Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию села Жетекши города Павлодара на 2025 -2029 годы
Решение Павлодарского городского маслихата Павлодарской области от 25 февраля 2025 года № 230/26
В соответствии с подпунктом 2-1) пункта 1 статьи 15 Земельного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 13) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", статьи 46 Закона Республики Казахстан "О правовых актах", статьями 8, 13 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", Павлодарский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию села Жетекши города Павлодара на 2025 - 2029 годы.
2. Признать утратившим силу решение Павлодарского городского маслихата Павлодарской области "Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию села Жетекши города Павлодара на 2024 - 2025 годы" от 27 апреля 2023 года № 18/2 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 180487).
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Павлодарского городского маслихата К. Кожин
Утвержден
решением Павлодарского
городского маслихата от 25
февраля 2025 года № 230/26
План по управлению пастбищами и их использованию
села Жетекши на 2025 - 2029 годы
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по селу Жетекши города Павлодара на 2025 - 2029 годы (далее – План) разработан в соответствии с подпунктом 4-1) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" (далее – Закон) и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
2. План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
Глава 2. План по управлению пастбищами и их использованию
села Жетекши на 2025 - 2029 годы
3. При разработке Плана учитываются:
1) данные земельного баланса села Жетекши и информационной системы государственного земельного кадастра по форме согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) сведения геоботанического обследования пастбищ по форме согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) сведения о скотомогильниках (биометрических ямах), формируемые в соответствии с Правилами ведения реестра скотомогильников (биотермических ям), утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 3 февраля 2020 года № 35 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 19987);

Павлодар қаласы Жетекші ауылының жайылымдарын басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2025 - 2029 жылдарға арналған жоспарды бекіту туралы
Павлодар облысы Павлодар қалалық мәслихатының 2025 жылғы 25 ақпандағы № 230/26 шешімі
Қазақстан Республикасы Жер кодексінің 15-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабы 1-тармағының 13) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы құқықтық актілер туралы" Заңының 46-бабына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8, 13-баптарына сәйкес Павлодар қалалық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса беріліп отырған Павлодар қаласы Жетекші ауылының жайылымдарын басқару оларды пайдалану жөніндегі 2025 - 2029 жылдарға арналған жоспары бекітілсін.
2. Павлодар облысы Павлодар қалалық мәслихатының "Павлодар қаласының Жетекші ауылындағы жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024 - 2025 жылдарға арналған жоспарды бекіту туралы" 2023 жылғы 27 сәуірдегі № 18/2 шешімінің (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 180487 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Павлодар қалалық мәслихатының төрағасы Қ. Кожин
Павлодар қалалық
мәслихатының 2025
жылғы 25 ақпандағы
№ 230/26 Шешімімен
бекітілген
Павлодар қаласы Жетекші ауылының жайылымдарды басқару және оларды
пайдалану жөніндегі 2025 - 2029 жылдарға арналған жоспар
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Павлодар қаласы Жетекші ауылының жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2025 - 2029 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасы "Жайылымдар туралы" Заңының (бұдан әрі – Заң) 6-бабы 4-1) тармақшасына және Қазақстан Республикасы "Мемлекеттік статистика туралы" Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа деген қажеттілікті орнықты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болдырмау мақсатында қабылданады.
2-тарау. Жетекші ауылының жайылымдарды басқару және оларды пайдалану
жөніндегі 2025 - 2029 жылдарға арналған жоспар
3. Жоспарды әзірлеген кезде мыналар ескеріледі:
1) осы Жоспардың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Жетекші ауылының жер балансының және мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесінің деректері;
2) осы Жоспардың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау мәліметтері;
3) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 3 ақпандағы № 35 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19987 болып тіркелген) бекітілген, мал қорымдарының (биотермиялық шұңқырлардың) тізілімін жүргізу Қағидаларына сәйкес қалыптастырылған, мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) туралы мәліметтер;

4) сведения об объектах пастбищной инфраструктуры и о сервитутах для прогона сельскохозяйственных животных по форме согласно приложению 3 к настоящему Плану;
5) данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных, полученные из базы данных идентификации сельскохозяйственных животных, с указанием их владельцев по форме согласно таблице 1 приложения 4 к настоящему Плану;
6) данные о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных по форме согласно таблице 2 приложения 4 к настоящему Плану;
7) сведения о численности поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах по форме согласно таблице 3 приложения 4 к настоящему Плану;
8) данные об особенностях выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, землях лесного, водного фондов и особо охраняемых природных территорий;
9) рекомендуемые схемы пастбищеоборотов по форме согласно приложению 5 к настоящему Плану;
10) официальная статистическая информация по статистике животноводства и растениеводства.
4. План содержит следующие приложения:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории административно- территориальной единицы в разрезе категорий земель, на которой указываются границы, площади и виды пастбищ, в том числе отгонных, сезонных, аридных и культурных, сведения об их собственниках или землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок;
2) схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ, на которой указываются границы и площади пастбищ, в том числе общественных пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья;
3) схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов, на которой указываются схемы пастбищеоборотов, рекомендуемые на основании геоботанического обследования пастбищ;
4) схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и иных объектов пастбищной инфраструктуры, а также скотомогильников (биометрических ям), на которой указываются сервитуты для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонные трассы, объекты пастбищной инфраструктуры, месторасположение скотомогильников (биометрических ям);
5) схема (карта) с обозначением пастбищ, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям;

4) осы Жоспардың 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жайылымдық инфрақұрылым объектілері туралы және ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер;
5) осы Жоспардың 4-қосымшасының 1-кестесіне сәйкес нысан бойынша ауыл шаруашылығы жануарларының иелерін көрсете отырып, оларды сәйкестендіру деректер базасынан алынған ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы саны туралы деректер;
6) осы Жоспардың 4-қосымшасының 2-кестесіне сәйкес нысан бойынша ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер;
7) осы Жоспардың 4-қосымшасының 3-кестесіне сәйкес нысан бойынша шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы мәліметтер;
8) екпе және аридтік жайылымдарда, орман, су қорлары мен ерекше қорғалатын табиғи аумақтар жерлерінде ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы деректер;
9) осы Жоспардың 5-қосымшасына сәйкес нысан бойынша ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары;
10) мал шаруашылығы және өсімдік шаруашылығы статистикасы бойынша ресми статистикалық ақпарат.
4. Жоспарда мынадай қосымшалар қамтылған:
1) әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың жер санаттары бөлінісінде орналасу схемасы (картасы), онда жайылымдардың шекаралары, алаңдары мен түрлері, оның ішінде шалғайдағы, маусымдық, аридтік және екпе жайылымдар, жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттарының негізінде олардың меншік иелері немесе жер пайдаланушылар туралы мәліметтер көрсетіледі;
2) жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдар, оның ішінде қоғамдық жайылымдар белгіленген схема (карта), онда жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдардың, оның ішінде қоғамдық жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетіледі;
3) ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары көрсетілген схема (карта), онда жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау негізінде ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары көрсетіледі;
4) ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдайтын трассалар және жайылымдық инфрақұрылымның өзге де объектілері, сондай-ақ мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) белгіленетін схема (карта), онда ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар, мал айдайтын трассалар, жайылымдық инфрақұрылым объектілері, мал қорымдарының (биометриялық шұңқырлардың) орналасқан жері көрсетіледі;
5) жайылымды пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін, жайылымдар белгіленген схема (карта);

6) схема (карта) с обозначением пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, на которой указываются границы и площади пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья;
7) схема доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды, на которой указываются маршруты передвижения животных к водоисточникам;
8) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах, на которой указываются границы и площади отгонных пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных;
9) проектное распределение (перераспределение) пастбищ между сельскими населенными пунктами, входящими в сельский округ, на котором указывается схема распределения (перераспределения) пастбищ между сельскими населенными пунктами сельского округа для поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц, не обеспеченных пастбищами;
10) требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице, к которым относятся:
использование пастбищ с учетом пастбищеоборотов и источников водопользований;
разбивка площадей пастбищ на отдельные выпасные участки;
чередование участков пастбищ по сезонам года в пространстве и во времени (внутри сезона, года);
ежегодное оставление одного из участков пастбищеоборота без выпаса и сельскохозяйственных животных.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию села Жетекши

6) халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі мұқтаждықтарын қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдарды белгілейтін схема (карта), онда жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі халықтың мұқтаждықтарын қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетіледі;
7) суды тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, қазандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы, онда жануарлардың су көздеріне қарай жүріп-тұру маршруттары көрсетіледі;
8) ауыл шаруашылығы жануарларының басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы, онда ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыруға арналған шалғайдағы жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетіледі;
9) ауылдық округке кіретін ауылдық елді мекендер арасында жайылымдарды жобалық бөлу (қайта бөлу), онда жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы үшін ауылдық округтің ауылдық елді мекендері арасында жайылымдарды бөлу (қайта бөлу) схемасы көрсетіледі;
10) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті талаптар:
жайылым айналымын және суды пайдалану көздерін ескере отырып жайылымдарды пайдалануға;
жайылым алаңдарын жекеленген өріс учаскелеріне бөлу;
жайылым учаскелерін жыл маусымдары бойынша кеңістікте және уақытпен (маусым, жыл ішінде) кезектестіру;
жайылым айналымы учаскелерінің бірін жайылымсыз және ауыл шаруашылығы жануарларынсыз жыл сайын қалдыру жатады.
Жетекші ауылының
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану

Наименование: государственное учреждение "Отдел земельных отношений города Павлодара" Адрес: Павлодарская область, город Павлодар, ул. Кривенко, 25, каб 615
Телефон: 8 (7182) 618807
Адрес электронной почты: ozopavlodar111@mail.ru Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
(электронная цифровая подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию села Жетекши
на 2025 - 2029 годы
Рекомендуемые схемы пастбищеоборотов
Годы
Номера участков
I
II
III
IV
первый год
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
второй год
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
третий год
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
четвертый год
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию села Жетекши
на 2025 - 2029 годы
Cхема (карта) расположения пастбищ на территории
административно -территориальной единицы в разрезе категорий
земель, на которой указывается границы, площади и виды пастбищ,
в том числе отгонных, сезонных, аридных и культурных, сведения об
их собственниках или землепользователях на основании правоустанавливающих
и идентификационных документов на земельный участок
Условные обозначения:
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию села Жетекши
на 2025 - 2029 годы
Cхема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по
выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных
пастбищ, на которой указываются границы и площади пастбищ, в том числе
общественных пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу
сельскохозяйственных животных личного подворья
Условные обозначения:
Приложение 8
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию села Жетекши
на 2025 - 2029 годы
Cхема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов,
на которой указываются схемы пастбищеоборотов, рекомендуемые
на основании геоботанического обследования пастбищ
Условные обозначения:
Приложение 9
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию села Жетекши
на 2025 - 2029 годы
Cхема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных
животных, скотопрогонных трасс и иных объектов пастбищной инфраструктуры,
а также скотомогильников (биометрических ям), на которой указываются
сервитуты для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонные
трассы, объекты пастбищной инфраструктуры, местоположения
скотомогильников (биометрических ям)
Условные обозначения:
Приложение 10
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию села Жетекши
на 2025 - 2029 годы
Cхема (карта) с обозначением пастбищ, которые могут быть предоставлены
в землепользование пастбищепользователям
Условные обозначения:
Приложение 11
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию села Жетекши
на 2025 - 2029 годы
Cхема (карта) расположения пастбищ, подлежащих резервированию в целях
удовлетворения нужд населения, по выпасу сельскохозяйственных животных личного
подворья, на которой указываются границы и площади пастбищ, подлежащих
резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу
сельскохозяйственных животных личного подворья
Условные обозначения:
Приложение 12
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию села Жетекши
на 2025 - 2029 годы
Cхема доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным
или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам),
составленная согласно норме потребления воды, на которой
указываются маршруты передвижения животных к водоисточникам
Условные обозначения:
Приложение 13
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию села Жетекши
на 2025 - 2029 годы
Cхема размещения поголовья сельскохозяйственных животных
на отгонных пастбищах, на которой указываются границы и площади
отгонных пастбищ для размещения сельскохозяйственных животных
Условные обозначения:
Приложение 14
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию села Жетекши
на 2025 - 2029 годы
Проектное распределение (перераспределение) пастбищ между сельскими
населенными пунктами, входящих в сельский округ, на котором указывается
схема распределения (перераспеделения) пастбищ между сельскими населенными
пунктами сельского округа для поголовья сельскохозяйственных животных
физических и юридических лиц, не обеспеченных пастбищами
Условные обозначения:

Мекен жайы: Павлодар облысы, Павлодар қаласы, Кривенко көшесі, 25 үй, 615 каб
Телефоны: 8 (7182) 618807
Электрондық поштасы: ozopavlodar111@mail.ru
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
(электрондық цифрлық қолтаңбасы) (аты,әкесінің аты, (бар болса)тегі)
Жетекші ауылының
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі 2025 - 2029 жылдарға
арналған жоспарға
5-қосымша
Ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары
Жылдар
Учаскелердің нөмірлері
I
II
III
IV
бірінші жыл
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
екінші жыл
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
үшінші жыл
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
жазғы маусым
төртінші жыл
жазғы маусым
күзгі маусым
демалатын учаске
көктемгі маусым
Жетекші ауылының
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі 2025 - 2029 жылдарға
арналған жоспарға
6-қосымша
Әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың жер санаттары бөлінісінде
орналасу схемасы (картасы), онда жайылымдардың шекаралары, алаңдары мен
түрлері, оның ішінде шалғайдағы, маусымдық, құрғақ және екпе жайылымдар, жер
учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттарының негізінде олардың
меншік иелері немесе жер пайдаланушылар туралы мәліметтер
Шартты белгілер:
Жетекші ауылының
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі 2025 - 2029 жылдарға
арналған жоспарға
7-қосымша
Жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың
мұқтаждығына арналған жайылымдар, оның ішінде қоғамдық жайылымдар
белгіленген схема (карта), онда жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю
бойынша халықтың мұқтаждығына арналған жайылымдардың, оның ішінде
қоғамдық жайылымдардың шекаралары мен алаңдары
Шартты белгілер:
Жетекші ауылының
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі 2025 - 2029 жылдарға
арналған жоспарға
8-қосымша
Ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары көрсетілген схема
(карта), онда жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау негізінде
ұсынылатын жайылым айналымдарының схемалары
Шартты белгілер:
Жетекші ауылының
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі 2025 - 2029 жылдарға
арналған жоспарға
9-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар,
мал айдайтын трассалар және жайылымдық инфрақұрылымның өзге де
объектілері, сондай-ақ мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) белгіленетін
схема (карта), онда ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттар,
мал айдайтын трассалар, жайылымдық инфрақұрылым объектілері, мал
қорымдарының (биометриялық шұңқырлардың) орналасқан жері
Шартты белгілер:
Жетекші ауылының
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі 2025 - 2029 жылдарға
арналған жоспарға
10-қосымша
Жайылымды пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі
мүмкін жайылымдар белгіленген схема (карта)
Шартты белгілер:
Жетекші ауылының
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі 2025 - 2029 жылдарға
арналған жоспарға
11-қосымша
Халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю жөніндегі
мұқтаждықтарын қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын
жайылымдарды белгілейтін схема (карта), онда жеке ауланың ауыл шаруашылығы
жануарларын жаю жөніндегі халықтың мұқтаждықтарын қанағаттандыру
мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдардың шекаралары мен алаңдары
Шартты белгілер:
Жетекші ауылының
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі 2025 - 2029 жылдарға
арналған жоспарға
12-қосымша
Суды тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге,
тоғандарға, қазандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы
немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы, онда жануарлардың
су көздеріне қарай жүріп-тұру маршруттары
Шартты белгілер:
Жетекші ауылының
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі 2025 - 2029 жылдарға
арналған жоспарға
13-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларының басын шалғайдағы жайылымдарға
орналастыру схемасы, онда ауыл шаруашылығы жануарларының басын
орналастыруға арналған шалғайдағы жайылымдардың шекаралары мен алаңдары
Шартты белгілер:
Жетекші ауылының
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі 2025 - 2029 жылдарға
арналған жоспарға
14-қосымша
Ауылдық округке кіретін ауылдық елді мекендер арасында жайылымдарды жобалық
бөлу (қайта бөлу), онда жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және заңды
тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының басы үшін ауылдық округтің
ауылдық елді мекендері арасында жайылымдарды бөлу (қайта бөлу) схемасы
Шартты белгілер: