Об утверждении целевых показателей качества окружающей среды Мангистауской области на 2024 - 2029 годы
Решение Мангистауского областного маслихата от 30 января 2025 года № 18/197
В соответствии с пунктом 4 статьи 37 Экологического кодекса Республики Казахстан Мангистауский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить целевые показатели качества окружающей среды Мангистауской области на 2024-2029 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Мангистауского областного маслихата Ж.Матаев
Приложение
к решению Мангистауского
областного маслихата
от 30 января 2025 года № 18/197
Целевые показатели качества окружающей среды Мангистауской области на 2024-2029 годы
Качество атмосферного воздуха
Объект исследования
Определяемое вещество
Гигиенические нормативы по НД
Целевые показатели
Исходное значение, мг/м3
на 2024 год – 2025 год
мг/м3
на 2026 год – 2027 год
мг/м3

Маңғыстау облысының 2024 - 2029 жылдарға арналған қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштерін бекіту туралы
Маңғыстау облыстық мәслихатының 2025 жылғы 30 қаңтардағы № 18/197 шешімі
Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексі 37-бабының 4-тармағына, Маңғыстау облыстық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Осы шешімнің қосымшасына сәйкес Маңғыстау облысының 2024-2029 жылдарға арналған қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштері бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Маңғыстау облыстық мәслихатының төрағасы Ж. Матаев
Маңғыстау облыстық мәслихатының
2025 жылғы 30 қаңтардағы
№ 18/ 197 шешіміне
қосымша
Маңғыстау облысының 2024-2029 жылдарға арналған қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштері
Атмосфералық ауаның сапасы
Зерттеу нысаны
Анықталатын зат
Нормативтік құжаттама бойынша гигиеналық нормативтер
Нысаналы көрсеткіштер
Бастапқы мәндер, мг/м3
2024 жылға -2025 жылға, мг/м3
2026 жылға -2027 жылға, мг/м3

на 2025 год – 2029 год
1
Озеленение города Актау
4581 лиственных деревьев;
2650 хвойных деревьев
2.
Высадка саженцов черного саксаула
2000 саженцев
Сокращение деградации и опустынивания земель
Для исследуемого региона были определены следующие целевые показатели по снижению негативного воздействия процессов опустынивания:
- увеличение площади земель сельскохозяйственного назначения путем вовлечения в оборот залежных бросовых земель и увеличения площади орошаемых сельскохозяйственных угодий за счет искусственных водоемов;
- снижение засоленности почв путем проведения гидромелиоративных работ;
- снижение дегумификации почв путем восстановления плодородия через внедрение почво- и водосберегающих технологий, внесения минеральных удобрений;
- снижение дефляции почв в пустынных и полупустынных зонах путем высадки кустарниковой растительности;
- снижение деградированных пастбищных земель путем рассредоточения выпаса скота по территории, возобновления отгона скота на летние и зимние пастбища, фитомелиорации растений-фитомелиорантов из дикой природы;
- повышение урожайности сельскохозяйственных культур до среднереспубликанских значений путем введения новых технологий обработки почвы и новых засухоустойчивых сортов;
- сохранение водных ресурсов поверхностных и подземных вод путем строительства очистных сооружений на промышленных предприятиях и использования возвратных вод для промышленных нужд;
- увеличение площади земель особо охраняемых природных территорий, оздоровительного и рекреационного назначения;
- сохранение биоразнообразия путем увеличения численности диких животных и птиц;
- увеличение затрат на охрану окружающей среды из государственного бюджета, из средств природопользователей и других источников;
- усовершенствование системы мониторинга окружающей среды, в т.ч. и экологического, за счет восстановления метеорологической сети наблюдения, а также усиление независимого контроля (не промышленными предприятиями) за состоянием компонентов окружающей среды: воздуха, воды и почвы;
- снижение числа суток с пыльной бурей за счет закрепления движущих песков древесно-кустарниковой растительностью;
- снижение удельного валового выброса загрязняющих веществ в атмосферу от стационарных источников на единицу произведенной продукции;
- снижение количества людей, подвергающихся неблагоприятному воздействию процессов опустынивания путем восстановления природно-ресурсного потенциала сельскохозяйственных угодий, развития инфраструктуры (водоснабжение, газификация и др.), создания рабочих мест;
- снижение рисков для здоровья людей в результате негативного воздействия процессов опустынивания путем разработки различных медико-социальных программ по профилактике различных заболеваний и оздоровлению населения, доступа населения к квалифицированной медицинской помощи, переселения людей в более благоприятные с экологической и экономической точки зрения районы.
Коммунальные отходы.

2025 жылға-2029 жылға
1
Ақтау қаласын көгалдандыру
4581 жапырақты ағаштар;
2650 қылқан жапырақты ағаштар
2.
Қара сексеуіл көшеттерін отырғызу
2000 көшет
Жер деградациясы мен шөлейттенуді азайту
Зерттеліп жатқан өңір үшін шөлейттену процестерінің теріс әсерін азайту бойынша келесі мақсатты көрсеткіштер анықталды:
- Айналымға бос жатқан жерлерді қосу және жасанды су айдындарының есебінен суармалы ауыл шаруашылығы жерлерінің алаңын ұлғайту арқылы ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің ауданын ұлғайту;
- Гидромелиорациялық жұмыстарды жүргізу арқылы топырақтың тұздануын азайту;
- Топырақ құнарлылығын қалпына келтіру, топырақ пен суды үнемдейтін технологияларды енгізу және минералды тыңайтқыштарды пайдалану арқылы топырақ дегумификациясын азайту;
- Шөл және жартылай шөлейт аймақтардағы топырақтың дефляциясын бұталы өсімдіктер отырғызу арқылы азайту;
- Мал жаюды кең аумаққа тарату, малды жазғы және қысқы жайылымдарға қайтару, өсімдіктерді қайта қалпына келтіру арқылы жайылымдық жерлердің деградациясын азайту;
- Топырақты өңдеудің жаңа технологияларын енгізу және құрғақшылыққа төзімді жаңа сорттарды пайдалану арқылы ауыл шаруашылығы дақылдарының өнімділігін орташа республикалық көрсеткіштерге дейін арттыру;
- Өндірістік кәсіпорындарда тазарту қондырғыларын салу және қайтарылған суды өндірістік қажеттіліктерге пайдалану арқылы жер үсті және жерасты су ресурстарын сақтау;
- Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың, сауықтыру және рекреациялық мақсаттағы жерлердің ауданын ұлғайту;
- Жабайы жануарлар мен құстардың санын арттыру арқылы биоәртүрлілікті сақтау;
- Қоршаған ортаны қорғауға арналған шығындарды мемлекеттік бюджеттен, табиғат пайдаланушылар мен басқа да көздерден арттыру;
- Қоршаған ортаны, оның ішінде экологиялық мониторинг жүйесін жетілдіру, бақылау желісін қалпына келтіру, сондай-ақ қоршаған ортаның компоненттеріне: ауа, су және топыраққа тәуелсіз бақылауды күшейту (өнеркәсіптік кәсіпорындармен емес);
- Ағаш-бұта өсімдіктерін отырғызу арқылы құмды жерлердің қозғалысын тоқтатып, шаңды дауылды күндердің санын азайту;
- Өндірілген өнім бірлігіне есептелген тұрақты ластау көздерінен атмосфераға тасталатын ластаушы заттардың жалпы көлемін азайту;
- Ауыл шаруашылығы жерлерінің табиғи-ресурстық әлеуетін қалпына келтіру, инфрақұрылымды дамыту (су құбыры, газдандыру және т.б.) және жұмыс орындарын құру арқылы шөлейттену процестерінің жағымсыз әсеріне ұшыраған адамдар санын азайту;
- Шөлейттенудің жағымсыз әсерлерінен адамдардың денсаулығына келетін қауіп-қатерлерді азайту мақсатында әртүрлі медициналық-әлеуметтік бағдарламаларды әзірлеу, халыққа білікті медициналық көмек көрсетуге қол жеткізу, экологиялық және экономикалық тұрғыдан қолайлы аудандарға адамдарды көшіру арқылы халықтың денсаулығын жақсарту.
Коммуналдық қалдықтар

По области действуют более 12 пунктов приема отходов, работают более 10 субъектов малого бизнеса, занимающихся раздельным сбором и сортировкой отходов.
За 2023 года по области из накопленных 199 684 тонн твердых бытовых отходов переработано 62 994 тонн отходов. Процентная доля составила 31,6%.
В целях сокращения свалок, не отвечающих санитарным требованиям, в программу развития Мангистауской области на 2021-2025 годы и комплексный план на 2021-2025 годы включено строительство полигонов ТБО в поселках Боранкул, Жынгылды, Акшукыр.
Однако, поскольку строительство полигона на сегодняшний день не окончено в 2024 году в связи с возникновением финансовых проблем индивидуального предпринимателя, предлагалось отменить поручение, указанное в пункте 158 комплексного плана. (№01-13-149 от 28.02.2024 г.)
На сегодняшний день в Мангистауской области имеется 7 полигонов для утилизации ТБО, построенных по специальному проекту.
В качестве информации:

Облыс аумағында 12-ден астам қалдықтарды қабылдау пункті жұмыс істейді, сондай-ақ 10-нан астам шағын бизнес субъектісі қалдықтарды бөлек жинаумен және сұрыптаумен айналысады.
2023 жылы облыста жиналған 199 684 тонна тұрмыстық қатты қалдықтың 62 994 тоннасы қайта өңделді. Оның үлесі 31,6%-ды құрады.
Санитарлық талаптарға сай келмейтін полигондардың санын азайту мақсатында Маңғыстау облысын 2021-2025 жылдарға арналған дамыту бағдарламасына және 2021-2025 жылдарға арналған кешенді жоспарға Боранқұл, Жыңғылды және Ақшұқыр елді мекендерінде ТҚҚ полигондарын салу енгізілді.
Алайда, қазіргі уақытта кәсіпкердің қаржылық мәселелеріне байланысты полигон құрылысы аяқталмағандықтан, 2024 жылы кешенді жоспардың 158-тармағында көрсетілген тапсырманы тоқтату ұсынылды. (№01-13-149, 28.02.2024 ж.)
Қазіргі уақытта Маңғыстау облысында 7 арнайы жобамен салынған тұрмыстық қатты қалдықтарды орналастыру полигондары бар.
Ақпарат ретінде:

1) полигон, расположенный в селе Баянды Мунайлинского района, передан актом приема-передачи ГКП "Мангистаужылу", площадью 25 га;
2) планируется проведение конкурса по передаче полигона в доверительное управление, в городе Жанаозен площадью 22 га;
3) полигон в Бейнеуском районе передан доверительным управлением ТОО "Бейнеумехтранссервис", площадью 5 га;
4) полигон в селе Жетыбай Каракиянского района ведет ГКП "Турмыс-Сервис", площадь которого составляет 10 га;

1) Мұнайлы ауданы, Баянды ауылында орналасқан полигон "МаңғыстауЖылу" МКК-на алу-беру актісімен берілген, көлемі 25 га құрайды;
2) Жаңаөзен қаласындағы полигонды сенімгерлік басқаруға беру жөнінде конкурс өткізу жоспарланған, көлемі 22 га құрайды;
3) Бейнеу ауданындағы полигон сенімгерлік басқарумен "Бейнеумехтранссервис" ЖШС берілген, көлемі 5 га құрайды;
4) Қарақия ауданы Жетібай ауылындағы полигонды "Тұрмыс-Сервис" МКК жүргізіп отыр, көлемі 10 га құрайды;

5) полигон в селе Курык Каракиянского района ведет ГКП "Турмыс-Сервис", площадь которого составляет 10 га;
6) полигон, расположенный в городе Форт-Шевченко Тупкараганского района, ведется ГКП "Тупкараганская водная система" площадью 34 га;
7) полигон, расположенный в селе Шетпе Мангистауского района, ведется ГКП "Мангистаужылу Су" площадью 5 га.
Полигоны, отвечающие санитарным требованиям, расположены в г.Жанаозене, Форт-Шевченко, в с. Баянды Муналинского, с. Жетыбай и с. Курык Каракиянского, с. Бейнеу Бейнеуского и с. Шетпе Мангистауского районов.
Согласно данным акимата Мангистауской области, в 7 селах Мангистауского и 9 селах Бейнеуского районов имеются 16 мест временного размещения санитарно-гигиенических отходов.
В 2023 году в результате космического мониторинга на территории области обнаружены 111 несанкционированные свалки, 89 из них ликвидированы (79 %). Сейчас в области 18 463 контейнера, 1 535 из которых предназначены для раздельного сбора мусора.
п/п
Целевые показатели
Единица измерения
на 2024 год

5) Қарақия ауданы Құрық ауылындағы полигонды "Тұрмыс-Сервис" МКК жүргізіп отыр, көлемі 10 га құрайды;
6) Түпқараған ауданы Форт-Шевченко қаласында орналасқан полигонды "Түпқараған су жүйесі" МКК жүргізіп отыр, көлемі 34 га құрайды;
7) Маңғыстау ауданы Шетпе ауылында орналасқан полигонды "МаңғыстауЖылу Су" МКК жүргізіп отыр, көлемі 5 га құрайды.
Маңғыстау облысы әкімдігінің мәліметінше, Маңғыстау ауданының 7 ауылында және Бейнеу ауданының 9 ауылында санитарлық-гигиеналық қалдықтарды уақытша орналастыру үшін 16 орын бар.
2023 жылы ғарыштық мониторинг нәтижесінде облыс аумағында 111 рұқсат етілмеген қоқыс орны анықталды, оның 89-ы жойылды (79%). Қазіргі уақытта облыста 18 463 контейнер бар, оның 1 535-і қоқысты бөлек жинауға арналған.
п/п
Нысаналы көрсеткіштер
Өлшем бірлігі
2024 жылға

на 2025 год – 2029 год
1
Доля переработки и утилизации ТБО
% от объема образования
32,1
35,0
2
Доля раздельного сбора
% от объема образования
0
15,0
3
Подготовки к повторному использованию
тысяч тонн
0
10,0
4
Переработки, утилизации и удаления (уничтожения и (или) захоронения)
тысяч тонн
10,041
15,0
5
Общий объем собранных отходов, с учетом отходов самовывозящих предприятий
тысяч тонн
120,620
122,0
Сокращение выбросов парниковых газов.
Для исследуемого региона определены следующие целевые показатели по сокращению выбросов парниковых газов:
- ведение инвентаризации выбросов и поглощений парниковых газов за отчетный период, представляет собой мероприятия по сбору, обработке, хранению и анализу данных, необходимых для определения фактических объемов выбросов и поглощений парниковых газов за соответствующий период;
- ведение учета источников выбросов парниковых газов, количество выбросов, а также количество сокращения выбросов или увеличения поглощений парниковых газов;
- газификация населенных пунктов,
- развитие возобновляемых источников энергии;
- развитие солнечных электростанций, для преобразования энергии солнца;
- увеличение/расширение площади, покрытой лесом, в том числе за счет посадки деревьев с обеспечением нормативной приживаемости в разрезе пород и регионов посадки.
Целевые показатели качества окружающей среды для особо охраняемых природных территорий:
- охрана и увеличение охраняемых территорий;
- проведение учебно-практических занятий по предупреждению лесных пожаров;
- проведение природоохранных акций;
- проведение биотехнических работ, мониторинг миграции птиц, животных;
- проведение изучения флоры, выявления новых видов растений, проведение научных исследований;
- проведение эколого-просветительской деятельности среди населения.
Примечание:
расшифровка аббревиатуры:
КПД-коэффициент полезного действия;
НД- нормативные документы;
ПДК- предельно допустимые концентрации;
ГКП - Государственное коммунальное предприятие;
ТОО - Товарищество с ограниченной ответственностью;
м.р.- максимально разовая;
с.с.- средне суточная;
ОБУВ-ориентировочный безопасный уровень воздействия вещества;
МЭД - мощность эквивалентной дозы;
дБА- децибел акустический;
мг - миллиграмм;
м – кубический метр;
млн. – миллион;
га- гектар
% - процент;
кг- килограмм.

2025 ж. – 2029 ж.
1
ҚТҚ қайта өңдеу және кәдеге жарату үшін
% пайда болу көлемінен
32,1
35,0
2
Бөлек жинау үшін
% пайда болу көлемінен
0
15,0
3
Қайта пайдалануға дайындық
мың тонна
0
10,0
4
Қайта өңдеу, кәдеге жарату және жою (жою және (немесе) көму)
мың тонна
10,041
15,0
5
Өздігінен шығаратын кәсіпорындардың қалдықтарын ескере отырып, жиналған қалдықтардың жалпы көлемі
мың тонна
120,620
122,0
Қысқарту шығарындылар жылыжай газдар.
Зерттелетін аймақ үшін парниктік газдарды азайту бойынша келесі мақсатты көрсеткіштер анықталды:
- есепті кезеңдегі парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерін түгендеуді жүргізу тиісті кезеңдегі парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерінің нақты көлемін анықтау үшін қажетті деректерді жинау, өңдеу, сақтау және талдау жөніндегі іс-шараларды білдіреді;
- парниктік газдар шығарындыларының көздерін, шығарындылар санын, сондай-ақ шығарындыларды азайту немесе парниктік газдарды сіңіруді ұлғайту санын есепке алуды жүргізу;
- елді мекендерді газдандыру,
- жаңартылатын энергия көздерін дамыту;
- күн энергиясын түрлендіру үшін күн электр станцияларын дамыту;
- орманмен қамтылған аумақты ұлғайту/кеңейту, оның ішінде тұқымдар мен отырғызу өңірлері бөлінісінде нормативтік жерсінуді қамтамасыз ете отырып, ағаш отырғызу.
Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар үшін қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштері:
- қорғалатын аумақтарды күзету және ұлғайту;
- орман өрттерінің алдын алу бойынша оқу-практикалық сабақтар өткізу;
- табиғат қорғау акцияларын өткізу;
- биотехникалық жұмыстар жүргізу, құстардың, жануарлардың көші-қонына мониторинг жүргізу;
- флораны зерттеу, өсімдіктердің жаңа түрлерін анықтау, ғылыми зерттеулер жүргізу;
- халық арасында экологиялық-ағарту қызметін жүргізу.
Ескерту:
аббревиатураның ажыратылып жазылуы:
ПӘК - пайдалы әсер коэффициенті;
НҚ - нормативтік құжат;
ШРК - шектік рұқсат етілген көрсеткіш;
МКК- мемлекеттік коммуналдық кәсіпорыны;
ЖШС - Жауапкершілігі Шектеулі Серіктестік;
м.б.р. - ең жоғарғы бір реттік;
о.т. - орташа тәуліктік;
ҚТҚ- қатты тұрмыстық қалдықтар;
ЗШҚД - заттың шамамен қауіпсіз деңгейі;
БДЖ – Баламалы доза жылдамдағы;
дБА - акустикалық децибел;
мг - миллиграмм;
м3 - текше метр;
дм3 - текше дециметр;
млн. - миллион;
га - гектар;
% - пайыз.