Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Сырдарьинскому району на 2025-2029 годы
Решение Сырдарьинского районного маслихата Кызылординской области от 27 февраля 2025 года № 175
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 1 статьи 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" Сырдарьинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Сырдарьинскому району на 2025-2029 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Председатель Сырдарьинского районного маслихата Е. Әжікенов
Приложение к решению
Сырдарьинского районного маслихата
от 27 февраля 2025 года №175
План по управлению пастбищами и их использованию по Сырдаринскому району на 2025-2029 годы
1. Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Сырдаринскому району на 2025-2029 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О пастбищах" и приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июля 2024 года № 263 "Об утверждении типового плана по управлению пастбищами и их использованию" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 34831).
2. План принят в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
3. При разработке Плана учитывался:
1) данные земельного баланса региона и информационной системы государственного земельного кадастра по форме согласно приложению 1 к настоящему Плану.
При формировании данных, указанных в части первой настоящего подпункта, использовался официальная статистическая информация о наличии земель и распределении их по категориям, собственникам земельных участков, землепользователям и угодьям и сведения из информационной системы государственного земельного кадастра;
2) сведения геоботанического обследования пастбищ по форме согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) сведения о скотомогильниках (биометрических ямах);
4) сведения об объектах пастбищной инфраструктуры и о сервитутах для прогона сельскохозяйственных животных по форме согласно приложению 3 к настоящему Плану;
5) данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных, полученные из базы данных идентификации сельскохозяйственных животных, с указанием их владельцев по форме согласно таблице 1 приложения 4 к настоящему Плану;

Сырдария ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Қызылорда облысы Сырдария аудандық мәслихатының 2025 жылғы 27 ақпандағы № 175 шешімі
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабына, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабы 1) тармақшасына сәйкес Сырдария аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Осы шешімнің қосымшасына сәйкес Сырдария ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сырдария аудандық мәслихатының төрағасы Е. Әжікенов
Сырдария аудандық мәслихатының
2025 жылғы 27 ақпандағы
№ 175 шешіміне қосымша
Сырдария ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
1. Осы Сырдария ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - Жоспар) "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және "Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі үлгілік жоспарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2024 жылғы 29 шілдедегі № 263 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 34831 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
2. Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа деген қажеттілікті орнықты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болдырмау мақсатында қабылданды.
3. Жоспарды әзірлеген кезде мыналар ескерілді:
1) осы Жоспарға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өңірдің жер балансының және мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесінің деректері.
Осы тармақшаның бірінші бөлігінде көрсетілген деректерді қалыптастыру кезінде жерлердің болуы, олардың санаттар, жер учаскелерінің меншік иелері, жер пайдаланушылар мен алқаптар бойынша бөлінуі туралы ресми статистикалық ақпарат және мемлекеттік жер кадастры ақпараттық жүйесінен алынған мәліметтер пайдаланылды;
2) осы Жоспарға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау мәліметтері;
3) мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) туралы мәліметтер;
4) осы Жоспарға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жайылымдық инфрақұрылым объектілері туралы және ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер;
5) осы Жоспарға 4-қосымшаның 1-кестесіне сәйкес нысан бойынша ауыл шаруашылығы жануарларының иелерін көрсете отырып, оларды сәйкестендіру дерекқорынан алынған ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы деректер;

6) данные о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных по форме согласно таблице 2 приложения 4 к настоящему Плану;
7) сведения о численности поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах по форме согласно таблице 3 приложения 4 к настоящему Плану;
8) рекомендуемые схемы пастбищеоборотов по форме согласно приложению 5 к настоящему Плану.
4. План содержит следующие приложения:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель по Сырдарьинскому району;
2) схемы (карты), на которой установлены пастбища для нужд населения, в том числе общественные пастбища, по выпасу сельскохозяйственных животных в частном дворе по Сырдарьинскому району;
3) схемы (карты) с указанием предлагаемых схем пастбищных оборотов по Сырдарьинскому району;
4) схемы (карты), на которых устанавливаются сервитуты для выгонки сельскохозяйственных животных, скотопрогонные трассы и иные объекты пастбищной инфраструктуры, а также скотомогильники (биометрические ямы) по Сырдарьинскому району;
5) схемы (карты), на которых определены пастбища, которые могут быть предоставлены в землепользование пользователям пастбищ по Сырдарьинскому району;
6) схемы (карты) с обозначением пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья по Сырдарьинскому району;
7) схемы (карты) доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды по Сырдарьинскому району:
8) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах, на которой указываются границы и площади отгонных пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных по Сырдарьинскому району;
9) схема проектного распределения (перераспределения) пастбищ и чередования пастбищных участков в пространстве и времени (в течение июня, года) по сезонам года между сельскими населенными пунктами, входящими в сельский округ по Сырдарьинскому району;
10) требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице, к которым относятся:
соблюдение предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ;
использование пастбищ с учетом пастбищеоборотов и источников водопользований;
разбивка площадей пастбищ на отдельные выпасные участки;
чередование участков пастбищ по сезонам года в пространстве и во времени (внутри сезона, года);
ежегодное оставление одного из участков пастбищеоборота без выпаса и сельскохозяйственных животных.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированным по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Приложение 1 к
Плану по управлению пастбищами
и их использованию по Сырдарьинскому району

6) осы Жоспарға 4-қосымшаның 2-кестесіне сәйкес нысан бойынша ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер;
7) осы Жоспарға 4-қосымшаның 3-кестесіне сәйкес нысан бойынша шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы мәліметтер;
8) осы Жоспарға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары.
4. Жоспарда мынадай қосымшалар қамтылған:
1) Сырдария ауданының әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың жер санаттары бөлінісінде орналасу схемасы (картасы);
2) Сырдария ауданы бойынша жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдар, оның ішінде қоғамдық жайылымдар белгіленген схема (карта);
3) Сырдария ауданы бойынша ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары көрсетілген схема (карта);
4) Сырдария ауданы бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдайтын трассалар және жайылымдық инфрақұрылымның өзге де объектілері, сондай-ақ мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) белгіленетін схема (карта);
5) Сырдария ауданы бойынша жайылымды пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар белгіленген схема (карта);
6) Сырдария ауданы бойынша халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі мұқтаждықтарын қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдарды белгілейтін схема (карта);
7) Сырдария ауданы бойынша суды тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, қазандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы;
8) Сырдария ауданы бойынша ауыл шаруашылығы жануарларының басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
9) Сырдария ауданы бойынша ауылдық округке кіретін ауылдық елді мекендер арасында жайылымдарды жобалық бөлу (қайта бөлу) және жайылым учаскелерін жыл маусымдары бойынша кеңістікте және уақытпен (маусым, жыл ішінде) кезектестіру схемасы;
10) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті талаптар:
Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасы;
жайылым айналымын және суды пайдалану көздерін ескере отырып жайылымдарды пайдалану;
жайылым алаңдарын жекеленген өріс учаскелеріне бөлу;
жайылым учаскелерін жыл маусымдары бойынша кеңістікте және уақытпен (маусым, жыл ішінде) кезектестіру;
жайылым айналымы учаскелерінің бірін жайылымсыз және ауыл шаруашылығы жануарларынсыз жыл сайын қалдыру.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, олардың иелері көрсетілген ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы – жайылым пайдаланушылардың, жеке және (немесе) заңды тұлғалардың, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректердің, мәдени және құрғақ жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларының басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтердің және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректердің тұлғалар деректерді ескере отырып қабылданды.
Сырдария ауданы бойынша

10-153-023-250
типовой
0,2 га
Функционирует
Сырдарьинская районная ветеринарная станция
7
Акжарма
10-153-007-781
типовой
0,2 га
Функционирует
Сырдарьинская районная ветеринарная станция
8
Бесарык
10-153-025-636
типовой
0,2 га
Функционирует
Сырдарьинская районная ветеринарная станция
9
Калжан ахун
10-153-010-437
примитивный
0,1 га
Функционирует
Сырдарьинская районная ветеринарная станция
10
Когалыкол
10-153-026-661
типовой
0,2 га
Функционирует
Сырдарьинская районная ветеринарная станция
11
С.Сейфуллин
10-153-011-516
Типовой
0,2 га
Функционирует
Сырдарьинская районная ветеринарная станция
12
Шаган
10-153-009-1411
Типовой
0,1680 га
Функционирует
Сырдарьинская районная ветеринарная станция
13
Ширкейли

10-153-023-250
үлгілік
0,2 га
Жұмыс істейді
Сырдария аудандық ветеринариялық станциясы
7
Ақжарма
10-153-007-781
үлгілік
0,2 га
Жұмыс істейді
Сырдария аудандық ветеринариялық станциясы
8
Бесарық
10-153-025-636
үлгілік
0,2 га
Жұмыс істейді
Сырдария аудандық ветеринариялық станциясы
9
Қалжан ахун
10-153-010-437
примитивті
0,1 га
Жұмыс істейді
Сырдария аудандық ветеринариялық станциясы
10
Қоғалыкөл
10-153-026-661
үлгілік
0,2 га
Жұмыс істейді
Сырдария аудандық ветеринариялық станциясы
11
С.Сейфуллин
10-153-011-516
үлгілік
0,2 га
Жұмыс істейді
Сырдария аудандық ветеринариялық станциясы
12
Шаған
10-153-009-1411
үлгілік
0,1680 га
Жұмыс істейді
Сырдария аудандық ветеринариялық станциясы
13
Шіркейлі