О некоторых вопросах, связанных с присоединением Республики Казахстан к Всемирной торговой организации
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 16 октября 2015 года № 22
В соответствии с пунктом 3 статьи 1 и статьей 2 Договора о функционировании Таможенного союза в рамках многосторонней торговой системы от 19 мая 2011 года, применяемого в соответствии с Протоколом о функционировании Евразийского экономического союза в рамках многосторонней торговой системы (приложение № 31 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года), с учетом пункта 3 Протокола о присоединении Республики Казахстан к Марракешскому соглашению об учреждении Всемирной торговой организации от 15 апреля 1994 г., подписанного 27 июля 2015 г., Высший Евразийский экономический совет решил:
1. Приложение № 1 к Регламенту работы Евразийской экономической комиссии, утвержденному Решением Высшего Евразийского экономического совета от 23 декабря 2014 г. № 98, дополнить пунктом 132 следующего содержания:
«132. Утверждение перечня товаров, в отношении которых государством-членом в соответствии с обязательствами, принятыми в качестве условия его присоединения к Всемирной торговой организации после вступления в силу Договора о Евразийском экономическом союзе, применяются ставки ввозных таможенных пошлин, более низкие по сравнению со ставками пошлин Единого таможенного тарифа Евразийского экономического союза, и размеров таких ставок пошлин.».
2. Евразийской экономической комиссии:
утвердить перечень товаров, в отношении которых Республикой Казахстан в соответствии с условиями, предусмотренными параграфом 307 Доклада Рабочей группы о присоединении Республики Казахстан к Всемирной торговой организации в качестве условия присоединения к Всемирной торговой организации, применяются ставки ввозных таможенных пошлин, более низкие по сравнению со ставками пошлин Единого таможенного тарифа Евразийского экономического союза, и размеров таких ставок пошлин (далее – перечень), а также осуществлять ведение перечня, включая его актуализацию и приведение в соответствие с единой Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза;
совместно с правительствами государств – членов Евразийского экономического союза (далее – государства-члены) до 31 марта 2016 г. проработать вопрос о целесообразности внесения изменений в Единый таможенный тариф Евразийского экономического союза (далее –
ЕТТ ЕАЭС) в целях установления в отношении отдельных категорий товаров ставок ввозных таможенных пошлин с учетом обязательств Республики Казахстан, принятых в качестве условия присоединения к Всемирной торговой организации.

Дүниежүзілік сауда ұйымына Қазақстан Республикасының қосылуына байланысты кейбір мәселелер туралы
Жоғары Еуразиялық экономикалық Кеңестің 2015 жылғы 16 қазандағы № 22 шешімі
Көпжақты сауда жүйесі шеңберінде Еуразиялық экономикалық одақтың жұмыс істеуі туралы хаттамаға сәйкес қолданылатын, 2011 жылғы 19 мамырдағы Көпжақты сауда жүйесі шеңберінде Кеден одағының жұмыс істеуі туралы шарттың 1-бабының 3-тармағына және 2-бабына сәйкес (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 31 қосымша), 1994 жылғы 15 сәуірдегі Дүниежүзілік сауда ұйымын құру туралы Марракеш келісіміне Қазақстан Республикасының қосылуы туралы 2015 жылғы 27 шілдеде қол қойылған хаттаманың 3-тармағын ескере отырып, Жоғары Еуразиялық кеңес шешті:
1. Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 98 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық комиссияның жұмыс регламентіне № 1 қосымша мынадай мазмұндағы 132-тармақпен толықтырылсын:
"132.  Тауарларға қатысты Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарт күшіне енгеннен кейін Дүниежүзілік сауда ұйымына қосылу шарты ретінде қабылданған міндеттемелерге сәйкес мүше мемлекет Еуразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай кедендік тарифі баждарының мөлшерлемелерімен салыстырғанда неғұрлым төмен кедендік әкелу баждарының және осындай баж мөлшерлемелері көлемінің мөлшерлемесін қолданатын тауарлар тізбесін бекіту.".
2. Еуразиялық экономикалық комиссия:
Тауарларға қатысты Қазақстан Республикасы Дүниежүзілік сауда ұйымына қосылу шарты ретінде Дүниежүзілік сауда ұйымына Қазақстан Республикасының қосылуы туралы жұмыс тобы Баяндамасының 307-параграфында көзделген талаптарға сәйкес Еуразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай кедендік тарифі баждарының мөлшерлемелерімен салыстырғанда неғұрлым төмен кедендік әкелу баждарының және осындай баж мөлшерлемелері көлемінің мөлшерлемесі қолданылатын тауарлар тізбесін (бұдан әрі – тізбе) бекітсін, сондай-ақ тізбені жаңартуды қоса алғанда, оны жүргізуді және Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай Тауар номенклатурасына сәйкес келтіруді жүзеге асырсын;
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің (бұдан әрі – мүше мемлекеттер) үкіметтерімен бірлесіп 2016 жылғы 31 наурызға дейін Дүниежүзілік сауда ұйымына қосылу шарты ретінде қабылданған Қазақстан Республикасының міндеттемелерін ескере отырып, жекелеген тауар санаттарына қатысты кедендік әкелу баждарының мөлшерлемелерін белгілеу мақсатында Еуразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай кедендік тарифіне (бұдан әрі – ЕАЭО БКТ) өзгерістер енгізудің орындылығы туралы мәселені пысықтасын.

3. Республике Казахстан обеспечить использование товаров, ввезенных на территорию Республики Казахстан с территорий третьих стран и помещенных под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления с уплатой ввозных таможенных пошлин по ставкам согласно перечню, только в пределах своей территории и принять меры по недопущению вывоза таких товаров на территории других государств-членов.
4. Правительствам государств-членов совместно с Евразийской экономической комиссией обеспечить:
выработку в I квартале 2016 г. в рамках взаимодействия таможенных служб согласованных экономически обоснованных стоимостных индикаторов риска и мер по минимизации риска, а также формирование на их основе профилей риска в отношении товаров, включенных в приложение к настоящему Решению;
применение сформированных в соответствии с абзацем вторым настоящего пункта профилей риска при практическом проведении таможенного контроля таможенной стоимости товаров с 1 апреля 2016 г.;
мониторинг практики таможенного декларирования товаров, в отношении которых будут применяться сформированные в соответствии с абзацем вторым настоящего пункта профили риска, и представление по результатам указанного мониторинга ежеквартально отчетов для Совета Евразийской экономической комиссии и раз в полгода отчетов для Евразийского межправительственного совета;
подготовку с учетом Решения Высшего Евразийского экономического совета от 10 октября 2014 г. № 88 «О разработке системы маркировки отдельных видов продукции легкой промышленности на территориях государств – членов Таможенного союза и Единого экономического пространства» в IV квартале 2016 г. предложений по введению механизмов маркировки в отношении отдельных товаров легкой промышленности и бытовой техники, включенных в перечень;
внесение на заседание Высшего Евразийского экономического совета в декабре 2015 г. предложений по уточнению нормативов распределения ввозных таможенных пошлин, исходя из предложений Республики Армения в отношении единого подхода к учету применяемых государствами-членами изъятий из ЕТТ ЕАЭС;
представление предложений по уточнению перечня и сроков изъятий из ЕТТ ЕАЭС по отдельным экономически обоснованным позициям, применяемых Кыргызской Республикой и Республикой Армения, с учетом позиций Кыргызской Республики и Республики Армения.
5. Правительствам государств-членов провести необходимую работу, имея в виду завершение внутригосударственных процедур, необходимых для вступления в силу протокола «О некоторых вопросах ввоза и обращения товаров на таможенной территории Евразийского экономического союза» до 15 декабря 2015 г.

3. Қазақстан Республикасы үшінші елдер аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген және ішкі тұтыну үшін кедендік шығару рәсіміне орналастырылған тауарлардың тізбеге сәйкес мөлшерлеме бойынша кедендік әкелу баждары төлене отырып, тек өз аумағы шегінде пайдаланылуын қамтамасыз етсін және басқа мүше мемлекеттер аумағында осындай тауарлардың әкетілуіне жол бермеу жөніндегі шараларды қабылдасын.
4. Мүше мемлекеттердің үкіметтері Еуразиялық экономикалық комиссиямен бірлесіп:
2016 жылдың І тоқсанында кедендік қызметтердің өзара іс-қимылы шеңберінде экономикалық тұрғыдан негізделген келісілген құндық тәуекел индикаторларын және тәуекелді барынша азайту жөніндегі шараларды әзірлеуді, сондай-ақ олардың негізінде осы шешімге қосымшаға енгізілген тауарларға қатысты тәуекел бейіндерін қалыптастыруды;
2016 жылғы 1 сәуірден бастап тауарлардың кедендік құнына кедендік бақылауды іс жүзінде жүргізу кезінде осы тармақтың екінші абзацына сәйкес қалыптасқан тәуекел бейіндерін қолдануды;
тауарларға қатысты осы тармақтың екінші абзацына сәйкес қалыптасқан тәуекел бейіндері қолданылатын тауарларды кедендік декларациялау практикасына мониторингті және көрсетілген мониторинг нәтижелері бойынша Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесі үшін есептерді тоқсан сайын және Еуразиялық үкіметаралық кеңес үшін есептерді жарты жылда бір рет ұсынуды;
2016 жылдың IV тоқсанында "Кеден одағына мүше мемлекеттердің және Бірыңғай экономикалық кеңістіктің аумақтарында жеңіл өнеркәсіп өнімдерінің жекелеген түрлерін таңбалау жүйесін әзірлеу туралы" Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2014 жылғы 10 қазандағы № 88 Шешімін ескере отырып, тізбеге енгізілген жеңіл өнеркәсіптің жекелеген тауарларына және тұрмыстық техникаға қатысты таңбалау тетіктерін енгізу жөнінде ұсыныстар әзірлеуді;
2015 жылғы желтоқсанда Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің отырысына ЕАЭО БКТ-дан мүше мемлекеттер қолданатын алып қоюларды есепке алудың бірыңғай тәсіліне қатысты Армения Республикасының ұсыныстарын негізге ала отырып, кедендік әкелу баждарын бөлу нормативтерін нақтылау жөнінде ұсыныстар енгізуді;
Қырғыз Республикасы мен Армения Республикасының ұстанымдарын ескере отырып, Қырғыз Республикасы мен Армения Республикасы қолданатын жекелеген экономикалық тұрғыдан негізделген ұстанымдар бойынша ЕАЭО БКТ-дан алып қою тізбесі мен мерзімдерін нақтылау жөнінде ұсыныстар беруді қамтамасыз етсін.
5. Мүше мемлекеттердің үкіметтері 2015 жылғы 15 желтоқсанға дейін "Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына тауарларды әкелу мен олардың айналысының кейбір мәселелері туралы" хаттаманың күшіне енуі үшін қажетті мемлекетішілік рәсімдердің аяқталуын назарға ала отырып, қажетті жұмыс жүргізсін.

6. Настоящее Решение вступает в силу с даты его официального опубликования.
Члены Высшего Евразийского экономического совета:
От Республики
Армения
От Республики
Беларусь
От Республики
Казахстан
От Кыргызской
Республики
От Российской
Федерации
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Решению Высшего
Евразийского экономического
совета от 16 октября 2015 г. № 22
ПЕРЕЧЕНЬ
товарных позиций, по которым в отношении товаров,
включенных в Перечень, проводится работа по выработке
согласованных экономически обоснованных индикаторов
риска и мер по минимизации риска, а также формирование
на их основе профилей риска
Код
ТН ВЭД
Наименование позиции
из 6107
Кальсоны, трусы, ночные сорочки, пижамы, купальные халаты, домашние халаты и аналогичные изделия трикотажные машинного или ручного вязания, мужские или для мальчиков
из 6108
Комбинации, нижние юбки, трусы, панталоны, ночные сорочки, пижамы, пеньюары, купальные халаты, домашние халаты и аналогичные изделия трикотажные машинного или ручного вязания, женские или для девочек
из 6110
Свитеры, пуловеры, кардиганы, жилеты и аналогичные изделия трикотажные машинного или ручного вязания
из 6112
Костюмы спортивные, лыжные и купальные трикотажные машинного или ручного вязания
из 6114
Предметы одежды прочие трикотажные машинного или ручного вязания
из 6115
Колготы, чулки, гольфы, носки и подследники и прочие чулочно-носочные изделия, включая компрессионные чулочно-носочные изделия с распределенным давлением (например, чулки для страдающих варикозным расширением вен) и обувь без подошв, трикотажные машинного или ручного вязания
из 6117
Принадлежности к одежде трикотажные машинного или ручного вязания готовые прочие; части одежды или принадлежностей к одежде трикотажные машинного или ручного вязания
из 6201
Пальто, полупальто, накидки, плащи, куртки (включая лыжные), ветровки, штормовки и аналогичные изделия мужские или для мальчиков, кроме изделий товарной позиции 6203
из 6202
Пальто, полупальто, накидки, плащи, куртки (включая лыжные), ветровки, штормовки и аналогичные изделия женские или для девочек, кроме изделий товарной позиции 6204
из 6203
Костюмы, комплекты, пиджаки, блайзеры, брюки, комбинезоны с нагрудниками и лямками, бриджи и шорты (кроме купальных) мужские или для мальчиков
из 6204
Костюмы, комплекты, жакеты, блайзеры, платья, юбки, юбки-брюки, брюки, комбинезоны с нагрудниками и лямками, бриджи и шорты (кроме купальных) женские или для девочек
из 6205
Рубашки мужские или для мальчиков
из 6208
Майки и нательные фуфайки прочие, комбинации, нижние юбки, трусы, панталоны, ночные сорочки, пижамы, пеньюары, купальные халаты, домашние халаты и аналогичные изделия женские или для девочек
из 6212
Бюстгальтеры, пояса, корсеты, подтяжки, подвязки и аналогичные изделия и их части трикотажные машинного или ручного вязания или нетрикотажные
из 6213
Платки
из 6214
Шали, шарфы, кашне, мантильи, вуали и аналогичные изделия
из 6215
Галстуки, галстуки-бабочки и шейные платки
из 6302
Белье постельное, столовое, туалетное и кухонное
из 6306
Брезенты, навесы, тенты; палатки; паруса для лодок, досок для виндсерфинга или сухопутных транспортных средств; снаряжение для кемпинга
из 6403
Обувь с подошвой из резины, пластмассы, натуральной или композиционной кожи и с верхом из натуральной кожи
из 6404
Обувь с подошвой из резины, пластмассы, натуральной или композиционной кожи и с верхом из текстильных материалов
из 6505
Шляпы и прочие головные уборы трикотажные машинного или ручного вязания, или изготовленные из цельного куска (но не из полос) кружева, фетра или прочего текстильного материала, с подкладкой или без подкладки или с отделкой или без отделки; сетки для волос из любого материала, с подкладкой или без подкладки или с отделкой или без отделки
из 8516
Электрические водонагреватели проточные или накопительные (емкостные), электронагреватели погружные; электрооборудование обогрева пространства и обогрева грунта, электротермические аппараты для ухода за волосами (например, сушилки для волос, бигуди, щипцы для горячей завивки) и сушилки для рук; электроутюги; прочие бытовые электронагревательные приборы; электрические нагревательные сопротивления, кроме указанных в товарной позиции 8545
из 8528
Мониторы и проекторы, не включающие в свой состав приемную телевизионную аппаратуру; аппаратура приемная для телевизионной связи, включающая или не включающая в свой состав широковещательный радиоприемник или аппаратуру, записывающую или воспроизводящую звук или изображение

6. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күшіне енеді.
Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңес мүшелері:
Армения Республикасынан
Беларусь
Республикасынан
Қазақстан Республикасынан
Қырғыз
Республик
асынан
Ресей Федерациясынан
Жоғары Еуразиялық
экономикалық кеңестің
2015 жылғы 16 қазандағы
№ 22 шешіміне
ҚОСЫМША
Тізбеге енгізілген тауарларға қатысты экономикалық тұрғыдан негізделген келісілген тәуекел индикаторларын және тәуекелді барынша азайту жөніндегі шараларды әзірлеу бойынша жұмыс, сондай-ақ олардың негізінде тәуекел бейіндерін қалыптастыру жүргізілетін тауар позицияларының ТІЗБЕСІ
СЭҚ ТН коды
Позиция атауы
6107-ден
Ер адамдарға немесе ұлдарға арналған ыштандар, түзкиімдер, жатарда киетін жейделер, пижамалар, шомылу халаттары, үй халаттары және осыған ұқсас машинамен немесе қолмен тоқылған трикотаж бұйымдар
6108-ден
Әйелдерге немесе қыздарға арналған комбинациялар, ішкі белдемшелер, түзкиімдер, панталондар, жатарда киетін жейделер, пижамалар, пеньюарлар, шомылу халаттары, үй халаттары және осыған ұқсас машинамен немесе қолмен тоқылған трикотаж бұйымдар
6110-нан
Свитерлер, пуловерлер, кардигандар, кеудешелер және осыған ұқсас машинамен немесе қолмен тоқылған трикотаж бұйымдар
6112-ден
Спорттық , шаңғы тебуге және шомылуға арналған машинамен немесе қолмен тоқылған трикотаж костюмдер
6114-тен
Машинамен немесе қолмен тоқылған өзге де трикотаж киім заттары
6115-тен
Машинамен немесе қолмен тоқылған трикотаж колготкилер, шұлықтар, балтыршұлықтар, ұйықтар және бәпіштер мен, бөлінген қысымы бар қыспа шұлық-ұйық бұйымдарын қоса алғанда (мысалы, венаның варикозды кеңеюімен зардап шегетіндерге арналған шұлықтар) өзге де шұлық-ұйық бұйымдары және табансыз аяқ-қиім
6117-ден
Машинамен немесе қолмен тоқылған трикотаж киімге өзге де дайын керек-жарақтар; машинамен немесе қолмен тоқылған трикотаж киім бөліктері немесе киімге керек-жарақтар
6201-ден
6203 тауар позициясы бұйымдарынан басқа ерлерге немесе ұлдарға арналған пәлте, шолақ пәлте, жамылғылар, плащьтар, күртелер (шаңғы тебуге арналған күркелерді қоса алғанда), кәжектер, су өткізбейтін күртелер және осыған ұқсас бұйымдар,
6202-ден
6204 тауар позициясы бұйымдарынан басқа әйелдерге немесе қыздарға арналған пәлте, шолақ пәлте, жамылғылар, плащтар, күртелер (шаңғы тебуге арналған күртелерді қоса алғанда), кәжектер, су өткізбейтін күртелер және осыған ұқсас бұйымдар,
6203-тен
Ерлерге немесе ұлдарға арналған костюмдер, жинақтамалар, пиджактар, блайзерлер, шалбарлар, көкірекшесі немесе ілмек баулары бар комбинезондар, бриджилер және шолақ шалбарлар (шомылуға арналғаннан басқа)
6204-тен
Әйелдерге немесе қыздарға арналған костюмдер, жинақтамалар, жекеттер, блайзерлер, көйлектер, белдемшелер, белдемше-шалбарлар, шалбарлар, көкірекшесі немесе ілмек баулары бар комбинезондар, бриджилер және шолақ шалбарлар (шомылуға арналғаннан басқа)
6205-тен
Ерлерге немесе ұлдарға арналған көйлектер
6208-ден
Әйелдерге немесе қыздарға арналған майкалар және іштен киетін өзге де күпәйке, комбинациялар, ішкі белдемшелер, түзкиімдер, панталондар, жатарда киетін жейделер, пижамалар, пеньюарлар, шомылу халаттары, үй халаттары және осыған ұқсас бұйымдар
6212-ден
Кеудеқаптар, белбеулер, корсеттер, аспабаулар, байлам жіптер және осыған ұқсас бұйымдар мен олардың машинамен немесе қолмен тоқылған трикотаж немесе трикотаж емес бөліктері
6213-тен
Орамалдар
6214-тен
Шәлілер, шалмалар, мойын орағыштар, жеңсіз камзолдар, бетперделер мен осыған ұқсас бұйымдар
6215-тен
Галстуктер, көбелек галстуктер және мойынға тағатын орамалдар
6302-ден
Төсек-орын, асхана, әжетхана, асүй жабдығы
6306-дан
Брезенттер, ілмелер, тенттен; палаткалар; қайыққа арналған желкендер, виндсерфинг немесе құрлықтағы көлік құралдарына арналған тақтайлар; кемпингке арналған саймандар
6403-тен
Резеңкеден, пластмассадан, табиғи немесе композициялық былғарыдан және үсті табиғи былғарыдан жасалған табанды аяқ-киім
6404-тен
Резеңкеден, пластмассадан, табиғи немесе композициялық былғарыдан және үсті тоқыма материалдардан жасалған табанды аяқ-киім
6505-тен
Машинамен немесе қолмен тоқылған немесе тұтас кесек (бірақ қиықтардан емес) шілтерден, жұқа киізден немесе өзге де тоқыма материалдан дайындалған, астарлы немесе астарсыз немесе өңделген немесе өңделмеген қалпақтар мен өзге де трикотаж бас киімдер; кез келген материалдан жасалған, астарлы немесе астарсыз немесе өңделген немесе өңделмеген шашқа арналған торлар
8516-дан
8545 тауар позициясында көрсетілгендерден басқа электрлі ағынды су ысытқыштар немесе жинақтаушы (сыйымды), электрлі батпалы жылытқыштар; кеңістікті жылыту мен топырақты жылытудың электр жабдығы, шаш күтіміне арналған электрлі қыздырғыш аппараттар (мысалы, шаш кептіргіштер, бигудилер, ысытып бұйралауға арналған қысқыштар) және қол кептіргіштер; электрлі үтіктер; өзге де тұрмыстық электрлі жылытқыш аспаптар; электрлі қарсы кернеулі жылытқыштар,
8528-ден
Құрамына қабылдаушы телевизия аппаратурасы кірмейтін мониторлар мен проекторлар; құрамына радио хабарын кеңінен тарататын радио қабылдауыш немесе дыбысты немесе бейнені жазатын немесе тыңдатып-көрсететін аппаратура кіретін немесе кірмейтін телевизиялық байланысқа арналған қабылдаушы аппаратура