национального индикатора, целевого индикатора и показателя результата отрицательный, коэффициент достижения целевого индикатора равен:
hj = 2 – факт/план;
Когда фактическое значение ключевого национального индикатора, целевого индикатора и показателя результата с отрицательным характером динамики превышает плановое значение в 2 раза или больше, то коэффициент достижения данного ключевого национального индикатора, целевого индикатора и показателя результата приравнивается к 0.
При расчете коэффициента достижения целей плана развития области, города республиканского значения, столицы учитывается наличие фактов перевыполнения ключевого национального индикатора, целевого индикатора и показателя результата.

43. Жергілікті атқарушы органдарды мақсаттарға қол жеткізу блогы бойынша операциялық бағалау нәтижелері туралы қорытындылар Әдістемеге 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қалыптастырылады.
44. Алынған бағалау нәтижесіне сәйкес бағаланатын мемлекеттік орган қызметінің тиімділік дәрежесі айқындалады.
Бағаланатын мемлекеттік орган қызметі тиімділігінің жоғары дәрежесі 90-нан 100 балға дейінгі бағалау көрсеткішіне, орташа дәреже – 70-тен 89,99 балға дейінгі көрсеткішке, төмен дәреже – 50-ден 69,99 балға дейінгі көрсеткішке сәйкес келеді. Бағалау нәтижелері бойынша 50-ден аз балл алған бағаланатын мемлекеттік органның қызметі тиімсіз болып танылады.
1-параграф. "D" "Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының мақсаттарына қол жеткізу" өлшемшарты бойынша бағалау
45. "Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының мақсаттарына қол жеткізу" өлшемшартын есептеу түйінді ұлттық индикаторлар, нысаналы индикаторлар және нәтижелер көрсеткіштері бойынша орташа арифметикалық жетістік негізінде мына формула бойынша жүзеге асырылады:
мұнда:
D – облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының мақсаттарына қол жеткізу коэффициенті;
hj – әрбір түйінді ұлттық индикаторға, нысаналы индикаторға және тиісті мақсатқа қол жеткізу үшін көзделген нәтиже көрсеткішіне қол жеткізу коэффициенті;
m – түйінді ұлттық индикаторлардың, нысаналы индикаторлардың және нәтижелер көрсеткіштерінің жалпы саны.
Бұл ретте:
егер hj ≥ 1, онда hj = 1,
егер hj < 1, онда hj = фактінің жоспарлы мәнге арақатынасы;
егер hj ˂ 0, онда hj = 0.
"Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының мақсаттарына қол жеткізу" өлшемшарты бойынша бағалау Әдістемеге 9-қосымшада көрсетілген түйінді ұлттық индикаторлар, нысаналы индикаторлар және нәтижелер көрсеткіштері негізінде жүзеге асырылады.
Егер әрбір түйінді ұлттық индикатордың, нысаналы индикатордың және нәтиже көрсеткішінің серпіні оң сипатта болса, түйінді ұлттық индикаторға, нысаналы индикаторға және нәтиже көрсеткішіне қол жеткізу коэффициенті нақты орындалғанның жоспарлы мәнге арақатынасына тең болады:
hj = факт/жоспар.
Егер түйінді ұлттық индикатордың, нысаналы индикатордың және нәтиже көрсеткішінің серпіні теріс сипатта болса, нысаналы индикаторға қол жеткізу коэффициенті:
hj = 2 – факт/жоспарға тең болады;
Серпіні теріс сипаттағы түйінді ұлттық индикатордың, нысаналы индикатордың және нәтиже көрсеткішінің нақты мәні жоспарлы мәннен 2 есе немесе одан да көп асып түссе, онда осы түйінді ұлттық индикаторға, нысаналы индикаторға және нәтиже көрсеткішіне қол жеткізу коэффициенті 0-ге теңестіріледі.
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының мақсаттарына қол жеткізу коэффициентін есептеу кезінде түйінді ұлттық индикаторды, нысаналы индикаторды және нәтиже көрсеткішін артығымен орындау фактілерінің болуы ескеріледі.

При наличии указанного факта результат достижения ключевого национального индикатора, целевого индикатора и показателя результата hj умножается на коэффициент 0,9. Когда факт перевыполнения превышает 100%, результат достижения ключевого национального индикатора, целевого индикатора и показателя результата hj умножается на коэффициент 0,8.
Перевыполнение показателей учитывается только по целевым индикаторам и показателям результатов.
46. При расчете коэффициента достижения целей плана развития области, города республиканского значения, столицы:
целевой индикатор, не имеющий планового значения на отчетный период, в расчет коэффициента достижения цели не принимается;
при невозможности представления данных за 12 (двенадцать) месяцев, целевой индикатор в расчет коэффициента достижения цели плана развития области, города республиканского значения, столицы не принимается;
не принимаются к расчету целевой индикатор, плановое и фактическое значения которого равны 0 (при положительной динамике).
Параграф 2. Оценка по критерию "L" "Отсутствие нарушений бюджетного и иного законодательства по итогам проверок программ развития органов государственного аудита и финансового контроля за оцениваемый период"
47. При проведении оценки по критерию "Отсутствие нарушений в рамках действующего законодательства Республики Казахстан, по итогам проверок программ развития органами государственного аудита и финансового контроля за оцениваемый период" указываются:
орган государственного аудита и финансового контроля, которым проведены проверки;
количество проверок, охвативших отчетный период;
общий объем бюджетных средств государственного органа и его подведомственных учреждений, охваченных аудитом;
выявленные нарушения в рамках действующего законодательства за отчетный период, в том числе:
финансовые нарушения;
нарушение законодательства бухгалтерского учета и финансовой отчетности;
нарушения законодательства о государственных закупках, за исключением нарушений, выявленных камеральным контролем, и сумм нарушений, которые организаторами конкурсов обжалованы в судебном порядке.
Указывается информация о наличии анализа достижения целей планов развития областей, городов республиканского значения, столицы во взаимосвязи с бюджетными расходами, проведенного службой внутреннего аудита.
48. Балл по данному критерию выставляется согласно приложению 7 к Методике и определяется в виде среднего балла в разрезе администраторов бюджетных программ развития.
Параграф 3. Оценка по критерию "Z" "Достижение прямых результатов бюджетной программы развития"

Көрсетілген факт болған кезде hj түйінді ұлттық индикаторына, нысаналы индикаторына және нәтиже көрсеткішіне қол жеткізу нәтижесі 0,9 коэффициентіне көбейтіледі. Артығымен орындау фактісі 100%-дан асқанда, hj түйінді ұлттық индикаторына, нысаналы индикаторына және нәтиже көрсеткішіне қол жеткізу нәтижесі 0,8 коэффициентіне көбейтіледі.
Көрсеткіштердің артығымен орындалуы нысаналы индикаторлар және нәтижелер көрсеткіштері бойынша ғана ескеріледі.
46. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының мақсаттарына қол жеткізу коэффициентін есептеу кезінде:
есепті кезеңге жоспарлы мәні жоқ нысаналы индикатор мақсатқа қол жеткізу коэффициентін есептеуге алынбайды;
12 (он екі) айдың деректерін ұсыну мүмкін болмаған кезде нысаналы индикатор облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының мақсатына қол жеткізу коэффициентін есептеуге алынбайды;
жоспарлы және нақты мәні 0-ге тең (серпіні оң болған кезде) нысаналы индикатор есептеуге алынбайды.
2-параграф. "L" "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары бағаланатын кезеңде даму бағдарламаларына жүргізген тексерулер қорытындысы бойынша бюджет және өзге де заңнаманы бұзушылықтардың болмауы" өлшемшарты бойынша бағалау
47. "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары бағаланатын кезеңде даму бағдарламаларына жүргізген тексерулер қорытындысы бойынша Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасы шеңберінде бұзушылықтардың болмауы" өлшемшарты бойынша бағалау жүргізу кезінде мыналар:
тексеру жүргізген мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органы;
есепті кезеңді қамтыған тексерулер саны;
аудитпен қамтылған мемлекеттік органның және оның ведомстволық бағынысты мекемелерінің бюджет қаражатының жалпы көлемі;
есепті кезеңде қолданыстағы заңнама шеңберінде анықталған бұзушылықтар, соның ішінде:
қаржылық бұзушылықтар;
бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік заңнамасын бұзушылық;
камералдық бақылау кезінде анықталған бұзушылықтарды және конкурстарды ұйымдастырушылар сот тәртібінде шағымданған бұзушылықтар сомаларын қоспағанда, мемлекеттік сатып алу туралы заңнаманы бұзушылықтар көрсетіледі.
Бюджет шығыстарымен өзара байланыста облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың даму жоспарының мақсаттарына қол жеткізуге ішкі аудит қызметі жүргізген талдаудың болуы туралы ақпарат көрсетіледі.
48. Осы өлшемшарт бойынша балл Әдістемеге 7-қосымшаға сәйкес қойылады және бюджеттік даму бағдарламалары әкімшілерінің бөлінісінде орташа балл түрінде айқындалады.
3-параграф. "Z" "Бюджеттік даму бағдарламасының тікелей нәтижелеріне қол жеткізу" өлшемшарты бойынша бағалау

49. Балл по критерию "Достижение прямых результатов бюджетной программы развития" определяется по двум показателям: "Достижение прямых результатов бюджетной программы развития" и "Качество планирования показателей результативности бюджетных программ".
Показателями прямого результата являются показатели, отражающие количественную характеристику объема выполняемых государственных функций, полномочий и оказываемых государственных услуг в пределах предусмотренных бюджетных средств по данной бюджетной программе.
В показателях прямого результата по бюджетным программам развития указывается поименный перечень бюджетных инвестиций. При этом, при реализации объектов продолжительного характера указывается объем выполняемых работ и услуг на текущий финансовый год, а в случае их завершения указываются наименования инвестиционных проектов, завершенных в текущем финансовом году. Объем выполняемых работ и услуг определяется в натуральном выражении.
Если имеются переходящие инвестиционные проекты, не вошедшие в оценку эффективности за отчетный финансовый год по причине отсутствия финансирования, то в пояснительной записке следует указать перечень объектов, не завершенных в прошлый финансовый год и являющихся завершающими и/или переходящими в следующий финансовый год.
Если по программам развития предусмотрены текущие расходы (погашение кредиторской задолженности, расходы на проведение конкурсов, приобретение активов, ТМЦ, получение правоустанавливающих и подтверждающих документов, оплата аванса), то вышеперечисленные текущие мероприятия не учитываются в оценке и производится вычитание 0,2 штрафных балла за каждый зафиксированный факт.
Когда акты выполненных объемов работ подписаны в январе следующего финансового года, необходимо учитывать прямой результат как достигнутый.
Балл достижения прямого результата по одной бюджетной программе определяется по следующей формуле:
Z = F/Q * 18
где:
Z – балл достижения прямого результата по одной бюджетный программе;
F – количество фактически достигнутых показателей каждого мероприятия;
Q – общее количество показателей бюджетных программ;
18 – максимальный балл достижения прямых результатов бюджетной программы развития.
Максимальный балл по критерию достижения прямого результата – 20, в том числе достижение прямых результатов бюджетных программ развития – 18 баллов; обеспечение качества планирования показателей бюджетных программ – 2 балла.
При этом фактически достигнутыми считаются показатели с результатом 80% и более.
По администратору бюджетной программы определяется средний балл достижения прямых результатов по всем бюджетным программам путем суммирования баллов по каждой бюджетной программе и деления полученной суммы на общее количество бюджетных программ.
По местному исполнительному органу определяется средняя оценка по критерию достижения прямых результатов бюджетных программ развития по всем администраторам местных бюджетных программ.
При перевыполнении показателей данного критерия, по показателю учитывается значение 100%.
По бюджетным программам, предусматривающим увеличение уставного капитала, оценка достижения результатов осуществляется по указанным в финансово-экономическом обосновании мероприятиям, реализация которых предусмотрена в оцениваемом финансовом году. При продолжающихся проектах (согласно указанным в финансово-экономическом обосновании мероприятиям по годам) учитывать фактически выполненные работы по итогам года.
Когда показатели прямых результатов по бюджетным программам предусматривают вместо количественных характеристик мероприятия, не позволяющие оценить достижение прямого результата, то данная бюджетная программа оценивается как результат некачественного планирования.
В рамках реализации бюджетных программ развития для аналитической информации представляются данные о сдаче (вводе) запланированных объектов в установленные сроки (план и факт) и перечень не введенных в эксплуатацию объектов в отчетный период с указанием причин задержки ввода.
Оценка по показателю "Качество планирования показателей результативности бюджетных программ" осуществляется путем анализа показателей результативности бюджетных программ, утвержденных администраторами бюджетных программ.
При наличии во всех бюджетных программах государственного органа показателей результативности, являющихся количественно измеримыми и подлежащими к оценке, а также соответствующих целям и задачам администратора бюджетных программ и документам системы государственного планирования, то присваивается максимальный балл.
При отсутствии в бюджетной программе прямого и (или) конечного результатов, наличия мероприятий вместо количественных характеристик, не позволяющих оценить достижение прямого результата, дублирование прямых результатов с конечными результатами, дублирование показателей бюджетной программы с показателями другой бюджетной программы, неизмеримых значений, занижение плановых значений, несоответствие показателей прямых результатов целям и задачам администратора бюджетных программ и документам системы государственного планирования, а также завышение нормативных сроков строительства (реконструкции) объектов, то присваивается 0 баллов.
Далее определяется средний балл по всем бюджетным программам, оцениваемым по данному показателю, по которым присваивается соответствующий балл.
Источниками информации являются утвержденные бюджетные программы и отчеты по их реализации, а также документы, подтверждающие фактическое значение достижения прямых показателей за отчетный период, в том числе акты выполненных работ, акты о приемки объектов, накладные, акты приема передачи, заключения государственных экспертиз при разработке проектно-сметной документации.

49. "Бюджеттік даму бағдарламасының тікелей нәтижелеріне қол жеткізу" өлшемшарты бойынша балл "Бюджеттік даму бағдарламасының тікелей нәтижелеріне қол жеткізу" және "Бюджеттік бағдарламалар нәтижелілігі көрсеткіштерін жоспарлау сапасы" деген екі көрсеткіш бойынша айқындалады.
Тікелей нәтиже көрсеткіштері орындалатын мемлекеттік функциялар, өкілеттіктер мен көрсетілетін мемлекеттік қызметтердің аталған бюджеттік бағдарлама бойынша көзделген бюджет қаражаты шегіндегі көлемінің сандық сипаттамасын көрсететін көрсеткіштер болып табылады.
Бюджеттік даму бағдарламалары бойынша тікелей нәтиже көрсеткіштерінде бюджеттік инвестициялардың атаулары бойынша тізбесі көрсетіледі. Бұл ретте, ұзақ уақыт жалғасатын объектілер іске асырылған кезде ағымдағы қаржы жылында орындалатын жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің көлемі көрсетіледі, ал олар аяқталған жағдайда ағымдағы қаржы жылы аяқталған инвестициялық жобалардың атаулары көрсетіледі. Орындалатын жұмыстардың және көрсетілетін қызметтердің көлемі нақты мәнінде көрсетіледі.
Егер қаржыландырылмау себебінен есепті қаржы жылындағы тиімділікті бағалауға кірмеген өтпелі инвестициялық жобалар болса, онда түсіндірме жазбада өткен қаржы жылында аяқталмаған және келесі қаржы жылында аяқталатын және/немесе келесі жылға өтетін объектілердің тізбесін көрсеткен жөн.
Егер даму бағдарламалары бойынша ағымдағы шығыстар (кредиторлық берешекті өтеу, конкурстар өткізуге, активтерді, тауар-материалдық құндылықтарды сатып алуға, құқық белгілейтін және растайтын құжаттарды алуға арналған шығыстар, авансты төлеу) көзделсе, онда жоғарыда аталған ағымдағы іс-шаралар бағалау кезінде ескерілмейді және әрбір тіркелген факт үшін 0,2 айыппұл балын шегеру жүргізіледі.
Орындалған жұмыс көлемінің актілеріне келесі қаржы жылының қаңтарында қол қойылғанда, тікелей нәтижені қол жеткізілген нәтиже ретінде ескеру қажет.
Бір бюджеттік бағдарлама бойынша тікелей нәтижеге қол жеткізу балы мына формула бойынша айқындалады:
Z = F/Q * 18
мұнда:
Z – бір бюджеттік бағдарлама бойынша тікелей нәтижеге қол жеткізу балы;
F – әрбір іс-шараның нақты қол жеткізілген көрсеткіштерінің саны;
Q – бюджеттік бағдарламалар көрсеткіштерінің жалпы саны;
18 – бюджеттік даму бағдарламасының тікелей нәтижелеріне қол жеткізудің ең жоғары балы.
Тікелей нәтижеге қол жеткізу өлшемшарты бойынша ең жоғары балл – 20, соның ішінде бюджеттік даму бағдарламаларының тікелей нәтижелеріне қол жеткізу – 18 балл; бюджеттік бағдарламалардың көрсеткіштерін жоспарлау сапасын қамтамасыз ету – 2 балл.
Бұл ретте 80% және одан астам нәтижесі бар көрсеткіштер нақты қол жеткізілген көрсеткіштер деп есептеледі.
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі бойынша әрбір бюджеттік бағдарлама бойынша балдарды қосу және алынған соманы бюджеттік бағдарламалардың жалпы санына бөлу жолымен барлық бюджеттік бағдарламалар бойынша тікелей нәтижелерге қол жеткізудің орташа балы айқындалады.
Жергілікті атқарушы орган бойынша жергілікті бюджеттік бағдарламалардың барлық әкімшісі бойынша бюджеттік даму бағдарламаларының тікелей нәтижелеріне қол жеткізу өлшемшарттары бойынша орташа баға айқындалады.
Осы өлшемшарттың көрсеткіштері артығымен орындалған кезде көрсеткіштің мәні 100% болып ескеріледі.
Жарғылық капиталды ұлғайтуды көздейтін бюджеттік бағдарламалар бойынша нәтижелерге қол жеткізуді бағалау іске асырылуы бағаланатын қаржы жылына көзделген қаржы-экономикалық негіздемеде көрсетілген іс-шаралар бойынша жүзеге асырылады. Жалғасып жатқан жобалар кезінде (жылдар бойынша қаржы-экономикалық негіздемеде көрсетілген іс-шараларға сәйкес) жылдың қорытындысы бойынша нақты орындалған жұмыстарды ескеру қажет.
Бюджеттік бағдарламалар бойынша тікелей нәтижелер көрсеткіштері сандық сипаттамалардың орнына тікелей нәтижеге қол жеткізуді бағалауға мүмкіндік бермейтін іс-шараларды көздесе, онда осы бюджеттік бағдарлама сапасыз жоспарлаудың нәтижесі ретінде бағаланады.
Бюджеттік даму бағдарламаларын іске асыру шеңберінде талдамалық ақпарат үшін жоспарланған объектілерді белгіленген мерзімде тапсыру (беру) туралы деректер (жоспар және факт) және есепті кезеңде пайдалануға берілмеген объектілер тізбесі пайдалануға берудің кешіктірілу себептері көрсетіле отырып ұсынылады.
"Бюджеттік бағдарламалар нәтижелілігінің көрсеткіштерін жоспарлау сапасы" көрсеткіші бойынша бағалау бюджеттік бағдарламалар әкімшілері бекіткен бюджеттік бағдарламалар нәтижелілігінің көрсеткіштерін талдау арқылы жүзеге асырылады.
Мемлекеттік органның барлық бюджеттік бағдарламаларында санмен өлшенетін және бағалауға жататын, сондай-ақ бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің мақсаттары мен міндеттеріне және мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына сәйкес келетін нәтижелілік көрсеткіштері болған кезде оларға ең жоғары балл беріледі.
Бюджеттік бағдарламада тікелей және (немесе) түпкілікті нәтиже болмаса, сандық сипаттамалардың орнына тікелей нәтижеге қол жеткізуді бағалауға мүмкіндік бермейтін іс-шаралар болса, тікелей нәтижелердің түпкілікті нәтижелермен қайталануы, бюджеттік бағдарлама көрсеткіштерінің басқа бюджеттік бағдарлама көрсеткіштерімен қайталануы орын алса, өлшенбейтін мәндер, жоспарлы мәндерді төмендету, тікелей нәтижелер көрсеткіштерінің бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің мақсаттары мен міндеттеріне және мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына сәйкес келмеуі орын алса, сондай-ақ объектілерді салудың (реконструкциялаудың) нормативтік мерзімдері асып кетсе, онда 0 балл беріледі.
Одан әрі тиісті балл берілетін аталған көрсеткіш бойынша бағаланатын барлық бюджеттік бағдарламалар бойынша орташа балл айқындалады.
Бекітілген бюджеттік бағдарламалар және оларды іске асыру бойынша есептер, сондай-ақ есепті кезеңде тікелей көрсеткіштерге қол жеткізудің нақты мәнін растайтын құжаттар, соның ішінде орындалған жұмыстар актілері, объектілерді қабылдау актілері, жүкқұжаттар, қабылдау-тапсыру актілері, жобалау-сметалық құжаттамаларды әзірлеу кезіндегі мемлекеттік сараптама қорытындылары ақпарат көздері болып табылады.

Параграф 4. Оценка по критерию "G" "Эффективность исполнения бюджетной программы развития"
50. Оценка по критерию "Эффективность исполнения бюджетной программы развития" осуществляется путем деления процента достижения прямого результата бюджетной программы на процент фактического освоения выделенных средств на соответствующий финансовый год.
51. Эффективность исполнения бюджетной программы определяется следующим образом:
Эф б/п = % ПР/% ОС * 20,
где:
Эф б/п – эффективность исполнения бюджетной программы;
% ПР – процент достижения прямого результата;
% ОС – процент освоения бюджетных средств;
20 – максимальный балл.
При достижении результатов менее 80%, эффективность исполнения бюджетной программы считать 0 баллов.
По администратору бюджетной программы определяется средний балл эффективности по всем бюджетным программам путем суммирования баллов по каждой бюджетной программе и деления полученной суммы на общее количество бюджетных программ.
Далее по местному исполнительному органу оценка определяется в виде среднего балла критерия эффективности исполнения бюджетной программы развития по всем администраторам местных бюджетных программ.
Параграф 5. Оценка по критерию "N" "Использование новых практик бюджетирования (бюджет народного участия)"
52. По данному критерию оценивается планирование и исполнение определенной доли бюджета региона с участием граждан, общественности (бюджет народного участия), как новый инструмент бюджетных отношений. Критерий направлен на участие населения в управлении общественными финансами, причастности его к реальному процессу принятия государственных решений и возможности повлиять на эти решения (путем формирования проектов местного значения, реализации и контроля за целевым и эффективным исполнением бюджетных средств, предусмотренных на эти цели).
Когда распределяется от 5% от годового объема расходов бюджета, планируемых по функциональной группе 07 "Жилищно-коммунальное хозяйство", в городах областного значения, в районах городов республиканского и областного значения, столицы с участием и по предложениям граждан, то применяется бонусный корректирующий коэффициент 1,2, от 3% – 1,1.
Параграф 6. Итоговый балл операционной оценки местных исполнительных органов по блоку достижения целей
53. Итоговый балл операционной оценки местных исполнительных органов рассчитывается по следующей формуле:
RМИО = (D * 0,5) + ((L + Z + (G * N)) – W,
где:
RМИО – итоговый балл операционной оценки местного исполнительного органа по блоку достижения целей;
D – достижение ключевых национальных индикаторов, целевых индикаторов и показателей результатов;
L – отсутствие нарушений в рамках действующего законодательства Республики Казахстан, по итогам проверок программ развития органами государственного аудита и финансового контроля за оцениваемый период;
Z – достижение прямых результатов бюджетной программы развития;
G – эффективность исполнения бюджетной программы развития;
N – использование новых практик бюджетирования (бюджет народного участия);
W – штрафные баллы.

4-параграф. "G" "Бюджеттік даму бағдарламасының орындалу тиімділігі" өлшемшарты бойынша бағалау
50. "Бюджеттік даму бағдарламасының орындалу тиімділігі" өлшемшарты бойынша бағалау бюджеттік бағдарламаның тікелей нәтижесіне қол жеткізу пайызын тиісті қаржы жылына бөлінген қаражаттың нақты игерілу пайызына бөлу арқылы жүзеге асырылады.
51. Бюджеттік бағдарламаның орындалу тиімділігі мынадай жолмен айқындалады:
Б/б тиімд. = % ТН/% ҚИ * 20,
мұнда:
Б/б тиімд. – бюджеттік бағдарламаның орындалу тиімділігі;
% ТН – тікелей нәтижеге қол жеткізу пайызы;
% ҚИ – бюджет қаражатын игеру пайызы;
20 – ең жоғары балл.
Нәтижелерге қол жеткізу 80%-дан кем болса, бюджеттік бағдарламаның орындалу тиімділігі 0 балл деп есептеледі.
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі бойынша әрбір бюджеттік бағдарлама бойынша балдарды қосу және алынған соманы бюджеттік бағдарламалардың жалпы санына бөлу арқылы барлық бюджеттік бағдарламалар бойынша орташа тиімділік балы айқындалады.
Одан әрі жергілікті атқарушы орган бойынша бағалау барлық жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілері бойынша бюджеттік даму бағдарламасының орындалу тиімділігі өлшемшартының орташа балы түрінде айқындалады.
5-параграф. "N" "Бюджеттеудің жаңа практикаларын (халық қатысатын бюджет) пайдалану" өлшемшарты бойынша бағалау
52. Осы өлшемшарт бойынша бюджеттік қатынастардың жаңа құралы ретінде азаматтар, жұртшылық қатысатын (халық қатысатын бюджет) өңір бюджетінің белгілі бір үлесінің жоспарлануы мен атқарылуы бағаланады. Өлшемшарт халықтың қоғамдық қаржыны басқаруға қатысуына, оның мемлекеттік шешімдерді қабылдаудың нақты процесіне қатысты болуына және осы шешімдерге ықпал ету мүмкіндігіне (жергілікті маңызы бар жобаларды қалыптастыру, осы мақсаттарға көзделген бюджет қаражатының нысаналы және тиімді атқарылуын іске асыру және бақылау жолымен) бағытталған.
Облыстық маңызы бар қалаларда, республикалық және облыстық маңызы бар қалалар, астана аудандарында 07 "Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық" функционалдық тобы бойынша азаматтардың қатысуымен және олардың ұсыныстары бойынша жоспарланатын бюджет шығыстарының жылдық көлемінің 5%-ынан бастап бөлінген кезде 3%-дан – 1,1 аралығында 1,2, бонустық түзету коэффициенті қолданылады.
6-параграф. Жергілікті атқарушы органдарды мақсаттарға қол жеткізу блогы бойынша операциялық бағалаудың қорытынды балы
53. Жергілікті атқарушы органдарды операциялық бағалаудың қорытынды балы мына формула бойынша есептеледі:
RЖАО = (D*0,5) + ((L + Z + (G * N)) – W,
мұнда:
RЖАО – жергілікті атқарушы органдарды мақсаттарға қол жеткізу блогы бойынша операциялық бағалаудың қорытынды балы;
D – түйінді ұлттық индикаторларға, нысаналы индикаторларға және нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізу;
L – мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары бағаланатын кезеңде даму бағдарламаларына жүргізген тексерулер қорытындысы бойынша Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасы шеңберінде бұзушылықтардың болмауы;
Z – бюджеттік даму бағдарламасының тікелей нәтижелеріне қол жеткізу;
G – бюджеттік даму бағдарламасының орындалу тиімділігі;
N – бюджеттеудің жаңа практикаларын (халық қатысатын бюджет) пайдалану;
W – айппұл балдары.

Глава 8. Процедура обжалования результатов оценки
54. Со дня получения заключения оцениваемый государственный орган в случае несогласия с результатами оценки в течение 5 рабочих дней направляет в уполномоченные на оценку государственные органы свои возражения. По истечении установленного срока возражения оцениваемых государственных органов не принимаются.
55. Обжалование результатов оценки аргументируются и обосновываются с представлением подтверждающих документов. Не рассматриваются возражения без подтверждающих документов и обоснований, а также противоречащие положениям нормативных правовых актов в сфере государственного планирования и приказа Министра национальной экономики Республики Казахстан от 25 октября 2021 года № 93 "Об утверждении Методики разработки, мониторинга, реализации, оценки и контроля Национального плана развития Республики Казахстан, Плана территориального развития страны, концепций, планов развития государственных органов, планов развития области, города республиканского значения, столицы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 24908).
56. В случае если оцениваемый государственный орган не представил возражений к результатам оценки в течение 5 рабочих дней, заключение считается по умолчанию "согласованным".
57. Согласно пункту 59 Системы оценки для проведения процедуры обжалования в уполномоченных на оценку государственных органах формируется специальная комиссия, в состав которой не входят сотрудники, участвовавшие в оценке эффективности государственных органов, представивших возражения.
Количество и состав специальной комиссии определяются уполномоченными на оценку государственными органами самостоятельно, но не менее 5 человек.
58. В течение пяти рабочих дней со дня получения возражений от оцениваемых государственных органов с подтверждающими документами, уполномоченными на оценку государственными органами формируются и вносятся на рассмотрение специальной комиссии Таблицы разногласий по результатам операционной оценки эффективности деятельности государственных органов по форме согласно приложению 8 к Методике (далее – Таблица разногласий).
59. Специальная комиссия проводит заседания по рассмотрению возражений и определению объективности результатов оценки, на которые приглашаются представители оцениваемых государственных органов, направивших возражения, представители заинтересованных отраслевых центральных государственных органов, а также сотрудники, участвовавшие в оценке государственных органов.

8-тарау. Бағалау нәтижелеріне шағымдану рәсімі
54. Бағаланатын мемлекеттік орган бағалау нәтижелерімен келіспеген жағдайда қорытындыны алған күннен бастап 5 жұмыс күні ішінде бағалауға уәкілетті мемлекеттік органдарға өзінің қарсылықтарын жібереді. Белгіленген мерзім өткеннен кейін бағаланатын мемлекеттік органдардың қарсылықтары қабылданбайды.
55. Бағалау нәтижелеріне шағымдану растайтын құжаттарды ұсынумен дәлелденеді және негізделеді. Растайтын құжаттары мен негіздемелері жоқ, сондай-ақ мемлекеттік жоспарлау саласындағы нормативтік құқықтық актілердің және "Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспарын, мемлекеттік органдардың даму жоспарларын, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың даму жоспарларын әзірлеу, іске асыру, мониторингін жүргізу және түзету әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2021 жылғы 25 қазандағы № 93 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24908 болып тіркелген) ережелеріне қайшы келетін қарсылықтар қаралмайды.
56. Егер бағаланатын мемлекеттік орган 5 жұмыс күні ішінде бағалау нәтижелеріне қарсылық білдірмесе, қорытынды әдепкі қалпы бойынша "келісілген" болып есептеледі.
57. Бағалау жүйесінің 59-тармағына сәйкес шағымдану рәсімін жүргізу үшін бағалауға уәкілетті мемлекеттік органдарда арнайы комиссия құрылады, оның құрамына қарсылықтарын білдірген мемлекеттік органдардың тиімділігін бағалауға қатысқан қызметкерлер қосылмайды.
Бағалауға уәкілетті мемлекеттік органдар арнайы комиссияның саны мен құрамын өздері дербес айқындайды, бірақ 5 адамнан кем болмауға тиіс.
58. Бағаланатын мемлекеттік органдардан растайтын құжаттарымен бірге қарсылықтарды алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде бағалауға уәкілетті мемлекеттік органдар Әдістемеге 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін операциялық бағалау нәтижелері бойынша келіспеушіліктер кестесін (бұдан әрі – Келіспеушіліктер кестесі) қалыптастырып, арнайы комиссияның қарауына енгізеді.
59. Арнайы комиссия қарсылықтарды қарау және бағалау нәтижелерінің объективтілігін айқындау бойынша отырыс өткізеді, оған қарсылықтарын жіберген бағаланатын мемлекеттік органдардың өкілдері, мүдделі салалық орталық мемлекеттік органдардың өкілдері, сондай-ақ мемлекеттік органдарды бағалауға қатысқан қызметкерлер шақырылады.

60. По результатам заседаний специальной комиссии Таблицы разногласий дорабатываются, подписываются председателем специальной комиссии и доводятся до сведения оцениваемого государственного органа.
В случае принятия возражений уполномоченный орган по исполнению бюджета направляет скорректированные заключения о результатах оценки эффективности достижения показателей бюджетных программ в местные исполнительные органы и Высшую аудиторскую палату.
61. В случае несогласия с результатами обжалования уполномоченного на операционную оценку органа о принятии либо непринятии возражений, оцениваемые государственные органы вправе направить апелляционные возражения в рабочий орган Комиссии не позднее пяти рабочих дней после процедур обжалования.
При этом апелляционные возражения неразрешенные на уровне рабочего органа Комиссии и имеющие концептуальные разногласия, вносятся рабочим органом Комиссии в Администрацию Президента Республики Казахстан для рассмотрения Комиссией согласно пункту 62 Системы оценки.
Глава 9. Порядок проведения оценки реорганизованных и упраздненных государственных органов

60. Арнайы комиссия отырыстарының нәтижелері бойынша Келіспеушіліктер кестелері пысықталып, оларға арнайы комиссия төрағасы қол қояды және бағаланатын мемлекеттік органның назарына жеткізіледі.
Қарсылықтар қабылданған жағдайда бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган бюджеттік бағдарламалар көрсеткіштеріне қол жеткізу тиімділігін бағалау нәтижелері туралы түзетілген қорытындыны жергілікті атқарушы органдарға және Жоғары аудиторлық палатаға жібереді.
61.  Бағаланатын мемлекеттік органдар операциялық бағалауға уәкілетті органның қарсылықтарды қабылдау не қабылдамау туралы шағымдану нәтижелерімен келіспеген жағдайда шағымдану рәсімдерінен кейін бес жұмыс күнінен кешіктірмей Комиссияның жұмыс органына апелляциялық қарсылықтар жіберуге құқылы.
Бұл ретте Комиссияның жұмыс органы деңгейінде шешілмеген және тұжырымдамалық келіспеушіліктері бар апелляциялық қарсылықтарды Комиссияның жұмыс органы Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне Бағалау жүйесінің 62-тармағына сәйкес Комиссияның қарауы үшін енгізеді.
9-тарау. Қайта ұйымдастырылған және таратылған мемлекеттік органдарға бағалау жүргізу тәртібі

62. В случае реорганизации или упразднения государственного органа в первом полугодии оцениваемого года оценка данного государственного органа осуществляется в рамках оценки государственного органа-правопреемника в соответствии с настоящей Методикой.
63. В случае реорганизации или упразднения государственного органа во втором полугодии оцениваемого года оценка его деятельности не осуществляется, а результаты анализа деятельности данного государственного органа учитываются при разработке рекомендаций и предложений, данных по итогам оценки государственному органу-правопреемнику.
Приложение 1 к Методике
операционной оценки
по блоку достижения целей
Форма
Информация о взаимосвязи целей, целевых индикаторов с бюджетными программами центрального государственного органа

62. Мемлекеттік орган бағаланатын жылдың бірінші жартыжылдығында қайта ұйымдастырылған немесе таратылған жағдайда аталған мемлекеттік органды бағалау осы Әдістемеге сәйкес құқықтық мирасқор мемлекеттік органды бағалау шеңберінде жүзеге асырылады.
63. Мемлекеттік орган бағаланатын жылдың екінші жартыжылдығында қайта ұйымдастырылған немесе таратылған жағдайда оның қызметін бағалау жүзеге асырылмайды, ал аталған мемлекеттік органның қызметін талдау нәтижелері құқықтық мирасқор мемлекеттік органға бағалаудың қорытындысы бойынша берілген ұсынымдар мен ұсыныстарды әзірлеу кезінде ескеріледі.
Мақсаттарға қол жеткізу
блогы бойынша операциялық
бағалау әдістемесіне
1-қосымша
Нысан
Мақсаттардың, нысаналы индикаторлардың орталық мемлекеттік органның бюджеттік бағдарламаларымен өзара байланысы туралы ақпарат

Цель 1.1.*
Тысяч тенге
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
Целевой индикатор**
%
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
Бюджетная программа
Тысяч тенге
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
Показатель конечного результата
%
х
х
подпрограмма 100
Тысяч тенге
х
х
х
х
х
х
х
х
Показатель прямого результата
Единица
х
х
х
Целевой индикатор
%
х
х
х
х
х
х
х
х
подпрограмма 102
Тысяч тенге
х
х
х
х
х
х
х
х
Показатель прямого результата
Единица
х
х
х
Показатель прямого результата
Единица
х
х
х
Стратегическое направление n
Цель n
Примечание:
* По данной строке заполняются плановые и фактические значения по цели
** По данной строке заполняются плановые и фактические значения по целевому индикатору
"Х" - обозначает графы, необходимые для заполнения
Приложение 2 к Методике
операционной оценки
по блоку достижения целей
Форма
Информация о достижении прямых результатов оцениваемых бюджетных программ развития
_____________________________________________________________
(наименование местного исполнительного органа)
_____________________________________________________________
(отчетный период)
Код и наименование администратора бюджетных программ:
_______________________________________________
Бюджетная программа:
_______________________________________________
Описание:
_______________________________________________
Наименование
Единицы измерения
Показатели бюджетной программы, запланированные за отчетный финансовый год
Фактическое выполнение показателей
Отклонение
% выполнения показателей (графу 4/ графу 3*100 %)
Сроки реализации проекта
Причины недостижения результатов и неисполнения средств бюджетной программы/подтверждение достижения результата (номер и дата, наименование документа)
1
2
3
4
5
6
7
8
Показатель прямого результата, в том числе в разрезе:
бюджетных инвестиционных проектов
мероприятий
Аким области, города республиканского значения, столицы
_______________________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 3 к Методике
операционной оценки
по блоку достижения целей
Форма
Информация о результатах государственного аудита и исполнении предписаний и постановлений органов государственного аудита и финансового контроля за _____ год
Номер по порядку
Наименование администратора бюджетных программ
Наименование бюджетной программы
Период проверки
Объем охваченных государственным аудитом средств
в том числе за оцениваемый период
объем выявленных нарушений за оцениваемый период
возмещено в сумме
восстановлено в сумме
всего
в том числе:
Финансовые нарушения
Нарушения законодательства о бухгалтерском учете и финансовой отчетности
Нарушения Законодательства о государственных закупках
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Руководитель органа государственного аудита ________________________________
и финансового контроля                               (подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 4 к Методике
операционной оценки
по блоку достижения целей
Форма
Акт сверки по итогам перепроверки данных, содержащихся в отчетной информации
_______________________________________________________________________
(наименование центрального государственного органа/местного исполнительного органа)
_______________________________________________________________________
(отчетный период)
Наименование
Вычитаемые баллы
1
Представление/размещение неполной информации
2
Представление/размещение недостоверной информации
3
Несвоевременность отчетной информации
4
Отсутствие отчетной информации
5
Отсутствие методик расчета целевых индикаторов (для центральных государственных органов)
Всего:

1.1-мақсат*
Мың теңге
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
Нысаналы индикатор**
%
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
Бюджеттік бағдарлама
Мың теңге
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
Түпкілікті нәтиже көрсеткіші
%
х
х
х
100 кіші бағдарламасы
Мың теңге
х
х
х
х
х
х
Тікелей нәтиже көрсеткіші
Бірлік
х
х
х
Нысаналы индикатор
%
х
х
х
х
х
х
102 кіші бағдарламасы
Мың теңге
х
х
х
х
х
х
Тікелей нәтиже көрсеткіші
Бірлік
х
х
х
Тікелей нәтиже көрсеткіші
Бірлік
х
х
х
n-стратегиялық бағыт
n-мақсат
Ескертпе:
* бұл жолда мақсат бойынша жоспарлы және нақты мәндер толтырылады
** бұл жолда нысаналы индикатор бойынша жоспарлы және нақты мәндер толтырылады
"Х" – толтыру қажет бағандарды білдіреді.
Мақсаттарға қол жеткізу
блогы бойынша операциялық
бағалау әдістемесіне
2-қосымша
Нысан
Бағаланатын бюджеттік даму бағдарламаларының тікелей нәтижелеріне қол жеткізу туралы ақпарат
______________________________________________________________
(жергілікті атқарушы органның атауы)
_______________________________________________________ (есепті кезең)
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің коды мен атауы: ________________
Бюджеттік бағдарлама ____________________________________________
Сипаты: _________________________________________________________
Атауы
Өлшем бірліктері
Бюджеттік бағдарламаның есепті қаржы жылында жоспарланған көрсеткіштері
Көрсеткіштердің нақты орындалуы
Ауытқу
Көрсеткіштердің орындалу %-ы (4-баған/3-баған *100%)
Жобаның іске асырылу мерзімі
Бюджеттік бағдарлама нәтижелеріне қол жеткізбеу және қаражатының атқарылмау себептері/нәтижеге қол жеткізуді растау (құжаттың нөмірі және күні, атауы)
1
2
3
4
5
6
7
8
Тікелей нәтиже көрсеткіші, соның ішінде:
бюджеттік инвестициялық жобалар
іс-шаралар бөлінісінде
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әкімі
________ _________________
(қолы) (толық жазылуы)
Мақсаттарға қол жеткізу
блогы бойынша операциялық
бағалау әдістемесіне
3-қосымша
Нысан
______жылғы мемлекеттік аудиттің және мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының нұсқамалары мен қаулыларының орындалу нәтижелері туралы ақпарат
Реттік нөмірі
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің атауы
Бюджеттік бағдарламаның атауы
Тексеру кезеңі
Мемлекеттік аудитпен қамтылған қаражат көлемі
соның ішінде бағаланатын кезеңде
бағаланатын кезеңде анықталған бұзушылықтар көлемі
өтелген сомасы
қалпына келтірілген сомасы
барлығы
соның ішінде:
Қаржылық бұзушылықтар
Бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнаманың бұзушылықтары
Мемлекеттік сатып алу туралы заңнаманың бұзушылықтары
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органының басшысы
____________ __________________
(қолы) (толық жазылуы)
Мақсаттарға қол жеткізу
блогы бойынша операциялық
бағалау әдістемесіне
4-қосымша
Нысан
Есептік ақпаратта қамтылған деректерді қайта тексеру қорытындысы бойынша салыстырып тексеру актісі __________________________________________________________________
(орталық мемлекеттік органның/жергілікті атқарушы органның атауы)
___________________________________________________________ (есепті кезең)
Атауы
Шегерілетін балдар
1
Толық емес ақпаратты ұсыну/орналастыру
2
Анық емес ақпаратты ұсыну/орналастыру
3
Есептік ақпараттың уақтылы ұсынылмауы
4
Есептік ақпараттың болмауы
5
Нысаналы индикаторларды есептеу әдістемелерінің болмауы (орталық мемлекеттік органдар үшін)
Барлығы:

1. Согласно Графику оценки срок представления/ размещения оцениваемым государственным органом отчетной информации:
"___" _________ 20___ года.
1) Фактическая дата представления/размещения отчетной информации:
"___" _________ 20___ года.
2) Отсутствует отчетная информация оцениваемого государственного органа.
Вычет составляет: ______балла.
2. Представлена/размещена неполная информация, в которой отсутствуют элементы (приложения, разделы, таблицы, значения показателей), предусмотренные установленными требованиями к структуре отчетной информации:
1) ______________________
2) ______________________
Вычет составляет: _____балла.
3. Представлена/размещена недостоверная информация. В ходе перепроверки выявлены следующие несоответствия действительности фактов:
Наименование целевого индикатора
План отчетного периода
Факт отчетного периода
Факт отчетного периода по итогам перепроверки
Вычет баллов
Примечание
1
Вычет составляет: ______ балла.
Итоговый вычет: ______ балла.
Представитель уполномоченного на оценку государственного органа, должность
__________
_____________
___________________________
(дата)
(подпись)
(расшифровка подписи)
Представитель оцениваемого государственного органа, должность
__________
_____________
___________________________
(дата)
(подпись)
(расшифровка подписи)
Приложение 5 к Методике
операционной оценки
по блоку достижения целей
Форма
Заключение о результатах операционной оценки по блоку достижения целей центральных государственных органов
_______________________________________________________________
(наименование центрального государственного органа)
_______________________________________________________________
(отчетный период)
Критерии оценки
Коэффициент
Баллы
1
Достижение целей плана развития
2
Эффективность исполнения бюджетных программ в достижении цели плана развития
3
Взаимосвязь цели плана развития с бюджетными программами
4
Вычет баллов
Общая оценка
Анализ эффективности достижения целей:
____________________________________
Вычет баллов
____________________________________
Выводы и рекомендации по улучшению деятельности центрального государственного органа:
____________________________________
Руководитель государственного органа/структурного подразделения Администрации Президента/ Аппарата Правительства Республики Казахстан
_______________
______________________________
(подпись)
(расшифровка подписи)
Руководитель соответствующего структурного подразделения уполномоченного на оценку государственного органа
_______________
______________________________
(подпись)
(расшифровка подписи)
"____" ______________20___года
Приложение 6 к Методике
операционной оценки
по блоку достижения целей
Форма
Заключение о результатах операционной оценки по блоку достижения целей местных исполнительных органов
________________________________________________________
(наименование местного исполнительного органа)
________________________________________________________
(отчетный период)
Критерии оценки
Коэффициент/ фактическое исполнение
Баллы
1
Достижение целей плана развития области, города республиканского значения, столицы
2
Отсутствие нарушений бюджетного и иного законодательства по итогам проверок программ развития органами государственного аудита и финансового контроля за оцениваемый период
3
Достижение прямых результатов бюджетной программы программ развития
4
Эффективность исполнения бюджетной программы развития
5
Использование новых практик бюджетирования (бюджет народного участия)
6
Вычет баллов
Общая оценка
Анализ эффективности достижения целей плана развития области, города республиканского значения, столицы:
______________________________________________________________________
Отсутствие нарушений бюджетного и иного законодательства по итогам проверок программ развития органами государственного аудита и финансового контроля за оцениваемый период:
______________________________________________________________________
Достижение прямых результатов бюджетной программы развития:
______________________________________________________________________
Эффективность исполнения бюджетной программы развития:
______________________________________________________________________
Использование новых практик бюджетирования (бюджет народного участия):
______________________________________________________________________
Выводы и рекомендации по улучшению деятельности местного исполнительного органа:
______________________________________________________________________
Руководитель государственного органа
_____________
__________________________
(подпись)
(расшифровка подписи)
Руководитель соответствующего структурного подразделения уполномоченного на оценку государственного органа
_____________
__________________________
(подпись)
(расшифровка подписи)
"____" ______________20___года
Приложение 7 к Методике
операционной оценки
по блоку достижения целей
Форма
Баллы критериев и показателей
Наименование критерия/ показателя
Балл/ коэффициент
1
Отсутствие нарушений в рамках действующего законодательства Республики Казахстан, по итогам проверок программ развития органами государственного аудита и финансового контроля за оцениваемый период
10
2
Отсутствие нарушений
8
3
Наличие анализа достижения целей плана развития областей, городов республиканского значения, столицы во взаимосвязи с бюджетными расходами, проведенного службой внутреннего аудита
2
4
Отсутствие анализа достижения целей плана развития областей, городов республиканского значения, столицы во взаимосвязи с бюджетными расходами, проведенного службой внутреннего аудита
0
5
Непроведение органами государственного аудита и финансового контроля проверок за отчетный период
5
6
Наличие нарушений от общего объема бюджетных средств, охваченных аудитом (за исключением не эффективных расходов) в соответствии с Классификатором нарушений, выявляемых на объектах государственного аудита и финансового контроля
до 5%
6

1. Бағалау графигіне сәйкес бағаланатын мемлекеттік органның есептік ақпаратты ұсыну/орналастыру мерзімі:
20___ жылғы "___" ___________.
1) Есептік ақпаратты ұсынудың/орналастырудың нақты күні:
20___ жылғы "___" ___________.
2) Бағаланатын мемлекеттік органның есептік ақпараты жоқ.
Шегеру: ____ балды құрайды.
2. Есептік ақпараттың құрылымына қойылатын белгіленген талаптарда көзделген элементтері жоқ (қосымшалар, бөлімдер, кестелер, көрсеткіштер мәндері) толық емес ақпарат ұсынылған/орналастырылған:
1) ______________
2)
Шегеру: ____ балды құрайды.
3. Анық емес ақпарат ұсынылған/орналастырылған. Қайта тексеру барысында мынадай шындыққа сәйкес келмеу фактілері анықталған:
Нысаналы индикатордың атауы
Есепті кезең жоспары
Есепті кезеңдегі факт
Қайта тексерудің қорытындысы бойынша есепті кезеңдегі факт
Балдарды шегеру
Ескертпе
1
Шегеру: _______ балды құрайды.
Қорытынды шегеру: ______ балл.
Бағалауға уәкілетті мемлекеттік органның өкілі, лауазымы
__________ ___________ _______________________
(күні) (қолы) (қолының толық жазылуы)
Бағаланатын мемлекеттік органның өкілі, лауазымы
__________ ___________ _______________________
(күні) (қолы) (қолының толық жазылуы)
Мақсаттарға қол жеткізу
блогы бойынша операциялық
бағалау әдістемесіне
5-қосымша
Нысан
Орталық мемлекеттік органдарды мақсаттарға қол жеткізу блогы бойынша операциялық бағалау нәтижелері туралы қорытынды
_________________________________________________________________
(орталық мемлекеттік органның атауы)
______________________________________________________________ (есепті кезең)
Бағалау өлшемшарттары
Коэффициент
Балдар
1
Даму жоспарының мақсаттарына қол жеткізу
2
Даму жоспарының мақсаттарына қол жеткізуде бюджеттік бағдарламаларды орындаудың тиімділігі
3
Даму жоспары мақсаттарының бюджеттік бағдарламалармен өзара байланысы
4
Балдарды шегеру
Жалпы бағалау
Мақсаттарға қол жеткізу тиімділігін талдау:
_________________________________________________________________
Балдарды шегеру __________________________________________________
Орталық мемлекеттік органның қызметін жақсарту бойынша тұжырымдар мен ұсынымдар:
_________________________________________________________________
Мемлекеттік органның/Қазақстан Республикасының Президенті Әкімшілігінің
құрылымдық бөлімшесінің/ Қазақстан Республикасының Үкіметі Аппаратының басшысы __________ ________________________
(қолы) (қолының толық жазылуы)
Бағалауға уәкілетті мемлекеттік органның тиісті құрылымдық бөлімшесінің басшысы
__________ ________________________
(қолы) (қолының толық жазылуы)
20___ж "____"___________
Мақсаттарға қол жеткізу
блогы бойынша операциялық
бағалау әдістемесіне
6-қосымша
Нысан
Жергілікті атқарушы органдарды мақсаттарға қол жеткізу блогы бойынша операциялық бағалау нәтижелері туралы қорытынды
_______________________________________________________________
(жергілікті атқарушы органның атауы) ________________ (есепті кезең)
Бағалау өлшемшарттары
Коэффициент/нақты орындалуы
Балдар
1
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының мақсаттарына қол жеткізу
2
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары бағаланатын кезеңде даму бағдарламаларына жүргізген тексерулердің қорытындысы бойынша бюджет және өзге де заңнаманы бұзушылықтардың болмауы
3
Бюджеттік даму бағдарламасының тікелей нәтижелеріне қол жеткізу
4
Бюджеттік даму бағдарламасының орындалу тиімділігі
5
Бюджеттеудің жаңа практикаларын (халық қатысатын бюджет) пайдалану
6
Балдарды шегеру
Жалпы бағалау
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының мақсаттарына қол жеткізудің тиімділігін талдау:
_________________________________________________________________
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары бағаланатын кезеңде даму
бағдарламаларына жүргізген тексерулердің қорытындысы бойынша бюджет және өзге де заңнаманы бұзушылықтардың болмауы:
_________________________________________________________________
Бюджеттік даму бағдарламасының тікелей нәтижелеріне қол жеткізу:
_________________________________________________________________
Бюджеттік даму бағдарламасының орындалу тиімділігі:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Бюджеттеудің жаңа практикаларын (халық қатысатын бюджет) пайдалану:
_________________________________________________________________
Жергілікті атқарушы органның қызметін жақсарту бойынша тұжырымдар мен ұсынымдар:
_________________________________________________________________
Мемлекеттік органның басшысы _________ _______________________
(қолы) (қолының толық жазылуы)
Бағалауға уәкілетті мемлекеттік органның тиісті құрылымдық бөлімшесінің басшысы
________ _______________________
(қолы) (қолының толық жазылуы)
20___ж "____"___________
Мақсаттарға қол жеткізу
блогы бойынша операциялық
бағалау әдістемесіне
7-қосымша
Нысан
Өлшемшарттар мен көрсеткіштер балдары
Өлшемшарттың/көрсеткіштің атауы
Балл/коэффиц.
1
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары бағаланатын кезеңде даму бағдарламаларына жүргізген тексерулердің қорытындысы бойынша Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасы шеңберінде бұзушылықтардың болмауы
10
2
Бұзушылықтардың болмауы
8
3
Бюджет шығыстарымен өзара байланыста облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың даму жоспарының мақсаттарына қол жеткізуге ішкі аудит қызметі жүргізген талдаудың болуы
2
4
Бюджет шығыстарымен өзара байланыста облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың даму жоспарының мақсаттарына қол жеткізуге ішкі аудит қызметі жүргізген талдаудың болмауы
0
5
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының есепті кезеңде тексерулерді жүргізбеуі
5
6
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілерінде анықталатын бұзушылықтар сыныптамасына сәйкес аудитпен қамтылған бюджет қаражатының жалпы көлеміне шаққанда (тиімсіз шығыстарды қоспағанда) бұзушылықтардың болуы
5%-ға дейін
6

5,1 – 9,9%
3
10,0 – 14,9%
1
более 15%
0
Приложение 8 к Методике
операционной оценки
по блоку достижения целей
Форма
Таблица разногласий по результатам операционной оценки эффективности деятельности государственных органов
_________________________________________________________________________
(наименование центрального государственного органа/местного исполнительного органа)
по блоку "Достижение целей"
Заключение уполномоченного на оценку государственного органа
Возражение оцениваемого государственного органа
Решение по итогам обжалования (принято/отклонено)
Примечание (обоснование принятия/отклонения возражения)
1
2
3
4
5
1
2
Выводы:
по критерию 1: ________________________________________________;
по критерию 2: ________________________________________________;
Общий балл с учетом итогов обжалования составил ________________.
Председатель комиссии, должность
__________
____________
_______________________
(дата)
(подпись)
(расшифровка подписи)
С итогами обжалования ознакомлен:
представитель оцениваемого государственного органа, должность
__________
____________
_______________________
(дата)
(подпись)
(расшифровка подписи)
Приложение 9 к Методике
операционной оценки
по блоку достижения целей
Форма
Перечень ключевых национальных индикаторов, целевых индикаторов и показателей результатов для оценки местных исполнительных органов по критерию "Достижение целей плана развития области, города республиканского значения, столицы"
Наименование направления/показателя
Источник информации
1.
Увеличение доли граждан Казахстана, ведущего здоровый образ жизни
Ведомственные данные
2.

5,1 – 9,9%
3
10,0 – 14,9%
1
15%-дан артық
0
Мақсаттарға қол жеткізу
блогы бойынша операциялық
бағалау әдістемесіне
8-қосымша
Нысан
Мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін операциялық бағалау нәтижелері бойынша келіспеушіліктер кестесі _______________________________________________________
(орталық мемлекеттік органның/жергілікті атқарушы органның атауы) "Мақсаттарға қол жеткізу" блогы бойынша
Бағалауға уәкілетті мемлекеттік органның қорытындысы
Бағаланатын мемлекеттік органның қарсылығы
Шағымдану қорытындысы бойынша шешім (қабылданды/бас тартылды)
Ескертпе (қарсылықты қабылдаудың/бас тартудың негіздемесі)
1
2
3
4
5
1
2
Тұжырымдар:
1-өлшемшарт бойынша: _______________________________________;
2-өлшемшарт бойынша: _______________________________________;
…
Шағымдану қорытындысын қоса алғанда, жалпы балл _______ құрады.
Комиссия төрағасы, лауазымы _________ ___________ ________________________
(күні) (қолы) (қолының толық жазылуы)
Шағымдану қорытындысымен таныстым:
Бағаланатын мемлекеттік органның өкілі, лауазымы
_________ ___________ _________________________
(күні) (қолы) (қолының толық жазылуы)
Мақсаттарға қол жеткізу
блогы бойынша операциялық
бағалау әдістемесіне
9-қосымша
Нысан
"Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының мақсаттарына қол жеткізу" өлшемшарты бойынша жергілікті атқарушы органдарды бағалауға арналған түйінді ұлттық индикаторлардың, нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштерінің тізбесі
Бағыттың/көрсеткіштің атауы
Ақпарат көзі
1.
Салауатты өмір салтын ұстанатын Қазақстан азаматтарының үлесін арттыру
Ведомстволық деректер
2.

Снижение заболеваемости ожирением среди детей (0 – 14 лет, на 100 тыс. населения)
Ведомственные данные
3.
Снижение заболеваемости психическими и поведенческими расстройствами, вследствие употребления психоактивных веществ
Ведомственные данные
4.
Выявляемость новых зараженных ВИЧ на 1000 неинфицированного населения
Ведомственные данные
5.
Рост удельного веса выявленных первичных злокачественных новообразований на 0-I стадиях (уровень ранней диагностики)
Ведомственные данные
6.
Смертность в результате дорожно-транспортных происшествий на 100 тыс. населения (по республике)
Ведомственные данные
7.
Снижение заболеваемости туберкулезом
Ведомственные данные
8.
Снижение младенческой смертности
БНС АСПиР РК
9.
Увеличение охвата детей до 1 года проактивным наблюдением и скринингами
Ведомственные данные
10.
Коэффициент смертности детей в возрасте до пяти лет
БНС АСПиР РК
11.
Снижение материнской смертности
Ведомственные данные
12.
Увеличение охвата женщин прегравидарной подготовкой
Ведомственные данные
13.
Снижение рождаемости среди подростков, на 1 000 девушек в возрасте 15-17 лет
Ведомственные данные
14.
Снижение заболеваемости анемией среди беременных женщин в возрасте 15-49 лет
Ведомственные данные
15.
Степень готовности медицинских организаций к чрезвычайным ситуациям природно-техногенного характера
Ведомственные данные
16.
Повышение уровня обеспеченности медицинскими работниками сельского населения в соответствии с минимальными нормативами обеспеченности медицинскими работниками регионов
Ведомственные данные
17.
Доля государственных расходов на здравоохранение
Ведомственные данные
18.
Уровень охвата населения в системе ОСМС
БНС АСПиР РК
19.
Снижение уровня износа зданий медицинских организаций
Ведомственные данные
20.
Охват детей дошкольным воспитанием и обучением от 2 до 6 лет
Ведомственные данные
21.
Уровень предшкольной подготовки детей
Ведомственные данные
22.
Доля дошкольных организаций, соответствующих критериям оценки качества воспитания и обучения независимо от форм собственности
Ведомственные данные
23.
Доля школ, охваченных высокоскоростным Интернетом
Ведомственные данные
24.
Уровень безработицы (по республике)
БНС АСПиР РК
25.
Охват детей качественным дошкольным воспитанием и обучением от 2 до 6 лет
Ведомственные данные
26.
Охват населенных пунктов первичной медико-санитарной и консультативно-диагностической помощью
Ведомственные данные
город
СНП
27.
Увеличение доли внутренних дорог в хорошем и удовлетворительном состоянии
Ведомственные данные
Город
СНП
28.
Обеспечение доступа населения к услугам водоснабжения
Ведомственные данные
город
СНП
29.
Снижение износа электрических сетей
Ведомственные данные
город
СНП
30.
Общая площадь введенных в эксплуатацию жилых зданий
Ведомственные данные
город
СНП
31.
Развитие инфраструктуры теплообеспечения (Обеспеченность доступа к теплообеспечению)
Ведомственные данные
город
СНП
32.
Развитие инфраструктуры газоснабжения (обеспеченность централизованным газоснабжением)
Ведомственные данные
город
СНП
33.
Увеличение доли переработки и утилизации ТБО
Ведомственные данные
34.
Обеспеченность инфраструктурой ЧС
Ведомственные данные
город
СНП
35.
Обеспечение доступа к сети интернет
Ведомственные данные
город
СНП
36.
Доля переработанной продукции в АПК, % (по республике)
Ведомственные данные
37.
Доля переработанной продукции в АПК (молоко, мясо, семена подсолнечника, рис, кукуруза гречиха), (по республике)
Ведомственные данные
38.
Доля переработки мяса
Ведомственные данные
39.
Доля переработки молока
Ведомственные дан
40.
Доля переработки масличных культур (подсолнечник)
Ведомственные данные ные
41.
Количество внутренних туристов, обслуженных местами размещения, млн человек (по республике)
БНС АСПиР РК
42.
Обеспечение населения услугами по сбору и вывозу отходов (%)
Ведомственные данные
43.
Предельный объем парниковых газов, % (к уровню 1990 года), (по республике)
Национальный доклад о кадастре антропогенных выбросов
44.
Доля переработки и утилизации коммунальных отходов
Ведомственные данные
45.
Уровень потерь воды в сельском хозяйстве по водотранспортирующим каналам, (по республике)
БНС АСПиР РК
46.
Экономия поливной воды за счет внедрения водосберегающих технологий в орошаемом земледелии, млн м3 в год, (по республике)
Ведомственные данные

Балалар арасында семіздікпен сырқаттанушылықты төмендету (0 – 14 жас, 100 мың тұрғынға)
Ведомстволық деректер
3.
Психикаға белсенді әсер ететін заттарды қолдану салдарынан психикалық және мінез-құлық бұзылыстарымен сырқаттанушылықты төмендету
Ведомстволық деректер
4.
Инфекция жұқтырмаған 1000 тұрғынға шаққанда АИТВ жұқтырған жаңа тұрғындардың анықталуы
Ведомстволық деректер
5.
0-I сатысында анықталған бастапқы қатерлі ісіктердің үлес салмағының өсуі (ерте диагностика деңгейі)
Ведомстволық деректер
6.
100 мың тұрғынға шаққанда жол-көлік оқиғалары салдарынан болатын өлім-жітім (республика бойынша)
Ведомстволық деректер
7.
Туберкулезбен сырқаттанушылықты төмендету
Ведомстволық деректер
8.
Нәресте өлім-жітімін төмендету
ҚР СЖРА ҰСБ
9.
1 жасқа дейін балаларды проактивті бақылаумен және скринингтермен қамтуды ұлғайту
Ведомстволық деректер
10.
Бес жасқа дейінгі балалардың өлім-жітім коэффициенті
ҚР СЖРА ҰСБ
11.
Ана өлім-жітімін төмендету
Ведомстволық деректер
12.
Әйелдерді жүктілік алдындағы дайындықпен қамтуды ұлғайту
Ведомстволық деректер
13.
15-17 жас аралығындағы 1000 қыз балаға шаққанда жасөспірімдер арасында тууды төмендету
Ведомстволық деректер
14.
15-49 жас аралығындағы жүкті әйелдер арасында анемиямен сырқаттанушылықты төмендету
Ведомстволық деректер
15.
Медициналық ұйымдардың табиғи-техногендік сипаттағы төтенше жағдайларға дайындық дәрежесі
Ведомстволық деректер
16.
Өңірлердің медицина жұмыскерлерімен қамтамасыз етілуінің ең төмен нормативтеріне сәйкес ауыл халқының медицина жұмыскерлерімен қамтамасыз етілу деңгейін көтеру
Ведомстволық деректер
17.
Денсаулық сақтауға жұмсалатын мемлекеттік шығыстардың үлесі
Ведомстволық деректер
18.
МӘМС жүйесінде халықтың қамтылу деңгейі
ҚР СЖРА ҰСБ
19.
Медициналық ұйымдар ғимараттарының тозу деңгейін төмендету
Ведомстволық деректер
20.
2 жастан 6 жасқа дейінгі балаларды мектепке дейінгі тәрбиемен және оқытумен қамту
Ведомстволық деректер
21.
Балалардың мектепалды даярлық деңгейі
Ведомстволық деректер
22.
Меншік нысанына қарамастан тәрбие мен оқыту сапасын бағалау өлшемшарттарына сәйкес келетін мектепке дейінгі ұйымдардың үлесі
Ведомстволық деректер
23.
Жоғары жылдамдықты интернетпен қамтылған мектептердің үлесі
Ведомстволық деректер
24.
Жұмыссыздық деңгейі (республика бойынша)
ҚР СЖРА ҰСБ
25.
2 жастан 6 жасқа дейінгі балаларды сапалы мектепке дейінгі тәрбиемен және оқытумен қамту
Ведомстволық деректер
26.
Елді мекендерді алғашқы медициналық-санитариялық және консультативтік-диагностикалық көмекпен қамту
Ведомстволық деректер
қала
АЕМ
27.
Жақсы және қанағаттанарлық жағдайдағы ішкі жолдардың үлесін арттыру
Ведомстволық деректер
қала
АЕМ
28.
Халықтың сумен жабдықтау қызметтеріне қолжетімділігін қамтамасыз ету
Ведомстволық деректер
қала
АЕМ
29.
Электр желілерінің тозуын төмендету
Ведомстволық деректер
қала
АЕМ
30.
Пайдалануға берілген тұрғын ғимараттардың жалпы ауданы
Ведомстволық деректер
қала
АЕМ
31.
Жылумен қамтамасыз ету инфрақұрылымын дамыту (жылумен қамтамасыз етуге қолжетімділікті қамтамасыз ету)
Ведомстволық деректер
қала
АЕМ
32.
Газбен жабдықтау инфрақұрылымын дамыту (орталықтандырылған газбен жабдықтаумен қамтамасыз етілу)
Ведомстволық деректер
қала
АЕМ
33.
ҚТҚ қайта өңдеу және кәдеге жарату үлесін ұлғайту
Ведомстволық деректер
34.
ТЖ инфрақұрылымымен қамтамасыз етілу
Ведомстволық деректер
қала
АЕМ
35.
Интернет желісіне қол жеткізуді қамтамасыз ету
Ведомстволық деректер
қала
АЕМ
36.
АӨК-те қайта өңделген өнімнің үлесі, % (республика бойынша)
Ведомстволық деректер
37.
АӨК-те қайта өңделген өнімнің үлесі (сүт, ет, күнбағыс тұқымы, күріш, жүгері, қарақұмық) (республика бойынша)
Ведомстволық деректер
38.
Етті қайта өңдеу үлесі
Ведомстволық деректер
39.
Сүтті қайта өңдеу үлесі
Ведомстволық деректер
40.
Майлы дақылдарды қайта өңдеу үлесі (күнбағыс)
Ведомстволық деректер
41.
Орналастыру орындары қызмет көрсеткен ішкі туристер саны, млн адам (республика бойынша)
ҚР СЖРА ҰСБ
42.
Халықты қалдықтарды жинау және шығару жөніндегі қызметтермен қамтамасыз ету (%)
Ведомстволық деректер
43.
Парниктік газдардың шекті көлемі, % (1990 жылғы деңгейге қарағанда), (республика бойынша)
Антропогендік шығарындылар кадастры туралы ұлттық баяндама
44.
Коммуналдық қалдықтарды қайта өңдеу және кәдеге жарату үлесі
Ведомстволық деректер
45.
Су тасымалдау арналары арқылы ауыл шаруашылығындағы су шығынының деңгейі, (республика бойынша)
ҚР СЖРА ҰСБ
46.
Суармалы егіншілікте су үнемдеу технологияларын енгізу есебінен суармалы суды үнемдеу, жылына млн м3, (республика бойынша)
Ведомстволық деректер