Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по городу Экибастуз на 2025 - 2029 годы
Решение Павлодарского городского маслихата Павлодарской области от 24 апреля 2025 года № 240/29
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 1) статьи 8, статьей 13 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" Экибастузский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по городу Экибастуз на 2025 - 2029 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Экибастузского городского маслихата Н. Макраев
Приложение
к решению Экибастузского
городского маслихата от "24"
апреля 2025 года № 240/29
План по управлению пастбищами и их использованию
по городу Экибастуз на 2025 - 2029 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по городу Экибастуз на 2025-2029 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пастбищах", Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республики Казахстан", приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан "Об утверждении типового плана по управлению пастбищами и их использованию", приказом заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ", приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ".
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
В Плане учтены традиции выпаса сельскохозяйственных животных на соответствующей территории административно-территориальной единице.
При разработке Плана учитываются:
1) данные земельного баланса региона и информационной системы государственного земельного кадастра;
2) сведения геоботанического обследования пастбищ;
3) сведения о скотомогильниках (биометрических ямах);
4) сведения об объектах пастбищной инфраструктуры и о сервитутах для прогона сельскохозяйственных животных;
5) данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных, полученные из базы данных идентификации сельскохозяйственных животных, с указанием их владельцев;

2025 - 2029 жылдарға арналған Екібастұз қаласы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспарды бекіту туралы
Павлодар облысы Павлодар қалалық мәслихатының 2025 жылғы 24 сәуірдегі № 240/29 шешімі
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабының 1) тармақшасына, 13-бабына сәйкес Екібастұз қаласының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2025 - 2029 жылдарға арналған Екібастұз қаласы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспар осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғышқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Екібастұз қалалық мәслихатының төрағасы Н. Макраев
Екібастұз қалалық
мәслихатының 2025
жылғы "24" сәуірдегі
№ 240/29 шешіміне
қосымша
2025 - 2029 жылдарға арналған Екібастұз қаласы бойынша
жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Осы жоспар Екібастұз қаласы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2025 - 2029 жылдарға арналған (бұдан әрі-Жоспар) "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан мәслихаты Республикасының Заңына, "Үлгілік жоспарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің бұйрығына сәйкес әзірленді, "Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасарының бұйрығымен – "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің жол берілетін шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығымен бекітілген.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа деген қажеттілікті орнықты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспарда әкімшілік-аумақтық бірліктің тиісті аумағында ауыл шаруашылығы жануарларын жаю дәстүрлері ескерілген.
Жоспар мыналарды қамтиды:
1) өңірдің жер балансының және мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесінің деректері;
2) жайылымдарды геоботаникалық зерттеу мәліметтері;
3) мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) туралы мәліметтер;
4) жайылым инфрақұрылымы объектілері және ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өткізу үшін сервитуттар туралы мәліметтер;
5) иелері көрсетіле отырып, ауыл шаруашылығы жануарларын сәйкестендіру деректер базасынан ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы мәліметтер;

6) данные о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных;
7) сведения о численности поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах;
8) данные об особенностях выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, землях лесного, водного фондов и особо охраняемых природных территорий;
9) рекомендуемые схемы пастбищеоборотов
10) официальная статистическая информация по статистике животноводства и растениеводства.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, на которой указываются границы, площади и виды пастбищ, в том числе отгонных, сезонных, аридных и культурных, сведения об их собственниках или землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) схему (карту) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) cхему (карту) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и иных объектов пастбищной инфраструктуры, а также скотомогильников (биометрических ям), согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему (карту) с обозначением пастбищ, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему (карту) с обозначением пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) схему доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды, на которой указываются маршруты передвижения животных к водоисточникам, согласно приложению 7 к настоящему Плану;
8) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах, на которой указываются границы и плошади отгонных пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных;
9) проектное распределение (перераспределение) пастбищ между сельскими населенными пунктами, входящими в сельский округ, на котором указывается схема распределения (перераспределения) пастбищ между сельскими населенными пунктами сельского округа для поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, согласно приложению 9 к настоящему Плану;

6) ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған гурттардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректер;
7) шал,айдағы жайылымдарда жаюға арналған ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы мәліметтер;
8) мәдени және құрғақ жайылымдарда, орман, су қорлары және ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтер;
9) ұсынылған жайылым айналымдарының схемалары;
10) мал шаруашылығы және өсімдік шаруашылығы статистикасы бойынша ресми статистикалық ақпарат.
Жоспар қамтиды:
1) осы Жоспардың 1-қосымшасына сәйкес, жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттарының негізінде жайылымдардың шекаралары, алаңдары және түрлері, оның ішінде шалғайдағы, маусымдық, құрғақ және мәдени жайылымдардың түрлері,олардың меншік иелері немесе жер пайдаланушылар туралы мәліметтер көрсетілетін жер санаттары бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
2) осы жоспардың 2-қосымшасына сәйкес жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын, оның ішінде қоғамдық жайылымдарды жаю бойынша халықтың мұқтажына арналған жайылымдарды белгілей отырып, схема (карта);
3) осы жоспардың 3-қосымшасына сәйкес жайылым айналымының ұсынылатын схемалары көрсетілген схема (карта);
4) осы жоспарға 4-қосымшаға сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын айдауға арналған сервитуттарды, мал айдау трассаларын және жайылымдық инфрақұрылымның өзге де объектілерін, сондай-ақ мал қорымдарын (биометриялық шұңқырларды) белгілейтін схема (карта);
5) осы жоспарға 5-қосымшаға сәйкес жайылымды пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдарды белгілеу схемасы (картасы);
6) осы жоспарға 6-қосымшаға сәйкес жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтажын қанағаттандыру мақсатында резервке қоюға жататын жайылымдарды белгілей отырып, схема (карта);
7) осы жоспарға 7-қосымшаға сәйкес жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың мұқтажын қанағаттандыру мақсатында резервке қоюға жататын жайылымдардың схемасы;
8) ауыл шаруашылығы жануарларының басын орналастыру үшін шалғайдағы жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларының басын орналастыру схемасы, оған ауыл шаруашылығы жануарларының басын орналастыру үшін шалғайдағы жайылымдардың шекаралары мен алаңдары көрсетіледі;
9) осы жоспарға 9-қосымшаға сәйкес жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының басы үшін ауылдық округтің ауылдық елді мекендері арасында жайылымдарды бөлу (қайта бөлу) схемасы көрсетілетін ауылдық округке кіретін ауылдық елді мекендер арасында жайылымдарды жобалық бөлу (қайта бөлу) схемасы;

10) требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице, согласно приложению 10 к настоящему Плану.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев–пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в городе Экибастуз имеются 7 сельских округов, 2 села, 2 поселка, в которых расположены 27 сельских населенных пунктов.
Общая площадь территории города Экибастуз 1 887,6 тыс. га, из них пастбищные земли 1 109,4 тыс. га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения 953,3 тыс. га;
земли населенных пунктов 256,5 тыс. га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения 67,0 тыс. га;
земли водного фонда 17,8 тыс. га;
земли лесного фонда 1,1 тыс. га;
земли запаса 591,9 тыс. га.
Климат региона резко континентальный, зима сравнительно холодная, лето умеренно-жаркое. Среднегодовая температура воздуха в январе - 2,2; - 34,4 ºС, в июле + 7,8; +29 ºС. Средний размер осадков составляет 52 мм., а годовой 369 мм.
По типу почв относится к умеренно-сухой степи с ковыльнотипчаково-ксерафитно-разнотравным, ковыльно-типчаково-полынным покровом, имеет слабо выраженную структуру и беден перегнойными веществами. Аридных пастбищ в регионе не имеется.
В городе действуют 13 ветеринарных пунктов, 5 убойных площадок, 7 сибиреязвенных захоронений и 16 скотомогильников.
В настоящее время в городе Экибастуз насчитывается крупного рогатого скота 52 349 голов, мелкого рогатого скота 52 364 головы, 42 177 голов лошадей.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по городу Экибастуз имеется всего 1 109,4 тыс. га пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 241,9 тыс га пастбищ, в землях запаса имеются 522,8 тыс. га пастбищных угодий.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по городу Экибастуз
на 2025 - 2029 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-
территориальной единицы в разрезе категорий земель.
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по городу Экибастуз
на 2025 - 2029 годы
Схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд
населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья.
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по городу Экибастуз
на 2025 - 2029 годы
Схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов.
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по городу Экибастуз
на 2025 - 2029 годы
Схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона
сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и иных объектов
пастбищной инфраструктуры, а также скотомогильников (биометрических ям).
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по городу Экибастуз
на 2025 - 2029 годы
Схема (карта) с обозначением пастбищ, которые могут быть
предоставлены в землепользование пастбищепользователям.
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по городу Экибастуз
на 2025 - 2029 годы
Схема (карта) с обозначением пастбищ, подлежащих резервированию
в целях удовлетворения нужд населения по выпасу
сельскохозяйственных животных личного подворья.
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по городу Экибастуз
на 2025 - 2029 годы
Схема доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням,
оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или
шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды.
Приложение 8
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по городу Экибастуз
на 2025 - 2029 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных
животных на отгонных пастбищах.
Приложение 9
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по городу Экибастуз
на 2025 - 2029 годы
Проектное распределение (перераспределение) пастбищ между
сельскими населенными пунктами, входящих в сельский округ.
Приложение 10
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по городу Экибастуз
на 2025 - 2029 годы
Требования, необходимые для рационального использования пастбищ на
соответствующей административно-территориальной единице
Рациональное использование пастбищ включает следующие мероприятия:

10) осы жоспарға 10-қосымшаға сәйкес әкімшілік-бірліктің аумағына сәйкес жайылымды ұтымды пайдалану қажет, талаптар.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай–күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, олардың иелері-жайылым пайдаланушылар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар көрсетілген ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы деректерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған гурттардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, ауыл шаруашылығы жануарларының шалғайдағы жайылымдарда жаюға арналған ауыл шаруашылығы жануарларының басы, мәдени және құрғақ жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған малды айдауға арналған сервитуттар және өзге де деректер туралы мәліметтер. Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Екібастұз қаласында 7 ауылдық округ, 2 ауыл, 2 кент және 27 ауылдық елді мекен бар.
Екібастұз аймағының алаңы 1млн. 887,6 мың га құрайды, оның ішінде 1109,4 мың га жайылымдық алқаптар
- ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер 939,6 мың. га
- елді мекендердің жерлері 256,5 мың. га;
- өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметінің, қорғаныстың, ұлттық қауіпсіздіктің мұқтаждары үшін және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер 67,0 мың. га;
- орман қорының жерлері 1,1 мың. га;
- су қорының жерлері 17,8 мың. га;
- қордағы жерлер 591,9 мың. га.
Аймақтың климаты күрт континенталды, қысы салыстырмалы түрде суық, жазы орташа ыстық. Қаңтардағы ауаның орташа жылдық температурасы-2,2; - 34,4 ºС, Шілдеде + 7,8; +29 ºС. Жауын-шашынның орташа мөлшері 52 мм., ал жылдық мөлшері 369 ММ.
Топырақ типі бойынша олар қауырсынды типті-ксерофитті-әр түрлі шөпті, қауырсынды-типті-жусанды жамылғысы бар орташа құрғақ далаға жатады, құрылымы әлсіз және гумустық заттарға кедей. Өңірде құрғақ жайылымдар жоқ.
Қалада 13 ветеринариялық пункт, 5 мал сою алаңы, 7 сібір жарасы қорымы және 16 мал қорымы жұмыс істейді.
Қазіргі уақытта Екібастұз қаласында 11 026 бас ірі қара, 25 850 бас ұсақ мал, 5 534 бас жылқы бар.
Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Екібастұз қаласы бойынша бар болғаны 953,3 мың. га жайылымдық жер бар. Елді мекендер шегінде 241,9 мың га жайылым бар, қор жерлерінде 522,8 мың. га жайылымдық жерлер бар.
2025 - 2029 жылдарға
арналған Екібастұз қаласы
бойынша жайылымдарды
басқару және оларды
пайдалану жөніндегі
Жоспарға
1 қосымша
Жер санаттары бөлінісіндеәкімшілік-аумақты қбірліктің
аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы).
2025 - 2029 жылдарға
арналған Екібастұз қаласы
бойынша жайылымдарды
басқару және оларды
пайдалану жөніндегі
Жоспарға
2 қосымша
Жеке ауладағы ауылшаруашылығы жануарларын жаю бойынша
халық мұқтажына арналған жайылымдар белгіленген схемасы (картасы).
2025 - 2029 жылдарға
арналған Екібастұз қаласы
бойынша жайылымдарды
басқару және оларды
пайдалану жөніндегі
Жоспарға
3 қосымша
Жайылым айналымдарының ұсынылатын схемалары белгіленген схемасы (картасы).
2025 - 2029 жылдарға
арналған Екібастұз қаласы
бойынша жайылымдарды
басқару және оларды
пайдалану жөніндегі
Жоспарға
4 қосымша
Ауылшаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған сервитуттар, мал айдайтын
жолдар мен өзге де жайылымды қинфрақұрылымобъектілері, сондай-ақ мал
қорымдары (биометриялық шұңқырлар) белгіленген схемасы (картасы).
2025 - 2029 жылдарға
арналған Екібастұз қаласы
бойынша жайылымдарды
басқару және оларды
пайдалану жөніндегі
Жоспарға
5 қосымша
Жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі
мүмкін жайылымдар белгіленген схемасы (картасы).
2025 - 2029 жылдарға
арналған Екібастұз қаласы
бойынша жайылымдарды
басқару және оларды
пайдалану жөніндегі
Жоспарға
6 қосымша
Жеке ауладағы ауылшаруашылығы малын жаю бойынша
халық мұқтажын қанағаттандыру мақсатында резервке қойылуға
тиіс жайылымдар белгіленген схемасы (картасы).
2025 - 2029 жылдарға
арналған Екібастұз қаласы
бойынша жайылымдарды
басқару және оларды
пайдалану жөніндегі
Жоспарға
7 қосымша
Суды тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге,
өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру
каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қолжеткізу схемасы
2025 - 2029 жылдарға
арналған Екібастұз қаласы
бойынша жайылымдарды
басқару және оларды
пайдалану жөніндегі
Жоспарға
8 қосымша
Ауылшаруашылығы жануарларының мал басын
шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы.
2025 - 2029 жылдарға
арналған Екібастұз қаласы
бойынша жайылымдарды
басқару және оларды
пайдалану жөніндегі
Жоспарға
9 қосымша
Ауылдық округке кіретін ауылдық елді мекендер
арасында жайылымдарды жобалық бөлу (қайта бөлу).
2025 - 2029 жылдарға
арналған Екібастұз қаласы
бойынша жайылымдарды
басқару және оларды
пайдалану жөніндегі
Жоспарға
10 қосымша
Әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды
ұтымды пайдалану үшін қажетті талаптар
Жайылымдарды ұтымды пайдалану келесі шараларды қамтиды:

1) использование пастбищ с учетом пастбищеоборотов и источников водопользований;
2) обеспечение предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ (далее – Норма нагрузки), утвержденной приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064);
3) использование пастбищ с учетом календарного графика;
4) принятие мер по предотвращению выбытия пастбищ из хозяйственного оборота, недопущение зарастания земель сорной и древесно-кустарниковой растительностью, а также захламления бытовыми и производственными отходами.

1) жайылымдарды жайылым айналымдары мен су пайдалану көздерін ескере отырып пайдалану;
2) "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің шекті жол берілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығымен бекітілген Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің шекті жол берілетін нормасын (бұдан әрі – жүктеме нормасы)қамтамасыз ету (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген);
3) күнтізбелік кестені ескере отырып, жайылымдарды пайдалану;
4) жайылымдардың шаруашылық айналымнан шығуын болғызбау жөнінде шаралар қабылдау, жердің арамшөпті және ағаш-бұта өсімдіктерімен толып кетуіне, сондай-ақ тұрмыстық және өндірістік қалдықтармен қоқыстануына жол бермеу.